
Aktualności
29.12.2020
Na początku 2019 roku stworzyliśmy taki oto mini kalendarz drewniany z wymiennym kalendarium. Wersja startowa kalendarza posiadała gotowe kalendarium jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. Wyliczyliśmy, że o wiele tańsze będzie indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy niż wydruk hurtowy i przesyłka. I właśnie dlatego od stycznia 2020 roku udostępniamy każdemu gotowy plik kalendarium - wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną.
W ubiegłym roku zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium co nas bardzo cieszy. Okazało się przy tym, że taka manualna praca była dla części osób świetnym relaksem i sposobem na wypełnienie wolnego czasu. A że czasy mamy jakie mamy to i tym razem udostępniamy plik z kalendarium. Skoro Sylwestra spędzimy w domach to może warto w tym czasie przygotować kolejne kalendarium?
Tym razem kalendarium troszkę się zmieniło. Zrobiliśmy je od nowa, zbudowaliśmy nowy szablon zmieniliśmy czcionki, niektóre odstępy i kilka innych technicznych drobnostek. Wszystko po to, aby w przyszłości nie trzeba było przeklepywać całych miesięcy i odrobinę zautomatyzować proces tworzenia projektu. Celowo w kalendarium nie ma żadnych imprez znaczkowych z wyjątkiem tej najważniejszej, planowanej na drugi weekend października - mamy nadzieję, że tym razem dojdzie ona do skutku.
Kalendarium zostało sprawdzone przez trzy osoby i teoretycznie nie zawiera błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowy plik zawieszamy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na jego wydrukowanie zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie jego adminowi, który poprawi co trzeba.
Osoby, które chciałyby posiadać u siebie taki mini kalendarz informujemy, że mamy jeszcze kilka egzeplarzy. Niestety mają one kalendarium z 2019 roku, dlatego abyście nie byli stratni obniżyliśmy pierwotną cenę kalendarza i jedyne co trzeba zrobić, aby był on pełnowartościowy to wydrukować i złożyć nowe kalendarium. Wszystkie informacje nt. tych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.
26.12.2020
Święta powoli się kończą, ale czas wolny trwa nadal, zatem aby nieco urozmaicić Wam to leniuchowanie mamy ostatnią w tym roku znaczkową premierę.
Być może korzystając z chwili wolnego usiądziecie do planowania przyszłych wypraw dlatego zachęcamy aby w tych planach uwzględnić Gorzów Wielkopolski, w którym właśnie pojawiły się nowe znaczki turystyczne. Ale nie byłoby tych krążków gdyby nie działalność Wojtka i zrozumienie znaczkowej idei przez właścicieli punktu sprzedaży znaczków. Za te działania w tym miejscu serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że te znaczki to dopiero początek znaczkowego szlaku w Gorzowie Wielkopolskim.
Na najnowszych znaczkach znajdują się odpowiednio:
PARK SIEMIRADZKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1053
FONTANNA PAUCKSCHA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1054
Powyższe linki to oczywiście skrót do naszej bazy znaczków, gdzie możecie zapoznać się z obiektami prezentowanymi na najnowszych krążkach. W miejscu tym znajdziecie dalsze informacje dotyczące miejsca sprzedaży znaczków oraz dodatkowe linki, które z pewnością pomogą Wam w dokładniejszym poznaniu tych obiektów.
Znaczki rzecz jasna już czekają na pierwszych zdobywców jednak zanim ruszycie w teren, koniecznie zerknijcie na wytłuszczoną informację bowiem w okresie od 28 do 30 grudnia sklep SprintBike czynny będzie w godzinach 10:00-18:00, a 31 grudnia 10:00-17:00. Pamiętajcie jednak by nie zostawiać zwiedzania i zakupu na ostatnią chwilę, w końcu w styczniu też będzie można odwiedzić te miejsca.
21.12.2020
O tym znaczku część z Was już zapewne wiedziała, bo pojawiły się w internecie pewne przecieki. My natomiast, dopóki znaczek nie jest gotowy nie mówimy o nim bo jeszcze wszystko może się zdarzyć.
Dziś jednak znaczek już pędzi do zamawiającego, a my pragniemy Was zaprosić do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz za pośrednictwem najnowszego znaczka skłonić w przyszłości do zwiedzania tej muzealnej placówki.
Tradycyjnie poniżej znajdziecie odnośnik do podstrony poświęconej nowemu znaczkowi oraz opis obiektu jaki na znaczku został przedstawiony. Jeśli natomiast jesteście głodni informacji na temat tego muzeum to koniecznie kliknijcie w odnośniki do jego strony internetowej i profilu FB, a na pewno odnajdziecie wiele innych ciekawych informacji. A jeśli już dotrzecie do Sochaczewa i zwiedzicie najnowsze znaczkowe miejsce, koniecznie dajcie nam o tym znać w relacji, którą chętnie umieścimy na naszym facebooku.
MUZEUM ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ I POLA BITWY NAD BZURĄ * SOCHACZEW No. 1052
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, posiada największy zbiór pamiątek dotyczącej jednej bitwy - rozgrywającej się na terenie całego niemal Powiatu Sochaczewskiego Bitwy nad Bzurą. Składa się na niego kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania, przedmiotów osobistych i innych pamiątek. To jednak nie wszystko. W muzeum można również na wystawie stałej zobaczyć przedmioty związane z okresem całej II wojny, w ogólnoświatowym jej aspekcie - a więc działalności żołnierza polskiego poza granicami okupowanej Polski. Dopełnieniem ekspozycji jest wystawa plenerowa, znajdująca się na dziedzińcu. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje i archiwa, związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej.
20.12.2020
Zbliżając się do końca roku mamy jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Dosłownie przed momentem ustaliliśmy ostatnie szczegóły i oto możemy Wam pokazać najnowszy znaczek ze Świeradowa-Zdroju. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi do Świeradowskiej Izby Pamięci, która w normalnej sytuacji już czekałaby na turystów. Niestety COVID pokrzyżował wszystkie plany, dlatego i Izba i znaczek czekają na czasy, w których zniesione zostaną obostrzenia. Tak więc znaczek już pędzi do miejsca przeznaczenia, ale chwilowo nie będzie go można zdobywać.
