
Aktualności
9.04.2014
ZNACZKOWA PRZYPINKA
Przeszło rok temu padła taka propozycja, by stworzyć element wyróżniający w terenie polskiego turystę/kolekcjonera Znaczków Turystycznych. Najpierw poruszono temat naszywek jednak ostatecznie stanęło na przypince – buttonie przypinanym do odzieży, plecaków itp. Mieliśmy wprawdzie nasze małe przypinki, ale jak stwierdzili sami kolekcjonerzy były one małe, a przez to słabo widoczne w terenie, w związku z czym zdecydowaliśmy się na wyrób nieco większych przypinek.
Na załączonym obrazku przedstawiamy nasz najnowszy produkt. Przypinka ma średnicę 50 mm i posiada agrafkę, dzięki której można ją przypiąć. Zakup buttona możliwy jest poprzez Centralę Znaczków Turystycznych w Polsce, a cena przypinki to 3 zł. Wysyłka wg cennika podanego w zakładce "Brakujący ZT"
3.04.2014
RELACJA Z PREMIERY ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W BĘDZINIE
„Znaczki Turystyczne – promocja na skalę europejską”. Pod takim tytułem przebiegała inauguracja czterech nowych Znaczków Turystycznych jakie pojawiły się w ostatnim dniu marca w Będzinie. Spotkanie odbyło się w pięknej sali będzińskiego Pałacu Mieroszewskich z inicjatywy Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Było to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nas jak i dla Muzeum Zagłębia, które od tego dnia zaistniało na znaczkowej mapie, a tym samym dołączyło do ogólnoeuropejskiej idei stając się celem dla turystów zarówno z Polski, jak i z pozostałych państw biorących w niej udział.
Czytaj więcej: 31.03.2014 - Premiera Znaczków Turystycznych w Będzinie
2.04.2014
POŻARNICZE CENTRUM HISTORYCZNO-EDUKACYJNE ZIEMI ŁÓDZKIEJ W WOLBORZU No. 226
Z publikacją tego newsa czekaliśmy by nie został uznany za żart prima aprillisowy. Dzisiaj jest już pod tym względem bezpiecznie wobec tego informujemy wszem i wobec, że do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych dołączyło właśnie Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. A korzystając z okazji chcielibyśmy w tym miejscu serdecznie podziękować za powstanie tego znaczka pani Barbarze, dyrektorce Centrum oraz kolekcjonerowi Sławkowi, który rozpropagował tutaj ideę ZT.
Pożarnicze Centrum Historyczno- Edukacyjne Ziemi Łódzkiej powstało w 2007 roku. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych gminy Wolbórz. Właśnie tu można szukać korzeni pożarnictwa polskiego, bo stąd pochodził jego prekursor Andrzej Frycz Modrzewski. W Centrum znajdują się m. in. bogate zbiory sprzętu strażackiego, zabytkowe sikawki konne i motopompy, umundurowanie, uzbrojenie osobiste strażaka, odznaczenia, stare fotografie i dokumenty. Atrakcją dla najmłodszych są również miniatury pojazdów pożarniczych i sikawek konnych oraz duża kolekcja miniatur pojazdów strażackich, pochodzących z różnych krajów. W muzeum znajdują się również zbiory regionalne, którymi opiekuje się powstałe w 1963 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza. Można zobaczyć gromadzone przez lata pamiątki z czasów II wojny światowej, stare dokumenty historyczne, a także zbiory kultury ludowej: dawne ubiory męskie i kobiece, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również sztukę ludową. Centrum Pożarnicze stwarza również możliwość przeprowadzenia w swych murach ciekawych i atrakcyjnych lekcji tematycznych czy historycznych z wykorzystaniem multimediów. Ponadto w muzeum można zorganizować własną wystawę kolekcjonerską.
GPS: 51.503608, 19.830819, Miejsce sprzedaży: Centrum Pożarnicze
2.04.2014
RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT WOJ. ŁÓDZKIEGO - ŁÓDŹ 29.03.2014
Tym razem Znaczki Turystyczne zaprosiły na spotkanie regionalne kolekcjonerów z województwa łódzkiego. Miejscem spotkania była Stara Piekarnia w Łodzi, miejsce, które warto odwiedzić i posilić ciało i duszę po intensywnych turystycznych wędrówkach. Może w naszych okolicach Znaczków Turystycznych jeszcze wielu nie ma, ale głęboko wierzymy w to, że niebawem się to zmieni. Silna grupa zawirusowanych jest na dobrej drodze, by wypełnić lukę na polskiej mapie. Rozmowom i pomysłom na ten temat nie było końca.
Czytaj więcej: Relacja ze Spotkania Kolekcjonerów ZT z woj. łódzkiego - Łódź 29.03.2014
1.04.2014
SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W WARSZAWIE
Nie ochłonęliśmy jeszcze dobrze po spotkaniu w Łodzi, a tymczasem niebawem odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów. Tym razem spotkanie pod szyldem Znaczka Turystycznego odbędzie się w Warszawie i to już w sobotę 12 kwietnia o godzinie 16:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Bistrze "Trojka" na 2 piętrze (wejście głównym wejściem od strony ul. Marszałkowskiej po schodkach do góry - lokal znajduje się po prawej stronie od wejścia do wind, vis a vis sklepiku z pamiątkami). Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłoszenia w formie e-maila nadsyłane na adres info@znaczki-turystyczne.pl Serdecznie zapraszamy.
Zespół Znaczków Turystycznych
31.03.2014
NOWE ZNACZKI W MUZEUM ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE
Zgodnie z tym co pisaliśmy ostatnio, koniec miesiąca wcale nie musi oznaczać końca znaczkowych nowości. W ten oto sposób dzisiaj możemy Wam zaprezentować kolejne cztery Znaczki Turystyczne, które tym razem pojawiły się w woj. śląskim. Nasza radość jest tym większa, że owe znaczki dotyczą czterech różnych obiektów zarządzanych przez Muzeum Zagłębia w Będzinie. Tym samym wszyscy turyści, którzy wybierają się w te strony, mają niecodzienną możliwość by poświęcając jeden dzień odwiedzić wszystkie obiekty należące do Muzeum Zagłębia i dodatkowo zaopatrzyć się w nich w ZT. Zapraszamy więc turystów i sympatyków ZT do wycieczek szlakiem znaczka po Będzinie. Jednocześnie serdecznie dziękujemy kolekcjonerce Agacie i Pani Violetcie Dyrektor Muzeum Zagłębia za powstanie znaczków w tym miejscu.
Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:
DOM MODLITWY "MIZRACHI" W BĘDZINIE No. 597
GPS: 50.323664 , 19.132541 , Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie, Pałac Mieroszewskich w Będzinie
GPS: 50.325808 , 19.133716 , Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie
PAŁAC MIEROSZEWSKICH W BĘDZINIE No. 599
GPS: 50.328745 , 19.123924 , Miejsce sprzedaży: Pałac Mieroszewskich w Będzinie
GPS: 50.327170 , 19.129055 , Miejsce sprzedaży: Zamek w Będzinie
28.03.2014
DWA NOWE ZNACZKI W ZIELONEJ GÓRZE
Myśleliście zapewne, że w marcu już więcej nowych znaczków się nie pojawi, a tymczasem mamy dla Was kolejną znaczkową niespodziankę. Dzisiaj do grona 11 znaczków wprowadzonych w marcu w całym kraju dołączają kolejne dwa z Zielonej Góry. Jak więc widać w województwie lubuskim idea Znaczka Turystycznego rozwija się bradzo prężnie. Dzisiaj województwo to uplasowało się na czwartym miejscu pod względem ilości funkcjonujących Znaczków Turystycznych. Jak będzie dalej - czas pokaże, a tymczasem wszystkich zapalonych turystów zapraszamy do Zielonej Góry. Znaczki będą w sprzedaży w połowie przyszłego tygodnia.
Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:
24.03.2014
ZAPROSZENIE NA INAUGURACJĘ ZT W BĘDZINIE
Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się kolejne znaczki. Tym razem kolekcjonerzy będą mieli okazję dołączyć do swojej kolekcji aż 4 nowe Znaczki Turystyczne z Będzina. Długo oczekiwane znajdą się w najbliższych dniach w takich obiektach jak: Dom Modlitwy „Mizrachi”, Podziemia Będzińskie, Pałac Mieroszewskich i Zamek. Jest to radosna nowina zarówno dla tych miejsc, jak i dla nas i oczywiście dla kolekcjonerów, których za naszym pośrednictwem zaprasza Prezydent Miasta Będzina p. Łukasz Komoniewski na uroczystą inaugurację jaka odbędzie się 31 marca o godz. 10:00 w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.
W imieniu Władz Miasta oraz Muzeum Zagłębia serdecznie zapraszamy!!!
22.03.2014
I TY ZAPROJEKTUJ SWÓJ ZNACZEK KOLEKCJONERA
Mamy za sobą wydanych 14 Znaczków Kolekcjonera i niebawem staniemy przed koniecznością wydania kolejnych kilku by móc zaspokoić rosnący na te znaczki apetyt kolekcjonerów. Zapewne zastanawialiście się w jaki sposób powstaje projekt takich znaczków i czy także zwykły kolekcjoner może się stać autorem Znaczka kolekcjonerskiego. Otóż okazuje się, że zaprojektowanie Znaczka Kolekcjonerskiego to w zasadzie zajęcie dla każdego kto ma odrobinę cierpliwości, wolnego czasu i pomysł. Obecnie w ramach serii Znaczków Kolekcjonera skupiamy się na „Liście zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem w Polsce”. Kontynuacją tej serii mają być wizerunki kolejnych 24 zwierząt z listy gatunków skrajnie zagrożonych.
Więcej informacji
20.03.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE W ELEMENTARZU
Kilka lat temu został wydany czeski elementarz dla uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. Jednak dopiero niedawno jeden z kolekcjonerów odrabiając zadanie domowe ze swoim dzieckiem zauważył w nim ….. Znaczki Turystyczne. Zeskanował strony elementarza i wysłał do centrali w Rymarowie. Dla wielu pisarzy i artystów dostać się do podręczników szkolnych jest wymarzonym celem, który jest osiągalny dla tych najsławniejszych dopiero po ich śmierci. Znaczki Turystyczne dostały się do elementarza mając dopiero 13 lat !!! Poniżej przetłumaczone teksty z elementarza:
U nas w domu
Jest piątek. Siadamy do stołu. Planujemy wycieczkę samochodem. Tato kładzie mapę na stół. W naszym regionie są zamki, pałace i ZOO. Znany jest zamek Úsov. Stoi w wiosce. Velké Losiny mają zamek w parku. W pobliżu Ołomuńca jest duże ZOO. Ja już nie wiem, gdzie pojedziemy.
