3.04.2019
Tempo powstawania nowych znaczków w Polsce jest imponujące i czasem ciężko za tym wszystkim nadążyć.
Zwykle znaczkowe premiery publikujemy w godzinach popołudniowych, ale dziś mamy taki wyjątkowy dzień, kiedy zrobimy to z samego rana, żebyście mogli dłużej cieszyć się nowymi znaczkami.
Tym razem przedstawiamy znaczki z dwóch oddalonych od siebie rejonów czyli:
MUZEUM ZABAWEK W KRYNICY - ZDROJU No. 789
MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE - ZDROJU No. 800
Jestesmy przekonani, że dla wielu z Was tym razem wędrówka znaczkowym szlakiem będzie wycieczką do lat dziecięcych, wspomnieniem dawnych czasów i swoistą podróżą w czasie. Mamy nadzieję, że każdy z turystów w prezentowanych miejscach znajdzie coś co go zainteresuje, a jeśli tak będzie to koniecznie pochwalcie się swoimi spostrzeżeniami wpisując je jako komentarze na podstronie danego znaczka.
Okazję do działania macie już teraz, bowiem w obu placówkach muzealnych znaczki są już dostępne. Zapraszamy.
2.04.2019
Bardzo mocno zastanawialiśmy się wczoraj czy publikować nowe znaczki czy jednak sobie to darować. W internecie roiło się od bardziej lub mniej wyszukanych żartów, dlatego uznaliśmy, że nie opublikujemy kolejnej premiery bo jeszcze ktoś uznałby ją za żart.
Informacje o nowych znaczkach publikujemy dopiero dzisiaj i zbiegło się to w czasie z dotarciem znaczków do miejsca ich przeznaczenia, którym tym razem są Ziębice. W mieście tym, oprócz znanego chyba wszystkim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, tym razem na znaczkach przedstawione zostały:
BRAMA PACZKOWSKA W ZIĘBICACH No. 798
POMNIK ORŁA PIASTOWSKIEGO W ZIĘBICACH No. 799
Mamy nadzieję, że nowe znaczki będą pretekstem do ponownej wizyty w Ziębicach i pomysłem na kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem. Zapraszamy do zwiedzania zaproponowanych dzisiaj miejsc i jak zwykle oczekujemy na Wasze relacje z wycieczek. Informujemy również, że znaczki, które właśnie przedstawiamy, w sprzedaży pojawią się 3 kwietnia.
30.03.2019
Dzisiejsza premiera miała być głównie niespodzianką dla uczestników spotkania w Zakopanem, ale myślimy, że równie mocno z nowych krążków ucieszą się pozostali fani znaczków turystycznych w Polsce.
Publikujemy zatem trzy kolejne znaczki turystyczne, które przedstawiają odpowiednio następujące atrakcje turystyczne:
KASPROWY WIERCH - SZCZYT TATR ZACHODNICH No. 790
NOSAL - SZCZYT TATR ZACHODNICH No. 791
KAPLICA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA W JASZCZURÓWCE No. 792
W ten oto sposób kolejne górskie szczyty pojawiły się na znaczkach turystycznych i znaczkowej mapie Polski. Mamy nadzieję, że każdy zdobyty znaczek zostanie przypieczętowany zdobyciem odpowiedniego szczytu. A jeśli ktoś nie ma predyspozycji do wysokogórskich wędrówek to są jeszcze inne znaczkowe miejsca do zdobycia, w tym prezentowany znaczek z Jaszczurówki.
A na sam koniec dodamy jeszcze jedną ważną informację. Prezentowane powyżej znaczki są już dostępne w sprzedaży, także zapraszamy na górskie szlaki i do wizyty w Zakopanem, a jeśli ktoś zdobędzie wszystkie znaczki i miejsca to bardzo prosimy, by zrobić sobie w ich pobliżu zdjęcia i podzielić się nimi na naszym facebookowym profilu..
29.03.2019
Kończymy ten intensywny w znaczkowe doznania tydzień, ale zanim na dobre rozpoczniemy weekend mamy dla Was jeszcze jedną premierę.
Tym razem jest to informacja o znaczku okolicznościowym, który już za kilka dni pojawi się w Łęknicy, a został wydany z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 50-lecia nadania Łęnicy praw miejskich.
Informujemy zatem, że prezentowany właśnie znaczek dostępny będzie od 3 kwietnia. Miejscem sprzedaży znaczka będzie Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa (szczegóły w linku poniżej).
