Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1286
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1286!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 39 40 45 50 55 >>

8.12.2016

436Powoli kończy się 2016 rok i chcielibyśmy sfinalizować kwestię mini kalendarzy Mikrus, o których pisaliśmy w październiku, a które właśnie dotarły do nas z drukarni. Cena za kalendarzyk tak jak pisaliśmy pierwotnie to 5 zł/szt. plus oczywiście koszty przesyłki w wysokości 7 zł.

Prosimy więc osoby, które poprzez Facebook deklarowały chęć zakupu kalendarzy, by wysyłały zamówienia na adres info@znaczki-turystyczne.pl podając:

imię i nazwisko

adres do f-ry i wysyłki

ilość zamówionych kalendarzy

Jednocześnie informujemy, że wszyscy, którzy zapisali się na kalendarze w Sulejowie mają je już odłożone (faktury niebawem dostaniecie pocztą e-mail), prosimy jedynie o informację czy mamy je wysłać czy połączyć z ewentualnym zamówieniem ZT.

Będziemy się starali wysłać zamówione kalendarze jeszcze przed świętami, tak byście najdalej w pierwszych dniach Nowego Roku mieli je u siebie. Na wszelkie dane czekamy do soboty 10 grudnia (dotyczy osób, które zgłaszały chęć zakupu poprzez FB i spotkanie w Sulejowie, pozostałe osoby mogą zgłaszać chęć zakupu do niedzieli 18 grudnia lub do wyczerpania zapasów).



7.12.2016

436Wczorajsza premiera ZO była tylko wstępem mającym na celu uchronienie kolekcjonerów od szoku jaki mogłaby wywołać premiera łączona, w dodatku po ponad miesięcznej przerwie w publikacjach nowych znaczków numerycznych. Mamy nadzieję, że wczorajszym ZO bardzo się ucieszyliście, w związku z tym, aby dodatkowo zachęcić wszystkich kolekcjonerów do wizyty w Głuchołazach dzisiaj przedstawiamy kolejny Znaczek Turystyczny z tego miasta. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 9 grudnia.

KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W GŁUCHOŁAZACH  No. 159

Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca w Głuchołazach to najważniejszy zabytek Głuchołaz. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1285 roku. Wtedy Głuchołazy były biskupią osadą graniczną. Świątynię zbudowali pierwsi osadnicy około 1250 roku. Z tamtych lat zachował się wczesnogotycki portal z maskami mnichów oraz bryła zachodniej fasady. Obecny wygląd budowla uzyskała po przebudowie w latach 1729-1733. Neobarokowy ołtarz główny powstał w 1921 roku, natomiast w nawach bocznych usytuowanych jest 8 ołtarzy o cechach późnobarokowych. W ołtarzu głównym dominuje figura św. Wawrzyńca, patrona świątyni, któremu po bokach towarzyszą postacie św. Mikołaja i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Poniżej znajdują się dwa anioły trzymające symbole świętego, a więc ruszt i pochodnię. Na uwagę zasługuje także ambona ze sceną męczeństwa św. Wawrzyńca przedstawioną na balustradzie schodów oraz bogatą dekoracją figuralną. Wokół kościoła usytuowany był cmentarz, który zaczął funkcjonować około poł. XIII wieku. W 1800 roku cmentarz całkowicie zamknięto, a w 1830 roku usunięto ostatni pomnik nagrobny z placu kościelnego. Głuchołazy kilkakrotnie nawiedzały silne powodzie z których pierwsza z 1472 r. kiedy to woda sięgała w mieście do 4 metrów. Upamiętnia to tablica wmurowana 100 lat później we wschodnią ścianę kościoła, która do dziś oznacza poziom do którego sięgała woda.



6.12.2016

40036Dzisiaj miła niespodzianka dla wielbicieli znaczków z motywami kolejowymi. Oto bowiem przedstawiamy Znaczek Okolicznościowy upamiętniający ponowne otwarcie kolejowego przejścia granicznego w Głuchołazach. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 9 grudnia, a dostępny będzie w Głuchołazach, w księgarni przy ulicy Rynek 25.

