Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 42 43 44 45 46 50 55 60 >>

21.04.2016

RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W OLKUSZU

Wroclaw2016W miniony piątek, 15 kwietnia mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości inaugurującej wprowadzenie Znaczków Turystycznych oraz rozpoczęcia sezonu turystycznego w Olkuszu. Była to kolejna okazja by opowiedzieć o ZT, ale także by spotkać ludzi pozytywnie nastawionych do znaczkowej idei. Była to dla nas kolejna ważna impreza z udziałem znaczków. O wszystkim jednak przeczytacie w poniższym artykule.

Czytaj więcej: 15.04.2016 Inauguracja Znaczków Turystycznych w Olkuszu 



20.04.2016

wschowa

Dawno nie mieliśmy żadnej znaczkowej premiery dlatego też dzisiaj postaramy się nadrobić zaległości i zamiast jednej premiery opublikować trzy. W dzisiejszą znaczkową podróż zapraszamy do Wschowy, gdzie już od 22 kwietnia pojawią się trzy Znaczki Turystyczne.  Wszystkie prezentowane znaczki przedstawiają obiekty Muzeum Ziemi Wschowskiej, które jest inicjatorem powstania ZT w tym mieście. Za zrozumienie znaczkowej  idei i wdrożenie znaczków serdecznie dziękujemy pani Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, oraz kolekcjonerowi Markowi, a turystów zapraszamy do odwiedzania tego ciekawego miasta.

MUZEUM ZIEMI WSCHOWSKIEJ WE WSCHOWIE No. 333

GPS: 51.803293, 16.317962, Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Zamkowy 2, Wschowa

DAWNA REZYDENCJA JEZUICKA WE WSCHOWIE No. 334

GPS: 51.804869, 16.315212, Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemi Wschowskiej, Pl. Farny 3, Wschowa

LAPIDARIUM RZEŹBY NAGROBNEJ WE WSCHOWIE No. 335

GPS: 51.808704, 16.318199, Miejsce sprzedaży: Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, ul. Spokojna 1,Wschowa



17.04.2016

III ŁÓDZKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Za kilka dni w Łodzi odbędzie się III Łódzkie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tradycyjnie miejscem spotkania będzie "Stara Piekarnia" mieszcząca się przy ulicy Żwirki 26. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00. Więcej informacji znaleźć można na naszym forum dyskusyjnym, tam też można zadawać ewentualne pytania. Pamiętajcie, że organizatorzy do 20 kwietnia czekają na zgłoszenia osób, które zamierzają przybyć na spotkanie. Zapraszamy i do zobaczenia w Łodzi.

SpotkLodz2016



15.04.2016

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W POZNANIU

Poznań2016Dzisiaj wszyscy mówią tylko o jednym, czyli o jubileuszu Chrztu Polski. Nie będziemy oryginalni i zaserwujemy Wam także info na ten temat ale wplecione w relację ze Spotkania Kolekcjonerów ZT w Poznaniu, które odbyło się kilka dni temu, w sąsiedztwie miejsca, w którym dzisiaj trwały główne obchody uroczystości. Rzecz jasna nasza relacja ma bardziej znaczkowy charakter, aczkolwiek o Chrzcie Polski i roku 966 też będzie mowa. Zresztą wszystkiego dowiecie się z materiału, który właśnie dla Was publikujemy.

Czytaj więcej: Relacja z IV Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. wielkopolskiego - Poznań 9.04.2016



11.04.2016

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW WE WROCŁAWIU

Wroclaw2016W sobotę 2 kwietnia 2016 roku w stolicy Dolnego Śląska spotkali się miłośnicy Znaczków Turystycznych. Tradycyjnie już po spotkaniu publikujemy relację z tej imprezy, aby także inni "znaczkomaniacy" mieli okazję poczuć tą atmosferę i być na bieżąco z wszelkimi sprawami okołoznaczkowymi. Jak zapewne przeczytacie w opisie spotkanie miało nieco inną niż zwykle formułę, ale na pewno jego uczestnicy byli z tego bardzo zadowoleni. Nie przeciągając zatem, odsyłamy do treści materiału i bardziej obrazowej formy zamieszczonej w dedykowanej fotogalerii.