ZO - JUBILEUSZ 50-LECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁĘKNICA 1969 - 2019
Łęknica to położone nad Nysą Łużycką miasto graniczące z niemieckim Bad Muskau. Powojennej Łęknicy dała początek łużycka osada na prawym brzegu Nysy Łużyckiej o nazwie Wendyjska Wieska. W swej historii Łęknica nazywana była Lubanicą, Łuknicą, Łęknice, by od 1956 roku nosić nazwę Łęknica. Od 1955 roku miejscowość funkcjonowała jako gromada, od 1956 roku jako osiedle, a od 1.01.1969 roku otrzymała prawa miejskie. Łęknica to dawny ośrodek przemysłowy z nieistniejącymi już zakładami przemysłowymi: Kopalnią Węgla Brunatnego – Szyb Babina, Hutą Szkła oraz Lubuskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych. Dzisiaj Łęknica liczy 2600 mieszkańców i jest najmniejszą gminą miejską w woj. lubuskim. Miasto stawia na turystykę i usługi na bazie przygranicznego bazaru ”Manhattan”, Parku Mużakowskiego wpisanego na Listę UNESCO oraz Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. Herb Łęknicy, ustanowiony w 1990 roku, przedstawia w jednej połowie godło Polski, a w drugiej słup graniczny posadowiony na brązowym brzegu oraz błękitne wody Nysy Łużyckiej na zielonym tle. Symboliczne kolory nawiązują do: niebieski – Nysa Łużycka, brązowy – węgiel brunatny, zielony – Park Mużakowski. Świętowanie jubileuszu 50-lecia miasta Łęknica przewidziane jest w kilku terminach w ciągu roku 2019.
28.03.2019
Jak zapewne się orientujecie od 1 kwietnia Poczta Polska wprowadza nowy cennik dla przesyłek krajowych. W związku z powyższym także my musieliśmy zmodyfikować naszą tabelę opłat, dlatego wychodząc naprzeciw tym zmianom publikujemy dzisiaj zaktualizowaną tabelę z rozpiską nowych cen poszczególnych przesyłek.
Od razu jednak wyjaśnimy, że nasza zmiana jest w zasadzie czysto kosmetyczna i dotyczy jedynie ceny najmniejszej z przesyłek. Poza nią zmianie uległy jedynie ilości znaczków jakie możemy zmieścić do poszczególnych kopert.
Nieniejszy cennik przesyłek jak zawsze znajdziecie w zakładce "Brakujący ZT", gdzie znajduje się kilka innych przydatnych informacji dotyczących wysyłek i zamówień. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzona przez pocztę zmiana jest kłopotliwa, dlatego tym bardziej zachęcamy do przemyślanych działań i stosowania zamówień zbiorczych, korzystniejszych ekonomicznie.
28.03.2019
Za kilka dni będzie miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie kolekcjonerów znaczków turystycznych, a już wielkimi krokami zbliża się kolejne, które zaplanowano na maj. Spotkanie to początkowo miało się odbyć w Tłokini Kościelnej, jednak ze względów organizacyjnych i dla wygody turystów zostało ostatecznie przeniesione do Kalisza. W związku z tym na dzisiaj przygotowaliśmy komunikat, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje jeśli chodzi o to spotkanie, jego plan, koszty i zgłoszenia.
Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią komunikatu, a jeśli będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, kontaktujcie się bezpośrednio z organizatorem spotkania, który wszystko wyjaśni.
Więcej informacji
27.03.2019
Dwa tygodnie temu podczas jednej z premier pojawił się komentarz, w którym turysta ubolewał nad brakiem nowych znaczków w północnej Polsce. Obiecaliśmy wówczas, że i na tą część kraju przyjdzie pora i właśnie teraz nadszedł ten czas.
Dziś mamy dla Was coś wyjątkowego i aż trzy znaczkowe nowości z Tczewa, przy czym dwa powyższe znaczki są typowymi znaczkami turystycznymi, natomiast trzeci jest znaczkiem okolicznościowym tzw. jokerem. Na znaczkach tym razem znalazły się:
KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA KOSTKI W TCZEWIE No. 783
TCZEW - MIASTO KOLEJARZY No. 784
Ale to oczywiście nie wszystko bo dopełnieniem powyższych znaczków turystycznych, a szczególnie tego o tematyce kolejowej, jest wspomniany wcześniej znaczek okolicznościowy.
ZO - JUBILEUSZ 100-LECIA ZWIĄZKU ZAWODOWEGO MASZYNISTÓW KOLEJOWYCH W POLSCE
Znaczki, które właśnie prezentujemy, w sprzedaży pojawią się od 28 marca. Gorąco namawiamy do tego, by zapoznać się z opisami przedstawionych na znaczkach miejsc, a szczególnie zachęcamy do tego, by za jakiś czas odsłuchać nagrania jakie poprzez kod QR dołączymy do znaczka. Dowiecie się z nich znacznie więcej o przedstawionych miejscach i obiektach, ich historii, a jeśli dobrze się wsłuchacie to być może znajdziecie inspirację do kolejnych turystycznych wypadów nie tylko znaczkowym szlakiem. Zapraszamy do Tczewa.
27.03.2019
Ostatnie tygodnie obfitowały w różne wydarzenia związane z promocją znaczków turystycznych. Część z nich pominęliśmy w naszych relacjach, o innych napiszemy wkrótce, a jeszcze inne opracowaliśmy i są już opublikowane na naszej stronie.
I właśnie o tej ostatniej grupie będzie dziś mowa, a piszemy o tym specjalnie gdyż chcąc opublikować relację z zeszłotygodniowego wręczenia Maxi Znaczka w Kaliszu musimy opublikować inne materiały, które właśnie Kalisza i tamtejszego Klubu Znaczkomaniaków dotyczą.
