9.06.2022
Sandomierz to miejscowość, która ma aż dziewięć znaczków turystycznych i mnóstwo zabytków oraz atrakcji, które czekają na turystów zwiedzających to miasto. Nie dziwi zatem fakt, że co jakiś czas pojawiają się nowe znaczki, które promują kolejne atrakcje i zachęcają turystów do ich zwiedzania.
Prezentujemy dziś najnowsze znaczki z Sandomierza i tym samym zachęcamy do ich zdobywania. Na znaczkach przedstawiono kolejno:
PIERŚCIEŃ Z KRZEMIENIEM PASIASTYM W SANDOMIERZU No. 1150
KAMIENICA OLEŚNICKICH W SANDOMIERZU No. 1151
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W SANDOMIERZU No. 1152
Prezentowane powyżej znaczki dostępne są w dwóch punktach sprzedaży i już czekają na swoich pierwszych zdobywców. My polecamy szczególnie odwiedzić sandomierskie Centrum Informacji Turystycznej, gdzie dowiecie się wszystkiego, co turysta powinien wiedzieć o tym mieście i na pewno zostaniecie fachowo obsłużeni przez pomocny personel.
A kiedy już dowiecie się wszystkiego i wyruszycie na zwiedzanie Sandomierza, koniecznie zróbcie fotki i wyślijcie nam krótką relację. Zdjęcie ze zdobytymi znaczkami obowiązkowe.
Tymczasem zapoznajcie się z najnowszymi znaczkami, zrewidujcie swoje plany urlopowe i obierzcie Sandomierz jako cel Waszych wakacyjnych wypadów.
8.06.2022
Kolejny dzień i kolejna znaczkowa premiera. Tym razem drewniany krążek ma za zadanie pokazanie Wam niezwykle ciekawego miejsca na terenie województwa śląskiego, w pobliżu Tarnowskich Gór, a dokładniej w Zbrosławicach.
Rzecz jasna nie będziemy tu pisać o znaczku ani o miejscu, które na nim przedstawiono, bo o tym przeczytacie w poniższym opisie. Nadmienimy tylko, że znaczek do końca tygodnia powinien trafić do punktów sprzedaży. Jeśli wcześniej dowiemy się, że znaczek jest dostępy, na pewno Was o tym poinformujemy.
A tymczasem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do poznania prezentowanej dzisiaj atrakcji turystycznej i do zdobywania najnowszego znaczka. Zbliża się weekend, więc traktujcie tę premierę jako jedną z propozycji ciekawego spędzenia weekendu.
BRAMA GWARKÓW W ZBROSŁAWICACH No. 1147
Na skraju Repeckiego Parku, w zalesionej dolinie Dramy na terenie gminy Zbrosławice znajdują się wrota do podziemnego świata. Portal Wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk znany jest pod potoczną nazwą Brama Gwarków. Budowla powstała w 1834 r. z bloków piaskowca. Nadano jej kształt neoklasycznego portalu. Ostrołukowe pole nad bramą, czyli tzw. tympanon wypełniono napisem z nazwą TIEFE FRIEDRICH STOLLN. Niżej wykuto datę rozpoczęcia budowy – 1821, zaś w spojeniu łuku otworu portalu skrzyżowane trzonkami perlik i żelazko. Od wyglądu ważniejsza jest jednak funkcja. Pracujące w pruskich podziemiach pierwsze maszyny parowe nie nadążały z odwadnianiem. Postanowiono więc wydrążyć podziemny system. To właśnie w tym miejscu wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej do rzeki Dramy. W 2017 r. obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odrestaurowana w 2020 r. brama jest także metą wędrówki czerwonym szlakiem.
7.06.2022
Przyszła pora na wyczekiwanego popołudniowego newsa i zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej, jest to znaczkowa premiera. Jednak nie taka zwykła to premiera, albowiem miejsca, które pokazano na dzisiejszych znaczkach, od dawna pojawiały się w Waszych propozycjach i zapewne, teraz gdy doczekały się własnych krążków, spotkają się z wielkim zainteresowaniem i radością kolekcjonerów.
Tak więc tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do poznania następujących miejsc:
POMNIK CZYNU POWSTAŃCZEGO - GÓRA ŚW. ANNY No. 1148
SANKTUARIUM ŚW. ANNY SAMOTRZECIEJ - GÓRA ŚW. ANNY No. 1149
Oczywiście jak zwykle, przed wyruszeniem na znaczkowy szlak, zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanych miejsc. Dzięki temu już na wstępie zapoznacie się z interesującymi faktami i zapewne będziecie mieli możliwość lepszego zaplanowania wycieczki. A kiedy już dotrzecie na miejsce i zdobędziecie znaczek, będziecie mogli rozszerzyć swoją wiedzę o materiały, które publikujemy w dołączonym do znaczka Audiobedekerze.
Zwiedzać proponowane miejsca możecie już teraz. Dostaliśmy informacji, że znaczki czekają już na Was w Punkcie Informacji Turystycznej w Górze Świętej Anny. Zapraszamy zatem do planowania kolejnych wycieczek i czekamy na Wasze relacje z terenu.
6.06.2022
Od dzisiejszego poranka sytuacja wielokrotnie się zmieniała i wraz z nią plany publikacyjne również się zmieniły. Coś się wyjaśniło, coś innego opóźniło, ale koniec końców dla Was finał i tak będzie taki sam.
Miło nam zatem poinformować, że już dzisiaj na znaczkowej mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce, do którego zwiedzania chcielibyśmy Was zaprosić. Mowa oczywiście o Grodzisku w Tumie, które pokazano na prezentowanym właśnie znaczku turystycznym.
