Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1324
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1324!
Strona nie została znaleziona!

Aktualności

1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

1.02.2025

Na ten komunikat przyszło Wam czekać nieco dłużej niż zwykle, ale już dziś możemy zdradzić jakie znaczki okolicznościowe kryły się pod pozycjami 140, 142 i 143. Wizerunki tych znaczków przedstawiamy poniżej, podobnie jak ich opis.

Znaczki okolicznościowe promujące akcję „Góry Otwarte Dla Wszystkich” organizowaną przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych - partnera Uniwersytetu Liderów. Do wykonania projektów zaproszono kilkoro absolwentów z trzech edycji Uniwersytetu Liderów. Autorzy prac (projekt i zdjęcie umieszczone na przywieszce) to: Amelia Wieczorek i Karol Pawlak, Dawid Mazurek i Aleksandra Ziętara, Oliwia Kapysz i Kinga Rybiałek. Projekt „Góry Otwarte Dla Wszystkich” to próba przełamania barier i ograniczeń oraz ciekawy sposób na wyciągnięcie ludzi z domów. To także próba pokazania gór osobom starszym lub z niepełnosprawnościami. Projekt realizowany jest także przez zwiększenie dostępności górskich tras turystycznych dla niepełnosprawnych, szkolenia wolontariuszy i przewodników.

Jeśli zainteresował Was ten temat, to zachęcamy do poszukiwania dalszych informacji na stronach organizatorów. Pozostałe informacje o dostępności znaczków, dostępne na ich stronach w katalogu znaczków



31.01.2025

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024 ROKU

Od kilkunastu dni otrzymujemy zapytania w sprawie kolejnego plebiscytu na najładniejszy znaczek roku. To internetowe głosowanie od lat rozpoczyna turystyczny rok i jest swego rodzaju rozrywką dla turystów przygotowujących się do kolejnego sezonu. 

Od zeszłego głosowania zmieniliśmy nieco jego zasady i jako, że doskonale sprawdziła się ta formuła, także w tym roku będzie miała zastosowanie i głosowanie w każdej turze będzie trwało dokładnie 10 dni. Pozostałe zasady znajdziecie poniżej.

To już jedenasta edycja głosowania, w której wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.


Więcej informacji

30.01.2025

Drodzy Kolekcjonerzy!

Dla podkreślenia rangi ważnych wydarzeń i przyciągnięcia uwagi do tych wyjątkowych akcji, od początku istnienia idei ZT oferowaliśmy Wam Znaczki Okolicznościowe. Jednak zapewne zauważyliście, że nadszedł czas na zmiany – ustępujemy miejsca nowym wydaniom, a Wy macie niepowtarzalną okazję uzupełnić swoją kolekcję!

Znaczki starsze niż 4-letnie (ZO z numerami 1–100) będą w wyprzedaży w wyjątkowej cenie 7 zł za sztukę. Znaczki te będą dostępne do wyczerpania zapasów – po wyprzedaży nakładu, nie będzie już możliwości ich zakupu w bieżącej sprzedaży, a jedynie na zamówienie w jednorazowej akcji w listopadzie, ale już w aktualnej cenie.

Przypominamy, że nie wszystkie znaczki są aktualnie dostępne w sprzedaży. Znaczka nr 13 "WOŚP" nie ma w sprzedaży, bo był to znaczek limitowany i od dawna widnieje jako niedostępny. Informacje o dostępności znaczków podane są w polu "Miejsce sprzedaży".

Znaczki wydane od stycznia 2021 roku (ZO od numeru 101) pozostają w sprzedaży na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowych cenach. Znaczki z październikowych Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów ZT (numery: 8, 12, 16, 24, 35, 48, 62, 75, 100) będą dostępne na zamówienie po każdym jesiennym spotkaniu – kontynuujemy tradycję tego wydarzenia.

Znaczki Okolicznościowe nie wymagają potwierdzeń – możecie zamawiać je swobodnie, według własnego uznania. Zachęcamy do zamówień i uzupełnienia archiwalnych ZO.



29.01.2025

Chodzą słuchy, że XIII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystyczne może okazać się pechowe. Dlaczego? Ponieważ organizacja spotkania została przekazana zgodnie z sugestią Zbyszka na spotkaniu w Nysie w ręce Kolekcjonerów. My Organizatorzy podjęliśmy już jednak wszystkie środki zaradcze na pecha, tj. czarny kot został wyprany i jest już biały, a teraz polujemy na kominiarza ……, więc nie musicie się bać i śmiało planujcie do nas przyjechać!

Gdzie tym razem odbędzie się spotkanie? Dobre wiatry skierowały nas na zachód, na prawy brzeg Odry w okolice tzw. Krzywego Lasu, który nawet doczekał się znaczka turystycznego (nr 1275). Rejon niezwykle ciekawy a rzadko odwiedzany przez turystów z innych stron Polski. Odrę będziemy mogli podziwiać z wieży widokowej w Widuchowej, może odwiedzimy również najbardziej wysunięty na zachód punkt Polski.

