14.04.2015
RELACJA Z WIELKOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT
Na to spotkanie czekaliśmy od bardzo dawna, aż w końcu nadszedł ten dzień. 11 kwietnia stawiliśmy się w kmplecie 11 osób w poznańskiej kawiarni Cafe Misja, w ramach III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów ZT woj. wielkopolskiego. Przy okazji warto przypomnieć, że nasze poznańskie spotkania należą do najstarszych, a zaczęliśmy już w listopadzie 2012 roku kiedy to rozpoczęliśmy ekspansję Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce.
Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. wielkopolskiego - Poznań 11.04.2015
12.04.2015
KARTY POCZTOWE "ZBIERAM ZNACZKI TURYSTYCZNE"
W zasadzie materiał ten miał się pojawić wczoraj tuż przed spotkaniem w Poznaniu, ale niestety jakoś wypadło nam to z głowy, w związku z czym informację podajemy dzisiaj. Otóż jak wiemy wśród naszej kolekcjonerskiej braci znajduje się wielu filatelistów. Sporo też osób ze swoich licznych wypraw wysyła znajomym różnego typu widokówki. I właśnie w związku z tym, biorąc pod uwagę zainteresowanie kartami pocztowymi wydanymi z okazji III Ogólnopolskiego Zlotu Kolekcjonerów, postanowiliśmy wydać kilka beznominałowych kart pocztowych, byście w rozpoczynającym się właśnie sezonie mieli na czym wysyłać pozdrowienia z podróży przy okazji reklamując znaczkową ideę.
Prezentujemy zatem najnowsze 3 wzory kart. Inicjatorem ich powstania jest kol.Adam Murawski natomiast emitentem jest Koło Polskiego Związku Filatelistów Nr 5 w Tczewie. Karty wydane zostały w nakładzie 250 szt., a można je nabywać przy okazji różnych zamówień z centrali (samych kart nie wysyłamy, no chyba że jakiś większy nakład). Koszt jednej karty to 0,50 zł.
10.04.2015
IMIĘ DLA WĘDRUJĄCEGO ZNACZKA WYBRANE !
Kilka dni temu ogłosiliśmy spontaniczny konkurs/zabawę, w której należało wymyślić imię dla specjalnego Znaczka Turystycznego, który już niebawem ruszy w swoją wędrówkę po Polsce. Nasz apel spotkał się z dużym zainteresowaniem użytkowników facebooka i co tu dużo mówić, zaskoczyła nas taka aktywność. Ostatecznie ośmioosobowa komisja konkursowa wyłoniła zwycięskie imię czyli ZNAMIR, którego autorką okazała się Klaudyna.
O specjalnym znaczku jeszcze napiszemy, a tymczasem na cześć Klaudyny i Znamira zespół znaczkowych turystów z Tczewa czyli Marta i Adam ułożyli specjalną rymowankę, którą niniejszym cytujemy (wystarczy kliknąć w grafikę obok).
8.04.2015
KOLEJNE TRZY ZNACZKI KOLEKCJONERA
Turyści ruszają na szlaki i zdobywają kolejne Znaczki Turystyczne. Zwykle w takich sytuacjach szybko okazuje się, że są potrzebne kolejne Znaczki Kolekcjonera. I właśnie te prezentujemy Wam dzisiaj, namawiając do kolejnych wędrówek szlakiem Znaczków Turystycznych.
A osobom, które na naszej stronie są pierwszy raz lub bywali tu wcześniej, ale nie wiedzą czym są Znaczki Kolekcjonera, wyjaśniamy, że są to specjalne znaczki, które można zdobyć za darmo kompletując i przesyłając do centrali kupony od zwykłych Znaczków Turystycznych. Szczegółowo opisaliśmy to tutaj >>. Przypominamy także, że każdy z Was może się stać autorem takiego Znaczka Kolekcjonera. Wystarczy zerknąć na forum do tematu poświęconemu tej serii i zgłosić się jako autor konkretnego gatunku. Do obowiązków autora należeć będzie wybór odpowiednich grafik do projektu oraz w końcowej fazie przygotowanie opisu danego gatunku prezentowanego na znaczku. Wolnych gatunków zostało już niewiele więc kto pierwszy, ten lepszy :-)
6.04.2015
RELACJA Z TARGÓW TURYSTYCZNYCH W KATOWICACH
Kilka dni temu nasz kolega z Łęknicy - Roman, miał przyjemność uczestniczyć w Targach Turystycznych GLOBalnie 2015 w Katowicach, gdzie reprezentował gminę Łęknica. Ale w pewnym sensie i my tam byliśmy, bo za sprawą Romana prezentowano również Znaczki Turystyczne. Zresztą zapraszamy Was do zapoznania się z krótką relacją z tych targów, bo opróćz wspomnianego wyżej Romana spotkać tam można było i innych kolekcjonerów ZT.
