Aktualności
14.08.2018
Miesiąc czasu, tyle mniej więcej było potrzeba aby po pierwszych znaczkach w Brodnicy pojawiły się kolejne.
I oto są dwa nowe krążki, a przedstawiają odpowiednio następujące zabytki:
BRAMA CHEŁMIŃSKA W BRODNICY No. 676.
Dla turystów najważniejsza informacja jest taka, że znaczki znajdują się już w sprzedaży. Nie zapominajcie jednak, że znaczki to nie wszystko, że to tylko dodatek, a tak naprawdę liczy się turystyka. Miejcie to na uwadze zwiedzając nie tylko Brodnicę, ale i inne miejsca w Polsce. A tu w Brodnicy koniecznie odwiedźcie miejscowe muzeum, którego dwa obiekty na znaczkach pokazaliśmy. Z opisów na stronie nie wszystkiego się dowiecie, a zawsze wiedza zdobyta na miejscu smakuje lepiej. A tymczasem planujcie, zwiedzajcie i cieszcie się wakacjami. Czekamy na Wasze relacje z terenu i zdjęcia zdobytych znaczków.
13.08.2018
W Świdnicy, tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, już jutro pojawi się kolejny ze znaczków. Tym razem będzie to tzw. znaczek numerowany czyli nic innego jak znaczek turystyczny.
A tymczasem kolejne zapowiadane znaczki pojawią się we wrześniu i jesteśmy przekonani, że turyści, którzy odwiedzą Świdnicę, będą z tego faktu bardzo zadowoleni. Tymczasem przedstawiamy dzisiejszą znaczkową gwiazdę i zapraszamy wszystkich do zwiedzania Świdnicy.
KATEDRA ŚW. STANISŁAWA I WACŁAWA W ŚWIDNICY No. 665
Gotycki kościół z XIV w., z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o wysokości 101,5 m (najwyższą na Dolnym Śląsku, a piątą co do wielkości w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. Katedra pw. św. Stanisława i Wacława to trójnawowa bazylika, której zachodnią fasadę zdobi największe gotyckie okno na Śląsku (18 x 6 m ), a znajdujące się pod nim 4 wejścia zdobią gotyckie portale z 14 rzeźbami ukazującymi m.in. scenę ukrzyżowania oraz patronów świątyni. Wnętrze katedry zachwyca nie tylko swym ogromem (nawa główna 71 m długości, 26 m wysokości) co bogactwem wyposażenia. Filary nawy głównej zdobią barokowe figury świętych, patronów Świdnicy dłuta G.L. Webera. Ponad filarami wiszą ogromne obrazy z XVIII w. przedstawiające sceny z życia patronów katedry. Ołtarz główny wyrzeźbiony przez J. Riedla i jego uczniów w 1696 roku to arcydzieło sztuki barokowej, wzorowane na ołtarzu paryskiego kościoła Val-de-Grace. Natomiast gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, był prawdopodobnie wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Papieża Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się katedrą i siedzibą nowej diecezji. Od marca 2017 r. katedra jest wpisana na listę Pomników Historii RP.
8.08.2018
Dziś nietypowo jak na premierę, ale bynajmniej nie datę składającą się niemal z samych zer i ósemek mamy na myśli, ale raczej porę dnia.
Mimo wszystko zaryzykujemy o tak wczesnej porze i przekażemy kolejną radosną informację o nowym znaczku - tym razem okolicznościowym. Od razu jednak utniemy wszelkie spekulacje i wyjaśnimy, że jest to znaczek dwustronny, takie 2w1 i w związku z tym nieco wyższa niż zwykle jest cena tego krążka, który w świdnickim punkcie IT kolekcjonerzy mogą zakupić za 12 zł.
ZO - 650. ROCZNICA ŚMIERCI BOLKA II ŚWIDNICKIEGO - DAWNY ZAMEK PIASTOWSKI W ŚWIDNICY
Tradycyjnie powyższy link przekierowuje do strony z opisem wydarzenia i znaczka. Znajdziecie tam wszelkie dane niezbędne do zlokalizowania punktu sprzedaży, uaktualnione o godziny, w których czynny jest punkt. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i jak zapewne wkrótce się zorientujecie nie jest to jedyna nowość jaka w najbliższym czasie pojawi się w Świdnicy. Więcej o planach przeczytacie na stronie UM w Świdnicy - link >>. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania tego pięknego miasta i liczymy na Wasze relacje z miejsc, które odwiedzicie.
7.08.2018
Przypominamy o zapisach na zbliżające się wielkimi krokami VII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku będzie miało miejsce w Nowym Tomyślu. Czas ucieka, a ilość miejsc noclegowych jakimi dysponujemy tym razem także jest ograniczona.
