Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 60 >>

18.12.2018

758Pozostajemy w Wielkopolsce i tym razem przenosimy się do Gminy Opalenica. To właśnie tutaj w niewielkiej miejscowości Rudniki znajduje się interesujący dworek, do oglądania którego wszystkich Was, za pośrednictwem prezentowanego znaczka zapraszamy. Dziś mieści się tu szkoła, ale zwiedzając okolice to miejsce również powinniście odwiedzić.

O dworku przeczytacie w poniższym opisie, a tymczasem informujemy, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Szczegółowe punkty sprzedaży znajdziecie na podstronie znaczka, pamiętajcie jednak, że szczególnie teraz w okresie świąteczno-noworocznym lepiej upewnić się wcześniej czy dany punkt jest czynny. 

DWÓR W RUDNIKACH  No. 758

Budynek dworu w Rudnikach pochodzący z XIX-wieku został przebudowany w 1925 roku przez ówczesnych właścicieli- Ruczyńskich. Miał on nawiązywać do najlepszych polskich tradycji. Nowi właściciele rudnickiego majątku chcieli nadać mu prawdziwie polskiego charakteru. Dlatego też nawiązali do bardzo popularnego przed I wojną światową kostiumu narodowego w jego nieco bardziej stonowanej, klasycystycznej wersji. W środkowej części elewacji frontowej zaprojektowano okazały portyk, wraz z szerokimi schodami prowadzącymi na poziom wysoko posadowionego parteru. Portyk wsparty jest na czterech kolumnach o gładkich trzonach i jońskich kapitelach, a zwieńczony trójkątnym naczółkiem z półkolistym oknem w środkowym polu. Budowlę otacza okazały park ze starymi gatunkami drzew. Obecnie, od lat siedemdziesiątych XX wieku w dworze swą siedzibę ma Szkoła Podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Rudnikach.



14.12.2018

759W 2016 roku powstał w Rawiczu pierwszy znaczek turystyczny zachęcający do zwiedzania miejscowego muzeum. Z przyczyn technicznych - remont obiektu, przez pewien czas muzeum nie można było zwiedzać, a sądząc po komentarzach turystów, bardzo im tego brakowało. W międzyczasie powstał kolejny znaczek w Rawiczu, a dziś do kompletu dołącza trzeci - tym razem przedstawiający niezwykle ciekawy, historyczny układ urbanistyczny miasta. I jest to kolejny pretekst, by odwiedzić Rawicz i muzeum oraz pospacerować po mieście.

O układzie staromiejskim przeczytacie w poniższym opisie, ale znacznie więcej dowiecie się odwiedzając wspomniane wyżej muzeum.

Znaczek, który właśnie widzicie w sprzedaży pojawi się 15 grudnia i dostępny będzie podczas Rawickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który w dniach 15-16 grudnia będzie się odbywał na rawickim rynku w godzinach od 10:00 do 18:00. Po weekendzie znaczek dostępny będzie w godzinach urzędowania Muzeum Ziemi Rawickiej. 

STAROMIEJSKI UKŁAD URBANISTYCZNY RAWICZA  No. 759

Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza to najciekawsze i największe założenie urbanistyczne wśród nowożytnych miast wielkopolskich. Składają się na nie w zasadzie trzy układy, przy czym pierwszy ściśle związany jest z powstaniem Rawicza w 1638 roku. Powstające od podstaw miasto ufundował Adam Olbracht. Przy budowie sięgnięto po koncepcje urbanistyczne stosowane w miastach zachodniej Europy. Zastosowano nowoczesne formy planowania dążące do geometryzacji planu, odchodząc od układu średniowiecznego opierającego się na owalu. Centralny punkt tego układu nadal stanowił rynek, od którego odchodziły krzyżujące się pod kątem prostym ulice, tworzące kwartały mieszkalne. Cały układ ma zarys krzyża z rynkiem w miejscu przecięcia ramion, z dwiema ulicami wychodzącymi z każdego narożnika oraz po jednej ulicy przecinającej dłuższe ściany rynku. Drugi układ związany jest z Janem z Bnina Opalińskim – kolejnym właścicielem Rawicza. To za jego czasów powstał tzw. Nowy Rynek znajdujący się poza granicami ówczesnego miasta, które wtedy właśnie zostało obwarowane wałami ziemnymi i fosą. Kolejne zmiany urbanistyczne wprowadzono za czasów Jana Kazimierza Sapiehy i wtedy też połączono oba poprzednie układy tworząc równoleżnikową oś miasta i przesuwając linię umocnień na wschód, zachowując dotychczasowy układ szachownicowy. W tej formie Rawicz pozostał do czasów współczesnych, a w 1956 roku układ ten został wpisany do rejestru zabytków.