Śledźcie natomiast internetowe źródła związane ze Świeradowską Izbą Pamięci (linki podaliśmy na podstronie znaczka). To właśnie na tych stronach znajdziecie więcej informacji nt. możliwości zwiedzania tego obiektu i z pewnością zaraz po zniesieniu obostrzeń będzie to najbardziej wiarygodne źródło informacji. My również postaramy się stosownym komunikatem poinformować o otwarciu tego miejsca dla turystów.
Tymczasem tradycyjnie zachęcamy do poznawania historii Świeradowa i okolic, aby podczas przyszłego zwiedzania mieć już jakieś podstawy. I już teraz zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem Izby, a więcej ciekawostek jak zwykle znajdzie się w audioprzewodniku, który już teraz jest dla tego znaczka przygotowywany.
ŚWIERADOWSKA IZBA PAMIĘCI * ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1051
Świeradów-Zdrój położony w sercu Gór Izerskich i znany jest przede wszystkim jako miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa. Odwiedzając to miasto warto jednak nie tylko podziwiać zabytki i walory krajobrazowe, ale także poznać jego ciekawą historię. W Świeradowskiej Izbie Pamięci, niczym w wehikule czasu, można przenieść się do minionych wieków i lepiej poznać zamierzchłe dzieje miejscowości. Izba Pamięci istnieje od 2010r., a w 2020 r. została rozbudowana. Jest to prywatne muzeum, które w zabytkowym budynku prezentuje liczne pamiątki związane ze Świeradowem oraz terenami Śląska. Dzięki prezentowanym pamiątkom, dokumentom i innym przedmiotom można zobaczyć, a nawet wręcz dotknąć historię miasta. Wśród licznych eksponatów znajdziemy wyroby szklarskie, materiały dotyczące historii miejscowego uzdrowiska, Kolei Izerskiej czy nieistniejącej już osady Gross Iser. W Izbie Pamięci można dowiedzieć się, jak wyglądało życie prostych mieszkańców. Znajdują się tu przedmioty gospodarstwa domowego z końca XIX i początku XX w. oraz wyroby lokalnych rzemieślników, a także wiele innych ciekawych skarbów.
18.12.2020
Znaczek, który dziś chcemy Wam pokazać jeszcze nie został wysłany do swojego miejsca docelowego, ale z racji tego, że zbliżają się święta już dzisiaj wstawiamy informację o tej nowości. Mamy nadzieję, że zaraz po świętach krążek pojawi się w sprzedaży i jeśli tylko ktoś znajdzie czas na wycieczkę (o ile będą takie możliwości), będzie mógł go zdobyć w jednym z dwóch punktów sprzedaży. Powstanie tego znaczka to zasługa Macieja, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomysł i odpowiednie działania promujące znaczkową ideę.
To kolejny ze znaczków o tematyce historycznej, a jakiego wydarzenia dotyczy dowiecie się z poniższego opisu. Niestety tutaj jesteśmy ograniczeni wielkością opisu, dlatego wszystkich zainteresowanych obszernym opisem już teraz odsyłamy do audioprzewodnika, który pojawi się w ciągu kilku tygodni. Tam też znajdziecie więcej faktów o wspomnianej I wojnie światowej, starciu w Iłowie i jego okolicach oraz o samej Gminie Iłów.
Mamy nadzieję, że kolejny raz za pośrednictwem znaczków turystycznych będziecie mogli poznać ciekawe historycznie tereny i historie z nimi związane. Warto na poszukiwanie takich faktów poświęcić nieco czasu, bo przecież znaczek turystyczny to nie tylko pamiątka, ale przede wszystkim drogowskaz pokazujący nam godne uwagi miejsca i wydarzenia oraz sposób na przyswojenie dodatkowej wiedzy.
GMINA IŁÓW NA SZLAKU WIELKIEJ WOJNY No. 1050
Wielka Wojna dotarła na tereny Iłowa w październiku 1914 r., a najkrwawsze walki toczyły się w nocy z 4 na 5 grudnia 1914 r. Tyraliery niemieckich żołnierzy próbowały zdobyć Iłów niespodziewanie ostrzelani przez Rosjan z broni maszynowej. Wielokrotne próby ataku niemieckich wojsk zakończyły się fiaskiem. Narastał chaos. Rosjanie okrążyli Iłów. Niemcom kończyła się amunicja, toczyła się walka na śmierć i życie. 8 grudnia Niemcy ponownie przystąpili do ataku. 14 grudnia Rosjanie opuścili Iłów. Była to jedyna wojna, podczas której nieprzyjaciół grzebano we wspólnych mogiłach i nikt ze zwycięzców nie deptał krzyży, ani nie równał nagrobków z ziemią. Iłowski cmentarz wojenny powstał w 1917 roku. Spoczęło na nim 141 żołnierzy niemieckich oraz 13 żołnierzy rosyjskich. Na wysokości wsi Obory znajduje się kolejna nekropolia z walk grudniowych 1914 roku. Spoczęło w niej 164 żołnierzy niemieckich. Na zachód od drogi Wszeliwy-Załusków znajduje się cmentarz kryjący szczątki 503 żołnierzy armii rosyjskiej i 510 żołnierzy armii niemieckiej. Znaczek turystyczny upamiętnia wszystkie ofiary poległe na ziemi iłowskiej - żołnierzy i ofiary cywilne.
14.12.2020
Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od świąt i końca roku, ale jak to zwykle mawiamy nie jest to czas, aby się położyć i czekać z założonymi rękami. My tradycyjnie proponujemy zwiedzanie, tym bardziej, że do grona znaczkowych miejsc turystycznych dołączył właśnie kolejny, niezwykle interesujący obiekt.
Oczywiście to jedynie zaproszenie do zwiedzania Henrykowa, ale i Ziębic, bowiem to w tym mieście zakupicie znaczek w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.
W Henrykowie natomiast, oprócz samego klasztoru do zwiedzania jest obszerny park i wiele innych turystycznych ciekawostek. To Wam zostawiamy podjęcie decyzji o tym kiedy odwiedzić to miejsce. Pamiętajcie jednak, że znaczek już na Was czeka.
