Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1290
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1290!

Aktualności

<< 1 5 10 15 17 18 19 20 21 25 30 35 40 45 50 55 >>

11.02.2020

Dzisiaj mamy dla Was znaczek w północnej części kraju, w rejonie, który na pewno Was zainteresuje. Zresztą zwiedzając tę część kraju swoją wędrówkę warto rozpocząć właśnie w miejscu, które promuje znaczek.

Zapraszamy zatem do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Opis tej atrakcji turystycznej zamieściliśmy poniżej, a na podstronie poświęconej temu miejscu znajdziecie ponadto odnośniki do muzealnej strony i profilu w serwisie facebook, gdzie znajdziecie dodatkowe informacje.

Od dziś znaczek w Kartuzach jest dostępny w sprzedaży, więc jeśli tylko macie ochotę to możecie zwiedzać muzeum i okolice. Liczymy na to, że podzielicie się z nami wrażeniami z wyprawy, a my chętnie takie relacje opublikujemy w naszych mediach społecznościowych.

MUZEUM KASZUBSKIE W KARTUZACH  No. 922

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach jest niezwykle atrakcyjnym miejscem, które oczarowuje swoją bogatą historią oraz prezentacją dziedzictwa kulturowego Kaszub. Początki muzeum sięgają lat ’20 XX w., w tym czasie Franciszek Treder za namową Aleksandra Majkowskiego zajął się kolekcjonowaniem artefaktów z terenu Kaszub. Przerwaną przez wydarzenia II wojny światowej tradycje muzealnictwa przywrócono w 1945 r. Zbiory Muzeum prezentowane są w ośmiu wystawowych salach budynku głównego (rybołówstwo, rolnictwo, gospodarstwo domowe, ceramika kaszubska, haft kaszubski, posag panny młodej, izba kaszubska, sala historyczna). Muzeum posiada unikatową kolekcję obrazów malowanych na szkle i lustrze oraz kolekcję XVIII i XIX wiecznych czepców kaszubskich (złotogłowia). Poza udostępnianiem ekspozycji stałej, Muzeum Kaszubskie jest koordynatorem wielu cennych inicjatyw. Każdego roku w lipcu, na terenie muzeum, odbywa się Festiwal Nalewki Kaszubskiej.



4.02.2020

Po bardzo intensywnym w znaczki ubiegłym tygodniu także w tym mamy dla Was znaczkowe nowinki. Tym razem jednak znaczek publikujemy z dużym wyprzedzeniem, natomiast sam krążek dostępny będzie dopiero od kwietnia.

Oczywiście mówimy o znaczku, który pozwoli Wam poznać  Ogród Dendrologiczny w Glinnej koło Szczecina. To kolejny znaczek w tym regionie i kolejna okazja do tego, aby zawitać w te strony. Ogród tak naprawdę ożyje dopiero w kwietniu, ale już dziś warto sobie zarezerwować czas na podziwianie drzew i krzewów, które w tym miejscu zgromadzono. 

Pamiętajcie jednak, że znaczek do sprzedaży trafi dopiero od 1 kwietnia. Wytrzymajcie jeszcze chwilę, a na pewno w pełni sezonu wegetacyjnego wycieczka do ogrodu sprawi Wam niezwykłą radość. I nie zapomnijcie o wykonaniu kilku fotek i wrzuceniu relacji z wycieczki na nasz profil FB. A już dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z opisem ogrodu i wykazem ciekawszych roślin, które możecie tam spotkać. Zapraszamy do zwiedzania.

OGRÓD DENDROLOGICZNY W GLINNEJ  No. 921

Ogród Dendrologiczny w Glinnej koło Szczecina to jeden z najciekawszych polskich ogrodów prezentujący unikatową kolekcję drzew i krzewów przede wszystkim obcego pochodzenia. Choć niewielki, bo niespełna 6 hektarowy słynie z wielu gatunków, uznawanych za największe lub najstarsze w kraju. Tu również rosną wyjątkowe okazy, których próżno niekiedy szukać w innych kolekcjach ogrodów. W ogrodzie podziwiać można m.in. jodłę olbrzymią, jodłę szlachetną, jodłę grecką, orzesznik pięciolistkowy, tulipanowiec chiński, kuningamię chińską, metasekwoję chińska, grupa cyprysików groszkowych, cypryśnik błotny, klon florydzki, daglezję wielkoszyszkową, sosnę Coultera, kielichowiec chiński, mamutowce olbrzymie, kasztany jadalne, platany klonolistne, liczne gatunki i odmian klonów, magnolii, kalin czy ostrokrzewów. Historia Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej sięga 1832 roku, a kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów. W 2014 roku obiekt zyskał tytuł najpiękniejszego leśnego zakątka w plebiscycie organizowanym przez National Geographic i Lasy Państwowe. W sąsiedztwie ogrodu znajdują się miejsca sprzyjające rekreacji (plac zabaw, miejsca na ognisko, miejsca odpoczynku).



