Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!
<< 1 3 4 5 6 7 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

29.09.2023

Drodzy kolekcjonerzy znaczków turystycznych,

organizacja Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych jest już na finiszu. Już za tydzień spotkamy się w Nysie jednak ostatnie dni, to dla nas dalsza wytężona praca i za każdym razem nowe wyzwania. W związku z tym, że pochłonięci jesteśmy sprawami spotkaniowymi, chcielibyśmy prosić o wyrozumiałość w związku z ewentualnymi opóźnieniami w realizacji bieżących zamówień czy wydłużoną reakcją na Wasze e-maile. Jak zwykle staramy się wszystko ogarnąć jak najszybciej, ale czasem po prostu się nie da. Dlatego też raz jeszcze prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość i obiecujemy, że do pionu postawimy się już po spotkaniu, kiedy wszystko zostanie zamknięte i rozliczone. A tymczasem wszystkim życzymy udanego weekendu. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków i niecierpliwie oczekujemy spotkania w Nysie.



20.09.2023

UWAGA!

Przypominamy, że dziś tj. 20 września, mija ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń dla chcących wziąć udział w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Mamy już prawie komplet miejsc, ale zostały jeszcze miejsca w dwóch pokojach 5-osobowych. Jest więc ostatnia pora, aby zastanowić się i przesłać formularz uczestnictwa.

Podkreślamy raz jeszcze, że wypełnienie formularza zgłoszeniowego dotyczy wszystkich uczestników spotkania bez względu na to, czy korzystać będą jedynie z posiłków, wycieczki, czy samego rejsu. Dane z formularza są podstawą do zamówienia odpowiedniej ilości posiłków, miejsc w sali posiedzeń, miejsc na wycieczce czy dokonania podziału na grupy podczas zwiedzania.

Wszelkie materiały na temat spotkania znajdziecie w zakładce "Spotkanie Ogólnopolskie 2023"

Czekamy zatem na ostatnie zgłoszenia i powoli odliczamy czas do spotkania w Nysie, a to już za 16 dni...



12.09.2023

W ostatnim czasie sporo się działo jeśli chodzi o towarzyskie spotkania kolekcjonerów. Było spotkanie na Węgrzech, później na Słowacji. Już po wakacjach miały miejsce Dni Otwartych Drzwi w Centrali ZT w Rýmařově, a w miniony weekend odbyło się Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Ústí nad Orlicí. 

Nie wszystkie wydarzenia mamy już zrelacjonowane, ale dosłownie dzisiaj z rana pojawił się tekst z ostatniego spotkania w Czechach i póki jeszcze jest ciepły, publikujemy go abyście mogli poczuć ten turystyczny klimat i zobaczyć jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.

Przeczytaj relację >>



8.09.2023

Uwaga Znaczkomaniacy!

Mamy krótki, ale ważny komunikat dotyczący spotkania i zgłaszania w nim swojego udziału.

Jak co roku pojawia się pytanie, czy osoby, które nie korzystają z noclegów, również muszą przesyłać formularz? Odpowiadamy po raz kolejny – tak muszą. Jeśli ktoś nie korzysta z noclegu i wyżywienia, a chce uczestniczyć w spotkaniu, wycieczce, czy innych punktach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to także wypełnia formularz, abyśmy wiedzieli, ile osób weźmie udział w wycieczce, ile obiadów musimy zarezerwować czy też na ilu gości przygotować miejsce podczas spotkania. Podczas spotkania funkcjonuje również coś takiego jak serwis kawowy i on również przygotowywany jest pod konkretną ilość uczestników.

Ponadto informujemy, że nie ma już miejsc w pokojach jednoosobowych, ale to zapewne dla prawdziwych turystów nie będzie problemem i pozwoli lepiej poznać innych uczestników spotkania. Jeśli sami uczestnicy nie zgłoszą chęci dzielenia pokoju z konkretnymi osobami, wówczas podziału dokonamy losowo.

Pojawiają się także pytania o miejsca parkingowe i tu zgodnie z danymi, które posiadamy, możemy stwierdzić, że na terenie obu obiektów, w których będziemy przebywać, znajduje się ok. 30-35 miejsc parkingowych. Niestety nie możemy zagwarantować, że dokładnie taka ilość miejsc parkingowych będzie wolna, ale z uwagi na fakt, iż Nysa jest miastem, z pewnością takie miejsca znaleźć będzie można w pobliżu.