OPACTWO CYSTERSÓW W HENRYKOWIE No. 1049
Założone w XIII w. Opactwo w Henrykowie, znane jako miejsce spisania „Księgi henrykowskiej”, w której 750 lat temu zapisano pierwsze zdanie w języku polskim. Na pocysterski kompleks klasztorny składa się kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w którym możemy podziwiać słynne "stalle henrykowskie", barokowy klasztor z XVII w., tarasowy ogród włoski z XIX wieku i XVIII-wieczny ogród opacki, w którego centrum stoi dawny pawilon letni opatów, a z boku dawna oranżeria. Zachował się również fragment XVII-wiecznego muru obronnego z barokowymi bramami: Dolną i Górną. Na wschód od klasztoru rozciąga się wspaniały park krajobrazowy w Henrykowie z licznymi pomnikami przyrody. Całość stanowi piękny, fascynujący kompleks architektoniczno - przyrodniczy, w którym można spędzić cały dzień, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć.
3.12.2020
ZAMÓWIENIA - WAŻNY KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
Nie tak dawno, bo 20.09.2020 zamieściliśmy na naszej stronie artykuł dotyczący sposobu zamówień brakujących ZT. Czy poskutkowało? Trudno powiedzieć. W zasadzie niewiele się zmieniło. Ci z Was, którzy przesyłali zamówienia wg naszych wskazówek robią to nadal, ale są tacy, którzy niestety uparcie tkwią przy swoich zasadach.
Nasze prośby nie są wymysłem ani kaprysem, ani tym bardziej wygodą. Są sposobem na lepszą organizację i szybszą realizację zamówionych ZT. Kolekcjonerów przybywa, co nas niezmiernie cieszy, mamy coraz więcej @, piszecie do nas zarówno wiadomości z zamówieniami, jak i uwagami nt. miejsc znaczkowych, czy po prostu swoje spostrzeżenia odnośnie idei znaczkowej.
Poniżej kilka(dziesiąt) zdań jakie chcielibyśmy, abyście w wolnej chwili przeczytali i zapamiętali.
Więcej informacji
1.12.2020
Rozpoczynamy kolejny, ostatni już w tym roku miesiąc i w jego pierwszym dniu chcielibyśmy przypomnieć, że dokładnie za 31 dni nadejdzie rok 2021. Wraz z nim zapewne wiele się zmieni, ale jedno jest pewne - nowy rok to kolejny etap w naszym życiu i tradycyjnie nowy znaczek noworoczny. I mimo iż znaczek ten zacznie obowiązywać od 1 stycznia to tradycją jest, że jego wizerunek publikujemy wcześniej. Wcześniej też prowadzimy jego dystrybucję, ponieważ wielu turystów znaczek ten traktuje jako wstęp do zbliżających się świąt, a dla wielu jest po prostu prezentem i ozdobą świątecznej choinki.
Od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.
Rok 2021 został ustanowiony rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, oraz rokiem Konstytucji 3 Maja. I to właśnie ostatniej z postaci - Norwidowi poświęcamy najnowszy znaczek noworoczny.
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2021
Link do znaczka i jego opisu znajduje się powyżej, jak zawsze zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy. Sam znaczek, tradycyjnie dostępny jest w sprzedaży drogą korespondencyjną, wraz z innymi wcześniejszymi znaczkami noworocznymi. Przypominamy także, by nie kumulować zamówień na ostatnią chwilę. Dajcie nam czas na ich przygotowanie i bierzcie pod uwagę fakt, że ten rok jest wyjątkowo uciążliwy, także pod względem terminowości doręczania korespondencji.
26.11.2020
Sytuacja na rynku turystycznym nie zmienia się od tygodni, a tymczasem u nas ciągle coś się dzieje, choć w nieco zwolnionym tempie. Przed kilkoma tygodniami swoją działalność rozpoczęła grupa, która zbiera materiały i opracowuje serię znaczków kolekcjonera (ZK) poświęconą nieistniejącym zamkom i pałacom, a tymczasem my dzisiaj przedstawiamy trzecią serię tych znaczków.
Celowo nie wspominaliśmy o tych znaczkach wcześniej, bo w tych czasach niespodzianki są na wagę złota. Najnowsza seria to powrót do historii Polski, ale już tej nowszej XX-wiecznej. Seria "Polskie Dywizjony Lotnicze – Wielka Brytania 1940-46" to próba pokazania wszystkim, że polskie lotnictwo to nie tylko osławiony Dywizjon 303, ale również kilkanaście innych, które równie mocno zasłużyły się w walkach II wojny światowej. Poznajcie zatem te lotnicze formacje i ich historię za pośrednictwem najnowszych znaczków kolekcjonera.

Wartym odnotowania jest fakt, że znaczki, które dzisiaj prezentujemy, ale i cała ich seria to dzieło Jarka, który podjął się ich opracowania. I nie myślcie sobie, że to tylko zerknięcie do wikipedii czy jakiejś książki i przepisanie treści. Za każdym opisem stoi lektura wielu prac, a nawet konsultacje ze znawcami tematu i instytucjami zajmującymi się tematyką lotnictwa i II wojny światowej. To ogrom pracy, która została wykonana dla urozmaicenia tematyki naszych ZK, ale i po to, abyście mogli się czegoć ciekawego dowiedzieć. Za te wszystkie działania i pracę dziękujemy Jarkowi w imieniu swoim ale i waszym – turystów. Na koniec zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania znaczków, które dziś prezentujemy.
24.11.2020
Tuż po tegorocznym Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, które z wiadomych powodów miało formę wirtualną, upomnieliście się o spotkaniową pieczątkę, a właściwie jej projekt, który chcieliście umieścić w swoich dziennikach.
Obiecaliśmy Wam taką grafikę, a że do tej pory nie było na to czasu, dlatego dopiero dzisiaj publikujemy wizerunek tegorocznej pieczęci.
Jest ona inna niż dotychczasowe piaczątki, bo wirtualna - tak jak spotkanie i każdy może ją sobie wydrukować czy to bezpośrednio w dzienniku kolekcjonera czy na papierze (zwykłym lub samoprzylepnym). Obrazek jaki przygotowaliśmy jest w postaci pliku JPG i można go pobrać bezpośrednio z naszej pobieralni >> w dwóch wersjach (czarny i zielony kontur). Oryginalny rozmiar tej grafiki został zaprojektowany tak, by wydruk zmieścił się w polu dziennika. Wymiary tej pieczątki to 70x45 mm i jeśli w takiej wielkości wyskalujecie sobie plik na wydruku to jego jakość będzie świetna. Wszelkie powiększenia wymiarów mogą i prawdopodobnie odbiją się na zmniejszeniu jakości wydruku (importując plik np. do Worlda - powinniście otrzymać oryginalny rozmiar pieczątki). Mamy jednak nadzieję, że bez większych problemów poradzicie sobie z plikiem i wydrukami. Życzymy przyjemnego uzupełniania turystycznego dziennika i do zobaczenia niebawem.