Zobacz więcej: 27 - 29.03.2015 - Targi Turystyczne "GLOBalnie 2015" - Katowice
5.04.2015
Obiecaliśmy Wam jeszcze jedną niespodziankę z Piotrkowa Trybunalskiego i oto postanowiliśmy, że właśnie dzisiaj o tym powiemy. Wspomnianą niespodzianką jest rzecz jasna najnowszy Znaczek Turystyczny, ale musicie wiedzieć, że to nie byle jaki znaczek. Wokół niego krąży magia - magia liczb bo jak inaczej można powiedzieć jeśli jest to 5 ZT z Piotrkowa Tryb., 10 ZT w tym roku i 320 w Polsce ? Przybywajcie zatem na piotrkowską ziemię. Znaczki już na Was czekają.
KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚW. JAKUBA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 228
Kościół powstały w XIV wieku jest cennym przykładem gotyckiej architektury sakralnej z późniejszymi elementami renesansowymi i barokowymi. W 1467 roku przy ścianie południowej nawy dobudowano kaplicę, która w 1658 roku została ponownie erygowana i dedykowana tytułem Świętego Krzyża Na początku XVI wieku z fundacji królowej Bony znacznie wydłużono prezbiterium, które wraz z nawą otrzymało nowe sklepienia – kolebkowe z lunetami, zdobione gwiaździstymi żebrowaniami. W 1674 roku rozpoczęto budowę kaplicy umiejscowionej od strony północnej, przylegającej do nawy głównej. W zabytkowej świątyni odbywały się wydarzenia istotne dla historii Polski – początek polskiego parlamentaryzmu, funkcjonowanie Trybunału Koronnego, dziękczynienia za elekcje władców, synody i zjazdy duchowieństwa. W miejscu tym stworzono także podwaliny pod kodyfikację i unifikację prawa polskiego.
GPS: 51.407726 , 19.697778 , Miejsce sprzedaży: Kancelaria parafialna (czynna 16.00-17.30 pn-pt) lub zakrystia (czynna 6.30-7.30 i 17.30-19.00 pn-so; 6.30-14.00 i 17.30-19.00 niedziela)
2.04.2015
Ta premiera miała pojawić się wczoraj, ale kto by w nią uwierzył w takim dniu ? Postanowiliśmy zatem poczekać ten jeden dzień i upublicznić tą informację dopiero dzisiaj. W każdym razie znaczek istnieje - to nie żart. Jest na miejscu i ma się świetnie. No ale jak zapowiadaliśmy wczoraj, to nie koniec jeśli chodzi o Piotrków Trybunalski.
WIELKA SYNAGOGA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 230
Istnienie świątyni żydowskiej w Piotrkowie Trybunalskim datowane jest na II połowę XVII w. Wówczas była to świątynia drewniana, która uległa całkowitemu zniszczeniu w 1740 r. Obecną synagogę, wzniesioną w latach 1791-1793, ufundował Mojżesz Kocyn. Od strony południowej z Dużą Synagogą sąsiaduje budynek zwany Małą Synagogą. Wzniesiony w 1776 r. przez fundację Herna Piotrkovera od początku był siedzibą szkoły żydowskiej. Na wschód od świątyni, za synagogą rozciągał się cmentarz żydowski czynny w latach 1689-1795. Uległ on zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Stał się też miejscem egzekucji ludności żydowskiej. W latach pięćdziesiątych XIX w. synagoga została przebudowana i rozbudowana. W takim kształcie przetrwała, mimo splądrowania w 1854 r., do okupacji hitlerowskiej. W czasie wojny uległa poważnemu zniszczeniu. W roku 1963 władze przystąpiły do prac konserwatorskich i adaptacyjnych budynku. W roku 1967 swą siedzibę znalazła tu biblioteka publiczna.