Chcemy też Wam opowiedzieć o miejscach, gdzie „raki zimują”, co mieszkańcy Morynia potraktowali dosłownie i na rynku postawili pomnik tego skorupiaka. Tam też możemy również doświadczyć spotkania z mieszkańcami plejstoceńskiej epoki lodowcowej, którzy chętnie pozują dla spacerujących wzdłuż jeziora. Polecamy również wizytę w Chojnie z jej zabytkami. Wymienione miejscowości położone są w pobliżu Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, który słynie z wrzosowisk cedyńskich, a październik jest świetnym miesiącem do podziwiania ich piękna. W bliskiej i dalszej okolicy są też miejsca, gdzie możecie zdobyć kolejne znaczki turystyczne do kolekcji tj. Puszcza Bukowa, ogrody w Glinnej i Przelewicach, muzeum w Moryniu czy też atrakcje miejskie w Szczecinie i Pyrzycach.

Zakwaterowani będziemy w Pniewie koło Gryfina, w zajeździe Saga, który położony jest tylko 2 km od ww. Krzywego Lasu (pół godzinki leniwego spaceru). Termin spotkania to oczywiście drugi tydzień października (9-12.10.2025). Szczegóły dotyczące kwestii organizacyjnych będą zamieszczone w komunikacie nr 2, który już wkrótce. Prosimy do tego czasu nie męczyć pytaniami osób prowadzących znaczki turystyczne. Jednak już teraz prosimy Was o przemyślenie i zaplanowanie uczestnictwa, ponieważ formuła organizacyjna związana z poniesieniem kosztów spotkania będzie trochę inna niż na dotychczasowych zlotach.

Zapraszamy

Małgosia i Mariusz



9.01.2025

Wojna na Ukrainie trwa już niemal trzy lata i prawie od samego jej początku mamy w sprzedaży Charytatywny Znaczek Turystyczny (a nawet dwa, bo w roku 2023 powstał drugi znaczek z serii). Jako kolekcjonerzy podeszliście do tego tematu bardzo pozytywnie i kolejny raz pokazaliście, że można połączyć pasję kolekcjonerską z chęcią niesienia pomocy. Wszystko jednak ma swój początek i koniec, wydana seria znaczków charytatywnych dobiega końca.

Informujemy Was o tym głównie dlatego, że kończy się pula wspomnianych wyżej znaczków i jeśli ktoś do tej pory jeszcze się wahał czy mieć je w swoim zbiorze, to teraz jest czas aby się zdecydować ostatecznie, ponieważ wraz ze sprzedaniem ostatniego znaczka nie będzie już możliwości, aby nabyć go w centrali. Jeśli zatem nie macie wspomnianych znaczków w kolekcji, a chcecie je mieć, to nie ma na co czekać. Minimalny koszt Charytatywnego Znaczka Turystycznego to 20 zł.

Można go zamówić wyłącznie drogą e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, który Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem, deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić i obowiązkowo podajemy numer telefonu. Prosimy nie wpłacać pieniędzy z góry na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Po otrzymaniu należności na nasze konto przesyłka zostanie wysłana w ciągu 5 dni roboczych.



30.12.2024

Dotarliśmy już prawie do końca tego roku i aby nieco urozmaicić Wam czas, postanowiliśmy zrobić jeszcze jedną znaczkową premierę. Tym razem przedstawiamy trzy nowe znaczki kolekcjonera, które przedstawiają kolejne nieistniejące zamki i pałace w Polsce.

Wspominaliśmy o tym kilkukrotnie i tym samym informujemy, że seria ta tym samym została zakończona. Mimo jeszcze wielu obiektów, które mogłyby zostać ujęte w ramach tej serii, nie podejmujemy się jej kontynuacji. Na chwilę obecną istnieje za mało materiałów na ich temat, a my chcemy przedstawić nie tylko wygląd obiektu, ale jego historię, a do tego potrzeba wielu danych.

Kończąca się seria była w głównej mierze tworzona przez Was turystów i kolekcjonerów. To Wy wytypowaliście większość obiektów, a listę wraz z materiałami graficznymi i opisami skompletowała Dana. Z kolei większość opisów to dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która nie raz musiała stworzyć coś z niczego. Nasza rola ograniczała się do weryfikacji obiektów pod kątem merytorycznym, głównie graficznym. Wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych znaczków serdecznie dziękujemy za trud włożony w poszukiwanie danych i złożenie całości do publikacji. Mamy nadzieję, że ta licząca 27 znaczków seria wielu z Was pomogła poznać architektoniczne perełki, których już nigdy nie zobaczycie na własne oczy.

Mimo chęci kontynuacji serii stwierdziliśmy, że nie ma sensu brnąć na siłę w ten temat. Jest jeszcze tyle innych motywów, które możemy przedstawić na znaczkach kolekcjonera, że to właśnie im postanowiliśmy poświęcić kolejne znaczki. Jednak o tym dowiecie się w swoim czasie. Na tę chwilę mamy 150 znaczków kolekcjonera, czyli o 6 więcej niż posiadają czołowi polscy kolekcjonerzy. Mamy więc 2 może 3 miesiące na to, aby dokładnie przemyśleć tematykę kolejnej serii i zająć się jej tworzeniem. I tym razem nie zdradzimy Wam, co będzie tematem kolejnych ZK. Niech to będzie niespodzianka i zachęta do dalszego zbierania znaczków turystycznych i udziału w grze kolekcjonerskiej.