13.12.2018

757Kalisz wielu z Was zna znakomicie, bo w końcu miało tu miejsce spotkanie regionalne w 2017 roku, po którym obłowieni w znaczki turyści jeszcze długo wspominali atrakcje towarzyszące temu wydarzeniu.

Tymczasem w 2019 roku szykuje się kolejne turystyczne spotkanie w okolicy i dziś oto kolejny pretekst, by odwiedzić Kalisz oraz najstarszy kościół w mieście.

Znaczek, który właśnie widzicie do sprzedaży trafi jutro tj. 14 grudnia w samo południe. Wszystkich znaczkomaniaków i turystów gorąco zachęcamy do zwiedzania miasta i tej wyjątkowej świątyni. Więcej o Katedrze św. Mikołaja dowiecie się z poniższego opisu, a już wkrótce także z naklejki dołączonej do znaczka.

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA W KALISZU  No. 757

Kościół św. Mikołaja w Kaliszu został wybudowany w stylu gotyckim i ufundowany przez księcia Bolesława Pobożnego, i jego małżonkę w latach 1253 – 1257. Jest to tym samym najstarszy kościół w Kaliszu. Do godności kolegiaty zakonnej kościół św. Mikołaja wyniesiony zostaje w 1441 roku. Na przestrzeni wieków świątynia wielokrotnie była przebudowywana, a dodatkowo kilkakrotnie nękana przez pożary. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w 1869 roku, a fundusze na ten cel zgromadzono z obowiązkowych składek zarządzonych przez władze miasta. Katedra w Kaliszu jest świątynią trójnawową z kaplicą wybudowaną w stylu neogotyckim. W kaplicy tej znajdują się witraże i polichromia wykonane w latach 1909-1912 przez Włodzimierza Tetmajera. Godny uwagi jest także ołtarz Pięciu Krzyży z centralnie umieszczonym barokowym krucyfiksem. We wnętrzu kościoła zachwycają także witraże przedstawiające m.in. św. Kingę, św. Kazimierza, królewicza, św. Franciszka z Asyżu, św. Augustyna, św. Józefa oraz św. Tomasza z Akwinu. W ołtarzu głównym wzniesionym w 1662 roku znajdował się niegdyś obraz Petera Paula Rubensa pt.”Zdjęcie Chrystusa z Krzyża”, który niestety ukradziono w roku 1973. W 1992 roku kościół św. Mikołaja został podniesiony przez Jana Pawła II do rangi katedry Diecezji Kaliskiej.



11.12.2018

JarocinDziś kolejna znaczkowa premiera i miasto, które po prostu musicie poznać czyli Jarocin.

Nie ukrywamy, że rozmowy w sprawie znaczków dla jarocińskich atrakcji prowadziliśmy od dawna, ale może to właśnie dlatego dziś tak bardzo się z nich cieszymy i mamy nadzieję, że ta radość i Wam się udzieli. 

Liczymy na to, że to nie koniec, bowiem w Jarocinie jest jeszcze kilka miejsc, które mogą posiadać swój znaczek turystyczny. Póki co dajemy Wam pretekst do poznania podstawowych obiektów, z których słynie miasto, a są to:

RATUSZ W JAROCINIE  No. 754

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA W JAROCINIE  No. 755

POMNIK GLANA W JAROCINIE  No. 756

Plany na przyszłość już są, a co z tego wyjdzie czas pokaże. Póki co już teraz zapraszamy do Jarocina i tutjszego Muzeum Regionalnego, bo prezentowane powyżej znaczki już trafiły do sprzedaży. A niebawem kolejna nowość w regionie. Szczegóły wkrótce.



5.12.2018

KoninU nas cały czas praca wre i chwilowy brak nowych materiałów na stronie to tylko złudne wrażenie, zresztą mogliście się o tym przekonać choćby wczoraj.

Na moment odrywamy się od naszych zajęć, bo mamy kolejne dobre wieści, a są nimi wyczekiwane przez Was znaczki turystyczne, które tym razem dotyczą obiektów Muzeum Okręgowego w Koninie:  

ZAMEK W GOSŁAWICACH  No. 749

DWÓR POLSKI W KONINIE  No. 750

KLASYCYSTYCZNY SPICHLERZ W KONINIE  No. 751

Liczymy na to, że swój pobyt w Koninie jak na prawdziwych turystów przystało przypieczętujecie zwiedzaniem muzeum. Będzie nam miło jeśli z tego wypadu podeślecie jakąś relację na nasz profil FB, a gdy na karcie znaczka dodacie wpis będziemy przeszczęśliwi.

