Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1343
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1343!
<< 1 5 10 13 14 15 16 17 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

22.07.2021

Kolejny znaczek i jeszcze jeden duży skok na mapie Polski. Tym razem północ kraju i zaproszenie do Kołobrzegu. A na miejscu na zwiedzanie czekać na Was będzie przepiękny obiekt, czyli Reduta Morast.

Oczywiście jak zwykle opis macie poniżej, a więcej informacji o tym znaczkowym obiekcie znajdziecie w przygotowywanym audioprzewodniku. Zachęcamy jednak do tego, aby samemu zasięgnąć informacji o tej budowli, a na pewno dowiecie się wielu ciekawych faktów. Znaczek już czeka na pierwszych zdobywców, także, jeśli wypoczywacie w okolicach Kołobrzegu, macie nowy cel do osiągnięcia.

REDUTA MORAST KOŁOBRZEG  No. 1089

Reduta Morast wraz z Fortem Ujście stanowiły obiekty fortyfikacyjne służące obronie portu oraz ujścia Parsęty. Najsłabszym punktem obrony miasta był port i to m.in. na tej części miasta, skupili się projektanci nowych umocnień, podczas modernizacji twierdzy w latach 1770-1774. Przy ujściu Parsęty do morza powstał Fort Ujście i Szaniec Maikuhle. Razem z nimi miała współpracować nowa fortyfikacja, którą wykonano w widłach Parsęty i Kanału Drzewnego. Jest nią Reduta Bagienna, wzniesiona pod wpływem francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. Nazywa się ją także Redutą Morast, z j. niemieckiego od moczarów, na których ją wykonano. Zaprojektowana została przez francuskiego inżyniera Madeleina Tourous hrabiego d’Heinze. Konstrukcję wzniesiono na palach, po czym zasypano ziemią. Od strony miasta wzniesiono dwa obiekty murowane, kryte ziemią. Była tam m.in. prochownia. Do obiektu prowadziła droga z mostem zwodzonym. Fortyfikację dostosowano do prowadzenia ognia z armat oraz broni strzeleckiej. W Reducie Morast funkcjonuje Klub Żeglarski. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem żeglarzy odwiedzających Marinę Solną Kołobrzeg, jak również turystów i mieszkańców Kołobrzegu.



21.07.2021

Pora na kolejny numer "Przeglądu Znaczkowego", w którym szczególnie polecamy Wam jeden bardzo ważny tekst o znaczkach i ich cenach. Ale znajdzie tam też inne treści, w tym tradycyjnie zagadki i sekrety :-) 

To wszystko tytułem wstępu. Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu Znaczkowego". Jego najnowszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



21.07.2021

Nie ustajemy z premierami, albowiem na swój dzień czekają kolejne znaczki, które już wkrótce znajdą się w Waszych kolekcjach. Jednak zanim tak się stanie, musicie dotrzeć w konkretne miejsca i dziś za sprawą najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Jest to muzeum, o którym nie raz nam wspominaliście, dlatego tym bardziej cieszy nas, że powstał ten znaczek. Tym samym dołożyliście swoją cegiełkę do powstania kolejnego krążka, a to z kolei pozwoli innym turystom poznać to interesujące miejsce. A jeśli już dziś chcecie poznać przedstawione na znaczku muzeum, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Jest to co prawda pewien skrót, ale z pewnością niejedną osobę zachęci do wycieczki do Jędrzejowa. Znaczki oczywiście już na Was czekają.

MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE  No. 1088

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w 1962 r. w wyniku przekazania Państwu przez rodzinę Przypkowskich zbiorów gromadzonych od kilku pokoleń. Jedna z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników astronomii. Zawiera niemal wszystkie typy zegarów słonecznych używanych od XVI w. po czasy współczesne. Oprócz nich prezentowane są instrumenty gnomoniczne, klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne. Feliks Przypkowski, lekarz z wykształcenia, z zamiłowania astronom, kolekcjonował zegary słoneczne i sam je konstruował. W rozwijaniu tej nietypowej pasji pomagał mu syn Tadeusz, pierwszy dyrektor muzeum. Zwiedzający mogą dziś obejrzeć dawne mieszkanie rodziny z początku XX w. - gabinet lekarski Feliksa, salon, bibliotekę, jadalnię, sypialnię i kuchnię. W drugiej kamienicy wnętrza są stylizowane na pałacowe apartamenty. Tutaj eksponowane są zabytkowe meble i rzemiosło artystyczne z XVI-XIX w., a także zespół rokokowych kurdybanów z połowy XVIII w. Zbiory uzupełnia biblioteka starodruków oraz kolekcja grafiki i ekslibrisu, licząca obecnie około 25 tys. znaków książkowych i grafik od XVI do XX w.



20.07.2021

Ciekawych turystycznie miejsc w naszym kraju jest całe mnóstwo, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że tuż za miedzą czekają na nas prawdziwe turystyczne perełki.

Dzisiaj za sprawą dwóch nowych znaczków chcemy Was zaprosić do zwiedzania Reska. Możecie to zrobić na kilka sposobów, a jednym z nich jest spływ kajakowy rzeką Regą, który z pewnością dostarczy wielu wrażeń. A po spływie trzeba jeszcze odwiedzić pozostałości Zamku Borków, ale jesteśmy przekonani, że godnych uwagi miejsc w Resku znajdziecie więcej. Wystarczy się rozejrzeć, by odkryć kolejne turystyczne perełki.