18.12.2024

Tym razem pora  na premierę zapowiadaną przed tygodniem i będzie to nie byle jaka premiera, bo od razu potrójna i w dodatku w takim rejonie kraju, który coraz częściej ostatnio odwiedzacie. Zapraszamy Was zatem do poznania Dukli i turystycznych atrakcji położonych w pobliżu tego miasteczka. Najnowsze znaczki wskazują następujące atrakcje turystyczne: 

MIASTO DUKLA No. 1322

WIEŻA WIDOKOWA NA CERGOWEJ - BESKID NISKI No. 1323

PUSTELNIA ŚW. JANA Z DUKLI W TRZCIANIE No. 1324

Opisy poszczególnych miejsc, jak zawsze znajdziecie, klikając w powyższe linki. Przeniosą Was one na podstrony konkretnych znaczków, gdzie znajdziecie wszystko, co niezbędne do planowania podróży i zdobycia tychże znaczków. 

Znaczki natomiast już docierają do Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli, gdzie będą czekały na swoich zdobywców i jak tylko trafią do sprzedaży, poinformujemy Was o tym na łamach naszego profilu na Facebooku. Śledźcie zatem kolejne doniesienia, a tymczasem już możecie dodać Duklę do listy miejscowości godnych odwiedzenia. Z chęcią opublikujemy relacje z tej wycieczki i mamy nadzieję, że nie będziemy musieli na to zbyt długo czekać, wszak aura do zwiedzania jest idealna.



12.12.2024

Na tę premierę czekaliście od dawna, dopytując, jaki to znaczek kryje się pod numerem 1312. Dziś już wszystko jest wiadome i tym samym wypełnia się kolejna luka w znaczkowej numeracji. Tym samym jako propozycję wycieczki polecamy Wam Świętokrzyski Park Narodowy, gdzie prezentowany właśnie znaczek czeka na swoich pierwszych zdobywców.

Najważniejsza informacja jest taka, że znaczek w tej chwili dostępny jest w siedzibie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Jeśli chcecie go zdobyć, musicie tak zaplanować swoją wizytę w Parku, by po znaczek trafić w godzinach urzędowania biura. Wierzymy, że jest to sytuacja przejściowa i wraz z dalszym rozwojem infrastruktury turystycznej będziemy mogli zaproponować kolejne miejsce sprzedaży znaczków.

Tymczasem polecamy Wam zapoznanie się z opisem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jaki zamieściliśmy poniżej. Dowiecie się z niego podstawowych faktów na temat historii Parku i jego przyrodniczych atrakcji. Jeśli natomiast szukacie dokładniejszych danych, to koniecznie musicie odwiedzić parkową stronę internetową i profil na Facebooku, do czego również zachęcamy. 

ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY No. 1312

Świętokrzyski Park Narodowy powstał 1 kwietnia 1950 r. jako trzeci park narodowy w Polsce. Jest on parkiem typowo leśnym, którego lasy stanowią blisko 95% całej powierzchni. Jego obszar obejmuje najbardziej charakterystyczny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym fragment Gór Świętokrzyskich. Jedną z najważniejszych atrakcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego obok Łysicy wraz ze wschodnim jej wierzchołkiem Skałą Agaty – najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, jest również gołoborze na Łysej Górze. Swoją powierzchnią obejmuje Pasmo Łysogórskie ze szczytami: Łysicą i Łysą Górą. Ponadto, wschodnią częścią Pasma Klonowskiego ze szczytami: Miejską Górą, Psarską Górą i Bukową Górą, część Pasma Pokrzywiańskiego z Chełmową Górą, część Doliny Wilkowskiej i Dębniańskiej oraz eksklawę leśną Serwis-Dąbrowa, Las Grzegorzowicki oraz Skarpę Zapusty.



9.12.2024

Pora dobrą informacją rozpocząć kolejny tydzień tego roku. Tym razem w iście ekspresowym tempie udało się wykonać i wyprodukować Noworoczny Znaczek Turystyczny, który od lat jest jednym z bardziej oczekiwanych wydawnictw znaczkowych. Jak głosi definicja z naszego słowniczka pojęć, Noworoczny Znaczek Turystyczny (NZT) wydawany jest z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Pierwotnie zastępował on kartkę z życzeniami noworocznymi i w Czechach wysyłany był do ZMT. Dla kolekcjonerów znaczek ten jest urozmaiceniem kolekcji. Od pewnego czasu w Polsce NZT pełni funkcję edukacyjną wskazując ważne dla kraju osoby i wydarzenia, którym poświęcony będzie nadchodzący rok.

O NZT piszemy nie bez powodu. Wkrótce rozpoczynamy świąteczną przerwę i w związku z tym na pewien czas wstrzymujemy wysyłki (pisaliśmy o tym w ostatnim komunikacie). Macie więc jeszcze kilka dni, aby zamówić ten znaczek w tym roku i cieszyć się nim podczas świątecznego odpoczynku. Na zamówienia czekamy tylko do 15 grudnia, a po tym terminie zamówienie tego i innych znaczków będzie możliwe dopiero w pierwszych dniach stycznia.  

A tymczasem przedstawiamy Noworoczny Znaczek Turystyczny i patrona roku, który towarzyszyć nam będzie przez cały nadchodzący rok.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2025

Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem m.in. Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskej. Obwieszczenie sejmowe jak co roku pomogło nam wybrać naszego patrona roku, którym został Władysław Stanisław Reymont. Jemu właśnie poświęcony jest Noworoczny Znaczek Turystyczny 2025. Dodatkowo w 2025 roku przypada 100. rocznica śmierci tego wybitnego twórcy, laureata Nagrody Nobla i m.in. dlatego warto bliżej poznać tę osobistość.