UWAGA ! - Z przyczyn technicznych wprowadzenie ww. znaczków do obiegu będzie możliwe dopiero po  20 grudnia br. Za utrudnienia przepraszamy.



4.12.2018

Naklejka Nowy TomyślTym razem mamy gratkę dla uczestników spotkania w Nowym Tomyślu. Wiecie zapewne, że tradycją jest iż co roku po Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT powstaje okolicznościowa naklejka wykonana z grupowej fotografii uczestników spotkania. Także w tym roku taka naklejka powstała i jeśli ktoś chciałby ją posiadać w swoim zbiorze, by wkleić do dziennika w miejscu przeznaczonym na nowotomyskie spotkanie, to może naklejkę zakupić w cenie 2 zł/szt. 

Oprócz najnowszej naklejki istnieje możliwość zaopatrzenia się w egzemplarze historyczne z minionych spotkań. Pełen wykaz tego co jeszcze posiadamy znajduje się poniżej.


Więcej informacji

24.11.2018

W sobotę, 17 listopada, członkinie Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka gościły, na zaproszenie Konarzewskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej, na Warsztatach Umiejętności Rozmaitych, w miejscowości Zduny niedaleko Krotoszyna.

Spotkanie organizacji pozarządowych z Krotoszyna oraz bliższych i dalszych okolic było okazją do zaprezentowania idei znaczka turystycznego jako inspiracji do prowadzenia działań społecznych, łączących turystykę z edukacją regionalną.

Więcej informacji >>



20.11.2018

744Często podkreślacie, że wielu miejsc nigdy byście nie odwiedzili gdyby nie znaczek turystyczny, który pozwolił odkryć te niekiedy ukryte atrakcje turystyczne.

I tak też będzie z dzisiejszą premierą i miejscem, które promuje się znaczkiem turystycznym. Wytrawni turyści na pewno słyszeli o tym miejscu, ale czy wszyscy? 

Zapraszamy zatem do Szafarni gdzie niegdyś bywał Fryderyk Chopin, a teraz mieści się tu ośrodek jego imienia. To kolejne miejsce, w któym historia czeka na nas za każdym rogiem, ale żeby ją poznać to trzeba tu być. Zapraszamy zatem do Szafarni, a znaczek, który właśnie prezentujemy, w sprzedaży będzie dostępny od 27 listopada

OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI  No. 744

Ośrodek Chopinowski w Szafarni położony na ziemi dobrzyńskiej mieści się w XIX-wiecznym pałacu, zbudowanym w miejscu dawnego dworu Dziewanowskich. To tu Fryderyk Chopin spędził wakacje w 1824 i 1825 roku, poznając polski folklor i muzykę ludową, pod której wpływem zaczął komponować pierwsze mazurki. Wspomnienia z pobytu w Szafarni zawarł w humorystycznym „Kurierze Szafarskim”. Obecnie Ośrodek jest instytucją kultury mającą na celu popularyzację postaci Fryderyka Chopina i jego twórczości poprzez koncerty, konkursy oraz audycje muzyczne dla grup. Odwiedzający Szafarnię mogą w zabytkowych wnętrzach pałacu znaleźć wystawy poświęcone kompozytorowi, pospacerować po malowniczym parku otaczającym ośrodek lub napić się aromatycznej kawy żołędziowej, takiej, jaką pijał w tym miejscu Fryderyk Chopin.



19.11.2018

BydgoszczPamiętacie jak przez kilka lat łataliśmy luki numeracyjne w wykazie polskich znaczków i w końcu udało się je zapełnić ? Mieliśmy także tzw. "białe plamy" na mapie Polski, ale te też w dużej mierze udało się wyeliminować.

Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach, że znaczki są już wszędzie, bo co prawda dużych "białych plam" już nie ma, ale są mniejsze i jeszcze setki miejsc, które trzeba pokazać turystom.

I właśnie dzisiaj pokazujemy niewielką część bydgoskich atrakcji turystycznych, których w mieście jest zdecydowanie więcej. Niech ta premiera będzie dla Was zaproszeniem i wstępem do zwiedzania miasta. Znaczki przedstawiają kolejno:  

SKARB BYDGOSKI  No. 745

SPICHRZE NAD BRDĄ W BYDGOSZCZY  No. 746

PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ W BYDGOSZCZY  No. 747

EXPLOSEUM W BYDGOSZCZY  No. 748

Powstanie tych znaczków to w dużej mierze zasługa miejscowego kolekcjonera Bogusława, który wytrwale propagował znaczkową ideę i w tym miejscu dziękujemy mu za wsparcie. Podziękowania należą się także miejscowym urzędnikom, mamy nadzieję, że to nie są ostatnie ZT w Bydgoszczy. A jeśli już nie możecie się doczekać i planujecie wizytę w Bydgoszczy w najbliższym czasie to mamy dla Was kolejną dobrą wiadomość. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 20 listopada.