Tymczasem odsyłamy do encyklopedycznych opisów przedstawionych dzisiaj atrakcji.

SZLAK KAJAKOWY RZEKI REGI - RESKO No. 1086

ZAMEK BORKÓW W RESKU No. 1087

Więcej informacji na temat miejsc przedstawionych na znaczkach, jak również związanych z nimi legend, znajdziecie w audioprzewodniku do tych znaczków. Tymczasem zapraszamy do zaplanowania sobie terminu wizyty w Resku, a kto stawia na spontan, niechaj już teraz pakuje plecak i rusza do celu bowiem znaczki czekają. Pamiętajcie, aby dobrze udokumentować swoją wycieczkę, ponieważ już nie możemy się doczekać pierwszych relacji z Reska, które chętnie opublikujemy w naszych mediach społecznościowych. 



19.07.2021

O znaczku z Hajnówki, który został zaplanowany do wydania, informowaliśmy w jednym z „Przeglądów Znaczkowych”. Nadeszły wakacje i w związku z tym dostajemy coraz to więcej pytań na jego temat. Jednak już nie musicie pytać, albowiem znaczek właśnie pojawia się w obiegu i już od dzisiaj będziecie mogli zdobyć go, zwiedzając Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

To kolejne miejsce tworzone przez ludzi z pasją, dlatego jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, odwiedzając to muzeum. A że mamy sygnały, iż już w okolicach przebywają turyści, to liczymy na pierwsze relacje z Hajnówki. Zwiedzajcie i koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami.

MUZEUM I OŚRODEK KULTURY BIAŁORUSKIEJ W HAJNÓWCE  No. 1083

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce to organizacja pozarządowa, zajmująca się zachowywaniem dziedzictwa kulturowego białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce, oraz kreowaniem współczesnej kultury i sztuki Białorusinów. Muzeum to obiekt zbudowany staraniem białoruskiej społeczności Podlasia i całej Polski, państwa Białoruś jak również dzięki pomocy diaspor białoruskich z całego świata od Włoch i Anglii po Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię czy Izrael. Dziś służy nie tylko Białorusinom, pokazuje skrawek białoruskiego świata. Muzeum to 3 stałe, etnograficzne ekspozycje związane z kulturą materialną Białorusinów. Na wystawach ukazanych jest kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX w. Muzeum to również wystawy czasowe związane z malarstwem, rzeźbą, fotografią, historią, oscylujące wokół białoruskiej kultury i sztuki.



17.07.2021

Podczas gdy Wy tu sobie siedzicie i spoglądacie na najnowszy post, w okolicach Gąbina odbywa się I Rajd Szlakiem Znaczka Turystycznego, którego organizatorem jest MUKS Tandem Gąbin. I tak też się złożyło, że organizatorzy rajdu na tę okazję stworzyli specjalny znaczek okolicznościowy, który każdy z uczestników otrzyma w ramach świadczenia rajdowego. 

Po rajdzie, niewielka pula znaczków z pewnością trafi do innych kolekcjonerów, dlatego jeśli ktoś będzie chciał ów znaczek posiadać, będzie musiał po rajdzie skontaktować się z p. Wiesławem (telefon podajemy w polu "miejsce sprzedaży" na karcie tego znaczka. 

Pamiętajcie jednak aby kontaktować się już po rajdzie - dzisiaj dajcie jego uczestnikom spokój, gdyż muszą skupić się na drodze, poznawaniu okolic i dobrej zabawie. Wy zaś zerknijcie w wolnej chwili na poniższy opis znaczka, a poznacie historię jego powstania. Przypominamy, że w okolicach znajduje się kilka innych znaczków turystycznych, zatem nie pozostaje nam nic innego jak przy okazji zaprosić Was do zwiedzania Gąbina i pobliskich znaczkowych miejscowości.

ZO - I RAJD SZLAKIEM ZNACZKA TURYSTYCZNEGO

Wyróżnienie znaczkiem turystycznym czterech obiektów na terenie Miasta i Gminy Gąbin niedaleko Płocka, zainspirowało członków klubu rowerowego MUKS Tandem Gąbin do organizacji I Rajdu Rowerowego Śladem Znaczka Turystycznego. Organizatorzy postawili sobie trzy główne cele:

1) promocja walorów krajoznawczych Gąbina i okolic pośród kolekcjonerów znaczków turystycznych przybyłych z różnych, czasem odległych zakątków Polski,

2) promocja idei znaczka turystycznego pośród rowerzystów i osób aktywnych fizycznie zamieszkałych w pobliżu miejsca odbywania rajdu,

3) integracja uczestników rajdu połączona z poznawaniem historii znaczkowych miejsc.

Motyw zawarty na Okolicznościowym Znaczku Turystycznym stanowi wprost nawiązanie do emblematu klubowego MUKS Tandem Gąbin.