Władysław Stanisław Reymont to pisarz, prozaik i nowelista. Urodził się 1867 r. w niewielkiej wsi Kobiele Wielkie k. Radomska. W młodości odmówił uczęszczania do szkół, a później często zmieniał nie tylko zawody, ale również miejsca zamieszkania. Ostatecznie ukończył szkołę krawiecką, a następnie przyłączył się do wędrownej trupy aktorskiej. Początkowe prace Reymonta to wiersze i zapiski z codzienności, a później opowiadania i nowele. Po napisaniu reportażu „Pielgrzymka na Jasną Górę” nabrał wiatru w żagle i napisał 4 duże powieści, które na stałe weszły do historii literatury. Podczas swojej literackiej twórczości Reymont był autorem wielu tytułów, przy czym w historii literatury zapisał się jednak głównie jako autor „Ziemi obiecanej” oraz „Chłopów”, za których w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Reymont zmarł w Warszawie 5 grudnia 1925 roku. Utwory Reymonta tłumaczone były na kilkanaście języków. W jego dawnym majątku w Kołaczkowie k. Wrześni znajduje się obecnie Izba Pamięci poświęcona jego osobie i twórczości.



29.11.2024

Grudzień tuż, tuż, a to czas aby poinformować wszystkich o planach związanych z końcem roku i o pauzie wysyłkowej, którą planujemy w związku z przerwą w produkcji znaczków.

W tym roku zamówienia zarówno dla miejsc znaczkowych jak i dla indywidualnych turystów realizujemy do 15 grudnia. W nowym roku natomiast wznawiamy wysyłki od 2 stycznia. Jeśli chodzi o zamówienia nowych wzorów znaczków dla miejsc znaczkowych, to wszystkie zamówienia złożone od 15 do 31 grudnia będą realizowane w pierwszych dniach stycznia.

Turystów i kolekcjonerów prosimy o wcześniejsze przemyślenie świątecznych prezentów. Jednocześnie zaznaczamy, że tradycyjnie na koniec grudnia planujemy wydanie Noworocznego Znaczka Turystycznego, który dostępny będzie od stycznia. Jeśli więc nie macie pilnych zamówień, to choćby z tego względu warto poczekać do stycznia.



27.11.2024

W lutym 2020 roku powstał pierwszy znaczek turystyczny w Krotoszynie, a dziś dołączają do niego dwa kolejne. I właśnie o tym chcemy dzisiaj napisać, a tym samym zachęcić Was do zwiedzania Krotoszyna.  

Tym razem na znaczkach pojawiły się wizerunki miejscowych kościołów. O ich historii przeczytacie w opisach na podstronach danego znaczka, do których linki publikujemy poniżej. 

KOŚCIÓŁ ŚW. FABIANA I ŚW. SEBASTIANA W KROTOSZYNIE No. 1320

BAZYLIKA ŚW. JANA CHRZCICIELA W KROTOSZYNIE No. 1321

Nic jednak nie zastąpi osobistej wizyty na miejscu i zobaczenia tych obiektów wraz z wyposażeniem na własne oczy. O historii krotoszyńskich kościołów z pewnością dowiecie się także w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, które co prawda nie ma własnego znaczka, ale prowadzić będzie sprzedaż ww. znaczków z wizerunkami kościołów. Znaczki w muzeum dostępne będą od piątku 29 listopada.

A jeśli planujecie zwiedzanie Krotoszyna w weekendy, koniecznie zapoznajcie się z godzinami dostępności muzeum, które nie w każdy weekend jest otwarte. Jesteśmy jednak przekonani, że każdy znajdzie do zwiedzania odpowiednią porę i już wkrótce prezentowane powyżej znaczki zasilą Wasze kolekcje. Po zwiedzaniu koniecznie prześlijcie nam swoją relację, byśmy w ten sposób mogli zachęcić innych do zwiedzania Krotoszyna i całej południowej Wielkopolski.



22.11.2024

W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka zapytań w sprawie znaczkowych pieczątek, których jak zauważyliście, od dobrych dwóch lat nie mamy już w ofercie. Rozważamy jednak częściowe powrócenie do tematu na innych zasadach i dlatego chcielibyśmy poznać teoretyczne zainteresowanie tematem z Waszej strony. Dlatego też dzisiaj wstawiamy ten temat na naszą tablicę FB i prosimy o komentarz tylko tych z Was, którzy byliby zainteresowani wyrobieniem sobie takiej pieczątki.

Tym razem chcemy pieczątki zrobić na innych zasadach, bo nie ukrywamy, że już nie jesteśmy w stanie zaproponować Wam dobrej oferty cenowej. Projekt nadal wykonywalibyśmy dla Was my, natomiast wyrobem pieczątek zająłby się albo jeden wybrany wykonawca (jeśli zrobi to kompleksowo i zaproponuje atrakcyjną cenę), albo każdy z zainteresowanych musiałby takiego wykonawcę znaleźć sam (np. w swojej miejscowości). Oczywiście pliki z projektem przekazalibyśmy do wykorzystania i określilibyśmy parametry pieczątek. Teraz zastanawiamy się jedynie nad tym, czy w ogóle jest sens cokolwiek rozpoczynać i ustalać, i czy znajdzie się odpowiednia grupa chętnych, by rozpocząć dalsze rozmowy. Napiszcie w komentarzu „jestem zainteresowany”, a będziemy w stanie oszacować zapotrzebowanie na pieczątki. Na komentarze czekamy do końca weekendu.



