
Aktualności
11.06.2018
Ubiegły tydzień kończyliśmy znaczkową premierą, a dla odmiany ten premierą rozpoczniemy.
Dzisiaj za pośrednictwem znaczka, chcielibyśmy Was zaprosić na znaczkowy szlak w okolice znanej wieu z Was Orli. Tam też, w miejscowości Szczyty - Dzięciołowo, w sąsiedztwie zabytkowej cerkwii znajduje się również zabytkowa i bardzo ciekawa rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena.
Z figurą i jej pochodzeniem związnych jest wiele niejasności. Opisaliśmy je w poniższym tekście, ale mamy nadzieję, że dzięki postępowi technologicznemu wkrótce stanie się możliwe zarówno poznanie daty jej powstania jak i stuprocentowe potwierdzenie autora dzieła.
Do tego czasu pozostaje nam czekać i zapraszać wszystkich do obejrzenia tej unikatowej figury. Znaczek w sprzedaży pojawi się najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.
Barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z ok. 1750 roku ustawiona jest na wysokim postumencie, po zewnętrznej stronie muru okalającego cenną XVIII-wieczną cerkiew. Figura została sprowadzona do Szczytów - Dzięciołowa przez ówczesnego właściciela wsi Jana Walentego Węgierskiego. Autorstwo rzeźby przypisywano pierwotnie Janowi Chryzostomowi Redlerowi, który był artystą pracującym na potrzeby dworu Branickich w Białymstoku, jednak w świetle ostatnich badań wynika, że jej twórcą mógł być wybitny lwowski rzeźbiarz Sebastian Fesinger, na co wskazuje zarówno forma rzeźby jak i wiele detali. Figura wykonana jest z wapienia i uznawana jest za zabytek najwyższej klasy artystycznej. Jest przez to jednym z najcenniejszych zabytków tego typu na Podlasiu. Jak podają źródła jest to również najdalej na północ wysunięty przykład dzieła lwowskiej rzeźby rokokowej. Ze względu na zły stan zachowania, figura w 2016 roku została przewieziona do pracowni konserwatorskiej gdzie została poddana renowacji. W jej trakcie rekonstruowano również brakujące elementy rzeźby czyli prawą dłoń, nos i krzyż z palmą. Inicjatorem i koordynatorem wszystkich działań była Fundacja im. Jana Walentego Węgierskiego.
8.06.2018
Na zakończenie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową premierę, ale tym razem będzie nieco inaczej.
Otóż jak widzicie, znaczek przedstawia Kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu, a więc jedno z miejsc związanych z początkami naszej państwowości. Kościół ten znajduje się na oficjalnym Szlaku Piastowskim, dlatego też sam znaczek zyskał dodatkowy element jakim jest inny rewers w postaci logotypu Szlaku Piastowskiego.
Jest to zatem element pewnej szerszej serii, czegoś, czego w Polsce jeszcze nie robiliśmy, ale co pozwoli wyróżnić jeden z najstarszych w Polsce szlaków turystycznych. Pełen wygląd znaczka znajdziecie na dedykowanej jemu stronie (link poniżej), a o kolejnych nowościach będziemy informowali na naszej stronie i profilu FB.
Zapraszamy zatem po raz kolejny do Poznania i odwiedzania kolejnych ciekawych obiektów. Znaczek w sprzedaży pojawi się w przyszłym tygodniu - najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.
KOŚCIÓŁ ŚW. JANA JEROZOLIMSKIEGO ZA MURAMI W POZNANIU No. 279
Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami stoi dziś na miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem Michała Archanioła, zbudowanego już pod koniec XI w. W 1187 roku kościół wraz z istniejącym tu hospicjum Mieszko III Stary przekazał zakonowi joannitów, którzy zajmowali się pomocą podróżnym. Na przełomie XII i XIII w. zakon ten rozpoczął budowę nowego kościoła, który po licznych przebudowach przetrwał do dziś, będąc jednocześnie jednym z pierwszych kościołów w Polsce zbudowanym z cegły. Kościół św. Jana Jerozolimskiego to konstrukcja dwunawowa, przykryta spadzistym dachem. Od południa do świątyni przylega barokowa kaplica Świętego Krzyża przykryta kopułą z latarnią, natomiast od północy w 1512 roku dobudowano nawę boczną i wieżę. Wejście do kościoła ozdabia romański portal z unikatową lewą kolumną. Wnętrze świątyni ozdabiają natomiast sklepienia gwiaździste oraz krzyżowe. W prezbiterium na uwagę zasługuje późnogotycki tryptyk z 1520 roku, a w kaplicy św. Krzyża barokowy ołtarz z 1737 roku z zabytkowym krucyfiksem. Uzupełnieniem wystroju jest chrzcielnica z 1522 roku, oraz datowany na 1615 rok obraz przedstawiający chrzest w Jordanie.
7.06.2018
Młodzież szkolna już odlicza czas do wakacji, a znaczkomaniacy zaczynają tworzyć swoje plany wakacyjnych wędrówek, także znaczkowymi szlakami.
I właśnie teraz mamy dla Was wiadomość, która choć jest niezwykle pozytywną wiadomością, to z pewnością wielu z Was troszkę pogmatwa plany urlopowe.
Informujemy zatem, że już od jutra tj. 8 czerwca w Biskupinie w tutejszym Muzeum Archeologicznym pojawi się nowy znaczek turystyczny.
Zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, ale pamiętajcie, że jest to obiekt wyjątkowy, którego nie da się scharakteryzować w krótkiej, encyklopedycznej notce. Niech więc sam opis będzie tylko zachętą do osobistej wizyty w Biskupinie. Zapraszamy.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE No. 280
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało na terenie dawnego grodu, położonego na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie. Ślady prehistorycznego grodu odkryto w tym miejscu przypadkowo w latach 30. XX wieku, kiedy to na skutek obniżenia się poziomu wód z jeziora zaczęły wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady. W międzyczasie zaczęto odnajdywać różne zabytkowe przedmioty, a sprawę znaleziska nagłośnił miejscowy nauczyciel, którego o znaleziskach poinformowały dzieci uczęszczające do szkoły. Jeszcze przed wojną rozpoczęto prace archeologiczne, które kontynuowano jeszcze po wojnie. W 1950 roku teren wykopalisk uznano za muzeum. Obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to wyjątkowe miejsce zarówno dla pasjonatów historii jak i zwykłych turystów. Cztery rekonstrukcje przedstawiają obozowisko łowców i zbieraczy epoki kamienia, osadę pierwszych rolników i osadę obronną ludności kultury łużyckiej, a także wioskę wczesnopiastowską. W pawilonie muzealnym prezentowana jest wystawa stałą pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” oraz wystawy czasowe. W rezerwacie znajduje się też „Zwierzyniec”, a od maja do września, na terenie wszystkich rekonstrukcji, można spotkać odtwórców dawnych rzemiosł.
3.06.2018
PREMIERA ZNACZKA OKOLICZNOŚCIOWEGO W KOMORNIKACH
Maj zapisał się w Gminie Komorniki premierami dwóch znaczków. Najpierw na rozpoczęcie miesiąca, podczas Eko Majówki promowano, znaczek turystyczny z wizerunkiem kościoła w Wirach, natomiast tuż przed końcem miesiąca, podczas Dni Gminy Komorniki, zaprazentowano znaczek okolicznościowy przedstawiający Ogród Pamięci.
I właśnie dzisiaj przyszedł czas, by pokrótce opisać to, co 27 maja działo się na stadionie w Komornikach. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie imprezy, podczas której po raz kolejny promowano znaczki turystyczne. Zapraszamy w związku z tym do lektury.
29.05.2018
Kończy się miesiąc i jakby nie patrzeć coraz mniej czasu dzieli nas od wakacji. Zapewne jak co roku wielu z Was ruszy w góry, ale równie duża ilość osób odwiedzi nadmorskie miejscowości.
W tym roku miastem, którego żaden znaczkomaniak nie będzie mógł pominąć w swych urlopowych planach będzie Sopot, w którym już wkrótce pojawią się prezentowane właśnie znaczki turystyczne.
Tym razem do obiegu wchodzą jednocześnie 4 znaczki. Inauguracja najnowszych znaczków będzie miała miejsce 8 czerwca o godzinie 17:00 na plebani Parafii św. Jerzego w Sopocie (ul. T. Kościuszki 1). Na inaugurację serdecznie zapraszamy turystów zarówno z okolic jak i całej Polski.
W kolejnych dniach znaczki będą już sprzedawane w swoim docelowym miejscu, którym będzie Informacja Turystyczna na Placu Zdrojowym.
A wracając do znaczków to przedstawiają one kolejno:
MOLO IM. JANA PAWŁA II W SOPOCIE No. 690
DWOREK SIERAKOWSKICH W SOPOCIE No. 691
SOPOCKIE SZLAKI SPACEROWE No. 692
KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO W SOPOCIE No. 693
Jak zapewne zauważyliście znaczki stanowią różny przekrój tematyczny, więc każdy turysta niezależnie od zainteresowań znajdzie w Sopocie coś dla siebie. W oczekiwaniu na znaczki zachęcamy do zapoznania się z charakterystykami w.w. miejsc i jeśli jeszcze nie mieliście Sopotu w swoich planach urlopowych, to miejcie to miasto na uwadze. Kto wie, może do wakacji pojawią się kolejne znaczki w okolicy :-)
28.05.2018
Rozpoczął się kolejny tydzień, więc najwyższy czas podzielić się pierwszą dobrą wiadomością w postaci premiery nowego znaczka.