Jeśli zaś chodzi o czwartkowe zakwaterowanie, to dla osób przybywających do Nysy w tym dniu, będzie ono możliwe od godziny 16:00

Mamy nadzieję, że tym samym rozwialiśmy Wasze wątpliwości w powyższych kwestiach. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to zgłaszajcie je do nas a udzielimy dalszych wyjaśnień.



5.09.2023

W ten pierwszy tydzień września i aby choć trochę umilić Wam powakacyjny czas, mamy niespodziankę w postaci kolejnego znaczka turystycznego. 

Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Wielkopolski, a dokładniej miasta Buk. Wiemy, że spora grupa turystów już odwiedziła to miasta, ale jest jeszcze wielu znaczkomaniaków, którzy Buk dopiero mają na liście miejsc do odwiedzenia. Jednym i drugim dedykowano najnowszy znaczek, który pozwoli poznać kolejny ciekawy obiekt na terenie miasta.

Buk już na Was czeka.  Znaczek dostępny będzie od środy 6 września w kilku punktach sprzedaży, których wykaz znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Zapraszamy do zwiedzania!

RATUSZ W BUKU No. 1252

W południowo-wschodnim narożniku rynku, w miejscu, w którym rozpoczyna się ul. Poznańska, stoi ratusz z 1897 r. Wybudowany z czerwonej cegły, eklektyczny, dwupiętrowy budynek z trzema trójkątnymi zwieńczeniami. Jak podaje w swoich wspomnieniach dr Kazimierz Wróblewski, ówcześni mieszkańcy nazwali je „oślimi uszami członków magistratu”. We wschodnim zwieńczeniu okrągły kartusz z XIX-wiecznym herbem miasta. Na tympanonie centralnego ryzalitu widoczna data budowy gmachu – 1897 r., poniżej zegar. W wejściu od ul. Poznańskiej zabytkowe drzwi drewniane, z kutą kratą w kształcie stylizowanego herbu miasta. We wnętrzach nowszej części ratusza pochodzącej z lat 70. XX w. znajduje się obraz przedstawiający rynek widziany z ratusza w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Twórca obrazu zostawił po sobie także zachowane do dziś płótna, na których uwiecznił wieżę wodociągową oraz kościół św. Krzyża. Są one doskonałą dokumentacją miasta z czasów II wojny światowej.



4.09.2023

Spotkania zawsze są okazją, aby odkrywać nowe regiony, cieszyć się atrakcjami oraz poznać innych pasjonatów turystyki i …znaczków turystycznych. Dzisiaj mamy dla Was garść istotnych informacji dotyczących nadchodzącego spotkania.

Nocleg, jak pisaliśmy w poprzednim komunikacie, mamy zarezerwowany w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza oraz w budynku naprzeciwko, w Domu Sióstr Służebnic. Rezerwacja obejmuje 70 miejsc noclegowych, pokoje są 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowe. O wyborze pokoju będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, prosilibyśmy o rozsądny wybór pokoi jedno- czy dwuosobowych i nieblokowania ich dla uczestników „rodzinnych”. Prosimy o zapoznanie się z informacją i podjęcie przemyślanej decyzji, z uwagi na to, iż tegoroczne zapisy są bez tradycyjnych zaliczek.

Przesłanie formularza zgłoszeniowego będzie wiążące co do uczestnictwa w spotkaniu. Wasza decyzja/zgłoszenie ma wpływ na organizację oraz planowanie wycieczki, w związku z tym wpływa na koszty związane ze spotkaniem. Nieprzemyślane zgłoszenia będą skutkować pokryciem ewentualnych kosztów związanych z rezygnacją. Liczymy na Wasze zrozumienie.


Więcej informacji

2.09.2023

 

Od kilku lat rozglądaliśmy się za jakimś wyjątkowym gadżetem, który nie tylko będzie stanowił ciekawy artefakt kolekcjonerski, ile będzie pełnił funkcję użytecznego gadżetu. Myśleliśmy o kubkach i tu w zasadzie były dwie możliwości – porcelana i blacha stalowa. Pierwsze z rozwiązań można powiedzieć ekskluzywne, ale ma jedną wadę, kubki się tłuką, szczególnie w transporcie, a to dla nas ogromny minus. Ponadto ich pojemność jest niewielka 0,25 -0,3 l. Rozglądaliśmy się także za kubkami emaliowanymi, które są trwałe, niemal niezniszczalne, ale które mają pewne ograniczone możliwości zdobienia. Tu okazało się, że większość firm swoje wyroby i tak sprowadza z Azji. Ich jakość jest niska, a do tego wysoki koszt znakowania (także wysokie nakłady). Przez przypadek jednak wpadliśmy na trop pewnej polskiej firmy, która z wielką starannością emaliowane kubki robi od A do Z u siebie. Zebraliśmy informacje, opinie i tak doszło do pierwszego kontaktu z Panem Krzysztofem, który wyciągnął pomocną dłoń, a swoim podejściem do tematu całkowicie nas zauroczył. Padło więc na kubek emaliowany o pojemności 0,5 l.

