Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!
<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 57 58 59 60 61 >>

16.05.2013

POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW W PSZCZYNIE No. 547147

Oto kolejna znaczkowa nowość. Tym razem przenosimy się do Pszczyny i istniejącej tam dosłownie w centrum miasta Pokazowej Zagrody Żubrów, w której nie dość że można zobaczyć żubry to jeszcze można zrelaksować się na świeżym powietrzu. Zachęcamy zatem do przyjazdu do Pszczyny i oglądania tych przecudnych zwierząt oraz rzecz jasna do zdobywania kolejnego Znaczka Turystycznego. Znaczek będzie dostępny w sprzedaży od 25 maja.

Zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać... żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra,największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz liczne ptactwo. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę. Zwiedzanie Zagrody może zostać wzbogacone o film trójwymiarowy przedstawiający historię żubra w Pszczynie. Warto też zajrzeć do Biura Informacji Turystycznej, które oferuje szeroką gamę wydawnictw i pamiątek związanych z ziemią pszczyńską.

GPS: 49.979677, 18.931797 ,  Miejsce sprzedaży: Sklepik przy kasie Pokazowej Zagrody Żubrów



13.05.2013

WODOSPAD SZKLARKI - KARKONOSZE No. 90147

Ostatnie dwa tygodnie tradycyjnie już upłynęły nam na pracach projektowych, kolejnych rozmowach, a efektem tych rozmów i prac jest właśnie prezentowany poniżej Znaczek Turystyczny przedstawiający Wodospad Szklarki w Karkonoszach. Zachęcamy zatem wszystkich kolekcjonerów do zaplanowania sobie wizyty w tym urokliwym miejscu i do zdobycia kolejnego w tej cześci kraju ZT. Znaczek dostępny będzie na miejscu po 20 maja.

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Ma 13,3 m wysokości i znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. w miejscowości Piechowice, tuż przy granicy ze Szklarską Porębą i kilkadziesiąt metrów od drogi ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry. Wody Szklarki spadają charakterystyczną zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie kaskadą. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez stulecia wodospad był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. Dziś jest najczęściej odwiedzanym wodospadem w Karkonoszach udostępnionym do zwiedzania także osobom niepełnosprawnym. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w związku z czym za wstęp na teren parku pobierana jest opłata.

GPS: 50.830201, 15.555393,  Miejsce sprzedaży: Bufet schroniska Kochanówka



30.04.2013

NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE NA OPOLSZCZYŹNIE I PODLASIU

A oto kolejne dwa znaczki jakie jeszcze przed majówką chcielibyśmy Wam przedstawić, byście i o nich pamiętali planując swoje wycieczki. Liczymy przy tym na to, że podzielicie się z nami zdjęciami z Waszych wypraw, tak by innym internautom pokazać piękno naszego kraju i oczywiście Znaczków Turystycznych. A teraz zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi znaczkowymi premierami.

Kościół św. ap. Piotra i Pawła w Nysie No. 165

147

Kościół św. Piotra i Pawła został zbudowany w latach 1720-1728 na podstawie projektu Michała Kleina, a po jego śmierci pod kierunkiem Feliksa Hammerschmidta. Jest wzorowany na kościele św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze. Powstanie kościoła ściśle wiąże się z bożogrobcami, którzy zostali sprowadzeni do Nysy spod Krakowa i którzy po dziesiątkach lat działalności doprowadzili do budowy świątyni w obecnym kształcie. Po sekularyzacji z 1810 roku w kościele przez krótki czas mieściła się fabryka mydła, a w XIX wieku w klasztorze znajdował się szpital. Świątynia szczęśliwie przetrwała pożar Nysy w 1945 roku, a zniszczeniu uległy wówczas jedynie szyby i ramy okienne. Na uwagę zasługuje zarówno architektura kościoła jak i bardzo bogaty, późnobarokowy wystrój wnętrza. Dzięki niemu świątynia jest określana mianem perły Śląskiego Rzymu.

GPS: 50.472037, 17.331758,  Miejsce sprzedaży: Biuro Nyskiej Drogi św. Jakuba, ul. Bracka 18

Biebrzański Park Narodowy No. 500

147

Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993. W 1989 roku utworzono na tych terenach Biebrzański Park Krajobrazowy, a już w latach międzywojennych część z tych obszarów chroniono w ramach rezerwatów Czerwone Bagno i Grzędy. Biebrzański Park Narodowy o powierzchni 592,23 km² to największy park w Polsce i jeden z największych w Europie. Obejmuje dolinę Biebrzy począwszy od jej źródeł, a skończywszy na ujściu do Narwi. Niemal cały bieg rz. Biebrzy znajduje się na terenie parku. Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. W roku 1995 Biebrzański Park Narodowy został wpisany na listę Konwencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Na terenie parku spotyka się zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary, a także zbiorowiska leśne (olsy, łęgi i brzeziny). Spotkać tu można wiele rzadkich i reliktowych gatunków roślin oraz zwierząt, z których najbardziej rozpoznawalnym gatunkami dla parku są łoś i batalion. Siedziba Parku znajduje się w miejscowości Osowiec-Twierdza.

GPS: 53.473508, 22.657391,  Miejsce sprzedaży: siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego



29.04.2013

NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE W SUDETACH ZACHODNICH

Zapewne część z Was wybiera się w najbliższy weekend na znaczkowe łowy, dlatego postanowiliśmy dzisiaj nieco przyspieszyć i podać Wam informację o dwóch znaczkowych nowościach z terenu Sudetów Zachodnich. Pierwszym ze znaczków jest ZT No. 86 z Chatki Górzystów w Górach Izerskich, natomiast drugi ZT No. 89 przedstawia Schronisko Odrodzenie w Karkonoszach. 