Znaczek w tym miejscu pojawi się w sprzedaży najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia (damy Wam znać w stosownym czasie), ale już teraz warto zaplanować sobie wizytę w Tumie, albowiem jeszcze kilka lat temu tej atrakcji turystycznej po prostu nie było. Macie więc możliwość sprawdzenia wszystkiego na własnej skórze i poznanie kolejnego fragmentu archeologicznej i historycznej układanki.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem prezentowanego miejsca i będzie nam miło, jeśli z wycieczki do Tumu podeślecie nam zdjęcia i relację. Prosimy także o wpisywanie komentarzy na podstronie prezentowanego znaczka (link poniżej), a z pewnością Wasi następny będą za to dozgonnie wdzięczni.
Zespół osadniczy Tumu-Łęczycy to unikalny przykład miejsca, w którym przeszłość historyczna otwiera się przed nami, odsłaniając tajemnice średniowiecznych ziem polskich i pokazując obok siebie Polskę drewnianą i murowaną. Grodzisko w Tumie jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Gród wzniesiono na planie owalu. Otoczony był potrójnym pierścieniem wałów obronnych i fos zasilanych wodami Bzury. Gród łęczycki był potężną warownią ze zbrojną załogą, a także centralnym ośrodkiem władzy świeckiej w państwie Piastów. Badania archeologiczne pozwoliły ustalić poszczególne fazy rozbudowy grodu, który szczególną rolę zyskał w czasach rozbicia dzielnicowego, a swoje znaczenie utracił w momencie lokacji miasta i budowy zamku po drugiej stronie Bzury.
1.06.2022
Dzień dziecka to doskonała okazja na przedpremierowy pokaz znaczków, które do obiegu wejdą już w najbliższą sobotę. Powstały one specjalnie z myślą o Rajdzie Tropem Znaczka Turystycznego, organizowanym przez Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Uczestnicy rajdu kolejny raz będą mogli poznać ciekawe zakątki powiatu międzychodzkiego, a nawet części powiatu nowotomyskiego. Znaczkowa niespodzianka tym razem czekać będzie w Kwilczu.
Prezentujemy zatem najnowsze znaczki turystyczne, które przedstawiają:
KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KWILCZU No. 1144
ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W KWILCZU No. 1145
O miejscach przedstawionych na znaczkach przeczytacie klikając w powyższe linki prowadzące do podstron poświęconych tym znaczkom. Historia obu obiektów jest bardzo bogata, dlatego w opisie na stronie jest to tylko skrót. Pracujemy jednak nad Audiobedekerem, w którym na pewno znajdzie się więcej faktów i ciekawostek i jak zwykle dostępny on będzie wraz ze znaczkami.
A już teraz korzystając z okazji zapraszamy do Kwilcza i do zwiedzania przedstawionych na znaczkach obiektów. Gorąco też zachęcamy do udziału w Rajdzie Tropem Znaczka Turystycznego, bo z tego co wiemy, są jeszcze wolne miejsca. W sprzedaży znaczki pojawią się 4 czerwca. Pamiętajcie jednak aby przed wizytą skontaktować się z właścicielem pałacu, który pozwoli Wam go obejrzeć i sprzeda oba znaczki. Nie zapomnijcie o zdjęciach i relacjach z wycieczki w mediach społecznościowych oraz o wpisaniu komentarza na podstronie znaczka. Wszystko to sprawi nam wielką radość i na pewno przyczyni się do powstania kolejnych znaczków turystycznych w regionie. Zapraszamy do zwiedzania.
30.05.2022
Uczestnicy minionego już spotkania kolekcjonerów ZT w Krakowie wiedzą, że mamy w planie kolejne znaczkowe premiery. I dziś właśnie przygotowaliśmy dla Was jedną z nich.
Mowa o znaczku promującym Podziemną Trasę Turystyczną w Jarosławiu im. prof. Feliksa Zalewskiego. Krótki opis tej trasy znajdziecie poniżej oraz na stronie poświęconej najnowszemu znaczkowi.
Z ważnych informacji istotna jest ta, że prezentowany właśnie znaczek w sprzedaży pojawi się już jutro, także z czystym sumieniem możemy Was zaprosić na zwiedzanie tej trasy i zdobywanie znaczka.
Mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tej wycieczki oraz zdjęciami, aby i inni turyści mogli nabrać ochoty na poznanie turystycznej atrakcji prezentowanej na znaczku. Wszystkim zwiedzającym trasę życzymy niezapomnianych wrażeń i powiększania swoich znaczkowych kolekcji.
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W JAROSŁAWIU No. 1143
Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. To jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Została zlokalizowana w rozległych podziemiach kamienicy Rynek 14, tzw. kamienicy Rydzikowej z początku XVII w., prezentującej najlepiej zachowany typ kamienicy jarosławskiej. Trasa składa się z oryginalnych podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Nie jest to jednak przestrzeń jednolita. Mury kryją w sobie wiele niespodzianek. Do ich budowy wykorzystano charakterystyczną, widoczną w wielu miejscach, zaprawę lessową. Także stosowana tutaj cegła to m.in. oryginalna palcówka. O bardziej współczesnym pochodzeniu niektórych fragmentów, świadczą cegły znakowane herbem górniczym. Jej długość wynosi około 150 m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Atrakcja została otwarta w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który w 2 poł. XX w. starał się zapobiec waleniu się kamienic na jarosławskim rynku, największej katastrofie budowlanej w powojennej Polsce.
28.05.2022
Części oficjalnej Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych od początku towarzyszy prezentacja znaczka okolicznościowego wydanego specjalnie na tę okoliczność. W tym roku znaczka również nie mogło zabraknąć.
Prezentujemy Wam zatem najnowszy ZO, na którym zawarto motywy bliskie miejscu, w którym odbywa się spotkanie. Jego uczestnicy taki oto znaczek już posiadają w swojej kolekcji. Wszyscy chętni mogą go nabyć drogą korespondencyjną, podobnie jak większość innych znaczków okolicznościowych.
A tymczasem zachęcamy do przyjrzenia się znaczkowi, zagłębienia w poniższy opis i wspólnego świętowania kolejnego spotkania ogólnopolskiego.