18.11.2024

Najwyższy czas rozpoczać kolejny listopadowy tydzień i tym razem zrobimy to w sposób, który najbardziej lubicie, czyli znaczkową premierą. A żeby było jeszcze ciekawiej, to od razu przedstawimy dwa znaczki z Podkarpacia, a dokładniej z miejscowości Frysztak. 

Jeśli jeszcze nigdy nie byliście we Frysztaku, to właśnie macie okazję dokładniej go poznać, a znaczki, które chcemy Wam dzisiaj zaprezentować, dotyczą następujących obiektów.

KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP WE FRYSZTAKU No. 1318

FIGURA ŚW. FLORIANA WE FRYSZTAKU No. 1319

I tu od razu ważna informacja. Znaczki dziś jeszcze są w drodze do celu, ale w ciągu 2-3 dni trafią do umówionych punktów sprzedaży i będą dostępne dla turystów. Nie wyrywajcie się więc z wycieczką, a najlepiej śledźcie komentarze pod dzisiejszym postem na Facebooku. Tam też zostanie wstawione info o dostępności znaczków.

Informację wstawi o. Leszek, który jest inicjatorem powstania tych znaczków. A działo się to tuż po naszym Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, po którym jak wiecie, Leszek przez miesiąc był w rozjazdach i oprócz zwiedzania znaczkowych miejsc, promował znaczkową ideę. Za najnowsze znaczki Leszkowi w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy i zachęcamy wszystkich, by opowiadali o znaczkowej idei w miejscach, które odwiedzacie. Jeśli natomiast chcecie już teraz poznać przedstawione na znaczkach obiekty, to koniecznie użyjcie powyższych odsyłaczy, które przeniosą Was na podstrony znaczków, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje. 



31.10.2024

Kolejowym akcentem zaczynaliśmy ten miesiąc i taką samą tematyką go kończymy. Kto z Was był na Spotkaniu Ogólnopolskim, temu zapewne obiła się o uszy informacja o pracach nad znaczkiem, który właśnie widzicie. Ci z Was, którzy w Podlesicach nie byli, właśnie dziś mają niespodziankę. Wszyscy natomiast mają kolejną okazję do tego, aby odwiedzić Bardo i obejrzeć tunel, który właśnie doczekał się swojego znaczka.

Trzeba tu wspomnieć, że inicjatorem powstania tego znaczka okolicznościowego jest ojciec Leszek z Barda, wielki miłośnik kolei, propagator znaczkowej idei i rzecz jasna znaczkowy kolekcjoner. Dziś Leszek kolejny raz zaprasza Was do Barda i mamy nadzieję, że z tego zaproszenia skorzystacie. Znaczki do sprzedaży trafią w przyszłym tygodniu, także od poniedziałku 4 listopada śmiało możecie odwiedzać Bardo i tamtejszy sklepik klasztorny, a przy okazji odwiedzić miejscowy dworzec kolejowy i zerknąć na tunel, który pokazaliśmy na najnowszym znaczku. 

ZO - 150 LAT TUNELU KOLEJOWEGO W BARDZIE

Tunel kolejowy w Bardzie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Kolej do Barda dotarła w roku 1872. Przeszkodą do dalszej realizacji linii kolejowej w stronę Kłodzka i dalej do Międzylesia była góra, którą nazywano Prause Berg, Tunnelberg a dzisiaj Tunelowa Góra (373 m n.p.m). Nazwę Tunelowa Góra zaczęto używać od chwili budowy tunelu. Przez dwa lata budowano tunel. Budowali go włoscy kamieniarze. Pierwszy pociąg próbny przez tunel przejechał 16.08.1873 roku. Jednak dopiero od 1874 roku regularnie zaczęły jeździć pociągi. Tunel liczy 364 metry długości. Został zaprojektowany jako szerszy i przeznaczony na dwa tory. Dwutorowy ruch pociągów w jednym tunelu odbywa się do dziś. Warto wiedzieć, że w połowie XIX wieku właściciel pobliskiej Opolnicy na Tunelowej Górze wybudował pałac i założył park przypałacowy. Dokładnie pod tym pałacem został wydrążony tunel i pod pałacem przejeżdżają pociągi. Na zewnątrz przed wjazdem do tunelu znajduje się niewielki bunkier. W czasie wojny w schronie przebywała obsługa karabinu maszynowego.



30.10.2024

Ten tydzień jest inny niż wszystkie, dlatego podobnie jak w poniedziałek, także dzisiaj, chcielibyśmy poinformować o nowym znaczku okolicznościowym, który do obiegu trafi dopiero za kilka dni. Jesteśmy jednak przekonani, że wiadomość ta nie jest dla Was uciążliwością, a wręcz przeciwnie - pozwoli lepiej zaplanować najbliższe wyjazdy.

