16.08.2015
Tym razem znaczkowa ekspansja doprowadziła nas do woj. lubuskiego, gdzie nieopodal Zielonej Góry, w Miejscowośći Przytok znajduje się neorenesansowy pałac. Właśnie w nim od 19 sierpnia dostępny będzie najnowszy Znaczek Turystyczny, którego grafikę i opis publikujemy poniżej. Zapraszamy zatem do Przytoku.
NEORENESANSOWY PAŁAC W PRZYTOKU No. 332
Budowę rezydencji na terenie parku założonego w 1792 roku rozpoczęto w 1864 r. Do 1928 roku pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli, zaś na początku lat 30. majątek odkupiło państwo i został rozparcelowany. W latach 50. pałac użytkowany był przez PGR oraz Związek Młodzieży Polskiej. Na początku lat 60. rezydencję wraz z otaczającym go parkiem przejęła w użytkowanie jako ośrodek kolonijny Kopalnia „Bolesław Chrobry”, następnie Kopalnia „Wałbrzych”. W 1980 roku pałac przekazano Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego z przeznaczeniem na Zakład Wychowawczy. W 1986 roku utworzono w pałacu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczęto generalny remont budynku, przerwany w 1990 roku pożarem. Obecnie w pałacu mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Na terenie obiektu organizowane są plenery malarskie, festyny, spotkania integracyjne, konferencje, szkolenia oraz koncerty. W parku pałacowym każdego roku odbywają się również imprezy sportowe o charakterze ogólnopolskim – wyścig kolarski Piekło Przytoku oraz Półmaraton Przytok. Bezpośrednie sąsiedztwo całorocznego Młodzieżowego Schroniska Turystycznego stanowi dodatkowy walor miejscowości, w której goście zwiedzić mogą również kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, lapidarium na wiejskim cmentarzu oraz odpocząć pod wiatą turystyczną przy stawie w centrum wsi.
GPS: 51.955452 , 15.625159 , Miejsce sprzedaży: Sekretariat Pałacu w Przytoku
12.08.2015
PREMIERA ZNACZKÓW MUZEUM REGIONALNEGO W SIEDLCACH
Dziś przygotowaliśmy premierę wyjątkową i to nie dlatego, że to już trzecia premiera w tym tygodniu, ale dlatego, że dotyczy aż sześciu znaczków. Swoją drogą znaczki dotyczą też nie byle jakich miejsc bo oprócz Muzeum Regionalnego w Siedlcach i Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, na znaczkach pojawi się Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, które jest Oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Muzeum to posiada trzy tzw. upamiętnienia: Były Obóz Karny Treblinka I, Były Obóz Zagłady Treblinka II i Pomnik Martyrologii Romów i Sinti. Te trzy ostatnie znaczki to także niewątpliwa perełka dla kolekcjonerów, bo są to drugie w Polsce znaczki dwustronne, a są nimi dlatego by pokazać, że każdy ze znaczków dotyczy innego upamiętnienia.
Oczywiście powyższych znaczków nie byłoby gdyby nie zaangażowanie kolekcjonera Adama, a także przychylność i pomoc wicedyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach pana Sławomira Kordaczuka. Serdecznie zatem dziękujemy za zrozumienie znaczkowej idei, a wszystkich kolekcjonerów zachęcamy do wizyty w najnowszych znaczkowych miejscach. W sprzedaży znaczki w Muzeum w Siedlcach i Treblince dostępne będą od 12 sierpnia, w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu – od 22 sierpnia, a w Muzeum w Dąbrowie od 1 października (rozpoczęcie działalności).
MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH No. 233
GPS: 52.167944 , 22.280878 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1
MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DĄBROWIE No. 234
GPS: 52.305701 , 22.624824 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie
MUZEUM POŻARNICTWA W KOTUNIU No. 235
GPS: 52.175906 , 22.057317 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu
BYŁY OBÓZ KARNY TREBLINKA I No. 236
GPS: 52.611140 , 22.042110 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
BYŁY OBÓZ ZAGŁADY TREBLINKA II No. 237
GPS: 52.631160 , 22.052220 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
POMNIK MARTYROLOGII ROMÓW I SINTI No. 238
GPS: 52.611190 , 22.041500 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
11.08.2015
Przez te upały to nawet pisać się nie chce, a co dopiero mówić o przydługich wstępach do premiery. Zaoszczędzimy Wam więc dziś tego i od razu ogłosimy, że w Tumie niebawem pojawi się Znaczek Turystyczny. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 23 sierpnia. Zapraszamy !
