Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1352
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1352!

Aktualności

<< 1 5 10 11 12 13 14 15 16 >>

16.10.2015

RELACJA Z IV SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

4spotkanie grupJesień nie zawsze jest smutna i szara. Od czterech lat jesień to jedna z najweselszych pór roku i to nie tylko dlatego, że przyroda wokół nas mieni się tysiącem barw, to także dlatego, że właśnie jesienią, a ściślej w drugi weekend października, odbywają się coroczne spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Wiadomo przy tym, że to spotkania niezwykle wesołe, urozmaicone pochodzeniem geograficznym jego uczestników ale także wiekiem kolekcjonerów czyli jednym słowem takie wymieszane – "kolorowe" – jesienne.

Czytaj więcej: IV Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Głuchołazy 10.10.2015



10.10.2015

W tej chwili spora grupa zmęczonych znaczkomaniaków obraduje w OW "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach, w ramach IV Spotkania Kolekcjonerów ZT. prudnikTymczasem wszystkim wielbicielom ZT chcielibyśmy pokazać najnowsze ZT, które pojawiły się właśnie w oddalonym o niecałe 15 km Prudniku. My już dzisiaj planujemy zdobycie tych nowości, natomiast Was serdecznie zapraszamy do Prudnika, bo naprawdę warto.  Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dzisiejsze znaczkowe premiery to efekt zrozumienia idei przez dyrektora Muzeum Ziemi Prudnickiej pana dr Wojciecha Dominiaka. Dzięki temu udało się przygotować tak wspaniałą niespodziankę w ramach odbywającego się właśnie spotkania w Głuchołazach.

CENTRUM TRADYCJI TKACKICH W PRUDNIKU No. 156

GPS: 50.322075 , 17.582246 , Miejsce sprzedaży: Centrum Tradycji Tkackich ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku Godziny otwarcia: wt - pt 8:00-16:00 oraz w czwartą sobotę miesiąca od 10:00-16:00

WIEŻA WOKA W PRUDNIKU No. 157

GPS: 50.322941 , 17.578323 , Miejsce sprzedaży: Wieża Woka Plac Zamkowy w Prudniku Informacje dotyczące możliwości zwiedzania wieży dostępne na web

ARSENAŁ I MURY MIEJSKIE W PRUDNIKU No. 158

GPS: 50.321849 , 17.583061 , Miejsce sprzedaży: Arsenał ul.. Bolesława Chrobrego 5 Godziny otwarcia: wt – pt 8:00-16:00 oraz w drugą sobotę miesiąca w godz. 10:00-16:00

 



8.10.2015

Jeszcze chwila, a oficjalnie zacznie się Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Głuchołazach. I choć główna część spotkania będzie miała miejsce dopiero w sobotę to już dziś, aby było o czym dyskutować :-), przedstawiamy najnowszy Znaczek Turystyczny z Warszawy. Ważne jest jednak to, że ów znaczek w sprzedaży pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu czyli w piątek 16 października.

KOŚCIÓŁ REDEMPTORYSTÓW ŚW. KLEMENSA W WARSZAWIE No. 239

239Klasztor Redemptorystów przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie na Woli został założony w 1926 r. Kamień węgielny pod kościół przy tym klasztorze położono w 1931 r.. Zbudowano go wg projektu Stanisława Marzyńskiego. Konsekracji dokonał w 1933 r. Ks. Kard. Aleksander Kakowski. 6 Sierpnia 1944 r., w czasie Powstania Warszawskiego kościół został zbombardowany. Martyrologia ludności dzielnicy Wola w Warszawie rozpoczęła się już 1 sierpnia 1944 r. W dniach 5-7 sierpnia hitlerowcy wymordowali około 50 tysięcy Polaków. Cała Wspólnota klasztoru, tj. 30 współbraci, została wymordowana, a dom i kościół spalone. Zbrodni dokonali Niemcy, a także podlegli im Kałmucy, Rosjanie, Azerowie i Kozacy. Na zewnętrznej ścianie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Po wojnie kościół odbudowano, a klasztor powiększono o jedną kondygnację. W latach 90-tych w kościele zostały wmurowane i poświęcone tablice upamiętniające bohaterską walkę żołnierzy i harcerek w Powstaniu Warszawskim. W roku 2000 dziedziniec przed kościołem został przekształcony w plac pamięci Męczenników Warszawskiej Woli.  

GPS: 52.234227 , 20.976419 , Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna



7.10.2015

TO JUŻ JUTRO .....

Tylko dzień pozostał do spotkania braci kolekcjonerskiej. Zawsze z wielką radością oczekuję na to wydarzenie. banIVSpotkW ciągu roku mamy zazwyczaj tylko kontakt telefoniczny, mailowy, ale nie ma to jak kontakt na żywo. Byłem dzisiaj w Głuchołazach zawieźć rzeczy potrzebne na spotkanie. Muszę zdradzić, że jeden kolekcjoner jest już na miejscu, a dwójka następnych prawie puka do ośrodka. Ufam, że będzie to owocne spotkanie, przeżyte w atmosferze przyjaźni i koleżeństwa. Łączy nas wspólna pasja, dlatego zrobimy wszystko, aby idea Znaczków Turystycznych rozwinęła się w Polsce, bo po prostu jest tego warta. Przypominam każdemu, kto jeszcze by chciał wziąć udział w spotkaniu, że …. czekamy i zawsze może przyjechać, chociażby na kilka chwil rozmowy. W spotkaniu weźmie udział 87 osób w różnych dniach, po prostu nie wszystcy mogą być na całości. Miejsca w goszczącym nas ośrodku Czerwony Kozioł jest jeszcze sporo. Tym, którzy jutro wyruszą w drogę przypominamy o wzięciu ze sobą ręczników. Poniżej przedstawiamy orientacyjny program całego spotkania. Gdyby były jakiekolwiek problemy z dostaniem się do ośrodka, proszę śmiało dzwonić, tel. 660 730 242

Do zobaczenia wkrótce…

Zbigniew Romankiewicz i zespół ZT


Więcej informacji

4.10.2015

Za tydzień o tej porze będziemy już po IV Spotkaniu Kolekcjonerów, ale póki co do spotkania zostało nam jeszcze 4-5 dni i jakoś ten czas trzeba spędzić. Pomyśleliśmy, że zapewne wielu z Was zechce troszkę posiedzieć nad mapą, w związku z czym dzisiaj kolejna znaczkowa premiera, która z pewnością Was do tego zachęci. Przedstawiony poniżej ZT w sprzedaży dostęny będzie od wtorku 6 października. Zapraszamy.

OŚRODEK SZKOLENIOWO - WYPOCZYNKOWY W PORAŻYNIE No. 371

371Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Porażynie położony jest na terenie Nadleśnictwa Grodzisk w odległości około 50 km od Poznania . Mieści się w zabytkowym pałacu, zbudowanym ok. 1880-1882 r. jako pałac-willa Eichenhorst (gniazdo dębów) dla właściciela dóbr opalenickich  Pałac był przebudowywany około 1900 roku oraz podczas II wojny światowej. W 1920 pałac wraz z otaczającym go parkiem zakupił generał Kazimierz Sosnkowski z przeznaczeniem na rezydencję. Po II wojnie światowej służył jako ośrodek szkoleń dla leśników, od 1945 była w nim szkoła leśna, od 1971 mieściło się w nim Policealne Studium Leśne, w 1993 pałac przekazano Nadleśnictwu Grodzisk i utworzono w nim ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy oraz hotel. Cały kompleks otacza leśny park z bukami i dębami stanowiące pomniki przyrody o obwodach ok. 400 cm. W kompleksie pałacowym znajduje się również masztalarnia. W odległości około 500 metrów od pałacu w parku znajduje się kapliczka - mauzoleum Sosnkowskich.

GPS: 52.308062 , 16.296624 , Miejsce sprzedaży: Recepcja OSW w Porażynie



1.10.2015

Mijają dwa miesiące od premiery Znaczka Turystycznego w Kaliszu, w związku z czym najwyższa pora na kolejną premierę w Wielkopolsce. No i tu ponownie Kalisz, ale tym razem znaczek przedstawia basztę "Dorotkę" i fragment murów miejskich w Kaliszu. Zapraszamy zatem raz jeszcze do Kalisza i informujemy, że najnowszy ZT jest już dostępny w sprzedaży.

BASZTA "DOROTKA" I MURY MIEJSKIE W KALISZU No. 346

346Z basztą "Dorotka" związana jest legenda. Głosi ona, że starosta zamku kaliskiego miał piękną córkę, Dorotkę, która zakochała się z wzajemnością w Marcinku, ubogim szewczyku. Para ośmieliła się sprzeciwić woli ojca dziewczyny co zakończyło się dla niej samej tragicznie. Wściekły ojciec kazał zamurować córkę żywcem w jednej z baszt obronnych, które mieściły się na tyłach kolegiaty. Wzniesiona została w XIV w. Pierwotnie o kształcie prostokątnym, w XVI w. przebudowana na okrągłą. Dwukondygnacyjna budowla miała znaczenie obronne. Później wykorzystywano ją jako więzienie dla kobiet. Nazywano je tam "dorotkami" i stąd wzięła się obecna nazwa. Oprócz zachowanej baszty "Dorotka" Kalisz posiada jeszcze fragmenty murów miejskich zbudowanych za panowania Kazimierza Wielkiego. Kształt układu murów ustalała Prosna. Łączna ich długość wynosiła 1600 m, wysokość wahała się między 6-9 m, grubość 1-1,50 m. Mury zakończone były blankowanym krenelażem ze strzelnicami.

GPS: 51.763817 , 18.093783 , Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu, ul. Chodyńskiego 3 (wejście ul. Zamkowa)



23.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Drodzy kolekcjonerzy !!!

W ramach IV Spotkania Kolekcjonerów swój udział w imprezie zgłosiło już ponad 60 osób, a miejsca w ośrodku jest jeszcze sporo. IVSpotkReklLiczymy na kolekcjonerów, którzy mają już swoje doświadczenia w zbieraniu znaczków i podzielą się nimi z tymi, którzy dopiero zaczynają. Zapraszamy także tych, którzy rozpoczęli znaczkową przygodę właśnie teraz. Udział w spotkaniu potwierdzili twórcy całej idei Ladislav Šín i David Holub, a także przedstawiciele ZT innych państw /Austria i Ukraina/. Będą również zaprzyjaźnieni czescy kolekcjonerzy. Szykuje się niespodzianka /ale to na razie tajemnica/ w postaci trzech nowych ZT w okolicy Głuchołaz. W tym roku wybraliśmy formułę trzydniowego spotkania, ale najważniejszy dzień do jednak sobota 10 października. "Obrady" zaczynamy o godz. 10:00, więc jeżeli nie możecie przyjechać na cały czas, zapraszamy chociaż na sobotę. Zapowiada się wspólna wycieczka, w gronie znaczkomaniaków, okazja do luźnej rozmowy, do poznania nowych członków znaczkowej rodziny. Osoby, które mogą zaoferować pomoc logistyczną w dostaniu się do Głuchołaz, prosimy o wypowiedzenie się na forum w specjalnie utworzonym temacie. Czasami od tego zależy czy kolekcjoner przyjedzie na spotkanie. Zapraszamy!!!

Zapisy przedłużamy do 4.10.2015. O szczegółach pisaliśmy poprzednich komunikatach. Planujcie, przyjeżdżajcie, czekamy na Was !!!



22.09.2015

Jutro zaczyna się jesień. Dla jednych to pora ponura, a dla innych jedna z bardziej kolorowych i urokliwych w ciągu roku. Dla wszystkich jednak, bez względu na porę roku, mamy kolejną znaczkową premierę. Otóż w Brennej w nowopowstałym schronisku pojawiły się dwa nowe Znaczki Turystyczne, które dostępne będą od czwartku 24 września. Zapraszamy

SCHRONISKO CHATA GRABOWA - BRENNA No. 175

175Chata Grabowa to prywatne schronisko turystyczne, położone na północno-wschodnim stoku góry Grabowej w Beskidzie Śląskim tuż przy szlaku z Brennej na Stary Goroń. Budynek schroniska wykonany jest z drewnianych bali, dzięki czemu zachował wyjątkowy klimat beskidzkiej chaty. Obecne schronisko funkcjonuje od 2015 roku i jest efektem ciężkiej pracy nowych właścicieli, którzy gruntownie wyremontowali poprzedni budynek. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się schronisko zarządzane przez PSS Społem, które chatę odkupiło od prywatnego właściciela. Z czasem jednak budynek przeszedł w ręce prywatne i w ten oto sposób doczekał się rewitalizacji. Z okolic Chaty Grabowej rozciąga się piękny widok na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m,), Równicę (885 m n.p.m), Czantorię (995 m n.p.m), osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m) i Halę Jaworową.

GPS: 49.678083 , 18.946434 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Chata Grabowa

OGRÓD BAJEK - CHATA GRABOWA - BRENNA No. 176

176Na północno – wschodnim stoku Grabowej, nieopodal Brennej znajduje się tematyczny "Ogród Bajek", w którym głównymi gospodarzami są postacie z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego. Teren ogrodu podzielony został na cztery strefy-żywioły: ognia, powietrza, wody i ziemi. Każdemy z żywiołów przyporządkowano poszczególne postacie z demonologi słowiańskiej takie jak: Swaróg, Raróg, Radogost, Światowid, Dziewanna, Kupała, Południca, Domowoj, Dworowoj, Skarbnik, Utopiec, 3 rusałki i Płanetnik. Ogród ten to idealne miejsce dla dzieci i dorosłych w przepięknym magicznym otoczeniu, gdzie nie usłyszycie warkotu przejeżdżających samochodów i gwaru ulicy. Jest za to piękna polana, las gdzie wolno szmera górski potok i piękny widok na panoramę Czantorii.

GPS: 49.677801 , 18.946167 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Chata Grabowa



19.09.2015

Była promocja ZT na rozpoczęcie tygodnia to raz na jakis czas może być także na jego zakończenie. Tym razem zapraszamy wszystkich znaczkomaniaków i wielbicieli turystyki do Sulejowa, a dokładniej do dawnego Opactwa Cysterów. Tam też dostępny jest najnowszy znaczek, a przy okazji można zdobyć jeszcze kilka innych ZT w okolicy. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje z tego miejsca.

SULEJÓW PODKLASZTORZE  XII - WIECZNE OPACTWO CYSTERSÓW No. 569

569Opactwo Cysterskie w Podklasztorzu będącym dzisiaj dzielnicą Sulejowa, to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii. Najstarszym jego elementem jest romański kościół p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kanterberyjskiego, wzniesiony na planie krzyża z ciosów kamiennych i w niewielkim stopniu wykończony cegłą. Zbudowany on został przed 1232 rokiem i do dziś przetrwał w bardzo dobrym stanie, Od południa do kościoła przylega najstarsze i najlepiej zachowane skrzydło wschodnie budynku klasztornego. Obecnie znajduje się tam muzeum. Najmłodszą część zespołu reprezentuje ciąg budynków gospodarczych. Dzisiaj mieści się tutaj hotel oferujący - oprócz miejsc noclegowych - centrum rekreacyjne, organizację imprez tematycznych i bankietów, wynajem sal konferencyjnych, oraz usługi specjalne: przejazdy bryczką czy walki rycerskie.

GPS: 51.365145, 19.879611 , Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu



18.09.2015

2milionyWłaśnie w tym momencie zaczyna się kolejny rozdział dla Znaczków Turystycznych. Oto bowiem dzięki ogromnemu zaangażowaniu Was wszystkich, czyli kolekcjonerów i internautów, na naszej stronie o godzinie 7:21 przekroczono dwa miliony wejść. Przypomnimy tylko, że pierwszy milion wejść przekroczyliśmy 23 lipca ubiegłego roku i wówczas w różnych dyskusjach internauci obstawiali przekroczenie kolejnego miliona w czerwcu, sierpniu lub najdalej w październiku tego roku. Udało się to zrobić wcześniej, ale to tylko dzięki temu, że Znaczki Turystyczne stają się coraz bardziej popularne i że wraz z tą popularnością coraz więcej osób szuka informacji o ZT w internecie. A patrząc na ten wynik statystycznie, biorąc pod uwagę fakt iż nasza strona działa od 1 lipca 2012 roku (1173 dni) to dziennie mamy średnio 1705 wejść.

2mln2Jeśli jednak przeanalizujemy okres od ostatniego "miliona wejśc" to średnia ta zwiększa się do 2375 wejść dziennie, w ciągu ostatnich 421 dni. To oczywiśćie nie jedyny rekord w tym okresie i w ostatnim czasie. Przeciętnie w ciągu miesiąca naszą stronę odwiedza ok. 60 tys. osób, ale to już historia. Ilości te od stycznia zaczęły wzrastać i w sierpniu osiągnęliśmy wynik 133 813 wejść na stronę.

Bardzo cieszy nas ten przyrost jak również rosnące proporcjonalnie zainteresowanie Znaczkami Turystycznymi. To jednak daje nam kolejnego kopa i ogromną motywację do dalszej pracy. Mamy pewne plany, ale póki co jest jeszcze za wsześnie by je zdradzać. Niewątpliwie jednak dzięki ich wdrożeniu statystyki, które dzisiaj tak nas cieszą za rok też staną się historią. Zapraszamy zatem do wizyt na internetowej stronie Znaczków Turystycznych. Pragniemy byście znaleźli tu swój azyl, tak pomocny w rozwijaniu turystycznej i znaczkowej pasji. Dziękujemy za kolejny milion i kolejne lata obecności w gronie osób zainteresowanych Znaczkami Turystycznymi. 

 



16.09.2015

Długo zastanawialiśmy się jaki tu dzisiaj dać wstęp do premiery i jakoś nic sensownego nie przyszło nam do głowy. Bo co napisać, że czekaliśmy, że miejsce ciekawe, przecież to wszyscy wiedzą. Jest więc na Ślęży Znaczek Turystyczny i teraz już każdy, nawet ten turysta, który do tej pory zdobycie góry odkładał na później ma pretekst by się na nią wdrapać. A znaczek dostępny od najbliższej soboty czyli od 19 września.