Chatka Górzystów No. 86

147

"Chatka Górzystów" leży na Hali Izerskiej ok 8 km na południe od Świeradowa Zdroju. Budynek ten powstał około 1938 i pierwotnie mieściła się w nim szkoła. Obecnie jest to jedyny budynek ocalały z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser. W połowie lat osiemdziesiątych, przypadkiem odkryli to miejsce studenci z WSI z Zielonej Góry. Ich staraniem budynek zaadoptowano na chatkę studencką oraz przeprowadzono podstawowy jego remont. Nowym etapem w dziejach Chatki Górzystów było przejęcie jej przez nowych właścicieli w latach 90-tych XX wieku, którzy rozpoczęli przywracanie Chatki do stanu sprzed 1945 roku. Z powodu specyficznego położenia i powojennego zniszczenia elementów instalacji sanitarnej i elektrycznej, nie ma w Chatce wygód w postaci prądu, a o ogrzewanie trzeba zadbać samemu paląc w piecach. Obecnie Chatka Górzystów dysponuje 40-stoma miejscami noclegowymi, a z uwagi na swoją specyfikę przyciąga turystów żądnych specyficznego klimatu tego miejsca.

GPS: 50.854597, 15.360805,  Miejsce sprzedaży: Schronisko

Schronisko PTTK Odrodzenie No. 98

147

Schronisko PTTK Odrodzenie znajduje się przy głównym szlaku karkonoskim, nieco poniżej Małego Szyszaka i niedaleko Przełęczy Karkonoskiej. Budynek obecnego schroniska został wzniesiony w 1928 roku. Późniejsze jego dzieje są dość niejasne. Jedne źródła podają że schronisko przejęli naziści i urządzili w nim ośrodek szkoleniowy młodzieży z Hitlerjugend, inne zaś źródła podają, że w rzeczywistości ośrodek ten znajdował się po obecnej czeskiej stronie. Faktem jest natomiast to, że tuż po wojnie w 1947 roku budynek przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Po kolejnych latach wzlotów i upadków schroniska jego „odrodzenie” nastąpiło w 2009 roku, kiedy to zostało oddane w użytkowanie nowemu dzierżawcy. Dziś Odrodzenie oferuje swoim gościom blisko 100 pokoi, bufet oraz węzeł sanitarny,a wszystko to w samym centrum Karkonoszy, z dala od zgiełku i cywilizacji.

GPS: 50.763445, 15.639614,  Miejsce sprzedaży: Schronisko



28.04.2013

ZNACZKOWE PRZYGOTOWANIA DO MAJÓWKI

Zdjcie-0002

W piątek pracy było sporo, ponieważ z Rymarova przyszło w trzech paczkach 3330 szt. znaczków. Trzeba było je szybko przepakować do poszczególnych miejsc znaczkowych i jeszcze w ten sam dzień wysłać priorytetem, aby znaczki dotarły na miejsce przed weekendem majowym. To wszystko po to, abyście Wy kolekcjonerzy wyruszając w majowe trasy na rozpoczęcie sezonu turystycznego nie odeszli bez możliwości zdobycia znaczka do swojej kolekcji. Chcieliśmy podziękować za Wasze wpisy na temat dostępności znaczka w danym miejscu. Pilnie to wszystko notujemy i dzwonimy do miejsc, gdzie znaczków zabrakło, to dla nas nieoceniona pomoc. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco zaopatrywać Znaczkowe Miejsca Turystyczne, które nie zawsze o zamówieniu pamiętają. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które zamówiły nową partię znaczków, tak, abyście mieli pewność, że w czasie majówki je zdobędziecie:  

15 Dolina Strążyska   54 Schronisko Stożek
19 Schronisko Turbacz   57 Schronisko PTTK Przegibek
20 Schronisko PTTK na Kudłaczach   58 Schronisko na Wielkiej Raczy
21 Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim   65 Przysłop - Barania Góra
27 Schronisko na Szyndzielni   71 Schronisko Wlk. Rycerzowa
28 Schronisko Magurka Wilkowicka   95 Świątynia Wang - Karpacz
31 Szczeliniec Wielki   120 Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
32 Schronisko PTTK Andrzejówka   136 Przełom Bardzki - Spływy pontonowe
33 Bacówka na Brzance   186 ZOO Wrocław
44 Schronisko "Stefanka" na Koziej Górce   511 Muzeum Krasińskiego w Złotym Potoku
48 Schronisko na Błatniej   514 Panorama Racławicka Wrocław
51 Schronisko Skrzyczne   720 Planetarium w Toruniu

Na początku maja będzie rozesłana kolejna partia do 21 ZMT, ale o tym poinformujemy w następnych aktualnościach.

 Z turystycznym pozdrowieniem Zespół Znaczków Turystycznych



26.04.2013

ŚWIĄTYNIA WANG - KARPACZ No. 95147

Chciałoby się napisać "mamy dla Was kolejny znaczek z Dolnego Śląska......", ale dzisiaj wyjątkowo tego nie zrobimy. Zamiast tej standardowej informacji wolimy raczej zakomunikować Wam, że oto mamy 200 Znaczków Turystycznych w Polsce. W związku z doniosłością tej chwili postanowiliśmy, że dzisiejszym znaczkiem wprowadzanym do obiegu będzie znaczek przedstawiający Świątynię Wang w Karpaczu. A wracając do dwusetnego ZT to cieszymy się z tego ogromnie i mamy nadzieję, że już niebawem poinformujemy o kolejnej okrągłej ilości ZT w Polsce, czego wszystkim kolekcjonerom serdecznie życzymy.