ARCHIKOLEGIATA NMP KRÓLOWEJ I ŚW. ALEKSEGO W TUMIE No. 231
Z dala od zgiełku miasta stoi, wśród łęczyckich pól perła romańskiego stylu. Ta potężna bryła z absydami i wieżami, góruje nad cała okolicą. Pierw było tu opactwo Panny Marii 1097 r. Potem postawiono budowlę w typie bazyliki i konsekrowano w 1161 r. (XII w.) Jej długość wynosi ok. 46 m, natomiast szerokość korpusu nawowego ma ok. 21 m. a wysokość wieży 35 m. Bazylika jest orientowana, dwuchórowa. To klasyczna budowla romańska, na co wskazuje m.in. imponujący tympanon oraz ciekawe freski z motywami roślinnymi. Cechami charakterystycznymi stylu są: budulec, którym jest ciosany kamień, liczne małe okrągłe wieżyczki, małe okienka zdradzające charakter obronny, zakończenie prezbiterium okrągłą absydą. Na jednym z narożników kościoła znajdują się małe ślady, których pochodzenie od lat było różnie interpretowane. Legenda głosi, że diabeł Boruta próbował wyrzucić kolegiatę ze swoich ziem. Chwycił ją w swe dłonie, ale nie zdołał jej przenieść. Po tym zdarzeniu pozostały tylko ślady w kamieniu. Czy to jest prawdziwe pochodzenie śladów jest jednak dosyć prozaiczne. O tym dowiesz się odwiedzając to wspaniale miejsce.
GPS: 52.056496 , 19.232640 , Miejsce sprzedaży: Archikolegiata w Tumie
10.08.2015
Są w Polsce miejsca, gdzie Znaczki Turystyczne nie są znane. Są też miejsca, gdzie o znaczkach już się mówi, ale sytuacja nie sprzyja ich powstawaniu. Są na szczęście i miejsca, w których w końcu coś w kwestii ZT zaczyna się dziać i takim miejscem jest Kalisz, w którym po wielu próbach czynionych przez samych kolekcjonerów, po dosłownie dwóch latach zabiegania, pojawia się pierwszy znaczek. Przedstawiamy zatem pierwszy kaliski ZT, który powstał dzięki zaangażowaniu zapalonego kolekcjonera. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ekspansji Znaczków Turystycznych w tym mieście, bo jakby nie było Kalisz ma się czym pochwalić. Znaczek w sprzedaży dostępny od wtorku (18 sierpnia).
WIEŻA RATUSZOWA W KALISZU No. 347
Ratusz w Kaliszu to neoklasycystyczny budynek, wzniesiony w latach 1920–1924, wpisany do rejestru zabytków w 1993. Stoi na środku Głównego Rynku. Podpiwniczony o czterech kondygnacjach, wzniesiony na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem pośrodku. Na dziedzińcu stoi rzeźba przedstawiająca mityczną Florę, wykonana ok. 1900 r., która została przeniesiona z parku. Turyści mogą z przewodnikiem wejść na kaliską wieżę ratuszową i wysłuchać opowieści o historii miasta z najstarszą w Polsce metryką pisaną Na ratuszowej wieży urządzono punkt widokowy, skąd z wysokości 50 m roztacza się panorama miasta. W wieży znajduje się zegar z napisem "Ufundowany przez Prezydenta Mieczysława Szarrasa i Ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. 1925". Szklane tarcze zegara widoczne są z czterech stron świata. Mają średnicę 3 m, cyfry i wskazówki są żeliwne, a każda ze wskazówek waży 12 kg. Zegar nakręcany jest raz na dobę i napędzany poprzez zamontowany w nim silnik.
GPS: 51.762630 , 18.089756 , Miejsce sprzedaży: Rynek Główny (Kram z pasją... z tyłu budynku ratusza - dawna kwiaciarenka)
4.08.2015
Znaczki Turystyczne dają możliwość poznawania miejsc, o których pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli gdyby nie właśnie fakt, iż w miejscu tym jest ZT. Tak też jest z najnowszym znaczkiem, który dzisiaj chcemy zaprezentować, a ściślej z miejscem, które promuje. Kto z Was zatem słyszał o grobowcach megalitycznych w Wietrzychowicach ? Najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 sierpnia. Zapraszamy zatem do odwiedzin tego miejsca i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z Wietrzychowic.
PARK KULTUROWY WIETRZYCHOWICE No. 294
Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice w Wietrzychowicech i Gaju (gm. Izbica Kujawska) znajdują się grobowce megalityczne wzniesione przez ludność neolitycznej kultury pucharów lejkowatych 3500 lat p.n.e., które stanowią obecnie jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów europejskiego dziedzictwa kulturowego. Kultura ta wytworzyła charakterystyczny styl wyrobu naczyń z gliny, narzędzi krzemiennych i kamiennych. Jej ludność zajmowała się głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Posiadała także swoje wierzenia religijne, co wiązało się z silną wiarą w życie pozagrobowe. Znalazło to swój obraz we wznoszeniu specjalnej konstrukcji grobowców dla niektórych zmarłych. Ludność kultury pucharów lejkowatych budowała grobowce z potężnych głazów, które tworzyły obstawę mającą chronić mogiły przed rozmyciem, a zarazem odgraniczyć obszar poświęcony czci zmarłego i czynnościom kultowym. Nad mogiłami usypywano potężne wały ziemne, mające ponad 1000 m³ objętości, ponad 100 m długości i do 3 m wysokości. Ich monumentalność szczególnie jest widoczna od czoła (od szerszej części). Podstawową myślą budowniczych grobowców było zapewnienie zmarłym możliwie trwałego miejsca wiecznego spoczynku, podobnie jak w przypadku piramid egipskich (które są młodsze o przeszło 1000 lat).
