Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1320
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1320!

Aktualności

<< 1 5 10 11 12 13 14 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

13.09.2021

Rozpoczynamy nowy tydzień, a wraz z nim czas na nowy znaczek turystyczny. Co prawda wakacje już się skończyły i pogoda coraz bardziej jesienna, ale jak to w turystyce bywa, nie zawsze musi być słonecznie, aby wędrować i odkrywać kolejne miejsca. Dziś chcemy Was zaprosić do odwiedzenia wschodnich krańców województwa lubuskiego, gdzie wśród lasów znajduje się malownicze i niezwykle popularne Jezioro Głębokie. Latem z pewnością zażyjecie w nim kąpieli, a jesienią jezioro i jego otoczenie mogą być świetną bazą wypadową. A że jest tu co zwiedzać to chyba nie musimy nikogo przekonywać. Zresztą, nawet jeśli już odwiedziliście te rejony, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się np. na grzyby, których w tych lasach nie brakuje.

Najnowszy znaczek zdobędziecie w Pensjonacie Pod Strzechą, gdzie można przenocować, ale też dobrze i smacznie zjeść. Nie pozostaje więc nam nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania Pojezierza Lubuskiego, ale dajcie właścicielom pensjonatu dzień lub dwa wytchnienia, aby znaczek zdążył dotrzeć na miejsce i się zadomowić. A kiedy już odwiedzicie to miejsce, koniecznie dajcie nam o tym znać stosowną relacją. Życzymy udanego zwiedzania i wypoczynku na łonie natury.

JEZIORO GŁĘBOKIE - POJEZIERZE LUBUSKIE No. 1106

Jezioro Głębokie znajdujące się nieopodal Międzyrzecza jest turystyczną wizytówką regionu oraz jednym z największych i najbardziej znanych letnisk na lubusko-wielkopolskim pograniczu, z domkami i polami namiotowymi, w których można znaleźć nocleg. Działa tu też od 16 lat Pensjonat Pod Strzechą, odbudowany w 2005 roku w miejscu restauracji Pod Strzechą, która spłonęła w latach 70-tych. Powierzchnia Jeziora Głębokiego to w zależności od źródła ok 112-124 ha. Średnia głębokość jeziora to 9,2 m. przy czym głębokość maksymalna to 25,3 m. Akwen leży na terenie zlewni rzeki Obry jednak nie posiada odpływu. Jego brzegi porastają głównie lasy iglaste, ale na północy i południu w miejscach podmokłych także liściaste. Kąpielisko nad jeziorem Głębokie jest ulubionym miejscem wakacyjnego wypoczynku i weekendowych wypadów mieszkańców Międzyrzecza.



9.09.2021

Zbliżamy się do końca tygodnia, więc pora na kolejną premierę, abyście w nadchodzący weekend mieli większy wybór miejsc do odwiedzenia. Tym razem premiera ucieszy szczególnie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, bo oto kolejny znaczek zainstalował się w Toruniu.

Toruń jest miastem, w którym zabytków i atrakcji turystycznych nie brakuje, ale znaczków turystycznych ma jeszcze stosunkowo niewiele i nie wszędzie znaczkowa idea jest w pełni rozumiana. Ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu znaczkowi raz jeszcze odwiedzicie to miasto oraz Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków. A jeśli uda Wam się trafić w inne miejsca, to koniecznie opowiedzcie o znaczkach i związanej z nimi ideą.

A tymczasem zapraszamy do Torunia, bowiem znaczku już na Was czekają. To kto pierwszy podeśle relację z tej wycieczki? 

MUZEUM RYCERZY I ŻOŁNIERZYKÓW W TORUNIU No. 1105

Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków powstało z pasji kolekcjonerskiej : można tu obejrzeć dwie wystawy figurek, gromadzonych przez ponad sześćdziesiąt lat. Pierwsza to figury historyczne, przedstawiające wojsko polskie od X do XVIII wieku, druga zaś to żołnierzyki-zabawki, produkowane w czasach PRL-u i sprzedawane w kioskach RUCH-u oraz sklepach z zabawkami. Muzeum prowadzi fundacja „A to historia!”. Figurki z wystawy na parterze to ręczna praca dwóch autorów, zafascynowanych historią: każda z przedstawionych tu postaci ma swoje odniesienie w źródłach, jak pieczęcie, freski czy ilustracje. W oparciu o nie powstają rzeźby, wykonane w jednym egzemplarzu, oddające wygląd uzbrojenia i ubioru sprzed wieków. W gotyckiej piwnicy warto zobaczyć stałą ekspozycję żołnierzyków, produkowanych przez Polski Związek Głuchych w czasach PRL-u. Osobną część zbioru „kioskowców” stanowią Indianie i kowboje: jest wioska indiańska, kowbojskie miasteczko, są serie wydawnicze, pakowane w pudełkach i składające się z kilku figurek ludzi i zwierząt. U wielu gości ta część wystawy jest okazją do wspomnień z dzieciństwa. Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków to wielka historia w małej skali.



8.09.2021

Skoro wczoraj trafiliśmy na Dolny Śląsk, to dzisiaj tutaj zostaniemy, bo będzie mowa o znaczku, który do zdobycia będzie kilka kilometrów od Ławicy

Z racji ustanowienia roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei, odbywa się w całej Polsce i Europie wiele imprez promujących kolej jako środek transportu. Ta promocja to też różnego rodzaju wydawnictwa, a jednym z nich jest prezentowany właśnie znaczek okolicznościowy.  

Nie trzeba chyba nikomu mówić, że ów znaczek to zasługa ojca Leszka, który jest wielkim pasjonatem kolei i dba o to, aby i inni kolekcjonerzy mogli te swoje kolejowo-znaczkowe zbiory poszerzać. A jest w naszym gronie wiele osób, zainteresowanych tą tematyką, wystarczy zerknąć na relacje na facebooku czy wpisy w listach kolekcjonerów. Jesteśmy przekonani, że wszyscy, bez względu na zainteresowania, z radością przyjmiecie ten znaczek, bo co tu dużo mówić, jest piękny.

Ojcu Leszkowi, w imieniu Was wszystkich, dziękujemy za kolejny pretekst do wizyty w Bardzie, bo tu właśnie znaczek będzie dostępny. Odwiedzajcie Bardo i koniecznie prześlijcie nam fotkę z tej wizyty, najlepiej ze znaczkiem na tle miejscowego przystanku kolejowego.