Odwiedziny
Květa Veselá mieszka w mieście Mělník. Mieszka z rodzicami w pięknym domu w pobliżu rynku. Do Květy przyjechała koleżanka Běta Smělá. Květa pokazała jej miasto. W sklepie z pamiątkami Běta kupiła sobie widokówkę Mělníka i Znaczek Turystyczny. Widokówkę wyśle mamie i tacie. Jest na niej zamek. Z murów zamku widać, że w pobliżu Mělníka rzeka Wełtawa wpływa do rzeki Łaby.
Zobaczcie oryginalne skany elementarza w naszej galerii w serwisie Facebook
18.03.2014
ZAMEK PIASTOWSKI W RACIBORZU No. 171
Pod koniec listopada 2013 roku pojawił się w Raciborzu pierwszy Znaczek Turystyczny, na którym przedstawiono Basztę i fragment murów miejskich. Dzisiaj z radością chcemy Wam pokazać kolejne ciekawe miejsce w tym mieście, a mianowicie Zamek Piastowski. Ciekawostką w tym temacie może być fakt, że to 35 ZT w województwie śląskim. Zapraszamy więc do zdobywania znaczka i dzielenia się z nami wrażeniami z wycieczek znaczkowymi szlakami.
Zamek Piastowski w Raciborzu to dawna siedziba górnośląskich władców. To stąd w 1210 roku wyruszył do Krakowa książę raciborski Mieszko I Laskonogi (zwany też Plątonogim), twórca księstwa opolsko-raciborskiego, dzielnicowy władca Polski. Tu też książę założył pierwszą górnośląską mennicę, bijącą brakteaty ze słowiańskim napisem Milost. Murowany Zamek w Raciborzu zaczęto wznosić już w I połowie XIII wieku. Rezydowali tu władcy księstwa opolsko-raciborskiego. W latach 80. XIII wieku swój finał miał tu głośny – opisany przez Jana Długosza – spór pomiędzy księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem a biskupem wrocławskim Tomaszem II. Jako wotum dziękczynne za pojednanie z księciem, biskup ufundował na Zamku kaplicę św. Tomasza Becketa, ustanawiając przy niej kolegium kanoników. Zamkowa świątynia nawiązuje architekturą do słynnej paryskiej Sainte Chapelle i jest nazywana perłą górnośląskiego gotyku. Zamek został w 2012 r. odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Zamek można zwiedzać codziennie. w okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 18.00, natomiast od 1 października do 31 marca od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00.
GPS: 50.096038, 18.221202 , Miejsce sprzedaży: Zamek Piastowski w Raciborzu - punkt IT
17.03.2014
WIZYTA DAVIDA HOLUBA W ZŁOTYM STOKU
W sobotę 15 marca odwiedził centralę Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku David Holub, jeden z pomysłodawców całej idei znaczkowej, znany Wam z Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów. Celem tej wizyty była chęć zobaczenia nowej siedziby znaczkowej oraz dostarczenie nowych ZT, których premiera odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Na gorąco przedstawiłem relację z prezentacji 7 nowych ZT w Żarach, rozmawialiśmy także na temat nowych form promocji idei znaczkowej, szczególnie przy pomocy mediów. Coraz większa liczba nowych ZT na mapie Polski została zauważona nie tylko przez centralę w Rymarowie, ale także przez kolekcjonerów z różnych państw, którzy coraz częściej odwiedzają naszą stronę i widząc powstające nowe miejsca znaczkowe z pewnością przyjadą do Polski. Miłym obowiązkiem dla mnie jest przekazanie wszystkim polskim kolekcjonerom ZT życzeń i gratulacji od Davida. Bowiem rozwój ZT w Polsce jest w ogromnej mierze zasługą samych kolekcjonerów, którzy swoim zaangażowaniem najskuteczniej przekonują innych do tej idei. Polska będąc cztery razy większa od Czech ma olbrzymi potencjał. Przed nami nowy sezon turystyczny, nawet nie wiecie ile w tej kwestii możecie zrobić zwykłym zapytaniem w konkretnym miejscu: „Czy macie tutaj Znaczek Turystyczny?” Tak więc jeszcze raz serdeczne pozdrowienia od Davida, a przy okazji popatrzcie na fotki jak powstawała i jak wygląda dzisiaj siedziba Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Jeżeli będziecie w pobliżu zapraszam na chwilę rozmowy przy wodzie, kawie lub herbacie, a tymczasem zapraszam to oglądania fotorelacji w naszej galerii.
Zbigniew Romankiewicz ZT
14.03.2014
ZNACZKOWE SPOTKANIE W ŻARACH
Zakończyło się wczoraj, trwało ponad dwie godziny, uczestniczyło w nim około 40 osób, wprowadzonych zostało 7 nowych ZT. Suche fakty, które jeszcze mówią zbyt mało... A to, co jest ukryte za kurtyną? Wydarzenie było efektem mozolnej, dwumiesięcznej pracy. Wyszukiwanie miejsc, zdobywanie informacji czy spełniają kryteria przydzielenia ZT, sprawdzanie kto jest zarządcą tych miejsc. Potem niezliczone rozmowy telefoniczne, osobiste spotkania, przejechane kilometry, formalności pisemne, liczne e-maile, aż w końcu uzyskanie zgody na sfinansowanie ZT i wejście do całej idei. Następny etap tworzenia grafiki, poprawek, konsultacji, przemyśleń nad optymalnym przydzieleniem numerów, a potem zatwierdzenie projektu. Grawerowanie matrycy, wypalanie samych znaczków. I to wszystko razy SIEDEM!!! Do tego trzeba doliczyć organizację samego spotkania, wyszukanie odpowiedniego i godnego do tego celu miejsca. Wysłanie zaproszeń, powiadomienie mediów, przygotowanie poczęstunku, zorganizowanie prelegentów i wiele innych spraw, o których nie ma co wspominać. Po prostu ogrom czasu i pracy, ale... ile również satysfakcji i radości, które to wszystko potrafią wynagrodzić.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach w osobie Dyrektora Pana Jacka Jakubiaka i przez Znaczki Turystyczne w osobie kolekcjonera Jarka Bębenka. Rozpoczęło się o godzinie 12.00 i dzięki uprzejmości władz miasta Żary mogliśmy gościć w przepięknej sali tutejszego ratusza. Po rozpoczęciu spotkania i wprowadzeniu dokonanym przez organizatorów miała miejsce prelekcja pt. Rozwój idei Znaczków Turystycznych na terenie Dolnych Łużyc wygłoszona przez Zbigniewa Romankiewicza. Została przedstawiona idea Znaczka Turystycznego, jej rozwój na Dolnych Łużycach, w Polsce oraz świecie. W trakcie kilkunastominutowej przerwy, w czasie której trwały rozmowy na tematy znaczkowe, był przygotowany skromny poczęstunek, była także możliwość zapoznania się z materiałami promocyjnymi. Potem poszczególni prelegenci przedstawiali nowe znaczki, a raczej miejsca, których one dotyczą, tzn. historię danego obiektu, jego wartości krajoznawcze, kulturowe. Pierwsze dwa ZT, Wieżę Pachołków Miejskich w Lubsku i Pałac Brühla w Brodach przedstawił Zbigniew Kasprzak członek PTTK, krajoznawca, regionalista, następne dwa Kościół Farny w Żarach i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach przedstawił Dyrektor tego muzeum, Jacek Jakubiak, a trzy ostatnie, Leśny kompleks promocyjny „Bory Lubuskie”, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich i Wieżę Widokową - Geopark Łuk Mużakowa przedstawił przewodnik mużakowski, krajoznawca, a jednocześnie kolekcjoner ZT Roman Sobera. Były to niezmiernie ciekawe i bogate w treść wystąpienia.
Ciekawą i atrakcyjną praktyką było, po prezentacji danego miejsca znaczkowego, zawieszenie tego znaczka na specjalnie przygotowanej mapie woj. lubuskiego. W spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m in. Burmistrz miasta Łęknicy, Dyrektor Ośrodka Kultury w Łęknicy, działacze PTTK, pracownicy Lasów Państwowych, osoby zarządzające innymi atrakcyjnymi miejscami turystycznymi, krajoznawcy, regionaliści, kolekcjonerzy ZT, przedstawiciele mediów i młodzież. Całe spotkanie zakończył i podsumował Zbigniew Romankiewicz, który podziękował za zorganizowanie tego spotkania Dyrektorowi Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego, władzom miasta Żary za gościnność, wszystkim wykładowcom, członkom tutejszego PTTK za pomoc, a przede wszystkim kolekcjonerom Jarkowi i Romanowi za ogromny wkład w powstanie tych nowych ZT. Podkreślił również, że teraz na niewielkiej przestrzeni można zdobyć 10 kolejnych numerycznie ZT, co oznacza, że będąc tutaj nawet w ciągu weekendu możemy zdobyć Znaczek Kolekcjonera, co jest rzeczywistym magnesem przyciągającym do Dolnych Łużyc kolekcjonerów i turystów z całej Polski i Europy.
Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć innym regionom Polski tak aktywnych kolekcjonerów i wprowadzania nowych znaczków właśnie w takim stylu jak to miało miejsce w Żarach. Ufamy, że cała idea znaczkowa szybko rozprzestrzeni się dalej wypełniając jeszcze puste miejsca na mapie znaczkowej.
Zespół Znaczków Turystycznych
13.03.2014
PREMIERA ZNACZKÓW W ŻARACH
W chwili publikowania tego newsa rozpoczyna się w Żarach spotkanie promujące ideę Znaczków Turystycznych, zarówno w tej części kraju jak i na jego całym obszarze oraz na świecie. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowanych siedem nowych znaczków, na których przedstawiono kolejnych siedem miejsc godnych odwiedzenia przez turystów. Aby nie trzymać Was w niepewności już teraz zdradzamy szczegóły. A za kolejne Znaczkowe Miejsca Turystyczne w woj. lubuskim serdecznie dziękujemy kolekcjonerom Jarkowi i Romanowi oraz zarządcom poszczególnych miejsc, a także tym wszystkim, którzy wytrwale promują ideę ZT w regionie i przekonują coraz więcej obiektów o zaletach włączenia się do niej.
Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:
WIEŻA PACHOŁKÓW MIEJSKICH W LUBSKU No. 72
GPS: 51.787389, 14.969965 , Miejsce sprzedaży: Recepcja hotelu „Duet” ul. Reja 3, Bar "Eliasz" pl. Wolności 6
GPS: 51.638600, 15.146300 , Miejsce sprzedaży: Sklep fotograficzny „FotoDworski” (naprzeciw wejścia głównego do kościoła), ul. E. Plater 8
OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ W JEZIORACH WYSOKICH No. 74
GPS: 51.78552514.761085 , Miejsce sprzedaży: Budynek główny Ośrodka (w sprzedaży od 27 marca)
LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYNY "BORY LUBUSKIE" No. 75
GPS: 51.78458314.760012 , Miejsce sprzedaży: Budynek główny Ośrodka (w sprzedaży od 27 marca)
MUZEUM POGRANICZA ŚLĄSKO-ŁUŻYCKIEGO W ŻARACH No. 80
GPS: 51.636440, 15.1400800 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
GPS: 51.785994, 14.7733813 , Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu „Pałac Bruhla w Brodach”
WIEŻA WIDOKOWA - GEOPARK ŁUK MUŻAKOWA No. 317
GPS: 51.541494, 14.775192 , Miejsce sprzedaży: Sklep Spożywczo-Przemysłowy ADI-KING, Nowe Czaple ul. Kopalniana 4
Zachęcamy do zapoznania sie z opisami prezentowanych obiektów i do ich włączenia w swoje plany wycieczkowe.
12.03.2014
SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W ŁODZI
Miło nam zaprosić na kolejne spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, jakie odbędzie się tym razem w Łodzi w dniu 29.03.2014 r. o godz. 16:00 w Starej Piekarni (GPS: 51.755482 19.45361). Zapraszamy kolekcjonerów nie tylko z Polski centralnej, ale wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się swoją pasją z innymi.
Więcej informacji na temat spotkania na naszym forum.
Zapraszamy serdecznie !!!
11.03.2014
DOMY TKACZY W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM No. 104
Dzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować miejsce ciekawe, choć położone nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych. Miejscem tym jest Chełmsko Śląskie, a ściślej Domy Tkaczy tzw. "12 Apostołów", które zostały uwidocznione na najnowszym Znaczku Turystycznym, dostępnym w sprzedaży już od środy. Przy okazji warto wspomnieć, że to już 57 znaczek z terenu województwa dolnośląskiego. Zapraszamy więc turystów do odwiedzin Chełmska Śląskiego i wizyty w "Lnianej Chacie" w której znaczek będzie dostępny.
Zespół drewnianych domków "Dwunastu Apostołów" w Chełmsku Śląskim powstał w 1707 roku. Zbudowane je w konstrukcji ryglowej, parterowe domy (każdy z podcieniami i drewnianym szczytem), a następnie sprzedano tkaczom sprowadzonym z Czech. Domy pełniły funkcję warsztatów tkackich oraz mieszkalne. Ich usytuowanie nie jest przypadkowe bowiem do wyrobu płótna niezbędne są odpowiednie warunki. Przepływający wartki strumień na zapleczu domów umożliwiał moczenie surowego płótna, a strome zbocze nachylone ku południowi pozwalało na jego suszenie oraz bielenie. Każdy z domów zbudowany jest na rzucie prostokąta. Mimo niewielkich rozmiarów były to niezmiernie funkcjonalne izby. Wnętrze składało się z sieni, kuchni, małego pomieszczenia gospodarczego oraz izby o powierzchni ok. 40 m2, w której żyli i pracowali tkacze. Tutaj też stały dwa krosna oraz inny sprzęt niezbędny do wyrobu płótna. Funkcję magazynu surowców oraz gotowego materiału pełnił strych. Zgodnie z nazwą początkowo domów było 12 jednakże jeden z nich, stojący w pewnej odległości od pozostałych, o nazwie Judasz, spłonął. Do dnia dzisiejszego domy są w użyciu, a dla turystów dostępne są do zwiedzania trzy izby.
GPS: 50.666117, 16.072475 , Miejsce sprzedaży: "Lniana Chata" ul. Sądecka 17
10.03.2014
MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA W GRĘBOCINIE No. 302
Zaledwie kilka kilometrów od centrum Torunia, w Grębocinie znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, w którym od dzisiaj zdobyć można najnowszy Znaczek Turystyczny. Cieszy nas, że to kolejny znaczek w okolicy i mamy nadzieję, że nie ostatni. Tym razem to niewątpliwa zasługa kolekcjonerów Tomasza i Kasi z Łodzi, którzy odwiedzając to miejsce zapalili do idei samych właścicieli muzeum. A tymczasem wszystkich serdecznie zapraszamy do wizyty w Grębocinie i zapoznania się z informacjami o prezentowanym obiekcie.
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie to prawdziwa perełka w świecie druku i papieru, położone zaledwie 8 km od Torunia przepiękne prywatne Muzeum zachęca do odwiedzenia nie tylko turystów z Polski ale całego świata. To tu znajduje się największa w Polsce kolekcja żeliwnych i drewnianych pras drukarskich o osobliwie brzmiących nazwach: Albion, Columbia, Imperial. Dla fascynatów papieru czeka czerpalnia odkrywająca historię produkcji papieru i jego tajemnic, a średniowieczne skryptorium wprowadzi w arkana kaligrafii i rękopiśmiennych ksiąg. Wszystko to kryje się pod dachem gotyckiego kościółka wpisanego do rejestru zabytków. Muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok zaprasza na interaktywne warsztaty piśmienniczo-drukarskie, które dziś stanowią esencję nowoczesnego i przyjaznego muzeum. Dla tych, którzy chcą własnoręcznie wyprodukować papier lub spróbować pisma gęsim piórem - muzeum otwiera swoje zasoby. Historyczny obiekt, wspaniałe zbiory i przepiękne pakowe otoczenie czyni z Muzeum obiekt warty obejrzenia. Po prostu jedyne takie Muzeum!
GPS: 53.054409, 18.719565, Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
8.03.2014
PREMIERA KOLEJNYCH ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH NA DOLNYCH ŁUŻYCACH
W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować zwiększoną aktywność zapalonych kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w województwie lubuskim. Wszystko zaczęło się przed rokiem, kiedy dzięki inicjatywie i wsparciu kolekcjonera Romana powstały tam trzy nowe ZT w Parku Mużakowskim. I właśnie to nasienie wrzucone w żyzną glebę powoli, ale bardzo skutecznie przynosi teraz plony. W tym województwie jest wielu aktywnych turystów i kolekcjonerów, którzy jako punkt honoru wyznaczyli sobie rozszerzenie idei znaczkowej w swojej małej ojczyźnie. Oczywiście w porozumieniu z nami i za naszą zgodą. Do tej grupy dołączył pełen inicjatywy i pozytywnej siły przebicia, kolekcjoner Jarosław, który razem z Romanem wyszukuje atrakcyjne miejsca turystyczne i proponuje im udział w całym systemie kolekcjonerskim. Efektem ich trudnej, mozolnej, ale pełnej satysfakcji pracy jest pięć nowych znaczków. Nic dodać, nic ująć – pełny szacunek dla działalności Jarka i Romana. Gdyby takich grup wparcia idei znaczkowej w Polsce było więcej, wtedy znaczki rozmnożyły by się jak grzyby po deszczu. Również z ich inicjatywy zostało zorganizowane uroczyste spotkanie, na którym zostaną zainaugurowane nowe znaczki. Zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu, władz miasta, działacze w dziedzinie turystyki, zarządcy atrakcji turystycznych z całej okolicy, kolekcjonerzy i wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat idei znaczkowej. Serdecznie dziękujemy zapalonym kolekcjonerom z lubuskiego za ich aktywność. Poniżej umieszczamy ich zaproszenie.
Zespół Znaczków Turystycznych
Zaproszenie:
Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach i Znaczki Turystyczne Polska, zapraszają na spotkanie poświęcone rozwojowi idei Znaczków Turystycznych na terenie Dolnych Łużyc. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 13 marca 2014 roku o godzinie 12.00 w Sali Konferencyjnej Żarskiego Ratusza. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie idea Znaczka Turystycznego, a także jej rozwój na Dolnych Łużycach, w Polsce oraz świecie. Ponadto zaprezentowanych zostanie aż pięć nowych miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.
Jarosław Bębenek, Jacek Jakubiak
6.03.2014
MUZEUM IM. ORŁA BIAŁEGO W SKARŻYSKU KAMIENNEJ No. 205
Powoli wypełniają się kolejne puste miejsca na mapie Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Dzisiaj publikujemy informację o nowym znaczku, który już w sobotę 8 marca pojawi się w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. A o tym, że musicie tam być nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Czekamy zatem na wasze relacje z tego miejsca i gorąco polecamy wizytę w muzeum, które posiada jedną z największych kolekcji uzbrojenia w Polsce.
Muzeum im Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej jest jedyną w regionie placówką, która zgromadziła znaczną ilość dokumentów i materiałów historycznych dotyczących okresu II wojny światowej, a także historii miasta i regionu. Jest drugą, po Muzeum Wojska Polskiego, jednostką z największą kolekcją militariów w Polsce posiadającą wiele unikatowych eksponatów. Położone nad zalewem Rejów, obejmuje prawie 2 ha. ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy - około 150 eksponatów: samoloty bojowe, czołgi, działa szturmowe, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet i pełnomorski kuter torpedowy. W zbiorach, posiada również unikalne egzemplarze broni palnej, która była na wyposażeniu Wojska Polskiego, Armii Radzieckiej i Werhmachtu w okresie II wojny światowej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje polski karabin przeciwpancerny Ur, który w 1939 roku mógł zniszczyć lub uszkodzić praktycznie każdy niemiecki pojazd pancerny, oraz produkowany w warunkach konspiracyjnych, w Suchedniowie, wzorowany na brytyjskim modelu, pistolet maszynowy Sten. Muzeum gromadzi głównie militaria, ale ważną częścią jego zbiorów jest dział poświęcony Staropolskiemu Okręgowi Przemysłowemu, który rozwijał się nad przepływającą nieopodal rzeką Kamienną. Zachowane do dzisiaj pozostałości „wielkiego pieca” huty Rejów z XVIII/XIX w. stały się jedną z wielu atrakcji turystycznych, które oferuje placówka muzealnicza.