Czytaj więcej: Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. dolnośląskiego - Wrocław 2.04.2016



9.04.2016

JUBILEUSZ 1050-LECIA CHRZTU POLSKI

40028 Rok 2016 ustanowiono Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. 1050 lat temu rok 966 stał się początkiem dziejów państwa polskiego. Jest to wielkie wydarzenie państwowe i religijne. Centralnym miejscem obchodów tego Jubileuszu stanie się Poznań i Gniezno. Z tej okazji wydaliśmy Znaczek Okolicznościowy upamiętniający to wydarzenie. Będzie unikatową pamiątką zarówno dla kolekcjonerów ZT jak i turystów biorących udział w uroczystościach.

JUBILEUSZ 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

W roku 2016 mija 1050 rocznica Chrztu Polski, jak tradycyjnie określa się chrzest księcia Polan Mieszka I. Pomimo tego, że źródła historyczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak i podają różne daty i miejsca tego wydarzenia, przyjmuje się, że miał on miejsce w roku 966. Pewne natomiast jest to, że zapoczątkował on proces chrystianizacji ziem polskich i był symbolicznym wydarzeniem, które zapoczątkowało państwo polskie i chrześcijaństwo w Polsce. Na postawie źródeł historycznych przyjmuje się, że chociaż decyzja o przyjęciu chrztu była osobistym wyborem Mieszka I, bardzo ważną rolę w jej podjęciu odegrała Dobrawa, czeska księżniczka, która została jego żoną. W celu upamiętnienia tego jakże ważnego wydarzenia w dziejach Państwa Polskiego, wydany został Znaczek Okolicznościowy. Przedstawia on scenę chrztu Mieszka I uwidocznioną na współczesnym fresku w Gnieźnie, znajdującym się niedaleko od katedry, koło pomnika Bolesława Chrobrego. Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach od 14 do 16 kwietnia  

Miejsce sprzedaży: Parafia rzymskokatolicka p.w. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie,

Kasa biletowa ICHOT, ul. Gdańska 2,

Poznań, Muzeum Narodowe w Poznaniu (dokadną listę placówek podamy w tygodniu),

Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach (Sklep z pamiątkami przy plebani, ul. Kapłańska 16),

Bazylika Św. Trójcy w Strzelnie ( Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska)



8.04.2016

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

cz3Coraz częściej publikujemy relacje z Waszych wypraw i coraz bardziej cieszymy się, że takie opisy tworzycie i że dzięki nim inni także mogą poczytać o miejscach, które odwiedzacie. A wszystko zaczęło się od relacji Bobika, który pierwszy odważył się popełnić artykuł nt. swojego zwiedzania. Dzisiaj publikujemy już trzecią część tego cyklu i jak zapowiedział kiedyś sam Bobik będzie kontrowersyjnie :-) Zresztą poczytajcie sami i oceńcie. A może i Wy macie odwiedziny opisanego miejsca już za sobą ? Podzielacie zdanie autora artykułu czy jednak myślicie co innego ? Zapraszamy do przeczytania kolejnej części "Z pamiętnika Bobika"
Z pamiętnika Bobika - cz. 3 >>



7.04.2016

RELACJA Z TARGÓW GLOBALNIE W KATOWICACH

GLOBalnie 2016Wiosna tego roku zaobfitowała w różnego typu relacje ze spotkań, wystaw, podróży samych kolekcjonerów, a także z targów o tematyce turystycznej. Właśnie dzisiaj postanowiliśmy opublikować relację Adama z targów GLOBalnie, jakie kilka tygodni temu miały miejsce w Katowicach, a w których Adam dość aktywnie uczestniczył rozmawiając i promując znaczkową ideę. Zresztą poczytajcie sami co Adam napisał o tym wydarzeniu.

 Czytaj więcej: 18 - 20.03.2016 - Targi Turystyczne "GLOBalnie 2016" - Katowice



6.04.2016

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W ZIELONEJ GÓRZE

Warszawa2016Pod koniec stycznia rozpoczęliśmy coroczny cykl regionalnych spotkań kolekcjonerów. Czas szybko płynie i w tej chwili z niecierpliwością czekamy na dwa ostatnie spotkania, które odbędą się w najbliższych kilkunastu dniach. 