Jak widzicie tematyka znaczka okolicznościowego związana jest z bitwą pod Krzywopłotami. W związku z tym już 11 listopada o godzinie 18:00, w Załężu, przy remizie OSP, będzie miała miejsce impreza pt. "Lekcja historii". Impreza ta ma charakter otwarty, więc udział w niej może wziąć każdy, a dodatkowo, w tym dniu, prezentowany tutaj znaczek okolicznościowy trafi do uczestników gratis jako pamiątka z wydarzenia. Po imprezie znaczek będzie dostępny od 12 listopada w Hostelu Jurajskim w Domaniewicach

ZO - 110-LECIE CZYNU LEGIONOWEGO 17-18 XI 1914 R. W ZAŁĘŻU  

W dniach od 17 do 18 listopada 1914 r. w dwóch natarciach, najpierw 17 XI wieczorem, a potem 18 XI rano, legioniści przypuścili szturm na okopy wroga. Pozycje rosyjskie zlokalizowane we wschodniej części wsi były bardzo trudne do zdobycia. Legioniści atakujący praktycznie bez wsparcia ze strony żołnierzy austriackich nacierali pod silnym ogniem artylerii i obstrzałem rosyjskim. Świadek tamtych wydarzeń Pan Stanisław Szot wspomina: „Od rana nastąpił drugi atak austriacki i polski. Rozszalało się piekło. Cały czas przebywamy w dekunkach. Rozstrzelały się karabiny maszynowe i armaty. Słychać było już nieustanny świst pocisków. Słyszeliśmy obok krzyki, nawoływania, jęki atakujących legionistów. Jęki rannych były przerażające…ratujcie!, dobijcie! , (..) Sąsiednia zagroda płonęła. (…) po bitwie widziałem obok na wpół spalonej stodoły Macieja Szota popalone ciała trzech legionistów.” Straty wyniosły 30% stanu liczebnego VI baonu. Bitwa ta scementowała żołnierzy – dając im tężyznę i hart ducha, pozwalające być wzorem dla wszystkich Polaków w drodze do NIEPODLEGŁOŚCI. Wielkich strat doznali również mieszkańcy wsi. Austriacy jeszcze przed bitwą wypalali domy w celu oczyszczenia pola walki. Łącznie Austriacy i Rosjanie spalili aż 24 domostwa. Bitwa o Załęże została nazwana przez Józefa Piłsudskiego polskimi Termopilami!



28.10.2024

Pora dobrze rozpocząć ostatni tydzień października, dlatego dziś mamy dla Was informację premierową i propozycję kolejnego ciekawego miejsca do odwiedzenia.

Na południowych krańcach woj. lubelskiego leży znany Wam zapewne z innego znaczka turystycznego Tarnogród. W mieście tym jest jednak więcej atrakcji, a jedną z nich jest Muzeum Nożyczek, które właśnie doczekało się swojego własnego znaczka turystycznego. Fakt ten jest zatem doskonałym pretekstem do powtórnego odwiedzenia Tarnogrodu lub pierwszej wizyty w mieście, jeśli ktoś jeszcze nie miał takiej okazji. Jesteśmy przekonani, że muzealna ekspozycja na niejednym turyście zrobi wrażenie.

Jeśli zaś chodzi o znaczek, to dziś wyruszy on do miejsca docelowego. Z tego też względu, wstrzymajcie się jeszcze 2-3 dni z wycieczką do Muzeum Nożyczek. Jak tylko dowiemy się, że znaczek dotarł na miejsce, od razu Was o tym poinformujemy. Natomiast już teraz możecie planować swoje przyszłe wypady w ten rejon Polski, a zbliżający się listopad z pewnością będzie sprzyjać turystycznym wypadom.

MUZEUM NOŻYCZEK W TARNOGRODZIE No. 1317

Muzeum Nożyczek znajdujące się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie, w budynku dawnej synagogi powstało w 2012 r. Pomysłodawcą projektu była Joanna Puchacz, ówczesna dyrektor MBP, zainspirowana historią nożyc, które trzyma gryf z tarnogrodzkiego herbu miasta. W muzeum zgromadzono egzemplarze nożyczek z całego świata, m.in. z Japonii, Chin, Indii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Francji, Portugalii czy Niemiec, przekazywane przez okolicznych mieszkańców, prywatnych darczyńców z kraju i zagranicy, przywożone z zagranicznych wycieczek, odziedziczone po przodkach, znajdowane na strychach, naznaczone historią, kupowane na targach staroci. W kolekcji można zobaczyć nożyczki chirurgiczne, kosmetyczne, fryzjerskie, krawieckie, precyzyjne nożyczki do wycinania dziurek, do obcinania guzików, do cięcia jedwabiu, nożyce wielofunkcyjne, przecinaki, nożyczki z kilkoma ostrzami oraz wiele innych eksponatów, często o zaskakującym zastosowaniu.



27.10.2024

Dokładnie trzy tygodnie temu zakończyło się XII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku miało miejsce w Podlesicach nieopodal Zawiercia. Standardowo przygotowaliśmy dla wszystkich relację z tego spotkania i już za chwilę będziecie mogli się z nią zapoznać.

Ostatnie trzy tygodnie było walką o każdą literkę, a tekst, który za chwilę przeczytacie, powstał dopiero wczoraj, w nagłym przypływie twórczej weny. Wcześniej coś się nie lepiło, coś rozpływało. Trzeba to było przeczekać, obrobić fotki, które niczym pogoda na spotkaniu jakoś nie zachwyciły. Koniec końców relacja powstała, fotki grupowe też posklejaliśmy. Jak zwykle kogoś trzeba było dolepić do grupy, coś poprawić. Wiemy, że grupowe fotki idealne nie są i zrzucimy to tylko na warunki pogodowe, z którymi przyszło się mierzyć na miejscu. Wszystkie zdjęcia znajdziecie na naszym koncie Google, do którego link znajduje się na samym końcu relacji (wystarczy kliknąć w grafikę). 