19.11.2020
Zapewne myśleliście, że już nic więcej w tym tygodniu dla Was nie przygotowaliśmy, a my tymczasem mieliśmy jeszcze jedną niespodziankę, o której słów kilka poniżej.
Tym razem przygotowaliśmy dla Was kilka znaczków, które z pewnością pozwolą lepiej poznać historię Twierdzy Modlin i niektórych obiektów znajdujących się na tym terenie. Ale nie o samych obiektach będzie to opowieść, ale i o niezwykłej Baśce, z której historią również proponujemy się zapoznać.
Opisy wszystkich przedstawionych na znaczkach miejsc/obiektów znajdziecie na podstronach znaczków, do których traficie bezpośrednio z naszego katalogu znaczkowych miejsc turystycznych lub poprzez kliknięcie poniższych linków, które dla ułatwienia wklejamy zawsze przy okazji znaczkowej premiery.
MUZEUM KAMPANII WRZEŚNIOWEJ I TWIERDZY MODLIN No. 1045
SPICHLERZ W TWIERDZY MODLIN No. 1046
KASYNO OFICERSKIE W MODLINIE No. 1047
POMNIK BAŚKI MURMAŃSKIEJ W MODLINIE No. 1048
Jeśli zaś chodzi o zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej, to koniecznie przed wizytą szukajcie informacji na stronach obiektów i przez nie kontaktujcie się z zarządcą, w celu poznania szczegółów zwiedzania. My możemy jedynie potwierdzić, że znaczki już dotarły do celu i zapewne czekają na swoich zdobywców.
Nie zapomnijcie przy okazji zwiedzania tego rozległego obszaru o zebraniu materiałów do ewentualnej relacji, admin już na nie czeka i chętnie opublikuje je w naszych mediach społecznościowych. Pozostaje zatem życzyć wszystkim udanego zwiedzania i mamy nadzieję, że podobnie jak my, cieszycie się z kolejnych znaczków w naszym kraju.
17.11.2020
W tym roku powstało wiele znaczków turystycznych i ogromna rzesza turystów przynajmniej część z nich zdobyła. Ale są miejsca, które wciąż czekają na Wasze odwiedziny i mamy nadzieję, że tak też jest z Goleniowem, do którego chcielibyśmy raz jeszcze Was zaprosić.
Powodem do kolejnej wizyty w tym mieście niech będą widoczne na grafice obok znaczki, które niniejszym chcielibyśwy Wam przedstawić. Znalazły się na nich wizerunki czterech lokalnych atrakcji turystycznych, które koniecznie musicie zobaczyć zwiedzając Goleniów. Warto przed zwiedzaniem miasta zasięgnąć języka w miejscowej informacji turystycznej, której pracownicy na pewno wskażą Wam inne godne uwagi miejsca.
Na najnowszych znaczkach przedstawione zostały następujące obiekty:
KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY W GOLENIOWIE No. 1041
OŚRODEK DOKUMENTACJI DZIEJÓW ZIEMI GOLENIOWSKIEJ No. 1042
MURY MIEJSKIE I BASZTY W GOLENIOWIE No. 1043
SPICHLERZ W GOLENIOWIE No. 1044
Zdajemy sobie sprawę z tego, że zwiedzanie w obecnym czasie nie jest rzeczą prostą, ale być może znajdzie się ktoś, kto właśnie teraz zechce odwiedzić Goleniów. Znaczki aktualnie są w drodze do punktu docelowego, zatem dajcie im ok. 2 dni na dotarcie do celu. Pamiętajcie, by przed wizytą koniecznie odwiedzić profil FB Informacji Turystycznej i sprawdzić czy będzie czynna w dniu Waszej wizyty, a jeśli tylko będziecie mieli jakieś wątpliwości, to najlepiej zadzwonić i upewnić się, że punkt IT będzie otwarty. Nie zapomnijcie także o zrobieniu fotek podczas tej wycieczki, a najlepiej gdy będą to zdjęcia obiektów razem ze zdobytymi znaczkami. Już teraz wszystkim turystom i kolekcjonerom życzymy wielu pozytywnych wrażeń i udanego zwiedzania Goleniowa.
16.11.2020
Życie kulturalne i turystyczne zamarło, ale my mamy dla Was kolejną nowość i mamy nadzieję, że dzięki tej dzisiejszej premierze choć troszkę poprawimy Wam humor.
Znaczek dostępny jest w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.
Już teraz zachęcamy do zainteresowania się przedstawionym na znaczku obiektem i myślenia nad przyszłą wycieczką do Ziębic, w końcu w mijającym roku kilka znaczków w tym mieście przybyło, więc po ustaniu epidemii trzeba koniecznie nadrobić zaległości.
Najnowszy znaczek turystyczny przedstawia następujący obiekt.
KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W ZIĘBICACH No. 1040
Kościół ewangelicki w Ziębicach został zbudowan na potrzeby ziębickich ewangelików w latach 1796–1797, wg projektu architekta N. von Gneisenau. Budowla powstała w miejscu i z wykorzystaniem elementów dawnego renesansowego pałacu książęcego. Pałac ten, wzniesiony ok. 1500 r., był letnią rezydencją książąt ziębickich i wdów książęcych. W przyziemiu i okalającym murze znajdziemy relikty (kamieniarka) z dawnego pałacu książęcego. Poświęcenia kościoła ewangelickiego dokonano w 1798 roku. Wnętrze pierwotnie posiadało dwie kondygnacje oraz empory wzniesione na planie elipsy. Po 1945 i zniszczeniach wojennych, w latach 1968-1969 zostało przebudowane dla celów oświatowych, a obecnie staje się centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także udostępnienie wieży widokowej kościoła na potrzeby ruchu turystycznego.
9.11.2020
Dokładnie 20 dni temu mieliśmy dla Was ostatnią premierę znaczków numerycznych. Czas więc przerwać ten zastój i dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić piękny znaczek jaki już możecie zdobyć podczas zwiedzania Nysy.
