Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 37 38 39 40 41 45 50 55 60 >>

27.02.2017

RELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY W OLKUSZU

Wernisaż wystawy w OkluszuW ostatnim czasie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kilku ważnych wydarzeniach i właśnie w tym tygodniu postaramy się zrelacjonować Wam nasz udział w poszczególnych imprezach.

Na sam początek publikujemy relację z Olkusza, z wernisażu wystawy Antoni Kocjan. Olkuszanin, który wygrał wojnę”, gdzie prócz prezentacji sylwetki wybitnego olkuszanina przedstawiono najnowszy ZT No. 581 promujący Chatę Kocjana jako miejsce, w którym bardziej szczegółowo możemy poznać historię i dorobek tego człowieka. Tradycyjnie więcej informacji nt. wspomnianego wernisażu znajduje się w poniższej relacji. Zapraszamy.

Więcej informacji



23.02.2017

Ten tydzień zdecydowanie zdominowany został przez Kalisz, w którym już w kwietniu przewidziane jest spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zapowiadamy to wydarzenie od dłuższego czasu jednak dopiero dzisiaj publikujemy szczegółowy plan spotkania, które składać się będzie z części krajoznawczej oraz tradycyjnie towarzyskiej.

Jak nas zapewnia Boguś, który jest organizatorem spotkania, na wszystkich uczestników czeka moc atrakcji nie tylko w postaci możliwości zdobycia kaliskich znaczków. Warto więc, zaplanować sobie w tym dniu czas tak, by w pełni skorzystać z proponowanych zajęć. Program spotkania znajduje się poniżej.


Więcej informacji

22.02.2017

Decyzją Rady Miejskiej Kalisza rok 2017 (uchwałą z dnia 24.11.2016 r.) został ustanowiony rokiem Stefana Szolc - Rogozińskiego. Najnowszy Znaczek Okolicznościowy wpisuje się także w "program obchodów", który oprócz promocji Kalisza ma za zadanie także popularyzację sylwetki tego kaliskiego podróżnika. Przedstawiony w niniejszym komunikacie znaczek dostępny jest od dzisiaj w Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu, mieszczącej się przy ul. Chodyńskiego 3. Zapraszamy zatem do Kalisza, a przede wszystkim do poznania sylwetki Stefana Szolc - Rogozińskiego, której opis dostępny jest poniżej.

ZO - 2017 - ROK STEFANA SZOLC-ROGOZIŃSKIEGO W KALISZU

Stefan Szolc – Rogoziński to polski podróżnik i badacz Afryki, zwłaszcza Kamerunu, od 1885 roku członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Urodził się w Kaliszu 14 kwietnia 1861 roku. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w niemieckiej szkole we Wrocławiu. Wbrew woli ojca, wstąpił jako ochotnik do Akademii Marynarki Wojennej w Kronsztadzie, gdzie dwa lata później zdał egzamin i otrzymał stopień oficera. Wkrótce wypłynął w pierwszy rejs do Władywostoku, rok później także do Paryża, gdzie został przyjęty do Paryskiego Towarzystwa Geograficznego. Liczne życiowe perypetie doprowadziły go w końcu do Kamerunu, gdzie kupuje wyspę i w  1882 roku zakłada polską kolonię, którą już po dwóch latach przejmują Anglicy, a później Niemcy. Oprócz badań wybrzeża Kamerunu i dorzecza rzeki Mungo odkrył jezioro Barombi Mbo. 12 grudnia 1884 roku zdobywa najwyższy szczyt Kamerunu – Fako (4095 m n.p.m.). Podczas kolejnego pobytu w kraju, ożenił się po czym powrócił do podróżowania odwiedzając w latach 1892-1893 Egipt. Z nadzieją na kolejne wyprawy trafił w końcu do Paryża, gdzie w wieku 35 lat (1 grudnia 1896 roku) zginął tragicznie pod kołami samochodu.



21.02.2017

345Dolny Śląsk to miejsce obfitujące w Znaczki Turystyczny, ale wciąż jeszcze sporo jest obiektów, które zasługują na to, by umieścić je na znaczku i w ten sposób promować. Dzisiaj przedstawiamy jeden z takich obiektów, a jest nim Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju. Miejsce przedstawione na znaczku warto odwiedzić i przespacerować się po "Hali Spacerowej" natomiast po znaczek należy udać się do kiosku z pamiątkami przy ulicy Zdrojowej 11. Szczegóły dotyczące miejsca sprzedaży i godzin jego otwarcia znajdują się w sekcji "Miejsca sprzedaży" na karcie znaczka. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży.