GPS: 51.409553 , 19.701640 , Miejsce sprzedaży: Biblioteka Publiczna, ul. Jerozolimska 29; Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Plac Zamkowy 4
1.04.2015
RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W ŁODZI
Do wszystkich Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych*STOP* II Regionalne spotkanie Kolekcjonerów województwa łódzkiego uważamy za zakończone. Grad, śnieg i deszcz i słońce nie przeszkodziły nam dotrzeć na miejsce spotkania. Na zaproszenie wysłane poprzednim telegramem odpowiedzieli turyści z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Zgierza oraz, co bardzo nas cieszy, prezes Zbigniew. Wirtualnie i myślami byli z nami również Agata, Jarek i Michał z Będzina.
Czytaj więcej: Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. łódzkiego - Łódź 28.03.2015
30.03.2015
Jak zapewne zauważyliście rozpoczął się wiosenny rozkwit Znaczków Turystycznych. Tym razem na znaczkową premierę zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego. Nadmienimy także, że to nie jedyna niespodzianka z Piotrkowa. Zresztą zerkajcie na naszą stronę, a niebawem wszystkiego się dowiecie. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 1 kwietnia.
MUZEUM W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 229
Rezydencja Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta wybudowana została w Piotrkowie w latach 1511-1519, w znanej formie zachodnioeuropejskich „pałaców wieżowych”. Ten gotycko-renesansowy obiekt zbudowany został przez Benedykta Sandomierzanina, który posadowił „zamek” na sztucznym nasypie i otoczył go fosą. Rezydencja była miejscem narad króla z senatorami, a po śmierci Zygmunta Augusta została siedzibą starostwa grodowego. Przez okres kilkunastu lat od 1578 roku obradował tu Trybunał Koronny. Po zniszczeniach poczynionych w trakcie wojny polsko-szwedzkiej, około 1670 roku „zamek” został odbudowany przez starostę piotrkowskiego Michała Warszyckiego. W 1869 roku budowla została przekazana dla potrzeb garnizonu wojsk rosyjskich. Od 1922 roku rezydencja ostatnich Jagiellonów została siedzibą Muzeum Krajoznawczego PTK. Obecne zbiory Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w czterech podstawowych działach: archeologii, historii, etnografii i sztuki liczą ponad 20 tysięcy eksponatów.
GPS: 51.409303 , 19.700636 , Miejsce sprzedaży: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Plac Zamkowy 4
26.03.2015
We wtorkowym newsie zaprezentowaliśmy pierwszy ZT z Szamotuł. Dzisiaj, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, zdradzamy tajemnicę drugiego szamotulskiego znaczka. Otóż będąc już w tym mieście warto na zwiedzanie poświęcić nieco więcej czasu i wstąpić do położonego nieopodal muzeum, w którym już niebawem w sprzedaży dostępny będzie wspomniany wcześniej ZT. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 1 kwietnia.
MUZEUM ZAMEK GÓRKÓW W SZAMOTUŁACH No. 363
Zamek w Szamotułach zbudowano w północnej części miasta przez ród Nałęczów Szamotulskich. W 1513 roku Katarzyna Szamotulska wniosła budowlę jako ślubne wiano Andrzejowi Górce, który pięć lat później wybudował wysoką ceglaną basztę, strzegącą wjazdu na teren warowni. Zamek następnie przeszedł w ręce wojewody poznańskiego Łukasza Górki, a w kolejnych latach był siedzibą wielu innych znamienitych rodów wielkopolskich. W XVIII i XIX wieku dwuskrzydłowy gmach przekształcono zmieniając jego pierwotnie obronny charakter. W roku 1837 budowlę przejął pruski następca tronu Fryderyk Wilhelm. W 1869 rozpoczęto generalny remont zamku, połączony z częściową jego rekonstrukcją. Obecnie obiekty zamkowie mieszczą Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, którego początki sięgają 1957 roku. W głównym budynku muzeum, dawnym zamku, prezentowane są wnętrza siedziby magnackiej, wysokiej klasy meble, przedmioty dekoracyjne, tkaniny, porcelana chińska i in.. W dwóch salach eksponowana jest jedna z największych w Polsce kolekcji ikon. W oficynie mieści się wystawa etnograficzna obejmująca dawne warsztaty: kowalski, stolarski i tkacki, a także izbę mieszkalną. W baszcie eksponowane są m.in.: komnata Halszki z Ostroga oraz wystawa dotycząca historii miasta i najbliższej okolicy.
