
Aktualności
18.04.2025
Na zakończenie tygodnia przygotowaliśmy jeszcze jedną znaczkową premierę. Mamy nadzieję, że tym samym uspokoiliśmy wszystkich, którzy mnożyli domysły co też znajduje się pod tą pozycją i kiedy wreszcie zostanie ów znaczek opublikowany.
Jak co roku zbliża się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska i z tej okazji wydano znaczek okolicznościowy, którego wizerunek widzicie obok.
Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 15 maja, czyli w dniu otwarcia wystawy i później dostępny będzie, podobnie jak pozostałe znaczki z tej serii, w każdą niedzielę. Jeśli więc planujecie w tym roku wizytę we Wrocławiu, to weźcie to pod uwagę. Zachęcamy także do odwiedzenia wystawy w dniach od 15 do 17 maja, bo jesteśmy pewnie, że wielu z Was ciekawie spędzi tam czas i zobaczy mnóstwo ciekawych eksponatów.
ZO - XXVII WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA
Znaczek okolicznościowy wydany z okazji XXVII Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej w 2025 roku. Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy jest: „Dolny Śląsk wczoraj i dziś”. Wystawa odbędzie się w dniach od 15 do 17 maja 2025 r. w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku we Wrocławiu. Celem wystawy jest popularyzacja historii Dolnego Śląska oraz promowanie ruchu kolekcjonerskiego. Uroczyste otwarcie dla wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 15 maja (czwartek) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów. Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu zarejestrowane zostało w kwietniu 1997 r. Stowarzyszenie propaguje wszelkie formy kolekcjonowania różnych przedmiotów i walorów. Początkowo członkami stowarzyszenia byli wyłącznie kolekcjonerzy kart telefonicznych jednak z czasem grono członków powiększyło się o kolekcjonerów znaków pocztowych, pocztówek, numizmatów, banknotów, biletów komunikacji miejskiej, a także znaczków turystycznych.
17.04.2025
Dawno, dawno temu, średnio dwa razy do roku, realizowaliśmy zamówienia na kolekcjonersko - turystyczne pieczątki, które podczas swoich podróży często odciskacie w księgach gości, przybijacie innym kolekcjonerom oraz którymi „podpisujecie się" podczas spotkań kolekcjonerów na terenie całej Polski, a także w innych krajach. Od czterech lat, kiedy ceny wszystkiego poszybowały w górę i kiedy skończył nam się zapas owych pieczątek, nie sprzedajemy ich, chociaż często o nie pytacie.
W dzisiejszym komunikacie przedstawimy Wam, zapowiadaną jesienią 2024 roku, alternatywę i mamy nadzieję, że z radością przyjmiecie powstałą właśnie możliwość, tym bardziej, że wymagało to wielu tygodni poszukiwań, szacunków i rozmów.
Okazało się, że zmieniający się rynek nie daje nam już tak wielu możliwości jak dawniej i nawet najprostsze rodzaje pieczęci wcale nie są tymi najtańszymi, a nam zależy na tym, aby finalny produkt był w przystępnej cenie i przede wszystkim trwały oraz czytelny po odbiciu. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na ofertę pieczątki flashowej, której cena jest niemal identyczna co pieczątek jakie do tej pory robiliśmy.
W celu minimalizacji kosztów postanowiliśmy, że tym razem nie będziemy pośredniczyli w zakupie pieczątek, a każdy zainteresowany turysta sam wybierze odpowiedni wzór i dopełni formalności, aby stać się posiadaczem własnej pieczęci. Nie martwcie się jednak, opiszemy wszystko od początku do końca, a nawet zaprojektujemy Wam taką pieczątkę.
Więcej informacji
16.04.2025
Małopolska to kolejny region, do którego zwiedzania chcemy Was zaprosić przy okazji znaczkowej premiery. Tym razem skupiamy się na Tarnowie i tamtejszym Szlaku Maszkaronów, który doczekał się właśnie swojego znaczka turystycznego.
Znaczek już czeka na swoich zdobywców w Centrum Informacji Turystycznej, od której warto rozpocząć zwiedzanie miasta. To właśnie tam zaopatrzycie się w mapę szlaku aby łatwiej odnaleźć wszystkie figury. Z bachusem koniecznie zróbcie sobie zdjęcie i prześlijcie nam w relacji, a my chętnie ją udostępnimy.
Poniżej znajdziecie krótki opis szlaku, a nieco więcej opowiemy Wam już wkrótce w audiobedekerze dedykowanym temu znaczkowi. Przybywajcie zatem do Tarnowa i wypatrujcie na ulicach kolejnych maszkaronów.
SZLAK MASZKARONOW W TARNOWIE No. 1354
Szlak Maszkaronów aktualnie łączy 17 miejsc na mapie Tarnowa, które w zabytkowych przestrzeniach skrywają figurki maszkaronów. Nawiązują one od rzeźb, które w XVI-wieku osadzone zostały przez włoskiego artystę Santi Gucciego na attyce tarnowskiego ratusza i odstraszają złe moce, tym samym chroniąc miasto. Współczesne maszkarony stworzone przez tarnowskich artystów również czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości, ale przede wszystkim wywołują pozytywne emocje (bawią, rozśmieszają, edukują, prowokują miłe gesty). Niedawno szlak maszkaronów w Tarnowie wzbogacił się w kolejną rzeźbę. Jest to figurka „Bachusa” autorstwa artysty-rzeźbiarza Mateusza Kijaka. Znajdziecie ją na Placu Kazimierza Wielkiego, tuż obok dawnego składu win węgierskich Norberta Lippóczego. Prezentowany na znaczku maszkaron to Bachus siedzący na rowerze, z wieńcem winorośli na głowie oraz kiścią winogron w ręce, ma przypominać turystom o bogatej ofercie tras rowerowych oraz tradycjach enoturystycznych. Poznanie szlaku maszkaronów ułatwi mapa z oznaczeniem ich lokalizacji, w której po odnalezieniu danego maszkarona zdobywca wkleja odpowiednią naklejkę.
15.04.2025
Majówka zbliża się wielkimi krokami, ale kwiecień również w pełni i warto pomyśleć o kierunkach turystycznych wycieczek. Dziś przedstawiamy najnowszy, 180. znaczek turystyczny z Wielkopolski i wskazujemy miasto oraz obiekt, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.
Prezentowany znaczek już od wczoraj dostępny jest w Centrum Informacji Turystycznej, zatem śmiało możemy powiedzieć, że już czeka na swoich pierwszych zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje ze zwiedzania Leszna i na selfie fotki z ratuszem w tle i znaczkiem w ręce. Zapraszamy zatem do zwiedzania Leszna i do dalszych wędrówek znaczkowym szlakiem..
Barokowo-klasycystyczny budynek Ratusza w Lesznie to historycznie siedziba władz miejskich, sądu, a nawet areszt i magazyn sprzętu strażackiego. Dziś to reprezentacyjna budowla o funkcjach kulturalnych i urzędowych. W swojej historii Ratusz płonął aż czterokrotnie, za każdym razem przy odbudowie zmieniając swój wystrój. Po pierwszym pożarze, w 1656 r., budynek odbudowano według projektu Martina Woydy. Po pożarze w 1707 r. za wystrój odpowiadał prawdopodobnie włoski architekt Pompeo Ferrarii. Przebudowa z lat 1786-1789 przypisywana jest królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu, autora projektu pałacu na wodzie w warszawskich Łazienkach. Ratusz spłonął całkowicie w 1790 r. Odbudowano go po wojnach napoleońskich w 1817 r. Nie odtworzono jednak wysokiego dachu, a wykonano jedynie dach płaski zasłonięty attyką. Od tego czasu budynek w całości pokryty był tynkiem piaskowo wapiennym. Dopiero w latach 60 XX w. zaczęto mu nadawać nowe kolory, najpierw brązowe, a później różowe lub pomarańczowe. Przy ostatnim remoncie elewacji, wykonanym w latach 2019-2020 odtworzono na podstawie badań architektonicznych kolorystykę budowli z przełomu XIX i XX w.
14.04.2025
Podczas gdy w całym kraju coraz częściej i w różnych kontekstach mówi się o 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, my skupiamy się na patriotycznych działaniach oraz na faktach. Dokładnie trzy tygodnie temu przygotowaliśmy dla Was znaczek okolicznościowy, który pozwoli przypomnieć wiadomości dotyczące koronacji pierwszego polskiego króla, ale też pokaże, jak wielkie znaczenie miało to wydarzenie dla umocnienia pozycji Polski i suwerenności na arenie europejskiej.
Sprzedaż znaczka będzie miała miejsce w Poznaniu, w Bramie Poznania. To właśnie tam, kilkadziesiąt metrów od poznańskiej katedry, w której spoczywają doczesne szczątki Bolesława Chrobrego, będziecie mogli zdobyć ów znaczek okolicznościowy i przy okazji, podczas zwiedzania, przyswoicie kolejne fakty dotyczące koronacji sprzed tysiąca lat.
Znaczek, który oddajemy w Wasze ręce, przedstawia najważniejsze polskie insygnium koronacyjne, czyli koronę Chrobrego. Z kolei na kuponie-naklejce, dołączonych do znaczka, umieszczone zostało zdjęcie autorstwa Łukasza Gdaka, przedstawiające pomnik Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy Bazyliki Archikatedralnej pw. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.
Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 18 kwietnia, a więc dokładnie w dniu jubileuszu. Zapraszamy zatem do zwiedzania i włączenia się w świętowanie obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
ZO - 1000-LECIE KORONACJI BOLESŁAWA CHROBREGO 1025 - 2025
W roku 2025 mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów na pierwszego króla Polski. Przyjmuje się, że – z dużym prawdopodobieństwem – miało to miejsce 18 kwietnia 1025 r. w katedrze gnieźnieńskiej i było zwieńczeniem wieloletnich, żmudnych starań władcy, których początku upatruje się w geście nałożenia diademu na jego skronie przez cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. Moment koronacji, opóźniony przez splot niekorzystnych okoliczności – przedwczesną śmierć Ottona III oraz długotrwałą wojnę Bolesława z następcą zaprzyjaźnionego cesarza, Henrykiem II – był początkiem tradycji, do której następcy polskiego władcy odwoływali się przez kolejne stulecia, ale oznaczał także manifestację suwerenności i niepodległości młodego państwa. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na rozwój państwowości, a sama postać pierwszego króla i jego dokonania – identyfikacji i tożsamości narodowej w kolejnym tysiącleciu. Bolesław Chrobry zmarł zaledwie dwa miesiące po koronacji i najprawdopodobniej został pochowany w katedrze poznańskiej. Dziś za miejsce spoczynku króla uznaje się Kaplicę Królów Polskich – tzw. „Złotą Kaplicę” – nekropolię pierwszych polskich władców, ufundowaną i wybudowaną w XIX w. w osi katedry z inicjatywy ks. Teofila Wolickiego i hr. Edwarda Raczyńskiego. W Kaplicy znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego o rysach twarzy księcia Józefa Poniatowskiego.
