Znaczek Turystyczny w Polsce
Znaczek Turystyczny rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2004 roku. Dzięki staraniom pierwszego Zespołu ZT Polska osiągnięto zadowalające wyniki – 155 miejsc wyróżnionych znaczkiem. Pierwszym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w Polsce było Schronisko w Morskim Oku i Znaczek Turystyczny No. 04.
Znaczek jest podzielony na dziewięć kategorii:
- Góry, schroniska
- Trasy turystyczne
- Zamki, pałace, twierdze
- Miasta
- Miejsca kultu
- Muzea, parki
- Podziemne trasy turystyczne
- Latarnie morskie
- Inne
Największą popularnością i liczbą znaczków cieszą się kategorie: "Muzea, parki" /402 ZT/, "Miejsca kultu" /188 ZT/ i "Zamki, pałace, twierdze" /145 ZT/
Oczywiście w zależności od potrzeb, liczba kategorii będzie się rozrastała. Wszystko zależy od propagacji znaczka i zainteresowania właścicieli obiektów turystycznych i samych turystów. W roku 2011 pierwszy Zespół ZT Polska zakończył swoją działalność z różnych powodów, przede wszystkim bardzo boleśnie odczuł nieoczekiwaną śmierć swojego szefa i długoletniego propagatora ZT w Polsce Jerzego Kasperczyka. Dotychczasowemu zespołowi Znaczka Turystycznego należy się podziękowanie za trud i zaangażowanie w pionierskiej pracy popularyzacji ZT w Polsce. W marcu 2012 roku została założona spółka z o.o. o nazwie Znaczki Turystyczne z siedzibą w Złotym Stoku /dolnośląskie/. Jedynym udziałowcem nowej spółki jest pomysłodawca całej idei, firma Turistické známky z Czech.
Przed nami trudna, ale także satysfakcjonująca praca rozszerzania idei ZT w Polsce, widzimy olbrzymi potencjał. Ufamy także, że z Waszą pomocą uda nam się doprowadzić „znaczkowe szaleństwo” przynajmniej do takiego poziomu jaki jest w Czechach czy w innych krajach Europy. To wszystko zależy od ilości miejsc i liczby turystów – kolekcjonerów, którzy będą zbierali znaczki. Mamy bowiem się czym w Polsce pochwalić i chcemy pokazywać miejsca warte zwiedzania w naszej Ojczyźnie nie tylko polskim, ale także zagranicznym turystom.
Serdecznie zachęcamy do kolekcjonowania Znaczków Turystycznych !!!