Kościół Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Do Karpacza został przetransportowany w 1842 roku kiedy to ludność Vang w Norwegii doszła do wniosku że świątynia stała się za mała na ich potrzeby i postanowiła go sprzedać. Początkowo kościół miał być eksponatem w berlińskim muzeum jednak za sprawą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, która przekonała pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, żeby budowlę przewieźć na Śląsk, budowla ostatecznie trafiła do Karpacza. W 1844 roku świątynia Wang stała się kościołem miejscowej ewangelickiej parafii i pozostaje w tej roli do dziś. Budynek został wykonany z grubych beli bez użycia gwoździ, a wszelkie połączenia to jedynie umiejętnie wykonane złącza ciesielskie. Obecna bryła obiektu uległa rozbudowie, podczas prac konserwatorskich. Dobudowano również wysoką kamienną dzwonnicę, która dodatkowo chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. Mimo to Świątynia Wang jest uważana za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

GPS: 50.77726, 15.724286,  Miejsce sprzedaży: Księgarnia Literatury Chrześcijańskiej przy kościele Wang



25.04.2013

OGRÓD BAJEK W MIĘDZYGÓRZU No. 147147

Dzisiaj dla odmiany przenosimy się na Ziemię Kłodzką do Międzygórza gdzie do zdobycia jest kolejny dolnośląski Znaczek Turystyczny. Przypominamy także, że prezentowany znaczek jest drugim dostępnym w Międzygórzu i jednym z wielu dostępnych w tym regionie kraju.

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m. Załozony został tuż po I wojnie światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Oprócz samych bajkowych postaci Kriesten urządził tam ogród z wieloma gatunkami drzew i krzewów ozdobnych. Po II wojnie światowej ogród uległ częściowemu zniszczeniu i dewastacji. Opiekę nad nim na przestrzeni kilku dziesięcioleci sprawowały osoby prywatne a później także harcerze z Poznania, którzy ogród odbudowali i umieścili w nim nowe eksponaty. Po 1981 roku ogród na skutek zaprzestania nad nim opieki ponownie uległ dewastacji i zniszczeniu. Dopiero działacze Oddziału PTTK w Międzygórzu, którzy w 1985 roku przejęli obiekt dokonali jego odbudowy. Uroczyste otwarcie ogrodu po odbudowie nastąpiło 14 września 1986 roku. Obecnie ogród jest popularnym celem spacerów zarówno dla dzieci jak i towarzyszących im dorosłych.

GPS: 50.234723, 16.759309,  Miejsce sprzedaży: Ogród Bajek i biuro PTTK w centrum Międzygórza



24.04.2013

BASTION ŚW. JADWIGI W NYSIE No. 164164

Czy widzieliście jak pięknie rozkwita wiosna, jak wszystko kiełkuje i budzi się do życia? Prawie tak samo kiełkują na naszej mapie Znaczkowych Miejsc Turystycznych kolejne miejsca oznaczone ZT. Dzisiaj przedstawiamy Wam Bastion św. Jadwigi w Nysie, gdzie do zdobycia jest pierwszy w tym mieście, a drugi w województwie opolskim Znaczek Turystyczny. A że niebawem pierwszy długi majowy weekend to tym bardziej zapraszamy do Nysy.

Bastion św. Jadwigi w Nysie to element rozpoczętego w 1643 roku obwodu fortecznego  miasta. W latach 1771-1774 bastion przebudowano, w wyniku czego powstały dwukondygnacyjne kamienno-ceglane kazamaty częściowo przykryte zewnętrznym nasypem otaczającym pięcioboczny dziedziniec. Podczas oblężenia w 1807 r. funkcjonowało tu m.in. laboratorium, w którym przygotowywano amunicję. W 1870 r. w kazamatach bastionu przetrzymywano francuskich jeńców wojennych, a później bastion funkcjonował jako koszary. Po I wojnie został sprzedany w ręce prywatne. Od 2008 r. na dziedzińcu bastionu organizowane są imprezy muzyczne i taneczne, wernisaże oraz wystawy plenerowe. We wnętrzach obiektu w zabytkowych korytarzach wiedzie trasa turystyczna, która stanowi część dłuższego szlaku prowadzącego dawnymi umocnieniami wspaniałej twierdzy nyskiej.

GPS: 50.4761, 17.331499,  Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna w bastionie



23.04.2013

SCHRONISKO PTTK NA STOGU IZERSKIM No. 8787

Po krótkiej wizycie w Małopolsce wracamy na Dolny Śląsk, a ściślej w Góry Izerskie gdzie lada dzień dostępny będzie znaczek w Schronisku Na Stogu Izerskim. Tradycyjnie zachęcamy do wizyty w tej uroczej części naszego kraju, bo znaczków do zdobycia jest tu coraz więcej, więc można już sobie zaplanować całkiem ciekawy urlop, a przy okazji solidnie wypocząć.

