15.03.2020
Wiemy, że niedziela, kwarantanna i w ogóle nic się nie chce, ale mimo wszystko mamy kolejny komunikat o znaczku, który już kilka dni temu dotarł na miejsce i teraz tylko czeka na to aż wszystko powróci do normy.
Pamiętajcie jednak, że w związku z panującą epidemią większość miejsc turystycznych zostało zamkniętych dla zwiedzających. Wszystkie znaczki jakie ukazały się w ostatnich dniach, dostępne będą dopiero po ponownym udostępnieniu tych miejsc zwiedzającym. W międzyczasie zachęcamy do odwiedzania stron internetowych muzeów lub ich profili w mediach społecznościowych. Część placówek udostępnia możliwość oglądania zbiorów online, a na stronach można znaleźć wiele interesujących treści, które normalnie jakoś nam umykają. To czas, aby w ciszy i spokoju poznać interesujące nas obiekty. Warto właśnie w ten sposób ten czas spędzić.
MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA W WARSZAWIE No. 939
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa powstało w 1983 roku, działa na terenie Łazienek Królewskich w tzw. Koszarach Kantonistów, zbudowanych w latach 1826–1828, oraz w pochodzących z lat 1825–1826 Stajniach Kubickiego. Od 1 stycznia 2018 roku jest odziałem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zajmuje się popularyzacją wiedzy związanej z narodową tradycją łowiectwa i jeździectwa, hodowlą koni na ziemiach polskich, a także tematyką przyrodniczą. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 10 tysięcy eksponatów, w tym wiele dzieł sztuki takich jak obrazy, grafiki, rzeźby oraz publikacje czy fotografie związane z tematyką muzeum. Sporą kolekcję tworzą zbiory przyrodnicze, gdzie zobaczyć można zwierzęta leśne, ptaki oraz trofea egzotyczne umieszczone na wystawach stałych.
12.03.2020
Pora na zmianę lokalizacji i kolejne urozmaicenie w cyklu znaczkowych premier. Dzisiaj przenosimy się na południowy - wschód kraju do Kolbuszowej. Jednak wyjątkowo nie napiszemy we wprowadzeniu nic na temat tego miejsca. Te dane znajdziecie w opisie poniżej.
My natomiast zachęcamy do osobistej wizyty w miejscu, które przedstawia znaczek. Pamiętajcie jednak, że w związku z panującą epidemią większość muzeów zostało zamkniętych dla zwiedzających. Koniecznie zatem sprawdzajcie strony internetowe i profile społecznościowe znaczkowych miejsc, gdzie na pewno znajdziecie informacje o dostępności znaczków. Wszystkie znaczki jakie ukazały się w ostatnich dniach dostępne będą dopiero po ponownym udostępnieniu tych miejsc zwiedzającym. W czasie oczekiwania na powrót do normalnych warunków proponujemy turystyczną kwarantannę, ułożenie znaczkowego zbioru lub planowanie znaczkowych wycieczek na nadchodzące miesiące. Dbajcie o siebie, ale też o innych i pamiętajcie nikomu znaczki nie uciekną.
MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W KOLBUSZOWEJ No. 935
Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej tworzą urokliwe wsie z przełomu XIX i XX w. Prezentują one kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków zamieszkujących tereny północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Wędrując po skansenie, można zobaczyć świat, którego już nie ma, poznać frapujące historie, zrozumieć chłopską duszę. Na niemal 30 hektarach wyeksponowano blisko 100 obiektów architektury drewnianej. Do najstarszych należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa z 1843 r. Wszystkie budynki przedstawione zostały w środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło. Znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem.
12.03.2020
Utrzymując jakże satysfakcjonujące większość turystów tempo publikacji, informujemy o kolejnej znaczkowej nowości. Dzisiaj na chwilę zatrzymujemy się w Świebodzinie, gdzie na znaczkowym szlaku właśnie pojawił się Kościół św. Michała Archanioła.
Świątynię znajdziecie w pobliżu rynku, natomiast znaczek w samym jego centrum w Muzeum Regionalnym, które tradycyjnie polecamy odwiedzić i zwiedzić. Tam też poza informacjami jakie znajdziecie poniżej z pewnością dowiecie się wielu ciekawych faktów nt. kościoła i samego Świebodzina/
Znaczek wkrótce będzie dostępny w sprzedaży natomiast z wiadomych względów sami musicie już sprawdzić czy muzeum jest aktualnie czynne dla zwiedzających. W każdym razie zachęcamy do zwiedzania, w dogodnym dla każdego czasie.
KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W ŚWIEBODZINIE No. 937
Kościół pw. św. Michała Archanioła – usytuowany przy płn.- wsch. narożniku rynku, w zasadniczej części zbudowany został w 2 poł. XV w. jako halowa budowla trzynawowa z pięciobocznym prezbiterium. Po pożarze miasta w 1541 r. farę powiększono, dobudowując czwartą nawę od północy i rząd kaplic z emporą od południa. Nawy nakryte zostały efektownym sklepieniem sieciowym, kaplice zaś gwiaździstym oraz kryształowym. W wyniku neogotyckiej przebudowy w latach 1855-1856 do kościoła dostawiono kruchtę oraz wykonano efektowny szczyt wieżowy w elewacji frontowej. We wnętrzu z późnogotyckiego wyposażenia zachował się poliptyk świętej Anny oraz rzeźbiarska grupa Ukrzyżowania. Wysokiej klasy rokokowa figura Najświętszej Panny Marii znajduje się w ołtarzu bocznym. Na uwagę zasługują także barokowe obrazy - stacje Drogi Krzyżowej.