2.02.2020

W urodziny miesiąca, w dzień, który składa się z samych dwójek i zer, mamy dla Was znaczek szczególny, bo okolicznościowy. Ale szczególna jest także okoliczność, której przyświeca wydanie tego znaczka, bowiem rok 2020 został ogłoszony "Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku".

Prezentowany powyżej znaczek przedstawia właśnie to historyczne wydarzenie. Jak zapewne zauważyliście grafika nawiązuje do obrazu Wojciecha Kossaka, również zainspirowanego zaślubinami. Na naszym znaczku nie ma jednak kolorów, ale wierzymy, że Wasza wyobraźnia dopełni reszty. 

Znaczek dostępny będzie już za kilka dni w Pucku, ale o tym poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie.

ZO - 100-LECIE ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM W PUCKU

18 stycznia 1920 roku rozpoczęło się przejmowanie ziem pomorskich odebranych Polsce podczas rozbiorów. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920. 10 lutego do Pucka przybył generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego. Dokonano wtedy symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Najważniejszym punktem uroczystości była msza dziękczynna, podczas której dokonano poświęcenia bandery polskiej jako znaku objęcia przez Marynarkę Wojenną Polski wachty na Bałtyku. Akt zaślubin odbył się poprzez wrzucenie do morza pierścienia. Dwa takie platynowe pierścienie sfinansowane zostały przez polskich gdańszczan. Jedynymi żołnierzami, którzy podczas ceremonii wjechali konno z brzegu do wody byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski. Jako upamiętnienie zaślubin, na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, z wizerunkiem orła Jagiellonów, datą wydarzenia oraz napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze." 16 października 2019 roku, uchwałą Sejmu RP, rok 2020 został ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.



1.02.2020

Drodzy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych!

Kiedy w 2012 roku przejmowaliśmy sztafetę znaczkową od naszych poprzedników, rodziło się nam w głowie wiele pytań, obaw i niepewności. Z jednej strony bardzo nam zależało, aby idea znaczkowa odżyła w Polsce, aby była dostępna dla wszystkich, niezależnie od tego czy ktoś jest majętny czy nie. Z drugiej strony trzeba było tak skalkulować cenę znaczka, aby pokryć koszty i wygenerować przynajmniej minimalny zysk. Wtedy w 2012 roku doszliśmy do wniosku, że cena 7 zł za znaczek powinna zadowolić obie strony, chociaż były także propozycje, aby ZT był droższy. Przez całe 8 lat walczyliśmy o utrzymanie tej ceny, nawet kiedy producent już dwukrotnie podniósł cenę znaczka w swoim kraju. Znaczków w Polsce przybywa, pracy jest coraz więcej, a mimo to pierwotna myśl o minimalnym zysku stała się nierealna. Tak więc w trosce o istnienie firmy i całej idei Znaczków Turystycznych jesteśmy zmuszeni po 8 latach podnieść cenę sprzedaży o jedną złotówkę, czyli znaczek będzie kosztować 8 zł. Zrobimy to od 1 marca 2020 roku, tzn. że przez cały miesiąc luty możecie jeszcze zamawiać znaczki po starej cenie. Mam nadzieję, że nas zrozumiecie i nie wpłynie to na Waszą wierność idei znaczkowej, że dalej będziecie zwiedzać naszą Ojczyznę znaczkowym szlakiem.

Z turystycznym pozdrowieniem

Zespół Znaczków Turystycznych



31.01.2020

znaczek rokuWczoraj zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2019 roku i zgodnie z zapowiedzią dziś publikujemy wyniki tego głosowania oraz zasady obowiązujące w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.

Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2019", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera"

Głosowanie trwa od jutra tj. 1 lutego i zakończy się 15 lutegoW przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:

  1. (ZT nr...) - 5 pkt
  2. (ZT nr...) - 3 pkt
  3. (ZT nr...) - 1 pkt

Imię i nazwisko - nr na liście zdobywców ZK (obowiązkowo)


Więcej informacji

30.01.2020

Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę w tym tygodniu, ale tym razem przenosimy się nieco bardziej na południe kraju - do miejscowości Chęciny.

O miejscu widocznym na znaczku dowiecie się więcej czytając poniższy opis. A jeśli i to Wam nie wystarczy to w Niemczówce mieści się Centrum Informacji Turystycznej, w którym o historii tego miejsca wiedzą znacznie więcej.  

