Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 55 60 >>

2.10.2017

467Pora na rozpoczęcie kolejnego tygodnia ze Znaczkami Turystycznymi. Dziś na rozgrzewkę mamy dla Was kolejny znaczek prezentujący trójstyk granic i tym razem jest to trójstyk na Krzemieńcu.

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży dostępny będzie od przyszłego tygodnia tj. 9-10 października, natomiast miejscem jego sprzedaży będzie Bacówka Jaworzec.

TRÓJSTYK GRANIC, POLSKA - UKRAINA - SŁOWACJA  No. 467

Trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji znajduje się na zboczu Krzemieńca, w jego najdalej na zachód wysuniętej szczytowej części. Punkt zbiegu granic znajduje się na wysokości 1208 m. n.p.m. i jest oznaczony granitowym, trójramiennym obeliskiem z godłami Polski, Słowacji i Ukrainy oraz z napisami w trzech językach. Tutaj znajduje się najbardziej wysunięty na wschód punkt Słowacji. Ponadto oprócz granic państw, trójstyk łączy także trzy chronione terytoria: Bieszczadzki Park Narodowy, słowacki Park Narodowy „Połoniny” i ukraiński Użański Park Narodowy, tworząc Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. To jednak nie koniec symbolicznego znaczenia miejsca, ponieważ poza wyżej wymienionymi, miejsce to stanowi także wschodnią granicę Unii Europejskiej oraz NATO. Wszystko to sprawia, że miejsce to corocznie jest bardzo chętnie odwiedzane przez liczne grono turystów..



DZIENNIK KOLEKCJONERA

DZIENNIK KOLEKCJONERA - KRONIKA ZNACZKOMANIAKA

Dziennik Kolekcjonera to podstawowe narzędzie znaczkomaniaka. Nie boimy się powiedzieć tego głośno, bo dziś trudno sobie wyobrazić wycieczkę znaczkowym szlakiem bez dziennika, do którego wbijamy pieczątki z odwiedzonych miejsc, wklejamy naklejki, bilety, a niejednokrotnie także inne ciekawe przedmioty zdobyte podczas zwiedzania.

Wreszcie w dzienniku możemy zanotować datę odwiedzin danego miejsca, jego współrzędne GPS, a jeśli ktoś ma ochotę to może nawet pokrótce opisać daną wizytę. To wszystko sprawia, że jest on naszym kompanem podróży, do którego już po pewnym czasie zawsze możemy sięgnąć, by powspominać chwile spędzone na szlaku lub sięgnąć po potrzebny nam dowód pobytu. 

Artykuł ten powstał z potrzeby chwili. Trzy lata temu pisaliśmy już o dzienniku, ale nie każdy czyta naszą stronę od deski do deski, w związku z czym zaszła potrzeba odświeżenia tych informacji, tym bardziej, że zapytań w sprawie dzienników odnotowujemy coraz więcej. 

Poniżej publikujemy kilka istotnych informacji o tym produkcie i mamy nadzieję, że będą one pomocne w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie. Galerię zdjęć poświęconych Dziennikowi Kolekcjonera publikujemy poniżej (wystarczy kliknąć w obrazek z napisem Dziennik Kolekcjonera - galeria).

Na poniższej rycinie, w tabeli zebraliśmy podstawowe wymiary dziennika, które mają następujące wartości:

Mimo, że dziennik wygląda jak wiele innych dostępnych na rynku, to cechuje się wieloma niespotykanymi nigdzie indziej rozwiązaniami, przydatnymi w terenie, ale i podczas zwykłej z nim pracy:


Więcej informacji

29.09.2017

709Dobre wiadomości rozchodzą się szybko i tak też było z prezentowanym dzisiaj znaczkiem, o którym część z kolekcjonerów wie od kilku dni. A skoro pojawiła się taka informacja to my ją tylko potwierdzamy i uzupełniamy o grafikę nowego znaczka oraz garść innych, niezbędnych danych, w tym skromny opis obiektu robiony na ostatnią chwilę.

Otóż prezentowany dzisiaj znaczek swoją inaugurację będzie miał w dniu 2 października podczas obchodów "32 Dni Obrony Helu", natomiast do sprzedaży trafi 3 października.