Zapraszamy zatem do Bydgoszczy i koniecznie udokumentujcie swój pobyt, by później się nim pochwalić na łamach naszego profilu FB.



10.11.2018

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Dokładnie rok temu - bez dwóch dni, ukazała się poprzednia część cyklu tworzonego przez Bobika. Dziś nadszedł czas na publikację kolejnego odcinka, który jednak będzie inny niż dotychczasowe, a w którym dowiecie się, jak od kuchni wyglądała organizacja minionego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. 

Mamy nadzieję, że tekst przeczytacie z uwagą i dowiecie się czegoś nowego, co być może w przyszłości kogoś z Was skłoni do podobnych działań. Życzymy przyjemnej lektury :-)

Z pamiętnika Bobika - cz. 7 >>



8.11.2018

Trzy miesiące temu publikowaliśmy ostatnie znaczki kolekcjonera, a że znaczków turystycznych od tego czasu znacznie przybyło to pora na kontynuację tej serii.

 

Dziś kolejna piątka władców, ujęta jak zwykle znakomicie przez naszego grafika i opisana przez równie niezawodną Martę :-), której w tym miejscu za pomoc po raz kolejny dziękujemy

A już niebawem znaczki te pojawią się w skrzynkach wszystkich tych osób, które złożyły odpowiednią ilość kuponów i pomyślnie przeszły weryfikację. Mamy nadzieję, że pochwalicie się najnowszymi zdobyczami :-)



7.11.2018

743Osoby, które miały przyjemność brać udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu o prezentowanym dzisiaj znaczku dowiedziały się prawie miesiąc temu, kiedy to rozpoczęliśmy prace nad tym krążkiem. Padło wówczas pytanie czy ktoś z obecnych wie kim była Sue Ryder i pewnie gdybyśmy dzisiaj zapytali Was o to ponownie w tłumie znaczkomaniaków podobnie jak wtedy pojawiłyby się pojedyncze dłonie w górze.

Prezentowany właśnie znaczek to pretekst do poznania Sue Ryder i bodziec, dzięki któremu kolejny raz macie szansę trafić do niezwykle ciekawej placówki muzealnej, w której dowiecie się czegoś ciekawego.

Krótką charakterystykę Sue Ryder i muzeum Jej poświęconemu znajdziecie w poniższym opisie, ale my tradycyjnie zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z przedstawioną dziś postacią, właśnie przy okazji wizyty w miejscu, które przedstawia prezentowany znaczek.

Informujemy przy tym, że najnowszy znaczek turystyczny już jest dostępny w sprzedaży w sklepiku nieopodal muzeum. Samo muzeum czynne jest tylko od poniedziałku do środy, więc i to weźcie pod uwagę planując swoje wyprawy. Już teraz gorąco Was zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Sue Ryder w Warszawie i mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tego pobytu. 

MUZEUM SUE RYDER W WARSZAWIE  No. 743

Muzeum Sue Ryder mieści się w zabytkowej, późnoklasycystycznej Rogatce Mokotowskiej, jednej z rogatek miejskich Warszawy zaprojektowanych przez słynnego architekta królewskiego, Jakuba Kubickiego. Z kilkunastu domków rogatkowych powstałych w latach 1816-25 do dziś pozostało tylko cztery: dwa przy pl. Unii Lubelskiej na Mokotowie oraz dwa przy ul. Grochowskiej na Pradze. Muzeum jest poświęcone Sue Ryder, brytyjskiej działaczce charytatywnej, założycielce fundacji działającej w wielu krajach, w tym także w Polsce. Sue Ryder była wielką miłośniczką naszego kraju. W czasie II wojny światowej służyła w brytyjskiej agencji rządowej SOE, wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Wtedy poznała polskich cichociemnych, u których podziwiała wielką odwagę i miłość ojczyzny. Po wojnie, kiedy założyła już swoją fundację, zaczęła przyjeżdżać do Polski, niosąc pomoc humanitarną i charytatywną: przywoziła transporty darów, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Muzeum jest położone w centrum Warszawy, kilkaset metrów od Belwederu i Łazienek Królewskich. W pobliżu znajdują się także: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Mauzoleum Walk i Męczeństwa, Muzeum Geologiczne, Ogród Botaniczny UW, Centrum Sztuki Współczesnej i wiele innych godnych uwagi miejsc.