Czasu było niewiele na działanie. Chcieliśmy wiedzieć, jak będzie wyglądał taki kubek, dlatego błyskawicznie powstał projekt kalki, a po miesiącu kubek już mieliśmy u siebie i mógł trafić do testowania podczas górskich wypadów admina :-) co mieliście okazję zobaczyć w jednym z lipcowych postów na naszym profilu FB.

Pojawiły się osoby, które chciałyby mieć takie kubki. Pojawili się też tacy, którym nie pasował nasz firmowy pomarańczowy kolor i w związku z tym, po konsultacji z producentem, uznaliśmy, że możemy wykonać kubki w 4 wersjach. Z góry jednak wyjaśniamy, że główny rysunek kubka, na którym przedstawiono turystę na tle górskiego krajobrazu, ze słońcem w postaci znaczkowego logo, wykonany jest w kolorze czarnym. Technicznie więc ten kolor najlepiej będzie wyglądał na jasnych kubkach. Odrzuciliśmy kolory ciemne, ponieważ dla nich grafika musiałaby być wykonana na nowej kalce, a to znacznie podniesie cenę kubka. Z tych samych względów zrezygnowaliśmy z logo ZT na spodzie kubka. Podpytaliśmy zatem samych kolekcjonerów, jakie kolory kubków by preferowali i po naradzie postanowiliśmy zaoferować 5 barw kubków do wyboru. 


Więcej informacji

24.08.2023

XI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Od pewnego czasu męczycie nas pytaniami o tegoroczne miejsce Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Rozmowy prowadzimy od dłuższego czasu, ale dopiero kilka dni temu zapadły wiążące decyzje, dlatego dziś możemy ogłosić, że w tym roku uczestnicy naszego zlotu będą mieli okazję spotkać się w Nysie.

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to doroczne święto wszystkich zaangażowanych w znaczkową ideę. Organizujemy je od 11 lat, aby poznać środowisko kolekcjonerów, wymienić turystyczne poglądy, zobaczyć kolejne ciekawe miejsca i poznać się nawzajem. Minione lata pokazały, że społeczeństwo kolekcjonerów znaczków turystycznych to prężna grupa, w której zawiązało się mnóstwo znajomości, a nawet przyjaźni. Zapraszamy do udziału w spotkaniu nie tylko stałych bywalców, ale i nowych kolekcjonerów i mamy nadzieję, że kolejny raz zapadnie ono w pamięci uczestników.


Więcej informacji

21.08.2023

Niemal u schyłku wakacji mamy dla Was jeszcze jedną nowość w postaci zmienionego wizerunku znaczka. Tym razem nowej grafiki doczekał się znaczek z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Dzisiejszy komunikat ma jednak nie tylko za zadanie pokazać Wam nową wersję znaczka, ale przede wszystkim zachęcić do wizyty w Biskupinie. Wakacje nadal trwają, więc warto spożytkować ten czas na odwiedziny biskupińskich obiektów muzealnych. A jeśli ktoś jest rządny dodatkowych wrażeń, to już niebawem, bo za około miesiąc, właśnie w Biskupinie odbędzie się 28. edycja Festynu Archeologicznego, w ramach którego przewidziano dodatkowe atrakcje dla zwiedzających (link >>). 

Nowa wersja znaczka standardowo dostępna będzie w muzeum zapewne już za kilka dni, jak wyczerpaniu ulegnie dotychczasowy nakład. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Zrewidujcie zatem swoje turystyczne plany i zaplanujcie wizytę w Biskupinie, a na pewno nie pożałujecie. A może przy okazji odwiedzicie inne znaczkowe obiekty w okolicy?



9.08.2023

Dziś mamy dla Was małe urozmaicenie i choć pora na znaczkową premierę jest późna, to myślimy, że nowy znaczek zainteresuje każdego.

Spieszymy zatem z informacją, że w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jest już dostępny najnowszy znaczek turystyczny, który pozwoli Wam poznać kolejny zabytek, jakim jest Kolegiata Bożego Ciała.