DOM TURYSTY PTTK – GÓRA ŚLĘŻA No. 115

115Ślęża (718 m n. p. m) zwana też Górą Sobótką jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m) wygląda niezwykle imponująco. Przed wiekami była miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawano ją za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu - kult solarny. Pozostałością tego czasu jest wiele rzeźb kultowych. Plemię zamieszkujące terytorium wokół góry Ślęży oraz nad rzeką Ślęzą to Ślężanie, nazwa plemienia pochodzi właśnie od nazwy góry i rzeki. Nazwa plemienia Ślężan została rozciągnięta na inne nadodrzańskie plemiona. W ten sposób w XII wieku ustaliła się jedna wywodząca się od plemienia Ślężan nazwa dla całego regionu, Śląsk. Na szczycie Ślęży znajduje się Dom Turysty PTTK  im. Romana Zmorskiego. Położony jest na terenie rezerwatu w Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Jest obiektem zabytkowym.

GPS: 50.865315 , 16.709376 , Miejsce sprzedaży: Dom Turysty na Ślęży



15.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - PROGRAM WYCIECZKI

wiezaNadszedł czas na przedstawienie programu wycieczki IV Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Część krajoznawcza przewidziana jest na piątek (9 października). Program wycieczki ułożony jest tak, aby była część "górska" i część "miejska". Zachęcamy oczywiście do uczestnictwa w całości wycieczki.

10:00 - 12:00 zwiedzanie Głuchołaz

12:30 - 13:30 zwiedzanie miasta Zlaté Hory (CZ)

13:40 przyjazd na parking na przełęczy Petrovy boudy i wejście na Biskupią Kopę (wieża widokowa)

14:45 zejście do schroniska

15:00 obiad w schronisku

16:00 zejście na parking Petrovy boudy

17:00 zbiórka na parkingu i przejazd do Sanktuarium Panny Marii Pomocnej (Zlaté Hory)

18:00 Wyjazd do "Czerwonego Kozła"

19:00 kolacja

Trasa opracowana była z uwzględnieniem możliwości zdobycia nowych ZT (mapa). Oprowadzać nas będzie przewodnik sudecki. Prosimy o zabranie odpowiedniego ubioru i obuwia na część "górską".

IVSpotkmapa1mini  IVSpotkmapa2mini

Prosimy również o zabranie własnych ręczników na cały pobyt w OW.

* Organizator zastrzega sobie możliwość modyfikacji trasy i godzin wycieczki.

Zapraszamy!!! Zapisy trwają.....



14.09.2015

Poniedziałek to dobry dzień na znaczkową premierę, dlatego spieszymy z kolejną nowością. Tym razem zapraszamy do Domu Tradycji Miasta Kowary. Opis tego miejsca znajduje się poniżej, my zaś z obowiązku podamy tylko, że najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od najbliższej soboty tj. 19 września. Zapraszamy zatem do Kowar.

DOM TRADYCJI MIASTA KOWARY No. 96

96Kowary leżą u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Dom Tradycji to od 1993 roku siedziba Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Zadania statutowe SMK to promocja miasta, jego historii i walorów turystycznych. W Domu Tradycji do dyspozycji są 4 sale wystawowe. Na parterze jest stała wystawa „Kowary na starej widokówce” i zabytkowy wiedeński fortepian z 1870 r. Na piętrze stała wystawa „Górnictwo Kowarskie” (TAJNE mapy rosyjskie z poszukiwań i eksploatacji rud uranu po 1945 r.) w 2 salach okolicznościowe wystawy. Na ZT znajduje się herb miasta z 1890 r. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem z Schӧnau – Berzdorf. z Niemiec i z miastami Vrchlabi i Zacler w Czechach. Organizujemy koncerty i spektakle teatralne. W 2013 obchodzono 20-lecie stowarzyszenia i 500 lat nadania praw miejskich Kowarom. Stowarzyszenie zostało uhonorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

GPS: 50.792728 , 15.835777 , Miejsce sprzedaży: Dom Tradycji, ul.Górnicza 1 Kowary, czynne: wt, czw. sob. 11.00-15.00 w wakacje codziennie 11.00-15.00



8.09.2015

Po ostatnim newsie o zbliżąjącym się IV Spotkaniu Kolekcjonerów w Głuchołazach postanowiliśmy troszkę poczekać z kolejną premierą, ale niestety turyści są niezwykle niecierpliwi i nie wytrzymają dłużej bez wieści o nowych ZT.  Postanowiliśmy więc dzisiaj przedstawić Wam najnowszy znaczek, który w sprzedaży pojawi się od 1 października. Zapraszamy więc do lektury poniższego tekstu, w którym nieco szerzej opisano miejsce pokazane na znaczku.

ARŁAMÓW - MIEJSCE INTERNOWANIA LECHA WAŁĘSY No. 108

108Arłamów to miejscowość położona w południowo-wschodniej Polsce w gminie Ustrzyki Dolne. Od wschodu graniczy z Ukrainą. Nazwa miejscowości pochodzi od osiedlonych tu, w czasach książąt ruskich, jeńców tatarskich, tzw. arłamanów (włóczęgów). W 1964 roku wieś została wysiedlona, a w latach 60-tych XX wieku powstał tu Ośrodek Urzędu Rady Ministrów – Arłamów. W miejscu tym po wprowadzeniu stanu wojennego przez sześć miesięcy, w 1982 roku, internowany był Lech Wałęsa, ówczesny przewodniczący "Solidarności" i późniejszy Prezydent RP. W 1991 r. ośrodek rządowy uległ likwidacji, a dawny hotel został przejęty przez gminę Ustrzyki Dolne. Obecnie w budynku, dawnego Ośrodka URM funkcjonuje Hotel Arłamów. Okolica obfituje w wiele interesujących miejsc i śladów burzliwej historii osady w postaci zarastających pozostałości dawnych wsi, dziczejących sadów, przydrożnych kapliczek czy licznych zabytków sztuki sakralnej. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest jednak niepowtarzalna przyroda tętniąca bogactwem fauny i flory.

GPS: 49.590741 , 22.627193 , Miejsce sprzedaży: Butik Hotelu Arłamów



3.09.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Drodzy Kolekcjonerzy!!!

Czas ucieka, zbliżamy się do kolejnego, już IV, spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Termin nie uległ zmianie, tradycyjnie drugi weekend października ,tj. 8-11.10.2015 r. Jedyną zmianą tegorocznego spotkania jest ...możliwość przyjazdu nie w piątek, jak było do tej pory, ale już w czwartek. Miejsce - OW Czerwony Kozioł w Głuchołazach (GPS: 50.306638 17.373521). Pisaliśmy o tym w sierpniowym newsie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zgłoszeń. Oczywiście mile będą widziane również osoby, które nie będą korzystały z noclegów.

IVSpotkanieGlucholazy

Czwartek jest dniem przyjazdu kolekcjonerów z różnych stron Polski i Czech. Przewidziana jest kolacja i wieczorne pogawędki. Piątek to dzień "w plenerze". Szczegóły wycieczki są dopracowywane, także prosimy o kilka dni cierpliwości. Przedstawimy je w najbliższych newsach. W tym dniu zapewnione jest śniadanie i kolacja. Obiad będzie w trasie (w zależności od wariantu wycieczki). Oficjalna część odbędzie się w sobotę. Planowana jest prezentacja, możliwość wypowiadania się kolekcjonerów, zadawania pytań, luźne rozmowy do późnych godzin wieczornych. W niedzielę po śniadaniu - wyjazd. W przypadku chęci przedłużenia sobie pobytu przed lub po spotkaniu, prosimy o kontakt indywidualnie z p. Markiem Dudą z OW "Czerwony Kozioł". Niespodzianką będzie sobotni gość - współtwórca Znaczków Turystycznych David Holub, który opowie nam nieco o historii powstania znaczkowej idei.

W trakcie całego spotkania gospodarz zapewnił nam serwis kawowy (kawa/herbata/ciastko), zgodnie z tradycją będzie czeskie piwo i morawskie wino. Uwaga!!! Mile widziane wypieki własne ....

Przy ośrodku znajduje się parking, tych, którzy przyjadą PKP lub PKS i mieliby jakiekolwiek problemy z dojazdem prosimy o kontakt, zapewnimy dojazd do Ośrodka. 

Ze względu na obowiązujące nas terminy względem miejsca spotkania, zgłoszenia prosimy nadsyłać najpóźniej do dnia 25 września 2015 r. na adres kontakt@znaczki-turystyczne.pl wypełniając formularz, który jest do pobrania w naszej pobieralni (w temacie e-maila proszę wpisać „Zgłoszenie-spotkanie”). Z uwagi na wstępne opłaty za pobyt oraz zobowiązanie zgłoszenia prosimy o przemyślane decyzje i wpłacenie zaliczki na konto (50 zł /os.), które zostanie podane po otrzymaniu przez nas wypełnionego formularza /nie jest to konto firmowe!!!/. Wpłata jest zobowiązaniem udziału i zostanie odliczona od łącznej opłaty... Wszelkie pytania prosimy kierować na adres info@znaczki-turystyczne.pl lub kontakt@znaczki-turystyczne.pl

Cennik:

nocleg 30 zł (dopłata do pokoju 1 os. 10 zł)

śniadanie 10 zł

obiad 15 zł

kolacja 10 zł

ciepła kolacja 15 zł (przewidziana w sobotę)

wino 3 zł/ lampka

piwo 4 zł / 0,5 l

kofola 2 zł / 0,5 l

serwis kawowy (kawa/herbata/ciastka)10 zł

O samym ośrodku, jego historii, odznace "111" (do której zachęcamy), o szlaku św. Jakuba dowiecie się ze strony Czerwonego Kozła http://www.czerwonykoziol.pl

My ze swej strony serdecznie zapraszamy na spotkanie, w czasie którego nawiążemy być może nowe osobiste znajomości, wymienimy doświadczenia, porozmawiamy o wspólnej pasji jaką jest Znaczek Turystyczny. Liczymy, że wielu z Was przyjedzie na to spotkanie, więc rezerwujcie termin i wysyłajcie zgłoszenia. Czekamy na Wasze decyzje i do.....zobaczenia w Głuchołazach!!!



31.08.2015

Kończą się wakacje i choć lato jeszcze potrwa kilka tygodni to dopada nas taka jakaś jesienna nostalgia. Ale żeby poprawić nastroje wszystkich kolekcjonerów postanowiliśmy dzisiaj opublikować informacje o kolejnych znaczkowych nowościach. Lubuskie Centrum Winiarstwa Tym razem znaczki, o których mowa pojawią się na przełomie października i listopada bo dopiero w tym terminie będzie miało miejsce uroczyste otwarcie Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie wspomniany wyżej ZT i ZO będą dostępe. Zachęcamy zatem do zaplanowania sobie jesiennych dni tak by móc przybyć do Zaboru i uczestniczyć w tym wydarzeniu.

LUBUSKIE CENTRUM WINIARSTWA W ZABORZE No. 331

Województwo Lubuskie słynie z pięknych krajobrazów jezior i lasów, wśród których rozrastają się plantacje winorośli. Lubuskie winnice to miejsca z duszą, powstałe z pasji i zamiłowania do tradycji. Nasz region ma wiele smaków i barw. Przede wszystkim kusi Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu, a okazją do jego przetarcia są Weekendy Otwartych Winnic. Główny przystanek na szlaku stanowi Lubuskie Centrum Winiarstwa na winnicy samorządowej w Zaborze, który powstał z inicjatywy Marszałek Elżbiety Anny Polak. Obiekt prezentuje dziedzictwo regionu lubuskiego w zakresie tradycji winiarskich i bogatą ofertę dla miłośników boskiego trunku. Pomysł na stworzenie Lubuskiego Centrum Winiarstwa zrodził się w dobie promowania znakomitych wyrobów regionalnych i rozwoju enoturystyki. W kompleksie znajduje się część produkcyjna i rekreacyjna. W pierwszej zobaczymy, jak powstaje wino, dowiemy się, jak wygląda prawdziwa leżakownia. Znajdują się tu także pomieszczenia dla winiarzy na spotkania, szkolenia i prezentacje. W części rekreacyjnej znajdują się sale wystawiennicze oraz estrada. Lubuskie Centrum Winiarstwa jest miejscem, w którym turyści będą mogli zatrzymać się i skosztować wina oraz zapoznać się z bogatą historią regionu.

GPS: 51.949070 , 15.701014 , Miejsce sprzedaży: Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze



28.08.2015

Okazało się, że tydzień bez znaczkowej premiery to dla Was za długo, w związku z czym aby zaspokoić Wasz apetyt na nowe znaczki publikujemy dzisiaj informację o znaczku, który już niebawem bo od 7 września pojawi się w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy do Parku Narodowego „Ujście Warty".

370

PARK NARODOWY „UJŚCIE WARTY" No. 370

Park Narodowy „Ujście Warty” stanowi obszar wodno-błotny, będący jedną z największych ostoi ptaków w Polsce i Europie. Położony jest w zachodniej części Polski, przy granicy z Niemcami. Park został utworzony w 2001 r., jest najmłodszym parkiem narodowym. Nadwarciańskie rozlewiska są cenne przyrodniczo nie tylko w Polsce, ale również w skali międzynarodowej. Obszar Parku został objęty Konwencją Ramsar tj. konwencją o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Park został również włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 pod nazwą PLC 080001 „Ujście Warty”. Głównym celem ochrony Parku są ptaki oraz ich siedliska. Dotychczas odnotowano tutaj ponad 270 gatunków ptaków, w tym około 170 gatunków lęgowych. Park Narodowy „Ujście Warty” to prawdziwe „Ptasie Królestwo”, dostępne również dla turystów. Przed odwiedzeniem Parku zalecane jest zapoznanie się z treścią zarządzenia Dyrektora Parku w sprawie udostępnienia PN „UW” dla turystyki, które znajduje się na oficjalnej stronie Parku.

GPS: 52.568825 , 14.650937 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Parku Narodowego "Ujście Warty" w Chyrzynie



28.08.2015

WIDGET APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"

logoApAndroidWiemy już, że z aplikacji "Znaczki Turystyczne" wspierającej kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych korzysta coraz więcej osób. Z myślą o nich powstał właśnie ten artykuł, w którym pokrótce omówimy ostatni dodatek, który bądź co bądź odkryliśmy przez przypadek dzięki jednemu z kolekcjonerów.

A wszystko miało miejsce w Czechach gdzie podczas spotkania kilku znaczkowych kolekcjonerów na szlaku okazało się, że jeden z nich ma w telefonie widget pokazujący najbliższe ZT w okolicy z podaniem odległości do danego ZT i ikonką z linkiem do mapy.


Więcej informacji

21.08.2015

Sierpień to miesiąc Festiwalu Chopinowskiego. W związku z tym i my mamy "muzyczną" premierę. Zapraszamy do Dusznik-Zdroju, gdzie od 22.08.2015 r. dostępny będzie Znaczek Turystyczny z wizerunkiem Dworku Chopina. Zachęcamy zatem do odwiedzenia tego szczególnego miejsca.

116

TEATR ZDROJOWY IM. FRYDERYKA CHOPINA W DUSZNIKACH - ZDROJU No. 116

Budynek dawnego teatru zdrojowego w Dusznikach – zwany „Dworkiem Chopina” powstał w 1802 roku. Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę odbyła się w  1802 roku. Do końca 1805 roku wykonano wszystkie zaplanowane elementy. Dziś Dworek Chopina, jest najstarszym obiektem w dusznickim zdroju. W Dworku od zawsze skupiało się życie kulturalne uzdrowiska. W 1826 dał w nim swój pierwszy charytatywny koncert F. Chopin. Obiekt jest codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach 10.00-17.00. Obejrzeć go można za symboliczną opłatą 1 zł. Każdy zwiedzający otrzyma gratis oficjalną miejską pocztówkę, którą można przyozdobić pamiątkową pieczęcią z wizerunkiem Dworku Chopina. Można tam również uzyskać informację dotyczącą pozostałych zabytków w mieście i nabyć pamiątki. W pierwszej połowie sierpnia odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, (pierwszy Festiwal odbył się 25-26 sierpnia 1946 r.) W Dworku  odbywają się w  również: Festiwal Mendelshona oraz Muzyka Epok, a przez cały rok jest to centrum dusznickiej kultury.

GPS: 50.393817 , 16.384079 , Miejsce sprzedaży: Dworek Chopina oraz punkt sprzedaży w Rynku



20.08.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY - 700 LAT RACULI 

Aby nie było zastoju w nowościach znaczkowych, po wczorajszej premierze dzisiaj kolejna premiera. Tym razem Znaczek Okolicznościowy z woj. lubuskiego. Otóż w dniach 21-23 sierpnia w dzielnicy Zielonej Góry- Raculi obchodzone będzie święto 700 - lecia. W związku z tym od 23 sierpnia (niedziela) od godz. 13:00 przy stadionie Orlika (ul. Witosa) można będzie nabyć przedstawiony poniżej ZO, po który serdecznie zapraszamy.

40021

Racula - od 01.01.2015 r. część miasta Zielona Góra. Racula była przez okres przeszło 400 lat własnością jednej rodziny. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1315 roku. Pierwszym wymienionym w dokumentach właścicielem był Johann von Unruh. O historii Raculi świadczy gotycki kościół p.w. św. Mikołaja z przełomu XIV-XV wieku. Murowany z kamienia polnego z użyciem cegły. W latach 1525-1654 był we władaniu miejscowych protestantów. Od 1833 roku do 1945 był kościołem filialnym parafii p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze.  Prezbiterium: ołtarz główny drewniany z obrazem Patrona parafii św. Mikołaja, dodatkowo dwie figury NMP i św. Józefa. Przy kościele dzwonnica zbudowana w II poł. XVIII w. na miejscu starej walącej się wieży przykościelnej pochodzącej z XV wieku.  Na wieży wiszą 3 stare dzwony, które nie pochodzą z Raculi. Największy dzwon został przywieziony w II poł. XVIII wieku z Leśniowa Wielkiego, średni z zawalonego kościoła w Drzonkowie i najmniejszy z Milska.



19.08.2015

Pomyśleliśmy, że fajnie by było dowiedzieć się o nowym znaczku z rana, zaraz przed pracą i tak pozytywnie nastawić się na cały dzień. Dzisiaj zatem eksperymentujemy i mamy nadzieję, że informację jaką dla Was mamy przyjmiecie z radością. Mamy więc kolejny ZT, tym razem w Starachowicach, a w sprzedaży pojawi się on 24 sierpnia. Przy okazji za współpracę przy powstaniu tego znaczka dziękujemy pani Katarzynie, a wszystkich turystów gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.