GPS: 52.615517 , 16.577419 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
24.03.2015
Jako, że już dawno nie mieliśmy nowych znaczków w centralnej części kraju, dzisiaj przedstawiamy Wam nowość z Wielkopolski. Zapraszamy zatem do Szamotuł, a ściślej do zwiedzania Kolegiaty Matki Bożej Pocieszenia, która jest pierwszą świątynią w Wielkopolsce posiadającą własny ZT. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 7 kwietnia, ale warto odrobinę poczekać bo niebawem w Szmotułach pojawi się kolejny znaczek. Zapraszamy.
KOLEGIATA MATKI BOŻEJ POCIESZENIA W SZAMOTUŁACH No. 362
Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach została zbudowana w 1 połowie XV wieku z fundacji braci Dorogosta i Wincentego Świdwów-Szamotulskich. W latach 1513-1542 staraniem Łukasza Górki, kolejnego właściciela Szamotuł, dokonano ostatecznej, gruntownej przebudowy. W tej formie kościół dotrwał do naszych czasów i zalicza się go do najokazalszych świątyń Wielkopolski. Szamotulska kolegiata wybudowana została w stylu gotyckim. Jest świątynią trzynawową. W latach 1884-90 kolegiatę przebudowano rozbierając wieżę oraz dobudowując kruchtę od południa. Wnętrze kościoła zdobią liczne zabytki sztuki sakralnej jak późnorenesansowy ołtarz główny z około 1616 r.,na belce tęczowej gotycki krucyfiks z około 1370 r. I wiele innych. Szamotulska świątynia kolegiatą była już w latach 1542-1939 i później od 2000 roku. W dniu 13 maja 2014 roku kolegiata otrzymała tytuł bazyliki mniejszej co uroczyście ogłoszono 20 września tego samego roku.
GPS: 52.612060 , 16.576494 , Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkamiprzy plebani, ul. Kapłańska 16
19.03.2015
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W POZNANIU
Drodzy Kolekcjonerzy!
Wielkimi krokami zbliża się dzień spotkania wielkopolskich Znaczkomaniaków. III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Poznaniu zaplanowane na 11 kwietnia wystartuje o godzinie 17 w Cafe Misja przy ul. Gołębiej 1 we wnętrzach dawnego kolegium jezuickiego. Osoby chcące wziąć udział prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie e-maila na adres: marta@znaczki-turystyczne.pl do 31 marca włącznie. Zapisy mają charakter informacyjny dla organizatorów, niezapowiedzianych gości również serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia!
18.03.2015
RELACJA ZE SPOTKANIA W WARSZAWIE
Za nieco ponad tydzień odbędzie się kolejne regionalne spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tymczasem przedstawiamy relacje ze spotkania mazowieckiego, które miało miejsce w minioną sobotę. Zapewne spodobają Wam się teksty autorstwa Małgorzaty i Piotra, a już na pewno po lekturze tekstu zapragniecie pooglądać zdjęcia ze spotkania. Zapraszamy zatem do podróży w czasie. Przenieśmy się do Warszawy i poczujmy klimat tego spotkania.
Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. mazowieckiego - Warszawa 14.03.2015
12.03.2015
Znaczki Turystyczne oprócz promowania miejsc atrakcyjnych turystycznie mają za zadanie propagowanie turystyki samej w sobie. Tą realizować można na wiele sposobów, a jednym z nich jest turystyka piesza. I właśnie w ten sposób walory turystyczne Gór Wałbrzyskich postanowiono promować w Jedlinie - Zdroju. Znaczek dostępny będzie od 25.04.2015 roku.
UZDROWISKOWE WĘDRÓWKI W JEDLINIE - ZDROJU No. 142
Jedlina-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w dolinie pomiędzy zalesionymi wzgórzami pasma Gór Wałbrzyskich i Sowich. Ze względu na górski klimat Jedlina-Zdrój posiada doskonałe warunki do prowadzenia terenoterapii - metody rehabilitacji polegającej na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi stosowanej w terenie. Do dyspozycji kuracjuszy jest więc sześciokilometrowy Szlak Uzdrowiskowy, na trasie którego znajdują się polany oddechowe, platformy widokowe i obiekty sportowe. Dodatkowo od 25 kwietnia 2015 roku po raz pierwszy w Jedlinie-Zdroju odbędą się „Uzdrowiskowe Wędrówki”. Zaprezentowane zostaną nowe trasy do wędrówek pieszych: trasa Gór Wałbrzyskich (ok. 14 km), trasa przyrodniczo-historyczna (ok. 9 km) oraz trasa uzdrowiskowa (ok. 2 km). Motywem przewodnim wszystkich tras jest górująca nad Jedliną-Zdrojem góra Borowa będąca najwyższym szczytem Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich (854 m n.p.m.). Szczyt Borowej zaliczany jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.