O kolegiacie przeczytacie w poniższej notce, natomiast więcej danych o tym miejscu znajdziecie w audiobedekerze, nad którym prace właśnie rozpoczęliśmy. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, byście już dziś zaplanowali swoją wizytę w Jarosławiu i zdobyli najnowszy znaczek. Zapraszamy do Jarosławia i czekamy na Wasze relacje.

KOLEGIATA BOŻEGO CIAŁA W JAROSŁAWIU No. 1251

Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu.



24.07.2023

Dawno nie mieliśmy dla Was nowości, dlatego postanowiliśmy nieco przed czasem poinformować o nowej wersji graficznej znaczka, którego zdobędziecie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

Po dwuletnim remoncie przywrócono dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku jego dawny wygląd z drewnianymi ścianami tynkowanymi i bielonymi od zewnątrz. To nie koniec zmian, albowiem odnowieniu uległy także wnętrza dworu oraz inne budynki towarzyszące.

Postanowiono też odświeżyć wizerunek dworu na naszym znaczku i oto przed Wami jego najnowsza wersja.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna będzie w muzeum, ale to dopiero za około tydzień, kiedy znaczek fizycznie dotrze na miejsce. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.

Mamy nadzieję, że oddanie dworku w Ożarowie do użytku, zachęci kolekcjonerów znaczków turystycznych do wizyty w tym miejscu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni i podczas zwiedzania cofniecie się w czasie, zapomnicie o pędzącym wokół świecie i świetnie się zrelaksujecie. Zapraszamy zatem do odwiedzania muzeum w Ożarowie. 



12.07.2023

Po krótkiej przerwie czas na premierę i tym razem za sprawą najnowszych znaczków turystycznych, zaprosimy was do Płocka i w okolice tego miasta. W Płocku mieści się bowiem Muzeum Mazowieckie z kilkoma oddziałami. W części z nich znaczki turystyczne są obecne od dawna, a kolejne do znaczkowej idei właśnie przystąpiły.

Dzisiejsza premiera jest więc znakomitą okazją do tego, aby raz jeszcze odwiedzić Płock i dokładnie zwiedzić to miasto. Zresztą dwa z miejsc znajdują się poza Płockiem, więc ta wycieczka  pozwoli też poznać dwie inne miejscowości.

Tym razem na znaczkach przedstawiono odpowiednio: 

ART DÉCO W PŁOCKU No. 1248

MUZEUM WISŁY ŚRODKOWEJ I ZIEMI WYSZOGRODZKIEJ No. 1249

SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM No. 1250

Jeśli chodzi o dostępność prezentowanych dziś znaczków, to znaczek w Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie dostępny będzie od czwartku 20 lipca, natomiast dwa pozostałe znaczki już czekają na pierwszych zdobywców.

Zachęcamy zatem do zaplanowania swoich wakacyjnych podróży tak, aby znaczkowy szlak poprowadził Was przez Wyszogród, Płock i Wiączemin Polski. Jesteśmy przekonani, że będzie to ciekawa wycieczka zwieńczona zdobyciem kolejnych trofeów do Waszych kolekcji.



30.06.2023

Przypominamy, że znaczki turystyczne z Muzeum Okręgowego w Pile oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią będą dostępne od 7 lipca, o czym wyraźnie napisaliśmy w komunikacie z dnia 28 czerwca. Prosimy zatem nie nękać pracowników muzeum i nie wymuszać wcześniejszej sprzedaży znaczków. Równocześnie tzw. "zbieraczy drewna" kupujących po 7 czy 10 znaczków prosimy nie psuć opinii o grze kolekcjonerskiej i kolekcjonerach. To, co w tej chwili niektóre osoby praktykują, jest nie tyle smutne, ile po prostu żałosne. Natomiast wszystkim, którzy rozumieją i szanują ideę kolekcjonerską oraz z ciekawością poznają nowe miejsca, serdecznie dziękujemy.



28.06.2023

Czas na pierwszą wakacyjną premierę znaczków turystycznych. Za pośrednictwem znaczków, które właśnie prezentujemy, chcemy raz jeszcze zachęcić Was do zwiedzania północnej części Wielkopolski i Krajny.

W ostatnim czasie w tej części kraju sporo znaczków przybyło, więc dwa kolejne jeszcze bardziej zmotywują Was do podróży i poznawania nowych miejsc. Dziś prezentowane znaczki poświęcone są następującym placówkom muzealnym. 