Schronisko Na Stogu Izerskim znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. Położone jest ok. 50 metrów poniżej szczytu Stóg Izerski. Budynek schroniska powstał w 1924 roku. Schronisko szybko stało się ulubionym celem wypraw kuracjuszy oraz znakiem rozpoznawczym Świeradowa Zdroju. Ze schroniska rozciąga się wspaniały widok na Świeradów Zdrój i Pogórze Izerskie oraz polską część Gór Izerskich i Karkonosze. W pobliżu schroniska znajduje się dawne polsko-czeskie turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski - Smrk oraz wieża widokowa po czeskiej stronie. Schronisko dysponuje blisko 50-cioma miejscami noclegowymi.

GPS: 50.89228, 15.308729,  Miejsce sprzedaży: Schronisko



22.04.2013

KOPIEC KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE No. 301301

Ostatnio sporo znaczków pojawiło się na Dolnym Śląsku, ale nie znaczy to wcale że inne regiony naszego kraju znaczków nie wprowadzają. Dzisiaj zatem zapraszamy Was do Krakowa, a ściślej na Kopiec Kościuszki gdzie dzięki naszym kolekcjonerom Agacie i Henrykowi już wkrótce pojawi się Znaczek Turystyczny. Dziękujemy także Komitetowi Kopca Kościuszki wraz z panem Leszkiem.

Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym. Wybudowano go na najwyższym wzniesieniu Wzgórza św. Bronisławy. Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca rozpoczęło się we wrześniu 1820 r. i stało się wielkim wydarzeniem, które przyciągnęło wielu Polaków, a także cudzoziemców przebywających w Krakowie. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy. Udział w sypaniu kopca był dla wielu z nich niemal patriotycznym obowiązkiem. Ostatecznie, mimo problemów technicznych i finansowych, budowę kopca zakończono w 1923 roku. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m. Na przestrzeni dziesięcioleci kopiec opierał się zarówno niekorzystnym czynnikom atmosferycznym jak i politycznym. Podczas zaborów, a także w okresie wojen próbowano umniejszać jego znaczenie jako symbolu polskości, na szczęście bezskutecznie. Częściowo zniszczony przez ulewę w 1997 r. ponownie udostępniono zwiedzającym w roku 2002.

GPS: 50.05491, 19.893353,  Miejsce sprzedaży: Wystawa Kościuszkowska



20.04.2013

SPOTKANIE Z CZŁONKAMI KOŁA PTTK ŚLĘŻANIE Z WROCŁAWIA

Tydzień temu, w sobotę 13.04.2013 roku, odbyło się w Złotym Stoku bardzo interesujące spotkanie z członkami Koła PTTK Ślężanie z Wrocławia. Inicjatorem spotkania był Marek Kublik prezes tego koła a jednocześnie kolekcjoner Znaczków Turystycznych. O znaczkowej idei możemy przeczytać na stronach internetowych Koła Ślężanie, gdzie ZT mają swoją specjalną zakładkę – bardzo dziękujemy. Poznaliśmy się korespondencyjnie, kiedy prosił w @ o brakujące ZT a potem „na żywo” na spotkaniu przewodników w Mokrzeszowie. Już wtedy zaprosił mnie z prelekcją do Złotego Stoku, gdzie członkowie i sympatycy Koła Ślężanie uroczyście rozpoczynali sezon turystyczny 2013. Prelekcja rozpoczęła się po godzinie 19.00 i chociaż turyści /około 40 osób/ mieli za sobą 17 km trudnej wędrówki w błocie i śniegu, to słuchali uważnie i z zainteresowaniem. Niektórzy już ZT znali, inni dopiero poznawali. W każdym razie odbiór był niezmiernie pozytywny, idea się podobała i z pewnością wielu słuchaczy zostanie zapalonymi kolekcjonerami znaczków. Niektórzy już znaczek widzieli w schroniskach czy innych atrakcjach turystycznych, ale nie bardzo wiedzieli co to jest i że to cała gra kolekcjonerska. Dopiero teraz, kiedy mieli okazję zapoznać się z ideą, zobaczyli w tym myśl, logikę i system – postanowili zbierać... Na koniec były pytania, turyści chętnie brali materiały propagujące ideę ZT i obiecali zapoznać się z naszymi stronami. Duże wrażenie zrobiła międzynarodowość idei oraz to, że jest rozpowszechniona w 15 krajach. Na koniec, ku mojemu zaskoczeniu, otrzymałem dyplom, koszulkę i odznakę Koła Ślężanie. Serdecznie dziękuję za zaproszenie i miłe chwile w turystycznym gronie. Wiem, że wśród Ślężan jest już kilka osób kolekcjonujących znaczki, ufam, że dzięki naszej współpracy będzie ich więcej, tym bardziej, że w dolnośląskim jest co zbierać. Więcej zdjęć na naszym profilu FB tutaj >>

Zbigniew Romankiewicz ZT Polska



19.04.2013

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - RATUSZ No. 134134

Pozostając przy Dolnym Śląsku, dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować znaczek przedstawiający budynek ratusza w Ząbkowicach Śląskich. Jest to tym samym drugi znaczek jaki można zdobyć przy okazji pobytu w Ząbkowicach.

Szczególne podziękowania kierujemy tym samym do pani Joli i pana Piotra, dzięki którym prezentowany znaczek istnieje.