11.03.2020
Działamy dalej i zgodnie z sugestią samych turystów z kolejną premierą wędrujemy około 200 kilometrów na północny zachód. Tym razem na znaczkowej mapie obiektów turystycznych mamy dla Was ciekawe muzeum w Pile.
Standardowo opis tej atrakcji publikujemy poniżej, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowe odnośniki do stron internetowych. Proponujemy także zapoznać się z sylwetką patrona muzeum, który był niezwykle interesującą osobą.
Znaczki w Pile czekają już na zwiedzających, ale zanim wyruszycie w teren koniecznie upewnijcie się, że muzeum na pewno w danym dniu jest czynne (część placówek z racji zagrożenia koronawirusem już wprowadziło przerwy w dostępności).
MUZEUM STANISŁAWA STASZICA W PILE No. 938
Muzeum Stanisława Staszica w Pile powstało w 1951 r. w domu Stasziców usytuowanym na przedmieściu miasta nazywanym „Zamościem”. Rodzice Staszica mieli swój folwark, na który składał się dom mieszkalny oraz zabudowania gospodarcze: stodoła, obora i owczarnia. Wszystko to było własnością Stasziców do końca wieku XVIII., a następnie przeszło w ręce innych pilskich rodzin. Dom mieszkalny zniszczony częściowo w czasie walk o Piłę, został odbudowany w latach 1947-1948 i przeznaczony na cele muzealne jako miejsce pamiątek po Stanisławie Staszicu – najznakomitszym z pilan. Muzeum jest instytucją kultury, która gromadzi, opracowuje i przechowuje dobra kultury związane bezpośrednio lub tylko pośrednio z osobą Staszica i staszicowską tradycją, prowadzi badania naukowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Przy Muzeum Stanisława Staszica w Pile od 2003 roku istnieje „Galeria MS”. Galeria prezentuje współczesną fotografię, malarstwo, rysunek, grafikę i obiekty przestrzenne.
11.03.2020
Czas odrobinę podkręcić tempo, a zatem kolejna znaczkowa premiera.
Przenosimy się w okolice Kutna do miejscowości Oporów gdzie znajduje się ciekawy zamek mieszczący muzeum. Ale o tym wszystkim dowiecie się z poniższego opisu oraz odwiedzając stronę internetową muzeum. Jesteśmy przekonani, że dzięki znaczkowi turystycznemu wielu z Was odkryje to miejsce i będzie ono kolejną perełką na turystycznej mapie Polski.
A po wizycie koniecznie pochwalcie się tym faktem przesyłając nam materiały, które chętnie opublikujemy w naszych mediach społecznościowych. Jeśli zaś chodzi o sam znaczek to informujemy, że jest on już dostępny w sprzedaży.
MUZEUM - ZAMEK W OPOROWIE No. 936
Wieś Oporów w powiecie kutnowskim, wzmiankowana już od XIV w., była siedzibą rodową znamienitych wojewodów łęczyckich: Mikołaja i Piotra z Oporowa oraz Władysława Oporowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. To oni w 1 poł. XV stulecia wznieśli małą późnogotycką rezydencję obronną, usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek w doskonałym stanie przetrwał do dzisiaj i jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX w. spowodowały tylko niewielkie zmiany nie zacierając średniowiecznego charakteru zamku obronnego. Zamek w Oporowie otoczony zabytkowym parkiem jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zamków gotyckich w Polsce. Od 1949 roku mieści się w nim muzeum wnętrz stylowych. Za swoją działalność na polu ochrony dóbr kultury Muzeum – Zamek w Oporowie otrzymało srebrny medal dla Zasłużonych Kulturze Gloria Artis i III nagrodę w prestiżowym konkursie „Sybilla 2001”. Placówka wpisana jest do Państwowego Rejestru Muzeów.
10.03.2020
Mimo niezbyt optymistycznego poranka ten dzień w gruncie rzeczy ma być wspaniały, dlatego spieszymy z kolejną znaczkową premierą, która na pewno poprawi Wam humor.
Tym razem znaczek, jakiego dawno nie było, bo pokazujący nie tylko jeden obiekt, ale cały szlak turystyczny. Za pośrednictwem dzisiaj promowanego znaczka, chcemy Wam pokazać Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych.
Poniżej krótka informacja o szlaku. Na miejscu na pewno znajdziecie więcej historycznych faktów, ale jeśli już teraz ten temat Was zaciekawił to zachęcamy do przeszukania zasobów nternetu. Natomiast jeśli o znaczek chodzi to wiemy na 100%, że dotarł on już na miejsce, zatem w ciągu zapewne 2-3 dni pojawi się w sprzedaży.
SZLAK PAMIĘCI ŻOŁNIERZY AK CICHOCIEMNYCH No. 931
Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych. Przez Szlak Pamięci Cichociemnych prowadzą 4 tablice informacyjne znajdujące się we Wszeliwach (przy Lewiatanie), w Brzozowie Starym (przy obelisku, na cmentarzu parafialnym i przy szkole).