Tym razem przenosimy się do wschodniej części kraju, a dokładniej do Okrzei. Co prawda nowy znaczek dla wielu z Was nie będzie wielkim zaskoczeniem, bo już kiedyś pisaliśmy, że jest on w planach, ale mamy nadzieję, że mimo wszystko przyjmiecie go z wielką radością.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, który wyjaśnia dlaczego właśnie ten obiekt znalazł się na znaczku turystycznym. A kiedy już wszystko na temat znaczka przeczytacie to wpiszcie sobie Okrzeję do swoich planów podróżowych, bo znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy.
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W OKRZEI No. 286
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei ufundowany został przez prababkę Henryka Sienkiewicza - Teresę z Lelewelów Cieciszowską w latach 1790-1793. Kamień węgielny poświęcił oraz konsekracji świątyni dokonał Kazimierz Kasper Cieciszowski, biskup kijowski. Po ukończeniu budowy na wieży kościoła Jan Chryzostom Cieciszowski złożył dokumenty opisujące budowę kościoła na tle wydarzeń historycznych "Późna Potomności", dopisane następnie przez ojca chrzestnego Henryka Sienkiewicza - Adama Cieciszowskiego. W 1843 roku w rodzinnej świątyni ślub wzięli rodzice przyszłego Noblisty - Stefania z Cieciszowskich oraz Józef Sienkiewicz. Dnia 7 maja 1846 roku, dwa dni po urodzeniu, w świątyni ochrzczony został Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, wybitny pisarz i publicysta, laureat nagrody Nobla. W kryptach kościoła spoczywają pradziadowie, dziadowie i wujostwo Henryka Sienkiewicza. W świątyni na szczególną uwagę zasługują obrazy Franciszka Smuglewicza, Józefa Buchbindera, zabytkowy ołtarz i chrzcielnica, epitafia poświęcone dziadom pisarza oraz tablica upamiętniająca chrzest Henryka Sienkiewicza. W plafonach na sklepieniu kościoła namalowano sceny z powieści "Potop" i "Quo vadis" według autorstwa Jana Molgi.
25.05.2018
W związku z pracami modernizacyjnymi na naszej stronie informujemy, że od dzisiaj przez okres około tygodnia mogą wystąpić problemy z logowaniem.
Jednocześnie apelujemy, by nie zakładać nowych kont i jeśli to nie jest konieczne ograniczyć logowanie do własnego panelu.
Pracujemy nad tym, aby nasza strona była coraz lepsza i chcemy ją przebudować dodając nowe mechanizmy. Niestety nie możemy jej całkowicie zamknąć, stąd zmuszeni jesteśmy pewne wdrożenia wykonywać na żywo, ograniczając przy tym niektóre funkcje strony. Będziemy wdzięczni za respektowanie powyższego apelu i mamy nadzieję, że zrozumiecie te chwilowe niedogodności.
24.05.2018
Zbliża się weekend, a wraz z nim premiera kolejnego znaczka okolicznościowego, o którym dzisiaj chcielibyśmy nieco opowiedzieć.
27 maja na stadionie sportowym w Komornikach odbędzie się festyn z okazji Dni Komornik. Zabawa rozpocznie się od godziny 15:00 i wtedy też na miejscu będzie można zakupić prezentowany dziś znaczek.
ZO - CHWAŁA POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM - OGRÓD PAMIĘCI W KOMORNIKACH
Po festynie od 28 maja znaczek trafi już do swojego docelowego miejsca sprzedaży, które znajdziecie wyszczególnione na stronie z jego opisem.
Kto jeszcze nie miał okazji być w Komornikach, lub bywał tam wielokrotnie, ale nie zwiedzał miejscowości, temu polecamy właśnie wizytę w Ogrodzie Pamięci. Jest to nie tylko okazja, by poznać kolejne miejsce pamięci, ale by osobiście zobaczyć obiekty przedstawione na komornickich znaczkach okolicznościowych. Będzie to też okazja do złożenia hołdu mieszkańcom Gminy Komorniki, którzy udziałem w Powstaniu Wielkopolskim przyczynili się do powstania Niepodległej Polski.
24.05.2018
RELACJA Z OTWARCIA PUNKTU INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W ZŁOTYM STOKU
Tak jak pisaliśmy rano, mamy wiele materiałów do opublikowania i dzisiaj częścią z nich się z Wami podzielimy.
Wiecie już co na początku maja działo się w Komornikach, a teraz nadszedł czas, by zapoznać Was z wydarzeniami jakie kilka dni temu miały miejsce w Złotym Stoku.
Oczywiście nie zabrakło tam znaczków turystycznych, a szczególnie jednego, który swoją urodą i wielkością powala na kolana :-)
Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji opisującej uroczystość otwarcia Informacji Turystycznej w Złotym Stoku.
24.05.2018
KRÓTKA RELACJA Z EKO MAJÓWKI W KOMORNIKACH
Ostatnio sporo się dzieje jeśli chodzi o znaczki turystyczne w Polsce. I choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, to jednak pracy mamy z tym sporo. Z tego też powodu spiętrzyły się stosy zaległych relacji, a jedną z nich jest krótkie podsumowanie pierwszomajowej "Eko Majówki" w Komornikach, podczas której promowano, wydany kilka dni wcześniej znaczek turystyczny z wizerunkiem kościoła w Wirach..
Zapraszamy zatem do zapoznania się ze wspomnianą wcześniej relacją. Pokazuje ona jak lokalnie można promować ideę znaczków turystycznych i przy okazji promować atrakcyjne miejsca. A jeśli chodzi o Komorniki, to już wkrótce kolejna impreza promocyjna, na którą zaprosimy Was jeszcze dzisiaj.
23.05.2018
Dzisiejsza premiera na pewno ucieszy wszystkich fanów turystyki w północnych częściach kraju. Mamy jednak nadzieję, że radość z powstania kolejnych znaczków będzie towarzyszyła wszystkim kolekcjonerom, także tym, którzy zamieszkują południowe krańce Polski.
Niech więc prezentowane dzisiaj znaczki będą dla wszystkich pretekstem do obywania kolejnych krajoznawczych wycieczek do miejsc wyznaczonych przez znaczkki turystyczne. Tym razem do znaczkowego szlaku dołączyły następujące obiekty:
KANAŁ ELBLĄSKI - POMNIK HISTORII No. 684
Prezentowane krążki w sprzedaży pojawią się od 24 maja, ale pamiętajcie, że zwykle w pierwszych dniach sprzedaży warto skontaktować się z miejscem sprzedaży i upewnić co do dostępności znaczków. Prosimy też, by w tym szczególnym przypadku zwrócić uwagę na miejsca sprzedaży, ponieważ po raz pierwszy w historii jeden z prezentowanych obiektów znajduje się w znacznej odległości od Elbląga, a miejsca sprzedaży w centrum miasta. Mimo wszystko gorąco wszystkich zachęcamy do odwiedzin zabytkowych miejsc i pochwalenia się tym faktem na łamach naszego profilu facebook.
22.05.2018
Dziś chcemy Wam pokazać znaczek z miejsca, o którym wiele razy nam wspominaliście w kontekście powstania nowych znaczków. Mowa oczywiście o Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.
Tym razem to charakterystyczna wieża widokowa i przyległy do niej ogród wraz z labiryntem są elementami przedstawionymi na znaczku. Mamy nadzieję, że znaczek kolejny raz zaprowadzi Was do magicznej krainy ogrodów.
Znaczek, który właśnie prezentujemy w sprzedaży pojawi się w ostatnich dniach maja, ale gdyby pojawił się wcześniej, to na pewno Was o tym poinformujemy. Tymczasem już teraz możecie planować swoje majowe i czerwcowe wycieczki, biorąc pod uwagę nowy punkt na znaczkowej mapie Polski. Zapraszamy do Dobrzycy.
OGRODY HORTULUS SPECTABILIS W DOBRZYCY No. 735
Ogrody Hortulus Spectabilis udostępniono do zwiedzania w czerwcu 2014 roku. Ogród wchodzi w skład zespołu ogrodów o różnej tematyce i stylistyce mających pełnić rolę oryginalnego miejsca rekreacji i wypoczynku. Centralną część ogrodu stanowi największy na świecie labirynt grabowy. Zajmuje on powierzchnię jednego hektara, a ściany żywopłotu wznoszą się na wysokość 2 metrów. W sercu labiryntu znajduje się oryginalna wieża widokowa, której konstrukcja nawiązuje do podwójnej nici DNA. Wieża ma 20 metrów wysokości, a z jej tarasu widokowego rozpościerają się malownicze widoki na otaczające ją ogrody, ale także na sąsiednie miejscowości, a przy dobrej pogodzie także Morze Bałtyckie. Wokół labiryntu i wieży znajdują się inne tematyczne ogrody jak: magii, energii, czasu i przestrzeni. Znajdziemy w nich m.in. kamienny krąg, a także ogród zegarów, ogród „4 Pory Roku” oraz mieniące się kolorami angielskie rabaty bylinowe i rosarium. Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko rośliny i ich kompozycje, ale także wkomponowane w całość elementy architektury i sztuki ogrodowej. Dzięki nim ogrody są doskonałym miejscem zabawy, rekreacji i wypoczynku dla osób w każdym wieku.