Na chwilę obecną w Hotelu Kopernik zostały pojedyncze wolne miejsca, więc chcąc mieć zagwarantowany nocleg warto nie zwlekać ze zgłoszeniem.
Również przypominamy o tym, że zgłoszenie uczestnictwa w spotkaniu dotyczy wszystkich gości bez względu na to czy będą nocowali, czy wykupią posiłki, czy też w ramach sobotniego spotkania będą korzystali jedynie z serwisu kawowego. Ilość gości musimy dokładnie zaplanować, więc także tutaj zgłoszenie jest wymagane.
Więcej informacji
3.08.2018
W zasadzie .mieliśmy ten tydzień zakończyć inaczej, ale właśnie ustaliliśmy, że już 6 sierpnia trafi do sprzedaży prezentowany obok znaczek, więc zdecydowaliśmy się tak na szybko Was o tym poinformować.
Jak widzicie tym razem zapraszamy Was do Gdańska. To pierwszy znaczek w tym mieście i mamy nadzieję, że nie ostatni, w końcu zabytków i ciekawych obiektów miasto to ma całkiem sporo.
A tymczasem zapraszamy Was do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zwiedzajcie ją uważnie i pamiętajcie, że czekamy na Wasze relacje.
MUZEUM SALI BHP STOCZNI GDAŃSKIEJ W GDAŃSKU No. 674
Sala BHP Stoczni Gdańskiej, to potoczna nazwa obiektu, w którym mieściły się stoczniowe pomieszczenia szkoleniowe i muzeum stoczni. W tym miejscu sformułowano 21 Postulatów, a dzięki strajkowi i podpisaniu Porozumienia Gdańskiego 31 sierpnia 1980 roku narodziła się „Solidarność”. Sala BHP to symboliczne miejsce dążeń Polek i Polaków do uzyskania społecznej sprawiedliwości, niepodległości i wolności. W Sali BHP od połowy lat 70. do 1996 roku działało muzeum zakładowe. W okresie 1996 – 2004 obiekt przeszedł z rąk prywatnego właściciela na rzecz NSZZ „Solidarność” Komisji Krajowej. W latach 2006 – 2010 dokonano generalnej rewitalizacji finansowanej ze środków społecznych, państwowych i prywatnych. Od 2011 roku obiekt w pełni zarządzany jest przez Fundację Promocji Solidarności. W 2014 roku Fundacja podjęła decyzję o przywracaniu wystroju dawnego wyposażenia muzeum zakładowego i stworzeniu wystawy stałej pt. „Stocznia – Solidarność”. W listopadzie 2016 roku na bazie stałej wystawy oraz zdobywanych i zakupywanych pamiątek, materialnych świadectw aktywności zawodowej i społecznej pracowników Stoczni Gdańskiej, utworzono Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Od kwietnia 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznając salę wraz z jej spuścizną i kolekcją za dziedzictwo wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przyznało stałą dotację na utrzymanie obiektu. Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest bezpłatny we wszystkie dni roku.
1.08.2018
Fajnie było zakończyć lipiec znaczkową premierą, ale jeszcze fajniejsze uczucie to dać Wam kolejny znaczek w pierwszym dniu nowego miesiąca.
Jak widzicie dzisiaj znaczek z Zamkiem w Golubiu - Dobrzyniu czyli kolejne znaczkowe miejsce w województwie kujawsko - pomorskim. Zauważcie, że to kolejny przykład na to, że znaczki nie lubią być osamotnione i jeśli w okolicy powstanie jeden krążek, to wkrótce dołączy do niego kolejny.
Warto zatem promować znaczki w swojej okolicy. Dzięki temu na znaczkowej mapie przybywa kolejnych atrakcji, a i turyści chętniej wybieraja się tam, gdzie jest więcej krążków.
A tymczasem pora na przedstawienie dzisiejszej znaczkowej gwiazdy. Link i opis poniżej, a my tylko dodamy, że znaczek w sprzedaży pojawi się 2 sierpnia. Zapraszamy do Golubia - Dobrzynia i czekamy na Wasze relacje.