DOM ZDROJOWY W ŚWIERADOWIE ZDROJU  No. 84

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju został wybudowany w 1899 roku, u podnóża Stogu Izerskiego przez rodzinę Schaffgotschów według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera. Wcześniej w tym miejscu znajdował się wybudowany w 1781 r. Dom Źródlany, który jednak spłonął w pożarze w 1895 roku. Obecnie Dom Zdrojowy składa się z dwóch budynków połączonych długą na 80 metrów Halą Spacerową wykonaną z drewna modrzewiowego z piękną roślinną polichromią i witrażami oraz herbem rodziny von Schaffgotsch. Przy głównym wejściu do Hali Spacerowej znajduje się źródło wody pitnej (szczawy radonowo–żelaziste). Bryłę głównego budynku wieńczy wysoka na 46 metrów wieża zegarowa. W sąsiedztwie Domu Zdrojowego znajdują się tarasy zdrojowe o długości 160 metrów, a nieco niżej tzw. „Sztuczna Grota” z naciekami, mieszcząca niegdyś pijalnię wód mineralnych. W tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza.



19.02.2017

345Dziś znaczkowa premiera ma miejsce wyjątkowo w niedzielę i robimy to specjalnie, gdyż nieoficjalnie od jutra do obiegu wchodzi najnowszy ZT w Rabsztynie. Celowo piszemy "nieoficjalnie" ponieważ w dniu 20 lutego znaczek dostępny będzie tylko podczas otwarcia wystawy pt. "Olkuszanin, który wygrał wojnę". Później w sprzedaży znaczek dostępny będzie dopiero od dnia otwarcia sezonu turystycznego tj. od 22.04.2017 r. Pamiętajcie o tym, bo jeśli wybierzecie się na zwiedzanie w międzyczasie, możecie się rozczarować. W dniu otwarcia wystawy i wraz z rozpoczęciem sezony serdecznie zapraszamy do Rabsztyna i nie zapomnijcie pochwalić się tą wizytą na naszym profilu na facebooku

CHATA KOCJANA W RABSZTYNIE  No. 581

Drewniany dom, w którym urodził się Antoni Kocjan został wybudowany w 1862 roku. Antoni Kocjan to wybitny konstruktor szybowcowy i szef wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. Urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie, która dzisiaj jest dzielnicą Olkusza. Po ukończeniu gimnazjum, w 1923 r. został studentem Politechniki Warszawskiej i rozpoczął działalność w Sekcji Lotniczej Politechniki. Od 1931 roku prowadził własne Warsztaty Szybowcowe. Zaprojektował szybowce: Czajka, Wrona, Komar, Sroka, Sokół, Mewa i Orlik. Spośród 1400 szybowców zbudowanych w Polsce w latach trzydziestych, połowa, to konstrukcje Antoniego Kocjana. Na szybowcach jego konstrukcji ustanowiono 40 krajowych rekordów szybowcowych oraz jeden rekord międzynarodowy, a na motoszybowcu Bąk dwa rekordy międzynarodowe. Podczas okupacji, Antoni Kocjan był szefem Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK. Dzięki jego meldunkom alianci podjęli decyzję o zbombardowaniu niemieckiego poligonu doświadczalnego i fabryki rakiet w Peenemunde na wyspie Uznam, co opóźniło o pół roku prace nad produkcją broni V1 i V2, a o Kocjanie mówi się odtąd, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”. Został aresztowany i po torturach rozstrzelany 13 sierpnia 1944 roku w Warszawie. W „Chacie Kocjana”, jaka stanęła w podolkuskim Rabsztynie, a która dzięki władzom Olkusza została w tym miejscu zrekonstruowana, powstaje stała ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, na której można zobaczyć fotografie i dokumenty związane z działalnością Antoniego Kocjana oraz modele szybowców. W pozostałych pomieszczeniach powstaje wystawa etnograficzna, w oparciu o którą będą tam organizowane warsztaty sztuki ludowej, rzemiosła i warsztaty kulinarne.



