Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1286
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1286!

Aktualności

<< 1 5 10 12 13 14 15 16 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

16.11.2020

Życie kulturalne i turystyczne zamarło, ale my mamy dla Was kolejną nowość i mamy nadzieję, że dzięki tej dzisiejszej premierze choć troszkę poprawimy Wam humor.

Znaczek dostępny jest w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.

Już teraz zachęcamy do zainteresowania się przedstawionym na znaczku obiektem i myślenia nad przyszłą wycieczką do Ziębic, w końcu w mijającym roku kilka znaczków w tym mieście przybyło, więc po ustaniu epidemii trzeba koniecznie nadrobić zaległości.

Najnowszy znaczek turystyczny przedstawia następujący obiekt.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W ZIĘBICACH  No. 1040

Kościół ewangelicki w Ziębicach został zbudowan na potrzeby ziębickich ewangelików w latach 1796–1797, wg projektu architekta N. von Gneisenau. Budowla powstała w miejscu i z wykorzystaniem elementów dawnego renesansowego pałacu książęcego. Pałac ten, wzniesiony ok. 1500 r., był letnią rezydencją książąt ziębickich i wdów książęcych. W przyziemiu i okalającym murze znajdziemy relikty (kamieniarka) z dawnego pałacu książęcego. Poświęcenia kościoła ewangelickiego dokonano w 1798 roku. Wnętrze pierwotnie posiadało dwie kondygnacje oraz empory wzniesione na planie elipsy. Po 1945 i zniszczeniach wojennych, w latach 1968-1969 zostało przebudowane dla celów oświatowych, a obecnie staje się centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także udostępnienie wieży widokowej kościoła na potrzeby ruchu turystycznego.



9.11.2020

Dokładnie 20 dni temu mieliśmy dla Was ostatnią premierę znaczków numerycznych. Czas więc przerwać ten zastój i dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić piękny znaczek jaki już możecie zdobyć podczas zwiedzania Nysy.

Jak nas poinformowano Punkt Informacji Turystycznej w tym mieście cały czas działa i prezentowany znaczek dostępny jest w sprzedaży. Niemniej jednak śledźcie sytuację w kraju, a jeśli tylko macie wątpliwości co do dostępności znaczka czy możliwości zwiedzania koniecznie skontaktujcie się z pracownikami IT w Nysie. Zresztą od tego miejsca proponujemy zacząć zwiedzanie miasta, które ma wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. 

Tymczasem przedstawiamy wizerunek Pięknej Studni, która znalazła się na najnowszym znaczku. Jeśli dotrzecie do tego miejsca, koniecznie zróbcie dla nas kilka fotek i podeślijcie wraz z relacją. Stojąc przy studni rozejrzyjcie się dokładnie, a na pewno dostrzeżecie jeszcze kilka ciekawych architektonicznie obiektów i co ważne część z nich również pokazaliśmy na znaczkach turystycznych. Zachęcamy zatem do zwiedzania.

PIĘKNA STUDNIA W NYSIE  No. 1039

Piękna studnia powstała w 1686 roku, z fundacji burmistrza Nysy – Caspra Naasa, a jej wykonaniem zajął się nadzorca biskupiej mennicy i arsenału Wilhelm Helleweg. Studnia ma głębokość 7 metrów, a jej kamienna cembrowina została wykonana z marmuru sławniowickiego. Krata Pięknej Studni, jest arcydziełem barokowej sztuki kowalskiej, ozdobionej ornamentyką roślinną i zwierzęcą, a wieńczy ją dwugłowy orzeł habsburski. Studnia została ozdobiona tą wspaniałą kratą, aby uniemożliwić zatrucie wody w studni, co kilkakrotnie się zdarzało w historii wojen Nysy. Dodatkowo dzień i noc studni pilnowało dwóch strażników. Jak ważne było to ujęcie wody może świadczyć choćby fakt, że aby bardziej zabezpieczyć wodę w tej studni zamontowano w niej pierwszą na Śląsku pompę wodną. Dziś ze stojącej w pobliżu rynku studni już nikt nie czerpie wody. Piękna za dnia i cudownie oświetlona w nocy stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną miasta.



31.10.2020

Od dłuższego czasu zastanawiacie się jaki będzie temat kolejnej serii ZK. Myśleliśmy nad tym długo, bo i propozycji było sporo, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na temat, który do łatwych nie należy, ale może dzięki temu ta seria ZK przyczyni się do popularyzacji historii i wiedzy o tej określonej grupie zabytków.

Tematem jednej z kolejnych serii ZK będą „Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Ale tak jak wspomnieliśmy, nie będzie to sprawa łatwa, dlatego chcielibyśmy, tym razem w jej powstanie zaangażować Was – kolekcjonerów. Jest w tym gronie cała masa krajoznawców, pasjonatów historii, geografii, architektury, regionalistów. Chcielibyśmy z Waszą pomocą stworzyć wykaz kilkudziesięciu nieistniejących zamków i pałaców w Polsce i pokazać je na ZK.

Sprawa jest o tyle utrudniona, że kierując się wyborem danego obiektu trzeba wziąć pod uwagę istniejące źródła, które pozwolą odtworzyć wygląd obiektu i stworzyć jego opis. Dodatkowo konieczne jest wykluczenie obiektów, które istnieją do czasów obecnych jako ruiny i istnieje prawdopodobieństwo, że mogą zostać odbudowane lub stać się atrakcją turystyczną i tym samym być obiektem, dla którego możliwe jest powstanie ZT. Po zastosowaniu takich kryteriów grono potencjalnych miejsc zostanie mocno okrojone, ale wierzymy, że dzięki temu na znaczkach pojawią się same perełki.

Całość prac chcielibyśmy powierzyć „Zespołowi merytorycznemu ds. ZK”. Do swojej dyspozycji zespół ten będzie miał zamkniętą grupę w serwisie facebook, na łamach której członkowie grupy będą mogli dyskutować o kolejnych miejscach, zbierać oraz przygotowywać materiały nt. poszczególnych obiektów. Celowo chcemy wydzielić do tego oddzielną grupę, aby uporządkować działania i nie zaśmiecać ogólnego profilu znaczków. Grupa z założenia ma być zamknięta dla osób z zewnątrz, z jednej strony z uwagi na wszechobecny spam, a z drugiej z uwagi na fakt, iż wielu turystów w dalszym ciągu traktuje ZK jako niespodziankę. Nie psujmy więc im tej radości. My postaramy się możliwie jak najmniej ingerować w pracę tego zespołu, ale jednocześnie dla Zbyszka rezerwujemy tzw. „ostatnie słowo”.