10.03.2020
W związku z informacją jaką otrzymaliśmy wczoraj od organizatorów Spotkania Regionalnego w Brzegu Dolnym, z przykrością informujemy, że planowane na najbliższą sobotę spotkanie kolekcjonerów zostało przełożone na bliżej nieokreślony termin.
Jak się zapewne domyślacie przyczyną takiej decyzji jest niebezpieczeństwo związane z epidemią szalejącego od niedawna wirusa. I choć nasze spotkania nie mają charakteru imprez masowych to po konsultacji z władzami miasta, które odradziły organizację imprezy i same wycofały się z udziału, nadal podtrzymując chęć przyjęcia kolekcjonerów - postanowiono zorganizować je w innym terminie, kiedy już sytuacja się ustabilizuje. Oczywiście o zmianach będziemy Was informowali i jesteśmy przekonani, że nikt na tym nie ucierpi.
Mamy nadzieję, że doskonale rozumiecie sytuację i z niecierpliwością będziecie oczekiwali na dalsze informacje. A tymczasem dbajcie o siebie i wirusom się nie dajcie :-)
9.03.2020
Wiemy, że część kolekcjonerów już wkrótce zamierza odwiedzić Bardo dlatego ten tydzień rozpoczniemy premierą właśnie z tego miasteczka. I wiemy również, że wielu z Was nie odwiedziło jeszcze punktu widokowego nad skalnym urwiskiem, dlatego przy dzisiejszej premierze właśnie to miejsce polecamy Waszej wizycie.
Można powiedzieć, że miejsce to wybraliśmy przypadkowo, ale nic bardziej mylnego - dotyczy jego w końcu jeden z cudów bardzkich. Zresztą z punktu widokowego rozpościera się cudowny widok na miasto i okolice i niech to będzie turystyczną rekomendacją, która pozwoli Wam odkryć tę część miasta.
O Bardzie i cudach przeczytacie w poniższym opisie, a na pewno wiele więcej informacji znajdziecie w Audiobedekerze, który niebawem będzie dostępny. Tymczasem zapraszamy do Barda i dodamy tylko, że najnowszy znaczek już tam na Was czeka.
Bardo to jedna z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Ze względu na swoje strategiczne położenie już w X wieku założono tutaj gród, który nazwano Bardo, co znaczy – wzgórze, warownia, straż, warta. Bardo to miasteczko chętnie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów, z bogatym rysem historycznym i tradycją religijną. Niewątpliwie największym skarbem miasta jest cudowna figurka Matki Bożej Bardzkiej, z początku XI wieku. To dzięki tej figurce rozwijał się i nadal trwa ruch pielgrzymkowy. Więc nic dziwnego, że w herbie miasta jest umieszczona ta figurka. A hasłem miasta są słowa: Bardo – Miasto Cudów. Słowa te nawiązują do licznych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości: uzdrowienia, wysłuchane modlitwy oraz objawienie Matki Bożej na Górze Kalwarii. Bardo oprócz cudownej figurki umieszczonej w bazylice, obfituje w inne niezwykle ciekawe miejsca. Każde z nich ma swoją historię, którą warto poznać, pomodlić się, nabrać również sił duchowych.
6.03.2020
Plany na dzisiejsze publikacje były zupełnie inne, ale jak to z planami bywa lubią się zmieniać, szczególnie tuż przed weekendem. Na szczęście mieliśmy już częściowo przygotowane inne materiały, które od dłuższego czas czekały na opublikowanie. I właśnie te zaległe relacje dzisiaj publikujemy. A że od niektórych wydarzeń minęło już kilka miesięcy to nie wrzucamy tego jako osobne posty, tylko zbiorczo. Oczywiście wszystkie materiały pochodzą z Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. A są to:
Relacja z wystawy w Żarach >> (info pojawiło się na facebooku jesienią 2019 roku)
Relacja ze spotkania opłatkowego w Komornikach >>
Relacja z udziału w targach TourSalon w Poznaniu >>
Zapraszamy zatem do zapoznania się z ww. materiałami. Do każdego z nich przygotowaliśmy niewielką galerię, więc będzie też co oglądać. Może na fotkach rozpoznacie znajome twarze :-)
4.03.2020
Kolejna znaczkowa premiera to dla wielu z nas powrót do dzieciństwa i okazja do spotkania się z bohaterami dobranocek. Dziś wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych chcemy zaprosić do Rzeszowa gdzie znajduje się Muzeum Dobranocek z bogatymi zbiorami Wojciecha Jamy.
I właściwie nic więcej nie będziemy na ten temat pisali. Krótką charakterystykę muzeum znajdziecie poniżej, a więcej z pewnością dowiecie się odwiedzając to bajkowe miejsce. Gorąco zachęcamy do zwiedzania Rzeszowa i tamtejszych atrakcji turystycznych. Dodamy tylko, że najnowszy znaczek już na Was czeka.
