25.01.2016
Ostatnio coraz częściej piszemy o zapełnianiu "białych plam", ale co zrobić, skoro one rzeczywiście znikają. Cieszymy się z tego i piszemy Wam o tym byście cieszyli się razem z nami. A dzisiaj chcemy poinformować o kolejnym Znaczku Turystycznym w kolejnym ubogim znaczkowo regionie Polski. Tym razem zapraszamy do Krasiejowa do Parku Nauki i Rozrywki, do miejsca, w którym odkryto polskiego dinozaura, którego zresztą podobiznę możecie zobaczyć na prezentowanej obok grafice najnowszego znaczka. Natomiast po resztę informacji o silezaurusie zapraszamy do Krasiejowa gdzie znaczek pojawi się w sprzedaży od 1 kwietnia.
PARK NAUKI I ROZRYWKI W KRASIEJOWIE No. 168
Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to miejsce nastawione przede wszystkim na edukację, ale także i na rozrywkę. W parku o powierzchni około 40 hektarów znajduje się zarówno pawilon paleontologiczny jak i park rozrywki, tunel czasu i kino 5D czy prehistoryczne oceanarium. Ścieżka edukacyjna o długości około 1500 metrów prezentuje przeszło 200 naturalnej wielkości modeli dinozaurów z blisko 70 gatunków. Wart podkreślenia jest fakt, że teren parku to wciąż aktywne wykopaliska paleontologiczne. W pawilonie paleontologicznym prezentowane są skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Stanowisko to znane jest od lat 70-tych i stało się słynne na całym świecie dzięki wykopaliskom skamieniałości z okresu triasu późnego, a także pierwszego polskiego dinozaura którym jest Silesaurus opolensis. "Śląski jaszczur z Opola" bo tak potocznie nazywany jest Silesaurus opolensis, był raczej niedużym zwierzęciem. Przy wysokości blisko 50-60 cm miał około 2 metrów długości. W Krasiejowie zobaczyć można zarówno rekonstrukcję szkieletu silezaura jak i całego ciała.
GPS: 50.662359 , 18.267578 , Miejsce sprzedaży: Park Nauki i Rozrywki, ul. 1 Maja 10, Krasiejów (sprzedaż od 1 kwietnia 2016 roku)
12.01.2016
Rok 2015 kończyliśmy premierą znaczka przedstawiającego Ostrów Lednicki, natomiast rok 2016 rozpoczynamy premierą kolejnych trzech znaczków promujących obiekty Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To wyjątkowe miejsca na znaczkowej mapie Polski, szczególnie dlatego, że śćiśle związane są z 1050 rocznicą Chrztu Polski, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że kolejne Znaczki Turystyczne w Wielkopolsce po raz kolejny zaowocują nowymi obiektami w pobliżu, tym bardziej, że Szlak Piastowski ma jeszcze w tej kwestii dużo do zaoferowania. A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z opisami prezentowanych miejsc i do planowania wycieczek w tych stronach. Pamiętajcie jednak o tym by wcześniej dokładnie sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych placówek na stronie www muzeum lub kontaktując się telefonicznie. Znaczki Turystyczne w Gieczu i Grzybowie dostępne będą od 18 stycznia, natomiast w Wielkopolskim Parku Etnograficznym i na Ostrowie Lednickim od połowy kwietnia 2016 roku.
GPS: 52.318333 , 17.363055 , Miejsce sprzedaży: Gród w Gieczu, Grodziszczko, 63-012 Dominowo
GPS: 52.362212 , 17.647772 , Miejsce sprzedaży: Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września
WIELKOPOLSKI PARK ETNOGRAFICZNY W DZIEKANOWICACH No. 379
GPS: 52.513055 , 17.383888 , Miejsce sprzedaży: Wielkopolski Park Etnograficzny, Dziekanowice 23, 62-261 Lednogóra
7.01.2016
ŚLĄSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW
Rozpoczynamy nowy rok, a tym samym rozpoczynamy kolejny cykl spotkań kolekcjonerów. Tak więc....ruszamy. 30 stycznia 2016 r. o godz. 16:00 zapraszamy na IV regionalne spotkanie kolekcjonerów woj. śląskiego. Miejsce znane z wcześniejszych spotkań, Restauracja Oberża przy ul. Będzińskiej 51 w Czeladzi (GPS: 50.320919 19.093636). Z racji zimowej aury przewidzieliśmy, oprócz poczęstunku, także ciepły posiłek ok. godz. 18:00. Na miejscu możliwość zamówienia posiłku z kuchni polskiej i myśliwskiej (link do menu). Koszt uczestnictwa 25 zł / w cenie kawa, herbata, ciastka, pieczywo ze smarowidłem regionalnym, ciepły posiłek/. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 24.01.2016 r. W @ zwrotnym podany zostanie nr konta do wpłaty (wpłata jest potwierdzeniem przyjazdu). W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt tel. 602-469-629. Spotkanie ma charakter luźnych rozmów "znaczkowych" i nie tylko. Jest przede wszystkim spotkaniem "znaczkowej rodziny". Zapraszamy oczywiście również osoby z poza województwa. Każdy uczestnik jest mile widziany.
