Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1286
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1286!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 37 38 39 40 41 45 50 55 >>

15.09.2016

337Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu przenosimy się na północne krańce Polski, a ściślej do Władysławowa. Tu w Centrum Promocji i Edukacji MERK mieści się wystawa poświęcona pracy rybaka i tutaj też od 15 września można zakupić najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.

WYSTAWA RYBACKA - CENTRUM MERK - WŁADYSŁAWOWO  No. 732

Wystawa "Praca Rybaka: jak, gdzie, czym" to jedna z najciekawszych wystaw na Pomorzu. Wystawa w niezwykle ciekawy i interaktywny sposób przedstawia problematykę pracy rybaka (poczynając od zagadnień związanych z budową kutra i łodzi rybackich (szkutnictwo), przez techniki połowów i rodzaje sieci, pracę rybaka na morzu i zatoce, proces rozładunku oraz wstępnego przetwarzania ryb w porcie). To tutaj m.in. można wcielić się w rolę szypra podczas kierowania kutrem rybackim na multimedialnym symulatorze. Znaleźć tu można modele kutrów i łodzi wykonywane przez rybaków. Zwiedzanie wystawy dostarczy zarówno dzieciom jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń oraz w ciekawy sposób przedstawia jeden z najstarszych zawodów na stałe wpisanych w kulturę i tradycję regionu Kaszub Północnych jakim jest zawód rybaka.



14.09.2016

337W 2012 roku, kiedy w Poznaniu powstawały pierwsze Znaczki Turystyczne, tutejsze Muzeum Narodowe, które wprowadziło znaczki, zadeklarowało chęć posiadania znaczków w swoich pozostałych placówkach. Jedną z nich jest Muzeum Sztuk Użytkowych, które po 5 latach budowy Zamku Przemysła oraz remontu budynku Raczyńskiego, placówka w końcu została udostępniona zwiedzającym i tym samym możliwe jest wprowadzenie znaczka w tym miejscu. W związku z powyższym informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny w Poznaniu w sprzedaży dostępny będzie od 15 września. Liczymy także na Wasze relacje z tego miejsca i gorąco zachęcamy do zwiedzania.

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W POZNANIU  No. 385

Muzeum Sztuk Użytkowych, dawniej Muzeum Rzemiosł Artystycznych udostępniono publiczności 23 lutego 1965 roku. Jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu miało siedzibę w części dawnej zabudowy Wzgórza Przemysła, zwanej budynkiem Raczyńskiego, odbudowanej po zniszczeniach wojennych. Muzeum powstało w oparciu o zbiory rzemiosła artystycznego, których historia kolekcjonowania w Poznaniu sięga połowy XIX stulecia. Gromadzone były w ramach działających w naszym mieście instytucji polskich i niemieckich. Od tamtego czasu zbiory są systematycznie rozbudowywane. W latach 2011 – 2016 trwała budowa Zamku Przemysła oraz remont budynku Raczyńskiego. W obu połączonych ze sobą przestrzeniach, na powierzchni ok. 4.000 m2, utworzono nowoczesne muzeum ze studyjnymi magazynami i nową ekspozycją. 26 czerwca 2016 roku, w 721 rocznicę koronacji Przemysła na króla Polski udostępniono publiczności Salę Przemysła i dwa tarasy widokowe na zamkowej wieży. Sala Przemysła poświęcona jest księciu Wielopolski Przemysłowi II, który w 1295 roku został wyniesiony do godności króla Polski. W aranżacji sali zaakcentowano cztery wątki tematyczne związane z Przemysłem i zamkiem: postać Przemysła II, Orzeł Biały jako znak heraldyczny rozpoczynający historię herbu państwowego, historia zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r., powojenne koncepcje restytucji dawnego zamku królewskiego.



13.09.2016

CZY JUŻ ZGŁOSIŁEŚ UDZIAŁ W SPOTKANIU ?

Coraz większymi krokami zbliża się termin V Ogólnopolskiego Spotkania Kolejkcjonerów Znaczków Turystycznych. Przypominamy, że jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać chęć uczestniczenia w tym spotkaniu. Podstawowe dane dotyczące spotkania, ceny i formularze znajdują się na stronie (link). Zachęcamy by zgłoszeń nie odkładać na ostatnią chwilę i niezwłocznie wysłać swój formularz zgłoszeniowyPamiętajcie, że jesteście mile widziani nawet na jeden dzień, kiedy nie pasuje Wam inaczej.