Teoretycznie sprawdziliśmy ewentualne błędy i wszystko powinno być tip-top, ale wiecie jak to bywa. Jeśli coś dostrzeżecie, dajcie znać adminowi. A teraz już uciekajcie do lektury, wspominajcie to minione spotkanie i zbierajcie siły na kolejne. My zaś już niebawem ruszymy relacje samych kolekcjonerów, którzy brali udział w spotkaniu. Troszkę ich otrzymaliśmy i najwyższy czas na ich publikację. A tymczasem zapraszamy do lektury 

Przeczytaj relację >>



26.10.2024

Black Weekend? A u nas... cały Jesienny Tydzień!

Kiedy inni kończą na kilku dniach okazji, my idziemy krok dalej i przedłużamy okazje aż do piątku, 1 listopada! Bo więcej dni to więcej szans na super dodatki!

Co dla Was mamy?

Do zamówień powyżej 100 zł dorzucamy losowo bonusy: ZO z XII Spotkania w Podlesicach lub ZO na 20-lecie ZT w Polsce, a do tego specjalną naklejkę z 20-lecia ZT w Polsce i coś słodkiego dla osłody.

Każdy zamawiany ZO za jedyne 9 zł.

Dziennik Kolekcjonera mały - 20 zł.

Znaczkosparpety (roz. 35-38) - 25 zł.

Mamy kilka archiwalnych ZT z ceną 7 zł (522; 602; 739).

Uwaga! Oferowane znaczki stanowią tylko i wyłącznie wartość archiwalną i nie mogą brać udziału w grze (tak więc można je zamawiać bez potwierdzeń). Ich matryce zostały zniszczone, jak również ich kupony (poprzez przedziurkowanie numeru).

Pozostały asortyment w naszym sklepiku >>. Zostały jeszcze ostatnie sztuki kubeczków w kolorze niebieskim i białym.



18.10.2024

Na koniec tygodnia zostawiliśmy jeszcze jedną ciekawostkę, która być może zainteresuje większe grono znaczkowych kolekcjonerów. W ostatnim czasie na próżno szukaliście znaczka w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Brak znaczka związany był ze zmianami, które zamierzano wprowadzić i dziś już możemy Wam o tym napisać.

Dotychczasowy Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu zmienił swoją nazwę i tym samym konieczne stało się dokonanie zmian na dedykowanym znaczku turystycznym, co zapewne zauważyliście już wcześniej, patrząc na załączony obrazek. 

Przedstawiamy zatem nową wersję tegoż znaczka i jednocześnie zapraszamy do Wałbrzycha na zwiedzanie Starej Kopalni. Będzie nam miło, jeśli po takiej wizycie prześlecie zdjęcia ze zwiedzania i zrobicie sobie fotkę ze zdobytym znaczkiem na tle kopalni. Przypominamy jednocześnie, że nowa wersja znaczka dostępna jest tylko i wyłącznie w miejscu jego sprzedaży. Starą wersję znaczka aż do wyczerpania zapasów, jak zawsze zdobędziecie w centrali.



9.10.2024

Po krótkiej przerwie związanej z udziałem w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT wracamy z kolejną znaczkową premierą. Dziś raz jeszcze chcemy Was zaprosić do Mielna. To właśnie w tym mieście, nieopodal Urzędu Miejskiego, stoi pomnik przedstawiający majestatycznego jelenia, który jako symbol Mielna zagościł na najnowszym znaczku turystycznym.

O tym, skąd jeleń wziął się w Mielnie, przeczytacie w poniższym opisie i posłuchacie w nagraniu, które aktualnie robimy do tego znaczka. Sam znaczek aktualnie zmierza do miejsca przeznaczenia i do sprzedaży trafi z początkiem przyszłego tygodnia. Miejcie więc to na uwadze, planując swoje najbliższe wyprawy turystyczne, a jeśli już dotrzecie w pobliże pomnika, koniecznie zróbcie sobie zdjęcie z jeleniem i podeślijcie nam jako relację z Mielna.

Pamiętajcie także o udostępnieniu tej wiadomości w mediach społecznościowych, dzięki czemu więcej osób dowie się o znaczkowej idei i grze kolekcjonerskiej, która jest z nią związana. Tymczasem zapraszamy do Mielna i życzymy udanego wypoczynku także o tej porze roku.

POMNIK JELENIA W MIELNIE No. 1316

Pomnik Jelenia w Mielnie jest jednym z pierwszych symboli tego miasta. Odkąd pojawił się w Mielnie, stał się ulubieńcem mieszkańców, jak i turystów. Wielokrotnie zmieniał swoje miejsce. Pierwotnie stał przy muszli koncertowej, przy ul. 1 Maja, obok Floryna. Następnie stanął w małym parku u zbiegu ulicy Wojska Polskiego oraz Grażyny, aby finalnie stanąć przed Urzędem Miejskim w Mielnie w samym centrum miasta. Pierwotny pomnik został ufundowany w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania w majątku ziemskim w Krępie w gminie Bobolice. Do Mielna został przywieziony najprawdopodobniej w 1946 r. Przez lata pomnik poddawany był różnym aktom wandalizmu, po czym niejednokrotnie odnawiany. W 2023 r. podczas obchodów 50-lecia Gminy Mielno, przed Urzędem Miejskim stanął nowy jeleń autorstwa Romualda Wiśniewskiego. Obecny pomnik jelenia został wykonany z brązu i przypomina pierwszą wersję pomnika z Krępy.