Jak nas poinformowano Punkt Informacji Turystycznej w tym mieście cały czas działa i prezentowany znaczek dostępny jest w sprzedaży. Niemniej jednak śledźcie sytuację w kraju, a jeśli tylko macie wątpliwości co do dostępności znaczka czy możliwości zwiedzania koniecznie skontaktujcie się z pracownikami IT w Nysie. Zresztą od tego miejsca proponujemy zacząć zwiedzanie miasta, które ma wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.
Tymczasem przedstawiamy wizerunek Pięknej Studni, która znalazła się na najnowszym znaczku. Jeśli dotrzecie do tego miejsca, koniecznie zróbcie dla nas kilka fotek i podeślijcie wraz z relacją. Stojąc przy studni rozejrzyjcie się dokładnie, a na pewno dostrzeżecie jeszcze kilka ciekawych architektonicznie obiektów i co ważne część z nich również pokazaliśmy na znaczkach turystycznych. Zachęcamy zatem do zwiedzania.
PIĘKNA STUDNIA W NYSIE No. 1039
Piękna studnia powstała w 1686 roku, z fundacji burmistrza Nysy – Caspra Naasa, a jej wykonaniem zajął się nadzorca biskupiej mennicy i arsenału Wilhelm Helleweg. Studnia ma głębokość 7 metrów, a jej kamienna cembrowina została wykonana z marmuru sławniowickiego. Krata Pięknej Studni, jest arcydziełem barokowej sztuki kowalskiej, ozdobionej ornamentyką roślinną i zwierzęcą, a wieńczy ją dwugłowy orzeł habsburski. Studnia została ozdobiona tą wspaniałą kratą, aby uniemożliwić zatrucie wody w studni, co kilkakrotnie się zdarzało w historii wojen Nysy. Dodatkowo dzień i noc studni pilnowało dwóch strażników. Jak ważne było to ujęcie wody może świadczyć choćby fakt, że aby bardziej zabezpieczyć wodę w tej studni zamontowano w niej pierwszą na Śląsku pompę wodną. Dziś ze stojącej w pobliżu rynku studni już nikt nie czerpie wody. Piękna za dnia i cudownie oświetlona w nocy stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną miasta.
31.10.2020
Od dłuższego czasu zastanawiacie się jaki będzie temat kolejnej serii ZK. Myśleliśmy nad tym długo, bo i propozycji było sporo, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na temat, który do łatwych nie należy, ale może dzięki temu ta seria ZK przyczyni się do popularyzacji historii i wiedzy o tej określonej grupie zabytków.
Tematem jednej z kolejnych serii ZK będą „Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Ale tak jak wspomnieliśmy, nie będzie to sprawa łatwa, dlatego chcielibyśmy, tym razem w jej powstanie zaangażować Was – kolekcjonerów. Jest w tym gronie cała masa krajoznawców, pasjonatów historii, geografii, architektury, regionalistów. Chcielibyśmy z Waszą pomocą stworzyć wykaz kilkudziesięciu nieistniejących zamków i pałaców w Polsce i pokazać je na ZK.
Sprawa jest o tyle utrudniona, że kierując się wyborem danego obiektu trzeba wziąć pod uwagę istniejące źródła, które pozwolą odtworzyć wygląd obiektu i stworzyć jego opis. Dodatkowo konieczne jest wykluczenie obiektów, które istnieją do czasów obecnych jako ruiny i istnieje prawdopodobieństwo, że mogą zostać odbudowane lub stać się atrakcją turystyczną i tym samym być obiektem, dla którego możliwe jest powstanie ZT. Po zastosowaniu takich kryteriów grono potencjalnych miejsc zostanie mocno okrojone, ale wierzymy, że dzięki temu na znaczkach pojawią się same perełki.
Całość prac chcielibyśmy powierzyć „Zespołowi merytorycznemu ds. ZK”. Do swojej dyspozycji zespół ten będzie miał zamkniętą grupę w serwisie facebook, na łamach której członkowie grupy będą mogli dyskutować o kolejnych miejscach, zbierać oraz przygotowywać materiały nt. poszczególnych obiektów. Celowo chcemy wydzielić do tego oddzielną grupę, aby uporządkować działania i nie zaśmiecać ogólnego profilu znaczków. Grupa z założenia ma być zamknięta dla osób z zewnątrz, z jednej strony z uwagi na wszechobecny spam, a z drugiej z uwagi na fakt, iż wielu turystów w dalszym ciągu traktuje ZK jako niespodziankę. Nie psujmy więc im tej radości. My postaramy się możliwie jak najmniej ingerować w pracę tego zespołu, ale jednocześnie dla Zbyszka rezerwujemy tzw. „ostatnie słowo”.
I to jest właśnie dzień, w którym ogłaszamy nasz pomysł i chcemy prosić Was o pomoc. Dotychczasowe serie ZK także powstawały przy dużym udziale i pomocy samych kolekcjonerów, dlatego też jesteśmy przekonani, że i tym razem nas nie zawiedziecie. My zaś skupimy się na bieżących zadaniach, tworzeniu nowych ZT, treści, obsłudze kolekcjonerów itp.
To jak, kto jest zainteresowany udziałem w tym projekcie? Chętnych prosimy o zgłaszanie się w komentarzach pod niniejszym postem na FB. Czekamy na Was.
Zespół Znaczków Turystycznych
23.10.2020
Wczoraj przedstawialiśmy ZO z Barda i dziś również mamy dla Was znaczkową nowość z tego miasteczka. Ale tym razem nie jest to znaczek o tematyce sakralnej, a kolejowej, bo kolej to wielka pasja Ojca Leszka, który jest inicjatorem powstania również tego znaczka. Zresztą wiemy dobrze, że miłośników kolei w gronie znaczkomaniaków jest więcej i już widzimy ich uśmiechy na wieść o nowym znaczku okolicznościowym, w dodatku z wizerunkiem lokomotywy EP07.
Znaczek ma za zadanie upamiętnić przypadającą w tym roku 115. rocznicę istnienia przystanku kolejowego w Bardzie, ale mamy nadzieję, że skłoni Was on do tego, aby nieco dokładniej poznać tę kolejową część miasta, zerknąć na zabudowę stacyjną, przyjrzeć się kładce czy położonemu w pobliżu tunelowi. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, który będzie przyczynkiem do lepszego poznania tego miejsca.