6.01.2016
Tradycyjnie już zaczynamy rok podsumowaniem działalności. Rok 2015 zakończyliśmy ilością czterystu wydanych Znaczków Turystycznych. To piękna ilość, niezwykle budująca i stawiająca przed całym zespołem kolejne zadanie, ot choćby osiągnięcie magicznej liczby 500 ZT. Ale to nieco dalsza przyszłość, skupmy się więc na tym co było.
Styczeń 2015 roku zaczął się …. osowiale. Na szczęście ankieta na najładniejszy Znaczek Turystyczny 2014 roku obudziła wszystkich kolekcjonerów. Zdobywcą tego tytułu został ZT No. 299 Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim otrzymując tym samym specjalny certyfikat.
Koniec stycznia to publikacja pierwszych w 2015 roku Znaczków Kolekcjonera, ale też prace nad projektem pieczątek, które posłużyły kolekcjonerom do sławienia idei ZT w świecie. 3 lutego, a więc po przeszło miesiącu od rozpoczęcia roku miały miejsce pierwsze premiery ZT. I w ten oto sposób przechodzimy do spraw związanych ze statystyką znaczków w minionym roku. Z danych jakie posiadamy wynika, że rok 2015 zapisał się w historii 90 wydanymi ZT. Dzięki gwałtownemu rozwojowi idei konieczne też było wydanie 16 Znaczków Kolekcjonera. Oprócz Noworocznego ZT wydaliśmy też 9 Znaczków Okolicznościowych, głównie z Waszej inicjatywy. Jak wynika z zapisków, najwięcej bo 18 ZT wydaliśmy w czerwcu, a najmniej czyli nic w styczniu. Średnio co miesiąc wydawaliśmy 7,5 Znaczka Turystycznego.
Więcej informacji
31.12.2015
OSTATNI ZNACZEK TURYSTYCZNY W 2015 ROKU
Kończy się 2015 rok, a wraz z nim kończą się tegoroczne znaczkowe premiery. Dzisiejsza premiera jest jednak dopiero początkiem tego, co wydarzy się w nadchodzącym 2016 roku. Oto bowiem publikujemy najnowszy Znaczek Turystyczny promujący jedno z najważniejszych dla Polski miejsc, kolebkę polskiego chrześcijaństwa, w którym 1050 lat temu wszystko się zaczęło. I w ten oto sposób nawiązujemy do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który przypada w przyszłym roku. Prezentowany znaczek ma jeszcze jedno ważne znaczenie. Wraz z jego publikacją kończymy czwartą setkę!!! wydanych w Polsce Znaczków Turystycznych. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tych czterystu znaczków. Przy okazji informujemy, że znaczek pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie stycznia 2016 roku, a o dokładnym terminie poinformujemy w odpowiednim czasie.
Ostrów Lednicki jest wyspą położoną na jeziorze Lednica. To tutaj mieściła się jedna z największych rezydencji pierwszych Piastów, przez co miejsce to jest jednym z najważniejszych w historii Polski. Atrakcją wyspy są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I, w której podejmowany był zapewne cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu św.Wojciecha w Gnieźnie w 1000 roku. Ostrów Lednicki to najbardziej prawdopodobne miejsce chrztu pierwszych władców Polski z doskonale zachowanymi X-wiecznymi ruinami palatium z kaplicą księcia Mieszka I. W kaplicy znajdują się dwa baseny chrzcielne z X w. Pod wodą widoczne są natomiast pozostałości dwóch drewnianych mostów z X w., które niegdyś łączyły wyspę z traktami do Poznania i Gniezna. Ponadto znajdują się tutaj widoczne wały grodowe, a na podgrodziu rekonstrukcja drewnianej zagrody.
GPS: 52.528333 , 17.384444 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa, Dziekanowice 32, Lednogóra (sprzedaż od drugiej połowy stycznia 2016 roku)
29.12.2015
O PEWNEJ ROZMOWIE I KOMENTARZACH
Dzisiaj cudem udało mi się skończyć pracę nieco wcześniej, a że miałem troszkę czasu do odjazdu pociągu to postanowiłem odwiedzić w Poznaniu jedno miejsce, które nadal nie ma ZT i porozmawiać na ten temat. Jak zawsze, tak i tym razem miałem przy sobie stosowne materiały i dosyć bogate dane statystyczne, a mimo to zostałem zaskoczony przez moją rozmówczynię. Otóż pani, z którą rozmawiałem w pewnej chwili powiedziała: „No dobrze, mówi pan o turystach/kolekcjonerach, wierzę, że znaczki się sprzedają, nie zależy mi na zysku, ale na promocji miejsca. Niestety prócz wpisów na FB tej promocji nie widać. Proszę mi powiedzieć bo widziałam, że jesienią mieliście spotkanie w Prudniku, co zresztą zbiegło się z premierą tamtejszych znaczków. Ile osób dokonało wpisu na karcie znaczka promując miejsce, polecając je czy choćby krytykując ? Ile osób kupiło już te znaczki ?„ Przyznam szczerze po raz pierwszy nie wiedziałem co mam odpowiedzieć, jak usprawiedliwić „system”, kolekcjonerów, siebie samego.