MUZEUM OKRĘGOWE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE No. 1246

MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W OSIEKU NAD NOTECIĄ No. 1247

W opisach przeczytacie o tym, jaką działalność prowadzi się w obu placówkach, ale opis to tylko kilka zdań, w których nie dało się zawrzeć wszystkiego co najważniejsze. Dalsze informacje znajdziecie więc w przygotowywanym audiobedekerze oraz rzecz jasna na stronie internetowej muzeum i oczywiście na miejscu.

Z ważnych rzeczy, o których dziś jeszcze musicie wiedzieć, to termin dostępności znaczków. Te, jak nas poinformowano, wejdą do sprzedaży w piątek 7 lipca i od tego dnia będziecie mogli je zdobywać. Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do Piły oraz do Osieka nad Notecią, raz jeszcze przypominając, że jest to idealne miejsce, które można połączyć ze zwiedzaniem Chodzieży, Łobżenicy czy Górki Klasztornej.



20.06.2023

Do napisania dzisiejszego posta skłoniły nas sytuacje, jakie wynikają z codziennych kontaktów z Wami. Jak zauważyliście, w e-mailach prosimy Was o numer kontaktowy, który służy Wam/nam w dwóch sytuacjach.

Jak zapewne wiecie, przesyłki kurierskie nie stosują już „papierologii”, a wszelkie informacje typu awizo, powiadomienie o przesyłce czy inne, są przekazywane elektronicznie, zazwyczaj za pomocą SMS. W przypadku braku numeru telefonu takie informacje nie są przekazane do odbiorcy. Zdarzają się przypadki, kiedy paczka wraca do nas, ponieważ odbiorca nie otrzymał awiza — nie mógł go otrzymać, z powodu braku wpisu numeru telefonu na adresatce.

Druga sytuacja dotyczy naszego kontaktu z Wami. Wszelkie niejasności dotyczące zamówienia staramy się wyjaśniać od razu, kontaktując się telefonicznie. W przypadku braku numeru kontaktowego pozostaje nam wyjaśnienie sprawy drogą e-mailową. Zamawiający nie wiedząc o wysłanym zapytaniu, czeka na przesyłkę, a my czekamy na odpowiedź. Takim sposobem możemy się nie doczekać. Skrajnym przypadkiem są sytuacje, kiedy dostajemy zamówienie drogą pocztową, gdzie nie ma ani kontaktu telefonicznego, ani e-mailowego.

Nr telefonu jest uważany za dane osobowe i jest objęty przepisami RODO. Nie mamy prawa wymagać podawania go i nikt nie ma obowiązku posiadania takiego środka komunikacji. Dysponowanie i przekazywanie numeru jest całkowicie dobrowolne. Jeżeli ktoś wyraźnie nie chce ułatwiać sobie i innym komunikacji, prosilibyśmy o wyraźne zaznaczenie, że nie wyraża zgody na udostępnienie numeru, a my ze swojej strony nie będziemy o niego prosić.



19.06.2023

Różne przeciwności losu nie pozwoliły nam na publikację tego newsa w piątek, w związku z czym to dziś kolejny tydzień rozpoczynamy od bardzo ciekawej premiery znaczków turystycznych i znaczka okolicznościowego w Gogolinie. 

Okazja do wydania tych znaczków jest szczególna, albowiem w tym roku Gogolin obchodzi rocznicę 800-lecia. Jest to więc doskonały moment, aby nie tylko lepiej poznać samo miasto, ale i jego turystyczne atrakcje.

Nie będziemy się jednak rozpysywali na ich temat. Wszelkie niezbędne dane znajdziecie na podstronach prezentowanych znaczków, na które dostaniecie się z ogólnego katalogu, albo poprzez zamieszczone poniżej linki. 

POMNIK KAROLINKI I KARLIKA W GOGOLINIE No. 1244

PIECE WAPIENNICZE DOMBROVSKY'EGO W GOGOLINIE No. 1245

ZO - 800-LECIE GOGOLINA

Prezentowane znaczki już od dzisiaj powinny czekać na Was w wyznaczonym punkcie sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że zarówno znaczki jak i przedstawione na nich atrakcje spotkają się z Waszym uznaniem. Gogolin to piękne miasto i na pewno zobaczycie tam wiele interesujących obiektów. Zatem zapraszamy do zwiedzania Gogolina i jak zwykle czekamy na Wasze relacje.