GPS: 52.409069 , 18.875130 , Miejsce sprzedaży: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10 - 16, tel. 54 286 51 93)
1.08.2015
IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT
Czas pędzi nieubłaganie i już tylko nieco ponad 2 miesiące dzielą nas od kolejnego, czwartego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem spotkania będzie Ośrodek Wypoczynkowy "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach.
Po raz pierwszy zmianie ulegnie formuła spotkania. Tym razem zakwaterowanie uczestników będzie możliwe już od czwartkowego popołudnia. W piątek przewidziano czas na różnego typu wycieczki po okolicach, natomiast właściwe "obrady" w ramach IV Spotkania odbędą się tradycyjnie w sobotę. Będzie więc więcej czasu na długie kolekcjonerów rozmowy i przy okazji na zwiedzanie okolic. Harmonogram spotkania nie jest rzeczą ścisłą, w związku z czym każdy będzie mógł przybyć w sobie dogodnym terminie (czwartek, piątek lub sobota). Na spotkanie zaproszeni zostaną także kolekcjonerzy z Czech, przez co niewątpliwie będzie ono miało charakter międzynarodowy. Wiecej informacji nt. spotkania, programu, kosztów itp. postaramy się zamieścić w najbliższym czasie. Już teraz jednak zachęcamy do zaplanowania sobie urlopu w powyższym terminie.
30.07.2015
Są takie chwile, w których szukamy pretekstu by raz jeszcze odwiedzić jakieś miejsce, do którego już kiedyś dotarliśmy. Takim pretekstem może być nowy ZT w Bardzie, gdzie zapewne wielu z Was już było. Ale czy dotarliście do górskiej kaplicy na Górze Kalwarii? Jeśli nie to właśnie macie pretekst by i tam zawitać, a jest nim najnowszy Znaczek Turystyczny który dostępny będzie już od najbliższej niedzieli 2 sierpnia (tuż po mszy w kaplicy). Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy ojcu przeorowi tamtejszego klasztoru i kolekcjonerowi Leszkowi.
KAPLICA GÓRSKA NA GÓRZE KALWARII W BARDZIE No. 117
Zbudowana w latach 1617–1619 na Górze Bardzkiej (583 m n.p.m.), zwanej także Kalwarią, usytuowana została w miejscu, gdzie jak podaje tradycja, w 1400 roku miała się objawić Matka Boża Płacząca. Jeszcze na początku XVII w. w miejscu objawienia widoczne były podobno ślady stóp i rąk odbitych w kamieniu przez Matkę Bożą. Odcisk stópki znajdujący się obecnie za Kaplicą jest odtworzoną pamiątką po tym zdarzeniu. Kaplica, założona na rzucie centralnym, kwadratu z mocno ściętymi narożami, posiada wewnątrz wpisany mniejszy kwadrat o narożach wtopionych w ściany boczne, akcentowanych na zewnątrz przyporami. Wśród skromnego wyposażenia uwagę przyciąga ołtarz główny z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej. Od maja do września w każdą niedzielę (oprócz świąt), o godz. 11.00, w Kaplicy Górskiej odbywają się msze św.
GPS: 50.495440 , 16.748879 , Miejsce sprzedaży: Kaplica Górska od maja do września w każdą niedzielę (niezależnie od pogody) przed i po Mszy Św. o godz. 11.00, Sklepik klasztorny, pn -sob. od 9.00-17.00 niedz. 10.30-16.30
27.07.2015
Pora zamknąć pierwszą dziesiątkę Znaczków Turystycznych. W pierwszej setce tym samym zostało jeszcze kilka wolnych numerów dla potencjalnych znaczków. Tymczasem zapraszamy na Babią Górę i do pobliskiego schroniska gdzie Znaczek Turystyczny pojawi się już w najbliższą środę czyli 29 lipca.
BABIA GÓRA - NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŻYWIECKIEGO No. 3
Babia Góra – „Królowa Beskidów” - masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, a zarazem jest jego najwyższym wzniesieniem. Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęcz Krowiarki. Najwyższym szczytem jest Diablak 1725 m n.p.m., często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Diablak znany jest z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut. Prowadzi na niego kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych, wśród których na specjalną uwagę zasługuje „Akademicka Perć”. Z Diablaka roztacza się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach. Możemy podziwiać ze szczytu Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce, Tatry oraz góry Słowacji, a także kotlinę Orawsko-Nowotarską. W 1954 roku utworzono w masywie Babiej Góry Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze.
GPS: 49.573055 , 19.529444 , Miejsce sprzedaży: Schronisko "Markowe Szczawiny"
23.07.2015
Najwyższa pora na trzeci w tym miesiącu Znaczek Turystyczny. Wraz z nim wszystkich zarażonych "znaczkozą" zapraszamy do Świętej Katarzyny gdzie mieści się Muzeum Minerałów i Skamieniałości Najnowszy Znaczek Turystyczny pojawi się w sprzedaży w najbliższą środę czyli 29 lipca.