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA W HELU  No. 709

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu powstało z inicjatywy Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” przy wsparciu Burmistrza Helu. Przystąpiono do uprzątnięcia terenu i poszczególnych obiektów i 1 maja 2006 roku muzeum otwarto dla zwiedzających. Pierwszą ekspozycją była sala poświęcona pamięci bohaterskiego obrońcy Helu, dowódcy baterii cyplowej, a po wojnie tragicznej ofierze bestialstwa wojskowej bezpieki - komandorowi Zbigniewowi Przybyszewskiemu. Obecnie MOW dysponuje sześcioma obiektami dawnej baterii 406 mm Schleswig-Holstein eksponując w nich kilkanaście wystaw stałych i czasowych. 1 stycznia 2017 r. decyzją Zarządu Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" na bazie Muzeum Obrony Wybrzeża utworzono Helski Kompleks Muzealny w którego skład wchodzą: Muzeum Helu, Pracownia Konserwatorska, Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich oraz stanowisko baterii H. Laskowskiego.



28.09.2017

40047Już w najbliższą sobotę 30 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie otwarta zostanie wystawa pn. "P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p", której towarzyszyć będzie prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy.

Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 31 grudnia, niemniej jednak już dzisiaj zachęcamy do tego, by zapisać ją w swoich turystycznych planach. Więcej o samej wystawie dowiecie się z poniższego opisu, a także ze strony internetowej muzeum, do której link znajdziecie na podstronie z opisem znaczka.

ZO - WYSTAWA "P JAK PARADOKS. OPOWIEŚĆ O FIACIE 125p"

Historia Polskiego Fiata 125p pełna jest paradoksów. Propaganda przedstawiała go jako polską dumę narodową, chociaż jego konstrukcja opracowana została za granicą. Był samochodem przestarzałym, choć jak na polskie realia nowoczesnym. Gdy na Zachodzie był jednym z najtańszych pojazdów, dla większości Polaków stanowił dobro luksusowe. Z perspektywy 50 lat, które minęły od rozpoczęcia produkcji, można powiedzieć, że przede wszystkim był samochodem na miarę naszych możliwości. Wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” zaprezentowana w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie to podróż w czasie, podczas której zwiedzający przejdą drogę od marzeń o Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W opowieści o motoryzacji okresu PRL-u nie może zabraknąć ciekawostek związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków. W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.



28.09.2017

40046Żnin i jego okolice wielu z Was miało już okazję poznać za sprawą tamtejszych znaczków turystycznych o czym dosyć często informowaliśmy publikując relacje z tych wyjazdów.

Dzisiaj mamy gratkę nie tylko dla znaczkomaniaków, ale dla wszystkich miłośników kolei, zarówno tych dużych, jak i troszkę mniejszych. Prezentujemy najnowszy znaczek okolicznościowy, wydany z okazji XXVII Zlotu Kolei Wąskotorowych, który odbędzie się już niebawem, w dniach od 12 do 15 października.

ZO - XXVII ZLOT KOLEI WĄSKOTOROWYCH

Tegoroczny Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych jest 27 edycją europejskich spotkań pasjonatów kolei na wąskim torze. Pierwszy zlot odbył się w 1991 roku we Frankfurcie nad Menem. Od tamtej pory każdego roku organizowane są spotkania miłośników kolei z wielu europejskich państw. Dotychczas zloty organizowane były w 9 krajach: Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Francja, Dania, Rumunia, Łotwa i Litwa. W 2017 roku zlot po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Głównym organizatorem zlotu jest Muzeum Ziemi Pałuckiej w ramach którego funkcjonuje Żnińska Kolej Powiatowa.

Znaczek dostępny będzie w sprzedaży w czasie imprezy, zarówno na terenie Żnińskiej Kolei Wąskotorowej (stacja Żnin), jak i w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. 

Wszystkich znaczkomaniaków i miłośników kolejnictwa gorąco zapraszamy do udziału w imprezie.



27.09.2017

Relacja z prelekcji w Radzyniu ChełmińskimNa specjalne zaproszenie głównego organizatora X Rajdu Harcersko-Przyrodniczego „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy” pani Karoliny Wacławskiej, drużynowej 4 Drużyny Harcerskiej „Radzyńskie Jaszczurki” działającej przy Zespole Szkół w Radzyniu Chełmińskim, wybrałem się w sobotę 23 września po raz trzeci w tym roku do Radzynia Chełmińskiego. Jadę razem z żoną Wiesią i córką Martą oraz kolegą Mariuszem z Tczewa, również Kolekcjonerem Znaczków Turystycznych. 

Po przyjeździe na zamek zostajemy serdecznie powitani przez kustosz tego pięknego zabytkowego obiektu panią Patrycję Piłat, zarazem prezesa Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego oraz pana Mieczysława Łatę, prezesa Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej.

