12.04.2021
Były już znaczkowe premiery w marcu, więc teraz czas na nowość kwietniową. Tym razem za pośrednictwem najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do dalszego zwiedzania Wielkopolski.
Otóż na zachód od Pniew i na południe od Międzychodu, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki, będącego częścią Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się miejscowość Mniszki. To właśnie tutaj w zabudowaniach dawnego folwarku działa Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - najnowsze miejsce znaczkowe, którego odwiedzenie wszystkim polecamy.
Na znaczku zobaczycie fragment folwarcznych zabudowań, ale też przedmioty, które kojarzą się z działalnością CERiP i warsztatami jakich na miejscu możecie doświadczyć. Informacje o działalności CERiP znajdziecie w poniższym opisie, ale również na stronie internetowej, a przede wszystkim na miejscu w Mniszkach, kiedy już odwiedzicie to miejsce. Być może z wycieczką jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać, ale już dzisiaj możecie Mniszki wpisać na listę miejsc do odwiedzenia. Na pewno nie pożałujecie.
CENTRUM EDUKACJI REGIONALNEJ I PRZYRODNICZEJ * MNISZKI No. 1062
Mniszki to malutka miejscowość na zachodnim skraju Wielkopolski. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach prezentuje warsztaty ginących zawodów - kowala, bednarza, szewca, pszczelarza, rybaka, a także wnętrze składu kolonialnego z pełnym wyposażeniem, dawną klasę szkolną oraz dioramę przyrodniczą Doliny Kamionki. Zobaczyć można również zakład fotografa, zegarmistrza i fryzjera, pracownię krawcowej, a także dawne kino, pocztę, drukarnię, sklep muzyczny, a nawet warsztat naprawy sprzętu RTV i remizę strażacką! Dzięki zajęciom praktycznym w Centrum można także poczuć się, m.in. wikliniarzem - własnoręcznie wyplatając słynne wózki, garncarzem - tocząc lub lepiąc w glinie, świecownikiem - robiąc świecę z wosku pszczelego, stolarzem - zbijając własną ryczkę... I wiele innych! Wszystkie warsztaty znajdują się w ceglanych budynkach dawnego folwarku rodziny von Unruh, z końca XIX wieku. W skład zespołu wchodzi również dwór i willa. W Mniszkach łączą się trasy edukacyjne i szlaki piesze Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki oraz Pszczewskiego Parku Krajobrazowego i inne.
21.03.2021
Dziś 21 dzień marca, czyli dzień publikacji kolejnego "Przeglądu znaczkowego", ale też pierwszy dzień wiosny i wielu innych małych i dużych świąt. Cieszmy się nimi, a w wolnej chwili zapraszmy do lektury naszego przeglądu, w którym jak zwykle zdradzimy kilka ciekawych faktów na temat znaczków.
Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.
Przypominamy też, że czekamy na Wasze pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.
16.03.2021
Powoli zbliża się wiosna, a to z pewnością czas, w którym bardziej ochoczo wyruszycie na znaczkowe wycieczki. Aby jeszcze bardziej urozmaicić Wam zabawę w zdobywanie drewnianych krążków tym razem przygotowaliśmy premiery na terenie województwa małopolskiego.
Zapraszamy Was zatem raz jeszcze do Olkusza, gdzie oprócz miejsc, które już posiadają swoje znaczki warto zwiedzić także inne ciekawe obiekty jak:
GRÓB PUŁKOWNIKA FRANCESCO NULLO W OLKUSZU No. 1059
KOPIEC KOŚCIUSZKI W OLKUSZU No. 1060
MUZEUM REGIONALNE PTTK W OLKUSZU No. 1061
Mamy nadzieję, że najnowsze znaczki przypadną Wam do gustu, a przede wszystkim, że będziecie zadowoleni odwiedzając miejsca pokazane na znaczkach. Zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Muzeum Regionalnego PTTK. Tam zaopatrzycie się w znaczki i zdobędziecie niezbędną wiedzę historyczną, która z pewnością ułatwi Wam dalsze zwiedzanie.
Znaczków w Olkuszu spodziewajcie się lada dzień, a jeśli planujecie wyprawę już teraz, to najlepiej upewnijcie się w samym muzeum czy znaczki są już gotowe do zdobycia. My zaś czekamy na Wasze relacje i ciekawi jesteśmy wrażeń związanych ze zwiedzaniem przedstawionych obiektów, ale i z samymi znaczkami :-)
21.02.2021
Dziś 21 dzień lutego, a więc pora na kolejny numer naszego "Przeglądu znaczkowego". W tym numerze kilka przypomnień, ale i pewne nowości oraz zdradzone tajemnice. Zresztą to nie miejsce na takie szczegóły - pobierzcie "Przegląd znaczkowy" i sami zobaczcie co tym razem dla Was przygotowaliśmy.
Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury artykułu sprzed miesiąca oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej cześci lewego menu.
Przypominamy też, że czekamy na Wasze pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem drugi numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury.
16.02.2021
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU - WYNIKI
Dokładnie wczoraj o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2020 roku".
W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku.
Tradycyjnie zanim przejdziemy do części szczegółowej koniecznych jest kilka informacji tytułem wstępu.
Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom. Tegoroczne głosowanie miało być też dodatkową odskocznią od turystycznego zastoju i pandemicznej tematyki, którą jesteśmy zewsząd bombardowani i już solidnie zmęczeni.
Więcej informacji
15.02.2021
Zanim się obejrzeliśmy mamy połowę lutego i co nas niezmiernie cieszy powoli odmarza sektor turystyczny, i coraz częściej można Was spotkać na znaczkowych szlakach. Miniony weekend był pod tym względem wyjątkowy, ale my wierzymy, że możliwości zwiedzania stale będzie przybywać.
A tymczasem mamy dla Was właśnie taką propozycję zwiedzania znaczkowych miejsc i tym razem pomoże nam w tym znaczek okolicznościowy, dzięki któremu możecie trafić do Bielska Podlaskiego. Znaczków można w tym mieście zdobyć kilka, ale ten, który prezentujemy dzisiaj jest nieco inny i opowie Wam historię odzyskania przez Bielsk niepodległości.
Rocznicę tego wydarzenia będziemy świętowali już jutro, a jednym z elementów upamiętniających ten fakt jest właśnie powstały znaczek okolicznościowy. Wszelkie dane na jego temat znajdziecie klikając w poniższy link. My zaś zapraszamy do Bielska Podlaskiego i będzie nam miło, jeśli podeślecie nam materiał podsumowujący tę wycieczkę. Zwiedzajcie zatem, oglądajcie zabytki i poznawajcie historię miejsc, które przedstawiamy na znaczkach.
ZO - BIELSK PODLASKI - 102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Niepodległość dotarła do Bielska z opóźnieniem w stosunku do reszty kraju, gdyż kilkusettysięczne niemieckie wojska okupacyjne wycofywały się z Ukrainy koleją przez Bielsk do Prus Wschodnich, zgodnie z umową zawartą między nowo powstałym Państwem Polskim, a Niemcami, umożliwiającą pokojowe ich odejście, zamiast grożącego zbrojnego marszu na Warszawę. Ostatni żołnierze niemieccy opuścili Bielsk rano, 16 lutego 1919 r. i zaraz potem doszło do przemarszu pododdziału wojsk polskich ulicami miasta. Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podlaskiego zrealizowało projekt murala upamiętniającego moment wkroczenia do Bielska (nazwę Bielsk Podlaski wprowadzono dopiero 22 X 1919r.) szwadronu rotmistrza Ludwika Wielowiejskiego z 10 Pułku Ułanów Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Działo się to w niedzielę, 16 lutego 1919 r., o godz. 8.00 rano. Był to symboliczny znak ponownego połączenia tych ziem z macierzą. Wykonawcą muralu jest pan Piotr Topczyłko.
11.02.2021
KOSZULKI ZNACZKOWEGO TURYSTY
Przedstawiamy długo oczekiwany produkt jakim są nasze własne, turystyczne koszulki z logo Znaczków Turystycznych.
Koszulki znacie i lubicie, bowiem od wielu lat dystrybuowaliśmy identyczne produkty ze sklepu naszych czeskich partnerów. Tym razem jednak postanowiliśmy postawić na własne marki, kolory i rodzaje koszulek. Z Waszą pomocą wyodrębniliśmy nie 4, a 8 wersji kolorystycznych. Dajemy Wam więc do wyboru dwa typy koszulek w 6 rozmiarach.
Z pewnością niejeden z Was wybierze idealną dla siebie koszulkę, tym bardziej, że zbliża się wiosna kiedy to troszkę ciuszków trzeba będzie zrzucić. Mamy nadzieję, że koszulki podobnie jak wcześniejsze naszywki staną się znakiem rozpoznawczym kolekcjonerów znaczków turystycznych.
Więcej informacji
9.02.2021
W całej Polsce sypnęło śniegiem i nastała zima na całego. A skoro zima to pieczątki, których realizację właśnie na tę porę roku zaplanowaliśmy.
Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji nt. tegorocznej realizacji, natomiast wszelkie sprawy techniczne, ceny, projekty itp. znajdziecie klikając w link, który umieściliśmy na końcu newsa.
