Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

Aktualności

<< 1 5 10 13 14 15 16 17 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

28.08.2020

Pozostajemy w Wielkopolsce i okolicach Konina, bo jeśli będziecie zwiedzać to miasto, to koniecznie musicie znaleźć czas na jeszcze jedną turystyczną atrakcję. 

Tym razem na znaczkowym szlaku zaznaczył się Skansen Archeologiczny w Mrówkach, o którym zapewne wielu z Was dowiedziało się podczas odwiedzin Muzeum Okręgowego w Koninie. A jeśli mimo wszystko nie wiedzieliście o tym miejscu to nic się nie stało, bo dzięki dzisiejszej premierze możecie nadrobić wszystkie zaległości.

Tradycyjnie opis skansenu znajdziecie poniżej, a więcej faktów na jego temat przygotowaliśmy dla Was w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka. Jak nas poinformowano znaczek do sprzedaży trafi od poniedziałku, jednak prosimy abyście zawsze w pierwszych dniach po premierze, przed wizytą upewniali się czy krążki są dostępne. Na pewno w ten sposób unikniecie rozczarowania, gdyby z jakiś powodów znaczki nie były jeszcze dostępne. A teraz już zapraszamy do Skansenu w Mrówkach i liczymy na Wasze relacje z odwiedzin tego miejsca. 

SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH  No. 1003

Skansen archeologiczny w Mrówkach znajduje się ukryty w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego. Jest to otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna „fortalicja”, zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”. Jest to przykład wczesnego założenia mieszkalno – obronnego. Gródek odkryty w roku 1923, zbadany wykopaliskowo został dopiero w latach 1971-1972. Założenie obronne zrealizowano wznosząc potężny, stożkowaty kopiec o wysokości 7 m. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), o wybrukowanym wnętrzu, która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą. Gródek był zamieszkiwany od końca XIII do połowy XIV w. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk. W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny udostępniany zwiedzającym w okresie od kwietnia do września.



28.08.2020

Przez dwa dni zachęcaliśmy Was do  zwiedzania Polski północnej, a tymczasem dzisiaj wracamy do Wielkopolski. A że zbliża się ostatni weekend wakacji i zapewne zechcecie z niego skorzystać, dlatego mamy dla Was kolejne znaczkowe nowości.

Tym razem przedstawiamy wyjątkowo aż pięć znaczków turystycznych z samego Konina i jest to kolejna propozycja wycieczkowa dla wszystkich kolekcjonerów i osób chcących poznać ciekawe zakątki naszego kraju. 

Znaczki przedstawiają następujące obiekty. 

SŁUP KONIŃSKI - KONIN  No. 1004

RATUSZ W KONINIE  No. 1005

DOM ZEMEŁKI W KONINIE  No. 1006

DWOREK ZOFII URBANOWSKIEJ W KONINIE  No. 1007

PARK IM. FRYDERYKA CHOPINA W KONINIE  No. 1008

Zapraszamy zatem do dokładnego zwiedzania Konina, który oprócz prezentowanych atrakcji i zabytków ma do zaoferowania znacznie więcej. Bacznie się rozglądajcie, a na pewno wędrując znaczkowym szlakiem spotkacie kilka innych miejsc o ciekawej historii, którą warto poznać nieco dokładniej.

A po znaczki turystyczne, które prezentujemy obok, udajcie się do Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, gdzie już od wczoraj czekają na Was. Nie zapomnijcie dobrze udokumentować swojej wizyty w Koninie i pochwalić się wycieczką oraz zdobyczami na łamach naszych mediów społecznościowych. To właśnie w ten sposób pokażecie innym turystom te ciekawe miejsca, do których trafią dzięki Wam i turystycznym znaczkom. Do zobaczenia na szlaku. 



27.08.2020

Jak już jesteśmy na północy kraju, to warto od razu zwrócić uwagę na inny, położony w okolicy obiekt, którym jest Muzeum Ziemi Braniewskiej oczywiście w Braniewie. 

To nasza kolejna propozycja turystyczna dla Was i kolejne z miejsc na znaczkowej mapie Polski, którego nie możecie pominąć w swoich planach wycieczkowych. I nie będziemy tutaj pisali co zastaniecie na miejscu, podamy jedynie linki i krótką charakterystykę muzeum. Jednak aby poznać je w pełni musicie się tutaj wybrać i jesteśmy pewni, że tego nie pożałujecie.

A tymczasem cieszcie się wraz z nami kolejnym znaczkiem, a ten do zdobycia będzie już wkrótce. Tradycyjnie na dotarcie i rozpakowanie paczki zostawiamy 2 dni, a jeśli już teraz jesteście w okolicach, to koniecznie zadzwońcie do muzeum i upewnijcie się, czy znaczek już trafił do sprzedaży. Do zobaczenia w Braniewie.

MUZEUM ZIEMI BRANIEWSKIEJ W BRANIEWIE  No. 1002

Muzeum Ziemi Braniewskiej otwarte 3 września 2016 r. w dawnym Liceum Hosianum, prowadzone jest przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.  Braniewo - jako pierwsza stolica Warmii, siedziba pierwszych biskupów warmińskich  w pełni zasłużyło na wystawienie bogatych zbiorów. Zbiory nawiązują do historycznych tradycji muzealnych przedwojennego Braniewa. W roku 1880 - dzięki staraniom profesora wydziału filozoficznego braniewskiego Liceum Hosianum, Wilhelma Weissbrodta - powstała niezwykła kolekcja eksponatów. Między innymi kilkaset  bezcennych zabytków z Grecji, Italii i Egiptu. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji przedwojennych muzeów braniewskich, do których także wstęp był wolny.



26.08.2020

Tysięczny znaczek turystyczny w Polsce mamy już za sobą, a teraz pora rozpocząć dalsze "oznaczanie" naszego kraju i pokazywanie miejsc, które warto poznać.