576

MUZEUM PRZYRODY I TECHNIKI W STARACHOWICACH No. 576

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstało w 2001 r. Tworzą go dwa zakłady wielkopiecowe: starszy z 1841 r. z którego zachowało się kilka bardzo interesujących budowli oraz nowszy z 1899 r. z jedynym w Europie zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym do wytopu surówki żelaza. Muzeum posiada też kolekcję samochodów ciężarowych STAR produkowanych w Starachowicach w latach 1948 - 2007 . Są wśród nich: pierwsza polska ciężarówka STAR 20, uczestnik X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 r STAR 266R, czy replika jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Przyroda w starachowickim Muzeum to nowoczesna wystawa paleontologiczna z naturalnej wielkości modelami płazów i gadów oraz oryginalnymi tropami zwierząt żyjących w Górach Świętokrzyskich w epoce triasu i jury. Miary realizmu dopełniają fotopanoramy oraz ścieżki dźwiękowe pozwalające przenieść się odbiorcy o miliony lat w przeszłość.

GPS: 51.049446 , 21.068188 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Przyrody i Techniki



16.08.2015

Tym razem znaczkowa ekspansja doprowadziła nas do woj. lubuskiego, gdzie nieopodal Zielonej Góry, w Miejscowośći Przytok znajduje się neorenesansowy pałac. Właśnie w nim od 19 sierpnia dostępny będzie najnowszy Znaczek Turystyczny, którego grafikę i opis publikujemy poniżej. Zapraszamy zatem do Przytoku.

332

NEORENESANSOWY PAŁAC W PRZYTOKU No. 332

Budowę rezydencji na terenie parku założonego w 1792 roku rozpoczęto w 1864 r. Do 1928 roku pałac kilkukrotnie zmieniał właścicieli, zaś na początku lat 30. majątek odkupiło państwo i został rozparcelowany. W latach 50. pałac użytkowany był przez PGR oraz Związek Młodzieży Polskiej. Na początku lat 60. rezydencję wraz z otaczającym go parkiem przejęła w użytkowanie jako ośrodek kolonijny Kopalnia „Bolesław Chrobry”, następnie Kopalnia „Wałbrzych”. W 1980 roku pałac przekazano Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego z przeznaczeniem na Zakład Wychowawczy. W 1986 roku utworzono w pałacu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczęto generalny remont budynku, przerwany w 1990 roku pożarem. Obecnie w pałacu mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Na terenie obiektu organizowane są plenery malarskie, festyny, spotkania integracyjne, konferencje, szkolenia oraz koncerty. W parku pałacowym każdego roku odbywają się również imprezy sportowe o charakterze ogólnopolskim – wyścig kolarski Piekło Przytoku oraz Półmaraton Przytok. Bezpośrednie sąsiedztwo całorocznego Młodzieżowego Schroniska Turystycznego stanowi dodatkowy walor miejscowości, w której goście zwiedzić mogą również kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, lapidarium na wiejskim cmentarzu oraz odpocząć pod wiatą turystyczną przy stawie w centrum wsi.

GPS: 51.955452 , 15.625159 , Miejsce sprzedaży: Sekretariat Pałacu w Przytoku



12.08.2015

PREMIERA ZNACZKÓW MUZEUM REGIONALNEGO W SIEDLCACH

Siedlce

Dziś przygotowaliśmy premierę wyjątkową i to nie dlatego, że to już trzecia premiera w tym tygodniu, ale dlatego, że dotyczy aż sześciu znaczków. Swoją drogą znaczki dotyczą też nie byle jakich miejsc bo oprócz Muzeum Regionalnego w Siedlcach i Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, na znaczkach pojawi się Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, które jest Oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Muzeum to posiada trzy tzw. upamiętnienia: Były Obóz Karny Treblinka I, Były Obóz Zagłady Treblinka II i Pomnik Martyrologii Romów i Sinti. Te trzy ostatnie znaczki to także niewątpliwa perełka dla kolekcjonerów, bo są to drugie w Polsce znaczki dwustronne, a są nimi dlatego by pokazać, że każdy ze znaczków dotyczy innego upamiętnienia.

Oczywiście powyższych znaczków nie byłoby gdyby nie zaangażowanie kolekcjonera Adama, a także przychylność i pomoc wicedyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach pana Sławomira Kordaczuka. Serdecznie zatem dziękujemy za zrozumienie znaczkowej idei, a wszystkich kolekcjonerów zachęcamy do wizyty w najnowszych znaczkowych miejscach. W sprzedaży znaczki w Muzeum w Siedlcach i Treblince dostępne będą od 12 sierpnia, w Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu – od 22 sierpnia, a w Muzeum w Dąbrowie od 1 października (rozpoczęcie działalności).

MUZEUM REGIONALNE W SIEDLCACH No. 233

GPS: 52.167944 , 22.280878 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Regionalne w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1

MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DĄBROWIE No. 234

GPS: 52.305701 , 22.624824 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie

MUZEUM POŻARNICTWA W KOTUNIU No. 235

GPS: 52.175906 , 22.057317 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu

BYŁY OBÓZ KARNY TREBLINKA I No. 236

GPS: 52.611140 , 22.042110 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

BYŁY OBÓZ ZAGŁADY TREBLINKA II No. 237

GPS: 52.631160 , 22.052220 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

POMNIK MARTYROLOGII ROMÓW I SINTI No. 238

GPS: 52.611190 , 22.041500 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince



11.08.2015

Przez te upały to nawet pisać się nie chce, a co dopiero mówić o przydługich wstępach do premiery. Zaoszczędzimy Wam więc dziś tego i od razu ogłosimy, że w Tumie niebawem pojawi się Znaczek Turystyczny. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 23 sierpnia. Zapraszamy !

231

ARCHIKOLEGIATA NMP KRÓLOWEJ I ŚW. ALEKSEGO W TUMIE No. 231

Z dala od zgiełku miasta stoi, wśród łęczyckich pól perła romańskiego stylu. Ta potężna bryła z absydami i wieżami, góruje nad cała okolicą. Pierw było tu opactwo Panny Marii 1097 r. Potem postawiono budowlę w typie bazyliki i konsekrowano w 1161 r. (XII w.) Jej długość wynosi ok. 46 m, natomiast szerokość korpusu nawowego ma ok. 21 m. a wysokość wieży 35 m. Bazylika jest orientowana, dwuchórowa. To klasyczna budowla romańska, na co wskazuje m.in. imponujący tympanon oraz ciekawe freski z motywami roślinnymi. Cechami charakterystycznymi stylu są: budulec, którym jest ciosany kamień, liczne małe okrągłe wieżyczki, małe okienka zdradzające charakter obronny, zakończenie prezbiterium okrągłą absydą. Na jednym z narożników kościoła znajdują się małe ślady, których pochodzenie od lat było różnie interpretowane. Legenda głosi, że diabeł Boruta próbował wyrzucić kolegiatę ze swoich ziem. Chwycił ją w swe dłonie, ale nie zdołał jej przenieść. Po tym zdarzeniu pozostały tylko ślady w kamieniu. Czy to jest prawdziwe pochodzenie śladów jest jednak dosyć prozaiczne. O tym dowiesz się odwiedzając to wspaniale miejsce.

GPS: 52.056496 , 19.232640 ,   Miejsce sprzedaży: Archikolegiata w Tumie



10.08.2015

Są w Polsce miejsca, gdzie Znaczki Turystyczne nie są znane. Są też miejsca, gdzie o znaczkach już się mówi, ale sytuacja nie sprzyja ich powstawaniu. Są na szczęście i miejsca, w których w końcu coś w kwestii ZT zaczyna się dziać i takim miejscem jest Kalisz, w którym po wielu próbach czynionych przez samych kolekcjonerów, po dosłownie dwóch latach zabiegania, pojawia się pierwszy znaczek. Przedstawiamy zatem pierwszy kaliski ZT, który powstał dzięki zaangażowaniu zapalonego kolekcjonera. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ekspansji Znaczków Turystycznych w tym mieście, bo jakby nie było Kalisz ma się czym pochwalić. Znaczek w sprzedaży dostępny od  wtorku (18 sierpnia).

347

WIEŻA RATUSZOWA W KALISZU No. 347

Ratusz w Kaliszu to neoklasycystyczny budynek, wzniesiony w latach 1920–1924, wpisany do rejestru zabytków w 1993. Stoi na środku Głównego Rynku. Podpiwniczony o czterech kondygnacjach, wzniesiony na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem pośrodku. Na dziedzińcu stoi rzeźba przedstawiająca mityczną Florę, wykonana ok. 1900 r., która została przeniesiona z parku. Turyści mogą z przewodnikiem wejść na kaliską wieżę ratuszową i wysłuchać opowieści o historii miasta z najstarszą w Polsce metryką pisaną Na ratuszowej wieży urządzono punkt widokowy, skąd z wysokości 50 m roztacza się panorama miasta. W wieży znajduje się zegar z napisem "Ufundowany przez Prezydenta Mieczysława Szarrasa i Ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. 1925". Szklane tarcze zegara widoczne są z czterech stron świata. Mają średnicę 3 m, cyfry i wskazówki są żeliwne, a każda ze wskazówek waży 12 kg. Zegar nakręcany jest raz na dobę i napędzany poprzez zamontowany w nim silnik.

GPS: 51.762630 , 18.089756 ,   Miejsce sprzedaży: Rynek Główny (Kram z pasją... z tyłu budynku ratusza - dawna kwiaciarenka)



4.08.2015

Znaczki Turystyczne dają możliwość poznawania miejsc, o których pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli gdyby nie właśnie fakt, iż w miejscu tym jest ZT. Tak też jest z najnowszym znaczkiem, który dzisiaj chcemy zaprezentować, a ściślej z miejscem, które promuje. Kto z Was zatem słyszał o grobowcach megalitycznych w Wietrzychowicach ? Najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 sierpnia. Zapraszamy zatem do odwiedzin tego miejsca i z niecierpliwością czekamy na Wasze relacje z Wietrzychowic.

294

PARK KULTUROWY WIETRZYCHOWICE No. 294

Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice w Wietrzychowicech i Gaju (gm. Izbica Kujawska) znajdują się grobowce megalityczne wzniesione przez ludność neolitycznej kultury pucharów lejkowatych 3500 lat p.n.e., które stanowią obecnie jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów europejskiego dziedzictwa kulturowego. Kultura ta wytworzyła charakterystyczny styl wyrobu naczyń z gliny, narzędzi krzemiennych i kamiennych. Jej ludność zajmowała się głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Posiadała także swoje wierzenia religijne, co wiązało się z silną wiarą w życie pozagrobowe. Znalazło to swój obraz we wznoszeniu specjalnej konstrukcji grobowców dla niektórych zmarłych. Ludność kultury pucharów lejkowatych budowała grobowce z potężnych głazów, które tworzyły obstawę mającą chronić mogiły przed rozmyciem, a zarazem odgraniczyć obszar poświęcony czci zmarłego i czynnościom kultowym. Nad mogiłami usypywano potężne wały ziemne, mające ponad 1000 m³ objętości, ponad 100 m długości i do 3 m wysokości. Ich monumentalność szczególnie jest widoczna od czoła (od szerszej części). Podstawową myślą budowniczych grobowców było zapewnienie zmarłym możliwie trwałego miejsca wiecznego spoczynku, podobnie jak w przypadku piramid egipskich (które są młodsze o przeszło 1000 lat).

GPS: 52.409069 , 18.875130 ,   Miejsce sprzedaży: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10 - 16, tel. 54 286 51 93)



1.08.2015

IV SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Czas pędzi nieubłaganie i już tylko nieco ponad 2 miesiące dzielą nas od kolejnego, czwartego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem spotkania będzie Ośrodek Wypoczynkowy "Czerwony Kozioł" w Głuchołazach.

IVSpotkWstep

Po raz pierwszy zmianie ulegnie formuła spotkania. Tym razem zakwaterowanie uczestników będzie możliwe już od czwartkowego popołudnia. W piątek przewidziano czas na różnego typu wycieczki po okolicach, natomiast właściwe "obrady" w ramach IV Spotkania odbędą się tradycyjnie w sobotę. Będzie więc więcej czasu na długie kolekcjonerów rozmowy i przy okazji na zwiedzanie okolic. Harmonogram spotkania nie jest rzeczą ścisłą, w związku z czym każdy będzie mógł przybyć w sobie dogodnym terminie (czwartek, piątek lub sobota). Na spotkanie zaproszeni zostaną także kolekcjonerzy z Czech, przez co niewątpliwie będzie ono miało charakter międzynarodowy.  Wiecej informacji nt. spotkania, programu, kosztów itp. postaramy się zamieścić w najbliższym czasie. Już teraz jednak zachęcamy do zaplanowania sobie urlopu w powyższym terminie.



30.07.2015

Są takie chwile, w których szukamy pretekstu by raz jeszcze odwiedzić jakieś miejsce, do którego już kiedyś dotarliśmy. Takim pretekstem może być nowy ZT w Bardzie, gdzie zapewne wielu z Was już było. Ale czy dotarliście do górskiej kaplicy na Górze Kalwarii? Jeśli nie to właśnie macie pretekst by i tam zawitać, a jest nim najnowszy Znaczek Turystyczny który dostępny będzie już od najbliższej niedzieli 2 sierpnia (tuż po mszy w kaplicy). Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy ojcu przeorowi tamtejszego klasztoru i kolekcjonerowi Leszkowi.

117

KAPLICA GÓRSKA NA GÓRZE KALWARII W BARDZIE No. 117

Zbudowana w latach 1617–1619 na Górze Bardzkiej (583 m n.p.m.), zwanej także Kalwarią, usytuowana została w miejscu, gdzie jak podaje tradycja, w 1400 roku miała się objawić Matka Boża Płacząca. Jeszcze na początku XVII w. w miejscu objawienia widoczne były podobno ślady stóp i rąk odbitych w kamieniu przez Matkę Bożą. Odcisk stópki znajdujący się obecnie za Kaplicą jest odtworzoną pamiątką po tym zdarzeniu. Kaplica, założona na rzucie centralnym, kwadratu z mocno ściętymi narożami, posiada wewnątrz wpisany mniejszy kwadrat o narożach wtopionych w ściany boczne, akcentowanych na zewnątrz przyporami. Wśród skromnego wyposażenia uwagę przyciąga ołtarz główny z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej. Od maja do września w każdą niedzielę (oprócz świąt), o godz. 11.00, w Kaplicy Górskiej odbywają się msze św.

GPS: 50.495440 , 16.748879 ,   Miejsce sprzedaży: Kaplica Górska od maja do września w każdą niedzielę (niezależnie od pogody) przed i po Mszy Św. o godz. 11.00, Sklepik klasztorny, pn -sob. od 9.00-17.00 niedz. 10.30-16.30



27.07.2015

Pora zamknąć pierwszą dziesiątkę Znaczków Turystycznych. W pierwszej setce tym samym zostało jeszcze kilka wolnych numerów dla potencjalnych znaczków. Tymczasem zapraszamy na Babią Górę i do pobliskiego schroniska gdzie Znaczek Turystyczny pojawi się już w najbliższą środę czyli 29 lipca.

3

BABIA GÓRA - NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŻYWIECKIEGO No. 3

Babia Góra – „Królowa Beskidów” - masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Położony jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego, a zarazem jest jego najwyższym wzniesieniem. Masyw Babiej Góry rozciąga się od Przełęczy Jałowieckiej Północnej po przełęcz Krowiarki. Najwyższym szczytem jest Diablak 1725 m n.p.m., często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Diablak znany jest z bardzo kapryśnych warunków atmosferycznych, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ciągu kilkunastu minut. Prowadzi na niego kilka bardzo ciekawych szlaków turystycznych, wśród których na specjalną uwagę zasługuje „Akademicka Perć”. Z Diablaka roztacza się przepiękna panorama we wszystkich kierunkach. Możemy podziwiać ze szczytu Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski, Mały, Wyspowy, Gorce, Tatry oraz góry Słowacji, a także kotlinę Orawsko-Nowotarską. W 1954 roku utworzono w masywie Babiej Góry Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze.

GPS: 49.573055 , 19.529444 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko "Markowe Szczawiny"



23.07.2015

Najwyższa pora na trzeci w tym miesiącu Znaczek Turystyczny. Wraz z nim wszystkich zarażonych "znaczkozą" zapraszamy do Świętej Katarzyny gdzie mieści się Muzeum Minerałów i Skamieniałości Najnowszy Znaczek Turystyczny pojawi się w sprzedaży w najbliższą środę czyli 29 lipca.

575

MUZEUM MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W ŚWIĘTEJ KATARZYNIE No. 575

Galeria Tajemnice Klejnotów w Św. Katarzynie mieści okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane, ogromne skamieniałości. To jedna z piękniejszych w Polsce kolekcji kamieni szlachetnych i ozdobnych. Unikatowa na skalę światową, wielokrotnie nagradzana, prezentowana na wielu wystawach w kraju i za granicą, kolekcja krzemienia pasiastego z największą na świecie ( 80 kg) oszlifowaną konkrecją. Na miejscu mieści się także szlifiernia krzemienia pasiastego – jedyna udostępniona do zwiedzania, w której na żywo można obserwować jak naturalny kamyk zmienia się w „ oczko” jubilerskie. Muzeum czynne od maja do października w godz.od 9.00 - 19.00, w pozostałym okresie otwierane na żądanie od 9.00 – 17.00.

GPS:  50.906390 , 20.881466 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Minerałów i Skamieniałości



21.07.2015

NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA

ZK3 2015

Dzisiaj dla odmiany chcemy pokazać Wam najnowsze Znaczki Kolekcjonera.  Przybywa znaczkowych turystów, którzy coraz częściej wędrują w poszukiwaniu ZT. Coraz częściej zdobywają też ZK, a rekordziści posiadają już kupony na kolejne, jeszcze nie istniejące ZK. W związku z powyższym, aby jeszcze bardziej Was zmotywować i w pewnym sensie nagrodzić, tym razem przedstawiamy trzy wizerunki Znaczków Kolekcjonera, które już dostępne są w centrali. W przygotowaniu mamy kolejne znaczki, bo jak uczy nas doświadczenie nim się obejrzymy, rekordziści znów podeślą kupony na kolejny ZK. Mamy nadzieję, że przedstawione tym razem wizerunki zwierząt tradycyjnie Wam się spodobają, bo nasi graficy stanęli na rzęsach by i teraz stworzyć te miniaturowe dzieła sztuki pokazując tym samym charakterystyczne cechy przedstawionych ptaków. Zachęcamy zatem do udziału w grze kolekcjonerskiej bo tylko w ten sposób można stać się posiadaczem tych wyjątkowych znaczków.