10. ROCZNICA PONOWNEGO OTWARCIA KOLEJOWEGO PRZEJŚCIA GRANICZNEGO W GŁUCHOŁAZACH

Głuchołazy to miasto położone u podnóża Gór Opawskich. Zasługują na uwagę również poprzez ciekawe linie kolejowe przechodzące przez miasto. To tutaj zbiegają się trzy linie: Nysa – Głuchołazy, Krnov (Czechy) – Głuchołazy oraz Hanusovice (Czechy) – Głuchołazy. Głuchołazy stały się stacją transgranicznej linii kolejowej jeszcze w czasach austro-węgierskich. Budowa linii kolejowej w tak górzystym terenie nie jest łatwą sprawą, początkowo rozważano przebicie dwóch tuneli jednak ostatecznie zbudowano tzw. pętle kolejową z Opawy do Jesenika przez Głuchołazy. Linia ta powstała po dwóch stronach granicy austriackiej i pruskiej. Najpierw w 1875 r. z Krnova do Głuchołaz, a w 1888 r. z Głuchołaz do Hanusovic przez przełęcz Ramzova – najwyżej położony odcinek kolei w Czechach. Niemcy w 1875 r. połączyli Głuchołazy z linią kolejową tzw. podsudecką. Dzięki temu z Głuchołaz kolej kursowała bezpośrednio do Berlina, Wrocławia, Wiednia, Pragi, Brna czy Opola. Po wojnie Głuchołazy były terenem spornym właśnie ze względu na istnienie transgranicznej linii kolejowej jednak w 1948 roku podpisano konwencję o tranzycie kolejowym przez Głuchołazy. Czeskie pociągi ruszyły wtedy tranzytem pod specjalnym nadzorem. Zatrzymywały się w Głuchołazach, ale tylko dla zmiany kierunku jazdy. Nie wolno było wówczas wysiadać ani wsiadać do pociągu, a przejazd na terytorium Polski do lat 80-tych konwojowali żołnierze WOP. 9 grudnia 2006 roku, po długiej przerwie ponownie otwarto kolejowe przejście graniczne w Głuchołazach, a odprawa odbywała się na peronie dworca. 21 grudnia 2007 roku z chwilą wejścia Polski do strefy Schengen, już bez odprawy można wsiadać i wysiadać na stacji Głuchołazy i podróżować w głąb Czech lub Polski.



1.12.2016

ANDRZEJKOWE SPOTKANIE W KOMORNIKACH

Klub KolekcjonerówNiekiedy jest tak, że człowiek nie ma weny i choćby nie wiadomo co się chciało napisać, to jakoś nie można sklecić żadnego sensownego zdania. Tak też było w przypadku ubiegłotygodniowego spotkania kolekcjonerów, które odbyło się w Komornikach. Plan był taki, by do niedzieli coś skrobnąć, ale jak, kiedy pustka słowna zagościła w głowie. Nadszedł nowy tydzień, a tu jak nie było weny twórczej, tak nadal jej nie ma. Aż w końcu przyszedł czwartek, a wraz z nim olśnienie i tekst napisał się niemal sam. Poczytajcie zatem.

Więcej informacji



9.11.2016

40036Informujemy, że już za kilkanaście dni, a dokładnie w dniach 19-20 listopada do obiegu trafi najnowszy Znaczek Okolicznościowy, który tym razem poświęcony jest organizowanym przez Oddział PTTK w Strzelinie rajdom na orientację noszącym nazwę "Rogaining". Imprezy te odbywają się cyklicznie dwa razy w roku i skupiają miłośników turystyki, sportu i zdrowego trybu życia. Prezentowany obok ZO dostępny będzie w dniu 19-20.11 w biurze zawodów, mieszczącycm się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamienniku (GPS: 50.570204, 17.149242), a w roku 2017 podczas czerwcowych zawodów. Więcej informacji nt. zawodów, na stronie internetowej.

TURYSTYCZNE ZAWODY NA ORIENTACJĘ DLA KAŻDEGO - PTTK STRZELIN

Strzeliński Rogaining organizowany przez PTTK Strzelin od 2011 roku jest rodzajem turystycznego rajdu na orientację, w którym drużyna składająca się z 2-5 osób planuje swoją trasę, a następnie stara się w ciągu 8 lub 10 godzin odwiedzić jak najwięcej punktów kontrolnych rozmieszczonych w terenie i oznaczonych na mapie turystycznej. Zawody są otwarte dla uczestników w różnym wieku, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Rogaining jest imprezą na orientację o charakterze turystycznym, zarówno dla "wyrypiarzy", jak i dla osób startujących rekreacyjnie - ciekawa forma zabawy również dla rodzin. Tak więc to nie tylko zawody dla elity pasjonatów, ale dla każdego, kto kocha naturę i chce odpocząć od miasta, pracy, ludzi i innych zwykłych rzeczy codziennego życia.