ZO - 2021 - EUROPEJSKI ROK KOLEI

Unia Europejska ustanowiła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei”, aby w ten sposób promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Jest to jeden z elementów wdrażanej w Unii Europejskiej polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Państwa Unii Europejskiej widzą w kolei wielką przyszłość, jako nowoczesny i ekologiczny środek transportu. Również Polska wpisuje się ten program, remontując liczne linie kolejowe oraz przez produkcję nowoczesnego taboru. Na okolicznościowym znaczku turystycznym, który został wydany z tej okazji widnieje nowoczesny spalinowy zespół trakcyjny typu 223M produkowany przez PESA Bydgoszcz,  zwany bardzo często Pesa Link, czy po prostu linkiem, a na polskich kolejach oznaczony jako autobus szynowy SA139. Jest on eksploatowany w Polsce (Polregio, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie), również w Czechach (České dráhy) oraz w Niemczech (Niederbarnimer Eisenbahn i Deutsche Bahn).



7.09.2021

Pora zmienić region kraju i zachęcić Was do odwiedzenia atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Dzisiaj przenosimy się w okolice Kłodzka, gdzie najnowszy znaczek pozwoli Wam poznać bardzo ciekawy pałac w miejscowości Ławica. Nie jest to jednak jedyna atrakcja w tym miejscu. Wystarczy spojrzeć na ogólnie dostępną mapę czy stronę internetową mieszczącego się w pałacu hotelu, by zobaczyć, że w sposób aktywny można tu spędzić choćby cały dzień.

A na zakończenie wizyty w tym miejscu jest oczywiście znaczek turystyczny, który czeka na Was w pałacowym sklepiku. Przybywajcie zatem do Pałacu Ławica, szczególnie teraz, kiedy powoli zbliża się jesień i otoczenie pałacu, zmienia się z dnia na dzień. 

PAŁAC ŁAWICA K. KŁODZKA No. 1104

Pałac Ławica położony jest w samym centrum Kotliny Kłodzkiej, nad brzegiem Nysy Kłodzkiej, niespełna 3 kilometry od Kłodzka. Wybudowany w stylu szwajcarskiej willi pałac jest częścią zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego, którego historia sięga XVIII wieku. W roku 1886 właścicielem pałacu był Rudolph Schöller i to wówczas pałac przebudowano. Od 1905 roku majątek przeszedł w ręce Caesara Schöllera. Pałac w Ławicy zbudowany został na planie prostokąta i jest murowany z cegły i kamienia. W zależności od miejsca posiada od 2 do 3 kondygnacji, a całość nakryta jest czterospadowym dachem z lukarnami. W elewacji nie zabrakło ozdobnych gzymsów, boniowania i obramowań okiennych. We wnętrzu na uwagę zasługuje oryginalna stolarka drzwiowa, sztukaterie sufitowe oraz piec kaflowy w Sali Reprezentacyjnej, który podkreśla charakter obiektu. W sąsiedztwie pałacu znajduje się Folwark Dworski, w którym na odkrycie czekają inne atrakcje architektoniczne i turystyczne.



6.09.2021

Pozostajemy z premierami w Wielkopolsce, ale tym razem przeniesiemy się do centralnej cześci regionu, do Kalisza. Miasto to zapewne znacie doskonale, bo w końcu niejeden znaczek już tutaj istnieje, ale nie znaczy to, że nie możecie odkryć czegoś nowego. Zaskoczeniem może się okazać kaliski ratusz, w którym od pewnego czasu na zwiedzanie czeka wystawa multimedialna. 

Ekspozycja w ratuszu ma być niejako wstępem do dalszego zwiedzania Kalisza i inspiracją do odwiedzania miejsc, których historię opowiedziano. I w zasadzie więcej dzisiaj nie zdradzimy, bo w końcu to Wy musicie odkryć Kalisz na nowo. Podstawowe informacje o obiekcie znajdziecie w poniższym opisie, a więcej zobaczycie już osobiście wybierając się do kaliskiego ratusza.

Znaczki w sprzedaży dostępne będą od środy 8 września w punkcie Informacji Turystycznej w ratuszu. Już teraz zapraszamy do zwiedzania ekspozycji, a jeśli chcecie pomóc w promocji tego typu miejsc koniecznie udostępnijcie nas post z facebooka, zostawcie stosowny komentarz i pochwalcie się relacją ze zwiedzania.

WYSTAWA MULTIMEDIALNA W RATUSZU - KALISZ No. 1103

We wnętrzu kaliskiego ratusza w pomieszczeniach piwnic, na kondygnacjach wieży oraz na korytarzu trzeciego piętra znajduje się nowoczesna ekspozycja multimedialna poświęcona dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza. Ekspozycja ta nie jest wystawą muzealną. Ukazuje dzieje Kalisza od najdawniejszych czasów aż po czasy obecne. Zwiedzający z pewnością odkryją wiele historycznych tajemnic, ale też spotkają się ze związanymi z miastem postaciami. Wystawa inspiruje do poszerzenia wiedzy o życiu miasta i regionu i ma być impulsem do jego dalszego zwiedzania. Historyczna podróż w czasie rozpoczyna się w podziemiach ratusza, a następnie poprzez trzecie piętro i wieżę ratuszową prowadzi na jej szczyt do punktu widokowego, z którego rozpościera się piękna panorama Kalisza i okolic. Na poszczególnych kondygnacjach na zwiedzających czekają historyczne bloki tematyczne pozwalające prześledzić rozwój Kalisza, jego klęski i odrodzenie oraz obecne życie miasta.