Aby jednak wszystkim kolekcjonerom umilić ten czas oczekiwania, dzisiaj postanowiliśmy uporać się z obszernym bądź co bądź materiałem opisującym spotkanie w Zielonej Górze. Zachęcamy gorąco do zerknięcia na podstronę dotyczącą spotkań i oddanie się wspomnieniom z tego spotkania. My zaś, idąc za ciosem, zabieramy się za kolejne materiały, których całkiem sporo czeka w kolejce do publikacji.

Czytaj więcej: Relacja z I Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. lubuskiego - Zielona Góra 19.03.2016



5.04.2016

372Są w naszym kraju miejsca, o których większość z nas nie ma pojęcia. Są rzeczy, przedmioty, o których słyszeliśmy, ale nie potrafimy ich z niczym połączyć. Jednym z takich przedmiotów jest legendarny pierwszy polski motocykl "Lech", którego produkcja miała miejsce w Opalenicy. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić znaczek promujący "Lecha" i dawne miejsce jego produkcji. Zapraszamy do Opalenicy, gdzie znaczki są już dostępne w sprzedaży. Turystom natomiast polecamy wycieczkę po tamtejszym rynku, gdzie na własne oczy można zobaczyć pomnik/replikę motocykla "Lech" oraz na plac Piłsudskiego, gdzie stoi drugi eksponat wykonany w skali 1:1. 

OPALENICA - MIASTO PIERWSZEGO POLSKIEGO MOTOCYKLA "LECH"  No. 372

W styczniu 1929 roku z inicjatywy Wacława Sawickiego i inż. Władysława Zalewskiego oraz Józefa Braniewicza, powstała w Opalenicy pierwsza w Polsce Fabryka Motocykli, której produkt otrzymał symboliczną nazwę „LECH”. Starano się aby jak największa liczba podzespołów powstawała na miejscu w zakładowych warsztatach i odlewni. Dwucylindrowy, trzybiegowy motocykl zaprezentowany został już w 1929 roku na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, na której uhonorowano go srebrnym medalem. Rok później na Międzynarodowej Wystawie Komunikacji i Turystyki (KOMTUR) motocykl otrzymał list pochwalny. Motocykl „LECH” doskonale radził sobie w krajowych rajdach, między innymi na regularność jazdy: Poznań – Gniezno – Bydgoszcz – Grudziądz –Leszno - Poznań oraz jazdy non stop: Poznań – Bydgoszcz – Poznań, zajmując w tych imprezach wysokie lokaty. Na „LECHach” jeździli: Ildefons Czerniak z Poznańskiej UNII i Tadeusz Frankowski z warszawskiej LEGII. Próba pozyskania kapitału poprzez przekształcenie fabryki w spółkę akcyjną nie pomogły przetrwać kryzysu ekonomicznego i w 1932 r., Pierwsza Polska Fabryka stała się jego ofiarą zaprzestając produkcji.

GPS: 52.308840, 16.417712, Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury im. Powstańców Wlkp. w Opalenicy, Os. Centrum 11, Opalenica, Urząd Miejski w Opalenicy, pokój nr 27, ul. 3 Maja 1, Restauracja u Kowala, ul. Rynek 14, Opalenica, Sklep Prezencik, ul. Rynek 23, Opalenica



4.04.2016

RELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY W BĘDZINIE

wernisazBędzin2016W dniu 1.04.2016 r. w wieży Zamku w Będzinie miał miejsce wernisaż wystawy: „Zamki i Pałace na Znaczkach Turystycznych". Ekspozycja powstała dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Zagłębia, którego cztery obiekty zostały uwidocznione na Znaczkach Turystycznych. Wystawę będzie można oglądać do 3 maja włącznie, codziennie, oprócz poniedziałków w godzinach otwarcia Zamku. Przedstawia ona wizerunki Znaczków Turystycznych zarówno z Polski jak i innych państw biorących udział w idei, prezentując zarówno zamki i pałace, jak również inne obiekty jakie zostały włączone do znaczkowej mapy miejsc turystycznych.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z obszerną relacją z tego wydarzenia.