18.02.2017

Zgodnie z zeszłotygodniowym komunikatem jaki zamieściliśmy na naszym profilu w serwisie facebook, dzisiaj nadszedł czas na publikację szczegółowego programu Łużyckiego Spotkania w Łęknicy. Plan ten otrzymaliśmy od organizatorów spotkania, którzy dokładnie rozpisali w nim zarówno rozkład poszczególnych zajęć i atrakcji jak też koszty udziału w spotkaniu.

Przypominamy, że spotkanie w Łęknicy odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca bieżącego roku, a wszelkie pytania dotyczące spotkania należy kierować do organizatorów, których dane podaliśmy poniżej. Mamy jednak nadzieję, że poniższe informacje w pełni wyczerpują temat. Zapraszamy zatem do Łęknicy i zapoznania się z planem imprezy.


Więcej informacji

17.02.2017

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2016 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA

Dokładnie 15 lutego o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2016 roku". Zgodnie z tym co ustaliliśmy wcześniej na dzisiaj przewidzieliśmy ogłoszenie wyniku, żeby jeszcze bardziej umilić Wam nadchodzący weekend. 

Przewidzieliśmy też ewentualną dogrywkę, ale jak za chwilę zobaczycie, ta nie była potrzebna bo zwycięski znaczek dosyć znacznie pozostawił w tyle swoich dziewięciu rywali.

Przypomnimy tylko, że na "znaczek roku" głosowaliśmy w dwóch turach od 15 stycznia. Najpierw z grona 110 ZT wyłoniliśmy 10, na które oddano najwięcej głosów, natomiast z tych dziesięciu w kolejnej turze udało się wyłonić zwycięzcę. Udział w głosowaniu wzięli internauci posiadający przynajmniej jeden Znaczek Turystyczny, a w drugiej turze kolekcjonerzy znaczków, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera.

Tegoroczny plebiscyt był trzecim jaki z naszej inicjatywy udało się zorganizować. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko zabawa, do której jednak uczestnicy podchodzą niezwykle poważnie i każdy zgodnie ze swoim upodobaniem głosuje na swoim zdaniem najładniejszy ZT. Głosowanie jest swego rodzaju podziękowaniem kolekcjonerów za powstałe znaczki i ukłonem w kierunku tych znaczkowych miejsc turystycznych (ZMT), które poprzez atrakcyjną grafikę postanowiły dodatkowo zachęcić turystów do zdobywania swoich znaczków i odwiedzania promowanych w ten sposób miejsc.


Więcej informacji

6.02.2017

NOWINKI Z KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

60-lecie Muzeum Zagłębia w BędzinieJak zapewne wiecie jesienią ubiegłego roku w Komornikach pod Poznaniem zawiązał się Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W ramach swoich działań członkowie klubu oraz jego sympatycy spotykają się raz w miesiącu by porozmawiać o swojej pasji, porozmawiać o planach i po prostu spotkać się przy kawie i ciastkach. 

W ostatni czwartek stycznia miało miejsce piąte już spotkanie w Komornikach, na którym nie tylko rozmawiano, ale także wiele prezentowano. Szczegóły jak zwykle zawarte są w relacji, którą otrzymaliśmy z Komornik. Zapraszamy do czytania.

Więcej informacji



1.02.2017

ZMIANY W CENNIKU PRZESYŁEK 

paczkiO zmianach cen przesyłek opinia publiczna huczała od dłuższego czasu. Do nas także pewne plotki docierały, jednak w przypadku braku konkretnych sygnałów od naszego usługodawcy pocztowego, nie chcieliśmy zbyt wcześnie informować o planowanych zmianach i tym samym podawać niesprawdzonych danych.

Informacje takie w końcu jednak otrzymaliśmy, w związku z czym  z przykrością informujemy, że wraz z wprowadzoną dzisiaj przez Pocztę Polską podwyżką cen przesyłek listowych także i my zmuszeni jesteśmy te ceny podnieść. Zmiana dotyczy wszystkich rodzajów przesyłek ujętych w naszej tabeli i waha się od podwyżki o 1 zł w najmniejszym przedziale wagowym do 2,5 zł w tym najwyższym. Nowe ceny obowiązują od 1 lutego 2017 roku.

Równolegle z wprowadzeniem nowego cennika pocztowego (aktualny cennik Poczty Polskiej - plik PDF) chcąc zrekompensować tę niedogodność kolekcjonerom wprowadzamy od dzisiaj darmową wysyłkę przy zamówieniach powyżej 40 ZT. 



31.01.2017

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2016 ROKU - WYNIKI I TURY GŁOSOWANIA

podsumowanie201530 stycznia, punktualnie o północy zakończyła się pierwsza tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2016 roku". Głosy zbierane były od 15 stycznia, a głosować mógł każdy, kto posiada przynajmniej 1 ZT.

Spośród 110 znaczków jakie pojawiły się w sprzedaży w 2016 roku, kolekcjonerzy w drodze głosowania (I tura) wybrali 10 znaczków, które w ich mniemaniu zasługują na miano tego najładniejszego. I to właśnie te znaczki przechodzą do II tury głosowania.

Zanim jednak opiszemy zasady głosowania, które czeka nas w najbliższych dniach, pora by przedstawić znaczki, na które oddano najwięcej głosów, a są to:


Więcej informacji

30.01.2017

469Dopytujecie nas o pierwszy w tym roku Znaczek Turystyczny i oto chcielibyśmy Wam go przedstawić. Od razu jednak informujemy, że ów znaczek w sprzedaży pojawi się dopiero za kilka dni - 7.02.2017. A tymczasem, w oczekiwaniu na to, aż znaczek dotrze na miejsce, zapraszamy do zapoznania się z jego opisem. Ze spokojem zaplanujcie sobie termin wizyty w Nowych Skalmierzycach i nie zapomnijcie o tym, że już w kwietniu w pobliskim Kaliszu odbędzie się Spotkanie Kolekcjonerów ZT.

SKWER HISTORYCZNY - GRANICA W NOWYCH SKALMIERZYCACH   No. 344

Granica prusko-rosyjska w Nowych Skalmierzycach – miejsce, które podczas zaborów dzieliło Polaków mieszkających po obu jej stronach, stało się po 200 latach… przyjaznym skwerem historycznym. Wszystko zaczęło się w 1815 roku, kiedy za sprawą kongresu wiedeńskiego utworzono tutaj granicę. Z początkowo niewielkiej komory celnej, w której kwitł handel oraz przemyt powstało w konsekwencji miasto Nowe Skalmierzyce. Wiele z oryginalnych budynków zbudowanych w tamtym okresie istnieje do dzisiaj, w tym niedawno wyremontowane budynki komory celnej na granicy czy imponujący neogotycki dworzec. Myślą przewodnią plenerowej wystawy było przekazanie, jak trudno żyło się w czasach zaborów, kiedy spójny region został na wiele lat sztucznie podzielony szlabanami. Na szklanych planszach zgromadzono więc wiele archiwalnych pocztówek, fotografii, map, dokumentów oraz opisów tego miejsca – w tym relacje osób, które te czasy pamiętały.



26.01.2017

KARTECZKA - WSZYSTKO CO TRZEBA O NIEJ WIEDZIEĆ

podsumowanie2015Ostatnio coraz częściej otrzymujemy zapytania od kolekcjonerów, a także od ZMT (Znaczkowych Miejsc Turystycznych) w sprawie karteczek, które przymocowane są do naszych znaczków.

Mimo, iż na naszej stronie znajdują się informacje na temat karteczek zwanych także potocznie "certyfikatami", dzisiaj postanowiliśmy ich temat rozpracować na czynniki pierwsze i wyjaśnić wszystko co nam na ich temat wiadomo, by w razie potrzeby móc skierować wszystkich zainteresowanych do konkretnego opisu.

Przede wszystkim zaczynając dyskusję należy zapoznać się z definicją karteczki, a tą znajdziemy w naszym "słowniczku pojęć". Z informacji, które tam znajdziemy wywnioskujemy, że karteczka to zarówno nośnik informacji o znaczkowej idei jak i "brama" do wspaniałej zabawy czyli gry kolekcjonerskiej, dzięki możliwości wykorzystania kuponów.


Więcej informacji

20.01.2017

Miło nam poinformować, że już za kilka dni do sprzedaży w wybranych Znaczkowych Miejscach Turystycznych (ZMT) trafią tegoroczne Noworoczne Znaczki Turystyczne, związane ściśle z tematyką "Roku Rzeki Wisły".

Wspomniane znaczki dostępne będą w następujących miejscach:

  1. Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, Tczew
  2. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
  3. Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim - kasa biletowa

O kolejnych miejscach sprzedaży będziemy informować na bieżąco. Znaczki w sprzedaży powinny być już od 23 stycznia (warto jednak wcześniej skontaktować się z miejscem sprzedaży i potwierdzić dostępność znaczka).



15.01.2017

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2016 ROKU

podsumowanie2015Mamy połowę stycznia, więc najwyższa pora pomyśleć o plebiscycie na najładniejszy Znaczek Turystyczny minionego sezonu turystycznego. W tym roku, postanowiliśmy kwestię plebiscytu rozstrzygnąć możliwie szybko, by uniknąć sytuacji sprzed roku, kiedy to troszkę się z plebiscytem spóźniliśmy.

Nowym fanom Znaczka Turystycznego przypominamy, że od trzech lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich ZT, które ukazały się w minionym roku. Na przestrzeni ostatnich lat głosy oddawane były w różny sposób, stwierdziliśmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest głosowanie poprzez wiadomość e-mail i w ten oto sposób zagłosujemy i w tym roku.

Głosowanie na znaczek roku 2016 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1-15 lutego

W pierwszej turze głos na swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać każdy kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2016 roku. Lista znaczków wydanych w 2016 roku znajduje się tutaj >>. Spośród wszystkich nadesłanych głosów wybranych zostanie 10 znaczków z największą ilością głosów i to te znaczki wezmą udział w drugiej turze plebiscytu, którą w całości rozstrzygną kolekcjonerzy ujęci na Liście polskich zdobywców ZK. Więcej o warunkach głosowania w drugiej turze napiszemy w dniu jej rozpoczęcia. Dzisiaj przedstawiamy garść informacji przydatnych podczas I tury.

W pierwszej turze głosujemy na 5 najładniejszych znaczków stosując następujące kryterium:

  1. (ZT nr...) - 5 pkt
  2. (ZT nr...) - 4 pkt
  3. (ZT nr...) - 3 pkt
  4. (ZT nr...) - 2 pkt
  5. (ZT nr...) - 1 pkt

(wystarczy skopiować powyższe zestawienie i wkleić do tekstu @, a zamiast kropek wstawić numer wybranego przez siebie znaczka, zajmie to ok. 30 sekund)

Wszelkie głosy wysyłamy wyłącznie w dniach 15-30 stycznia na adres kontakt@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg powyższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2016". Wyniki głosowania w postaci zbiorczego zestawienia opublikujemy 31 stycznia i tego też dnia podamy zasady głosowania w kolejnej turze.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybranie tego najładniejszego znaczka, spośród 110 wydanych w 2016 roku to niełatwa sprawa, ale liczymy na to, że w ciągu dwóch tygodni jakie przeznaczono na głosowanie uda się odnaleźć ten „NAJ”. Zachęcamy zatem do głosowania i życzymy miłej zabawy.



11.01.2017

Wielkimi krokami zbliża się termin pierwszego w tym roku spotkania kolekcjonerów, które tym razem będzie miało miejsce w Mysłowicach. W związku z tym, jak również z uwagi na fakt, że w dniu spotkania zaplanowana jest wycieczka po Mysłowicach, publikujemy jej plan.

Wycieczkę rozpoczniemy zbiórką na mysłowickim rynku o godz. 13:30.

Planowana trasa:

  • Rynek
  • Kościół Mariacki
  • Kapliczka św. Jana Chrzciciela
  • Budynek Dawnej Agentury Emigracyjnej wraz z Przewiązką
  • Trójkąt Trzech Cesarzy
  • Restauracja Dwór Bismarcka

Długość trasy ok. 3 km. Planowany powrót godz. 16:00 (miejsce spotkania) Ciekawostkami historycznymi podzieli się z nami mysłowicki przewodnik i regionalista. Ze względu na nieprzewidywalność zimowej aury, trasa może ulec drobnym modyfikacjom. Można pobrać i wydrukować mapkę z opisami poszczególnych obiektów, które będziemy zwiedzać. W pliku tym znajdują się opisy innych równie ciekawych i na pewno wartych zobaczenia miejsc.

Zapraszamy serdecznie!!!



8.01.2017

PODSUMOWANIE 2016 ROKU

podsumowanie2015Stałym elementem styczniowych materiałów jakie od kilku lat publikujemy na naszej stronie internetowej jest podsumowanie roku. Nie mogło go więc zabraknąć i tym razem, tym bardziej, że niejako wbiło się ono w Waszą świadomość.

Niestety nie jest tak prosto skumulować miniony rok w kilkudziesięciu zdaniach, biorąc pod uwagę, że był bardzo intensywny. Mamy wrażenie, że wszystko co się wydarzyło było w pewnym stopniu ważne, jeśli nie najważniejsze :-).

Miniony 2016 rok rozpoczęliśmy chyba wyjątkowo wcześnie bo już w grudniu 2015 roku. Tak, tak, to właśnie wtedy zapadła decyzja o wdrożeniu znaczków, które światło dzienne ujrzały zaraz na początku stycznia. I tak naprawdę od tego wszystko się zaczęło, bo wkrótce po pierwszych znaczkach pojawiły się kolejne i kolejne. Ale skoro jesteśmy przy znaczkach to niewątpliwie największym sukcesem minionego roku jest przekroczenie magicznej dla wielu kolekcjonerów granicy 500 ZT w Polsce. Nie ścigaliśmy się z nikim i nie było to dla nas priorytetem, by za wszelką cenę tę wartość osiągnąć, ale kiedy już byliśmy blisko wiedzieliśmy, że cel jaki przed sobą postawiliśmy rok wcześniej, jest w zasięgu ręki. Udało się to osiągnąć, z małą nawiązką 10 znaczków.


Więcej informacji

4.01.2017

Powoli zbliżamy się do terminu pierwszego spotkania kolekcjonerów ZT w tym roku. Coraz częściej pojawiają się w związku z tym pytania, skąd dowiedzieć się jakie spotkania i gdzie odbędą się w tym roku, jak zorganizować spotkanie itp. Informujemy zatem, że wszelkie dane na ten temat znajdziecie w dziale „Spotkania kolekcjonerów ZT” w lewym menu strony. Dział ten ostatnio uległ lekkiej modyfikacji, by łatwiej znaleźć Wam relacje z minionych już wydarzeń, ale dodaliśmy także podstronę ze wskazówkami dla organizatorów. Zachęcamy zatem do zerknięcia na dostępne tam kalendarium i planowanie spotkań, które chcecie zorganizować. Póki co na luty, marzec, maj i lipiec oraz sierpień nikt nie zaplanował spotkań, więc wybór terminów jest duży, a i wybór miejsc w zasadzie nieograniczony.



30.12.2016

OSTATNIE .... W TYM ROKU ZNACZKI KOLEKCJONERA

Lista polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera cały czas się rozrasta, a to oznacza, że gra kolekcjonerska się rozwija i mimo kilku miesięcy od zakończenia wakacji wciąż spływają do nas kupony ze znaczków, które wtedy zdobyliście.

ZK2016 4Ostatnie tygodnie tego roku postanowiliśmy wykorzystać na stworzenie kolejnej partii ZK, bo przecież nigdy nie wiadomo kiedy kolekcjonerzy nadeślą kolejne kupony. W ten oto sposób kontynuujemy dawno temu rozpoczęty temat przewodni umieszczony na ZK czyli "ochrona zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce"

Tymczasem prezentujemy kolejne sylwetki zwierząt, które być może znacie, a jeśli nie, to na pewno dzięki tej serii je poznacie. Publikowane tym razem znaczki są jednymi z ostatnich w tej serii jakie zostaną wydane. Gorąco zachęcamy wszystkich kolekcjonerów do współtworzenia kolejnych ZK, które niewątpliwie zostaną wydane już w pierwszej połowie 2017 roku. Czasu nie mamy zatem zbyt wiele, dlatego zapraszamy do zgłaszania propozycji tematów nowej serii ZK. Przypominamy też, że od pewnego czasu na naszym forum toczy się na temat kolejnej serii dyskusja. Pewne propozycje już tam padły, ale liczymy na to, że wraz z nowymi zdobywcami ZK przybyło pomysłów na kolejną serię ZK. Warto zapoznać się z całym tematem, a jako jego kontynuację można wpisywać swoje propozycje tematów.



26.12.2016

W ostatnich dniach wszyscy sobie troszkę odpoczęliśmy i zapewne nabraliśmy sił do kolejnych turystycznych wojaży. Mamy w związku z tym dobrą wiadomość, która na pewno ucieszy wszystkich znaczkomaniaków i już za kilka dni pozwoli ruszyć w teren do kolejnych ciekawych miejsc i po kolejne zdobycze. Najnowsze znaczki, które właśnie prezentujemy pojawią się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, a do  sprzedaży trafią od 3 stycznia 2017 roku.

MUZEUM OKRĘGOWE W LESZNIE  No. 395

GALERIA SZTUKI MUZEUM OKRĘGOWEGO W LESZNIE  No. 396

Zapraszamy zatem do Leszna, tym bardziej, że w okolicach jest sporo innych miejsc, które zasługują na Waszą uwagę.



20.12.2016

Kolejna w tym roku znaczkowa premiera przeniesie nas dzisiaj nad morze, a dokładniej do Słowińskiego Parku Narodowego. Tutejsze znaczki w sprzedaży pojawią się 31 stycznia 2017 roku i dostępne będą w siedzibie Muzeum Słowińskiego PN. Ważną informacją jest natomiast to, że znaczek No. 705 wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego dostępny będzie w latarni morskiej, ale o tym poinformujemy w stosownym czasie.

LATARNIA MORSKA CZOŁPINO  No. 705

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY ROWY - CZOŁPINO - RĄBKA  No. 706

Tymczasem zachęcamy do tego, by już planować swoje wiosenne i letnie wyprawy w ten region Polski, a komu zima nie straszna, tego po najnowsze znaczki zapraszamy już od końca stycznia.



17.12.2016

469Jeśli ktoś jeszcze nie ma pomysłu na spędzenie najbliższych dni czy też tygodni, to wraz z dzisiejszą znaczkową premierą podrzucamy pomysł na wycieczkę, która zaprowadzi Was do Jarosławia. Premiera ta zapewne ucieszy wszystkich, bo jakby nie patrzeć południowo-wschodnia część Polski to taka "znaczkowa biała plama" i każdy nowy znaczek i nowy obiekt cieszy nas szczególnie. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Serdeczne podziękowania należą się dyrektorowi Muzeum w Jarosławiu za zrozumienie idei i szybkie podjęcie decyzji o powstaniu tego znaczka.

MUZEUM W JAROSŁAWIU KAMIENICA ORSETTICH  No. 469

Kamienica Orsettich, jedna z najpiękniejszych kamienic w Polsce, ozdoba i symbol Jarosławia, stała się obiektem muzealnym i siedzibą muzeum. Zawiera typowe elementy układu przestrzennego z XVI/XVII wieku: podcień, sklepy dolne i górne, wielką izbę. Przebudowana i wyremontowana „ku ozdobie miasta“ przez kupca włoskiego z Lukki – Wilhelma Orsettiego stanowi egzemplifikację ówczesnej pozycji Jarosławia. Wszystkie sale ekspozycyjne Muzeum są przesklepione, tylko wielka izba nakryta jest drewnianym stropem. W niektórych pomieszczeniach zachowały się oryginalne polichromie, ceramiczne posadzki tzw. olstrych i almarie czyli szafy w grubości murów. Wśród wnętrz wyjątkową rangę posiada wielka izba z drewnianym stropem i dekoracyjnie ujętymi w półkolumny bliźniaczymi oknami (tzw. Gezesy) oraz portalem pokrytym płaską, gęstą ornamentyką o motywach roślinnych i zwierzęcych, prawdopodobnie o proweniencji ormiańskiej. Ciąg sal nawiązuje do pierwotnego charakteru kamienicy. Na parterze, który pełnił funkcje handlowe i reprezentacyjne zaprojektowano ekspozycję poświęconą historii Jarosławia, a wielka izba zachowała status wnętrza reprezentacyjnego. Na piętrze zostały zaaranżowane pokoje mieszkalne typowe dla różnych epok historycznych.



16.12.2016

345Chcielibyśmy dzisiaj poinformować o najnowszym Znaczku Turystycznym, który już za kilkanaście dni (na początku stycznia) pojawi się w Kaliszu. Na znaczku przedstawiono dawny Pałac Gubernatorski, w którym obecnie swoją siedzibę ma znane już wielu turystom Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi od 3 stycznia 2017 r.

PAŁAC GUBERNATORSKI W KALISZU  No. 345

Budynek Starostwa Powiatowego w Kaliszu to dawny Pałac Gubernatorski. Jest on jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Kaliszu. Znajduje się przy Placu św. Józefa, w pobliżu parku i bazyliki. Pobudowany w latach 1586-1591 z fundacji prymasa Polski - ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego, przebudowany w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego w stylu klasycystycznym na gmach urzędowy. Budynek powstał na planie litery E z czterokolumnowym portykiem korynckim. Na tyłach gmachu - od strony ul. Łaziennej - zachował się urokliwy dziedziniec z arkadowymi podcieniami. Równolegle z funkcjami czysto urzędowymi gmach spełniał również rolę reprezentacyjną. To tu mieszkał brat Napoleona, król Westfalii Hieronim Bonaparte oraz przebywał w roku 1813 i 1815 car Aleksander I. Dwadzieścia lat później, w 1835 roku, podejmowano w nim uczestników „zjazdu monarchów” w osobach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz cara Mikołaja I. Od 1965 r. budynek został objęty ochroną prawną i wpisany do rejestru zabytków.



15.12.2016

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W BUDAPESZCIE

60-lecie Muzeum Zagłębia w BędzinieW październiku, podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów w Sulejowie otrzymaliśmy zaproszenie na V spotkanie węgierskich kolekcjonerów ZT. Na spotkaniu tym, rzecz jasna gościliśmy, o czym informowaliśmy dokładnie dwa tygodnie temu na łamach naszego profilu FB. 

Dzisiaj przyszła pora, by podzielić się z Wami wrażeniami z tego spotkania i przy okazji opublikować troszkę więcej fotek niż we wspomnianym newsie. Zapraszamy zatem na chwilę relaksu, usiądźcie wygodnie i zapoznajcie się z relacją z tego spotkania.

Więcej informacji



14.12.2016

NZT 2017W czerwcu 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił uchwałę, na mocy której rok 2017 uchwalono Rokiem Rzeki Wisły. W związky z tym zdecydowaliśmy motyw Roku Rzeki Wisły umieścić w projekcie Noworocznego Znaczka Turystycznego. Grafika jaką widzicie obok nie jest zatem przypadkowa, bo oprócz symbolicznego ukazania przebiegu Wisły, zawiera także istotną informację o samej rzece, w postaci jej długości. Na grafice w sposób symboliczny ujęto także lokalizację znaczkowych miejsc turystycznych położonych nad Wisłą, by podkreślić ich rangę i jednocześnie dodatkowo promować w nadchodzącym roku.

Najnowszy Noworoczny Znaczek Turystyczny w sprzedaży dostępny będzie od stycznia 2017 roku. Turyści będą go mogli zakupić także podczas organizowanych spotkań kolekcjonerów. A więcej na temat tego typu znaczków, które są urozmaiceniem gry kolekcjonerskiej, przeczytać można w słowniczku pojęć znaczkowych. Przypominamy też, że prezentowany NZT jest czwartym tego typu znaczkiem, jaki wydaliśmy, a wszystkie poprzednie można znaleźć tutaj >>.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Wydarzenie to ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, kiedy to w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Ustanawiając rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym".



12.12.2016

RELACJA Z JUBILEUSZOWEJ GALI 60-LECIA MUZEUM ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE

60-lecie Muzeum Zagłębia w BędzinieKilka tygodni temu otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystą Galę z okazji Jubileuszu 60-lecia Muzeum Zagłębia w Będzinie, odbywającą się pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina. Z otrzymanego zaproszenia oczywiście skorzystaliśmy i w wyznaczonym terminie stawiliśmy się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, by wspólnie świętować ten piękny jubileusz

Dzisiaj chcielibyśmy zrelacjonować Wam nasz udział w tym wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją, do której link znajdziecie poniżej.

Więcej informacji



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 37 38 39 40 41 45 50 55 60 >>