I to jest właśnie dzień, w którym ogłaszamy nasz pomysł i chcemy prosić Was o pomoc. Dotychczasowe serie ZK także powstawały przy dużym udziale i pomocy samych kolekcjonerów, dlatego też jesteśmy przekonani, że i tym razem nas nie zawiedziecie. My zaś skupimy się na bieżących zadaniach, tworzeniu nowych ZT, treści, obsłudze kolekcjonerów itp.

To jak, kto jest zainteresowany udziałem w tym projekcie? Chętnych prosimy o zgłaszanie się w komentarzach pod niniejszym postem na FB. Czekamy na Was.

Zespół Znaczków Turystycznych



23.10.2020

Wczoraj przedstawialiśmy ZO z Barda i dziś również mamy dla Was znaczkową nowość z tego miasteczka. Ale tym razem nie jest to znaczek o tematyce sakralnej, a kolejowej, bo kolej to wielka pasja Ojca Leszka, który jest inicjatorem powstania również tego znaczka. Zresztą wiemy dobrze, że miłośników kolei w gronie znaczkomaniaków jest więcej i już widzimy ich uśmiechy na wieść o nowym znaczku okolicznościowym, w dodatku z wizerunkiem lokomotywy EP07.

Znaczek ma za zadanie upamiętnić przypadającą w tym roku 115. rocznicę istnienia przystanku kolejowego w Bardzie, ale mamy nadzieję, że skłoni Was on do tego, aby nieco dokładniej poznać tę kolejową część miasta, zerknąć na zabudowę stacyjną, przyjrzeć się kładce czy położonemu w pobliżu tunelowi. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, który będzie przyczynkiem do lepszego poznania tego miejsca.

Znaczek czeka już na Was w Bardzie w sklepiku klasztornym, razem z kilkunastoma innymi krążkami, zarówno okolicznościowymi jak i numerycznymi. 

ZO - 115 LAT PRZYSTANKU KOLEJOWEGO BARDO ŚLĄSKIE

Przystanek kolejowy Bardo Śląskie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Linię tę budowano etapami w latach 1871 – 1875. Do Barda kolej dotarła w 1872 r. Stację wybudowano w Przyłęku obecnie Bardo Przyłęk (do 1945 r. nazwa Wartha Frankenberg). W Bardzie przez dwa lata budowano tunel kolejowy, więc pociągi z Wrocławia dojeżdżały tylko do stacji Bardo Przyłęk. Pierwszy pociąg próbny przejechał przez Bardo do Kłodzka 16.08.1873 r. Jednak dopiero od 1874 r. regularnie zaczęły jeździć pociągi najpierw do Kłodzka, a później do Międzylesia. Ponieważ stacja kolejowa Bardo Przyłęk jest znacznie oddalona od centrum Barda, dla wygody mieszkańców, turystów i pielgrzymów przybywających do sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej w 1905 roku wybudowano przystanek kolejowy Bardo Śląskie. Duży wkład, również finansowy w budowę tego przystanku mieli kustosze sanktuarium czyli zgromadzenie redemptorystów. Do dziś zachowały się przedwojenne drewniane wiaty, zabytkowa kładka nad torami oraz budynki stacyjne. W roku 2020 r., w 115. rocznicę powstania tego przystanku trwa gruntowny remont zabytkowych wiat peronowych. Z tego przystanku kolejowego można dojechać bezpośrednio do Poznania, Zielonej Góry, Gliwic, Warszawy, Kudowy Zdr. i Pragi, a niebawem również do Olsztyna i Gdyni.



22.10.2020

Po krótkiej przerwie w tym pełnym premier tygodniu, wracamy z kolejną nowością czyli znaczkiem okolicznościowym, który możecie zdobyć odwiedzają Bardo.

Prezentowany dzisiaj znaczek to kolejna inicjatywa Ojca Leszka, który dba nie tylko o to, aby poprzez znaczki pokazać atrakcje turystyczne Barda, ale też zapoznać nas z historią Zgromadzenia Redemptorystów, a także dostarczyć wszystkim kolejne tak bardzo potrzebne w grze kolekcjonerskiej JOKERY.

Jesteśmy przekonani, że i tym razem wczytując się w opis niniejszego znaczka poznacie kolejną ciekawą postać. Zachęcamy też do rozszerzenia zdobytej wiedzy, w końcu rolą znaczków jes też edukować kolekcjonerów. 

A jeśli chcecie wejść w posiadanie tego znaczka to koniecznie musicie odwiedzić Bardo i tamtejszy sklepik klasztorny. Znaczek już na Was czeka, a wraz z nim kilka ciekawych pieczęci, możliwość wykonania sobie zdjęcia z Maxi Znaczkiem i wiele innych turystycznych i nie tylko pamiątek. Zapraszamy do Barda.

ZO - O. BERNARD ŁUBIEŃSKI, REDEMPTORYSTA MISJONARZ NIOSĄCY NADZIEJĘ

Bernard Łubieński urodził się 9.12.1846 r. w Guzowie k. Warszawy. Dzieciństwo i wczesną młodość przeżył w domu rodzinnym. Po ukończeniu studiów w katolickim kolegium w Ushaw w Anglii, wstąpił do Redemptorystów. 29.12.1870 r. został kapłanem. Przez jedenaście lat pracował w Anglii jako misjonarz i duszpasterz wśród katolików angielskich i polskich emigrantów. Jego wielkim pragnieniem był powrót redemptorystów do Polski. To pragnienie spełniło się. Powróciwszy do Ojczyzny w 1883 r. przyczynił się do powstania klasztoru redemptorystów w Mościskach, obecnie Ukraina. W 1885 roku został dotknięty paraliżem nóg, pozostał kaleką do końca życia. Nie przeszkadzało mu to w pracy misyjnej, a jeszcze bardziej stawał się misjonarzem niosącym nadzieję. Głosił słowo Boże zarówno ubogim robotnikom i mieszkańcom wsi, jak też ziemiaństwu i arystokracji. O. Bernard był wielkim czcicielem Maryi, to jemu zawdzięczamy kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce. Utrudzony działalnością apostolską i doświadczony cierpieniem o. Bernard zmarł w opinii świętości 10.09.1933 r. w Warszawie. Jego doczesne szczątki znajdują się w kościele redemptorystów w Warszawie, gdzie przybywają ludzie z różnymi troskami prosząc o łaski. Rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny; w 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót o. Bernarda. Od tego momentu przysługuje mu oficjalnie tytuł: Czcigodny Sługa Boży.



21.10.2020

Kolejnym znaczkiem turystycznym, którego premierę przygotowaliśmy w tym tygodniu jest przedstawiony na widocznej obok grafice Zabytkowy Dworzec Kolejowy w Skawinie. Na chwilę obecną to jedyne miejsce w Skawinie, które posiada swój znaczek, ale liczymy na to, że niebawem się to zmieni, bo przecież Skawina ma conajmniej kilka obiektów, które mogłyby posiadać własne znaczki. 

Dworzec i mieszcząca się w nim Biblioteka Publiczna dla wielu z Was będzie zapewne punktem startowym podczas zwiedzania Skawiny, a nawet jeśli nie, to z powodu znaczka poznacie to miejsce. Dziś zabytkowy budynek dworca jest jednym z przykładów dobrze wykonanej rewitalizacji i dowodem na to, że nie wszystko co stare musi stać puste i niszczeć. Miejsce to ma również swoją historię, ale o niej dowiecie się już z poniższego opisu i z audiobedekera, który właśnie przygotowujemy. 

Tymczasem zachęcamy do zwiedzania Skawiny. To świetny punkt wypadowy nie tylko do zwiedzania Krakowa, ale i jego okolic oraz licznych miejsc znaczkowych jakie znajdują się w pobliżu.

ZABYTKOWY DWORZEC KOLEJOWY W SKAWINIE  No. 1036

Skawiński Dworzec swoją historię rozpoczyna w roku 1884. Skawina znajdowała się wówczas na terenie Galicji. Panujący cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I postanowił, że na terenie miasta powstanie Galicyjska Kolej Transwersalna, która stała się jedną z inwestycji upamiętniających 500-lecie rządów Habsburgów. Dworzec Kolejowy w Skawinie od XIX wieku stanowi ważny punkt na mapie miasta. Wraz z upływem lat budynek niszczał i utracił swoją podstawową funkcję. W 2017 roku rozpoczęła się modernizacja skawińskiego Dworca w ramach projektu „Dworzec "Biblioteka Skawina" - przywrócenie budynkowi dworca kolejowego w Skawinie walorów zabytku z przeznaczeniem obiektu na cele publiczne”. Od 1 lipca 2020 roku w budynku Dworca PKP mieści się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.



21.10.2020

Wstaje nowy dzień, przecieracie zaspane jeszcze oczy, a na ekranie komputera/telefonu w oddali majaczy sylwetka T34. Ale to nie żadna senna mara, to rzeczywistość i wizerunek kolejnego znaczka turystycznego jaki dla Was przygotowaliśmy. 

Tym razem znaczkowy szlak turystyczny prowadzi nas do leżącego nad Wisłą Mniszewa gdzie znajduje się Skansen Militarny I Armii Wojska Polskiego. Jednak nie będziemy tu pisali o atrakcjach jakie czekają na Was na miejscu - to musicie zobaczyć sami, bo wtedy turystyczna przygoda smakuje lepiej, a miejsce jest w stanie czymś Was zaskoczyć. Podstawowe dane o obiekcie znajdziecie poniżej, a całą resztę będziecie mieli przyjemność poznać na miejscu. Znaczki już na Was czekają, zatem zapraszamy do planowania wypraw i życzymy udanego zwiedzania.

SKANSEN MILITARNY I ARMII WOJSKA POLSKIEGO W MNISZEWIE  No. 1035

Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, usytuowany jest na Mazowszu w Gminie Magnuszew. Został oddany do użytku 16 października 1977 r. w celu upamiętnienia ciężkich walk, stoczonych w obronie przyczółka warecko-magnuszewskiego w okresie od 9 sierpnia do 12 września 1944 r. przez żołnierzy 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty oraz 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii. Ekspozycja Skansenu składa się z trzech części: pomnikowej, kompanijnego odcinka obrony oraz wystawy sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego. W 2014 r. został wybudowany nowoczesny pawilon wystawienniczy - Centrum Kultury i Tradycji Historycznej. Budynek swoją oryginalną i surową architekturą, przypomina wkomponowany w skarpę betonowy schron. Co roku w lipcu w Skansenie organizowane są Pikniki Militarne, podczas których odbywają się inscenizacje wydarzeń wojennych. Na terenie Skansenu znajdują się dwie ścieżki edukacyjne: „Śladami Celtów - Nadwiślańska Nekropolia” oraz „Historia umundurowania i uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu II Wojny Światowej”.



20.10.2020

Nieczęsto mamy premierę znaczków turystycznych w tej części kraju, ale sytuacja powoli się zmienia i coraz więcej obiektów przystępuje do znaczkowej idei. Najnowszym miejscem, w którym właśnie zadomowił się znaczek jest Osada Jaćwiesko - Pruska w Oszkiniach, a wizerunek znaczka jaki w tym obiekcie zdobędziecie widzicie na grafice obok. 

Nie przedłużając zatem, tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca. Nie zapomnijcie tylko, aby szczególnie teraz w czasach pandemii i po praktycznie zakończonym sezonie turystycznym, zerknąć na stronę internetową obiektu i zorientować się jak aktualnie wygląda sytuacja z dostępnością miejsca. Sądzimy, że nie powinno być z tym problemu, ale nie zaszkodzi sprawdzić. A kiedy już traficie do osady to koniecznie zróbcie dla nas kilka fotek i podeślijcie w relacji, tak by Wasi turystyczni znajomi również mogli zobaczyć to miejsce i nabrać większej ochoty na wędrówkę znaczkowym szlakiem. Zatem do zobaczenia w Oszkiniach.

OSADA JAĆWIESKO - PRUSKA W OSZKINIACH  No. 1033

Osada Jaćwiesko – Pruska w Oszkiniach powstała na blisko ośmiu hektarach lasu, niedaleko granicy Polski i Litwy. Miejsce to ma być pamiątką i uhonorowaniem dwóch plemion, które zamieszkiwały te tereny – Jaćwingów i Prusów. Zobaczymy tutaj typowe zabudowania dla ówczesnych czasów, miejsca kultu takie jak kamienny basen rytualny czy święty gaj, w jakim Jaćwingowie składali bogom swoje ofiary z darów natury. Każdy turysta może się tu również sprawdzić w strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem lub siekierą, odbyć konną przejażdżkę czy przejść się po specjalnie przygotowanych spacerowych ścieżkach. Jednak przede wszystkim poznamy tutaj mało znaną historię Jaćwingów i Prusów ich codzienne życie, rytuały, zmagania z naturą i wrogami. Osada Jaćwiesko – Pruska to miejsce pamięci, pamięci po dzielnych rodach zamieszkujących te tereny. Wyśmienicie obrazuje to drewniana tablica na której wyryty jest napis w języku pruskim, który głosi - "Wybacz bracie, ty jesteś pochowany, ja żyw (...). Tysiąc lat spałeś, a teraz wstajesz i znowu widzimy tu stare Prusy".



20.10.2020

Od wczorajszej premiery minęło zaledwie kilkanaście godzin, a już mamy gotowy kolejny znaczek i kolejną propozycję zwiedzania niezwykle interesującego muzeum. Tym razem na znaczku przedstawiliśmy budynek z Woli Gułowskiej, w którym mieści się Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.

Sam znaczek to turystyczne zaproszenie do poznania tego miejsca i historii, którą opowiada. Z pewnością w pierwszej kolejności do Woli Gułowskiej trafią wszyscy zainteresowani  tematem II wojny światowej i polskich formacji zbrojnych, ale mamy nadzieję, że znaczek przyciągnie tu także tych z Was, którzy dopiero co zagłębią się w ten temat. Jesteśmy przekonani, że się nie rozczarujecie.

Tradycyjnie liczymy na Waszą aktywność turystyczną i na to, że po wizycie w muzeum pozostawicie na tej podstronie stosowny komentarz. Czekamy także na Wasze relacje ze zwiedzania, które chętnie umieścimy na naszym profilu FB. A tymczasem pora na podstawową dawkę danych na temat samego muzeum.

MUZEUM CZYNU BOJOWEGO KLEEBERCZYKÓW W WOLI GUŁOWSKIEJ  No. 1032

Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej to multimedialne muzeum poświęcone ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 r., stoczonej w dniach 2-6 października 1939 r. przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, która na tych terenach stawiła opór niemieckiej 13 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, której z odsieczą przyszła 29 Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej. Pomimo sukcesów militarnych bitwa zakończyła się kapitulacją wojsk polskich. Pamiątki po bitwie, przez wiele lat znajdowane w okolicznych lasach lub na polach, ale nierzadko otrzymane przez mieszkańców bezpośrednio od żołnierzy, trafiały najpierw do izby pamięci w Szkole Podstawowej im. gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej. W 1989 r. zostały przekazane do nowo utworzonego Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.



19.10.2020

Pora na kolejne premiery i w pierwszej kolejności chcemy przedstawić Wam znaczek z Chmielnika. To tutaj w dawnej synagodze znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, w którym dowiecie się wielu interesujących faktów na temat przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu kielecczyzny. My teraz nic więcej nie zdradzimy, a podstawową charakterystykę miejsca poznacie studiując poniższy opis znaczka i miejsca. Po więcej informacji musicie się pofatygować do Chmielnika.

Znaczek już dotarł na miejsce i jak zwykle w ciągu 1-2 dni będzie dostępny w sprzedaży. Jeśli więc już teraz nie wiecie co ze sobą zrobić, to właśnie macie pierwszą z turystycznych propozycji, a następne już wkrótce. Bądźcie z nami i śledźcie kolejne komunikaty.

ŚWIĘTOKRZYSKI SZTETL W CHMIELNIKU  No. 1037

Muzeum ,,Świętokrzyski Sztetl’’ w Chmielniku w woj. świętokrzyskim znajduje się w murach XVIII-wiecznej synagogi. Nowoczesna i multimedialna wystawa w połączeniu z tradycyjnymi eksponatami zachęca do poznania sztetli – przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu dawnej Kielecczyzny. Atrakcją muzeum jest jedyna na świecie – a przez to absolutnie unikatowa – szklana bima, pomyślana jako uwspółcześniona rekonstrukcja dawnej bimy – czyli miejsca do odczytywania Tory. We współczesnym chmielnickim muzeum bima służy do minikoncertów lub ekskluzywnych prezentacji, zaś sama w sobie, dzięki niepowtarzalnej grze światła w szklanych elementach - ogniskuje uwagę każdego z gości. Na dawnym babińcu odbywają się wydarzenia artystyczne oraz prezentowane są wystawy czasowe. Przy synagodze na najstarszym cmentarzu żydowskim znajduje się ,,Dom Cienia’’ upamiętniający dawnym żydowskich mieszkańców Chmielnika.



16.10.2020

Prawdę powiedziawszy dzisiejsza premiera miała mieć miejsce dopiero w poniedziałek, ale że i tak większość z Was wie już o tych znaczkach, dlatego publikujemy ich wizerunki dzisiaj, abyście mogli lepiej zaplanować turystyczne wypady w przyszłym tygodniu i mieli się czym cieszyć w nadchodzący weekend. 

Tymczasem proponujemy Wam wyprawę znaczkowym szlakiem do Istebnej, gdzie warto zwiedzić następujące obiekty turystyczne:

KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ NA STECÓWCE W ISTEBNEJ  No. 1027

IZBA PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI W ISTEBNEJ  No. 1028

KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO NA KUBALONCE W ISTEBNEJ  No. 1038

To już kolejne w tym roku znaczki w tym niezwykle interesującym regionie. Zapewne wielu z Was już odwiedziło te miejsca, ale jesteśmy pewni, że spora grupa wróci tu raz jeszcze, bo sami widzicie, że jest po co i jeszcze tyle turystycznych atrakcji czeka na odkrycie. 

Widoczne powyżej znaczki właśnie zostały wysłane do miejsca przeznaczenia i jeśli nic nie stanie im na drodze to najpewniej w okolicach środy przyszłego tygodnia powinny być dostępne w sprzedaży. Wy natomiast ze spokojem planujcie swoje wycieczki, a jeśli już odwiedzicie Istebną, to koniecznie podzielcie się wrażeniami i przygotujcie relację z tego wypadu. Chętnie opublikujemy ją w naszych mediach społecznościowych, aby także inni turyści nabrali chęci na zwiedzanie kolejnych znaczkowych miejsc. 



12.10.2020

Minął niezwykle pracowity weekend i wracamy do Was z kolejnymi znaczkowymi newsami. Tak jak zapowiadaliśmy w naszym sobotnim materiale, w najbliższym czasie ukażę się kilka znaczków, a pierwszym z nich będzie prezentowany dzisiaj znaczek z Muzeum w Niepołomicach.

Wszelkie niezbędne linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej temu znaczkowemu obiektowi, natomiast sam znaczek już od 13 października zdobędziecie na miejscu w Niepołomicach. Zapraszamy do zwiedzania tego obiektu i koniecznie pochwalcie się tą wizytą w naszych mediach społecznościowych.

MUZEUM - ZAMEK KRÓLEWSKI W NIEPOŁOMICACH  No. 1034

Muzeum Niepołomickie jest samorządową instytucją kultury. Placówka została utworzona w 2001 roku, w oparciu o archiwum twórczości mistrza fotografii przyrodniczej, filmowca i podróżnika Włodzimierza Puchalskiego. Muzeum mieści się w przepięknym zamku królewskim w Niepołomicach. Zamek jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego, wzniesioną w pierwszej połowie XIV wieku. Sale ekspozycyjne zajmują I piętro zamku. Niegdysiejsza rezydencja Piastów i Jagiellonów, pieczołowicie odrestaurowana, stwarza wyjątkową okazję do spotkań z historią, przyrodą i sztuką. Odwiedzających muzeum zapraszamy na spacer po zamku, aby poznać bogatą historię, legendy i fakty związane z pobytami polskich królów, ale także historię Niepołomic, miejscowe bogactwo przyrodnicze, dzieła sztuki oraz zabytki antyczne.



10.10.2020

Mamy nadzieję, że dobrnęliście do końca filmu, zatem pora na kolejne konkrety. Nagranie nie jest długie i nie mogliście w nim brać udziału na żywo, ale będzie nam miło, jeśli po obejrzeniu materiału zechcecie do nas coś napisać w komentarzu na YouTube lub pod postem w serwisie Facebook. Cały nasz zespół będzie myślami z Wami, a jeśli macie do nas jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiemy.

Ale to nie koniec atrakcji, bowiem czym byłoby spotkanie kolekcjonerów (nawet wirtualne), gdyby nie znaczek okolicznościowy. Przygotowaliśmy go i tym razem i jak co roku Centrala Znaczków Turystycznych w Czechach podarowała nam pewną ograniczoną ilość znaczków. Chcielibyśmy przekazać go wszystkim, jednak nie mamy takiej możliwości, dlatego warunkiem zdobycia dziś zaprezentowanego znaczka okolicznościowego jest przesłanie do nas wiadomości e-mail na adres spotkanie@znaczki-turystyczne.pl (e-mail służy jedynie do rezerwacji ZO ze spotkania)  o treści "Znaczek IX Spotkanie". W wiadomości podajemy imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania. Pierwszych 200 osób zostanie poinformowanych o rezerwacji znaczka. Jedna rodzina może zarezerwować jeden znaczek, każdy dodatkowy jest możliwy do zakupienia w normalnej cenie. Wysyłka zarezerwowanych znaczków nastąpi jednak dopiero w momencie, w którym będziecie składać jakieś inne zamówienie. 

Cóż więcej napisać, tęsknimy za naszymi spotkaniami, ale mamy nadzieję, że już za rok wszystko wróci do normalności. A tymczasem rozwijajcie swoje turystyczne pasje, promujcie swoje regiony poprzez znaczkową ideę i dbajcie o siebie, abyśmy za rok w takim samym składzie mogli się spotkać gdzieś w Polsce.



10.10.2020

Zbliża godzina 20:00 i tak jak zapowiadaliśmy, pora ruszać z materiałem jaki dla Was przygotowaliśmy. Chociaż spotykamy się wirtualnie niemal codziennie, to jednak nic nie zastąpi kontaktu na żywo, oko w oko, ramię w ramię, twarz w twarz. Niestety ten rok jest inny niż wszystkie i już nie raz mieliście okazję tego doświadczyć. Zdecydowaliśmy, że IX Spotkanie Kolekcjonerów ZT w realu się nie odbędzie i dziś, widząc co dzieje się wkoło, cieszymy się, że właśnie taką decyzję podjęliśmy. Pod koniec wakacji stwierdziliśmy, że i tak się z Wami zobaczymy. Chcieliśmy pierwotnie zorganizować live'a na żywo, abyście choć przez chwilę symbolicznie mogli z nami pobyć. Ale spotkania wirtualne w tej formule to tak naprawdę domena osób młodych, a dobrze wiemy, że zdecydowana większość znaczkomaniaków to przedział wiekowy 40+, więc nie wszyscy chętni poradzą sobie z ogarnięciem tych spraw. Nagraliśmy więc krótki materiał, który będziecie mogli odtworzyć w dowolnym momencie, nawet jeśli 10 października nie będziecie mogli być z nami. To takie nasze symboliczne spotkanie kolekcjonerów – wirtualne, bo poprzez ekran komputera, tabletu lub telefonu. Film osadzamy na naszym kanale YouTube. Chcemy, by materiał ten był dostępny dla wszystkich, bez względu na to jak szybkie łącze internetowe posiadają. Wiemy, że świadomie zrezygnowaliśmy z atrakcyjnej formy spotkania, ale chcemy dotrzeć do Was wszystkich, stąd taki wybór, a nie inny. Zatem nie przedłużając zapraszamy do oglądania, a zaraz po nim koniecznie wróćcie tu na stronę, gdzie znajdziecie kolejne ciekawe informacje odnośnie spotkania i niespodzianek jakie w nagraniu umieściliśmy.

LINK DO MATERIAŁU NA YOUTUBE >>



10.10.2020

Niestety ze względów technicznych zmuszeni jesteśmy przesunąć publikację naszego spotkania na godzinę 20. Jednocześnie informujemy, że czas publikacji tego materiału może ulec zmianie. Za zaistniałą sytuację najmocniej przepraszamy.



10.10.2020

W ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT, które w tym roku nie odbędzie się w tradycyjnej formie, przygotowaliśmy dla Was spotkanie symboliczne - internetowe. Ma ono być proste w formie, tak by każdy, niezależnie od szybkości łącza internetowego i posiadanego sprzętu mógł w nim uczestniczyć. Będzie to obraz z naszym przekazem, ale to Wy napiszecie jego dalszą część zadając pytania na YT i FB, a my jeśli tylko damy radę z chęcią na wszystkie pytania odpowiemy.

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w tym przekazie, będą mogły odtworzyć je, w późniejszym terminie, jednak mogą Was wtedy ominąć pewne niespodzianki.