4.09.2021

Od pewnego czasu pytacie nas o Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Wakacje się skończyły i najwyższa pora oznajmić, że niestety w tym roku, podobnie jak rok wcześniej spotkanie w znanej Wam formie nie odbędzie się. Powodów aby podjąć taką, a nie inną decyzję jest wiele i nie będziemy ich tutaj wymieniać. Każdy z Was doskonale orientuje się w obecnej sytuacji, a my nie wiemy jak wszystko będzie wyglądało za tydzień, dwa, czy pięć. Organizacja takiego spotkania to wielka odpowiedzialność i cała masa przeciwności losu, z którymi przyjdzie się zmierzyć, o czym przekonaliśmy się dokonując wstępnego rozeznania w lipcu tego roku. Jak wiecie polskie spotkania cieszą się ogromną popularnością i na chwilę obecną nie znamy miejsc, które w pandemicznej rzeczywistości mogłyby sprostać naszym wymaganiom. Nie chcemy też podziałów, konfliktów i poróżnień, a niestety wszystko wskazuje na to, że nie uniknęlibyśmy tego. Społeczność znaczkomaniaków jest dla nas bardzo ważna dlatego w trosce o Wasze bezpieczeństwo podjęliśmy właśnie taką decyzję i mamy nadzieję, że ją uszanujecie. Spotkamy się kiedy indziej, w bardziej sprzyjających okolicznościach. Zachęcamy natomiast do organizowania mniejszych, regionalnych spotkań, szczególnie na wolnym powietrzu. Liczymy także na Wasze pomysły i pomoc w zorganizowaniu spotkania w 2022 roku.



3.09.2021

Wielkopolska to zaraz za Dolnym Śląskiem najbardziej zasobny w znaczki region kraju, ale mimo to jest tu jeszcze miejsce na wiele znaczków, bo i miejsc, które warto zobaczyć jest tu bez liku. Dziś właśnie premiera wielkopolskiego znaczka z Obrzycka, po środku którego na rynku wznosi się zabytkowy i niezwykle interesujący ratusz.

Nie jest to jednak jedyny zabytek w tym mieście i na pewno przekonacie się o tym gdy zawitacie w te strony. Koniecznie sprawdźcie atrakcje w najbliższej okolicy, bo tam również kilka ciekawych obiektów znajdziecie. Ale wróćmy do ratusza przedstawionego na znaczku. Krótki opis jak zwykle znajdziecie poniżej, a znaczek dostępny jest w sklepie "Monika" po wschodniej stronie rynku. 

Wpiszcie więc sobie Obrzycko w najbliższe plany turystyczne i koniecznie zarezerwujcie więcej czasu na zwiedzanie miasta i okolic. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni.  

RATUSZ W OBRZYCKU No. 1102

Obrzycko, miasto w pow. szamotulskim, malowniczo położone na lewym brzegu rzeki Warty, przy ujściu do niej Samy, ok. 12 km na północny zachód od Szamotuł. Pośrodku, w centralnym punkcie rynku, o formie trapezu usytuowany został ratusz, fasadą zwrócony ku zachodowi. Wokół rynku rozlokowana zabudowa mieszkalna pochodząca z XIX i początku XX wieku. Budowa pierwszego ratusza miała miejsce ok. połowy XVII w. W 1739 r. został on zniszczony przez pożar, podobnie jak większość miasta. W 1757 r. wybudowano obecny murowany ratusz, który w połowie XIX w. zamieniony został przez Prusaków na spichlerz. Murowany ratusz pokryty jest dwuspadowym dachem. Od zachodu znajduje się wieża z  herbem Nałęczów-Raczyńskich i mottem Vitam impendere vero w kartuszu. Szczyt wieży zakończony czterospadowym dachem z iglicą. Obecnie ratusz ponownie pełni funkcję siedziby władz samorządowych Miasta Obrzycko.



2.09.2021

Wczoraj ładnie premierą przywitaliśmy wrzesień i również premierą dziś kontynuujemy cykl naszych newsów. Tym razem jednak przenosimy się do Zagłębia, a dokładniej do Będzina-Grodźca, gdzie niedawno odnowiono zabytkową i w dodatku nitowaną wieżę ciśnień. Z pewnością kojarzycie ten obiekt, bo już kilka razy pokazywaliśmy wieżę w naszych postach w mediach społecznościowych. Teren wokół również zrewitalizowano, więc tym bardziej warto tam się pojawić i zobaczyć wszystko na własne oczy.

Jak więc widzicie, wieża właśnie doczekała się swojego znaczka turystycznego, który jest już dostępny w sprzedaży. Możecie śmiało planować swoje wyprawy i przy okazji zobaczyć ten zabytek techniki. Nie zapomnijcie o relacji i kilku fotkach spod wieży, aby także inni turyści mogli zobaczyć to miejsce i nabrać ochoty na zwiedzanie. Czekamy jak zwykle na pierwszych zdobywców i tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W BĘDZINIE-GRODŹCU No. 1101

Wieża ciśnień w Będzinie-Grodźcu została zbudowana około 1902 r. na terenie dawnej kopalni „Grodziec II” na potrzeby Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Jest to obiekt unikatowy ze względu na jego konstrukcję, wykonany został w całości ze stali łączonej przy pomocy wyłącznie nitów. Wieża ma kształt wąskiej kolumny, na szczycie której został umieszczony zbiornik wodny o pojemności ok.100 m3. Wysokość całej wieży wynosi ok. 27 m. Jej zadaniem było zapewnienie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Pełniła ona również funkcje zbiornika przeciwpożarowego. W związku z rozwojem infrastruktury technicznej na terenie miasta, wieża została wyłączona pod koniec XX wieku z użytkowania. Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości Pana Rafała Lipińskiego – architekta z Będzina, społecznika i popularyzatora tematu wieży w środowisku regionalnym - w latach 2018-2020 przeprowadzono rewitalizację samej wieży oraz otaczającego jej terenu. Naprawiono i zabezpieczono konstrukcję wieży przed korozją, wzmocniono jej fundamenty, odtworzono dach i cały obiekt pomalowano. Urządzono także teren wokół wieży, a cały obiekt podświetlono.



1.09.2021

W dobie pandemii wszystko się zmieniło i czasem trzeba było długo czekać, aby ponownie móc zwiedzać kraj. Na szczeście dochodzi też do sytuacji, w której powstają nowe atrakcje turystyczne i już mieliśmy z czymś takim do czynienia w tym sezonie. Okazuje się jednak, że to nie koniec i wkrótce na turystycznej mapie Polski, a właściwie Poznania pojawi się nowy obiekt czyli Centrum Szyfrów Enigma, w którym do zdobycia będzie prezentowany obok znaczek turystyczny.

Nowy obiekt będzie miejscem, w którym poznacie historię złamania szyfrów Enigmy, ale także sposoby utajniania danych. Jesteśmy przekonani, że nie będziecie się nudzić podczas zwiedzania.