MUZEUM MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE No. 575
Galeria Tajemnice Klejnotów w Św. Katarzynie mieści okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane, ogromne skamieniałości. To jedna z piękniejszych w Polsce kolekcji kamieni szlachetnych i ozdobnych. Unikatowa na skalę światową, wielokrotnie nagradzana, prezentowana na wielu wystawach w kraju i za granicą, kolekcja krzemienia pasiastego z największą na świecie ( 80 kg) oszlifowaną konkrecją. Na miejscu mieści się także szlifiernia krzemienia pasiastego – jedyna udostępniona do zwiedzania, w której na żywo można obserwować jak naturalny kamyk zmienia się w „ oczko” jubilerskie. Muzeum czynne od maja do października w godz.od 9.00 - 19.00, w pozostałym okresie otwierane na żądanie od 9.00 – 17.00.
GPS: 50.906390 , 20.881466 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Minerałów i Skamieniałości
21.07.2015
NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Dzisiaj dla odmiany chcemy pokazać Wam najnowsze Znaczki Kolekcjonera. Przybywa znaczkowych turystów, którzy coraz częściej wędrują w poszukiwaniu ZT. Coraz częściej zdobywają też ZK, a rekordziści posiadają już kupony na kolejne, jeszcze nie istniejące ZK. W związku z powyższym, aby jeszcze bardziej Was zmotywować i w pewnym sensie nagrodzić, tym razem przedstawiamy trzy wizerunki Znaczków Kolekcjonera, które już dostępne są w centrali. W przygotowaniu mamy kolejne znaczki, bo jak uczy nas doświadczenie nim się obejrzymy, rekordziści znów podeślą kupony na kolejny ZK. Mamy nadzieję, że przedstawione tym razem wizerunki zwierząt tradycyjnie Wam się spodobają, bo nasi graficy stanęli na rzęsach by i teraz stworzyć te miniaturowe dzieła sztuki pokazując tym samym charakterystyczne cechy przedstawionych ptaków. Zachęcamy zatem do udziału w grze kolekcjonerskiej bo tylko w ten sposób można stać się posiadaczem tych wyjątkowych znaczków.
18.07.2015
Dwa tygodnie bez znaczkowej premiery to niewątpliwie sporo czasu. Niekiedy jednak tego czasu potrzebujemy by naładować akumulatory, rozejrzeć się w terenie i sięgnąć po nowe pomysły. W ten oto sposób powstaje wiele znaczków, a jednym z nich jest Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce. Tutaj Znaczek Turystyczny pojawi się w najbliższą środę czyli 22 lipca. Zapraszamy
OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W WĘGLÓWCE No. 190
Obecne Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze zostało wybudowane w miejscu przedwojennej stacji obserwacyjnej (1922-44), która była zamiejską filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomysłodawcą utworzenia tej placówki był prof. Banachiewicz. W tamtych czasach, stacja Lubomir zasłynęła z odkrycia dwóch komet: 3.04.1925 r. przez Lucjana Orkisza (C/1925 G1 Orkisz) i 17.07.1936 przez Władysława Lisa (C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis). We wrześniu 1944 r. obserwatorium zostało spalone w wyniku działań wojennych. W październiku 2007 oddano no użytku nowy budynek, nazwany na cześć prof. Tadeusza Banachiewicza. Aktualnie prowadzona jest działalność naukowa, dydaktyczna i popularyzatorska - Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza jest jedynym w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić w każdy weekend bez wcześniejszej zapowiedzi, a także uczestniczyć w prelekcjach i pokazach nieba.
GPS: 49.766889 , 20.059596 , Miejsce sprzedaży: Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, Węglówka 400
12.07.2015
Nie może być tak by w niedzielny wieczór zostawić spragnionych kolekcjonerów bez jakiś znaczkowych informacji. Dzisiaj zatem coś z innej beczki, a nawet skrzynki, czyli tekst opisujący nasz najnowszy, nazwijmy to promocyjny wynalazek, zresztą związany ze Znaczkami Turystycznymi. Chodzi nam o kreta, a ściślej o geokreta, zresztą przeczytajcie sami, a na pewno niejeden z Was podchwyci temat.
Czytaj więcej: Znaczkowy Geokret
3.07.2015
Na forum i w prywatnej korespondencji zasypujecie nas pytaniami o nowości. Nie zawsze jest tak, że wszystko możemy zdradzić bo wiele rozmów nadal się toczy. Ale mamy dla Was pewną nowość z Wielkopolski, która zapewne niejednego kolekcjonera ucieszy. Tym razem przedstawiamy znaczek z Muzeum Wikliniarstwa i Chielarstwa, który w sprzedaży pojawi się 10 lipca, a dostępny będzie w kasie biletowej muzeum. Zapraszamy.