Więcej informacji
27.12.2015
Ostatnio pojawiło się kilka znaczkowych premier publikowanych parami i tak też jest dzisiaj, ale nie dzieje się to bez przyczyny. Dzisiaj bowiem postanowiliśmy opublikować zapowiedź najnowszych Znaczków Turystycznych, które pojawią się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i jego filii w Koszalinie czyli Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że prezentowane znaczki bardzo Wam się spodobają, ale przy okazji chcemy zwrócić uwagę na pewne szczegóły dotyczące terminu wejścia ZT do sprzedaży. UWAGA !!! w Dęblinie znaczek dostępny będzie od 18.01.2016, natomiast w Koszalinie znaczek do sprzedaży trafi w chwili otwarcia placówki, która obecnie jest na etapie urządzania ekspozycji (otwarcie II kwartał 2016 roku). O fakcie otwarcia muzeum w Koszalinie poinformujemy w osobnym komunikacie.
MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE No. 577
GPS: 51.559280 , 21.863132 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum Sił Powietrznych, ul. Lotników Polskich, Dęblin
MUZEUM OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ W KOSZALINIE No. 733
GPS: 54.182943 , 16.208624 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, ul. Wojska Polskiego 66, Koszalin (sprzedaż od II kwartału 2016)
24.12.2015
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2016 życzymy, aby te następne miesiące były czasem wykorzystanym na przyjemność poznawania naszej Ojczyzny dzięki Znaczkom Turystycznym. Niech zaprowadzą Was w miejsca, których jeszcze nie znacie, niech sprawią, abyście poznali nowych wspaniałych ludzi. Z całego serca życzymy Wam wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęścia, abyście zrealizowali wszystkie swoje osobiste plany i zamierzenia.
Zespół Znaczków Turystycznych
23.12.2015
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2016
Mniej więcej co roku na przełomie listopada i grudnia zastanawiamy się nad motywem przewodnim Noworocznego Znaczka Turystycznego. Postanowiliśmy, że w 2016 roku tematem przewodnim NZT będzie osoba Henryka Sienkiewicza. Jakby potwierdzeniem naszej decyzji jest uchwała Sentau RP sprzed kilku dni w sprawie uznania roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza w setną rocznicę jego śmierci i 170 rocznicę urodzin wielkiego pisarza. Jest to więc doskonała okazja, by oddać mu hołd i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach: patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
A jeśli chodzi o sam Noworoczny Znaczek Turystyczny to tym razem dostępny on jest w Centrali ZT w Złotym Stoku, na regionalnych spotkaniach kolekcjonerów ZT, jak również wysyłkowo. Tym samym przypominamy, że jest to już trzeci polski NZT, a więcej na temat tego typu znaczków, które są urozmaiceniem gry kolekcjonerskiej, przeczytać można w słowniczku pojęć znaczkowych.
22.12.2015
Powoli kończymy 2015 rok, ale nie jest to koniec znaczkowych nowości. Dzisiaj mamy dla Was premierę znaczka długo oczekiwanego przez wielu kolekcjonerów. Po raz kolejny w tym roku zapraszamy do Wielkopolski, a ściślej do Poznania w okolice Ostrowa Tumskiego. To już szósty ZT w stolicy Wielkopolski. Bohater dzisiejszej premiery dostępny będzie w sprzedaży od 4 stycznia, ale już dzisiaj zapraszamy na stronę ICHOT, gdzie warto zapoznać się z miejscem promowanym na znaczku.
BRAMA POZNANIA ICHOT - CENTRUM INTERPRETACJI DZIEDZICTWA No. 375
Brama Poznania jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Odnaleźć tu można narrację o dziejach wyspy katedralnej, grodzie z X wieku, pierwszej siedzibie dynastii Piastów, ale także, a może przede wszystkim zmaganiu człowieka z losem, siłami natury i dążeniu do lepszego życia. Brama Poznania jest częścią Ostrowa Tumskiego, miejsca, w którym kształtowała się polska państwowość. Właśnie stąd chrześcijaństwo zaczęło promieniować na ziemie polskie. W katedrze na Ostrowie Tumskim spoczywają pierwsi władcy Polski. Przez wieki rozwijały się tu poznańskie tradycje akademickie i mecenat sztuki. Ostrów Tumski wyróżnia się także niezwykle atrakcyjnym położeniem. To wyspa usytuowana między nurtami Warty i Cybiny, którą cechuje bogactwo przyrodnicze ekosystemu nadrzecznego. Idea i misja Bramy Poznania znajduje swe źródło w rozważaniach Freemana Tildena i jego teorii interpretacji przeszłości w oparciu o dawne obiekty i nowe technologie.