10.04.2025
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią mamy kolejne znaczkowe nowości i miejsca/obiekty, które wielu z Was zechce odwiedzić. Dziś zapraszamy do wędrówki po bajkowej i niezwykle pysznej krainie izerskich pierników w Świeradowie-Zdroju.
Na miejscu nie tylko weżmiecie udziałw w warsztatach, zakupicie wyborne pierniki, ale też poznacie legendę, która wyjaśni Wam moc jaka drzemie w tych wyjątkowych słodkościach.
Znaczki już wkrótce będą na miejscu, więc jeśli tylko macie ochotę, to przybywajcie do Pracowni Pierników Isabell, gdzie oprócz nowych znaczków czeka także kilka innych miejscowych krążków.
PRACOWNIA PIERNIKOWA ISABELL - ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1351
PIERNIKOWE DRZEWO SPEŁNIONYCH ŻYCZEŃ - ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1352
Opisy poszczególnych znaczków jak zwykle znajdziecie na stronach im poświęconych i tam też znajdują się odnośniki do stron, które z pewnością pomogą w organizacji zwiedzania.
My zaś tradycyjnie zachęcamy do zwiedzania i mamy nadzieję, że już niebawem uraczycie nas słodkimi relacjami z wizyty w Pracowni Piernikowej. Nie zapomnijcie zrobić sobie pamiątkowych zdjęć, ale pamiętajcie także, by zbytnio nie przesadzić z ilością spożytych pierników - później trzeba to będzie jakoś spalić.
09.04.2025
Nieco zmieniliśmy harmonogram publikacji nowych znaczków w tym tygodniu, ale tradycyjnie środę poświęcamy na znaczkową premierę, abyście nie odwykli zbytnio od tego rytuału. Prezentujemy Wam zatem najnowszy znaczek i tym samym wskazujemy miejsce, które w najbliższym czasie warto wziąć pod uwagę podczas planowania swoich turystycznych wypadów.
W Rabkolandzie każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli jeszcze nie wiecie jakie atrakcje czekają w tym miejscu na turystów, to koniecznie zapoznajcie się z poniższym opisem, który pozwoli zorientować się w sytuacji.
Aktualnie park jeszcze znajduje się w zimowym letargu, ale już 26 kwietnia rusza w nim nowy sezon turystyczny i od tego dnia znaczek będzie dostępny w sprzedaży. Miejcie więc to na uwadze, planując wycieczki w ten rejon kraju. Tymczasem zachęcamy do wpisania Rabkolandu do swojego tegorocznego planu podróży i tradycyjnie liczymy na relacje z wizyty w tym miejscu.
PARK ROZRYWKI RABKOLAND W RABCE-ZDROJU No. 1350
Rabkoland to rodzinny Park Rozrywki położony w malowniczej Rabce-Zdroju na Podhalu. Znaleźć tu można blisko 50 atrakcji w 6 strefach tematycznych, otoczonych bujną zielenią i licznymi drewnianymi atrakcjami, które nadają temu miejscu wyjątkowy, naturalny klimat. Machinarium to kraina niezwykłych urządzeń i wynalazków, z kultowym Wielkim Zaginaczem Czasoprzestrzeni królującym nad dachami Rabki. W strefie cyrkowej pełnej śmiechu, znajduje się dom klauna Mareczka i krzywe lustra, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. W Wiosce Wikingów czeka tajemnicza przygoda z Wiking Coaster i Łodzią Wikinga na czele. Dolina Trzmiela to z kolei kolorowa przestrzeń dla najmłodszych, usłana kwiatami i karuzelami, natomiast w Farmie Cioci Maryni spotkacie olbrzymie pomidory, rzodkiewki, czy papryki. Dzięki różnorodnym atrakcjom, malowniczemu otoczeniu i przyjaznej atmosferze, każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. To miejsce dla energicznych maluchów, ciekawych świata starszaków oraz dorosłych, którzy wciąż mają w sobie dziecięcą radość i chęć do zabawy.
4.04.2025
Zbliża się weekend i powoli czas zakończyć ciąg znaczkowych premier przewidzianych na ten tydzień. Dziś zaprosimy Was do centralnej Polski i przedstawimy znaczek, który niejeden raz pojawiał się wśród propozycji jakie od Was otrzymywaliśmy. I jak to zwykle bywa, ów pomysł wreszcie się zmaterializował pod postacią jaką widzicie na załączonym obrazku.
Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Łodzi - miasta, w którym nie brakuje atrakcji i znaczków turystycznych. Tym razem wspólnie z Łódzką Informacją Turystyczną chcemy zwrócić Waszą uwagę na zabytkowy zespół fabryczno-mieszkalny Księży Młyn.
Zapoznajcie się zatem z poniższym opisem Księżego Młyna, a następnie ruszcie na znaczkowy szlak, bo znaczek, który właśnie prezentujemy już czeka na swoich zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje z tego miejsca i chętnie je udostępnimy w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy zatem do zwiedzania i wszystkim życzymy udanego weekendu.
ZESPÓŁ FABRYCZNO-MIESZKALNY KSIĘŻY MŁYN W ŁODZI No. 1349
Księży Młyn to zabytkowy kompleks fabryczny, który powstał w XIX wieku z inicjatywy Karola Scheiblera – jednego z najważniejszych łódzkich przemysłowców. Przez lata był sercem tekstylnej Łodzi, a dziś jest jednym z najbardziej klimatycznych i historycznych zakątków miasta. Kompleks Księży Młyn obejmuje dawną fabrykę, osiedle robotnicze, rezydencję rodziny Scheiblerów oraz budynki użyteczności publicznej, które razem tworzyły samowystarczalne miasto w mieście. Jego nazwa pochodzi od młyna wodnego, który działał tu już w XVIII wieku i był własnością duchowieństwa. Scheibler przekształcił to miejsce w nowoczesne centrum przemysłowe, budując potężne zakłady włókiennicze i osiedle dla robotników, które zapewniało im mieszkania, szkołę, szpital, a nawet straż pożarną. Dziś Księży Młyn to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością. W odrestaurowanych budynkach znajdują się mieszkania, pracownie artystyczne, kawiarnie oraz galerie sztuki.
3.04.2025
Czwartego dnia tygodnia ze znaczkową premierą przenosimy się na teren województwa warmińsko-mazurskiego i z pewnością wiadomość ta zainteresuje wszytkich miłośników transportu szynowego.
Dzięki właśnie wprowadzonym znaczkom będziecie mieli możliwość nie tylko zapoznania się z historyczną miejscowością kolejarzy, ale także poznania ich pracy z nieco innej strony. Jesteśmy więc przekonani, że prezentowane właśnie znaczki staną się istotnym elementem na znaczkoej mapie kraju.
IZBA PAMIĘCI - STRAŻNICA DRÓŻNIKA PRZEJAZDOWEGO W IŁOWIE No. 1347
IŁOWO-OSADA - MIEJSCOWOŚĆ KOLEJARZY No. 1348
Opisy poszczególnych znaczków, tym razem znajdziecie bezpośrednio na stronie im poświęconej i tam też wklajamy odnośniki do stron, które mogą Wam pomóc w organizacji wycieczki i zwiedzania. Zwróćcie też szczególną uwagę na dopiski przy miejscach sprzedaży, gdyż tam podane są namiary na stowarzyszenie, które opiekuje się Izbą Pamięci. Znaczki dostępne będą w kilku miejscach, aby możliwy był ich zakup niemal przez cały tydzień.
Zachęcamy zatem do zwiedzania wszystkich znaczkowych miejsc i przypominamy, że częścią turystycznej promocji obiektów są relacje, na które zawsze czekamy. Premiery kiedyś się skończą, więc materiałów nigdy za wiele. A tymczasem proponujemy zaplanowanie wizyty w Iłowie i zdobycie kolejnych znaczków, któe już na Was czekają.
2.04.2025
Dziś doskonała okazja, aby pomyśleć o turystycznym wypadzie na północny-zachód naszego kraju. Tym razem w ramach wycieczki znaczkowym szlakiem proponujemy zwiedzanie Świdwina i jego atrakcji turystycznych, w tym oczywiście miejscowego zamku, który właśnie doczekał się własnego znaczka turystycznego.
To drugi znaczek w województwie zachodniopomorskim w tym roku i zapewne nie ostatni, zważywszy na fakt, że to właśnie w tym województwie odbędzie się tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. My jednak już teraz zachęcamy do poznawania walorów turystycznych regionu i zdobywania kolejnych znaczków. Ten prezentowany powyżej już od dzisiaj powinien być dostępny w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej, od której proponujemy rozpocząć zwiedzanie Świdwina.
Życzymy Wam zatem niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania i zapraszamy do Świdwina.
Zamek w Świdwinie powstał pod koniec XIII w. na piaszczystej łasze rzeki Regi. Posiadał fosę, most zwodzony, parkan i czworoboczną wieżę. W 1384 r. Świdwin kupili Krzyżacy i nadbudowali okrągłą część wieży. W północnym skrzydle powstał refektarz i kaplica. Uruchomiono także mennicę, w której bite były srebrne denary. Następnymi zarządcami zamku byli Joannici. W czasie wojny 30. letniej zamek zdobyli Szwedzi. W ręce zakonu zamek wrócił dopiero po pokoju westfalskim. Wkrótce zamek został pozbawiony cech i funkcji obronnych, i przekształcony w reprezentacyjną rezydencję. W XIX w. stał się siedzibą państwowych instytucji, a od połowy lat 30. do 1945 r. mieściła się w nim szkoła dla żeńskiej sekcji nazistowskiej organizacji RAD. Obecnie zamek jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
1.04.2025
To mógłby być piękny dzień, aby zrobić Wam znaczkowego psikusa, ale przecież my jesteśmy poważnymi ludźmi i takich rzeczy nie robimy. Od niemal dwóch tygodni za to wdrażamy znaczkowe nowości i dziś kolejne z nich.
Miejsca, które dziś chcemy przedstawić, być może wielu z Was są już znane, ale czy to fakt, który wyklucza ich ponowne odwiedzenie. My twierdzimy, że to właśnie okazja, aby obiekty poznać jeszcze lepiej, nawet jeśli już kiedyś to zrobiliśmy. Zapraszamy Was dzisiaj do Frysztaka i do pobliskiej Stępiny.
SCHRON KOLEJOWY W STĘPINIE No. 1345
Jak zwykle szczegółowe opisy obiektów czy miejsc przedstawionych na znaczkach znajdziecie w naszym katalogu znaczków. Znaczki już zmierzają do miejsca przeznaczenia i podobnie jak w przypadku wczorajszych nowości, pojawią się w sprzedaży w ciągu 2-3 dni. Zachęcamy wszystkich aby czas oczekiwania na znaczki spędzić na odpowiednim ich promowaniu w mediach społecznościowych i na planowaniu przyszłych wycieczek. Możliwości w ostatnim czasie daliśmy wiele, więc zapewne każdy z turystów i kolekcjonerów znajdzie wśród nich coś dla siebie.