Zapraszamy zatem do Chęcin, tym bardziej, że wraz z nowym znaczkiem do sprzedaży ponownie trafił znaczek z chęcińskiego zamku. Zwiedzajcie, cieszcie się kolejnymi turystycznymi możliwościami i nie zapomnijcie zostawić komentarza na podstronie zdobytego znaczka.

Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

KAMIENICA NIEMCZÓWKA W CHĘCINACH  No. 920

Kamienica Niemczówka jest przykładem typowej zabudowy mieszczańskiej w Chęcinach. Wyróżnia je obszerna sień przejazdowa z izbami po obu stronach, które pełniły funkcję mieszkalną lub handlową oraz dobudowana od strony podwórza Wielka Izba zwana Salą Wielką. Powstanie Niemczówki datuje się na podstawie inskrypcji zachowanych na portalu drzwiowym przy wejściu do Sali Małej, gdzie umieszczona została data 1570 oraz dane pierwszych właścicieli. W Sali Małej mieści się Zbrojownia, gdzie prezentowane są rekonstrukcje uzbrojenia z okresu od XI do XVII wieku. Sala Wielka wyróżnia się drewnianym stropem. W pomieszczeniu tym zachowały się  dwa zabytkowe, renesansowe filary z  piaskowca, podtrzymujące dawne triforium. W drugiej połowie XX w. znajdowały się tu kolejno kawiarnia i biblioteka publiczna. Obecnie miejsce to służy jako Sala Ślubów, a także odbywają się w niej lekcje tematyczne oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. W piwnicach natomiast znajdziemy m.in. elementy świadczące o dawnych żydowskich mieszkańcach kamienicy. Najstarszą część budynku zajmuje obecnie Centrum Informacji Turystycznej.



29.01.2020

Zostawiamy już Wielkopolskę i kierujemy się na północ do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. To właśnie do Torunia chcemy Was zaprosić za pośrednictwem dziś publikowanego znaczka.

A będzie to podróż w przeszłość, do czasów naszych rodziców, dziadków i czasem także naszego dzieciństwa. Przeniesiemy się do domu z epoki PRL-u, a jeśli będziecie chcieli zakupić znaczek to pamiętajcie - to towar deficytowy dostępny tylko spod lady :-)

Jeśli już teraz chcecie poznać to najnowsze znaczkowe miejsce turystyczne, to musicie przeczytać poniższy opis. Z niego jednak nie dowiecie się dlaczego na znaczku znajduje się wizerunek samochodu Nysa. O tym dowiecie się zwiedzając "Muzeum" Dom PRL-u oraz z naszego audioprzewodnika.  

Zarezerwujcie zatem czas na wizytę i koniecznie wpiszcie Toruń do swoich turystycznych planów. Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży. 

"MUZEUM" DOM PRL-u W TORUNIU  No. 919

W toruńskim muzeum Domu PRL-u, otworzonym 1 maja 2019 r. – można obejrzeć dokumenty, meble, sprzęty, ubrania oraz różne przedmioty użytku codziennego, z których korzystano w latach 60-80 XX wieku. Muzeum składa się z sześciu pomieszczeń urządzonych podobnie do wielu mieszkań w tamtym okresie. Łazienka, kuchnia, salon i dwa pokoje kryją w sobie mnóstwo skarbów sprzed lat, takich jak balie, maszyny do pisania, mydła, aparaty telefoniczne, odzież, telewizory, meblościanki, prasę, gramofon, pocztówki, radia, naczynia i wiele innych. Młodzi turyści mają okazję przenieść się do epoki dorastania ich rodziców i dziadków, a obcowanie z jakże innymi sprzętami często jest dla nich wielkim zaskoczeniem i przygodą. Wielu z nich można dotknąć lub z nich skorzystać, np. posłuchać płyt na starym gramofonie, spróbować swoich sił w pisaniu na maszynie czy pobawić się starą centralką telefoniczną. Wizyta w muzeum jest niewątpliwie podróżą w czasie i świetną zabawą dla starszych jak i młodszych.



28.01.2020

Ze Słupcy przenosimy się w okolice Kalisza, a dokładniej do Opatówka, gdzie znaczek turystyczny zadomowił się na stałe w "Cukierence" będącej od niedawna siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej.

O historii tego miejsca i pochodzeniu nazwy przeczytacie w poniższym opisie, a dokładniejszych informacji szukajcie już niebawem w audiobedekerze wywoływanym poprzez zeskanowanie QR kodu z naklejki.  

A tymczasem zapraszamy do odwiedzania Opatówka. Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi 29 stycznia. 