ZO - X SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - MAŁOPOLSKA
Znaczek wydany z okazji jubileuszowego X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w 2022 roku odbywa się w Krakowie. Jak co roku symbolika znaczka nawiązuje do miejsca spotkania i tym razem oprócz charakterystycznej dla Krakowa sylwetki Bazyliki Mariackiej, na znaczku nie mogło zabraknąć Lajkonika. Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów drewnianych krążków z całej Polski. To czas na wspólne zwiedzanie wybranego regionu, ale też chwila na wymianę turystycznych doświadczeń, zawarcie nowych, ciekawych znajomości i chwilę odpoczynku od codzienności. Od 2012 roku spotykamy się zawsze w październiku, jednak pandemia zburzyła ten ład i w 2022 roku spotkanie odbywa się w maju. Jednak każde spotkanie jest inne, każde skupia inną grupę kolekcjonerów, ale zawsze towarzyszą mu stałe elementy, a jednym z nich jest właśnie znaczek okolicznościowy wydany specjalnie na tę okazję.
28.05.2022
Tradycją Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów jest wydawanie znaczków z części miejsc, jakie odwiedzamy podczas wycieczkowej części spotkania. Będąc w Krakowie, wprost nie wyobrażamy sobie, aby nie powstały tu kolejne znaczki, dlatego i tym razem przygotowaliśmy ich kilka.
Poniżej prezentujemy ich wizerunki, a Was zachęcamy do zapoznania się z opisami.
A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie odwiedzajcie Kraków i zwiedzajcie miejsca przedstawione na znaczkach. Kiedy je zdobędziecie, będziecie mieli do dyspozycji Audiobedekera, w którym przedstawiliśmy dodatkowe fakty i ciekawostki dotyczące znaczkowych miejsc.
W Krakowie na znaczkowej mapie miasta pojawiły się tym razem następujące znaczki:
RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE No. 1137
BAZYLIKA MARIACKA W KRAKOWIE No. 1138
BRAMA FLORIAŃSKA W KRAKOWIE No. 1139
PAŁAC BISKUPI W KRAKOWIE No. 1141
SMOK WAWELSKI W KRAKOWIE No. 1142
Prezentowane dzisiaj znaczki na razie zakupić będzie można jedynie drogą korespondencyjną przedstawiając dowód pobytu w danym miejscu. Mamy jednak nadzieję, że niebawem znajdziemy odpowiednie miejsca sprzedaży tych znaczków, abyście mogli je zdobyć na miejscu i szybciej cieszyć się ich posiadaniem.
25.05.2022
To będzie wyjątkowy tydzień za sprawą zbliżającego się X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów, dlatego warto już teraz podkręcić nieco atmosferę.
Na początek mamy dla Was nowy znaczek turystyczny z Podlasia i co ciekawe, głównym bohaterem jest tutaj drzewo. Chodzi oczywiście o Europejskie Drzewo Roku 2022, którym w tej edycji jest Dąb Dunin z miejscowości Przybudki. Informacje o drzewie znajdziecie jak zwykle w poniższym opisie.
Wszystkich natomiast zachęcamy do śledzenia znaczkowych newsów, jakie dla Was przygotowaliśmy. O szczególną uwagę prosimy uczestników krakowskiego spotkania. Bądźcie czujni i uważni podczas piątkowej wycieczki.
A tymczasem tradycyjnie zachęcamy do wpisania Przybudek na listę miejsc do odwiedzenia. Zwróćcie szczególną uwagę na GPS miejscowości, ponieważ w tym rejonie znajdziecie dwie wioski o takiej nazwie i może Was to zmylić. A kiedy już staniecie pod dębem, zróbcie sobie z nim zdjęcie i koniecznie prześlijcie je do nas, abyśmy mogli opublikować je w naszych mediach społecznościowych.
DĄB STRAŻNIK PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - PRZYBUDKI No. 1136
Dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Przybudki w gminie Narew, stoi na skraju Puszczy Białowieskiej i jednocześnie na granicy między historycznym Wielkim Księstwem Litewskim i Królestwem Polskim. Wiek dębu oszacowano na około 400 lat. Drzewo to ma 13 m wysokość i prawie 700 cm obwodu na wysokości 130 cm od podstawy. Od roku 2001 jest zarejestrowany jako pomnik przyrody o numerze 1379. Janusz Korbel nadał mu miano Dunin, na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Dąb stał się inspiracją dla wielu artystów. Jego wizerunek ozdobił m.in. okładkę płyty „Scenariusz”, folkowego zespołu Hoyraky, znalazł się na kilku obrazach, w tym Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”, a nawet trafił na ekrany kin całego świata, w amerykańsko-polskim filmie fabularnym „Nazywam się Sara” (My name is Sara) z 2019 roku. W 2021 roku został zgłoszony przez Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomasza Niechodę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Po wygraniu eliminacji krajowych, z wynikiem 7380 głosów, zmierzył się z najpiękniejszymi drzewami Europy. W lutym 2022 na Strażnika Puszczy zagłosowało aż 179 317 osób z całego świata, w wyniku czego dąb uzyskał zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022 deklasując pozostałych rywali.
21.05.2022
Być może myśleliście, że w tym tygodniu nie mamy już dla Was dobrych znaczkowych wieści, ale byliście w błędzie. Przy sobocie przecież także można zaprezentować nowy znaczek okolicznościowy, który właśnie dzisiaj ma swoją inaugurację w Skarżysku-Kamiennej.
To już szósta edycja maratonu skarżyskiego i piąty znaczek okolicznościowy z tej serii. Dziś uczestnicy maratonu zdobędą go rywalizując na dystansie 50. kilometrów. Pozostali turyści chcący mieć ten znaczek w swojej kolekcji mogą go zdobyć na najbliższym spotkaniu w Krakowie oraz drogą korespondencyjną (podobnie jak inne znaczki okolicznościowe).