31.03.2025
Rozpoczynając nowy tydzień, kończymy marzec i w jego ostatnim dniu mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Tym razem przyszła kolej na znaczki w Małopolsce, więc nie przedłużając zbytnio, prezentujemy znaczkowe nowości z Ciężkowic.
Na powyższych znaczkach przedstawiono odpowiednio:
MAŁOPOLSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - CIĘŻKOWICE No. 1337
ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW - CIĘŻKOWICE No. 1338
Szczegółowe opisy obiektów przedstawionych na znaczkach znajdziecie w naszym katalogu znaczków. Kliknijcie więc powyższe linki, a traficie na podstronę każdego ze znaczków, a tam łatwo odnajdziecie linki do stron oraz adres punktu sprzedaży znaczków. Jednak z wycieczką i zakupem na razie jeszcze się wstrzymajcie. Znaczki dopiero dzisiaj wyruszyły w drogę, więc na miejsce dotrą z pewnością pod koniec tygodnia. Tymczasem możecie poświęcić chwilę na promowanie najnowszych krążków oraz na zaplanowanie przyszłej wycieczki do Ciężkowic. Cieszcie się znaczkami i zapraszamy do poznawania najnowszych znaczkowych miejsc.
29.03.2025

Dziś przedstawiamy kolejne szczegóły dotyczące XIII Spotkania Kolekcjonerów ZT wraz z niezbędnymi plikami. Tym razem spotykamy się w dniach 9-12 października w Zajeździe Saga, w miejscowości Pniewo koło Gryfina pod Szczecinem (woj. zachodniopomorskie). Na miejscu do naszej dyspozycji będzie duży parking, a tuż obok znajduje się całodobowa stacja benzynowa. Dojazd do Pniewa, oczywiście oprócz własnego automobilu, możliwy jest środkami komunikacji publicznej (do Gryfina kursują pociągi i autobusy, natomiast od Gryfina do Pniewa możliwy jest przejazd komunikacją autobusową i trwa około 10 minut spod dworca PKP w Gryfinie). Jednakże nie martwcie się, jeżeli natraficie na jakąś duża dziurę czasową w kursowaniu autobusów z Gryfina, to organizatorzy obiecują wtedy pomóc w dostaniu się na miejsce Spotkania.
Więcej informacji
28.03.2025
Ostatnio wiele czasu poświęciliśmy na relacje z Wielkopolski, w tym z Poznania. Nie mogło więc tego miasta zabraknąć wśród premierowych komunikatów tego tygodnia. Przedstawiamy zatem kolejny - trzynasty już znaczek z Poznania i wierzymy, że to nie koniec znaczkowych miejsc na mapie tego miasta.
Zapraszamy Was do zwiedzania obiektu pokazanego na znaczku i do poznawania historii Poznania. Dostępność tego znaczka jest w pewien sposób ograniczona harmonogramem zwiedzania, który znajdziecie na stronie Stowarzyszenia "Pododcinek Północ", które opiekuje się schronem, ale wierzymy, że wszyscy zainteresowani zwiedzaniem, znajdą do tego idealną okazję.
Udało nam się natomiast ustalić, że jutro tj. 29 marca w schronie będą prowadzone prace porządkowe, więc osoby chętne mogą skorzystać z okazji i umówić się na zwiedzanie. Dalsze terminy wykazane są już w kalendarium zwiedzania i gwarantujemy Wam, że atrakcji wtedy nie zabraknie.
Krótką charakterystykę schronu znajdziecie poniżej, a my tradycyjnie zapraszamy do jego zwiedzania, publikowania relacji i promowania obiektów wyróżnionych znaczkiem turystycznym.
PRUSKI SCHRON PIECHOTY I2 IVA W POZNANIU No. 1340
Pruski schron Piechoty I2IVa zbudowany został w latach 80. XIX wieku. Schron był częścią pruskiego systemu obronnego, mającego na celu ochronę granic i utrzymanie kontroli nad terytorium. Jego konstrukcja była typowa dla tego okresu, z 6 kazamatami zaprojektowanymi do zapewnienia maksymalnej ochrony żołnierzom. Modernizacja schronu przed I wojną światową była odpowiedzią na zmieniające się potrzeby militarne, a jego zajęcie przez powstańców w 1918 roku podkreślało rolę obiektu w lokalnych zmaganiach o niepodległość. W dwudziestoleciu międzywojennym schron zyskał nowe znaczenie, stając się miejscem schronienia dla najuboższych mieszkańców Poznania. W sierpniu 1939 r. dobudowano do niego schron obserwacyjno-bojowy, który pomieścił jeden ciężki karabin maszynowy wz. 30. W czasie II wojny światowej obiekt wykorzystywany był jako magazyn przez armię niemiecką, a podczas bitwy o Poznań w 1945 r. stał się jednym z kluczowych punktów oporu na północnym odcinku.
27.03.2025
Rozkręciliśmy się z premierami, ale chyba nie macie nic przeciwko temu, aby premiery ukazywały się codziennie. Dziś mamy świetną wiadomośc z Zarzecza, bowiem to właśnie pałac z tej miejscowości dołączył do znaczkowej idei. Pałac jest rzecz jasna obiektem zarządzanym przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a w jego wnętrzach mieści się muzeum. Pałac okala zabytkowy park, w którym na pewno doznacie wytchnienia podczas podróży znaczkowym szlakiem.
Prezentowany tutaj znaczek już powinien być na miejscu, ale ustaliliśmy, że na spokojnie zdobyć możecie go od piątku. Macie więc dodatkowy dzień na szczegółowe zaplanowanie wycieczki do Zarzecza, a nam będzie bardzo miło, jeśli zechcecie podzielić się z nami materiałami zebranymi podczas tej wyprawy. Zapraszamy zatem do zwiedzania i do dalszego propagowania znaczkowej idei.
PAŁAC DZIEDUSZYCKICH W ZARZECZU No. 1341
Muzeum Dzieduszyckich jest zamiejscowym oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Placówka ma charakter edukacyjny, a jej celem jest m.in. pokazanie fragmentu dziejów ojczystych poprzez pryzmat losów ludzi, ich dokonań i powiązań z regionem, który stanowi dzisiejsze polsko-ukraińskie pogranicze. Wielu przedstawicieli rodziny Dzieduszyckich wykazało się wspaniałą postawą obywatelską i patriotyczną (udział w powstaniach narodowych), a także zapisało się w relacjach wyznaniowych oraz narodowościowych pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Zarzecki pałac pełni funkcję Ośrodka Spotkań Międzynarodowych i Krajowych realizującego m.in. ideę pojednania obu narodów. Muzeum dzięki oryginalnemu wyposażeniu, które prezentowane jest w przywróconych do dawnej świetności wnętrzach zabytkowego pałacu, otoczonego zrewitalizowanym, romantycznym parkiem. Po ponad siedemdziesięciu latach miejsce to ponownie budzi podziw odwiedzających go gości, którzy mają okazję poznać fragment dziejów tej części polskiego ziemiaństwa, któremu absolutnie nie można zarzucić „próżniaczego trybu życia”.
26.03.2025
Zapewne zauważyliście już, że ten tydzień jest wyjątkowy. Oto trzecia wiosenna premiera i dwa kolejne, także wyjątkowe znaczki, które polecają się Waszej uwadze. Pamiętajcie jednak, że znaczki to pamiątka, dodatek i najbardziej liczy się turystyczny cel, jego zwiedzenie i poznanie, a dopiero później trofeum w postaci znaczka.
Na powyższych znaczkach przedstawiono:
ROTUNDA ŚWIĘTEGO GOTARDA W STRZELINIE No. 1343
Szczegółowe dane opisowe tych obiektów znajdziecie w naszym katalogu znaczków (wystarczy kliknąć powyższe linki). Znaczki natomiast zakupicie w Centrum Informacji Turystycznej i właśnie od tego miejsca polecamy rozpocząć wizytę w Strzelinie jeśli chcecie wiedzieć jakie obiekty najlepiej zobaczyć i na co szczególnie warto zwrócić uwagę. A jeśli rozpoczniecie zwiedzanie miasta w innym punkcie, to i tak finalnie traficie do CIT. Nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęć ze znaczkami i koniecznie pochwalcie się relacją z wycieczki do Strzelina w naszych mediach społecznościowych. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania, bo znaczki już na Was czekają.
25.03.2025
Dzisiaj przenosimy się do południowo-wschodniej części kraju, na obrzeża Ostrowca Świętokrzyskiego - do Częstocic gdzie znajduje się Pałac Wielopolskich mieszczący jeden z oddziałów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
To właśnie w tym miejscu już niebawem będziecie mogli zdobyć najnowszy znaczek turystyczny i przy okazji, a może przede wszystkim poznać dokładnie ten piękny budynek, jego historię i interesujące zbiory muzealne zgromadzone w pałacowych wnętrzach. Godny uwagi jest także przypałacowy park, który już wkrótce zazieleni się i da wytchnienie zwiedzającym.
Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi w czwartek lub piątek, dlatego, jeśli już stoicie w blokach startowych, wytrzymajcie jeszcze chwilę, przejrzyjcie internet, poczytajcie o prezentowanym dzisiaj obiekcie i włączcie się w promocję nowego znaczka w naszych mediach społecznościowych.
PAŁAC WIELOPOLSKICH W CZĘSTOCICACH No. 1339
Zabytkowy Pałac Wielopolskich w Częstocicach powstał pod koniec XIX w. dla Marii i Zygmunta Wielopolskich, ówczesnych właścicieli dóbr ostrowieckich. Po śmierci męża Maria Wielopolska sprzedała pałac Zakładom Ostrowieckim, które urządziły w nim resursę i hotel dla akcjonariuszy. W czasie II wojny światowej funkcjonował tutaj szpital dla rannych żołnierzy niemieckich, po wojnie pałac służył jako budynek szkoły, a od lat 60. XX w. jako siedziba muzeum. Od 2022 r., we wnętrzach z epoki oglądać można ekspozycje stałe i czasowe – między innymi wystawę porcelany z Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Dwukondygnacyjny budynek z okazałym portykiem kolumnowym zaprojektowany został w stylu eklektycznym. Jego front zdobią herby właścicieli pałacu – po lewej Wielopolskich i po prawej Laskich. Mimo długiej historii bryła pałacu nie została zmieniona i nadal wygląda tak, jak za czasów Wielopolskich. Pałac Wielopolskich otoczony jest zabytkowym parkiem z licznymi drzewami pomnikowymi.
24.03.2025
Wiosna w miniony weekend dała o sobie znać ze zdwojoną siłą, a to zawsze cieszy i pozwala naładować akumulatory. Z nowymi pokładami energii wkraczamy więc w nowy tydzień i na samym początku prezentujemy 3 znaczki turystyczne, które pozwolą Wam poznać miejscowość Pokój, a dokładniej tamtejszy zabytkowy park i jego historię oraz atrakcje. Nowe znaczki prezentują się następująco:
POMNIK ŚPIĄCEGO LWA - POKÓJ No. 1333
SALON WODNY/HERBACIARNIA - POKÓJ No. 1334
ŚWIĄTYNIA MATYLDY - POKÓJ No. 1335
Klikając powyższe linki, traficie na podstrony poszczególnych znaczków, a tam czekają na Was opisy pokazanych na znaczkach obiektów. Więcej dowiecie się na miejscu podczas zwiedzania i gorąco do tego zachęcamy, tym bardziej że pogoda sprzyja spacerom i ruchowi na świeżym powietrzu.