7.07.2021

Środek tygodnia to też dobry moment na znaczkową premierę, a że czekacie na nowości niecierpliwie, postanowiliśmy już dłużej nie trzymać Was w niepewności, tym bardziej, że do zwiedzania jest kolejne interesujące muzeum i to w nie byle gdzie, bo w Zamościu.

Zanim jednak zaczniecie planować wycieczkę, zerknijcie na poniższy opis atrakcji, a dowiecie się czego w tym miejscu należy się spodziewać. Rzecz jasna celowo skróciliśy ten opis do niezbędnego minimum. Więcej  faktów znajdziecie w AudioBedekerze, a przede wszystkim w muzeum, do którego zwiedzania wszystkich serdecznie zachęcamy, bo znaczki już tam na Was czekają.   

ROZTOCZAŃSKIE MUZEUM PRL W ZAMOŚCIU  No. 1082

Przedstawiono tutaj PRL-owską rzeczywistość bez wyśmiewania, wychwalania i nostalgii, tylko taką, jaka była. Podczas blisko godzinnego zwiedzania poznasz mnóstwo kultowych rzeczy, postaci i zjawisk z czasów PRL. Muzeum zwiedza się z audio przewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik - słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Zbiory zaprezentowano w 8 gabinetach (sklep, pokój z lat 70, kuchnia, łazienka, gabinet I sekretarza, posterunek MO, pokój z lat 80 i sala filmowa) oraz na 14 wystawach tematycznych. Hitem jest nowa wystawa poświęcona katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prezentowany zakres zbiorów muzeum to pamiątki z lat 1944–1989. Zbiory zebrano głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, ale także zostały przekazane przez „Zasłużonych Zaopatrzeniowców” z całej Polski. Muzeum urządzono w starym domu, na którym znajduje się mural nawiązujący do bajek z okresu PRL. Kolorowe dzieło wywołuje mnóstwo radości na twarzach turystów! Zabierzemy Cię, Obywatelu, w podróż do dawnych lat – czasów kolejek, kartek na towary, propagandy i cenzury oraz prywatek, winylów i świetnej muzyki.



29.06.2021

Tuż przed końcem miesiąca mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Prezentujemy dzisiaj znaczek, który pozwoli Wam poznać kolejną turystyczną atrakcję Żarek. Zresztą miejsce to kryje w sobie niejedną atrakcję, o czym na pewno przekonacie się, odwiedzając ruiny kościoła. 

A jeśli chcecie już teraz dowiedzieć się o tym miejscu czegoś więcej i sprawdzić co takiego kryje się w sąsiedztwie kościoła, koniecznie przeczytajcie opis do znaczka.  

Mamy nadzieję, że więcej nie trzeba będzie nikogo zachęcać do odwiedzenia Żarek i tego punktu turystycznego. A kiedy już tam dotrzecie, koniecznie wykonajcie zdjęcia i podzielcie się z nami wrażeniami. Znaczek już na Was czeka, zatem mapa w dłoń, plecak na plecy i witaj przygodo! 

RUINY KOŚCIOŁA ŚW. STANISŁAWA W ŻARKACH  No. 1085

Na południowy wschód od Żarek, tuż przy drodze 792, na szczycie wzgórza Leskowiec, znajdują się pozostałości dawnego kościoła św. Stanisława w Żarkach. Świątynia ta została zbudowana jeszcze przed 1782 rokiem. Jak podają źródła historyczne, pierwotnie była to drewniana, przydrożna kaplica wzmiankowana w 1595 r. Przy kościele znajdował się niewielki cmentarz, na którym pochówków dokonywano w pierwszej połowie XV w. Od połowy XIX w. obiekt pozostaje w trwałej ruinie. Co roku, 8 maja w dniu liturgicznego wspomnienia św. Stanisława, biskupa i męczennika, przy pozostałości kościoła odprawiana jest msza święta. Kościół św. Stanisława w Żarkach znajduje się na krawędzi uskoku zwanego kuestą jurajską. Tuż obok kościoła znajduje się doskonały punkt widokowy na pradolinę Warty i okoliczne miejscowości.



23.06.2021

Wakacje tuż, tuż dlatego pora na odkrycie kolejnej znaczkowej nowości, abyście jeszcze teraz mogli zweryfikować swoje urlopowe plany i ułożyć trasę zwiedzania tak, aby zdobyć kolejne znaczki turystyczne. 

Tym razem wracamy do Gorzeszowa, gdzie na zachód od wioski znajduje się przepiękny rezerwat przyrody, o który nie raz pytaliście i o którym wspominaliście przy okazji dawania propozycji znaczkowych. Rezerwat właśnie doczekał się swojego znaczka, a zdobędziecie go w pobliskim Chełmsku Śląskim, do którego jak zawsze zaprasza miejscowy Apostoł

Znaczek już tam na Was czeka, podobnie jak rezerwat, który po prostu musicie zobaczyć. Zdjęcie z głazami ze znaczka obowiązkowe przy każdej relacji :-) 

REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW - GORZESZÓW  No. 1084

Głazy Krasnoludków” to rezerwat przyrody w północno-zachodniej części Gór Stołowych położony na zalesionym zboczu na północny wschód od Chełmska Śląskiego. Rezerwat utworzono w 1970 roku w celu ochrony form skalnych, naturalnych formacji roślinnych i rzadkich roślin chronionych. Główną formą ochrony w rezerwacie są formacje skalne tzw. Gorzeszowskie Skałki przybierające różne formy i przypominające postacie, wieże, grzyby, zwierzęta, maczugi oraz pionowe ściany. Formy te poprzecinane są wąskimi szczelinami i labiryntami utworzonymi w piaskowcach i marglach pochodzenia górnokredowego, dodatkowo wyżłobione wodą. Tworzące rezerwat Gorzeszowskie Skałki wypiętrzają się na długości ok. 1,5 km, tworząc pas szerokości ok. 150 metrów. Większość form skalnych wznosi się na 5-7 metrów, a najwyższe osiągają wysokość dochodzącą do 17 m.