6.11.2018

Cz. 6 - Znaczki Kolekcjonera - zasady przydzielania

Dzisiejszy artykuł będzie zgoła inny niż wszystkie, bo po pierwsze będzie zdecydowanie krótszy, a po drugie bardziej treściwy ze względu na stosunkowo wąski zakres tematyczny.

Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat ważny, coraz ważniejszy i nie dla wszystkich zrozumiały, co szczególnie dało się odczuć w ostatnich tygodniach.

Otóż jak zapewne wiecie zbieranie znaczków turystycznych związane jest z grą kolekcjonerską, która rządzi się określonymi zasadami. Ujmując to w wielkim skrócie, uczestnik tej gry za każdą dziesiątkę numeryczną znaczków, a w zasadzie kuponów, otrzymuje od centrali znaczek kolekcjonera. O zasadach gry kolekcjonerskiej przeczytacie klikając w link >>.

W ostatnich latach ilość zdobywców znaczków kolekcjonera (ZK) w szybkim tempie wzrasta co oczywiście bardzo nas cieszy, bo świadczy tylko o rozwoju znaczkowej idei. Niestety część kolekcjonerów albo przez nieuwagę, albo celowo próbuje do gry kolekcjonerskiej przemycić swoje zasady, które nie są zgodne z tymi, ustalonymi przed laty. I tak oto coraz częściej odbieramy z poczty Wasze formularze z kuponami i z prośbą o konkretny znaczek kolekcjonera.


Więcej informacji

5.11.2018

ŁańcutNajwyższa pora na pierwszą w listopadzie znaczkową premierę.

Tym razem za pośrednictwem znaczków turystycznych chcielibyśmy Was zaprosić w okolice Rzeszowa, a dokładniej do znanego chyba wszystkim zamku w Łańcucie, gdzie obok doskonale zachowanych wnętrz, można podziwiać założenie parkowe, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze. Ale to nie jedyne atrakcje tego miejsca, bowiem na terenie, o którym mowa funkcjonuje także słynna wozownia, w której zgromadzono liczny zbiór pojazdów konnych.

I to właśnie te dwa obiekty - zamek i wozownia są elementami przedstawionymi na najnowszych znaczkach turystycznych. 

ZAMEK W ŁAŃCUCIE - POMNIK HISTORII  No. 741

WOZOWNIA W ŁAŃCUCIE - KOLEKCJA POJAZDÓW KONNYCH  No. 742

Przedstawione dzisiaj znaczki w sprzedaży pojawią się od 9 listopada, a oczekując na ich wprowadzenie gorąco wszystkich zachęcamy do wizyty w Łańcucie i zwiedzania tutejszego zamku. Mamy nadzieję, że znaczki staną się dla Was kolejnym pretekstem do turystycznych wypraw i poznawania historii oraz piękna naszego kraju.



30.10.2018

740W październiku udało nam się wprowadzić do obiegu 12 znaczków turystycznych i 2 okolicznościowe. Miesiąc co prawda już się kończy, ale my mamy jeszcze dla Was ostatnią - trzynastą nowość, tym razem z pogranicza województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Mowa oczywiście o widocznym na obrazku zamku w Szydłowcu, gdzie prezentowany znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada.  Weźcie to pod uwagę planując swoje wyprawy znaczkowym szlakiem, a jak już dotrzecie do Szydłowca koniecznie podzielcie się wrażeniami.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką szydłowieckiego zamku i wszelkimi szczegółami dotyczącymi miejsca sprzedaży znaczków.

ZAMEK W SZYDŁOWCU  No. 740

Szydłowiecki zamek to jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Według zachowanych dokumentów już w 1427 roku istniał w tym miejscu kamienny dwór należący do Jakuba i Sławka Odrowążów – protoplastów rodziny Szydłowieckich. Archeolodzy znaleźli też resztki starszych, drewnianych konstrukcji, prawdopodobnie pochodzących z XIII wieku. Do łatwiejszej obrony zamek zbudowano na sztucznej wyspie w rozlewiskach rzeki Korzeniówki i otoczono fosą. Przez ponad dwa stulecia zamek należał do Radziwiłłów. W czasie II wojny światowej okupanci utworzyli w nim getto dla ludności żydowskiej, którą po likwidacji getta przewieziono do obozu koncentracyjnego w Treblince. W latach 2011-2015 przeprowadzone zostały prace remontowo-budowlane na terenie Zamku i dziedzińca, wyspy zamkowej oraz Parku Radziwiłłowskiego. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.