23.02.2019 - Promocja znaczków na spotkaniu w Lednogórze >>
9.03.2019 - Znaczki turytyczne podczas Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką >>
19.03.2019 - Wręczenie Maxi Znaczka znaczkomaniakom z Kalisza >>
Pozostawiamy Wam zatem treści czterech relacji. Zobaczcie przy tym, że promować znaczki można zarówno podczas spotkania lokalnych organizacji jak i w trakcie wydarzeń o szerszym zasięgu. Tego typu działania może nie bezpośrednio, ale w sposób długofalowy przyczyniają się do promocji znaczków, a to w dalszej perspektywie może skutkować powstaniem nowych krążków, których wszyscy tak bardzo oczekujemy. Zapraszamy zatem do lektury, a materiał zdjęciowy, którego z różnych przyczyn na chwilę obecną nie udało się przygotować, opublikujemy w najbliższym czasie.
26.03.2019
W naszej podróży znaczkowym szlakiem tym razem po raz kolejny przenosimy się na obszar Dolnego Śląska. Dziś do grona znaczkowych miejsc dołączy obiekt, o którym wspominaliśmy nie raz w naszych facebookowych komunikatach dotyczących imprez turystycznych.
Prezentujemy zatem dziewiętnastowieczny młyn zbożowy z Dzierżoniowa. Obiekt ten udostępniony jest dla zwiedzających, a wszelkie informacje na ten temat znajdziecie klikając w odnośniki na stronie z opisem obiektu. Tam też znajduje się adres młyna i wyszczególnione miejsce sprzedaży znaczków, które do obiegu trafią 27 marca.
Zachęcamy do odwiedzin dzierżoniowskiego młyna, a wszystkich zainteresowanych historią obiektu odsyłamy do poniższego opisu.
MŁYN HILBERTA W DZIERŻONIOWIE No. 797
Młyn w Dzierżoniowie został zbudowany w połowie XIX wieku dla Carla i Gottlieba Hilbertów. Pod zarządem tej rodziny młyn działał aż do II wojny światowej. Stąd swoje produkty Hilbertowie wysyłali m.in. do Prus Wschodnich, Hamburga i Saksonii. Po śmierci Carla Hilberta firmę przejął jego brat. Na początku lat 30. XX wieku młyn znacznie unowocześniono wyposażając go w napęd elektryczny. Wzniesiono również potężne silosy zbożowe, a wkrótce także rozbudowano główny budynek. W 1935 roku wybudowano spichlerz oraz magazyn mąki. Obiekt rozbudowano o budynek biurowy i zadbano o zaplecze socjalne wznosząc budynki mieszkalne dla pracowników. W tym czasie młyn w Dzierżoniowie był jednym z najnowocześniejszych i największych młynów na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej zarząd nad młynem przejęli Sowieci. Polakom obiekt oddano w użytkowanie dopiero w 1951 roku. Przez kolejne 30 lat młyn stale zwiększał swoje moce produkcyjne. Bez modernizacji i istotnych zmian, z oryginalnym wyposażeniem pracował do końca 2016 roku. Obecnie młyn jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i żywym muzeum młynarstwa udostępnionym do zwiedzania.
25.03.2019
Otrzymaliśmy ostatnio bardzo ciepłą wiadomość od jednego z turystów, który dzięki znaczkom turystycznym odkrył wiele ciekawych, a mało znanych miejsc. Jak sam stwierdził, nie miał pojęcia, że w jego województwie jest tyle godnych uwagi miejsc turystycznych.
A my zawsze bardzo się cieszymy, gdy tego typu rzeczy słyszymy czy o nich czytamy, bo jest to dla nas informacja, że znaczki to dla Was nie tylko rywalizacja, kolekcja i gra, ale również radość, sposób na spędzanie wolnego czasu, a nawet w pewnym sensie nauka.
I dziś mamy kolejną porcję znaczkowych nowości i kolejne propozycje miejsc, które trzeba odwiedzić. Są to kolejno:
CMENTARZ ŻYDOWSKI W ŻARKACH No. 787
ZESPÓŁ ZABYTKOWYCH STODÓŁ W ŻARKACH No. 788
Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 26 marca. Warto już dzisiaj zerknąć na mapę pobliskich atrakcji turystycznych i zaplanować jakiś weekend w tych stronach lub nawet wycieczkę jednodniową. Jak widzicie w samych Żarkach atrakcji jest sporo i mamy nadzieję, że kolejny raz dzięki znaczkom dowiecie się o nowych turystycznych perełkach, które warto odwiedzić. Zapraszamy zatem do Żarek.
20.03.2019
To już niemal tradycja, że od poniedziałku do środy co tydzień publikujemy kolejne znaczkowe nowości. Tym razem wybiegamy z premierą dwa miesiące do przodu i chcemy Wam pokazać znaczek okolicznościowy, który do obiegu trafi w połowie maja.
Jak zapewne już zauważyliście znaczek wydano z okazji XXI Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 16 maja o godzinie 12:00. Wystawę można będzie zwiedzać również 17 maja w godz. od 9:00 do 18:00 oraz 18 maja od godz. 9:00 do 23:00. Znaczek poza wystawą dostępny będzie w każdą następną niedzielę w punkcie sprzedaży, który podaliśmy na podstronie znaczka.