MUZEUM DOBRANOCEK W RZESZOWIE No. 933
Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, począwszy od najstarszych wieczorynek emitowanych w I Programie Telewizji Polskiej. Muzeum powstało dzięki pomysłowi i pasji Wojciecha Jamy – na bazie przekazanych przez niego w darze eksponatów. Otwarcie muzeum miało miejsce 22 marca 2009 roku. Liczne zbiory muzealne tworzą m.in. bezcenne eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, folie animacyjne. Są także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, i wiele innych. W muzeum spotkać można Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, oraz wiele innych postaci.
3.03.2020
Wczoraj rozpoczęliśmy tydzień skromnie, za to dzisiaj mamy dla Was prawdziwą petardę czyli potrójną premierę i znaczki przedstawiające obiekty z Zielonej Góry. Mamy nadzieję, że już wkrótce ruszycie na znaczkowe szlaki i odwiedzając poszczególne miejsca zdobędziecie te krążki. Nie zapominajcie jednak o pozostawieniu komentarzy na stronach znaczków. To bajecznie proste i niezwykle przydatne działanie, pozwalające nie tylko innym turystom znaleźć interesujące informacje o miejscu, ale także promujące samą ideę znaczków turystycznych. Ich wsparciem z pewnością będą materiały jakie prześlecie lub udostępnicie na naszym profilu FB.
Tymczasem pora na przedstawienie dzisiejszych nowości:
KONKATEDRA ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W ZIELONEJ GÓRZE No. 928
CENTRUM NAUKI KEPLERA - PLANETARIUM WENUS W ZIELONEJ GÓRZE No. 929
POMNIK BACHUSA W ZIELONEJ GÓRZE No. 930
Powyżej tradycyjnie zamieściliśmy linki do stron znaczków. Tam znajdziecie podstawowe informacje o obiektach i adresy miejsc sprzedaży. Najnowsze znaczki do sprzedaży trafią 5 marca, ale już teraz możecie planować swoje wypady do Zielonej Góry i innych ciekawych miejsc w okolicach, gdzie również znajdują się znaczki turystyczne.
3.03.2020
Informujemy, że od pierwszego marca zmianie uległa oferta na personalizowane dzienniki turystyczne. Od tej pory wszystkie dzienniki z indywidualnym grawerem nie będą miały metalowego logotypu Znaczków Turystycznych na tytułowej stronie. Logotyp ten zastąpiony zostanie jego formą grawerowaną.
Dodatkowo informujemy, że wkrótce także dzienniki standardowe posiadać będą nową formę logotypu. Aktualnie posiadamy jeszcze kilkanaście szt. starych dzienników standardowych i po ich wyprzedaniu wszystkie dzienniki posiadać będą wyłącznie grawerowaną różę wiatrów.
I na tym niestety zmiany się nie kończą, bowiem jak wszystko w 2020 roku, podrożały także dzienniki, które odpowiednio kosztują teraz 30 zł za dziennik uniwersalny i 35 zł dziennik z grawerowanym napisem. Szczegóły znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT".
Reasumując: dzienniki z grawerem występują od 1 marca tylko w formie z grawerowanym logo, natomiast dzienniki standardowe (bez personalizacji) w nowej formie sprzedawane będą po wyprzedaniu aktualnego zapasu.
Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany zakupem starego dziennika (nie personalizowanego), proszony jest o złożenie stosownego zamówienia..
2.03.2020
Tym razem zaczniemy nietypowo. Oczywiście będzie znaczkowa premiera, ale będzie też coś dodatkowego, a mianowicie odświeżone wizerunki dwóch innych znaczków.
Zaczniemy jednak od nowego znaczka, który już niebawem pojawi się w Tarnowskich Górach. Tym razem za pośrednictwem znaczka możemy poznać kolejne ciekawe miejsce na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli:
SKANSEN MASZYN PAROWYCH W TARNOWSKICH GÓRACH No. 926
Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. To jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn parowych i lokomotyw. Najstarszą z nich wyprodukowano w 1883 roku. Na obszarze o powierzchni około 1 hektara, znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa. Oprócz maszyn napędzanych siłą pary, na terenie skansenu znajdują się również inne ciekawe eksponaty, jak np. koło wodne, które ma aż 4 metry średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII wieku. W skansenie znajdują się również kamienie graniczne pól górniczych z XIX wieku, które wyznaczały kiedyś granice rejonów wydobywczych.
----- ----- ----- ----- -----
I tyle tytułem wstępu bowiem wydanie tego znaczka było również okazją do odświeżenia grafik dwóch innych miejscowych znaczków. Ich wizerunki znajdziecie na grafice obok, a same znaczki na dniach trafią do sprzedaży.
UWAGA! Osoby, które chcą zakupić nową wersję ww. znaczków informujemy, że na podstawie dowodów pobytu, centrala do wyczerpania nakładu sprzedaje wyłącznie stare wersje znaczków. Nowe znaczki dostępne są tylko w znaczkowym miejscu turystycznym. Sytuacja ta dotyczy nie tylko nowych znaczków z Tarnowskich Gór, ale wszystkich znaczków turystycznych posiadających więcej niż jedną wersję graficzną.
A tymczasem gorąco zachęcamy do wizyty w skansenie. Jak zwykle czekamy na Wasze relacje i zdjęcia, które pozwolą zilustrować opis tej atrakcji na naszej stronie.
29.02.2020
Drodzy Kolekcjonerzy,
Nasza spółka macierzysta z Rýmařova w Czechach szuka nowych partnerów do rozszerzania idei Znaczków Turystycznych w Austrii, Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej.