16.06.2023

Piątek zaczniemy może nie od premiery, ale od informacji, która zapewne też Was zainteresuje, a związana jest ona z nową wersją graficzną znaczka poświęconego Wyrzyskiej Kolejce Powiatowej w Białośliwiu. 

Nową grafikę znaczka zdobi parowóz wąskotorowy LOWA, który w Białosliwiu został wyremontowany i przywrócony do działania. Oczywiście wraz ze znaczkiem zmieniła się także naklejka, na której również pokazano ww. parowóz.

Okazji do zdobycia tego krążka w najbliższym czasie będzie wiele. Trwają weekendowe jazdy kolejki, a już w pierwszych dniach lipca w Białośliwiu odbędzie się XI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych, podczas którego przewidziano mnóstwo atrakcji.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest w Białośliwiu. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do odwiedzania Białosliwia i skorzystania z przejazdów Wyrzyską Kolejką Wąskotorową. To właśnie pieniądze uzyskane z takich przejazdów przyczyniają się do rozwoju kolejki i pozwalają na dalsze renowacje zabytkowych pojazdów.



15.06.2023

Śledzący znaczkowe wieści w internecie zapewne już widzieli znaczek, który dziś oficjalnie prezentujemy. Dla wszystkich innych będzie to kolejna niespodzianka i okazja do ponownego odwiedzenia Kalisza. 

Tym razem na znaczku okolicznościowym promującym patronom roku w Kaliszu przedstawiono trzech braci z rodziny Kościelniaków. Każdy z braci był inny, ale łączyła ich pasja do sztuki oraz lokalny patriotyzm. Warto poznać te postaci bliżej i właśnie do tego choćby przez publikację najnowszego znaczka zachęcamy.

Szczegółowe informacje na temat braci i ich twórczości oraz zasług znajdziecie w internecie. O patronów roku możecie też pytać w kaliskiej Informacji Turystycznej, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży od dwóch dni. Przybywajcie zatem do Kalisza, zdobywajcie najnowszy znaczek okolicznościowy i poznawajcie inne znaczkowe miejsca, których w mieście nad Prosną nie brakuje.

ZO - 2023 - ROK BRACI KOŚCIELNIAKÓW W KALISZU

Radni Miasta Kalisza uchwalili Rok 2023 Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława. Inicjatywa ta zrodziła się w związku z przypadającą w bieżącym roku 30. rocznicą śmierci Mieczysława Kościelniaka, a także w uznaniu dokonań twórczych utalentowanych plastycznie braci: Tadeusza Kościelniaka (ur. 11.07.1910 w Kaliszu, zm. 14.01.1996 w Kaliszu), Mieczysława Kościelniaka (ur. 29.01.1912, zm. 5.03.1993 w Słupsku) oraz Władysława Kościelniaka (ur. 21.09.1916, zm. 13.11.2015 w Kaliszu). To 3 artyści plastycy, którzy przysłużyli się Kaliszowi i znani są nie tylko w kraju, ale też za granicą. Byli wszechstronnie utalentowanymi artystami plastykami, historykami, a także popularyzatorami wiedzy historycznej, dotyczącej nie tylko Kalisza. Szczególnie ostatni z braci poświęcił całe swoje życie dokumentowaniu, opisywaniu i promocji Kalisza oraz regionu, a także innych zakątków świata, po którym chętnie podróżował.



14.06.2023

Jak zapowiadaliśmy, tak też robimy i środowy poranek rozpoczynamy od kolejnej znaczkowej premiery, która tym razem promuje obiekt położony na terenie województwa dolnośląskiego. Jeśli już spojrzeliście na załączoną grafikę, to zapewne rozpoznajecie ten charakterystyczny widok i sylwetkę wieży wyciągowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Tak, to właśnie ten obiekt, po wielu latach marzeń i oczekiwania znalazł się na znaczku turystycznym. Nawet nie jesteśmy w stanie zliczyć ilości zapytań w tej sprawie, jakie spływały do nas co roku. A teraz jest nowy znaczek i są nowe, wprost nieograniczone możliwości poznania obiektu na nim przedstawionego.

Ten kompleks to nie tylko kopalnia, ale wiele innych interesujących obiektów, w których każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań. Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia i jesteśmy pewni tego, że ze zwiedzania będziecie zadowoleni. Jeśli zaś chodzi o znaczki, to one już na Was czekają, także wystarczy zakupić bilet, przekroczyć kopalnianą bramę i cieszyć się kolejnym poznanym miejscem i znaczkiem, jaki uda się zdobyć.