ZAMEK W GOLUBIU - DOBRZYNIU No. 677
Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, górując nad okolicą. Ceglany zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy krzyżackiego komtura Konrada von Sacka. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, a jej mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach zamku znajdują się niewielkie wieżyczki, natomiast w południowo-zachodnim narożniku stoi cylindryczna baszta, a tuż obok niej przy bramie wjazdowej niewielka przybudówka, przeznaczona prawdopodobnie na dom komtura. Budowę zamku zakończono po 1330 roku. Od warownego przedzamcza zamek oddzielała sucha fosa. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a rok później po podpisaniu I pokoju toruńskiego zamek zwrócono Krzyżakom. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku zamek poważnie ucierpiał. W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie. W czasie kolejnych stuleci zamek kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. W 1920 roku urządzono na zamku muzeum. Po wojnie obiekt po raz kolejny odrestaurowano, a w 1977 roku na zamku odbył się jeden z pierwszych w Polsce turniej rycerski. Obecnie na zamku mieści się muzeum wraz z hotelem i restauracją.
31.07.2018
Musimy przyznać, że rok 2018 jest bardzo różnorodny i z naszymi premierami co jakiś czas przenosimy się w kolejne miejsca kraju.
I tak właśnie, w ostatnim dniu lipca, kolejny raz trafiamy na teren województwa śląskiego, gdzie tym razem na mapie znaczkowych atrakcji turystycznych pojawią się dwa nowe obiekty:
MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W STARYM MŁYNIE W ŻARKACH No. 655
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LEŚNIOWSKIEJ PATRONKI RODZIN No. 656
Opisy tych miejsc znajdziecie klikając na powyższe linki. W tym samym miejscu znajdziecie wszystkie dane dotyczące punktu sprzedaży, a same znaczki dostępne będą dla zwiedzających od 6 sierpnia.
Mamy nadzieję, że wskazane obiekty przypadną Wam do gustu. Nie zapomnijcie opisać swoich wrażeń z pobytu w tych miejscach. Chętnie udostępnimy je na naszym facebookowym profilu, a komentarze możecie wpisywać na podstronie danego znaczka. Na pewno będą one cenne dla przyszłych odwiedzających, którzy z tych właśnie komentarzy często czerpią inspiracje.
27.07.2018
Od ostatniej premiery znaczków kolekcjonera (ZK) minęło ładnych kilka miesięcy, więc już jakiś czas temu wzięliśmy się za przygotowanie kolejnych egzemplarzy, które właśnie dzisiaj Wam pokazujemy.
Oczywiście to nie jest taka prosta sprawa, bo najpierw potrzebne są grafiki (tu pomocne są te stworzone przez mistrza Matejkę), które później nasz mistrz grafiki musi przerysować i przygotować do wypalenia matrycy. Trwa to niekiedy dość długo, bo sam rysunek to jedno, ale często trzeba poprawić nos, dodać kosmyk włosów, podkreślić rysy twarzy czy dodać cienie.
Do tego wszystkiego dochodzą bardziej pilne projekty, które jeśli się pojawiają przerywają pracę nad projektami ZK.
I tak właśnie było z widocznymi obok ZK. W ich powstaniu pomogła nam bardzo Marta, która wykonała opisy przedstawionych na znaczkach osób, a której za pomoc serdecznie w tym miejscu dziękujemy.
Znaczki, które właśnie przedstawiamy, osobom, które nadesłały wymaganą ilość kolejnych pełnych dziesiątek numerycznych, będziemy rozsyłali dopiero w połowie sierpnia, zgodnie z tym co pisaliśmy w jednym z wcześniejszych komunikatów dotyczącym przerwy w wysyłkach materiałów dla kolekcjonerów. Mamy jednak nadzieję, że cierpliwie na nie poczekacie, a na pewno radość z ich posiadania będzie jeszcze większa.
25.07.2018
To jedna z premier, która swoje musiała odczekać, ale zupełnie niespodziewanie dzisiaj okazało się, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży, więc spieszymy, by Was o tym poinformować.
Tym razem kolejny znaczek w okolicach Lublina i temat, który jak wiemy interesuje wielu znaczkomaniaków czyli kolej.
Zachęcamy zatem do zapoznania się z opisem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, a na pewno znajdziecie tam wiele ciekawych informacji, o których być może nie mieliście pojęcia. A jeśłi chcecie wiedzieć więcej i zobaczyć kolejkę na własne oczy to koniecznie musicie tu przyjechać. Zapraszamy.
NADWIŚLAŃSKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA W KARCZMISKACH No. 633
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. Inicjatorem jej budowy był miejscowy ziemianin i przemysłowiec. Posiadał on m.in. cukrownię Zagłoba, dlatego też pierwsza linia kolejki powstała właśnie do cukrowni. W pierwszych latach prowizoryczna kolejka, z drewnianymi szynami, po których wagoniki ciągnęły zaprzęgi konne, kursowała od folwarku Polanówka do cukrowni. Na początku XX wieku powstała kolej żelazna, choć niektóre odcinki jeszcze przez kilka lat obsługiwano trakcją konną. Pierwsze parowozy zakupiono w 1912 roku. Czasy I i II wojny światowej to okres dużej destrukcji kolejki, dopiero po wojnie PKP przejęły tutejsze trasy i obok ruchu towarowego wprowadzono przewozy pasażerskie. W końcu lat 60. XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost przewozów towarowych. W 1968 roku do obsługi kolei wprowadzono pierwsze lokomotywy Lxd2 co było początkiem końca trakcji parowej. Ostatni parowóz PX48 wycofano w 1980 roku, a w obliczu wciąż rosnących strat w 2001 roku całkowicie zaprzestano ruchu kolejowego. Obecnie właścicielem kolejki jest Powiat Opolski, a licząca ponad 50 km linia kolejki jest unikatową atrakcją turystyczną w województwie, przebiegającą przez najbardziej atrakcyjne miejsca tej części lubelszczyzny.
23.07.2018
Piąty tydzień wakacji przynosi nam kolejną garść znaczkowych nowości. Dziś przenosimy się w okolice Lublina, a dokładniej do Urszulina gdzie swoją siedzibę ma Poleski Park Narodowy, który właśnie dołączył do grona znaczkowych miejsc turystycznych.
Na prezentowanych obok znaczkach znajdziecie żurawia znajdującego się w logo PPN oraz żółwia błotnego, zwierzę tajemnicze, bardzo cenione i prawnie chronione. Znaczki natomiast kierują turystów do tutejszych atrakcji:
POLESKI PARK NARODOWY - URSZULIN No. 634
OŚRODEK OCHRONY ŻÓŁWIA BŁOTNEGO PPN W URSZULINIE No. 635
Oczywiście opisy, które znajdziecie powyżej to tylko zachęta do poznania przyrodniczych perełek tych okolic. Aby w pełni zapoznać się z przyrodniczym bogactwem Poleskiego Parku Narodowego, musicie odwiedzić go osobiście.
Pamiętajcie jednak, że prezentowane znaczki będą dostępne w sprzedaży dopiero od przyszłego tygodnia czyli od 30 lipca. Być może termin ten ulegnie niewielkiej zmianie, ale zawsze pamiętajcie o tym, aby szczególnie w pierwszych dniach po podanym terminie upewnić się co do ich dostępności. A jeśli już tą pewność uzyskacie to koniecznie wybierzcie się w te miejsce i pochwalcie się co ciekawego tam widzieliście.
20.07.2018
Prawie połowa wakacji - 20 lipca, okrągła data i jeszcze bardziej okrągły znaczek, nie mówiąc już w ogóle o okrągłości jaką stanowi osiągnięta właśnie ilość znaczków w Polsce czyli...
I tak oto z siedemsetnym znaczkiem ponownie przenosimy się na Dolny Śląsk, gdzie do gry kolekcjonerskiej dołączył jeden z dawno oczekiwanych obiektów turystycznych, a mianowicie:
SCHRONISKO GÓRSKIE NAD ŁOMNICZKĄ No. 636
... gdzie w sprzedaży prezentowany właśnie znaczek powinien pojawić się około 26 lipca.
I na tym w zasadzie dzisiaj moglibyśmy zakończyć, ale taka nas rozpiera radość, że najchętniej napisalibyśmy, że to dopiero półmetek, a może i początek. Możnaby powspominać rozmowy nielicznych co prawda kolekcjonerów sprzed lat, którzy mimo iż wierzyli w sukces znaczków, to jednak częściowo powątpiewali w powodzenie tego projektu. A tymczasem się udało, znaczki się pojawiają, znaczkowych turystów przybywa, a co najważniejsze czujemy, że spełniliśmy przez to część swoich marzeń, którymi było m.in. rozruszanie turystów, pokazanie im nowych i ciekawych miejsc i stworzenie wielkiej znaczkowej rodziny. Udało się, ale wiemy, że za tym sukcesem stoi cała rzesza osób, które wspierały nas przez te wszystkie lata, klikały "Lubię to" na facebooku, opowiadały o znaczkach, przesyłały nam swoje relacje i zdjęcia z odwiedzonych miejsc znaczkowych, a także same robiły czy też próbowały robić znaczki. To wszystko Wasza zasługa i w tym miejsca serdecznie Wam dziękujemy. Bądźcie z nami w dalszym ciągu, a my już zabieramy się za kolejne projekty :-)
19.07.2018
Od prawie miesiąca znane jest miejsce tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i zgodnie z wcześniejszymi obietnicami dzisiaj przedstawiamy szczegółowy plan spotkania, wraz z bardzo dla Was istotnymi informacjami dotyczącymi zakwaterowania i pozostałych równie istotnych kosztów.