Centrum Szyfrów Enigma dla turystów otworzy swe podwoje 25 września i od tego dnia będziecie mogli zdobywać prezentowany dziś znaczek. Nie zapomnijcie zrelacjonować nam pobytu w tym miejscu, bo zapewne już teraz czeka na to wielu turystów. A jeśli już teraz chcecie zapoznać się z ofertą Centrum, to koniecznie kliknijcie w poniższy link i odnajdźcie linki do odpowiednich stron, gdzie znajdziecie wiele przydatnych i ciekawych informacji. 

CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA W POZNANIU No. 1096

Centrum Szyfrów Enigma opowiada prawdziwą historię złamania szyfru Enigmy i pokazuje Polaków stojących za tym sukcesem. Ekspozycja pokazuje istotę Enigmy – sztukę szyfrowania i kodowania oraz doskonałą współpracę genialnych polskich matematyków. Podkreśla potęgę umysłu, znaczenie odwagi i moc pracy zespołowej, czego najlepszym przykładem jest współpraca Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Odwiedzający Centrum szyfrów Enigma mogą wziąć udział w kursie szyfrowania i odczytywania zakodowanych wiadomości. Poznają najciekawsze metody utajniania informacji stosowane od starożytności aż po czasy współczesne. Zmierzą się z łamigłówkami, zagadkami i szyframi. Przestrzeń CSE, znajdująca się w dawnym Collegium Martineum z przełomu lat 40 i 50 XX wieku, została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz seniorów i seniorek. Ekspozycję zwiedza się z audioprzewodnikiem (są dostępne w różnych wersjach językowych, z audiodeskrypcją, w tekście łatwym do zrozumienia oraz polskim języku migowym).



31.08.2021

W ostatni dzień wakacji mamy dla Was ostatnią w sierpniu znaczkową premierę, tym razem z woj. lubelskiego, a dokładnie z Zamościa. Zamojski ratusz to obiekt, który koniecznie trzeba poznać i zobaczyć, w związku z tym wskazujemy go jako jedną z opcji na najbliższe wypady.

Niestety z przyczyn od nas niezależnych, tymczasowo znaczek nie ma własnego miejsca sprzedaży i jest dostępny jedynie korespondencyjnie na podstawie dowodu pobytu. Mamy jednak nadzieję, że szybko znajdzie się w Zamościu miejsce, do którego znaczek będzie mógł trafić na stałe i będzie nam miło, jeśli zwiedzając to miasto tu i ówdzie o znaczkowej idei szepniecie.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem ratusza, ale mamy nadzieję, że dla Was będzie to tylko wstęp do głębszego poznania architektury i historii tej budowli.

A gdy już nabierzecie apetytu na zwiedzanie Zamościa, to nie czekajcie, tylko plecak na grzbiet i w drogę :-)

RATUSZ W ZAMOŚCIU No. 1100

Ratusz w Zamościu znajduje się w północnej pierzei zamojskiego Rynku Wielkiego. Pierwszy ratusz w tym miejscu rozpoczęto budować w 1591 roku. W połowie XVII w. budowlę rozbudowano, dobudowano trzecią kondygnację i podwyższono wieżę. Ratusz ozdobiono attykami, wieżyczkami w narożach, ornamentami i innymi drobnymi elementami ozdobnymi. W latach 1767-1770 wybudowano charakterystyczne wachlarzowe, dwuskrzydłowe schody prowadzące do głównego wejścia na I piętrze, ozdobionego portalem przeniesionym z parteru budynku. Na wieży zamontowano wówczas zegar oraz większy dach chełmowy z latarnią. W narożach budowli dodano również mniejsze chełmy. W okresie międzywojennym przeprowadzono rekonstrukcję ratusza, podczas której przywrócono jego świetniejszy, manierystyczno-barokowy wygląd z XVII wieku - ponownie ozdobiony attykami i licznymi dekoracjami. Prace remontowe kontynuowano po II wojnie światowej. Wtedy też rozebrano odwach pod schodami i odnowiono elewację. W 1973 roku do ratusza powrócił magistrat. Z początkiem XXI w. dzięki unijnemu wsparciu przeprowadzono kolejne zabiegi upiększające zamojski ratusz.



27.08.2021

Przyszedł czas na kolejną znaczkową premierę i tym razem ponownie przeniesiemy sie do Komornik - miejscowości, która już chyba dobrze znacie, ale czy rzeczywiście? Otóż całkiem niedawno temu w Komornikach oddano do użytku nowoczesny budynek Centrum Tradycji i Kultury i dziś to on jest bohaterem znaczkowej premiery.

Budowla w krótkim czasie została nagrodzona w dwóch konkursach architektonicznych, ale to co dla nas turystów jest najważniejsze, to fakt, że właśnie w tym budynku mieści się Biblioteka Publiczna, w której zdobyć można miejscowe znaczki turystyczne.

A teraz prosimy wszystkich o wzmożoną uwagę, bowiem prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi dopiero 20 września. Miejcie to na uwadze planując swoje turystyczne wypady, bowiem wcześniej nigdzie tego znaczka nie zdobędziecie. Ale już teraz możecie zaplanować wizytę w Komornikach i ruszyć w teren choćby 20 września.

CENTRUM TRADYCJI I KULTURY GMINY KOMORNIKI No. 1095

Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach jest obiektem użyteczności publicznej, w którym prowadzona jest działalność oferująca bogaty wachlarz usług z dziedziny kultury, sztuki, rozrywki i turystyki. W obiekcie zlokalizowano m.in. bibliotekę, salę widowiskową z 283 miejscami,  pracownie oraz czytelnię. Budynek CTiK został oddany do użytku w 2020 r. Jego nowoczesna bryła oraz zastosowanie drewna i szkła doskonale korespondują z historycznym otoczeniem.  Niebanalna sylwetka budynku Centrum stanowi bez wątpienia jego element wyróżniający, nic więc dziwnego, że budowla została już dwukrotnie nagrodzona w prestiżowych konkursach architektonicznych. Jeszcze w 2020 r. CTiK w Komornikach uzyskało tytuł „Budowa XXI w.” w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Na początku 2021 r. obiekt nagrodzono również w ramach konkursu Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego.



21.08.2021

Dziś 21. dzień miesiąca, a więc dzień "Przeglądu Znaczkowego", w którym jak zwykle zdradzimy Wam nieco znaczkowych tajemnic, ale nie tylko.

Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu Znaczkowego", który znajduje się w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



20.08.2021

Zbliża się przedostatni weekend tych wakacji, w związku z czym dzisiaj o nieco innej niż zwykle porze spieszymy z informacjami o kolejnych znaczkach turystycznych, które właśnie pojawiły się w obiegu. Tym razem zapraszamy Was na Podlasie do Krainy Otwartych Okiennic, gdzie oprócz niesamowitej architektury podziwiać możecie liczne osobliwości przyrodnicze. 

I znaczki pozwolą poznać właśnie takie miejsca, ale pamiętajcie, że warto mieć oczy szeroko otwarte i wypatrywać ciekawostek, których jest tu całe mnóstwo. A gdy już zwiedzicie Puchły, Soce i Trześciankę, zejdźcie ze szlaku i zobaczcie co w trawie piszczy. Może traficie na Dubelta, który pokazany został na trzecim ze znaczków, a może uda się wypatrzyć kilka innych równie ciekawych stworzeń.

Najnowsze znaczki to:

KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC - PUCHŁY - SOCE - TRZEŚCIANKA  No. 1097

CERKIEW OPIEKI MATKI BOŻEJ W PUCHŁACH  No. 1098

DOLINA GÓRNEJ NARWI - OSTOJA PTAKÓW PTOP  No. 1099

 

Prezentowane dzisiaj znaczki już możecie zdobywać w miejscu jakie podaliśmy na podstronie poświęconej powyższym znaczkom. Nie zapomnijcie po wizycie zostawić komentarza na naszej stronie, a równie mocno ucieszymy się ze zdjęć i relacji, które będziemy mogli zamieścić w naszych mediach społecznościowych. Planujcie więc wypady nad Narew i odkrywajcie piękno naszego kraju.



19.08.2021

Wczoraj były misie i lalki, a dzisiaj kolej na pszczółki i to, co misie lubią najbardziej, czyli miodek. W miodek oczywiście zaopatrzycie się przy okazji zwiedzania Pszczelarni Słodnik w Zaborze, która realizuje projekt apiturystyki i edukacji pszczelarskiej, a od dzisiaj dołącza do grona znaczkowych miejsc turystycznych.

Jesteśmy przekonani, że jest to świetna okazja, aby poznać lepiej pszczoły, ich pracę, społeczność i niezwykle ważne produkty jak miód, wosk, propolis i pyłek.

Przybywajcie więc do Zaboru, znaczki już tu na Was czekają. Nie zapomnijcie zrelacjonować swojej wycieczki i koniecznie dodajcie komentarz na poniższej podstronie. Zerknijcie także na opis miejsca oraz na stronę internetową. Pomoże to lepiej zaplanować wizytę i przy okazji zasięgnąć troszkę wiedzy o odwiedzanym obiekcie. Życzymy przyjemnego zwiedzania.

PSZCZELARNIA SŁODNIK W ZABORZE No. 1094

Na szklaku wina i miodu w województwie lubuskim w gminie Zabór znajduje się pasieka o nazwie Pszczelarnia Słodnik. Jest to rodzinna pasieka wędrowna, której tradycja sięga lat 20. XX wieku. Obecnie pasieka składa się z 70-ęciu rodzin pszczelich, które zamieszkują 10-ramkowe i 12-ramkowe ule wielkopolskie. Większość z nich wykonana jest z drewna, lecz w pasiece można też znaleźć modele styropianowe. Teren pasieki został przystosowany do potrzeb osób zwiedzających i szeroko pojętej apiturystyki. Gości wita u bramy rzeźba św. Ambrożego patrona pszczelarzy. W Pszczelarni można zobacz ścieżkę edukacyjną o owadach zapylających, wystawę uli, ogród z roślinami miododajnymi oraz specjalne domki do inhalacji powietrzem z ula. Pszczelarnia Słodnik organizuje prelekcje o pszczołach i degustacje produktów pszczelich dla dzieci i dorosłych. Pasieka posiada również infrastrukturę turystyczną w postaci wiat rekreacyjnych umiejscowionych w pobliżu tężni solankowej.



18.08.2021

Po dwutygodniowej przerwie, tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do zwiedzania Ustronia, a dokładniej do Dworca Dobrych Myśli, w którym znajdziecie wyjątkową ekspozycję misiów i lalek.

Z pewnością dla wielu z Was będzie to powrót do przeszłości, do lat dziecięcych. Może ktoś w obszrnych zbiorach odnajdzie swoją maskotkę, a może znajdziecie wiele innych, które rozpoznajecie np. z telewizji. Misiów w tym miejscu jest wiele i na pewno każdy znajdzie eksponat, który go zainteresuje. Ale misie to nie wszystko, bowiem w Dworcu Dobrych Myśli znajdują się też lalki. Zresztą przeczytajcie poniższy opis tego znaczkowego miejsca, a wszystko stanie się jasne.

Nam nie pozostaje nic innego jak zachęcić Was do odwiedzania tego miejsca. Na pewno zobaczycie tu wiele ciekawych eksponatów, ale też odpoczniecie przy kawie z kawiarenki, w której już czeka na Was najnowszy znaczek turystyczny. Zapraszamy zatem do zwiedzania Dworca Dobrych Myśli.

DWORZEC DOBRYCH MYŚLI W USTRONIU No. 1093

Dworzec Dobrych Myśli to wystawa misi i lalek, znajdująca się w budynku ustrońskiego dworca kolejowego. W miejscu tym znajdują się trzy niezwykle ciekawe kolekcje wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Znajduje się tu największa w Europie, bo licząca przeszło 11 tys. egzemplarzy kolekcja misiów Bruna Zielonki, ale także kolekcja Lalki Świata – własność Ewy i Jagody Liszka. Całość uzupełnia ponad 600 lalek typu Barbie Anity Michałowskiej, w artystycznych strojach szytych na miarę. Jednak podstawą  wystawy jest kolekcja misiów, wśród których znajduje się zarówno eksponat najmniejszy, bo wielkości 2 mm, jak i największy – 10. metrowej wysokości. Kolekcja składa się z misiów różnych rodzajów z całego świata. Są tu maskotki znane młodszemu pokoleniu, ale i misie starsze pamiętane przez nasze babcie. Na wystawie znajdziemy gwiazdy bajkowego ekranu jak Uszatka, Colargola, Paddingtona czy Gumisie. Nie zabrakło eksponatów zdjęciowych, rysunków, znaczków pocztowych, pocztówek i przypinek oraz wielu innych związanych z misiami i niedźwiedziami. Na Dworcu Dobrych Myśli znajduje się kawiarenka oraz taras, na którym również spotkamy ciekawe misie.