Przy okazji możemy zdradzić, że oczekiwana przez wszystkich piątkowa wycieczka planowana jest po jednym z piotrkowskich browarów oraz wraz z przewodnikiem po Piotrkowie Trybunalskim. Zdradzimy także, że w związku ze spotkaniem w Piotrkowie Trybunalskim powstaną kolejne znaczki i te będzie można zdobyć m.in podczas wspomnianej wycieczki.


Więcej informacji

13.09.2016

Dokładnie dwa tygodnie temu gościliśmy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, gdzie odbyło się spotkanie w ramach inauguracji dwóch Znaczków Turystycznych dotyczących Kopalni Wujek.

Dzisiaj przedstawiamy relację z tego spotkania i tym samym gorąco zachęcamy internautów i kolekcjonerów Znaczków Turystycznych odwiedzających naszą stronę by zapoznać się z przebiegiem i tematyką tego spotkania.

Opis spotkania znaleźć można w dziale "Targi, wystawy, prelekcje" lub bezpośrednio klikając w poniższy link. Zapraszamy.

Więcej informacji



10.09.2016

Prezentacje2014Tradycyjnie już, jak co roku we wrześniu, serdecznie zapraszamy na Prezentacje Gospodarcze w Ząbkowicach Śląskich. Po raz kolejny miejscem skupiającym wystawców będzie Hala Słoneczna, a impreza odbędzie się w dniach od 17 do 18 września.

Kolejny raz w ramach Prezentacji Gospodarczych także Znaczki Turystyczne będą miały możliwość zaprezentowania znaczkowej idei.  Jeśli zatem macie ochotę aby się z nami spotkać lub przez przypadek będziecie w okolicy to pamiętajcie, że zawsze jesteście mile widziani.

Organizatorzy targów czyli Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich oraz Gmina Ząbkowice Śląskie przygotowały szereg atrakcji towarzyszących wystawom m. in. koncerty i zabawy. Wstęp na teren Hali Słonecznej jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie !!!

Zespół Znaczków Turystycznych



6.09.2016

Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy. Tak się złożyło, że jakiś czas temu Zamek Joannitów w Łagowie w ramach promocji swojego Znaczka Turystycznego podarował nam kilka koszulek z okolicznościową grafiką przedstawiającą zamek. Postanowiliśmy rozdać Wam te koszulki, byście podczas swoich podróży mogli promować także ZMT, ale żeby nie było tak łatwo, oczekujemy pewnej aktywności na łamach naszego profilu na FB.

Promocję kierujemy do wszystkich fanów naszego profilu na facebooku, więc aby wziąć udział w losowaniu koszulek trzeba lubić nasz profil na FB. Dlatego też w losowaniu wezmą udział tylko osoby, które polubią nasz dzisiejszy post "promocyjny" (link) i jednocześnie lubią nasz profil. Klikać "lubię to" można do najbliższej soboty do godziny 20:00. Wszystkie lajki z tej godziny zostaną zapisane i w niedzielę ok. godziny 18 przedstawimy Wam relację z losowania koszulek i listę szczęśliwców.

Posiadamy 5 koszulek: 3 męskie w kolorze czarnym i 2 damskie w kolorze białym. W niedzielnym losowaniu rozdamy jednak tylko 3 koszulki (2 męskie i 1 damską), a kolejne dwie rozdamy przy kolejnej okazji (bliżej zimy).

 

Wszystkie koszulki, które posiadamy występują w rozmiarze L i mają następujące wymiary:

damskie (białe) A: 48 cm, B: 64 cm,

męskie (czarne) A: 57 cm, B: 74 cm,

 

Także zapraszamy Was do sprawdzenia swoich wymiarów, a później do zabawy. Oczywiście nie wymagamy pod dzisiejszym postem na FB komentarzy, ale jak zwykle będą one mile widziane, podobnie jak udostępnienia. Życzymy miłej zabawy.