MUZEUM WIKLINIARSTWA I CHMIELARSTWA W NOWYM TOMYŚLU No. 364
W związku z długoletnią tradycją uprawy wikliny i chmielu w okolicach Nowego Tomyśla, Miedzichowa i Trzciela, w 1985 roku utworzono tematyczne muzeum. Placówka funkcjonuje jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na potrzeby powstałej placówki przeznaczono dwa obiekty: zrekonstruowany holenderski zabytkowy budynek mieszkalny z końca XVIII wieku, który stanowi główną siedzibę Muzeum i jest miejscem prezentacji obydwu wystaw stałych oraz drewniany stylizowany budynek – tzw. Dworek Myśliwski postawiony w 1977 roku będący miejscem prezentacji organizowanych cyklicznie, wystaw czasowych o różnej tematyce oraz stałej ekspozycji przyrodniczej. Obydwa budynki otacza teren o powierzchni 1.75 ha, na którym znajdują się ekspozycje botaniczne oraz prezentowane są artystyczne formy przestrzenne z wikliny. Całość znajduje się na terenie Parku Miejskiego.
GPS: 52.311842 , 16.138292 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
1.07.2015
RELACJA Z TARGÓW W CHORZOWIE
Nie samymi znaczkowymi premierami żyją znaczkowi turyści, dlatego dzisiaj publikujemy krótką relację z targów w Chorzowie.
Już po raz trzeci na odbywających się corocznych Targach Turystyki Weekendowej w Chorzowie gościli kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych. Publikujemy zatem krótką relację Jarosława z Będzina, który był na miejscu i zdecydował się podzielić wrażeniami.
Czytaj więcej: 24.05.2015 - "ATRAKCJE REGIONÓW" - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW
30.06.2015
ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W PAŁACU KULTURY I NAUKI
Wczoraj wspominaliśmy, że premiera Znaczka Turystycznego No. 100 z Pałacu Kultury i Nauki to nie jedyna warszawska nowość i że więcej na ten temat napiszemy dzisiaj. W związku z powyższym chcielibyśmy tym z Was, którzy po wczorajszej premierze jeszcze nie byli w PKiN, przedstawić Znaczek Okolicznościowy, który został wydany właśnie z okazji 60 rocznicy powstania PKiN. Znaczek ten podobnie jak jego turystyczny kuzyn dostępny już jest w sklepie z pamiątkami PKiN. Zapraszamy zatem do Warszawy szczególnie dlatego, że znaczek ten został wydany w limitowanej ilości 250 szt. a biorąc pod uwagę liczbę kolekcjonerów i wycieczek odwiedzających PKiN może się rozejść w mgnieniu oka.
60 LAT PAŁACU KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE
Rok 2015 jest dla Pałacu Kultury i Nauki rokiem obchodów jego 60-lecia. Za datę urodzin pałacu przyjmuje się 22 lipca 1955 roku, pomimo iż tak jak z wieloma rzeczami dotyczącymi pałacu, tj. jego historią, czy obowiązującą nazwą, nie jest to do końca jednoznaczne. Aby zaakcentować tegoroczny jubileusz tego ważnego w przestrzeni miejskiej obiektu Zarząd Pałacu Kultury i Nauki chciałby wykorzystać okazję okrągłych urodzin PKiN do przybliżenia mieszkańcom Warszawy oraz turystom sylwetki i dziejów tego budynku. Między innymi z tego też powodu powstał Znaczek Okolicznościowy upamiętniający 60-lecie PKiN.
29.06.2015
Kolejny poniedziałek i kolejna premiera na dobry początek tygodnia. Tym razem zapraszamy Was do Warszawy, do górującego nad miastem Pałacu Kultury i Nauki. Najnowszy ZT, posiadający numer 100, od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży w sklepie z pamiątkami. W tym miejscu szczególnie dziękujemy kolekcjonerowi Krzysztofowi za ogromny wkład w powstanie tego znaczka oraz Pani Mai za dobrą współpracę i zrozumienie idei znaczkowej. A już jutro kolejna niespodzianka z Warszawy :-)
PAŁAC KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE No. 100
Pałac wybudowano w latach 1952–1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Początkowo budynek posiadał jasną fasadę, która jednak z czasem zszarzała. Wykonana została ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca, natomiast inne detale i płaskorzeźby wykonano z wapienia, piaskowca i granitu. Obecnie w PKiN oprócz siedzib różnych firm i instytucji mieści się sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem. We wnętrzach PKiN organizowane są różnego typu wystawy i targi. Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów. Na 42 kondygnacji pałacu w 2000 roku odsłonięty został Zegar Milenijny, który jest trzecim co do wielkości zegarem w Europie, a jego tarcze mają po 6 metrów średnicy.
GPS: 52.231773 , 21.006191 , Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa
26.06.2015
Dziś oficjalnie rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi dwa miesiące intensywnych podróży po kraju i zdobywania Znaczków Turystycznych. Ale dzień ten jest szczególny nie tylko z powodu końca roku szkolnego. O podniosłości tej chwili i całego dnia niech świadczy załączony obrazek przedstawiający wizerunki znaczków z placówek muzealnych Muzeum Narodowego w Kielcach. To bowiem w nich od dnia 1 lipca dostępne będą widoczne Znaczki Turystyczne, a jest ich dokładnie pieć.