22.06.2021

Co prawda chwilę po terminie, ale mamy kolejny numer "Przeglądu znaczkowego", który tym razem przypomni Wam o zbliżających się wakacjach.

I tyle wystarczy tytułem wstępu. Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu". Jego najnowszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



21.06.2021

Często podczas turystycznych eskapad wracamy w jakieś miejsca, bo bardzo się nam podobają, bo nie zwiedziliśmy wszystkiego, co niegdyś planowaliśmy, wreszcie dlatego, że w międzyczasie przybyło turystycznych atrakcji. Ale wracamy też do miejsc, w których dobrze się czujemy, gdzie ludzie są mili i uśmiechnięci.

I dzisiaj mamy dla Was pretekst, a nawet dwa do takiego właśnie powrotu do Głuchołaz, miasta w którym w 2015 roku gościliśmy w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Pamiętacie jeszcze to wydarzenie, atmosferę i radość jaka udzielała się uczestnikom?

Od 2018 roku Głuchołazy są miastem Orderu Uśmiechu, a my gorąco zachęcamy do przestudiowania historii tego odznaczenia, tym bardziej, że jeden z przedstawionych dzisiaj znaczków poświęcony jest tej tematyce.

GŁUCHOŁAZY - MIASTO ORDERU UŚMIECHU No. 1080

SZLAK ZŁOTYCH GÓRNIKÓW - GŁUCHOŁAZY No. 1081

Ale to nie wszystko, bowiem drugi ze znaczków to z kolei pretekst do poznania szlaku turystycznego Złotych Górników. Gdy go przejdziecie, z pewnością dowiecie się wielu interesujących faktów nt. wydobycia złota w Głuchołazach, ale jesteśmy przekonani, że przy okazji poznacie wiele innych ciekawych obiektów. W końcu w Głuchołazach turystycznych atrakcji nie brakuje i większość z Was doskonale o tym wie. A kto nie wie, ten koniecznie musi odwiedzić Głuchołazy. Nudzić się tu nie będziecie, a na zdobycie czeka całe mnóstwo znaczków turystycznych.



18.06.2021

Pół roku minęło od publikacji ostatnich Znaczków Kolekcjonera i najwyższy czas wrzucić do obiegu kolejne egzemplarze. W końcu turyści po przymusowej przerwie ruszyli na szlaki i nie oglądają się za siebie, kompletując w grze kolekcjonerskiej kolejne dziesiątki kuponów.

Przedstawiamy zatem sześć ostatnich znaczków z serii „Polskie Dywizjony Lotnicze”. Opracowaniem tej serii ZK zajął się kompleksowo Jarek i to jemu zawdzięczacie powstanie tych kilkunastu znaczków. Mamy nadzieję, że mimo iż znaczki te są póki co poza zasięgiem wielu kolekcjonerów, to stały się pretekstem do poznania historii prezentowanych formacji wojskowych.

A tymczasem przed nami kolejna seria, nad którą od pewnego czasu pracuje specjalna grupa kolekcjonerów. Pandemia wszystko uśpiła, ale teraz zapewne ruszą dalsze prace nad nowymi znaczkami i kto wie, może jeszcze w te wakacje zobaczycie pierwsze znaczki z nowej serii.

Tymczasem zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.



14.06.2021

Na dzisiaj przygotowaliśmy jeszcze jeden komunikat, który na pewno poprawi humor wszystkim tym, którzy wybierają się w okolice Sochaczewa oraz tym, których drażniła luka numeryczna w istniejących znaczkach. 

Oto najnowszy krążek z Sochaczewa i kolejny obiekt, do którego poznania chcemy Was zachęcić. Z pewnością o samym zamku dowiecie się sporo, zwiedzając miejscowe Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byście już teraz poznali ten obiekt, a z pewnością pomoże w tym poniższy opis.

Sam znaczek w sprzedaży pojawi się na dniach. Dziś dotarł na miejsce, więc spokojnie dajcie Muzeum 1-2 dni na uruchomienie sprzedaży.

I na tym dzisiaj zakończymy, zapraszając wszystkich do odkrywania kolejnych niezwykłych miejsc w Sochaczewie. Nie zapominajcie o nas i koniecznie przesyłajcie swoje relacje z wycieczek. To skuteczny sposób na promocję znaczkowych miejsc i samych znaczków.