15.05.2018
Po ostatnich premierach znaczków okolicznościowych konieczne stało się zrównoważenie sytuacji, poprzez wydanie znaczka turystycznego. I właśnie dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować najnowszy znaczek z województwa podkarpackiego, który już wkrótce pojawi się w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Dębicy.
Tutaj jednak musimy zatrzymać się na dłużej, by zaznaczyć pewien bardzo ważny szczegół. Otóż prezentowany znaczek swoją inaugurację w Dębicy będzie miał 18 maja, podczas Nocy Muzeów. W sprzedaży będzie dostępny od godziny 16:30, a w późniejszych dniach już zgodnie z godzinami pracy placówki. Weźcie to koniecznie pod uwagę wybierając się do Dębicy.
Mamy nadzieję, że dla wielu z Was zarówno znaczek, jak i zapowiadana Noc Muzeów będą pretekstem do odwiedzin Muzeum Regionalnego w Dębicy, o którym tradycyjnie możecie przeczytać w załączonym opisie. Szczegółowe dane odnośnie godzin pracy muzeum znajdziecie na jego stronie internetowej i profilu w serwisie facebook. Zapraszamy.
MUZEUM REGIONALNE W DĘBICY No. 627
Początki Muzeum Regionalnego w Dębicy sięgają lat 60 XX wieku, kiedy to Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Dębicy wystąpiło do ówczesnych władz z inicjatywą utworzenia muzeum. Postulat ten doczekał się jednak realizacji dopiero w 2003 roku. Pierwszym dyrektorem placówki został Janusz Ożóg i jemu też powierzono organizację muzeum, którego siedzibą został dziewiętnastowieczny budynek po byłych koszarach kawalerii. Pierwsze prezentowane w nowym muzeum zbiory pochodziły głównie z Izby Regionalnej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, ale także z zakładowych Sal Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa budynki, z których jeden został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną. Muzeum Regionalne w Dębicy posiada pięć działów: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy, a także sześć wystaw stałych ukazujących historię miasta i okolic od czasów najdawniejszych do 1944 roku. Placówka prowadzi ponadto lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki.
11.05.2018
To ostatnia w tym tygodniu znaczkowa premiera. Musimy przyznać, że był to prawdziwy wysyp znaczków okolicznościowych, ale też maj to jeden z najbardziej aktywnych miesięcy, więc nie ma się czemu dziwić.
A jeśli już o aktywności mówimy, to tego właśnie dotyczy dzisiaj prezentowany znaczek.
ZO - II SKARŻYSKI MARATON PIESZY "NAD KAMIENNĄ"
Przypomnimy tylko, że pierwszy maraton odbył się w ubiegłym roku i o ile pamiętamy wzięli w nim udział także znaczkomaniacy. Uczestnicy pozytywnie przyjęli tę imprezę i w związku z tym doczekała się ona kontynuacji także w tym roku.
Pieszy maraton na dystansie 50 km to nie mały wyczyn, ale jak mawiają niektórzy turyści, tylko wtedy człowiek czuje, że wypoczywa, a przy okazji może poznawać piękne zakątki naszego kraju.
Wracając natomiast do znaczka, to będzie on dostępny podczas maratonu i bezpośrednio po nim. Szczegóły na ten temat zawsze znajdziecie na podstronie poświęconej danemu znaczkowi.
A tymczasem zapraszamy do Skarżyska - Kamiennej, a także do aktywnego spędzenia nadchodzącego weekendu.
10.05.2018
Dzisiaj krótka i szybka premiera kolejnego znaczka okolicznościowego.
Od 2013 roku urodzinom wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy towarzyszy specjalny znaczek okolicznościowy. Jest to więc już jego szósta edycja, która jak zwykle odbierana jest przez kolekcjonerów w sposób szczególny. Zabawna i jak zwykle atrakcyjna grafika przyciąga do niego wzrok, a wszystko to stanowi, że znaczek jest świetną pamiątką i częścią pewnej serii.
ZO - 112 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE
Wieża obchodzi swe urodziny 24 maja, ale impreza dla turystów odbędzie się tradycyjnie w weekend czyli 26 maja. Tego też dnia od godziny 19:00 na polanie pod wieżą zapłonie ognisko, przy którym każdy turysta będzie mógł upiec kiełbaskę, posiedzieć w gronie turystów, a także w blasku gwiazd rozkoszować się widokiem wieży nocną porą.
Zachęcamy zatem do udziału w urodzinach. Może jak w roku ubiegłym pod wieżą spotka się grono znaczkomaniaków :-) Jeśli tak będzie nie zapomnijcie nas o tym poinformować, choćby poprzez przesłanie pamiątkowych fotografii z wiekową jubilatką.
8.05.2018
Po majowym weekendzie podczas którego informowaliśmy głównie o poczynaniach kolekcjonerów, czas na garść znaczkowych nowości.
I tutaj pojawia się temat także kolekcjonerski, ściśle związany z XX Wrocławską Krajową Wystawą Kolekcjonerską, która rozpocznie się 17 maja i potrwa 3 dni. To właśnie z okazji jubileuszowej wystawy został wydany niniejszy znaczek okolicznościowy.
ZO - XX JUBILEUSZOWA WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w dniu 17 maja o godzinie 12:00 we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (sala 210), pl. Dominikański 6. W kolejnych dniach wystawa czynna będzie w następujących godzinach: 18.05 (piątek): 9:00 – 18:00, 19.05 (sobota): 9:00 – 23:00.
Tegoroczna wystawa prezentować będzie eksponaty nawiązujące do 40 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II i 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Nie zabraknie tam także innych ciekawych zbiorów, do których oglądania już dzisiaj wszystkich zachęcamy. Warto także przypomnieć, że tradycyjnie już wystawa bierze udział we Wrocławskiej Nocy Muzeów (w sobotę 19.05).
Zachęcamy zatem do udziału w wystawie, tym bardziej, że prezentuje ona bliskie nam kolekcjonerom tematy i skupia ludzi o podobnych zainteresowaniach.
UWAGA ! Po wystawie znaczek możliwy do zdobycia w każdą niedzielę w godz. 8.30 -11.00 – pl. Dominikański 6, (sala 210 - II piętro)
26.04.2018
Jak zapewne wszyscy zauważyli, mijający tydzień obfitował w znaczkowe atrakcje. Udało się wprowadzić kilka nowych znaczków, a i kilka innych prac wykonaliśmy, by nasza zabawa była jeszcze ciekawsza.
Dzisiaj ostatnia w tym tygodniu premiera, ale za to potrójna, bo nie ma się co oszukiwać, że ładnie pomagaliście nam promować ostatnie znaczki. Dzięki temu docieramy do kolejnych miejsc, a jak wiecie to przynosi kolejne rezultaty w postaci ZT.
Prezentujemy dzisiaj trzy znaczki turystyczne z okolic Ojcowa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wyczerpuje to tematu atrakcji turystycznych Ojcowskiego Parku Narodowego, ale kto wie, może te znaczki będą zaczątkiem kolejnych.
Na znaczkach przedstawiono najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne obiekty, którymi są kolejno:
RUINY ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO W OJCOWIE No. 624
JASKINIA ŁOKIETKA W OJCOWIE No. 625
MACZUGA HERKULESA W PIESKOWEJ SKALE No. 626
Powyższe znaczki już pojawiły się w sprzedaży, a my już teraz zachęcamy do wizyty w tym urokliwym miejscu. Nie zapomnijcie nadsyłać swoich relacji z wycieczek i mamy nadzieję, że uzupełnicie galerię fotek dla wszystkich prezentowanych dziś znaczkowych obiektów..
25.04.2018
Przyczynkiem do powstania prezentowanego dzisiaj znaczka był powstały rok temu znaczek z mostem kolejowym w Wirach. To właśnie wtedy padła propozycja, by swojego krążka doczekał się tutejszy kościół. W międzyczasie znaczek z mostem kolejowym uzyskał tytuł "Najładniejszego znaczka turystycznego 2017 roku" i to tylko pomogło w podjęciu ostatecznej decyzji co do wdrożenia nowego znaczka z wizerunkiem kościoła w Wirach.
Prezentowany dzisiaj znaczek swoją premierę będzie miał w dniu 1 maja na stadionie sportowym w Komornikach podczas Eko Majówki. Tam też będzie można zakupić ów znaczek, a dodatkowo spotkać się z kolekcjonerami zrzeszonymi w komornickim Klubie Kolekcjonerów ZT. Od 2 maja znaczek trafi do docelowych punktów sprzedaży.
Zachęcamy zatem, by nie tylko Eko Majówkę, ale i znajdujący się na znaczku kościół odwiedzić osobiście, bo tylko wtedy będziecie mogli zobaczyć wszystko na własne oczy. Pamiętajcie, że w znaczkowej idei nie chodzi o to, by mieć jak najwięcej znaczków, ale żeby odwiedzać miejsca, do których te znaczki prowadzą. Zapraszamy do Wir.