Przypominamy zatem, że ten wirtualny przekaz rozpocznie się dzisiaj o godzinie 19:00. Bądźcie z nami w ten symboliczny sposób, a jesteśmy przekonani, że nawet z takiej formy spotkania będziecie zadowoleni. Wiadomo, że nic nie zastąpi spotkania łokieć w łokieć, ale mamy nadzieję, że tegoroczne zaległości nadrobimy za rok kiedy już wszystko wróci do normy.



9.10.2020

Zbliża się termin, w którym do użytku turystów zostanie oddany zrewitalizowany park krajobrazowy z ruinami XIX-wiecznego pałacu księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord w Zatoniu. Z tej okazji został wydany znaczek okolicznościowy, którego wizerunek przedstawiamy obok.

Z powodu nowych obostrzeń związanych z COVID-19, niestety nie mamy pewności w jakiej formie odbędzie się uroczyste otwarcie parku. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Parku Książęcego Zatonie (@parkzatonie), gdzie będą publikowane aktualne informacje na ten temat.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków zapraszamy do nowej informacji turystycznej przy ul. Zatonie – Księżnej Doroty, gdzie bezpłatnie otrzymają znaczek. Jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną sztukę znaczka. Informacja Turystyczna nie będzie prowadzić dystrybucji wysyłkowej – znaczek będzie można otrzymać tylko na miejscu. Ilość znaczków ograniczona. W razie pytań o dostępność znaczków, prosimy o kontakt mailowy pod adresem info@visitzielonagora.pl. Informacja turystyczna w Zatoniu rusza od 18 października 2020 roku i będzie dostępna od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.

My już zdjęcia zatońskiego parku i odrestaurowanych obiektów widzieliśmy i szczególnie wieczorową porą robią one niesamowite wrażenie. Warto jednak wszystko zobaczyć na własne oczy i poczuć klimat tego miejsca. Zapraszamy zatem do Zatonia.

ZO - OTWARCIE PARKU KSIĄŻĘCEGO W ZATONIU

Zapraszamy serdecznie do Zielonej Góry - Zatonia do zwiedzenia zrewitalizowanego parku krajobrazowego z ruinami XIX-wiecznego pałacu księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord. Park przeszedł niemałe zmiany, dzięki czemu zostało odtworzonych wiele historycznych obiektów architektury parkowej. Spacerując po parku warto wstąpić do odbudowanej oranżerii, w której działać będzie klimatyczna kawiarenka. Została odtworzona altana różana na wzgórzu, z której rozpościera się piękny widok na park i pałac. Po wyczerpującym spacerze lub przejażdżce rowerowej można odpocząć na ławeczce nad stawem. Na pałacowym dziedzińcu powstały również dwie fontanny, które wieczorem są pięknie podświetlone wraz z ruinami i oranżerią.



8.10.2020

Wśród wielu zabytków jakie przetrwały wieki, znajduje się sporo kościołów. Są to świątynie starsze lub młodsze i wiele z nich, będąc turystycznymi atrakcjami, znalazło się na znaczkach turystycznych. Dziś do tego grona dołącza kolejny kościół, który być może mieliście już okazję zwiedzać przy okazji wizyty w Komornikach.

O kościele jak zwykle napisaliśmy krótko w notce dostępnej pod poniższym linkiem, ale zachęcamy także do lektury historii komornickiego kościoła na stronie parafialnej. Więcej ciekawych faktów postaramy się dostarczyć wraz z nagraniem audio jakie niebawem dostępne będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka.

A tymczasem zapraszamy do Komornik, bowiem najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie już od piątku od godziny 12:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Komorniki, gdzie odbędzie się symboliczna inauguracja nowego znaczka. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W KOMORNIKACH  No. 1031

Parafia w Komornikach należała do najdawniejszych posiadłości biskupstwa poznańskiego. Obecny kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła powstał na początku XX wieku, w wyniku rozbudowy, która miała miejsce w latach 1911-1912. Ze starego gotyckego kościoła zbudowanego w tym miejscu prawdopodobnie w XV wieku, pozostało jedynie prezbiterium z ołtarzem głównym wykonanym przez sztukatorów włoskiego pochodzenia. Do prezbiterium dobudowano nawę środkową i nawy boczne, w których powstały dwa nowe ołtarze autorstwa Władysława Marcinkowskiego oraz ołtarz patrona parafii, a także malowidła Z. Piechowiaka. Malowidła w nawie głównej to dzieło Stanisława Jareckiego, a w prezbiterium Wiktora Gosieckiego. Z dawnego wyposażenia zachowała się ponadto osiemnastowieczna rokokowa chrzcielnica i zabytkowe XX wieczne organy o przepięknym brzmieniu. W nowo wybudowanej wieży kościelnej umieszczono trzy dzwony, przy czym czas wojen przetrwał największy z nich poświęcony św. Andrzejowi Apostołowi. Z okresu II wojny światowej pochodzi także pamiątkowa tablica z brązu poświęcona pamięci poległych, zamordowanych i zaginionych mieszkańców gminy Komorniki.



7.10.2020

Tym razem pozostajemy dłużej na terenie województwa małopolskiego i przenosimy się na jego południowo-zachodnie krańce, do Zawoi. W okolicach tej najdłuższej wsi w Polsce znajduje się wiele ciekawych miejsc turystycznych, tym razem pokażemy Wam jedynie dwa z nich. Mamy jednak nadzieję, że w ramach swoich turystycznych wypraw zechcecie je poznać, a przy okazji zdobyć najnowsze krążki.

Przedstawiamy zatem kolejne znaczki turystyczne, na których znajdują się:

WODOSPAD NA MOSORNYM POTOKU W ZAWOI No. 1029

BESKID ŻYWIECKI - HALA BARANKOWA No. 1030

Oba znaczki zakupicie w Galerii "Na Ucieche" mieszczącej się w Zawoi pod numerem 1008. W miejscu tym funkcjonuje kawiarnia, w której szczególnie w chłodniejsze dni można się nieco rozgrzać przy kawie lub herbacie przed lub po górskich wędrówkach. Przed wyprawą koniecznie zapoznajcie się z opisami prezentowanych dziś znaczkowych miejsc, bowiem pełne uroki Hali Barankowej poznacie jedynie w sezonie letnim, choć jesienią i zimą również jest tam urokliwie. A tymczasem zapraszamy do Zawoi i wędrówek szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.