RUINY ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W SOCHACZEWIE  No. 1067

Zamek Książąt Mazowieckich w Sochaczewie wybudowany został na miejscu wcześniejszej drewniano-ziemnej warowni w drugiej połowie XIV wieku. Murowany zamek miał kształt trapezu i posiadał dwie murowane wieże, które później podwyższono o część drewnianą. Z drewna bowiem wykonane były również pozostałe zabudowania warowni. Najważniejszym gmachem był trzykondygnacyjny dom królewski, mieszczący piwnice, sklepy i składy oraz sale mieszkalne monarchy. Do budynku tego dołączono tzw. dom stary mieszczący mieszkania starosty oraz więzienie. Do północnej kurtyny dobudowano dom nowy, w którym mieściły się izby dla załogi oraz kilka sal o charakterze mieszkalnym. Niestety na skutek osunięcia się wzniesienia, na którym stała budowla, część zamku uległa zawaleniu. Po odbudowie zamek nękany był przez różnych najeźdźców i najpierw zniszczony został podczas wojny ze Szwedami, a następnie przez Prusaków podczas insurekcji kościuszkowskiej. Od tej pory zamek pozostał ruiną.



2.06.2021

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i tradycyjnie chcemy Wam urozmaicić zwiedzanie Polski zapraszając do odwiedzania różnych zakątków kraju. Dzisiaj wraz z premierą dwóch nowych znaczków chcemy Was zaprosić do zwiedzania Pyrzyc znajdujących się w północno-zachodniej Polsce.

A że w województwie zachodniopomorskim w ostatnim czasie powstało aż 11 znaczków, z pewnością będziecie w stanie zwiedzanie Pyrzyc połączyć z poznawaniem innych znaczkowych obiektów. 

Tymczasem przypatrzcie się najnowszym krążkom i zapoznajcie się z poniższymi opisami prezentowanych miejsc.  

OBWAROWANIA MIEJSKIE W PYRZYCACH No. 1078

KOŚCIÓŁ FARNY - PARAFIA ŚW. OTTONA W PYRZYCACH No. 1079

Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni zwiedzając Pyrzyce, a zdobyte w tym czasie znaczki w przyszłości przypomną Wam chwile spędzone w tym mieście. Kto wie, może do wakacji w tej części kraju powstaną inne znaczki, w końcu turystycznych atrakcji jest tu wiele i znajdzie się miejsce jeszcze na niejeden znaczek. 

Tymczasem zapraszamy do Pyrzyc, znaczki już tam na Was czekają. A gdy już dotrzecie na miejsce to pamiętajcie o nas i o relacji z wycieczki. Chętnie ją przeczytamy i opublikujemy, aby zachęcić do zwiedzania także innych turystów.

 



30.05.2021

Mała niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Znaczki objęte akcją znajdziecie w naszym katalogu lub bezpośrednio po kliknięciu w linki: Znaczki Okoliczościowe >>, Znaczki Turystyczne >> (za potwierdzeniem pobytu), Noworoczne Znaczki Turystyczne >>. Bądźcie w gotowości już 1 czerwca :-)

 



28.05.2021

Pod koniec tygodnia mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i znaczek okolicznościowy, którego kupon niejednemu kolekcjonerowi się przyda. Sam znaczek zapewne także urozmaici Wasze zbiory, a wiemy, że są w tym gronie również kolekcjonerzy znaczków związanych z PTTK.

Jak sami widzicie, niniejszy znaczek dotyczy jubileuszu 75. lat działalności Oddziału PTTK w Stargardzie i dostępny będzie w sprzedaży właśnie w dniu uroczystego jubileuszu czyli 25 czerwca, w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Wcześniej natomiast bo od 18 do 20 czerwca znaczki dostępne będą podczas Dni Stargardu, ale na ten temat postaramy się opublikować dodatkowy komunikat. Po ww. imprezach znaczki dostępne będą w siedzibie Oddziału PTTK na ul. Łokietka 3A. 

Aktualne informacje znajdziecie jak zawsze na podstronie danego znaczka, gdzie dodatkowo możecie się zapoznać z jego opisem, który w tym przypadku opowiada o historii Oddziału PTTK w Stargardzie.

ZO - 75-LECIE ODDZIAŁU PTTK W STARGARDZIE

W 2021 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Stargardzie obchodzi jubileusz 75. lat swojej działalności. Założony został w dniu 15 czerwca 1946 roku, jako pierwszy Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na Pomorzu Zachodnim. W pionierskim, powojennym okresie, do miasta i na teren powiatu stargardzkiego przybywali osadnicy, zarówno z głębi kraju, jak i powracający z wojennej tułaczki. Ze względu na zaszłości historyczne, dla większości z nich były to tereny nieznane tak pod względem historycznym, jak i geograficznym. Wśród przybyłych znaleźli się jednak tacy, którzy poza wypełnianiem obowiązków zawodowych, pragnęli poznać również dzieje miasta i regionu. Jednym z pierwszych, któremu tematyka ta leżała na sercu, był Eugeniusz Górecki. To właśnie z jego inicjatywy w czerwcu 1946 r. 64 osoby podpisały deklarację wstąpienia do organizacji turystycznej, a on sam został wybrany Prezesem nowo powstałego oddziału. Od tej daty (z wyjątkiem stanu wojennego) stargardzki oddział działa nieprzerwanie. W okresie swojego największego rozwoju w oddziale istniało 28 kół zrzeszających ponad 1300 osób, roczna liczba organizowanych imprez dochodziła do 100, a kilka z nich weszło do ogólnopolskiego kalendarza. Obecnie Oddział PTTK w Stargardzie liczy ponad sześćdziesięciu członków, a Prezesem od wielu lat jest Andrzej Kaczyński.