Muzeum Narodowemu w Kielcach, w tym panu Arturowi, szczególnie dziękujemy za zrozumienie znaczkowej idei, a wszystkich turystów gorąco zachęcamy do odwiedzenia wymienionych poniżej miejsc i zdobycia kolejnych ZT, szczególnie teraz, gdy właśnie rozpoczęły się wakacje. Mamy nadzieję, że przedstawione dzisiaj znaczki dadzą początek kolejnym w regionie, czego wszystkim turystom serdecznie życzymy.
DAWNY PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH No. 570
GPS: 50.869081 , 20.627146 , Miejsce sprzedaży: Sklepik w Pałacu
PAŁACYK HENRYKA SIENKIEWICZA W OBLĘGORKU No. 571
GPS: 50.957499 , 20.475767 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
MUZEUM LAT SZKOLNYCH STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH No. 572
GPS: 50.867539 , 20.629351 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
MUZEUM DIALOGU KULTUR W KIELCACH No. 573
GPS: 50.871954 , 20.631355 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
EKSPOZYCJA MUZEALNA ZWIERZĘTA I KONTYNENTY - KIELCE No. 574
GPS: 50.872342 , 20.631637 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
24.06.2015
Wielu turystów zapewne odwiedziło już Nysę i zdobyło tutejsze ZT. Ale miasto ma do zaoferowania dużo ciekawych miejsc, stąd w najbliższą sobotę, tj. 27 czerwca, w sprzedaży pojawi się kolejny znaczek tym razem przedstawiający Bazylikę św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Warto podkreślić że to kolejny znaczek na szlaku św. Jakuba. Zapraszamy zatem do Nysy.
BAZYLIKA ŚW. JAKUBA APOSTOŁA I ŚW. AGNIESZKI W NYSIE No. 163
Źródła historyczne podają, że pierwszy murowany kościół w tym miejscu powstał w XII wieku. Obecna budowla wzniesiona została w dwóch etapach na przełomie XIV i XV wieku. Na przestrzeni wieków, mimo licznych pożarów, zniszczeń i modernizacji kościół utrzymał swą charakterystyczną bryłę. Świątynia jest trójnawową, dziewięcioprzęsłową halą murowaną z kamienia i cegły. Nawy boczne rozdzielone są smukłymi, sześciobocznymi filarami z cegły, ponad którymi wznoszą się krzyżowo – żebrowe sklepienia z 1891 r. Tytuł Bazyliki Mniejszej świątynia uzyskała w 2009 roku. Obok kościoła wznosi się okazała, czterokondygnacyjna wieża będąca dzwonnicą. Jej budowę rozpoczęto w roku 1474 i kontynuowano aż do roku 1548, jednak nigdy nie została ukończona i taka też pozostała do dziś. Zbudowana została na planie kwadratu z cegły obłożonej kamienną wykładziną. W pustym wnętrzu w 2005 otwarto Skarbiec św. Jakuba – wystawę cennych sprzętów liturgicznych i innych dzieł sztuki złotniczej.
GPS: 50.474560 ,17.334422 , Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna w Bastionie św. Jadwigi
23.06.2015
Niekiedy wystarczy impuls, niekiedy miesiące rozmów, a jeszcze innym razem by zasiać ziarno znaczkowe wystarczy podatny grunt i przychylność gospodarza. Tym razem dzięki temu ostatniemu czynnikowi możemy się cieszyć kolejnym ZT w Małopolsce, a miejscem wyróżnionym przez znaczek są Ogrody Biblijne w Muszynie, których uroczyste otwarcie nastąpi już za kilka dni tj. 28 czerwca i w tym też dniu w sprzedaży pojawi się najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy zatem do Muszyny.
OGRODY BIBLIJNE W MUSZYNIE No. 199
Ogrody Biblijne w Muszynie są pod względem obszaru największe w Polsce. Projekt Ogrodów opiera się na zagospodarowaniu zabytków w skład których wchodzą: kościół parafialny p.w. św. Józefa z XVII w., murowana dzwonnica, mur ogrodzeniowy, kapliczka, drzewostan i XIX wieczna plebania..Ogrody są miejscem modlitwy, medytacji, dialogu i wypoczynku, spotkania z Bogiem w Jego Słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności. Zrealizowane są w konwencji trzech Świątyń: Świątyni Jerozolimskiej - stan obecny; "kamień na kamieniu", Świątyni Parafialnej i Kościoła czasów mesjańskich - Apokaliptycznego Nowego Jeruzalem. Projektantem Ogrodów jest dr Zofia Włodarczyk z UR w Krakowie, instalacje biblijne wykonał Karol Badyna z ASP w Krakowie. Pomysłodawcą jest proboszcz parafii ks. Paweł Stabach.
GPS: 49.359269 ,20.901628 , Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna przy Ogrodach Biblijnych (czynna codziennie oprócz niedziel i poniedziałków od 10 do 18)
17.06.2015
Najwyższa pora ze znaczkowymi premierami przenieść się na południowy-wschód kraju, w końcu tutaj też atrakcyjnych miejsc mamy sporo. I choć w miejscu, o którym myślimy mamy "znaczkową pustynię", to przecież od czegoś trzeba zacząć. Dzisiaj zatem Zamek Kazimierzowski w Przemyślu i najnowszy Znaczek Turystyczny, który w sprzedaży będzie od 22 czerwca. Zapraszamy do Przemyśla.