A jeśli jeszcze nie wiecie czym jest Skarżyski Maraton Pieszy „Nad Kamienną”, to koniecznie przeczytajcie poniższy opis, w którym organizatorzy imprezy dokładnie wyjaśnili charakter tej imprezy.
ZO - VI SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”
Już szósty raz Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” na dystansie 50 kilometrów. Celem maratonu pieszego jest propagowanie aktywnego i sportowego trybu życia, czynnego wypoczynku i upowszechnianie turystyki pieszej, rozwijanie zainteresowań, hobby i pasji, nawiązanie więzi między turystami, wyrobienie nawyku przebywania na świeżym powietrzu i aktywnego spędzania wolnego czasu, propagowanie turystyki kwalifikowanej oraz zdobywanie odznak turystycznych, wzbogacenie oferty rekreacyjnej na terenie miasta i powiatu skarżyskiego o nowe atrakcyjne wydarzenie. W tym roku maraton jest ponownie imprezą jednodniową. Rozpocznie się wspólnym zdjęciem pamiątkowym, po którym uczestnicy wyruszą na start. Nie będzie uroczystego zakończenia, na mecie, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Jak zwykle maratonowi będzie towarzyszyła wspaniała atmosfera i miłe wspomnienia. Z roku na rok przybywa na tę imprezę piechurów z całej Polski.
18.05.2022
Wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku odbędzie się w stolicy woj. małopolskiego.
My już nie możemy doczekać się tego spotkania i mamy nadzieję, że Wy również na to czekacie. Miło nam będzie zobaczyć Was wszystkich po tak długim czasie i spędzić wspólnie czas na rozmowach i zwiedzaniu.
Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy krótki mailing z istotnymi informacjami dotyczącymi spotkania i wczoraj rozesłaliśmy go na Wasze skrzynki e-mail. Zerknijcie zatem do poczty, odnajdźcie wiadomość i zapoznajcie się z jej treścią. Jeśli natomiast nic nie dostaliście, koniecznie sprawdźcie folder spam, a ostatecznie dajcie nam znać, to wyślemy wiadomość raz jeszcze.
Nie zapomnijcie zabrać do Krakowa swoich dzienników kolekcjonera a przede wszystkim turystycznych pieczęci, które jak zawsze się przydadzą. Również dobre nastawienie i wyśmienite humory mile widziane. O całą resztę postaramy się zadbać.
Tymczasem dopinamy wszystkie sprawy na ostatni guzik, włączamy odliczanie i widzimy się za nieco ponad tydzień w Krakowie.
13.05.2022
To nie koniec nadchodzących znaczkowych nowości weekendowych. Już jutro do obiegu trafi kolejny znaczek okolicznościowy, który tym razem zdobyć będzie mozna w Gołuchowie.
Premierę znaczka przewidziano podczas Święta Polskiej Niezapominajki i turystycznego rajdu zorganizowanego z tej okazji. O szczegółach przeczytacie na facebookowym profilu Gołuchowskiego Centrum Kultury "Zamek", do którego link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.
Jesteśmy przekonani, że najnowszy znaczek będzie początkiem turystycznej przygody w Gołuchowie, który znany jest z wielu turystycznych atrakcji. Część z nich dopiero czeka na Wasze odkrycie, a sam znaczek będąc ciekawą pamiątką, zasili prywatne kolekcje i za sprawą kuponu JOKER wielu turystów przybliży do kolejnego znaczka kolekcjonera.
Zapraszamy zatem do odwiedzania Gołuchowa. Zdobądźcie tutejszy znaczek okolicznościowy i koniecznie zróbcie sobie z nim zdjęcie.
ZO - GOŁUCHOWSKIE CENTRUM KULTURY "ZAMEK" W GOŁUCHOWIE
Gołuchowskie Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie – samorządowa instytucja kultury, zostało utworzone na mocy Uchwały Rady Gminy Gołuchów z dnia 28.02.2012r. Wówczas w statucie zapisano: „Celem działania Centrum jest prowadzenie wielokierunkowej działalności kulturalnej i oświatowej, rozwijającej potrzeby mieszkańców oraz upowszechnianie i promocja kultury, a także realizacja zadań z zakresu rekreacji i turystyki.” Misja Gołuchowskiego Centrum Kultury „ZAMEK” w Gołuchowie brzmi: „Bogactwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze regionu jest dla nas inspiracją do innowacyjnych działań, rozwijających kompetencje i wrażliwość odbiorcy indywidualnego i zbiorowego. Tworzymy przestrzenie do twórczego rozwoju. Organizujemy wydarzenia, podczas których urealnia się lokalna wspólnota i materializują się więzi społeczne.” Zachęcamy do poznania kulturalnego, historycznego i przyrodniczego dziedzictwa regionu i zapraszamy do Gołuchowa.
13.05.2022
Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy, a może być nawet ciekawym początkiem nadchodzącego weekendu. Właśnie na piątek przygotowaliśmy dla Was propozycje ciekawego spędzenia weekendu i jedna z nich dotyczy nadchodzącej Nocy Muzeów, na którą tym razem zapraszamy do Muzeum w Raciborzu.
Jak widzicie, to właśnie z tej okazji wydany został znaczek okolicznościowy, który prezentuje jeden z muzealnych eksponatów. Przeczytacie o nim poniżej, ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum w Raciborzu w tę jedną wyjątkową, muzealną noc w roku. Szczegóły na temat zwiedzania znajdziecie na muzealnej stronie i profilach społecznościowych.
Znaczek dostępny będzie od jutra. Mamy nadzieję, że osoby, które trafią do raciborskiego muzeum w tym dniu, wykonają dla nas kilka fotek i napiszą krótką relację. Czekamy i oczywiście zachęcamy do zdobywania najnowszego znaczka i do odwiedzania placówek muzealnych w całej Polsce.