Czytaj więcej: 01.04.2016 Wernisaż wystawy „Zamki i pałace na Znaczkach Turystycznych" w Będzinie



3.04.2016

GŁOSOWANIE NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2015 ROKU

Temat głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku" nie dawał nam spokoju od początku roku. Do tego sami turyści przy każdej okazji przypominali nam byśmy o tym nie zapomnieli, więc siłą rzeczy kiedyś ten plebiscyt musieliśmy ogłosić. Niestety ostatnio cierpieliśmy na chroniczny brak czasu, w związku z czym realizacji tematu głosowania na "Najładniejszy ZT 2015 roku" podjęliśmy się w chwili gdy mamy największy wysyp publikacji. Postanowiliśmy jednak do końca kwietnia sprawę Znaczka Roku zamknąć i oto dzisiaj startujemy z głosowaniem.

znaczekroku2015Zanim jednak przejdziecie do modułu z możliwością głosowania należą się małe wyjaśnienia. Z powodu braku czasu potrzebnego na przygotowanie profesjonalnego systemu głosowań, zdecydowaliśmy się na gotowy system, który może nie jest szczytem naszych marzeń, ale zawiera podstawowe funkcje, na których nam zależało. Przed głosowaniem zalecamy zapoznać się z listą i wizerunkami znaczków wydanych w 2015 roku, (ułożone są one wg. kolejności powstawania zarówno w wykazie jak i w module głosowania), zapisanie/zapamiętanie numeru wybranego znaczka, a następnie przejście do podstrony umożliwiającej oddania głosu.

W głosowaniu udział biorą wszystkie Znaczki Turystyczne wydane w 2015 roku. Głosowanie przewidziane jest do 15 kwietnia, po czym wyłonionych zostanie 10 ZT z największą ilością głosów. W przypadku wyrównanego rozkładu głosów, zastrzegamy sobie prawo do zwiększenia ilości znaczków, które wezmą udział w drugiej turze głosowania, która pozwoli wyłonić "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku". Zapraszamy zatem do głosowania, a ewentualne pytania można kierować poprzez nasze forum dyskusyjne. 

Przejdź do listy znaczków wydanych w 2015 roku >>

Oddaj głos na wybrany znaczek >>

 



3.04.2016

Zlotoryja

Z niezwykłą wprost przyjemnością, w ten niedzielny poranek, chcemy poinformować wszystkich kolekcjonerów o kolejnej znaczkowej premierze. Kolejnej i to nie byle jakiej. Dzisiaj bowiem prezentujemy trzy znaczki i tym samym trzy niezwykle ciekawe obiekty zlokalizowane w Złotoryi. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z Was powróci na Dolny Śląsk w tym roku by zdobyć kolejne znaczki, a wszystkich zainteresowanych informujemy, że znaczki już dostępne  są w sprzedaży.

MUZEUM ZŁOTA W ZŁOTORYI No. 420

GPS: 51.123284, 15.913266, Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi, ul. Basztowa 15, Muzeum Złota, ul. Zaułek 2

BASZTA KOWALSKA W ZŁOTORYI No. 421

GPS: 51.121995, 15.913324, Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi, ul. Basztowa 15, Muzeum Złota, ul. Zaułek 2

KOPALNIA ZŁOTA "AURELIA" W ZŁOTORYI No. 422

GPS: 51.130492, 15.921146, Miejsce sprzedaży: Kopalnia Złota, ul. Rzeczna 1, Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi, ul. Basztowa 15, Muzeum Złota, ul. Zaułek 2



2.04.2016

IV WIELKOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Już za tydzień w Poznaniu odbędzie się IV Wielkopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem spotkania będzie Restauracja Hyćka, znajdująca się przy Rynku Śródeckim 17. Rozpoczęcie imprezy przewidziano na godzinę 16:00. W informacji poniżej znajduje się więcej szczegółów dotyczących dojazdu, natomiast wszelkie pytania nt. spotkania można kierować poprzez wydzielony temat na naszym forum.