GPS: 51.087794, 20.850229, Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa
3.03.2014
NOWY WIZERUNEK I LOKALIZACJA ZT No. 504 - MUZEUM PRZYRODNICZE W JELENIEJ GÓRZE
Z wielką radością spieszymy z informacją, że po kilku latach nieobecności w terenie, ZT No. 504 pod koniec tego tygodnia zostanie wznowiony i bedzie dostępny dla turystów. Ten radosny dla kolekcjonerów powrót znaczka związany jest z przeniesieniem siedziby Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze z Parku Norweskiego do wyremontowanych budynków zespołu pocysterskiego. Nowa lokalizacja to nowe możliwości dla muzeum, a przede wszystkim wiele zmian dla samych turystów, z którymi warto się zapoznać w załączonym komunikacie. Muzeum w nowej lokalizacji funkcjonuje od sierpnia 2013 roku i gorąco zachęca turystów do zwiedzania udostępnionych w nim ekspozycji. My zaś, jako kolekcjonerzy serdecznie dziękujemy dyrekcji muzeum za reaktywację znaczka w tym miejscu i cieszymy się, że tym samym "ożył" kolejny korespondencyjny Znaczek Turystyczny. Zapraszamy do Jeleniej Góry i Muzeum Przyrodniczego.
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze - Zbiory Muzeum obejmują ponad 6.600 okazów ptaków, jaj ptasich, ssaków i ich skórek, rogów, motyli, muszli, przekroi drzew, gipsowych modeli grzybów, minerałów oraz min (owadów minujących). Ptaki zaprezentowano według środowisk, w jakich żyją. Eksponowane są ptaki: środowiska wiejskiego i miejskiego, pól i stepów uprawnych, wód śródlądowych oraz lasów i gór. Ptaki egzotyczne zestawiono według krain zoogeograficznych, w których występują, kolejno prezentując ptaki krainy orientalnej (Azja Południowa i Wschodnia), australijskiej, etiopskiej (Afryka), neotropikalnej (Ameryka Południowa), nearktycznej (Ameryka Północna.) oraz palearktycznej (Europa oraz Azja Środkowa i Północna). Oddzielnie przedstawiono ptaki mórz ze szczególnym uwzględnieniem gatunków żyjących w rejonie Arktyki i Antarktyki oraz bażanty i pustynniki. Prócz wystaw stałych poświęconych ptakom i motylom, organizowane są tu wystawy czasowe o tematyce przyrodniczej.
GPS: 50.865483, 15.677833, Miejsce sprzedaży: Muzeum ul. Cieplicka 11A
26.02.2014
CENTRUM KONFERENCYJNE ZAMEK W SZCZECINKU No. 549
Obszar położony między miastami Poznań, Skwierzyna, Stargard Szczeciński, Białogard, Słupsk, Świecie, Bydgoszcz, Poznań został jakiś czas temu nazwany przez kolekcjonerów ZT „polską białą dziurą znaczkową”, co spowodowane było brakiem Znaczków Turystycznych w tym regionie. Na szczęście ten etap mamy już za sobą, bo dzisiaj z wielką przyjemnością przedstawiamy najnowszy ZT, który zlokalizowany jest w Szczecinku. Dziękujemy Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku za dobrą i owocną współpracę.
Malowniczo położony Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku będący siedzibą Centrum Konferencyjnego ZAMEK, ma za sobą długą historię. W różnych założeniach, przechodząc liczne przebudowy, renowacje, a czasami wręcz odbudowy, istnieje w tym samym miejscu od połowy XIV wieku. Po gruntownym remoncie współfinansowanym przez Unię Europejską od września 2013 roku funkcjonuje tu Centrum Konferencyjne ZAMEK dysponujące nowocześnie wyposażonymi salami wykładowymi, a także restauracją z letnim ogródkiem i stylowym pubem z weekendowym graniem na żywo. W Zamkowej, pełnej niezwykłego klimatu restauracji, wśród wielu potraw łączących tradycję staropolskich smaków z elementami kuchni nowoczesnej, szczególną uwagę gości przyciąga jesiotr na parze w sosie z kiszonych ogórków, podawany na glazurowanej marchewce i groszku cukrowym. Jesiotr to nie tylko szlachetna i bardzo smaczna ryba, ale przede wszystkim ważny element graficzny herbu Szczecinka oraz jeden z symboli miasta. W Centrum Konferencyjnym Zamek przygotowano także dla gości pięć wyjątkowych pokoi nawiązujących do szczecineckich legend. Niezwykłą noc spędzić można w „towarzystwie” Białej Damy, Rycerza, Zielarek, czy Ptasznika. Zamek malowniczo położony nad brzegiem jeziora Trzesiecko, w historycznym parku miejskim to wymarzone miejsce na romantyczny weekend we dwoje.
GPS: 53.706430, 16.692962, Miejsce sprzedaży: Centrum Konferencyjne ZAMEK ul. Mickiewicza 2
22.02.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE W KOLEJNYCH TRZECH PAŃSTWACH EUROPY !!!
Na wniosek i sugestie samych kolekcjonerów, którzy coraz częściej podróżują do sąsiedniech krajów Europy oraz w celu zachęcenia innych do odwiedzenia niewątpliwych atrakcji turystycznych znajdujących się w tych państwach, centrala w Rymarowie rozpoczyna emisję Znaczków Turystycznych we Francji, Norwegii i Hiszpanii. Jest to pierwszych dziesięć znaczków z każdego państwa, których nazwę i wygląd można zobaczyć po powiększeniu plakatu. Już teraz można otrzymać przedstawioną tutaj edycję Znaczków Turystycznych za pośrednictwem centrali ZT w Polsce na podstawie dowodów pobytu z zachowaniem zasad Gry Kolekcjonerskiej. Jeżeli komuś uda się zyskać wszystkich 10 ZT z poszczególnego kraju otrzyma Znaczek Kolekcjonera No. 1 z motywem Miguela de Cervantes Saavedra/Hiszpania/, Roalda Amundsena /Norwegia/ i Charles'a de Gaulle'a /Francja/.
Jednocześnie poszkujemy partnera i wyłącznego dystrybutora ZT w tych krajach. Oczywiście zależy nam na osobach, którym turystyka nie jest obojętna, które znają kulturę i mentalność mieszkańców tych państw oraz znają język. Kto chciałby się podjąć niezwykłej przygody ze Znaczkami Turystycznymi, proszony jest o kontakt z centralą w Polsce. Dopóki nie zaistnieje w danym kraju centrala Znaczków Turystycznych, potwierdzenia pobytu z tych miejsc prosimy kierować do nas, wtedy wyślemy pocztą odpowiedni ZT, którego koszty będą takie same jak w Polsce /7 zł/ + koszty przesyłki.
Znaczki Turystyczne - Twój Przewodnik po Europie!
14.02.2014
CZY MEDIALIZACJA ZT POMAGA PROMOWAĆ MIEJSCA ZNACZKOWE ?
Jedną z funkcji jaką spełnia Znaczek Turystyczny jest promocja miejsca, którego ten znaczek dotyczy. Promocję tę realizujemy poprzez sam wizerunek danej atrakcji na znaczku, ale także poprzez różnego rodzaju informacje umieszczane na naszej stronie internetowej, profilu na Facebooku podczas premiery znaczka i w późniejszym czasie np. na naszej mapie ZT. Nie bez znaczenia jest też promocja w lokalnych mediach, o czym wielokrotnie wspominamy podczas wymiany korespondencji ze Znaczkowymi Miejscami Turystycznymi.
Staramy się do takich mediów dotrzeć, ale niestety nie zawsze nam się to udaje, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do tej sprawy osób, które są odpowiedzialne za promocję danego miejsca. Niestety nie wszyscy mają możliwości i chęci by taką akcję przeprowadzić, a od niej często zależy udana sprzedaż znaczka w pierwszych dniach po jego premierze. Na szczęście są miejsca w naszym kraju, w których w sposób modelowy rozwiązano kwestię reklamy samego Znaczka Turystycznego. W ostatnich tygodniach mieliśmy przykłady tego typu działań np. w Słubicach czy Tczewie. Ale też wcześniej przemyślane i skuteczne działania promocyjne zastosowano w Będzinie czy Poznaniu. Okazuje się, że niekiedy najważniejsze jest zrozumienie idei gry kolekcjonerskiej i poważne podejście do promocji Znaczka Turystycznego. A efekt jest taki, że wszelkie działania promocyjne przynoszą obopólną korzyść zarówno dla Znaczkowych Miejsc Turystycznych jak i dla samego Znaczka Turystycznego i dalszego rozwoju gry kolekcjonerskiej.
Przykłady takich działań dostępne są w naszym dziale „ZT w mediach” jednak w tym miejscu chcielibyśmy pokazać te najciekawsze naszym zdaniem, wiele wnoszące zarówno do promocji danego miejsca jak i całej idei ZT.
Zachęcamy zatem do promowania swoich miejsc w lokalnych mediach właśnie przy okazji premiery nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Ze swej strony oferujemy niezbędne materiały, jak grafiki i statystyki oraz fachową pomoc. Równocześnie bardzo gorąco dziękujemy tym osobom, które odważyły się sięgnąć po dodatkowe narzędzia promocji, ponieważ dzięki nim informacja o idei Znaczka Turystycznego dotarła do szerszego grona odbiorców, a jednocześnie zostały wypromowane konkretne miejsca i znaczki turystyczne. Tylko wspólnymi siłami doprowadzimy do tego, aby ta szlachetna idea ogarnęła całą naszą Ojczyznę.
Zespół Znaczków Turystycznych
11.02.2014
NOWY ZNACZEK KOLEKCJONERA
Kilka dni po publikacji ZK No. 13 chcemy wszystkim pokazać nasze najnowsze dzieło jakim jest ZK No. 14 i przedstawione na nim niezwykle ciekawe zwierzę jakim jest suseł moręgowany. Wiemy, że wielu z Was już kompletuje kupony na ten znaczek, w związku z tym nie widzimy powodów by informację o nim trzymać w tajemnicy. Zachęcamy zatem do udziału w grze kolekcjonerskiej.