Zapisy przyjmujemy od dzisiaj tj. od 9 lutego (o powtórzenie zamówienia prosimy również osoby, które kontaktowały się w sprawie pieczątek już wcześniej i będzie to równoznaczne z tym, że nikt nie zmienił zdania). Czas na zgłoszenia tym razem będzie krótki i potrwa do niedzieli 14 lutego. Ilość dostępnych automatów jest ograniczona, a kolejną akcję zrobimy nie wcześniej niż za rok, dlatego wszystkich chętnych na własne pieczątki prosimy o nieodkładanie zamówień na później - decyduje kolejność zgłoszeń.
Począwszy od dzisiaj aż do 20 lutego, równolegle z otrzymywanymi zamówieniami będziemy Wam rozsyłali do akceptacji projekty pieczątek. 22 marca wszystkie projekty muszą trafić do realizacji tak, aby w pierwszym tygodniu marca mieć gotowy do rozesłania produkt.
Oczywiście wszystko zależy od sprawnej realizacji poszczególnych etapów. Uczulamy, by podczas wysyłania zgłoszeń podawać również numer telefonu. Często bowiem się zdarza, że wiadomości jakie Wam wysyłamy lądują w folderze spam lub giną wśród licznej poczty e-mail. W takich przypadkach będziemy się z Wami kontaktowali telefonicznie, aby wszystkie etapy zakończyć w planowanym terminie. A jeśli już zapoznaliście się z powyższymi treściami i jesteście zainteresowani własnymi pieczęciami, to zapraszamy do przeczytania pozostałych informacji na ten temat jakie znajdują się poniżej. W artykule tym znajdziecie proponowane przez nas wzory odbić oraz szczegóły dotyczące cen i zamawiania pieczęci.
Zdradzimy również, że akcja pieczątkowa będzie powiązana z inną akcją. Będzie zatem możliwość zrealizowania kilku zamówień jedną przesyłką. Weźcie to pod uwagę, szczególnie jeśli jeszcze nie odebraliście zarezerwowanych ZO z IX Spotkania Ogólnopolskiego. Szczegóły wkrótce.
3.02.2021
Pozostajemy w województwie mazowieckim, w jego zachodniej części i Gminie Gąbin, gdzie tym razem za pośrednictwem nowych znaczków turystycznych chcemy pokazać Wam kolejne ciekawe miejsca. W stolicy gminy czyli w Gąbinie poznacie dwa obiekty, ale zanim tam traficie koniecznie zapoznajcie się z ich krótkimi opisami, które jak zwykle znajdziecie klikając w poniższe linki:
RATUSZ MIEJSKI W GĄBINIE No. 1055
KAMIENICA PRZY STARYM RYNKU W GĄBINIE No. 1056
Jak zapewne zauważyliście najnowsze znaczki są kolejnymi, które będziecie mogli zdobyć podczas planowanego na maj rajdu szlakiem znaczków turystycznych. Oczywiście turyści, którzy z różnych przyczyn w rajdzie uczestniczyć nie będą, znaczki mogą zdobywać już niebawem. Przesyłka bowiem dotarła na miejsce i teraz tylko kwestia 2-3 dni aby znaczki znalazły się w sprzedaży. Przypominamy jednak, że w związku z pandemicznymi obostrzeniami warto za każdym razem sprawdzać czy miejsca, w których sprzedawane są znaczki będą czynne w dniu Waszej wizyty. Wykonanie telefonu to zaledwie chwila, a może zaoszczędzić późniejszego rozczarowania i nieuzasadnionych wpisów na znaczkowej stronie.
Zapraszamy zatem wszystkich do zwiedzania Gąbina i okolic. Atrakcji znajdziecie tu mnóstwo, a i znaczków nie brakuje. A jeśli znaczków chcecie jeszcze więcej, koniecznie podczas wycieczki zróbcie kilka fotek, w tym takich ze zdobytymi krążkami. Chętnie wykorzystamy je w naszych mediach społecznościowych promując znaczkową ideę i miejsca, które postanowiły się w ten sposób promować.
1.02.2021
Rozpoczęliśmy nowy miesiąc i najwyższa pora na jakąś fajną znaczkową premierę.
Tym razem za pośrednictwem znaczków chcemy Was zaprosić w okolice Płocka do dwóch miejscowości: Dobrzyków i Troszyn Polski. To właśnie tutaj znajdują się dwie piękne drewniane świątynie, które doczekały się swoich wizerunków na znaczku turystycznym.