ZO - NOC MUZEÓW - MUZEUM W RACIBORZU
Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Pomysł cieszył się dużym powodzeniem, w związku z tym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy lub symboliczny. Organizatorzy przygotowują na tą noc specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych. Prezentowany w Muzeum w Raciborzu sarkofag wewnętrzny wchodzi w skład zabytkowego zespołu grobowego mumii Egipcjanki o imieniu Dżed - Amonet - ius – anch. Zabytki te zakupił baron Anzelm von Rothschild prawdopodobnie w latach 1826 -1827. W roku 1860 mumia, kartonaż oraz dwa sarkofagi trafiły do Raciborza. Obiekty te podarowano Gimnazjum Królewsko – Ewangelickiemu w Raciborzu, które mieściło się w budynkach klasztoru ss. Dominikanek, a następnie trafiły do zbiorów Muzeum w Raciborzu. Opisywany sarkofag w 2016 r. poddano konserwacji i specjalistycznym analizom. Po oczyszczeniu powierzchni, ukazały się wielobarwne kunsztownie wykonane polichromie przedstawiające m.in. postacie bóstw z panteonu staroegipskiego, oraz teksty pisane pismem hieroglificznym. Sarkofag w większości zbudowany jest z sosny alpejskiej, a twarz i peruka z Sykomory.
12.05.2022
Tym razem premierę znaczka dajemy z pewnym wyprzedzeniem, abyście wiedzieli, że coś w danej lokalizacji się dzieje i niebawem będzie tam znaczek turystyczny do zdobycia. Miejsce wielu z Was zapewne już zna, bo w końcu nie raz zwiedzaliście Słowiński Park Narodowy. Jeśli jednak jeszcze nie mieliście okazji gościć w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, to wkrótce będziecie mieli drewniany pretekst, aby to zrobić.
Tak jak wspominaliśmy wyżej, znaczek w sprzedaży pojawi się za kilka dni (w przyszłym tygodniu). O dokładnej dacie jego wprowadzenia do obiegu poinformujemy Was w specjalnym komunikacie.
Za to już teraz możecie ze spokojem pochylić się nad mapą, przejrzeć turystyczne przewodniki i wpisać Słowiński Park Narodowy i jego muzeum na listę miejsc, które w tym roku trzeba odwiedzić. Jesteśmy przekonani, że spodoba Wam się taka propozycja i mamy nadzieję, że kolejna wycieczka znaczkowym szlakiem zaowocuje niezapomnianymi wrażeniami.
MUZEUM SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO W CZOŁPINIE No. 1135
Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie znajduje się w zabytkowej „Osadzie Latarników” z 1871 r. W skład osady wchodzą cztery budynki: największy budynek mieszczący w przeszłości mieszkania, dawna stodoła, budynek gospodarczy i mały budynek wykorzystywany przez latarników jako miejsce pracy. Ekspozycja Muzeum prezentuje walory krajobrazu Wybrzeża Słowińskiego, tj. wartości przyrodnicze, jak i wartości kulturowe Regionu. Ekspozycja stała Muzeum znajduje się w głównym budynku, jest wyposażona w nowoczesne środki przekazu m. in. projekcje holograficzne, 3D, technologię Virtual Reality. Zwiedzanie ekspozycji umożliwiają audioprzewodniki z opcją dostosowaną do wieku odbiorcy, w 3 wersjach językowych. Muzeum jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku, słuchu. Ekspozycja czasowa znajduje się w historycznej stodole, w której prezentowane są m.in. legendy związane z obszarem Słowińskiego Parku Narodowego.
7.05.2022
Dziś spotykamy się w Kaliszu na pierwszym po pandemii spotkaniu kolekcjonerów. Nie mogło więc być tak, by w tak pięknym dniu nie powstał znaczek turystyczny. A że akurat dzisiaj w programie zwiedzania mamy schron przeciwatomowy, to właśnie jemu poświęcony jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać kaliskiego schronu, to mamy nadzieję, że najnowszy znaczek Was do tego zachęci. Dla wstępnego poznania obiektu proponujemy zapoznanie się z krótkim opisem zamieszczonym poniżej, natomiast więcej o schronie dowiecie się z audiobedekera.
A teraz już Was zostawiamy i sami udajemy się na zwiedzanie Kalisza, a relację z tego spotkania na pewno ujrzycie na naszej stronie już niebawem.
SCHRON PRZECIWATOMOWY W KALISZU No. 1134
Schron przeciwatomowy w Kaliszu powstał prawdopodobnie pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 r. na pewno już istniał. Nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące budowy, a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miejsce to w razie ataku atomowego miło być schronieniem dla najważniejszych oficjeli w Kaliszu. Schron miał być centrum dowodzenia i z niego miały być koordynowane działa dotyczące Kalisza i całego byłego województwa kaliskiego. Schron wyposażono w pomieszczenia operacyjne i urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu jak system filtrowo-wentylacyjny, agregaty prądotwórcze, centrala łączności, system kanalizacyjny, niezależne ujęcie wody pitnej czy system centralnego ogrzewania. Powierzchnia schronu to ok. 500 m kw. Swego czasu był to jeden z pilniej strzeżonych obiektów w mieście, mimo że o obecności podziemnej budowli nie świadczyło więcej niż obecność wjazdu oraz dwa szyby wentylacyjne wystające ponad trawnik. Mimo upływu lat schron wraz z wyposażeniem zachował się w doskonałym stanie.
2.05.2022
W związku ze zbliżającym się terminem Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Kaliszu publikujemy szczegółowy program przewidziany dla tej imprezy. Uczestników spotkania prosimy o uważne zapoznanie się z poniższą treścią.
- Godz. 9:00 - zbiórka przed wejściem do Ratusza (ul. Główny Rynek 20). Uczestnicy spotkania dokonują u p. Anny Lisewskiej wpłaty 60 zł/os. (koszt wejściówek, przewodnika i obiadu).
- Godz. 10:00 - powitanie uczestników, podział na dwie grupy.