ZO - XXI WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA
Znaczek okolicznościowy wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu, które organizuje XXI Wrocławską Krajową Wystawę Kolekcjonerską Wrocław 2019 „ Sztuka z muzyką w tle”. Jest to wystawa nie konkursowa, której celem jest promowanie ruchu kolekcjonerskiego oraz ukazanie dotychczasowego dorobku członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Tegoroczna wystawa ma upamiętnić dwa wydarzenia; 125 rocznicę odsłonięcia obrazu Panoramy Racławickiej oraz dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Wystawa odbędzie się w dniach od 16 maja do 18 maja 2019 roku we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (sala 210), mieszczącym się we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim 6. Wystawa tradycyjnie bierze udział we Wrocławskiej Nocy Muzeów.
19.03.2019
Dziś w Kaliszu odbyła się ceremonia przekazania Maxi Znaczka Turystycznego członkom Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka. O tym wydarzeniu napiszemy wkrótce, a tymczasem chcielibyśmy poinformować o kolejnym znaczku, który za sprawą członków ww. klubu powstał w Opatówku.
Na znaczku przedstawiono kościół co nie szczególnie dziwi, gdyż większość zabytków w Polsce to właśnie kościoły. Można też pomyśleć, że to kościół jakich wiele i możliwe, że większość z Was tak pomyśli. Jeśli jednak wczytacie się w historię tej świątyni, dowiecie się, że nie jest to pierwszy kościół w tym miejscu, że jeszcze nieco ponad sto lat temu wyglądał zupełnie inaczej i skąd wzięła się trzecia wieża.
Ale to wszystko do wyczytania, a wkrótce także do wysłuchania za pomocą dołączonego do znaczka QR kodu. Dziś natomiast najważniejsze jest to, iż znaczek właśnie trafił do skrzedaży i możecie go zakupić w punkcie zaznaczonym na stronie znaczka. Zapraszamy zatem do Opatówka i zwiedzania tej niezwykle interesującej miejscowości, a jeśli już teraz jesteście ciakawi historii tego miejsca, to zapraszamy do lektury poniższego opisu.
KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W OPATÓWKU No. 793
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Opatówka. W 1370 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego wybudowano murowany kościół w stylu gotyckim. Świątynia ta była budowlą jednonawową i otrzymała wezwanie św. Doroty. W XIX wieku dobra opatóweckie przejął gen. Józef Zajączek, który od 1817 roku prowadził przebudowę kościoła, który otoczony został kolumnadą, a nad wejściem wybudowano wieżę. Kolejna przebudowa świątyni rozpoczęła się w 1905 roku. Konsekracja kościoła nastąpiła 26 czerwca 1912 roku i od tej chwili świątynia nosi obecne wezwanie. Zachowany do dzisiaj kościół w stylu neogotyckim posiada dwie wieże od strony wschodniej i jedną znajdującą się nad prezbiterium od strony zachodniej. Zachodnia wieża jest pozostałością poprzedniego kościoła, a nawiązaniem do poprzedniej budowli są także półkolumny otaczające zewnętrzne mury. W trójnawowej świątyni w prezbiterium na uwagę zasługuje drewniany ołtarz, w którym znajduje się rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powyżej umieszczona jest figura Matki Boskiej, natomiast po obu stronach figury Jezusa znajdują się postacie patronów Polski: św. Stanisława z mieczem oraz św. Wojciecha z tekstem Bogurodzicy i pastorałem. Ozdobą kościoła są również liczne witraże, polichromia w prezbiterium, a także ambona z płaskorzeźbami czterech ewangelistów.
18.03.2019
Wygląda na to, że to już dziewiąta i dziesiąta znaczkowa premiera w tym miesiącu i mamy nadzieję, że i tym razem ucieszycie się ze znaczków, które właśnie chcemy Wam zaprezentować.
Tym razem dwa nowe znaczniki pojawią się na mapie Polski w miejscowości Tarnowskie Góry, gdzie znaczki turystyczne wszystkim turystom wskażą następujące obiekty, które warto odwiedzić:
MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH No. 785
KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA W TARNOWSKICH GÓRACH No. 786
Prezentowane dzisiaj znaczki do sprzedaży trafią od 19 marca. Już dzisiaj natomiast zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką prezentowanych na znaczkach obiektów i do zaplanowania swojej wizyty w Tarnowskich Górach. Godnych odwiedzenia miejsc w pobliżu jest zresztą więcej, ale to już zobaczycie spoglądając na naszą mapę znaczkowych miejsc turystycznych, której wielu z Was używa jako turystycznego przewodnika.
Nie zapomnijcie też o zdjęciach z wycieczki. Cały czas czekamy na Wasze relacje i wpisy na podstronach konkretnych znaczków. Jest to świetna reklama znaczkowej idei, miejsc wartych odwiedzienia, ale też inspiracja dla turystów, którzy dopiero co zastanawiają się nad kierunkiem turystycznych wypraw.
18.03.2019
Czas rozpocząć kolejny tydzień i tym razem w iście ekspresowym tempie zaczynamy go poranną premierą znaczka okolicznościowego.
Publikujemy zatem dane i opis dla najnowszego znaczka, który już od soboty dostępny jest w kaliskim Centrum Informacji Turystycznej. Przypominamy, że jest to znaczek okolicznościowy, a więc taki, który posiada specjalny kupon JOKER i jest wydawany z okazji jakiegoś szczególnego powodu, którym w tym przypadku jest uznanie roku 2019 w Kaliszu Rokiem Tadeusza Kulisiewicza.