Prezentowane powyżej znaczki zostały przygotowane z myślą o pierwszym w Polsce rajdzie rowerowym szlakiem znaczków turystycznych, który planowany jest na 22 maja 2021 roku. Ów rajd to pomysł Stowarzyszenia - Miejski Uczniowski Klub Sportowy Tandem Gąbin, którego jednym z działań statutowych jest promocja i popularyzacja krajoznawcza Gąbina i okolic. Klub istnieje 6 lat i co roku organizuje cykliczne rajdy rowerowe "Powitanie wiosny" oraz "Rajd sąsiadów", skupiając zarówno starszych jak i młodszych miłośników turystyki rowerowej. Zresztą zachęcamy wszystkich do zapoznania się z działalnością MUKS Tandem Gąbin, choćby poprzez wizytę na profilu FB klubu (link 7 wyrazów wcześniej). O szczegółach planowanego rajdu z pewnością napiszemy w późniejszym terminie, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych znaczków.
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH ANIOŁÓW STRÓŻÓW W TROSZYNIE POLSKIM No. 1057
KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W DOBRZYKOWIE No. 1058
Tak jak napisaliśmy wcześniej, znaczki zostały przygotowane z myślą o majowym rajdzie, ale w sprzedaży dostępne będą w ciągu najbliższych 2-3 dni. Powyższe znaczki powstały dzięki zaangażowaniu dwójki lokalnych turystów: Macieja i Wiesława, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy za działalność promującą znaczki i doprowadzenie do ich powstania. Wszystkich znaczkomaniaków zachęcamy do wędrówek znaczkowym szlakiem, a jeśli już dotrzecie do Dobrzykowa i Troszyna Polskiego, to koniecznie się tym pochwalcie na naszym profilu FB lub wysyłając materiały do admina, który w Waszym imieniu zrelacjonuje wszystko w mediach społecznościowych.
31.01.2021
Wczoraj zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2020 roku , a dziś pora na informacje odnośnie dalszego głosowania w drugiej turze.
Znaczki, które przeszły do drugiej tury mieliście okazję zobaczyć w porannym newsie na naszym profilu FB, ale znajdziecie je również na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.
Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.
Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.
Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2020", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera".
Głosowanie trwa od jutra tj. 1 lutego i zakończy się 15 lutego. W przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:
Więcej informacji
21.01.2021
Oto zapowiadany przez nas wczoraj materiał i swego rodzaju nowość, którą wprowadziliśmy wraz z nadejściem tego roku.
W Wasze ręce oddajemy pierwszy numer naszego "Przeglądu znaczkowego" czyli skompresowanej wersji tego, co działo się w temacie znaczków turystycznych w ostatnim czasie. Jest to skrót i zachęta do tego, aby raz jeszcze sięgnąć po niektóre z publikacji, ale też swego rodzaju podręczna baza wiedzy o znaczkach i ich kolekcjonowaniu.
Na początek będzie skromnie, bo liczymy na to, że to Wy podpowiecie nam jakich treści tu oczekujecie. Z pewnością pojawią się poradniki, ale też będziemy na łamach przeglądu nieco wyprzedzali pewne fakty i zdradzali tajemnice oraz niespodzianki jakie szykujemy. Zresztą o wszystkim dowiecie się z podstrony poświęconej "Przeglądowi znaczkowemu", a link do tej części portalu znajdziecie w lewym menu. Zachęcamy do lektury oraz do czynnego udziału we współtworzeniu kolejnego numeru. Tymczasem pierwszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy".
15.01.2021
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU
Rozpoczął się rok 2021, właściwie nic się nie dzieje, ale to sytuacja chwilowa, bowiem już za chwilę będziemy mieli dla Was zajęcie :-) Czas na długo wyczekiwane głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2020 roku", mamy nadzieję, że z racji trwającej pandemii i tego, iż siedzicie w domach, w tym roku frekwencja będzie rekordowa.
Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 6 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.
Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2020 podzielone zostało na dwie tury.
- I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
- II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego
Więcej informacji
12.01.2021
Początek każdego roku to okres, w którym stosunkowo niewiele się dzieje, ale to tylko pozory. Po pierwszym tygodniu na rozruszanie się po świątecznym zastoju ostro ruszamy do działania i na dobry początek roku mamy dla Was premierę.
Jak widzicie pierwszym znaczkiem w tym roku jest znaczek okolicznościowy. O Roku Świętym Compostelańskim przeczytacie poniżej, a my dodamy jedynie, że prezentowany znaczek jest znaczkiem dwustronnym, w związku z tym jego cena będzie wyższa niż zwykłych znaczków, które po obu stronach mają taką samą grafikę.