GPS: 50.722954 , 16.303899 , Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, ul. Piastowska 13, Kompleks Sportowo-Rekreacyjny przy ulicy Kłodzkiej
9.03.2015
Podczas jednego ze spotkań kolekcjonerów ktoś zażartował, że wszystkie drogi i tak prowadzą do Złotego Stoku, gdzie mieści się polska Centrala Znaczków Turystycznych. Coś w tym jest i w związku z tym każdy turysta jest tu mile widziany. A dla zachęty przedstawiamy Wam dzisiaj najnowszy znaczek właśnie ze Złotego Stoku z Średniowiecznego Parku Techniki. .
ŚREDNIOWIECZNY PARK TECHNIKI W ZŁOTYM STOKU No. 144
Średniowieczny Park Techniki to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej. Park usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Złota, a znajdujące się w nim kopie urządzeń zbudowane zostały z zachowaniem ich oryginalnych rozmiarów na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Wszystkie z prezentowanych w parku urządzeń działają, o czym może przekonać się każdy turysta biorąc udział w prezentacjach działania średniowiecznych maszyn. Zwiedzanie Parku można spokojnie określić jako podróż w czasie, a turyści dodatkowo natrafiają na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Dodatkową atrakcją tego miejsca są częste wizyty zawodowych kowali, garncarzy czy przedstawicieli innych zawodów niegdyś spotykanych w tego typu wioskach. Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku jest jedyną tego typu atrakcją w Europie. Tak bogaty zbiór replik oraz dbałość o dokładność ich odtworzenia replik sprawia, że znajdzie tu dla siebie coś ciekawego zarówno turysta dorosły jak i dzieci.
GPS: 50.444252 , 16.878641 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Kopalni Złota
6.03.2015
Wiosna tuż tuż, a wraz z nią powoli zaczynają kiełkować nowe Znaczki Turystyczne. Na zakończenie tygodnia mamy nie lada gratkę dla miłośników kolei, a tych jak wiemy w naszym znaczkowym gronie znajdzie się kilkunastu. Prezentujemy zatem najnowszy znaczek z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej i informujemy, że znaczek ten w sprzedaży pojawi się 11 marca.
MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ No. 119
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa rozpoczęło swą działalność, w miejsce zlikwidowanego skansenu lokomotyw parowych, w 2004 roku. Muzeum zajmuje się dokumentowaniem historii kolei na terenie Śląska i Polski. Obszar zainteresowań obejmuje również dziedzictwo przemysłowe regionu. W skład zbiorów Muzeum wchodzi m.in. normalnotorowy tabor kolejowy wyprodukowany w latach 1890- 1970. Wystawę tworzy 40 lokomotyw parowych produkcji polskiej, niemieckiej, amerykańskiej i angielskiej oraz przeszło 100 innych pojazdów kolejowych (lokomotyw spalinowych i elektrycznych, wagonów osobowych i towarowych, a także kolejowych pojazdów specjalistycznych). Muzeum gromadzi również zbiory ikonograficzne i przedmioty użytkowe związane z historią kolei. Unikatowa, zarządzana kolejowymi urządzeniami nastawczymi, makieta kolejowa H0 pozwala odwiedzającym na zapoznanie się ze specyfiką zarządzania i bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dział poświęcony historii transportu tworzy wystawa zabytkowych motocykli związanych z historią motocyklizmu na Śląsku. W hali parowozowni znajduje się zbiór zabytkowych maszyn i urządzeń przemysłowych z zakładów i wytwórni z terenów Śląska.
GPS: 50.915352 , 16.435268 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
4.03.2015
Przyznam się szczerze, że jakiś czas temu przyłapałem się na sytuacji, w której chciałem coś znaleźć w archiwum strony i sporo czasu zajęło mi przejrzenie bądź co bądź prawie 30 stron samych aktualności, nie wspominając już o szukaniu wśród blisko 280 newsów i równie pokaźnej ilości innych treści na stronie. Pomyślałem sobie, zresztą nie ja jeden "dlaczego jeszcze nie mamy wyszukiwarki na stronie – przecież ta znacznie ułatwiłaby szukanie?".