25.05.2021

Nie wiemy, jak mocno śledzicie turystyczne nowości w kraju, dlatego postanowiliśmy poinformować Was o nowej atrakcji turystycznej, która już niebawem czekać będzie na turystów w Świeradowie-Zdroju. Mowa oczywiście o najnowszej wieży widokowej i ścieżce w obłokach, która oprócz tego, o czym piszemy poniżej, zaoferuje turystom możliwość zdobycia znaczka turystycznego.

Na otwarcie wieży trzeba jednak poczekać do czerwca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz zaplanować sobie wycieczkę w te strony, tym bardziej że w ciągu minionego roku w Świeradowie-Zdroju i okolicach pojawiło się kilka znaczków turystycznych.

Śledźcie komunikaty na oficjalnej stronie wieży oraz na profilu FB, a na pewno nic Was nie ominie. My również postaramy się o komunikat kiedy tylko wieża zostanie oddana do użytku.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem i tradycyjnie o rozpowszechnienie informacji o nowym znaczku w mediach społecznościowych.

SKYWALK ŚWIERADÓW-ZDRÓJ  No. 1072

SkyWalk w Świeradowie-Zdroju to najwyższa wieża widokowa w Polsce, która dla turystów otworzy się już w czerwcu. Lokalizacja wieży jest wyjątkowa i nie została wybrana przypadkiem. Wieża wznosi się ponad miastem, niemalże u zbiegu granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. SkyWalk ma 65 metrów wysokości, jednak to nie tylko wieża widokowa. Ta niesamowita konstrukcja urozmaicona jest elementami edukacyjnymi i kulturowymi, które spotkać można podczas spaceru łagodnie wznoszącą się kładką o długości 850 metrów. Po dotarciu na szczyt czeka m.in. siatka relaksacyjna w kształcie kropli, mapy z panoramą gór, czy też przeszklona platforma widokowa. Podróż w dół można sobie urozmaicić zjazdem ze 105. metrowej zjeżdżalni. Pobyt na wieży to jednak nie tylko adrenalina, ale też zapierające dech w piersiach widoki na Góry i Pogórze Izerskie oraz zabudowania Świeradowa-Zdroju.



24.05.2021

Do Rajdu Tropem Znaczka Turystycznego pozostało jeszcze kilkanaście dni, a tymczasem mamy dla Was bombę w postaci kolejnego znaczka, jaki będzie czekał na uczestników tej imprezy i wszystkich turystów, którzy zechcą poznać te rejony Wielkopolski.

To właśnie w tych okolicach kilka tygodni temu pojawił się znaczek w CERiP w Mniszkach, ale jak się okazuje, okolica skrywa więcej turystycznych atrakcji, a jedną z nich jest prezentowany na znaczku Folwark Mnichy. 

Przeczytacie o tym miejscu w poniższym opisie, ale zachęcamy również do wizyty na stronie internetowej folwarku, gdzie znajdziecie więcej informacji. Na początek tyle musi Wam wystarczyć, a reszty dowiecie się, odwiedzając to miejsce. Okazja ku temu będzie już wkrótce, albowiem sprzedaż znaczka rusza od 25 maja, więc śmiało możecie planować wycieczki w te strony. 

Tradycyjnie przypominamy też o tym, abyście pochwalili się wizytą w Mnichach na łamach naszych mediów społecznościowych. W ten sposób przyczynicie się do powstawania kolejnych znaczków i do promocji lokalnych atrakcji turystycznych, które wciąż czekają na swoich nowych odkrywców.

FOLWARK MNICHY  No. 1077

Folwark Mnichy znajduje się w powiecie międzychodzkim w dolinie niewielkiej rzeczki Kamionki. Obecny budynek dworski pochodzi z 1908 roku, jednak w bryle tej budowli znaleźć można pozostałości osiemnastowiecznego budynku, wzniesionego jeszcze przez rodzinę Sczanieckich. Budynek ten wzniesiony został na planie prostokąta. Fasada z charakterystycznym ryzalitem mieszczącym wejście główne. Jej szczyt wieńczy ozdobny ryzalit z figurą putta z rogiem obfitości oraz ozdobnymi wazami na zakończeniach fryzu. Całość udekorowana jest roślinnymi girlandami i owalami. W skład zespołu folwarcznego wchodzi także zbudowany z czerwonej cegły, na kamiennej podmurówce, budynek rządcówki z 1868 roku. Budynek ten z dworem połączony jest filarową galerią. Ponadto zespół folwarczny tworzy także stajnia z powozownią, budynek dawnej stodoły, a także gołębnik i gorzelnia. Do części dworskiej przylega zabytkowy park, założony w XIX wieku z historycznymi okazami drzew i krzewów. Na terenie folwarku mieści się ponadto izba rybacka, prezentująca bogate tradycje rybackie w regionie.



21.05.2021

Oto kolejny numer "Przeglądu znaczkowego", który jak zwykle pojawia się w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca.