8.11.2016

TURYSTYCZNE PIECZĄTKI 2016

pieczatkaW 2014 roku pojawił się pomysł by stworzyć indywidualne kolekcjonerskie pieczątki, które mają nam służyć jako swego rodzaju podpis zostawiany w księgach pamiątkowych odwiedzanych miejsc, czy na kartach spotkań kolejkcjonerów. W tym też roku zgłosiła się grupa pięćdziesięciu kolekcjonerów, którzy zapoczątkowali znaczkowy ruch pieczątkowy. Od tego czasu swoje pieczątki posiada już blisko 100 kolekcjonerów, a podczas minionego już V Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie ujawniła się kolejna grupa osób, które chciałyby stać się posiadaczami takich pieczęci.

Rozpoczynamy więc tegoroczny proces zamawiania i tworzenia pieczęci. Czasu nie mamy wiele, bo zakładamy zakończenie projektu przed końcem listopada. Poniżej publikujemy uaktualnione informacje dotyczące zamawiania pieczęci. Prosimy jednak o jak najszybszą reakcję i kontakt. Im szybciej zbierzemy zamówienia, tym prędzej zaprojektujemy grafiki, wypalimy je i wyślemy gotowe pieczątki.


Więcej informacji

4.11.2016

NOWA WERSJA ZNACZKA 41 - SCHRONISKO NAD SMOLNIKIEM

41Każda znaczkowa premiera spotyka się z ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy z niecierpliwością oczekują nowości. Tak sobie jednak myślimy i mamy nadzieje, że Wy myślicie podobnie, że chyba bardziej niż nowy znaczek cieszy ten, który staje się dostępny po dłuższej nieobecności. Tak też jest z naszym dzisiejszym "znaczkowym bohaterem", który powrócił po bardzo długiej nieobecności i od dzisiaj dostępny jest w Schronisku nad Smolnikiem. Oczywiście poza samym faktem odnowienia współpracy i reaktywowania znaczka, na uwagę zasługuje odświeżona szata graficzna krążka wymuszona zmianami w bryle budynku po pożarze, który swego czasu strawił schronisko. Cieszymy się zatem z kolejnego wskrzeszonego znaczka i gorąco zachęcamy wszystkich znaczkomaniaków do wizyty w tym miejscu i zdobywania znaczka z nowym wizerunkiem schroniska.



2.11.2016

436Jesień troszkę nam przyhamowała powstawanie nowych znaczków, ale już jesteśmy z kolejną nowością, która zapewne Was zainteresuje. Zapraszamy zatem na zachodnie krańce Polski do Kłopotu, gdzie mieści się Muzeum Bociana Białego. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 3 listopada.

MUZEUM BOCIANA BIAŁEGO W KŁOPOCIE  No. 436

Idea stworzenia Muzeum Bociana Białego w Kłopocie zrodziła się w 2001 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło w kwietniu 2003 roku. Muzeum prowadzone jest przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce położone na terenie największej w Polsce zachodniej kolonii bociana białego. Główne obszary działalności MBB to: edukacja przyrodnicza, koordynowanie zadań związanych z ochroną populacji bociana (np. montowanie platform gniazdowych, czyszczenie przez usuwanie sznurków, śmieci niebezpiecznych dla ptaków), współpraca z Krzesińskim Parkiem Krajobrazowym w zakresie ochrony najważniejszych i najcenniejszych przyrodniczo siedlisk (m.in. łąki zalewowe w dolinie Odry), monitoring liczebności kolonii bociana i badania ekologiczne populacji tego gatunku. Na co dzień Muzeum współpracuje z m.in. Urzędem Gminy w Cybince, Uniwersytetem Zielonogórskim, niemiecką organizacją FOEJ, której wolontariusze pracują na rzecz Muzeum oraz Europejską Siecią Bocianich Wiosek.



29.10.2016

W KOMORNIKACH POWSTAŁ KLUB KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH

Klub KolekcjonerówO tym, że w Komornikach powstał Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych była już mowa na spotkaniu w Sulejowie. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy Wam przypomnieć o tym fakcie raz jeszcze i przedstawić nieco więcej informacji, tym bardziej, że wczoraj miało miejsce drugie spotkanie członków klubu.

Sam klub to pomysł lokalnych kolekcjonerów ZT, którzy w ten sposób zechcieli się zorganizować, ale także zaprosić do siebie innych kolekcjonerów oraz osoby zainteresowane ideą ZT. Klubowicze mają całą masę pomysłów, które zapewne niebawem zaczną realizować, póki co przedstawiamy ustalenia z pierwszego spotkania i obiecujemy, że niebawem poinformujemy o kolejnych spotkaniach i pomysłach. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z treścią relacji z wrześniowego spotkania założycielskiego.