18.07.2015

Dwa tygodnie bez znaczkowej premiery to niewątpliwie sporo czasu. Niekiedy jednak tego czasu potrzebujemy by naładować akumulatory, rozejrzeć się w terenie i sięgnąć po nowe pomysły. W ten oto sposób powstaje wiele znaczków, a jednym z nich jest Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce. Tutaj Znaczek Turystyczny pojawi się w najbliższą środę czyli 22 lipca. Zapraszamy

190

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W WĘGLÓWCE No. 190

Obecne Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze zostało wybudowane w miejscu przedwojennej stacji obserwacyjnej (1922-44), która była zamiejską filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomysłodawcą utworzenia tej placówki był prof. Banachiewicz. W tamtych czasach, stacja Lubomir zasłynęła z odkrycia dwóch komet: 3.04.1925 r. przez Lucjana Orkisza (C/1925 G1 Orkisz) i 17.07.1936 przez Władysława Lisa (C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis). We wrześniu 1944 r. obserwatorium zostało spalone w wyniku działań wojennych. W październiku 2007 oddano no użytku nowy budynek, nazwany na cześć prof. Tadeusza Banachiewicza. Aktualnie prowadzona jest działalność naukowa, dydaktyczna i popularyzatorska - Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza jest jedynym w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić w każdy weekend bez wcześniejszej zapowiedzi, a także uczestniczyć w prelekcjach i pokazach nieba.

GPS:  49.766889 , 20.059596 ,   Miejsce sprzedaży: Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, Węglówka 400



12.07.2015

geokret Nie może być tak by w niedzielny wieczór zostawić spragnionych kolekcjonerów bez jakiś znaczkowych informacji.  Dzisiaj zatem coś z innej beczki, a nawet skrzynki, czyli tekst opisujący nasz najnowszy, nazwijmy to promocyjny wynalazek, zresztą związany ze Znaczkami Turystycznymi. Chodzi nam o kreta, a ściślej o geokreta, zresztą przeczytajcie sami, a na pewno niejeden z Was podchwyci temat.

Czytaj więcej: Znaczkowy Geokret



3.07.2015

Na forum i w prywatnej korespondencji zasypujecie nas pytaniami o nowości. Nie zawsze jest tak, że wszystko możemy zdradzić bo wiele rozmów nadal się toczy. Ale mamy dla Was pewną nowość z Wielkopolski, która zapewne niejednego kolekcjonera ucieszy. Tym razem przedstawiamy znaczek z Muzeum Wikliniarstwa i Chielarstwa, który w sprzedaży pojawi się 10 lipca, a dostępny będzie w kasie biletowej muzeum. Zapraszamy.

364

MUZEUM WIKLINIARSTWA I CHMIELARSTWA W NOWYM TOMYŚLU No. 364

W związku z długoletnią tradycją uprawy wikliny i chmielu w okolicach Nowego Tomyśla, Miedzichowa i Trzciela, w 1985 roku utworzono tematyczne muzeum. Placówka funkcjonuje jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na potrzeby powstałej placówki przeznaczono dwa obiekty: zrekonstruowany holenderski zabytkowy budynek mieszkalny z końca XVIII wieku, który stanowi główną siedzibę Muzeum i jest miejscem prezentacji obydwu wystaw stałych oraz drewniany stylizowany budynek – tzw. Dworek Myśliwski postawiony w 1977 roku będący miejscem prezentacji organizowanych cyklicznie, wystaw czasowych o różnej tematyce oraz stałej ekspozycji przyrodniczej. Obydwa budynki otacza teren o powierzchni 1.75 ha, na którym znajdują się ekspozycje botaniczne oraz prezentowane są artystyczne formy przestrzenne z wikliny. Całość znajduje się na terenie Parku Miejskiego.

GPS:  52.311842 , 16.138292 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa



1.07.2015

RELACJA Z TARGÓW W CHORZOWIE

Nie samymi znaczkowymi premierami żyją znaczkowi turyści, dlatego dzisiaj publikujemy krótką relację z targów w Chorzowie.

Chorzów 2015Już po raz trzeci na odbywających się corocznych Targach Turystyki Weekendowej w Chorzowie gościli kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych. Publikujemy zatem krótką relację Jarosława z Będzina, który był na miejscu i zdecydował się podzielić wrażeniami.  

Czytaj więcej: 24.05.2015 - "ATRAKCJE REGIONÓW" - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW

 

 



30.06.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W PAŁACU KULTURY I NAUKI

Wczoraj wspominaliśmy, że premiera Znaczka Turystycznego No. 100 z Pałacu Kultury i Nauki to nie jedyna warszawska nowość i że więcej na ten temat napiszemy dzisiaj. W związku z powyższym chcielibyśmy tym z Was, którzy po wczorajszej premierze jeszcze nie byli w PKiN, przedstawić 40020 Znaczek Okolicznościowy, który został wydany właśnie z okazji 60 rocznicy powstania PKiN. Znaczek ten podobnie jak jego turystyczny kuzyn dostępny już jest w sklepie z pamiątkami PKiN. Zapraszamy zatem do Warszawy szczególnie dlatego, że znaczek ten został wydany w limitowanej ilości 250 szt. a biorąc pod uwagę liczbę kolekcjonerów i wycieczek odwiedzających PKiN może się rozejść w mgnieniu oka.

60 LAT PAŁACU KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE

Rok 2015 jest dla Pałacu Kultury i Nauki rokiem obchodów jego 60-lecia. Za datę urodzin pałacu przyjmuje się 22 lipca 1955 roku, pomimo iż tak jak z wieloma rzeczami dotyczącymi pałacu, tj. jego historią, czy obowiązującą nazwą, nie jest to do końca jednoznaczne. Aby zaakcentować tegoroczny jubileusz tego ważnego w przestrzeni miejskiej obiektu Zarząd Pałacu Kultury i Nauki chciałby wykorzystać okazję okrągłych urodzin PKiN do przybliżenia mieszkańcom Warszawy oraz turystom sylwetki i dziejów tego budynku. Między innymi z tego też powodu powstał Znaczek Okolicznościowy upamiętniający 60-lecie PKiN.



29.06.2015

Kolejny poniedziałek i kolejna premiera na dobry początek tygodnia. Tym razem zapraszamy Was do Warszawy, do górującego nad miastem Pałacu Kultury i Nauki. Najnowszy ZT, posiadający numer 100, od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży w sklepie z pamiątkami. W tym miejscu szczególnie dziękujemy kolekcjonerowi Krzysztofowi za ogromny wkład w powstanie tego znaczka oraz Pani Mai za dobrą współpracę i zrozumienie idei znaczkowej. A już jutro kolejna niespodzianka z Warszawy :-)

100

PAŁAC KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE No. 100

Pałac wybudowano w latach 1952–1955 jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Początkowo budynek posiadał jasną fasadę, która jednak z czasem zszarzała. Wykonana została ze spieków ceramicznych w kolorze piaskowca, natomiast inne detale i płaskorzeźby wykonano z wapienia, piaskowca i granitu. Obecnie w PKiN oprócz siedzib różnych firm i instytucji mieści się sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem. We wnętrzach PKiN organizowane są różnego typu wystawy i targi. Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów. Na 42 kondygnacji pałacu w 2000 roku odsłonięty został Zegar Milenijny, który jest trzecim co do wielkości zegarem w Europie, a jego tarcze mają po 6 metrów średnicy.

GPS:  52.231773 , 21.006191 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkami PKiN, Pl. Defilad 1, Warszawa



26.06.2015

kielce

Dziś oficjalnie rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi dwa miesiące intensywnych podróży po kraju i zdobywania Znaczków Turystycznych. Ale dzień ten jest szczególny nie tylko z powodu końca roku szkolnego. O podniosłości tej chwili i całego dnia niech świadczy załączony obrazek przedstawiający wizerunki znaczków z  placówek muzealnych Muzeum Narodowego w Kielcach. To bowiem w nich od dnia 1 lipca dostępne będą widoczne Znaczki Turystyczne, a jest ich dokładnie pieć.

Muzeum Narodowemu w Kielcach, w tym panu Arturowi, szczególnie dziękujemy za zrozumienie znaczkowej idei, a wszystkich turystów gorąco zachęcamy do odwiedzenia wymienionych poniżej miejsc i zdobycia kolejnych ZT, szczególnie teraz, gdy właśnie rozpoczęły się wakacje. Mamy nadzieję, że przedstawione dzisiaj znaczki dadzą początek kolejnym w regionie, czego wszystkim turystom serdecznie życzymy.

DAWNY PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH W KIELCACH  No. 570

GPS: 50.869081 , 20.627146 ,  Miejsce sprzedaży: Sklepik w Pałacu

PAŁACYK HENRYKA SIENKIEWICZA W OBLĘGORKU No. 571

GPS: 50.957499 , 20.475767 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa  

MUZEUM LAT SZKOLNYCH STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH No. 572

GPS: 50.867539 , 20.629351 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa

MUZEUM DIALOGU KULTUR W KIELCACH No. 573

GPS: 50.871954 , 20.631355 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa

EKSPOZYCJA MUZEALNA ZWIERZĘTA I KONTYNENTY - KIELCE No. 574

GPS: 50.872342 , 20.631637 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa 



24.06.2015

Wielu turystów zapewne odwiedziło już Nysę i zdobyło tutejsze ZT. Ale miasto ma do zaoferowania dużo ciekawych miejsc, stąd w najbliższą sobotę, tj. 27 czerwca, w sprzedaży pojawi się kolejny znaczek tym razem przedstawiający Bazylikę św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Warto podkreślić że to kolejny znaczek na szlaku św. Jakuba. Zapraszamy zatem do Nysy.

163

BAZYLIKA ŚW. JAKUBA APOSTOŁA I ŚW. AGNIESZKI W NYSIE  No. 163

Źródła historyczne podają, że pierwszy murowany kościół w tym miejscu powstał w XII wieku. Obecna budowla wzniesiona została w dwóch etapach na przełomie XIV i XV wieku. Na przestrzeni wieków, mimo licznych pożarów, zniszczeń i modernizacji kościół utrzymał swą charakterystyczną bryłę. Świątynia jest trójnawową, dziewięcioprzęsłową halą murowaną z kamienia i cegły. Nawy boczne rozdzielone są smukłymi, sześciobocznymi filarami z cegły, ponad którymi wznoszą się krzyżowo – żebrowe sklepienia z 1891 r. Tytuł Bazyliki Mniejszej świątynia uzyskała w 2009 roku. Obok kościoła wznosi się okazała, czterokondygnacyjna wieża będąca dzwonnicą. Jej budowę rozpoczęto w roku 1474 i kontynuowano aż do roku 1548, jednak nigdy nie została ukończona i taka też pozostała do dziś. Zbudowana została na planie kwadratu z cegły obłożonej kamienną wykładziną. W pustym wnętrzu w 2005 otwarto Skarbiec św. Jakuba – wystawę cennych sprzętów liturgicznych i innych dzieł sztuki złotniczej.

GPS:  50.474560 ,17.334422 ,   Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna w Bastionie św. Jadwigi



23.06.2015

Niekiedy wystarczy impuls, niekiedy miesiące rozmów, a jeszcze innym razem by zasiać ziarno znaczkowe wystarczy podatny grunt i przychylność gospodarza. Tym razem dzięki temu ostatniemu czynnikowi możemy się cieszyć kolejnym ZT w Małopolsce, a miejscem wyróżnionym przez znaczek są Ogrody Biblijne w Muszynie, których uroczyste otwarcie nastąpi już za kilka dni tj. 28 czerwca i w tym też dniu w sprzedaży pojawi się najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy zatem do Muszyny.

199

OGRODY BIBLIJNE W MUSZYNIE  No. 199

Ogrody Biblijne w Muszynie są pod względem obszaru największe w Polsce. Projekt Ogrodów opiera się na zagospodarowaniu zabytków w skład których wchodzą: kościół parafialny p.w. św. Józefa z XVII w., murowana dzwonnica, mur ogrodzeniowy, kapliczka, drzewostan i XIX wieczna plebania..Ogrody są miejscem modlitwy, medytacji, dialogu i wypoczynku, spotkania z Bogiem w Jego Słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności. Zrealizowane są w konwencji trzech Świątyń: Świątyni Jerozolimskiej - stan obecny; "kamień na kamieniu", Świątyni Parafialnej i Kościoła czasów mesjańskich - Apokaliptycznego Nowego Jeruzalem. Projektantem Ogrodów jest dr Zofia Włodarczyk z UR w Krakowie, instalacje biblijne wykonał Karol Badyna z ASP w Krakowie. Pomysłodawcą jest proboszcz parafii ks. Paweł Stabach.

GPS:  49.359269 ,20.901628 ,   Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna przy Ogrodach Biblijnych (czynna codziennie oprócz niedziel i poniedziałków od 10 do 18)



17.06.2015

Najwyższa pora ze znaczkowymi premierami przenieść się na południowy-wschód kraju, w końcu tutaj też atrakcyjnych miejsc mamy sporo. I choć w miejscu, o którym myślimy mamy "znaczkową pustynię", to przecież od czegoś trzeba zacząć. Dzisiaj zatem Zamek Kazimierzowski w Przemyślu i najnowszy Znaczek Turystyczny, który w sprzedaży będzie od 22 czerwca. Zapraszamy do Przemyśla.

107

ZAMEK KAZIMIERZOWSKI W PRZEMYŚLU  No. 107

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu jest jednym z najcenniejszych pomników architektury w tym mieście, a jednocześnie charakterystycznym elementem pejzażu miejskiego. O warowni zlokalizowanej w tym miejscu już u zarania państwowości polskiej wspominają źródła historyczne, zaś badania archeologiczne potwierdzają istnienie w obrębie drewnianego jeszcze grodu monumentalnych przedromańskich budowli, o cechach charakterystycznych dla monarchii wczesnopiastowskiej - zespół rotunda-palatium. Przed ostatecznym włączeniem Przemyśla w obręb państwa polskiego gród przemyski był kilkakrotnie zajmowany przez Rusinów, którzy uczynili z niego centrum administracyjne udzielnego księstwa. Jeden z jego władców – Wołodar Rościsławowicz wzniósł na wzgórzu zamkowym kamienną cerkiew.

GPS:  49.780186 ,22.765936 ,   Miejsce sprzedaży: Zamek Kazimierzowski



16.06.2015

NOWE FUNKCJE W APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"

logoApAndroidWielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych korzysta z czeskiej aplikacji na telefony z systemem android. W lutym opisywaliśy aplikację w jednym z artykułów //www.znaczki-turystyczne.pl/492-26-02-2015-2 natomiast dzisiaj za sprawą kolejnej aktualizacji oprogramowania napiszemy o nowych możliwościach jakie uruchomiono w programie.

Aby zatem cieszyć się nowymi funkcjami konieczne jest posiadanie najnowszej wersji aplikacji, którą pobierzecie/zaktualizujecie tutaj, Gdy już na telefonie zainstalowana zostanie najnowsza wersja programu wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami z poniższych obrazków. 


Więcej informacji

15.06.2015

Warto dobrze rozpocząć tydzień, dlatego dzisiaj serwujemy podwójną premierę. Tym razem wszystkich turystów chcemy zaprosić do Strzelna gdzie już w tej chwili czekają na zdobycie dwa Znaczki Turystyczne. Na miejscu oczywiście zobaczycie niezwykle cenne zabytki romańskie, dlatego polecamy zatrzymać się tu na dłużej i podziwiać do woli. Zapraszamy zatem do Strzelna.

295

ROTUNDA ŚW. PROKOPA W STRZELNIE  No. 295

Rotunda Św. Prokopa to jedna z najstarszych romańskich świątyń (XII w.), a zarazem największa romańską rotunda w Polsce. Wyjątek europejski stanowi prostokątne prezbiterium z oryginalnym sklepieniem. Od północy przylegają dwie asymetrycznie absydy, a od zachodu cylindryczna wieża. Prawie wszystko z tego kościoła zbudowane jest z ciosów granitowych, z elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi z piaskowca, a cegła jest elementem zastosowanym nieco później. Do 1779 r. świątynia funkcjonowała pw. św. Krzyża. Za czasów wojen napoleońskich od 1812 r. służyła jako spichlerz, następnie jako dzwonnica. Podczas II wojny światowej Niemcy zrobili z kościoła magazyn i wycofując się podłożyli materiały wybuchowe, mury wytrzymały, ale zniszczono kopułę i górne partie wieży. Odbudowa trwała kilka lat po wojnie. Wśród surowego wyposażenia świątyni można zauważyć: tympanom fundacyjny kościoła (kopia), pusty romański grobowiec – przypuszczalnie fundatora, najstarsze w Polsce stacje drogi krzyżowej (1531 r.). W zachodniej części znajduje się empora (biforium), w której zasiadali królowie i dostojnicy. Prawdopodobnie przebywali tam Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagielończyk, Zygmunt Stary i inni. U wejścia do kościoła stoi XII-wieczna romańska kropielnica, w całości wyciosana w jednym kamieniu.

GPS:  52.630297 , 18.179566 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska

296

BAZYLIKA ŚW. TRÓJCY W STRZELNIE  No. 296

Bazylika Św. Trójcy jest budowlą romańską z przełomu XII/XIII w. - konsekrowana w 1216 r. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, do pewnych wysokości jest jednak zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego, a prezbiterium zakończone absydą z dwiema kaplicami po bokach. Wśród licznych ołtarzy należy zwrócić szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.). Najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. Datowane są one na II połowę XII w. Chociaż mają już ponad 800 lat, to przez ponad 200 lat nikt o nich nie wiedział, gdyż były obmurowane cegłą do 1946 r. Wówczas profesor Zdzisław Kępiński odkrył je w barokowych filarach.

GPS:  52.629832 , 18.179838 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa - kawiarenka norbertańska



12.06.2015

Do zamknięcia pierwszej setki Znaczków Turystycznych brakuje już tylko kilku numerów. Ostatnio lukę w numeracji wypełnił ZT No. 1, a tymczasem dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny znaczek z pierwszej dziesiątki. Mowa oczywiście o znaczku z rezerwatu przyrody "Biała Woda" w Pieninach. Znaczek dostępny od dnia 15 czerwca, a szczegóły nt. miejsca jego sprzedaży jak i samego rezerwatu znajdują się poniżej.