GPS: 52.412350 , 16.951548 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa ICHOT, ul. Gdańska 2, Poznań
19.12.2015
Wczoraj zdaje się zaskoczyliśmy Was premierą znaczków z Bielska - Białej, ale dzisiaj mamy coś równie ciekawego. Trzeba jednak już na samym początku zaznaczyć, że są to znaczki sezonowe dostęne tylko w sezonie wegetacyjnym (patrz dostępność) i dostępne w sprzedaży będą dopiero na wiosnę 2016 roku. Tak więc dzisiaj Wrocław i tamtejszy Ogród Botaniczny UWr oraz Arboretum w Wojsławicach. Trzeba przy tym wspomnieć, że oba znaczki nie powstałyby, gdyby nie zrozumienie znaczkowej idei, a tym wykazał się pan Tomasz, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za powstałe znaczki. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z opisami prezentowanych miejsc, a już za kilka miesięcy zapraszamy na Dolny Śląsk.
OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO No. 187
GPS: 51.116003 , 17.047319 , Miejsce sprzedaży:Kasa biletowa i sklep z pamiątkami Ogrodu Botanicznego, ul. H. Sienkiewicza 23, Wrocław (dostępny sezonowo od 1.04 do 30.11)
ARBORETUM W WOJSŁAWICACH No. 188
GPS: 50.711712 , 16.858559 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa i kawiarnia Arboretum w Wojsławicach (dostępny sezonowo od 17.04 do 16.10)
18.12.2015
Znaczkowa idea cały czas się rozwija, a nowe znaczkowe miejsca turystyczne powstają w coraz to innych rejonach Polski. Dzisiaj przenosimy się na Śląsk gdzie dwa nowe znaczki pojawiają się właśnie w Bielsku - Białej. Informujemy również, że najnowsze ZT dostępne będą w sprzedaży już od jutra tj. 19 grudnia. Zapraszamy zatem do wizyty w Bielsku - Białej i dzielenia się z nami swoimi wrażeniami, a może ktoś odkryje tam kolejne warte oznaczkowania miejsca :-)
RYNEK STAREGO MIASTA W BIELSKU - BIAŁEJ No. 177
GPS: 49.821292 , 19.042551 , Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami Folkujemy.pl, Rynek 4, Bielsko-Biała
KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA W BIELSKU - BIAŁEJ No. 178
GPS: 49.820242 , 19.043133 , Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami Folkujemy.pl, Rynek 4, Bielsko-Biała
15.12.2015
Wiemy, że jesteście głodni kolejnych znaczkowych premier. Wiecie jednak, że co za dużo to nie zdrowo, dlatego aby od natłoku informacji nie rozbolały Was głowy stopniujemy Wam dobre wieści. Ostatnio dawno nie było premiery na Podhalu dlatego dzisiaj publikujemy premierę znaczka Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej i mamy nadzieję, że będzie to początek kolejnej znaczkowej fali w tej części Polski. Na miejscu znaczki dostępne będą od 27 grudnia. Gorąco zapraszamy.
DOM LUDOWY W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ No. 189
Dom Ludowy to „bukowiańska perła”, jeden z największych obiektów drewnianych w Polsce, wybudowany w latach 1928-32. Sercem tego miejsca jest mogąca pomieścić 200 osób, stylowa sala teatralna, którą zdobią ręcznie malowane na szkle żyrandole i kinkiety oraz rzeźbiona czterometrowa panorama Tatr. Scena to wnętrze dawnej góralskiej chałupy. Dodaje ona wyjątkowego klimatu, ciepła i specyfiki temu miejscu. W przyziemiu mieści się Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej (pracownie: malarstwa na szkle, ceramiki, snycerki) oraz piękna „świetlica”, gdzie odbywają się wystawy twórczości ludowej. Do najważniejszych wydarzeń tutaj organizowanych należą: „Góralski Karnawał”, „Sabałowe Bajania”, środowe sztuki teatralne w wykonaniu bukowiańskiego Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka, „Małe Bajania”, „Dziadońcyne granie”, cykl wystaw „Dusza na dłoni”.
