Kolekcjonerzy
Grupa docelowa osób zbierających znaczki jest bardzo różnorodna i nie można jej usystematyzować ani dobrze zdefiniować według klasycznych kryteriów.
Z punktu widzenia zajmowanej pozycji społecznej – Znaczki Turystyczne zbierają robotnicy, lekarze, studenci, profesorzy, właściciele firm, pracownicy administracji państwowej, uczniowie…
Z punktu widzenia wieku – znaczną część kolekcjonerów tworzą dzieci i młodzież, ale również seniorzy, studenci i osoby w wieku średnim. Często jest to wspólna pasja całej rodziny lub młodych par.
Kolekcjonerów można scharakteryzować jako osoby aktywne, lubiące turystykę w różnych jej formach. Niezależnie od tego czy będzie to turystyka wyczynowa, górska albo świąteczna, okazjonalna połączona z ciekawością zwiedzania zabytków historycznych lub technicznych. Kolekcjonerzy chodzą pieszo, jeżdżą na rowerze, samochodem, pociągiem. To wszystko zależy od rodzaju celu turystycznego i jego położenia w terenie. Po prostu jest różnica, jeżeli celem jest schronisko górskie lub muzeum znajdujące się w zabytkowym mieście.
Ważną grupę kolekcjonerów stanowią rodzice z dziećmi, którzy planują weekendowe wycieczki lub swoje urlopy według miejsc występowania Znaczków Turystycznych. Chociaż łączna wartość finansowa całej kolekcji Znaczków Turystycznych jest duża, to jednak dzięki rozproszeniu ZT na dużym obszarze i ekskluzywności sprzedaży, utrata niewielkich kwot na poszczególne znaczki jest rozłożona w czasie, dzięki czemu jest właściwie dostępna dla wszystkich osób a nawet dla mniej zamożnych rodzin. Aktywność na łonie przyrody, wspólny czas spędzony na zwiedzaniu zabytków, zdrowy styl życia – to wszystko stanowi atrybuty kolekcjonowania Znaczków Turystycznych i stanowi autentyczną motywację dla kolekcjonerów-turystów, rekrutujących się zwłaszcza z grona rodziców i dzieci.