ZO - ROK 2019 W KALISZU ROKIEM TADEUSZA KULISIEWICZA
W roku 2019 przypada 120. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych artystów kaliskich, wybitnego grafika i rysownika, profesora Tadeusza Kulisiewicza. Oddając hołd temu kaliszaninowi Rada Miasta Kalisza ustanowiła rok 2019 w Kaliszu Rokiem Tadeusza Kulisiewicza. Tadeusz Kulisiewicz urodził się w Kaliszu 13 listopada 1899 roku. Pochodził z rzemieślniczej rodziny. Uczył się najpierw w szkole powszechnej, a następnie w Gimnazjum Państwowym. W latach 20. XX wieku uczęszczał do Państwowej Szkoły Sztuki Zdobniczej w Poznaniu, a następnie również do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie rozwijał swój talent pod okiem wybitnych pedagogów. Dalszą naukę przerwała trudna sytuacja materialna i stan zdrowia, a zdolności rysownicze Kulisiewicz rozwijał już indywidualnie. Po II wojnie światowej wiele podróżował, a swoje prace wystawiał w galeriach krajowych jak i zagranicznych. Wiele z jego prac wzbogaciło prywatne kolekcje sztuki na całym świecie. Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród. Po śmierci Kaliszowi zapisał wyposażenie warszawskiej pracowni wraz z unikatowym zbiorem rzeźb oraz oryginalnych rysunków i grafik, szkicowników, fotografii oraz korespondencji. Zbiory te prezentowane są obecnie w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu.
15.03.2019
Nadszedł czas przedstawienia szczegółów dotyczących naszego spotkania regionalnego w Zakopanem. Tak jak już pisaliśmy wcześniej sobotni dzień rozpoczniemy wycieczką samochodowo-pieszą, której celem będzie poznanie historii Zakopanego, ważnych osobistości związanych z miastem, a także poznanie stylów architektonicznych charakterystycznych dla tego regionu. Oprowadzać nas będzie przewodnik tatrzański, autor kilku zakopiańskich publikacji pan Maciej Krupa.
Więcej informacji
13.03.2019
Pora na ostatnią w tym tygodniu znaczkową premierę i tym razem będzie to znaczek z północno-wschodniej Polski. W ubiegłym roku to właśnie tutaj, na Suwalszczyźnie powstało kilka pięknych znaczków, dzięki którym mogliście poznać niezwykłe miejsca i ludzi.
Znaczkomaniakom jednak znaczków zawsze będzie za mało, w związku z tym dzisiejsza premiera to ukłon w kierunku tych z Was, którzy jeszcze nie odwiedzili tych rejonów. Będzie to kolejny pretekst do wizyty w tych rejonach, a jest tu co zwiedzać.
Znaczek, który właśnie prezentujemy przedstawia fragment dawnego Folwarku Hutta, a dokładnie odrestaurowaną bramę pochodzącą z czasów kamedulskich. Poniżej zamieściliśmy krótką charakterystykę folwarku, ale tak naprawdę historii tego obiektu nie da się dokładnie opisać w tysiącu znaków, dlatego tym bardziej zachęcamy do zdobycia tego znaczka i wsłuchanie się w nagranie audioprzewodnika, w którym o historii tego miejsca mogliśmy opowiedzieć znacznie więcej niż tutaj. A znaczek rzecz jasna już możecie zdobywać, gdyż właśnie trafił on do sprzedaży. Zapraszamy
FOLWARK HUTTA - SUWAŁKI No. 781
Nieopodal Suwałk, nad brzegiem jeziora Koleśne znajdują się zabudowania osady Huta. Dawniej osada ta nosiła nazwę Hutta i była związana z hutą szkła, którą wigierscy kameduli założyli tutaj w XVIII wieku. Znajdował się tu również folwark, który rozpoczął działalność ok. 1765 roku. Pozostałością po dawnym folwarku i kamedulskiej działalności jest barokowa brama, którą dawniej poprzedzała fosa. Dziś zarówno brama jak i sąsiednie zabudowania to rekonstrukcja dawnego folwarku, przypominająca o historii tego miejsca, którą będąc w folwarku trzeba poznać. Obecnie Folwark Hutta to pensjonat oferujący swoim gościom nocleg i regionalne wyżywienie, ale przede wszystkim kontakt z naturą, ciszę i spokój. Folwark składa się z dwóch budynków: Spichlerza i Dwojaka, w ich piwnicach znajdują się odrestaurowane przestronne sale. Obiekt położony jest w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, a dodatkowo w atrakcyjnej okolicy. Jest to zatem idealne miejsce do wypoczynku, ale i jako baza wypadowa do pobliskich Suwałk czy Wigier.
12.03.2019
W tym roku marzec przynosi nam całą masę ciekawych znaczkowych premier. Dziś kolejna miejscowość pojawia się na znaczkowej mapie Polski i tym razem jest to Kazimierz Dolny.