8

REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA - PIENINY  No. 8

Rezerwat położony jest w skalistym wąwozie na obszarze Małych Pienin, na wysokości 600 – 800 m n.p.m. Został założony w 1963 roku na powierzchni 33,7 ha. Rezerwat charakteryzuje się bogatą rzeźbą i malowniczym krajobrazem. Ściany wąwozu są bardzo strome, a ich wysokość dochodzi do 120 m. Utworzenie rezerwatu miało na celu ochronę i zachowanie ze względów naukowych wąwozu skalnego, odznaczającego się pięknem krajobrazu i licznymi osobliwościami przyrody żywej i nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami). Chronione są tu niezwykle interesujące murawowe i naskalne zbiorowiska górskie i kserotermiczne, a także półnaturalne drzewostany bukowo-jodłowe. W rezerwacie rośnie blisko 300 gatunków roślin naczyniowych, ale o jego bogactwie świadczy także ogromna ilość grzybów oraz ponad 200 spotykanych tu gatunkó porostów. W rezerwacie znajduje się ścieżka turystyczna i edukacyjna długości 2,5 km, przekraczająca kilkakrotnie potok Kamionka.

GPS:  49.398728 , 20.582875 ,   Miejsce sprzedaży: Gościniec AMON Szczawnica-Jaworki ul. Biała Woda 51 (web)



11.06.2015

Rozmowy w sprawie nowych znaczków trwają często bardzo długo. Niekiedy niezrozumienie znaczkowej idei stoi wręcz na przeszkodzie by znaczek powstał, ale są też miejsca, dzięki którym znaczkowa idea ożywa. Dzisiaj prezentujemy Wam ZT z wizerunkiem Schroniska Dom Śląski. Znaczek jednak nie będzie dostępny w schronisku, a na Śnieżce w miejscu Česká poštovna Anežka. Znaczek dostępny będzie od dnia 20 czerwca. Zapraszamy

94

SCHRONISKO GÓRSKIE DOM ŚLĄSKI  No. 94

Schronisko Górskie „Dom Śląski” położone jest w Karkonoszach we wschodniej części Równi pod Śnieżką na Przełęczy pod Śnieżką. Pierwsze schronienie dla drwali i pasterzy tzw. buda, stanęło tu już w XVII wieku. W 1847 po śląskiej stronie stanęło pierwsze schronisko, które jednak w 1888 roku doszczętnie spłonęło. Obecny budynek został zbudowany w latach 1921-1922. W 1923 schronisko przeszło modernizację. Dobudowano oszkloną werandę oraz przebudowano pomieszczenia kuchenne. Po II wojnie schronisko zarządzane było przez DTTK i PTT, a od roku 1951 przez PTTK. Od listopada 1950 w schronisku znajdowała się strażnica WOP, a później Straży Granicznej. Podczas dziesięcioleci schronisko nosiło różne nazwy: Pod Śnieżką, Na Równi pod Śnieżką, Dom Śląski. W 2007 roku schronisko przeszło w prywatne ręce i od tego czasu w takiej formie służy turystom.

GPS:  50.739557 , 15.728963 ,   Miejsce sprzedaży: Česká poštovna Anežka- Sněžka



10.06.2015

Na ten znaczek zapewne wszyscy kolekcjonerzy czekali bardzo długo. Po dwuletnim remoncie już za kilka dni dla zwiedzających udostępniony zostanie Pałac w Rogalinie. Tego samego dnia bo 16 czerwca do sprzedaży trafi najnowszy wielkopolski Znaczek Turystyczny. Zapraszamy zatem do wizyty w tej części kraju i czekamy na Wasze relacje z rogalińskiego pałacu.

349

PAŁAC W ROGALINIE  No. 349

Muzeum Pałac w Rogalinie – zespół pałacowo-parkowy, stworzony w latach 1770–1776 przez Kazimierza Raczyńskiego, starostę generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego, do 1939 r. pozostawał w rękach rodziny. Od 1948 r. Pałac w Rogalinie jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wnętrza historyczne w głównej części pałacu i jego lewym skrzydle oddają przedwojenny klimat rogalińskiego domu. Część utracona została obecnie zrekonstruowana na podstawie materiałów archiwalnych. Gabinet londyński w prawym skrzydle jest wierną rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu, Prezydenta RP na Uchodźstwie. Rogalińska galeria obrazów zawiera znakomitą kolekcję malarstwa Edwarda Aleksandra Raczyńskiego z przełomu XIX i XX w. Eksponowanych jest tu blisko 300 prac, m.in. płótno Jana Matejki Dziewica Orleańska oraz zespół dzieł Jacka Malczewskiego i innych wybitnych artystów polskich i zagranicznych. W powozowni można obejrzeć pojazdy konne i akcesoria podróżne z przełomu XIX i XX w. W otoczeniu pałacu znajduje się rokokowy ogród z kopcem widokowym, kurtynami ziemnymi, szpalerowymi gabinetami i korytarzami. Otaczający rezydencję park krajobrazowy łączy się w naturalny sposób z nadwarciańskimi łęgami i polami dawnego majątku.

GPS:  52.234544 , 16.929774 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa Muzeum



8.06.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

W sobotę informowaliśmy Was o najnowszym Znaczku Turystycznym w Świętochłowicach, natomiast dzisiaj chcielibyśmy pokazać Znaczek Okolicznościowy, który także niebawem pojawi się w tym mieście. Znaczek powstał z okazji otwarcia zrewitalizowanych wież, które będą pełniły rolę obiektu kulturalnego w innowacyjny sposób przybliżającego historię tego miejsca. Ponadto wokół obiektu powstają strefy edukacyjne, które zostaną połączone ścieżką dydaktyczną w formie labiryntu przedstawiającego prace pod ziemią. 40019 Strefy będą opowiadać o wodzie, ziemi, powietrzu, stali i drewnie. Uroczyste otwarcie Wież KWK Polska nastąpi 12-13 czerwca podczas INDUSTRIADY 2015 - Święta Szlaku Zabytków Techniki, a znaczek dostępny będzie od 13 czerwca.

WIEŻE KWK POLSKA W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Wieże będące symbolem górniczej przeszłości Świętochłowic należały do struktur KWK "Polska". Kopalnię budowano w latach 1870-73. Jej właścicielem był twórca imperium przemysłowego Guido Henckel von Donnersmarck. Ostatnią tonę węgla wydobyto w 1998 r. Wieża wyciągowa szybu I - basztowa powstała w 1908 roku, zaś szybu II - kozłowa w latach 1889 -1891. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków. Stanowią one jeden z ostatnich elementów górniczej przeszłości Świętochłowic i w opinii wielu osób są symbolem miasta.



6.06.2015

Pogoda za oknem dopisuje więc jest to najlepszy moment by ruszyć w teren i zdobywać kolejne miejsca i Znaczki Turystyczne, a kto ma już wszystko co w najbliższej okolicy zdobyte może się wybrać do Świętochłowic do Muzeum Powstań Śląskich, gdzie od 8 czerwca dostępny będzie najnowszy ZT. Zapraszamy.

590

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH  No. 590

Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Obiekt został wybudowany na podstawie projektu Emila i Georga Zillmannów w 1907 r. na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. W latach 1916 – 1939 mieścił się w nim Urząd Gminy Świętochłowice, w okresie II wojny światowej niemiecka Schutzpolizei, w latach 1945 – 1989 komenda milicji, a od 1989 roku – policja. W noc sylwestrową 1999/2000 roku budynek spłonął. Wiosną 2013 roku rozpoczęła się rewitalizacja obiektu, przywracając mu pierwotny wygląd i przystosowując pomieszczenia do funkcji wystawienniczej. Oficjalne otwarcie nastąpiło 17 października 2014 roku. W zakresie działania Muzeum Powstań Śląskich znajduje się ochrona wszelkich dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice. Placówka prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

GPS:  50.288317 , 18.925354 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Powstań Śląskich



3.06.2015

Ach ta Wielkopolska... Tak, tak, dzisiaj kolejna premiera z tej części kraju i to jaka. Wyobraźcie sobie Puszczykowo i mieszczące się tam Muzeum Arkadego Fiedlera, w którym od dzisiaj można zakupić Znaczek Turystyczny. Gorąco zachęamy do odwiedzin tego niezwykłego miejsca i przeniesienia się, za sprawą tamtejszych eksponatów, choć na chwilę w literacki świat A. Fiedlera. Tym z Was, którzy nie są w temacie przedstawiamy krótki film o muzeum, który z pewnością zachęci Was do wizyty w tym niezwykłym muzeum. Zapraszamy zatem do Puszczykowa.

348

MUZEUM ARKADEGO FIEDLERA W PUSZCZYKOWIE  No. 348

Muzeum Pracownia-Literacka Arkadego Fiedlera powstało za życia pisarza-podróżnika Arkadego Fiedlera, w 1974 roku. Stworzenie muzeum było odpowiedzią na prośbę czytelników, którzy licznie przyjeżdżali do domu pisarza, żeby się z nim spotkać i zobaczyć pamiątki przywiezione z dalekich podróży. W 1973 roku podjęto prace przystosowujące dom Fiedlerów do udostępnienia pomieszczeń zwiedzającym. Obecnie goście mogą zwiedzać nie tylko dom pisarza podróżnika, w którym zgromadzone są autentyczne pamiątki z różnych zakątków świata, ale również Tajemniczy Świat Indian, Piramidę, Galerię fotograficzną oraz Ogród Kultur i Tolerancji, w którym znajdują się figury, w większości w skali 1:1, m.in. z Wyspy Wielkanocnej, obu Ameryk, Azji, Afryki i innych zakątków świata. Można wejść na pokład statku Krzysztofa Kolumba „Santa Marii”, repliki w skali 1:1, a także zobaczyć angielski samolot „Hawker Hurricane MK I”, który w rękach polskich lotników był bardzo skuteczną bronią w Bitwie o Anglię w 1940 roku. Do końca 2000 roku placówkę odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy.

GPS: 52.275492 , 16.867486 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie



1.06.2015

Po ostatnich premierach ZT z nizin, wyżyn i pogórza, dzisiaj zapraszamy Was nieco wyżej, a nawet najwyżej, bowiem dzisiejszy Znaczek Turystyczny dotyczy kolejnego szczytu. Długo zastanawialiśmy się jaki przyznać nr, jednak jednogłośnie podjęto decyzję, iż ZT z nr 1 i najwyższy szczyt Polski muszą stanowić parę. Drodzy kolekcjonerzy - przedstawiamy Wam kolejny krążek z serii szczyty gór Polski. Tym razem długo oczekiwany No. 1 i Rysy. Znaczek będzie w sprzedaży w schronisku nad Morskim Okiem już od 3 czerwca.

grudziadz

RYSY - NAJWYŻSZY SZCZYT POLSKICH TATR  No. 1

Rysy - masyw położony na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Dla Polaków szczyt niezwykły i niezwykle ważny. Jego północny wierzchołek (2499 m n.p.m.), przez który przebiega granica polsko-słowacka, jest najwyżej położonym punktem Polski. Masyw Rysów ma trzy wierzchołki, z których najwyższy, środkowy (2503 m n.p.m.) i najniższy południowo-wschodni (2473 m) znajdują się w całości na terytorium Słowacji. Nazwa masywu pochodzi od pożłobionych zboczy kompleksu Niżnych Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha, które swoimi kształtami mogą budzić skojarzenia, jakoby góra była silnie porysowana. W późniejszym czasie nazwa ta została przyjęta również dla szczytu i nosi on ją do dnia dzisiejszego. Masyw stanowi jeden z chętniej odwiedzanych wierzchołków w Tatrach. Wejście nie należy do łatwych i wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i turystycznego. Rysy zachwycają zarówno pod względem bogatej flory – w górnych ich partiach występują aż 63 gatunki roślin, a także niezwykłą panoramą ze szczytu.

GPS: 49.179628 , 20.087987 ,   Miejsce sprzedaży: Schronisko nad Morskim Okiem



30.05.2015

Mimo soboty postanowiliśmy pokazać Wam najnowszy znaczek, który w sprzedaży pojawi się w okolicach 3 czerwca, a prezentuje Pałac w Siemczynie leżącym nieopodal Czaplinka. Obecnie pałac jest zabezpieczany przed dalszym niszczeniem, ale wszystko wskazuje na to, że niebawem i pałac, podobnie jak zabudowania folwarczne odzyska swój dawny blask. Póki co zapraszamy do Siemczyna po najnowszy Znaczek Turystyczny.

grudziadz

ZESPÓŁ PAŁACOWO - FOLWARCZNY W SIEMCZYNIE  No. 565

Pałac w Siemczynie wybudowano w latach 1722-1726 przez barona Henryka Bernarda von Goltza. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i sypialne, a także sala rycerska. W roku 1796 Henryk August von Arnim dokonuje rozbudowy pałacu, a w późniejszych latach majątek rozbudowuje o budynki gospodarcze. W drugiej połowie XIX wieku Siemczyno należy do największych majątków w okolicy. Niestety długi, w które popadli właściciele zmusiły ich do sprzedaży w 1895 roku majątku, który na przestrzeni kilkunastu lat kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W marcu 1945 roku pałac będący wówczas majątkiem rodziny von Bredow zajmują Sowieci urządzając w nim szpital polowy. W kolejnych miesiącach pałac zostaje niemal całkowicie ograbiony z wyposażenia. Dopiero w roku 1950 za sprawą lokalnego nauczyciela Henryka Leszczyńskiego powstaje w pałacu szkoła, która mieści się w nim do 1985 roku. Od tego czasu pałac, mimo iż został sprzedany prywatnym właścicielom, pozostaje niezagospodarowany i popada w ruinę. Dopiero w roku 1999 poprzez licytacje komornicze budynek trafia w ręce nowych właścicieli, którzy zabezpieczają go przed dalszym niszczeniem. Obecnie pałac prawie całkowicie pozbawiony jest wyposażenia, jednak usytuowanie budowli w pięknym parku oraz poddane gruntowej renowacji budynki gospodarcze czynią obiekt niezwykle interesującym dając nadzieję na to iż w kolejnych latach i pałac odzyska swój dawny wygląd.

GPS: 53.556304 , 16.133204 ,   Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu, Siemczyno 81



28.05.2015

RELACJA Z I SPOTKANIA DOLNOŚLĄSKICH KOLEKCJONERÓW ZT

Wrocław2015Dokładnie tydzień temu w samym sercu Wrocławia doszło do długo wyczekiwanego przez kolekcjonerów spotkania. Po raz pierwszy skrzyknęli się lokalni kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych by przy kawie, ciastkach i piwie podyskutować o przedmiocie naszej pasji. Informację o przebiegu spotkania zamieszczamy poniżej i gorąco zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

21. maja 2015r we Wrocławiu, w siedzibie Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna, spotkali się po raz pierwszy Kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych z Dolnego Śląska. Na spotkanie przybył także Piotr z Zielonej Góry. Natomiast nasz kolega Piotr Staniów opowiedział o swoich doświadczeniach i zbiorach czeskich ZT, których ma w zbiorze grubo ponad tysiąc.  

Czytaj więcej: Relacja z I Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. dolnośląskiego - Wrocław



26.05.2015

Znaczkowa ekspansja trwa i tym razem zawitała do Byczyny, a dokładniej do położonej nieopodal  miejscowości Biskupice. To tutaj w rcerskim grodzie można poczuć klimat średniowiecza, zjeść rycerski posiłek, zażyć kąpieli czy wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest sąsiedztwo zalewu, a całość uzupełnia znaczek turystyczny. Zapraszamy zatem do Byczyny.

grudziadz

GRÓD RYCERSKI W BYCZYNIE  No. 167

Gród Rycerski w Byczynie to drewniana budowla umiejscowiona 4 m od Byczyny, na wyspie otoczonej naturalną fosą nad zalewem Biskupice-Brzózki. W warowni mieści się staropolska karczma z dwoma salami rycerskimi, „Gościniec śpiącego rycerza” z 60 miejscami noclegowymi, sala myśliwska, a także sala narzędzi tortur średniowiecznych i zbrojownia. Na dziedzińcu umiejscowione są balie szwedzkie pod gołym niebem, kuźnia, trybuny dla widzów oraz stanowiska do gier i zabaw plebejskich. Na podgrodziu znajduje się również tor łuczniczy oraz machiny oblężnicze w skali 1:1 – trebusz, balista i skorpion. Przed grodem znajduje się mała karczma z daniami barowymi i sklepik z pamiątkami. W grodzie organizowane są lekcje „żywej historii” dla dzieci i młodzieży, kolonie rycerskie oraz obozy archeologiczne, ogniska i pikniki. Gród pełni funkcje konferencyjno-rekreacyjne, a swoją ofertę kieruje zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Obiekt jest siedzibą Opolskiego Bractwa Rycerskiego. Co roku w pierwszy weekend majowy odbywają się tutaj jedne z największych w Europie turniejów rycerskich.

GPS: 51.084790 , 18.161160 ,   Miejsce sprzedaży: Gród Rycerski w Byczynie



20.05.2015

Chcielibyśmy dzisiaj pokazać Wam miejsce, o którym zapewnie niewielu wie lub przynajmniej do niedawna jeszcze o nim nie wiedziało. Nieopodal Poznania w miejscowośći Biedrusko, w zabytkowym parku stoi równie zabytkowy pałac, który dzięki prywatnemu właścicielowi i jego uporowi powoli odzyskuje dawny blask. Obiekt ten oprócz zaplecza hotelowo-gastronomicznego pełni także funkcje muzealne, o czym zapewne wielu z Was się przekona podczas wizyty w Biedrusku. Zapraszamy zatem do Biedruska, gdzie znaczek w sprzedaży pojawi się 23 maja.