PnZapowiedz2


Więcej informacji

2.04.2016

374Zapowiadaliśmy intensywny w znaczkowe wieści weekend. W związku z tym kontynuujemy serię informacji w postaci premiery najnowszego znaczka. Tym razem Gniezno i coś dla wielbicieli motocykli, którzy jutro tj. 3 kwietnia rozpoczynają swój sezon w Gnieźnie. Zresztą zobaczcie opis, kliknijcie w linki i poczytajcie o tym muzeum. Aaaa i nie zapomnijcie, że znaczek jest już w sprzedaży :-)

MUZEUM ZABYTKÓW KULTURY TECHNICZNEJ W GNIEŹNIE  No. 374

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie to obiekt, jakich w Polsce niewiele. To tutaj zetkniesz się z przedmiotami, które mają swoją historię oraz duszę. Można w nim zobaczyć zarówno stare przedmioty codziennego użytku, jak również legendarne zabytki motoryzacji. Prezentowane eksponaty odnowione są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywróceniem 100% sprawności. W ofercie oprócz tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem przewidziano dodatkowe atrakcje w formie tematycznych warsztatów, w których uczestnik ma szansę poznać zasadę działania i budowę maszyn i urządzeń. Mocną stroną muzeum jest jego lokalizacja na terenie zabytkowych budynków koszar 12 Regimentu Dragonów. Dogodny dojazd oraz darmowy parking są dodatkowym atutem muzeum, które naprawdę warto odwiedzić. Czynne w soboty i niedziele w godzinach 11-17, a także w tygodniu po uprzednim uzgodnieniu terminu. 

GPS: 52.516081, 17.595598, Miejsce sprzedaży: Sklepik z pamiątkami, ul. Wrzesińska 49 b/4 1



1.04.2016

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W BĘDZINIE

40027 Dopiero co zakończył się wernisaż wystawy, jaka od dzisiaj przez cały kwiecień udostępniona jest zwiedzającym w  jednym z oddziałów Muzeum Zagłębia w Będzinie, w Zamku . Z okazji wystawy "Zamki i Pałace na Znaczkach Turystycznych" został wydany Znaczek Okolicznościowy, który można zakupić na miejscu.

WYSTAWA ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W BĘDZIŃSKIM ZAMKU

Grafika ZO nawiązuje do jubileuszu Muzeum. W tym roku obchodzone jest 60 - lecie powstania. Muzeum zostało otwarte 29 lipca 1956 r. jako pierwsza tego typu placówka w Zagłębiu Dąbrowskim. Początkowo siedziba mieściła się w odbudowanym Zamku, w następnych latach zostały włączone pozostałe obiekty: XVIII wieczny barokowo - klasycystyczny Pałac Mieroszewskich wraz z przyległym parkiem, Dom Modlitwy Mizrachi, Wzgórze Zamkowe oraz Podziemia Będzińskie.  

Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie, ul. Zamkowa 1



31.03.2016

241Jutro 1 kwietnia czyli dzień, w którym nie wszystko brane jest na serio. Właśnie dlatego informację o najnowszym znaczku publikujemy już dzisiaj, tym bardziej, że przedstawiony poniżej znaczek w sprzedaży będzie już od 1 kwietnia. Zapraszamy.

ZAMEK KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CZERSKU  No. 241

Czersk niegdyś był siedzibą książąt mazowieckich i stolicą Ziemi Czerskiej, potem własnością królów polskich. Średniowieczny, gotycki zamek w Czersku wybudowany został przez księcia Janusza I na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Dziś jego gotyckie baszty i mury nadal przyciągają miłośników historii. W wieży bramnej można zobaczyć Komnatę Kasztelana z odtworzonym wystrojem z XV wieku. W sezonie (od maja do września) w weekendy przeszłość na zamku ożywa za sprawą Pocztu Rycerskiego – rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Hanza. Wiosną odbywa się turniej rycerski (XIII w.), latem festyn „Szwedzi na zamku” (XVII w.), jesienią – Europejskie Dni Dziedzictwa. Szkoły zapraszamy na Żywe lekcje historii. Wszystkich – do zwiedzania z Questem i Grą zamkową. Wspaniałe widoki na pradolinę Wisły ze wspaniałymi sadami, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku. Warto odwiedzić Czersk!  

GPS: 51.958267, 21.234112, Miejsce sprzedaży: Zamek w Czersku, Pl. Tysiąclecia 1



30.03.2016

ZMIANA NAZWY ZT No. 144

Spieszymy z informacją, że kilka dni temu w sprzedaży pojawiła się nowa wersja ZT No. 144. Na znaczku zmianie uległa nazwa, z "Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku" na  "Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku". Poza nazwą ani w grafice ZT, a ni w miejscu sprzedaży nic się nie zmieniło. Zapraszamy zatem wszystkich kolekcjonerów do Złotego Stoku i do Średniowiecznej Osady Górniczej.

ZSstrona 



29.03.2016

419Wydawać by się mogło, że na terenie Dolnego Śląska nie ma już miejsca na nowe Znaczki Turystyczne, ale to na szczęście tylko wrażenie. Ciekawych miejsc jest tu jeszcze całe mnóstwo, a jedno z nich, dzięki zaangażowaniu kolekcjonera Jurka, właśnie dołącza do grona miejsc znaczkowych. Jurkowi serdecznie dziękujemy za zasianie znaczkowej idei, a wszystkich kolekcjonerów  zapraszamy do Legnicy, gdzie już 4 kwietnia dostępny będzie prezentowany poniżej ZT. Zapraszamy.

KATEDRA ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W LEGNICY  No. 419

Pierwsze wzmianki i kościele pochodzą z 1192 roku. Świątynia początkowo była drewniana, a dopiero później wybudowana z kamienia. Konsekracji kościoła dokonano na początku 1341 roku przez biskupa Nankiera. Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie przebudowywany. Obecna świątynia powstała w latach 1333-1380. W XV wieku, pomiędzy przyporami naw bocznych dobudowano 9 kaplic, których fundatorami byli m.in. bogaci mieszczanie i cechy rzemieślnicze. Nawa główna jest znacznie wyższa od naw bocznych i ma sklepienie sieciowe, a nawy boczne – sklepienie krzyżowe. Najstarszym i bezcennym dziełem sztuki sakralnej jest do dzisiaj zachowana chrzcielnica, odlana ze srebrzystego brązu. Datowana jest na koniec XII lub początek XIII wieku. W czasie wojny 30-letniej (1618-1648) kościół spełniał rolę szpitala. Ciekawostką jest także fakt, że na jednej z wież kościoła znajdowało się mieszkanie strażaka, który dzień i noc obserwował panoramę miasta czuwając nad jego bezpieczeństwem. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił kościół katedrą Diecezji Legnickiej. Jan Paweł II przebywał później w katedrze w 1997 roku.  

GPS: 51.206965, 16.161608, Miejsce sprzedaży: Biuro Podróży Elżbieta, ul. NMP. 1, Legnica (web)



25.03.2016

ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ WYSTAWY W BĘDZINIE

W imieniu Prezydenta miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, pani Violetty Mikuły oraz naszym, serdecznie zapraszamy na wystawę pt. "Zamki i pałace na Znaczkach Turystycznych", która odbędzie się w jednym z oddziałów Muzeum Zagłębia w Będzinie - w Zamku.

ZaprBedzin2016

Otwarcie wystawy (wernisaż) nastąpi w dniu 01 kwietnia 2016 r. o godz. 17:00 na ostatnim piętrze zamkowej wieży z udziałem zaproszonych gości. Wystawę będzie można oglądać w miesiącu kwietniu w godzinach otwarcia zamku (Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek - 9:00 - 16:00, Sobota, Niedziela - 9:00 - 17:00). Wystawa prezentować będzie Znaczki Turystyczne z Polski i z pozostałych krajów włączonych do idei, jak również ciekawostki, które są dostępne tylko przy okazji wyjątkowych wydarzeń. Między innymi największy na świecie Znaczek Turystyczny o średnicy 1 m i wadze 40 kg z grafiką pierwszego Znaczka Turystycznego jaki powstał. Będzie niepowtarzalna okazja sfotografowania się w towarzystwie rekordowego ZT. Przy okazji wystawy będzie można zwiedzić Zamek, kupić Znaczek Turystyczny jak również przygotowany specjalnie na tę okazję Znaczek Okolicznościowy. Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach pieczątek. Wizerunki ZO i pieczątki są tajemnicą, inaczej nie byłoby niespodzianki ;)