Znaczek Kolekcjonera No. 14 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Suseł moręgowany
Suseł moręgowany (Spermophilus citellus) jest średniej wielkości gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych. Gatunek ten zamieszkuje tereny Europy Środkowej i Wschodniej. Wielkość susła to ok. 19-23 cm, przy wadze rzędu 240-340 g. Ma puszysty, krótki ogon długości ok. 8 cm. Futro w części grzbietowej ma barwę żółto-szarą, a na brzuchu, szyi i klatce piersiowej szaro-rudą. Sierść w sposób charakterystyczny u tego gatunku tworzy gęsto ułożone poprzeczne prążki. Susły żyją w koloniach liczących zazwyczaj od 20 do 200 osobników. Prowadzą dzienny tryb życia, a ich dobowa aktywność zmniejsza się jesienią. Od października do marca zwierzęta te zapadają w sen zimowy budząc się co kilkanaście dni. Suseł moręgowany żywi się głównie zielonymi częściami roślin i nasionami. Czasami zjada także owady, a tylko w wyjątkowych przypadkach jego jadłospis wzbogacają jaja i pisklęta ptaków. W Polsce susła moręgowanego uznano za gatunek „zanikły lub prawdopodobnie zanikły” i objęto ścisłą ochroną gatunkową. Obecnie na terenie kraju prowadzi się jego reintrodukcję, a hodowla prowadzona jest w ogrodach zoologicznych w Poznaniu i Opolu.
10.02.2014
Z wielką przyjemnością wspominamy sobotnie spotkanie w restauracji „Oberża” w Czeladzi. To już nasze II Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów województwa śląskiego. Spotkanie nosiło nazwę Kolekcjonerów woj. śląskiego, ale oczywiście było otwarte dla wszystkich, którzy wyrazili chęć przybycia. Ucieszył nas przyjazd Ani z rodziną z Łodzi, jak widać odległość nie jest przeszkodą, aby spotkać się w gronie znaczkomaniaków. W spotkaniu uczestniczyły osoby nie tylko z ubiegłorocznego spotkania, przywitaliśmy bowiem nowych kolekcjonerów.
Czytaj więcej: Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. śląskiego - Czeladź 8.02.2014
7.02.2014
SCHRONISKO PTTK NA PRZEŁĘCZY OKRAJ No. 47
Długo czekaliśmy na ten moment i oto nadszedł. Przedstawiamy dzisiaj nasz najnowszy Znaczek Turystyczny, ukazujący Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj. Znaczek ten to kolejny z serii karkonoskich znaczków, a przy okazji 229 znaczek w Polsce. Dla tych, którzy nie bardzo są w temacie podpowiemy tylko, że w Niemczech do tej pory wydano 228 znaczków, co daje nam w tej chwili czwarte miejsce w europejskim rankingu. Ale wracając do znaczka to najważniejsze jest to, że jego premiera będzie miała miejsce dopiero pod koniec przyszłego tygodnia.
Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m. Tworzą go dwa budynki. Pierwszy murowany służy jako część restauracyjna oraz recepcja, natomiast drugi drewniany, który powstał w 1975 r. w ramach programu „Banku Miast” służy jako Bacówka i posiada 9 pokoi (36 miejsc noclegowych) oraz salę kominkową. Dla narciarzy znajduje się tu aż 8 stoków narciarskich oraz szlaki narciarstwa biegowego, a dla miłośników górskich wędrówek przy schronisku biegnie wiele szlaków turystycznych m.in. na Śnieżkę czy też Budniki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej oraz Bajkowa ścieżka (Pohádková stezka) z 9 przystankami, na których opisane są baśnie autorstwa znanej czeskiej pisarki – Pani Marii Kubatovej. Dla zmęczonych turystów, chcących nabrać sił na dalszą wędrówkę, szef kuchni przygotuje pyszną wojskową grochówkę czy też tradycyjny polski schab z ziemniakami i surówką, a dla smakoszy świeży puszysty sernik na zimno.
GPS: 50.747097, 15.824137, Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj
4.02.2014
KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA
Powoli wypełniają się kolejne luki w numeracji Znaczków Turystycznych w związku z tym nadrabiamy także nasze zaległości w wydawaniu kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Dzisiaj jako szczęśliwy trzynasty, publikujemy znaczek z wizerunkiem Strepeta. Widok Strepeta w zalotach jest niezmiernie rzadki. Przyjrzyjcie się temu ptakowi uważnie bowiem wielu może ulec błędnemu złudzeniu :-).
Znaczek Kolekcjonera No. 13 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Strepet
Strepet (tetrax tetrax) to średniej wielkości ptak z rodziny dropi. Gatunek ten zamieszkuje w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Europie, północno-zachodniej Afryce i środkowo-zachodniej Azji. W Polsce sporadycznie gniazdował do początków XX wieku, a obecnie dość rzadko zalatuje. Zamieszkuje stepy, suche łąki i uprawy z niską roślinnością. Ptak ten jest najmniejszym z dropi. W okresie godowym samiec ma wierzch głowy płowobrązowy z ciemnymi plamkami, boki głowy szaropopielate, szyję czarną z dwoma białymi pasami, górnym w kształcie litery "U", a dolną w formie półobroży. W sezonie lęgowym samiec głośno tupie nogami, wydając okrzyki i podskakując pionowo w górę na 1-2 m. Długość ciała strepeta to średnio ok. 40-50 cm, przy rozpiętości skrzydeł rzędu 85 cm i wadze między 600, a 900 gram. Jego pokarmem są zwykle zielone części roślin, a także owady i drobne kręgowce. Strepet na terenie Polski objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
2.02.2014
MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WARSZAWIE No. 539
Podróżując po Polsce nie sposób nie zajrzeć do Warszawy, gdzie w najbliższym tygodniu pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem prezentujemy na znaczku Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, które dzięki przychylności pani Dyrektor i zaangażowaniu kolekcjonera Marka z Warszawy dołączyło do grona miejsc znaczkowych w Polsce, za co w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to jedyne muzeum uczonej na świecie. Powstało w 1967 r. przy Polskim Towarzystwie Chemicznym i mieści się w XVIII-wiecznej, klasycystycznej kamienicy przy ul. Freta 16 na Starym Mieście. Ma charakter biograficzny; proponuje stałą wystawę, zmienianą co pewien czas. Muzeum prezentuje zdjęcia, listy, dokumenty, rzeczy osobiste uczonej i małe laboratorium. Ekspozycja ukazuje Jej działalność w Polsce i we Francji, zaangażowanie w organizację nauki, Instytutów Radowych w Paryżu i Warszawie, kontakty z Polską. Pracownicy muzeum opowiadają o Marii Skłodowskiej-Curie nie tylko jako o uczonej, ale także o wspaniałej, wyprzedzającej swą epokę kobiecie. Wystawa nie wyczerpuje w pełni wiedzy o uczonej, lecz zgodnie z zamierzeniem jej twórców ma inspirować do własnych poszukiwań. Muzeum organizuje warsztaty i pokazy chemiczne, lekcje muzealne i wykłady. Prezentuje filmy biograficzne i chemiczne. W muzealnym sklepiku można kupić m.in. książki, pocztówki, znaczki, koszulki, filmy etc.
GPS: 52.25171, 21.008562 , Miejsce sprzedaży: Muzeum - ul. Freta 16, Warszawa
31.01.2014
ZAMEK W MOSZNEJ No. 166
Miłą niespodziankę przygotowali dla wszystkich kolekcjonerów zarządcy Zamku w Mosznej w województwie opolskim. Kilka tygodni temu otrzymaliśmy zapytanie w sprawie możliwości wprowadzenia w zamku Znaczka Turystycznego. I tak oto dzięki staraniom niezwykle uprzejmych i rozumiejąch ideę kolekcjonerską pracowników oraz polskiej centrali Znaczka Turystycznego możemy zaprezentować kolejny znaczek przedstawiający niezwykle ciekawy obiekt, jakim jest Zamek w Mosznej. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin tego bajkowego zamku, znanego z tego, że posiada 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń kryjących niejedną tajemnicę.
Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy, którzy wybudowali w niej zamek połączony podziemnym tunelem z zamkiem w oddalonych o 4 km Chrzelicach. Obecnie można w Mosznej podziwiać zadziwiający zamek – otoczony równie pięknym parkiem. Wybudowano go w trzech częściach, najstarsza z nich powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Część wschodnia powstała do 1900 roku, najmłodsza, zachodnia na przełomie 1911/13 roku. Zachodnia część została wybudowana z myślą o goszczącym u hrabiego cesarzu Wilhelmie II. Zamek otacza przepiękny park. Można w nim podziwiać kilkusetletnie dęby, lipy i nieliczne już sosny wejmutki. Spacerując po parku wiosną, trudno nie zachwycić się ponad stuletnimi azaliami i rododendronami, których niespotykane piękno od lat przyciąga rzesze turystów. Zachowane zostały dawne bramy wjazdowe do zamku – Lwów i Gladiatorów oraz chroniona metalowym, kutym ogrodzeniem nekropolia dawnych właścicieli. Bajkowa architektura przyciąga zarówno turystów, jak i realizatorów filmowych. W zamku i jego otoczeniu realizowano m. in. „Test pilota Pirxa” wg. Lema, „Lubię nietoperze”, „Daas”, oraz teledysk grupy Feel.
GPS: 50.44078, 17.76783, Miejsce sprzedaży: Recepcja zamku w Mosznej
26.01.2014
PODSUMOWANIE ZNACZKOWYCH AUKCJI WOŚP
Wczoraj tj. 25 stycznia, zakończyły się ostatnie dwie aukcje Znaczków Okolicznościowych, wystawionych w ramach XXII Finału WOŚP. Po trzech tygodniach w sieci, ostatnie znaczki znalazły swoich właścicieli.
Pomysł na Znaczki Okolicznościowe wydane z okazji Finału WOŚP to pomysł kolekcjonerów, którzy naciskając do skutku wymogli jego realizację. Przez kilka tygodni zaangażowana grupa osób pracowała nad projektem znaczka i towarzyszącym mu dodatkom (certyfikat, projekty graficzne elementów reklamujących aukcję jak i sam szablon aukcji). Aukcje rozpoczęliśmy 29 grudnia 2013 roku od wystawienia na licytację jednego znaczka. Jednak zainteresowanie z jakim spotkał się ten pierwszy znaczek i presja kolekcjonerów sprawiły, że już 31 grudnia wystawiliśmy kolejne znaczki.