- Godz. 10:15 – 15:15 - zwiedzanie z podziałem na grupy:
- Grupa I udaje się do schronu przeciwatomowego (ul. Graniczna 20). Następnie wraca do centrum miasta, gdzie ogląda ekspozycję w ratuszu, Basztę Dorotkę, Skarbiec i Salę Rycerską;
- Grupa II najpierw zwiedza ekspozycję w ratuszu, Basztę Dorotkę, Skarbiec i Salę Rycerską. Następnie udaje się do schronu przeciwatomowego przy ul. Granicznej 20.
- Godz. 15:30 - obiad w Piwnicy Ratuszowej przy ul. Główny Rynek 20.
- Pogaduchy przy kawie.
UWAGA: Najbliższy parking znajduje się przy Kościele i Klasztorze OO. Franciszkanów (ul. Sukiennicza, ul. Wał Staromiejski, ul. Św. Stanisława).
Do schronu dojeżdżamy własnymi środkami lokomocji. Prosimy o zabranie ze sobą osób, które przyjadą na spotkanie PKP.
22.04.2022
W ostatnim czasie zwolniliśmy nieco w publikowaniu materiałów na stronie, ale to nie znaczy, że nic nie robimy i nie tworzymy nowych znaczków. Działamy według planu, a jego częścią są nowe znaczki kolekcjonera, które właśnie dziś chcemy Wam zaprezentować.
Przypomnimy tylko, że seria znaczków kolekcjonera „Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” powstaje z udziałem samych kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy prezentowanych obiektów to dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Ostateczny projekt znaczków to z kolei sprawka naszego grafika.
Prezentujemy zatem trzy najnowsze znaczki i mamy nadzieję, że dzięki nim poznacie kolejne ciekawe miejsca i nieistniejące już obiekty. Wymienionym wyżej kolekcjonerkom, które włączyły się w prace nad tymi znaczkami, serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pasję, z jaką działają, byście mogli cieszyć się nowymi znaczkami. Wszystkim życzymy natomiast, aby i te znaczki wkrótce trafiły do Waszych kolekcji, choć wiadome jest, że droga do ich zdobycia czasem jest długa i kręta. Jak zawsze zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
13.04.2022
Każdy kolekcjoner wie, że aby zdobywać kolejne znaczki kolekcjonera czasem potrzeba kuponów Joker. Te znaleźć można na znaczkach okolicznościowych, których w ciągu całego roku wydajemy kilka. Wśród takich znaczków są egzemplarze wydawane jednorazowo, ale mamy też kilka serii ukazujących się co roku.
Jedną z nich są znaczki okolicznościowe wydawane z okazji Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej. I dziś właśnie prezentujemy piąty znaczek z tej serii, zwiastujący XXIV wystawę. O szczegółach przeczytacie poniżej lub na podstronie znaczka, gdzie dodatkowo zamieściliśmy linki do stron organizatora wystawy.
Znaczek dostępny będzie oczywiście od 12 maja, ale celowo dajemy informację już teraz, abyście mogli sobie zaplanować wyjazd do Wrocławia. Kto nie może, będzie oczywiście mógł zakupić znaczek po wystawie, podobnie jak to było w latach ubiegłych.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z tematyką tegorocznej wystawy i zapraszamy do wizyty na stronie internetowej Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu.
ZO - XXIV WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA - TRANSPORT
XXIV Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2022 „TRANSPORT”, planowana jest w dniach 12-15 maja 2022 roku będzie miała charakter stacjonarny lub wirtualny. Pokaz stacjonarny odbędzie się w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5 lub wirtualnie w Internecie. Na wystawie pokazane zostaną zbiory kolekcjonerskie, których motywem przewodnim będzie transport. W roku 2022 obchodzimy 180. rocznicę uruchomienia na Ziemiach Polskich pierwszej linii kolejowej Wrocław-Oława oraz w decydującą fazę realizacji wejdą dwie nowe linie tramwajowe we Wrocławiu. Zaprezentowane zostaną zbiory pocztówek, znaczków pocztowych, monet, kart telefonicznych banknotów oraz materiały kolekcjonerskie związane z Ignacym Łukasiewiczem. Celem realizacji wystawy jest integracja środowiska kolekcjonerskiego, dotarcie do nowych kolekcjonerów, zachowanie i uchronienie historycznych pamiątek od zniszczenia i zapomnienia, edukacja młodzieży oraz podzielenie się wiedzą z odwiedzającymi wystawę. W dniu 14 maja 2022 wystawa będzie uczestniczyła w planowanej na ten dzień tzw. Nocy Muzeów.
12.04.2022
Wczoraj rozpoczął się kolejny tydzień, ale specjalnie na dzisiaj zostawiliśmy tę premierę, abyście bardziej rozbudzeni po weekendzie nie przegapili jej i kilku ważnych spraw z nowym znaczkiem związanych.
A znaczek jak widzicie, przedstawia niebywałą atrakcję turystyczną w Mrozach, czyli tramwaj konny. Nie będziemy jednak rozpisywali się na jego temat, bo jak zawsze info o znaczkowym obiekcie znajdziecie na jego podstronie, a po wizycie w Mrozach i zakupie znaczka w dołączonym do niego audiobedekerze.
Teraz najważniejsze jest to, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie dopiero za kilkanaście dni, a więc od 25 kwietnia, wyłącznie tylko poprzez system rezerwacyjny tramwaju.
Zachęcamy Was zatem do odwiedzenia Mrozów i do poznania historii tramwaju konnego. Mamy nadzieję, że dzisiejsza premiera będzie świetną propozycją na ciekawe spędzenie majowego weekendu. Rezerwujcie sobie terminy, weryfikujcie plany i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.
TRAMWAJ KONNY W MROZACH No. 1131
Historia tramwaju konnego kursującego na rasie Mrozy – Rudka w latach 1902-1967 związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał w związku z rozszerzającą się w 1898 r. epidemią gruźlicy. Wybitny lekarz bakteriolog doktor Teodor Dunin zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. W 1902 r. ruszyła budowa szpitala, który znajdował się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich transport do Rudki, położono tory pod kolejkę. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała sześć razy dziennie przez 59 lat, a po raz ostatni odjechała w 1967 r. Na początku XXI wieku postanowiono odbudować tramwaj konny. Uzyskano dotację, odtworzono szlak, położono podkłady, wykonano replikę wagonu i zamontowano szyny na trasie liczącej niecałe 2 km. 28 października 2011 r. tramwaj konny powrócił do Mrozów.