Prezentowany znaczek to przede wszystkim gratka dla kolekcjonerów, ale także wyjątkowa pamiątka dla pielgrzymów przemierzających szlaki św. Jakuba i osób świętujących Rok Święty Compostelański. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem tego znaczka więcej osób przekona się do podróżowania szlakiem św. Jakuba, na którym znajduje się wiele miejsc oznaczonych znaczkiem turystycznym. A jeśli wśród naszych czytelników są zarządcy kościołów położonych na szlaku św. Jakuba lub innych miejsc promujących tę tematykę, to zachęcamy do współpracy. Rok Święty Jakubowy to świetna okazja, aby znaczkami turystycznymi oznaczyć kolejne obiekty i przyciągnąć do nich turystów.
Na początek najnowszy znaczek dostępny będzie w Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, ale wierzymy, że lista miejsc wkrótce się powiększy. Sprawdzajcie dostępność znaczka co jakiś czas, a tymczasem zapiszcie sobie Brzesko jako cel tegorocznej wycieczki, bo co jak co, ale przy takiej okazji miasto to i Sankturium koniecznie trzeba odwiedzić.
ZO - ROK ŚWIĘTY COMPOSTELAŃSKI 2021
Pierwszy taki rok ustanowił papież Kalikst II w 1126 roku i od tego czasu istnieje zwyczaj ogłaszania lat świętych, gdy danego roku święto liturgiczne św. Jakuba Starszego Apostoła – 25. lipca, wypadnie w niedzielę. Ostatni Rok Święty Jakubowy był w 2010 r., obecnie niedziela 25 lipca wypadnie w 2021 i następny będzie w 2027 r. Możliwość taka przypada co 6,5,6 i 11 lat. Główne uroczystości odbywają się w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam przechowywane są relikwie Apostoła, którego grób, spośród pozostałych apostołów, znajduje się najdalej od Jerozolimy. Santiago de Compostela to obok Jerozolimy i Rzymu najstarsze miejsce pielgrzymkowe chrześcijaństwa. Droga do Santiago de Compostela (Camino), wyznaczona muszlą czy żółtą strzałką staje się najbardziej rozpoznawalnym w Europie szlakiem pielgrzymkowym. Od 15 lat w Polsce rozwija się sieć Dróg św. Jakuba, istnieje ich obecnie ponad 7000 km. Przy tych Drogach, dzięki staraniom czcicieli św. Jakuba, przyjaciołom dróg jakubowych, Caminowiczom i Bractwom Jakubowym erygowano dotychczas, dekretami biskupów diecezjalnych, sześć sanktuariów św. Jakuba, siódme w Toruniu będzie erygowane w obecnym roku. Sanktuaria św. Jakuba w Polsce: przy Dolnośląskiej Drodze św. Jakuba - Jakubów (diecezja zielonogórsko – gorzowska), przy Pomorskiej Drodze św. Jakuba – Lębork (diecezja pelplińska), przy Beskidzkiej Drodze św. Jakuba – Szczyrk (diecezja bielsko-żywiecka), przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba – Więcławice Stare (archidiecezja krakowska), przy Drodze Via Regia: Małujowice (archidiecezja wrocławska) i Brzesko (diecezja tarnowska) oraz przy Drodze Camino Polaco – Toruń (diecezja toruńska).
30.12.2020
W tych ostatnich dniach 2020 roku Jarek przygotował opisy kolejnych pięciu dywizjonów lotniczych i dzięki temu ostatni raz w tym roku możemy Wam zaprezentować następną grupę znaczków kolekcjonera z najnowszej serii.
Wizerunki znaczków macie poniżej, ale jeśli chcecie nieco dokładniej poznać przedstawione na znaczkach dywizjony, koniecznie musicie przeczytać wspomniane opisy. Najłatwiej zrobić to bezpośrednio poprzez nasz wirtualny katalog znaczków i wykaz znaczków kolekcjonera, na którego końcu znajdują się najnowsze krążki.
Oczywiście jak zwykle pojawią się głosy, że dla większości ta seria jest poza zasięgiem, ale przypominamy, że jeszcze kilka lat temu poza zasięgiem były ostatnie znaczki z serii zwierząt zagrożonych wyginięciem czy królowie z kolejnej serii. Jak wszystko dobrze się ułoży to już niebawem i ta seria będzie czymś normalnym, a my będziemy rozmyślać nad tematyką kolejnych ZK. Tymczasem kompletujcie kupony, planujcie przyszłe wycieczki i cierpliwie czekajcie na swoje ZK. Przypominamy, że to nie wyścig, a zabawa, która w głównej mierze ma Wam dawać radość i satysfakcję z kolejnych osiągniętych celów.
29.12.2020
Na początku 2019 roku stworzyliśmy taki oto mini kalendarz drewniany z wymiennym kalendarium. Wersja startowa kalendarza posiadała gotowe kalendarium jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. Wyliczyliśmy, że o wiele tańsze będzie indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy niż wydruk hurtowy i przesyłka. I właśnie dlatego od stycznia 2020 roku udostępniamy każdemu gotowy plik kalendarium - wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną.