KOŚCIÓŁ ŚW. FLORIANA W WIRACH No. 278
Kościół pod wezwaniem św. Floriana w Wirach został założony prawdopodobnie już w XIII wieku, po sprowadzeniu do Polski relikwii św. Floriana. Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele pochodzi z roku 1510. W początkach XVII wieku kościół groził upadkiem. Po roku 1663 przeprowadzono naprawę kościoła, a duszpasterstwo powierzono ojcom karmelitom z Poznania. W 1737 r. kościół wirowski runął ze starości. W miejsce zawalonego kościoła w 1748 roku wzniesiono nową, także drewnianą świątynię. Do parafii już wtedy należały Wiry, Łęczyca, Luboń, Żabikowo i Puszczykowo. Pod koniec XIX wieku na miejscu drewnianego kościoła wybudowano nowy, murowany, który przetrwał do obecnych czasów. Pieniądze na budowę pochodziły od Witolda i Jadwigi z Dzieduszyckich Czartoryskich oraz od miejscowych parafian. Budowę kościoła rozpoczęto i ukończono w roku 1900 i w tym samym roku nastąpiła jego konsekracja. Kościół zbudowano w stylu neoromańskim. Jest to świątynia trzynawowa z transeptem na którego ścianach znajdują się dwie ozdobne rozety. We wnętrzu na uwagę zasługują ambona i ołtarz oraz dwa obrazy: Matka Boska Apokaliptyczna oraz św. Agnieszka, których pochodzenie datuje się na XVII wiek. W latach 90. XX wieku w kościele rozpoczyna się remont, następuje całkowita wymiana dachu i wieży, a także wymiana elewacji. Zostają poddane konserwacji ławki kościelne, a remont obejmuje także plebanię z 1870 roku, która jest najstarszym budynkiem w Wirach. Do roku 2000 w prezbiterium posadowiono nowy ołtarz „soborowy”. Poddano renowacji zabytkowe obrazy i wnętrze kościoła, w tym organy, a następnie ołtarz główny i boczny poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej.
24.04.2018
Zbliża się weekend majowy, a wraz z nim inauguracja najnowszych znaczków w Gminie Kuślin.
Dzisiaj prezentujemy dwa znaczki, które swoją premierę będą miały podczas piętnastej – jubileuszowej odsłony Targów Ogrodniczo - Działkowych, które od lat organizują wspólnie Powiat Nowotomyski wraz z Gminą Kuślin i Zespołem Szkół Rolniczych w Trzciance
Chcemy przy tym zaznaczyć, że pierwszy ze znaczków to znaczek okolicznościowy - upamiętniający udział mieszkańców Gminy Kuślin w Powstaniu Wielkopolskim.
ZO - 100 - LECIE UDZIAŁU MIESZKAŃCÓW GMINY KUŚLIN W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
Drugi z krążków to oczywiście znaczek turystyczny - numeryczny, który przedstawia:
ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W TRZCIANCE No. 277
Znaczki te trafią do sprzedaży w dniu 29 kwietnia, i będą dostępne na targach , do udziału w których oczywiście zachęcamy. W kolejnych dniach będą już dostępne w swoich macierzystych punktach sprzedaży. Przy okazji zapraszamy do zwiedzania okolic, które posiadają wiele ciekawych obiektów turystycznych. Mamy nadzieję, że podzielicie się wrażeniami zachęcając tym samym innych turystów do wizyty w Kuślinie i Trzciance.
23.04.2018
Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w weekend na naszym facebookowym profilu, mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Zbliża się majówka, więc warto jakoś ten czas zaplanować, a w tym na pewno pomogą znaczki turystyczne.
Jeśli więc jeszcze nie macie konkretnych planów, to warto pomyśleć o Rewalu i tutejszych atrakcjach. Już za kilka dni rusza kolejny sezon Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, która właśnie doczekała się swojego znaczka turystycznego.
Znaczek dostępny będzie dla turystów od 28 kwietnia, podczas inauguracji tegorocznego sezonu przewozowego. Krążek kupicie w kilku miejscach, które znajdziecie na stronie znaczka, ale pamiętajcie, że część z tych punktów sprzedaży działa tylko sezonowo, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą w Rewalu i trzeba odwiedzić tutejsze atrakcje oraz przejechać się kolejką kiedy jeszcze będzie ciepło.
A zanim znaczek na dobre pojawi się w sprzedaży polecamy lekturę poniższego opisu, w którym pokrótce przedstawiono historię tutejszej kolei. Klikając w link przejdziecie do strony znaczka, gdzie oprócz opisu znajdziecie także wykaz miejsc sprzedaży i linki do stron związanych z kolejką Zapraszamy.
NADMORSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA GMINY REWAL No. 688
Historia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej rozpoczęła się 1 lipca 1896 r., kiedy kolejka po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Początkowo wąskotorówka poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm. Jeszcze w latach 90-tych XX w. trasa wąskotorówki liczyła 61 km długości. Dziś ciuchcia kursuje na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą, na trasie o długości 39,5 km., której pokonanie zabiera prawie 2 godziny. W sezonie przewozowym, który trwa od początku maja do końca września, kolej wyjeżdża codziennie z zajezdni w Gryficach, a po dotarciu do Trzęsacza kursuje wahadłowo na trasie pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Na malowniczym szlaku nadmorskiej kolejki znajduje się wiele znanych zabytków architektury, takich jak latarnia morska w Niechorzu, czy ruiny kościoła na klifie w Trzęsaczu.
20.04.2018
Minął właśnie miesiąc od ostatniej znaczkowej premiery w związku z czym najwyższa pora poinformować wszystkich o nowych znaczkach turystycznych, które lada dzień pojawią się w sprzedaży.
Tym razem na znaczkowej mapie Polski zaistniała Iława, która to wdrożyła od razu dwa znaczki turystyczne z wizerunkami odpowiednio przedstawiającymi:
RATUSZ MIEJSKI W IŁAWIE No. 475
KOŚCIÓŁ PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W IŁAWIE No. 476
Zachęcamy zatem do zwiedzania Iławy i tutejszych atrakcji. Wizytę w tym mieście proponujemy zacząć od Informacji Turystycznej, w której oprócz znaczków czeka na Was odpowiednio przygotowany personel, który na pewno doradzi gdzie i co jeszcze w Iławie warto zobaczyć.
Prezentowane powyżej znaczki w sprzedaży powinny pojawić się 24 kwietnia, ale gdybyście miasto to zamierzali odwiedzić właśnie tego dnia, lepiej upewnić się czy rzeczywiście znaczki już są na miejscu. Zapraszamy do Iławy !
17.04.2018
Tym razem news będzie krótki, bo to w zasadzie komunikat dla tych wszystkich, którzy z różnych względów spóźnili się ze zgłoszeniami podczas wiosennych zapisów na nasze pieczątki.
Dostaliśmy kilka zapytań w tej sprawie i po usilnych namowach postanowiliśmy raz jeszcze dać Wam szansę zamówienia pieczątek. Przy okazji właśnie o pieczątki wzbogaciliśmy nasz sklepik, ale tu uwaga - jest to tylko oferta sezonowa, a termin poszczególnych realizacji będziemy podawali właśnie w sklepiku i na dedykowanej pieczątkom stronie.
Jeśli zatem ktoś jeszcze nie ma naszych pieczątek, to właśnie teraz jest okazja, by jeszcze przed wakacjami stać się ich posiadaczem. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 maja, tak by na początku czerwca i przed wakacjami każdy zainteresowany mógł już pieczątki posiadać u siebie.
Szczegóły nt. pieczątek znajdziecie w naszym sklepiku >>. Tam też możecie trafić na inne ciekawe gadżety znaczkomaniaków jak naszywki, breloki czy dzienniki kolekcjonera. Zapraszamy !
BRELOK ZNACZKOMANIAKA
BRELOK ZNACZKOMANIAKA
W zamierzchłej przeszłości, zdaje się w 2012 roku, stworzyliśmy taki oto brelok, który pojawił się na chwilę i tak szybko jak się pojawił, tak równie szybko zniknął.
Później na dobrą sprawę nie było okazji, by wznowić jego produkcję i dopiero miniona zima pomogła nam wskrzesić ten projekt.
Brelok jaki jest każdy widzi. My dodamy, że jest on niewielki i poręczny. Jego długość to 90 mm, a średnica elementu z grafiką wynosi równe 30 mm.
Posiada dwie strony przy czym na obu, z racji że jest to brelok kolekcjonerów ZT, widnieje logo znaczków. Składa się on z niklowanego szkieletu i wklejonych weń odpowiednio oprawionych wydruków.
Jak pokazało życie breloki, które zrobiliśmy w 2012 roku wielu z Was posiada do dnia dzisiejszego, mimo że posiadały podatną na rozciąganie sprężynkę. Jesteśmy przekonani, że obecny wzór, pozbawiony tej sprężynki będzie służył równie długo.
Więcej informacji
6.04.2018
RELACJA Z WRĘCZENIA CERTYFIKATU "ZNACZEK ROKU" W KOMORNIKACH
Na zakończenie dnia i tygodnia przygotowaliśmy relację ze spotkania, które kilka tygodni temu miało miejsce w Komornikach, a które ściśle związane było z "Najładniejszym Znaczkiem Turystycznym 2017 roku", który właśnie z Gminy Komorniki pochodzi.