Wszystkich kolekcjonerów, którzy jeszcze nie wiedzą czym jest nasz elektroniczny miesięcznik, zachęcamy do lektury poprzednich wydań oraz do zajrzenia na podstronę poświęconą temu wydawnictwu, na której dostępne są wszystkie jego numery. Link do wspomnianej podstrony znajdziecie w dolnej części lewego menu.

Przypominamy też, że czekamy na Waszą aktywność oraz na pomysły co do przyszłego kształtu "Przeglądu". Tymczasem kolejny numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury i jesteśmy ciekawi czy tym razem uda Wam się odgadnąć miejsca, w których wkrótce pojawią się znaczki turystyczne.



20.05.2021

Przedstawiamy najnowszy znaczek okolicznościowy wydany z okazji V Skarżyskiego Maratonu Pieszego „Nad Kamienną". COVID skutecznie niweczył wszelkie plany, ale na szczęście w tym roku maraton się odbędzie, choć w nieco zmienionej formie. Na uczestników tej imprezy czekać będą takie oto znaczki okolicznościowe.

O maratonie napiszemy króciutko poniżej, a tymczasem zachęcamy Was do zerknięcia na wizerunki poprzednich znaczków z tej serii. Znaczki jak już napisaliśmy dostępne będą dla uczestników maratonu oraz standardowo w sprzedaży korespondencyjnej. Wszelkie informacje nt. tego znaczka tradycyjnie znajdziecie pod poniższym linkiem.

ZO - V SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ"

Kolejny raz Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów. Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza powiatu skarżyskiego. W tym roku maraton jest wyjątkowo imprezą jednodniową, indywidualną o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Nie będzie wspólnego startu uczestników, ani uroczystego zakończenia, ale jak zawsze maratonowi będzie towarzyszyła wspaniała atmosfera i miłe wspomnienia. Tradycja organizowania marszów długodystansowych jest bardzo bogata w województwie świętokrzyskim i trwa już 30 lat.



11.05.2021

Jeśli śledzicie nasz „Przegląd Znaczkowy", to zapewne informacja o dzisiejszej premierze wpadła Wam w oko już wcześniej. Kilkanaście osób na pewno tę informację wyłowiło, ale część osób uznała to za żart. Okazuje się jednak, że nie zawsze wszystkie atrakcje turystyczne muszą Wam być znane, część z nich bowiem może się znajdować poza zasięgiem wzroku np. w podziemiach.

I tak jest po części z prezentowanymi dzisiaj znaczkami, które pozwolą Wam poznać podziemne zakamarki Olkusza, ale nie tylko, bo i mury miejskie są tematem jednego ze znaczków. Jeśli przeczytacie krótkie opisy tych znaczkowych miejsc, to znajdziecie wiele fascynujących faktów na ich temat, a o wiele więcej informacji pojawi się w nagraniu dołączonym do znaczka. Z pewnością będzie to świetne uzupełnienie wiedzy zdobytej podczas zwiedzania, bo co jak co, ale te miejsca trzeba zobaczyć osobiście.

Zapraszamy zatem na wycieczkę po Olkuszu, gdzie na zwiedzanie czekają następujące obiekty:

PODZIEMIA RATUSZA W OLKUSZU  No. 1074

PODZIEMIA MENNICY W OLKUSZU  No. 1075

BASZTA I MURY MIEJSKIE W OLKUSZU  No. 1076

Mamy nadzieję, że będziecie zachwyceni atrakcjami jakie przygotowano dla zwiedzających i będzie nam miło, jeśli częściowo podzielicie się z nami wrażeniami z wycieczki. Jak zwykle czekamy na Wasze posty w mediach społecznościowych, ale też na zdjęcia, które wzbogacą naszą stronę.

Prezentowane dzisiaj znaczki do sprzedaży trafią 22 maja, bo od tego dnia rusza oficjalne zwiedzanie olkuskich podziemi. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania tego pięknego miasta, w którym na zdobycie czeka aż 10 znaczków turystycznych. 



10.05.2021

Rozpoczynamy kolejny tydzień i na jego początku mamy dla Was znaczek turystyczny, który w sprzedaży dostępny jest od minionego piątku. Możecie zatem rzucić wszystko i właściwie w ciemno jechać do Braniewa, aby odwiedzić kolejne znaczkowe miejsce turystyczne i oczywiście poznać inne turystyczne atrakcje miasta.

O przedstawionej na znaczku wieży przeczytacie w poniższym opisie, natomiast wszystkie inne niezbędne informacje (linki, adresy), znajdziecie na karcie znaczka, do której link znajduje się poniżej.

A teraz nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania Braniewa i ciekawi jesteśmy kto jako pierwszy podeśle nam relację i zdjęcie zdobytego znaczka.