O znaczki w tym mieście pytaliście od dawna, ale jak wielokrotnie podkreślaliśmy, to czy gdzieś pojawi się znaczek nie zawsze zależy tylko od nas. Na szczęście w Kazimierzu Dolnym znalazły się osoby popierające znaczkową ideę, a efektem tego poparcia są widoczne powyżej znaczki, które przedstawiają odpowiednio następujące atrakcje turystyczne:
BASZTA W KAZIMIERZU DOLNYM No. 777
KOŚCIÓŁ FARNY W KAZIMIERZU DOLNYM No. 778
Oczywiście jak zwykle do opisów poszczególnych miejsc dostaniecie się klikając w powyższe linki. To właśnie tam, na podstronach poświęconym poszczególnym znaczkom znajdziecie informacje o miejscu sprzedaży, a na samym dole strony formularz, dzięki któremu po wizycie będziecie mogli dodać swój komentarz.
Prezentowane dzisiaj znaczki są już dostępne w sprzedaży, dlatego jeśli tylko macie czas i ochotę, możecie wybrać się na zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Zapraszamy.
11.03.2019
Dziś przedstawiamy Wam znaczek, którego głównym bohaterem jest Skopiec - szczyt znajdujący się w Górach Kaczawskich, będący w dodatku jednym ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich.
Zaprojektowanie tego znaczka nie było łatwą sprawą, zresztą nigdy nie jest gdy chodzi o mało charakterystyczne szczyty. Na szczęście charakterystyczne elementy tego miejsca zostały zachowane i jeśli tylko dotrzecie na sam szczyt Skopca, to na pewno się o tym przekonacie. Polecamy Wam właśnie osobistą wizytę na Skopcu. Nie jest to trudny do zdobycia szczyt, a podczas krótkiej wycieczki można odpocząć, zobaczyć ciekawe krajobrazy i równie ciekawe obiekty w okolicy. Zresztą na różnych blogach o Skopcu kilka wpisów znajdziecie, a tam już jak na dłoni podane są inne atrakcje w okolicy.
Jeśli zaś chodzi o prezentowany właśnie krążek, to jest on już w miejscu swojego przeznaczenia. Od 12 marca znaczek trafi do sprzedaży, a można go zakupić w sklepie znajdującym się w miejscowości Komarno, skąd właśnie prowadzi szlak na szczyt Skopca. Dokładny adres sprzedaży znajdziecie klikając na poniższy link, poniżej którego znajdziecie opis Skopca.
SKOPIEC - SZCZYT GÓR KACZAWSKICH No. 782
Skopiec to szczyt Gór Kaczawskich znajdujący się w południowo- zachodniej Polsce, w paśmie Sudetów Zachodnich. Tabliczka na szczycie Skopca informuje, że góra wznosi się na wysokość 724 m n.p.m. jednak po ostatnim pomiarze okazało się, że wierzchołek Skopca zlokalizowany jest nieco niżej bo na wysokości 718,6 metra n.p.m. W związku z tym, iż w chwili ustalania wysokości Skopiec był uważany za najwyższe wzniesienie Gór Kaczawskich został zaliczony do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Pod względem geologicznym Skopiec zbudowany jest z łupków, marmurów i zieleńców o charakterystycznej zielonej barwie z niebieskim odcieniem. Skały te, silnie pofałdowane i poprzecinane uskokami oraz żyłami kwarcu, są pozostałością przeobrażeń po wylewach wulkanicznych na dnie dawnego morza oraz po morskich osadach. Szczyt Skopca w całości porośnięty jest lasem mieszanym, z domieszką świerka. Zbocze południowe zajmuje las świerkowy, który częściowo porasta również zbocze wschodnie i zachodnie, gdzie oprócz lasów występują również łąki i pola uprawne. Na wierzchołku Skopca zlokalizowany jest geodezyjny znak pomiarowy, a na niewielkim rumowisku znajduje się tablica z nazwą szczytu.
6.03.2019
W tym tygodniu udało nam się opublikować dwa nowe znaczki turystyczne. Nie jest to ani mało, ani dużo, ale na pewno pewien znak, że najwyższa pora zbudzić się z zimowego snu i ruszyć w teren, by zwiedzać kolejne ciekawe miejsca.
Dziś pora zwiększyć emocje i pokazać kolejne dwie nowości, które tym razem będą na Was czekały na południowych krańcach województwa mazowieckiego. Jak zapewne widzicie tym razem proponujemy Wam wycieczki do dwóch obiektów muzealnych, którymi są odpowiednio:
MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU No. 779
MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO W CZARNOLESIE No. 780
Oczywiście jak zwykle w przypadku łączonych premier nie podajemy tutaj opisu miejsc. Opisy, wraz z innymi niezbędnymi informacjami, znajdziecie klikając w linki powyżej. Jeśli zaś chodzi o znaczki, które właśnie widzicie to informujemy, że w obu placówkach znaczki są już dostępne w sprzedaży. Już dzisiaj możecie odwiedzać te muzea lub planować swoje najbliższe wypady znaczkowym szlakiem. Zapraszamy.
5.03.2019
Nasze znaczkowe premiery to oficjalna informacja o istnieniu danego znaczka, ale też swego rodzaju zaproszenie do miejsc, które każdy turysta, a już na pewno łowca znaczków turystycznych, powinien odwiedzić. W ostatnim czasie w naszym wykazie znaczków powstała drobna luka, którą dzisiaj zapełniamy i ucinamy wszelkie spekulacje co do obiektu/znaczka który się w niej znajdzie.