W ubiegłym roku zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium co nas bardzo cieszy. Okazało się przy tym, że taka manualna praca była dla części osób świetnym relaksem i sposobem na wypełnienie wolnego czasu. A że czasy mamy jakie mamy to i tym razem udostępniamy plik z kalendarium. Skoro Sylwestra spędzimy w domach to może warto w tym czasie przygotować kolejne kalendarium?
Tym razem kalendarium troszkę się zmieniło. Zrobiliśmy je od nowa, zbudowaliśmy nowy szablon zmieniliśmy czcionki, niektóre odstępy i kilka innych technicznych drobnostek. Wszystko po to, aby w przyszłości nie trzeba było przeklepywać całych miesięcy i odrobinę zautomatyzować proces tworzenia projektu. Celowo w kalendarium nie ma żadnych imprez znaczkowych z wyjątkiem tej najważniejszej, planowanej na drugi weekend października - mamy nadzieję, że tym razem dojdzie ona do skutku.
Kalendarium zostało sprawdzone przez trzy osoby i teoretycznie nie zawiera błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowy plik zawieszamy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na jego wydrukowanie zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie jego adminowi, który poprawi co trzeba.
Osoby, które chciałyby posiadać u siebie taki mini kalendarz informujemy, że mamy jeszcze kilka egzeplarzy. Niestety mają one kalendarium z 2019 roku, dlatego abyście nie byli stratni obniżyliśmy pierwotną cenę kalendarza i jedyne co trzeba zrobić, aby był on pełnowartościowy to wydrukować i złożyć nowe kalendarium. Wszystkie informacje nt. tych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.
26.12.2020
Święta powoli się kończą, ale czas wolny trwa nadal, zatem aby nieco urozmaicić Wam to leniuchowanie mamy ostatnią w tym roku znaczkową premierę.
Być może korzystając z chwili wolnego usiądziecie do planowania przyszłych wypraw dlatego zachęcamy aby w tych planach uwzględnić Gorzów Wielkopolski, w którym właśnie pojawiły się nowe znaczki turystyczne. Ale nie byłoby tych krążków gdyby nie działalność Wojtka i zrozumienie znaczkowej idei przez właścicieli punktu sprzedaży znaczków. Za te działania w tym miejscu serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że te znaczki to dopiero początek znaczkowego szlaku w Gorzowie Wielkopolskim.
Na najnowszych znaczkach znajdują się odpowiednio:
PARK SIEMIRADZKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1053
FONTANNA PAUCKSCHA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1054
Powyższe linki to oczywiście skrót do naszej bazy znaczków, gdzie możecie zapoznać się z obiektami prezentowanymi na najnowszych krążkach. W miejscu tym znajdziecie dalsze informacje dotyczące miejsca sprzedaży znaczków oraz dodatkowe linki, które z pewnością pomogą Wam w dokładniejszym poznaniu tych obiektów.
Znaczki rzecz jasna już czekają na pierwszych zdobywców jednak zanim ruszycie w teren, koniecznie zerknijcie na wytłuszczoną informację bowiem w okresie od 28 do 30 grudnia sklep SprintBike czynny będzie w godzinach 10:00-18:00, a 31 grudnia 10:00-17:00. Pamiętajcie jednak by nie zostawiać zwiedzania i zakupu na ostatnią chwilę, w końcu w styczniu też będzie można odwiedzić te miejsca.
21.12.2020
O tym znaczku część z Was już zapewne wiedziała, bo pojawiły się w internecie pewne przecieki. My natomiast, dopóki znaczek nie jest gotowy nie mówimy o nim bo jeszcze wszystko może się zdarzyć.
Dziś jednak znaczek już pędzi do zamawiającego, a my pragniemy Was zaprosić do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz za pośrednictwem najnowszego znaczka skłonić w przyszłości do zwiedzania tej muzealnej placówki.
Tradycyjnie poniżej znajdziecie odnośnik do podstrony poświęconej nowemu znaczkowi oraz opis obiektu jaki na znaczku został przedstawiony. Jeśli natomiast jesteście głodni informacji na temat tego muzeum to koniecznie kliknijcie w odnośniki do jego strony internetowej i profilu FB, a na pewno odnajdziecie wiele innych ciekawych informacji. A jeśli już dotrzecie do Sochaczewa i zwiedzicie najnowsze znaczkowe miejsce, koniecznie dajcie nam o tym znać w relacji, którą chętnie umieścimy na naszym facebooku.