PARK WIELOKULTUROWY STARA KOPALNIA W WAŁBRZYCHU No. 1243

Na przestrzeni 4.5 ha wyremontowano i zrewitalizowano autentyczną kopalnię węgla kamiennego, z której stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, działającą od 2014 roku. Obiekt został wpisany na szlak Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego i stał się również obowiązkowym punktem odwiedzin na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć kompletny model kopalni przełomu XIX i XX wieku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zwiedzania kopalni z byłymi górnikami, którzy dziś są przewodnikami po obiekcie. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz., a w ich trakcie poznajemy bogatą część naziemną i podziemną kopalni. Na trasie zwiedzający zobaczą: łaźnię, lampownię, kotłownie, budynki maszyn wyciągowych, nadszybie, wieże szybowe, a także podziemny tunel odstawy kamienia. Na koniec panorama z wieży widokowej i plac z maszynami. Stara Kopalnia oprócz standardowego zwiedzania proponuje atrakcje w postaci m.in. Nocnej Szychty z pracami górniczymi, a w grudniu Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka".



13.06.2023

Znaczkowych niespodzianek ciąg dalszy i dzisiaj kolejna premiera - tym razem ze znaczkiem z Krakowa. Tym razem chcemy Wam przedstawić Ogród Doświadczeń będący oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Opis ogrodu znajdziecie jednak nieco niżej, a tymczasem ważna kwestia dotycząca dostępności znaczka. Ustaliliśmy, że ten pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek i będzie dostępny w kasie biletowej Ogrodu Doświadczeń. Miejcie więc to na uwadze planując wizytę w ogrodzie i koniecznie odwiedźcie to miejsce, aby doświadczyć przeróżnych zjawisk fizycznych i zdobyć kolejny znaczek do kolekcji. 

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE No. 1242

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki. Powstał we wrześniu 2007 roku jako pierwszy park edukacyjny w Polsce mający na celu popularyzację fizyki. Na ponad 6 hektarach znajduje się ponad 100 stanowisk do wykonywania eksperymentów fizycznych z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki. Ogród działa sezonowo. Jego zwiedzanie polega na samodzielnym doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Do głównych atrakcji ogrodu należy sześciometrowa rakieta, z której wypuszczone są dwie zjeżdżalnie. Jedna z nich ma kształt fragmentu cykloidy, czyli krzywej najszybszego spadku. Zjeżdżalnia obok jest prosta, dzięki czemu łatwo można się przekonać, na której szybciej się zjeżdża. Wielką popularnością cieszy się także jedyny w Polsce rower jeżdżący po linie, tor saneczkowy czy żyroskop. W Ogrodzie działa również Planetarium.



12.06.2023

Ten tydzień będzie wyjątkowy i już dzisiaj zaczynamy z grubej rury od podwójnej premiery znaczków w Trzebiatowie.

Znaczki, które widzicie na załączonym obrazku lada chwila dotrą do miejsca przeznaczenia, ale zapewne jak zwykle potrzeba będzie, dwóch lub trzech dni, by trafiły do oficjalnej sprzedaży. Jeśli więc chcecie dokładnie wiedzieć kiedy prezentowane krążki będą dostępne dla turystów, śledźcie facebookowy profil  Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie, bo tam znajdziecie konkretne info o wprowadzeniu znaczków do sprzedaży. 

A tymczasem przedstawiamy miejsca, które znalazły się na powyższych znaczkach.

RYNEK STAROMIEJSKI Z RATUSZEM W TRZEBIATOWIE No. 1238

KOŚCIÓŁ MACIERZYŃSTWA NMP W TRZEBIATOWIE No. 1239

Tradycyjnie pod powyższymi linkami znajdują się krótkie opisy atrakcji przedstawionych na znaczkach. Jeśli klikniecie w te linki, przeniesiecie się na podstrony naszego katalogu, poświęcone tym konkretnym znaczkom. Tam też znajdziecie odnośniki do stron internetowych, które pomogą Wam lepiej poznać ww. obiekty, ale także zaplanować podróż czy odnaleźć punkt sprzedaży znaczków, a w tym przypadku Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie.

Może właśnie od niego warto rozpocząć zwiedzanie Trzebiatowa. Gorąco Was do tego zachęcamy i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowych podróży, które nie tylko informują innych jakie miejsca aktualnie zwiedzacie, ale i inspirują do poznawania piękna naszego kraju.