Czy znacie kogoś, kto kocha turystykę, mieszka lub pracuje za granicą i dla którego jego hobby może stać się zawodem lub powołaniem? Kogoś, kto chciałby reprezentować projekt Znaczków Turystycznych i powiązać z nim swoje życie? Nie chodzi tutaj o nic mniej ważnego!
Brana jest także pod uwagę firma, która chce rozszerzyć swoją działalność, rozłożyć swoje ryzyko lub zapobiec wypaleniu swych pracowników, działająca czy to w branży turystycznej, czy w jakiejkolwiek innej branży ... Firma, która przekona się, że w Znaczkach Turystycznych jest coś magicznego, co jest w stanie żyć własnym życiem. Jako zapaleni kolekcjonerzy ZT dobrze wiecie, o czym mówimy :-)
Aby uzyskać więcej informacji w języku niemieckim i angielskim, skontaktuj się z naszymi kolegami z Rýmařova za pośrednictwem poczty elektronicznej office@turisticke-znamky.cz
Dziękujemy za pomoc!
27.02.2020
Były już w tym tygodniu znaczki okolicznościowe, był znaczek turystyczny, ba nawet Maxi Znaczki się pojawiły jako ciekawostka. Nie mogło więc przy tej zwiększającej się ilości znaczków zabraknąć znaczków kolekcjonera.
Tak więc dzisiaj krótki post na ich temat, ale nie będziemy się rozpisywali - kolejne projekty czekają. A tymczasem Wy oglądajcie kolejne znaczki z serii, a jeśli tylko jesteście ciekawi szczegółów to wpiszcie w wyszukiwarkę na stronie hasło "kolekcjonera", a na pewno znajdziecie wszystko co przez lata na ich temat pisaliśmy, a nawet więcej. Życzymy owocnych poszukiwań i kolejnych ZK w kolekcjach.
27.02.2020
Sytuacja, którą dzisiaj opiszemy zdarza się u nas pierwszy raz. Nigdy nie chcieliśmy rezygnować z promowania ciekawych turystycznie obiektów, będąc przekonanymi do tego, że nawet jeśli one same nie widzą potrzeby wyjścia do turystów, to ci dzięki znaczkom będą mieli dodatkową motywację, aby taki obiekt odwiedzić i poznać ciekawe miejsca w naszym kraju.
Niestety w lutym otrzymaliśmy dość obszerną korespondencję zarządcy jednego z obiektów, który zażądał zerwania współpracy i z dniem 29 lutego wycofania wszelkich danych nt. znaczka turystycznego.
Celowo nie podajemy żadnych wrażliwych danych na temat tej osoby ani znaczka. Zaznaczymy jedynie, że chodzi o dawny znaczek 589, który w ostatnim dniu lutego zniknie z listy znaczków turystycznych na naszej stronie. Wszelkie dotychczasowe dane nt. tego krążka zlikwidujemy, bo nie mamy zamiaru tracić czasu na nikomu niepotrzebne nieporozumienia i spory. Dla nas najważniejsza jest turystyka i pokazanie turystom miejsc, które warto odwiedzić. .
Jeśli chodzi o sam znaczek, to chwilowo w miejscu tym pozostanie luka. Zapełnimy ją jednak i nowy znaczek również otrzyma numer 589. Z góry wyjaśniamy, że robimy to wyjątkowo i tylko po to, aby turyści, którzy nie mieli okazji zwiedzić obiektu promowanego dotychczasowym znaczkiem, mogli posiadać ciągłość kuponów, co jest niezbędne do udziału w grze kolekcjonerskiej. W grze bierze udział tylko jeden kupon 589, w zależności od tego jakie miejsce odwiedził turysta. A jeśli się zdarzy, że ktoś zdobył wcześniejszy znaczek i ten, który go zastąpi, to rzeczą zrozumiałą jest, że do gry dopuszczony zostanie tylko jeden kupon. Oczywiście wycofanego znaczka w sprzedaży korespondencyjnej nie otrzymacie. Grafika użyta na znaczku jest zastrzeżona, a my przestrzegamy prawa.
Za zaistniałą nie z naszej winy sytuację przepraszamy. Mamy nadzieję, że choć w części rozumiecie podjęte przez nas kroki. Działamy dla dobra turystyki i znaczków turystycznych, dlatego takie działanie, a nie inne.
26.02.2020
Jeśli dokładnie zwiedzaliście Tczew to na pewno widoczną na najnowszym znaczku okolicznościowym ławeczkę widzieliście. Znajduje się ona w jednej z ulic nieopodal wylotu z tczewskiego rynku, a przysiadł na niej Roman Landowski - założyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, które właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.
Niech więc prezentowany dzisiaj znaczek będzie kolejnym pretekstem do wizyty w Tczewie i poznania historii tego miasta i ludzi z nim związanych.
Zachęcamy do zapoznania się, z krótkim opisem zawierającym historię TMZT i zapraszamy do Tczewa. Znaczek w sprzedaży od 26 lutego.