GPS: 49.339519 , 20.101976 , Miejsce sprzedaży: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”, ul. Kościuszki 87, Bukowina Tatrzańska
13.12.2015
Zastanawialiśmy się kiedyś, jak to tak może być, by mieć za oknem tak interesujący obiekt, by zajmować się Znaczkami Turystycznymi i nie mieć w tym obiekcie znaczka ? Ale już nikt nad tym nie musi się zastanawiać. Od przyszłego bowiem tygodnia (od 21 grudnia) w Złotym Stoku, dosłownie kilkadziesiąt metrów od Centrali Znaczków Turystycznych pojawi się ZT z wizerunkiem tutejszych wapienników. Tradycyjnie więc zapraszamy do Złotego Stoku i do zwiedzania wapienników. Koniecznie jednak zwróćcie uwagę na miejsce sprzedaży, bo nie jest nim bynajmniej Centrala ZT.
ZESPÓŁ WAPIENNIKÓW W ZŁOTYM STOKU No. 162
Wapienniki to piece służące do wypalania wapna budowlanego i nawozowego. Tradycja wapiennictwa w Złotym Stoku sięga XVI w. Szczyt swej działalności produkcja wapiennicza w Złotym Stoku osiągnęła w XIX w. uzyskując czołową pozycję na Śląsku pod względem ilości wytwarzanego wapna. W czasie gdy wapienniki wykupiła holenderska księżna Marianna Orańska i w okresie jej panowania, w Złotym Stoku wypalano wapno służące między innymi do budowy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. W 1946 r.rozpoczęto próby uruchomienia pieców do wypalania wapna, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Siedem lat później prezes Spółdzielni „Prefabrykacja” August Mazurek, uruchomił wypalanie kamienia wapiennego w dolnym piecu wapienników. Niestety ze wzglęu na zbyt dużą zawartość krzemionki, która obniżała wartość wapna palonego, w ciągu roku zaprzestano produkcji. W 1958 r. uruchomiono na terenie wapienników eksploatację złoża i przerób kamienia wapiennego na grysy oraz mączkę dla budownictwa. Produkcję zakończono w roku 1961. Obecnie odrestaurowany zespół wapienników to jedna z atrakcji turystycznych Złotego Stoku. Ich uroczyste otwarcie nastąpiło 13.08.2010 r.
GPS: 50.445090 , 16.884749 , Miejsce sprzedaży: Złoty Stok, Stacja paliw, ul Traugutta 6
10.12.2015
Dzisiaj chcemy zaprezentować znaczek, który mimo iż dostępny będzie już od połowy stycznia, promować będzie obiekt, którego otwarcie przewidziano na połowę maja 2016 roku. Chodzi oczywiście o Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Turzynie koło Kcyni, które w tej chwili znajduje się na etapie kompletowania wyposażenia i wykańczania wnętrz. Do czasu otwarcia (maj 2016 r.) obiekt można będzie odwiedzać i znaczki nabywać po uprzednim kontakcie telefonicznym z zarządcą (tel. 502 576 245). Mamy nadzieję, że czekanie na otwarcie muzeum Was nie zniechęci, a wiemy także, że wielu z Was z pewnością do Turzyna wybierze się już wcześniej. Zapraszamy i czekamy na Wasze relacje.
MUZEUM PRZYRODNICZO - ŁOWIECKIE W TURZYNIE No. 292
Budynek Muzeum jest częścią zespołu folwarcznego. Historia zespołu folwarcznego datowana jest od XVI w. Obejmuje on obszar około 5 hektarów. Znajduje się tu park z XIX w. Na obrzeżach parku znajduje się prawie hektarowy staw. Drzewostan parkowy to kilkadziesiąt drzew, ze zdecydowaną przewagą 100 letnich dębów oraz lip, jesionów i klonów. Najstarsze drzewo to jesion wyniosły liczący około 250 lat. W otoczeniu kompleksu znajdują się cztery (z tego dwie prawnie chronione) 100-letnie aleje dębowe. Odrestaurowane budynki zabudowy gospodarczej zespołu zostały zaklasyfikowane jako dorobek kultury europejskiej. Na Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego Pomorza i Kujaw przeznaczony został kamienny spichrz, najstarszy budynek zabytkowego zespołu folwarcznego. Spichrz został odbudowany od podstaw, z zachowaniem oryginalnego wyglądu i charakteru. Budynek posiada dwie kondygnacje. Na parterze powstanie diorama o pow. 200 m2, na piętrze znajdować się będzie sala wystawowa. W Muzeum znajdować się będą eksponaty zwierząt i roślin regionu Pomorza i Kujaw w układzie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska skierowanym do całego społeczeństwa regionu, w tym do myśliwych, leśników, nauczycieli, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz młodych adeptów łowiectwa. Niewątpliwie muzeum będzie także atrakcją turystyczną, na początku o charakterze regionalnym, ale docelowo – krajowym, z perspektywą na jeszcze szerszy zasięg. Powstanie muzeum umożliwi zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, popularyzację tradycji i propagowanie etyki łowieckiej oraz walorów turystycznych.