DOMEK GOTYCKI - "CUKIERENKA" W OPATÓWKU  No. 918

Domek Gotycki znajdujący się przy ulicy Kościelnej w Opatówku, związany jest z osobą generała Józefa Zajączka namiestnika Królestwa Polskiego. Domek wchodził w skład dóbr, które generał otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy budowla powstała. Szacuje się jednak, że miało to miejsce na początku XIX w. W okresie międzywojennym w budynku mieściło się przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet, a dzisiejszą nazwę budynek zawdzięcza wytwórni cukierków, która działała w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku. Po wojnie budynek był zamieszkany, jednak w kolejnych latach sukcesywnie niszczał. Następnie budowlę przejął samorząd gminny, którego staraniem, pod nadzorem konserwatora „cukierence” odrestaurowano przywracając charakterystyczne sterczyny i duże gotyckie okna. Rozebrano nieoryginalne przybudówki, a w nowo dobudowanym skrzydle z gotyckimi oknami swą siedzibę znalazła Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów.



27.01.2020

Dokładnie miesiąc temu w grudniu miała miejsce ostatnia znaczkowa premiera. Miesiąc ten spędziliśmy jednak bardzo pracowicie i dziś właśnie prezentujemy Wam tego efekty.

Dzisiejsza podwójna premiera to kolejne zaproszenie na ziemię wielkopolską, do Słupcy gdzie znajdują się dwa interesujące miejsca turystyczne. A są to:

MUZEUM REGIONALNE W SŁUPCY  No. 916

KOŚCIÓŁ ŚW.  WAWRZYŃCA W SŁUPCY  No. 917

Mieliśmy nadzieje, że przesyłka na miejsce dotrze już dzisiaj, ale nastąpiło drobne opóźnienie, w związku z tym znaczki, które powyżej prezentujemy do sprzedaży trafią najprawdopodobniej od 29 stycznia. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Słupcy i tutejszych atrakcji turystycznych. Nie ograniczajcie się tylko do miejsc, które zaprezentowaliśmy na powyższych znaczkach. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w Słupcy coś dla siebie. A po skończonej wycieczce koniecznie zostawcie komentarz na stronie zdobytych znaczków i pochwalcie się wyprawą na łamach naszych mediów społecznościowych. Czekamy na materiały i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania Słupcy. 



24.01.2020

Jeśli ktoś z Was rozważa udział w organizowanym na Słowacji spotkaniu kolekcjonerów to dzisiaj właśnie przedstawimy garść informacji na ten temat. 

Jednak tym razem będzie nieco inaczej niż zwykle. Nie będziemy się rozpisywać, wystarczy, że zrobili to organizatorzy. Powstały tekst przetłumaczył Paweł, a my zwieszamy komplet plików, abyście i Wy mogli je pobrać do wypełnienia czy wydrukowania.

Wszystkie niezbędne pliki znajdziecie poniżej. Wystarczy kliknąć, pobrać na dysk i zapisać.

Tradycyjnie też informujemy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Wszelkie pytania prosimy kierować wyłącznie do Marka.  Jesteśmy jednak przekonani, że wszystko zostało dokładnie opisane, a lektura pliku z opisem spotkania rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Zatem nie przedłużając podajemy odnośniki do wspomnianych wcześniej plików:

Komunikat organizacyjny >> Formularz zgłoszeniowy >>


15.01.2020

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2019 ROKU

znaczek rokuW tym roku wyjątkowo wcześniej pomyśleliśmy o plebiscycie na najładniejszy znaczek turystyczny minionego roku i dziś właśnie ruszamy z pierwszą turą głosowania. 

Zasady są niezmienne od 3 lat i podamy je za chwilę, jak również wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 5 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2019 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego

W pierwszej turze głos na, swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2019 roku. Lista znaczków wydanych w 2019 roku znajduje się tutaj >>.


Więcej informacji

14.01.2020

Od kilku tygodni znamy terminy tegorocznych spotkań kolekcjonerów i jako pierwsze odbędzie się Spotkanie Regionalne w Brzegu Dolnym 14 marca br. Spotkanie będzie miało charakter turystyczno-towarzyski i rozpocznie się około godziny 9:00 spotkaniem w Urzędzie Miasta w Brzegu Dolnym. Następnie wszyscy uczestnicy autokarem przemieszczą się do Lubiąża gdzie zaplanowano zwiedzanie tamtejszych atrakcji. Powrót do Brzegu Dolnego planowany jest na godzinę 15:00 i wtedy też przewidziano obiad, a po nim czas na wspólne rozmowy lub indywidualne zwiedzanie miasta.

Komunikat publikujemy już dzisiaj, aby każdy ze spokojem mógł zastanowić się nad udziałem w spotkaniu i zaplanować na to czas. Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o deklarowanie udziału w spotkaniu do 15 lutego. Deklaracje można przesyłać na adres danuta.s58@wp.pl Wszelkie pytania prosimy kierować pod powyższym adresem lub nr tel. 606-628-569. Szczegółowe dane odnośnie spotkania opublikujemy w późniejszym terminie.