368

ZESPOŁ PAŁACOWO - PARKOWY W BIEDRUSKU  No. 368

Zespół Pałacowo Parkowy w Biedrusku zbudowany w 1877 r. po rozbiorach Polski przez rodzinę von Treskov z Owińsk, gdzie była ich siedziba rodowa. Po śmierci właściciela od 1904 r. obiekt ten przechodzi w ręce armii pruskiej. W latach 1918 – 1939 obiekt jest w administracji armii pruskiej, do 1945 r. stacjonuje tu armia niemiecka, a po 1945 r. należy do Ludowego Wojska Polskiego. Od 2009 r. właścicielem obiektu jest osoba prywatna, która przywraca obiekt do dawnej świetności. Odrestaurowany jest już pałac, w piwnicach którego mieści się restauracja, kawiarnia i winiarnia. Na parterze znajduje się sala balowa i bankietowa, jest też biblioteka i apartament myśliwski oraz inne sale. Muzeum wojskowe może poszczycić się znaczną kolekcją broni krótkiej oraz kolekcją broni białej (szable z całej Europy). W kolekcji zewnętrznej muzeum posiada samolot AN-2, Skota, BWP oraz kuter do budowy przepraw wodnych. Odbudowano piękny wjazd, amfiteatr, monopterosa, altankę zakochanych i rabatę ziołową, wieżę widokową oraz staw górny, a także częściowo park. Wszystko powyższe renowacje wykonano z własnych środków, mimo starań o zewnętrzne finansowanie. Do remontu pozostała jeszcze lodownia oraz tunel łączący lodownię z pałacem. Obiekt stale się zmienia (zarówno w środku jak i na zewnątrz), jest rozbudowywany i udostępniany przybyłym gościom, których po wszelkich zakamarkach oprowadza uprzejma obsługa.

GPS: 52.542270 , 16.950480 ,   Miejsce sprzedaży: Zespół Pałacowo - Parkowy w Biedrusku



19.05.2015

SPOTKANIE CZESKICH KOLEKCJONERÓW ZT W SKALNYM MIEŚCIE ADRŠPACH

Andsprach2015W dniach 7-10 maja mieliśmy okazję uczestniczyć, na zaproszenie czeskich kolegów, w IX Spotkaniu Czeskich Kolekcjonerów ZT. Grupa polskich kolekcjonerów, w liczbie 15 osób ( w tym 3 dzieci) spotkała się, aby wspólnie spędzić miły czas na pogawędkach nie tylko "znaczkowych", ale osobistych, prywatnych i przyjacielskich. Cztery wspaniałe dni spędziliśmy w Pensjonacie Adršpach, 200 metrów od wejścia do rezerwatu przyrody Skały Teplicko-Adršpašské. Już w pierwszym dniu, wieczorem nie obyło się bez wspólnego spaceru. Krótki spacer nad ....jeziorko dawnej piaskowni. Kolacja, wieczór pogawędek. Następne dni wypełnione były zwiedzaniem, pełnym wrażeń i ciekawostek.


Więcej informacji

18.05.2015

Zastanawialiśmy się czy informację o tych znaczkach przekazać Wam już dzisiaj czy może za dzień lub dwa. Ale doszliśmy do wniosku, że dzisiaj jest ku temu lepsza okazja, bo w końcu jest poniedziałek, a nie ma nic lepszego jak dobra wiadomość na początku tygodnia. Publikujemy więc wizerunki dwóch znaczków z Grudziądza, które w sprzedaży pojawią się w sobotę 23 maja. A Was, turystów gorąco zachęcamy do wizyty w tych miejscach i tradycyjnie do nadsyłania swoich relacji. Zapraszamy do Grudziądza.

grudziadz

MUZEUM IM. KS. DR. WŁADYSŁAWA ŁĘGI W GRZUDZIĄDZU  No. 297

Pod koniec XIX wieku powołano w Grudziądzu Towarzystwo Starożytności. Wkrótce po tym, 15 czerwca 1884 roku, otwarto w Grudziądzu Miejskie Muzeum Starożytności. Początkiem wielotematycznej ekspozycji muzealnej było kilka prywatnych kolekcji zawierających zabytki z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki, rzemiosła artystycznego i numizmatyki. Nowo powstałe muzeum przez wiele lat nie miało swojej stałej siedziby. Od 1956 roku Muzeum eksponuje swe kolekcje w zabudowaniach dawnego klasztoru benedyktynek oraz w zabytkowych spichrzach, a od początku lat dziewięćdziesiątych również w Pałacu Opatek. W rocznicę 120-lecia powstania Muzeum nadano instytucji imię ks. dr. Władysława Łęgi, natomiast w roku 2015 do obiektów Muzeum dołączono Górę Zamkową i Wieżę Klimek. Różnorodność propozycji muzeum umożliwia rozwój zainteresowań historycznych i artystycznych; przybliża kulturę materialną i duchową minionych wieków; daje okazję do zapoznania się z aktualnymi tendencjami w sztuce.

GPS: 53.491314 , 18.747227 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5

WIEŻA KLIMEK W GRZUDZIĄDZU  No. 298

Wieża Klimek, stanowiąca nieodłączny element zamku krzyżackiego w Grudziądzu, podobnie jak inne zabudowania warowni powstała w 2. połowie XIII wieku. Klimek pełnił przede wszystkim funkcję militarną, jako miejsce ostatecznej obrony – w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela rycerze zakonni zamykali się w wieży, czekając na odsiecz. Drugą funkcją Klimka był punkt obserwacyjno-komunikacyjny. Wieża wysoka na ponad 30 metrów ponad poziom terenu pozwalała przy korzystnych warunkach meteorologicznych na obserwację terenu w promieniu ponad 20 km oraz porozumiewanie się z załogami okolicznych zamków krzyżackich, tj. w Rogóźnie-Zamku, Pokrzywnie, Nowem nad Wisłą i w Świeciu. Trzecią funkcją Klimka było więzienie. W części przyziemnej wieży znajdował się loch i dwa karcery. Według podań w tymże lochu, po pojmaniu w maju 1411 roku, więziony był Mikołaj z Ryńska, chorąży ziemi chełmińskiej, który w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przeszedł z rycerstwem chełmińskim na stronę Władysława Jagiełły. Odbudowana w 2014 roku po zniszczeniach wojennych wieża ma wysokość 23 metry ponad poziom terenu. Na jej szczyt z tarasem widokowym prowadzi prawoskrętna klatka schodowa. Z wieży roztacza się malowniczy widok na Grudziądz i dolinę Wisły. Przy idealnej widzialności z Klimka można dostrzec wieże kościołów w Chełmnie oddalonym o 30 km.

GPS: 53.495586 , 18.749676 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5



17.05.2015

Żeby urozmaicić nieco znaczkowe premiery, dzisiaj postanowiliśmy udać się do Szczecinka, gdzie dzięki staraniom kolekcjonera Leszka, powstał kolejny Znaczek Turystyczny. Jest to tym samym kolejny pretekst by zawitać do Szczecinka i odkryć jego kolejne atrakcyjne i zabytkowe miejsca. Przy okazji warto podkreślić, że najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie po 25 maja.

KOŚCIÓŁ DUCHA ŚWIĘTEGO W SZCZECINKU  No. 564

564 Od połowy XVI w., kiedy to w Szczecinku przyjęto luteranizm, nie było kościoła katolickiego. W połowie XIX w. zaczęli napływać osadnicy wyznania katolickiego z Wielkopolski, Śląska i Pomorza Gdańskiego. Na początku lat dwudziestych podjęto decyzję o budowie kościoła katolickiego w Szczecinku. W 1923 r. wybudowano kościół ze składek 280 rodzin katolickich, wśród których było 80 rodzin polskich. Od początku kościół ten jest pod wezwaniem Ducha Świętego. Niemieccy mieszkańcy ówczesnego Szczecinka nazwali tę katolicką świątynię – „polskim kościołem”. Była to jedyna placówka duszpasterska kościoła katolickiego na tych ziemiach. Kościół otrzymał interesującą formę architektoniczną, złożoną z elementów neorenesansowych i neoromańskich. Kamienna zwarta bryła świątyni została zbudowana na planie prostokąta i ozdobiona fasadą wyraźnie nawiązując do stylu architektury późnego renesansu. Pod koniec II wojny światowej świątynia została zdewastowana. Po dokonaniu koniecznych napraw już w czerwcu 1945 r. udostępniono ją wiernym. Co pewien czas dokonywano remontów tego kościoła. Największy w latach 2002 – 2003. Wówczas kościół został przebudowany i poszerzony. Można odnieść wrażenie, jakby nowy kościół wchłonął stary kościółek. Od 1954 posługę pełnią tu Redemptoryści. W kościele na uwagę zasługuje olbrzymia rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa wykonana przez znanego krakowskiego rzeźbiarza Bronisława Chromego.

GPS: 53.698971 , 16.698046 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep Weritas – Dewocjonalia ul. Lipowa 5 (wejście od ul. Wyszyńskiego, czynny pon. – pt 9.00 – 17, sob. 10.00 – 14.00



16.05.2015

Dzisiaj Noc Muzeów, a tymczasem my publikujemy kolejną nowość. Ze znaczkowymi premierami pozostajemy w Wielkopolsce, gdzie ostatnio sporo się dzieje. Tym razem przedstawiamy Wam kolejową perełkę z północnej części województwa, a mianowicie ZT Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwu, który do sprzedaży trafi w okolicach przyszłego weekendu (23-24 maja). Znaczek póki co dostęny będzie tylko u konduktora i tylko w dniach kursowania pociągów (info na stronie TWKP). Zapaszamy zatem do Białośliwia, szczególnie pod koniec czerwca, kiedy to kolejka obchodzić będzie swoje 120-ste urodziny.

WYRZYSKA KOLEJKA POWIATOWA - BIAŁOŚLIWIE  No. 367

367 Historia Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej rozpoczyna się w 1894 roku kiedy to z inicjatywy lokalnych właścicieli ziemskich i przy poparciu władz powiatu wyrzyskiego rozpoczyna się budowa infrastruktury kolejowej. Historyczną datą dla kolejki jest natomiast dzień 5.02.1895 roku, kiedy to uruchomiono pierwsze przewozy towarowe z Białośliwia przez Kocik Młyn, Pobórkę do Łobżenicy. Zapotrzebowanie na usługi przewozowe były bardzo duże. W 1911 roku przewóz osób wyniósł 113 tys. osób, a wielkość przewozu towarów oszacowano na ok. 190 tys. ton. W kolejnych latach wyrzyska kolejka przechodziła przeróżne metamorfozy, okresy stagnacji i rozkwitu. Okresem świetności kolejki były lata 40. i 50. XX wieku, jednak już dekadę później kolejka zaczęła zamierać by ostatecznie 1 stycznia 1994 roku zaniechać całkowicie przewozów. Dzięki pasjonatom i miłośnikom kolei, dzięki wysiłkowi wielu ludzi dziś wyrzyska kolejka znów budzi się do życia. W 2000 roku powstało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, którego celem jest uratowanie i zagospodarowanie istniejącego majątku przy współudziale władz powiatu. W 2002 roku przywrócono sezonowe i okazjonalne jazdy pociągów turystycznych. W 2008 roku zaplecze kolejki wąskotorowej w Białośliwiu wpisano do rejestru zabytków, a od kilku lat rękoma wolontariuszy prowadzona jest odbudowa istniejących szlaków i taboru. Coroczne zjazdy miłośników kolei wąskotorowych gromadzą coraz większe rzesze turystów w związku z czym wzrasta też ruch turystyczny na odbudowanych trasach. W roku 2015 kolej wąskotorowa w Białośliwiu obchodzi swe 120 urodziny.

GPS: 53.096885 , 17.116977 ,   Miejsce sprzedaży: U konduktora podczas przewozów turystycznych



15.05.2015

Tydzień bez nowego znaczka to tydzień stracony - czyż nie? Tak więc aby nie zaprzepaścić tak pięknie kończącego się tygodnia przedstawiamy Wam najnowszy Znaczek Turystyczny. No i tym razem zapraszamy Was do Sierakowa gdzie nad brzegiem Warty znajduje się Muzeum Zamek Opalińskich, do którego zwiedzania wszystkich wielbicieli ZT gorąco zachęcamy. A wspomniany znaczek pojawi się w muzeum już 20 maja.

MUZEUM ZAMEK OPALIŃSKICH W SIERAKOWIE  No. 369

369 Muzeum Zamek Opalińskich znajduje się w odbudowanym skrzydle południowym dawnego XIV – wiecznego zamku wzniesionego przez Maćko Borkowica, wojewodę poznańskiego. Jednak okres świetności Zamku przypada na rządy magnackiego Rodu Opalińskich. Najcenniejszymi eksponatami w Muzeum jest zespół pięciu unikatowych na skalę europejską XVII – wiecznych sarkofagów rodziny Opalińskich. Muzeum w Sierakowie pełni rolę ważnego animatora kultury w regionie. Oprócz stałej ekspozycji organizowanych jest wiele wystaw czasowych, koncertów, wykładów i imprez historycznych. Instytucja w swej działalności organizuje m.in. lekcje muzealne, żywe lekcje historii, pokazy historyczne oraz zwiedzanie miasta i regionu. Istnieje możliwość umówienia grupy poza godzinami otwarcia.

GPS: 52.651360 , 16.084430 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie



11.05.2015

DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Wroclaw2015Miło nam poinformować, że już za nieco ponad tydzień we Wrocławiu odbędzie się długo oczekiwane "I Dolnośląskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych". Spotkanie rozpocznie się 21 maja o godzinie 17:00, a miejscem obrad będzie siedziba Oddziału PTTK Wrocław Fabryczna, mieszcząca się przy ul. Tadeusza Kościuszki 13/5 (domofon PTTK).

Mimo iż jest to w zasadzie środek tygodnia, to gorąco zachęcamy do udziału w tym spotkaniu liczne grono dolnośląskich kolekcjonerów ZT. Czekamy na wszystkich zainteresowych (nie jest konieczne zgłaszanie się), a miłą atmosferę spotkania zapewnia jego gospodarz czyli Klub Turystyki Górskiej "Łazek". Dla uczestników spotkania przewidziano czeskie piwo. Mile widziane własne wypieki.



9.05.2015

Pomyślelismy sobie, że skoro już będziecie planowali wizytę w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej to dobrze połączyć to w jakieś większe zwiedzanie. W związku z tym dzisiaj kolejna premiera, a najnowszy ZT już 15 maja pojawi się w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Zapraszamy zatem do zwiedzania, bo jak piszecie w listach do nas, takie małe regionalne muzea to często prawdziwe i  nieco zapomniane perełki.

MUZEUM ZIEMI NADNOTECKIEJ W TRZCIANCE  No. 366

366 Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance to samorządowa instytucja kultury. Tradycją nawiązuje do przedwojennego niemieckiego muzeum, założonego w 1924 r. Polskie muzeum powstało w 1958 r., a pod obecną nazwą funkcjonuje od 1996 r. Zbiory gromadzone są w działach: archeologicznym, historycznym, etnograficznym, numizmatycznym, szkolnictwa oraz sztuki i rzemiosła artystycznego. Prezentujemy je na czterech ekspozycjach stałych. W ciągu roku organizujemy kilka wystaw czasowych, konkursy, spotkania, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz Piknik Muzealny. Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance mieści się w budynkach przy ulicy Żeromskiego 7 oraz 36a. Pierwszy z nich został wybudowany pod koniec XIX wieku i przez lata znajdowało się w nim miejskie przedszkole. Drugi to XIX. wieczna kamieniczka, zaadaptowana w 1970 roku na siedzibę Muzeum.

GPS: 53.041660 , 16.458560 , Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance



8.05.2015

Jeśli ktoś jeszcze nie wie jak spędzić najbliższy weekend to zapraszamy do Międzyrzecza. To właśnie w tym mieście pojawił się dzisiaj najnowszy Znaczek Turystyczny, na którym przedstawiono królewski zamek piastowski. Do wizyty w tym miejscu nie musimy chyba nikogo namawiać, tym bardziej, że znaczek dostępny jest już w sprzedaży. Przy okazji można zwiedzić niedaleką okolicę, w której znaczkomaniacy także znajdą coś dla siebie :-)

MUZEUM ZIEMI MIĘDZYRZECKIEJ IM. ALFA KOWALSKIEGO  No. 365

365 Muzeum w Międzyrzeczu to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w województwie lubuskim. Na terenie blisko 6 hektarowego parku, który rozlokowany jest w widłach dwóch rzek Obry i Paklicy zwiedzający mogą podziwiać ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego. Jest to jedyny królewski zamek piastowski na terenie województwa lubuskiego. Obiekt świetnie nadaje się do imprez plenerowych oraz wydarzeń okolicznościowych. W sąsiedztwie zamku znajduje się muzeum w którym obejrzeć można największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych z XVII i XVIII w.

GPS: 52.445040, 15.572020, Miejsce sprzedaży: Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej



7.05.2015

Wczoraj prezentowaliśmy Znaczek Okolicznościowy jaki już niebawem pojawi się na szczycie Wielkiej Sowy, a tymczasem dzisiaj przenosimy się w inny kraniec Polski do miejsca, w którym jest jeszcze bardzo mało ZT. Ale wierzymy, że niebawem się to zmieni i prezentowany dzisiaj ZT z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie będzie jednym z wielu, które podczas swoich wędrówek po Mazowszu będzie mógł zdobyć turysta. Tymczasem informujemy że znaczek dostępny będzie od 23 maja i już dziś zachęcamy do odwiedzin tego niezwykłego miejsca.

MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W SOCHACZEWIE  No. 232

232 Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zostało założone w 1986 r. i zajmuje budynki oraz teren dawnej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, której początki sięgają 1922 r. W dwóch salach wystawowych mieszczą się zbiory obrazujące rozwój kolejnictwa wąskotorowego na tym terenie, a w największym w Polsce tego typu skansenie eksponowanych jest obecnie 139 egzemplarzy taboru wąskotorowego, m.in. parowozy Px29, Px48 czy Kp4. Wyjątkową atrakcją dla zwiedzających są przejażdżki zabytkowym pociągiem turystycznym na skraj Puszczy Kampinoskiej. Pociąg kursuje przez 6 miesięcy w roku: od końca kwietnia do końca października w określone dni tygodnia. Jednym z głównych elementów wycieczki pociągiem turystycznym jest piknik połączony z ogniskiem i grillowaniem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.

GPS: 52.217306 , 20.237319 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa



6.05.2015

109 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE

spotkanie Łużyckie

40014Od otwarcia i udostępnienia wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy minęło już 109 lat. Z tej też okazji w dniu 24 maja na szczycie Wielkiej Sowy odbędą się 109 urodziny wieży na Wielkiej Sowie. Impreza rozpocznie się spotkaniem na szczycie od godziny 20:00. W trakcie imprezy przewidziane są liczne konkursy, muzyka turystyczna oraz tradycyjny pokaz sztucznych ogni. Tradycyjnie też turyści biorący udział w urodzinach będą mogli stać się posiadaczami Znaczka Okolicznościowego wydanego specjalnie z okazji 109 urodzin. Warto przy okazji przypomnieć, że to już trzeci ZO jaki z okazji kolejnych urodzin został wydany dla wieży. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych niezwykłych urodzinach. 



