Łączna liczba znaczków: 11
Jest to pierwszy Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w Polsce. Noworoczne ZT to specjalne znaczki wydawane z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Zastępują kartkę z życzeniami noworocznymi i początkowo wysyłane były kolekcjonerom oraz Znaczkowym Miejscom Turystycznym. Dla kolekcjonerów NZT stały się ciekawym urozmaiceniem kolekcji i z czasem zaczęły stanowić jej dodatkową część zaraz obok Znaczków Okolicznościowych. W Polsce NZT pełni rolę edukacyjną, wskazując ważne dla kraju osoby i wydarzenia, którym poświęcony będzie nadchodzący rok.
Noworoczny Znaczek Turystyczny 2015 to drugi Znaczek Noworoczny jaki wydano w Polsce. Noworoczne ZT to specjalne znaczki wydawane z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Zastępują kartkę z życzeniami noworocznymi i początkowo wysyłane były kolekcjonerom oraz Znaczkowym Miejscom Turystycznym. Dla kolekcjonerów NZT stały się ciekawym urozmaiceniem kolekcji i z czasem zaczęły stanowić jej dodatkową część zaraz obok Znaczków Okolicznościowych. W Polsce NZT pełni rolę edukacyjną, wskazując ważne dla kraju osoby i wydarzenia, którym poświęcony będzie nadchodzący rok.
Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2016 ma upamiętnić postać wybitnego polskiego pisarza – Henryka Sienkiewicza. Rok 2016 zbiega się z setną rocznicą śmierci pisarza i 170 rocznicą jego urodzin. NZT to upamiętnienie postaci Sienkiewicza, który jeszcze za życia uważany był za duchowego przywódcę narodu. Jego powieści, pisane „ku pokrzepieniu serc" uczyły dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń, a także budziły świadomość narodową. Za całokształt swej twórczości Sienkiewicz w 1905 roku został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla, a przez jednego z jurorów komisji określony został mianem "rzadko spotykanego geniusza, który wcielił w siebie ducha narodu". Niniejszy znaczek jest trzecim wydanym w kolejności i podobnie jak poprzednie NZT pełni rolę edukacyjną, wskazując ważne dla kraju osoby i wydarzenia, którym poświęcony będzie nadchodzący rok.
Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Wydarzenie to ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, kiedy to w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Ustanawiając rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym".
Noworoczny Znaczek Turystyczny 2018 został wydany w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uchwałą z dnia 25 maja 2017 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po nieco ponad 123 latach niewoli, po latach walki z zaborcami, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość i ponownie zaistniała na mapie Europy i świata.
Tym razem Noworoczny Znaczek Turystyczny upamiętnia postać Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, dyrygenta oraz dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Uważany jest za ojca polskiej opery narodowej. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. Łączył polski folklor z elementami opery stosując przy tym grę chórów i tańców narodowych. Pisał również muzykę religijną chcąc podnieść poziom muzyki i śpiewu kościelnego. Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki, aby przybliżyć życie i twórczość wybitnego kompozytora w roku jego 200. rocznicy urodzin, a także zwrócić uwagę Polaków na postawy patriotyczne oraz potrzebę tworzenia sztuki inspirowanej polską kulturą.
Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2020 roku upamiętnia postać świętego Jana Pawła II i jego 100. rocznicę urodzin, która przypada w maju 2020 roku. Znaczek ma przede wszystkim przypominać o roli Jana Pawła II w budowaniu jedności Europy i dążeniu do wyzwolenia narodu spod komunistycznego panowania. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2019 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Romana Ingardena. Jan Paweł II to nie tylko postać historyczna, papież, ksiądz czy naukowiec, ale przede wszystkim wybitny Polak oraz pielgrzym i turysta, zakochany w Ojczyźnie, do której chętnie wracał i w której odpoczywał podczas górskich wycieczek czy spływów kajakowych. Mamy nadzieję, że wybranie Jana Pawła II na patrona roku pozwoli lepiej poznać tę niezwykłą postać, ale i miejsca z nim związane.
Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2021 roku ma za zadanie upamiętnić postać Cypriana Kamila Norwida w 200-lecie jego urodzin. Norwid był dramatopisarzem, poetą i prozaikiem. Jego zainteresowania wykraczały poza literaturę i koncentrowały się również wokół filozofii, a także sztuk pięknych jak malarstwo, grafika i rzeźba. Większą część życia spędził na emigracji gdzie tworzył będąc artystą niedocenianym. Dopiero po śmierci jego dzieła znalazły zrozumienie. W uznaniu zasług Norwida dla polskiej kultury i sztuki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 listopada 2020 r. ustanowił rok 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida. Ta sama uchwała ustanawia rok 2021 także rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza oraz rokiem Konstytucji 3 Maja. Mamy nadzieję, że noworoczny znaczek turystyczny upamiętniający postać Cypriana Kamila Norwida, przyczyni się do jeszcze lepszego poznania tego pisarza i jego dzieł oraz skłoni do dalszych refleksji.
Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2022 to upamiętnienie Józefa Wybickiego, jego postaci i dorobku. Józef Wybicki urodził się 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach. Z wykształcenia był prawnikiem, jednak już w młodości dał się poznać jako działacz polityczny i poseł na sejm. Był uczestnikiem konfederacji barskiej, a później wieloletnim współpracownikiem Jana Henryka Dąbrowskiego. Miał wielki udział w powstaniu Legionów Polskich we Włoszech i to podczas wizyty w Reggio Emilia we Włoszech w 1797 r. napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 r. jest polskim hymnem narodowym. Znany jest także jako pisarz, autor wielu pism politycznych, ale również wspomnień, dramatów, komedii i wierszy. W 2022 roku przypada 275. rocznica urodzin Wybickiego i jednocześnie 200. rocznica jego śmierci, która nastąpiła 10 marca 1822 r. w wielkopolskich Manieczkach. Ponadto w roku 2022 przypada 225. rocznica napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech i 95. rocznica ustanowienia jej hymnem narodowym. Właśnie w celu upamiętnienia tych faktów, jak również w uznaniu zasług na płaszczyźnie politycznej i literackiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Józefa Wybickiego patronem roku 2022, wspólnie z Marią Konopnicką, Marią Grzegorzewską, Wandą Rutkiewicz, Ignacym Łukasiewiczem i Józefem Mackiewiczem.
Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Jadwigi Zamoyskiej, Jerzego Nowosielskiego oraz Maurycego Mochnackiego. Jak co roku obwieszczenie sejmowe stało się dla nas przyczynkiem do ustanowienia naszego patrona roku, którym w 2023 roku jest Paweł Edmund Strzelecki. Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany z okazji zbliżającego się 2023 roku nosi więc grafikę przedstawiającą tego wybitnego Polaka. Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 r. w Głuszynie pod Poznaniem. Jest uznawany za najwybitniejszego podróżnika i eksploratora, a przy tym badacza i odkrywcę. W roku 1834 podróżnik ten, jako pierwszy Polak, rozpoczął swoją samodzielną, dziewięcioletnią wyprawę dookoła Ziemi. W celach naukowych odwiedził wówczas wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Badał zarówno tereny obu Ameryk, ale także Australię i Nową Zelandię. Dokonał wielu odkryć geograficznych i geologicznych. W 1840 roku najwyższy szczyt Australii nazwał Górą Kościuszki na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył ponadto najżyźniejszy rejon rolniczy w Australii, a także złoża rudy miedzi w Kanadzie, złoża surowców mineralnych w Peru i Ekwadorze, złoża węgla w Australii. Stworzył także mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii, która przez pół wieku była jedynym źródłem wiedzy geologicznej o tym rejonie. Po powrocie do Europy przyjął obywatelstwo brytyjskie, gdzie zamieszkał. Otrzymał wówczas członkostwo wielu prestiżowych towarzystw naukowych. Strzelecki angażował się również w działalność dobroczynną, m.in. dożywiając dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł w 1873 r. Londynie i tam też został pochowany. Jednak w 1997 r. jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu, w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan.
Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Marka Hłaski, Abpa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Zygmunta Fortunata Miłkowskiego, a także rodziny Ulmów oraz Rokiem Polskich Olimpijczyków. Obwieszczenie sejmowe stało się dla nas impulsem do ustanowienia naszego patrona roku, którym w 2024 roku wybraliśmy Zygmunta Fortunata Miłkowskiego. I to właśnie tej postaci poświęcony jest Noworoczny Znaczek Turystyczny, jaki wydaliśmy z okazji zbliżającego się roku 2024.
Zygmunt Fortunat Miłkowski to pisarz i działacz niepodległościowy. Urodził się 23 marca 1824 r. w Saracei na Podolu. Studiował w Odessie i Kijowie i tam też organizował niepodległościową konspirację. Po upadku Powstania Styczniowego działał we Francji i Szwajcarii, a także w wielu innych krajach europejskich. Był współtwórcą tajnej Ligi Polskiej, która w 1893 r. przekształciła się w Ligę Narodową. Czynnie działał na rzecz odzyskania niepodległości Polski. Czynnie działał na rzecz odzyskania niepodległości Polski. W 1887 opublikował najgłośniejszy swój tekst polityczny „Rzecz o obronie czynnej i skarbie narodowym”. W pracy literackiej posługiwał się pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Łącznie napisał ok. 80 powieści, co czyni go jednym z najbardziej płodnych polskich pisarzy. Zmarł 11 stycznia 1915 r. w Lozannie.