Dziś zatem zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją ze spotkania podczas którego wręczyliśmy certyfikat przedstawicielom Gminy Komorniki. Mamy też doniesienia medialne w tej sprawie, ale o nich napiszemy innym razem.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się ze wspomnianą relacją, a zaraz po tym zarządzamy dla wszystkich weekend. Do zobaczenia na szlakach
Relacja - Wręczenie certyfikatu "Znaczek Roku" przedstawicielom Gminy Komorniki >>
26.03.2018
NOWA WERSJA ZNACZKA
Pozorna cisza na naszej stronie nie oznacza, że nic u nas się nie dzieje. Oj dzieje się, ale są to wydarzenia raczej mało spektakularne, a przynajmniej nie w tej chwili.
Przed sezonem ogarniamy kilka ważnych spraw, a dzisiaj w związku z tym mamy dla Was info o nowym wizerunku znaczka z Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Oczywiście wizerunek znaczka to jedno i tutaj tak naprawdę zmianie uległo jedynie logo parku. My zaś do znaczka dodaliśmy coś jeszcze, co sprawi, że zarówno sam znaczek jak i późniejsze z nim obcowanie będzie dla Was bardziej atrakcyjne i miejmy nadzieję pouczające. Rzecz jasna mamy tu na myśli QR kod prowadzący do odpowiedniego nagrania.
Zanim jednak powstanie tekst i samo nagranie warto odwiedzić Wielkoplski Park Narodowy, szczególnie teraz kiedy wiosna w natarciu i przyroda budzi się do życia. Wkrótce tamtejsze lasy zazielenią się i będzie naprawdę pięknie. Przybywajcie zatem do parku, zwiedzajcie wystawę przyrodniczą w Jeziorach i nie zapomnijcie pochwalić się znaczkiem.
16.03.2018

Wczoraj w południe, od organizatorów węgierskiego spotkania kolekcjonerów ZT, otrzymaliśmy komunikat o tymże spotkaniu i prośbę o zamieszczenie na naszej stronie i profilu FB.
Jak zwykle po zebraniu wszystkich materiałów publikujemy je, załączając wstępny plan spotkania oraz deklarację uczestnictwa.
Tu jednak zdecydowaliśmy się ułatwić sprawę zainteresowanym osobom i zamiast konieczności kopiowania odpowiedniego pola z pliku PDF przygotowaliśmy gotowy plik arkusza kalkulacyjnego, który po wpisaniu w odpowiednie miejsce ilości osób, można wysłać do organizatorów spotkania na adres info@turistaerem.hu
Program spotkania z wszystkimi danymi oraz deklarację znajdziecie klikając w poniższe ikony.
Deklaracja uczestnictwa | Program Spotkania |
![]() |
![]() |
UWAGA!!! Organizatorami spotkania są węgierscy kolekcjonerzy ZT. W razie pytań prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z organizatorami.
14.03.2018
Niekiedy zanim dojdzie do premiery znaczka trzeba ustalić kilka ważnych szczegółów, a nie zawsze wszystko jest jasne i gotowe od razu. Tak też było w przypadku dzisiaj prezentowanego znaczka, który troszkę przeczekał zanim trafił na biurko admina.
Na szczęście prędzej czy później każdy znaczek musi mieć swoją premierę i dzisiaj właśnie chcielibyśmy Wam pokazać znaczek przedstawiający gubińską farę. Jest to zabytek szczególny, bo będący od dawna trwałą ruiną, ale doskonale kojarzony z miastem i wpisujący się w jego krajobraz. Jego potencjał turystyczny z roku na rok rośnie i obecnie z miejscem tym wiązane są daleko idące plany, także turystyczne.
Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi dopiero 31 marca, ale już dziś Wam o nim wspominamy, byście odpowiednio wcześnie mogli zaplanować ewentualne wyjazdy. Pamiętajcie jednak, że termin który podajemy nie jest żadną wyrocznią i w zależności od różnych warunków może ulec pewnym przesunięciom. Warto więc zawsze przed wizytą skontaktować się z miejscem sprzedaży i upewnić, że znaczek w danym dniu będzie dostępny.
Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką prezentowanego obiektu i zapraszamy do Gubina.
KOŚCIÓŁ FARNY W GUBINIE No. 248
Kościół farny w Gubinie to jeden z charakterystycznych obiektów w mieście. Początki kościoła sięgają 1324 roku, kiedy to po raz pierwszy wzmianki o świątyni pojawiają się w źródłach pisanych. Wiadomo, że pierwotny kościół wybudowano jako trzynawową bazylikę w stylu romańskim. Niestety na skutek trzęsienia ziemi jakie w XIV wieku nawiedziło te okolice, świątynia uległa znacznemu zniszczeniu i ostatecznie została rozebrana. Odbudowa kościoła w tym miejscu trwała bardzo długo i ostatecznie budowla została ukończona w 1844 roku. W czasie II wojny światowej kościół ponownie uległ uszkodzeniu, ale mimo licznych prób i wysiłków przez wiele lat nie udało się go odbudować. Od lat 70. XX wieku budowla znajduje się w stanie trwałej ruiny. I choć obecnie mówi się o szansie na zabezpieczenie obiektu to z pewnością jeszcze wiele lat minie, zanim dawny kościół farny zyska dawny wygląd lub nowe przeznaczenie. Niewątpliwie jednak ruiny kościoła są swego rodzaju magnesem, który przyciąga turystów i góruje nad miastem swą potęgą i tajemniczością.
13.03.2018
NOWA WERSJA ZNACZKA
Aby troszkę urozmaicić Wam czekanie na kolejne znaczkowe premiery, tudzież inne ciekawostki, dziś mamy newsa dotyczącego nowej grafiki na znaczku turystycznym Schroniska PTTK na Błatniej.
Informujemy przy tym, że prezentowany obok znaczek właśnie został wysłany i już za kilka dni dostępny będzie w sprzedaży w schronisku.
Jeśli zatem jeszcze nie macie tego krążka w kolekcji, albo macie, a chcielibyście mieć także najnowszą wersję to zachęcamy do wizyty w schronisku. Wiosna tuż, tuż, a więc niech prezentowany dzisiaj znaczek będzie kolejnym pretekstem do znaczkowych wypraw w promieniach wiosennego słońca.
A jak już uda Wam się zdobyć ten znaczek, to koniecznie się tym pochwalcie. Na pewno też zobaczycie inny element towarzyszący właśnie temu znaczkowi. Co to będzie ? Zobaczycie sami, w odpowiednim czasie.
7.03.2018
Informację o widocznych poniżej znaczkach mieliśmy zamiar przekazać Wam już w poniedziałek, ale nie mając pewnych wszystkich danych postanowiliśmy się jeszcze chwilę wstrzymać.
Dziś jednak z całą pewnością możemy poinformować, że już w przyszłym tygodniu, 12 marca w Wigrach pojawi się kolejny znaczek turystyczny, a od 1 maja także znaczek okolicznościowy. A tymczasem raz jeszcze zapraszamy na Suwalszczyznę, niech najnowsze znaczki będą kolejnym pretekstem do wizyty w tej części kraju.
ZO - JUBILEUSZ 350-LECIA PRZYBYCIA KAMEDUŁÓW NA WIGRY
POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH No. 477
Pokamedulski Klasztor w Wigrach z XVII wieku jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Wpisany jest do rejestru zabytków, gdyż posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną oraz naukową. Klasztor jest nie tylko obiektem sakralnym, ale stanowi również centrum turystyki. Sprzyja temu, miedzy innymi, jego położenie – na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Kompleks klasztorny, w tym eremy wigierskie, są bardzo licznie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów w związku z przebiegającymi przez Wigry szklakami: św. Jakuba, który od 1993 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz dwoma szlakami papieskimi (Szlak Papieski Tajemnice Światła Ełk-Wigry oraz Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia Wigry-Studzieniczna). W podziemiach klasztornego kościoła znajdują się katakumby kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców kamedułów oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII wieczne malowidło zwane „Tańcem śmierci”. W klasztorze można także natrafić na liczne wystawy, a turyści spragnieni wypoczynku mogą go zaznać w tutejszych ogrodach.
5.03.2018
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2017 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA
Dokładnie 4 marca o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2017 roku". Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dziś poznamy wyniki tego plebiscytu.
Zanim jednak przejdziemy do części szczegółowej kilka informacji tytułem wstępu.
Przypomnimy tylko, że na "znaczek roku" głosowaliśmy w dwóch turach od 1 lutego. W pierwszej turze z grona 132 ZT wyłoniliśmy 10, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK" i w wyniku tego głosowania trwającego od 18 lutego do 4 marca udało się wyłonić "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2017 roku".
Więcej informacji
3.03.2018
RELACJA ZE SPOTKANIA REGIONALNEGO W SZCZECINIE
Dokładnie dwa tygodnie temu mieliśmy okazję gościć w Szczecinie w ramach Regionalnego Spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku zorganizowali kolekcjonerzy i turyści z zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.
Kto miał przyjemność brać udział w spotkaniu wie, że plan był napięty, a atmosfera wyśmienita. Kto tego dnia z nami nie był niech żałuje :-) Na szczęście uczestnicy spotkania postarali się wszystko udokumentować, a dzięki jednej z organizatorek udało się też wszystko opisać, tak by wszyscy uczestnicy raz jeszcze przypomnieli sobie wszystkie wydarzenia, a nieobecni mogli choć na chwilę przenieść się do Szczecina i poznać to ciekawe miasto.