2.08.2021

Sierpień rozpoczynamy premierą kolejnego znaczka z województwa lubuskiego. Dziś wracamy do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie obok już istniejących znaczków pojawił się ten przedstawiający Stadion Żużlowy im. Edwarda Jancarza. Stadion użytkowany przez Klub Sportowy Stal Gorzów wbrew pozorom jest niezwykle interesującym miejscem o czym z pewnością dowiecie się odsłuchując nagrania jakie do tego znaczka przygotowujemy. Niemniej jednak już teraz zapraszamy Was do poznania historii tego obiektu, jak również wspomnianego klubu sportowego i patrona stadionu.

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży w klubowym sklepiku znajdującym się przy stadionie. Jeśli poprosicie pracującą tam panią o możliwość zwiedzenia stadionu to z pewnością wskaże Wam odpowiednie przejście byście mogli dostać się do serca stadionu, mijając m.in. park maszyn. 

Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania zaprezentowanego na krążku obiektu, być może traficie tam również podczas meczu. Zróbcie fotki, prześlijcie nam relację z wycieczki i cieszcie się kolejnym znaczkiem.

STADION ŻUŻLOWY W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1092

Stadion w Gorzowie Wielkopolskim powstał na terenie byłego wysypiska śmieci. Prace przy budowie prowadzone były w ramach czynu społecznego, a otwarcie stadionu nastąpiło w lipcu 1951 roku.  Pierwszymi zawodami przeprowadzonymi na obiekcie był turniej o „Stalowy But”. Początkowo tor miał długość 395 m. W latach 1957-1964 wybudowano m.in. garaż klubowy z wieloma urządzeniami, bandę w stylu angielskim i ogrodzenie oraz skrócono tor do 352 m. Kolejne prace modernizacyjne prowadzono cyklicznie od 1981 do 2011 roku. Ostatecznie pojemność stadionu wyniosła ok. 15 tys. miejsc. Od roku 1997 gorzowski stadion nosi imię Edwarda Jancarza, ikony gorzowskiego żużla, który w rozgrywkach rangi mistrzostw świata zdobywał medale we wszystkich kategoriach. Mnogość zdobytych medali i tytułów jest tak duża, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Przez całą karierę związany był z macierzystym klubem - Stal Gorzów, który jest jednym z najbardziej utytułowanych żużlowych klubów w Polsce.



23.07.2021

To już ostatnia premiera w tym tygodniu i znaczek, który wbrew pozorom pomoże Wam poznać kolejne ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. Dzisiaj zapraszamy do Dobromierza, gdzie kilkaset metrów od wieży widokowej znajduje się Krzyż Milenijny. Miejsce, w którym znajduje się ten monument, to świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać widoki na bliższą i dalszą okolicę.

Prezentowany dziś znaczek jest już dostępny w sprzedaży i jak zwykle zachęcamy do odwiedzania zaprezentowanego na krążku obiektu. Zróbcie fotki, prześlijcie nam relację z wycieczki i nie zapomnijcie pozdrowić pana Edwarda, który już czeka na kolejnych znaczkowych turystów.

KRZYŻ MILENIJNY W DOBROMIERZU No. 1091

Ponad zbiornikiem wodnym Dobromierz wznosi się wzgórze o nazwie Wieżyca. Na jej południowym stoku w 2000 roku stanął granitowy krzyż, który powstał by uczcić 2000 rocznicę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Uroczystego poświęcenia Krzyża Milenijnego 12 października 2000 dokonał Biskup legnicki dr Tadeusz Rybak, w asyście mieszkańców miejscowej parafii i okolicznych miejscowości. Inicjatorem budowy tego krzyża był proboszcz dobromierskiej parafii ks Jan Gargasewicz. Kilkunastometrowej wysokości krzyż jest charakterystycznym punktem w okolicy widocznym z wielu okolicznych miejscowości. Spod krzyża rozciągają się natomiast przepiękne widoki na dobromierski zalew oraz widoczne w oddali Góry Sowie i Masyw Ślęży, a także zabudowania Strzegomia czy Świebodzic.



22.07.2021

Ostatnia znaczkowa premiera na dzisiaj i ostatni skok po mapie Polski. Tym razem przenosimy się do miejscowości Kamionka, do Folwarku Cyziówka, gdzie na turystów czeka niezwykle ciekawa wystawa starych motocykli.

Wiele powie Wam poniższy opis, ale na pewno jeszcze więcej osobista wizyta w tym miejscu, dlatego gorąco zachęcamy do wpisania Folwarku Cyziówka do swoich podróżniczych celów. Oczywiście znaczek już czeka.

WYSTAWA STARYCH MOTOCYKLI W KAMIONCE No. 1090

Wystawa Starych Motocykli w Folwarku Cyziówka w miejscowości Kamionka koło Sędziszowa Małopolskiego to miejsce unikatowe. To tutaj czeka niezwykły wehikuł czasu  - świat starych, zabytkowych motocykli, lśniący chromem i pachnący przygodą. W świat dawnych podróży wprowadza największy zbiór przedwojennych jednośladów takich marek jak BMW i Zundapp, a także niezwykła kolekcja polskich przedwojennych, a dziś już kultowych motocykli jak Moj, Tornedo, Sokół, Niemen i wiele innych. Dla wszystkich pragnących powrócić wspomnieniem do lat 50. i 60. czekają jednoślady z czasów PRL, a także konstrukcje z czasów początków motoryzacji, takie jak Douglas z 1914 roku czy Indian z 1919 r. Ekspozycję tworzy ponad 85 maszyn z różnych epok i krajów. To u tutaj zetkniemy się z motocyklami, które mają swoją historię oraz duszę. Wystawa pokazuje żywe legendy i zaskakujące rozwiązania inżynierskie, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Prezentowane eksponaty odnowione są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywróceniem sprawności. Nie przegapcie jednego z największych zbiorów zabytkowych motocykli w Polsce. Przygotujcie się na niezapomniane wrażenia. W ofercie oprócz tradycyjnego zwiedzania przewidziano dodatkowe atrakcje jakie oferuje Folwark Cyziówka.