Znaczki natomiast już docierają do miejsca przeznaczenia i myślimy, że od środy/czwartku będą dostępne w sprzedaży. Jak zwykle zachęcamy wszystkich do zwiedzania, do udokumentowania swojego pobytu w Pokoju i do podzielenia się z innymi turystami relacją z tej wycieczki (np. w mediach społecznościowych lub przesyłając materiały na adres web@znaczki-turystyczne.pl). Niech to będzie nową tradycją i sposobem na promowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc i znaczków turystycznych. Tymczasem wszystkim życzymy udanego tygodnia, a zwiedzającym park w Pokoju niezapomnianych wrażeń i przepięknych wiosennych widoków.
22.03.2025

W ostatnim czasie wiele wysiłku wkładamy w utrzymanie miejsc sprzedaży znaczków. Niestety coraz częściej docierają do nas przykre sygnały, które stawiają nas pod ścianą i każą zastanowić się nad dalszym sensem znaczkowej idei.
Znaczki turystyczne to swego rodzaju nagroda dla zwiedzających, a nie przedmiot kolekcjonerski wpływający na miejsce w rankingach. Ideą znaczków turystycznych jest pokazanie atrakcyjnego turystycznie miejsca, jego poznanie (poprzez zwiedzanie), a następnie zakup znaczka, jako pamiątki. Niestety ta idea została wypaczona przez niektóre osoby, które próbują je zdobyć bez zwiedzania, zachowując się przy tym w sposób nieakceptowalny i roszczeniowy. A wszystko to robione jest aby połechtać własną próżność i trafić na szczyt listy kolekcjonerów lub by posiadać wszystko. Ale czy taki kolekcjoner to prawdziwy turysta, czy tylko zbieracz drewna.
Coraz więcej miejsc rezygnuje z udziału w inicjatywie, ponieważ grupa osób, dla których liczy się tylko potrzeba posiadania znaczka, niszczy jej pierwotne założenia. Rozumiemy różne sytuacje, także to, że nie wszystkie obiekty interesują Was turystów. Jednak czy w takim razie znaczki z tych miejsc musicie posiadać w kolekcji? Czy jeśli bilet wstępu do obiektu jest zbyt drogi musicie za wszelką cenę zdobyć dany znaczek? Czy musicie ostentacyjnie pokazywać zarządcom znaczkowych miejsc, że zwiedzanie Was nie interesuje i że liczy się tylko małe drewienko? Wreszcie czy fakt, iż posiadacie jedynie 99, a nie 100 Znaczków Kolekcjonera czyni Was gorszymi od innych? Odpowiedzcie sobie na te pytania, a być może wrócicie do korzeni znaczkowej idei.
Więcej informacji
21.03.2025
Na koniec tego pięknego wiosennego dnia mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość i powód, by odwiedzić Warszawę oraz Pałac Kultury i Nauki. Budowla ta skończy w tym roku 70 lat i w związku z tym jubileuszem, aby upamiętnić ten fakt, został wydany niniejszy znaczek okolicznościowy.
My przypomnimy jedynie, że to drugi rocznicowy znaczek dla PKiN, a poprzedni wydany został dokładnie 10 lat temu w 2015 roku. Można więc powiedzieć, że oto powstała kolejna znaczkowa seria.
Znaczek jest już dostępny w sprzedaży, zatem gorąco zachęcamy do jego zdobywania i do zwiedzania jubilata. A jeśli już dotrzecie na miejsce, to koniecznie zróbcie sobie fotkę z tym znaczkiem oraz z pałacowym Maxi Znaczkiem, który stoi w holu. Chętnie opublikujemy takie zdjęcia w naszych mediach społecznościowych, a jak wiecie to świetna promocja miejsca i znaczkowej idei.
ZO - 70 LAT PAŁACU KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE
Z okazji jubileuszu 70-lecia Pałacu Kultury i Nauki przypadającego na 2025 rok powstał wyjątkowy Znaczek Turystyczny (Okolicznościowy), będący częścią międzynarodowego programu kolekcjonerskiego. Symbolizuje on siedem dekad historii jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy i Polski, podkreślając jego architektoniczne piękno oraz kulturowe znaczenie. Znaczek przedstawia charakterystyczną sylwetkę Pałacu oddanego do użytku 22 lipca 1955 roku. To doskonała pamiątka dla miłośników historii, turystów i kolekcjonerów.
19.03.2025
Kolejny raz chcemy Wam przedstawić nowy znaczek turystyczny i tym razem przenosimy się w okolice Częstochowy, aby pokazać miejsce magiczne, choć niekiedy pomijane przez turystów nieświadomych tego, co kryje się nieco dalej od głównych szlaków.
„Jurajski Giewont” przykuwa uwagę wędrowców i mamy nadzieję, że również za sprawą tego znaczka, zwróci uwagę niejednego kolekcjonera. Opis miejsca znajdziecie poniżej, natomiast więcej szczegółów odsłuchacie z Audiobedekera, który lada chwila będzie gotowy do odsłuchania.
Znaczki już od jutra będą dostępne w sprzedaży, więc jeśli nie wiecie gdzie wybrać się w najbliższy weekend, to być może to właśnie jest idealna propozycja na przywitanie wiosny w terenie.
WZGÓRZE BIAKŁO W OLSZTYNIE K. CZĘSTOCHOWY No. 1336
Biakło to malownicze wzgórze położone na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wznoszące się na wysokość 361 m n.p.m. nad Olsztynem koło Częstochowy. Zbudowane z twardych wapieni skalistych, wyróżnia się charakterystycznym kształtem, który przywodzi na myśl słynny Giewont. Nic dziwnego, że nazywane jest „Małym Giewontem” lub „Jurajskim Giewontem”. Na jego szczycie, od 1993 roku, góruje żelazny, ażurowy krzyż – ustawiony przez pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia, w hołdzie Janowi Pawłowi II z okazji 15-lecia jego pontyfikatu. Ze szczytu można podziwiać panoramę rezerwatu Sokole Góry, majestatyczne ruiny zamku w Olsztynie oraz falujące wapienne wzgórza Jury. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzenia skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia. Biakło to nie tylko popularny cel wędrówek, ale także miejsce cenione przez miłośników wspinaczki skałkowej.
7.03.2025
Drodzy Kolekcjonerzy!
Mamy drobną aktualizację dotyczącą rozpoczętej pod koniec stycznia wyprzedaży znaczków okolicznościowych.
Otóż spośród 99 znaczków, które pierwotnie objęte były wyprzedażą, nakład siedemnastu już uległ wyczerpaniu. Zaznaczyliśmy to stosownym, a nawet kolorowym wpisem na naszej stronie (w wykazie znaczków) i wspominamy o tym byście przypadkiem nie sugerowali się danymi widniejącymi w apkach. Kolejne znaczki znikają w szybkim tempie, więc jeśli jeszcze zastanawiacie się nad ich kupnem, to zdaje się jest ostatni moment. A jeśli chcecie poczytać o wyprzedaży, to odsyłamy do artykułu ze stycznia >> w którym m.in. piszemy o niższej cenie wybranych znaczków. Warto też brać pod uwagę fakt, że przy zamówieniach powyżej 41 znaczków, przesyłka realizowana jest na nasz koszt.
6.03.2025
Za sprawą kolejnej znaczkowej premiery przeniesiemy się na chwilę nad zachodnią część polskiego wybrzeża. Ujście rzeki Regi w Mrzeżynie i tutejszy port morski polecamy Waszej uwadze podczas turystycznych wypadów.
Podstawowe dane na temat tego miejsca znajdziecie w poniższym opisie. Jeśli zaś chcecie zdobyć znaczek, musicie pamiętać, że czeka on na Was w pobliskim Trzebiatowie. Jest to więc świetna okazja, aby zwiedzić także to miasto.
Pokazany powyżej znaczek już czeka na pierwszych turystów, ale pamiętajcie, że Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie jest czynne od środy do niedzieli, więc warto mieć ten fakt na uwadze, planując zwiedzanie. Mamy nadzieję, że nowe znaczkowe miejsce przypadnie wszystkim do gustu i będziecie je chętnie odwiedzać, zwłaszcza podczas wakacyjnych wypraw znaczkowym szlakiem.
PORT MORSKI MRZEŻYNO - UJŚCIE RZEKI REGI No. 1332
Port morski w Mrzeżynie to ważne miejsce na mapie Pomorza Zachodniego. Jego historia sięga XV wieku, kiedy to w 1457 roku mieszkańcy Trzebiatowa, wspólnie z zakonnikami z pobliskiego klasztoru w Białobokach, zmienili bieg rzeki Regi. Dzięki temu ominęła ona jezioro Resko Przymorskie, a w nowym ujściu rzeki powstał port. Był on istotny dla handlu i rybołówstwa, co miało duży wpływ na rozwój okolicznych miejscowości. Obecnie port w Mrzeżynie pełni różne funkcje. Znajduje się tu marina, która może pomieścić 40 jachtów, oraz niewielka baza rybacka. Jest tu też basen remontowy, w którym można naprawiać i konserwować jednostki pływające.Spacerując po porcie, można zobaczyć kolorowe kutry rybackie i poczuć wyjątkową atmosferę nadmorskiej miejscowości. Port w Mrzeżynie łączy historię z nowoczesnością. Nadal pełni funkcję miejsca handlu i połowów, ale rozwija się również jako ośrodek turystyczny i żeglarski.
5.03.2025
Znaczkowe premiery w połowie tygodnia już chyba na dobre zagościły w naszym życiu, dlatego korzystając z okazji, że dzisiaj środa, przedstawiamy kolejne miejsce, które właśnie doczekało się własnego znaczka turystycznego.
Postać Witolda Pileckiego zapewne znacie, a jeśli nie, to właśnie macie możliwość, aby nadrobić zaległości. Pójdźmy jednak krok dalej i poznajmy innych członków rodziny Pileckich. Z pewnością pomoże w tym prezentowany dziś znaczek i Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, do którego odwiedzania szczególnie zachęcamy.
Krótką charakterystykę muzeum znajdziecie w poniższym opisie, a klikając poniższy odnośnik, traficie na stronę poświęconą ww. znaczkowi, gdzie dodatkowo znajdziecie linki do stron muzeum. Znaczek już dotarł do miejsca przeznaczenia i od dzisiaj czekać będzie na pierwszych turystów. Także raz jeszcze zapraszamy do zwiedzania i jak zwykle czekamy na Wasze relacje z wycieczki.
MUZEUM – DOM RODZINY PILECKICH W OSTROWI MAZOWIECKIEJ No. 1331
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Witoldowi Pileckiemu. Dlaczego to właśnie Ostrów Mazowiecka stała się miejscem upamiętnienia jednego z sześciu największych bohaterów II wojny światowej? Najważniejsze miejsca związane z młodością Pileckiego są obecnie poza granicami państwa polskiego (Rosja, Białoruś, Litwa), dlatego to właśnie dom jego teściów, jest idealny do pokazania losów Witolda i jego żony Marii – rodowitej Ostrowianki. Trudna historia tej rodziny została przedstawiona w ujęciu bardziej osobistym, niemal prywatnym. Muzealna wystawa jest portretem podwójnym. W dolnych salach widzowie mogą poznać losy Witolda, a jego żona gra rolę niemal drugoplanową. W historycznym domu rodzinnym Marii akcenty rozłożone są odwrotnie. Na wystawie zaprezentowano cenne pamiątki znajdujące się w zbiorach Muzeum, także te powierzone nam przez członków rodziny. Uzupełnienie wystawy stanowią eksponaty przekazane przez mieszkańców miasta. Dzieje Ostrowi Mazowieckiej oraz pobliskiego Komorowa są niezwykle istotnym kontekstem ekspozycji. Integralną częścią wystawy jest muzealny ogród, który został zaprojektowany na wzór dawnego ogrodu państwa Ostrowskich – rodziców Marii.
26.02.2025
Dzisiejszy komunikat to nie tyle premiera ile zapowiedź znaczka, który już niebawem trafi do sprzedaży. Przenosimy się więc ponownie do Wielkopolski, ale tym razem w jej zachodnią część, w okolice Leszna, a dokładnie do Włoszakowic. Tutaj w miejskim parku znajduje się bardzo ciekawy pałac i przekonacie się o tym, będąc na miejscu lub spoglądając na ów obiekt np. na zdjęciu satelitarnym. Oczywiście o wszystkim napisano także w poniższym opisie pałacu, więc jak zwykle polecamy jego lekturę.
Jeśli zaś chodzi o dostępność znaczka, to na razie trwają ustalenia w tej sprawie, ale w przyszłym tygodniu powinno się wszystko wyjaśnić, więc wyglądajcie komunikatu w tej sprawie na naszym profilu facebook. A tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, byście już teraz wpisali Włoszakowice na listę miejsc do odwiedzenia w tym roku. Zapraszamy.
PAŁAC SUŁKOWSKICH WE WŁOSZAKOWICACH No. 1329
Późnobarokowy pałac myśliwski we Włoszakowicach to unikatowa budowla wzniesiona na planie trójkąta w latach 1749-1751. Pałac stanął na terenie wyspy o pięciokątnym zarysie, w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się zamek Krzysztofa Opalińskiego. Włoszakowicki pałac został zbudowany w typowym dla tego rodzaju budowli układzie. W centrum pałacu znajduje się duża sala na planie trójkąta równobocznego, od której wychodzą drzwi do pozostałych gabinetów. Pierwotnie nakryty był kopułą, którą utracił jeszcze przed rokiem 1848. Aleksander Józef Sułkowski, będąc jednym z pierwszych polskich masonów, zaprojektował swoją letnią rezydencję na wzór trójkątnej kielni, symbolu wolnomularstwa. W podziemiach sali trójkątnej do dziś znajduje się sala terrarna, potocznie zwana masońską. To właśnie w niej miały się odbywać spotkania loży, natomiast jej ściany wyglądają jak wykute w skale. Dziś położony w malowniczym parku pałac jest siedzibę Urzędu Gminy i jest udostępniony do zwiedzania.
25.02.2025
Tym razem chcemy Was zaprosić do muzeum, o którego istnieniu być może nie mieliście pojęcia. Odwiedzając Oświęcim, mówi się głównie o Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednak to nie jedyna placówka muzealna w mieście. Jedną mieliście okazję poznać w ubiegłym roku, a dziś za sprawą znaczka turystycznego przedstawimy Wam powstałe w 2022 r. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Wiemy, że wizyta w tym muzeum to doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej w pozostałych oświęcimskich muzeach, ale mamy nadzieję, że poznacie tu także nowe fakty na temat historii Oświęcimia. Na miejscu znaczek dostępny będzie od 27 lutego. Czekamy zatem na Wasze relacje terenowe, komentarze zostawione na znaczkowej stronie i oczywiście zachęcamy do odwiedzania Oświęcimia.
MUZEUM PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ W OŚWIĘCIMIU No. 1330
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej powstało w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym około 200 metrów od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Placówka została otwarta 1 maja 2022 roku. Myślą przewodnią wystawy muzealnej jest ukierunkowanie na losy człowieka w zderzeniu z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz krótkie przedstawienie dziejów ziemi oświęcimskiej. Kluczowa część ekspozycji dotyczy okresu II wojny światowej i prezentuje bohaterskie działania mieszkańców tej ziemi, którzy z narażeniem życia własnego i niejednokrotnie swoich bliskich, udzielali wszelkiej pomocy więźniom obozu Auschwitz. Ekspozycja ma charakter multimedialny, z wiodącą rolą relacji świadków. Filmy wzbogacone są historycznym komentarzem narratora, zdjęciami i archiwalnymi dokumentami. Całość narracji uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych gablotach. Zlokalizowana przed budynkiem muzealnym ścieżka edukacyjna pn. „Ścieżka Superbohaterów”, składa się m.in. z rzeźb postaci dziecięcych. To wyjątkowe miejsce spotkania z historią, adresowane dla młodszych odbiorców.
21.02.2025
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024 ROKU - WYNIKI
W czwartek zakończyło się głosowanie w ramach konkursu na „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2024 roku”. Dziś pora zdradzić, który z dziesięciu znaczków biorących udział w drugiej turze głosowania okazał się tym najładniejszym.
Tegoroczne głosowanie, podobnie jak w latach ubiegłych składało się z dwóch tur. W pierwszej turze znaczkowi kolekcjonerzy wybrali 10 najładniejszych znaczków, które w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na „Liście zdobywców ZK”.
Nasze głosowanie to swego rodzaju zabawa dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Zaznaczyć jednak trzeba, że głosy oddawane na konkretne znaczki to indywidualny wybór internautów i kolekcjonerów, których gusta niejednokrotnie bardzo się różnią. Im więcej zatem zebranych głosów, tym większe szanse na to, że wybrany znaczkiem roku będzie krążek, który odzwierciedla gust większości głosujących.
Więcej informacji
13.02.2025
Aby jeszcze bardziej urozmaicić ten tydzień, pokażemy Wam dzisiaj nowy znaczek okolicznościowy. Jego powstanie to inicjatywa ojca Leszka, który będąc zakonnikiem Zgromadzenia Redemptorystów w Bardzie, dba także lokalnie o rozwój znaczkowej idei, co szczególnie przejawia się ilością znaczków dostępnych w klasztornym sklepiku.
Tym razem znaczek okolicznościowy poświęcony jest rocznicy obecności redemptorystów w Bardzie. Jeśli więc, mimo licznych okazji do poznania historii tego zgromadzenia zakonnego, jeszcze tego nie zrobiliście, to dziś macie okazję, aby to uczynić, tym bardziej, że opis zamieszczony poniżej nie jest zbyt obszerny.
Znaczek jest już dostępny w klasztornym sklepiku, więc jeśli tylko będziecie w okolicach Barda, to koniecznie tu zawitajcie.
ZO - 125 LAT OBECNOŚCI REDEMPTORYSTÓW W BARDZIE
Wiek XII to okres fundowania w Polsce bardzo licznych klasztorów. Również i Bardo dość wcześnie dostaje się w orbitę wpływów zakonnych. W 1189 do Barda przychodzą joannici, ale już w 1210 roku w miejsce joannitów pojawiają się augustianie. Natomiast w roku 1247 rozpoczynają swoją działalność w Bardzie cystersi. To oni w 1704 roku wybudowali obecną bazylikę, a następnie klasztor stojący do dzisiaj. Cystersi pracowali do 1810 roku, czyli do kasaty klasztorów w państwie pruskim. Od tego roku pracę duszpasterską w Bardzie podjęli księża diecezjalni. Aż w roku 1900 przybyli tutaj redemptoryści, najpierw austriaccy, a następnie niemieccy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej bardzkie sanktuarium przejmują redemptoryści polscy. Pierwszym polskim redemptorystą w Bardzie był o. Ludwik Frąś, któremu przypadło trudne zadanie, przekonanie przybyłych Polaków na te ziemie, że Bardo jest starym polskim sanktuarium i tutaj powinni pielgrzymować. Udało mu się to znakomicie. Do dzisiaj pracują tutaj redemptoryści.
12.02.2025
W połowie tygodnia mamy kolejną znaczkową premierę i tym razem nowym znaczkiem chcemy skierować Waszą uwagę na Habsburską Osadę Gospodarczą „U początków Wisły” w Wiśle. O wspomnianej atrakcji turystycznej piszmy poniżej, natomiast dokładniejsze dane znajdziecie na internetowej stronie osady. Z innych dane, które są dla Was istotne, mamy jeszcze datę wprowadzenia znaczka do obiegu. Na miejscu znaczek dostępny będzie od 14 lutego.
Możecie zatem już teraz planować swój pobyt w Wiśle, a kto wie, może i w ramach ferii zimowych uda się komuś odwiedzić ten obiekt. My jak zawsze czekamy na Wasze relacje.
HABSBURSKA OSADA GOSPODARCZA „U POCZĄTKÓW WISŁY" W WIŚLE No. 1325
Oba budynki tworzące Habsburską osadę gospodarczą „U początków Wisły” powstały pierwotnie w czasach panowania Habsburgów. Pierwszy to autentyczna masztal, wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku na Wątrobnym – przysiółku położonym na stokach Baraniej Góry nad doliną Białej Wisełki. Ten gospodarczy budynek prezentuje styl alpejski spopularyzowany wtedy w całej Europie. Wskazują na to ozdobne oszalowanie deskami na nakładkę, balkon z elementami snycerki i profilowane obramienia okien. Pierwotnie dach nakryty był szyndziołami czyli gontem. Drugi budynek jest repliką tzw. służbówki z Zadniego Gronia nad Czarną Wisełką, gdzie w 1906 r. wzniesiono modrzewiowy zameczek myśliwski dla pary arcyksiążęcej Izabeli i Fryderyka Habsburgów. Oficyna była mieszkaniami dla robotników, a później personelu pomocniczego zamku. Także ona prezentuje styl alpejski. Budynek służbówki rozebrano podczas remontu zamku na początku XXI wieku. Ocalałe fragmenty zostały wykorzystane podczas wznoszenia repliki w 2023 roku. Można je zobaczyć wewnątrz budynku.
11.02.2025
W minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2024 roku i tak jak pisaliśmy w pierwszym komunikacie, dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze.
Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie poniżej i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Abyście się niczym nie sugerowali, tradycyjnie znaczki te umieściliśmy zgodnie z ich numeracją.
Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK. Wszelkie głosy przesłane przez osoby spoza listy, będą ignorowane.
Więcej informacji
07.02.2025
Kiedy w grudniu minionego roku wydaliśmy Noworoczny Znaczek Turystyczny z patronem 2025 roku, uznaliśmy, że musicie dokładniej poznać tę postać. I być może część z Was sięgnęło po życiorys Reymonta lub jego twórczość. Dziś natomiast mamy dla Was propozycję bardziej turystyczna, czyli zwiedzanie miejsca, z którym związany był ten wybitny Polak.
Przedstawiamy zatem pierwszy w 2025 roku znaczek turystyczny poświęcony Izbie Pamięci Władysława Reymonta, która znajduje się w miejscowości Kołaczkowo leżącej w pobliżu Wrześni. O samym miejscu przeczytacie w poniższym opisie, natomiast ciekawe wątki z życia pisarza poznacie, odwiedzając Kołaczkowo i zwiedzając ten znaczkowy obiekt.
Tradycyjnie zachęcamy do tego, abyście udokumentowali Waszą wizytę i pochwalili się tym w naszych mediach społecznościowych. Dzięki temu więcej osób dowie się o tym miejscu i znaczku turystycznym. A tymczasem cieszcie się pierwszym znaczkiem i planujcie wizytę w Kołaczkowie. Znaczek już czeka na pierwszych zdobywców.
IZBA PAMIĘCI WŁADYSŁAWA REYMONTA W KOŁACZKOWIE No. 1328
Izba Pamięci Władysława Reymonta to miejsce poświęcone życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureata literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi". Znajduje się ono na pierwszym piętrze zabytkowego pałacu w Kołaczkowie, w powiecie wrzesińskim, gdzie Reymont mieszkał w latach 1920–1925. Nabył go w roku 1920 wraz z przyległymi terenami. W pałacu spędził zresztą ostatnie lata swojego życia, angażując się w rozwój i zarządzanie majątkiem. Izba Pamięci została urządzona w części pomieszczeń pałacu. Gromadzone są w nich liczne pamiątki związane z literatem. Ekspozycja obejmuje kopie listów i kart pocztowych pisanych przez Reymonta, dokumenty ilustrujące starania związane z zakupem Kołaczkowa, plan majątku oraz dokumenty dotyczące jego zarządzania. W jej skład wchodzą także tomy dzieł pisarza, znaczki, kartki pocztowe, fotografie przedstawiające wnętrza biblioteki oraz gabinetu w warszawskim mieszkaniu pisarza, widok altany w parku i alei grabowej.
1.02.2025
Na ten komunikat przyszło Wam czekać nieco dłużej niż zwykle, ale już dziś możemy zdradzić jakie znaczki okolicznościowe kryły się pod pozycjami 140, 142 i 143. Wizerunki tych znaczków przedstawiamy poniżej, podobnie jak ich opis.
Znaczki okolicznościowe promujące akcję „Góry Otwarte Dla Wszystkich” organizowaną przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych - partnera Uniwersytetu Liderów. Do wykonania projektów zaproszono kilkoro absolwentów z trzech edycji Uniwersytetu Liderów. Autorzy prac (projekt i zdjęcie umieszczone na przywieszce) to: Amelia Wieczorek i Karol Pawlak, Dawid Mazurek i Aleksandra Ziętara, Oliwia Kapysz i Kinga Rybiałek. Projekt „Góry Otwarte Dla Wszystkich” to próba przełamania barier i ograniczeń oraz ciekawy sposób na wyciągnięcie ludzi z domów. To także próba pokazania gór osobom starszym lub z niepełnosprawnościami. Projekt realizowany jest także przez zwiększenie dostępności górskich tras turystycznych dla niepełnosprawnych, szkolenia wolontariuszy i przewodników.
Jeśli zainteresował Was ten temat, to zachęcamy do poszukiwania dalszych informacji na stronach organizatorów. Pozostałe informacje o dostępności znaczków, dostępne na ich stronach w katalogu znaczków.
31.01.2025
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024 ROKU
Od kilkunastu dni otrzymujemy zapytania w sprawie kolejnego plebiscytu na najładniejszy znaczek roku. To internetowe głosowanie od lat rozpoczyna turystyczny rok i jest swego rodzaju rozrywką dla turystów przygotowujących się do kolejnego sezonu.
Od zeszłego głosowania zmieniliśmy nieco jego zasady i jako, że doskonale sprawdziła się ta formuła, także w tym roku będzie miała zastosowanie i głosowanie w każdej turze będzie trwało dokładnie 10 dni. Pozostałe zasady znajdziecie poniżej.
To już jedenasta edycja głosowania, w której wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.
Więcej informacji
30.01.2025
Drodzy Kolekcjonerzy!
Dla podkreślenia rangi ważnych wydarzeń i przyciągnięcia uwagi do tych wyjątkowych akcji, od początku istnienia idei ZT oferowaliśmy Wam Znaczki Okolicznościowe. Jednak zapewne zauważyliście, że nadszedł czas na zmiany – ustępujemy miejsca nowym wydaniom, a Wy macie niepowtarzalną okazję uzupełnić swoją kolekcję!
Znaczki starsze niż 4-letnie (ZO z numerami 1–100) będą w wyprzedaży w wyjątkowej cenie 7 zł za sztukę. Znaczki te będą dostępne do wyczerpania zapasów – po wyprzedaży nakładu, nie będzie już możliwości ich zakupu w bieżącej sprzedaży, a jedynie na zamówienie w jednorazowej akcji w listopadzie, ale już w aktualnej cenie.
Przypominamy, że nie wszystkie znaczki są aktualnie dostępne w sprzedaży. Znaczka nr 13 "WOŚP" nie ma w sprzedaży, bo był to znaczek limitowany i od dawna widnieje jako niedostępny. Informacje o dostępności znaczków podane są w polu "Miejsce sprzedaży".
Znaczki wydane od stycznia 2021 roku (ZO od numeru 101) pozostają w sprzedaży na dotychczasowych zasadach i w dotychczasowych cenach. Znaczki z październikowych Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów ZT (numery: 8, 12, 16, 24, 35, 48, 62, 75, 100) będą dostępne na zamówienie po każdym jesiennym spotkaniu – kontynuujemy tradycję tego wydarzenia.
Znaczki Okolicznościowe nie wymagają potwierdzeń – możecie zamawiać je swobodnie, według własnego uznania. Zachęcamy do zamówień i uzupełnienia archiwalnych ZO.
29.01.2025
Chodzą słuchy, że XIII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystyczne może okazać się pechowe. Dlaczego? Ponieważ organizacja spotkania została przekazana zgodnie z sugestią Zbyszka na spotkaniu w Nysie w ręce Kolekcjonerów. My Organizatorzy podjęliśmy już jednak wszystkie środki zaradcze na pecha, tj. czarny kot został wyprany i jest już biały, a teraz polujemy na kominiarza ……, więc nie musicie się bać i śmiało planujcie do nas przyjechać!

Gdzie tym razem odbędzie się spotkanie? Dobre wiatry skierowały nas na zachód, na prawy brzeg Odry w okolice tzw. Krzywego Lasu, który nawet doczekał się znaczka turystycznego (nr 1275). Rejon niezwykle ciekawy a rzadko odwiedzany przez turystów z innych stron Polski. Odrę będziemy mogli podziwiać z wieży widokowej w Widuchowej, może odwiedzimy również najbardziej wysunięty na zachód punkt Polski.
Chcemy też Wam opowiedzieć o miejscach, gdzie „raki zimują”, co mieszkańcy Morynia potraktowali dosłownie i na rynku postawili pomnik tego skorupiaka. Tam też możemy również doświadczyć spotkania z mieszkańcami plejstoceńskiej epoki lodowcowej, którzy chętnie pozują dla spacerujących wzdłuż jeziora. Polecamy również wizytę w Chojnie z jej zabytkami. Wymienione miejscowości położone są w pobliżu Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, który słynie z wrzosowisk cedyńskich, a październik jest świetnym miesiącem do podziwiania ich piękna. W bliskiej i dalszej okolicy są też miejsca, gdzie możecie zdobyć kolejne znaczki turystyczne do kolekcji tj. Puszcza Bukowa, ogrody w Glinnej i Przelewicach, muzeum w Moryniu czy też atrakcje miejskie w Szczecinie i Pyrzycach.
Zakwaterowani będziemy w Pniewie koło Gryfina, w zajeździe Saga, który położony jest tylko 2 km od ww. Krzywego Lasu (pół godzinki leniwego spaceru). Termin spotkania to oczywiście drugi tydzień października (9-12.10.2025). Szczegóły dotyczące kwestii organizacyjnych będą zamieszczone w komunikacie nr 2, który już wkrótce. Prosimy do tego czasu nie męczyć pytaniami osób prowadzących znaczki turystyczne. Jednak już teraz prosimy Was o przemyślenie i zaplanowanie uczestnictwa, ponieważ formuła organizacyjna związana z poniesieniem kosztów spotkania będzie trochę inna niż na dotychczasowych zlotach.
Zapraszamy
Małgosia i Mariusz
9.01.2025
Wojna na Ukrainie trwa już niemal trzy lata i prawie od samego jej początku mamy w sprzedaży Charytatywny Znaczek Turystyczny (a nawet dwa, bo w roku 2023 powstał drugi znaczek z serii). Jako kolekcjonerzy podeszliście do tego tematu bardzo pozytywnie i kolejny raz pokazaliście, że można połączyć pasję kolekcjonerską z chęcią niesienia pomocy. Wszystko jednak ma swój początek i koniec, wydana seria znaczków charytatywnych dobiega końca.
Informujemy Was o tym głównie dlatego, że kończy się pula wspomnianych wyżej znaczków i jeśli ktoś do tej pory jeszcze się wahał czy mieć je w swoim zbiorze, to teraz jest czas aby się zdecydować ostatecznie, ponieważ wraz ze sprzedaniem ostatniego znaczka nie będzie już możliwości, aby nabyć go w centrali. Jeśli zatem nie macie wspomnianych znaczków w kolekcji, a chcecie je mieć, to nie ma na co czekać. Minimalny koszt Charytatywnego Znaczka Turystycznego to 20 zł.
Można go zamówić wyłącznie drogą e-mail na adres info@znaczki-turystyczne.pl. Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, który Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Składając zamówienie podajemy dane osoby zamawiającej wraz z adresem, deklarujemy kwotę jaką chcemy wpłacić i obowiązkowo podajemy numer telefonu. Prosimy nie wpłacać pieniędzy z góry na nasze konto firmowe, tylko oczekiwać na wiadomość zwrotną z fakturą, w której podamy wszelkie niezbędne dane. Po otrzymaniu należności na nasze konto przesyłka zostanie wysłana w ciągu 5 dni roboczych.
30.12.2024
Dotarliśmy już prawie do końca tego roku i aby nieco urozmaicić Wam czas, postanowiliśmy zrobić jeszcze jedną znaczkową premierę. Tym razem przedstawiamy trzy nowe znaczki kolekcjonera, które przedstawiają kolejne nieistniejące zamki i pałace w Polsce.
Wspominaliśmy o tym kilkukrotnie i tym samym informujemy, że seria ta tym samym została zakończona. Mimo jeszcze wielu obiektów, które mogłyby zostać ujęte w ramach tej serii, nie podejmujemy się jej kontynuacji. Na chwilę obecną istnieje za mało materiałów na ich temat, a my chcemy przedstawić nie tylko wygląd obiektu, ale jego historię, a do tego potrzeba wielu danych.
Kończąca się seria była w głównej mierze tworzona przez Was turystów i kolekcjonerów. To Wy wytypowaliście większość obiektów, a listę wraz z materiałami graficznymi i opisami skompletowała Dana. Z kolei większość opisów to dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która nie raz musiała stworzyć coś z niczego. Nasza rola ograniczała się do weryfikacji obiektów pod kątem merytorycznym, głównie graficznym. Wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych znaczków serdecznie dziękujemy za trud włożony w poszukiwanie danych i złożenie całości do publikacji. Mamy nadzieję, że ta licząca 27 znaczków seria wielu z Was pomogła poznać architektoniczne perełki, których już nigdy nie zobaczycie na własne oczy.
Mimo chęci kontynuacji serii stwierdziliśmy, że nie ma sensu brnąć na siłę w ten temat. Jest jeszcze tyle innych motywów, które możemy przedstawić na znaczkach kolekcjonera, że to właśnie im postanowiliśmy poświęcić kolejne znaczki. Jednak o tym dowiecie się w swoim czasie. Na tę chwilę mamy 150 znaczków kolekcjonera, czyli o 6 więcej niż posiadają czołowi polscy kolekcjonerzy. Mamy więc 2 może 3 miesiące na to, aby dokładnie przemyśleć tematykę kolejnej serii i zająć się jej tworzeniem. I tym razem nie zdradzimy Wam, co będzie tematem kolejnych ZK. Niech to będzie niespodzianka i zachęta do dalszego zbierania znaczków turystycznych i udziału w grze kolekcjonerskiej.
18.12.2024
Tym razem pora na premierę zapowiadaną przed tygodniem i będzie to nie byle jaka premiera, bo od razu potrójna i w dodatku w takim rejonie kraju, który coraz częściej ostatnio odwiedzacie. Zapraszamy Was zatem do poznania Dukli i turystycznych atrakcji położonych w pobliżu tego miasteczka. Najnowsze znaczki wskazują następujące atrakcje turystyczne:
WIEŻA WIDOKOWA NA CERGOWEJ - BESKID NISKI No. 1323
PUSTELNIA ŚW. JANA Z DUKLI W TRZCIANIE No. 1324
Opisy poszczególnych miejsc, jak zawsze znajdziecie, klikając w powyższe linki. Przeniosą Was one na podstrony konkretnych znaczków, gdzie znajdziecie wszystko, co niezbędne do planowania podróży i zdobycia tychże znaczków.
Znaczki natomiast już docierają do Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli, gdzie będą czekały na swoich zdobywców i jak tylko trafią do sprzedaży, poinformujemy Was o tym na łamach naszego profilu na Facebooku. Śledźcie zatem kolejne doniesienia, a tymczasem już możecie dodać Duklę do listy miejscowości godnych odwiedzenia. Z chęcią opublikujemy relacje z tej wycieczki i mamy nadzieję, że nie będziemy musieli na to zbyt długo czekać, wszak aura do zwiedzania jest idealna.
12.12.2024
Na tę premierę czekaliście od dawna, dopytując, jaki to znaczek kryje się pod numerem 1312. Dziś już wszystko jest wiadome i tym samym wypełnia się kolejna luka w znaczkowej numeracji. Tym samym jako propozycję wycieczki polecamy Wam Świętokrzyski Park Narodowy, gdzie prezentowany właśnie znaczek czeka na swoich pierwszych zdobywców.
Najważniejsza informacja jest taka, że znaczek w tej chwili dostępny jest w siedzibie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Jeśli chcecie go zdobyć, musicie tak zaplanować swoją wizytę w Parku, by po znaczek trafić w godzinach urzędowania biura. Wierzymy, że jest to sytuacja przejściowa i wraz z dalszym rozwojem infrastruktury turystycznej będziemy mogli zaproponować kolejne miejsce sprzedaży znaczków.
Tymczasem polecamy Wam zapoznanie się z opisem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jaki zamieściliśmy poniżej. Dowiecie się z niego podstawowych faktów na temat historii Parku i jego przyrodniczych atrakcji. Jeśli natomiast szukacie dokładniejszych danych, to koniecznie musicie odwiedzić parkową stronę internetową i profil na Facebooku, do czego również zachęcamy.
ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY No. 1312
Świętokrzyski Park Narodowy powstał 1 kwietnia 1950 r. jako trzeci park narodowy w Polsce. Jest on parkiem typowo leśnym, którego lasy stanowią blisko 95% całej powierzchni. Jego obszar obejmuje najbardziej charakterystyczny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym fragment Gór Świętokrzyskich. Jedną z najważniejszych atrakcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego obok Łysicy wraz ze wschodnim jej wierzchołkiem Skałą Agaty – najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, jest również gołoborze na Łysej Górze. Swoją powierzchnią obejmuje Pasmo Łysogórskie ze szczytami: Łysicą i Łysą Górą. Ponadto, wschodnią częścią Pasma Klonowskiego ze szczytami: Miejską Górą, Psarską Górą i Bukową Górą, część Pasma Pokrzywiańskiego z Chełmową Górą, część Doliny Wilkowskiej i Dębniańskiej oraz eksklawę leśną Serwis-Dąbrowa, Las Grzegorzowicki oraz Skarpę Zapusty.
9.12.2024
Pora dobrą informacją rozpocząć kolejny tydzień tego roku. Tym razem w iście ekspresowym tempie udało się wykonać i wyprodukować Noworoczny Znaczek Turystyczny, który od lat jest jednym z bardziej oczekiwanych wydawnictw znaczkowych. Jak głosi definicja z naszego słowniczka pojęć, Noworoczny Znaczek Turystyczny (NZT) wydawany jest z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Pierwotnie zastępował on kartkę z życzeniami noworocznymi i w Czechach wysyłany był do ZMT. Dla kolekcjonerów znaczek ten jest urozmaiceniem kolekcji. Od pewnego czasu w Polsce NZT pełni funkcję edukacyjną wskazując ważne dla kraju osoby i wydarzenia, którym poświęcony będzie nadchodzący rok.
O NZT piszemy nie bez powodu. Wkrótce rozpoczynamy świąteczną przerwę i w związku z tym na pewien czas wstrzymujemy wysyłki (pisaliśmy o tym w ostatnim komunikacie). Macie więc jeszcze kilka dni, aby zamówić ten znaczek w tym roku i cieszyć się nim podczas świątecznego odpoczynku. Na zamówienia czekamy tylko do 15 grudnia, a po tym terminie zamówienie tego i innych znaczków będzie możliwe dopiero w pierwszych dniach stycznia.
A tymczasem przedstawiamy Noworoczny Znaczek Turystyczny i patrona roku, który towarzyszyć nam będzie przez cały nadchodzący rok.
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2025
Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem m.in. Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskej. Obwieszczenie sejmowe jak co roku pomogło nam wybrać naszego patrona roku, którym został Władysław Stanisław Reymont. Jemu właśnie poświęcony jest Noworoczny Znaczek Turystyczny 2025. Dodatkowo w 2025 roku przypada 100. rocznica śmierci tego wybitnego twórcy, laureata Nagrody Nobla i m.in. dlatego warto bliżej poznać tę osobistość.
Władysław Stanisław Reymont to pisarz, prozaik i nowelista. Urodził się 1867 r. w niewielkiej wsi Kobiele Wielkie k. Radomska. W młodości odmówił uczęszczania do szkół, a później często zmieniał nie tylko zawody, ale również miejsca zamieszkania. Ostatecznie ukończył szkołę krawiecką, a następnie przyłączył się do wędrownej trupy aktorskiej. Początkowe prace Reymonta to wiersze i zapiski z codzienności, a później opowiadania i nowele. Po napisaniu reportażu „Pielgrzymka na Jasną Górę” nabrał wiatru w żagle i napisał 4 duże powieści, które na stałe weszły do historii literatury. Podczas swojej literackiej twórczości Reymont był autorem wielu tytułów, przy czym w historii literatury zapisał się jednak głównie jako autor „Ziemi obiecanej” oraz „Chłopów”, za których w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Reymont zmarł w Warszawie 5 grudnia 1925 roku. Utwory Reymonta tłumaczone były na kilkanaście języków. W jego dawnym majątku w Kołaczkowie k. Wrześni znajduje się obecnie Izba Pamięci poświęcona jego osobie i twórczości.
29.11.2024
Grudzień tuż, tuż, a to czas aby poinformować wszystkich o planach związanych z końcem roku i o pauzie wysyłkowej, którą planujemy w związku z przerwą w produkcji znaczków.
W tym roku zamówienia zarówno dla miejsc znaczkowych jak i dla indywidualnych turystów realizujemy do 15 grudnia. W nowym roku natomiast wznawiamy wysyłki od 2 stycznia. Jeśli chodzi o zamówienia nowych wzorów znaczków dla miejsc znaczkowych, to wszystkie zamówienia złożone od 15 do 31 grudnia będą realizowane w pierwszych dniach stycznia.
Turystów i kolekcjonerów prosimy o wcześniejsze przemyślenie świątecznych prezentów. Jednocześnie zaznaczamy, że tradycyjnie na koniec grudnia planujemy wydanie Noworocznego Znaczka Turystycznego, który dostępny będzie od stycznia. Jeśli więc nie macie pilnych zamówień, to choćby z tego względu warto poczekać do stycznia.
27.11.2024
W lutym 2020 roku powstał pierwszy znaczek turystyczny w Krotoszynie, a dziś dołączają do niego dwa kolejne. I właśnie o tym chcemy dzisiaj napisać, a tym samym zachęcić Was do zwiedzania Krotoszyna.
Tym razem na znaczkach pojawiły się wizerunki miejscowych kościołów. O ich historii przeczytacie w opisach na podstronach danego znaczka, do których linki publikujemy poniżej.
KOŚCIÓŁ ŚW. FABIANA I ŚW. SEBASTIANA W KROTOSZYNIE No. 1320
BAZYLIKA ŚW. JANA CHRZCICIELA W KROTOSZYNIE No. 1321
Nic jednak nie zastąpi osobistej wizyty na miejscu i zobaczenia tych obiektów wraz z wyposażeniem na własne oczy. O historii krotoszyńskich kościołów z pewnością dowiecie się także w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, które co prawda nie ma własnego znaczka, ale prowadzić będzie sprzedaż ww. znaczków z wizerunkami kościołów. Znaczki w muzeum dostępne będą od piątku 29 listopada.
A jeśli planujecie zwiedzanie Krotoszyna w weekendy, koniecznie zapoznajcie się z godzinami dostępności muzeum, które nie w każdy weekend jest otwarte. Jesteśmy jednak przekonani, że każdy znajdzie do zwiedzania odpowiednią porę i już wkrótce prezentowane powyżej znaczki zasilą Wasze kolekcje. Po zwiedzaniu koniecznie prześlijcie nam swoją relację, byśmy w ten sposób mogli zachęcić innych do zwiedzania Krotoszyna i całej południowej Wielkopolski.
22.11.2024
W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka zapytań w sprawie znaczkowych pieczątek, których jak zauważyliście, od dobrych dwóch lat nie mamy już w ofercie. Rozważamy jednak częściowe powrócenie do tematu na innych zasadach i dlatego chcielibyśmy poznać teoretyczne zainteresowanie tematem z Waszej strony. Dlatego też dzisiaj wstawiamy ten temat na naszą tablicę FB i prosimy o komentarz tylko tych z Was, którzy byliby zainteresowani wyrobieniem sobie takiej pieczątki.
Tym razem chcemy pieczątki zrobić na innych zasadach, bo nie ukrywamy, że już nie jesteśmy w stanie zaproponować Wam dobrej oferty cenowej. Projekt nadal wykonywalibyśmy dla Was my, natomiast wyrobem pieczątek zająłby się albo jeden wybrany wykonawca (jeśli zrobi to kompleksowo i zaproponuje atrakcyjną cenę), albo każdy z zainteresowanych musiałby takiego wykonawcę znaleźć sam (np. w swojej miejscowości). Oczywiście pliki z projektem przekazalibyśmy do wykorzystania i określilibyśmy parametry pieczątek. Teraz zastanawiamy się jedynie nad tym, czy w ogóle jest sens cokolwiek rozpoczynać i ustalać, i czy znajdzie się odpowiednia grupa chętnych, by rozpocząć dalsze rozmowy. Napiszcie w komentarzu „jestem zainteresowany”, a będziemy w stanie oszacować zapotrzebowanie na pieczątki. Na komentarze czekamy do końca weekendu.
18.11.2024
Najwyższy czas rozpoczać kolejny listopadowy tydzień i tym razem zrobimy to w sposób, który najbardziej lubicie, czyli znaczkową premierą. A żeby było jeszcze ciekawiej, to od razu przedstawimy dwa znaczki z Podkarpacia, a dokładniej z miejscowości Frysztak.
Jeśli jeszcze nigdy nie byliście we Frysztaku, to właśnie macie okazję dokładniej go poznać, a znaczki, które chcemy Wam dzisiaj zaprezentować, dotyczą następujących obiektów.
KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP WE FRYSZTAKU No. 1318
FIGURA ŚW. FLORIANA WE FRYSZTAKU No. 1319
I tu od razu ważna informacja. Znaczki dziś jeszcze są w drodze do celu, ale w ciągu 2-3 dni trafią do umówionych punktów sprzedaży i będą dostępne dla turystów. Nie wyrywajcie się więc z wycieczką, a najlepiej śledźcie komentarze pod dzisiejszym postem na Facebooku. Tam też zostanie wstawione info o dostępności znaczków.
Informację wstawi o. Leszek, który jest inicjatorem powstania tych znaczków. A działo się to tuż po naszym Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, po którym jak wiecie, Leszek przez miesiąc był w rozjazdach i oprócz zwiedzania znaczkowych miejsc, promował znaczkową ideę. Za najnowsze znaczki Leszkowi w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy i zachęcamy wszystkich, by opowiadali o znaczkowej idei w miejscach, które odwiedzacie. Jeśli natomiast chcecie już teraz poznać przedstawione na znaczkach obiekty, to koniecznie użyjcie powyższych odsyłaczy, które przeniosą Was na podstrony znaczków, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje.
31.10.2024
Kolejowym akcentem zaczynaliśmy ten miesiąc i taką samą tematyką go kończymy. Kto z Was był na Spotkaniu Ogólnopolskim, temu zapewne obiła się o uszy informacja o pracach nad znaczkiem, który właśnie widzicie. Ci z Was, którzy w Podlesicach nie byli, właśnie dziś mają niespodziankę. Wszyscy natomiast mają kolejną okazję do tego, aby odwiedzić Bardo i obejrzeć tunel, który właśnie doczekał się swojego znaczka.
Trzeba tu wspomnieć, że inicjatorem powstania tego znaczka okolicznościowego jest ojciec Leszek z Barda, wielki miłośnik kolei, propagator znaczkowej idei i rzecz jasna znaczkowy kolekcjoner. Dziś Leszek kolejny raz zaprasza Was do Barda i mamy nadzieję, że z tego zaproszenia skorzystacie. Znaczki do sprzedaży trafią w przyszłym tygodniu, także od poniedziałku 4 listopada śmiało możecie odwiedzać Bardo i tamtejszy sklepik klasztorny, a przy okazji odwiedzić miejscowy dworzec kolejowy i zerknąć na tunel, który pokazaliśmy na najnowszym znaczku.
ZO - 150 LAT TUNELU KOLEJOWEGO W BARDZIE
Tunel kolejowy w Bardzie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Kolej do Barda dotarła w roku 1872. Przeszkodą do dalszej realizacji linii kolejowej w stronę Kłodzka i dalej do Międzylesia była góra, którą nazywano Prause Berg, Tunnelberg a dzisiaj Tunelowa Góra (373 m n.p.m). Nazwę Tunelowa Góra zaczęto używać od chwili budowy tunelu. Przez dwa lata budowano tunel. Budowali go włoscy kamieniarze. Pierwszy pociąg próbny przez tunel przejechał 16.08.1873 roku. Jednak dopiero od 1874 roku regularnie zaczęły jeździć pociągi. Tunel liczy 364 metry długości. Został zaprojektowany jako szerszy i przeznaczony na dwa tory. Dwutorowy ruch pociągów w jednym tunelu odbywa się do dziś. Warto wiedzieć, że w połowie XIX wieku właściciel pobliskiej Opolnicy na Tunelowej Górze wybudował pałac i założył park przypałacowy. Dokładnie pod tym pałacem został wydrążony tunel i pod pałacem przejeżdżają pociągi. Na zewnątrz przed wjazdem do tunelu znajduje się niewielki bunkier. W czasie wojny w schronie przebywała obsługa karabinu maszynowego.
30.10.2024
Ten tydzień jest inny niż wszystkie, dlatego podobnie jak w poniedziałek, także dzisiaj, chcielibyśmy poinformować o nowym znaczku okolicznościowym, który do obiegu trafi dopiero za kilka dni. Jesteśmy jednak przekonani, że wiadomość ta nie jest dla Was uciążliwością, a wręcz przeciwnie - pozwoli lepiej zaplanować najbliższe wyjazdy.
Jak widzicie tematyka znaczka okolicznościowego związana jest z bitwą pod Krzywopłotami. W związku z tym już 11 listopada o godzinie 18:00, w Załężu, przy remizie OSP, będzie miała miejsce impreza pt. "Lekcja historii". Impreza ta ma charakter otwarty, więc udział w niej może wziąć każdy, a dodatkowo, w tym dniu, prezentowany tutaj znaczek okolicznościowy trafi do uczestników gratis jako pamiątka z wydarzenia. Po imprezie znaczek będzie dostępny od 12 listopada w Hostelu Jurajskim w Domaniewicach.
ZO - 110-LECIE CZYNU LEGIONOWEGO 17-18 XI 1914 R. W ZAŁĘŻU
W dniach od 17 do 18 listopada 1914 r. w dwóch natarciach, najpierw 17 XI wieczorem, a potem 18 XI rano, legioniści przypuścili szturm na okopy wroga. Pozycje rosyjskie zlokalizowane we wschodniej części wsi były bardzo trudne do zdobycia. Legioniści atakujący praktycznie bez wsparcia ze strony żołnierzy austriackich nacierali pod silnym ogniem artylerii i obstrzałem rosyjskim. Świadek tamtych wydarzeń Pan Stanisław Szot wspomina: „Od rana nastąpił drugi atak austriacki i polski. Rozszalało się piekło. Cały czas przebywamy w dekunkach. Rozstrzelały się karabiny maszynowe i armaty. Słychać było już nieustanny świst pocisków. Słyszeliśmy obok krzyki, nawoływania, jęki atakujących legionistów. Jęki rannych były przerażające…ratujcie!, dobijcie! , (..) Sąsiednia zagroda płonęła. (…) po bitwie widziałem obok na wpół spalonej stodoły Macieja Szota popalone ciała trzech legionistów.” Straty wyniosły 30% stanu liczebnego VI baonu. Bitwa ta scementowała żołnierzy – dając im tężyznę i hart ducha, pozwalające być wzorem dla wszystkich Polaków w drodze do NIEPODLEGŁOŚCI. Wielkich strat doznali również mieszkańcy wsi. Austriacy jeszcze przed bitwą wypalali domy w celu oczyszczenia pola walki. Łącznie Austriacy i Rosjanie spalili aż 24 domostwa. Bitwa o Załęże została nazwana przez Józefa Piłsudskiego polskimi Termopilami!
28.10.2024
Pora dobrze rozpocząć ostatni tydzień października, dlatego dziś mamy dla Was informację premierową i propozycję kolejnego ciekawego miejsca do odwiedzenia.
Na południowych krańcach woj. lubelskiego leży znany Wam zapewne z innego znaczka turystycznego Tarnogród. W mieście tym jest jednak więcej atrakcji, a jedną z nich jest Muzeum Nożyczek, które właśnie doczekało się swojego własnego znaczka turystycznego. Fakt ten jest zatem doskonałym pretekstem do powtórnego odwiedzenia Tarnogrodu lub pierwszej wizyty w mieście, jeśli ktoś jeszcze nie miał takiej okazji. Jesteśmy przekonani, że muzealna ekspozycja na niejednym turyście zrobi wrażenie.
Jeśli zaś chodzi o znaczek, to dziś wyruszy on do miejsca docelowego. Z tego też względu, wstrzymajcie się jeszcze 2-3 dni z wycieczką do Muzeum Nożyczek. Jak tylko dowiemy się, że znaczek dotarł na miejsce, od razu Was o tym poinformujemy. Natomiast już teraz możecie planować swoje przyszłe wypady w ten rejon Polski, a zbliżający się listopad z pewnością będzie sprzyjać turystycznym wypadom.
MUZEUM NOŻYCZEK W TARNOGRODZIE No. 1317
Muzeum Nożyczek znajdujące się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie, w budynku dawnej synagogi powstało w 2012 r. Pomysłodawcą projektu była Joanna Puchacz, ówczesna dyrektor MBP, zainspirowana historią nożyc, które trzyma gryf z tarnogrodzkiego herbu miasta. W muzeum zgromadzono egzemplarze nożyczek z całego świata, m.in. z Japonii, Chin, Indii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Francji, Portugalii czy Niemiec, przekazywane przez okolicznych mieszkańców, prywatnych darczyńców z kraju i zagranicy, przywożone z zagranicznych wycieczek, odziedziczone po przodkach, znajdowane na strychach, naznaczone historią, kupowane na targach staroci. W kolekcji można zobaczyć nożyczki chirurgiczne, kosmetyczne, fryzjerskie, krawieckie, precyzyjne nożyczki do wycinania dziurek, do obcinania guzików, do cięcia jedwabiu, nożyce wielofunkcyjne, przecinaki, nożyczki z kilkoma ostrzami oraz wiele innych eksponatów, często o zaskakującym zastosowaniu.