1.09.2016

337To już swego rodzaju tradycja, że wraz z nadejściem pierwszego dnia miesiąca na naszej stronie pojawia się premiera kolejnego Znaczka Turystycznego. Tym razem gratka dla miłośników zamków i wszelkiego rodzaju warowni. Oczywiście tradycyjnie przypominamy, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 2 września, aczkolwiek planując wizytę w tym miejscu warto w pierwszych dniach po premierze skontaktować się z Punktem Informacji Turystycznej, w której znaczek będzie sprzedawany. ("OL-TUR-2", ul. Zamkowa 13)

ZAMEK KRÓLEWSKI W OLSZTYNIE K. CZĘSTOCHOWY  No. 580

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd. Składał się z zamku górnego, z wysoką na 20 metrów wieżą głodową. Wewnątrz ulokowane były także domy mieszkalne, pomieszczenia magazynu żywności i amunicji oraz kaplice i skarbiec. Poniżej zamku górnego usytuowano zamek dolny mieszczący wewnątrz grubych na 2 m. murów budynki gospodarcze oraz mieszkania dla pozostałej części czeladzi. Do dnia dzisiejszego zachowały się obszerne fragmenty zamku górnego z wieżą cylindryczną i kwadratową oraz z murami domów mieszkalnych. Widoczne są także zarysy murów zamku dolnego i podzamczy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku, jednak wiadomo, że budowla powstała nieco wcześniej. W późniejszych latach zamek został rozbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, który uczynił z niego jeden z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano. W pierwszej połowie XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, a ostatecznie został zniszczony w 1656 r. kiedy to podczas potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto, któremu w późniejszych latach odebrano prawa miejskie.



31.08.2016

ZOW powietrzu już czuć koniec wakacji, które jak zwykle były za krótkie by solidnie odpocząć i zwiedzić co niezwiedzone. Nie martwcie się jednak, zwiedzać Polskę można zawsze, a my damy Wam dzisiaj pretekst, by raz jeszcze odwiedzić Piotrków Trybunalski, w którym oprócz wielu zabytków i Znaczków Turystycznych jest już dostępny najnowszy Znaczek Okolicznościowy. 

800 LAT PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO 1217 - 2017

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego przypadającego w 2017 roku. Nieznana jest dokładna data otrzymania przez Piotrków praw miejskich. Pierwsze wzmianki o Petrecoue odnajdujemy w dokumentach Leszka Białego z 1217 roku. Za panowania Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę murów miejskich, którą zakończono na początku XV wieku. W 1374 roku Piotrków został siedzibą powiatu sądowego, następnie starostwa grodowego i ostatecznie także siedzibą powiatu. W XV wieku miasto stało się miejscem zjazdów i narad o znaczeniu ogólnopaństwowym, a później także sejmów walnych. W 1493 roku podczas sejmu, który obradował w Piotrkowie, została ustalona struktura Sejmu Polskiego z podziałem na trzy izby, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.



30.08.2016

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Rawiczu, gdzie w ramach 16. Rawickich Mostów Sztuki mieliśmy okazję zaprezentować Znaczek Turystyczny, który tego dnia pojawił się w sprzedaży w Muzeum Ziemi Rawickiej. W Rawiczu naszego wystąpienia mieli okazję posłuchać miejscowi kolekcjonerzy ZT, natomiast dzisiaj chcielibyśmy podzielić się wrażeniami z tego spotkania także z innymi kolekcjonerami.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią relacji.

Więcej informacji



26.08.2016

Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, do której co pewien czas powaracają turyści. Miasteczko to wyróżnia się tym, że znaleźć tam można kilka znaczków turystycznych, przy czym za sprawą tutejszego Sankturarium większość z nich to znaczki o tematyce sakralnej. Oczywiście mamy na myśli Bardo Śląskie i tutejsze trzy Znaczki Turystyczne i cztery ZO. Dzisiaj jednak chcielibyśmy Wam pokazać tablicę, która już od jakiegoś czasu wisi w pomieszczeniach Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, ale dopiero teraz znaleźliśmy chwilkę czasu by Was o tym poinformować.

Otóż chcieliśmy w jakiś sposób wyróżnić to miejsce, by zarówno turyści podążający szlakiem Znaczka Turystycznego jak i ci nie wiedzący nic o naszej pasji i o znaczkach, mogli się dowiedzieć, że Bardo i tutejsze Sanktuarium to taka znaczkowa kolebka, od której wiele się zaczęło.

Wspomniana tablica wisi w pomieszczeniu, w którym znajduje się Ruchoma Szopka. Przedstawiono na niej w jednej części wizerunki 56 Znaczków Turystycznych o tematyce sakralnej, natomiast w drugiej części, oddzielonej wizerunkiem figury Matki Bożej Bardziej wizerunki znaczków, które można nabyć w bardzkim Sanktuarium.