5.05.2015

ZNACZKI TURYSTYCZNE W FILATELISTYCE

FilatelstronaOd pewnego czasu w różnych publikacjach i newsach pokazujemy Wam filatelistyczne wydawnictwa autorstwa naszych kolegów. Wydawnictwa te promują ideę ZT, ale też są jakby uzupełnieniem pasji kolekcjonerskiej, szczególnie gdy zbiera się także walory filatelistyczne.

I właśnie filatelistyce, ale tylko tej zawierającej elementy graficzne Znaczków Turystycznych poświęcamy dzisiejszego newsa, a nawet cały obszerny artykuł, który znajdziecie w nowej zakładce "Ciekawostki" w lewym menu strony. Przy okazji trzeba to jasno zaznaczyć, że dział ten powstał przy udziale samych kolekcjonerów, którzy przesłali nam niezbędne materiały i brali czynny udział w jej powstaniu, czuwając nad merytoryczną zawartością strony. Dziękujemy zatem kolekcjonerom: Leszkowi i Adamowi i liczymy na to, że dzięki ich pasji dział ten w dalszym ciągu będzie się rozwijał.  A tymczasem zapraszamy do lektury materiału pn. Znaczki Turystyczne w Filatelistyce.



24.04.2015

ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY W ZATONIU

W roku 2015 przypada 250 rocznica budowy kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Zatoniu. Z tej też okazji, z inicjatywy lokalnych działaczy, w tym znanego nam kolekcjonera ZT, rocznicę tą postanowiono upamiętnić m.in poprzez wydanie Znaczka Okolicznościowego, z czego zapewne wielu kolekcjonerów się ucieszy. Przy okazji warto przypomnieć, że Znaczki Okolicznościowe zawierają specjalny kupon "joker", którym możemy uzupełnić jeden brakujący numer w zbieranej dziesiątce. Turystów już dzisiaj zapraszamy do Zatonia, a więcej informacji o kościele jak i o dostępności znaczka znajdziecie w opisie poniżej.

250 ROCZNICA BUDOWY KOŚCIOŁA W ZATONIU (1765 - 2015)

40017 W 1741 r. po zajęciu Śląska przez protestanckie Prusy, nastał w Zatoniu pastor Gottlieb Linke. Doprowadził on do wydania zgody na postawienie świątyni. Budowa rozpoczęła się i zakończyła w roku 1765. Ośmioboczny budynek miał konstrukcję szkieletową. Skromne salowe wnętrze obiegały z trzech stron empory. Po 20 latach świątynię zaczęto wyposażać w elementy świadczące o zamożności mieszkańców i właścicieli wsi. W 1795 roku Melchior von Schweinitz ufundował chrzcielnicę. Dwa lata później rozpoczął budowę późnobarokowego ołtarza, a w 1799r. powstały najstarsze na Ziemi Lubuskiej dwumanuałowe organy wykonane przez Gottloba Meinerta. Z końca XVIII wieku pochodzą również dwa późnobarokowe świeczniki korpusowe. W roku 1875 dobudowano wieżę, na której zainstalowano zegar zamówiony ze znanej manufaktury Weissa. Stopniowo wymieniano konstrukcję szkieletową poszczególnych ścian na ceglane.

Dostępność znaczka:

02.05.2015 – Rodzinna Majówka

30.05.2015 – Wiosenny Turniej Latawców

19.06.2015 – Świętojańska Noc Kupały

22.08.2015 – Dzień Zatonia i Obchody Rocznicy Kościoła

20.09.2015 – V Jesienny Koncert Kameralny – kościół

Po obchodach rocznicy kościoła znaczek będzie dostępny w sklepie ul. Zielonogórska 40 (sklep spożywczy 50 metrów od ruin pałacu 



22.04.2015

Jakby nie patrzeć to dawno nie gościliśmy ze znaczkowymi premierami na Dolnym Śląsku. W związku z powyższym dzisiaj dla urozmaicenia wędrujemy właśnie tutaj - do "Polskiego Królestwa Znaczków Turystycznych", a dokładnie do Wałbrzycha gdzie znaczek pojawił się właśnie w Muzeum Porcelany. Zapraszamy zatem do Wałbrzycha i informujemy że znaczek dostępny będzie od 27 kwietnia.

MUZEUM PORCELANY W WAŁBRZYCHU  No. 118

118 Muzeum Porcelany w Wałbrzychu mieści się w klasycystycznym pałacu z 1803 roku należącym przed wojną do rodziny Albertich - wałbrzyskich kupców, przemysłowców i mecenasów sztuki. Obiekt położony jest w ścisłym śródmieściu Wałbrzycha. Główną atrakcją Muzeum jest kolekcja historycznej porcelany pochodzącej zarówno z terenu Śląska, w tym fabryk wałbrzyskich, jak również z licznych, znaczących wytwórni polskich i europejskich. Aranżacja sal wystawowych pozwala z jednej strony zdobyć podstawową wiedzę na temat ceramiki, a szczególnie porcelany - jej produkcji i historii, z drugiej - wejść w klimat minionych stuleci i znaleźć się w otoczeniu dawnych, pięknych przedmiotów, mebli i obrazów. W muzeum obejrzeć można również kolekcję współczesnego malarstwa polskiego, w której znajdują się dzieła artystów, takich jak Jerzy Duda-Gracz, Zdzisław Beksiński, Franciszek Starowieyski czy Jerzy Nowosielski.

GPS: 50.765267 , 16.279911 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep muzealny



17.04.2015

Znaczkowa ekspansja trwa, a kto w to nie wierzy niechaj uważnie popatrzy na mapę. Dzisiaj wraz ze Znaczkiem Turystycznym No. 499, a także dzięki jednemu z naszych najbardziej aktywnych kolekcjonerów, zawędrowaliśmy do Mikołajek i tym samym wypełniliśmy kolejną "białą plamę" na znaczkowej mapie Polski. Kościół widniejący na znaczku jest rzecz jasna młodym kościołem, ale nie o to tu chodzi, bo główną atrakcją jest tutaj świątynia jako miejsce kultu św. Mikołaja i udostępniona turystom wieża widokowa. Za powstanie znaczka dziękujemy także księdzu Proboszczowi i  zapraszamy do Mikołajek gdzie znaczek dostępny będzie od 1 maja.

MIKOŁAJKI - MIEJSCE KULTU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA  No. 499

499 Mikołajki położone są na terenie jeziorzystym,między dwoma jeziorami: Tałty i Mikołajskim. Po sekularyzacji Prus krzyżackich katolicka ludność Mikołajek, zgodnie z zasadą, czyja władza tego religia, przymuszona została do przejścia na protestantyzm. Po II wojnie światowej ludność protestancka zaczęła wyjeżdżać do Niemiec, a na to miejsce zaczęła przyjeżdżać ludność z terenów Polski, Białorusi i Litwy. W związku z tą sytuacją nastąpiła konieczność budowy kościoła katolickiego, którą rozpoczęto 13 maja 1998 roku, kiedy Proboszczem parafii został ks. Andrzej Bryg. Poświęcenie kościoła nastąpiło w październiku 2008 roku. Od kilku lat, zawsze w czasie wakacyjnym, można korzystać z wieży widokowej przy kościele św. Mikołaja w Mikołajkach. Rozciąga się z wieży piękny widok na panoramę okolicznych jezior oraz na panoramę Mikołajek i okolic.

GPS: 53.801218 , 21.576547 ,   Miejsce sprzedaży:Parafia św. Mikołaja w Mikołajkach; ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 1; nr. kontaktowy: 602-123-277 ks. Andrzej Bryg - proboszcz



14.04.2015

RELACJA Z WIELKOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

Na to spotkanie czekaliśmy od bardzo dawna, aż w końcu nadszedł ten dzień. 11 kwietnia stawiliśmy się w kmplecie 11 osób w poznańskiej kawiarni Cafe Misja, w ramach III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów ZT woj. wielkopolskiego. Przy okazji warto przypomnieć, że nasze poznańskie spotkania należą do najstarszych, a zaczęliśmy już w listopadzie 2012 roku kiedy to rozpoczęliśmy ekspansję Znaczków Turystycznych w Wielkopolsce.  

SpotkaniePoznan2015

Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. wielkopolskiego - Poznań 11.04.2015



12.04.2015

KARTY POCZTOWE "ZBIERAM ZNACZKI TURYSTYCZNE"

W zasadzie materiał ten miał się pojawić wczoraj tuż przed spotkaniem w Poznaniu, ale niestety jakoś wypadło nam to z głowy, w związku z czym informację podajemy dzisiaj. Otóż jak wiemy wśród naszej kolekcjonerskiej braci znajduje się wielu filatelistów. Sporo też osób ze swoich licznych wypraw wysyła znajomym różnego typu widokówki. I właśnie w związku z tym, biorąc pod uwagę zainteresowanie kartami pocztowymi wydanymi z okazji III Ogólnopolskiego Zlotu Kolekcjonerów, postanowiliśmy wydać kilka beznominałowych kart pocztowych, byście w rozpoczynającym się właśnie sezonie mieli na czym wysyłać pozdrowienia z podróży przy okazji reklamując znaczkową ideę.

Prezentujemy zatem najnowsze 3 wzory kart. Inicjatorem ich powstania jest kol.Adam Murawski natomiast emitentem jest Koło Polskiego Związku Filatelistów Nr 5 w Tczewie. Karty wydane zostały w nakładzie 250 szt., a można je nabywać przy okazji różnych zamówień z centrali (samych kart nie wysyłamy, no chyba że jakiś większy nakład). Koszt jednej karty to 0,50 zł.

kartki



10.04.2015

WierszMiniIMIĘ DLA WĘDRUJĄCEGO ZNACZKA WYBRANE !

Kilka dni temu ogłosiliśmy spontaniczny konkurs/zabawę, w której należało wymyślić imię dla specjalnego Znaczka Turystycznego, który już niebawem ruszy w swoją wędrówkę po Polsce. Nasz apel spotkał się z dużym zainteresowaniem użytkowników facebooka i co tu dużo mówić, zaskoczyła nas taka aktywność. Ostatecznie ośmioosobowa komisja konkursowa wyłoniła zwycięskie imię czyli ZNAMIR, którego autorką okazała się Klaudyna.

O specjalnym znaczku jeszcze napiszemy, a tymczasem na cześć Klaudyny i Znamira zespół znaczkowych turystów z Tczewa czyli Marta i Adam ułożyli specjalną rymowankę, którą niniejszym cytujemy (wystarczy kliknąć w grafikę obok).



8.04.2015

KOLEJNE TRZY ZNACZKI KOLEKCJONERA

Turyści ruszają na szlaki i zdobywają kolejne Znaczki Turystyczne. Zwykle w takich sytuacjach szybko okazuje się, że są potrzebne kolejne Znaczki Kolekcjonera. I właśnie te prezentujemy Wam dzisiaj, namawiając do kolejnych wędrówek szlakiem Znaczków Turystycznych.

ZKI2015

A osobom, które na naszej stronie są pierwszy raz lub bywali tu wcześniej, ale nie wiedzą czym są Znaczki Kolekcjonera, wyjaśniamy, że są to specjalne znaczki, które można zdobyć za darmo kompletując i przesyłając do centrali kupony od zwykłych Znaczków Turystycznych. Szczegółowo opisaliśmy to tutaj >>.  Przypominamy także, że każdy z Was może się stać autorem takiego Znaczka Kolekcjonera. Wystarczy zerknąć na forum do tematu poświęconemu tej serii i zgłosić się jako autor konkretnego gatunku. Do obowiązków autora należeć będzie wybór odpowiednich grafik do projektu oraz w końcowej fazie przygotowanie opisu danego gatunku prezentowanego na znaczku. Wolnych gatunków zostało już niewiele więc kto pierwszy, ten lepszy :-)



6.04.2015

RELACJA Z TARGÓW TURYSTYCZNYCH W KATOWICACH

GLOBalnie2015StrKilka dni temu nasz kolega z Łęknicy - Roman, miał przyjemność uczestniczyć w Targach Turystycznych GLOBalnie 2015 w Katowicach, gdzie reprezentował gminę Łęknica. Ale w pewnym sensie i my tam byliśmy, bo za sprawą Romana prezentowano również Znaczki Turystyczne. Zresztą zapraszamy Was do zapoznania się z krótką relacją z tych targów, bo opróćz wspomnianego wyżej Romana spotkać tam można było i innych kolekcjonerów ZT.

Zobacz więcej: 27 - 29.03.2015 - Targi Turystyczne "GLOBalnie 2015" - Katowice



5.04.2015

Obiecaliśmy Wam jeszcze jedną niespodziankę z Piotrkowa Trybunalskiego i oto postanowiliśmy, że właśnie dzisiaj o tym powiemy. Wspomnianą niespodzianką jest rzecz jasna najnowszy Znaczek Turystyczny, ale musicie wiedzieć, że to nie byle jaki znaczek. Wokół niego krąży magia - magia liczb bo jak inaczej można powiedzieć jeśli jest to 5 ZT z Piotrkowa Tryb., 10 ZT w tym roku i 320 w Polsce ? Przybywajcie zatem na piotrkowską ziemię. Znaczki już na Was czekają.

KOŚCIÓŁ FARNY PW. ŚW. JAKUBA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 228

228 Kościół powstały w XIV wieku jest cennym przykładem gotyckiej architektury sakralnej z późniejszymi elementami renesansowymi i barokowymi. W 1467 roku przy ścianie południowej nawy dobudowano kaplicę, która w 1658 roku została ponownie erygowana i dedykowana tytułem Świętego Krzyża Na początku XVI wieku z fundacji królowej Bony znacznie wydłużono prezbiterium, które wraz z nawą otrzymało nowe sklepienia – kolebkowe z lunetami, zdobione gwiaździstymi żebrowaniami. W 1674 roku rozpoczęto budowę kaplicy umiejscowionej od strony północnej, przylegającej do nawy głównej. W zabytkowej świątyni odbywały się wydarzenia istotne dla historii Polski – początek polskiego parlamentaryzmu, funkcjonowanie Trybunału Koronnego, dziękczynienia za elekcje władców, synody i zjazdy duchowieństwa. W miejscu tym stworzono także podwaliny pod kodyfikację i unifikację prawa polskiego.

GPS: 51.407726 , 19.697778 ,   Miejsce sprzedaży: Kancelaria parafialna (czynna 16.00-17.30 pn-pt) lub zakrystia (czynna 6.30-7.30 i 17.30-19.00 pn-so; 6.30-14.00 i 17.30-19.00 niedziela)



2.04.2015

Ta premiera miała pojawić się wczoraj, ale kto by w nią uwierzył w takim dniu ? Postanowiliśmy zatem poczekać ten jeden dzień i upublicznić tą informację dopiero dzisiaj. W każdym razie znaczek istnieje - to nie żart. Jest na miejscu i ma się świetnie. No ale jak zapowiadaliśmy wczoraj, to nie koniec jeśli chodzi o Piotrków Trybunalski.

WIELKA SYNAGOGA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 230

229 Istnienie świątyni żydowskiej w Piotrkowie Trybunalskim datowane jest na II połowę XVII w. Wówczas była to świątynia drewniana, która uległa całkowitemu zniszczeniu w 1740 r. Obecną synagogę, wzniesioną w latach 1791-1793, ufundował Mojżesz Kocyn. Od strony południowej z Dużą Synagogą sąsiaduje budynek zwany Małą Synagogą. Wzniesiony w 1776 r. przez fundację Herna Piotrkovera od początku był siedzibą szkoły żydowskiej. Na wschód od świątyni, za synagogą rozciągał się cmentarz żydowski czynny w latach 1689-1795. Uległ on zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Stał się też miejscem egzekucji ludności żydowskiej. W latach pięćdziesiątych XIX w. synagoga została przebudowana i rozbudowana. W takim kształcie przetrwała, mimo splądrowania w 1854 r., do okupacji hitlerowskiej. W czasie wojny uległa poważnemu zniszczeniu. W roku 1963 władze przystąpiły do prac konserwatorskich i adaptacyjnych budynku. W roku 1967 swą siedzibę znalazła tu biblioteka publiczna.

GPS: 51.409553 , 19.701640 ,   Miejsce sprzedaży: Biblioteka Publiczna, ul. Jerozolimska 29; Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Plac Zamkowy 4



1.04.2015

RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W ŁODZI

IISpotkanieLodz

Do wszystkich Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych*STOP* II Regionalne spotkanie Kolekcjonerów województwa łódzkiego uważamy za zakończone. Grad, śnieg i deszcz i słońce nie przeszkodziły nam dotrzeć na miejsce spotkania. Na zaproszenie wysłane poprzednim telegramem odpowiedzieli turyści z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Zgierza oraz, co bardzo nas cieszy, prezes Zbigniew. Wirtualnie i myślami byli z nami również Agata, Jarek i Michał z Będzina.

Czytaj więcej: Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. łódzkiego - Łódź 28.03.2015



30.03.2015

Jak zapewne zauważyliście rozpoczął się wiosenny rozkwit Znaczków Turystycznych. Tym razem na znaczkową premierę zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego. Nadmienimy także, że to nie jedyna niespodzianka z Piotrkowa. Zresztą zerkajcie na naszą stronę, a niebawem wszystkiego się dowiecie. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 1 kwietnia.

MUZEUM W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM  No. 229

229 Rezydencja Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta wybudowana została w Piotrkowie w latach 1511-1519, w znanej formie zachodnioeuropejskich „pałaców wieżowych”. Ten gotycko-renesansowy obiekt zbudowany został przez Benedykta Sandomierzanina, który posadowił „zamek” na sztucznym nasypie i otoczył go fosą. Rezydencja była miejscem narad króla z senatorami, a po śmierci Zygmunta Augusta została siedzibą starostwa grodowego. Przez okres kilkunastu lat od 1578 roku obradował tu Trybunał Koronny. Po zniszczeniach poczynionych w trakcie wojny polsko-szwedzkiej, około 1670 roku „zamek” został odbudowany przez starostę piotrkowskiego Michała Warszyckiego. W 1869 roku budowla została przekazana dla potrzeb garnizonu wojsk rosyjskich. Od 1922 roku rezydencja ostatnich Jagiellonów została siedzibą Muzeum Krajoznawczego PTK. Obecne zbiory Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w czterech podstawowych działach: archeologii, historii, etnografii i sztuki liczą ponad 20 tysięcy eksponatów.  