Bogatsi o kolejne doświadczenia dziękujemy za kolejną okazję do spotkania na znaczkowym szlaku i bardzo się cieszymy, żeponownie wśród kolekcjonerów było tak wiele "nowych osób". Mamy nadzieję, że w tym krótkim czasie zdążyliście nas troszkę poznać i także spotkanie stało się zaczątkiem nowych, ciekawych znajomości. Usiądźcie zatem wygodnie i oddajcie się lekturze...
1.03.2018
Wczoraj przedstawiliśmy nowy znaczek z Rzeszowa, a dziś chcielibyśmy Wam pokazać kolejne nowości, ale tym razem z pobliskiego Mielca
Dla urozmaicenia tematyki, tym razem na krążkach uwieczniono dwa mieleckie obiekty muzealne, którymi są kolejno:
PAŁACYK OBORSKICH W MIELCU No. 464
Oba obiekty są niewątpliwie perełkami architektonicznymi, ale też kryją bogatą historię. O wszystkich szczegółach dotyczących obu prezentowanych obiektów napisaliśmy więcej na podstronach poświęconych tym znaczkom, natomiast już teraz zachęcamy do tego, by osobiście odwiedzić Mielec i tutejsze Muzeum Regionalne. Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 2 marca.
28.02.2018
Pisaliście wielokrotnie, że brakuje Wam znaczków z południowo - wschodniej części naszego kraju. Dziś pierwszy z nich. Mowa oczywiście o Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie, gdzie już od dziś prezentowany znaczek jest w sprzedaży.
Poniżej znajdziecie szczegółowy opis tej atrakcji turystycznej. Zachęcamy przy tym do zapoznania się z treściami prezentowanymi na stronie internetowej trasy (link na podstronie z opisem znaczka), a szczególnie z godzinami udostępniania trasy do zwiedzania. A kiedy już wszystko będzie jasne i zaplanowane to koniecznie przybywajcie do Rzeszowa i zwiedzajcie to interesujące miasto.
PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W RZESZOWIE No. 466
Rzeszowskie podziemia kryją w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Można tutaj spotkać relikty średniowiecznych murów, pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły tzw. „palcówki”, a także ukryte przejścia. Atrakcyjności piwnic dopełnia ekspozycja, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa. Przy wejściu można zobaczyć dużych rozmiarów fotografię przedstawiającą rzeszowski Rynek z przełomu XIX i XX wieku. Swoistą „ścieżkę edukacyjną” stanowi Korytarz Herbowy, w którym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie zlokalizowana jest pod płytą Rynku. Poszczególnym piwnicom i korytarzom nadano nazwy, odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta.
28.02.2018
Pisaliśmy kiedyś, że u nas sytuacja jest bardzo dynamiczna i właśnie będziecie mieli okazję się o tym przekonać. Jeszcze wczoraj wszystko wydawało się oczywiste, a tu dzisiaj cały plan legł w gruzach, wszystko zaczęło wirować i lecimy z kolejną premierą.
Tym razem zapowiadany już dwa miesiące temu kolejny znaczek z Tczewa, który ukazuje zabytkowe kamienice staromiejskie. Prezentowany znaczek pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek - 2 marca, także miejcie to na uwadze planując swoje najbliższe wycieczki. Zapraszamy zatem do Tczewa i nie zapomnijcie pochwalić się znaczkowymi zdobyczami :-)
Tczewska starówka obejmuje swym zasięgiem rynek wraz z przyległymi ulicami, dwa kościoły: Farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz pw. Św. Stanisława Kostki z pozostałością zabudowań podominikańskich, oraz zachowanymi fragmentami murów obronnych pochodzącymi z XIV wieku. Do najstarszych ulic w grodzie Sambora zaliczamy ul. A. Mickiewicza. W średniowieczu trakt ten prowadził do najważniejszej bramy miejskiej prowadzącej do Gdańska. O randze tej ulicy świadczą relikty, nie zachowanych niestety już dziś przedproży. Dziś wizytówką tej ulicy są zabytkowe kamieniczki. Ich średniowieczny charakter zachował się po dzień dzisiejszy w piwnicach. Kamienica znajdująca się obecnie pod numerem 8 została zakupiona w 1667 roku prze protoplastę tczewskiego odłamu rodu Forsterów - Adama Simona Ferstera, który cieszył się dużym szacunkiem wśród mieszkańców oraz piastował urząd burmistrza. Zabytkowy charakter ma także odrestaurowana niedawno kamienica o numerze 9. Dziś mieści się w niej nowoczesna drukarnia. Dla turysty zwiedzającego miasto zapewne ciekawe będą zaznaczone w poziomie ulic specjalnymi mosiężnymi znakami piesze szlaki turystyczne: forteczny, spacerowy i widokowy z zaznaczonym mostem zwodzonym i bramą wjazdową. Również na rynku w układzie poziomym zaznaczono zarys nieistniejącego ratusza, który spłonął w maju 1916 roku i nie został nigdy odbudowany.
27.02.2018
Po kolejnym tygodniu przygotowań dziś mamy dla Was kolejną znaczkową premierę z Dolnego Śląska. Tym razem przeniesiemy się do znanej Wam zapewne Sobótki, w której znajduje się dawna gazownia obecnie mieszcząca winiarnię. I to właśnie dzięki powstaniu w tym miejscu winiarni, obiekt został odrestaurowany wraz z zachowanymi dawnymi urządzeniami służącymi do produkcji gazu.
Prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi 28 lutego. Pamiętajcie jednak, że obiekt udostępniony jest do zwiedzania po uprzednim kontakcie telefonicznym w weekendy lub popołudniami. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie w linkach na podstronie dotyczącej znaczka, a już teraz zapraszamy do wizyty w Sobótce i poznawania tajemnic tego pięknego i bogatego historycznie regionu.
ZABYTKOWA GAZOWNIA MIEJSKA W SOBÓTCE No. 463
Zabytkowa Gazownia Miejska w Sobótce została oddana do użytku w 1902 roku. Budowę obiektu rozpoczęto jednak wcześniej bo ok. 1899 roku. Kompleks działał do 1984 roku, przez wiele dziesięcioleci dostarczając gaz świetlny mieszkańcom Sobótki. Produkcja gazu odbywała się tutaj poprzez suchą destylację węgla kamiennego, a gazownia w ciągu doby produkowała ok. 2200 metrów sześciennych gazu. We wnętrzach zachował się piec z osiemnastoma retortami, kocioł parowy, a także odsmalacze i wanny do odsiarczania. Na narożniku budynku znaleźć można natomiast oryginalną lampę gazową, a w sąsiedztwie kompleksu ogromny zbiornik do przechowywania gazu. Pomimo zaprzestania produkcji gazowej w tym miejscu, jeszcze w latach 90-tych część socjalna używana była jako hotel dla sportowców Nowej Gazowni. W 2012 roku obiekt przeszedł w ręce nowych właścicieli, którzy po częściowym remoncie obiektu, łącząc historię gazownictwa ze swoją pasją utworzyli w nim winiarnię. Nowi właściciele postanowili zachować wszystkie ważne elementy procesu technologicznego gazowni i wkomponować w to winiarnię i mały hotelik. Winiarnia powstała we wnętrzu, które w czasach świetności gazowni służyło jako magazyn węgla. To właśnie dlatego w tych pomieszczeniach poczuć można unoszącą się woń koksu, siarki i smoły. Dzięki temu, można dziś napić się lokalnego wina w iście unikatowej scenerii i klimacie starej fabryki gazu.
24.02.2018
KOLEKCJONERZY Z KOMORNIK NA TARGACH "TOUR SALON"
Dokładnie dwa tygodnie temu ekipa znaczkomaniaków z Komornik wybrała się na targi turystyczne "Tour salon", które corocznie mają miejsce w Poznaniu.
Targi są swego rodzaju drogowskazem dla osób czynnie uprawiających turystykę i mogą dostarczyć nowych pomysłów na wypady turystyczne. Są też miejscem, gdzie można znaleźć innych fascynatów turystyki i... znaczków turystycznych.
Dziś przygotowaliśmy krótką relację z tego wypadu, którą przygotowali członkowie Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach. Zapraszamy zatem do lektury.
20.02.2018

Od pewnego czasu dopytujecie nas o szczegóły zbliżającego się czeskiego spotkania kolekcjonerów.
Kilka dni temu otrzymaliśmy obszerny komunikat w tej sprawie, ale że był on w języku czeskim, postanowiliśmy go przetłumaczyć, by uniknąć dalszych pytań i nieporozumień.
Dziś posiadamy już gotowy komunikat w tej sprawie i wszystkim osobom, które wybierają się na kwietniowe spotkanie kolekcjonerów znaczków turystycznych w Czechach udostępniamy go na naszej stronie.
Pobierzcie zatem z pobieralni lub poniżej wszystkie niezbędne pliki i zapoznajcie się z treściami jakie w nich zawarto.
Program spotkania z wszystkimi danymi oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie klikając w poniższe ikony.
Formularz zgłoszeniowy | Program Spotkania |
![]() |
![]() |
UWAGA!!! Organizatorami spotkania są czescy kolekcjonerzy ZT. W razie pytań prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z organizatorami.
18.02.2018
Zgodnie z obietnicą publikujemy dzisiaj zasady II tury głosowania na najładniejszy znaczek 2017 roku.
Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.
Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.
Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2017", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera".