22.07.2021

Kolejny znaczek i jeszcze jeden duży skok na mapie Polski. Tym razem północ kraju i zaproszenie do Kołobrzegu. A na miejscu na zwiedzanie czekać na Was będzie przepiękny obiekt, czyli Reduta Morast.

Oczywiście jak zwykle opis macie poniżej, a więcej informacji o tym znaczkowym obiekcie znajdziecie w przygotowywanym audioprzewodniku. Zachęcamy jednak do tego, aby samemu zasięgnąć informacji o tej budowli, a na pewno dowiecie się wielu ciekawych faktów. Znaczek już czeka na pierwszych zdobywców, także, jeśli wypoczywacie w okolicach Kołobrzegu, macie nowy cel do osiągnięcia.

REDUTA MORAST KOŁOBRZEG  No. 1089

Reduta Morast wraz z Fortem Ujście stanowiły obiekty fortyfikacyjne służące obronie portu oraz ujścia Parsęty. Najsłabszym punktem obrony miasta był port i to m.in. na tej części miasta, skupili się projektanci nowych umocnień, podczas modernizacji twierdzy w latach 1770-1774. Przy ujściu Parsęty do morza powstał Fort Ujście i Szaniec Maikuhle. Razem z nimi miała współpracować nowa fortyfikacja, którą wykonano w widłach Parsęty i Kanału Drzewnego. Jest nią Reduta Bagienna, wzniesiona pod wpływem francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. Nazywa się ją także Redutą Morast, z j. niemieckiego od moczarów, na których ją wykonano. Zaprojektowana została przez francuskiego inżyniera Madeleina Tourous hrabiego d’Heinze. Konstrukcję wzniesiono na palach, po czym zasypano ziemią. Od strony miasta wzniesiono dwa obiekty murowane, kryte ziemią. Była tam m.in. prochownia. Do obiektu prowadziła droga z mostem zwodzonym. Fortyfikację dostosowano do prowadzenia ognia z armat oraz broni strzeleckiej. W Reducie Morast funkcjonuje Klub Żeglarski. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem żeglarzy odwiedzających Marinę Solną Kołobrzeg, jak również turystów i mieszkańców Kołobrzegu.



21.07.2021

Pora na kolejny numer "Przeglądu Znaczkowego", w którym szczególnie polecamy Wam jeden bardzo ważny tekst o znaczkach i ich cenach. Ale znajdzie tam też inne treści, w tym tradycyjnie zagadki i sekrety :-) 

To wszystko tytułem wstępu. Resztę treści znajdziecie w najnowszym numerze "Przeglądu Znaczkowego". Jego najnowszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy". Zachęcamy do lektury. 



21.07.2021

Nie ustajemy z premierami, albowiem na swój dzień czekają kolejne znaczki, które już wkrótce znajdą się w Waszych kolekcjach. Jednak zanim tak się stanie, musicie dotrzeć w konkretne miejsca i dziś za sprawą najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Jest to muzeum, o którym nie raz nam wspominaliście, dlatego tym bardziej cieszy nas, że powstał ten znaczek. Tym samym dołożyliście swoją cegiełkę do powstania kolejnego krążka, a to z kolei pozwoli innym turystom poznać to interesujące miejsce. A jeśli już dziś chcecie poznać przedstawione na znaczku muzeum, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Jest to co prawda pewien skrót, ale z pewnością niejedną osobę zachęci do wycieczki do Jędrzejowa. Znaczki oczywiście już na Was czekają.

MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE  No. 1088

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w 1962 r. w wyniku przekazania Państwu przez rodzinę Przypkowskich zbiorów gromadzonych od kilku pokoleń. Jedna z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników astronomii. Zawiera niemal wszystkie typy zegarów słonecznych używanych od XVI w. po czasy współczesne. Oprócz nich prezentowane są instrumenty gnomoniczne, klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne. Feliks Przypkowski, lekarz z wykształcenia, z zamiłowania astronom, kolekcjonował zegary słoneczne i sam je konstruował. W rozwijaniu tej nietypowej pasji pomagał mu syn Tadeusz, pierwszy dyrektor muzeum. Zwiedzający mogą dziś obejrzeć dawne mieszkanie rodziny z początku XX w. - gabinet lekarski Feliksa, salon, bibliotekę, jadalnię, sypialnię i kuchnię. W drugiej kamienicy wnętrza są stylizowane na pałacowe apartamenty. Tutaj eksponowane są zabytkowe meble i rzemiosło artystyczne z XVI-XIX w., a także zespół rokokowych kurdybanów z połowy XVIII w. Zbiory uzupełnia biblioteka starodruków oraz kolekcja grafiki i ekslibrisu, licząca obecnie około 25 tys. znaków książkowych i grafik od XVI do XX w.



20.07.2021

Ciekawych turystycznie miejsc w naszym kraju jest całe mnóstwo, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że tuż za miedzą czekają na nas prawdziwe turystyczne perełki.

Dzisiaj za sprawą dwóch nowych znaczków chcemy Was zaprosić do zwiedzania Reska. Możecie to zrobić na kilka sposobów, a jednym z nich jest spływ kajakowy rzeką Regą, który z pewnością dostarczy wielu wrażeń. A po spływie trzeba jeszcze odwiedzić pozostałości Zamku Borków, ale jesteśmy przekonani, że godnych uwagi miejsc w Resku znajdziecie więcej. Wystarczy się rozejrzeć, by odkryć kolejne turystyczne perełki.

Tymczasem odsyłamy do encyklopedycznych opisów przedstawionych dzisiaj atrakcji.

SZLAK KAJAKOWY RZEKI REGI - RESKO No. 1086

ZAMEK BORKÓW W RESKU No. 1087

Więcej informacji na temat miejsc przedstawionych na znaczkach, jak również związanych z nimi legend, znajdziecie w audioprzewodniku do tych znaczków. Tymczasem zapraszamy do zaplanowania sobie terminu wizyty w Resku, a kto stawia na spontan, niechaj już teraz pakuje plecak i rusza do celu bowiem znaczki czekają. Pamiętajcie, aby dobrze udokumentować swoją wycieczkę, ponieważ już nie możemy się doczekać pierwszych relacji z Reska, które chętnie opublikujemy w naszych mediach społecznościowych. 