ZO - 50-LECIE TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI TCZEWSKIEJ
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej powstało w 1970 r. jako organizacja społeczno-kulturalna. Skupia osoby, które przeznaczają swój czas, wiedzę i umiejętności dla dobra tczewskiej społeczności. W ciągu 50 lat działalności TMZT podejmowało wiele wartościowych inicjatyw ważnych dla utrwalenia i upowszechnienia wiedzy o regionie, szczególnie cennych dla pogłębiania tożsamości lokalnej. Poza dokumentowaniem dziejów miasta i regionu Towarzystwo organizowało m.in. spotkania z twórcami, konkursy plastyczne, literackie, wiedzy o regionie czy spotkania autorskie. Imprezy skupiały pokolenia Kociewiaków, łącząc tradycję ze współczesnymi oczekiwaniami młodych wykonawców i twórców. Za działalność na rzecz miasta i regionu TMZT było nagradzane licznymi tytułami i wyróżnieniami władz lokalnych i państwowych. Jego założyciel - Roman Landowski to pisarz, publicysta i regionalista. To także członek Związku Literatów Polskich i założyciel Filmowego Klubu Dyskusyjnego „Sugestia” w Tczewie. Rodowity Pomorzanin, urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2001 mieszkał w Tczewie. Większość swej pracy zawodowej poświęcił książce – był księgarzem, bibliotekarzem, redaktorem, wydawcą. Pracował też jako animator kultury, reżyser teatrów amatorskich. Za całokształt swojej działalności został licznie nagrodzony, odznaczony i wyróżniony. Pozostawił po sobie bogatą twórczość nie tylko z dziejów Tczewa, Kociewia i Pomorza. Ławeczka z jego wizerunkiem na tczewskiej starówce jest dodatkową atrakcją dla licznych turystów.
26.02.2020
Do wyczekiwanego przez wielu kolekcjonerów spotkania w Brzegu Dolnym pozostały już tylko nieco ponad dwa tygodnie, dlatego spieszymy ze szczegółowymi informacjami na ten temat. Informujemy dodatkowo, że każda z osób, która zgłosiła chęć udziału w spotkaniu, komplet materiałów otrzyma także w wiadomości e-mail rozesłanej przez jego organizatorów. Gdybyście jednak wiadomości nie otrzymali (warto zerknąć w folder spam). Na wszelki wypadek także na naszej stronie zawieszamy wszystko co najważniejsze w tej sprawie.
Przede wszystkim obowiązkowo każdy z uczestników musi zadeklarować wybrane danie do obiadu, a swój wybór zgłosić organizatorom wysyłając e-mail na danuta.s58@wp.pl. Menu przygotowane na spotkanie przedstawia się następująco:
I danie: Rosół z makaronem
II danie: (do wyboru jedna z opcji)
1. Schab zapiekany, portobelo (papryka), panco (młode ziemniaczki), warzywa na masełku ziołowym, selekcja sałat z vinaigrette
2. Grillowana pierś kurczaka zagrodowego, sos porowy, warzywa okopowe na masełku, selekcja sałat z vinaigrette
3. Papardelle vege z grzybami leśnymi, pomidorkiem koktajlowym i truflą
Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 9:00 (zbiórka przed Urzędem Miasta w brzegu Dolnym). Plan spotkania oraz dodatkowe informacje znajduje się w pliku dostępnym pod linkiem >>
W razie jakichkolwiek niejasności czy problemów prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorami.
25.02.2020
Na mapie znaczkowych miejsc tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam Krotoszyn, a właściwie będący wizytówką miasta ratusz. To obiekt, który widnieje na najnowszym znaczku turystycznym. Zdobędziecie go odwiedzając Krotoszyn i zwiedzając miasto, które na pewno zainteresuje niejednego turystę.
Prezentowany dziś znaczek zdobędziecie w siedzibie Oddziału PTTK w Krotoszynie, który mieści się w budynku Muzeum Regionalnego. Nie musimy chyba zachęcać nikogo, by przy okazji także na zwiedzanie muzeum przeznaczyć odpowiednią ilość czasu.
O samym ratuszu przeczytacie w poniższym opisie, a więcej informacji z pewnością już wkrótce uzyskacie po wysłuchaniu audioprzewodnika. Zapraszamy zatem do Krotoszyna, znaczek bowiem już jutro tj. 26 lutego, będzie na Was czekał.
Krotoszyński ratusz jest jednym z najbardziej interesujących zabytków tego miasta. Usytuowany jest w samym centrum rynku. To trójkondygnacyjny budynek na planie prostokąta, kryty dwuspadowym dachem. Do głównej bryły ratusza przylegają różnego rodzaju dobudówki, w postaci wież i kramów we wschodniej i zachodniej części. Od frontu elewację ratusza zdobi trójkątny ryzalit. Od południa do budynku przylegają dwie wieże. Wyższa z nich ośmioboczna zakończone jest hełmem z dwoma latarniami. Na wieży znajduje się taras widokowy poniżej którego osadzony jest zegar z 1897 r. Ratusz wybudowany został w 1689 roku. W 1774 roku spłonął podczas pożaru miasta, a trzy lata później został odbudowany. Pod koniec XIX wieku został przebudowany, a jego bryłę podwyższono o jedną kondygnację. Jeszcze po II wojnie światowej ratusz kilkakrotnie przebudowywano. Wówczas to otaczające budowlę kramy przekształcono w lokale handlowe. W 2014 roku odnowiono dach i elewację ratusza.