28.10.2018

RELACJA Z VII OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

VII Spotkanie Kolekcjonerów - Nowy Tomyśl 2018Przygotowania do Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to zwykle kilka miesięcy planowania, ustalania szczegółów i prawdziwie zakręcone ostatnie tygodnie przed samym spotkaniem.

Później nadchodzi ten długo oczekiwany moment - moment spotkania, które zawsze za szybko się kończy. A później jest nicość, taki stan, który towarzyszy nam długo, do czasu aż się pozbieramy, aż napiszemy relację, która pozwoli Wam i nam kiedyś raz jeszcze przypomnieć sobie te momenty, kiedy byliśmy wszyscy razem, skupieni wokół turystyki i znaczkowej idei, w ramach dorocznego święta kolekcjonerów znaczków turystycznych.

Nicość skończyła się w piątek, ale postanowiliśmy jeszcze dwa dni przetrzymać Was w niepewności i dokładnie dzisiaj, dwa tygodnie po zakończeniu spotkania w Nowym Tomyślu opublikować kilka zdań na ten temat. Zapraszamy do lektury, ale najpierw zróbcie sobie coś do picia, aby później nie biegać po kawę czy inne napoje.

Relacja - VII Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Nowy Tomyśl 2018 >>



ZNACZKOWY KOMPAS

ZNACZKOWY KOMPAS

Co pewien czas, wśród przeróżnych zdobyczy kolekcjonerów, publikowanych na naszym profilu, pojawia się taki oto ni to znaczek ni to kompas. Wtedy też docierają do nas przeróżne zapytania, na które rzecz jasna odpowiadamy i wyjaśniamy. Niestety notorycznie cierpimy na brak wolnego czasu, w którym moglibyśmy wszystkie nasze produkty opisać i Wam przedstawić. Bywalcy różnych spotkań mają tę przewagę, że często na miejscu wchodzą w posiadanie tego typu ciekawostek, ale inni niestety muszą czekać na tę chwilę, kiedy dany produkt opiszemy i umieścimy na stronie.

I dziś właśnie nadeszła ta chwila, pokażemy Wam widoczny obok znaczko – kompas, czyli coś co łączy w sobie funkcję znaczka turystycznego i kompasu. To idealny gadżet, który jest pełnowymiarowym znaczkiem turystycznym, a dodatkowo może się okazać przydatnym przedmiotem podczas wycieczki.


Więcej informacji

19.10.2018

Spotkanie Praga

Informujemy, że w dniu 1 grudnia br. odbędzie się coroczne Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Pradze. Tym razem czescy organizatorzy jako miejsce przyjacielskich rozmów przy piwie wybrali restaurację Lapák  (areszt, więzienie) >>   Koordynaty miejsca spotkania: 50.1272169N, 14.4673528E

Ilość miejsc w restauracji jest ograniczona. Dojazd do miejsca spotkania we własnym zakresie. Korzystający z komunikacji publicznej najłatwiej dostaną się tutaj metrem - dojazd do stacji C - Ládví

Ewentualne zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy spotkania organizują we własnym zakresie.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu należy przesyłać do wieczora 15 listopada na adres spotkanie@znaczki-turystyczne.pl 

Oprócz kolejnej możliwości spotkania w gronie znaczkowych przyjaciół przy okazji będzie możliwość zobaczenia Pragi w Bożonarodzeniowej odsłonie, a także udziału w targach świątecznych.  Zapraszamy !


Więcej informacji

17.10.2018

Górki WielkiePowoli opracowujemy materiały z minionego spotkania w Nowym Tomyślu, ale równocześnie zajmujemy się sprawami bieżącymi, do których należy dzisiejsza premiera znaczków promujących walory turystyczne Górek Wielkich. 

Jeśli natomiast jeszcze nie potraficie przyporządkować nazwy miejscowości do konkretnego regionu w kraju, to podpowiemy, że jest to wieś w Beskidzie Śląskim, nieopodal Ustronia i tutaj właśnie znaczkami turystycznymi wyróżniono następujące obiekty:

CENTRUM KULTURY I SZTUKI DWÓR KOSSAKÓW - GÓRKI WIELKIE  No. 737

SZLAK KAMYKA - GÓRKI WIELKIE  No. 738

SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE KOSS - GÓRKI WIELKIE  No. 739

Opisy poszczególnych miejsc i odnośniki do stron konkretnych zasobów znajdziecie tradycyjnie ukryte w linkach powyżej. My zaś informujemy, że przedstawione powyżej znaczki do sprzedaży trafią w czwartek 18 października i od tego dnia serdecznie Was wszystkich zapraszamy do odwiedzania tej ciekawej miejscowości i obiektów, dzieki którym jeszcze lepiej poznacie nasz kraj.