19.07.2021

O znaczku z Hajnówki, który został zaplanowany do wydania, informowaliśmy w jednym z „Przeglądów Znaczkowych”. Nadeszły wakacje i w związku z tym dostajemy coraz to więcej pytań na jego temat. Jednak już nie musicie pytać, albowiem znaczek właśnie pojawia się w obiegu i już od dzisiaj będziecie mogli zdobyć go, zwiedzając Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

To kolejne miejsce tworzone przez ludzi z pasją, dlatego jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, odwiedzając to muzeum. A że mamy sygnały, iż już w okolicach przebywają turyści, to liczymy na pierwsze relacje z Hajnówki. Zwiedzajcie i koniecznie podzielcie się z nami wrażeniami.

MUZEUM I OŚRODEK KULTURY BIAŁORUSKIEJ W HAJNÓWCE  No. 1083

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce to organizacja pozarządowa, zajmująca się zachowywaniem dziedzictwa kulturowego białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce, oraz kreowaniem współczesnej kultury i sztuki Białorusinów. Muzeum to obiekt zbudowany staraniem białoruskiej społeczności Podlasia i całej Polski, państwa Białoruś jak również dzięki pomocy diaspor białoruskich z całego świata od Włoch i Anglii po Stany Zjednoczone, Kanadę, Australię czy Izrael. Dziś służy nie tylko Białorusinom, pokazuje skrawek białoruskiego świata. Muzeum to 3 stałe, etnograficzne ekspozycje związane z kulturą materialną Białorusinów. Na wystawach ukazanych jest kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX w. Muzeum to również wystawy czasowe związane z malarstwem, rzeźbą, fotografią, historią, oscylujące wokół białoruskiej kultury i sztuki.



17.07.2021

Podczas gdy Wy tu sobie siedzicie i spoglądacie na najnowszy post, w okolicach Gąbina odbywa się I Rajd Szlakiem Znaczka Turystycznego, którego organizatorem jest MUKS Tandem Gąbin. I tak też się złożyło, że organizatorzy rajdu na tę okazję stworzyli specjalny znaczek okolicznościowy, który każdy z uczestników otrzyma w ramach świadczenia rajdowego. 

Po rajdzie, niewielka pula znaczków z pewnością trafi do innych kolekcjonerów, dlatego jeśli ktoś będzie chciał ów znaczek posiadać, będzie musiał po rajdzie skontaktować się z p. Wiesławem (telefon podajemy w polu "miejsce sprzedaży" na karcie tego znaczka. 

Pamiętajcie jednak aby kontaktować się już po rajdzie - dzisiaj dajcie jego uczestnikom spokój, gdyż muszą skupić się na drodze, poznawaniu okolic i dobrej zabawie. Wy zaś zerknijcie w wolnej chwili na poniższy opis znaczka, a poznacie historię jego powstania. Przypominamy, że w okolicach znajduje się kilka innych znaczków turystycznych, zatem nie pozostaje nam nic innego jak przy okazji zaprosić Was do zwiedzania Gąbina i pobliskich znaczkowych miejscowości.

ZO - I RAJD SZLAKIEM ZNACZKA TURYSTYCZNEGO

Wyróżnienie znaczkiem turystycznym czterech obiektów na terenie Miasta i Gminy Gąbin niedaleko Płocka, zainspirowało członków klubu rowerowego MUKS Tandem Gąbin do organizacji I Rajdu Rowerowego Śladem Znaczka Turystycznego. Organizatorzy postawili sobie trzy główne cele:

1) promocja walorów krajoznawczych Gąbina i okolic pośród kolekcjonerów znaczków turystycznych przybyłych z różnych, czasem odległych zakątków Polski,

2) promocja idei znaczka turystycznego pośród rowerzystów i osób aktywnych fizycznie zamieszkałych w pobliżu miejsca odbywania rajdu,

3) integracja uczestników rajdu połączona z poznawaniem historii znaczkowych miejsc.

Motyw zawarty na Okolicznościowym Znaczku Turystycznym stanowi wprost nawiązanie do emblematu klubowego MUKS Tandem Gąbin.



7.07.2021

Środek tygodnia to też dobry moment na znaczkową premierę, a że czekacie na nowości niecierpliwie, postanowiliśmy już dłużej nie trzymać Was w niepewności, tym bardziej, że do zwiedzania jest kolejne interesujące muzeum i to w nie byle gdzie, bo w Zamościu.

Zanim jednak zaczniecie planować wycieczkę, zerknijcie na poniższy opis atrakcji, a dowiecie się czego w tym miejscu należy się spodziewać. Rzecz jasna celowo skróciliśy ten opis do niezbędnego minimum. Więcej  faktów znajdziecie w AudioBedekerze, a przede wszystkim w muzeum, do którego zwiedzania wszystkich serdecznie zachęcamy, bo znaczki już tam na Was czekają.   

ROZTOCZAŃSKIE MUZEUM PRL W ZAMOŚCIU  No. 1082

Przedstawiono tutaj PRL-owską rzeczywistość bez wyśmiewania, wychwalania i nostalgii, tylko taką, jaka była. Podczas blisko godzinnego zwiedzania poznasz mnóstwo kultowych rzeczy, postaci i zjawisk z czasów PRL. Muzeum zwiedza się z audio przewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik - słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Zbiory zaprezentowano w 8 gabinetach (sklep, pokój z lat 70, kuchnia, łazienka, gabinet I sekretarza, posterunek MO, pokój z lat 80 i sala filmowa) oraz na 14 wystawach tematycznych. Hitem jest nowa wystawa poświęcona katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prezentowany zakres zbiorów muzeum to pamiątki z lat 1944–1989. Zbiory zebrano głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, ale także zostały przekazane przez „Zasłużonych Zaopatrzeniowców” z całej Polski. Muzeum urządzono w starym domu, na którym znajduje się mural nawiązujący do bajek z okresu PRL. Kolorowe dzieło wywołuje mnóstwo radości na twarzach turystów! Zabierzemy Cię, Obywatelu, w podróż do dawnych lat – czasów kolejek, kartek na towary, propagandy i cenzury oraz prywatek, winylów i świetnej muzyki.



<< 1 5 10 11 12 13 14 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>