Tym razem wszyscy, którzy przyjadą na spotkanie będą nocować w trzech hotelach, zlokalizowanych na terenie miasta. Od razu informujemy, że nie ma się co martwić, bo nie są to obiekty bardzo oddalone od siebie. Niestety na terenie miasta i gminy nie ma tak dużego hotelu, który na dodatek spełniałby nasze oczekiwania finansowe i byłby w stanie przyjąć na nocleg taką liczbę osób.
Więcej informacji
17.07.2018
Dziś kolejna potrójna premiera znaczkowa, ale tym razem przenosimy się na pogranicze województw wielkopolskiego i lubuskiego do Gminy Przemęt.
To właśnie na tym terenie znajdują się obiekty prezentowane na załączonej grafice. I tak oto dzięki znaczkom turystycznym będziecie mieli okazję poznać nowe historyczne miejsca, a gwarantujemy Wam, że wymienione poniżej obiekty nie są jedynymi atrakcjami w tych okolicach.
O obiektach przedstawionych na znaczkach przeczytacie klikając w poniższe linki:
KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W PRZEMĘCIE No. 282
WIEŻA WIDOKOWA W KASZCZORZE No. 283
WIEŻA WIDOKOWA W SIEKOWIE No. 284
W przypadku punktu widokowego w Kaszczorze polecamy Waszej uwadze tekst oznaczony czerwonym kolorem. Dzięki temu nie tylko unikniecie rozczarowania, związanego z zamknięciem miejsca, ale też będziecie mogli lepiej zaplanować swoje zwiedzanie.
Prezentowane dzisiaj znaczki w sprzedaży znajdą się od 18 lipca, a wszelkie dane punktu, w którym można nabyć znaczki znajdziecie na stronach z opisem konkretnych miejsc. Zapraszamy zatem do Przemętu i okolicznych miejscowości, a na zwiedzanie i oglądanie okolic z punktów widokowych zalecamy przeznaczyć nieco więcej czasu.
16.07.2018
Nowy tydzień to i nowe znaczki, za sprawą których dzisiaj przeniesiemy się do Suchej Beskidzkiej, by poznać tamtejsze atrakcje i zabytki.
Jak zatem widzicie tym razem na znaczku znalazły się się zamek i znana chyba wszystkim, jeśli nie osobiście to ze słyszenia Karczma "Rzym". Opisy obiektów znajdziecie klikając w poniższe linki.
ZAMEK W SUCHEJ BESKIDZKIEJ No. 648
KARCZMA "RZYM" W SUCHEJ BESKIDZKIEJ No. 649
Znaczki natomiast do sprzedaży trafią już od jutra tj. 17 lipca, a zakupić je będzie można w miejscu, w którym historia splata się z teraźniejszością, a legenda z faktem. Miejcie to na uwadze gdy będziecie posilali się w karczmie przed lub po zwiedzaniu miasta. Kto wie, może i Wy spotkanie bohaterów mickiewiczowskiej ballady :-).
Zapraszamy do Suchej Beskidzkiej i pamiętajcie, że tradycyjnie czekamy na Wasze relacje z tych wycieczek.
13.07.2018
Jak co roku w wakacje wszystkich znaczkowych kolekcjonerów czeka krótka przerwa w dostawach brakujących znaczków i innych akcesoriów wspomagających zarządzanie kolekcją. Informujemy zatem, że wszelkie zamówienia na znaczki i akcesoria przyjmować będziemy do 20 lipca, a wznowienie wysyłek planujemy po 13 sierpnia.
Jednocześnie informujemy, że wyżej opisana sytuacja dotyczy tylko kolekcjonerów. Miejsca znaczkowe będą obsługiwane jak dotychczas i ich przerwa w dostawie znaczków nie dotyczy.
Prosimy wziąć powyższy komunikat pod uwagę, ponieważ wszystkie zamówienia, które otrzymamy po 20 lipca będą zrealizowane dopiero po 13 sierpnia.
12.07.2018
Dawno nie mieliśmy potrójnej premiery, ale dzisiaj w końcu nastał ten dzień.
Jeszcze na chwilę zostajemy na Dolnym Śląsku i dziś prezentujemy najnowsze znaczki z Boguszowa - Gorców.