Więcej informacji
23.01.2014
II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym pragniemy zaprosić wszystkich kolekcjonerów woj. śląskiego i nie tylko na II Regionalne Spotkanie jakie odbędzie się 8 lutego 2014 r. o godz. 16:00 w Restauracji „Oberża” w Czeladzi przy ul. Będzińskiej 51 (GPS: 50.320919 19.093636). Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń w zdobywaniu znaczków, omówienie przyszłości ZT w regionie, a przede wszystkim poznanie nowych osób znaczkowego grona. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 6.02.2014 r. Serdecznie zapraszamy.
23.01.2014
KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA
Apetyt kolekcjonerów zarówno na Znaczki Turystyczne jak i Kolekcjonera nie maleje, w związku z czym, aby zawsze być o krok przed Wami wydaliśmy właśnie dwunasty Znaczek Kolekcjonera. Zachęcamy tym samym do udziału w grze kolekcjonerskiej i zabawie jaką niewątpliwie jest zdobywanie Znaczków Turystycznych.
Znaczek Kolekcjonera No. 12 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Siewka złota
Siewka złota (Pluvialis apricaria) to ptak z rodziny sieweczkowatych, mniejszy od czajki, krępa budowa, krótka szyja i dziób, nogi średniej długości. W szacie godowej policzki, gardło, przód szyi, pierś i brzuch czarne z białą otoczką dookoła, oddzielającą ją od żółtozłotego wierzchu ciała, nakrapianego ciemnymi plamkami. W szacie spoczynkowej mają jasny spód. Szyja i pierś żółtawe, a pozostała część biała. W Europie występuje w Skandynawii, na Islandii i Wyspach Brytyjskich, spotykana jest także w krajach bałtyckich i na Białorusi. Jeszcze w XIX wieku wyprowadzała lęgi na Pomorzu, ale od kilkudziesięciu lat nie stwierdzono gniazdowania tego gatunku w Polsce. Jest spotykana jedynie podczas przelotów, niekiedy w stadach liczących kilkaset sztuk. Żywi się owadami, innymi drobnymi bezkręgowcami oraz jagodami. Siewki złote żyją parami, składają jaja w gnieździe na ziemi w okresie kwiecień - lipiec. Pisklakami opiekują się wspólnie. Młode siewki rozwijają się bardzo szybko i już po miesiącu od wylęgnięcia zaczynają latać. Po okresie lęgowym przebywają na polach, pastwiskach i łąkach.
15.01.2014
STADION SOSIR W SŁUBICACH No. 554
Pod koniec grudnia informowaliśmy o premierze Znaczka Turystycznego w Buczynach, podczas której lokalni krajoznawcy i kolekcjonerzy ZT wyrazili chęć rozszerzenia sieci Znaczków Turystycznych w województwie lubuskim. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Joanny oraz przychylności kierownictwa SOSiR w Słubicach, mamy dzisiaj okazję zaprezentować najnowszy znaczek z tej części kraju, a tym samym pierwszy Znaczek Turystyczny 2014 roku.
Stadion w Słubicach to obecnie jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowę prowadzono w latach 1914-1927. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 maja 1927 roku. Obiekt nazwano Wschodniomarchijskim. Koronę stadionu zajmują arkady, charakteryzujące się uproszczoną formą, przypominającą rzymski amfiteatr. Obecnie obiektem zarządza SOSiR w Słubicach, a goście odwiedzający ten ośrodek mają do dyspozycji 58 pokoi hotelowych, salę konferencyjną, restaurację, kawiarnię i bar. Spośród obiektów sportowo-rekreacyjnych wyróżnić należy stadion lekkoatletyczny z nowoczesną 6-torową bieżnią i boiskiem piłkarskim, pole golfowe, plac do gry w mini-golfa, kort tenisowy, boisko piłkarskie z oświetleniem i sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki plażowej, strzelnicę, ścieżkę spacerowo-biegową i tor saneczkowy, hale gimnastyczne, basen pływacki otwarty, saunę, siłownię oraz centrum odnowy biologicznej. ZT będzie dostępny w sprzedaży w najbliższym tygodniu.
GPS: 52.344300, 14.591291, Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu "Sportowy" (czynna codziennie przez całą dobę)
21.01.2014
FABRYKA SZTUK W TCZEWIE No. 515
Malarstwo, fotografia, rzeźba, połączenie lekcji historii ze współczesnością to miejsce godne odwiedzin. Wystawy oraz ciekawe zajęcia edukacyjne możemy podziwiać w Fabryce Sztuk w Tczewie. Dopełnieniem będzie dostępny od dzisiaj Znaczek Turystyczny Nr 515. Serdecznie dziękujemy kierownictwu za szybką i konkretną współpracę przy powstaniu znaczka.
Fabryka Sztuk to wszechstronna placówka kulturalna miasta Tczewa. Powstała w 2007 r. Siedziba Fabryki Sztuk znajduje się w zabytkowych pofabrycznych budynkach z II połowy XIX w. Mimo nowoczesnej aranżacji, obiekty zachowują pierwotny klimat będąc miejscem rozwoju dla działań promujących dziedzictwo Tczewa i Kociewia. Przez cały rok organizowane są liczne wystawy oraz zajęcia artystyczno-edukacyjne. To także miejsce ciekawych spotkań, konferencji, debat, szkoleń, odczytów i wykładów. Spotykają się tam dorośli, dzieci i młodzież, żeby porozmawiać z artystami, podróżnikami, naukowcami i politykami. Organizowane są liczne promocje książek i publikacji. Wyjątkową popularnością cieszy się organizowana przez placówkę Noc Muzeów oraz widowiskowe inscenizacje historyczne. Fabryka Sztuk jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym głównej nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii Rewitalizacja oraz Ludowego Oskara 2010 za najważniejsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce, w dziedzinie konkursy i wystawy.
GPS: 54.085033, 18.793718, Miejsce sprzedaży: Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4
7.01.2014
KOMPAS I NZT - INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY
25 grudnia podaliśmy informację o dwóch niespodziankach jakie przygotowaliśmy dla kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w związku ze zbliżającym się rokiem 2014. Niespodziankami tymi były oczywiście kompas i Noworoczny Znaczek Turystyczny. Kompas jest dwustronny przy czym jedną stronę stanowi sam kompas, a drugą metalowe logo.
I tak się złożyło, że z powodu wielu ważnych obowiązków na przełomie roku nie zdążyliśmy poinformować Was o tym w jaki sposób stać się posiadaczami tychże wydawnictw. Dzisiaj zatem nadrabiamy wszelkie zaległości i informujemy, że zarówno Noworoczny Znaczek Turystyczny jak i kompas są możliwe do nabycia w Centrali Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Koszt Noworocznego Znaczka Turystycznego to standardowo 7 zł, natomiast kompas można zakupić za 17 zł. Koszty wysyłki wyżej wymienionych wydawnictw wyszczególnione są w tabeli tutaj >>
5.01.2014
NOWY ROK - NOWY ZNACZEK KOLEKCJONERA
Myśleliśmy że zima nieco przyhamuje turystów i dzięki temu będziemy mieli odrobinkę czasu na stworzenie kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Okazało się jednak, że prawdziwi znaczkowi turyści zdobywają znaczki przez cały rok i wciąż nas zaskakują. Tak też po raz kolejny zrobił Severko, który kilka dni temu jeszcze przed premierą zaprezentował zdobyty właśnie najnowszy Znaczek Kolekcjonera. No i w związku z tym dzisiaj prezentujemy:
Znaczek Kolekcjonera No. 11 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Sęp płowy
Sęp płowy (Gyps fulvus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek zamieszkuje góry południowej Europy i południowo zachodniej Azji, Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego, Iranu i północnej Afryki. W Polsce sęp płowy gnieździł się w Pieninach i Tatrach. Ostatni lęg w Pieninach zanotowano w 1914 roku. Obecnie ptak ten zalatuje do Polski jednak jego pojawy są nieregularne i nieliczne. Sęp jest największym ptakiem drapieżnym spotykanym w naszym kraju. Rozpiętość jego skrzydeł to 260–280 cm, a średnia wysokość to ok. 100 cm. Dorosłe ptaki osiągają wagę 7 kg. U gatunku tego nie występuje dymorfizm płciowy. Charakterystycznymi cechami sępa płowego jest naga głowa i wygięta szyja pokryta popielatym puchem. Wierzch ciała ma barwę szarorudą, a pióra lotek i sterówek są czarne. Pożywienie sępów stanowi głównie padlina, choć w przypadku jej braku ptaki te mogą polować na żywą zdobycz. Za pokarmem sępy mogą przemierzać znaczne odległości, a podczas żerowania panuje wśród sępów swoista hierarchia. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
1.01.2014
PREMIERA ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W OŚRODKU KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACH
Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w sobotę 28 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach na terenie Geoparku Łuk Mużakowa- woj. lubuskie. Na miejsce przybyło kilkanaście osób, które zostały bardzo ciepło przyjęte w przepięknie wyposażonej Karczmie Łużyckiej przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego - państwa Zdzisławę i Jana Solarzów. Po wprowadzeniu w ideę zbierania Znaczków Turystycznych w Polsce, dokonano prezentacji najnowszego znaczka na naszym terenie. Premierowy znaczek został zawieszony na wcześniej przygotowanej mapie woj. lubuskiego. Jest to ZT nr 76 – Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach - trzynasty na terenie woj. lubuskiego. Przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez gospodarzy, długo rozmawialiśmy o możliwościach rozwoju sieci ZT na Łużycach oraz w całym woj. lubuskim. W trakcie spotkania swoje znaczkowe zbiory zaprezentowali kol. Jarek Bębenek oraz Darek Koszela. Było to udane spotkanie kolekcjonerów i krajoznawców naszego regionu, które wierzymy, że zaowocuje wprowadzeniem nowych miejsc znaczkowych na naszym pięknym i bardzo atrakcyjnym turystycznie terenie. Zapraszamy także do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania w serwisie Facebook.
Roman Sobera, Jarosław Bębenek
29.12.2013
ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY WOŚP
Jeszcze tylko dwa tygodnie dzielą nas od kolejnego - 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zgodnie z sugestią kolekcjonerów Znaczków Turystycznych postanowiliśmy w tym roku wesprzeć WOŚP wystawiając na licytację Znaczki Turystyczne. Ale aby nie kłócić się z ideą gry kolekcjonerskiej postanowiliśmy, że na licytację przeznaczymy specjalnie z tej okazji zaprojektowane Znaczki Okolicznościowe. W ten oto sposób powstał znaczek XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Prezentowany znaczek został wyprodukowany w bardzo ograniczonym nakładzie 22 sztuk, dzięki czemu już na starcie zyskał wartość kolekcjonerską. Dostępny będzie w sprzedaży tylko na naszych aukcjach w ramach WOŚP. Jeśli zatem chcecie stać się posiadaczami tego specjalnego znaczka gorąco zachęcamy do udziału w licytacjach.