UWAGA: Informujemy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy każdy turysta załatwia we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się bezpośrednio do organizatora - dane powyżej.



9.01.2020

Jak co roku, także i tym razem opracowaliśmy dla Was kalendarium nadchodzących wydarzeń, w których jeśli tylko zechcecie będziecie mogli uczestniczyć w 2020 roku.

Jeśli ktoś szczegółowo śledzi naszą stronę i profil FB, na pewno wie, czego można się w tym roku spodziewać.

Już w marcu na spotkaniu regionalnym spotkamy się w Brzegu Dolnym. Później kolejno odbędą się dwa spotkania zagraniczne i tradycyjnie w październiku nasze spotkanie ogólnopolskie. Możliwe, że w międzyczasie pojawią się jeszcze jakieś wydarzenia, dlatego wszystkich gorąco zachęcamy do śledzenia nowości w tym temacie. Wykaz tych spotkań znajdziecie stale na pdstronie "Spotkania Kolekcjonerów ZT" dostępnej z lewego menu strony.

Lista spotkań jak zwykle nie jest zamknięta. Jeśli ktoś z Was uzna, że chce takie spotkanie zorganizować to bardzo prosimy o kontakt. Wówczas po ustaleniu terminu i wszystkich innych spraw, także i to wydarzenie umieścimy w naszym wirtualnym kalendarium, aby każdy mógł się o nim dowiedzieć. 



31.12.2019

Ostatnio mieliśmy sporo pracy, ale mimo wszystko postanowiliśmy jeszcze raz w tym roku sprawić Wam jakąś niespodziankę. Niewiele mamy w zanadrzu, ale coś się zawsze znajdzie, choćby premiera kolejnych znaczków kolekcjonera.  

Przedstawiamy zatem kolejne pięć znaczków z serii "Poczet królów i książąt polskich". Poznajcie dzięki nim historie kolejnych władców, a później działajcie w tym kierunku, aby kiedyś stać się posiadaczami tych znaczków.

Jako ciekawostkę dodamy tylko, że tym razem nad sylwetkami widocznymi na znaczkach pracowało dwóch grafików. Troszkę się baliśmy, ale przyznajcie sami  - kolejny raz wyszło to świetnie.

Zdajemy sobie sprawę, że zapewne najnowsze, jak i poprzednie znaczki z tej serii przypadną do gustu wielu kolekcjonerom. Przypominamy jednak, że aby wejść w ich posiadanie konieczny jest udział w grze kolekcjonerskiej i zdobywanie znaczków kolekcjonera po kolei. Nie ma możliwości, by prezentowane wyżej znaczki uzyskać w jakikolwiek inny sposób, albo by zdobyć je pomijając wcześniejszą serię związaną ze zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. 

Zachęcamy do dalszej zabawy i uczestnictwa w grze kolekcjonerskiej. Przypominamy, że to tylko zabawa, a ilość znaczków kolekcjonera, w żaden sposób nie podnosi niczyjej wartości ani statusu.  Każdemu z Was życzymy dotarcia do tego właśnie etapu kolekcjonerskiej zabawy i liczymy, że dążąc do zdobycia tych wszystkich znaczków kolekcjonera będziecie się dobrze bawić, poznając historię naszego kraju, jego geografię, kulturę, innych wspaniałych kolekcjonerów i przypadkowych ludzi w odwiedzanych miejscach. Bawcie się dobrze.



27.12.2019

Święta przeminęły, a my mamy jeszcze jedną, ostatnią w tym roku, znaczkową premierę. Tym razem wracamy na południe Polski, by za pośrednictwem najnowszego znaczka zaprosić Was do Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie - Koźlu. 

Tradycyjnie opis przedstawionej atrakcji turystycznej znajdziecie poniżej, a klikając w link jak zwykle traficie na podstronę danego znaczka, gdzie oprócz informacji o miejscu sprzedaży znajdziecie linki do stron muzeum, gdzie np. można sobie sprawdzić aktualne godziny urzędowania placówki. 

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy do sprzedaży trafi z początkiem stycznia 2020 roku, dlatego o dokładnym terminie jego wprowadzenia poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie. Niemniej jednak już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w tym miejscu, tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się ferie zimowe, które będą kolejną okazją do odwiedzania znaczkowych miejsc turystycznych.