10.04.2022
W minionym tygodniu przygotowaliśmy dla Was dwie znaczkowe premiery, ale do piątku tylko jeden ze znaczków udało się opracować i pokazać. Dziś już wszystko co potrzeba zgromadziliśmy, w związku z czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby Was poinformować o znaczku turystycznym z Muzeum w Raciborzu.
Tymczasem przedstawiamy wspomniany znaczek, na którym pokazano jeden z muzealnych obiektów. Jeśli zajrzycie do opisu zamieszczonego poniżej, to poznacie historię Muzeum w Raciborzu i tego obiektu również. Więcej informacji znajdziecie oczywiście w audiobedekerze, do którego dostęp uzyskacie skanując QR kod z naklejki dołączonej do znaczka.
Zapraszamy więc do lektury, a także do zwiedzania Muzeum w Raciborzu. Jest to jedno z najbogatszych muzeów na Śląsku, więc nudzić się w nim na pewno nie będziecie. Jak nas poinformowano, znaczek od dzisiaj będzie dostępny w sprzedaży, także macie szansę na ciekawie spędzoną niedzielę.
Muzeum w Raciborzu mieści się w XIV wiecznym budynku pokościelnym, należącym w przeszłości do zgromadzenia sióstr dominikanek. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 4 grudnia 1927 r. Pierwsze ekspozycje prezentowały m.in. zbiory naczyń cynowych, szklanych i porcelanowych, militariów, rzeźby i malarstwa sakralnego, ksiąg i przedmiotów liturgicznych, zabytki archeologiczne i etnograficzne. Od roku 1938 r. muzeum zajęło całą powierzchnię dawnego kościoła pod wezwaniem Św. Ducha. Podczas wojny znaczna część zbiorów muzealnych uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto na nowo organizację muzeum. Po 1948 roku wystawiennictwo obejmowało kulturę ludową ziemi raciborskiej, sztukę średniowieczną, rzemiosło artystyczne, militaria oraz zabytki Starożytnego Egiptu. Dzisiejsze muzeum mieści się w trzech obiektach. W dawnym kościele ss. Dominikanek eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Przy ul. Chopina 12 prezentowane są wystawy stałe. Jest tu również biblioteka muzealna oraz magazyny ze zbiorami. Administrację placówki ulokowano w budynku przy ul. Rzeźniczej 15. Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku.
4.04.2022
W poniedziałkowe popołudnie mamy dla Was coś, co prawdziwy kolekcjoner znaczków turystycznych lubi najbardziej, czyli znaczkową premierę. Tym razem wracamy na południe Polski, gdzie w okolicach Iwanisk znajduje się godne odwiedzenia miejsce czyli Osada Neolityczna w Kopcu.
Jest to atrakcja, która z pewnością zainteresuje nie tylko młodych zwiedzających, a przy okazji dowiecie się zdecydowanie więcej na temat neolitu niż podczas nauki w szkole.
Znaczki jeszcze są w drodze, ale już jutro powinny być na miejscu także, jeśli ktoś ma ochotę, to w środę spokojnie może się wybrać na zwiedzanie. Oczywiście zawsze lepiej zasięgnąć wcześniej języka, dlatego tradycyjnie na podstronie dotyczącej znaczka, umieszczamy odnośniki do facebookowego profilu osady oraz do jej strony internetowej.
A kiedy już dotrzecie na miejsce, nie zapomnijcie o zrobieniu fotek i napisaniu kilku słów relacji. Chętnie opublikujemy ją na naszym profilu FB. Będziemy też wdzięczni za wpisy na podstronie znaczka. Zapraszamy zatem do Kopca.
OSADA NEOLITYCZNA W KOPCU No. 1133
Osada neolityczna w Kopcu to swego rodzaju wehikuł czasu, który pozwoli turystom przenieść się do epoki neolitu i poznać życie ludzi wówczas zamieszkujących te tereny. Budowę rekonstrukcji osady rozpoczęto w 2018 roku. Po dwóch latach udało się zrekonstruować 7 obiektów znanych z wykopalisk oraz 7 obiektów w stylu panującej epoki. W sumie w osadzie otoczonej szczelnie plecionkami i palisadą znajduje się 14 obiektów sprzed 5500 lat. Wkrótce teren ten zamieszkały również zwierzęta, a towarzyszą im ludzie w lnianych strojach zajmując się hodowlą, tkactwem, rybołówstwem, myślistwem czy garncarstwem. Zwiedzający osadę pozna nie tylko zajęcia jakimi trudnił się człowiek neolityczny, ale też sposoby wytwarzania i posługiwania się ówczesnymi narzędziami. Na przykładzie istniejących obiektów dowie się jak budowano neolityczne osady, gdzie przechowywano żywność i jak ją zdobywano. Osada neolityczna w Kopcu to tętniące życiem miejsce, w którym w łatwy i przyjemny sposób poznasz historię człowieka na ziemiach Polskich.
28.03.2022
Wolne miejsce w wykazie znaczków wielu kolekcjonerom nie dawało spokoju, doprowadzając do snucia rozmaitych domysłów nt. miejsca, w którym pojawi się ten znaczek. Dziś wszystko się wyjaśniło, dlatego wszem wobec i każdemu z osobna oznajmiamy, że znaczek nr 1122 na stałe zadomowił się w Rawiczu.
Najnowszy znaczek zdobędziecie w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej mieszczącym się przy muzeum Ziemi Rawickiej. Niech więc ten fakt będzie kolejnym pretekstem do odwiedzin rawickiego muzeum, gdyż jak zapewne wiecie, w tego typu placówkach cały czas się coś zmienia i nawet po kilku miesiącach można zobaczyć nowe wystawy i eksponaty. Natomiast po zwiedzaniu muzeum warto dokładnie zwiedzić miasto i zobaczyć, jakie jeszcze zabytki czekają tu na turystów.
Kolejny raz zapraszamy do zwiedzania Rawicza, jak widzicie godnych uwagi miejsc jest tu sporo i z pewnością każdy turysta znajdzie coś, co go zainteresuje. Znaczek dziś dotarł na miejsce, więc zapewne jutro będzie już czekał na pierwszych zdobywców.
KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA I ZWIASTOWANIA NMP W RAWICZU No. 1122
Rawicka fara została zbudowana w latach 1900-1902 i reprezentuje styl neogotycki w architekturze. Do czasu jej powstania rolę kościoła parafialnego pełnił kościół franciszkanów reformatów pw. św. Antoniego Padewskiego. Konsekrowana w 1907 roku świątynia jest dziełem architekta Alexisa Langera. „Czerwony kościół”- jak potocznie nazywają go mieszkańcy - zwraca uwagę poprzez strzelistą, wysoką na 50 m wieżę. Trzynawowa budowla zwrócona jest wejściem głównym na stronę zachodnią, okna zdobią witraże. Wewnątrz zobaczyć można drewnianą ambonę, imponujące sklepienie kolebkowo-żebrowe oraz cztery ołtarze. W ołtarzu bocznym, po prawej stronie od głównego, centralne miejsce zajmuje słynny obraz Matki Boskiej Rawickiej z 1871 roku autorstwa Carla (Karla) Wohnlicha. W przykościelnym parku znajdują się: figura św. Stanisława Kostki, kapliczka z rzeźbą Matki Boskiej Rawickiej autorstwa Romana Dworaka, na plantach natomiast, obok kościoła, stoi pomnik św. Jana Pawła II.
26.03.2022
To już ostatnia znaczkowa premiera w tym tygodniu i znaczek, który pozwoli Wam poznać kolejną atrakcję turystyczną, tym razem w województwie dolnośląskim. Zapraszamy Was do Nowej Bystrzycy, w której na poznanie czeka piękny drewniany kościółek.
Przeczytacie o nim w poniższym opisie, ale nawet najbardziej szczegółowy tekst jest niczym w porównaniu z osobistym zwiedzaniem dlatego, jeśli tylko będziecie mieli okazję, to koniecznie musicie odwiedzić Nową Bystrzycę.
Prezentowany znaczek turystyczny już trafił do sprzedaży, a znajdziecie go w Sklepie „U Grzywacza”, który znajduje się w Starej Bystrzycy, niecałe 3 km przed kościołem. Adres miejsca sprzedaży podaliśmy na podstronie znaczka.
Zapraszamy zatem do zwiedzania i z niecierpliwością czekamy na pierwsze fotki i relacje z tego miejsca.
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W NOWEJ BYSTRZYCY No. 1130
Drewniany kościół w Nowej Bystrzycy powstał w 1726 r. w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się niemal stuletnia kaplica pogrzebowa. Świątynia znajduje się na cmentarzu w centrum wsi na niewielkim wzniesieniu. W drugiej połowie XIX w. kościół gruntownie odnowiono, przebudowano i wzmocniono chór muzyczny. Kolejne prace modernizacyjne wykonywano jeszcze kilkakrotnie w XX i na początku XXI w. Kościół ten wykonany został z drewna w konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce. Budowla jest orientowana i posiada prezbiterium, zakrystię oraz nawę na jednej osi. Nad nawą znajduje się sygnaturka kryta baniastym hełmem z latarnią. Czterospadowy dach kryty jest gontem. Na chórze muzycznym znajdują się organy z ręcznym miechem. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z ok. 1710 r. z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami Marii i Jakuba. Kościół zdobi również neorenesansowa chrzcielnica i ambona oraz liczne ludowe obrazy i rzeźby.
25.03.2022
Tuż przed weekendem przygotowaliśmy jeszcze jedną znaczkową premierę. Znaczek turystyczny, który właśnie prezentujemy, trafił już do Drohiczyna i jeśli jeszcze w tej miejscowości nie byliście, to macie kolejny pretekst, aby nadrobić zaległości. My wierzymy, iż znaczek ten sprawi, że wielu z Was wróci w te rejony, aby jeszcze lepiej je poznać.
Prezentowany właśnie znaczek turystyczny już dotarł do celu, jednak zanim wybierzecie się do Drohiczyna, upewnijcie się, że znaczki fizycznie trafiły do sprzedaży.
A kiedy już dotrzecie na miejsce i zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie się tym pochwalić w naszych mediach społecznościowych. Wpiszcie również komentarz na stronie znaczka i planujcie kolejne wyprawy znaczkowym szlakiem.
GÓRA ZAMKOWA W DROHICZYNIE No. 1129
Góra Zamkowa była przed wiekami elementem siły dawnych włodarzy Drohiczyna, którymi na przemian byli książęta ruscy, litewscy i mazowieccy. Właśnie dlatego gród był przez wieki przedmiotem politycznych rozgrywek i dynastycznych sporów. Na wałach drohiczyńskiej twierdzy rozpoczynały się wzloty i upadki świetności książąt i władców. Dzisiaj Góra Zamkowa to punkt widokowy na niezwykle malowniczą dolinę rzeki Bug. Po dawnym drohickim zamku, który wznosił się na tym miejscu przed wiekami, nie pozostał żaden ślad. Prace archeologiczne prowadzone w 2012 r. pozwoliły odkryć zarys jego kamiennych fundamentów. Na szczycie góry znajduje się obelisk wzniesiony w X rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Góra Zamkowa była również plenerem w wielu znanych polskich filmach. Andrzej Wajda kręcił tutaj m.in. "Kronikę wypadków miłosnych" oraz "Panny z Wilka".