Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

Dla mediów

Znaczki Turystyczne to dynamicznie rozwijający się w Polsce i na świecie element gry kolekcjonerskiej pod tą samą nazwą. W grze bierze udział 21 państw.

Czym jest Znaczek Turystyczny

To drewniany krążek średnicy 60 mm. Posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy.

Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Kolejne numery znaczków przedstawiają grzbiety gór, schroniska turystyczne, biegi rzek, oznaczają miasta, zamki, miejsca historyczne, pamiątki przyrodnicze, zabytki techniki, jaskinie, ogrody zoologiczne i inne miejsca, do których dociera ciekawy turysta. Jest on turystyczną zachętą do zwiedzania tych miejsc, a zarazem wyjątkową pamiątką. Zbieranie znaczków jest impulsem do wzięcia udziału w grze kolekcjonerskiej.

Idea Znaczka Turystycznego

Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie, wyznaczania szlaków dla turystów oraz swego rodzaju gry dla kolekcjonerów zrodził się w Czechach i w niedługim czasie Znaczek Turystyczny na stałe zagościł również w takich krajach jak: Słowacja, Niemcy, Ukraina, Austria, Węgry, Słowenia, Rumunia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania, USA oraz oczywiście w Polsce. Tak więc jest to inicjatywa ogólnoeuropejska i włączają się do niej kraje spoza Europy. Na dzień dzisiejszy /dane z 3.09.2024 r./ istnieje w całej Europie, USA i Rosji ponad 6905 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta. 

Gra kolekcjonerska

Zasady gry kolekcjonerskiej są bardzo proste:

1. Należy zebrać dziesięć znaczków opatrzonych kolejnymi dostępnymi numerami.
2. Następnie odciąć papierowe kupony przymocowane do każdego z nich.
3. Włożyć do koperty i wysłać na adres:

Znaczki Turystyczne, skr. poczt. nr 38, 57-250 Złoty Stok

Za każdych wysłanych dziesięć kolekcjoner otrzymuje za darmo: Znaczek Kolekcjonera czyli Znaczek Turystyczny, którego nie można kupić w żadnym miejscu jest przydzielany przez centralę w Polsce. Za każdą dziesiątkę jeden, za każdą inny. Na chwilę obecną w Polsce funkcjonuje 147 Znaczków Kolekcjonera. Wszystkie Znaczki Okolicznościowe (wydawane okazjonalnie), posiadają kupon zwany JOKER. Tak samo jak w grze w karty, można nim uzupełnić brakujący numer w zbieranej dziesiątce, ale tylko jeden w każdej z nich.

Znaczek Turystyczny w Polsce

Znaczek Turystyczny rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2004 roku. Dzięki staraniom pierwszego Zespołu ZT Polska osiągnięto zadowalające wyniki – 155 miejsc wyróżnionych znaczkiem. Pierwszym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w Polsce było Schronisko w Morskim Oku i Znaczek Turystyczny No. 04.

Znaczek jest podzielony na dziewięć kategorii:

  • Góry, schroniska

  • Trasy turystyczne

  • Zamki, pałace, twierdze

  • Miasta

  • Miejsca kultu

  • Muzea, parki

  • Podziemne trasy turystyczne

  • Latarnie morskie

  • Inne

Największą popularnością i liczbą znaczków cieszą się kategorie: "Muzea, parki" /402 ZT/, "Miejsca kultu" /188 ZT/ i "Zamki, pałace, twierdze" /145 ZT/

Przydatne dane

Dane statystyczne

Infografiki