MUZEUM ZIEMI KOZIELSKIEJ W KĘDZIERZYNIE - KOŹLU  No. 915

Dzieje Ziemi Kozielskiej od prahistorii do dnia dzisiejszego na swojej wystawie prezentuje Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji. Na ekspozycji zobaczymy odkryte podczas prac wykopaliskowych narzędzia jakich używali mieszkańcy naszego regionu w epokach kamiennej, brązu i żelaza. W zbiorach znajdują się przedmioty średniowieczne, XVII-wieczne srebrne monety pochodzące ze słynnego „Skarbu z Koźla”, relikty kultury żydowskiej, protestanckiej i katolickiej ludności miasta i powiatu. Miłośnicy fortyfikacji znajdą informacje i zabytki związane z Twierdzą Koźle. Osobną grupę eksponatów stanowią zabytki etnograficzne stanowiące ilustrację metod jakimi pracowali stanowiący przed laty większość mieszkańców Ziemi Kozielskiej rolnicy. Ekspozycja jest wyposażona w elementy multimedialne, które dodatkowo uatrakcyjniają zwiedzanie.



23.12.2019

Zapewne nie spodziewaliście się znaczkowej premiery w tym czasie, ale fakt jest taki, że jeszcze jeden znaczek dla Was mamy, więc jego ukazanie się uznaliśmy za miłe, przedświąteczne urozmaicenie.

Tym razem ponownie zapraszamy Was do Złotego Stoku. Znacie to miasto doskonale, ale okazuje się, że nie każdy miał okazję odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym znajduje się przedstawiony na znaczku grobowiec. Niech więc ten znaczek będzie pretekstem do poznania tego obiektu i kolejną okazją do odwiedzenia Złotego Stoku.  

Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi dopiero z początkiem stycznia 2020 roku. O dokładnym terminie jego wprowadzenia poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie. 

MAUZOLEUM RODZINY GÜTTLERÓW W ZŁOTYM STOKU  No. 914

Mauzoleum Güttlerów powstało między 1874, a 1879 rokiem. Jego fundatorką była urodzona w dzisiejszym Javorniku - Pauline Güttler, która wyszła za mąż za Wilhelma Güttlera – właściciela fabryk prochu w Mąkolnie. Güttlerowie byli właścicielami złotostockiej kopalni rudy arsenu i fabryk. Posiadali także kopalnię w miejscowości Raci Udoli. Po śmierci Wilhelma Güttlera jego żona zainicjowała budowę grobowca. Mauzoleum składało się z 2 części – nadziemnej kaplicy i podziemnej krypty na trumny. Do wnętrza kaplicy prowadziły dębowe drzwi z kratą, nad którą umieszczono witraż. We wnętrzu znajdował się marmurowy ołtarz. Po jego obu stronach znajdowały się palmy. Wnętrze to zamknięte było kopułą zwieńczoną latarnią, wpuszczającą do środka jasnoniebieskie światło. Poniżej kaplicy znajdowała się krypta, w której w cynowych sarkofagach spoczęło ośmiu członków rodziny Güttlerów. Po drugiej wojnie światowej mauzoleum ograbiono i zniszczono. Rozbito sarkofagi, rozkradziono wszystko co się dało, a zwłoki Güttlerów zbezczeszczono. Grobowiec w fatalnym stanie dotrwał do 2017 roku, kiedy to dzięki dofinansowaniu z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis został odnowiony i uratowany przed kompletnym zniszczeniem.



19.12.2019

Przed świętami mamy dla Was jeszcze jedną wspaniałą wiadomość i znaczkową premierę. Dziś przedstawiamy znaczek, na którym widnieje Dwór w Koszutach, będący siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej. To kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Wielkopolsce.

Prezentowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi dopiero z początkiem stycznia 2020 roku. O dokładnym terminie wprowadzenia znaczka poinformujemy Was w stosownym czasie. 

A już dzisiaj, oczekując na pojawienie się tego znaczka, zachęcamy do planowania przyszłych wizyt w Koszutach i do zapoznania się z opisem muzeum. Wszelkie inne dane i linki tradycyjnie znajdziecie na poniższej podstronie.

DWÓR W KOSZUTACH - MUZEUM ZIEMI ŚREDZKIEJ  No. 913

Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Dwór w Koszutach zbudowany został z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego - ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach - pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.



18.12.2019

Grudzień w pełni, a my mamy jeszcze dwie znaczkowe nowości, które na pewno poprawią Wam humor podczas trwającej obecnie przedświątecznej bieganiny. A nawet jeśli nie biegacie, to dzięki dzisiejszej premierze troszkę dłużej posiedzicie wczytując się w opisy nowych znaczków.