Pierwsza wzmianka dotycząca ząbkowickiego ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Już wtedy był to budynek murowany i posiadał także wieżę, pod którą mieściło się wówczas więzienie. Na przestrzeni wieków, głównie za sprawą kilku pożarów i najazdu husytów ratusz kilkakrotnie był odbudowywany. Obecna budowla ratusza pochodzi z lat 1862 – 1864 i jest to szósty obiekt stojący w tym miejscu. Wieża ratuszowa ma 72 metry wysokości i wyraźnie góruje nad miastem będąc jednocześnie charakterystyczną jego budowlą. We wnętrzu wieży znajdują się dzwony wybijające kwadranse i godziny. Wnętrze ratusza wyróżnia się ciekawym układem przestrzennym i oryginalną klatką schodową, a także bogatym zdobieniem. Obecnie w Ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy.

GPS: 50.58887, 16.811447,  Miejsce sprzedaży: Sklep wielobranżowy, ul. Rynek 33, czynny 5-20, w soboty 5-19, niedziele 8-15



15.04.2013

ZAMEK W MIĘDZYLESIU No. 149149

Niemal w najdalej wysuniętej na południe części Dolnego Śląska znajduje się Miasto Międzylesie, które od lutego bieżącego roku posiada swój znaczek. Tym razem jednak zapraszamy do zamku w Międzylesiu, gdzie lada chwila pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny.

Pierwotny zamek w Międzylesiu powstał w XIV wieku w miejscu dawnego grodziska. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich. W latach 1580-1590 na miejscu zamku wzniesiono renesansowy dwór. Do dwóch istniejących skrzydeł dobudowano następne dwa - południowe i wschodnie. Pod koniec XVII wieku dwór został powiększony o nową część barokową. Budowlę powiększono o nowe dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec. W XIX wieku obiekt odrestaurowano. W 1945 roku zamek został opuszczony tuż przed nadciągającą Armią Czerwoną, a pozostawione przez byłych właścicieli wyposażenie zostało rozgrabione. W późniejszych latach wnętrza zamku adaptowano na cele kolonijno-wczasowe. W roku 1972 w wyniku pożaru miasta spłonęła część renesansowa zamku. Na początku bieżącego stulecia nowy właściciel zamku przeprowadził remont skrzydła barokowego, które zaadaptował na restaurację i pokoje hotelowe.

GPS: 50.14811, 16.666264,  Miejsce sprzedaży: Restauracja zamkowa



14.04.2013

GÓRSKIE SCHRONISKO SZRENICA No. 8888

No i mamy dla wszystkich fantastyczną informację. Ukazał się kolejny na Dolnym Śląsku Znaczek Turystyczny. Tym razem do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych dołączyło Górskie Schronisko Szrenica. Znaczek w schronisku dostępny będzie już za kilka dni, ale już teraz zapraszamy do jego zdobycia.

Schronisko położone jest na wysokości 1362 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie Szrenicy, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym. Stanowi idealną bazę wypadową  i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Przez wiele lat schronisko na Szrenicy przeżywało swoje wzloty i upadki. W 1992 roku budynek kupili prywatni właściciele, którzy przeprowadzili w nim konieczne remonty. W grudniu tego samego roku schronisko ponownie otwarto dla turystów i od tego czasu funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Schronisko dysponuje 90-cioma miejscami noclegowymi przez co zaliczane jest do największych wysokogórskich schronisk w Karkonoszach. Schronisko czynne jest przez cały rok.

GPS: 50.792162, 15.513863,  Miejsce sprzedaży: Schronisko



6.04.2013

V MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE WE WROCŁAWIU

5 kwietnia 2013 roku w Hali Ludowej we Wrocławiu rozpoczęła się piąta edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych. Impreza potrwa do niedzieli. Od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje na targach swoje pomysły na wakacyjny wyjazd. Organizatorzy chcą również pokazać, że udane wakacje można spędzić w Polsce. Dlatego wiele stanowisk zostało zajętych przez przedstawicieli dolnośląskich gmin (m. in. Bardo, Bystrzyca Kłodzka, Milicz). Do wycieczek zachęcać będą też przedstawiciele województw łódzkiego, lubelskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Wrocławskie targi zyskują coraz większy prestiż. W zeszłym roku wystawcy zajęli łącznie 1746 m2 a ich liczba wyniosła 254, na targach były 172 stoiska, a liczba odwiedzających targi to blisko 10 000 osób. Dla Znaczków Turystycznych to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z potencjalnymi miejscami instalacji znaczków, dać sygnał, że istniejemy i zachęcić do popularyzacji tej idei. Sam udział w trzydniowych targach byłby zbyt kosztowny, więc spróbowaliśmy inaczej. Z inicjatywy Marty z Poznania spotkaliśmy się we Wrocławiu na targach i podzieliliśmy zadania. Lista wystawców była długa – 208 stoisk, oczywiście nie wszystkie kwalifikowały się do znaczkowej rozmowy, dlatego wiele z nich wykreśliliśmy na samym początku z naszej listy. Marta ze swoim narzeczonym Michałem wzięli na siebie połowę hali Ludowej, ja drugą. Nie było łatwo... kilka godzin na nogach i cały czas mówienie o znaczkach. Spotkaliśmy wielu znajomych, zaprzyjaźnionych przewodników turystycznych, którzy również zachwalali naszą ideę, odwiedziliśmy liczne miejsca, które już posiadają ZT oraz prowadziliśmy niekończące się rozmowy z nowymi, potencjalnymi miejscami. Reakcje były różne od obojętności po żywe i bardzo aktywne zainteresowanie. Rozdaliśmy ulotki, wizytówki i przykładowe znaczki. Pod koniec byliśmy dosyć zmęczeni i każdy z nas czuł się jak siewca, który nigdy nie wie ile z zasianych ziaren wykiełkuje i przyniesie plon. Zobaczymy, czas pokaże. Zachęcam wszystkich kolekcjonerów do różnego rodzaju form propagacji idei znaczkowej w Polsce, tylko dzięki Wam będzie więcej miejsc uhonorowanych znaczkiem. Marcie i Michałowi serdecznie dziękuję za poświęcony czas i trudy podróży z Poznania.