16.10.2018

Obiecana zbiorcza fotografia ze spotkania w Nowym Tomyślu właśnie została wgrana na serwer i możecie ją pobrać klikając bezpośrednio w link >> lub poprzez naszą pobieralnię na stronie, gdzie również znajduje się link do zdjęcia.

Dzisiaj też otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu link do zdjęć >> jakie zostały wykonane podczas naszej piątkowej wycieczki. Fotki dostępne są do pobierania do końca miesiąca, także zapraszamy do ich oglądania lub pobierania.



13.10.2018

VII Spotkanie Kolekcjonerów ZTPo wczorajszej turystycznej części spotkania dziś pora na część główną, z wystąpieniami zaproszonych gości. Tradycyjnie ten fragment spotkania rozpoczęliśmy od podsumowania tego co wydarzyło się przez miniony rok. Była też mowa o planach i tradycyjne upominki dla wszystkich zebranych znaczkomaniaków.

Jednym z upominków jest ten właśnie znaczek okolicznościowy, ktory jak mówią kolekcjonerzy "zdobyty podczas spotkania smakuje i cieszy bardziej". To już siódmy znaczek poświęcony naszym corocznym spotkaniom. Tworzy on piękną serię, pokazując miejsca, w których dane nam było się spotykać. 

ZO - VII SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - WIELKOPOLSKA 

Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów drewnianych krążków z całej Polski. To czas na wspólne zwiedzanie wybranego regionu, ale też chwila na wymianę turystycznych doświadczeń, zawarcie nowych, ciekawych znajomości i chwilę odpoczynku od codzienności. Od 2012 roku spotykamy się zawsze w październiku, za każdym razem w innym miejscu Polski. Nasze spotkania mają charakter imprezy turystycznej, w której piątek przeznaczony jest na zwiedzanie. Sobota to zawsze dzień głównych obrad, podczas których głos zabierają zaproszeni goście. Dzień ten kończy się wspolnym biesiadowaniem i rozmowami kolekcjonerów, które często kończą się w późnych godzinach nocnych. Każde spotkanie jest inne, każde skupia inną grupę kolekcjonerów, ale zawsze towarzyszą mu stałe elementy, a jednym z nich jest właśnie znaczek okolicznościowy wydany specjalnie na tę okazję. 



12.10.2018

654Ostatni punkt wycieczki to znany większości z Was Folwark w Wąsowie. Tu czekała na nas kolejna niespodzianka w postaci jeszcze ciepłego drewnianego krążka, prezentującego dawne zabudowania folwarczne, w skład których wchodziły także budynki mieszkalne pracowników.

Znaczek dostępny jest w folwarcznej kawiarni, ale warto poświęcić nieco czasu, by przespacerować się wzdłuż pobliskiej alei i zobaczyć te ciekawe zabudowania..

ZABUDOWANIA FOLWARCZNE W WĄSOWIE  No. 654

Przedwojenny właściciel Wąsowa Willhelm von Hardt stworzył jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Innowacyjność folwarku, przejawiała się nie tylko w nowoczesnych maszynach, oraz wprowadzaniu nowych metod upraw i hodowli. Hardt był przekonany, że dużą rolę odgrywają lojalni i pracowici ludzie, których zatrudniał w folwarku. By zapewnić sobie lojalność pracowników, wybudował w Wąsowie dwurodzinne murowane domy, stojące po obu stronach brukowanej ulicy. Każde mieszkanie składało się z trzech izb, drewnianych okiennic. Każda rodzina miała osobne wejście, a przed domem własny ogródek, którym opiekował się ogrodnik folwarczny. Do domów była doprowadzona elektryczność. W najbardziej okazałym budynku na ulicy znajdował się szpital i ochronka dla starców. Duża sala dominialna miała służyć na zebrania dla robotników folwarku. Zabudowanie te przetrwały wojnę w dość dobrej kondycji. Stoją one do dziś i są prywatnymi domami mieszkańców Wąsowa. Piękne budynki, brukowana ulica i rzędy zabytkowych lip, to rzadki zabytek zachowany w tym stanie na terenie naszego kraju.



12.10.2018

653Nasza dzisiejsza trasa doprowadziła nas w końcu do Opalenicy, gdzie na wycieczkowiczów czekała kolejna niespodzianka w postaci kolejnego nowego znaczka, który uczestnikom wycieczki został wręczony przez samego Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca.