Dziś chcemy Wam pokazać dwa ciekawe miejsca w miejscowości Różan, położonej na północy woj. mazowieckiego. Być może jeszcze nie mieliście okazji ich poznać, dlatego powstanie w tym miejscu znaczków turystycznych na pewno wkrótce pozwoli odwiedzić te obiekty. A są to:

FORT NUMER 1 W RÓŻANIE  No. 911

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY W RÓŻANIE  No. 912

Znaczki, które powyżej prezentujemy do sprzedaży trafią od jutra czyli od 19 grudnia. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Różana i poznawania lokalnych atrakcji turystycznych. Jesteśmy przekonani, że oprócz pokazanych na znaczkach miejsc, w Różanie znajdziecie jeszcze inne cele turystyczne. Nie zapominajcie o wykonaniu fotek ze znaczkami w tle i pochwaleniu się wycieczką na łamach naszych mediów społecznościowych. 



16.12.2019

NZT 2020Noworoczne Znaczki Turystyczne pierwotnie były czymś w rodzaju "kartki świątecznej" zastępującej tradycyjną formę życzeń wysyłanych w tym czasie na święta. Tak było m.in. w Czechach i na Słowacji, natomiast u nas NZT stał się swego rodzaju przesłaniem oraz impulsem do poznania wybitnych postaci czy wydarzeń. 

Kontynuując tradycję wydawania Noworocznych Znaczków Turystycznych przedstawiamy Wam znaczek, który towarzyszyć nam będzie w nadchodzącym 2020 roku. Podkreślamy przy tym przede wszystkim turystyczny charakter tego znaczka, proponując nie tylko dokładne poznanie patrona roku, ale także miejsc z nim związanych, a tych w naszym kraju jest wiele.

Przypominamy, że wyznacznikiem tego jaki motyw w danym roku znajdzie się na NZT jest rozporządzenie Sejmu RP. Dalszy wybór uzależniony jest od wielu innych, głównie technicznych czynników i nie ukrywamy, że tym razem wybór wcale nie był łatwy. Mamy nadzieję, że dla wielu z Was będzie to kolejny niezwykle ciekawy znaczek oraz urozmaicenie już istniejącej kolekcji NZT. 

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2020 roku upamiętnia postać świętego Jana Pawła II i jego 100. rocznicę urodzin, która przypada w maju 2020 roku. Znaczek ma przede wszystkim przypominać o roli Jana Pawła II w budowaniu jedności Europy i dążeniu do wyzwolenia narodu spod komunistycznego panowania. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2019 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Romana Ingardena. Jan Paweł II to nie tylko postać historyczna, papież, ksiądz czy naukowiec, ale przede wszystkim wybitny Polak oraz pielgrzym i turysta, zakochany w Ojczyźnie, do której chętnie wracał i w której odpoczywał podczas górskich wycieczek czy spływów kajakowych. Mamy nadzieję, że wybranie Jana Pawła II na patrona roku pozwoli lepiej poznać tę niezwykłą postać, ale i miejsca z nim związane.



10.12.2019

Rzutem na taśmę mamy dla Was kolejną znaczkową nowość z województwa zachodniopomorskiego. Dzisiaj przenosimy się do Międzyzdrojów, miasta, które zapewne wielu z Was miało już okazję poznać, zdobywając znaczek Wolińskiego Parku Narodowego. Tym razem przedstawiamy Wam Dom Turysty PTTK, o którym przeczytacie poniżej, a jeśli będziecie w Międzyzdrojach to prędzej czy później do tego miejsca traficie.

Prezentowany dzisiaj znaczek już znajduje się w sprzedaży, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania Międzyzdrojów, odwiedzania Domu Turysty i zwiedzania okolic, które oferują wiele atrakcji turystycznych. Czekamy też na Wasze relacje z terenu, od których także zależy dalszy rozwój idei, także w tej części Polski.

DOM TURYSTY W MIĘDZYZDROJACH - ODDZIAŁ PTTK  No. 910

W samym centrum Międzyzdrojów, nieopodal Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego i w odległości ok. 500 metrów od molo, mieści się siedziba Oddziału PTTK w Międzyzdrojach. Dwukondygnacyjny budynek, z wieżyczką od strony zachodniej i dwoma tarasami widokowymi, znajduje się u zbiegu ulic Niepodległości i Kolejowej. Obiekt ten, położony w centrum bogatych w turystyczne atrakcje Międzyzdrojów, znany jest szerokiemu gronu turystów, którzy na miejscu mogą zasięgnąć nie tylko informacji o ciekawych obiektach, ale również zaopatrzyć się w mapy i przewodniki oraz lokalne pamiątki. Oddział PTTK w Międzyzdrojach to organizacja powstała w 1948 roku. Zajmuje się szeroko pojętą turystyką promując miejscowe walory turystyczne, krzewiąc zamiłowania krajoznawcze oraz organizując imprezy o charakterze turystycznym: wycieczki, rajdy piesze i rowerowe, spływy kajakowe itp. formy aktywności. Dom Turysty PTTK przedstawiony na znaczku oferuje ponadto 50 miejsc noclegowych z wyżywieniem oraz możliwość wypożyczenia rowerów.