Z turystycznym pozdrowieniem

Zbigniew Romankiewicz ZT Polska



4.04.2013

PREZENTACJA ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W ŁĘKNICY

Kiedy przed miesiącem otrzymałem telefon z zaproszeniem do Łęknicy na prezentację trzech ZT byłem mile zaskoczony, ale przekonany, że cała akcja będzie przy okazji np. otwarcia sezonu turystycznego w tym miejscu. Łęknica bowiem, mała miejscowość w województwie lubuskim, ma się czym pochwalić. Na jej terenie znajduje się Park Mużakowski, rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Przepiękne miejsce wpisane w 2004 roku na listę UNESCO. Właściwie nie zastanawiałem się ani chwili - jadę. Miałem olbrzymi dług wdzięczności wobec osób zaangażowanych w powstanie trzech znaczków oraz władz Łęknicy. W środę 27 marca wsiadłem do samochodu i po przejechaniu 260 km byłem na miejscu. Miejscem spotkania był zespół pałacowy „Belweder”, obecnie Miejski Ośrodek Kultury. Przyjechałem godzinę wcześniej, a wszystko już było świetnie przygotowane. Były tablice przedstawiające wszystkie trzy miejsca, gdzie został zainstalowany znaczek, wydrukowana specjalnie na tę okazję mapa polskich ZT, prywatna zbiórka znaczków kolekcjonera Romana oraz ciasto, kawa i herbata. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15.00 i wzięły w nim udział osoby reprezentujące różne grupy społeczności lokalnej. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że spotkanie dotyczy właściwie instalacji znaczków oraz promocji Łęknicy dzięki idei Znaczków Turystycznych. Dla podkreślenia rangi spotkania pozwolę sobie wymienić niektóre osoby biorące udział w prezentacji ZT: pełniący funkcję Burmistrza Łęknicy - Piotr Kuliniak, Prezes Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego - Jerzy Grzech, Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łęknicy i jednocześnie Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa - Janusz Beger, Pracownia Terenowa Park Mużakowski w Łęknicy - Katarzyna Jagiełło, Fundacja Księcia Pucklera w Bad Muskau - Ewa Johna, Prezes Oddziału PTTK w Opolu - Henryk Adamski, który przyjechał na to spotkanie specjalnie z Opola, młodzież licealna, Przewodnicy Mużakowscy oraz Roman Sobera, inicjator całego spotkania. Łącznie było około 20 osób. Na początku zabrał głos Pan Burmistrz, wskazując na szanse promocji atrakcji Łęknicy dzięki idei kolekcjonerskiej Znaczków Turystycznych. Następnie Pan Burmistrz osobiście rozdał obecnym znaczki, aby wszyscy mieli możliwość przekonać się z jaką precyzją i starannością zostały wykonane. Potem przemówił Pan Roman, który dzieląc się swoją znaczkową pasją wyjaśnił dlaczego te trzy miejsca zasługują na posiadanie ZT. Następnie miałem okazję przedstawić ideę ZT w Polsce jako narzędzie promocji nie tylko w naszym kraju, ale także w pozostałych 14 państwach, gdzie znaczek jest obecny. Odpowiadałem także na liczne pytania uczestników. Bardzo mnie ucieszyła obecność młodzieży oraz przewodników i osób zaangażowanych w turystykę i krajoznawstwo, zwłaszcza Pani Elżbiety z Żar. O godzinie 17.00 byliśmy już w Bad Muskau po niemieckiej stronie w przepięknym Nowym Zamku, który został przedstawiony na rewersie ZT No. 78. Odbywał się tam wernisaż wystawy malarskiej. Miałem okazję zobaczyć piękne, nowocześnie zaaranżowane wnętrza pałacu, które zostały przystosowane do pokazania historii współczesnemu człowiekowi. Wieczorem była okazja do spotkań nieformalnych, wymiany poglądów na temat turystyki i nie tylko. Jeszcze raz chciałbym podziękować Panu Romanowi, Pani Katarzynie, Panu Jackowi i Damianowi za wyjątkowe zaangażowanie w powstanie tych znaczków i wszystkim organizatorom oraz uczestnikom za niezwykłe spotkanie. Ufam, że ZT zainstalowane w Łęknicy pomogą w promocji tych wyjątkowych atrakcji, znajdujących się na terenie gminy. Ufam także, że te same atrakcje pomogą w rozwoju idei Znaczków Turystycznych w Polsce i zachęcą inne miejsca naszej Ojczyzny do tej formy promocji. Idea ZT rozwijałaby się niezmiernie szybko, gdyby trafiała na takich ludzi jak w Łęknicy – serdeczne dzięki!!! Natomiast wszystkich kolekcjonerów, turystów zachęcam do zobaczenia tego pięknego miejsca. Więcej fotografii na naszym profilu FB tutaj >>

Zbigniew Romankiewicz  - Znaczki Turystyczne Polska



3.04.2013

KONKURSkonkurs

Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, w którym by wygrać trzeba się wykazać wiedzą na temat Znaczków Turystycznych.