Zapraszamy zatem do Zabrza do Szybu "Maciej", który rzecz jasna można zwiedzić. Po zwiedzaniu również na miejscu można się posilić, a później ruszyć do kolejnych miejsc na znaczkowym szlaku. Swoim pobytem w Zabrzu koniecznie pochwalcie się na naszym facebooku, a znaczek możecie zdobywać już od dzisiaj, bowiem jeszcze ciepły czeka na Was w wyznaczonym miejscu. Wszelkie dane adresowe obiektu, linki do stron itp. przydatne informacje znajdziecie klikając w poniższy link.
Szyb „Maciej” w Zabrzu to zespół obiektów i urządzeń dawnej kopalni Concordia. Początki wydobycia węgla w tym miejscu sięgają połowy XIX wieku kiedy to rozpoczęto eksploatację złoża. Wydrążony na głębokość niemal 200 metrów szyb spełniał głównie rolę szybu wentylacyjnego i odwadniającego. Obecna zabudowa szybu powstała w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej obiekt ten wchodził w skład kolejnych kopalni m.in. „Ludwik”, „Rokitnica” oraz „Pstrowski”. Złoża węgla wyczerpały się w 1992 roku i wtedy zapadła decyzja o likwidacji całego rejonu Szybu „Maciej”. Ostatecznie jednak szyb przekształcono w głębinowe ujęcie wody. Zespół zabudowań wpisany został do rejestru zabytków, odrestaurowany i przystosowany do celów turystycznych. Największą atrakcją Szybu „Maciej” jest kompleks dawnej zabudowy, ze stalową wieżą wyciągową, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. W maszynowni z kolei znajduje się elektryczna, dwubębnowa maszyna wyciągowa, a podobnych elementów wyposażenia w całym obiekcie można znaleźć znacznie więcej. W 2005 roku Szyb „Maciej” znalazł się na Szlaku Zabytków Techniki łącząc historię z nowoczesnością urozmaiconą ekspozycją muzealną. Śląskie obyczaje i tradycje wzbogacają działające na terenie obiektu bistro oraz restauracja serwująca charakterystyczne dla tego regionu dania.
4.03.2019
Tym razem mamy premierę troszkę przesuniętą w czasie, ale znamy już wszystkie szczegóły związane z wprowadzeniem znaczka do obiegu, dlatego informujemy Was o tym, byście i Wy, jeśli tylko znajdziecie czas mogli pojawić się w Świdnicy gdzie 18 marca będzie miało miejsce oficjalne odsłonięcie repliki samolotu Fokker Dr 1 i otwarcie wystawy poświęconej Czerwonemu Baronowi.
Jak już wyżej wspomnieliśmy prezentowany znaczek będzie dostępny od 18 marca w świdnickiej Informacji Turystycznej. Z ważnych rzeczy koniecznie trzeba wspomnieć o tym, iż jest to znaczek z dwoma różnymi grafikami, więc jego cena będzie o kilka złotych wyższa niż normalnego znaczka turystycznego.
Rezerwujcie zatem czas i dokładnie za dwa tygodnie pojawiajcie się w Świdnicy, gdzie na turystów będzie czekało jeszcze więcej atrakcji.
ŚWIDNICA - MIASTO CZERWONEGO BARONA No. 774
Świdnica znana jest nie tylko z imponujących zabytków, ciekawych wydarzeń, ale także z mieszkańców, o których głośno w świecie. To właśnie tutaj swój rodzinny dom miał słynny as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem” od czerwonego koloru samolotów, na których latał. Był najskuteczniejszym pilotem myśliwskim I wojny światowej odnosząc 80 zwycięstw powietrznych. Najbardziej charakterystyczną maszyną, którą pilotował był trójpłatowy Fokker Dr. I. Jednak 21 kwietnia 1918 r. sam został zestrzelony nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy we Francji. W uznaniu dla Richthofena jako lotnika, został on pochowany w Bertangles pod Amiens następnego dnia po śmierci z pełnymi honorami wojskowymi przez 3. dywizjon australijskich sił powietrznych. W Świdnicy ten as myślistwa zamieszkał w 1901 roku z rodziną, która przeniosła się tu z Wrocławia. Mieszkali przy dzisiejszej ul. Sikorskiego 19, gdzie nadal stoi ich okazała willa. Budynek z charakterystyczną wieżyczką został wybudowany w II połowie XIX wieku. W latach 1933 – 45 w willi istniało muzeum poświęcone Richthofenowi gdzie można było podziwiać m.in.: ordery, części samolotów alianckich, broń oraz trofea myśliwskie. Po zakończeniu wojny eksponaty zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecnie willa służy jako dom mieszkalny, a w ogrodzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pilotowi oraz kamień upamiętniający jego śmierć, ufundowany przez mieszkańców Świdnicy w 1918 roku.
2.03.2019
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2018 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA
Minął luty, a jego ostatniego dnia zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2018 roku". Dziś poznamy wyniki tego plebiscytu i ten najpiękniejszy znaczek minionego roku.
Zanim jednak przejdziemy do części szczegółowej kilka informacji tytułem wstępu.
Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom.