A zatem stało się, jest i wyszukiwarka, która jak sądzę nie tylko mi ułatwi życie i pomoże w przeszukiwaniu zasobów strony. Link do mechanizmu wyszukiwania znajdziecie w górnym menu, a po kliknięciu w niego otworzy się przed Wami nowe pole możliwości, z którego nie raz będziecie korzystali. Ale wyszukiwarka to nie wszystko, bo ostatnio zmiany zachodzą też w strukturze strony. Mimo, że nie jest to widoczne to jednak pewne zmiany zachodzą w menu strony. Pewne linki znikają, inne się pojawiają, a jeszcze inne zmieniają położenie. Nie dziwcie się zatem temu tylko szukajcie. Zmiany są niewielkie, raczej intuicyjne, ale znacznie ułatwiające poruszanie się po stronie. To jeden z etapów zmierzających do gruntownej przebudowy strony, która powoli staje się już koniecznością. W zwiazku z tym już teraz jako część zespołu tworzącego stronę będę wdzięczny za ewentualne sugestie nt. przyszłego jej kształtu. Zapewne nie wszystko uda się wdrożyć, ale podyskutować zawsze warto, szczególnie na naszym forum dyskusyjnym.
Zespół ZT Polska
27.02.2015
Dzisiejszy news jest odpowiedzią na Wasze listy, w których wielokrotnie pytaliście jak przechowywać ZT. Chcemy by te listy nie pozostały bez odpowiedzi dlatego w dziale "Kolekcjonerzy" umieściliśmy krótki artykuł nt. przechowywania zbiorów. Nie podajemy w nim jednak recepty na idealny zbiór - tą wypracujecie sobie sami metodą prób i błędów. Mamy jednak nadzieję, że artykuł zainspiruje Was w pewien sposób i wkrótce także zdjęcia Waszych kolekcji znajdą się w tworzonej właśnie galerii. Kto wie, może ktoś dzięki temu uzna i Wasz sposób za godny naśladowania. A tymczasem zapraszamy do lektury >>
26.02.2015
POLSKA WERSJA APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"
Co pewien czas na naszym profilu facebook podajemy Wam informacje o aplikacjach na urządzenia mobilne wspomagających kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych lub ułatwiających podróżowanie znaczkowymi szlakami. Dzisiaj napiszemy o czeskiej aplikacji, której autorem jest David Strnad, a którą zapewne większość z Was doskonale zna i od dłuższego czasu używa. Od wczoraj jednak aplikacja ta pojawiła się w nowej wersji, a co najważniejsze z polskim menu.
Oczywiście tytułem wstępu należy dodać, że autorem polskiego tłumaczenia tej aplikacji jest kolekcjoner ZT z Wrocławia Paweł Peszko, który w wolnych chwilach z mozołem tłumaczył poszczególne hasła, za co mu serdecznie dziękujemy. Wszelkie uwagi nt. polskiego tłumaczenia aplikacji można przesyłać bezpośrednio do Pawła na adres pawel.peszko@znaczki-turystyczne.pl Pytania odnośnie aplikacji można wpisywać w odpowiednim temacie na naszym forum.
Więcej informacji
26.02.2015
ZMIANY W CENNIKU PRZESYŁEK
W styczniu pisaliśmy o pewnych zmianach dotyczących wysyłek, a wszystko związane było z tym, że chcąc być w zgodzie z prawem musimy prowadzić naszą księgowość rzetelnie i według obowiązujących przepisów. W międzyczasie okazało się, że cennik, który ustaliliśmy dwa lata temu nie do końca pokrywa się z rzeczywistością, a przede wszystkim nie uwzględnia podatku VAT, który Centrala ZT musi i tak odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Doszliśmy zatem do wniosku, że aby działać zgodnie z prawem i nie zbankrutować w ciągu najbliższego roku, niezbedne będzie takie rozliczenie VATu jak to ma miejsce przy okazji zakupów w internecie. Oznacza to niestety zwiększenie kosztów przesyłki o podatek VAT, a także o koszty gabarytu B w przypadku większej ilości wysyłanych ZT. Przez styczeń i luty 2015 dopłacaliśmy do każdej przesyłki, po prostu nie możemy tego robić. Nowe ceny będą obowiązywać od 1 marca 2015 roku. Poniżej podajemy więc aktualny cennik przesyłek uwzględniający koszt samej przesyłki, podatku oraz opakowania. Liczymy na Wasze zrozumienie.