Mamy nadzieję, że tablica, jak i miejsce, w którym znalazła swój dom, sprawią, że o znaczkach dowiedzą się kolejne osoby, które odwiedzają to miejsce. Liczymy także na to, że zaprezentowane na tablicy znaczki pozwolą turystom i pielgrzymom w wyborze kolejnych miejsc do których warto dotrzeć.



24.08.2016

337W chwili, w której publikujemy tego newsa w Rawiczu w Ramach 16. Rawickich Mostów Sztuki trwa prezentacja widocznego tu znaczka. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i zachęca do odwiedzenia zarówno rawickiego muzeum, ale i innych zabytków, które w tym mieście znajdziemy. Za powstanie znaczka szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Muzeum Ziemi Rawickiej, ale także miejscowym kolekcjonerom (Ilonie, Markowi i Maciejowi), którzy swoją pasją potrafili zarazić innych i sprawić by Rawicz także zaistniał na mapie Znaczków Turystycznych.

MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU  No. 397

Siedzibą muzeum jest wybudowany w latach 1753-1756 ratusz, na wieży którego zainstalowano w 1783 r. pierwszy na ziemiach polskich piorunochron. W Sali Rawickiej pokazane są zabytki związane z cechami – miasto od XVII do XIX w. było jednym z głównych ośrodków rzemieślniczych w Wielkopolsce. W Sali Etnograficznej są eksponaty obrazujące życie codzienne i folklor okolic Rawicza, m.in. mikroregionu hazackiego. W Sali Brackiej zgromadzone są pamiątki związane z Bractwem Kurkowym w Rawiczu, najstarszą organizacją w mieście, utworzoną w 1642 r. Sala Kadecka poświęcona jest Korpusowi Kadetów w Rawiczu, który powstał w 1925 r. jako jedna z trzech, a od 1936 r. - dwóch tego typu szkół w Polsce. W Sali Portretowej jest cenna kolekcja portretów właścicieli Rawicza z XVII  i XVIII w. Muzeum ma bogaty zbiór europejskiej sztuki współczesnej, efekt Rawickich Mostów Sztuki - corocznych spotkań artystów.



23.08.2016

337Lato ucieka nieubłaganie, a my chcemy Wam jeszcze pokazać kilka wartych uwagi miejsc, w których zapaleni turyści na pewno znajdą coś dla siebie. Tym razem proponujemy podróż na Ziemię Pałucką, a konkretnie do Żnina i pobliskiej Wenecji. Najnowsze znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży dlatego wszystkim z Was, którzy nie macie planów na najbliższe dni,  polecamy właśnie to miejsce i najnowsze znaczki. 

MUZEUM ZIEMI PAŁUCKIEJ W ŻNINIE  No. 718

MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W WENECJI  No. 719

A po zwiedzeniu obu placówek, zachęcamy, by koniecznie się tym pochwalić przesyłając nam relację czy fotografie z wyprawy.



21.08.2016

Pamiętacie IV Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT? Prawda, że to tak niedawno? A już za 2 m-ce spotykamy się ponownie na „półjubileuszowym” V Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT. Jak już wiecie z wcześniejszych zapowiedzi miejscem zjazdu będzie centralna Polska-Sulejów, Ośrodek Wczasowy Dresso www.dresso.pl. Termin stały, a więc drugi weekend października 06.10.2016 – 09.10.2016. Podobnie jak w roku ubiegłym zjazd rozpocznie się już w czwartek. Zapraszamy osoby, które skorzystają z noclegu, jak i te, które nie będą z niego korzystać. Piątek będzie dniem „wycieczkowym”, natomiast sobota, dzień najważniejszy, będzie dniem oficjalnym czyli znaczkowe obrady, na których przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem ZT w Polsce. Niedziela będzie dniem odjazdu do domów. Mapka dojazdowa znajduje się na stronie Dresso, natomiast osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mające problem z dojazdem proszone są o kontakt. Nikt nie pozostanie bez pomocy :-).Tyle w skrócie, szczegóły poszczególnych dni podamy w najbliższym newsie. Dzisiaj podajemy cennik oraz dane do kontaktu i zgłoszeń.


Więcej informacji

18.08.2016

337Czasem jest tak, że wszystko jest mega dobrze ułożone, a niekiedy pełen spontan. I właśnie to drugie ma miejsce dzisiaj. Newsa tego piszemy po zejściu ze szlaku, na parkingu, na kolanie, ale wszystko tylko i wyłącznie po to byście się dowiedzieli, że już od jutra 19.08 w Nowym Tomyślu dostępny będzie Znaczek Okolicznościowy

JUBILEUSZ 230-LECIA NOWEGO TOMYŚLA (1786 - 2016)

Znaczek wydany z okazji obchodów 230-lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Okolicznościowy znaczek przedstawia herb szlachecki Feliksa Szołdrskiego – założyciela Nowego Tomyśla oraz rok nadania praw miejskich – 1786. Jubileuszowy Znaczek Turystyczny będzie można zakupić w czasie trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w dniach od 19 – 21 sierpnia br. na stoisku promocyjnym gminy Nowy Tomyśl. Stoisko będzie czynne w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (ul. Topolowa 11)



12.08.2016

337Chciałoby się napisać, że cieszymy się z kolejnych znaczków, ale może zamiast tego po prostu zaprosimy Was do Katowic, do miejsca w którym wciąż żywa jest pamięć o górnikach poległych w wyniku pacyfikacji Kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Zapraszamy na lekcję historii, a przy okazji po tutejsze znaczki, które w sprzedaży pojawią się od 16 sierpnia.

UWAGA: W dniach 1-15 sierpnia muzeum nieczynne.

KRZYŻ POMNIK GÓRNIKÓW KOPALNI WUJEK W KATOWICACH  No. 611

Krzyż Pomnik Górników Kopalni Wujek stanął w miejscu gdzie w trakcie stanu wojennego 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji Kopalni Wujek czołg dokonał wyłomu, przez który na teren kopalni weszli zomowcy. Pomnik składa się z ponad trzydziestometrowego krzyża, miejsca zgromadzeń, kolumnady, ceglanego muru z pamiątkowymi tablicami oraz z „kratownicy” składającej się z dziewięciu zespolonych ze sobą krzyży, symbolizujących śmierć dziewięciu górników, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO. Podczas uroczystości w każdym z krzyży pali się gazowy znicz. Został zaprojektowany przez Alinę Borowczak-Grzybowską i  Andrzeja Grzybowskiego. Pomnik został odsłonięty 15 grudnia 1991 r. przez prezydenta Lecha Wałęsę i poświęcony przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza Stolicy Apostolskiej.

MUZEUM IZBA PAMIĘCI KOPALNI WUJEK W KATOWICACH  No. 612

Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Po muzeum oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku na Kopalni Wujek w grudniu 1981 r.: Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk, Stanisław Płatek. Jeden z najważniejszych elementów ekspozycji, to specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm na 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska w grudniu 1981 roku. Ponadto w muzeum można zobaczyć górniczy hełm jednego z zastrzelonych górników - Janka Stawisińskiego, łuski i pocisk, znalezione w miejscu, gdzie strzelano 16 grudnia 1981r.; pojemniki po gazie łzawiącym. W muzeum prezentowane są również filmy dokumentalne o pacyfikacji Kopalni Wujek i stanie wojennym.



10.08.2016

RELACJA Z WYCIECZKOWEGO SPOTKANIE W ŁĘKNICY

Spotkanie w ŁęknicyPisaliśmy niedawno o spontanicznym spotkaniu kolekcjonerów z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, którzy w ramach wspólnego zwiedzania Łużyc zorganizowali sobie takie mini spotkanie kolekcjonerów.

Dzisiaj publikujemy relację z tego spotkania i kilka fotek, abyście także mogli poczuć ten klimat. Jak widać spotkanie kolekcjonerów można zrobić zawsze i wszędzie. Cieszymy się, że bierzecie też sprawy w swoje ręce i nie czekacie na jakieś odgórne hasło, że się spotykacie i co najważniejsze - zwiedzacie nasz piękny kraj.

Zapraszamy zatem do lektury relacji, którą specjalnie dla Was przygotował Roman, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pamieć.

Więcej informacji



9.08.2016

GDZIE JEST TEN ZNACZEK - ZNÓW NIEDOSTĘPNY ...?

PORADNIK JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 2 "KARTA ZNACZKA"

W ostatnim czasie coraz częściej otrzymujemy od kolekcjonerów e-maile i telefony z informacjami o braku znaczka w jakimś miejscu. Niestety, coraz częściej są to swojego rodzaju zarzuty pod naszym adresem, choć nie zawsze za brak znaczka czy to, że kolekcjoner go nie zdobył, my odpowiadamy. Faktem natomiast jest, że każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane (szczególnie te napływające pod postacią komentarzy i odkliknięć dostępności). Po miesiącu od wprowadzenia nowej strony i przeanalizowaniu prawie 1500 zgłoszeń stwierdziliśmy jednak, że bardzo duże grono turystów nie wie, gdzie szukać informacji o dostępności znaczków, a już w ogóle zdziwiliśmy się, gdy ktoś powoływał się na dane z "Mapy Znaczków Turystycznych z 2014 roku".

Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków. W tym artykule pragniemy nieco przybliżyć Wam budowę nowej strony internetowej, która była, jest i będzie najbardziej aktualnym źródłem informacji o Znaczkach Turystycznych. Napiszemy także o narzędziach pomocniczych, ale póki co ze względu na złożone procesy aktualizacji nie są aktualizowane z dużą częstotliwością, więc nie można ich uznać za aktualne źródło informacji o znaczkach.

Więcej informacji



5.08.2016

337Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najciekawszych wydarzeń tegorocznego lata. W dniach od 13 do 15 sierpnia, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, odbędzie się pięćdziesiąta edycja "Dymarek Świętokrzyskich"  Z tej też okazji został wydany Znaczek Okolicznościowy, który co prawda jest już dostępny w sprzedaży, jednak gorąco zachęcamy, by zdobyć go właśnie podczas wspomnianej powyżej imprezy. 

50. DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE W NOWEJ SŁUPI

Dymarki Świętokrzyskie to zjawisko, pod postacią którego kryje się organizowana już po raz 50-ty impreza o tej samej nazwie. Historia „Dymarek Świętokrzyskich” ściśle związana jest z dziejami antycznymi i starożytnym hutnictwem w rejonie Gór Świętokrzyskich. Dziś "Dymarki Świętokrzyskie" to, trwający od 1967 roku, spektakl łączący wiedzę historyczną, z elementami folkloru. Jego głównym punktem jest wytop żelaza w pradawnych ziemnych piecach zwanych dymarkami, metodą jaką przed dwoma tysiącami lat, stosowali miejscowi hutnicy.



29.07.2016

SPOTKANIE W TCZEWIE PRZY OKAZJI PREMIERY ZNACZKA

Znalec Republiki Ceskiej 2016Kilka dni temu w Tczewie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem drewniany krążek promujący tczewski most pojawił się w sprzedaży w środku tygodnia. Z tej okazji nie planowano żadnych specjalnych wydarzeń, aczkolwiek w lokalnej prasie pojawiły się wzmianki o najnowszym znaczku. W dniu wejścia do obiegu wspomnianego znaczka grupa lokalnych "znaczkomaniaków" zupełnie przypadkowo, a może i w zmowie (tego nie wiemy), spotkała się w kawiarni "Mała Czarna Cafe" by wypić kawę i przede wszystkim stać się posiadaczami kolejnego drewnianego cudeńka. Poczytajcie zresztą sami co uczestnicy spotkania napisali na ten temat.

Więcej informacji



28.07.2016

337Pozostając w tematyce sakralnej, przenosimy się do północno-zachodniej Polski. Tam, w mieście kolejarzy, znamym skądinąd z występowania trzech innych znaczków,  pojawił się właśnie kolejny krążek. Znaczek do sprzedaży trafi 29 lipca, a dostępny będzie na terenie szczecineckiej Kawarii u św. Rozalii. Po szczegóły tradycyjnie odsyłamy do opisu znaczka i prezentowanego miejsca.

KALWARIA U ŚWIĘTEJ ROZALII W SZCZECINKU  No. 568

Szczecinecka Kalwaria jest częścią Parafii pw. św. Rozalii z Palermo w Szczecinku. To jedyna w swoim rodzaju kamienna kalwaria w Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, a trzecia taka Droga Krzyżowa w Polsce. Prócz charakteru religijnego, nawiązuje poprzez niektóre elementy do historii miasta i Polski. Składa się z 3. „ścieżek”. Najważniejsza z nich - Plenerowa Droga Krzyżowa i dwie pozostałe - „Scieżka Patronów” i „Ścieżka Historii” ( wszystkie kamienne), zawierają razem około 40 obiektów, nie wliczając samego kościoła z nietypową bryłą architektoniczną. Spośród tak licznych można wyróżnić te najciekawsze i najokazalsze, a więc: stację „Miniatura Ostrej Bramy” wzorowaną na wileńskiej Ostrej Bramie, grotę św. Rozalii z figurą patronki – replikę z Palermo na Sycylii, stację „Marientron” z figurą Szczecineckiej Matki Bożej Zielnej, muzeum parafialne – jedyne takie w diecezji (z bogatym zbiorem eksponatów kamiennych z ciekawych miejsc, zbiorem muszli i bursztynu) oraz lapidarium, czyli „Szczecinecki Świat Kamienia”, także jedyne w diecezji, które eksponuje kamienie z wielu miejsc świata, mające wartość geograficzno-historyczną oraz religijną. Szczecinecka Kalwaria, kamienna i zielona, istnieje zaledwie 17 lat, a już swoją atrakcyjnością, w sensie religijnym i turystycznym potrafiła przyciągnąć tysiące pielgrzymów i turystów nie tylko z regionu, lecz kraju i świata.



27.07.2016

337Znaczkowa idea dociera do coraz to nowych miejscowości, ale też i do nowych miejsc. Znany większości Piotrków Trybunalski, w którym dotychczas funkcjonowało 5 ZT, właśnie doczekał się kolejnego znaczka. Ten w sprzedaży pojawi się od 28 lipca, a my już teraz zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca i oczywiście zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRYBUNALSKIEJ W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 242

Piotrków Trybunalski - kościół Jezuitów pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w stylu późnego baroku z XVIII w. Wnętrze kościoła bogato zdobione. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Matką Boża Trybunalską (zarys tego obrazu przedstawiono na znaczku). Namalowany w XVI w. przez nieznanego włoskiego artystę. Ofiarowany Trybunałowi Koronnemu w 1580 r. i przez 212 lat towarzyszył sesjom Trybunału. W 1792 r., gdy zaborca zlikwidował Trybunał, obraz zdeponowano w archiwum. W 1829 r. dzięki staraniom Rektora kościoła obraz został odzyskany i przeniesiony do pojezuickiej świątyni. Koronowany uroczyście 26.05.2006 r. w Warszawie przez papieża Benedykta XVI, poświęcenie koron już wcześniej dokonał papież Jan Paweł II. W 2007 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Matka Boża Trybunalska została ogłoszona Patronką Polskich Parlamentarzystów.



26.07.2016

337Niespełna miesiąc temu w Tczewie miała miejsce konferencja w ramach której swoją inaugurację miał Znaczek Okolicznościowy z wizerunkiem tczewskiego mostu. Niejako pokłosiem tej konferencji jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny, który w sprzedaży pojawi się już 27 lica, dokładnie w 165 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tczewskiego mostu. Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów do Tczewa i zwiedzania tutejszych zabytków.

MOST TCZEWSKI - MIĘDZYNARODOWY ZABYTEK INŻYNIERII BUDOWLANEJ  No. 567

W momencie oddania do użytku w 1857 r. był to najdłuższy most Europy i pierwszy żelazny most na Wiśle. Okrzyknięty cudem ówczesnej techniki stał się wzorem dla budowniczych innych mostów. 1 września 1939 r. o godz. 4:34 (11 min. przed Westerplatte) został zaatakowany przez Niemców, co pozwala uznać go za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. Częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie został w pełni odbudowany dopiero w 1959r. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które w 2000 r. zostały wpisane na listę zabytków. Pozostałą część budowli stanowią różne rozwiązania techniczne będące namacalnym dowodem ewolucji budownictwa mostowego. W 2004 r. Most Tczewski został uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.



25.07.2016

PORADNIK - JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 1

Weekend to wymarzony moment by napisać słów kilka o naszej nowej stronie internetowej, która pojawiła się w pierwszy dzień wakacji. Postanowiliśmy stworzyć poradnik ułatwiający poruszanie się po stronie i na stałe umieścić go w dziale "Publicystyka" tak by w każdej chwili łatwo można było do niego sięgnąć i poczytać.

Prace nad stroną trwały od dawna, a zaczęło się niewinnie od tego, że kiedyś zapragnęliśmy mieć funkcjonalności zbliżone do tych na czeskiej stronie, a potem także możliwość dodawania do kolekcji znaczków z innych państw. Później pojawiła się aplikacja na telefony i urządzenia mobilne i zaczęły się problemy z synchronizacją danych pomiędzy poszczególnymi narzędziami i stronami. Pod koniec ubiegłego roku zakasaliśmy rękawy i w zestawie kilku osób obeznanych w sprawach informatycznych usiedliśmy wspólnie i rozpoczęliśmy budowę nowej strony od stworzenia ogólnych założeń, wypisania oczekiwań i przygotowania wszystkiego dla programistów. Zima minęła na powolnych konsultacjach ze specjalistami, którzy przenosili dane i w międzyczasie wprowadzali poprawki uwzględniając nasze uwagi.

Więcej informacji



21.07.2016

337Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji. Kto jednak jeszcze nie miał okazji wypoczywać i zwiedzać, temu dzisiaj dajemy kolejny pretekst by wreszcie coś zaplanować. Tym razem zapraszamy do Łagowa, gdzie pośród jezior ostał się prastary zamek. O jego historii można poczytać poniżej, a nalepiej miejsce poznać osobiście zwiedzając ten piękny obiekt. Premierowy znaczek w sprzedaży pojawi się od 22 lica.

ZAMEK JOANNITÓW W ŁAGOWIE  No. 338

Zamek Joannitów został zbudowany na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Obecnie budynek składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł które tworzą renesansowy dziedziniec. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Budowę zamku rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku. Na początku XVI w. na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24 metrową wieżę. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja.



20.07.2016

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY

Wszystko rozpoczęło się w 1985 roku. Wtedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie by Światowe Dni Młodzieży odbywały się w diecezjach co roku w Niedzielę Palmową, a  regularnie co 2-3 lata w wyznaczonym przez papieża miejscu. Tak też się stało i od tego czasu w różnych miejscach globu odbyło się 30 spotkań młodzieży, wypełnionych wiarą, nadzieją, miłością i modlitwą. 

Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się już za kilka dni (od 26 do 31 lipca) w Krakowie. Także my postanowiliśmy włączyć się w te wydarzenia i za namową licznych kolekcjonerów wydać Znaczek Okolicznościowy, który będzie pamiątką po spotkaniu i oryginalnym gadżetem dla jego uczestników.

XXXI ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - KRAKÓW 2016

Na mocy porozumienia jakie zawarliśmy z Pocztą Polską S.A, znaczki, o których mowa dostępne będą w sprzedaży na 26 stoiskach zlokalizowanych głównie w Krakowie i okolicach. Ponadto znaczki można będzie nabyć w kilku innych miejscach w Polsce. Wszelkie lokalizacje miejsc sprzedaży dostępne są poniżej opisu znaczka w jego karcie. Wydrukowane przez Pocztę Polską plakaty m.in. z wizerunkiem ZO zawisną w placówkach pocztowych na terenie całego kraju.

Zastanawiacie się zapewne co Znaczki Turystyczne mają wspólnego ze ŚDM, co w ogóle turystyka ma z tym wspólnego. Otóż ma i to wiele. Pielgrzymowanie to turystyka, więc każdy pielgrzym to turysta, nie musi on jednak zwiedzać tylko muzeów czy kopalni, jego celem są także miejsca sakralne, szlaki prowadzące do miejsc świętych, czyli także te miejsca, które widnieją na znaczkach. Turyści - pielgrzymi, którzy przyjadą z całego świata zapewne będą chcieli poznać przy okazji piękne i wartościowe miejsca naszej Ojczyzny, a przecież w wielu z nich są nasze Znaczki Turystyczne. Zapewne też wielu z Was ma swojego turystycznego mentora, ale założymy się, że dla wielu będzie to także postać najsłynniejszego polskiego turysty - pielgrzyma, Karola Wojtyły, a On bezsprzecznie jest związany ze ŚDM.

Mamy nadzieję, że prezentowany powyżej znaczek zainteresuje wszystkich znaczkowych turystów bez względu na poglądy, preferencje i zainteresowania turystyczne.

W związku z licznymi pytaniami informujemy, że sprzedaż korespondencyjna znaczków będzie miała miejsce dopiero po zakończeniu ŚDM.



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 37 38 39 40 41 45 50 55 >>