Znaczek czeka już na Was w Bardzie w sklepiku klasztornym, razem z kilkunastoma innymi krążkami, zarówno okolicznościowymi jak i numerycznymi.
ZO - 115 LAT PRZYSTANKU KOLEJOWEGO BARDO ŚLĄSKIE
Przystanek kolejowy Bardo Śląskie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Linię tę budowano etapami w latach 1871 – 1875. Do Barda kolej dotarła w 1872 r. Stację wybudowano w Przyłęku obecnie Bardo Przyłęk (do 1945 r. nazwa Wartha Frankenberg). W Bardzie przez dwa lata budowano tunel kolejowy, więc pociągi z Wrocławia dojeżdżały tylko do stacji Bardo Przyłęk. Pierwszy pociąg próbny przejechał przez Bardo do Kłodzka 16.08.1873 r. Jednak dopiero od 1874 r. regularnie zaczęły jeździć pociągi najpierw do Kłodzka, a później do Międzylesia. Ponieważ stacja kolejowa Bardo Przyłęk jest znacznie oddalona od centrum Barda, dla wygody mieszkańców, turystów i pielgrzymów przybywających do sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej w 1905 roku wybudowano przystanek kolejowy Bardo Śląskie. Duży wkład, również finansowy w budowę tego przystanku mieli kustosze sanktuarium czyli zgromadzenie redemptorystów. Do dziś zachowały się przedwojenne drewniane wiaty, zabytkowa kładka nad torami oraz budynki stacyjne. W roku 2020 r., w 115. rocznicę powstania tego przystanku trwa gruntowny remont zabytkowych wiat peronowych. Z tego przystanku kolejowego można dojechać bezpośrednio do Poznania, Zielonej Góry, Gliwic, Warszawy, Kudowy Zdr. i Pragi, a niebawem również do Olsztyna i Gdyni.
22.10.2020
Po krótkiej przerwie w tym pełnym premier tygodniu, wracamy z kolejną nowością czyli znaczkiem okolicznościowym, który możecie zdobyć odwiedzają Bardo.
Prezentowany dzisiaj znaczek to kolejna inicjatywa Ojca Leszka, który dba nie tylko o to, aby poprzez znaczki pokazać atrakcje turystyczne Barda, ale też zapoznać nas z historią Zgromadzenia Redemptorystów, a także dostarczyć wszystkim kolejne tak bardzo potrzebne w grze kolekcjonerskiej JOKERY.
Jesteśmy przekonani, że i tym razem wczytując się w opis niniejszego znaczka poznacie kolejną ciekawą postać. Zachęcamy też do rozszerzenia zdobytej wiedzy, w końcu rolą znaczków jes też edukować kolekcjonerów.
A jeśli chcecie wejść w posiadanie tego znaczka to koniecznie musicie odwiedzić Bardo i tamtejszy sklepik klasztorny. Znaczek już na Was czeka, a wraz z nim kilka ciekawych pieczęci, możliwość wykonania sobie zdjęcia z Maxi Znaczkiem i wiele innych turystycznych i nie tylko pamiątek. Zapraszamy do Barda.
ZO - O. BERNARD ŁUBIEŃSKI, REDEMPTORYSTA MISJONARZ NIOSĄCY NADZIEJĘ
Bernard Łubieński urodził się 9.12.1846 r. w Guzowie k. Warszawy. Dzieciństwo i wczesną młodość przeżył w domu rodzinnym. Po ukończeniu studiów w katolickim kolegium w Ushaw w Anglii, wstąpił do Redemptorystów. 29.12.1870 r. został kapłanem. Przez jedenaście lat pracował w Anglii jako misjonarz i duszpasterz wśród katolików angielskich i polskich emigrantów. Jego wielkim pragnieniem był powrót redemptorystów do Polski. To pragnienie spełniło się. Powróciwszy do Ojczyzny w 1883 r. przyczynił się do powstania klasztoru redemptorystów w Mościskach, obecnie Ukraina. W 1885 roku został dotknięty paraliżem nóg, pozostał kaleką do końca życia. Nie przeszkadzało mu to w pracy misyjnej, a jeszcze bardziej stawał się misjonarzem niosącym nadzieję. Głosił słowo Boże zarówno ubogim robotnikom i mieszkańcom wsi, jak też ziemiaństwu i arystokracji. O. Bernard był wielkim czcicielem Maryi, to jemu zawdzięczamy kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce. Utrudzony działalnością apostolską i doświadczony cierpieniem o. Bernard zmarł w opinii świętości 10.09.1933 r. w Warszawie. Jego doczesne szczątki znajdują się w kościele redemptorystów w Warszawie, gdzie przybywają ludzie z różnymi troskami prosząc o łaski. Rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny; w 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót o. Bernarda. Od tego momentu przysługuje mu oficjalnie tytuł: Czcigodny Sługa Boży.
21.10.2020
Kolejnym znaczkiem turystycznym, którego premierę przygotowaliśmy w tym tygodniu jest przedstawiony na widocznej obok grafice Zabytkowy Dworzec Kolejowy w Skawinie. Na chwilę obecną to jedyne miejsce w Skawinie, które posiada swój znaczek, ale liczymy na to, że niebawem się to zmieni, bo przecież Skawina ma conajmniej kilka obiektów, które mogłyby posiadać własne znaczki.
Dworzec i mieszcząca się w nim Biblioteka Publiczna dla wielu z Was będzie zapewne punktem startowym podczas zwiedzania Skawiny, a nawet jeśli nie, to z powodu znaczka poznacie to miejsce. Dziś zabytkowy budynek dworca jest jednym z przykładów dobrze wykonanej rewitalizacji i dowodem na to, że nie wszystko co stare musi stać puste i niszczeć. Miejsce to ma również swoją historię, ale o niej dowiecie się już z poniższego opisu i z audiobedekera, który właśnie przygotowujemy.
Tymczasem zachęcamy do zwiedzania Skawiny. To świetny punkt wypadowy nie tylko do zwiedzania Krakowa, ale i jego okolic oraz licznych miejsc znaczkowych jakie znajdują się w pobliżu.
ZABYTKOWY DWORZEC KOLEJOWY W SKAWINIE No. 1036
Skawiński Dworzec swoją historię rozpoczyna w roku 1884. Skawina znajdowała się wówczas na terenie Galicji. Panujący cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I postanowił, że na terenie miasta powstanie Galicyjska Kolej Transwersalna, która stała się jedną z inwestycji upamiętniających 500-lecie rządów Habsburgów. Dworzec Kolejowy w Skawinie od XIX wieku stanowi ważny punkt na mapie miasta. Wraz z upływem lat budynek niszczał i utracił swoją podstawową funkcję. W 2017 roku rozpoczęła się modernizacja skawińskiego Dworca w ramach projektu „Dworzec "Biblioteka Skawina" - przywrócenie budynkowi dworca kolejowego w Skawinie walorów zabytku z przeznaczeniem obiektu na cele publiczne”. Od 1 lipca 2020 roku w budynku Dworca PKP mieści się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.
21.10.2020
Wstaje nowy dzień, przecieracie zaspane jeszcze oczy, a na ekranie komputera/telefonu w oddali majaczy sylwetka T34. Ale to nie żadna senna mara, to rzeczywistość i wizerunek kolejnego znaczka turystycznego jaki dla Was przygotowaliśmy.
Tym razem znaczkowy szlak turystyczny prowadzi nas do leżącego nad Wisłą Mniszewa gdzie znajduje się Skansen Militarny I Armii Wojska Polskiego. Jednak nie będziemy tu pisali o atrakcjach jakie czekają na Was na miejscu - to musicie zobaczyć sami, bo wtedy turystyczna przygoda smakuje lepiej, a miejsce jest w stanie czymś Was zaskoczyć. Podstawowe dane o obiekcie znajdziecie poniżej, a całą resztę będziecie mieli przyjemność poznać na miejscu. Znaczki już na Was czekają, zatem zapraszamy do planowania wypraw i życzymy udanego zwiedzania.
SKANSEN MILITARNY I ARMII WOJSKA POLSKIEGO W MNISZEWIE No. 1035
Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, usytuowany jest na Mazowszu w Gminie Magnuszew. Został oddany do użytku 16 października 1977 r. w celu upamiętnienia ciężkich walk, stoczonych w obronie przyczółka warecko-magnuszewskiego w okresie od 9 sierpnia do 12 września 1944 r. przez żołnierzy 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty oraz 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii. Ekspozycja Skansenu składa się z trzech części: pomnikowej, kompanijnego odcinka obrony oraz wystawy sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego. W 2014 r. został wybudowany nowoczesny pawilon wystawienniczy - Centrum Kultury i Tradycji Historycznej. Budynek swoją oryginalną i surową architekturą, przypomina wkomponowany w skarpę betonowy schron. Co roku w lipcu w Skansenie organizowane są Pikniki Militarne, podczas których odbywają się inscenizacje wydarzeń wojennych. Na terenie Skansenu znajdują się dwie ścieżki edukacyjne: „Śladami Celtów - Nadwiślańska Nekropolia” oraz „Historia umundurowania i uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu II Wojny Światowej”.
20.10.2020
Nieczęsto mamy premierę znaczków turystycznych w tej części kraju, ale sytuacja powoli się zmienia i coraz więcej obiektów przystępuje do znaczkowej idei. Najnowszym miejscem, w którym właśnie zadomowił się znaczek jest Osada Jaćwiesko - Pruska w Oszkiniach, a wizerunek znaczka jaki w tym obiekcie zdobędziecie widzicie na grafice obok.
Nie przedłużając zatem, tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca. Nie zapomnijcie tylko, aby szczególnie teraz w czasach pandemii i po praktycznie zakończonym sezonie turystycznym, zerknąć na stronę internetową obiektu i zorientować się jak aktualnie wygląda sytuacja z dostępnością miejsca. Sądzimy, że nie powinno być z tym problemu, ale nie zaszkodzi sprawdzić. A kiedy już traficie do osady to koniecznie zróbcie dla nas kilka fotek i podeślijcie w relacji, tak by Wasi turystyczni znajomi również mogli zobaczyć to miejsce i nabrać większej ochoty na wędrówkę znaczkowym szlakiem. Zatem do zobaczenia w Oszkiniach.
OSADA JAĆWIESKO - PRUSKA W OSZKINIACH No. 1033
Osada Jaćwiesko – Pruska w Oszkiniach powstała na blisko ośmiu hektarach lasu, niedaleko granicy Polski i Litwy. Miejsce to ma być pamiątką i uhonorowaniem dwóch plemion, które zamieszkiwały te tereny – Jaćwingów i Prusów. Zobaczymy tutaj typowe zabudowania dla ówczesnych czasów, miejsca kultu takie jak kamienny basen rytualny czy święty gaj, w jakim Jaćwingowie składali bogom swoje ofiary z darów natury. Każdy turysta może się tu również sprawdzić w strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem lub siekierą, odbyć konną przejażdżkę czy przejść się po specjalnie przygotowanych spacerowych ścieżkach. Jednak przede wszystkim poznamy tutaj mało znaną historię Jaćwingów i Prusów ich codzienne życie, rytuały, zmagania z naturą i wrogami. Osada Jaćwiesko – Pruska to miejsce pamięci, pamięci po dzielnych rodach zamieszkujących te tereny. Wyśmienicie obrazuje to drewniana tablica na której wyryty jest napis w języku pruskim, który głosi - "Wybacz bracie, ty jesteś pochowany, ja żyw (...). Tysiąc lat spałeś, a teraz wstajesz i znowu widzimy tu stare Prusy".
20.10.2020
Od wczorajszej premiery minęło zaledwie kilkanaście godzin, a już mamy gotowy kolejny znaczek i kolejną propozycję zwiedzania niezwykle interesującego muzeum. Tym razem na znaczku przedstawiliśmy budynek z Woli Gułowskiej, w którym mieści się Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.
Sam znaczek to turystyczne zaproszenie do poznania tego miejsca i historii, którą opowiada. Z pewnością w pierwszej kolejności do Woli Gułowskiej trafią wszyscy zainteresowani tematem II wojny światowej i polskich formacji zbrojnych, ale mamy nadzieję, że znaczek przyciągnie tu także tych z Was, którzy dopiero co zagłębią się w ten temat. Jesteśmy przekonani, że się nie rozczarujecie.