Szczegóły konkursu zawarto w regulaminie, który znajduje się tutaj >>

W przypadku niejasności prosimy o kontakt pod adresem: agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl

Zapraszamy do zabawy !

 

 



29.03.2013

SCHRONISKO PTTK PERŁA ZACHODU- SIEDLĘCIN No. 89

Po kilkudniowej przerwie, w czasie której nie publikowaliśmy informacji o znaczkowych nowościach wracamy z ostatnią w tym miesiącu znaczkową premierą. Tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, a ściślej kilka kilometrów od Jeleniej Góry gdzie już po weekendzie premiera Znaczka Turystycznego w Schronisku Perła Zachodu w Siedlęcinie.

Perła Zachodu to – schronisko turystyczne PTTK położone w Siedlęcinie nad Jeziorem Modrym, u stóp Wieżycy. Schronisko powstało w 1950 roku na miejscu zbudowanej w 1927 roku gospody. Samo schronisko sprawia wrażenie jakby zawieszonego nad wodami Bobru. Poniżej schroniska "Perła Zachodu", znajduje się malowniczo położona kładka przecinająca rzekę Bóbr. Przy schronisku znajduje się kamienna wieża. Na jej szczycie usytuowany jest taras widokowy, z którego rozciąga się ujmująca panorama Jeziora Modrego z kładką i wyrastającymi w sąsiedztwie skałami. Obiekt ten znajduje się na szlaku, biegnącym doliną Bobru, z Jeleniej Góry przez Siedlęcin do Jeziora Pilchowickiego. Schronisko dysponuje bazą noclegową, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynne jest cały rok. Organizowane są również imprezy okolicznościowe.

GPS: 50.922701 , 15.69605,  Miejsce sprzedaży:  Schronisko



22.03.2013

NOWE FUNKCJE NA STRONIEmapy

Od pewnego czasu zamieszczamy na naszej stronie coraz więcej doniesień o nowych Znaczkach Turystycznych, ale nie tylko nad tym pracowaliśmy w ostatnim czasie. Dzięki zaangażowaniu wielu wielbicieli Znaczków Turystycznych, waszym sugestiom i pracy, przy wsparciu polskiej Centrali Znaczków Turystycznych, udało się uruchomić na naszej stronie dwie nowe funkcje.

Pierwszą nowością są mapy kolekcjonerów, gdzie każdy zalogowany na stronie użytkownik, o ile posiada na swoim koncie dodane Znaczki Turystyczne, może zobaczyć na mapie posiadane, brakujące lub wszystkie łącznie ZT. Wspomniane powyżej mapy można zobaczyć w lewym menu strony, zaraz pod panelem logowania, gdzie znajduje się zakładka „Mapa”. Kliknięcie w ten odnośnik spowoduje rozwinięcie się listy, w której do wyboru będziemy mieli trzy mapy.

Druga nowość to forum dyskusyjne. Do tej pory na stronie działała z różnym skutkiem Księga Gości, a dużym utrudnieniem, ale koniecznym jako antyspamowe zabezpieczenie, było wpisywanie literek przed opublikowaniem treści. Teraz zamiast Księgi Gości będzie funkcjonowało forum. Nie musimy chyba opisywać do czego służy to narzędzie, ważne jest natomiast to, że nasze forum mogą przeglądać wszyscy użytkownicy, jednak z powodów bezpieczeństwa strony możliwość uczestniczenia w dyskusjach mają tylko użytkownicy zalogowani, a więc posiadający swoje własne konto na stronie.

Zapraszamy do dyskusji na forum oraz do organizowania swoich znaczkowych kolekcji i przeglądania wspomnianych powyżej map. Zachęcamy także do rejestrowania się i logowania na naszej stronie, bo tylko dzięki temu będziecie mieli możliwość korzystania z dodatkowych funkcji dostępnych na stronie.



21.03.2013

ŚCIEŻKA GEOTURYSTYCZNA DAWNA KOPALNIA BABINA

Miło nam poinformować, że już wkrótce pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Po nieco ponad dwóch tygodniach od „premiery” znaczków z Łęknicy dołączy do nich Znaczek Turystyczny No. 77 – Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina. I choć oficjalny debiut wszystkich znaczków przewidziany jest na 1 kwietnia, to już teraz zapraszamy do zaplanowania swoich wypraw w to miejsce.

Ścieżka Geoturystyczna - Dawna Kopalnia Babina położona jest w obszarze dawnej podziemnej i odkrywkowej kopalni węgla brunatnego oraz iłów ceramicznych. Wydobycie na skalę przemysłową prowadzone była tutaj w latach 1920-1973. Ścieżka Geoturystyczna Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy, w południowej części Geoparku Łuk Mużakowa. Ścieżka ma długość około 5 km i przebiega przez fragment obszaru należącego do przedwojennej kopalni Babina oraz powojennej kopalni Przyjaźń Narodów – Szyb Babina. Trasa ścieżki prowadzi przez miejsca, gdzie znajdowały się szyby kopalni podziemnej, następnie odgałęzia się w stronę źródła kwaśnych wód żelazistych, przechodzi przez zapadliska kopalni podziemnej, dalej przebiega przez rejon wydobywania iłów ceramicznych oraz przecina bardzo ładnie wykształconą morenę polodowcową. Ścieżka Geoturystyczna - Dawna Kopalnia Babina jest obszarem unikatowym w skali całego kraju. Obszar pokopalniany znajduje się obecnie pod ochroną i jest miejscem wielu obserwacji badawczych.