25.02.2020
O Maxi Znaczku jaki niedawno pojawił się w Bardzie pisaliśmy przy okazji wczorajszej premiery znaczka okolicznościowego. Dzisiaj kontynuujemy ten temat, bowiem oprócz trzech Maxi Znaczków, które do tej pory mieliśmy w naszym kraju, oprócz wspomnianego, jeszcze ciepłego znaczka w Bardzie, wkrótce pojawią się dwa kolejne Maxi Znaczki.
O tym czym są Maxi Znaczki napisaliśmy w osobnym artykule, w zakładce "Słowniczek pojęć". Tak więc kto pierwszy raz słyszy o tych znaczkach, to właśnie w opisie pod powyższym linkiem znajdzie informacje na ich temat.
My zaś przypomnimy, że pierwszy Maxi Znaczek pojawił się w Złotym Stoku i jest to o tyle wyjątkowy znaczek, że promuje jednocześnie i Złoty Stok i dość odległy Będzin. Następny znaczek pojawił się w Warszawie. Na nim zaprezentowano Muzeum Sue Ryder, a na odwrocie Pałac Kultury i Nauki. Trzeci w kolejności był Maxi Znaczek w Kaliszu z wizerunkiem kaliskiego Ratusza oraz Sanktuarium św. Józefa.
Najnowsze ze znaczków w tym rozmiarze przedstawiają odpowiednio:
Bardo (Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary oraz wizerunek cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej)
Wałbrzych (Zamek Książ oraz Palmiarnię w Wałbrzychu)
Zakopane (Nosal i Kasprowy Wierch)
A skoro o rozmiarze mowa, to przypomnimy tylko, że Maxi Znaczki ze względu na swoje rozmiary (średnica - 75 cm, grubość - 11 cm i waga - 11 kg.) są elementami promującymi znaczkową ideę i jednocześnie nagrodą za turystyczną działalność.Wydane zostały w jednym egzemplarzu, więc nie są obiektem kolekcjonerskim. Dla samych turystów to miłe urozmaicenie zabawy i widoczny znak, że w tym miejscu znajdują się znaczki turystyczne.
Tak więc jeśli tylko spotkacie takie znaczki na swojej drodze, koniecznie zróbcie z nimi fotkę. Jeśli zdjęcia prześlecie do nas, to z pewnością wstawimy je na nasz profil facebook, a jeśli udostępnicie w swoich mediach społecznościowych, wówczas nie zapomnijcie oznaczyć tego wpisu hashtagiem #maxiznaczek oraz #znaczkiturystyczne.
24.02.2020
Na początku tego tygodnia mamy dla Was premierę, ale przy okazji przemycimy także dodatkowe informacje, które na pewno niejednego kolekcjonera znaczków turystycznych zainteresują.
Zaczniemy jednak od wspomnianej premiery i tym razem dotyczy ona miasteczka Bardo gdzie będzie dostępny prezentowany obok znaczek okolicznościowy. O postaci przedstawionej na znaczku i okoliczności, dla której został wydany przeczytacie w opisie znaczka. Jest to podstawa wszystkich znaczków okolicznościowych, więc warto z tym tekstem się zapoznać.
Znaczek jak zauważyliście z dwóch stron posiada różne grafiki i od soboty jest dostępny w Bardzie. A jeśli zaplanujecie wyjazd w te strony to musicie też wiedzieć, że w miejscowości tej pojawił się ostatnio również inny znaczek – Maxi Znaczek. Ale o tej ciekawostce w odniesieniu do Barda już kilka słów napisano, dlatego jeśli tylko jesteście ciekawi jakie wizerunki widnieją na tym znaczku, koniecznie przeczytajcie artykuł „Maxi Znaczek Turystyczny dla Barda”. A później już tylko odwiedzajcie Bardo, zdobywajcie kolejne znaczki i koniecznie prześlijcie nam fotkę z Maxi Znaczkiem.
ZO - 2020 - ROK ŚW. KLEMENSA HOFBAUERA
Św. Klemens Maria Hofbauer (1751-1820) urodził się w Tasowicach na czeskich Morawach. Ojciec był Czechem, a matka Niemką. Gdy miał 7 lat zmarł jego ojciec. Ubóstwo rodziny spowodowało, że od najmłodszych lat podjął pracę jako piekarz. Stąd jest patronem piekarzy. Później był pustelnikiem we Włoszech. Kiedy poczuł głos powołania do kapłaństwa powrócił do kraju, celem zdobycia wykształcenia. Aby zdobyć pieniądze na kształcenie powrócił do pracy jako piekarz. Następnie podjął wyższe studia na uniwersytecie wiedeńskim cały czas myśląc o kapłaństwie. Ze względu na antyklerykalny józefinizm w Austrii wyjechał do Rzymu, gdzie spotkał redemptorystów i u nich przyjął święcenia kapłańskie. Był pierwszym obcokrajowcem u redemptorystów. Pierwszą fundację założył w Warszawie przy kościele św. Benona. Tam pracował 21 lat zakładając szkoły, sierocińce, troszcząc się o ubogich. Nieprzychylność zlaicyzowanych władz spowodowała wyrzucenie redemptorystów z Warszawy. Następnym miejscem jego pracy był Wiedeń. Był niezmordowany w konfesjonale i na ambonie. Zdołał skupić koło siebie grupę inteligencji wiedeńskiej, która później przyczyniła się do odrodzenia religijnego w Austrii.