Więcej informacji



21.10.2016

ZDJĘCIE PROFILOWE NA STRONIE I NA FORUM

Dzisiejszy materiał instruktażowy będzie krótszy niż zwykle, bo skupimy się w nim w zasadzie na jednej operacji w kilku kliknięciach. Postanowiliśmy opublikować ten materiał biorąc pod uwagę zapytania jakie dostajemy od użytkowników strony, którzy coraz dopytują się o możliwość dodania własnego zdjęcia profilowego. Przedstawiamy zatem instrukcję jak dodać takie zdjęcie zarówno w serwisie znaczki-turystyczne.pl jak i na znaczkowym forum i tym samym zamienić systemowy awatar na własny. A jeśli uważacie, że są inne tematy, które Waszym zdaniem powinniśmy poruszyć w postaci takiego poradnika, to zapraszamy do ich zgłaszania.

Więcej informacji



18.10.2016

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

Ostatnie Znaczki Kolekcjonera wydaliśmy na początku lipca. Od tego czasu zdążyły przeminąć całe wakacje i spora już część jesieni. Po drodze mieliśmy V Spotkanie Kolekcjonerów, w ramach którego sporo osób uzupełniło swoje znaczkowe braki i zaczęło przesyłać do nas kolejne kupony. 

ZK2016 4Po raz kolejny zostaliśmy wyprzedzeni przez kolekcjonerów, ale tym razem projekty znaczków mieliśmy już gotowe, a jedyne czego nam brakowało to opisy zwierząt jakie tym razem zostały zaprezentowane na znaczkach. Z tym jednak nie mieliśmy problemu, gorzej było z czasem, którego ostatnio jakoś cały czas nam brakuje :-)

Nie lada wyzwaniem były też projekty graficzne, bo jak przedstawić jasno-brązową barwę kaczej głowy kiedy sąsiaduje z czernią podbródka ? Gaficy jednak i z tym sobie poradzili, ale trzeba to jasno powiedzieć, że te nasze projekty bądź co bądż rysowane w czerniach są projektami uproszczonymi, ograniczonymi możliwością przedstawienia barw w postaci czerni wyrażonej kropkami, kreskami bądź jednolitej.

Mamy jednak nadzieję, że najnowsze Znaczki Kolekcjonera równie mocno będą się Wam podobały co ostatnio. Zachęcamy także, by współuczestniczyć w tworzeniu kolejnej serii ZK gdyż jak wiecie ta zakończy się już na znaczku 63. Czekamy zatem na Wasze propozycje tematów.



14.10.2016

RELACJA Z OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

Nadchodzi weekend i jednocześnie mija tydzień od V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie. Czas najwyższy na relację ze spotkania, która jego uczestnikom pozwoli przypomnieć minione chwile, a osobom nieobecnym da szansę na zapoznanie się z przebiegiem spotkania.

Zebraliśmy zatem w jednym miejscu tekst z opisem przebiegu spotkania i całą masę zdjęć jakie wielu z Was nam przesłało. W międzyczasie zaczęliśmy poruszać tematy, o których rozmawialiśmy w Sulejowie, ale w najbliższym czasie na pewno wiele z nich jeszcze poruszymy, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią relacji, tak byście wywołani do tablicy wiedzieli o czym mowa.

Zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami ze spotkania, jeśli chcecie by były dostępne w ogólnej galerii prześlijcie je na web@znaczki-turystyczne.pl. Życzymy przyjemnego czytania i miłego weekendu.

Więcej informacji



11.10.2016

NOWA LISTA POLSKICH ZDOBYWCÓW ZNACZKÓW KOLEKCJONERA

Kilka dni temu zakończyliśmy wdrażanie nowej wersji "Listy polskich zdobywców ZK" i podczas spotkania kolekcjonerów w Sulejowie oficjalnie rozpoczęliśmy działanie w oparciu o tą listę. Uczestnikom spotkania tłumaczyliśmy na miejscu czym jest ta lista i jakie niesie ułatwienia oraz możliwości.

Wśród zdobywaców ZK jednak są nie tylko uczestnicy sulejowskiego spotkania, dlatego dzisiaj chcielibyśmy zainteresować wszystkich najnowszym wdrożeniem. Przy okazji także zwracamy się z prośbą do osób nie posiadających konta w naszym serwisie, ale o tym wszystkim napisaliśmy w artykule, do którego link znajduje się poniżej. Zapraszamy.

Więcej informacji



8.10.2016

V Spotkanie Kolekcjonerów ZTTrwa V Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W tym roku kolekcjonerska brać na miejsce spotkania wybrałą Ośrodek Wypoczynkowy "Dresso" w Sulejowie.

W chwili gdy publikujemy tą wiadomość odbywa się główna część spotkania. Są więc przemówienia zaproszonych gości i tradycyjnie już, jest wydany specjalnie na tą okazję Znaczek Okolicznościowy, który niniejszym chcielibyśmy zaprezentować wszystkim wielbicielom Znaczka Turystycznego.

V SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - DOLINA PILICY

Niniejszy znaczek jest inny niż wszystkie dotychczasowe Znaczki Okolicznościowe i jako pierwsi mieli okazję zobaczyć to i usłyszeć uczestnicy dzisiejszego spotkania. Wszyscy inni znaczkomaniacy będą mieli okazję przekonać się o tym dopiero wtedy, gdy chwycą znaczek w dłoń i dokładnie go obejrzą choć pewne wskazówki zawarte są już w opisie znaczka.



6.10.2016

Piotrków 243 - 244Skoro już nacieszyliśmy się pięćsetnym znaczkiem w Polsce pora na kolejne nowości, tym bardziej, że dotyczą one miejsc w okolicach których już od dzisiaj zaczną się pojawiać turyści zmierzający na V Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.

Tym razem nowość stanowią dwa Znaczki Turystyczne z samego Piotrkowa Trybunalskiego.

KOŚCIÓŁ OO. BERNARDYNÓW W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 243

BROWAR DO GÓRY NOGAMI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 244

Miejsca oznaczone widocznymi na grafice znaczkami już jutro będą mogli zwiedzić wszyscy uczestnicy wycieczki jaką przewidziano w ramach piątkowego zwiedzania Piotrkowa Trybunalskiego (szczegóły). A znaczki jak to znaczki, w sprzedaży dostępne będą od jutra czyli 7.10.2016.



6.10.2016

NOWE WERSJE ZNACZKÓW Z CHORZOWA

Z nieskrywaną radością chcielibyśmy Was poinformować, że po dłuższej nieobecności do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych powróciło Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".  Dziś przedstawiamy nowe szaty graficzne znaczków dostępnych w muzeum. Przy okazji też gorąco zachęcamy byście odwiedzali to miejsce, jeśli jeszcze nie mieliście ku temu okazji. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.



5.10.2016

Inauguracja 500 ZT w PolsceWczoraj publikowaliśmy relację z naszego udziału w targach, które odbyły się w Ząbkowicach Śląskich, a dzisiaj przyszedł czas na sprawozdanie jakie otrzymaliśmy od kolekcjonerów działających w powiecie żarskim.

Jak sami wiecie pod koniec września miała miejsce premiera pięćsetnego ZT w Polsce. Jego inauguracja miała miejsce kilka dni później w Łęknicy i tego właśnie wydarzenia dotyczy relacja jaką chcemy Wam dzisiaj przedstawić.

Zapraszamy serdecznie do zapoznana się z jej treścią.

Więcej informacji >>



4.10.2016

X Prezentacje Gospodarcze w Ząbkowicach ŚląskichJak zapewne sobie przypominacie, w drugiej połowie września w Ząbkowicach Śląskich odbyły się X Prezentacje Gospodarcze, w których po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć i zaprezentować stoisko Znaczków Turystycznych, a wraz z nim znaczkową ideę. Oczywiście o wszystkim Was informowaliśmy poprzez nasz profil na Facebooku, ale nie zaszkodzi o tym wspomnieć raz jeszcze.

Dzisiaj chcielibyśmy powrócić do tych wydarzeń publikując krótką notkę podsumowującą wyżej wymienione wydarzenia. Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią całego materiału.

Więcej informacji >>



29.09.2016

ZRÓB TO SAM - TUBA NA ZNACZKI TURYSTYCZNE

Aby urozmaicić nieco materiały jakie publikujemy na stronie, postanowiliśmy dzisiaj podrzucić coś, czego jeszcze nie było. Pokażemy zatem jak w dosyć prosty sposób, z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów wykonać tubę - puszkę na Znaczki Turystyczne.

Oczywiście przeznaczenie takiej tuby może być różne. Jedni mogą jej użyć jako terenowego miejsca przechowywania znaczków zdobytych podczas wyprawy, natomiast inni puszkę taką ustawią gdzieś w domu przechowując w niej swoją znaczkową kolekcję. My natomiast chcemy pokazać, że przy odrobinie chęci, czasu i umiejętności można w prosty sposób zrobić włąsną tubę, często ułatwiającą życie podczas wędrówek znaczkowym szlakiem.

Zapraszamy w związku z tym do lektury i przypominamy, że materiał opublikowany został w dziale "Ciekawostki" i tam też w przyszłości należy go szukać.

Więcej informacji >>

 



22.09.2016

PLAN V OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

W związku z licznymi pytaniami i coraz bliższym terminem październikowego spotkania kolekcjonerów w Sulejowie, przedstawiamy poniżej ramowy plan piątkowej wycieczki oraz sobotnich obrad.

Czwartek 6.X.2016

godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim

Piątek 7.X.2016

Plan wycieczki

godz: 10:00 rozpoczęcie wycieczki na Rynku Trybunalskim. W zależności od ilości osób możliwy będzie podział na grupy i wówczas:

grupa I – zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego (możliwość zdobycia tutejszych znaczków  223, 227, 228, 229, 230, 242,) i Centrum Edukacji Browarniczej – zakończone degustacją piwa

grupa II – zwiedzanie browaru lub zakładu produkującego bombki choinkowe (prezent w postaci pamiątkowej bombki)

(Po zakończeniu zwiedzania następuje wymiana grup i tym razem grupa I będzie zwiedzała browar, a grupa II Piotrków Trybunalski)

UWAGA: Głównym punktem programu w tym dniu jest zwiedzanie browaru. Zwiedzanie zakładu produkującego bombki podaliśmy jedynie jako alternatywę w razie niemożności zwiedzania browaru.

godz: 13:00 i 14:00  (do wyboru obiad regionalny lub bogracz)

Koszty poszczególnych atrakcji przedstawiają się następująco: (koszt dla 1 osoby)

  • zwiedzanie Centrum Edukacji Browarniczej - 12 zł
  • zwiedzanie Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy - 15 zł
  • spacer z przewodnikiem po Piotrkowie - Szlak Piwowarski i Trakt Wielu Kultur - ok. 5 zł
  • wizyta w fabryce bombek - 15 zł
  • obiad regionalny w restauracji Stylowa - 25 zł 
  • bogracz w restauracji Stylowa - 15 zł

godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim

Sobota 8.X.2016

ok. godz: 8:00 śniadanie
godz: 10:00 rozpoczęcie części oficjalnej godz: 12:00 – 12:30 serwis kawowy i możliwość zaopatrzenia się w niezbędne materiały kolekcjonerskie
godz: 12:30 c.d. obrad
godz: 14:30 wspólne zdjęcie
godz: 15:00 obiad -  w przerwie obrad
godz: 19:00 uroczysta kolacja i długie wieczorne rozmowy

Niedziela 9.X.2016

ok. godz: 9:00 śniadanie i zakończenie spotkania.



21.09.2016

MAMY 500 ZT W POLSCE :-)

Oto długo wyczekiwany, pięćsetny Znaczek Turystyczny w Polsce. Zanim jednak Wam go przedstawimy zerknijcie na poniższy filmik.

Dzisiaj prezentowany znaczek przedstawia most kolejowy na Nysie Łużyckiej w Łęknicy. Inauguracja tego Znaczka Turystycznego odbędzie się w Łęknicy podczas zakończenia XV Lubusko-Saksońskiego Rajdu Rowerowego po Łuku Mużakowa w dniu 24 września 2016 r. przy ul. Wojska Polskiego 2. o godz. 13.30-16.00 i wtedy też znaczek dostępny będzie w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy.

KOLEJOWY MOST ŁUKOWY W ŁĘKNICY  No. 438

337Kolejowy most graniczny na Nysie Łużyckiej w Łęknicy, wybudowany został w 1907 roku i jest dziś jedynym, a zarazem najciekawszym miejscem, które przypomina o czasach działania kolei na Łuku Mużakowa. Most ma 186,4 m. długości i składa się z ośmiu łukowych sześciopolowych przęseł kratownicowych o długości 22 m. oraz jednego przęsła skróconego o dł. 10,4 m. Konstrukcja wsparta jest na dwóch żelbetowych przyczółkach i ośmiu podporach, z których przy normalnym stanie Nysy Łużyckiej dwie na stałe zanurzone są w wodzie. Sprawą unikatową był fakt jazdy po łuku, skierowanym na południowy – zachód, ponieważ most połączył trakty dochodzące do rzeki z różnych kierunków, tworzących wzajemnie kąt prosty. Most, w wyniku działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu. Odremontowany został w 1954 r. lecz regularnego ruchu nie przywrócono. Po likwidacji linii kolejowej Łęknica – Raduszec Stary rozebrano torowisko, a na nasypie kolejowym w ramach transgranicznego projektu „Przygoda z Nysą” w 2014 r. zrewitalizowano most kolejowy w Łęknicy i dostosowano do pieszo-rowerowego ruchu tworząc ścieżkę rowerową o dł. 37 km z Bad Muskau przez Łęknicę, Trzebiel, Tuplice do Brodów. Dzięki temu Łęknica i Bad Muskau stały się euro regionalnym węzłem ścieżek rowerowych Lubuskiego z Saksonią i Brandenburgią.



20.09.2016

QUO VADIS ZT ?

Licznik znaczków na internetowej stronie Znaczków Turystycznych to ostatnio bardzo mocno obserwowana rzecz. Wieczorami, kiedy świat zwalnia szykując się do snu, zaczynają dzwonić telefony, pikać odebrane wiadomośći e-mail w skrzynkach odbiorczych, z zapytaniami: "kiedy będzie 500 Znaczek Turystyczny w Polsce ?"

Ale odpowiedź na to pytanie do tej pory nie mogła być jednoznaczna, bo sami wiecie, że rozwój znaczków w Polsce jest dynamiczny, bliżej nieokreślony. Jednym razem w ciągu tygodnia pojawia się kilka – kilkanaście nowych znaczków, innym z kolei razem tych znaczków jest kilka w miesiącu. Projekty czekają w kolejce na zatwierdzenie, później na grawerowanie i ostatecznym wyznacznikiem terminu znaczkowej premiery jest spodziewana data odebrania paczki w znaczkowym miejscu turystycznym (ZMT). Od kilku dni jednak nasza wiedza nt. premiery pięćsetnego znaczka jest już pełna. Mamy ustalony termin, wiemy, który znaczek będzie właśnie tym 500nym. Do premiery jednak jeszcze zaczekamy, przetrzymamy Was ten jeden dzień, a wszystko po to by wypełnił się czas określony magią liczb, o których teraz nieco więcej.

Zapewne wśród "Znaczkomaniaków" wielu jest takich, którzy nasze losy śledzą od samego początku. My za swój początek uznajemy datę 21 marca 2012 roku, kiedy to zaczęła działać obecna ekipa Znaczków Turystycznych. Zastaliśmy wtedy solidne podwaliny znaczkowego szaleństwa w Polsce i jedyne co należało zrobić to pchnąć to erergicznie we właściwym kierunku by nabrało rozpędu. Z górki jednak nie mieliśmy i sami o tym dobrze wiecie, ale jakoś małymi kroczkami udawało się wprowadzać kolejne znaczki, poznawać kolejnych turystów zarażonych pasją wędrówek szlakiem Znaczka Turystycznego. Ci kolekcjonerzy – turyści nieśli po kraju wieści o tym czym jest ten drewniany krążek opowiadając w odwiedzanych miejscach o znaczkowej idei i niejednokrotnie namawiając do wprowadzenia znaczka. Ci sami turyści wreszcie zaczęli się spotykać, najpierw na I Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, później na coraz to liczniejszych spotkaniach regionalnych i corocznych ogólnopolskich. Powstała grupa pasjonatów, która bezinteresownie rozkołysała znaczkowy ruch kolekcjonerski w Polsce i doprowadziła go do stanu jaki mamy dzisiaj. A dziś po 4,5 roku działalności obecnej ekipy (54 miesiące) możemy się pochwalić nie tylko tym, że niemal z niczego udało się stworzyć prężnie funkcjonującą grupę turystów, ale też tym, że dzięki nim, przy ich zaangażowaniu, czasem marudzeniu i wydziwianiu, przy dziesiątkach rzeczowych, ale i mniej rzeczowych rozmów, udało się wprowadzić kolejnych 344 Znaczków Turystycznych w Polsce dobijając do liczby 499.

Jutro 21 września, minie dokładnie 4,5 roku od rozpoczęcia naszej działalności i ten też dzień postanowiliśmy uświetnić wydaniem 500-nego Znaczka Turystycznego w Polsce. Nie powiemy jednak dzisiaj jaki to będzie znaczek, zdradzimy tylko, że tradycyjnie premiera znaczka odbędzie się późnym popołudniem, a może i wieczorem. Chcemy byście ten dzień spędzili razem z nami ciesząc się przekroczeniem magicznej bariery liczbowej i zbierając siły na kolejne wyzwania jakie niesie nam przyszłość Znaczków Turystycznych w Polsce.

Na zakończenie dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie jakiego w tym czasie z Waszej strony doznaliśmy, za krytyczne uwagi, za pomysły i wszystkie drobne działania, których może nie widać na codzień, ale które wpływają na powstanie kolejnych znaczków w naszym pięknym kraju. Liczymy na to, że będziecie nas w ten sposób wspierać dalej, dawać energię do dalszego działania, pocieszać w chwilach zwątpienia i mobilizować kiedy trzeba będzie działać. Pamiętajcie robimy to dla Was, ale też z Wami.

Zapraszamy zatem do świętowania w dniu jutrzejszym (fotki mile widziane) i corocznego świętowania w gronie turystów podczas V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie.



19.09.2016

337Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu chcielibyśmy Was zaprosić do zachodniej Polski, a ściślej na tereny zajmowane przez Park Krajobrazowy "Łuk Mużakowa". To tutaj nieopodal miejscowości Trzebiel znajduje się tajemniczy głaz narzutowy lokalnie nazywany "diabelskim kamieniem". Głaz ten od dzisiaj uwidoczniony jest na najnowszym Znaczku Turystycznym, który z kolei już jest dostępny w sprzedaży. Zapraszamy

DIABELSKI KAMIEŃ - GŁAZ KRABATA K. TRZEBIELA  No. 437

W północnej części Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, pomiędzy miejscowościami Trzebiel i Kamienica, leży pomnik przyrody nieożywionej „Diabelski Kamień” - granitowy głaz narzutowy o obwodzie 1350 cm przy wysokości 225 cm oraz wadze 25 ton. Obiekt znany jest również pod nazwą „Głaz Krabata”. Aby trafić do głazu, należy w miejscowości Trzebiel , przed cmentarzem skręcić w lewo w asfaltową, a potem brukowaną drogę w kierunku miejscowości Kamienica nad Nysą Łużycką, po której biegnie znakowany na niebiesko szlak turystyczny. Po ok. 300 m. od ostatnich zabudowań, po lewej stronie, na łące pod laskiem, kilka metrów od potoku Lanka, leży oznaczony tablicami olbrzymi głaz. Z nim też związana jest ciekawa legenda o diable, który chciał się zemścić na rodzinie młynarza, za to że przegnała go z młyna i nie pozwoliła ożenić się z ich córką. Gdy już chciał zrzucić ten ogromny głaz na młyn, usłyszał dzwony dobywające się z pobliskiego kościoła. Nie mogąc znieść tego dźwięku zatkał sobie uszy i głaz w ten sposób upadł w pobliżu rzeki zamiast na młyn. Na kamieniu znajdują się widoczne zagłębienia i jak mówią miejscowi są to ślady pazurów diabła. Możliwe, że w epoce przedchrześcijańskiej, kamień stanowił miejsce kultu okolicznych plemion.



18.09.2016

337Niedziela to idealny dzień na premierę tego znaczka. Oto bowiem na znaczkowym szlaku po raz kolejny pojawia się Poznań promując tym razem za pośrednictwem ZT tutejszą Bazylikę Archikatedralną. Tym samym jest to ósmy Znaczek Turystyczny dostępny w Poznaniu i mamy nadzieję, że nie ostatni. Wszystkich zainteresowanych znaczkiem informujemy, że w sprzedaży dostępny będzie od 20 września, w sklepie Paramentum mieszczącym się na Ostrowie Tumskim.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W POZNANIU  No. 386

Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski otoczona jest korytem Warty i Cybiny. Pierwszy kościół katedralny zbudowano w tym miejscu w roku 968, a badania archeologiczne ujawniły, że posiadał on atrium, w którym odkryto tzw. misę chrzcielną i krypty grobowe, identyfikowane jako prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W latach 1034-1038 w wyniku zniszczenia świątyni powstaje w jej miejscu nowy kościół katedralny murowany z kostki granitowej i wykończony elementami z piaskowca. Katedra ta została następnie w XIII wieku przebudowana, a na przełomie wieku XIV i XV zastąpiona budowlą gotycką. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym. W tym stanie przetrwała do II wojny światowej. 15 lutego 1945 roku podczas walk o Ostrów Tumski kolejny pożar niszczy katedrę niemal w 65%. Odbudowana po wojnie katedra otrzymuje główne cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku. Podziemia Katedry Poznańskiej udostępnione są zwiedzającym. Można tam zobaczyć fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców pierwszych władców Polski. Najstarsza w Polsce katedra jest milenijnym pomnikiem kultury chrześcijańskiej.



17.09.2016

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Was o planowanym na poniedziałek 12 września otwarciu wystawy odznak turystycznych i Znaczków Turystycznych ze zbiorów Bugusława Monczyńskiego z Kalisza. Zgodnie z planem w miniony poniedziałek wystawa została oficjalnie otwarta, a podczas uroczystej inauguracji właściciel prezentowanych zbiorów mógł osobiście podzielić się z przybyłymi gośćmi swoją turystyczną i kolekcjonerską pasją.

Specjalnie dla Was Boguś napisał krótką relację z tego spotkania. My rzecz jasna publikujemy ten materiał i gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ekspozycji, by udali się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu, gdzie eksponaty oglądać będzie można do połowy listopada.

Więcej informacji



<< 1 5 10 15 20 25 30 35 36 37 38 39 40 45 50 55 >>