GPS: 52.985354 , 17.560104 , Miejsce sprzedaży: Turzyn 2, 89-240 Kcynia (w okresie od stycznia do maja po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 502 576 245)
9.12.2015
Bardzo często prowadząc rozmowy nt. nowych znaczków spotykamy się z niezrozumieniem zarządców miejsc, którzy nie znają znaczkowej idei i najzwyczajniej nie są do niej przekonani. Na szczęście są miejsca, które do tej idei się przekonują i dochodzą do wniosku że potęga tej zabawy tkwi w ilości obiektów, które zdecydują się tworzyć Znaczkowe Miejsca Turystyczne. Przez pewien czas prym wiodły tutaj atrakcje turystyczne z woj. dolnośląskiego czy małopolskiego, ale od dobrego roku w walkę o znaczkowe podium na mapie Polski włączyły się też woj. lubuskie, a ostatnio także wielkopolskie. To właśnie dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować 13 Znaczek Turystyczny dla Wielkopolski, który powstał w 2015 roku. Z prostych obliczeń wynika więc, że aż 46% wielkopolskich znaczków powstało w 2015 roku. Ale czy to już koniec?? To pytanie pozostawiamy Wam, my zaś gorąco zachęcamy do wizyty na Szlaku Piastowskim, a szczególnie w Gnieźnie, gdzie już 16 grudnia w sprzedaży pojawi się prezentowany poniżej ZT.
MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO W GNIEŹNIE No. 373
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie powstało w 1973 r. Jest to jedyne w kraju muzeum poświęcone najdawniejszym dziejom naszej państwowości oraz dziejom Gniezna – największego stołecznego grodu pierwszych polskich władców. Co roku odwiedza je kilkadziesiąt tysięcy osób. Muzeum prezentuje wystawy poświęcone początkom państwa polskiego. Najnowszej, otwartej w 2012 r., towarzyszą filmy w technologii 3D. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyć można m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z pocz. XI w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów. Oprócz tej wystawy, muzeum prezentuje inne stałe ekspozycje: Gniezno w dawnych wiekach, Piastów malowane dzieje, Broń w dawnych wiekach oraz czasowe wystawy poświęcone różnej tematyce.
GPS: 52.533847 , 17.583144 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, ul. Kostrzewskiego 1, Gniezno
8.12.2015
O tzw. "białych plamach" na znaczkowej mapie Polski możnaby pisać referaty, ale na szczęście my nie mamy na to czasu bo sytuacja ciągle dynamicznie się zmienia i wciąż mamy sporo pracy przy wdrażaniu i publikowaniu nowych znaczków. Tak też jest i tym razem, a chodzi jak zapewne widzicie o 3 znaczki, które także w niemałym stopniu wypełniają kolejną "białą plamę".
Niniejszym postem chcemy Was zaprosić do Muzeum Mazowieckiego w Płocku i jego placówek. To w nich wraz z rozpoczęciem sezonu dostępne będą prezentowane znaczki. Cieszymy się wraz z kolekcjonerami, że znaczkowa idea się rozwija i przede wszystkim z tego, że jest rozumiana. A tymczasem wszystkie powyższe znaczki dostępne będą już od 15 grudnia w siedzibie Muzeum Mazowieckiego przy ul. Tumskiej 8.
MUZEUM ŻYDÓW MAZOWIECKICH No. 289
GPS: 52.544435 , 19.689158 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock
MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU No. 290
GPS: 52.543397 , 19.690446 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock
MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU - SPICHLERZ No. 291
GPS: 52.545646 , 19.681925 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock
4.12.2015
Z PAMIĘTNIKA BOBIKA
Jeszcze całkiem niedawno temu nie było to do pomyślenia by ktoś z turystów przesłał nam relację ze swojego zwiedzania. Fakt zdarzały się krótki informacje i relacje foto, ale o dłuższych wspomnieniach mogliśmy tlko pomarzyć. Dokładnie miesiąc temu dostaliśmy pierwszy felieton od Bobika i był on tym, co zmotywowało kolejnych turystów do pisania. Dzisiaj w kolejce do publikacji mamy kolejne artykuły. Jeszcze w grudniu postaramy się opublikować dzieła innych turystów, a tymczasem wszystkich zachęcamy do pisania i dzielenia się swoimi wrażeniami ze znaczkowych miejsc, które odwiedziliście. Wrażenia Bobika zawarte są rzecz jasna w poniższym artykule.
Z pamiętnika Bobika - cz. 2 >>
2.12.2015
Miło nam poinformować, że właśnie dzisiaj w obiegu pojawił się najnowszy Znaczek Turystyczny. Pojawił się on w Toruniu, a promuje interaktywną placówkę jaką jest Żywe Muzeum Piernika. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy wszystkich do Torunia i liczymy na to, że w ślad za najnowszym znaczkiem powstaną kolejne bo miasto ma wiele ciekawych obiektów godnych uwagi.