Znaczki te powstały dzięki Romanowi, który wykazał się dużym uporem i cierpliwością w dążeniu do celu. Znaczkowa idea znalazła poparcie i dzięki temu dzisiaj możecie poznać kolejne ciekawe miejsca, którymi są:
RATUSZ W BOGUSZOWIE - GORCACH No. 645
SZYB "WITOLD" W BOGUSZOWIE - GORCACH No. 646
GÓRA MNISZEK - BOGUSZÓW - GORCE No. 647
Tradycyjnie więc zapraszamy do odwiedzania Boguszowa - Gorców i odkrywania atrakcji turystycznych tego miasteczka. Ciekawe historie niemal wyglądają tu zza każdego rogu, a jeszcze nie jedna tajemnica czeka na swego odkrywcę. Znaczki, które dzisiaj prezentujemy w sprzedaży pojawią się od 17 lipca, także jeśli planujecie wizytę w tych okolicach, koniecznie weźcie to pod uwagę.
11.07.2018
Po dziewięciu dniach ciszy wracamy ze znaczkową premierą. Tym razem pozostaniemy na Dolnym Śląsku, bo znaczek, który właśnie prezentujemy promuje kłodzki Park Miniatur "Minieuroland".
Obiekt zapewne wielu z Was zna, bo po prostu nie można go niezauważyć jadąc mijając miasto w drodze do Nowej Rudy czy Dusznik Zdroju. Warto jednak właśnie tutaj zrobić sobie przerwę, by w jednym miejscu podziwiać wspaniałe zabytki Ziemi Kłodzkiej i znane budowle z całego świata.
Niech więc najnowszy znaczek będzie pretekstem do odwiedzin tego bajkowego miejsca, w którym makiety otoczone przepiękną roślinnością dadzą Wam wytchnienie po trudach wędrówki. Znaczek w sprzedaży pojawi się 13 lipca, także serdecznie zapraszamy.
PARK MINIATUR MINIEUROLAND W KŁODZKU No. 462
Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku to obiekt położony na północnych obrzeżach miasta rozciągający się na powierzchni 20 tys. m². W parku wyeksponowane są miniatury obiektów architektonicznych wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic. Wśród przepięknej zieleni na terenie parku podziwiać można wykonane z niezwykłą starannością miniatury zarówno obiektów starożytnych jak i budowle współczesne. Znalazły się tutaj światowej sławy obiekty jak drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, paryski Łuk Triumfalny czy krzywa wieża w Pizie. Wśród rodzimych budowli znalazł się m.in. wrocławski ratusz, makieta Twierdzy Kłodzko czy miniatura Sanktuarium w Wambierzycach. Minieuroland wciąż się rozrasta, a w planach jest powstanie kolejnych kilkudziesięciu budowli. Docelowo w parku znajdą się miniatury obiektów industrialnych: fabryk, kopalń, elektrowni, budowli architektury nowoczesnej oraz obiektów sportowych, a także makiety obiektów związanych z transportem i komunikacją. Obecnie istniejące miniatury jak i wszechobecna zieleń i kwiaty sprawiają, że Park Miniatur Minieuroland jest idealnym miejscem na wypoczynek zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
2.07.2018
Zeszły tydzień upłynął pod znakiem wielu znaczkowych premier, głównie z terenu Dolnego Śląska. Ten tydzień, mimo, że będzie bardziej ubogi, również rozpoczniemy od dwóch premier.
Tym jednak razem zapraszamy do kujawsko - pomorskiej Brodnicy, w której swoich znaczków doczekały się następujące dwa zabytkowe obiekty.
WIEŻA ZAMKU KRZYŻACKIEGO W BRODNICY No. 678
KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY W BRODNICY No. 679
Wiemy, że możliwości w tym mieście jest więcej, ale jak zwykle nie zawsze wszystko można osiągnąć za jednym zamachem. Niech więc prezentowane dzisiaj znaczki będą zachętą do odwiedzenia Brodnicy i jej atrakcji turystycznych. Znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży w Niezależnej Informacji Turystycznej, której dane adresowe znajdziecie na stronach z opisem znaczkowych miejsc. Odwiedzajcie zatem Brodnicę i nie zapomnijcie pochwalić się swoimi wrażeniami ze zwiedzania miasta. Będzie nam również miło, jeśli uzupełnicie naszą galerię o zdjęcia obiektów.
27.06.2018
Dzisiaj będzie małe urozmaicenie, bo o ile budynków ratuszy na znaczkach nie brakuje, o tyle tramwaj na znaczku pojawia się pierwszy raz, choć mamy nadzieję, że nie ostatni.
Dziś z premierą znaczka wędrujemy do Jeleniej Góry, gdzie w niewielkiej odległości od siebie znajdują się dwa ciekawe i w pewnym sensie związane ze sobą obiekty.