Tym razem zapraszamy do miejscowości Gierłoż w woj. warmińsko-mazurskim do owianego tajemnicą "Wilczego Szańca". Pośród lasów i mokradeł, znajduje się kompleks bunkrów, w których swoją kwaterę miał Adolf Hitler i gdzie doszło do nieudanego zamachu na jego osobę. Ale to wszystko zapewne już wiecie, a jeśli nie to tym bardziej musicie dotrzeć do Gierłoży i dokładnie poznać historię tego miejsca.

Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę obiektu, a pod linkiem dalsze informacje o samym miejscu sprzedaży znaczka i odnośniki do kolejnych źródeł. Sam znaczek w sprzedaży pojawi się w ciągu 2-3 dni.

WILCZY SZANIEC W GIERŁOŻY  No. 1001

W odległości 9 km od Kętrzyna, w miejscowości Gierłoż, znajdują się ruiny Byłej Wojennej Kwatery Głównej Adolfa Hitlera “Wilczy Szaniec”. Wzniesiono ją pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania" w latach 1940-44 w celu realizacji operacji „Barbarossa”, czyli ataku Niemiec na Związek Radziecki. Jest to największa i najbardziej rozpoznawalna kwatera Wodza III Rzeszy, będąca wspaniałą atrakcją turystyczną, która pomimo upływu czasu, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z Polski i z całego świata. Na terenie kompleksu znajduje się „Dom Wycieczkowy”, restauracja serwująca dania kuchni polskiej, bar, punkty z pamiątkami, pole kamperowe jak również pole namiotowe.



25.08.2020

1000 ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE

To od dawna wyczekiwany przez Was moment i chwila, w której ogłosimy, że tysięcznym znaczkiem w Polsce oznaczone zostało:

EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE  No. 1000

Ale to byłoby zbyt proste, powierzchowne, bo przecież przy takiej okazji trzeba powiedzieć coś więcej, pokazać coś szczególnego i szczególnie wyjątkowo się cieszyć z kolejnego osiągniętego "kamienia milowego".

Prezentujemy zatem wizerunek tego wyjątkowego znaczka, znaczka, który jak widzicie ma dwie różne grafiki, ale standardową cenę, która jest ukłonem w stronę turystów, przez lata tak dzielnie kroczących znaczkowymi szlakami. A przechodząc do dalszej części tej premiery chciałoby się powiedzieć, że mamy tak wiele do powiedzenia, że aż słów nam brak. Na szczęście przygotowaliśmy się do tej chwili wcześniej i mamy dla Was pewne video, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Przed nami kolejny tysiąc, a wierzymy, że i 2, a może nawet 3 tysiące znaczków do zrobienia. Będziemy się starali jak to tylko możliwe, aby były to miejsca wyjątkowe. Ale i Wy się starajcie, bo to właśnie turyści są ambasadorami znaczkowej idei w terenie i do od Was zależy dalszy jej rozwój. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którym leży na sercu turystyka i znaczkowe kolekcjonerstwo. Zadań do wykonania jest dużo i każdy może dołożyć cząstkę siebie w tworzeniu kolejnych znaczków.

I na tym zakończymy dzisiejsze świętowanie na ekranie. Was zachęcamy do odwiedzania Pacanowa, bo w końcu w każdym z nas jest dziecko, które wkrótce na pewno w sobie odkryjecie. A znaczki, no cóż pędzą do miejsca docelowego i na pewno w ciągu 2-3 dni będziecie mogli je zdobywać o czym na pewno dowiecie się śledząc media społecznościowe.



20.08.2020

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że już nie możecie się doczekać tysięcznej premiery, ale zmartwimy Was, tuż przed tysiącem jest jeszcze numerek 999 i to jemu poświęcimy dzisiejszą premierę.

Jak widzicie dzisiaj przeskakujemy do Wielkopolski, do Turku, gdzie chcemy polecić Wam wizytę w Muzeum Miasta Turku, o którym krótką notkę zamieściliśmy poniżej. A że Turek leży bardzo blisko kilku innych stosunkowo młodych miejsc znaczkowych, to myślimy, że tym bardziej miasto to wpiszecie do swoich wakacyjnych planów wycieczkowych.

Znaczek, który dzisiaj macie przyjemność zobaczyć jest już dostępny w sprzedaży, także zapraszamy do zwiedzania muzeum i całego miasta, bo przecież znaczkowa turystyka nie musi się ograniczać do jednego miejsca.  Na pewno każdy z Was znajdzie tu coś co go zainteresuje. Życzymy udanego zwiedzania i do zobaczenia niebawem.

MUZEUM MIASTA TURKU IM. JÓZEFA MEHOFFERA  No. 999

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera to najważniejsza placówka kultury w powiecie tureckim, zarazem jedna z ważniejszych w regionie konińskim i jedno z dwóch muzeów w Polsce, w których głównym obszarem zainteresowania są tradycje tkackie. Początki muzealnictwa w Turku sięgają 1962 roku, ale dopiero 10 lat później powstała Izba Regionalna, której głównym wątkiem działalności było kultywowanie bogatych tradycji tkackich Turku. W 1977 r. izba przeniosła się do nowej siedziby w ratuszu, a rok później wznowiła działalność już jako Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Od 2013 roku muzeum funkcjonuje pod nazwą - Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Muzeum posiada 3 wystawy stałe, na których prezentowane są dzieła autorstwa Józefa Mehoffera, ale także eksponaty prezentujące tradycje rzemieślnicze miasta, umeblowanie tkackiego domu i cenne dokumenty. Osobno prezentowane są także zabytki archeologiczne oraz eksponaty przyrodnicze. Przy muzeum działa Punkt Informacji Turystycznej.



19.08.2020

Miejsc na znaczkowej mapie Polski cały czas przybywa i czasem są to takie atrakcje, o których nawet nie słyszeliście bywając w okolicach. I zapewne tak też jest z miejscem, które przedstawiamy przy okazji dzisiejszej znaczkowej premiery. Wielu z Was było w pobliżu, ale czy wiedzieliście, że tuż obok znajduje się winnica?

Jakkolwiek by nie było teraz już wiecie, że w Niemczy znajdziecie kolejne znaczkowe miejsce, do którego warto zajrzeć i gdzie z pewnością sporo się dowiecie o uprawie winorośli jak i o samym winie. A jeśli ten temat jest Wam mimo wszystko daleki, to winnica oferuje piękne widoki na Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i choćby dla nich warto tu być.

Jeśli zaś chodzi o sam znaczek to dotarł on już na miejsce i jest dostępny w sprzedaży. Możecie zatem go zdobywać, a jeśli już to zrobicie to koniecznie się tym pochwalcie na naszym profilu facebook. Życzymy przyjemnego zwiedzania.

WINNICA NIEMCZAŃSKA - NIEMCZA  No. 998

Winnica Niemczańska powstała w 2017 roku. Te stosunkowo młode nasadzenia w 2018 roku wydały pierwsze niewielkie plony, a z rocznika tego powstało pierwsze niemczańskie wino. Winnica Niemczańska położona jest na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, nad brzegiem rzeki Ślęzy. Ze szczytu południowego stoku, rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na pola, lasy, rzekę i ceglany budynek starej gorzelni. Łączna powierzchnia nasadzeń w winnicy to blisko 4 ha. Nasadzono tu zarówno klasyczne szczepy jak Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Palava, Solaris czy Cabernet Blanc, zaś w sąsiedztwie budynku winiarni historyczne szczepy winorośli śląskich: Gutedel i Auxerrois. Winnica Niemczańska to obowiązkowy punkt na "Dolnośląskim szlaku piwa i wina" i miejsce gdzie tworzy się wino z pasją.



18.08.2020

Jeśli czekaliście na premierę wczoraj to wiedzcie, że od wtorku też można tydzień rozpocząć i pewnie będzie on równie ekscytujący jak ten rozpoczęty w poniedziałek. A dzisiaj mamy dla Was nowy znaczek z Poznania i motyw, o który wielu z Was pytało przyglądając się wieży ratuszowej. 

Na znaczku oczywiście najsłynniejsze poznańskie koziołki, a w tle miasto, bowiem na znaczku przedstawiono ujęcie z wnętrza wieży. Takiego obrazka spod ratusza nie zobaczycie.

Jeśli zaś chodzi o dostępność znaczka to został on wysłany, a nawet doręczony, więc to zapewne kwestia dnia lub dwóch, kiedy trafi do sprzedaży. Tak więc jeśli w najbliższych dniach wybieracie się do Poznania to śmiało możecie zajrzeć do Informacji Turystycznej w Rynku lub wcześniej przedzwonić, a dowiecie się z samego źródła czy znaczki już na Was czekają. Tymczasem poznajcie historię koziołków.

POZNAŃSKIE KOZIOŁKI  No. 997

Poznańskie koziołki codziennie w południe trykają się na wieży ratuszowej i stanowią jedną z największych atrakcji miasta – trzeba koniecznie je zobaczyć! Wiąże się z nimi najbardziej znana miejska legenda. W roku 1551, kiedy przebudowywano poznański ratusz, miała się odbyć wielka uczta z okazji zainstalowania na wieży nowego zegara autorstwa mistrza Bartłomieja Wolffa z Gubina. Na tę szczególną uroczystość przybyło wielu znamienitych i dostojnych gości, a nawet wojewoda z małżonką.  Na ucztę przygotowano udziec sarni, lecz z powodu nieuwagi kuchcika zsunął się z rusztu prosto w ogień. Kuchcik ukradł więc dwa koziołki, by upiec je na rożnie, ale te uciekły na ratuszową wieżę. Goście zobaczyli je trykające się na gzymsie ratuszowej wieży, czym wzbudziły ogólną wesołość. Wówczas wojewoda polecił dołączyć do zegara jeszcze "urządzenie błazeńskie" w postaci trykających się koziołków.



14.08.2020

Jutro 15 sierpnia obchodzimy m.in. Święto Wojska Polskiego, ale dzień ten jest szczególny także z innego powodu. Otóż dokładnie 100 lat temu stoczono niezwykle ważną, a przede wszystkim zwycięską Bitwę Warszawską nazywaną również Cudem nad Wisłą.

Aby uczcić to wydarzenie postanowiliśmy wydać prezentowany dzisiaj znaczek okolicznościowy. Najnowszy krążek ma ponadto za zadanie przypomnienie faktów nt. tego wydarzenia i częściowo możecie to zrobić już teraz zapoznając się z krókim opisem znaczka, który znajdziecie poniżej. 

Jeśli natomiast chcecie poznać więcej faktów i ciekawostek nt. Bitwy Warszawskiej, koniecznie odwiedźcie podstronę znaczka (link poniżej), gdzie zamieściliśmy odnośnik do ciekawej strony opisującej poszczególne etapy bitwy. Zresztą w internecie jest całe mnóstwo równie interesujących źródeł, które pozwolą odświeżyć wiedzę z lat szkolnych, a nawet czegoś nowego się nauczyć.

Najnowszy znaczek już wkrótce trafi do sprzedaży, a listę miejsc, w których będziecie mogli go zdobyć również znajdziecie na podstronie znaczka. Wykaz ten będzie stale aktualizowany i liczymy na to, że niebawem znaczek dostępny będzie w wielu innych obiektach związanych z Bitwą Warszawską.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z krótkim opisem i polecamy szczegółowe zgłębienie tematu, nawet jeśli ktoś nie interesuje się historią. szczególnie historią.

ZO - 100-LECIE CUDU NAD WISŁĄ 1920-2020

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w swojej historii. Było to decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. i nazywane jest często Cudem nad Wisłą, za sprawą licznych modlitw, mszy i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, której święto przypada właśnie 15 sierpnia. Plan bitwy opracowanej przez Naczelne Dowództwo dopracowany został przez Piłsudskiego z gen. T. Rozwadowskim. 13 sierpnia rozpoczęła się Bitwa Warszawska, która składała się z trzech faz: walk obronnych na przedmościu warszawskim w okolicach Radzymina, bitwy obronnej i manewrów zaczepnych nad Wkrą oraz uderzenia i pościgu. Ważnym fragmentem Bitwy Warszawskiej było zdobycie sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie wraz z kancelarią, magazynami i radiostacją co uniemożliwiło łączność z dowództwem w Mińsku. Nie bez znaczenia było też złamanie w 1919 roku szyfrów Armii Czerwonej, co pozwoliło poznać plany i rozkazy strony rosyjskiej. Ostatecznie w wyniku działań Wojska Polskiego zaatakowane tyły wojsk bolszewickich nacierające na Warszawę musiały wycofać się nad Niemen. Mimo zdecydowanej przewagi wojsk bolszewickich straty rosyjskie były pięć razy większe niż polskie. Bitwa Warszawska była 18. decydującą bitwą świata i bitwą, która zdecydowała zachowaniu niepodległości Polski, ale też o zatrzymaniu rewolucji bolszewickiej i o losach całej Europy.



11.08.2020

Z Pruszkowa przemieszczamy się ponownie na Dolny Śląsk, by raz jeszcze zapoznać się z turystycznymi atrakcjami Ziębic.  Bazylikę na pewno widzieliście, ale czy mieliście pojęcie o tym, że nieopodal pomnika Orła Piastowskiego znajduje się Zamek Wodny?

Jeśli o tym nie wiedzieliście to właśnie macie okazję się dowiedzieć i niech ta premiera będzie kolejnym zaproszeniem do Ziębic i poznania lokalnych atrakcji. A jest ich tutaj więcej i na pewno się o tym dowiecie odwiedzając punkt Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, gdzie już od jutra w sprzedaży będą dostępne prezentowane znaczki. 

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. JERZEGO W ZIĘBICACH  No. 995

ZAMEK WODNY W PARKU MIEJSKIM W ZIĘBICACH  No. 996

A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z krótką charakterystyką obu budowli. Jak zwykle nie podajemy tutaj kompletu informacji. Szerszy opis miejsc już niebawem znajdziecie w Audiobedekerze dołączonym do znaczka, a poznanie całej historii obu obiektów zostawiamy już Wam indywidualnie.

Zatem nie pozostaje nam już nic innego jak tylko zachęcić Was do wizyty w Ziębicach i do pochwalenia się tym na łamach naszych mediów społecznościowych. Życzymy przyjemnego zwiedzania.



11.08.2020

Jeśli chodzi o Pruszków, to jeszcze nie koniec i mamy dzisiaj dla Was kolejną premierę. A wszystko to specjalnie zrobiliśmy osobno, aby podkreślić, że każdy ze znaczków dotyczy innego muzeum i innej tematyki.

Oczywiście podobnie jak wczoraj, tutaj także do powstania znaczka przyczynił się Andrzej, który tym samym chce Wam pokazać cząstkę swojej małej ojczyzny. I jesteśmy przekonani, że z poznawania Pruszkowa będziecie zadowoleni.

Znaczek już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży, ale standardowo przed wizytą polecamy zatelefonować do muzeum i upewnić, się czy rzeczywiście tak jest. A kiedy już zwiedzicie to miejsce, to koniecznie wejdźcie na stronę znaczka (link poniżej) i zostawcie stosowny komentarz. Inni turyści na pewno będą Wam za to wdzięczni, a i samo muzeum zapewne ucieszy się z opinii na jego temat. Zapraszamy zatem raz jeszcze do Pruszkowa.

MUZEUM DULAG 121 W PRUSZKOWIE  No. 994

Muzeum Dulag 121 powstało w 2010 roku w Pruszkowie. Siedziba muzeum mieści się na skraju zabytkowego kompleksu dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie w okresie od 6 sierpnia 1944 roku do 16 stycznia 1945 roku funkcjonował niemiecki obóz przejściowy Durchgangslager 121, przez który przeszło około 650 tys. ludności cywilnej z Warszawy i okolic. Muzeum zajmuje się pielęgnowaniem pamięci i zbieraniem wiedzy na temat losów mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie trwania Powstania Warszawskiego, dokumentowaniem historii niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz popularyzacją wiedzy na temat historii i dziedzictwa kulturowego Pruszkowa i okolic.



10.08.2020

Dzisiejsza premiera to dowód na to, że jak się czegoś bardzo chce, to można tego dokonać. Dawno temu Andrzej zapragnął aby na znaczkowym szlaku znalazł się Pruszków. Prowadził rozmowy, prelekcje nt. znaczków, uczestniczył w wystawach i wielu innych inicjatywach, podczas których promował znaczki i zarażał tą ideą kolejne osoby.

I właśnie teraz te działania się zmaterializowały. Powstał upragniony znaczek, dzięki, któremu turyści z całej Polski będą mogli poznać Pruszków i jego historię.

Znaczek publikujemy dzisiaj, ale aktualnie jest on jeszcze w drodze, zbliżając się do miejsca przeznaczenia. Jesteśmy jednak pewni, że lada dzień pojawi się w sprzedaży. Zresztą zaglądajcie na naszą stronę bo Andrzej na pewno da znać, kiedy już znaczki pojawią się w sprzedaży.

A tymczasem rezerwujcie sobie terminy, zmieniajcie plany i do grona znaczkowych miejscowości turystycznych dopiszcie także Pruszków

MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA MAZOWIECKIEGO IM. STEFANA WOYDY W PRUSZKOWIE  No. 993

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie to placówka, której misją jest ochrona dziedzictwa pradziejowego na terenie zachodniego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego oraz promowanie i upowszechnianie zdobytej wiedzy archeologicznej i historycznej. Muzeum realizuje szereg projektów, takich jak: warsztaty, lekcje muzealne, wystawy czasowe, czy różnego rodzaju spotkania, odczyty i prelekcje. Trzon muzealnej kolekcji stanowią przedmioty pozyskane w trakcie badań archeologicznych. Szczególną wartość mają liczne zabytki odkryte w trakcie kilkudziesięcioletnich prac wykopaliskowych na wielkich osadach hutniczych z przełomu er. Najcenniejszym zabytkiem zbiorów pruszkowskiego Muzeum jest odkryty na cmentarzysku w Zaborowie szklany puchar z I–II wieku n.e., zdobiony przedstawieniami rzymskich gladiatorów. To unikatowe w skali Europy naczynie, wykonane w jednej z egipskich manufaktur, stanowi wyjątkową ozdobę kolekcji.



7.08.2020

paczkiOd kilku dni w niektórych znaczkowych miejscach turystycznych możecie spotkać taki oto plakat. To nasze najnowsze wydawnictwo, które ma zastąpić stare wysłużone plakaty (być może jeszcze je pamiętacie) i jeszcze bardziej zwrócić uwagę na fakt, że dany obiekt prowadzi sprzedaż znaczków turystycznych.

Plakat jest mniejszy niż jego poprzednik i ma format A3 przez co lepiej dopasuje się do czasem skromnych możliwości jakie panują w obiektach turystycznych. To także informacja dla Was, że w tym miejscu kupicie znaczki. A że z widocznością naklejek jest różnie to liczymy na to, iż plakat trudniej będzie przegapić :-).

Plakat ma jeszcze jedno zadanie - promowanie znaczkowej idei. Poprzez symboliczne ukazanie przykładowych znaczków turystycznych ma zwrócić uwagę na ich różnorodność i zainteresować grą kolekcjonerską.

Docelowo plakaty mają trafić do wszystkich obiektów sprzedających znaczki, ale jak wiadomo nie stanie się to od razu. Wypatrujcie ich jednak i jeśli tylko macie ochotę fotografujcie. A jeśli działacie w mediach społecznościowych to nie zapomnijcie do zdjęć, na których widać plakat dodać hasztaga #znaczkowemiejsce.



7.08.2020

Wśród kolekcjonerów znaczków turystycznych duża grupa to ludzie gór, szukający wytchnienia na górskich szlakach, wdrapujący się na kolejne szczyty, aby z nich podziwiać piękne widoki. Na znaczkowych szlakach spotkać możemy różne punkty widokowe, w tym wieże, z których wiele znalazło się na znaczkach turystycznych.

Dziś w ramach nawiązanej współpracy chcemy Wam krótko przedstawić program "Wieże widokowe gór i pogórzy", który łączy pasję kolekcjonerską z turystyką, niekoniecznie górską. Program ten składa się z pięciu odznak w wariantach: popularnym, brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Do tego nie ogranicza się tylko do Polskich obiektów i funkcjonuje także w Czechach, a niebawem także zawita na Słowację. W samej Polsce dzięki udziałowi w programie macie szanse poznać przeszło 320 obiektów jak wieże widokowe, wieże ratuszowe, punkty widokowe itp.

Zechciejcie zatem zapoznać się z tym programem, ponieważ wielu z Was na pewno on zainteresuje. Wiemy, że wśród Was są także kolekcjonerzy odznak, a te możecie przecież zdobywać podczas wypraw znaczkowym szlakiem.

Więcej informacji nt. programu znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej www.goryiwieze.pla także na facebookowym profilu facebook.com/pg/wiezewidokowe i w tematycznej grupie facebook.com/groups/wiezewidokowe Zapraszamy!



6.08.2020

Powoli zbliżamy się do tysięcznego znaczka, ale zanim do tego dojdzie chcieliśmy wypełnić jeszcze jedną lukę powstałą po usunięciu znaczka 589. Chcieliśmy, aby na nowym znaczku znalazł się obiekt możliwie bliski dawnemu miejscu, ale nie zawsze są możliwości, by tak właśnie się stało. Niemniej jednak pozostajemy w Tychach i za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego pragniemy Wam pokazać kolejne ciekawe miejsce.

Może nie jest to muzeum, ani wieża widokowa, ale jesteśmy pewni, że jezioro to równie interesujące miejsce. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, a na pewno się o tym przekonacie. Gdy będziecie mieli więcej czasu, wybierzcie się na wycieczkę wokół tego akwenu - na pewno zobaczycie kilka innych ciekawych miejsc.

Prezentowany znaczek jeszcze przez jakiś czas dostępny będzie w sprzedaży korespondencyjnej, ale nie stoi to w sprzeczności z tym, by już teraz wybrać się tam na krótki odpoczynek. Zapraszamy.

TYCHY - JEZIORO PAPROCAŃSKIE  No. 589

Jezioro Paprocańskie to sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej części Tychów. Powstał dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. Zamknięcie huty w 1878 roku, budowa Nowych Tychów, a szczególnie usytuowanie nad zbiornikiem ośrodka wypoczynkowego, spowodowały zmianę jego przeznaczenia. Dziś Jezioro Paprocańskie, dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym, pełni funkcje rekreacyjne oraz retencyjne stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta. Powierzchnia jeziora wynosi 132 ha, średnia głębokość waha się w granicach od 150 do 190 cm. Długość Jeziora Paprocańskiego to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km. Obecnie jezioro jest rajem dla wędkarzy. Brzegi jeziora otoczone są przez lasy dawnej Puszczy Pszczyńskiej oraz tereny bagienne z licznym ptactwem wodnym i ciekawymi roślinami. Przy północno-wschodnim brzegu jeziora powstał Ośrodek Wypoczynkowy MOSiR Paprocany z dobrze rozwiniętym zapleczem. Warty zobaczenia jest też  zabytkowy, XIX-wieczny zameczek myśliwski Promnice, usytuowany nad południowym brzegiem Jeziora Paprocany.



5.08.2020

Powracamy na Dolny Śląsk i tym razem pokażemy Wam pewien zamek, który od tego roku możliwy jest do zwiedzania. A skoro można go zwiedzać, to fajnie by było posiadać pamiątkę z tego miejsca. I właśnie jest taka możliwość, a pamiątką będzie najnowszy znaczek turystyczny. Musicie też wiedzieć, że powstanie znaczka to zasługa Mariusza, który długo o to zabiegał i za pomoc, w imieniu wszystkich kolekcjonerów dziękujemy. 

A gdy już będziecie na Szczytniku i zwiedzicie zamek to koniecznie poświęćcie jeszcze chwilę aby odwiedzić pobliski punkt widokowy. Zresztą czas na Szczytniku na pewno spędzicie ciekawie, a i warunki do odpoczynku znajdziecie w miejscowej kawiarni.

Prezentowany znaczek trafił już do sprzedaży, ale zanim wybierzecie się na jego zwiedzanie koniecznie przeczytajcie krótki opis jaki przygotowaliśmy na naszą stronę. Jeśli o zamku będziecie chcieli dowiedzieć się więcej to musicie poczekać na audiobedekera, którego wkrótce również nagramy. A teraz już zapraszamy do Szczytnej.

ZAMEK LEŚNA SKAŁA W SZCZYTNEJ  No. 992

Zamek w Szczytnej powstał na pozostałościach dawnego fortu pruskiego. Budowę zainicjował w 1827 roku  Karol Leopold von Hochberg, a budowlę wkomponowano w skały na krawędzi Szczytnika górującego nad Szczytną. Zamek nazwano Leśna Skała (Waldstein). W 1843 r. rezydencja przeszła w ręce siostry Hochberga. Ostatecznie w 1860 r. kupują ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich  przeprowadziła gruntowny remont i to właśnie wtedy wybudowano zamkową kaplicę. Na początku XX wieku budowlę udostępniono turystom. Następnie majątek przejęło  Zgromadzenie Misjonarzy św. Rodziny, a w czasie II wojny światowej zamek zajął Wehrmacht tworząc w nim wojskowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945 roku w zamku mieścił się sztab Armii Sowieckiej, później Dom Pomocy Społecznej, który działał tu do końca 2019 roku. Od roku 2020 zamek ponownie udostępniono turystom.



4.08.2020

Nie tylko Dolny Śląsk może się pochwalić nowymi znaczkami i dzisiaj premiera ważna dla tych z Was, którzy wypoczywają lub planują wypoczynek w Małopolsce. Tak, tak nie pomyliliśmy się to o małopolski Szymbark chodzi i o obiekty muzealne będące częścią Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Przy okazji dzisiejszej premiery możecie poznać trzy znaczkowe obiekty, a są to:

SKANSEN WSI POGÓRZAŃSKIEJ W SZYMBARKU  No. 986

RENESANSOWY KASZTEL W SZYMBARKU  No. 987

ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU  No. 988

Ale jesteśmy pewni, że będąc w tych okolicach znajdziecie jeszcze mnóstwo innych, równie ciekawych miejsc. Będzie nam miło, jeśli publikując relację z wycieczki także i o nich wspomnicie. A tymczasem zapraszamy do Szymbarku i Łosia oraz na podstrony nowych znaczków, gdzie tradycyjnie podaliśmy wszystkie niezbędne namiary na ww. atrakcje. 

Znaczki są w drodze, więc już wkrótce będą dostępne w sprzedaży, w miejscach, które również wyszczególniliśmy na powyższych podstronach. Pierwszych zdobywców szczególnie prosimy o zaznaczenie dostępności, a wszystkich turystów, którzy odwiedzą te miejsca gorąco zachęcamy do wpisywania komentarzy. 



3.08.2020

Wiele razy dawaliśmy Wam sposobność, aby powrócić do Barda. Okazuje się, że mimo iż większość z Was była tu wielokrotnie, to nie zawsze każdy odwiedził wszystkie miejsca pokazane na znaczkach turystycznych. Największy problem sprawia wdrapanie się na szczyt Góry Kalwarii gdzie znajduje się Kaplica Górska. A warto tam wejść bowiem po drodze można zobaczyć dwa interesujące miejsca turystyczne jak obryw skalny czy ruiny zamku. 

Ale dzisiaj skupimy się na skalnym obrywie oraz znajdującym się mieście kamiennym moście na Nysie Kłodzkiej. To właśnie te dwa miejsca doczekały się właśnie własnych znaczków. Opisy poszczególnych miejsc znajdziecie klikając w poniższe linki.

OBRYW SKALNY W BARDZIE  No. 990

MOST KAMIENNY W BARDZIE  No. 991

Tym razem nowe znaczki zdobędziecie w innym miejscu czyli w Informacji Turystycznej, gdzie oprócz znaczków zdobędziecie ciekawe pieczątki i wiele innych turystycznych materiałów. Oczywiście wierzymy, że zanim tam dotrzecie zadacie sobie odrobinę trudu, by wdrapać się na górujący nad miastem punkt widokowy, a w drodze powrotnej przyjrzeć się detalom kamiennego mostu. Koniecznie zróbcie sobie fotki w tych miejscach i pochwalcie się nimi wysyłając do nas relację i nie zapomnijcie zostawić komentarza na podstronach, do których linki podaliśmy powyżej. 

Znaczki w Bardzie już na Was czekają, zatem życzymy udanego zwiedzania i przede wszystkim wyśmienitej pogody.



1.08.2020

Pogoda zachęca do zwiedzania, a zatem i my w pewien sposób podpowiemy Wam jakie miejsca odwiedzić w najbliższym czasie. Celowo napisaliśmy miejsca, bowiem dzisiejszy znaczek dotyczy wielu miejsc, które możecie zwiedzić w Złotym Stoku w ramach przejażdżki i wędrówki Miejską Trasą Turystyczną.

Charakterystyka samej trasy znajduje się poniżej. My zaś podpowiemy, że wybierając tę opcję zwiedzania traficie właściwie w każde miejsce w Złotym Stoku, w tym w te posiadające własne znaczki turystyczne, a w dodatku przewodnik opowie Wam o każdym z nich i pokaże to, czego zwiedzając miasto samemu na pewno nie zobaczycie.

Jeśli zaś chodzi o prezentowany znaczek to przekazaliśmy go już do sprzedaży i jest dostępny w Informacji Turystycznej. Zapraszamy do zwiedzania.

MIEJSKA TRASA TURYSTYCZNA - ZŁOTY STOK  No. 989

Miejska Trasa Turystyczna Złoty Stok to ekscytująca podróż w czasie do miejsc, które tworzyły historię Złotego Stoku i regionu. Złoty Stok jest miastem z bardzo bogatą historią górniczo - hutniczą. Wokół terenów bogatych w złoto szybko zaczęła tworzyć się osada. Zwiedzając Miejską Trasę Turystyczną turysta poznaje historię urokliwego górniczego miasteczka, którego układ architektoniczny jest niezmienny od XVI wieku. Można zobaczyć budynek dawnej mennicy książęcej i przepiękne zabytki natury sakralnej. Turysta może doznać chwili zadumy na jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce, na którym znajduje się monumentalny grobowiec - Mauzoleum rodziny Guttler. Zabytkowe kamienice i kręte uliczki skrywają niejedną tajemnicę. A wszystko to można zwiedzić z przewodnikiem ekologicznym automobilem, repliką Forda Buicka z początku XX wieku. Retro City Tour zaprasza do Złotego Stoku.



27.07.2020

Po sobotniej premierze i jednym dniu odpoczynku pora dobrze rozpocząć kolejny tydzień. I tym razem mamy dla Was premiery z południowo-wschodniej Polski. 

Na najnowszych znaczkach przedstawiono:

GÓRY PIEPRZOWE W SANDOMIERZU - REZERWAT PRZYRODY  No. 984

WĄWÓZ ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W SANDOMIERZU  No. 985

Zapewne wielu z Was miało już możliwość odwiedzić Sandomierz i tutejsze atrakcje. Jeśli jednak jeszcze ich nie zwiedziliście to właśnie macie ku temu doskonałą okazję. Znaczki turystyczne powstają w różnych miejscach kraju, czasem w takich, które już odwiedzaliście. Zawsze jednak nowe znaczki są pretekstem do kolejnych odwiedzin danej atrakcji, bo w końcu świat się zmienia, muzea organizują nowe wystawy, a przyroda zmienia się niemal każdego dnia oferując nam mnogość widoków, barw i atrakcji. I tak też będzie z miejscami, które za pośrednictwem znaczków chcemy Wam dzisiaj pokazać. Odwiedzajcie je w różnych porach roku, a nie raz, nie dwa zaskoczą Was one zmiennością.

Paczka ze znaczkami fizycznie dotarła do miejsca sprzedaży, także teoretycznie już powinny być dostępne dla turystów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyście przed wizytą upewnili się telefonicznie czy znaczki już są. Różne przeciwności losu czasem płatają nam figla i lepiej w taki sposób się zabezpieczyć. Zapraszamy do Sandomierza.



25.07.2020

Nietypowo bo w sobotę mamy dla Was szybką premierę. A że ostatnio kilka nowych znaczków w tym rejonie kraju przybyło, to zapewne z wielką radością powitacie kolejny znaczek, który przy okazji będziecie mogli zdobyć.

Według wszelkich znaków na niebie i ziemi znaczki już powinny być na miejscu. Tymczasem, szczególnie jeśli nie mieliście okazji poznać miejsca przedstawionego na krążku, zapoznajcie się z jego opisem. Wszelkie niezbędne dane dotyczące miejsca sprzedaży znaczka znajdziecie pod poniższym linkiem.

A gdy już dotrzecie na miejsce to koniecznie zróbcie kilka fotek do naszej znaczkowej galerii i cieszcie się widokiem kolejnego magicznego miejsca.

KASKADY RODŁA - WISŁA CZARNE  No. 983

Kaskady Rodła to zespół 25 naturalnych progów rzecznych na Białej Wisełce w Beskidzie Śląskim, ich wysokość waha się od 0.5 do 5 metrów. Pomysłodawcą nadania nazwy „Kaskady Rodła” był Jan Krop. Rodło było symbolem Związku Polaków w Niemczech, organizacji działającej na terenie Rzeszy od 1922 roku. Ponieważ członkowie związku nie mogli się posługiwać godłem polskim, w 1933 roku wprowadzony został symbol w kształcie odwróconej literki Z przedstawiającej bieg Wisły jako kolebki narodu Polskiego z zaznaczonym kreseczką Krakowem jako siedliskiem kultury polskiej. Kaskady Rodła można oglądać idąc niebieskim szlakiem pieszym na Baranią Górę z Wisły Czarnego lub ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą na Baranią Górę. Przy wodospadach możemy spotkać 22 punkt ścieżki dydaktycznej.



16.07.2020

Publikujemy ostatnie w tym tygodniu znaczki turystyczne. Tym razem pojawią się one na zachodzie kraju, w Świebodzinie, do którego już mieliście okazję kilka razy zawitać. Jeśli to zrobiliście to najnowsze znaczki będą kolejnym pretekstem do wizyty w tym mieście, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać Świebodzina, to może właśnie teraz jest ku temu najlepszy moment - w końcu Świebodzin ma już 4 znaczki turystyczne. 

A tymczasem na najnowszych krążkach przedstawiono:

SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE  No. 974

FIGURA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA W ŚWIEBODZINIE  No. 975

Odwiedzajcie zatem te obiekty, gdyż oddalone są one od siebie o zaledwie kilkaset metrów. Pod Centrum Pielgrzyma macie do dyspozycji wygodny i obszerny parking, także nie musicie się o nic martwić. Zwiedzajcie Świebodzin, poznajcie jego kluczowe atrakcje turystyczne i historię z nimi związaną. A po powrocie z wycieczki pamiętajcie o nas i innych turystach spragnionych Waszych relacji z podróży znaczkowym szlakiem.

Na koniec najważniejsza informacja. Paczka ze znaczkami aktualnie jest w drodze, zatem samych krążków na miejscu możecie się spodziewać w ciągu kilku najbliższych dni.



15.07.2020

Tym razem ze znaczkowymi premierami przenosimy się na południe Polski, do Brennej, gdzie zresztą całkiem niedawno pojawiły się dwa znaczki. Ale tym razem mamy dla Was krążki, dzięki którym nie dość, że poznacie Brenną to jeszcze jej okolice. 

A jest co zwiedzać bowiem na znaczkach przedstawiono bardzo ciekawe obiekty.

BESKIDZKI DOM ZIELIN "PRZYTULIA" W BRENNEJ  No. 980

WIEŻA WIDOKOWA NA STARYM GRONIU  No. 981

KRZYŻ ZAKOCHANYCH NA BUKOWYM GRONIU  No. 982

Zapraszamy zatem do odwiedzania tego regionu kraju. Turystycznych możliwości macie tu mnóstwo, a i na brak znaczków do zdobycia zapewne nie będziecie mogli narzekać. Wystarczy wybrać cel, zaplanować trasę i spacerując pośród lasów, gór i pól można zdobywać kolejne punkty. 

A znaczki już na Was czekają w dobrze Wam znanej Informacji Turystycznej w Brennej. Zapraszamy.



14.07.2020

Dzisiaj mamy jeszcze jedną, podwójną premierę dla wszystkich wypoczywających nad polskim morzem, ale i dla tych, którzy dopiero planują tutaj wypoczynek. Pozostajemy na północy kraju, ale tym razem przeniesiemy się nieco bardziej na północny wschód, na teren woj. pomorskiego, a dokładniej do Ustki. Właśnie w tym mieście znajdują się przedstawione na najnowszych znaczkach cele turystyczne, czyli:

POMNIK SYRENKI W USTCE  No. 976

LATARNIA MORSKA W USTCE  No. 977

Nie musimy chyba nikomu przypominać, że powyższe odnośniki prowadzą do katalogu znaczków, w którym znajdziecie opisy wszystkich atrakcji turystycznych prezentowanych na znaczkach. W miejscu tym znajdziecie także wiele innych przydatnych informacji jak odnośniki do stron internetowych, pozycję GPS miejsca czy adres miejsca sprzedaży znaczków. A przede wszystkim znajdziecie tam komentarze innych turystów i często niezwykle cenne wskazówki. Zostawiajcie je również i piszcie o Waszych wrażeniach po odwiedzeniu danego obiektu. Zachęcamy także do publikowania własnych relacji z turystycznych podróży na łamach naszych mediów społecznościowych. 

A tymczasem zapraszamy do zwiedzania i poznawania Ustki, która może się poszczycić wieloma innymi atrakcjami turystycznymi. Pokazane powyżej znaczki trafiły już do sprzedaży, także przybywajcie :-) 



14.07.2020

Myśleliście, że na jednym znaczku w Trzęsaczu poprzestaniemy? Otóż nie. Trzeba Wam zapewnić więcej atrakcji w okolicy dlatego właśnie dzisiaj zaczniemy dzień od premiery i pokazania Wam kolejnego miejsca, które warto odwiedzić podczas wypoczynku nad morzem.

Także tym razem zapraszamy Was do Motylarni w Niechorzu, która zlokalizowana jest tuż przy latarni morskiej. Mamy nadzieję, że spotkacie tam motyla przedstawionego na znaczku turystycznym i na pewno będzie to dla Was dużym przeżyciem.

Znaczek z motylarni jest już dostępny w sprzedaży, także nie musicie zwlekać z odwiedzaniem tego miejsca. Pamiętajcie o zrobieniu fotek i koniecznie podzielcie się nimi na naszym profilu FB. 

MOTYLARNIA NIECHORZE  No. 979

Motylarnia to cząstka tropiku nad Bałtykiem, która wprowadzi turystę w niezwykłą krainę motyli. W Motylarni na własne oczy zobaczyć można jak poczwarki przeobrażają się w piękne motyle. Motylarnia to miejsce, w którym znajduje się żywa wystawa motyli, swobodnie latających wokół zwiedzających. To jedno z niewielu miejsc, w którym możesz zobaczyć kilkadziesiąt gatunków motyli z Afryki, Azji i Ameryki. W środku poczuć można tropikalny klimat - bogata roślinność, szum wody, śpiew ptaków i fruwający mieszkańcy na wyciągnięcie ręki. Jest to miejsce zapewniające niepowtarzalne wspomnienia dla całej rodziny. Przewodnicy pokażą nie tylko najciekawsze gatunki motyli, ale również poczwarki i gąsienice. Ubierz się kolorowo i zabierz ze sobą aparat fotograficzny, by uwiecznić te wyjątkowe chwile.



<< 1 5 10 13 14 15 16 17 20 25 30 35 40 45 50 55 >>