ZAMEK KAZIMIERZOWSKI W PRZEMYŚLU No. 107
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu jest jednym z najcenniejszych pomników architektury w tym mieście, a jednocześnie charakterystycznym elementem pejzażu miejskiego. O warowni zlokalizowanej w tym miejscu już u zarania państwowości polskiej wspominają źródła historyczne, zaś badania archeologiczne potwierdzają istnienie w obrębie drewnianego jeszcze grodu monumentalnych przedromańskich budowli, o cechach charakterystycznych dla monarchii wczesnopiastowskiej - zespół rotunda-palatium. Przed ostatecznym włączeniem Przemyśla w obręb państwa polskiego gród przemyski był kilkakrotnie zajmowany przez Rusinów, którzy uczynili z niego centrum administracyjne udzielnego księstwa. Jeden z jego władców – Wołodar Rościsławowicz wzniósł na wzgórzu zamkowym kamienną cerkiew.
GPS: 49.780186 ,22.765936 , Miejsce sprzedaży: Zamek Kazimierzowski
16.06.2015
NOWE FUNKCJE W APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"
Wielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych korzysta z czeskiej aplikacji na telefony z systemem android. W lutym opisywaliśy aplikację w jednym z artykułów //www.znaczki-turystyczne.pl/492-26-02-2015-2 natomiast dzisiaj za sprawą kolejnej aktualizacji oprogramowania napiszemy o nowych możliwościach jakie uruchomiono w programie.
Aby zatem cieszyć się nowymi funkcjami konieczne jest posiadanie najnowszej wersji aplikacji, którą pobierzecie/zaktualizujecie tutaj, Gdy już na telefonie zainstalowana zostanie najnowsza wersja programu wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami z poniższych obrazków.
Więcej informacji
15.06.2015
Warto dobrze rozpocząć tydzień, dlatego dzisiaj serwujemy podwójną premierę. Tym razem wszystkich turystów chcemy zaprosić do Strzelna gdzie już w tej chwili czekają na zdobycie dwa Znaczki Turystyczne. Na miejscu oczywiście zobaczycie niezwykle cenne zabytki romańskie, dlatego polecamy zatrzymać się tu na dłużej i podziwiać do woli. Zapraszamy zatem do Strzelna.
ROTUNDA ŚW. PROKOPA W STRZELNIE No. 295
Rotunda Św. Prokopa to jedna z najstarszych romańskich świątyń (XII w.), a zarazem największa romańską rotunda w Polsce. Wyjątek europejski stanowi prostokątne prezbiterium z oryginalnym sklepieniem. Od północy przylegają dwie asymetrycznie absydy, a od zachodu cylindryczna wieża. Prawie wszystko z tego kościoła zbudowane jest z ciosów granitowych, z elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi z piaskowca, a cegła jest elementem zastosowanym nieco później. Do 1779 r. świątynia funkcjonowała pw. św. Krzyża. Za czasów wojen napoleońskich od 1812 r. służyła jako spichlerz, następnie jako dzwonnica. Podczas II wojny światowej Niemcy zrobili z kościoła magazyn i wycofując się podłożyli materiały wybuchowe, mury wytrzymały, ale zniszczono kopułę i górne partie wieży. Odbudowa trwała kilka lat po wojnie. Wśród surowego wyposażenia świątyni można zauważyć: tympanom fundacyjny kościoła (kopia), pusty romański grobowiec – przypuszczalnie fundatora, najstarsze w Polsce stacje drogi krzyżowej (1531 r.). W zachodniej części znajduje się empora (biforium), w której zasiadali królowie i dostojnicy. Prawdopodobnie przebywali tam Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagielończyk, Zygmunt Stary i inni. U wejścia do kościoła stoi XII-wieczna romańska kropielnica, w całości wyciosana w jednym kamieniu.
GPS: 52.630297 , 18.179566 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska
BAZYLIKA ŚW. TRÓJCY W STRZELNIE No. 296
Bazylika Św. Trójcy jest budowlą romańską z przełomu XII/XIII w. - konsekrowana w 1216 r. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, do pewnych wysokości jest jednak zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego, a prezbiterium zakończone absydą z dwiema kaplicami po bokach. Wśród licznych ołtarzy należy zwrócić szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.). Najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. Datowane są one na II połowę XII w. Chociaż mają już ponad 800 lat, to przez ponad 200 lat nikt o nich nie wiedział, gdyż były obmurowane cegłą do 1946 r. Wówczas profesor Zdzisław Kępiński odkrył je w barokowych filarach.
GPS: 52.629832 , 18.179838 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska
12.06.2015
Do zamknięcia pierwszej setki Znaczków Turystycznych brakuje już tylko kilku numerów. Ostatnio lukę w numeracji wypełnił ZT No. 1, a tymczasem dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny znaczek z pierwszej dziesiątki. Mowa oczywiście o znaczku z rezerwatu przyrody "Biała Woda" w Pieninach. Znaczek dostępny od dnia 15 czerwca, a szczegóły nt. miejsca jego sprzedaży jak i samego rezerwatu znajdują się poniżej.
REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA - PIENINY No. 8
Rezerwat położony jest w skalistym wąwozie na obszarze Małych Pienin, na wysokości 600 – 800 m n.p.m. Został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha. Rezerwat charakteryzuje się bogatą rzeźbą i malowniczym krajobrazem. Ściany wąwozu są bardzo strome, a ich wysokość dochodzi do 120 m. Utworzenie rezerwatu miało na celu ochronę i zachowanie ze względów naukowych wąwozu skalnego, odznaczającego się pięknem krajobrazu i licznymi osobliwościami przyrody żywej i nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami). Chronione są tu niezwykle interesujące murawowe i naskalne zbiorowiska górskie i kserotermiczne, a także półnaturalne drzewostany bukowo-jodłowe. W rezerwacie rośnie blisko 300 gatunków roślin naczyniowych, ale o jego bogactwie świadczy także ogromna ilość grzybów oraz ponad 200 spotykanych tu gatunkó porostów. W rezerwacie znajduje się ścieżka turystyczna i edukacyjna długości 2,5 km, przekraczająca kilkakrotnie potok Kamionka.
GPS: 49.398728 , 20.582875 , Miejsce sprzedaży: Gościniec AMON Szczawnica-Jaworki ul. Biała Woda 51 (web)
11.06.2015
Rozmowy w sprawie nowych znaczków trwają często bardzo długo. Niekiedy niezrozumienie znaczkowej idei stoi wręcz na przeszkodzie by znaczek powstał, ale są też miejsca, dzięki którym znaczkowa idea ożywa. Dzisiaj prezentujemy Wam ZT z wizerunkiem Schroniska Dom Śląski. Znaczek jednak nie będzie dostępny w schronisku, a na Śnieżce w miejscu Česká poštovna Anežka. Znaczek dostępny będzie od dnia 20 czerwca. Zapraszamy
SCHRONISKO GÓRSKIE DOM ŚLĄSKI No. 94
Schronisko Górskie „Dom Śląski” położone jest w Karkonoszach we wschodniej części Równi pod Śnieżką na Przełęczy pod Śnieżką. Pierwsze schronienie dla drwali i pasterzy tzw. buda, stanęło tu już w XVII wieku. W 1847 po śląskiej stronie stanęło pierwsze schronisko, które jednak w 1888 roku doszczętnie spłonęło. Obecny budynek został zbudowany w latach 1921-1922. W 1923 schronisko przeszło modernizację. Dobudowano oszkloną werandę oraz przebudowano pomieszczenia kuchenne. Po II wojnie schronisko zarządzane było przez DTTK i PTT, a od roku 1951 przez PTTK. Od listopada 1950 w schronisku znajdowała się strażnica WOP, a później Straży Granicznej. Podczas dziesięcioleci schronisko nosiło różne nazwy: Pod Śnieżką, Na Równi pod Śnieżką, Dom Śląski. W 2007 roku schronisko przeszło w prywatne ręce i od tego czasu w takiej formie służy turystom.
GPS: 50.739557 , 15.728963 , Miejsce sprzedaży: Česká poštovna Anežka- Sněžka
10.06.2015
Na ten znaczek zapewne wszyscy kolekcjonerzy czekali bardzo długo. Po dwuletnim remoncie już za kilka dni dla zwiedzających udostępniony zostanie Pałac w Rogalinie. Tego samego dnia bo 16 czerwca do sprzedaży trafi najnowszy wielkopolski Znaczek Turystyczny. Zapraszamy zatem do wizyty w tej części kraju i czekamy na Wasze relacje z rogalińskiego pałacu.
Muzeum Pałac w Rogalinie – zespół pałacowo-parkowy, stworzony w latach 1770–1776 przez Kazimierza Raczyńskiego, starostę generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego, do 1939 r. pozostawał w rękach rodziny. Od 1948 r. Pałac w Rogalinie jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wnętrza historyczne w głównej części pałacu i jego lewym skrzydle oddają przedwojenny klimat rogalińskiego domu. Część utracona została obecnie zrekonstruowana na podstawie materiałów archiwalnych. Gabinet londyński w prawym skrzydle jest wierną rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu, Prezydenta RP na Uchodźstwie. Rogalińska galeria obrazów zawiera znakomitą kolekcję malarstwa Edwarda Aleksandra Raczyńskiego z przełomu XIX i XX w. Eksponowanych jest tu blisko 300 prac, m.in. płótno Jana Matejki Dziewica Orleańska oraz zespół dzieł Jacka Malczewskiego i innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. W powozowni można obejrzeć pojazdy konne i akcesoria podróżne z przełomu XIX i XX w. W otoczeniu pałacu znajduje się rokokowy ogród z kopcem widokowym, kurtynami ziemnymi, szpalerowymi gabinetami i korytarzami. Otaczający rezydencję park krajobrazowy łączy się w naturalny sposób z nadwarciańskimi łęgami i polami dawnego majątku.
GPS: 52.234544 , 16.929774 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum