
Aktualności
31.01.2020
Wczoraj zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2019 roku i zgodnie z zapowiedzią dziś publikujemy wyniki tego głosowania oraz zasady obowiązujące w drugiej turze.
Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.
Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.
Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.
Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2019", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera".
Głosowanie trwa od jutra tj. 1 lutego i zakończy się 15 lutego. W przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:
- (ZT nr...) - 5 pkt
- (ZT nr...) - 3 pkt
- (ZT nr...) - 1 pkt
Imię i nazwisko - nr na liście zdobywców ZK (obowiązkowo)
Więcej informacji
30.01.2020
Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę w tym tygodniu, ale tym razem przenosimy się nieco bardziej na południe kraju - do miejscowości Chęciny.
O miejscu widocznym na znaczku dowiecie się więcej czytając poniższy opis. A jeśli i to Wam nie wystarczy to w Niemczówce mieści się Centrum Informacji Turystycznej, w którym o historii tego miejsca wiedzą znacznie więcej.
Zapraszamy zatem do Chęcin, tym bardziej, że wraz z nowym znaczkiem do sprzedaży ponownie trafił znaczek z chęcińskiego zamku. Zwiedzajcie, cieszcie się kolejnymi turystycznymi możliwościami i nie zapomnijcie zostawić komentarza na podstronie zdobytego znaczka.
Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży.
KAMIENICA NIEMCZÓWKA W CHĘCINACH No. 920
Kamienica Niemczówka jest przykładem typowej zabudowy mieszczańskiej w Chęcinach. Wyróżnia je obszerna sień przejazdowa z izbami po obu stronach, które pełniły funkcję mieszkalną lub handlową oraz dobudowana od strony podwórza Wielka Izba zwana Salą Wielką. Powstanie Niemczówki datuje się na podstawie inskrypcji zachowanych na portalu drzwiowym przy wejściu do Sali Małej, gdzie umieszczona została data 1570 oraz dane pierwszych właścicieli. W Sali Małej mieści się Zbrojownia, gdzie prezentowane są rekonstrukcje uzbrojenia z okresu od XI do XVII wieku. Sala Wielka wyróżnia się drewnianym stropem. W pomieszczeniu tym zachowały się dwa zabytkowe, renesansowe filary z piaskowca, podtrzymujące dawne triforium. W drugiej połowie XX w. znajdowały się tu kolejno kawiarnia i biblioteka publiczna. Obecnie miejsce to służy jako Sala Ślubów, a także odbywają się w niej lekcje tematyczne oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. W piwnicach natomiast znajdziemy m.in. elementy świadczące o dawnych żydowskich mieszkańcach kamienicy. Najstarszą część budynku zajmuje obecnie Centrum Informacji Turystycznej.
29.01.2020
Zostawiamy już Wielkopolskę i kierujemy się na północ do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. To właśnie do Torunia chcemy Was zaprosić za pośrednictwem dziś publikowanego znaczka.
A będzie to podróż w przeszłość, do czasów naszych rodziców, dziadków i czasem także naszego dzieciństwa. Przeniesiemy się do domu z epoki PRL-u, a jeśli będziecie chcieli zakupić znaczek to pamiętajcie - to towar deficytowy dostępny tylko spod lady :-)
Jeśli już teraz chcecie poznać to najnowsze znaczkowe miejsce turystyczne, to musicie przeczytać poniższy opis. Z niego jednak nie dowiecie się dlaczego na znaczku znajduje się wizerunek samochodu Nysa. O tym dowiecie się zwiedzając "Muzeum" Dom PRL-u oraz z naszego audioprzewodnika.
Zarezerwujcie zatem czas na wizytę i koniecznie wpiszcie Toruń do swoich turystycznych planów. Publikowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży.
"MUZEUM" DOM PRL-u W TORUNIU No. 919
W toruńskim muzeum Domu PRL-u, otworzonym 1 maja 2019 r. – można obejrzeć dokumenty, meble, sprzęty, ubrania oraz różne przedmioty użytku codziennego, z których korzystano w latach 60-80 XX wieku. Muzeum składa się z sześciu pomieszczeń urządzonych podobnie do wielu mieszkań w tamtym okresie. Łazienka, kuchnia, salon i dwa pokoje kryją w sobie mnóstwo skarbów sprzed lat, takich jak balie, maszyny do pisania, mydła, aparaty telefoniczne, odzież, telewizory, meblościanki, prasę, gramofon, pocztówki, radia, naczynia i wiele innych. Młodzi turyści mają okazję przenieść się do epoki dorastania ich rodziców i dziadków, a obcowanie z jakże innymi sprzętami często jest dla nich wielkim zaskoczeniem i przygodą. Wielu z nich można dotknąć lub z nich skorzystać, np. posłuchać płyt na starym gramofonie, spróbować swoich sił w pisaniu na maszynie czy pobawić się starą centralką telefoniczną. Wizyta w muzeum jest niewątpliwie podróżą w czasie i świetną zabawą dla starszych jak i młodszych.
28.01.2020
Ze Słupcy przenosimy się w okolice Kalisza, a dokładniej do Opatówka, gdzie znaczek turystyczny zadomowił się na stałe w "Cukierence" będącej od niedawna siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej.
O historii tego miejsca i pochodzeniu nazwy przeczytacie w poniższym opisie, a dokładniejszych informacji szukajcie już niebawem w audiobedekerze wywoływanym poprzez zeskanowanie QR kodu z naklejki.
A tymczasem zapraszamy do odwiedzania Opatówka. Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi 29 stycznia.
DOMEK GOTYCKI - "CUKIERENKA" W OPATÓWKU No. 918
Domek Gotycki znajdujący się przy ulicy Kościelnej w Opatówku, związany jest z osobą generała Józefa Zajączka namiestnika Królestwa Polskiego. Domek wchodził w skład dóbr, które generał otrzymał z rąk Napoleona Bonapartego w uznaniu zasług żołnierskich. Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy budowla powstała. Szacuje się jednak, że miało to miejsce na początku XIX w. W okresie międzywojennym w budynku mieściło się przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet, a dzisiejszą nazwę budynek zawdzięcza wytwórni cukierków, która działała w tym miejscu od końca lat 30. XX wieku. Po wojnie budynek był zamieszkany, jednak w kolejnych latach sukcesywnie niszczał. Następnie budowlę przejął samorząd gminny, którego staraniem, pod nadzorem konserwatora „cukierence” odrestaurowano przywracając charakterystyczne sterczyny i duże gotyckie okna. Rozebrano nieoryginalne przybudówki, a w nowo dobudowanym skrzydle z gotyckimi oknami swą siedzibę znalazła Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów.
27.01.2020
Dokładnie miesiąc temu w grudniu miała miejsce ostatnia znaczkowa premiera. Miesiąc ten spędziliśmy jednak bardzo pracowicie i dziś właśnie prezentujemy Wam tego efekty.
Dzisiejsza podwójna premiera to kolejne zaproszenie na ziemię wielkopolską, do Słupcy gdzie znajdują się dwa interesujące miejsca turystyczne. A są to:
MUZEUM REGIONALNE W SŁUPCY No. 916
KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W SŁUPCY No. 917
Mieliśmy nadzieje, że przesyłka na miejsce dotrze już dzisiaj, ale nastąpiło drobne opóźnienie, w związku z tym znaczki, które powyżej prezentujemy do sprzedaży trafią najprawdopodobniej od 29 stycznia. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Słupcy i tutejszych atrakcji turystycznych. Nie ograniczajcie się tylko do miejsc, które zaprezentowaliśmy na powyższych znaczkach. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie w Słupcy coś dla siebie. A po skończonej wycieczce koniecznie zostawcie komentarz na stronie zdobytych znaczków i pochwalcie się wyprawą na łamach naszych mediów społecznościowych. Czekamy na materiały i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania Słupcy.
24.01.2020
Jeśli ktoś z Was rozważa udział w organizowanym na Słowacji spotkaniu kolekcjonerów to dzisiaj właśnie przedstawimy garść informacji na ten temat.
Jednak tym razem będzie nieco inaczej niż zwykle. Nie będziemy się rozpisywać, wystarczy, że zrobili to organizatorzy. Powstały tekst przetłumaczył Paweł, a my zwieszamy komplet plików, abyście i Wy mogli je pobrać do wypełnienia czy wydrukowania.
Wszystkie niezbędne pliki znajdziecie poniżej. Wystarczy kliknąć, pobrać na dysk i zapisać.
Tradycyjnie też informujemy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Wszelkie pytania prosimy kierować wyłącznie do Marka. Jesteśmy jednak przekonani, że wszystko zostało dokładnie opisane, a lektura pliku z opisem spotkania rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zatem nie przedłużając podajemy odnośniki do wspomnianych wcześniej plików:
Komunikat organizacyjny >> | Formularz zgłoszeniowy >> |
15.01.2020
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2019 ROKU
W tym roku wyjątkowo wcześniej pomyśleliśmy o plebiscycie na najładniejszy znaczek turystyczny minionego roku i dziś właśnie ruszamy z pierwszą turą głosowania.
Zasady są niezmienne od 3 lat i podamy je za chwilę, jak również wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.
Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 5 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.
Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2019 podzielone zostało na dwie tury.
- I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
- II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego
W pierwszej turze głos na, swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2019 roku. Lista znaczków wydanych w 2019 roku znajduje się tutaj >>.
Więcej informacji
14.01.2020

Od kilku tygodni znamy terminy tegorocznych spotkań kolekcjonerów i jako pierwsze odbędzie się Spotkanie Regionalne w Brzegu Dolnym 14 marca br. Spotkanie będzie miało charakter turystyczno-towarzyski i rozpocznie się około godziny 9:00 spotkaniem w Urzędzie Miasta w Brzegu Dolnym. Następnie wszyscy uczestnicy autokarem przemieszczą się do Lubiąża gdzie zaplanowano zwiedzanie tamtejszych atrakcji. Powrót do Brzegu Dolnego planowany jest na godzinę 15:00 i wtedy też przewidziano obiad, a po nim czas na wspólne rozmowy lub indywidualne zwiedzanie miasta.
Komunikat publikujemy już dzisiaj, aby każdy ze spokojem mógł zastanowić się nad udziałem w spotkaniu i zaplanować na to czas. Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o deklarowanie udziału w spotkaniu do 15 lutego. Deklaracje można przesyłać na adres danuta.s58@wp.pl Wszelkie pytania prosimy kierować pod powyższym adresem lub nr tel. 606-628-569. Szczegółowe dane odnośnie spotkania opublikujemy w późniejszym terminie.
UWAGA: Informujemy, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy każdy turysta załatwia we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się bezpośrednio do organizatora - dane powyżej.
9.01.2020
Jak co roku, także i tym razem opracowaliśmy dla Was kalendarium nadchodzących wydarzeń, w których jeśli tylko zechcecie będziecie mogli uczestniczyć w 2020 roku.
Jeśli ktoś szczegółowo śledzi naszą stronę i profil FB, na pewno wie, czego można się w tym roku spodziewać.
Już w marcu na spotkaniu regionalnym spotkamy się w Brzegu Dolnym. Później kolejno odbędą się dwa spotkania zagraniczne i tradycyjnie w październiku nasze spotkanie ogólnopolskie. Możliwe, że w międzyczasie pojawią się jeszcze jakieś wydarzenia, dlatego wszystkich gorąco zachęcamy do śledzenia nowości w tym temacie. Wykaz tych spotkań znajdziecie stale na pdstronie "Spotkania Kolekcjonerów ZT" dostępnej z lewego menu strony.
Lista spotkań jak zwykle nie jest zamknięta. Jeśli ktoś z Was uzna, że chce takie spotkanie zorganizować to bardzo prosimy o kontakt. Wówczas po ustaleniu terminu i wszystkich innych spraw, także i to wydarzenie umieścimy w naszym wirtualnym kalendarium, aby każdy mógł się o nim dowiedzieć.
31.12.2019
Ostatnio mieliśmy sporo pracy, ale mimo wszystko postanowiliśmy jeszcze raz w tym roku sprawić Wam jakąś niespodziankę. Niewiele mamy w zanadrzu, ale coś się zawsze znajdzie, choćby premiera kolejnych znaczków kolekcjonera.
Przedstawiamy zatem kolejne pięć znaczków z serii "Poczet królów i książąt polskich". Poznajcie dzięki nim historie kolejnych władców, a później działajcie w tym kierunku, aby kiedyś stać się posiadaczami tych znaczków.
Jako ciekawostkę dodamy tylko, że tym razem nad sylwetkami widocznymi na znaczkach pracowało dwóch grafików. Troszkę się baliśmy, ale przyznajcie sami - kolejny raz wyszło to świetnie.
Zdajemy sobie sprawę, że zapewne najnowsze, jak i poprzednie znaczki z tej serii przypadną do gustu wielu kolekcjonerom. Przypominamy jednak, że aby wejść w ich posiadanie konieczny jest udział w grze kolekcjonerskiej i zdobywanie znaczków kolekcjonera po kolei. Nie ma możliwości, by prezentowane wyżej znaczki uzyskać w jakikolwiek inny sposób, albo by zdobyć je pomijając wcześniejszą serię związaną ze zwierzętami zagrożonymi wyginięciem.
Zachęcamy do dalszej zabawy i uczestnictwa w grze kolekcjonerskiej. Przypominamy, że to tylko zabawa, a ilość znaczków kolekcjonera, w żaden sposób nie podnosi niczyjej wartości ani statusu. Każdemu z Was życzymy dotarcia do tego właśnie etapu kolekcjonerskiej zabawy i liczymy, że dążąc do zdobycia tych wszystkich znaczków kolekcjonera będziecie się dobrze bawić, poznając historię naszego kraju, jego geografię, kulturę, innych wspaniałych kolekcjonerów i przypadkowych ludzi w odwiedzanych miejscach. Bawcie się dobrze.
27.12.2019
Święta przeminęły, a my mamy jeszcze jedną, ostatnią w tym roku, znaczkową premierę. Tym razem wracamy na południe Polski, by za pośrednictwem najnowszego znaczka zaprosić Was do Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie - Koźlu.
Tradycyjnie opis przedstawionej atrakcji turystycznej znajdziecie poniżej, a klikając w link jak zwykle traficie na podstronę danego znaczka, gdzie oprócz informacji o miejscu sprzedaży znajdziecie linki do stron muzeum, gdzie np. można sobie sprawdzić aktualne godziny urzędowania placówki.
Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy do sprzedaży trafi z początkiem stycznia 2020 roku, dlatego o dokładnym terminie jego wprowadzenia poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie. Niemniej jednak już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w tym miejscu, tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się ferie zimowe, które będą kolejną okazją do odwiedzania znaczkowych miejsc turystycznych.
MUZEUM ZIEMI KOZIELSKIEJ W KĘDZIERZYNIE - KOŹLU No. 915
Dzieje Ziemi Kozielskiej od prahistorii do dnia dzisiejszego na swojej wystawie prezentuje Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji. Na ekspozycji zobaczymy odkryte podczas prac wykopaliskowych narzędzia jakich używali mieszkańcy naszego regionu w epokach kamiennej, brązu i żelaza. W zbiorach znajdują się przedmioty średniowieczne, XVII-wieczne srebrne monety pochodzące ze słynnego „Skarbu z Koźla”, relikty kultury żydowskiej, protestanckiej i katolickiej ludności miasta i powiatu. Miłośnicy fortyfikacji znajdą informacje i zabytki związane z Twierdzą Koźle. Osobną grupę eksponatów stanowią zabytki etnograficzne stanowiące ilustrację metod jakimi pracowali stanowiący przed laty większość mieszkańców Ziemi Kozielskiej rolnicy. Ekspozycja jest wyposażona w elementy multimedialne, które dodatkowo uatrakcyjniają zwiedzanie.
23.12.2019
Zapewne nie spodziewaliście się znaczkowej premiery w tym czasie, ale fakt jest taki, że jeszcze jeden znaczek dla Was mamy, więc jego ukazanie się uznaliśmy za miłe, przedświąteczne urozmaicenie.
Tym razem ponownie zapraszamy Was do Złotego Stoku. Znacie to miasto doskonale, ale okazuje się, że nie każdy miał okazję odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym znajduje się przedstawiony na znaczku grobowiec. Niech więc ten znaczek będzie pretekstem do poznania tego obiektu i kolejną okazją do odwiedzenia Złotego Stoku.
Publikowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi dopiero z początkiem stycznia 2020 roku. O dokładnym terminie jego wprowadzenia poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie.
MAUZOLEUM RODZINY GÜTTLERÓW W ZŁOTYM STOKU No. 914
Mauzoleum Güttlerów powstało między 1874, a 1879 rokiem. Jego fundatorką była urodzona w dzisiejszym Javorniku - Pauline Güttler, która wyszła za mąż za Wilhelma Güttlera – właściciela fabryk prochu w Mąkolnie. Güttlerowie byli właścicielami złotostockiej kopalni rudy arsenu i fabryk. Posiadali także kopalnię w miejscowości Raci Udoli. Po śmierci Wilhelma Güttlera jego żona zainicjowała budowę grobowca. Mauzoleum składało się z 2 części – nadziemnej kaplicy i podziemnej krypty na trumny. Do wnętrza kaplicy prowadziły dębowe drzwi z kratą, nad którą umieszczono witraż. We wnętrzu znajdował się marmurowy ołtarz. Po jego obu stronach znajdowały się palmy. Wnętrze to zamknięte było kopułą zwieńczoną latarnią, wpuszczającą do środka jasnoniebieskie światło. Poniżej kaplicy znajdowała się krypta, w której w cynowych sarkofagach spoczęło ośmiu członków rodziny Güttlerów. Po drugiej wojnie światowej mauzoleum ograbiono i zniszczono. Rozbito sarkofagi, rozkradziono wszystko co się dało, a zwłoki Güttlerów zbezczeszczono. Grobowiec w fatalnym stanie dotrwał do 2017 roku, kiedy to dzięki dofinansowaniu z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis został odnowiony i uratowany przed kompletnym zniszczeniem.
19.12.2019
Przed świętami mamy dla Was jeszcze jedną wspaniałą wiadomość i znaczkową premierę. Dziś przedstawiamy znaczek, na którym widnieje Dwór w Koszutach, będący siedzibą Muzeum Ziemi Średzkiej. To kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Wielkopolsce.
Prezentowany dzisiaj znaczek do sprzedaży trafi dopiero z początkiem stycznia 2020 roku. O dokładnym terminie wprowadzenia znaczka poinformujemy Was w stosownym czasie.
A już dzisiaj, oczekując na pojawienie się tego znaczka, zachęcamy do planowania przyszłych wizyt w Koszutach i do zapoznania się z opisem muzeum. Wszelkie inne dane i linki tradycyjnie znajdziecie na poniższej podstronie.
DWÓR W KOSZUTACH - MUZEUM ZIEMI ŚREDZKIEJ No. 913
Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Dwór w Koszutach zbudowany został z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone tu zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego - ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach - pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu, a pozostawione „mimochodem” drobne sprzęty dają wrażenie stałej obecności jego dawnych mieszkańców.
18.12.2019
Grudzień w pełni, a my mamy jeszcze dwie znaczkowe nowości, które na pewno poprawią Wam humor podczas trwającej obecnie przedświątecznej bieganiny. A nawet jeśli nie biegacie, to dzięki dzisiejszej premierze troszkę dłużej posiedzicie wczytując się w opisy nowych znaczków.
Dziś chcemy Wam pokazać dwa ciekawe miejsca w miejscowości Różan, położonej na północy woj. mazowieckiego. Być może jeszcze nie mieliście okazji ich poznać, dlatego powstanie w tym miejscu znaczków turystycznych na pewno wkrótce pozwoli odwiedzić te obiekty. A są to:
FORT NUMER 1 W RÓŻANIE No. 911
KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY W RÓŻANIE No. 912
Znaczki, które powyżej prezentujemy do sprzedaży trafią od jutra czyli od 19 grudnia. Tradycyjnie zapraszamy do odwiedzania Różana i poznawania lokalnych atrakcji turystycznych. Jesteśmy przekonani, że oprócz pokazanych na znaczkach miejsc, w Różanie znajdziecie jeszcze inne cele turystyczne. Nie zapominajcie o wykonaniu fotek ze znaczkami w tle i pochwaleniu się wycieczką na łamach naszych mediów społecznościowych.
16.12.2019
Noworoczne Znaczki Turystyczne pierwotnie były czymś w rodzaju "kartki świątecznej" zastępującej tradycyjną formę życzeń wysyłanych w tym czasie na święta. Tak było m.in. w Czechach i na Słowacji, natomiast u nas NZT stał się swego rodzaju przesłaniem oraz impulsem do poznania wybitnych postaci czy wydarzeń.
Kontynuując tradycję wydawania Noworocznych Znaczków Turystycznych przedstawiamy Wam znaczek, który towarzyszyć nam będzie w nadchodzącym 2020 roku. Podkreślamy przy tym przede wszystkim turystyczny charakter tego znaczka, proponując nie tylko dokładne poznanie patrona roku, ale także miejsc z nim związanych, a tych w naszym kraju jest wiele.
Przypominamy, że wyznacznikiem tego jaki motyw w danym roku znajdzie się na NZT jest rozporządzenie Sejmu RP. Dalszy wybór uzależniony jest od wielu innych, głównie technicznych czynników i nie ukrywamy, że tym razem wybór wcale nie był łatwy. Mamy nadzieję, że dla wielu z Was będzie to kolejny niezwykle ciekawy znaczek oraz urozmaicenie już istniejącej kolekcji NZT.
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY
Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2020 roku upamiętnia postać świętego Jana Pawła II i jego 100. rocznicę urodzin, która przypada w maju 2020 roku. Znaczek ma przede wszystkim przypominać o roli Jana Pawła II w budowaniu jedności Europy i dążeniu do wyzwolenia narodu spod komunistycznego panowania. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2019 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Romana Ingardena. Jan Paweł II to nie tylko postać historyczna, papież, ksiądz czy naukowiec, ale przede wszystkim wybitny Polak oraz pielgrzym i turysta, zakochany w Ojczyźnie, do której chętnie wracał i w której odpoczywał podczas górskich wycieczek czy spływów kajakowych. Mamy nadzieję, że wybranie Jana Pawła II na patrona roku pozwoli lepiej poznać tę niezwykłą postać, ale i miejsca z nim związane.
10.12.2019
Rzutem na taśmę mamy dla Was kolejną znaczkową nowość z województwa zachodniopomorskiego. Dzisiaj przenosimy się do Międzyzdrojów, miasta, które zapewne wielu z Was miało już okazję poznać, zdobywając znaczek Wolińskiego Parku Narodowego. Tym razem przedstawiamy Wam Dom Turysty PTTK, o którym przeczytacie poniżej, a jeśli będziecie w Międzyzdrojach to prędzej czy później do tego miejsca traficie.
Prezentowany dzisiaj znaczek już znajduje się w sprzedaży, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do zwiedzania Międzyzdrojów, odwiedzania Domu Turysty i zwiedzania okolic, które oferują wiele atrakcji turystycznych. Czekamy też na Wasze relacje z terenu, od których także zależy dalszy rozwój idei, także w tej części Polski.
DOM TURYSTY W MIĘDZYZDROJACH - ODDZIAŁ PTTK No. 910
W samym centrum Międzyzdrojów, nieopodal Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego i w odległości ok. 500 metrów od molo, mieści się siedziba Oddziału PTTK w Międzyzdrojach. Dwukondygnacyjny budynek, z wieżyczką od strony zachodniej i dwoma tarasami widokowymi, znajduje się u zbiegu ulic Niepodległości i Kolejowej. Obiekt ten, położony w centrum bogatych w turystyczne atrakcje Międzyzdrojów, znany jest szerokiemu gronu turystów, którzy na miejscu mogą zasięgnąć nie tylko informacji o ciekawych obiektach, ale również zaopatrzyć się w mapy i przewodniki oraz lokalne pamiątki. Oddział PTTK w Międzyzdrojach to organizacja powstała w 1948 roku. Zajmuje się szeroko pojętą turystyką promując miejscowe walory turystyczne, krzewiąc zamiłowania krajoznawcze oraz organizując imprezy o charakterze turystycznym: wycieczki, rajdy piesze i rowerowe, spływy kajakowe itp. formy aktywności. Dom Turysty PTTK przedstawiony na znaczku oferuje ponadto 50 miejsc noclegowych z wyżywieniem oraz możliwość wypożyczenia rowerów.
09.12.2019
Pora nieco zburzyć Wasze ostatnie przyzwyczajenia i leniwie rozpoczynane poniedziałki. Dziś tchniemy w Was troszkę życia, za sprawą najnowszego znaczka, który już niebawem pojawi się w Nadleśnictwie Kliniska.
O znaczku oraz o tym jaki obiekt przyrodniczy przedstawia przeczytacie poniżej. A jeśli już nie możecie doczekać się tego krążka, to póki co polecamy jeszcze wstrzymać się z planowaniem wyjazdów w te strony, bowiem przedstawiony dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się w pierwszych dniach stycznia 2020 roku.
I to właśnie w tym okresie polecamy Wam wizytę w lasach Nadleśnictwa Kliniska i odwiedzanie tamtejszego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo - Leśnej. Liczymy za zdjęcia z tych wypraw i życzymy Wam przyjemnego obcowania z naturą.
LIPA ANNA - POMNIK PRZYRODY NADLEŚNICTWO KLINISKA No. 909
Pomnik przyrody rosnący przy siedzibie Nadleśnictwa Kliniska na terenie Gminy Goleniów w województwie zachodniopomorskim. Lipa drobnolistna „Anna” - wiek 483 lata, wysokość 21 metrów, na wysokości pierśnicy rozdziela się na 4 pnie z czego najgrubszy ma 440 cm obwodu. Swoją nazwę lipa zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Legenda głosi, że podczas przyjazdu poselstwa polskiego do szczecińskiego zamku, Bogusław przebywał na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Anna Jagiellonka wraz z posłami udała się do puszczy na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy. Dzisiaj „Anna” stanowi niezwykle cenny okaz dendrologiczny, unikatowy w skali regionu, stanowiący świadectwo historii. Jest popularnym miejscem wycieczek miłośników drzew i przyrodników. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne prowadzone przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.
6.12.2019

Informujemy, że ze względu na rozpoczynający się czas przedświąteczny i wydłużającą się drogę przesyłek pocztowych, wysyłka zamówień brakujących znaczków będzie realizowana jedynie do 15 grudnia. Wznowienie wysyłek rozpoczniemy po 1 stycznia 2020 r.
Jednocześnie podkreślamy i przypominamy wszystkim zainteresowanym, że nie realizujemy przedświątecznych wysyłek zamówionych pieczątek kolekcjonerskich. Zgodnie z tym co napisaliśmy we wcześniejszych komunikatach, pieczątki również zaczniemy rozsyłać na początku stycznia 2020 roku.
5.12.2019
Po kolejnym, niezwykle dla Was uciążliwym czasie oczekiwania, spieszymy z informacją o następnej znaczkowej nowości. Tym razem premiera dotyczy znaczka w Gostyninie, który przedstawia wizerunek tamtejszego zamku.
Rzecz jasna o zamku poczytacie w poniższym opisie, ale mimo wszystko zachęcamy także do zapoznania się z historią tego regionu.
Jeśli zaś o znaczek chodzi to w sprzedaży pojawił się on już dzisiaj. Zapraszamy zatem do Gostynina i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z wycieczek po tych okolicach.
Dzieje gostynińskiego zamku sięgają XIV wieku. Wtedy to na dzisiejszym wzgórzu zamkowym została zbudowana drewniana baszta, która pełniła zarówno funkcje obronne jak i mieszkalne. Basztę wzniósł Siemowit III, a kilkadziesiąt lat później jego syn Siemowit IV przystąpił do budowy murowanej warowni, która oprócz wieży posiadała mur obwodowy i Dom Wielki, będący rezydencją książęcą. W 1462 r. Gostynin przestał być miastem książęcym i od tego czasu zamkiem zarządzali starostowie. W XVI wieku zamek intensywnie się rozwija. Wybudowano Dom Mniejszy mieszczący pomieszczenia załogi zamku oraz kuchnia. Poza fosą powstał przygródek z budynkami gospodarczymi oraz służbowymi. Od XVII wieku zamek stopniowo upada, najpierw podczas najazdu szwedzkiego, a później także w czasie wojny północnej i w czasach zaboru pruskiego. Zamek nigdy nie odzyskał swojej świetności. Przeznaczony został na zbór. Po wybudowaniu pastorówki i budynków gospodarczych ewangelikom służył do 1945 roku. Po wojnie obiekt przejęła parafia rzymskokatolicka i użytkowała go do 1978 roku, następnie przeszedł na własność miasta. W 2009 roku po odrestaurowaniu zamek został oddany do użytku i dziś mieści się w nim hotel oraz restauracja.
14.11.2019
Jak często wspominacie, dzięki znaczkom turystycznym często docieracie do miejsc, których nie można znaleźć w przewodnikach, a które są miejscami niezwykłymi, żywymi świadkami lokalnej historii czy kultury.
Dziś właśnie pokażemy Wam takie miejsca i dwa najnowsze znaczki z zachodniej części kraju.
Zapraszamy Was zatem do Babimostu i w jego okolice, gdzie czekają następujące znaczki:
SKANSEN MASZYN I URZĄDZIEŃ ROLNICZYCH - PODMOKLE MAŁE No. 907
To oczywiście tylko zachęta do tego, aby te punkty na mapie stały się celem Waszych przyszłych podróży. O przedstawionych miejscach przeczytacie na podstronach przedstawiających te znaczki. Odnalezienie dalszych perełek zostawiamy już Wam i jesteśmy pewni, że szczególnie w skansenie znajdziecie ich wiele. Jedna z nich zdobi przedstawiony powyżej znaczek.
Krążki, które właśnie prezentujemy do sprzedaży trafią od 18 listopada, natomiast dodamy, że skansen czynny jest cały czas, a wstęp do niego jest bezpłatny. Zapraszamy do Babimostu i czekamy na Wasze relacje z odwiedzonych miejsc.
13.11.2019
Nadeszła pora na kolejną premierę i dzisiaj na znaczkowej mapie Polski pojawił się Pruchnik i jego dwie atrakcje. Ale to nie wszystko co może Wam zaoferować to miasteczko, bowiem gdy się rozejrzycie zauważycie tutaj o wiele więcej ciekawych obiektów, które warto zobaczyć i poznać ich historię.
A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z obiektami jakie przedstawiliśmy na prezentowanych obok znaczkach. Są to:
PRUCHNIK - DREWNIANA ZABUDOWA RYNKU No. 904
WIEŻA WIDOKOWA W PRUCHNIKU No. 905
Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak tylko zaprosić Was do Pruchnika i życzyć mnóstwa turystycznych wrażeń. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 14 listopada i mamy nadzieję, że szybko uraczycie nas turystyczną relacją z tego miejsca. A jeśli macie ochotę, to warto też wstąpić do innych okolicznych miejscowości, gdzie również od niedawna znajdują się znaczki turystyczne.
11.11.2019
Dziś wyjątkowy dzień i początek kolejnego tygodnia, w związku z czym, aby przyjemniej Wam było świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, mamy kolejną znaczkową premierę.
Tym razem prezentujemy znaczek z okolic Jeleniej Góry z Siedlęcina, z przepiękną wieżą, której historię pokrótce opisaliśmy poniżej. Jeśli jednak chcecie swoją wiedzę na temat tego miejsca poszerzyć, to zapraszamy do Siedlęcina, gdzie przewodnicy na pewno opowiedzą Wam wiele ciekawych historii.
A już od jutra, czyli od 12 listopada znaczek będzie dostępny w sprzedaży, także możecie planować kolejne wypady i zwiedzanie Polski szlakiem wyznaczonym przez znaczki turystyczne. Przypominamy również o komentarzach, relacjach na nasz profil FB i o tym, byście się dobrze bawili, bo znaczki turystyczne to przede wszystkim poznawanie kraju i dobra zabawa.
WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE No. 903
Wieża mieszkalna w Siedlęcinie jest jedną z największych tego typu wież w Europie. Zbudowana została z kamienia, na planie prostokąta o wymiarach 20x14,5 m i otoczona fosą. Oryginalnie zwieńczona była krenelażem, którego ślady do dziś widoczne są na najwyższej kondygnacji. Wieża wzniesiona została w latach 1313-1315, przy przeprawie przez Bóbr. Za jej fundatora uważa się Henryka I – księcia jaworskiego. Kolejnym właścicielem był książę świdnicki Bolko II Mały. Po jego śmierci wdowa – księżna Agnieszka - sprzedała wieżę dworzaninowi Jenchinowi von Redern. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w XVIII wieku znalazł się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostawał do 1945 roku. Niewiele jest miejsc, gdzie - tak bardzo jak w siedlęcińskiej wieży - można poczuć atmosferę dawnych wieków. Można tu dotknąć najstarszych w Polsce - ponad 700-letnich stropów, podziwiać wyjątkową konstrukcję drewnianej więźby dachowej, a przede wszystkim obejrzeć Wielką Salę. To właśnie jej wnętrza ozdabiają jedyne na świecie - zachowane malowidła opowiadające historię sir Lancelota z Jeziora - najbardziej znanego rycerza Okrągłego Stołu.
10.11.2019
900. ZNACZEK TURYSTYCZNY W POLSCE
Wiedzieliśmy, że ten tydzień będzie wyjątkowy. Po pierwsze dlatego, że nałożyło nam się kilka znaczkowych premier i musieliśmy rozłożyć je w czasie publikując kolejne znaczki także podczas weekendu. Po drugie wiedzieliśmy, że lada chwila nastąpi publikacja wyczekiwanego znaczka z numerem 900. Pierwotnie wszystko wskazywało na to, że prezentowane dzisiaj znaczki pojawią się w środę, ale stwierdziliśmy, że pora przynajmniej przy tak okrągłych premierach pilnować kolejności. Prezentujemy zatem znaczek nr 900 i jego dwóch braci, aby było jeszcze fajniej.
Miejsca, które dołączyły do grona wyróżnionych znaczkiem turystycznym to:
RATUSZ W LEWINIE BRZESKIM No. 900
ZESPÓŁ PAŁACOWY W LEWINIE BRZESKIM No. 901
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W LEWINIE BRZESKIM No. 902
Jak zwykle poprzez podane wyżej linki możecie wejść na podstronę konkretnego znaczka/obiektu i na tych właśnie podstronach znajdziecie wszystkie informacje odn. miejsc sprzedaży, linki do stron obiektów, a także komentarze turystów, którzy już te miejsca odwiedzali. uzupełniajcie je o swoje wrażenia, dzielcie się spostrzeżeniami. Dla Was to kilka minut, minut i napisanych zdań, a dla znaczkowej idei to kolejna szansa na rozwój i krok ku temu, by wkrótce znaczkowy licznik wskazał magiczną liczbę 1000.
Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży pojawią się po weekendzie czyli 12 listopada, także już teraz możecie ruszać na szlak lub planować najbliższe wyprawy.
9.11.2019
Zdaje się, że nie spodziewaliście się dzisiaj premiery? Jeśli tak, to pewnie z tym większą radością przyjmiecie informację o kolejnym znaczku w naszym kraju. Tym razem nowy krążek pojawił się w Wielkopolsce, w dodatku w Pyzdrach, które część z Was już zapewne zna. Ale czy poznaliście wszystkie atrakcje tego miasteczka ?
W każdym razie będziecie mieli ku temu okazję, a jeśli chodzi o obiekt widoczny na znaczku to możecie o nim przeczytać już teraz w poniższym opisie. Zwróćcie również uwagę na to, że jest to obiekt położony na Szlaku Piastowskim, a co za tym idzie - znaczek jest dwustronny.
Obiekt dzisiejszej premiery w sprzedaży pojawi się od 12 listopada, ale już dzisiaj możecie planować wycieczki w te strony. Nawet jesień jest dobra do zwiedzania, więc liczymy na to, że prędko zrelacjonujecie nam wizyty w Pyzdrach.
DOM PODCIENIOWY W PYZDRACH No. 899
Dom Podcieniowy w Pyzdrach jest częścią Muzeum Ziemi Pyzdrskiej, które główna siedzibę ma nieopodal, w byłym klasztorze. Obiekt ten jest najstarszą budowlą miasta i usytuowany jest na pyzdrskim rynku. Wybudowany został w 1768 roku z drewna. Ma szczególną konstrukcję, nazywaną sumikowo – łątkową. Swoją nazwę zawdzięcza widocznym z daleka podcieniom, które wsparte są na czterech drewnianych słupach. W domu podcieniowym, organizowane są czasowe wystawy, spotkania czy wykłady. Na taką kulturalną działalność poświęcony jest parter budynku, natomiast w jego piwnicach znajduje się stała wystawa dotycząca przede wszystkim władców piastowskich, którzy mieli wpływ na rozwój tego miasta. Byli to przede wszystkim Przemysł II, Władysław Łokietek i Kazimierze Wielki.
8.11.2019
Kolejny dzień i kolejna znaczkowa nowość. Pozostajemy we wschodnich rejonach Polski, ale tym razem jest to południowa część kraju, a dokładniej okolice Rzeszowa, gdzie w miejscowości Konieczkowa znajduje się Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej.
Jak zwykle więcej informacji o samym muzeum znajdziecie w poniższym opisie ale również na stronie internetowej, do której link podajemy w katalogu znaczków.
Prezentowany dzisiaj znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego jeśli tylko przebywacie w tych okolicach, możecie zaplanować zwiedzanie tego muzeum. Zapraszamy i czekamy na relacje.
MUZEUM SILNIKÓW STACJONARNYCH I TECHNIKI ROLNICZEJ - KONIECZKOWA No. 898
Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą zabytkowym silnikom stacjonarnym czyli takim, które przez lata stanowiły główne źródło napędu w rolnictwie, rzemieślnictwie i przemyśle. Jest to także największa udostępniana kolekcja takich maszyn w kraju. Wśród przeszło dziewięćdziesięciu różnych konstrukcji można znaleźć eksponaty o wadze od kilkunastu kilogramów do kilku ton. Najstarsze silniki pochodzą jeszcze z końca XIX wieku. Ekspozycja muzeum obejmuje produkty wielu znanych w świecie marek, w tym również kilku unikatowych polskich firm takich jak K.O.S, Perkun czy L.Zieleniewski. Oprócz silników stacjonarnych w zbiorach muzeum są również zabytkowe maszyny rolnicze, literatura, stare reklamy i akcesoria. Lokalizacja wystawy to oryginalny obiekt po byłym kółku rolniczym w Konieczkowej.
7.11.2019
Dzisiejsza premiera będzie dla wielu z Was pretekstem do ponownej wizyty na Podlasiu, a że często wspominacie te miejsca i drzemiący w tym regionie potencjał, to tym bardziej z radością przywitacie kolejny obiekt na znaczkowej mapie Polski.
Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach, znajduje się w miejscu, które znacie, ale czy rzeczywiście? Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z działalnością Centrum, bo ściśle jest ona związane z turystyką, ale i historią regionu. Po najnowszy znaczek zapraszamy już od 9 listopada i mamy nadzieję, że zwiedzicie to miejsce, a później nam o tym napiszecie, także w komentarzach na podstronie, do której link jak zwykle udostępniamy poniżej.
CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI KULTURY BIAŁORUSKIEJ W SZCZYTACH No. 895
Przy trasie Bielsk Podlaski – Białowieża znajduje się wieś Szczyty. W malowniczym budynku, w którym od lat 30 XX w. działała szkoła powszechna, mieści się Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty”. Zadaniem Centrum jest promocja i popularyzacja białoruskiej kultury zarówno wśród mieszkańców okolicznych gmin, jak i turystów poszukujących wiedzy o kulturowej specyfice tego regionu. Poprzez swoje działania Centrum rozwija jego potencjał w oparciu o szacunek do wszystkich narodów i religii, które na przestrzeni wieków kształtowały bogactwo pogranicza. Znajduje się tu „Brama na szlak” Podlaskiego Szlaku Kulturowego „Drzewo i Sacrum”. Szlak "Drzewo i Sacrum" został stworzony z myślą o ukazaniu piękna drewnianej architektury Białostocczyzny, niezwykłości starych drewnianych chat, zabytkowych kapliczek, cerkwi i kościołów. Są to obszary nierzadko pomijane w wyprawach turystycznych na Podlasie, a niesłusznie. Szczyty warto odwiedzić z powodu ich ciekawej historii i architektury. Można tu zobaczyć drewnianą cerkiew z 1785 r., a także posąg św. Jana Nepomucena dłuta Chrystiana Redlera.
6.11.2019
Tym razem z premierą przenosimy się na Dolny Śląsk do znanego już wielu turystom Szalejowa Górnego, który właśnie teraz świętuje swoje 750. lecie, a oficjalnie swój jubileusz świętować będzie 11 listopada podczas Festiwalu Pieśni Patriotycznej.
O turystycznych atrakcjach Szalejowa pisaliśmy częściowo przy okazji premiery znaczka turystycznego, dlatego dzisiaj słów kilka o historii wsi, która składa się na 750 lat jej istnienia. Opis poniżej, a najnowszy znaczek okolicznościowy będzie możliwy do zdobycia już od 11 listopada w sklepie lub podczas wspomnianego wyżej festiwalu. Zapraszamy zatem do Szalejowa Górnego.
ZO - 750 LAT SZALEJOWA GÓRNEGO - 1269 - 2019
Jako Sveidlervilla – wieś została wymieniona w dokumencie Jana III Droźica z 25 XI 1269 r. Miejscowość powstała z pewnością wcześniej - przy najstarszej drodze w tej części Europy – Szlaku Bursztynowym. Świadczy o tym chociażby neolityczny kamienny toporek, który w 1989 r. młoda kobieta znalazła na skraju kartofliska. W 1366 r. wieś była jedną z pierwszych parafii na Ziemi Kłodzkiej. Dokument Jerzego z Podiebradu z 1477 r. wymienia wieś jako Stevnic Horny i Stevnic Nizny. W 1652 r. Papież Innocenty X ufundował parafii medal i ustanowił na 14 lipca odpust. W 1668 r. przyłączono do Parafii Szalejów Dolny. Historia tego miejsca, to nie tylko czas rozkwitu, to także czas nawałnic; husyci, wojny, powodzie, zarazy, zmiany nazwy. Ostatnimi właścicielami Oberschwedeldorf była rodzina Buttner. Po 1945 roku wieś Szalejewo, stała się Szalejowem. Od pierwszego zapisu mija właśnie 750 lat.
5.11.2019
Po niedawnej premierze znaczków w Inowrocławiu czas na kolejne znaczkowe nowości w regionie.
Dzisiaj Ciechocinek i jego atrakcje, ale rzecz jasna nie wszystkie. Wszystkie inne ciekawe miejsca zobaczycie przy okazji wizyty w tym mieście, a tą proponujemy rozpocząć od punktu Informacji Turystycznej, gdzie znajdziecie nie tylko znaczki, ale i inne turystyczne materiały oraz pomoc miejscowych specjalistów od turystycznych ciekawostek.
Tymczasem podajemy linki do podstron dzisiejszych nowości w naszym katalogu:
UZDROWISKO CIECHOCINEK No. 896
TĘŻNIA SOLANKOWA W CIECHOCINKU No. 897
Jak zawsze przypominamy, że na tych właśnie stronach zawarliśmy wszelkie informacje o prezentowanych miejscach, jak również nt. punktu sprzedaży znaczków. Pamiętajcie, że to Waszym obowiązkiem jest upewnić się przed wycieczką, czy dane miejsce w danym dniu jest czynne czy nie. A po wizycie, jakkolwiek by ona przebiegła, w dobrym tonie będzie dodanie komentarza na konkretnej stronie no i oczywiście pochwalenie się zdobyczami na naszym profilu FB. Zapraszamy zatem do poznawania Ciechocinka i jego atrakcji. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 6 listopada.
2.11.2019
Cieszące się wielką popularnością pieczątki kolekcjonerów znaczków turystycznych, kolejny raz czekają na swoich właścicieli.
Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji nt. tegorocznej realizacji, natomiast wszelkie sprawy techniczne, ceny, projekty itp. znajdziecie klikając w link, który umieściliśmy na końcu newsa.
W tym roku zapisy zaczynamy później niż zwykle i cała realizacja również będzie przebiegała w innych terminach. Zapisy przyjmujemy od dzisiaj tj. 2.XI (jeśli ktoś przesłał zamówienie wcześniej to zostało ono już zapisane). Czas na zgłoszenia tym razem będzie dłuższy i zakończy się 10 grudnia, aby nikt nie przegapił możliwości zamówienia. Na spóźnialskich nie będziemy czekali. Nie będzie też wiosennej realizacji, więc to jedyna okazja, aby zamówić pieczątkę na sezon turystyczny 2020.
Do 27 grudnia będziemy Wam rozsyłali projekty. Na ich zaakceptowanie będziecie mieli czas do 31 grudnia. Od 1 stycznia będziemy rozsyłali faktury do opłacanie, a wysyłkę gotowych pieczęci planujemy maksymalnie w ostatnim tygodniu stycznia.
Oczywiście wszystko zależy od sprawnej realizacji poszczególnych etapów. Uczulamy, by podczas wysyłania zgłoszeń podawać również numer telefonu. Często bowiem się zdarza, że wiadomości jakie Wam wysyłamy lądują w folderze spam lub giną wśród licznej poczty e-mail. W takich przypadkach będziemy się z Wami kontaktowali telefonicznie, aby wszystkie etapy zakończyć w planowanym terminie. A jeśli już zapoznaliście się z powyższymi treściami i jesteście zainteresowani własnymi pieczęciami, to zapraszamy do przeczytania pozostałych informacji nt. temat, jakie znajdują się poniżej.
1.11.2019
Z PAMIĘTNIKA BOBIKA
Właśnie dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kolejną część felietonu Bobika, który tym razem dzieli się pewnymi przemyśleniami odnośnie miejsc, które odwiedził z synem podczas minionych wakacji.
Nie jest to typowy felieton, z jakimi do tej pory mieliście do czynienia, a zasygnalizowanie pewnego tematu, z którym zapewne nie raz się spotkaliście w terenie. To też pewnego rodzaju zachęta do dyskusji, a być może pomysł na kolejne wycieczki znaczkowym szlakiem.
Jeśli zatem już nie możecie powstrzymać się od czytania, to zapraszamy i życzymy lekkiej lektury :-)
25.10.2019
Cz. 7 - Nowy kupon gry kolekcjonerskiej
Tym razem mamy krótki artykuł nt. pewnych zmian, które właśnie wdrożyliśmy, a które w przyszłości pozwolą usprawnić zarówno proces produkcji znaczków jak i obsługę gry kolekcjonerskiej. Kto był na spotkaniu w Stegnie, ten wie o czym mowa, kto nie był, niebawem o wszystkim się dowie.
Znany wszystkim kupon gry kolekcjonerskiej znajdujący się w dolnej części karteczki dołączonej do znaczka, powoli przechodzi do historii. Jak wiecie, na kuponie tym nadrukowana była flaga danego państwa, na której wytłoczony był srebrny numer znaczka. Generowało to dodatkowe koszty i czas potrzebny na wykonanie tłoczenia, a do tego odcięte maleńkie kupony często gubiły się gdzieś w korespondencji (szczególnie wtedy gdy kolekcjoner nie zadał sobie trudu przyklejenia ich do formularza). Postanowiono więc, że kupon gry kolekcjonerskiej funkcjonować będzie jako część naklejki dołączonej do znaczka. Z naklejki tej kupon trzeba będzie odciąć, a następnie nakleić na formularz, za pomocą którego turysta ubiega się o nadanie ZK (wzór takiego formularza do pobrania z naszej strony znajduje się w pobieralni).
Wymienione wyżej zmiany funkcjonują w zasadzie już od tego tygodnia i docelowo wszystkie nowe znaczki będą miały tego typu naklejki. Na wszelki wypadek informujemy jednak, że karteczka od znaczka, jeszcze przez pewien czas będzie miała nadrukowaną flagę państwa, która pozbawiona będzie numeru. Sytuacja ta dotyczy jedynie kilkudziesięciu karteczek, ponieważ wszystkie nowe, drukowane są już bez flagi, która trafiła na naklejkę.
Pamiętajcie więc, że od teraz kuponów szukamy na naklejce i zwróćcie na to szczególną uwagę podczas zakupów znaczka, aby uniknąć późniejszego rozczarowania gdy się okaże, że zagubiono naklejkę. Oczywiście równolegle, aż do wyczerpania zapasów, funkcjonować będą stare kupony, które również w starej formie będą brały udział w grze kolekcjonerskiej.
Przykładowy wygląd nowej naklejki jak i przejściowej karteczki dołączonej do znaczka możecie zobaczyć na załączonych obrazkach. Na oddzielnej grafice przedstawiliśmy z kolei wygląd docelowej karteczki.
24.10.2019
Kolejna nowość października i tym razem cztery znaczki w trójkącie pomiędzy Wrocławiem, Świdnicą i Strzegomiem czyli w Gminie Żarów.
To świetne wypełnienie znaczkowej luki w tych okolicach, a kto wie, może i pretekst do powstania kolejnych znaczków na co także Wy kolekcjonerzy macie wpływ.
Dziś za pośrednictwem znaczków chcemy Wam przedstawić następujące obiekty:
DWORZEC KOLEJOWY W ŻAROWIE No. 884
ZABYTKOWA STUDNIA W POŻARZYSKU No. 885
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W WIERZBNEJ No. 886
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W ZASTRUŻU No. 887
Powyższe znaczki do sprzedaży trafią 29 października. Miejsca sprzedaży podaliśmy na poszczególnych podstronach i mamy nadzieję, że dzięki temu będziecie zadowoleni z dostępności znaczków. A gdy już odwiedzicie prezentowane powyżej miejsca, to koniecznie podzielcie się fotkami i nie zapomnijcie wrzucić posta na nasz profil FB.
A na koniec jeszcze jedna ważna wiadomość. Być może tego nie zauważyliście, ale dzisiejsza premiera pozwoliła nam podskoczyć o jedną pozycję w rankingu ilości znaczków w poszczególnych krajach. Jest to co prawda przebicie kolegów ze Słowacji o jeden znaczek i nie wiadomo jak długo taka sytuacja się utrzyma, ale jest to historyczna chwila, więc chcemy byście o tym wiedzieli :-) Pozdrawiamy i życzymy wszystkiego najlepszego w zdobywaniu kolejnych znaczków.
23.10.2019
Październik powoli przemija, a jutro minie czternaście dni od rozpoczęcia VIII Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Stegnie.
Dla nas to znak, że trzeba przygotować relację ze spotkania, a że pracujemy nad tym już od pewnego czasu, to właśnie dzisiaj nadeszła pora jej opublikowania.
Jak zapewne zauważyliście już wcześniej, kilka dni temu opublikowaliśmy galerię zdjęć ze spotkania, a fotki zbiorowe w większej rozdzielczości zawiesiliśmy w naszej pobieralni. Do galerii dostaniecie się natomiast klikając obrazek w poniższym artykule, a jeśli chcecie zapoznać się z innymi relacjami, to znajdziecie je w dziale "Spotkania Kolekcjonerów ZT". Tymczasem już nie przedłużamy i zachęcamy do czytania.
21.10.2019

Dziś mamy coś dla miłośników śledzących historię ZT. Otóż jak Wam wiadomo niektóre ZT zmieniały w czasie swego istnienia, z różnych powodów, wizerunek. Do obiegu w miejscach znaczkowych weszły nowe wersje, a w naszych zasobach pozostało jeszcze trochę wersji archiwalnych.
Jeżeli ktoś chciałby wejść w ich posiadanie można zamówić te znaczki tradycyjnie na info@znaczki-turystyczne.pl, podając nr i ilość oraz wyraźnie zaznaczając, że chodzi o stare wersje. Cena znaczków pozostaje standardowa czyli 8 zł/szt. plus koszty przesyłki.
Ale uwaga, oferowane znaczki stanowią tylko i wyłącznie wartość archiwalną i nie mogą brać udziału w grze (tak więc można je zamawiać bez potwierdzeń). Ich matryce zostały zniszczone, jak również ich kupony (poprzez przedziurkowanie numeru).
Poniżej lista dostępnych na chwilę obecną znaczków:
Więcej informacji
17.10.2019
Po zeszłotygodniowym wysypie znaczków zapewne oczekujecie jakiś nowości i tak się składa, że właśnie dzisiaj mamy dla Was dwa jeszcze gorące znaczki.
Tym razem za ich pośrednictwem chcemy Was zaprosić do zwiedzania Inowrocławia. I choć póki co miasto to posiada tylko dwa znaczki to zapewniamy Was, że atrakcji posiada znacznie więcej. Z pewnością o wielu z nich dowiecie się odwiedzając punkt sprzedaży znaczków, który mieści się w siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej Kujawy. Znaczki w sprzedaży dostępne będą od jutra tj. 18 października.
Najnowsze znaczki przedstawiają:
PARK SOLANKOWY W INOWROCŁAWIU No. 882
BAZYLIKA MNIEJSZA IMIENIA NMP W INOWROCŁAWIU No. 883
Warto zaznaczyć, że jeden ze znaczków dotyczy obiektu położonego na Szlaku Piastowskim. To już 21. znaczek tworzący tę kolekcję i na pewno nie ostatni. Gorąco zachęcamy do wizyty w Inowrocławiu i poznania tutejszej historii oraz zabytków. Mamy nadzieję, że jesienna aura jeszcze długo będzie sprzyjała turystom. A gdy już odwiedzicie Inowrocław i zdobędziecie znaczki, koniecznie się tym podzielcie w mediach społecznościowych lub wysyłając relację na naszą skrzynkę e-mail. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami ww. znaczkowych obiektów i życzymy udanego zwiedzania Inowrocławia.
12.10.2019
Ósmy raz od 2012 roku niewielki, drewniany krążek sprawił, że ludzie z całej Polski wspierani przez przyjaciół z Czech, Słowacji, Węgier, a nawet Ukrainy i Austrii, spotkali się w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Ta niesamowita moc znaczka tym razem poprowadziła nas do miejscowości Stegna na Mierzei Wiślanej, gdzie obchodzimy doroczne święto znaczkowych kolekcjonerów i pasjonatów turystyki, uprawianej na tzw. znaczkowym szlaku.
Z tej okazji kolejny raz wydany został specjalny znaczek okolicznościowy, który uczestnicy spotkania będą mogli zdobyć na miejscu, a inni zainteresowani kolekcjonerzy także drogą korespondencyjną po spotkaniu.
ZO - VIII SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - MIERZEJA WIŚLANA
Jak co roku elementy graficzne przedstawione na znaczku nie są przypadkowe. Widzimy tu wydmy i morze czyli charakterystyczne elementy miejscowego krajobrazu, ale też kuter rybacki z tutejszym oznaczeniem wskazujący na związek człowieka z morzem. Jest też logo znaczków turystycznych, które symbolizuje naszą obecność w tym miejscu, a nad całością przemieszczają się niewielkie chmury, które równie dobrze mogą być brane za ptaki zmierzające na swoje zimowiska i wieszczące kończący się powoli sezon turystyczny.
O tym jednak póki co nie myślimy i w miłej atmosferze spędzamy czas na turystycznych pogawędkach. Kto już bywał na tego typu spotkaniach, ten wie o czym mówimy, kto nie był niech uzbroi się w cierpliwość, a wkrótce o wszystkim napiszemy. A tymczasem pozostawiamy Was z najnowszym znaczkiem okolicznościowym i przesyłamy serdeczne pozdrowienia ze Stegny.
12.10.2019
To już ostatnia znaczkowa premiera w tym tygodniu, Za jej sprawą, podobnie jak w poniedziałek przeniesiemy się na teren województwa opolskiego, ale na południe od stolicy regionu do miejscowości Rogów Opolski, gdzie w pobliżu meandrującej Odry znajduje się piękny zamek.
Kilka faktów nt. tego zamku znajdziecie w poniższym opisie. Nie będziemy jednak Wam odbierali przyjemności poznawania jego historii. Jak zapewne zauważyliście to 888 znaczek turystyczny w Polsce, a więc warto ten fakt odnotować, a znaczek jako pewien symbol włączyć do swojej kolekcji, oczywiście po uprzednim zwiedzeniu zamku..
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z obiektem dzisiejszej premiery, a po znaczki do Rogowa Opolskiego zapraszamy od 18 października. Podpowiemy jedynie, że będzie je można zdobyć na hasło "znaczki turystyczne", więc nie zapomnijcie o tym, gdy będziecie zwiedzać zamek.
ZAMEK W ROGOWIE OPOLSKIM No. 878
Po raz pierwszy właściciele dóbr rogowskich wymienieni zostali w XIV wieku. W następnych stuleciach pierwotny zamek był w posiadaniu osób znaczących w życiu publicznym i politycznym Śląska. Wśród nich byli bracia Bees - książęcy pisarze w kancelariach Piastów Śląskich, ród Haugwitzów, który od 1765 r. zadomowił się w Rogowie oraz ród Rogoyskich. Zamek nowożytny w formie zbliżonej do współczesnej zbudowany został pod koniec XVI wieku lub dopiero około roku 1620 przez rodzinę Rogoyskich. Wzniesiono wtedy dwa renesansowe skrzydła mieszkalne wraz z narożną basztą, dostawione do istniejącej prostokątnej wieży. Na przestrzeni kolejnych stuleci obiekt często zmieniał właścicieli. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, w zamku zorganizowano przedszkole, a następnie spichlerz zbożowy. Od 1965 roku obiekt należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poprzez remont budynkowi przywrócono dawny charakter zamku renesansowo - klasycystycznego z dziedzińcem z dwóch stron zamkniętym pięknymi krużgankami.
11.10.2019
Uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w tej chwili zwiedzają Gdańsk, a tymczasem po powrocie do Stegny czekać na nich będzie kolejna niespodzianka, czyli trzy nowe znaczki związane z okolicznymi atrakcjami turystycznymi.
Wszystkie prezentowane dzisiaj znaczki znajdziecie w jednym miejscu, jednak prezentowane na znaczkach obiekty są od siebie nieco oddalone, szczególnie ujście rzeki Wisły, które od Stegny znajduje się ok. 10 km. Niemniej jednak również to miejsce warto odwiedzić, tym bardziej, że przy odrobinie szczęścia w rezerwacie można spotkać kilka niezwykle ciekawych gatunków ptaków.
Poniżej wklejamy bezpośrednie linki do prezentowanych obok znaczków, gdzie znajdują się m.in. opisy poszczególnych obiektów.
PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA No. 892
KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W STEGNIE No. 894
Zapraszamy zatem do Stegny. Znaczki będą tu na Was czekały w Ośrodku Kolonijno - Wypoczynkowym "Syrenka". A gdy będziecie zwiedzali tę miejscowość warto przeznaczyć na to nieco więcej czasu, gdyż znaleźć tu można więcej ciekawych obiektów, a w bliższej i dalszej okolicy turystycznych perełek jest jeszcze więcej. Kto wie, może i one znajdą się na znaczkach turystycznych. Trzymamy za to kciuki i liczymy na Waszą pomoc w propagowaniu znaczkowej idei.
10.10.2019
Pierwsi turyści właśnie dotarli do Stegny i już jutro w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych wezmą udział w wycieczce i zwiedzaniu Gdańska.
My tymczasem zdradzamy częściowo trasę jutrzejszej wycieczki, pokazując miejsca, które w Gdańsku zostaną oznaczone znaczkami turystycznymi.
A są to odpowiednio:
POMNIK OBROŃCÓW WYBRZEŻA NA WESTERPLATTE No. 888
FONTANNA NEPTUNA W GDAŃSKU No. 889
WIELKA ZBROJOWNIA W GDAŃSKU - ARSENAŁ No. 890
BAZYLIKA MARIACKA W GDAŃSKU No. 891
Mamy nadzieję, że oprócz nowych znaczków jutrzejszą wycieczkę uatrakcyjni również pogoda, dzięki której wszyscy będą w wyśmienitych humorach. My na miejscu postaramy się godnie promować znaczki turystyczne, ale o to samo prosimy wszystkich przyszłych zdobywców tych krażków. Tymczasowo znaczki dostępne będą podczas OSKZT w Stegnie. Po zakończeniu imprezy także korespondencyjnie. Mamy nadzieję, że wkrótce podamy Wam również stałe miejsce sprzedaży tych znaczków, z którym w chwili obecnej prowadzimy rozmowy. Trzymajcie zatem kciuki i zwiedzajcie Gdańsk, bo to naprawdę piękne miasto, godne co najmniej kilkunastu znaczków.
9.10.2019
Zapowiadaliśmy wczoraj coś ekstra i słowa dotrzymujemy. Tym razem mamy nie tylko niebywałą gratkę dla wszystkich znaczkowych kolekcjonerów, ale też dla pozostałych grup turystów oraz fanów kolejnictwa i architektury kolejowej. To właśnie dzięki jednemu z nich powstały prezentowane właśnie znaczki, za co serdecznie dziękujemy.
Już wkrótce do obiegu trafi pięć znaczków okolicznościowych z serii "Kolejowe Perły Architektury 2019". To specjalny projekt realizowany przez Fundację Grupy PKP, w ramach którego zorganizowano 3. edycję bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem po dworcach kolejowych w Polsce.
W tegorocznej odsłonie akcji zaproponowano możliwość zwiedzania pięciu dworców: Dworzec Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki (ZO 40076), Gdynia Główna (ZO 40077), Przemyśl Główny (ZO 40078), Łódź Fabryczna (ZO 40079) i Wrocław Główny (ZO 40080).
Wycieczki odbędą się w trzech terminach, a wszelkie informacje na ten temat znajdziecie na stronie internetowej Fundacji Grupy PKP >>.
Najważniejsze dla kolekcjonerów znaczków turystycznych będzie zapewne informacja gdzie można zdobyć znaczki. Oczywiście będą one dostępne bezpośrednio podczas ww. wycieczek, a po ich zakończeniu będą utrzymywane w stałej dostępności w siedzibie Fundacji Grupy PKP na ul. Szczęśliwickiej 62 w Warszawie (za darowiznę wg uznania).
Zachęcamy zatem do udziału w zwiedzaniu przedstawionych na znaczkach dworców. Wycieczki odbędą się w następujących terminach:
Dworzec Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki:
12 i 27 października oraz 16 listopada (godz. 10.00 – 12.00 / 12.00 – 14.00)
Dworce Łódź Fabryczna, Gdynia Główna i Przemyśl Główny:
12 i 26 października oraz 16 listopada (godz. 10.00 – 12.00 / 12.00 – 14.00)
Dworzec Wrocław Główny: 12 i 26 października oraz 16 listopada (godz. 10.00 – 12.00 / 12.15 – 14.15)
Zapraszamy zatem do poznawania dworcowych perełek architektonicznych i życzymy udanego zwiedzania.
9.10.2019
Jesień tego roku obfituje w różnego rodzaju wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest znaczek turystyczny. Tuż obok widzicie znaczek z wizerunkiem logo Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, które już w najbliższą sobotę świętować będzie jubileusz 125 lat istnienia podczas uroczystej gali w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
Z tej okazji wydany został niniejszy znaczek okolicznościowy, który wszyscy zainteresowani będą mogli zdobyć w siedzibie KTW w dni robocze po 12 października.
A my zachęcamy do zapoznania się z krótką notką nt. działalności towarzystwa. Więcej interesujących faktów znajdziecie na jego stronie internetowej. Zachęcamy do wizyty, a także do uprawiania wioślarstwa, które spokojnie można łączyć z turystyczną pasją.
ZO - 125 LAT KALISKIEGO TOWARZYSTWA WIOŚLARSKIEGO
Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1894 r. Od pierwszego dnia istnienia było związane z Kaliszem, odgrywając ważną rolę w życiu miasta, jego mieszkańców, ale i całej Wielkopolski. W 1919 roku z inicjatywy kaliszan powstaje Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, który był pierwszą w Polsce organizacją o zasięgu ogólnopolskim. Działalność KTW sprawia, że wioślarstwo staje się najpopularniejszą dyscypliną sportową w Kaliszu. W czasie II wojny światowej członkowie KTW ukrywali majątek towarzystwa oraz jego liczne pamiątki. Dzięki temu już w marcu 1945 roku można było wznowić treningi. W sekcji wioślarskiej KTW wychowało dwóch olimpijczyków. W 1962 roku powstaje sekcja kajakowa wychowując kolejnego olimpijczyka oraz wielu mistrzów i reprezentantów kraju. Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie jest jedną z najstarszych organizacji sportowych w Polsce, a swą działalnością zapisało się złotymi zgłoskami w życiu Kalisza i jego mieszkańców.
8.10.2019
Z Polski południowej tym razem przenosimy się na Pomorze Zachodnie, w okolice Szczecina, a dokładniej do Goleniowa. To siódmy w tym roku znaczek w zachodniopomorskim, ale pierwszy w jego zachodniej części, co na pewno sporą grupę osób zadowoli.
Mamy nadzieję, że na tym się nie skończy bo Goleniów oraz jego okolice obfitują w ciekawe miejsca, które również mogą zaistnieć na znaczkowym szlaku.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z obiektem dzisiejszej premiery, a po znaczki i do zwiedzania Goleniowa zapraszamy już teraz, bowiem znaczek od dzisiaj znajduje się w sprzedaży.
BRAMA WOLIŃSKA W GOLENIOWIE No. 881
Brama Wolińska jest jedyną ocalałą z czterech bram wjazdowych do miasta i wchodzi w skład zespołu średniowiecznych murów obronnych Goleniowa. Jej budowę rozpoczęto na początku XIV wieku, a sama budowla początkowo pełniła rolę strażnicy obronnej. Strzelista budowla bramy należy do najpiękniejszych obiektów tego typu na Pomorzu Zachodnim. Elewacje Bramy Wolińskiej mają różne rozwiązania kompozycyjne. O elewacji widocznej od strony dawnego miasta decydowały bardziej względy estetyczne, natomiast o elewacji od strony zewnętrznej - obronne. Brama wznosi się na wysokość 26 metrów, a mierząc wraz ze sterczyną, jej wysokość osiąga 29,85 metrów. Obecnie Brama Wolińska jest obiektem Goleniowskiego Domu Kultury, a dawny przejazd bramny zaadoptowany został na Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.
7.10.2019
Po znaczkowych premierach w Praszce i Oleśnie przyszła też pora na znaczki turystyczne w Kluczborku. Oczywiście to tylko drobna zachęta do tego, aby swe turystyczne kroki skierować na teren województwa opolskiego, ale mamy nadzieję, że pretekstem do tych wycieczek będą m.in. nowe znaczki.
A tymczasem przedstawiamy dwa historyczne i turystyczne obiekty z Kluczborka, którymi są:
MUZEUM IM. JANA DZIERŻONA W KLUCZBORKU No. 880
Zainteresowanych historią obiektów oraz ich opisami zachęcamy do kliknięcia powyższych linków. Na stronie z opisem znaczków znajdziecie kolejne linki, m.in. do strony muzeum, które jest kopalnią wiedzy o mieście i regionie. A gdy już zapoznacie się z wszystkimi informacjami nt. muzeum i ratusza, pora ruszyć w teren. Znaczki w sprzedaży pojawią się jutro tj. 8 października. Zachęcamy do odwiedzania Kluczborka i będzie nam bardzo miło jeśli po wizycie i zdobyciu znaczków, podzielicie się z nami materiałami z tej wycieczki. Kto wie, może dzięki nim uda się do znaczkowej idei zapalić kolejne ciekawe miejscowości, obiekty oraz ludzi.
3.10.2019
Dzisiejszy temat to coś, co siedzi nam w głowach od bardzo dawna, a co niestety z braku czasu zawsze odkładaliśmy na później. Przez przypadek wpadła nam informacja, że ostatnia premiera znaczków kolekcjonera miała miejsce w grudniu 2018 roku, więc czas zakasać rękawy i pokazać kolejne znaczki z tej serii.
Abyście nie doznali zbyt dużego szoku i oby grafikowi nie zapalił się ołówek, narazie wykonaliśmy pięć znaczków kolekcjonera. Musicie przyznać, że kolejny raz wyszły one wyśmienicie i trzeba to przyznać grafikowi - ma chłop talent :-).
Zdajemy sobie sprawę, że zapewne najnowsze, jak i poprzednie znaczki z tej serii przypadną do gustu wielu kolekcjonerom. Przypominamy jednak, że aby wejść w ich posiadanie konieczny jest udział w grze kolekcjonerskiej i zdobywanie znaczków kolekcjonera po kolei. Nie ma więc możliwości, by prezentowane wyżej znaczki uzyskać w jakikolwiek inny sposób, albo by zdobyć je pomijając wcześniejszą serię związaną ze zwierzętami zagrożonymi wyginięciem. I tyle w ramach przypomnienia krótkich zasad gry kolekcjonerskiej.
A wracając do znaczków, to mamy nadzieję, że przygotujecie dla nich zaszczytne miejsce w swoich kolekcjach. Liczymy też na to, że nie będą one tylko ozdobą, ale również pretekstem do przypomnienia sobie historii naszego kraju, która bądź co bądź wiąże się z historią Czech, Węgier czy Litwy.
Tymczasem zachęcamy do dalszej zabawy i uczestnictwa w grze kolekcjonerskiej. Pamiętajcie - to tylko zabawa, a ilość znaczków kolekcjonera, w żaden sposób nie podnosi niczyjej wartości ani statusu. Życzymy każdemu dotarcie do tego etapu swojej kolekcjonerskiej pasji i jesteśmy przekonani, że kolejne znaczki sprawią Wam ogromną radość, nawet, jeśli na ich zdobycie przyjdzie jeszcze odrobinę poczekać.
28.09.2019
Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że czas na nic nie czeka i pędzi jak oszalały. Dopiero była wiosna, później lato, a teraz mamy już jesień. Ani się obejrzeliśmy, a nieco ponad tydzień temu, w czwartek 19 września, świętowano kolejne już urodziny Klubu Kolekcjonera Znaczków Turystycznych w Komornikach....
Tak dla uściślenia podpowiemy tylko, że to już trzecie urodziny jakie świętowano w sali GOK. Jak zwykle z życzeniami przybyli goście z różnych okolic, a do tego przedstawiciele lokalnej władzy. Ale o tym wszystkim przeczytacie w relacji, którą dziś dla Was mamy. Niech więc będzie ona kolejnym zapisem klubowej historii i pamiątką działalności znaczkomaniaków z Komornik. Zapraszamy do lektury.
25.09.2019
Miejsce i znaczek, które dziś prezentujemy chcieliśmy Wam pokazać w ubiegłym roku, ale jak to zwykle bywa nie zawsze chcieć to móc. Na szczęście dzięki pomocy Dyrektora Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, dziś możemy Was zaprosić do tego niezwykle ciekawego muzeum położonego w niewielkiej miejscowości na zachód od Poznania.
O muzeum rzecz jasna przeczytacie na karcie znaczka, gdzie standardowo umieściliśmy odnośniki do stron oraz dane miejsca sprzedaży. A na samym znaczku znajdziecie kilka symboli związanych z Powstaniem Wielkopolskim i powstańczymi wojskami. O nich dowiecie się już na miejscu w Lusowie, a później także z audioprzewodnika powiązanego ze znaczkiem.
Pamiętajcie jednak, że znaczkowa idea związana jest ze zwiedzaniem, zakupem biletu, zdobyciem wiedzy. Jesteśmy przekonani, że większość z Was tak właśnie zrobi, dziękując tym samym za kolejny znaczek i możliwość dokładniejszego poznania naszej historii. Muzeum stale się rozwija, więc nawet jeśli byliście w nim rok temu, na pewno odnajdziecie coś nowego. Pamiątką z tej wizyty będzie znaczek turystyczny, który w sprzedaży dostępny będzie od 27 września. Zapraszamy zatem do Lusowa i czekamy na Wasze relacje z wizyty w tym miejscu.
MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W LUSOWIE No. 877
Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie gromadzi dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria, modele i inne pamiątki dotyczące Powstania Wielkopolskiego, Powstańców oraz żołnierzy Wojsk Wielkopolskich. Szczególny zbiór stanowią eksponaty związane z osobą gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, który mieszkał w Lusowie w latach 1919-1937. Muzeum kultywuje także pamięć córek Generała: Janiny Lewandowskiej (z domu Dowbor Muśnickiej), jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu oraz Agnieszki Dowbor Muśnickiej, zamordowanej przez Niemców w Palmirach. Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób, w którym pochowano gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, jego żonę oraz czaszkę Janiny. W innej części wsi znajduje się zabytkowy kościół i pałac, w którym mieszkał Generał i jego rodzina.
22.09.2019
Wczoraj słowami Bobika zrelacjonowaliśmy Wam przebieg wystawy znaczków turystycznych w Warszawie, a dzisiaj przeniesiemy się do Pruszkowa, gdzie w ubiegłą niedzielę kolejny raz swoją znaczkową kolekcję pokazywał Andrzej.
Musicie wiedzieć, że to nie pierwsze kroki Andrzeja jeśli chodzi o wystawiennictwo znaczków turystycznych. Jeśli dobrze policzyliśmy to już czwarta wystawa w tym roku, podczas której Andrzej zaraża znaczkozą, objaśniając przybyłym zasady gry kolekcjonerskiej i snując znaczkowe opowieści. Zresztą robi to ciągle - taki już jest. No ale nie czas na to, zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją Andrzeja, a jeśli i Wy braliście udział w opisanej imprezie i macie jakieś fotki, to podeślijcie je do nas, aby wzbogacić galerię.
21.09.2019
Minął już tydzień od wydarzeń jakie miały ostatnio miejsce w Warszawie i w Pruszkowie, dlatego właśnie dzisiaj postanowiliśmy opublikować relację z pierwszej znaczkowej wystawy we wrześniu. A wszystko odbyło się na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie pojawiło się całe mnóstwo turystów.
To oczywiście jedynie krótki zapis tego co działo się w Warszawie w ubiegłym tygodniu. Zapewne z tekstu dowiecie się wiele więcej, a dalszym uzupełnieniem tej relacji będzie zgromadzona dokumentacja fotograficzna. Zachęcamy zatem do lektury oraz do zapoznania się ze zdjęciami. Są one świetnym uzupełnieniem relacji, a wiadomo, że obraz wart jest tysiąca słów. Oglądajcie zatem i czytajcie.