5.10.2024

Tradycją corocznego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych jest znaczkowa niespodzianka w postaci znaczka okolicznościowego, który w prezencie ofiarowany jest każdemu z uczestników. Nie mogło być więc inaczej w tym roku i taki znaczek również powstał, czego potwierdzeniem jest widoczna obok grafika.

Rok 2024 jest rokiem szczególnym, dlatego postanowiliśmy, że tym razem szczególna będzie również spotkaniowa pamiątka. Grafika, którą widzicie, to tak naprawdę dwie grafiki, dwóch różnych znaczków, bo chyba nie myśleliście, że w roku 20-lecia działalności, poprzestaniemy na jednym znaczku okolicznościowym.

ZO - XII SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - PODLESICE

ZO - 20-LECIE ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE 2004-2024

Jak zatem wspomnieliśmy, uczestnicy spotkania prezentowane wyżej znaczki już trzymają w dłoniach. Dla pozostałych kolekcjonerów jak zwykle znaczki dostępne są drogą korespondencyjnego zamówienia.

Jesteśmy przekonani, że jubileusz, który właśnie obchodzimy, jest jubileuszem znacznej części z Was, którzy wspierają nas od lat i motywują do dalszego działania. Wszystkim Wam dziękujemy za te wspólne lata i jednocześnie prosimy o wsparcie na przyszłość, bo życie wciąż stawia przed nami przeszkody, które uda się przeskoczyć tylko przy wsparciu ludzi, dla których od 20. lat tworzymy Znaczki Turystyczne.



4.10.2024

Jak zapewne wszyscy wiecie, rozpoczęło się XII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i w chwili, w której widzicie ten komunikat zapewne ruszamy zwiedzać okolice Podlesic. Dla wszystkich uczestników spotkania, ale także dla turystów, którzy nie mogą tu być z nami przygotowaliśmy tradycyjną niespodziankę, czyli znaczkową premierę ze znaczkami przedstawiającymi wybrane cele turystyczne

Dziś wyjątkowo nie wkleimy w tym miejscu opisów przedstawionych atrakcji turystycznych, ale jeśli klikniecie na poniższe odnośniki, przekierują Was one do katalogu znaczków, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje o obiektach przedstawionych na znaczkach.

KOŚCIÓŁ ŚW. ŚW. JACKA I MARII MAGDALENY W KROCZYCACH No. 1313

REZERWAT GÓRA ZBORÓW – KROCZYCE No. 1314

KAPLICZKA ŚW. JANA NEPOMUCENA W ZAWIERCIU-KROMOŁOWIE No. 1315

Na tę chwilę nie znajdziecie tam jednak informacji o miejscu sprzedaży ww. znaczków. Te jak zwykle dostępne będą podczas spotkania, a tuż po nim zaktualizujemy listę miejsc, w których znaczki mają się docelowo znaleźć. 

Śledźcie zatem dalsze doniesienia z Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, a my tymczasem zaczynamy zwiedzanie.



3.10.2024

Zanim przejdziemy do wydarzeń nadchodzącego weekendu, mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. Tym razem za pośrednictwem znaczka turystycznego pragniemy zachęcić wszystkich do odwiedzenia Łęknicy i tamtejszego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. 

Najnowszy znaczek jest doskonałym pretekstem do ponownej wizyty w Łęknicy i poznania miejscowych atrakcji, których jak wiecie nie brakuje. Natomiast o tym, co można zobaczyć w samym Centrum dowiecie się z poniższego opisu. 

Dobra wiadomość jest też taka, że prezentowany znaczek już jest dostępny w sprzedaży i zakupicie go na miejscu razem z innymi miejscowymi znaczkami. Zapraszamy zatem do odwiedzania Łęknicy i jak zwykle czekamy na Wasze relacje ze znaczkowego szlaku.

CENTRUM KULTURALNO-EDUKACYJNE ŚWIATOWEGO GEOPARKU UNESCO ŁUK MUŻAKOWA W ŁĘKNICY No. 1310

Na obszarze Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa w historycznym budynku przemysłowym uruchomiono Centrum Kulturalno-Edukacyjne Łuk Mużakowa. Centrum położone jest w Łęknicy przy ścieżce rowerowej po dawnej linii kolejowej. Ścieżka bierze początek przy łukowym moście kolejowym na Nysie Łużyckiej /ZT Nr 438/ i prowadzi dalej obok ścieżki geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina” /ZT Nr 77 i Nr 79/, przez wieś Buczyny ze Skansenem Łużyckim /ZT Nr 76/ oraz przez Tuplice do Brodów z Pałacem Bruhla /ZT Nr 81/. W Centrum można zwiedzić stałą ekspozycję produktów byłych zakładów przemysłowych: kopalni węgla brunatnego, szamotowni i huty szkła oraz makietę chodnika wydobywczego byłej Kopalni Węgla Brunatnego „Przyjaźń Narodów” w Łęknicy. Placówka oferuje również udział w ciekawych formach aktywności jak warsztaty w zakresie wyrobów ceramicznych, obróbki szkła oraz dodatkowo można przejść przez stanowiska w ogrodzie edukacyjnym. Przed obiektem można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle mamuta – symbolu dawnej epoki lodowcowej kiedy to powstawała morena czołowa zwana dziś Łukiem Mużakowa.



1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>