ŻYWE MUZEUM PIERNIKA - RABIAŃSKA 9 - TORUŃ No. 293
Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta – na ulicy Rabiańskiej 9. W naszym muzeum można nie tylko w magiczny sposób przenieść się do XVI-wiecznej piernikarni, by pod okiem Mistrza Piernikarskiego własnoręcznie wykonać tradycyjnego piernika, ale także zobaczyć manufakturę z początku XX wieku, gdzie każdy chętny może ozdobić piernika lukrem. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do pracy gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku, nawet najbardziej dojrzałym.
GPS: 53.008693 , 18.604854 , Miejsce sprzedaży: Żywe Muzeum Piernika, Toruń ul. Rabiańska 9
30.11.2015
Znaczkowi Turyści wielokrotnie przeglądają mapę miejsc znaczkowych i zapewne do wielu już wniosków doszli studiując tę mapę. Wiadomo także powszechnie, że południowo - wschodnia część kraju mimo, że posiada kilka ZT to jednak ma potencjał na ich znacznie większą ilość. A tymczasem do grona znaczkowych miejsc turystycznych dołącza właśnie obiekt z opisanego wyżej obszaru Polski. Już za kilka dni Znaczek Turystyczny pojawi się w Schronisku "Pod Wysoką Połoniną". Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od soboty 5 grudnia.
SCHRONISKO POD WYSOKĄ POŁONINĄ - BIESZCZADY No. 109
Schronisko Pod Wysoką Połoniną to prywatne, rodzinne schronisko położone w Wetlinie w części Stare Sioło. Schronisko znajduje się u podnóża szczytu Smerek 1222 m n.p.m. (przedwojenna nazwa to Wysoka), na wysokości około 650 m n.p.m. Budowę schroniska rozpoczęto w 2010 roku, a pierwszych gości przyjęto już w roku 2012. Historia schroniska sięga jednak roku 1969, w którym to żona ówczesnego nadleśniczego lasów wetlińskich, a babcia właścicieli schroniska, zostaje gospodarzem Domu Wycieczkowego PTTK w Wetlinie. Po latach rodzinnej działalności turystycznej powstają kolejne dwa obiekty, a następnie także schronisko. Obiekt oferuje 30 miejsc noclegowych o standardzie turystycznym w wieloosobowych pokojach. Ponadto do dyspozycji turystów jest wypożyczalnia rowerów, pole namiotowe i boisko sportowe. W pobliżu schroniska znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy z pasmem Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, Małej i Wielkiej Rawki oraz pasma granicznego z Rabią Skałą.
GPS: 49.164342 , 22.457693 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Pod Wysoką Połoniną, Wetlina 73
27.11.2015
SOKOLNIA .... I WIZYTA LADISLAVA ŠÍNA
Przez ostatnie trzy lata Znaczki Turystyczne w Polsce zyskały 230 miejsc, gdzie pojawił się znany nam wizerunek. W 2012 roku kontakt z kolekcjonerami był znikomy, na pocztę @ przyszła jedna wiadomość na 30 dni. Dzisiaj jest 30 wiadomości dziennie. Niektórzy dopiero odkrywają ideę znaczkową, inni pytają o szczegóły, ale przeważająca większość zamawia brakujące ZT, których z różnych przyczyn nie mogli kupić na miejscu. Bardzo to sobie cenimy, że do nas piszecie. Rośnie tym samym liczba wysyłek. W ostatnich miesiącach właściwie cały czas był poświęcony temu, aby w miarę możliwości szybko odpisać, wystawić fakturę, odnaleźć w tubach zamawiane znaczki, zapakować je i wysłać na poczcie. Wierzcie nam, że pochłania to sporo czasu, a jeszcze trzeba wysyłać zamawiane ZT przez miejsca znaczkowe. Taka sytuacja postawiła nas przed pytaniem: co dalej, jak dalej postępować, aby mieć czas na inne sprawy, które są konieczne dla rozwoju ZT w Polsce? Po długich poszukiwaniach różnych możliwości doszliśmy do wniosku, że trzeba otworzyć drugi punkt wysyłania znaczków do kolekcjonerów. I tak oto, w odległości 200 km od złotostockiej głównej siedziby Znaczków Turystycznych, powstała filia magazynu.
Więcej informacji
21.11.2015
PIECZĄTKI DLA ZNACZKOWYCH TURYSTÓW
Mniej więcej rok temu narodził się pomysł (zresztą był to pomysł samych kolekcjonerów) by zrobić pieczątki ze znaczkowym motywem. Zamysł był taki by każdy z kolekcjonerów posiadający taką pieczątkę mógł jej używać jako podpis w księgach pamiątkowych, na spotkaniach itp. wydarzeniach, promując tym samym swoją pasję jaką jest kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych.