22.02.2020
W kalendarium tegorocznych spotkań znajduje się również majowe spotkanie z czeskimi kolekcjonerami znaczków turystycznych. Niedawno pojawiły się komunikaty w tej sprawie, dlatego aby łatwiej wszystkim zainteresowanym było znaleźć te informacje, postanowiliśmy podlinkować je na naszej stronie.
Tym razem jednak plików nie tłumaczyliśmy. Każdy zainteresowany z pewnością zrobi to we własnym zakresie, choćby przy użyciu dowolnego tłumacza internetowego, lub z pomocą znajomych.
Wszystkie namiary na organizatorów tradycyjnie znajdziecie wewnątrz plików. Przypominamy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności.
Poszczególne pliki i dane znajdziecie poniżej, a my serdecznie zachęcamy do udziału w tym spotkaniu, bo opróćz możliwości poznania wielu ciekawych miejsc, jak zawsze można na nim spotkać wspaniałych ludzi:
Komunikat organizacyjny >> | Formularz zgłoszeniowy >> |
19.02.2020
Do spotkania w Brzegu Dolnym pozostał niecały miesiąc i wygląda na to, że będzie to jedno z większych spotkań jakie ostatnio miały miejsce. Na pewno dodatkową atrakcją będą nowe znaczki, które już teraz pojawiły się w Brzegu Dolnym, dając tym samym szansę zdobycia wszystkim tym kolekcjonerom, którzy nie planowali zwiedzania miasta w ramach spotkania kolekcjonerów w połowie marca.
Tym razem na znaczkach przedstawiono dwa zabytkowe obiekty:
KOŚCIÓŁ NMP Z GÓRY KARMEL W BRZEGU DOLNYM No. 923
ZESPÓŁ KLASZTORNY SS. BOROMEUSZEK W BRZEGU DOLNYM No. 924
Oczywiście godnych odkrywania, turystycznych miejsc w Brzegu Dolnym jest więcej dlatego jeśli jesteście ich ciekawi i pozwala Wam na to czas, to zachęcamy do dokładnego poznania miasta. Oprócz zabytków architektury traficie do miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie, a nawet zobaczycie prastary krzyż kamienny uznawany przez wielu za pokutny.
W znaczki tradycyjnie zaopatrzycie się w sklepiku nieopodal Urzędu Miasta. Namiary jak zwykle podaliśmy na podstronie z opisem każdego z miejsc. Zapraszamy zatem do Brzegu Dolnego, znaczki już tam na Was czekają.
18.02.2020
Dzisiaj przedstawiamy znaczek okolicznościowy, który wkrótce pojawi się w Stargardzie. Znaczek powstał z inicjatywy tamtejszych działaczy PTTK w ramach organizowanego rajdu.
O szczegółach rzecz jasna dowiecie się z poniższego tekstu, w którym wyjaśniono ideę stargardzkich rajdów. Dowiecie się również, że to w pewnym sensie taki rajd z niespodzianką. A jaką? Zapewne przekonacie się o tym biorąc udział w rajdzie do czego w tym miejscu serdecznie zachęcamy.
Natomiast prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży dostępny będzie podczas wspomnianego rajdu oraz od 19 lutego, w każdą środę (w godz. 17-19) w biurze Oddziału PTTK w Stargardzie.
ZO - X RAJD "STARGARD TAJEMNICZY"
Stargard – Nasza Mała Ojczyzna, Klejnot Pomorza, miasto na europejskim szlaku gotyku ceglanego. Wszyscy widzą przepiękne kościoły, ciąg murów obronnych, wyniosłe baszty, kamieniczki. Jednak często zapomina się, że za piękną architekturą stoją zwyczajni i niezwyczajni ludzie. Dziesięć lat temu powstała inicjatywa pokazania naszego miasta z innej perspektywy. Stargard Tajemniczy to rajd, który ma zawsze swój „podtytuł”. Uczestnicy wiedzą, jaki jest temat rajdu, ale zupełnie nie spodziewają się tego, co spotka ich na trasie. Były więc już rajdy poświęcone m.in. aptekarstwu, kościołom i wyznaniom, garnizonowi wojskowemu, prekursorom turystyki i krajoznawstwa. Teraz czas na Stargard bliski naszej współczesności. Podczas tego rajdu chcemy pokazać rozwój naszego miasta w ciągu ostatniego stulecia: jego architekturę, zagospodarowanie przestrzenne, omówić wprowadzanie nowoczesnych technologii (wszak to w Stargardzie powstała papa bitumiczna i lekarstwo na cholerę czyli krople Mampego), opowiedzieć o ludziach tworzących miasto w XIX i XX w. Czas odkryć Stargard taki „za rogiem”.
17.02.2020
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2019 ROKU - WYNIKI
W minioną sobotę zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2019 roku".
W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku.
Zanim jednak przejdziemy do części szczegółowej kilka informacji tytułem wstępu.
Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom.
Głosowanie odbywało się w dwóch turach. W pierwszej spośród wszystkich 153 znaczków wydanych w poprzednim roku wyłoniono 10, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK".
Więcej informacji