24.03.2016

II DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Już za kilka dni (2.04) będziemy na półmetku tegorocznych spotkań kolekcjonerów. Najbliższe spotkanie odbędzie się we Wrocławiu, gdzie "znaczkomaniacy" spotkają się w siedzibie Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna. Tym razem spotkanie podzielone będzie na dwie części czyli oficjalną i nieoficjalną połączoną ze zwiedzaniem Wrocławia (udział dobrowolny). O szczegółach nieco obszerniej piszemy w rozwinięciu postu, a już dzisiaj zachęcamy do udziału w tym spotkaniu.

Wroclaw2016Info


Więcej informacji

22.03.2016

OKIEM ZNACZKOWEGO TURYSTY - CZĘŚĆ III

okiemturysty3EOstatnio sporo publikujemy i powoli pamięć zaczyna płatać figle. Gdzieś "na dnie szuflady" leżała sobie relacja Artura, który tym razem z żoną Justyną i synem Damianem odwiedził zimową porą Wolsztyn, Nowy Tomyśl i Porażyn.

Postanowiliśmy wkroczyć w wiosnę z turystycznym akcentem i jednocześnie nadrobić publikacyjne zaległości. Wypatrujcie zatem kolejnych tekstów, a tymczasem usiądźcie wygodnie i oddajcie się chwili.  Zapraszamy do czytania. Okiem znaczkowego turysty cz. 3 >>



21.03.2016

WIOSNA ZNACZKA TURYSTYCZNEGO

Tak właśnie brzmiał tytuł pierwszego newsa nowej ekipy Znaczka Turystycznego: "21.03.2012 - Wiosna Znaczka Turystycznego". Od tego czasu właśnie dzisiaj mija 4 lata. Można powiedzieć, że to niewiele, ale z drugiej strony wydaje się jakby to było wieki temu. Przez ten okres udało się wprowadzić 268 nowych Znaczków Turystycznych. Przybyło mnóstwo nowych kolekcjonerów, wspaniałych ludzi, którzy wnieśli do całej idei swoje serce i ducha. Za cały ten czas, za 4 lata chciałem jedynie podziękować. To ogromna praca, której nie doceni nikt, kto nie przygląda się temu z bliska. To godziny przesiedziane przy komputerze, godziny rozmów telefonicznych, tysiące przejechanych kilometrów i setki rozmów oraz spotkań. Mam nadzieję, że ten ogrom pracy zaowocuje, że ciągle będzie przybywać nowych ZT i nowych kolekcjonerów. To nasza wspólna sprawa.

4 lata

Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za to, co zrobił dla rozpowszechniania idei Znaczków Turystycznych!

Zbigniew Romankiewicz oraz Zespół ZT Polska



17.03.2016

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W WARSZAWIE

Warszawa2016Trzecie mazowieckie spotkanie kolekcjonerów stało się tak naprawdę spotkaniem bez granic. Oprócz Mazowszan przyjechali na nie bowiem Zbyszek z Centrali w Złotym Stoku, znaczkowicze z Wielkopolski (Jerzy, Roman i Wiktor) i Lubuskiego (Robert). Po raz kolejny gościło nas warszawskie bistro Trojka w Pałacu Kultury i Nauki. Tuż obok Trojki znajduje się kiosk z pamiątkami, w którym można kupić aż trzy znaczki turystyczne poświęcone zabytkowemu (tak, tak – od 2007 r. figuruje na liście zabytków) pałacowi oraz przystemplować jubileuszową pieczątkę. Skorzystaliśmy.

Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. mazowieckiego - Warszawa 12.03.2016



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 42 43 44 45 46 50 55 60 >>