WIEŻA BRAMNA ZAMKU BISKUPIEGO W BRANIEWIE  No. 1073

Wieża Bramna Zamku Biskupiego to najstarszy murowany zabytek na Warmii. Stanowi fragment nieistniejącego dziś zamku z XIII wieku - pierwszej siedziby biskupów warmińskich. Pierwotnie łączyła zamek z przedzamczem, trzykondygnacyjna budowla gotycka, budowana na planie kwadratu. W dolnej kondygnacji wieży znajdował się przejazd, a w górnej reprezentacyjna kaplica pw. św. Andrzeja z unikatowym sklepieniem gwiaździstym. Sam zamek w formie średniowiecznej istniał do XIX w. W 1811 w jego zabudowaniach ulokowano szkołę. W drugiej połowie XIX wieku uległ poważniej przebudowie i rozbiórkom na korzyść rozbudowy kompleksu szkolnego. Zabudowa kompleksu uległa zniszczeniu w wyniku II wojny światowej. Pozostałe ruiny uprzątnięto w latach 50. XX w. pozostawiając najstarszy fragment - wieżę bramną. W odrestaurowanej w 2020 r. wieży znajduje się Informacja Turystyczna oraz jedyny w mieście punkt widokowy, z którego można podziwiać krajobraz ziemi braniewskiej wraz z panoramą Zalewu Wiślanego.



6.05.2021

Dziś ostatnia w tym tygodniu premiera i w pewnym sensie dla nas najważniejsza. Znaczek, który widzicie na zawsze będzie nam się kojarzył ze zmarłą pod koniec 2020 roku Asią, która wraz z rodzicami przemierzyła Polskę wzdłuż i wszerz, zdobywając kolejne znaczki i poznając bardziej lub mniej znane miejsca turystyczne. Ten krążek miał być niespodzianką dla Asi....

O znaczku turystycznym w Dobrzeniu Wielkim mówiło się od dawna i cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób w końcu udało się doprowadzić do jego powstania. Wierzymy, że dla wielu z Was będzie to mobilizacja do wizyty w tej części kraju, a wiadomo, że w okolicach znaczków nie brakuje.

Najnowszy znaczek już za moment trafi do sprzedaży, ale zanim sami wybierzecie się w te strony i wejdziecie w jego posiadanie, koniecznie zerknijcie na poniższy opis. 

KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA W DOBRZENIU WIELKIM  No. 1071

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim to jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych Opolszczyzny. Filialna świątynia z XVII/XVIII wieku, wraz z wnętrzem, figuruje w rejestrze zabytków województwa opolskiego oraz współtworzy Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej. Kościół jest orientowany, zbudowany w całości z drewna w konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami wspartymi na omieczowanych słupach. Nad nawą góruje niewielka wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona baniastym, podwójnym hełmem, nad głównym wejściem znajduje się ganek umożliwiający dojście do chóru. Bogate wyposażenie kościoła jest przeważnie barokowe, m.in. ołtarz główny z retabulum w kształcie rzeźbionej ramy, w której umieszczono obraz z wizerunkiem św. Rocha i manierystyczne ołtarze boczne. Cennym elementem wyposażenia jest ambona z początku XVII wieku, zdobiona rzeźbami ewangelistów i baldachimem. Z okresu baroku pochodzą również dwa XVIII-wieczne obrazy św. Barbary i św. Katarzyny. Kościół gruntowanie odnowiono w 1752 roku, a kolejne potwierdzone remonty miały miejsce w latach: 1928, 1958, 1997-98 i 2006.



5.05.2021

W tym roku to pierwsza taka sytuacja, że trzeci dzień pod rząd mamy znaczkową premierę. To chyba znak, że wszystko powoli wraca do normalności oraz że wielkimi krokami zbliżają się wakacje.  

A tymczasem dzisiaj chcemy Wam przedstawić miejsce, o którym wielu turystów zapewne słyszy pierwszy raz czyli Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. To wprost idealne miejsce na weekendowy spacer, szczególnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia i niemal codziennie zaskakuje nas mnogością, barw, form, zapachów.

W arboretum każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i nawet dzieci nie będą się tu nudziły. A najważniejsze jest to, że od teraz wizyta w tym miejscu już zawsze będzie Wam się kojarzyła ze znaczkiem turystycznym. Znaczek do sprzedaży trafi w połowie miesiąca, ale o dokładnej dacie poinformujemy Was w przyszłym tygodniu. Tymczasem zapoznajcie się z opisem prezentowanego miejsca i koniecznie odwiedźcie stronę internetową arboretum gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji o tej turystycznej atrakcji.

ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ W RACIBORZU  No. 1070

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to ogród botaniczny o charakterze naturalnego lasu. Utworzony został w 2000 r. na powierzchni 162 ha wcześniejszego lasu miejskiego Obora. Największą atrakcją jest kolekcja „Zaczarowany Ogród” z zimozielonym labiryntem w kształcie kwiatu i licznymi nasadzeniami, którą można podziwiać z usytuowanej nad nią platformy widokowej. Na terenie Arboretum znajdują się również: ścieżka edukacyjna „Zielona Klasa”, „Pożyteczne Grządki” z kolekcją roślin miododajnych, mini-zoo, ścieżka zdrowia, dwa dendrofony oraz średniowieczne cmentarzysko ciałopalne. W części leśnej największą wartością jest zachowany w swej niezmienionej ręką człowieka postaci las. Naturalne stanowiska ma tu 11 gatunków roślin objętych ochroną prawną, można tu również obserwować ptaki i słuchać ich śpiewu oraz spotkać typowe zwierzęta leśne.



<< 1 5 10 13 14 15 16 17 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>