Prezentowany właśnie znaczek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a budynek ratusza, który na nim przedstawiono w rzeczywistości prezentuje się równie imponująco. Interesująca jest także historia tego obiektu, ale o tym to już każdy może przeczytać w załączonym opisie lub posłuchać w bardziej obszernym nagraniu audio "dołączonym do znaczka".

Zapraszamy do Opalenicy.

RATUSZ W OPALENICY  No. 653

Obecny ratusz zastąpił drewnianą budowlę magistratu pochodzącą z XVII wieku, która znajdowała się w centralnej części opalenickiego rynku. Drewniany budynek został rozebrany w 1884 roku. Powstały na nowo w 1897 ratusz jest budynkiem w stylu eklektycznym, według projektu grodziskiego budowniczego W. Dolsciusa. W części centralnej ratusza znajduje się portyk wsparty na czterech filarach, które podtrzymują reprezentacyjny taras. Swoim stylem budowla nawiązuje do tradycji renesansu. Została ona zwieńczona charakterystyczną, ozdobną wieżyczką nawiązującą do poprzedniego budynku ratusza z XVII wieku. W roku 1909 przeprowadzono remont nowego ratusza i zainstalowano w nim pompę napędzaną silnikiem benzynowym do tłoczenia wody. Dziś budynek ratusza to siedziba Urzędu Miejskiego w Opalenicy.



12.10.2018

736Część turystyczną Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych rozpoczynamy od nowotomyskiego rynku, na którym znajduje się znany większości "Wiklinowy Kosz - Gigant" bedący jednocześnie elementem miejscowego "wiklinowego szlaku". To jednak nie jedyna atrakcja turystyczna tego miejsca, bowiem na rynku znajduje się również dawny ratusz miejski, w którym swoją siedzibę ma obecnie Sąd w Nowym Tomyślu. 

W ten oto sposób znaczkową premierą rozpoczynamy zwiedzanie Nowego Tomyśla i okolicznych atrakcji, a nowinę o nowym znaczku zgromadzonym turystom przekazał Pan Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki. 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzin Nowego Tomyśla oraz tutejszych atrakcji i gorąco zachęcamy do zapoznania się z historią kolejnego, interesującego obiektu.

BUDYNEK SĄDU W NOWYM TOMYŚLU - DAWNY RATUSZ MIEJSKI  No. 736

Zlokalizowany w centralnej części placu Niepodległości budynek sądu, pełnił wcześniej rolę miejskiego ratusza. Nie jest to jednak pierwsza budowla o tym charakterze wzniesiona w tym miejscu. Pierwszy ratusz powstał ok. 1806 roku, a kolejny w 1865 roku. Obecnie istniejący budynek wzniesiono w 1879 roku i nosi on cechy stylu eklektycznego z elementami klasycystycznymi. Ciekawostką jest fakt iż dawniej w budynku tym oprócz ratusza mieściło się więzienie komunalne, a swoje siedziby miały tu m.in. urząd stanu cywilnego czy szkoła muzyczna. Wejście do budynku ozdabia wsparty na dwóch kolumnach portal ponad którym znajduje się ozdobny kartusz podtrzymywany przez dwie postaci kobiece, dzierżące w dłoniach symbole władzy i prawa. Budynek posiada dwa symetryczne skrzydła, które wraz z fasadą tworzą swoista literę U. Środek tej litery to wewnętrzny dziedziniec, wykorzystywany dawniej dla potrzeb tutejszego więzienia. Od roku 2003 do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu.



11.10.2018

2. URODZINY KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

Pod koniec września dostaliśmy zaproszenie na drugie już urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach. Zaproszenie rzecz jasna przyjęliśmy, ale przez chwilę zastanowiliśmy się nad tym czy to nie za wcześnie, bo przecież dopiero co byliśmy na urodzinach w Komornikach. Wszystko jednak się zgadzało, minął kolejny rok, a to nasze złudne wrażenie to wina czasu, który jednak za szybko biegnie.

Dzisiaj przedstawiamy Wam krótką relację z imprezy w Komornikach autorstwa samej szefowej komornickiego klubu. Dzięki temu macie niepowtarzalną okazję przeczytać o tym właśnie teraz, a nie za 3 tygodnie :-)

Usiądźcie zatem wygodnie i czytajcie, a jeśli zechcecie to nawet możecie zdjęcia obejrzeć i kliknąć lajka na facebooku. Zachęcamy.

Relacja - 2. Urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach >>



<< 1 5 10 15 20 25 26 27 28 29 30 35 40 45 50 55 60 >>