6.10.2020

Po dobrze rozpoczętym tygodniu i wczorajszej premierze w Świeradowie-Zdroju, przenosimy się do Olkusza - miasta, które wielu z Was zapewne już poznało podczas wcześniejszych wypraw znaczkowym szlakiem. Ale jak dobrze wiemy, nie zawsze wszystko udaje się zwiedzić i właśnie w takich momentach pomagają w tym nasze znaczki, które wskazują Wam kolejne kierunki podróży.

Dziś za pośrednictwem znaczków turystycznych chcemy Wam pokazać kolejne dwie atrakcje turystyczne Olkusza, czyli:

ORGANY HANSA HUMMLA W OLKUSZU No. 1024

MUZEUM TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA WOŁKOWSKIEGO W OLKUSZU No. 1025

Jeszcze przed wycieczką do Olkusza polecamy lekturę internetowych źródeł, w których dokładnie opisano oba miejsca i przedstawiono sporo fotografii. My, encyklopedyczną notkę udostępniamy na podstronie konkretnych znaczków, a jeśli i to Wam nie wystarcza, to koniecznie musicie zaczekać na Audiobedeker, w którym z pewnością znajdziecie kolejne ciekawostki. Ale to tylko dodatki, ponieważ nic nie zastąpi osobistej wizyty w danym miejscu. Dlatego już dzisiaj zachęcamy Was do zwiedzania Olkusza i kolejnej przygody ze znaczkami turystycznymi, które już na miejscu na Was czekają.



5.10.2020

We wrześniu opublikowaliśmy kilka znaczków i w pewnym momencie powstała drobna luka, w której miejsce znalazły znaczki, które dziś chcemy Wam pokazać. 

Na znaczkach przedstawiono turystyczne atrakcje Świeradowa-Zdroju i to zarówno te, które znacie jak i nowe, powstałe w ostatnim czasie. Wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bo są to miejsca dla dorosłych i dla dzieci, ale przede wszystkim dla tych z Was, którzy chcą coś ciekawego zobaczyć, i czegoś nowego się dowiedzieć. 

Jesteśmy przekonani, że umiejętne rozplanowanie czasu zwiedzania, pozwoli Wam spędzić przynajmniej cały dzień na dotarciu i poznaniu tych miejsc, a jeśli do tego dołączycie wizyty w innych pobliskich miejscach posiadających znaczki, to spokojnie może to być nawet pobyt kilkudniowy. 

Na najnowszych znaczkach przedstawione zostały następujące atrakcje turystyczne: 

WIEŻA WIDOKOWA NA CZERNIAWSKIEJ KOPIE ŚWIERADÓW-ZDRÓJ  No. 1016

STACJA KULTURY W ŚWIERADOWIE-ZDROJU  No. 1017

IZERSKA ŁĄKA W ŚWIERADOWIE-ZDROJU  No. 1018

CZARCI MŁYN W ŚWIERADOWIE-ZDROJU  No. 1019

Co niezwykle ważne, wszystkie prezentowane dzisiaj znaczki możecie zdobyć w jednym miejscu, a w dodatku dostępne będą już od wtorku 6 października. Przed wizytą w Świeradowie-Zdroju koniecznie odpowiednio zaplanujcie zwiedzanie, a z pewnością pomogą Wam w tym linki, które zamieściliśmy na podstronach nowych znaczków. 

Liczymy także na Wasze relacje z tych wyjazdów i tradycyjnie prosimy o wpisywanie swoich wrażeń jako komentarzy na naszej stronie. A wiadomość o nowościach koniecznie udostępnijcie swoim znajomym, aby mogli poznać kolejne ciekawe miejsca i dowiedzieć się o nowych znaczkach, jakie tam na nich czekają.



28.09.2020

Obchodzony wczoraj Światowy Dzień Turystyki odbywał się pod hasłem "Świętując różnorodność". I tak w ramach tych obchodów, będąc wiernym temu hasłu, dziś przedstawiamy Wam kolejny znaczkowy obiekt, jakże różnorodny ale i niezwykle ciekawy.

Mowa oczywiście o drewnianym kościele w Klępsku w województwie lubuskim. Z zewnątrz jest to budowla niepozorna, ale w środku urzeknie Was bogatymi zdobieniami, których na pewno się nie spodziewacie. Zresztą o wyjątkowości tej świątyni może świadczyć fakt, iż stała się jednym z Pomników Historii.

O kościele i jego wystroju przeczytacie w poniższym opisie, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka, w której nie daliśmy rady zawrzeć wszystkiego. Polecamy zwiedzanie kościoła w Klępsku, ale najlepiej zrobić to wcześniej umawiając się z miejscowym przewodnikiem (numer podany na podstronie znaczka). Sam znaczek będzie dostępny w sprzedaży od 29 września (na wszelki wypadek dodajcie do tego jeden dzień), a za jego powstanie serdecznie dziękujemy księdzu Olgierdowi, któremu bliska jest znaczkowa idea, turystyka i propagowanie piękna naszego kraju. Zapraszamy do Klępska i koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kościół i jego wnętrze.

KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W KLĘPSKU  No. 1026

Kościół w Klępsku zbudowano w latach 1367-1377 i przez niemal trzy stulecia był siedzibą parafii katolickiej. W 1576 roku kościół przejęli ewangelicy, rozpoczynając długotrwałe prace renowacyjne. Jest to świątynia, z prostokątnym prezbiterium, murowaną zakrystią z 1588 roku i kwadratową, drewnianą wieżą z 1657 roku. Ściany dłuższe są konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą. Pierwotne są ściany krótsze, o konstrukcji wieńcowej. Kościół okrywa gontowy dach o dwóch kalenicach. We wnętrzu zachowały się charakterystyczne drewniane empory oraz dwupoziomowy układ okien. Bogactwem kościoła jest jego urzekająca polichromia. Na różnych płaszczyznach znajduje się aż 117 biblijnych malowideł, którym towarzyszą starannie wykonane inskrypcje. Obok nich na uwagę zasługuje manierystyczna chrzcielnica z 1581 roku, ołtarz z 1400 roku przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem czy piękna ambona z 1614 roku, przy której zachowała się rzeźba przedstawiająca Marcina Lutra. Kościół jest skarbem renesansowej architektury drewnianej i jedynym tego typu obiektem ewangelickiego kultu nie tylko w Polsce, ale również w Europie. 15 marca 2017 roku świątynię wyróżniono nadanym przez Prezydenta RP tytułem „Pomnika Historii”.