Troszkę trwało złożenie wszystkiego w całość, ustalenie projektów, a później także wysyłka, ale ostatecznie w lutym 2015 roku większość osób swoje pieczątki otrzymała. Temat pieczątek ucichł w okresie wakacynym, ale już jesienią kolekcjonerzy ponownie zaczęli się dopytywać o możliwość zakupu pieczątek. Na IV Spotkaniu Kolekcjonerów powstała nawet wstępna lista osób chętnych, która w kolejnych tygodniach została uzupełniona o kolejne wpisy.
Więcej informacji
16.11.2015
KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Na spotkaniu kolekcjonerów informowaliśmy Was o powstających w tym czasie ZK. Troszkę to trwało, ale dzisiaj możemy już oficjalnie pokazać efekty tych prac. Zresztą fizycznie znaczki te już są w centrali i niebawem wyślemy je do osób, które przesłały stosowną ilość kuponów. Cieszcie się zatem najnowszymi Znaczki Kolekcjonera, a my już myślimy o kolejnych, bo tutaj kolekcjonerzy zawsze są o krok przed nami :-) A może już macie pomysł na kolejną serię Znaczków Kolekcjonera? Jeśli tak to zapraszamy na forum, gdzie toczy się dyskusja w tej sprawie.
14.11.2015
TO JUŻ 50 LAT „ŚLĘŻAN”
Miło nam poinformować, że właśnie dzisiaj w Górach Bialskich swoje 50-lecie świętuje Koło PTTK "Ślężanie". Z tej właśnie okazji powstał prezentowany poniżej Znaczek Okolicznościowy. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak życzyć Ślężanom samych sukcesów, niesłabnącego zapału i miłości do turystyki, a także kolejnych przynajmniej 500 lat działalności.
50-LECIE KOŁA PTTK NR 11 "ŚLĘŻANIE"
W dniu 11 listopada 1965 r. w Oddziale Wrocławskim PTTK zarejestrowane zostało Koło PTTK przy DOKP Wrocław i otrzymało Nr 11. W 1993r. Koło przyjęło nazwę „Ślężanie”. Działalność Koła to projekty takie jak: turystyczne powitanie nowego roku, majówka u Ślężan, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, „zimowe wędrówki”, wyjazdy na narty biegowe, poznawanie Parków Narodowych oraz obiektów z Kanonu Krajoznawczego Polski, wakacje w górach 10- dniowe sierpniowe wyjazdy w kolejne pasma gór. Koło upowszechnia także zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej, odznak regionalnych, oraz krajoznawczych. Dzisiaj „Ślężanie” znani są w środowisku ze swojej aktywności i ogromnej pasji odkrywania świata i ludzi. Kalendarz koła przedstawia imponujący zestaw imprez, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Koło „Ślężanie” należy do największych i najaktywniejszych kół turystycznych we Wrocławiu.
13.11.2015
Ostatnio coraz częściej dostajemy od Was zapytania w sprawie nowych ZT. Dzisiaj po miesięcznej przerwie publikujemy najnowszy znaczek, który pojawi się już wkrótce (21 listopada) w Zamościu. Za przyczynienie się do jego powstania serdecznie dziękujemy kolekcjonerowi Leszkowi. Już teraz zapraszamy do Zamościa i liczymy na liczne relacje z Waszej strony.
KOŚCIÓŁ REDEMPTORYSTÓW PW ŚW. MIKOŁAJA W ZAMOŚCIU No. 110
Kościół św. Mikołaja wybudowany został jako świątynia kultu prawosławnego Greków zamojskich. W XVIII wieku wskutek wojen kupcy wrócili do Grecji, a kościół przeszedł na własność Ordynacji Zamojskich. W 1706 r. Anna z Gielińskich Zamojska oddała cerkiew bazylianom unitom. Ci rozwinęli działalność misyjną dla wiernych obu obrządków. Po zniesieniu diecezji chełmińskiej w 1875 r. ówczesny rząd carski oddał kościół w zarząd miejscowym prawosławnym. Kościół pozostał w ich rękach do 1915 r., kiedy to wobec zbliżających się wojsk austriackich miejscowy pop opuścił miasto, a kościół stał nieczynny. W 1918 roku kościół stał się świątynią szkolną pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. W 1934 roku ordynariusz lubelski bp Fulman oddał kościół Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystom), które zaprosił do swojej diecezji. Redemptoryści obok kościoła wybudowali swój klasztor, a następnie zostali pozbawienia kościoła i klasztoru przez władze niemieckie. Kościół i klasztor zostały odzyskane przez Redemptorystów w 1944 roku. Kościół reprezentuje dwa style: renesansowy i barokowy. Pierwotnie do kościoła prowadziła brama pod wieżą, ze skromnym portalem barokowym, kutym w kamieniu. Obecny przedsionek jest późniejszą dobudówką. Wnętrze świątyni jest jednonawowe zwieńczone żebrowaną kopułą renesansową z tzw. latarnią. Wieża kościoła miała charakter baszty obronnej.
GPS: 50.715038 , 23.253973 , Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna do godz 15:00 W zakrystii przed i po liturgii.