MUZEUM ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ I POLA BITWY NAD BZURĄ * SOCHACZEW No. 1052
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, posiada największy zbiór pamiątek dotyczącej jednej bitwy - rozgrywającej się na terenie całego niemal Powiatu Sochaczewskiego Bitwy nad Bzurą. Składa się na niego kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania, przedmiotów osobistych i innych pamiątek. To jednak nie wszystko. W muzeum można również na wystawie stałej zobaczyć przedmioty związane z okresem całej II wojny, w ogólnoświatowym jej aspekcie - a więc działalności żołnierza polskiego poza granicami okupowanej Polski. Dopełnieniem ekspozycji jest wystawa plenerowa, znajdująca się na dziedzińcu. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje i archiwa, związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej.
20.12.2020
Zbliżając się do końca roku mamy jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Dosłownie przed momentem ustaliliśmy ostatnie szczegóły i oto możemy Wam pokazać najnowszy znaczek ze Świeradowa-Zdroju. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi do Świeradowskiej Izby Pamięci, która w normalnej sytuacji już czekałaby na turystów. Niestety COVID pokrzyżował wszystkie plany, dlatego i Izba i znaczek czekają na czasy, w których zniesione zostaną obostrzenia. Tak więc znaczek już pędzi do miejsca przeznaczenia, ale chwilowo nie będzie go można zdobywać.
Śledźcie natomiast internetowe źródła związane ze Świeradowską Izbą Pamięci (linki podaliśmy na podstronie znaczka). To właśnie na tych stronach znajdziecie więcej informacji nt. możliwości zwiedzania tego obiektu i z pewnością zaraz po zniesieniu obostrzeń będzie to najbardziej wiarygodne źródło informacji. My również postaramy się stosownym komunikatem poinformować o otwarciu tego miejsca dla turystów.
Tymczasem tradycyjnie zachęcamy do poznawania historii Świeradowa i okolic, aby podczas przyszłego zwiedzania mieć już jakieś podstawy. I już teraz zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem Izby, a więcej ciekawostek jak zwykle znajdzie się w audioprzewodniku, który już teraz jest dla tego znaczka przygotowywany.
ŚWIERADOWSKA IZBA PAMIĘCI * ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1051
Świeradów-Zdrój położony w sercu Gór Izerskich i znany jest przede wszystkim jako miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa. Odwiedzając to miasto warto jednak nie tylko podziwiać zabytki i walory krajobrazowe, ale także poznać jego ciekawą historię. W Świeradowskiej Izbie Pamięci, niczym w wehikule czasu, można przenieść się do minionych wieków i lepiej poznać zamierzchłe dzieje miejscowości. Izba Pamięci istnieje od 2010r., a w 2020 r. została rozbudowana. Jest to prywatne muzeum, które w zabytkowym budynku prezentuje liczne pamiątki związane ze Świeradowem oraz terenami Śląska. Dzięki prezentowanym pamiątkom, dokumentom i innym przedmiotom można zobaczyć, a nawet wręcz dotknąć historię miasta. Wśród licznych eksponatów znajdziemy wyroby szklarskie, materiały dotyczące historii miejscowego uzdrowiska, Kolei Izerskiej czy nieistniejącej już osady Gross Iser. W Izbie Pamięci można dowiedzieć się, jak wyglądało życie prostych mieszkańców. Znajdują się tu przedmioty gospodarstwa domowego z końca XIX i początku XX w. oraz wyroby lokalnych rzemieślników, a także wiele innych ciekawych skarbów.
18.12.2020
Znaczek, który dziś chcemy Wam pokazać jeszcze nie został wysłany do swojego miejsca docelowego, ale z racji tego, że zbliżają się święta już dzisiaj wstawiamy informację o tej nowości. Mamy nadzieję, że zaraz po świętach krążek pojawi się w sprzedaży i jeśli tylko ktoś znajdzie czas na wycieczkę (o ile będą takie możliwości), będzie mógł go zdobyć w jednym z dwóch punktów sprzedaży. Powstanie tego znaczka to zasługa Macieja, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomysł i odpowiednie działania promujące znaczkową ideę.
To kolejny ze znaczków o tematyce historycznej, a jakiego wydarzenia dotyczy dowiecie się z poniższego opisu. Niestety tutaj jesteśmy ograniczeni wielkością opisu, dlatego wszystkich zainteresowanych obszernym opisem już teraz odsyłamy do audioprzewodnika, który pojawi się w ciągu kilku tygodni. Tam też znajdziecie więcej faktów o wspomnianej I wojnie światowej, starciu w Iłowie i jego okolicach oraz o samej Gminie Iłów.
Mamy nadzieję, że kolejny raz za pośrednictwem znaczków turystycznych będziecie mogli poznać ciekawe historycznie tereny i historie z nimi związane. Warto na poszukiwanie takich faktów poświęcić nieco czasu, bo przecież znaczek turystyczny to nie tylko pamiątka, ale przede wszystkim drogowskaz pokazujący nam godne uwagi miejsca i wydarzenia oraz sposób na przyswojenie dodatkowej wiedzy.
GMINA IŁÓW NA SZLAKU WIELKIEJ WOJNY No. 1050
Wielka Wojna dotarła na tereny Iłowa w październiku 1914 r., a najkrwawsze walki toczyły się w nocy z 4 na 5 grudnia 1914 r. Tyraliery niemieckich żołnierzy próbowały zdobyć Iłów niespodziewanie ostrzelani przez Rosjan z broni maszynowej. Wielokrotne próby ataku niemieckich wojsk zakończyły się fiaskiem. Narastał chaos. Rosjanie okrążyli Iłów. Niemcom kończyła się amunicja, toczyła się walka na śmierć i życie. 8 grudnia Niemcy ponownie przystąpili do ataku. 14 grudnia Rosjanie opuścili Iłów. Była to jedyna wojna, podczas której nieprzyjaciół grzebano we wspólnych mogiłach i nikt ze zwycięzców nie deptał krzyży, ani nie równał nagrobków z ziemią. Iłowski cmentarz wojenny powstał w 1917 roku. Spoczęło na nim 141 żołnierzy niemieckich oraz 13 żołnierzy rosyjskich. Na wysokości wsi Obory znajduje się kolejna nekropolia z walk grudniowych 1914 roku. Spoczęło w niej 164 żołnierzy niemieckich. Na zachód od drogi Wszeliwy-Załusków znajduje się cmentarz kryjący szczątki 503 żołnierzy armii rosyjskiej i 510 żołnierzy armii niemieckiej. Znaczek turystyczny upamiętnia wszystkie ofiary poległe na ziemi iłowskiej - żołnierzy i ofiary cywilne.
14.12.2020
Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od świąt i końca roku, ale jak to zwykle mawiamy nie jest to czas, aby się położyć i czekać z założonymi rękami. My tradycyjnie proponujemy zwiedzanie, tym bardziej, że do grona znaczkowych miejsc turystycznych dołączył właśnie kolejny, niezwykle interesujący obiekt.
Oczywiście to jedynie zaproszenie do zwiedzania Henrykowa, ale i Ziębic, bowiem to w tym mieście zakupicie znaczek w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.
W Henrykowie natomiast, oprócz samego klasztoru do zwiedzania jest obszerny park i wiele innych turystycznych ciekawostek. To Wam zostawiamy podjęcie decyzji o tym kiedy odwiedzić to miejsce. Pamiętajcie jednak, że znaczek już na Was czeka.
OPACTWO CYSTERSÓW W HENRYKOWIE No. 1049
Założone w XIII w. Opactwo w Henrykowie, znane jako miejsce spisania „Księgi henrykowskiej”, w której 750 lat temu zapisano pierwsze zdanie w języku polskim. Na pocysterski kompleks klasztorny składa się kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w którym możemy podziwiać słynne "stalle henrykowskie", barokowy klasztor z XVII w., tarasowy ogród włoski z XIX wieku i XVIII-wieczny ogród opacki, w którego centrum stoi dawny pawilon letni opatów, a z boku dawna oranżeria. Zachował się również fragment XVII-wiecznego muru obronnego z barokowymi bramami: Dolną i Górną. Na wschód od klasztoru rozciąga się wspaniały park krajobrazowy w Henrykowie z licznymi pomnikami przyrody. Całość stanowi piękny, fascynujący kompleks architektoniczno - przyrodniczy, w którym można spędzić cały dzień, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć.
3.12.2020
ZAMÓWIENIA - WAŻNY KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
Nie tak dawno, bo 20.09.2020 zamieściliśmy na naszej stronie artykuł dotyczący sposobu zamówień brakujących ZT. Czy poskutkowało? Trudno powiedzieć. W zasadzie niewiele się zmieniło. Ci z Was, którzy przesyłali zamówienia wg naszych wskazówek robią to nadal, ale są tacy, którzy niestety uparcie tkwią przy swoich zasadach.
Nasze prośby nie są wymysłem ani kaprysem, ani tym bardziej wygodą. Są sposobem na lepszą organizację i szybszą realizację zamówionych ZT. Kolekcjonerów przybywa, co nas niezmiernie cieszy, mamy coraz więcej @, piszecie do nas zarówno wiadomości z zamówieniami, jak i uwagami nt. miejsc znaczkowych, czy po prostu swoje spostrzeżenia odnośnie idei znaczkowej.
Poniżej kilka(dziesiąt) zdań jakie chcielibyśmy, abyście w wolnej chwili przeczytali i zapamiętali.
Więcej informacji