25.09.2020

Kończymy tydzień premierą znaczka turystycznego Muzeum Regionalnego w Łukowie. To kolejne miejsce na mapie naszego kraju, które Wam polecamy i mamy nadzieję, że już wkrótce z tego polecenia skorzystacie wybierając się na wycieczkę do Łukowa.

Tradycyjnie w ramach premiery i zapoznania z kolejnym znaczkowym miejscem publikujemy krótki opis muzeum, jego działalności i historii. Więcej informacji jak zwykle znajdziecie na stronie internetowej tej placówki jak i na profilach w mediach społecznościowych. Odnośniki do tych cennych wskazówek zawsze zamieszczamy na podstronie danego znaczka. 

A tymczasem zostawiamy Was z ostatnią w tym tygodniu premierą i zapraszamy do Łukowa. Wszystkim Wam życzymy udanego weekendu i mamy nadzieję, że zbierzecie w tym czasie siły niezbędne do przeżycia kolejnego tygodnia ze znaczkami turystycznymi :-)

MUZEUM REGIONALNE W ŁUKOWIE  No. 1023

Muzeum Regionalne w Łukowie – mieszczące się w zabytkowym Konwikcie Szaniawskich, jest głównym źródłem wiedzy o regionie łukowskim, jego historii, kulturze oraz sztuce ludowej. Placówka gromadzi dokumenty i materiały historyczne, dotyczące przeszłości Łukowa i okolic oraz fotografie zabytków architektury i przyrody Ziemi Łukowskiej, w tym już niemal nieistniejącej architektury drewnianej wsi. W jego zbiorach znajdują się też ważne dokumenty z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. Posiada stałą ekspozycję paleontologiczną, prezentującą amonity z tutejszych unikalnych na skalę europejską jurajskich kier lodowcowych. Ponadto w swych zbiorach posiada ok. 5000 negatywów i przeźroczy. Są to zdjęcia zabytków już prawie nieistniejącej drewnianej architektury wsi jak też innych zabytków znajdujących się na terenie Łukowa i okolic.



24.09.2020

Ktoś kiedyś powiedział, że powstanie znaczków w danym miejscu jest tylko kwestią czasu, zależną od wielu czynników, na które wpływ mają też kolekcjonerzy i przypadkowi turyści. 

W przypadku dzisiejszej premiery też tak było i dzięki działaniom wielu turystów, którzy przez ostatnie lata zwiedzali Łódź, pytali o znaczki, opowiadali o idei, znaczki wreszcie powstały. Wierzymy, że to dopiero początek, bo coś nam tam odlatujące jaskółeczki ćwierkają...., ale nie wyprzedzajmy faktów.

Prezentujemy zatem wizerunki trzech znaczków, które są zaproszeniem do odwiedzenia trzech miejsc:

MANUFAKTURA W ŁODZI  No. 1020

ULICA PIOTRKOWSKA W ŁODZI  No. 1021

RZEŹBA JEDNOROŻCA W ŁODZI  No. 1022

Być może przedstawione obiekty nie były dla Was oczywistymi atrakcjami turystycznymi, ale wierzcie nam, że nimi są. Zresztą wystarczy przeczytać opisy do tych znaczków, a zobaczycie, że te "niepozorne" dla niektórych obiekty skrywają wiele tajemnic, ciekawych historii i turystycznych smaczków. Bo turystyka to nie tylko zwiedzanie muzeów, górskie wspinaczki czy zwiedzanie zabytków. Czasem pod turystycznym płaszczykiem kryją się też takie właśnie obiekty, które dostały drugie życie lub pokazują coś ciekawego, innego niż wszystko co do tej pory widzieliśmy. 

Zapraszamy zatem na wycieczkę po Łodzi, na odkrywanie jej tajemnic i turystycznych atrakcji - znaczki lada chwila powinny trafić do sprzedaży (niemniej jednak zadzwońcie wcześniej aby się upewnić czy tak jest). Wszystkiego na pewno nie zwiedzicie, ale tym lepiej, bowiem zawsze będziecie mieli pretekst do tego, by powrócić w znane miejsca i poznać te dotąd nieodkryte. Nie zapominajcie o rozsiewaniu znaczkowej idei, dokumentowaniu swych podróży i pochwaleniu się nimi na łamach naszego profilu FB. 



23.09.2020

Dzisiaj przenosimy się na południe województwa świętokrzyskiego, w okolice Jędrzejowa, a dokładnie do leżącej 13 km na południe od tego miasta niewielkiej miejscowości Piotrkowice. To właśnie tam zobaczyć możecie kościół, o którym dzisiaj za pośrednictwem nowego znaczka chcemy Wam opowiedzieć.

Oczywiście będzie to typowa opowieść pisemna ukryta pod postacią opisu kościoła, ale już niebawem  w ramach dołączonego do znaczka Audiobedekera, będziecie mogli poznać nieco więcej faktów nt. tej świątyni.

A tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do odwiedzenia Piotrkowic i do zapoznania się ze wspomnianym wcześniej opisem kościoła. Znaczki są już dostępne w sprzedaży także spokojnie możecie planować wizytę w Piotrkowicach. A na koniec koniecznie zanotujcie sobie, że jest to setny znaczek turystyczny, wydany w tym roku :-)

KOŚCIÓŁ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W PIOTRKOWICACH  No. 1015

Piotrkowice w gminie Wodzisław, w województwie świętokrzyskim, to miejscowość, którą trudno znaleźć na mapie, za to ten, kto ją odwiedzi, od razu poczuje, że jest w niezwykłym miejscu. Zapiski Długosza i „Monumenta” Theinera sugerują, że wieś, parafia i kościół drewniany istniały tu już w 1311 roku. Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. App Piotra i Pawła, wzniesiony na wzgórzu w 1682 roku, na terenie dzisiejszej miejscowości Zarzecze, otoczony starym parkiem i urokliwe plenery, to wizytówka tej miejscowości. Świątynia w stylu wczesnobarokowym jest jednonawowa z niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Poosiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok usytuowana jest niższa dzwonnica. Kościół konsekrował bp Stanisław Szembek w 1690 r We wnętrzu na uwagę zasługują: barokowy ołtarz główny, obrazy św. Piotra Apostoła i św. Tekli oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a także 14 obrazów drogi krzyżowej, herby znanych rodów związanych z Wodzisławiem i Piotrkowicami oraz snycerka, którą przyozdobiony jest chór muzyczny.



<< 1 5 10 12 13 14 15 16 20 25 30 35 40 45 50 55 >>