Głosowanie trwa od dzisiaj tj. 18 lutego do 4 marca. W przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:
- (ZT nr...) - 5 pkt
- (ZT nr...) - 3 pkt
- (ZT nr...) - 1 pkt
Imię i nazwisko - nr na liście
Więcej informacji
15.02.2018
W tym tygodniu postanowiliśmy nieco przypomnieć Wam grudzień i po wtorkowej podwójnej premierze znaczków z Wigier dziś mamy kolejne dwa znaczki ze Szczecina.
Tym razem na krążkach uwieczniono dwa charakterystyczne dla Szczecina obiekty, które przedstawiają kolejno:
BRAMA KRÓLEWSKA W SZCZECINIE No. 686
BRAMA PORTOWA W SZCZECINIE No. 687
O szczegółach architektonicznych i historii obu budowli napisaliśmy więcej na podstronach poświęconych tym znaczkom, natomiast na żywo obie bramy zobaczycie na żywo odwiedzając Szczecin. Wielu szczęśliwcom zapewne uda się tego dokonać w najbliższych dniach, natomiast innych już teraz zapraszamy do planowania wizyt w Szczecinie, tym bardziej, że jest tu do zdobycia już 7 ZT. Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 17 lutego.
15.02.2018
Wczoraj zakończyła się I tura głosowania na najładniejszy znaczek 2017 roku i w związku z tym dzisiaj mamy dla Was krótki komunikat w tej sprawie.
Okazało się, że rywalizacja była zażarta i w zasadzie w obrębie pierwszej piętnastki znaczków, punktacja również była bardzo zbliżona do siebie. Mimo to udało się wyłonić dziesięć "naj" znaczków i dosłownie za chwilę będziecie mogli je poznać.
Zanim jednak przejdziemy do konkretów mamy ważny komunikat.
Otóż pierwotnie zakładaliśmy, że głosowanie w drugiej turze będzie miało miejsce od dzisiaj. Niestety różne czynniki, w tym planowane na sobotę spotkanie w Szczecinie uniemożliwiają nam należyte przygotowaniem materiałów, dlatego podjęliśmy decyzję, że głosowanie w ramach II tury rozpocznie się 18 lutego i potrwa do 4 marca. Komunikat nt. zasad głosowania w II turze przedstawimy w niedzielę rano, natomiast już dzisiaj pokażemy wizerunki zwycięskich znaczków.
Na dzień dzisiejszy, aby nikt się niczym nie sugerował, postanowiliśmy też nie ujawniać ilości punktów jakie zdobyły poszczególne znaczki. Całościowa punktacja zarówno dla I jak i II tury głosowania zostanie przedstawiona po zakończeniu głosowania, czyli 5 marca.
Do II tury, którą w całości rozstrzygną zdobywcy Znaczków Kolekcjonera, zakwalifikowały się następujące znaczki:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Rzecz jasna powyższe znaczki ustawiliśmy zgodnie z ich numeracją (rosnąco). Kolejność ułożenia nie ma nic wspólnego z ilością głosów jakie uzyskały konkretne znaczki. Do głosowania w drugiej turze zostały 3 dni, dlatego już dzisiaj wszystkich uprawnionych zachęcamy do przyjrzenia się kandydatom, a już w niedzielę ogłosimy dalsze zasady głosowania.
13.02.2018
Po ostatniej premierze na zachodzie Polski, pora przenieść się na północny - wschód kraju.
Dziś przedstawiamy Wam najnowsze znaczki turystyczne, które związane są ściśle z Wigierskim Parkiem Narodowym i przedstawiają kolejno:
WIGIERSKI PARK NARODOWY - KRZYWE No. 478
MUZEUM WIGIER W STARYM FOLWARKU No. 479
Przypominamy, że klikając w powyższe linki, można przejść do stron z opisami znaczków, gdzie oprócz informacji o miejscach sprzedaży, znajdzicie przydatne linki i z czasem niezwykle przydatne komentarze innych turystów.
Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się od 15 lutego. My zaś możemy jeszcze zdradzić, że to nie koniec znaczkowych nowości w tej części Polski. Szczegóły podamy niebawem, a już teraz zapraszamy do Wigierskiego Parku Narodowego.
7.02.2018
Wiemy, że z niecierpliwością oczekujecie kolejnych znaczkowych nowości. Przepraszamy, że do tej pory milczeliśmy w tej sprawie, ale po grudniowym szaleństwie musieliśmy dać Wam trochę odpocząć i zregenerować zszargane nerwy :-).
Dziś pierwsza w tym roku premiera związana bezpośrednio ze zbliżającym się "Regionalnym Spotkaniem w Szczecinie", które zresztą było przyczynkiem do powstania niniejszego znaczka.
Prezentowany właśnie krążek do sprzedaży trafi od jutra czyli 8 lutego, a już dzisiaj wszystkich turystów zapraszamy do zwiedzania Podziemnych Tras Szczecina. Do zobaczenia na znaczkowym szlaku.
PODZIEMNE TRASY SZCZECINA No. 685
Pod dworcem kolejowym w Szczecinie jak również w przydworcowej skarpie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Zbudowali go Niemcy wykorzystując osiemnastowieczne fortyfikacje podziemne, a ukończyli w 1941 roku. Schron schodzi pod ziemię na głębokość pięciu kondygnacji. Tworzą go żelbetowe ściany i stropy niemal trzymetrowej grubości. Ogólna powierzchnia schronu to blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Do końca wojny schron służył do ochrony ludności cywilnej miasta. Po wojnie i przekazaniu Szczecina Polsce, schron przebudowano na schron przeciwatomowy, mogący pomieścić nawet 5 tys. osób. Do lat 90. XX wieku odbywały się w nim ćwiczenia obrony cywilnej. W 2014 roku podziemia stały się scenografią do filmu „Wielka ucieczka na północ” ukazującego dalsze losy bohaterów filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Obecnie podziemny schron funkcjonuje jako obiekt turystyczny mieszczący „Podziemne Trasy Szczecina”. Na dwóch udostępnionych trasach przedstawiono m.in. historię miasta podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u, dzieje szczecińskich fortyfikacji jak również eksponaty związane z systemem schronów i obroną cywilną. W 2008 roku obiekt otrzymał tytuł „Turystycznego Produktu Polski” Polskiej Organizacji Turystycznej.
3.02.2018
Za dokładnie 14 dni spotykamy się na pierwszym w tym roku regionalnym spotkaniu kolekcjonerów ZT w Szczecinie.
W ostatnim czasie organizatorzy zasypali Was prawdziwą lawiną informacji i danych dotyczących tego wydarzenia, a dziś w nocy w Waszych skrzynkach pocztowych pojawił się kolejny komunikat.
Na prośbę organizatorów spotkania publikujemy tu najważniejsze jego fragmenty z prośbą o uregulowanie wszelkich zobowiązań i dostarczenie niezbędnych informacji.
Przede wszystkim zachęcamy do zapoznania się szczegółowo z treścią otrzymanego e-maila, w którym organizatorzy proszą m.in o podanie informacji o zniżkach jakie posiadacie.
Spotykamy się w holu dworca głównego PKP w Szczecinie. Stąd do podziemi schodzimy całą grupą, a w tym czasie organizatorzy dokonają zakupu biletów (dlatego też potrzebna jest informacja kto i jakie zniżki posiada).
Prawo do ulgi na bilety posiadają: uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz dzieci od 6 roku życia. Dzieci poniżej 5 roku życia mają wstęp darmowy.
Prosimy o niezwłoczne podanie tych informacji organizatorom, gdyż znacznie usprawni to zakup biletów i dalsze zwiedzanie obiektu.
Nie jest też tajemnicą, że w czasie spotkania pojawi się nowy ZT i tu także organizatorzy proszą o podanie informacji, kto i ile znaczków będzie kupował. Znaczki zostaną kupione hurtem, a następnie każdy swoje egzemplarze odbierze od organizatorów i ureguluje płatności.
Wszelkie informacje dotyczące spotkania podane macie w e-mailach jakie rozsyłali organizatorzy. Plik ze szczegółowymi wyjaśnieniami z podaniem miejsca spotkania i wielu innych istotnych spraw znajdziecie poniżej.
Spotkanie tuż, tuż, więc zachęcamy do szybkiego uporania się z wszystkimi wymaganymi zgłoszeniami i już bezstresowe oczekiwanie na spotkanie.
31.01.2018
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2017 ROKU
Dokładnie 31 dni temu zaczęliśmy rozmyślać nt. tegorocznego plebiscytu na "znaczek roku". Po drodze mieliśmy jednak kilka innych ważnych spraw, dlatego tegoroczne głosowanie postanowiliśmy w całości przeprowadzić w lutym.
Dziś zatem ogłaszamy zasady głosowania, podajemy wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.
Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 4 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich ZT, które ukazały się w minionym roku.
Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz osoby oddające głos na wybrane znaczki, swoje głosy będą przesyłały za pośrednictwem wiadomości e-mail. Sposób ten sprawdził się ostatnio, więc i tym razem nie powinno być z tym problemów.
Głosowanie na znaczek roku 2017 podzielone zostało na dwie tury.
- I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 1 do 14 lutego
- II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 18 lutego do 4 marca
W pierwszej turze głos na, swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2017 roku. Lista znaczków wydanych w 2017 roku znajduje się tutaj >>.
Spośród wszystkich nadesłanych głosów wybranych zostanie 10 znaczków z największą ilością głosów i to te znaczki wezmą udział w drugiej turze plebiscytu, którą w całości rozstrzygną kolekcjonerzy ujęci na Liście polskich zdobywców ZK. Więcej o warunkach głosowania w drugiej turze napiszemy w dniu jej rozpoczęcia. Dzisiaj przedstawiamy garść informacji przydatnych podczas I tury.
W pierwszej turze głosujemy na 5 najładniejszych znaczków stosując następujące kryterium:
- (ZT nr...) - 5 pkt
- (ZT nr...) - 4 pkt
- (ZT nr...) - 3 pkt
- (ZT nr...) - 2 pkt
- (ZT nr...) - 1 pkt
.... imię i nazwisko oddającego głos....
(wystarczy skopiować powyższe zestawienie i wkleić do tekstu @, a zamiast kropek wstawić numer wybranego przez siebie znaczka, zajmie to ok. 30 sekund)
Wszelkie głosy wysyłamy wyłącznie w dniach 1 - 14 lutego na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg powyższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2017".
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybranie tego najładniejszego znaczka, spośród 132 wydanych w 2017 roku to niełatwa sprawa. Mamy nadzieję, że mimo dużej konkurencji uda Wam się wybrać ten najładniejszy znaczek. Pamiętajcie, że jest to zabawa, w której największe znaczenie ma Wasz gust, grafika przedstawiona na krążku, a nie pochodzenie znaczka. Zachęcamy zatem do głosowania i życzymy miłej zabawy.
13.01.2018
PODSUMOWANIE 2017 ROKU
Od kilku lat zawsze w styczniu, zawsze w pierwszych tygodniach roku publikujemy podsumowanie tego, co wspólnymi siłami udało się zrobić w minionych dwunastu miesiącach. I tak też miało być tym razem, tyle tylko, że jak zwykle początek roku wiązał się z brakiem czasu. Na szczęście szybko się pozbieraliśmy i oto możecie przeczytać kolejne sprawozdanie z naszej działalności w minionym roku. Zapraszamy!
Zaczniemy od tego, że styczeń 2017 roku troszkę nas zaskoczył prawie całkowitym brakiem znaczków. Gdyby nie to, że śląscy kolekcjonerzy zorganizowali spotkanie regionalne, to chyba nie mielibyśmy o czym pisać. Na szczęście tuż przed końcem stycznia pojawił się ten pierwszy znaczek turystyczny i chyba od niego wszystko się zaczęło. Luty jeszcze jakoś szczególnie ilością znaczków nikogo nie przytłoczył, natomiast w marcu wszystko zaczęło wracać do normy. W kolejnych miesiącach pojawiały się kolejne krążki i tylko czasem dało się słyszeć głosy kolekcjonerów „znów wielkopolskie, znów dolnośląskie”. I tak właśnie minęło 11 miesięcy, ale prawdziwą niespodziankę nam wszystkim sprawił grudzień, kiedy to swoją premierę miało aż 29 znaczków rozsianych niemal po całym kraju. To oczywiście tylko ogóły, jeśli o same znaczki chodzi. W trakcie minionego roku pojawiały się też znaczki okolicznościowe czy kolekcjonera, ale jednak to znaczki turystyczne przynosiły najwięcej emocji wśród licznego grona kolekcjonerów.
Więcej informacji
11.01.2018

Drodzy kolekcjonerzy znaczków turystycznych,
Niniejszym zapraszamy na 1. Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych na Słowacji. Spotkanie odbędzie się w dniach 31. 5. 2018 – 3. 6. 2018 w Pensjonacie Makov. Dla tych, którzy mogą wziąć jeden dzień wolny istnieje możliwość przyjazdu 31. 5. 2018 od 15:00. W piątek planowana jest wycieczka – Vychylovka, a główny program spotkania będzie realizowany w sobotę, wtedy będzie miejsce do dyskusji nie tylko z innymi kolekcjonerami, ale także z pomysłodawcami idei Znaczków Turystycznych – Ladislavem Šínem i Davidem Holubem.
Mocno wierzymy, że to spotkanie będzie wspierane przez naszych kolegów – przyjaciół z zagranicy – Czech, Polski, Węgier i będziecie mieli okazję spojrzeć za kulisy, w jaki sposób Znaczki Turystyczne ekspandują poza granice ojczyzny, Czech. Jeśli ktoś ma obawy dotyczące bariery językowej, zapewiamy, że nie ma się czego obawiać i na pewno wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać.
Ważna informacja!!!
Zakwaterowanie musi zostać opłacone do 31.01.2018 przelewem na konto SK2709000000005114286396 banku Słowackiego w €, lub można przelać pieniądze na konto 000000-2155671043/0800 banku Czeskiego w CZK (340 Kč / 1 osoba / 1 noc – uwaga, kurs orientacyjny, nadpłaty/niedopłaty będą rozpatrywane w danym dniu w odniesieniu do kursu €/CZK).
A teraz o samym spotkaniu:
Więcej informacji
9.01.2018
Cz. 4 - Kod QR na naklejce i co to jest Audiobedeker
Zapewne wielu z Was rzuciły się w oczy tajemnicze kody QR przymocowane do najnowszych znaczków turystycznych. Kody te znajdują się na naklejce dołączonej do karteczki jaka przymocowana jest do znaczka. Dziś napiszemy pokrótce czym jest ten kod i w jaki sposób go odczytać oraz jakie informacje za nim się skrywają.
Zaczniemy jednak od tego, że wspomniane wyżej kody QR na naszych znaczkach zaczęły się pojawiać od maja 2017 roku i znajdowały się na 6 ZT. Wcześniej pilotażowo taki kod funkcjonował tylko na Znaczku Okolicznościowym No. 40035 Od listopada 2017 roku w kody wyposażonych jest większość najnowszych znaczków.
Sam kod QR umieszczony na naklejce przy znaczku to element systemu o nazwie Audiobedeker. Za pomocą takiego kodu/obrazka przekazywana jest informacja z adresem strony internetowej, która przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania umożliwia dostęp do dodatkowej funkcji jaką jest możliwość odczytania powiązanego z danym kodem nagrania audio. W skrócie można więc powiedzieć, że QR kod ze znaczka prowadzi nas do nagrania z dodatkowymi informacjami nt. danego znaczkowego miejsca turystycznego.
Więcej informacji
6.01.2018
RELACJA ZE SPOTKANIA OPŁATKOWEGO W KOMORNIKACH
Minęły święta, przyszedł Nowy Rok i wszystko na powrót zaczęło się toczyć swoim własnym rytmem. A jeszcze dwa tygodnie temu wszyscy oczekiwali pierwszej gwiazdki, chwili spokoju i relaksu, aby wreszcie odpocząć i zresetować się.
W oczekiwaniu na święta w Klubie Kolekcjonerów ZT w Komornikach zorganizowano tradycyjne już spotkanie opłatkowe, na które oprócz lokalnych kolekcjonerów przybyli goście z bardziej odległych cześci kraju.
Nie uprzedzając jednak faktów zachęcamy do dalszej lektury. Kliknijcie zatem na poniższy link i zapoznajcie się z pełną relacją ze spotkania. Zapraszamy !
1.01.2018
Witamy w Nowym Roku, który razem z Wami postanowiliśmy przywitać najnowszym Znaczkiem Okolicznościowym.
Tym razem znany chyba wszystkim Będzin, który w bieżącym roku obchodzi 660 - lecie nadania praw miejskich. O szczegółach jak zwykle przeczytacie w notce z opisem znaczka/wydarzenia.
Warto natomiast zapamiętać, że prezentowany powyżej znaczek w sprzedaży pojawi się od jutra, także zachęcamy wszystkich do wizyty w Będzinie i odwiedzin Muzeum Zagłębia, w którym to znaczek jest do zdobycia.
ZO - 660-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH, BĘDZIN 1358 - 2018
5 sierpnia 2018 roku przypada 660. rocznica nadania Będzinowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Władca ten w 1358 roku podniósł do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim) dotychczasową osadę targową. Będzin wcześniej, prawdopodobnie od lat czterdziestych XIV wieku, był miastem lokowanym na prawie polskim, gdyż najstarsza wzmianka o nim jako mieście pochodzi z 1349 roku. Natomiast lokowanie Będzina na wzór niemieckiego Magdeburga, jak w przypadku wielu środkowoeuropejskich ośrodków, wiązało się ze wzrostem przywilejów posiadanych przez miasto. Ponadto nadanie w 1358 roku Będzinowi praw miejskich związane było z budową w tym miejscu kamiennej warowni, która miała strzec polskiej granicy z państwem czeskim, a przebiegała przez linię Czarnej Przemszy. Przywilej lokacyjny zawierał nawet słowa mówiące, iż miasto lokowane jest „pod zamkiem naszym”. Również w tamtym czasie rozpoczęto tu budowę murów okalających miasto oraz prowadzących do niego bram. Pierwszym wzmiankowanym w źródłach historycznych wójtem miasta był Hinko Ethiopus. Dzięki uzyskaniu lokacji na prawie magdeburskim oraz dzięki późniejszym przywilejom Będzin mógł się rozwinąć jako prężny ośrodek gospodarczy i administracyjny w ówczesnej Rzeczypospolitej.