1.06.2023

Znaczkową premierą zakończyliśmy maj i w ten sam sposób rozpoczynamy czerwiec. Dziś jednak proponujemy Wam wycieczkę w zupełnie inny region kraju, w okolice Suwałk, a dokładnie do Starego Folwarku, gdzie kilkaset metrów od Muzeum Wigier znajduje się najnowszy znaczkowy obiekt.

Jednak nie tylko o schronisku będzie to opowieść. Znaczek ma również za zadanie przybliżyć Wam sylwetkę Kazimierza Kulwiecia, który m.in. był pomysłodawcą powstania tego schroniska. 

W opisie znaczka jest tylko wzmianka o tym wybitnym działaczu, ale za to w audiobedekerze profesorowi Kulwieciowi poświęcimy zdecydowanie większą uwagę.

A jeśli o znaczki chodzi, to cóż..., czekają na Was, zatem pakujcie plecaki, planujcie wyprawy i ruszajcie eksplorować okolice jeziora Wigry, gdzie poza dzisiejszą nowością, czeka na Was kilka innych, wcześniej wydanych znaczków.

DAWNE SCHRONISKO PTTK W STARYM FOLWARKU No. 1237

Drewniany budynek dawnego schroniska PTTK zlokalizowano nad północnym brzegiem jeziora, na kilku hektarowej działce z tzw. Łysą Górą. Zaprojektowała go studentka Politechniki Warszawskiej Natalia Hiszpańska. Uroczyste poświęcenie i nadanie schronisku PTK „Nad Wigrami” imienia Kazimierz Kulwiecia odbyło się 28 września 1929 roku. W tym samych roku obok schroniska zbudowano przystań wioślarską i magazyn na sprzęt Wojskowego Klubu Żeglarskiego. Patron schroniska Kazimierz Jakub Kulwieć to polski przyrodnik i krajoznawca, nauczyciel biologii i geografii, redaktor i wydawca pism. Profesor Kulwieć prowadził badania naukowe flory i fauny rozległego obszaru (od Morza Śródziemnego aż po Archangielsk, w tym również badania naukowe nad jeziorem Wigry). Prowadził wykłady, pogadanki i wycieczki, popularyzował krajoznawstwo, zabiegając o budowę schroniska turystycznego nad jeziorem Wigry. Kazimierz Kulwieć zmarł 14 lutego 1943 r. w czasie sowieckiego wysiedlenia w rejon Archangielska, pozostawiając bogaty dorobek naukowy.



31.05.2023

W ostatnim dniu maja mamy dla Was dwa nowe znaczki turystyczne i kolejne obiekty, które dzięki temu możecie poznać.

Do tego, że Gniezno jest miastem szczególnym, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Bogata historia, mnóstwo zabytków i niesamowita atmosfera sprawiają, że to idealny punkt na mapie turystycznych wypraw. A jeśli na tym szlaku są znaczki turystyczne, to tym bardziej warto do Gniezna przyjechać. 

Dziś przedstawiamy znaczki o następującej tematyce:

POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE No. 1240

BUDYNEK STAREGO RATUSZA W GNIEŹNIE No. 1241

Dzięki przedstawionym powyżej znaczkom poznacie nie tylko dokładniej postać Bolesława Chrobrego, ale także inne atrakcje Traktu Królewskiego. W dawnym budynku ratusza mieści się dziś m.in. Informacja Turystyczna, która jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po Gnieźnie. Tam też już od dzisiaj zdobyć możecie przedstawione wyżej znaczki i całe mnóstwo innych turystycznych pamiątek.

Zapraszamy zatem do Gniezna. Będzie nam bardzo miło, jeśli swoimi wycieczkami i znaczkowymi zdobyczami pochwalicie się w mediach społecznościowych.



25.05.2023

W tym tygodniu przewidzieliśmy tylko jeden znaczkowy komunikat, ale jest to wiadomość o charakterze nieco innym niż zwykle. 

Od pewnego czasu zauważyliście zapewne problemy z dostępnością znaczka turystycznego nr 538. Jego brak związany był z restrukturyzacją placówki, w ramach której zmianie uległa m.in. nazwa muzeum. Dotychczasowe Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zmieniło nazwę na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

A skoro zmienia się nazwa, to siłą rzeczy prędzej czy później zmieni się szata graficzna znaczka turystycznego i właśnie dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam najnowszą wersję tego znaczka.

Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do zwiedzania Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie i do zdobywania najnowszej wersji znaczka, który zgodnie z tym co ustaliliśmy w sprzedaży pojawi się od 30 maja. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje.



<< 1 3 4 5 6 7 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>