Relacja z prelekcji nt. Znaczków Turystycznych w Radzyniu Chełmińskim >> 



27.09.2017

1. urodziny w Komornikach21 września w sali „Piwnica” Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach miało miejsce spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności komornickiego Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od dawna toteż na długo przed godziną 17:00 wszystko było dopięte na ostatni guzik, a organizatorzy czekali już tylko na przybycie zaproszonych gości.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie Prezes Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach Krystyny Nowak – Górskiej, która w kilku zdaniach przywitała przybyłych gości. Ci na uroczystość przyjechali nie tylko z Komornik, ale również z Zielonej Góry, Rawicza, Obornik, Opalenicy czy pobliskiego Poznania. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele miejscowych władz w osobie Wójta Gminy Komorniki p. Jana Brody, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach p. Antoniego Pawlika, Kierownik GOK p. Karoliny Kustner i Głównej Księgowej GOK p. Małgorzaty Szewczyk.

Relacja z pierwszych urodzin Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach >>



26.09.2017

435Kolejna znaczkowa premiera tym razem zaprowadzi nas do mało znanego miejsca, o którym zapewne wielu z Was usłyszy po raz pierwszy. Okazuje się, że mniej więcej w połowie drogi między Strzegomiem, a Bolkowem w miejscowości Dobromierz znajduje się okazała wieża widokowa, udostępniana do zwiedzania turystom.

W wieży tej od jutra tj. 27 września dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny. Pamiętajcie jednak, że właściciel obiektu udostępnia wieżę w ściśle określonych godzinach (patrz info o miejscu sprzedaży). Przed wizytą warto zatem zapisać sobie podany numer telefonu, a na pewno ułatwi to zdobywanie znaczka.

Prezentowany powyżej znaczek powstał z inicjatywy kolekcjonera Romana, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za szerzenie znaczkowej idei.

Zapraszamy zatem do Dobromierza, a jeśli ktoś miał już przyjemność gościć na wieży to liczymy na Wasze fotki, które zasilą pustą jeszcze galerię tego miejsca.

WIEŻA WIDOKOWA NA WIEŻYCY - DOBROMIERZ  No. 435

Wieża widokowa na Wieżycy (395 m n.p.m.) znajduje się na Pogórzu Bolkowskim na zachód od miejscowości Dobromierz. Decyzja o budowie wieży w tym miejscu zapadła 4 czerwca 1845 roku, dokładnie w setną rocznicę bitwy pod Dobromierzem, w której Fryderyk II Wielki, król pruski rozgromił wojska austriacko-saksońskie pod dowództwem księcia Karola Lotaryńskiego. Budowla była jednocześnie pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie i wieżą widokową, a środki na jej wzniesienie pozyskano m.in. staraniem ówczesnego burmistrza Dobromierza. W 1847 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV dodał brakujące 230 talarów i tym samym dokończono budowę obiektu. W latach 1877-1879 nastąpiła przebudowa wieży. Powstała wówczas nowa dwupiętrowa bryła wieży w stylu neogotyckim, z holem, którego zadaszenie na wysokości pierwszego piętra stanowiło równocześnie taras widokowy. Miejsce to stało się popularnym celem wycieczkowym dlatego w kolejnych latach wybudowano tu również restaurację z salą balową, a także ławki i tereny rekreacyjne. Po wojnie większość obiektów zburzono, a wieża przeszła w ręce prywatnego właściciela, który po jej wyremontowaniu obecnie udostępnia ją dla ruchu turystycznego.



25.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - PLAN ZWIEDZANIA

Wielkimi krokami zbliża się termin VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i cała masa wydarzeń z nim związanych. Dzisiaj publikujemy szczegółowo rozpisany plan piątkowego zwiedzania, w którym znajdziecie wszelkie szczegóły dotyczące zarówno miejsc zbiórek, jak i ich lokalizacji. W planie oprócz bardzo ważnych danych z godzinami rozpoczęcia poszczególnych etapów zwiedzania znajdują się informacje o porach posiłków. Ważną zmianą jest podział na dwie, a nie jak to było pierwotnie na trzy grupy podczas zwiedzania Muzeum Bowaru Żywiec. 

Plan udostęniamy także do pobrania. Można go zatem wydrukować i mieć zawsze pod ręką jeśli trzeba będzie sobie coś przypomnieć. 

Plan dnia - piątek 6.10. 2017


Więcej informacji

18.09.2017

619Przygotowania do VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT trwają, a w ich ramach m.in. mamy dla Was dzisiejszą znaczkową premierę. 

Miejsce, które dzisiaj przedstawiamy położone jest co prawda w lini prostej 50 kilometrów od miejsca spotkania, ale jego uczestnicy na pewno zechcą zobaczyć zabytkowy Dom Zdrojowy i bardzo malowniczy o tej porze roku park.

Sam znaczek do sprzedaży trafi już jutro czyli 19 września, natomiast jego oficjalna inauguracja będzie miała miejsce 30 września podczas Jastrzębskiej Rowerowej Gry Miejskiej, o której nieco więcej na łamach naszego profilu FB napiszemy jutro.

DOM ZDROJOWY W JASTRZĘBIU - ZDROJU  No. 619

Dom Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju został wybudowany w 1862 roku. Obiekt ten wzniesiony został przez Feliksa von Königsdorffa w stylu szwajcarskim w oparciu o konstrukcję szkieletową. We wnętrzu mieściły się dawniej kabiny kuracyjne, a także kawiarnia z salą taneczną i kasyno. W Domu Zdrojowym można też było napić się solanki leczniczej. W 1994 roku uzdrowisko zakończyło w tym miejscu swoją działalność, a obiekt przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. W roku 1998 budynek poddano gruntownej modernizacji. Odtworzono m.in. ganek frontowy i charakterystyczną elewację. Obecnie w miejscu tym mieści się kawiarnia oraz Miejski Ośrodek Kultury skupiający wokół siebie liczne kluby i stowarzyszenia, organizujący różnorodne imprezy kulturalne, festiwale, prelekcje czy warsztaty. Budynek znajduje się niemal w centrum malowniczego Parku Zdrojowym o powierzchni blisko 18 hektarów, w którym znaleźć można wiele interesujących gatunków roślin.



15.09.2017

434Mija tydzień od ostatniej premiery, w związku z czym spieszymy z kolejnymi dobrymi wieściami, które na pewno Was zainteresują.

Otóż już od najbliższej środy tj. od 20 września w sprzedaży dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający wałbrzyską palmiarnię. Znaczki dostęne będą w kasie biletowej, natomiast o samej palmiarni  już teraz możecie przeczytać w poniższym opisie.

Zapraszamy zatem do Wałbrzycha, szczególnie teraz gdy aura mało sprzyjająca, bo w palmiarni choć na chwilę znów będzie wszystkim ciepło i przypomną się minione wakacje.

PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU  No. 434

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV z myślą o jego małżonce, która była miłośniczką pięknych roślin. Za okres powstania palmiarni przyjmuje się lata 1911-1913 przy czym niektóre źródła mówią też o latach 1908-1911. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Palmiarnia w Wałbrzychu na powierzchni ok. 1900 m2 prezentuje tropikalne rośliny z całego świata. Kolekcja ta obejmuje ponad 250 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych. W alei palmowej zobaczyć można ponad 120 – letnie okazy palmy daktylowej osiągające wysokość 12 metrów. Gratką dla zwiedzających jest też jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai prezentująca liczne okazy miniaturowych drzewek, wśród których najstarszym okazem jest ponad 200-letni jałowiec. Ciekawostką może być również budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni tworząc z niego groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Materiał ten to tuf wulkaniczny będący zastygłą lawą wulkanu Etna.



8.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Informujemy, że jeszcze przez nieco ponad tydzień (do 17 września) przyjmujemy zgłoszenia udziału w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Podany termin jest nieprzekraczalny i po tej dacie nie będzie możliwości dokonania zgłoszenia. 

Przypominamy też, że zgłoszenia dotyczą wszystkich osób, bez względu na to czy biorą udział w jednym dniu spotkania czy we wszystkich. Możliwości lokalowe są ograniczone, a my chcemy mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie miejsca. Formularz zgłoszeniowy i wszelkie inne dane dotyczące spotkania znajdziecie na stronie >> 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń i do zobaczenia na spotkaniu - szczegółowy plan już niebawem.



7.09.2017

262Oto pierwsza we wrześniu znaczkowa premiera, która pozwoli Wam poznać kolejny niezwykle ciekawy i urokliwy zakątek wielkopolskiej ziemi. Tym razem za sprawą nowego znaczka zapraszamy Was do Folwarku Wąsowo, zabytkowego miejsca, w którym można wypocząć, dobrze zjeść, zabawić się i poznać kawałek historii.

O folwarku przeczytacie w poniższym opisie jak również na stronie internetowej., natomiast teraz najważniejszą dla Was informacją jest to, że prezentowany znaczek do sprzedaży trafi już jutro tj. 8 września od godziny 12:00

Pamiętajcie też, że dla kupujących ZT zarządca folwarku przygotował 5% rabat na zakup w kawiarni Folwarku Wąsowo. Zapraszamy zatem do Wąsowa, a po wizycie koniecznie pochwalcie się tym na naszym facebookowym profilu.

FOLWARK WĄSOWO  No. 262

W XVIII wieku Wąsowem zarządzała rodzina Sczanieckich. Pierwsze zabudowania Folwarku zostały wzniesione ok. 1820 r. – stajnia oraz fragmenty muru. Czasy świetności Folwarku przypadają na 2. połowę XIX w., kiedy majątkiem Wąsowo zarządzała niemiecka rodzina von Hardt. To w tamtych czasach powstały kuźnia, stajnia koni wyjazdowych i spichlerz, a Folwark Wąsowo wskazywany był jako najnowocześniejsze gospodarstwo rolne we wschodniej części Europy. Już na początku XX w. w Folwarku wytwarzana była elektryczność, na polach pracował pług parowy, a buraki cukrowe dostarczane były kolejką wąskotorową prosto do opalenickiej cukrowni. Willo-domki wybudowane dla pracowników Folwarku oświetlały elektryczne lampy, a ulica Lipowa była w całości wybrukowana i obsadzona rzędami starannie pielęgnowanych drzew lipowych. Obecnie Folwark Wąsowo jest rodzinnym gospodarstwem ekologicznym z wyjątkową bazą noclegową i pięknymi, odrestaurowanymi budynkami, gdzie odbywają się wesela i imprezy (kamienna Stodoła, Źrebięciarnia), kawiarnią, w której znajduje się sklepik z własnymi eko przetworami. Korzystając z gry terenowej quest, można też wybrać się z dziećmi na wycieczkę po Folwarku Wąsowo, podczas której przewodnikiem będzie sam Richard von Hardt.



6.09.2017

1. URODZINY KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

Miło nam poinformować, że już za kilkanaście dni odbędzie się urodzinowe spotkanie członków i sympatyków Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. Spotkanie odbędzie się 21 września o godzinie 17:00 w sali "Piwnica" Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach (ul. Stawna 7/11).

Będzie to kolejna okazja do spotkania w kolekcjonerskim i nie tylko gronie, dlatego już dzisiaj w imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.



1.09.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - WYCIECZKA DO MUZEUM BROWARU ŻYWIEC

W zeszłym tygodniu opisaliśmy pokrótce pierwszą z atrakcji przewidzianą do zwiedzania podczas VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Dziś postanowiliśmy zrobić Wam apetyt na piwo przenosząc się do Muzeum Browaru Żywiec, które odwiedzimy w piątkowe popołudnie.


Więcej informacji

28.08.2017

Radzyń ChełmińskiRadzyń Chełmiński jest znany zapewne wielu turystom, ale pewnie nie każdy wie, że prócz słynnego pokrzyżackiego zamku miasto może pochwalić się też innymi atrakcjami. Te zaś dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić publikując wizerunki najnowszych znaczków turystycznych, które nie dość, że pokazują inne ciekawe miejsca to jeszcze opowiadają o filmowym wątku Radzynia Chełmińskiego i ludzi w nim żyjących. Wspomniane znaczki to odpowiednio:

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI - MIASTO PANA SAMOCHODZIKA  No. 721

KOŚCIÓŁ ŚW, ANNY W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM  No. 722

Za powstanie prezentowanych powyżej znaczków serdecznie dziękujemy pani Patrycji i kolekcjonerowi Adamowi, którzy przy okazji nie tylko tworzą znaczki, ale też rozszerzają znaczkową ideę.

O miejscach i historiach pośrednio związanych z prezentowanymi znaczkami możecie poczytać w ich opisach. My zaś gorąco zachęcamy do osobistej wizyty w Radzyniu Chełmińskim i odszukaniu zarówno tych miejsc, jak i historii. Znaczki, które dzisiaj Wam prezentujemy już od jutra będą dostępne w sprzedaży.



25.08.2017

VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - WYCIECZKA DO ELEKTROWNI NA GÓRZE ŻAR

Od pewnego czasu naszym corocznym Ogólnopolskim Spotkaniom Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych towarzyszą krótkie wycieczki, zwykle organizowane w sposób nietypowy do miejsc, które nie zawsze możemy zwiedzić podczas wycieczek indywidualnych, ale czasem także takie zwykłe „towarzyskie”, podczas których możemy ze sobą pobyć także podczas zwiedzania.

W tym roku podczas VI spotkania postanowiliśmy zorganizować dwie wycieczki. W piątek przed obiadem mamy zamiar odwiedzić elektrownię szczytowo – pompową na górze Żar, natomiast po obiedzie wybierzemy się na zwiedzanie żywieckiego browaru.


Więcej informacji

24.08.2017

146Pamiętacie jak jakiś czas temu mówiliśmy o wypełnianiu wolnych miejsc w numeracji znaczków? Dziś właśnie przy okazji kolejnej premiery udało się zamknąć kolejną setkę numerów. Do tej pory niewykorzystany numer 146 został przyporządkowany widocznemu obok znaczkowi i w ten oto sposób mamy ciągłość numeryczną dla pierwszych dwóch setek znaczków. 

Ale wracając do głównego przedmiotu dzisiejszego komunikatu, to chcielibyśmy  Was serdecznie zaprosić do Międzygórza i do wizyty w dworku, który mieści dzisiaj Ośrodek Wypoczynkowy Sabat. Warto też przespacerować uliczkami Międzygórza, bo tu niemal na każdym kroku można spotkać "ślady" Marianny Orańskiej. 

Prezentowany obok znaczek jest już dostępny w sprzedaży, a my Czekamy na Wasze relacje i komentarze po zdobyciu znaczka. 

DWOREK MYŚLIWSKI KSIĘŻNEJ ORAŃSKIEJ W MIĘDZYGÓRZU  No. 146

Kiedy w 1839 roku Marianna Orańska po raz pierwszy odwiedziła Międzygórze ze swoim mężem Albrechtem stało tu zaledwie kilka skromnych chałup. Zauroczona tym miejscem postanowiła przekształcić je w popularną miejscowość turystyczną wyglądem przypominającym miejscowości górskie Tyrolu i Szwajcarii. Wkrótce potem powstały tu okazałe budynki, gospoda, a także ścieżki spacerowe i tarasy wokół wodospadu na Wilczce. W 1858 roku na zboczu góry Toszek z polecenie Marianny Orańskiej wybudowano okazałą, modrzewiową willę swym charakterem nawiązującą do domku myśliwskiego. Obiekt został wpasowany w zbocze dając przepiękny pejzaż na całą okolicę. Ze względu na swoje historyczne zaszłości obiekt należy do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych w całym masywie Śnieżnika. W przeszłości dworek określany był także mianem letniego pałacyku księcia Albrechta – syna Marianny Orańskiej.



23.08.2017

489Jak zapewne zauważyliście dziś trzeci dzień ze znaczkową premierą i zapewniamy Was, że to nie koniec. Poraz kolejny przenosimy się na wschód kraju, a dokładniej w bliskie okolice Białegostoku, gdzie znajduje się Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, którego jeden z eksponatów przedstawiono na dzisiejszym znaczku.

Tradycyjnie o samym miejscu przeczytacie w opisie poniżej i na internetowej stronie muzeum. My korzystając z okazji za udział w powstaniu znaczka dziękujemy kolekcjonerowi Mariuszowi oraz zapraszamy Was do Wasilkowa, bo znaczki w muzeum już są dostępne i na Was czekają. 

PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W WASILKOWIE  No. 489

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej powstało we wrześniu 2016 roku w wyniku połączenia Białostockiego Muzeum Wsi i Działu Etnografii, wyłączonych ze struktur Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pracownia etnograficzna powstała w 1962 roku. Natomiast skansen założono w 1982 roku jako oddział ówczesnego Muzeum Okręgowego w Białymstoku. W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze. Na obszarze blisko trzydziestu hektarów znajduje się około 40 budynków i innych obiektów architektonicznych, przeniesionych z różnych części woj. podlaskiego. Wśród obiektów eksponowanych na terenie muzeum spotkać możemy m.in. wiatraki koźlaki z Tykocina i z Wojnowców koło Sokółki, budynek kuźni, leśniczówki i gajówki, młyn wodny z 1941 roku, a także drewniany kierat i remizę strażacką z Rudki koło Brańska, a także dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej nadal rozwija się, przenoszone są wciąż nowe obiekty z terenu całego województwa podlaskiego.



22.08.2017

276Po kilku tygodniach przerwy wracamy ze znaczkowymi premierami do Wielkopolski. I jest to doskonały moment na premierę dzisiejszego znaczka, w przeddzień 116. rocznicy Strajku Dzieci Wrzesińskich.

Oddajemy więc w Wasze ręce kolejny wyjątkowy znaczek turystyczny i gorąco zachęcamy do tego, by właśnie teraz korzystając z okazji jaką jest pojawienie się znaczka, odwiedzić Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich.

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy jest już dostępny w muzeum, a jego personel już na Was czeka. Wierzymy, że jak zwykle nie zawiedziecie. Czekamy na Wasze zdjęcia i relacje i nie zapominajcie o rozpowszenianiu tej informacji.

MUZEUM REGIONALNE IM. DZIECI WRZESIŃSKICH  No. 276

Pierwsze próby zorganizowania we Wrześni muzeum upamiętniającego słynny strajk szkolny z 1901 r. zrodziły się w dwudziestą rocznicę pamiętnych wydarzeń. Niestety liczne komplikacjie związane z przejęciem budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej przez kilkadziesiąt lat uniemożliwiały założenie w tym miejscu placówki muzealnej. Gromadzone w tym czasie przez mieszkańców Wrześni eksponaty czasowo eksponowano w odnowionej sali miejskiego ratusza. W czasie wojny hitlerowcy zniszczyli zgromadzone w ratuszu eksponaty dotyczące Wiosny Ludów i Strajku Dzieci Wrzesińskich. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich uroczyście zostało otwarte 29 maja 1966 r. Pierwszym kustoszem został Antoni Ciszak, działacz kultury i miłośnik historii regionalnej. W muzeum oprócz archeologi, etnografii i kultury materialnej wyodrębniono działy dotyczące walk narodowowyzwoleńczych (Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Strajk Szkolny, Powstanie Wielkopolskie). W ciągu kolejnych dziesięcioleci muzeum kilkakrotnie przebudowywano, by dostosować go do stale rosnącej kolekcji eksponatów. Sam budynek dawnej szkoły powstał w 1790 r.  Po upadku powstań narodowych piwnice szkoły służyły jako przejściowy areszt dla uczestników powstań Wiosny Ludów 1848 r. i powstania styczniowego 1863-64 r. W czasie trwania strajku szkolnego w ramach tzw. "Hebungspolitik" wybudowano nowy budynek szkolny, zaś stary sprzedano. W 1974 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.



21.08.2017

487Zaczynamy kolejny tydzień i dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać dwa nowe znaczkowe miejsca turystyczne zlokalizowane na wschodzie kraju, który cały czas ma jeszcze niewiele znaczków. 

Miejsca te są bezpośrednio i pośrednio związane z osobą znanego chyba wszystkim Henryka Sienkiewicza i są to:

MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W WOLI OKRZEJSKIEJ  No. 487

KOPIEC HENRYKA SIENKIEWICZA W OKRZEI  No. 488

Powstanie tych znaczków zawdzięczamy pasji kolekcjonerskiej, która padła na podatny grunt, ale też zrozumieniu znaczkowej idei przez dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Macieja Cybulskiego. Wszystkim osobom, które miały jakikolwiek wpływ na ich powstanie serdecznie dziękujemy. 

O samym muzeum, kopcu, ale też o innych równie ciekawych obiektach związanych z Henrykiem Sienkiewiczem możecie poczytać w opisach dzisiejszych znaczków. My zaś zapraszamy do planowania swoich wycieczek w te okolice i liczne relacje z ich zwiedzania. Informujemy też, że przedstawione znaczki są już dostępne w sprzedaży.



18.08.2017

SPOTKANIE OGÓLNOPOLSKIE - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Od ostatniego komunikatu otrzymujemy całą masę przeróżnych pytań związanych z VI Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Pewne rzeczy od lat nie ulegają zmianie, ale my cierpliwie odpowiadamy, a mimo to pytania powracają. W dzisiejszym newsie zebraliśmy pytania z ostatniego tygodnia i publikujemy je wraz z odpowiedziami, żeby nie robić tego samego za każdym razem.

Ponadto dla Waszej wygody zarówno stronę internetową jak i profil na facebooku uzbroiliśmy w grafiki przypominające o spotkaniu oraz inne elementy nawigacyjne ułatwiające odnalezienie konkretnych informacji. Jeśli jednak nie widzicie zmian na naszej stronie to proponujemy byście mając otwarte okno przeglądarki wcisnęli kombinację klawiszy CTRL + F5 lub CTRL + SHIFT + R aby zaktualizować widok w przeglądarce. Zatem zaczynamy.