Więcej informacji
1.03.2019
Ostatnio często wspominaliśmy o różnych wydarzeniach związanych z Kaliszem. Raz były to znaczkowe premiery, innym razem komunikaty o prelekcji, na którą zaproszono przedstawicieli Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaków, a jeszcze innym razem publikowaliśmy relacje miejscowych turystów odwiedzających znaczkowe miejsca w okolicy.
Wszystkie te relacje i posty złożyły się na to, że o Kaliszu w ostatnim czasie było bardzo głośno.
Dziś natomiast mamy dla Was krótką relację podsumowującą prelekcję, na której o "magii zbierania" znaczków turystycznych opowiadali kaliscy kolekcjonerzy. Zobaczcie jak niewiele trzeba, by znaczkowym wirusem "zarazić" kolejne rzesze turystów i nie tylko ..... Zapraszamy do lektury.
21.02.2019
Po wczorajszej premierze znaczka w Kaliszu pora na kolejną nowość, tym razem z Nowych Skalmierzyc.
Kto był w tym mieście, ten zapewne widział monumentalny budynek dworca kolejowego, który nieco ponad sto lat temu był dworcem granicznym i jednym z najokazalszych dworców ówczesnej Europy. Kto tego obiektu jeszcze nie miał okazji zobaczyć, właśnie ma ku temu kolejny pretekst.
Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy do zwiedzania Nowych Sklamierzyc, a jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o dworcu to zachęcamy do lektury poniższego opisu.
BUDYNEK DWORCA CELNEGO W NOWYCH SKALMIERZYCACH No. 770
Dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach jest jego wizytówką i perłą architektoniczną. Zaliczany do grona najpiękniejszych dworców w Polsce zachwyca ilością detali i kunsztem wykonania. Monumentalny dworzec w neogotyckim stylu zaprojektowany został przez Fridricha Bluncka jako dworzec graniczny, symbol pruskiej potęgi, wzniesiony w ciągu zaledwie 11 miesięcy. Uruchomiono go w 1906 roku, dziesięć lat po otwarciu pierwszego skalmierzyckiego dworca. Perony po jego jednej stronie przeznaczone były do obsługi pociągów niemieckich, po drugiej – do rosyjskich. Na dworcu mieściły się m.in. restauracja, dwie poczekalnie, jedna dla pasażerów I i II klasy oraz druga dla podróżnych III i IV klasy, sala odpraw celnych, kasy biletowe, pokoje gościnne i apartamenty książęce. Podwójny dworzec funkcjonował bardzo krótko, swe strategiczne znaczenie zaczął tracić z chwilą wybuchu I wojny światowej. W okresie międzywojennym wnętrze dworca przebudowano urządzając w nim przestrzeń biurową i hale fabryczno-magazynowe. W latach 50. pomieszczenia górnych kondygnacji zaadaptowano na świetlicę oraz siedzibę licznych organizacji. W latach 90., w związku z upadkiem transportu kolejowego, dworzec obsługiwał coraz mniejszą ilość pociągów i zaczął niszczeć. Ratunkiem dla powstrzymania tego procesu stało się przejęcie obiektu w 2015 roku przez samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, który czyni starania, by przywrócić mu dawny blask.
20.02.2019
Kilkadziesiąt minut temu rozpoczęło się w Kaliszu spotkanie, na którym o swojej znaczkowej pasji opowiada Boguś - znany chyba wszystkim miejscowy kolekcjoner znaczków turystycznych.
Ale okazuje się, że dzisiejszy dzień to nie tylko prelekcja Bogusia. Dziś bowiem, właśnie na wspomnianym wyżej spotkaniu, ma swoją premierę kolejny kaliski znaczek, na którym przedstawiono budynek teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.
Znaczek który właśnie widzicie do sprzedaży trafi jutro czyli 21 lutego. A w oczekiwaniu na możliwość zdobycia tego krążka zachęcamy wszystkich do zapoznania się z przedstawionym na znaczku obiektem, obejrzenia pięknych zdjęć z teatrem w roli głównej i przeczytaniu krótkiej historii tego miejsca zawartej w poniższym opisie. Zapraszamy.
TEATR IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU No. 769
Pierwszy, drewniany teatr w Kaliszu wybudowano z inicjatywy Wojciecha Bogusławskiego w 1801 roku. Po 16 latach pozostający w opłakanym stanie budynek rozebrano. W latach 30. XIX wieku nad brzegiem Prosny stworzono scenę letnią, którą następnie władze okupiły i poddały remontowi tworząc nowoczesną salę teatralną. W 1858 roku również i to miejsce zostało zniszczone, a bezpośrednią tego przyczyną był pożar, który doszczętnie strawił budynek. Starania o reaktywację teatru w Kaliszu trwały jednak nadal i ostatecznie 100 lat po powstaniu pierwszego teatru Bogusławskiego, w 1900 roku powstał okazały, neorenesansowym budynek. Nie przetrwał on jednak I wojny światowej zostając zniszczonym przez wojska pruskie. W 1920 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę obecnego teatru, zaprojektowanego przez Czesława Przybylskiego. Do użytku budynek oddano w 1936 roku i wtedy też patronem ówczesnego Teatru Miejskiego został Wojciech Bogusławski. W 1979 roku budynek teatru został wpisany do rejestru zabytków, a dziś jest jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków Kalisza.