Tradycyjnie liczymy na Waszą aktywność turystyczną i na to, że po wizycie w muzeum pozostawicie na tej podstronie stosowny komentarz. Czekamy także na Wasze relacje ze zwiedzania, które chętnie umieścimy na naszym profilu FB. A tymczasem pora na podstawową dawkę danych na temat samego muzeum.
MUZEUM CZYNU BOJOWEGO KLEEBERCZYKÓW W WOLI GUŁOWSKIEJ No. 1032
Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej to multimedialne muzeum poświęcone ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 r., stoczonej w dniach 2-6 października 1939 r. przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, która na tych terenach stawiła opór niemieckiej 13 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, której z odsieczą przyszła 29 Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej. Pomimo sukcesów militarnych bitwa zakończyła się kapitulacją wojsk polskich. Pamiątki po bitwie, przez wiele lat znajdowane w okolicznych lasach lub na polach, ale nierzadko otrzymane przez mieszkańców bezpośrednio od żołnierzy, trafiały najpierw do izby pamięci w Szkole Podstawowej im. gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej. W 1989 r. zostały przekazane do nowo utworzonego Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.
19.10.2020
Pora na kolejne premiery i w pierwszej kolejności chcemy przedstawić Wam znaczek z Chmielnika. To tutaj w dawnej synagodze znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, w którym dowiecie się wielu interesujących faktów na temat przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu kielecczyzny. My teraz nic więcej nie zdradzimy, a podstawową charakterystykę miejsca poznacie studiując poniższy opis znaczka i miejsca. Po więcej informacji musicie się pofatygować do Chmielnika.
Znaczek już dotarł na miejsce i jak zwykle w ciągu 1-2 dni będzie dostępny w sprzedaży. Jeśli więc już teraz nie wiecie co ze sobą zrobić, to właśnie macie pierwszą z turystycznych propozycji, a następne już wkrótce. Bądźcie z nami i śledźcie kolejne komunikaty.
ŚWIĘTOKRZYSKI SZTETL W CHMIELNIKU No. 1037
Muzeum ,,Świętokrzyski Sztetl’’ w Chmielniku w woj. świętokrzyskim znajduje się w murach XVIII-wiecznej synagogi. Nowoczesna i multimedialna wystawa w połączeniu z tradycyjnymi eksponatami zachęca do poznania sztetli – przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu dawnej Kielecczyzny. Atrakcją muzeum jest jedyna na świecie – a przez to absolutnie unikatowa – szklana bima, pomyślana jako uwspółcześniona rekonstrukcja dawnej bimy – czyli miejsca do odczytywania Tory. We współczesnym chmielnickim muzeum bima służy do minikoncertów lub ekskluzywnych prezentacji, zaś sama w sobie, dzięki niepowtarzalnej grze światła w szklanych elementach - ogniskuje uwagę każdego z gości. Na dawnym babińcu odbywają się wydarzenia artystyczne oraz prezentowane są wystawy czasowe. Przy synagodze na najstarszym cmentarzu żydowskim znajduje się ,,Dom Cienia’’ upamiętniający dawnym żydowskich mieszkańców Chmielnika.
16.10.2020
Prawdę powiedziawszy dzisiejsza premiera miała mieć miejsce dopiero w poniedziałek, ale że i tak większość z Was wie już o tych znaczkach, dlatego publikujemy ich wizerunki dzisiaj, abyście mogli lepiej zaplanować turystyczne wypady w przyszłym tygodniu i mieli się czym cieszyć w nadchodzący weekend.
Tymczasem proponujemy Wam wyprawę znaczkowym szlakiem do Istebnej, gdzie warto zwiedzić następujące obiekty turystyczne:
KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ NA STECÓWCE W ISTEBNEJ No. 1027
IZBA PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI W ISTEBNEJ No. 1028
KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO NA KUBALONCE W ISTEBNEJ No. 1038
To już kolejne w tym roku znaczki w tym niezwykle interesującym regionie. Zapewne wielu z Was już odwiedziło te miejsca, ale jesteśmy pewni, że spora grupa wróci tu raz jeszcze, bo sami widzicie, że jest po co i jeszcze tyle turystycznych atrakcji czeka na odkrycie.
Widoczne powyżej znaczki właśnie zostały wysłane do miejsca przeznaczenia i jeśli nic nie stanie im na drodze to najpewniej w okolicach środy przyszłego tygodnia powinny być dostępne w sprzedaży. Wy natomiast ze spokojem planujcie swoje wycieczki, a jeśli już odwiedzicie Istebną, to koniecznie podzielcie się wrażeniami i przygotujcie relację z tego wypadu. Chętnie opublikujemy ją w naszych mediach społecznościowych, aby także inni turyści nabrali chęci na zwiedzanie kolejnych znaczkowych miejsc.
12.10.2020
Minął niezwykle pracowity weekend i wracamy do Was z kolejnymi znaczkowymi newsami. Tak jak zapowiadaliśmy w naszym sobotnim materiale, w najbliższym czasie ukażę się kilka znaczków, a pierwszym z nich będzie prezentowany dzisiaj znaczek z Muzeum w Niepołomicach.
Wszelkie niezbędne linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej temu znaczkowemu obiektowi, natomiast sam znaczek już od 13 października zdobędziecie na miejscu w Niepołomicach. Zapraszamy do zwiedzania tego obiektu i koniecznie pochwalcie się tą wizytą w naszych mediach społecznościowych.
MUZEUM - ZAMEK KRÓLEWSKI W NIEPOŁOMICACH No. 1034
Muzeum Niepołomickie jest samorządową instytucją kultury. Placówka została utworzona w 2001 roku, w oparciu o archiwum twórczości mistrza fotografii przyrodniczej, filmowca i podróżnika Włodzimierza Puchalskiego. Muzeum mieści się w przepięknym zamku królewskim w Niepołomicach. Zamek jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego, wzniesioną w pierwszej połowie XIV wieku. Sale ekspozycyjne zajmują I piętro zamku. Niegdysiejsza rezydencja Piastów i Jagiellonów, pieczołowicie odrestaurowana, stwarza wyjątkową okazję do spotkań z historią, przyrodą i sztuką. Odwiedzających muzeum zapraszamy na spacer po zamku, aby poznać bogatą historię, legendy i fakty związane z pobytami polskich królów, ale także historię Niepołomic, miejscowe bogactwo przyrodnicze, dzieła sztuki oraz zabytki antyczne.