25.12.2013
ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNA GARŚĆ NIESPODZIANEK
Wielkimi krokami zbliża się koniec 2013 roku. Nowy Rok z pewnością już się szykuje do nadejścia i w związku z tym, wzorem innych państw biorących udział w znaczkowym szaleństwie postanowiliśmy i my wydać nasz pierwszy Noworoczny Znaczek Turystyczny. Jest to specjalny znaczek, który wydaje się z okazji zbliżającego się Nowego Roku i w pewnym sensie zastępuje on kartkę z życzeniami noworocznymi. W wielu miejscach w Europie wysyła się go do Znaczkowych Miejsc Turystycznych jako podziękowanie za dotychczasową współpracę. Jest on także niesamowitą gratką dla samych kolekcjonerów i urozmaiceniem ich kolekcji. Niech to będzie rzeczywiście dla nas wszystkich rok pod szczęśliwą gwiazdą.
No i wiadomo, Nowy Rok to nowe wędrówki, nowe znaczki i nowe zdobycze. To dziesiątki kilometrów spędzonych w terenie, szukanie najlepszego szlaku i nierzadko też błądzenie, czego oczywiście nikomu nie życzymy. A jako że nie życzymy nikomu błądzenia postanowiliśmy stworzyć nasz polski Znaczek - Kompas, który z pewnością nieraz przyda się na szlaku. Niech zawsze zaprowadzi Was bezpiecznie do celu!
18.12.2013
ZESPÓŁ KLASZTORNY PANIEN DOMINIKANEK No. 223
Swoje znaczkowe premiery miały w tym roku mniejsze lub większe miejscowości głównie w zachodniej i południowej części kraju. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić pierwszy Znaczek Turystyczny w Piotrkowie Trybunalskim. Powstał on dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolekcjonera z Piotrkowa - Sławka i ks. Ireneusza Bochyńskiego, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy.
Klasztor Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim został ufundowany przez polską szlachciankę - Katarzynę Warszycką. W roku 1627 rozpoczęto budowę klasztoru i kościoła, jednak pożar, który to miejsce nawiedził w 1648 roku niszczy budowlę. Wcześniej bo w 1628 roku do Piotrkowa zjeżdża siedem zakonnic z klasztoru w Sochaczewie. Odbudowa kościoła kończy się w 1673 roku i wtedy też jego patronką została Matka Boża Śnieżna. W roku 1786 zespół klasztorny nawiedza kolejny pożar, po którym następuje mozolna odbudowa obiektu i utworzenie w tym miejscu szkoły dla dziewcząt, co na tamte czasy było zjawiskiem niespotykanym. W 1869 roku panny dominikanki zostały zmuszone do opuszczenia Piotrkowa. W tych czasach w Królestwie Polskim trwała likwidacja większości klasztorów. Po 144-letniej nieobecności dominikańskich mniszek w Piotrkowie, w 2013 roku na prośbę Rektora Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, księdza Ireneusza Bochyńskiego siostry dominikanki wróciły tu z powrotem. Prowadzą katolickie przedszkole i katechizują w liceum, szkole podstawowej oraz aktywnie uczestniczą w inicjatywach podejmowanych przez Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. Obecnie dobiegają końca prace budowlane i modernizacyjne mające na celu powstanie na terenie zespołu klasztornego Panien Dominikanek, Centrum Idei ku Demokracji.
GPS: 51.409176, 19.694084, Miejsce sprzedaży: Domino Hostel, Kawiarenka, ul. Rycerska 3 (przy Zespole Klasztornym)
16.12.2013
OŚRODEK KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACH No. 76
W najbliższych dniach na znaczkowej mapie turystycznej Polski pojawi się nowe miejsce oznaczone Znaczkiem Turystycznym czyli Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach. Jednocześnie informujemy że tuż po świętach tj. 28.12.2013 o godzinie 16:00 właśnie w Buczynach w Karczmie Łużyckiej odbędzie się uroczysta inauguracja i prezentacja wspomnianego znaczka. W imieniu organizatorów spotkania serdecznie zapraszamy wszystkich kolekcjonerów i miłośników Znaczka Turystycznego do wzięcia udziału w tej prezentacji.
Skansen Budownictwa Łużyckiego powstał w 1992 roku z inicjatywy Zdzisławy i Jana Solarzów. Funkcjonuje dzisiaj jako gospodarstwo agroturystyczne, organizujące konferencje i spotkania promujące kulturę Łużyc Dolnych. W Ośrodku można zwiedzić Muzeum Etnograficzne z biblioteką sorabistyczną oraz drewniane chaty, obejrzeć sprzęt domowego użytku i stroje łużyckie z terenu wschodniej części Łużyc Dolnych. W Karczmie Łużyckiej można się posilić, degustując regionalne potrawy i zebrać siły przed podróżą, do kolejnych niedaleko znajdujących się 3 miejsc znaczkowych, oznaczonych nr 77,78 i 79. Obiekt usytuowany jest we wsi Buczyny, gm. Trzebiel, w pow. żarskim woj. lubuskiego przy drodze krajowej nr 12 na trasie Żary – Łęknica.
GPS: 51.60437, 14.781466, Miejsce sprzedaży: Karczma Łużycka w Buczynach
13.12.2013
KOŚCIÓŁ ŚW. DOROTY W BĘDZINIE - GRODŹCU No. 540
Długo oczekiwany znaczek pojawił się tym razem w woj. śląskim. Miejsce warte odwiedzenia, oprócz znajdującego się tam zabytkowego kościoła św. Doroty, warto zobaczyć widoki jakie rozciągają się ze wzgórza.
Kościół św. Doroty znajduje się na szczycie wzgórza o tej samej nazwie (382 m n.p.m.) w będzińskiej dzielnicy Grodziec. Wśród lokalnych mieszkańców wzgórze popularnie nazwane zostało „Dorotką”. Kościół zbudowany został w 1635 r. z inicjatywy ks. Wojciecha Lipnickiego, fundatorką była ksieni zakonu norbertanek krakowskiego Zwierzyńca Dorota Kącka. Przez wieki miejsce to było celem pielgrzymek Śląska i Zagłębia . Wielokrotnie zniszczony, odbudowany ostatecznie w 1946 r. , w 1985 r. do kościoła ufundowano obrazy przedstawiające sceny z życia św. Doroty. Wnętrze możliwe do zwiedzenia podczas nabożeństwa 6- go każdego miesiąca o godz. 15:00. Obecnie przez Wzgórze Świętej Doroty biegnie szlak czerwony - Szlak Husarii Polskiej oraz Droga św. Jakuba – Via Regia. Ze wzgórza rozciąga się rozległy widok na całe Zagłębie Dąbrowskie oraz znaczną część GOP, przy dobrej widoczności na pasma Beskidów, a przy odrobinie szczęścia także na Tatry i Jeseniki. Uważni obserwatorzy mogą dostrzec również ruiny Zamku w Ogrodzieńcu. W dniu 22.10.2011 r. w progu kościoła wmurowana została kapsuła czasu. Wzgórze stanowi jeden z obszarów chronionego krajobrazu, zalesione, częściowo zabudowane. Ze wzgórzem związana jest historia Grodźca.
GPS: 50.351390, 19.099170, Miejsce sprzedaży: Kolporter ul. Wojska Polskiego 9 (przy przystanku autobusowym)
11.12.2013
ZNACZKOWY KALENDARZ
Kończy się rok 2013, w związku z tym Zespół Znaczków Turystycznych chciałby serdecznie podziękować najbardziej aktywnym Znaczkowym Miejscom Turystycznym za dotychczasową współpracę i propagowanie idei ZT wśród szerokiej rzeszy kolekcjonerów - turystów.
Chcielibyśmy również podziękować samym kolekcjonerom za zainteresowanie, za ciepłe maile, dające nam wiele radości, doświadczeń i energii do działania. Podziękowaniem dla najbardziej aktywnych kolekcjonerów niech będzie mały, ale z głębi serca darowany kalendarz na rok 2014, który niebawem znajdziecie w swoich skrzynkach pocztowych /niektórzy już otrzymali przy okazji wysyłki ZT/. Z pewnością będzie w nim miejsce na planowanie spotkań zrzeszających ludzi z tą samą pasją jaką jest kolekcjonowanie ZT, jak również wyjazdów mających na celu zdobywanie znaczka.
Niech 2014 rok będzie równie owocny w zdobywaniu Znaczka Turystycznego jak rok obecny. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Zespół Znaczków Turystycznych
8.12.2013
NOWY DZIAŁ Z PLIKAMI DO POBRANIA
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Znaczkami Kolekcjonera i coraz większą ilością kuponów jakie do nas nadsyłacie, postanowiliśmy udostępnić Wam plik z formularzem ułatwiającym zebranie kuponów na ZK. I aby ten plik każdy bez problemów mógł pobrać z naszej strony postanowiliśmy uruchomić „pobieralnię”.
Jest to nowy dział, w którym publikować będziemy pliki pomocne kolekcjonerom i sympatykom Znaczków Turystycznych. Na początek publikujemy tabelę z wykazem dotychczas wydanych Znaczków Turystycznych i wspomniany wcześniej formularz na kupony do Znaczka Kolekcjonera. Formularz opublikowaliśmy w dwóch wersjach (jako plik Word- z możliwością wypełnienia tabeli i wydrukowania oraz jako plik pdf do wydrukowania i ręcznego wypełnienia). Prosimy jednak, by osoby, które zdecydują się wypełniać formularz ręcznie wypisywały go drukowanymi literami, tak by ustrzec się ewentualnych błędów w interpretacji z naszej strony. Wejść do pobieralni można rzecz jasna z lewego menu, gdzie stosowny link znajduje się niemal na samym końcu listy linków. A na marginesie ciekawi jesteśmy jakie jeszcze pliki widzielibyście w pobieralni. Macie jakieś sugestie ?
7.12.2013
DZIESIĄTY ZNACZEK KOLEKCJONERA
Dzisiaj mieliśmy zamiar napisać Wam nieco o spotkaniu kolekcjonerów w Poznaniu, ale z racji kaprysów pogodowych spotkanie to odwołano. W ramach zadośćuczynienia przedstawiamy dzisiaj wizerunek dziesiątego już Znaczka Kolekcjonera.