RATUSZ W JELENIEJ GÓRZE No. 643
Widoczny na znaczku tramwaj to element historyczny, nawiązujący do istniejącej w Jeleniej Górze linii tramwajowej. Dziś mieści się w nim punkt z pamiątkami, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie właśnie tramwaje śmigały po mieście, a jedna z linii przechodziła pod łącznikiem spinającym oba budynki ratusza. Zerknijcie na to miejsce, gdy będziecie w okolicy zabytkowego wagonu i pamiętajcie, że znaczek w sprzedaży pojawi się 28 czerwca.
27.06.2018
RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W SOPOCIE
Czerwiec zbliża się ku końcowi, więc najwyższa pora na obiecaną kilkanaście dni temu relację z inauguracji znaczków turystycznych w Sopocie.
Była to impreza raczej kameralna, ale i tak skupiła wszystkich tych, którym zależy na promocji atrakcyjnych turystycznie. Najbardziej liczy się jednak to, że w Sopocie znana jest znaczkowa idea, a to dobrze wróży na przyszłość.
Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do przeczytania tej krótkiej relacji. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Was pretekstem do odwiedzin Sopotu, w którym nie brakuje pozytywnie nastawionych ludzi i tak bardzo upragnionych przez Was znaczków.
26.06.2018
Dziś kolejne znaczkowe premiery. Pozostajemy jednak na terenie Dolnego Śląska, bo miejsca, które dołączyły do znaczkowej idei znajdują się w Legnicy.
I tak jak widzicie na załączonym obrazku będą to dwa znaczki przedstawiające odpowiednio:
ZAMEK PIASTOWSKI W LEGNICY No. 639
WIEŻA BRAMY GŁOGOWSKIEJ W LEGNICY No. 640
Mamy nadzieję, że nowe znaczki z Legnicy są dla Was miłą niespodzianką i kolejnym, albo i pierwszym pretekstem do tego, aby odwiedzić to miasto. Liczymy na to, że odwiedzając przedstawione na znaczkach miejsca, choć na chwilę przeniesiecie się do dawnych czasów, w których miejsca te tętniły życiem. Będzie nam niezwykle miło jeśli po wizycie podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami i fotkami z wycieczki, tak by zachęcić innych kolekcjonerów do odwiedzenia tego ciekawego zakątka naszego kraju.
Przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od środy 27 czerwca. Wszelkie dane dotyczące miejsca sprzedaży znajdziecie po kliknięciu w powyższe linki.
25.06.2018
Zaczynamy kolejny tydzień ze znaczkami turystycznymi, a dokłądniej - zaczynamy od premiery.
Dzisiaj wracamy na Dolny Śląsk, do Bolkowa, gdzie oprócz znanego wszystkim zamku istnieje kilka innych godnych uwagi i zabytkowych obiektów.
Przedstawiamy zatem najnowsze krążki, na których znajdują się odpowiednio:
KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI W BOLKOWIE No. 642
Oczywiście o wyżej wymienionych obiektach poczytacie na stronach z opisem znaczków. Tam też znajdują się linki do innych stron, a także wiele innych ważnych informacji, na które nie zawsze zwracacie uwagę, jak choćby miejsce sprzedaży znaczków, które i w tym przypadku zostało zaktualizowane o nowe dane. Warto śledzić wszelkie zmiany na kartach znaczków, aby później nie tracić czasu na poszukiwania w internecie i innych miejscach. Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży dostępne będą od czwartku 28 czerwca. Zapraszamy zatem do Bolkowa.
24.06.2018
Nieco ponad rok temu pojawił się w Helu pierwszy znaczek turystyczny przedstawiający to miasto i półwysep jako początek Polski. Okazało się, że rzeczywiście był to początek, ale znaczków turystycznych w tych okolicach, bo kilka miesięcy później w Helu pojawił się kolejny krążek, a nasepnie także inne w bliższych lub dalszych okolicach.
I właśnie dzisiaj po roku od tamtej premiery, na początku wakacji chcemy Was poinformować o kolejnym helskim znaczku, który właśnie dzisiaj pojawił się w sprzedaży.
Nie jest to jednak jedyna dobra wiadomość, bowiem w przygotowaniu znajduje się jeszcze jeden krążek, który jednak do sprzedaży trafi w połowie sierpnia. Niemniej jednak już teraz możecie planować swoje wakacyjne wyjazdy pod kątem zdobycia helskich nowości, a o kolejnym znaczku poinformujemy, jak już wszystko zostanie przygotowane i wysłane. Tymczasem zapraszamy do Helu.