1. Czy muszę uczestniczyć we wszystkich dniach spotkania ?

Nie, nie ma takiego przymusu. Każdy sam decyduje czy bierze udział we wszystkich czterech dniach spotkania czy też w dwóch lub jednym. Warto jednak zaznaczyć, że czwartek standardowo jest dniem przyjazdów, a wieczór poświęcony jest rozmowom towarzyskim. Niedziela natomiast jest dniem rozstania ze znaczkową bracią i zwykle po śniadaniu każdy rusza w swoją stronę.


Więcej informacji

16.08.2017

KUPONY I ZASADY GRY KOLEKCJONERSKIEJ

kuponyNa początku roku postanowiliśmy nieco szerzej opisać karteczkę, która przymocowana jest do znaczka turystycznego. Na samym jej dole znajduje się kupon, o którym więcej dowiecie się z dzisiejszego materiału.

Jak widzicie staramy się reagować na Wasze potrzeby, a ostatnio jedną z nich jest konieczność ponownego przypomnienia zasad gry kolekcjonerskiej. Oczywiście zasady te opisaliśmy już dawno temu, a dostępne są pod trzecią pozycją lewego menu. Niestety mimo wszystko mało kto tam zagląda, a później jest wielce rozczarowany gdy zwracamy przesłane do nas kupony.

Zapraszamy zatem do przeczytania poniższego artykułu szczególnie uważnie, a na pewno przyda się zdobyta w ten sposób wiedza.

Jak zapewne zauważyliście kupony umieszczone na karteczce posiadają różne kolory. W ten sposób określona jest przynależność danego kuponu do odpowiedniego państwa biorącego udział w grze kolekcjonerskiej. Kolory te odpowiadają flagom poszczególnych państw i pierwsza zasada jest taka, że nie mieszamy ich ze sobą.


Więcej informacji

14.08.2017

415Kiedyś żartobliwie pisaliśmy, że wszystkie drogi prowadzą do Barda i że prędzej czy później znaczkowy turysta tutaj w końcu trafi. Jak sami wiecie pretekstów do powrotu w te miejsca jest dużo, bo już kilka znaczków w tej miejscowości powstało na przestrzeni lat, a dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać kolejny krążek. Jest to tym samym niezbity dowód na to, że im więcej znaczków w okolicy, tym większe prawdopodobieństwo na powstanie kolejnych.

Cieszcie się więc kolejnym znaczkiem, a my podpowiemy jedynie, że w sprzedaży dostępny on będzie od 16 sierpnia. Zapraszamy zatem do Barda i zwiedzania tego malowniczego miasteczka.

KLASZTOR SIÓSTR MARYI NIEPOKALANEJ W BARDZIE  No. 415

W północnej części miasta, powyżej Zielonego Ronda, w maju 1935 r. M. Klotylda Mende z Wrocławia, generalna przełożona Sióstr Marianek, rozpoczęła budowę nowego klasztoru, który miał być domem nowicjatu i zarazem domem rekolekcyjnym. Budowę błogosławił O. Joseph Schweter - redemptorysta i pierwszym sztychem łopaty rozpoczął kopanie fundamentów. W lecie miało z kolei miejsce uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego. W niszy poświęconego kamienia złożono i zamurowano zatwierdzoną w 1932 r. „Regułę Sióstr Marianek”, „Zwyczajnik” z 1927 r., a także „Historię Kongregacji Sióstr Marianek” z 1934 r. autorstwa O. Schwetera. Budowę według planów architekta Jana Schlicht’a poprowadzili Alois Petau i mistrz budowniczy Wittig z Barda. Prace ukończono na wiosnę 1940 r. W czasie wojny w budynku znajdowała się szkoła Hitlerjugend i ośrodek szkoleniowy Werewolfu. Po wojnie mieścił się tutaj dom dziecka będący schronieniem dla ok. 100 polskich dzieci z Syberii. Do Jutrzenki siostry powróciły w 1990 roku przejmując dom dziecka, który następnie w 2016 roku został zamknięty. Od tego czasu obiekt funkcjonuje jako dom rekolekcyjno - formacyjny.



<< 1 5 10 15 20 25 30 33 34 35 36 37 40 45 50 55 60 >>