Znaczek dostępny w sprzedaży od 1 kwietnia.

GPS: 51.540063, 14.768965,  Miejsce sprzedaży:  Punkt informacyjny Pracowni Terenowej Park Mużakowski



19.03.2013

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Jak widać za oknami zima nie odpuszcza krzyżując plany nie jednemu kolekcjonerowi Znaczków Turystycznych. W ramach poprawienia Wam humorów przygotowaliśmy niespodziankę w postaci kolejnego Znaczka Kolekcjonera. Tym razem prezentowanym zwierzęciem z listy zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce jest karliczka.

Znaczek Kolekcjonera No. 4 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Karliczka

Karliczka (Porzana pusilla) to gatunek małego ptaka wodnego z rodziny chruścieli. W Polsce ptak ten jest bardzo rzadko spotykany, przy czym osobniki spotykane w naszym kraju najprawdopodobniej do Polski zalatują. Niegdyś karliczka gnieździła się na Śląsku. Prawdopodobnie ostatnie widziane u nas osobniki obserwowano pod Janowem Lubelskim, jednak nie są to informacje potwierdzone naukowo stąd właśnie przyjmuje się, że gatunek ten do Polski sporadycznie zalatuje. Karliczka jest ptakiem średniej wielkości. Jej długość to ok. 15-20 cm, a rozpiętość skrzydeł od 20 do 35 cm., przy wadze w granicach ok. 55 g. Jest to gatunek żyjący wyłącznie na leżących w pobliżu wody okresowo zalewanych łąkach porośniętych turzycami. Pożywieniem karliczki są głównie owady, a w niewielkim stopniu także zielone części roślin. W Polsce karliczka objęta jest ochroną gatunkową.



16.03.2013

ZAZNACZENIÓWKI

Niniejszy news jest odpowiedzią na wiadomość, która pojawiła się dzisiaj na naszym profilu w serwisie Facebook i publikujemy ją także po to by poinformować o tym zdarzeniu tych zbieraczy Znaczków Turystycznych, którzy nie mają konta na FB.

Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu polskich kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, pojawiły się właśnie tzw. „zaznaczeniówki” czyli kartoniki wymiarami zbliżone do wizytówki. Ich przeznaczeniem jest pozostać w miejscu ciekawym turystycznie by wzbudzić zainteresowanie zarządcy obiektu ideą Znaczków Turystycznych. Na „zaznaczeniówkach” można więc z założenia wpisać prośbę o zainstalowanie ZT lub po prostu pozdrowienia, a nawet podziękowania. Główny przekaz zaznaczeniówki to: „Byliśmy tu... w poszukiwaniu Znaczka Turystycznego. Zaznacz się, a na pewno tu wrócimy”, pozostałe formy przekazu zależą już od inwencji turysty/kolekcjonera.

Zaznaczeniówki przekazano do centrali ZT w Złotym Stoku. Będą dodawane do korespondencji wysyłanej do kolekcjonerów, ale przewidziano także możliwość zamówienia zaznaczeniówek.



13.03.2013

ZNACZEK TURYSTYCZNY NA WIKIPEDII

Mamy przyjemność poinformować o wprowadzeniu do Wikipedii hasła "Znaczek Turystyczny". Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. Hasło to jest kompendium wiedzy dotyczącej Znaczka Turystycznego, jego idei, historii, rodzajach, a także regułach gry kolekcjonerskiej. Warto zwrócić uwagę na rozdział dotyczący Znaczka Turystycznego w Polsce, w którym dowiecie się o pierwszym polskim wydanym znaczku oraz o ilości miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w naszym kraju w podziale na kategorie. Zapraszamy również do zapoznania się z tym jak Znaczek Turystyczny prezentuje się w mediach w rozdziale "Linki zewnętrzne". Zachęcamy zatem do zapoznania się z treściami udostępnionymi w Wikipedii.



12.03.2013

SYMPOZJUM SUDECKIE - GÓRY SOWIE I NIE TYLKO

W ostatnią sobotę 9.03.2013 r. w Mokrzeszowie koło Świdnicy odbyło się Sympozjum sudeckie na temat "Góry Sowie i nie tylko" Sympozjum zorganizował Klub Turystyki Górskiej „Łazek” z Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna. Uczestnikami były osoby najbliżej związane z turystyką i krajoznawstwem, a więc Przodownicy Turystyki Górskiej, Znakarze Szlaków Górskich i Przewodnicy Turystyczni. W programie znalazło się sześć wykładów o niezwykle ciekawych tematach: Górnictwo w Górach Sowich, Turystyczne odkrycie Gór Sowich, Sudeckie panoramy, Przyroda Gór Sowich. Na samym końcu przed obiadem odbył się wykład prezentujący ideę Znaczków Turystycznych. Słuchacze byli bardzo uważni i wykazywali sympatyczne zainteresowanie. Z grona 35 uczestników sympozjum, 8 osób już zbiera ZT, co po raz kolejny było miłym zaskoczeniem. Niektórzy z przewodników zaczęli zbierać ZT po ostatniej prezentacji znaczka w Głuchołazach, niektórzy obiecali pomoc z instalacją następnych ZT. Serdecznie dziękuję organizatorom sympozjum za zaproszenie. Ufam, że dzięki temu spotkaniu nawiąże się współpraca z przodownikami i przewodnikami, która zaowocuje rozszerzeniem idei Znaczków Turystycznych w całej Polsce. Więcej fotografii na naszym profilu FB.



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 57 58 59 60 61 >>