Znaczek Kolekcjonera No. 10 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Pustułeczka
Pustułeczka (Falco naumanni) jest ptakiem z rodziny sokołowatych. Zamieszkuje południowo-wschodnią część Europy. W Polsce ptak ten dawniej sporadycznie wyprowadzał lęgi, a spotykany był na terenie kraju. Obecnie zalatuje do Polski i to tylko wyjątkowo. W ciągu minionych 25 lat w Polsce obecność pustułeczki odnotowano zaledwie 6 razy. Jest to gatunek trudny do rozróżnienia od pokrewnej i większej pustułki. W porównaniu z nią jest smuklejsza, ma węższe i bardziej spiczaste skrzydła oraz krótszy ogon z dłuższymi środkowymi piórami. Samiec ma bardziej popielatą głowę oraz jasne szpony dzięki którym ptak ten nazywany był niegdyś "bialoszponem". Pustułeczka waży średnio około 150-200 gram. Rozpiętość jej skrzydeł sięga 60-70 cm przy średniej długości ciała 30 cm. Gatunek ten zasiedla tereny ciepłe, suche łąki i otwarte, słabo zagospodarowane rolniczo pola, gdzie znajduje się duża ilość owadów. Gniazdo zakłada w dziupli spróchniałego drzewa, rzedziej w szczelinach skalnych czy wieżach budynków. Pożywienie pustułeczki to głównie duże owady, czasem gryzonie. Nigdy jednak nie poluje na ptaki. Tak sprecyzowany rodzaj pokarmu sprawia, że z powodu jego braku w zimie ptak ten musi migorwać do Afryki. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze uznany za wymarły.
1.12.2013
FILM ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW
Prawie dwa miesiące minęły od II Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Wielu z nas zdążyło już zapomnieć o spotkaniu lub powoli myśli o kolejnym, a tymczasem wczoraj ukazał się w sieci film dookumentujący to spotkanie. Materiał filmowy nakręcony został przez Wieśka i Agatę z Krakowa, znanych jako AWteam. Prace nad montażem filmu, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, trwały głównie popołudniami i wykonywane były w czasie wolnym od innych zajęć. W związku z tym jesteśmy niezmiernie wdzięczni za trud włożony w przygotowanie tego materiału i serdecznie dziękujemy, że będziemy mogli wspominać wydarzenia minionego spotkania oglądając ten film. Zapraszamy zatem do zapoznania się z wideorelacją II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczka Turystycznego Polska
27.11.2013
NOWY ZNACZEK TURYSTYCZNY
Długo nie było nowego znaczka, ale w końcu jest. Z radością go prezentujemy. Patrząc na mapę ZT w Polsce obszar pomiędzy wschodnią częścią woj. dolnośląskiego, a Śląskiem i Beskidem Żywieckim świecił pustkami. W takiej sytuacji potrzeba znaleźć jeden punkt, od którego zacznie się powoli zapełniać reszta obszaru. Takim kluczowym miejscem jest Racibórz i znaczek z charakterystyczną dla tego miasta basztą. Powstanie każdego znaczka ma zawsze swoją historię. Mało kiedy o niej opowiadamy, ale tym razem zrobimy wyjątek. W dniach 19-21 września odbywało się w Bardzie bardzo ciekawe międzynarodowe sympozjum w ramach projektu „Muzyka na szlakach”, które było połączone z VIII Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce. Na tym sympozjum miałem przyjemność wygłosić wykład pt. Znaczek Turystyczny na szlaku transgranicznym. Był to ostatni wykład przed obiadem, a już mieliśmy czasowy poślizg. Nie miałem więc łatwego zadania.
Jednak wszystko się udało, a słuchaczom bardzo spodobała się idea ZT. W kuluarach poprosiła mnie o rozmowę Pani Prezes Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. Przedstawiła pomysł oznaczenia ZT całego szlaku cysterskiego, który zrzesza 21 obiektów. Bardzo się ucieszyłem, ciekawy pomysł, ale trzeba jeszcze poczekać i wziąć pod uwagę różne okoliczności. Za kilka dni ta sama Pani napisała do mnie z propozycją wykładu na temat ZT na Konwencie Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta i Starosty Raciborskiego, który miał się odbyć 2 października. Co miałem robić, pojechałem i wygłosiłem w tak zacnym gronie wykład nt. Produkty turystyczne Ziemi Raciborskiej – promocja poprzez Znaczki Turystyczne. Obecny na spotkaniu Prezydent Raciborza po zakończonym wykładzie powiedział, że to świetna idea i z pewnością będzie chciał, aby Racibórz mógł się promować przy pomocy tej idei. Formalności i ustalanie grafiki trochę trwało, ale zakończyło się sukcesem. Tak właśnie powstał ten znaczek. Ufam, że osoby obecne na tym spotkaniu pójdą za przykładem Raciborza i stanie się tak, jak brzmiał tytuł wykładu, Ziemia Raciborska będzie się promowała także poprzez Znaczki Turystyczne.
Zbigniew Romankiewicz i Zespół Znaczki Turystyczne Polska
BASZTA W RACIBORZU No. 170
Baszta w Raciborzu została wybudowana po pożarze miasta około 1574 roku. Usytuowana była w ciągu murów obronnych. Prawdopodobnie pierwotnie baszta miała tylko trzy ściany i była otwarta od strony miasta. Zbudowana została na planie prostokąta, w trzech czwartych wysokości przecięta była silnie profilowanym gzymsem, ponad którym znajdowały się strzelnice. Pierwotnie budowla oprócz dawania schronienia obrońcom pełniła także rolę więzienia. W XVII wieku mieli być w niej więzieni mistrzowie masarscy, których oskarżono o zawyżanie cen. Obecnie budowla posiada cztery ściany,a w ich narożach cztery kwadratowe wieżyczki. Do baszty przylega fragment murów miejskich.
GPS: 50.089292, 18.220076, Miejsce sprzedaży: Raciborskie Centrum Informacji, ul. Długa 2
24.11.2013
II SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W WIELKOPOLSCE
W najbliższym czasie tj. 7 grudnia 2013 roku, z inicjatywy wielkopolskich kolekcjonerów, odbędzie się w Poznaniu II Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce. Podobnie jak w ubiegłym roku wielkopolscy kolekcjonerzy ZT planują spotkanie w jednym z poznańskich lokali. Spotkanie planowane jest na godzinę 17:00 w lokalu Nastawnia PoC w Parku Wieniawskiego (GPS: 52.41065; 16.915426)
Celem spotkania jest przede wszystkim wzajemne poznanie się znaczkowej braci. Spotkanie ma ponadto rozpropagować znaczkową pasję wśród nowych osób zainteresowanych tą ideą. W planach są także rozmowy nt. teraźniejszości i przyszłości Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce. Więcej informacji nt. Planowanego spotkania można znaleźć na kolekcjonerskim forum znaczkowym oraz na naszym profilu w serwisie Facebook. Osoby, które chcą wziąć udział w spotkaniu proszone są o zgłoszenie na forum, poprzez Facebook lub pisząc na adres hubert@znaczki-turystyczne.pl Zgłoszenia przyjmujemy do środy 28 listopada (później musimy już dokonać rezerwacji miejsc).
28.10.2013
KOLEJNA RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW
Kilka dni temu przy okazji publikowania relacji z II Spotkania Kolekcjonerów prosiliśmy Was o nadsyłanie swoich tekstów, filmów i fotografii związanych z tym wydarzeniem. Dzisiaj dotarł do nas tekst Agaty i Jarka, którzy tak oto relacjonują II Spotkanie....
"Kolejny rok i następne długo oczekiwane II Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT. Tym razem spotkanie odbyło się w Górach Sowich w schronisku „Orzeł” położonym na zboczach najwyższego szczytu – Wielkiej Sowy. Pogoda dopisała, ciepło i złote kolory jesieni dodały uroku spotkaniu. Oficjalne spotkanie zaplanowane było na sobotę 12 października, ale była możliwość wcześniejszego przyjazdu już w piątek. W związku z tym nasza wyprawa rozpoczęła się właśnie w tym dniu i nie byłaby udana, gdybyśmy nie zdobyli dostępnych po drodze znaczków...."
22.10.2013
500 000 WEJŚĆ
Od 1.07.2012 roku upłynął 1 rok, 3 miesiące, 23 dni, 9 godzin. To dużo, a jednocześnie niewiele. Dla osób w moim wieku to tylko mgnienie oka. Od tej bowiem daty zaczęła działać nowa strona internetowa Znaczków Turystycznych. Patrząc wstecz nigdy bym nie przypuszczał, że tak szybko osiągniemy 500 000 wejść. Jednak wszystko jest możliwe. Ale nie dzieje się to samo przez się. Dlatego na początku chciałbym podziękować wszystkim, którzy codziennie wchodzą na stronę i czytają, patrzą co nowego, posiadają swoją wirtualną kolekcję, biorą udział w dyskusjach na forum. Potem tym, którzy wchodzą raz na jakiś czas, bo przecież nie samym znaczkiem żyje człowiek. Dziękuję także tym, którzy zaglądnęli tu z ciekawości lub zupełnie przypadkowo. To dzięki Wam ta strona żyje, a idea kolekcjonerska się rozwija. Przez tych 478 dni naszą stronę odwiedziło statystycznie 1046 osób dziennie. Średnio w ciągu tych 11472 godzin odwiedziły nas 44 osoby na godzinę, wliczając także godziny nocne. Nie chodzi tu tylko o samą statystykę, ale o dobro jakie powstaje dzięki turystyce i odwiedzaniu ciekawych miejsc naszej Ojczyzny. Strona jest tylko narzędziem, reszta jest w naszych rękach. Zapraszamy więc do wierności naszej stronie, ale także do wędrówek, rozwijania pasji, dzielenia się pięknymi wrażeniami ze swoimi partnerami i dziećmi. Zaznaczmy się pozytywnie w naszym życiu, w życiu naszych najbliższych! Na koniec nie mogę nie wspomnieć osób, które współtworzą tę stronę. Ich praca jest czasami niewidoczna, mozolna, wykonywana w nocy, kosztem snu i wolnego czasu. Bardzo sobie cenię to, co robicie dla rozwoju idei Znaczków Turystycznych – dziękuję.
Zbigniew Romankiewicz - Znaczki Turystyczne