09.12.2019

Pora nieco zburzyć Wasze ostatnie przyzwyczajenia i leniwie rozpoczynane poniedziałki. Dziś tchniemy w Was troszkę życia, za sprawą najnowszego znaczka, który już niebawem pojawi się w Nadleśnictwie Kliniska.

O znaczku oraz o tym jaki obiekt przyrodniczy przedstawia przeczytacie poniżej. A jeśli już nie możecie doczekać się tego krążka, to póki co polecamy jeszcze wstrzymać się z planowaniem wyjazdów w te strony, bowiem przedstawiony dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się w pierwszych dniach stycznia 2020 roku.

I to właśnie w tym okresie polecamy Wam wizytę w lasach Nadleśnictwa Kliniska i odwiedzanie tamtejszego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo - Leśnej. Liczymy za zdjęcia z tych wypraw i życzymy Wam przyjemnego obcowania z naturą.

LIPA ANNA - POMNIK PRZYRODY NADLEŚNICTWO KLINISKA  No. 909

Pomnik przyrody rosnący przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska na terenie Gminy Goleniów w województwie zachodniopomorskim. Lipa drobnolistna „Anna” - wiek 483 lata, wysokość 21 metrów, na wysokości pierśnicy rozdziela się na 4 pnie z czego najgrubszy ma 440 cm obwodu. Swoją nazwę lipa zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Legenda głosi, że podczas przyjazdu poselstwa polskiego do szczecińskiego zamku, Bogusław przebywał na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy. Dzisiaj „Anna” stanowi niezwykle cenny okaz dendrologiczny, unikatowy w skali regionu, stanowiący świadectwo historii. Jest popularnym miejscem wycieczek miłośników drzew i przyrodników. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne prowadzone przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.



6.12.2019

Informujemy, że ze względu na rozpoczynający się czas przedświąteczny i wydłużającą się drogę przesyłek pocztowych, wysyłka zamówień brakujących znaczków będzie realizowana jedynie do 15 grudnia. Wznowienie wysyłek rozpoczniemy po 1 stycznia 2020 r.

Jednocześnie podkreślamy i przypominamy wszystkim zainteresowanym, że nie realizujemy przedświątecznych wysyłek zamówionych pieczątek kolekcjonerskich. Zgodnie z tym co napisaliśmy we wcześniejszych komunikatach, pieczątki również zaczniemy rozsyłać na początku stycznia 2020 roku. 



5.12.2019

Po kolejnym, niezwykle dla Was uciążliwym czasie oczekiwania, spieszymy z informacją o następnej znaczkowej nowości. Tym razem premiera dotyczy znaczka w Gostyninie, który przedstawia wizerunek tamtejszego zamku.

Rzecz jasna o zamku poczytacie w poniższym opisie, ale mimo wszystko zachęcamy także do zapoznania się z historią tego regionu.

Jeśli zaś o znaczek chodzi to w sprzedaży pojawił się on już dzisiaj. Zapraszamy zatem do Gostynina i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z wycieczek po tych okolicach.

ZAMEK W GOSTYNINIE  No. 908

Dzieje gostynińskiego zamku sięgają XIV wieku. Wtedy to na dzisiejszym wzgórzu zamkowym została zbudowana drewniana baszta, która pełniła zarówno funkcje obronne jak i mieszkalne. Basztę wzniósł Siemowit III, a kilkadziesiąt lat później jego syn Siemowit IV przystąpił do budowy murowanej warowni, która oprócz wieży posiadała mur obwodowy i Dom Wielki, będący rezydencją książęcą. W 1462 r. Gostynin przestał być miastem książęcym i od tego czasu zamkiem zarządzali starostowie. W XVI wieku zamek intensywnie się rozwija. Wybudowano Dom Mniejszy mieszczący pomieszczenia załogi zamku oraz kuchnia. Poza fosą powstał przygródek z budynkami gospodarczymi oraz służbowymi. Od XVII wieku zamek stopniowo upada, najpierw podczas najazdu szwedzkiego, a później także w czasie wojny północnej i w czasach zaboru pruskiego. Zamek nigdy nie odzyskał swojej świetności. Przeznaczony został na zbór. Po wybudowaniu pastorówki i budynków gospodarczych ewangelikom służył do 1945 roku. Po wojnie obiekt przejęła parafia rzymskokatolicka i użytkowała go do 1978 roku, następnie przeszedł na własność miasta. W 2009 roku po odrestaurowaniu zamek został oddany do użytku i dziś mieści się w nim hotel oraz restauracja.



<< 1 5 10 15 17 18 19 20 21 25 30 35 40 45 50 55 >>