Kopiec Kaszubów został odsłonięty w 2013 roku. Sam pomysł zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski zrodził się w 2007 roku. Główny element kopca stanowi wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika. Stąd wzięła się nazwa - „Kopiec Kaszubów”. Inspiracją do budowy monumentu były również legendy o Stolemach Kaszubskich – olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz … kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót w przyjazne Stolemy.
22.06.2018
Kończymy ten tydzień kolejną znaczkową premierą i mamy nadzieję, że będzie to dla Was kolejny powód do radości.
Tym razem wracamy na południe kraju, a dokładniej do Nysy, gdzie już kilka miejsc posiada swoje znaczki, a kolejne już wkrótce dołączy do tego grona. Mowa oczywiście o Muzeum Powiatowym, gdzie według naszych przewidywań znaczki powinny być dostępne od wtorku 26 czerwca. Gdyby jednak było inaczej, nie złoście się, a najlepiej, aby uniknąć rozczarowań przed wizytą, zapytajcie u samego źródła.
I koniecznie odwiedźcie muzeum poznając jego bogate zbiory i liczne wystawy, zarówno stałe jak i czasowe. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
MUZEUM POWIATOWE W NYSIE No. 461
Muzeum Powiatowe w Nysie mieści się w gmachu dawnego Pałacu Biskupów Wrocławskich, wybudowanego w latach 1660-1729, w stylu barokowym. W ciągu kolejnych ponad dwustu lat pałac zmieniał właścicieli i zarządców, pełniąc różnorodne funkcje. W 1945 roku spłonął. W latach 1962-1984 pałac odremontowano i przeznaczono na siedzibę nyskiego muzeum. Instytucja muzealna w Nysie funkcjonowała już od roku 1897, stopniowo powiększając zasoby zabytków. W 1945 r. część zbiorów uległa zniszczeniu, a część udało się zabezpieczyć. Już w maju 1945 r. polskie władze w Nysie rozpoczęły starania o odnalezienie muzealiów oraz pozyskanie nowych, reaktywując działalność muzealną. W 1986 roku oficjalnie otwarto podwoje Pałacu Biskupiego z bogatą ekspozycją prezentującą m.in. wyposażenie pałacowych, dworskich i mieszczańskich wnętrz, galerię malarstwa zachodnioeuropejskiego, a także historię Nysy oraz zabytki archeologiczne.
21.06.2018
Mieliśmy dzisiaj w planie inną premierę, ale poproszono nas o kilka dni zwłoki, w związku z czym spieszymy z informacją o kolejnym znaczku, który właśnie się przygotowuje.
Tym razem wracamy w okolice Dębicy, gdzie w miejscowości Blizna mieści się park historyczny upamiętniający miejsce, w którym podczas II wojny światowej pracowano nad bronią V-1 i V-2.
O tym jednak przeczytacie w opisie znaczka, natomiast to co dzisiaj jest najważniejsze to przewidywana data wprowadzenia znaczka do sprzedaży, a więc czwartek 28 czerwca.
A przy okazji, to kolejny znaczek, który powstał dzięki inicjatywie kolekcjonera Łukasz z Dębicy, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za chęci i zaangażowanie. Polecamy przy tym podobne działania innym kolekcjonerom i przypominamy, że zawsze chętnie pomożemy we wprowadzaniu kolejnych znaczków.
PARK HISTORYCZNY BLIZNA No. 628
W sierpniu 1943 roku po zbombardowaniu przez aliantów niemieckiego ośrodka rakietowego Peenemünde, zapadła decyzja o przeniesieniu doświadczeń nad „cudowną bronią” do Polski. Nowy ośrodek prób nad bronią V-1 i V-2 zlokalizowano w obrębie poligonu wojskowego w miejscowości Blizna, w kompleksie leśnym pomiędzy Dębicą, a Kolbuszową. Wieś wysiedlono i rozpoczęto budowę instalacji wraz z halami montażowymi, hangarem, a także elektrownią polową i bocznicą kolejową oraz linią kolejki wąskotorowej. W listopadzie 1943 roku wystrzelono pierwsze rakiety V-1, ale próby nie były udane. W styczniu 1944 roku rozpoczęto wystrzelanie rakiet V-2, ale już w czerwcu tego samego roku, w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, rozpoczęto likwidację poligonu i jego przenosiny do Borów Tucholskich. Po wojnie o poligonie i Bliźnie zapomniano. Dopiero działania lokalnego samorządu doprowadziły do powstania Parku Historycznego Blizna, który został otwarty w sierpniu 2011 roku. Dziś można tutaj oglądać resztki instalacji poligonu, wyrzutni, hali montażowej, a także zrekonstruowane baraki oraz naturalnej wielkości rakietę V-2. Całość uzupełniają ekspozycje muzealne z licznymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami.