Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1286
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1286!

Aktualności

<< 1 5 7 8 9 10 11 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>

23.03.2022

Trzeci dzień tygodnia i kolejna znaczkowa premiera przed nami. Tym razem nie wschód kraju, nie południe, tylko północ i Nowe Miasto Lubawskie, w którym chcielibyśmy Wam pokazać dawny kościół ewangelicki. 

Dziś w dawnym kościele mieści się m.in. Kinoteatr Harmonia, ale budowla nie straciła swego piękna. W jej murach zapisana jest też historia, której fragment przytaczamy poniżej.

Prezentowany właśnie znaczek turystyczny już dotarł do celu, jednak zanim wybierzecie się do Nowego Miasta Lubawskiego, upewnijcie się, że znaczki fizycznie trafiły na wieszaczek i można je kupić. Zapraszamy więc do odwiedzin Nowego Miasta Lubawskiego i do zdobycia najnowszego znaczka. 

KINOTEATR HARMONIA W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM No. 1128

Historia Kinoteatru Harmonia sięga początków XVI w., kiedy to stanowiący niemal połowę mieszkańców miasta ewangelicy rozpoczęli budowę neogotyckiego kościoła ewangelickiego. Poświęcenie kościoła odbyło się w 1827 roku, a fundatorem był m.in. król Prus Fryderyk Wilhelm III. I tak kościół ewangelicki przetrwał do początków XX w., kiedy to pojawiła się konieczność remontu świątyni. Po przebudowie kościół nabrał nowych neobarokowych cech architektonicznych, a polichromie na suficie i dekoracje wykonał znany wówczas artysta malarz z Berlina – Ernest Fey. Nową ewangelicką świątynię poświęcono 1 lipca 1912 r. Podczas II wojny światowej większość ewangelików opuściła miasto, a zbór przestał istnieć. W 1958 r. budynek zaadaptowano na Kino Harmonia, Centrum Informacji Turystycznej i restaurację. W 2021 roku dawny kościół zyskał nowe oblicze. Miasto zyskało nowy obiekt kulturalny, w którym obecnie funkcjonuje Kinoteatr Harmonia i Centrum Informacji Turystycznej zarządzane przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim.



22.03.2022

Tym razem małe urozmaicenie i razem z premierą nowego znaczka wstawiamy nową wersję wcześniejszego znaczka turystycznego z Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

Poprzednia wersja znaczka nr 509 funkcjonowała od 2006 roku. Nowa wejdzie do obiegu wkrótce, ale tradycyjnie u nas aż do wyczerpania zapasów dostępna będzie stara wersja. 

Równolegle w Roztoczańskim Parku Narodowym pojawił się nowy znaczek, dzięki któremu możecie poznać osadę leśną Florianka. Jest to wyśmienita okazja do tego, aby odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ten znaczek oraz wznowiony znaczek z sylwetką Konika polskiego. Oba znaczki dostępne będą nie w jednym jak dotąd, ale w dwóch punktach sprzedaży, które podaliśmy pod opisem na podstronie każdego ze znaczków.

Poniżej opis nowego znaczka wraz z linkiem do jego podstrony, która jest kopalnią wiedzy na temat danego miejsca, ale i miejscem, w którym zapoznacie się z komentarzami poprzedników odwiedzających daną atrakcję. Jeśli odwiedzicie Floriankę, koniecznie i Wy zostawcie swój komentarz. Tymczasem wpiszcie Roztoczański Park Narodowy na listę swoich wycieczkowych celów, bo gdzieś trzeba spędzać coraz cieplejsze, wiosenne weekendy.

FLORIANKA - OSADA LEŚNA W ROZTOCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM No. 1127

Florianka jest malowniczą osadą położoną w ostępach leśnych ok. 7 km na południe od Zwierzyńca. Nazwa osady według legendy wywodzi się od imienia Floriana Szarego - legendarnego rycerza polskiego z XIV w. Pierwsze zabudowania Florianki powstały najprawdopodobniej w I poł. XIX wieku. Wybudowano tu m.in.: obiekty służące administracji okolicznych lasów, niewielką cegielnię, zabudowania folwarku wraz z rządcówką oraz baraki robotnicze. W kolejnych latach obiekty modernizowano i dostosowywano do różnych funkcji gospodarczych. Pod koniec XIX w. folwark został przebudowany i przystosowany do prowadzenia szkółek drzew i krzewów, które działały tu przez niemal 30 lat. Florianka znajduje się w zarządzie Roztoczańskiego Parku Narodowego, którego jednym z głównych zadań jest ochrona walorów kulturowych. Izba Leśna wraz z innymi obiektami i ich otoczeniem jest ukłonem w stronę historii miejsca i związanych z nim pozornie zwykłych ludzi zamieszkujących osadę. To tutaj w pobliskim folwarku urodziła się Aleksandra Wachniewska, malarka roztoczańskich drzew i krajobrazu, regionalistka i orędowniczka ochrony przyrody, osoba która walnie przyczyniła się do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego. Florianka, choć licznie odwiedzana przez turystów, nie zatraciła swojego niepowtarzalnego uroku i klimatu. Położona w otoczeniu puszczańskich lasów koi i wycisza swoich gości, a zarazem pobudza do refleksji.



21.03.2022

To nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w ten szczególny dzień. Premier ciąg dalszy i tym razem znaczek, który zdobyć będziecie mogli aż w trzech lokalizacjach: w Nowej Soli, Głogowie i Cigacicach. W tych miejscowościach znaczek zdobędziecie jednak tylko na pokładzie statku Laguna, którym będziecie mogli przepłynąć Doliną Środkowej Odry i poznać te rejony z zupełnie innej perspektywy.

O statku możecie sobie przeczytać w poniższym opisie, my zaś zachęcamy dodatkowo do wizyty na stronie Informacji Turystycznej w Nowej Soli, gdzie znajdziecie więcej danych o statku i rejsach po Odrze. Wszelkie niezbędne linki znajdziecie na podstronie najnowszego znaczka (link w tytule znaczka poniżej).

Znaczek pędzi w tej chwili do miejsca swojego przeznaczenia, ale w sprzedaży pojawi się dopiero na początku kwietnia, albowiem 1 kwietnia rozpoczyna się sezon rejsowy Laguny, który trwać będzie do 30 października. Będziecie więc mieli mnóstwo czasu na rejs i zdobycie prezentowanego znaczka. 

REJSY PO ODRZE - STATEK LAGUNA No. 1124

Statek pasażerski Laguna pływa w rejonie malowniczej Doliny Środkowej Odry. Środkowe Nadodrze stanowią bogate przyrodniczo tereny Natura 2000, co pozwala turystom, korzystającym z rejsów podziwiać i poznać niespopularyzowane dotąd walory tego obszaru. Port macierzysty Laguny leży na 430 km Odry i jest nim położona w południowej części woj. lubuskiego Nowa Sól – miasto, którego historia i rozwój nierozerwalnie związane są z rzeką Odrą. Na trasie odrzańskiego wycieczkowca znajdują się jeszcze inne miejsca o bogatym dziedzictwie historycznym i kulturowym jak port w Głogowie i Cigacicach. Statek Laguna może pomieścić ponad 90 pasażerów. Jednostka posiada 2 pokłady: górny - otwarty, słoneczny oraz dolny - zadaszony, z panoramicznymi oknami. Na statku znajduje się mały bar pokładowy wraz z punktem sprzedaży pamiątek oraz zaplecze sanitarne. Jednostka jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do transportu rowerów.



21.03.2022

Dziś dzień szczególny - nadeszła wiosna. Radość zagościła na twarzach wielu turystów, a my postaramy się by ten dzień był jeszcze bardziej udany.

Na początek premiera znaczka turystycznego z Suchowoli. W miejscowości tej zlokalizowany jest środek Europy i to właśnie to miejsce prezentuje najnowszy krążek. 

O symbolice zawartej w grafice znaczka oraz o innych środkach Europy przeczytacie w poniższym opisie. Natomiast więcej informacji o tym miejscu już wkrótce pojawi się w Audiobedekerze, który właśnie tworzymy.

Znaczek aktualnie znajduje się w drodze, więc w ciągu 2-3 dni powinien pojawić się na miejscu. Pod koniec tygodnia na pewno trafi do sprzedaży, a jeśli będziecie przypadkiem w Suchowoli wcześniej, koniecznie upewnijcie się, że znaczek jest już dostępny. Tymczasem dodajcie Suchowolę jako kolejny punkt na znaczkowej mapie miejsc do odwiedzenia i razem z nami cieszcie się kolejnym znaczkiem turystycznym.

GEOGRAFICZNY ŚRODEK EUROPY W SUCHOWOLI No. 1123

Jak głosi legenda, w 1775 r. kartograf i astronom królewski Szymon Antoni Sobiekrajski wyznaczył w Suchowoli Geograficzny Środek Europy. Punkt ten wskazały mu krzyżujące się linie, łączące najbardziej odległe miejsca kontynentu europejskiego. Środek Europy w Suchowoli symbolizuje ogromny głaz narzutowy z pamiątkową tablicą, ustawiony w Parku Miejskim w latach 90-tych XX w. Na tablicy, wpisany w różę wiatrów, widnieje herb miasteczka (Łuk Papieski, a poniżej koń rasy sokólskiej). Łuk Papieski w herbie symbolicznie nawiązuje do ołtarza polowego, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę Świętą podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r. Natomiast koń w herbie to ukłon w stronę historii Suchowoli, gdzie od XVII w., podczas czwartkowych targów, kwitł handel końmi. Geograficzny Środek Europy w Suchowoli jest jednym z kilku jakie wyznaczono korzystając z różnych metod. Pozostałe punkty to: Biernaty na Litwie, Kremnickie Banie na Słowacji, a także góra Tyllenberg/Dylen na granicy czesko-niemieckiej.



16.03.2022

Tym razem przedstawiamy Wam kolejny wiosenny znaczek turystyczny i miejsce, o istnieniu którego zapewne wielu z Was nie miało pojęcia, czyli leśny kościół w Ustroniu.

Mamy nadzieję, że dzięki temu znaczkowi zechcecie zwiedzić następny fragment naszego kraju i poznać kolejną ciekawą historię z nim związaną. 

Znaczek zakupicie w Zakątku Pamiątek nieopodal dawnego schroniska na Równicy i wiemy, że dotarł on już na miejsce.

Zapraszamy zatem na kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem i jak zwykle z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z terenu i zdjęcia ze zdobytym znaczkiem.

LEŚNY KOŚCIÓŁ W USTRONIU No. 1126

Leśny kościół zwany potocznie „Przy kamieniu” na Równicy to miejsce wyjątkowe, nie tylko dla samej góry, ale dla całej historii Śląska Cieszyńskiego i wyznawców kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jego historia rozpoczyna się w drugiej połowie XVII w. To wówczas Cesarz Ferdynand III Habsburg, będący księciem cieszyńskim, zadecydował, by odebrać protestantom ich wszystkie świątynie. Pilnowano, by kościoły obsadzone zostały katolickimi kapłanami. Luteranie zmuszeni byli do odprawiania nabożeństw w ukryciu, a przeznaczone na nie miejsca, często charakteryzowały się czymś szczególnym. Nie inaczej było na górze Równica, gdzie obok źródła potoku Gościeradowiec znajdują się dwa ogromne głazy, to właśnie tam nawet do końca XVIII wieku ewangelicy odprawiali swoje obrzędy. W roku 1928 leśny kościół uznano za zabytek. Do „kamienia” na Równicy wiedzie odcinek czerwonego szlaku pomiędzy schroniskiem PTTK Równica a Ustroniem Zawodzie. Leśny kościół można rozpoznać po rzędach drewnianych ław po obu stronach ścieżki. W jego centralnym punkcie otoczone płotem znajdują się dwa głazy. Wyryte są na nich tablice Mojżeszowe oraz kielich, znak rozpoznawczy husytów.



15.03.2022

Zbliża się wiosna i coraz częściej chciałoby się gdzieś wyjechać, coś zwiedzić, zobaczyć. Dni są coraz dłuższe, więc i możliwości większe. Wszystko budzi się do życia, także znaczki turystyczne.

Dziś długo oczekiwana premiera i kolejny znaczek turystyczny z terenu województwa świętokrzyskiego. Tym razem podążając za drewnianym znaczkiem, możecie zgłębić tajniki starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Przeczytajcie poniższy opis, a dowiecie się więcej o tym miejscu, natomiast, aby poznać je jeszcze lepiej, musicie przybyć tu osobiście.

Tradycyjnie przypominamy, że przed wizytą warto zapoznać się z zasadami zwiedzania obiektu, odwiedzając stronę internetową czy profil na FB. Nie zapominajcie też o tym, że czekamy na Wasze relacje z terenu oraz na wpisy na podstronie danego znaczka.

Znaczki do Nowej Słupi dopiero co dotarły, więc dajcie obsłudze muzeum 2 dni na ich wprowadzenie do sprzedaży. Myślimy jednak, że od czwartku lub piątku będziecie już mogli spokojnie odwiedzać to miejsce i zdobyć kolejny znaczek do swojej kolekcji.

MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W NOWEJ SŁUPI No. 1125

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi powstało 1960 r. jako oddział Muzeum Techniki NOT. Dzięki staraniom Gminy Nowa Słupia w 2021 r. oddano nowy budynek muzealny o interesującej architekturze. Położony jest on przy ulicy Świętokrzyskiej, na stoku Łysej Góry przy Drodze Królewskiej prowadzącej do klasztoru świętokrzyskiego. Muzealna ścieżka edukacyjna to autentyczne stanowisko archeologiczne z reliktami pieców dymarskich, filmy 3D, realistyczne rzeźby postaci, dioramy antycznych krajobrazów, eksponaty oraz rekonstrukcje. Zwiedzających po wystawie oprowadza lektor i światło. Prezentowane są tu dokonania starożytnych hutników, którzy dwa tysiące lat temu zorganizowali między pasmem Łysogór a rzeką Kamienną największy ośrodek produkcji żelaza poza granicami imperium rzymskiego. W ramach biletu wstępu do muzeum zwiedzający mogą zawitać do Centrum Kulturowo-Archeologicznego, czyli Starożytnej Osady z chatami i warsztatami odtworzonymi na podstawie autentycznych znalezisk archeologicznych. Co roku na jej terenie mają miejsce Dymarki Świętokrzyskie, podczas których dokonuje się prób eksperymentalnego wytopu żelaza metodami sprzed dwóch tysięcy lat.



2.03.2022

CHARYTATYWNY ZNACZEK TURYSTYCZNY – NIECH ŻYJE UKRAINA!

Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych.

Po 77. latach spokoju i pokoju, Europie przyszło ponownie stawić czoła wojnie i nienawiści. Od kilku dni wrogi reżim atakuje naszych sąsiadów na Ukrainie, dopuszczając się zbrodni wojennych na bratnim narodzie. Nie możemy patrzeć na to zło, cierpienie niewinnych ludzi i zaskoczenie całego świata, ale jak większość ludzi, duchem i sercem, jesteśmy z ukraińskimi braćmi.

Byliśmy z nimi także w lutym 2014 roku, kiedy na znaczkowym FB napisaliśmy: „Idea Znaczków Turystycznych nigdy nie wkraczała, i nigdy nie będzie, na teren polityki. Polityka jest nam wręcz obca. Ale nie są nam obce losy ludzi, którzy umierają, ich cierpienie, ból i osamotnienie... Solidaryzujemy się z cierpiącym narodem Ukrainy i jest nam po prostu smutno z powodu tego, co się stało. Taka informacja, w nawale różnych wiadomości, może nikomu nie pomoże, ale potrzeba jej wyrażenia była silniejsza“.

Dzisiaj, oprócz zapewnień solidarności, Ukraina potrzebuje konkretnej pomocy. Dlatego chcemy ją wyrazić, podobnie jak nasi czescy koledzy, poprzez wydanie specjalnego Znaczka Charytatywnego „Niech żyje Ukraina”. Jego koszt to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Dochód ze sprzedaży Charytatywnego Znaczka Turystycznego przekażemy w całości na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska. Wypis z takiej zbiorowej wpłaty będziemy raz w miesiącu upubliczniać. Motywem Charytatywnego Znaczka Turystycznego jest posąg bogini z Placu Niepodległości w Kijowie, symbolizujący niezależność Ukrainy i upamiętniający uzyskanie niepodległości.

Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność, pokój i braterstwo. Mamy nadzieję, że stanie się też przestrogą przed podobnymi działaniami w przyszłości. Jeśli natomiast chcecie również w inny sposób przyłączyć się do pomocy Ukrainie, to gorąco do tego zachęcamy. Różnorodne organizacje prowadzą własne zbiórki i akcje, w których i Wy możecie wziąć udział.

W obliczu ludzkiej tragedii warto zjednoczyć swoje siły, aby przeciwstawić się tyranii. Pomagając Ukrainie, bronimy nie tylko naszych sąsiadów, ale także wartości dla których chcemy żyć.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

UWAGA ! Charytatywny Znaczek Turystyczny można zamówić wyłącznie wysyłając e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Prosimy nie wpłacać z góry pieniędzy na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem oraz deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić. Po otrzymaniu faktury wpłacamy dokładnie taką kwotę jak na fakturze.



1.03.2022

Od pewnego czasu bacznie analizujemy zachowania kolekcjonerów, szczególnie jeśli chodzi o kwestie związane z korespondencją, zamawianiem i tematami pokrewnymi. Zdajemy sobie sprawę, że w kwestii zamówień, wysyłki, kuponów i gry kolekcjonerskiej napisaliśmy niejeden tekst i szczególnie nowi kolekcjonerzy mogą mieć problemy w odszukaniu ich wszystkich. Staraliśmy się każdą aktualizację dodawać do treści wyeksponowanych w lewym menu strony, ale jak widać nie zawsze użytkownicy widzą te zmiany, a może po prostu nie chcą ich widzieć.

Postanowiliśmy przebudować strukturę naszej strony internetowej i jako pierwszy powstał dział, w którym z założenia szybko uzyskacie pomoc odn. konkretnego tematu. Na początek postawiliśmy na tematy, z którymi macie najwięcej problemów, a które są dla nas niezwykle ważne, bo pomagają w sprawnym funkcjonowaniu centrali. Postaramy się, aby co miesiąc dochodziły w tym dziale nowe materiały i liczymy na Wasze sugestie, jakie inne zagadnienia wymagają dokładniejszego wyjaśnienia. Na pewno znajdą się tam poradniki nt. kuponów i gry kolekcjonerskiej oraz aplikacji, ale być może coś ważnego przeoczyliśmy, dlatego czekamy na Wasze pomysły.

W międzyczasie będziemy edytować wcześniejsze treści i wzbogacać je o linki, które będą przekierowywały czytelników do konkretnych materiałów pomocowych, tak aby szybko mogli uzyskać pomoc w konkretnym temacie.

Ruszamy zatem z działem „Pomoc”, który znajdziecie w lewym menu strony i na początek znajdziecie tam dwa artykuły wyjaśniające kwestie związane z zamówieniami oraz przesyłkami. Wydaje nam się, że zawarliśmy w nich wszelkie niezbędne informacje, ale tu także czekamy na Wasze sugestie, jeśli widzicie, że jakieś zagadnienie wymaga dokładniejszego opisania.

Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany pozwolą sprawniej wyszukiwać potrzebne informacje, a dzięki temu korzystanie ze strony będzie dla wszystkich czystą przyjemnością..



19.02.2022

Nadszedł czas na konkrety, jeśli chodzi o planowane na koniec maja X Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Dziś uruchamiamy podstronę poświęconą spotkaniu, a na niej znajdziecie dalsze informacje na jego temat. Na początek formularz zgłoszeniowy oraz plan spotkania, natomiast więcej informacji każdy ze zgłoszonych uczestników otrzyma już poprzez wiadomość e-mail. 

W międzyczasie będziemy pracowali nad kolejnymi materiałami spotkaniowymi, które także zawiesimy na wspomnianej podstronie. Każdy nowy szczegół będziemy Wam ogłaszali stosownym komunikatem, dlatego śledźcie wszelkie nasze newsy i trzymajcie rękę na pulsie. Link do spotkaniowej podstrony tradycyjnie znajdziecie w dolnej części lewego menu.



17.02.2022

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2021 ROKU - WYNIKI

Dwa dni temu, 15 lutego o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2021 roku".

W dzisiejszym newsie poznamy wyniki tego głosowania i wizerunek najładniejszego znaczka turystycznego minionego roku. 

Tradycyjnie zanim  przejdziemy do części szczegółowej koniecznych jest kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie projekty graficzne najbardziej podobają się turystom i kolekcjonerom. 


Więcej informacji

9.02.2022

Po bardzo długiej przerwie w spotkaniach kolekcjonerów znaczków turystycznych, z wielką radością informujemy, że planowane jest pierwsze regionalne spotkanie w naszym kraju. Po trzech latach raz jeszcze spotkamy się w grodzie nad Prosną, a organizatorzy spotkania jak zwykle zaplanowali dla wszystkich moc atrakcji. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią ogłoszenia i do zgłaszania swojego udziału w planowanym spotkaniu.

Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Kaliszu

Termin: 7 maja 2022 r. 


Więcej informacji

1.02.2022

Post na temat głosowania nie był jedynym, jaki na dzisiaj przygotowaliśmy, dlatego prosimy o chwilę uwagi, gdyż mamy ważną informację odn. znaczka turystycznego nr 739.

Otóż jak zapewne zauważyliście na załączonej grafice, zmieniła się nazwa obiektu, w którym dostępny jest znaczek turystyczny. Teraz to Hostel KOSS i taka właśnie zmiana nastąpiła na prezentowanym dzisiaj znaczku. Dla turystów jednak najważniejsza powinna być historia obiektu, a ta jest niezwykle ciekawa. Kto jeszcze nie odwiedził tego miejsca, ma dodatkowy pretekst, aby to zrobić.

Przedstawiona w tym poście nowa wersja ZT już jutro powinna być dostępna w miejscu znaczkowym, natomiast u nas, do wyczerpania zapasów, dostępna jest wyłącznie starsza wersja. Jeśli już teraz ktoś chce mieć tę wersję znaczka w swoim zbiorze, koniecznie musi odwiedzić Hostel KOSS w Górkach Wielkich. Będzie to z pewnością świetna okazja do spaceru szlakiem Kamyka lub odwiedzin innych miejsc w okolicy.



1.02.2022

znaczek rokuW niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2021 roku, a dziś mamy w związku z tym informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze. 

Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.

Drugą turę głosowania podobnie, jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.

Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.

Wszelkie głosy wysyłamy wyłącznie na adres web@znaczki-turystyczne.pl, podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2021", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer, pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera"


Więcej informacji

26.01.2022

Z wielką radością chcielibyśmy Wam oznajmić, że oto pojawił się pierwszy w tym roku znaczek turystyczny. Za jego sprawą chcielibyśmy kolejny raz zaprosić Was do zwiedzania naszego kraju. Tym razem znaczek pozwoli na poznanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam też zapoznacie się z dawnymi sposobami wydobycia krzemienia pasiastego i poznacie wiele innych faktów nt. tego miejsca. Część z nich znajdziecie w opisie poniżej, natomiast po więcej jak zwykle zapraszamy do Krzemionek.

Znaczek, który właśnie prezentujemy, już od jutra możecie zdobywać na miejscu. Zanim jednak wyruszycie na zwiedzanie, koniecznie odwiedźcie stronę internetową muzeum i zapoznajcie się z zasadami zwiedzania, ponieważ w miejscu tym obowiązuje rezerwacja biletów.

Nie zapomnijcie również o udokumentowaniu swojej wycieczki i o pochwaleniu się nią w naszych mediach społecznościowych. Czekamy na Wasze relacje i komentarze, które z pewnością zachęcą do zwiedzania także innych turystów.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT KRZEMIONKI No. 1121

W 1922 roku w Krzemionkach odkryto zespół prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900 – 1600 p.n.e.). Wkrótce rozpoczęto organizować w tym miejscu rezerwat archeologiczny, a później także muzeum. Pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię ok. 80 ha, na której znajduje się ok. 4 tysiące kopalń. Największe z nich mają głębokość 10 m, a powierzchnia podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. W tutejszym rezerwacie archeologicznym prześledzić można większość dawnych technik pozyskiwania krzemienia, wydobywanego zarówno w małych jamach, jak i skomplikowanych kopalniach. Ponadto turyści mogą podziwiać kopalnie, wędrując podziemną trasą o długości prawie 500 metrów. Obejrzeć można także zrekonstruowane zabudowania neolityczne, obozowisko górników oraz grobowiec megalityczny. Z uwagi na wyjątkowe walory kopalne Krzemionki uznane zostały za Pomnik Historii Polski, a w lipcu 2019 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



16.01.2022

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2021 ROKU

znaczek rokuRóżne były głosy na temat tego czy prowadzić w tym roku plebiscyt na najładniejszy znaczek roku, czy może wstrzymać się wyjątkowo. Dostaliśmy od Was ostatnio sporo zapytań w tej sprawie, ale jak widać brakuje nam wszystkim możliwości działania, dlatego pora zastanowić się nad tym jaki znaczek turystyczny wydany w ubiegłym roku był najładniejszy.

Czas na głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2021 roku". Mamy nadzieję, że podobnie jak rok temu, także w tym roku frekwencja będzie wysoka, a oddane głosy będą odzwierciedleniem waszego gustu. 

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 7 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2021 podzielone zostało na dwie tury.

  • I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 16 do 30 stycznia
  • II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego

W pierwszej turze głos, na swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku, może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2021 roku. Lista znaczków wydanych w 2021 roku znajduje się tutaj >>.


Więcej informacji

8.01.2022

Już wkrótce na naszej stronie pojawią się szczegółowe treści opisujące m.in procedury związane z zamawianiem brakujących znaczków, wysyłką korespondencji, przygotowaniem kuponów. Tymczasem od stycznia wprowadzamy pewną modyfikację dotyczącą Znaczków Kolekcjonera i właśnie tego tematu dotyczy dzisiejszy krótki komunikat.

Od tego roku każdy użytkownik, zanim wyśle kupony drogą pocztową, powinien je nakleić na formularz (do pobrania z zakładki „Gra kolekcjonerska”), zeskanować/zrobić zdjęcie i wysłać elektronicznie do weryfikacji. Niestety plagą były kupony niewłaściwie skompletowane, podwójne, brak ciągłości itp. Takie kupony musieliśmy każdorazowo odsyłać, a jest to dla nas dodatkowy koszt. Weryfikacja elektroniczna przyspieszy komunikację, a do tego wyeliminuje, dla obu stron, koszty i nerwowość związaną z nieprawidłowościami. Zeskanowane kupony wysyłamy na adres: info@znaczki-turystyczne.pl, pamiętając o zmniejszeniu ich do wielkości ok. 1MB

Zweryfikowane kupony praktycznie w ciągu ok. 3 dni zostaną zapisane na koncie użytkownika i zmieniony zostanie wpis o ilości przyznanych ZK. Pojawienie się wpisu jest jednoznaczne z prawidłowością kuponu i użytkownik może je wysłać w fizycznej wersji bez poprawek.

Wysyłka ZK będzie się odbywała raz w miesiącu. Bez względu na to ile kuponów w ciągu miesiąca użytkownik do nas prześle, wysyłka będzie jedna. Niestety często otrzymywaliśmy 3-4 zestawy kuponów miesięcznie i każdorazowo wysyłaliśmy ZK kolekcjonerowi, po czym po kilku dniach sytuacja się powtarzała. Nietrudno obliczyć jakie koszty w związku z tym ponosiliśmy Należy równocześnie wziąć pod uwagę fakt, że jako jedni z niewielu nadal utrzymujemy darmową weryfikację i przesyłkę przyznanych ZK.

Nie ma możliwości wyboru ZK, które przydziela centrala zgodnie z kolejnością numeryczną znaczków.

Powyższe zmiany mają na celu usprawnienie prac związanych z weryfikacją i wysyłką zdobytych ZK. Nieprzestrzeganie tych zaleceń będzie skutkowało opóźnieniem weryfikacji i niepotrzebną wymianą korespondencji.



21.12.2021

To już jeden z ostatnich newsów, jakie przygotowaliśmy dla Was w tym roku. Dziś chcielibyśmy zaprezentować najnowszy znaczek turystyczny, który można traktować zarówno jako ostatni w tym roku, jak i pierwszy w nadchodzącym roku 2022.

Możliwe, że powyższe zdanie jest troszkę skomplikowane, ale już wyjaśniamy, w czym rzecz. Otóż Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku dopiero zostanie oddany dla ruchu turystycznego. Planuje się, że nastąpi to w styczniu 2022 roku i już teraz powstał znaczek, który tylko czeka na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik i przecięcie wstęgi. Gdy tylko Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku zostanie otwarty, niezwłocznie Was o tym poinformujemy, podając termin wprowadzenia znaczka do obiegu.  

Natomiast już dzisiaj możecie zacząć planować swoje turystyczne wypady tak, by uwzględnić Słońsk na turystycznej trasie. A gdy już tu będziecie, koniecznie zarezerwujcie czas na zwiedzanie Parku Narodowego Ujście Warty, który o każdej porze roku jest inny i zaskakuje swoją różnorodnością. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem nowego znaczkowego miejsca, a jeśli bardzo interesuje Was sam ośrodek, to koniecznie odwiedzajcie strony PN Ujście Warty, gdzie znajduje się specjalna zakładka prezentująca muzealne aktualności. 

OŚRODEK MUZEALNO-EDUKACYJNY W SŁOŃSKU No. 1120

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty” zlokalizowany jest w Słońsku, przy drodze nr 22. Pełni on funkcję centrum edukacji, w którym przyrodnicze ciekawostki o Parku przeplatają się z historią Błot Warciańskich. Nowoczesna, multimedialna wystawa odkryje przed zwiedzającymi tajemnice ptasiego życia oraz niedostępne na co dzień miejsca w Parku. Interaktywne gry, niesamowite projekcje i kolorowe animacje przypadną do gustu zarówno starszym, jak i młodszym. Dla pasjonata ptaków ciekawym doświadczeniem będzie zmierzenie się z liczeniem gęsi w jednej z muzealnych aplikacji. Okazuje się, że przy ograniczonym czasie nie jest to wcale takie proste… Obowiązkowym punktem zwiedzania jest rejs łodzią po obszarach ochrony ścisłej Parku Narodowego „Ujście Warty”. Z pewnością dużo emocji wzbudzi wirtualny lot balonem oraz obserwacja krajowych gatunków ryb w okazałym akwarium. Ośrodek Muzealno-Edukacyjny jest dobrym miejscem na rozpoczęcie wędrówki po Parku. Aplikacje na wystawie pomogą zaplanować wycieczkę oraz odkryją interesujące miejsca w najbliższej okolicy.

UWAGA! Znaczek dostępny będzie w sprzedaży w chwili otwarcia Ośrodka Edukacyjno-Przyrodniczego w Słońsku na początku 2022 r. O dostępności znaczka i terminie otwarcia tej placówki poinformujemy w oddzielnym komunikacie.



20.12.2021

Nowy tydzień rozpoczynamy postem o znaczku turystycznym, ale tym razem nie będzie to znaczek premierowy, a dobrze Wam znany ZT nr 393, który zmienił nieco swój wygląd. 

Jak zapewne zauważyliście, poza grafiką na znaczku zmieniła się również nazwa. Na grafice natomiast pokazano piłkę ręczną za kolczastymi zasiekami. Ta grafika lepiej oddaje charakter miejsca, którego dotyczy znaczek i pokazuje, że ładny znaczek to nie tylko budynek, ale także eksponat lub pewna historia opowiedziana za pośrednictwem linii i punktów. 

Przedstawiona w tym poście nowa wersja ZT już za kilka dni dostępna będzie w miejscu znaczkowym, natomiast u nas, do wyczerpania zapasów, dostępna jest wyłącznie starsza wersja. Jeśli już teraz ktoś chce posiadać tę wersję znaczka w swoim zbiorze, koniecznie musi odwiedzić Izbę Pamięci Szczypiorna w Kaliszu, nawet jeśli już kiedyś tu był. W końcu znaczkowe miejsca się zmieniają i zawsze przy ponownej wizycie odkryjecie coś nowego i ciekawego.



15.12.2021

Znaczków turystycznych w Łodzi nigdy nie jest za wiele, jak to określił jeden z turystów, a w dodatku cieszą one niezmiernie. Dlatego dziś właśnie łódzka premiera i znaczek, który zadowoli chyba wszystkich, nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów. Bo któż z nas nie darzył sympatią tego uroczego misia, któremu dziś prezentowany znaczek jest poświęcony. 

Mowa rzecz jasna o Misiu Uszatku, którego pomnik znajdziecie przechadzając się ulicą Piotrkowską w Łodzi. Możliwe jest jednak, że młodsze pokolenie turystów nie zna tego misia i głównie dla nich powstał poniższy opis, za pośrednictwem którego poznacie tę postać - resztę znajdziecie w internecie.  

Znaczek właśnie dzisiaj dotarł na miejsce, więc spokojnie możecie planować wypady do Łodzi i spotkanie z Uszatkiem. Wszelkie niezbędne informacje nt. miejsca sprzedaży oraz linki do stron, znajdziecie na podstronie nowego znaczka, klikając w poniższy link. Zapraszamy do Łodzi i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje oraz zdjęcia w towarzystwie Misia Uszatka.

POMNIK MISIA USZATKA W ŁODZI No. 1118

Pomnik Misia Uszatka powstał w 2009 roku i dał początek wyjątkowemu w skali kraju projektowi, jakim jest Szlak Łodzi Bajkowej. Na tą niezwykle ciekawą trasę turystyczną składa się obecnie 10 rzeźb, przedstawiających bohaterów filmów animowanych powstałych w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Postać Misia Uszatka powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Kariera telewizyjna sympatycznego niedźwiadka rozpoczęła się dopiero w 1962 roku. Największą popularność Uszatkowi dał serial animowany, który od 1975 roku zabawiał najmłodszych widzów przed telewizorami. Pomnik Misia Uszatka, zaprojektowany przez Magdalenę Walczak i Marcina Mielczarka, znajduje się przy reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej, pod numerem 87. W Łódzkiej Informacji Turystycznej natomiast można kupić znaczek z podobizną bohatera animacji oraz wiele innych gadżetów.



14.12.2021

Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków turystycznych. Zbliża się koniec roku, wiele w ostatnim czasie się zmieniło i także my postanowiliśmy zmienić kilka rzeczy. Jedne ze zmian wprowadziliśmy już wcześniej, inne wciąż są realizowane, a ostatnią zmianą jaką zaplanowaliśmy jest zmiana cen niektórych artykułów. I o tym właśnie będzie dzisiejszy post.

W ostatnim czasie rosną ceny niemal każdych dóbr, a słowo inflacja odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Problem dotyka każdego, my także mamy z nim do czynienia. Większość cen sztucznie utrzymaliśmy w ostatnim czasie, ale w obliczu kolejnych podwyżek musimy i my podjąć zdecydowane kroki.

Na tę chwilę koniecznością stała się podwyżka cen 4 produktów i są to:

Dziennik kolekcjonera (zwykły - 38 zł, grawerowany - 44 zł)

Kompas - 25 zł

Brelok - 12 zł

Naszywka - 15 zł

Informację o zmianach dajemy już teraz abyście jeszcze przed nadejściem Nowego Roku mieli okazję zaopatrzyć się w powyższe produkty w starych cenach (link do sklepiku >>). Od 1 stycznia zmiana cen stanie się faktem i już nie będzie odwrotu.



9.12.2021

Wspominaliśmy wczoraj o tworzonym projekcie wydruku do naszego mini kalendarza drewnianego z wymiennym kalendarium. Kalendarz ten powstał w 2019 roku, a jego wersja startowa posiadała gotowe kalendarium. Jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. O wiele tańsze okazało się indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy.

W kolejnym roku udostępniliśmy gotowy plik kalendarium, który wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną. Zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium co nas bardzo cieszy. Nie mogło zatem zabraknąć tego kalendarza i w tym roku, w końcu z założenia miał on być "wieczny". 

Kalendarium zostało sprawdzone i teoretycznie nie zawiera błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowy plik zawieszamy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na jego wydrukowanie zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie tego faktu adminowi, który poprawi co trzeba i podmieni pliki na serwerze. 

Osoby, które chciałyby posiadać u siebie taki mini kalendarz informujemy, że mamy jeszcze kilka egzeplarzy w obniżonej cenie. Jedyne co trzeba zrobić to wydrukować kalendarium i podmienić je z tym dołączonym do kalendarza. Wszystkie informacje nt. tych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.



08.12.2021

KALENDARZ ŚCIENNY 2022

Wiele razy pytaliście nas o drukowane kalendarze ze znaczkowym motywem, ale że mieliśmy nasz mini kalendarz drewniany, to do tej pory tylko on był w ofercie. Jednak w tym roku postanowiliśmy wykonać próbną partię standardowych kalendarzy i właśnie dzisiaj Wam je prezentujemy.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, jest to partia próbna, a więc o ograniczonym nakładzie. Jeśli ktoś jest chętny stać się posiadaczem takiego kalendarza, to ma jedyną i niepowtarzalną okazję, aby go zakupić. Jak widzicie na załączonych fotkach, jest to kalendarz jednodzielny, posiadający jedno kalendarium 12-kartkowe. Na jednej karcie umieszczone są trzy miesiące (duży obecny oraz mniejsze poprzedni i następny). Kalendarium zawiera informację o świętach, imieninach oraz numerację tygodni. Dodatkowo kalendarz wyposażony jest w kolorowe okienko wskazujące aktualną datę. Wymiary kalendarza to 310×458 mm.

Jeśli zaś chodzi o koszty, to przedstawiają się one następująco. Koszt kalendarza to 12 zł, a koszty wysyłki to 9,5 zł. Jeśli natomiast zechcecie zamówić kalendarz oraz inne produkty z naszego sklepiku, wówczas koszt przesyłki będzie ustalany indywidualnie.

UWAGA !!! Prosimy nie wpłacać zobowiązania za zamówienie z góry. Po złożeniu zamówienia wystawiamy indywidualną fakturę, która to jest podstawą do dokonania płatności.

Zamawiając jakikolwiek produkt prosimy pamiętać o podaniu swoich danych osobowych o czym przypominamy w naszym poradniku >> 

Kalendarze rozprowadzane są przez Centralę Znaczków Turystycznych na podstawie zamówienia złożonego poprzez e-mail: info@znaczki-turystyczne.pl



7.12.2021

Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim nowy znaczek turystyczny, który właśnie chcemy Wam pokazać. Tym razem za pośrednictwem znaczka chcemy wszystkich zaprosić do wyprawy na Dolny Śląsk i zwiedzania Strzegomia. 

Strzegom to miasto, w którym znajdziecie więcej interesujących obiektów, więc na pewno warto zatrzymać się tu na dłużej. Kto wie może dzięki temu jednemu znaczkowi, wkrótce pojawią się następne. Pamiętajcie, że Wy też macie na to wpływ swoją postawą, relacjami, komentarzami pisanymi na stronie znaczka po jego zdobyciu.  

Prezentowany dziś znaczek to zasługa ojca Leszka, który w trudnych czasach pandemicznych działa prężnie i rozsiewa w kolejnych miejscach znaczkową ideę. Serdecznie dziękujemy za pokazanie kolejnego miejsca i mamy nadzieję, że sam znaczek już niebawem trafi do zbioru wielu kolekcjonerów. Zapraszamy do zwiedzania Strzegomia, a po znaczki zapraszamy od 8 grudnia, oczywiście w godzinach pracy sklepu z pamiątkami „Granitowa Galeria”.

KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA ŚWIATA I MB SZKAPLERZNEJ W STRZEGOMIU No. 1119

Historia kościoła Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu sięga roku 1382, kiedy to został postawiony w tym miejscu pierwszy kościół wraz z klasztorem karmelitów. Był to pierwszy klasztor tego zakonu na Dolnym Śląsku. Po krótkim czasie, bo w 1429 budowle te rozebrano i wybudowano nowy kościół wraz z klasztorem. W 1729 roku obiekty te przebudowano i rozbudowano. Na przestrzeni wieków, kościół był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a po sekularyzacji klasztoru w 1810 roku został przekazany ewangelikom, którzy  w 1819 r. dokonali kolejnej przebudowy do obecnego kształtu. W 1997 r. kościół został ponownie przekazany katolikom i służy do dzisiaj jako kościół parafialny. Najcenniejszy zabytek pochodzący z czasów karmelitów – obraz św. Anny Samotrzeciej jest umieszczony w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jednak i tak warto zwiedzić kościół ze względu na ciekawą architekturę, a chociażby drewniane trójkondygnacyjne empory typowe dla świątyń ewangelickich. Bardzo ciekawy jest późnogotycki portal przedstawiający koronację Maryi oraz herby Strzegomia, Czech i Śląska.



<< 1 5 7 8 9 10 11 15 20 25 30 35 40 45 50 55 >>