23.02.2015
ZAPROSZENIE NA II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W ŁODZI
Zapraszamy kolekcjonerów woj. łódzkiego na spotkanie, które odbędzie się 28 marca 2015 r. o godz. 16:00 w Łodzi. Miejsce spotkania -„Stara Piekarnia” przy ul. Żwirki 26. Spotkanie ma charakter rozmowy w przyjaznej atmosferze o rozwoju idei ZT. Kolekcjonerzy z innych woj. mile widziani. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie chęci udziału do 20 marca. Zgłoszenia na adres: agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl . Zapraszamy serdecznie!
10.02.2015
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W WARSZAWIE
Zapraszamy kolekcjonerów woj. mazowieckiego na kolejne spotkanie regionalne jakie odbędzie się w Warszawie. Miejsce spotkania - Bistro Trojka w Pałacu Kultury i Nauki na 2 piętrze w dniu 14 marca 2015 r. o godz. 16:00. Spotkanie ma charakter luźnych dyskusji na temat rozwoju Znaczka Turystycznego na terenie województwa i nie tylko. Ze względu na wcześniejszą rezerwację miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 26 lutego 2015 r. Serdecznie zapraszamy !!!
5.02.2015
RELACJA Z III REGIONALNEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO
Kilka dni temu w Czeladzi odbyło się III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów woj. śląskiego. Było to pierwsze w tym roku spotkanie kolekcjonerów, ale już wiemy, że niebawem w różnych częściach Polski będą miały miejsce i inne spotkania. Jednak zanim zaprosimy Was do udziału w kolejnych spotkaniach, publikujemy relację ze spotkania w Czeladzi. Oto jak minione spotkanie wspominają sami jego uczestnicy.
To już trzeci raz jak bierzemy udział w regionalnym spotkaniu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zgodnie z tradycją rozpoczyna ono w danym roku kalendarzowym cykl spotkań kolekcjonerów ZT. W tym roku spotkaliśmy się w restauracji „Te Klimaty” w Czeladzi. Udział wzięło 27 osób, kolekcjonerów zarówno z woj. śląskiego jak i z Łodzi oraz z Piotrkowa Trybunalskiego. Otwarcie spotkania nastąpiło po słowie wstępnym i przywitaniu gości przez Zbyszka Romankiewicza – koordynatora ZT w Polsce. Całe spotkanie obfitowało w rozmowy na temat zarówno nowych miejsc znaczkowych jak i tych istniejących. Niespodzianką było przedpremierowe przedstawienie dwóch nowych, tegorocznych ZT, Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie, a także trzech kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. śląskiego - Czeladź 31.01.2015
3.02.2015
Po miesiącu przerwy od znaczkowych premier, dzisiaj wracamy z informacjami, które zapewne ucieszą wielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, tym bardziej, że w miejscach tych wielu z Was zapewne bywało. Zapraszamy zatem na Dolny Śląsk, w Góry Sowie, gdzie oprócz licznych zabytków czają się niezliczone tajemnice. Przy okazji za zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy pani Wiolettcie, bowiem dzięki niej i zaangażowaniu dyrekcji CKiT w Walimiu dzisiaj wszyscy możemy cieszyć się nowymi znaczkami. Znaczki w sprzedaży dostępne będą od połowy lutego.
ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 128
Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno (niem. Kynsberg, Kinsberg, Kinsburg). Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Różne są dzieje zamku Grodno. W XV w. był siedzibą rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. W trakcie trwania wojny 30-letniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama. Nikt nie wie dokładnie, co to za tajemnicza zjawa. Jedni mówią, że to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, którą zły burgrabia wtrącił do więziennego lochu. Inni powiadają, że to duch dawnej pani zamku, która ze zgryzoty po utracie męża rzuciła się przy świetle księżyca do studni, a jeszcze inni utrzymują, że to wiecznie pokutujący duch księżniczki pogańskiej....
GPS: 50.749745 , 16.410757 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Zamku Grodno
SZTOLNIE WALIMSKIE W GÓRACH SOWICH No. 129
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Sztolnie Walimskie to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich, udostępniony turystom tak by w sposób bezpieczny poznać choć część projektu "Riese".
GPS: 50.689036 , 16.444926 , Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Sztolni Walimskich