GPS: 51.409303 , 19.700636 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Plac Zamkowy 4



26.03.2015

We wtorkowym newsie zaprezentowaliśmy pierwszy ZT z Szamotuł. Dzisiaj, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, zdradzamy tajemnicę drugiego szamotulskiego znaczka. Otóż będąc już w tym mieście warto na zwiedzanie poświęcić nieco więcej czasu i wstąpić do położonego nieopodal muzeum, w którym już niebawem w sprzedaży dostępny będzie wspomniany wcześniej ZT. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 1 kwietnia.

MUZEUM ZAMEK GÓRKÓW W SZAMOTUŁACH  No. 363

363 Zamek w Szamotułach zbudowano w północnej części miasta przez ród Nałęczów Szamotulskich. W 1513 roku Katarzyna Szamotulska wniosła budowlę jako ślubne wiano Andrzejowi Górce, który pięć lat później wybudował wysoką ceglaną basztę, strzegącą wjazdu na teren warowni. Zamek następnie przeszedł w ręce wojewody poznańskiego Łukasza Górki, a w kolejnych latach był siedzibą wielu innych znamienitych rodów wielkopolskich. W XVIII i XIX wieku dwuskrzydłowy gmach przekształcono zmieniając jego pierwotnie obronny charakter. W roku 1837 budowlę przejął pruski następca tronu Fryderyk Wilhelm. W 1869 rozpoczęto generalny remont zamku, połączony z częściową jego rekonstrukcją. Obecnie obiekty zamkowie mieszczą Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, którego początki sięgają 1957 roku. W głównym budynku muzeum, dawnym zamku, prezentowane są wnętrza siedziby magnackiej, wysokiej klasy meble, przedmioty dekoracyjne, tkaniny, porcelana chińska i in.. W dwóch salach eksponowana jest jedna z największych w Polsce kolekcji ikon. W oficynie mieści się wystawa etnograficzna obejmująca dawne warsztaty: kowalski, stolarski i tkacki, a także izbę mieszkalną. W baszcie eksponowane są m.in.: komnata Halszki z Ostroga oraz wystawa dotycząca historii miasta i najbliższej okolicy.

GPS: 52.615517 , 16.577419 ,   Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa



24.03.2015

Jako, że już dawno nie mieliśmy nowych znaczków w centralnej części kraju, dzisiaj przedstawiamy Wam nowość z Wielkopolski. Zapraszamy zatem do Szamotuł, a ściślej do zwiedzania Kolegiaty Matki Bożej Pocieszenia, która jest pierwszą świątynią w Wielkopolsce posiadającą własny ZT. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 7 kwietnia, ale warto odrobinę poczekać bo niebawem w Szmotułach pojawi się kolejny znaczek. Zapraszamy.

KOLEGIATA MATKI BOŻEJ POCIESZENIA W SZAMOTUŁACH  No. 362

362 Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach została zbudowana w 1 połowie XV wieku z fundacji braci Dorogosta i Wincentego Świdwów-Szamotulskich. W latach 1513-1542 staraniem Łukasza Górki, kolejnego właściciela Szamotuł, dokonano ostatecznej, gruntownej przebudowy. W tej formie kościół dotrwał do naszych czasów i zalicza się go do najokazalszych świątyń Wielkopolski. Szamotulska kolegiata wybudowana została w stylu gotyckim. Jest świątynią trzynawową. W latach 1884-90 kolegiatę przebudowano rozbierając wieżę oraz dobudowując kruchtę od południa. Wnętrze kościoła zdobią liczne zabytki sztuki sakralnej jak późnorenesansowy ołtarz główny z około 1616 r.,na belce tęczowej gotycki krucyfiks z około 1370 r. I wiele innych. Szamotulska świątynia kolegiatą była już w latach 1542-1939 i później od 2000 roku. W dniu 13 maja 2014 roku kolegiata otrzymała tytuł bazyliki mniejszej co uroczyście ogłoszono 20 września tego samego roku.

GPS: 52.612060 , 16.576494 ,   Miejsce sprzedaży: Sklep z pamiątkamiprzy plebani, ul. Kapłańska 16



19.03.2015

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W POZNANIU

Drodzy Kolekcjonerzy!

Wielkimi krokami zbliża się dzień spotkania wielkopolskich Znaczkomaniaków. III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Poznaniu zaplanowane na 11 kwietnia wystartuje o godzinie 17 w Cafe Misja przy ul. Gołębiej 1 we wnętrzach dawnego kolegium jezuickiego. Osoby chcące wziąć udział prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie e-maila na adres: marta@znaczki-turystyczne.pl do 31 marca włącznie. Zapisy mają charakter informacyjny dla organizatorów, niezapowiedzianych gości również serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia!

IIISpotPozn



18.03.2015

RELACJA ZE SPOTKANIA W WARSZAWIE

Warszawa2015Za nieco ponad tydzień odbędzie się kolejne regionalne spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tymczasem przedstawiamy relacje ze spotkania mazowieckiego, które miało miejsce w minioną sobotę. Zapewne spodobają Wam się teksty autorstwa Małgorzaty i Piotra, a już na pewno po lekturze tekstu zapragniecie pooglądać zdjęcia ze spotkania. Zapraszamy zatem do podróży w czasie. Przenieśmy się do Warszawy i poczujmy klimat tego spotkania.

Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. mazowieckiego - Warszawa 14.03.2015



12.03.2015

Znaczki Turystyczne oprócz promowania miejsc atrakcyjnych turystycznie mają za zadanie propagowanie turystyki samej w sobie. Tą realizować można na wiele sposobów, a jednym z nich jest turystyka piesza. I właśnie w ten sposób walory turystyczne Gór Wałbrzyskich postanowiono promować w Jedlinie - Zdroju. Znaczek dostępny będzie od 25.04.2015 roku.

UZDROWISKOWE WĘDRÓWKI W JEDLINIE - ZDROJU  No. 142

142 Jedlina-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w dolinie pomiędzy zalesionymi wzgórzami pasma Gór Wałbrzyskich i Sowich. Ze względu na górski klimat Jedlina-Zdrój posiada doskonałe warunki do prowadzenia terenoterapii - metody rehabilitacji polegającej na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi stosowanej w terenie. Do dyspozycji kuracjuszy jest więc sześciokilometrowy Szlak Uzdrowiskowy, na trasie którego znajdują się polany oddechowe, platformy widokowe i obiekty sportowe. Dodatkowo od 25 kwietnia 2015 roku po raz pierwszy w Jedlinie-Zdroju odbędą się „Uzdrowiskowe Wędrówki”. Zaprezentowane zostaną nowe trasy do wędrówek pieszych: trasa Gór Wałbrzyskich (ok. 14 km), trasa przyrodniczo-historyczna (ok. 9 km) oraz trasa uzdrowiskowa (ok. 2 km). Motywem przewodnim wszystkich tras jest górująca nad Jedliną-Zdrojem góra Borowa będąca najwyższym szczytem Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich (854 m n.p.m.). Szczyt Borowej zaliczany jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

GPS: 50.722954 , 16.303899 ,   Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, ul. Piastowska 13, Kompleks Sportowo-Rekreacyjny przy ulicy Kłodzkiej



9.03.2015

Podczas jednego ze spotkań kolekcjonerów ktoś zażartował, że wszystkie drogi i tak prowadzą do Złotego Stoku, gdzie mieści się polska Centrala Znaczków Turystycznych. Coś w tym jest i w związku z tym każdy turysta jest tu mile widziany. A dla zachęty przedstawiamy Wam dzisiaj najnowszy znaczek właśnie ze Złotego Stoku z Średniowiecznego Parku Techniki. .

ŚREDNIOWIECZNY PARK TECHNIKI W ZŁOTYM STOKU  No. 144

128 Średniowieczny Park Techniki to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej. Park usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Złota, a znajdujące się w nim kopie urządzeń zbudowane zostały z zachowaniem ich oryginalnych rozmiarów na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Wszystkie z prezentowanych w parku urządzeń działają, o czym może przekonać się każdy turysta biorąc udział w prezentacjach działania średniowiecznych maszyn. Zwiedzanie Parku można spokojnie określić jako podróż w czasie, a turyści dodatkowo natrafiają na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Dodatkową atrakcją tego miejsca są częste wizyty zawodowych kowali, garncarzy czy przedstawicieli innych zawodów niegdyś spotykanych w tego typu wioskach. Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku jest jedyną tego typu atrakcją w Europie. Tak bogaty zbiór replik oraz dbałość o dokładność ich odtworzenia replik sprawia, że znajdzie tu dla siebie coś ciekawego zarówno turysta dorosły jak i dzieci.

GPS: 50.444252 , 16.878641 ,   Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Kopalni Złota



6.03.2015

Wiosna tuż tuż, a wraz z nią powoli zaczynają kiełkować nowe Znaczki Turystyczne. Na zakończenie tygodnia mamy nie lada gratkę dla miłośników kolei, a tych jak wiemy w naszym znaczkowym gronie znajdzie się kilkunastu. Prezentujemy zatem najnowszy znaczek z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej i informujemy, że znaczek  ten w sprzedaży pojawi się 11 marca.

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU W JAWORZYNIE ŚLĄSKIEJ  No. 119

128 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa rozpoczęło swą działalność, w miejsce zlikwidowanego skansenu lokomotyw parowych, w 2004 roku. Muzeum zajmuje się dokumentowaniem historii kolei na terenie Śląska i Polski. Obszar zainteresowań obejmuje również dziedzictwo przemysłowe regionu. W skład zbiorów Muzeum wchodzi m.in. normalnotorowy tabor kolejowy wyprodukowany w latach 1890- 1970. Wystawę tworzy 40 lokomotyw parowych produkcji polskiej, niemieckiej, amerykańskiej i angielskiej oraz przeszło 100 innych pojazdów kolejowych (lokomotyw spalinowych i elektrycznych, wagonów osobowych i towarowych, a także kolejowych pojazdów specjalistycznych). Muzeum gromadzi również zbiory ikonograficzne i przedmioty użytkowe związane z historią kolei. Unikatowa, zarządzana kolejowymi urządzeniami nastawczymi, makieta kolejowa H0 pozwala odwiedzającym na zapoznanie się ze specyfiką zarządzania i bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Dział poświęcony historii transportu tworzy wystawa zabytkowych motocykli związanych z historią motocyklizmu na Śląsku. W hali parowozowni znajduje się zbiór zabytkowych maszyn i urządzeń przemysłowych z zakładów i wytwórni z terenów Śląska.

GPS: 50.915352 , 16.435268 ,   Miejsce sprzedaży: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku



4.03.2015

wyszukiwarka Przyznam się szczerze, że jakiś czas temu przyłapałem się na sytuacji, w której chciałem coś znaleźć w archiwum strony i sporo czasu zajęło mi przejrzenie bądź co bądź prawie 30 stron samych aktualności, nie wspominając już o szukaniu wśród blisko 280 newsów i równie pokaźnej ilości innych treści na stronie. Pomyślałem sobie, zresztą nie ja jeden "dlaczego jeszcze nie mamy wyszukiwarki na stronie – przecież ta znacznie ułatwiłaby szukanie?".

A zatem stało się, jest i wyszukiwarka, która jak sądzę nie tylko mi ułatwi życie i pomoże w przeszukiwaniu zasobów strony. Link do mechanizmu wyszukiwania znajdziecie w górnym menu, a po kliknięciu w niego otworzy się przed Wami nowe pole możliwości, z którego nie raz będziecie korzystali. Ale wyszukiwarka to nie wszystko, bo ostatnio zmiany zachodzą też w strukturze strony. Mimo, że nie jest to widoczne to jednak pewne zmiany zachodzą w menu strony. Pewne linki znikają, inne się pojawiają, a jeszcze inne zmieniają położenie. Nie dziwcie się zatem temu tylko szukajcie. Zmiany są niewielkie, raczej intuicyjne, ale znacznie ułatwiające poruszanie się po stronie. To jeden z etapów zmierzających do gruntownej przebudowy strony, która powoli staje się już koniecznością. W zwiazku z tym już teraz jako część zespołu tworzącego stronę będę wdzięczny za ewentualne sugestie nt. przyszłego jej kształtu. Zapewne nie wszystko uda się wdrożyć, ale podyskutować zawsze warto, szczególnie na naszym forum dyskusyjnym.

Zespół ZT Polska



27.02.2015

SposobyNews Dzisiejszy news jest odpowiedzią na Wasze listy, w których wielokrotnie pytaliście jak przechowywać ZT. Chcemy by te listy nie pozostały bez odpowiedzi dlatego w dziale "Kolekcjonerzy" umieściliśmy krótki artykuł nt. przechowywania zbiorów. Nie podajemy w nim jednak recepty na idealny zbiór - tą wypracujecie sobie sami metodą prób i błędów. Mamy jednak nadzieję, że artykuł zainspiruje Was w pewien sposób i wkrótce także zdjęcia Waszych kolekcji znajdą się w tworzonej właśnie galerii. Kto wie, może ktoś dzięki temu uzna i Wasz sposób za godny naśladowania. A tymczasem zapraszamy do lektury >>



26.02.2015

POLSKA WERSJA APLIKACJI "ZNACZKI TURYSTYCZNE"

logoApAndroid Co pewien czas na naszym profilu facebook podajemy Wam informacje o aplikacjach na urządzenia mobilne wspomagających kolekcjonowanie Znaczków Turystycznych lub ułatwiających podróżowanie znaczkowymi szlakami. Dzisiaj napiszemy o czeskiej aplikacji, której autorem jest David Strnad, a którą zapewne większość z Was doskonale zna i od dłuższego czasu używa. Od wczoraj jednak aplikacja ta pojawiła się w nowej wersji, a co najważniejsze z polskim menu.

Oczywiście tytułem wstępu należy dodać, że autorem polskiego tłumaczenia tej aplikacji jest kolekcjoner ZT z Wrocławia Paweł Peszko, który w wolnych chwilach z mozołem tłumaczył poszczególne hasła, za co mu serdecznie dziękujemy. Wszelkie uwagi nt. polskiego tłumaczenia aplikacji można przesyłać bezpośrednio do Pawła na adres pawel.peszko@znaczki-turystyczne.pl Pytania odnośnie aplikacji można wpisywać w odpowiednim temacie na naszym forum. 


Więcej informacji

26.02.2015

ZMIANY W CENNIKU PRZESYŁEK 

paczki W styczniu pisaliśmy o pewnych zmianach dotyczących wysyłek, a wszystko związane było z tym, że chcąc być w zgodzie z prawem musimy prowadzić naszą księgowość rzetelnie i według obowiązujących przepisów. W międzyczasie okazało się, że cennik, który ustaliliśmy dwa lata temu nie do końca pokrywa się z rzeczywistością, a przede wszystkim nie uwzględnia podatku VAT, który Centrala ZT musi i tak odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Doszliśmy zatem do wniosku, że aby działać zgodnie z prawem i nie zbankrutować w ciągu najbliższego roku, niezbedne będzie takie rozliczenie VATu jak to ma miejsce przy okazji zakupów w internecie. Oznacza to niestety zwiększenie kosztów przesyłki o podatek VAT, a także o koszty gabarytu B w przypadku większej ilości wysyłanych ZT. Przez styczeń i luty 2015 dopłacaliśmy do każdej przesyłki, po prostu nie możemy tego robić. Nowe ceny będą obowiązywać od 1 marca 2015 roku. Poniżej podajemy więc aktualny cennik przesyłek uwzględniający koszt samej przesyłki, podatku oraz opakowania. Liczymy na Wasze zrozumienie.



23.02.2015

ZAPROSZENIE NA II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W ŁODZI 

lodz2

Zapraszamy kolekcjonerów woj. łódzkiego na spotkanie, które odbędzie się 28 marca 2015 r. o godz. 16:00 w Łodzi. Miejsce spotkania -„Stara Piekarnia” przy ul. Żwirki 26. Spotkanie ma charakter rozmowy w przyjaznej atmosferze o rozwoju idei ZT. Kolekcjonerzy z innych woj. mile widziani. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie chęci udziału do 20 marca. Zgłoszenia na adres: agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl . Zapraszamy serdecznie! 



10.02.2015

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W WARSZAWIE 

Zapraszamy kolekcjonerów woj. mazowieckiego na kolejne spotkanie regionalne jakie odbędzie się w Warszawie. Miejsce spotkania - Bistro Trojka w Pałacu Kultury i Nauki na 2 piętrze w dniu 14 marca 2015 r. o godz. 16:00. Spotkanie ma charakter luźnych dyskusji na temat rozwoju Znaczka Turystycznego na terenie województwa i nie tylko. Ze względu na wcześniejszą rezerwację miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 26 lutego 2015 r. Serdecznie zapraszamy !!! 

zaprIImaz



5.02.2015

RELACJA Z III REGIONALNEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO

Kilka dni temu w Czeladzi odbyło się III Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów woj. śląskiego. Było to pierwsze w tym roku spotkanie kolekcjonerów, ale już wiemy, że niebawem w różnych częściach Polski będą miały miejsce i inne spotkania. Jednak zanim zaprosimy Was do udziału w kolejnych spotkaniach, publikujemy relację ze spotkania w Czeladzi. Oto jak minione spotkanie wspominają sami jego uczestnicy.

3spotSlaskTo już trzeci raz jak bierzemy udział w regionalnym spotkaniu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zgodnie z tradycją rozpoczyna ono w danym roku kalendarzowym cykl spotkań kolekcjonerów ZT. W tym roku spotkaliśmy się w restauracji „Te Klimaty” w Czeladzi. Udział wzięło 27 osób, kolekcjonerów zarówno z woj. śląskiego jak i z Łodzi oraz z Piotrkowa Trybunalskiego. Otwarcie spotkania nastąpiło po słowie wstępnym i przywitaniu gości przez Zbyszka Romankiewicza – koordynatora ZT w Polsce. Całe spotkanie obfitowało w rozmowy na temat zarówno nowych miejsc znaczkowych jak i tych istniejących. Niespodzianką było przedpremierowe przedstawienie dwóch nowych, tegorocznych ZT, Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie, a także trzech kolejnych Znaczków Kolekcjonera.

Czytaj więcej: Relacja z III Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. śląskiego - Czeladź 31.01.2015



3.02.2015

Po miesiącu przerwy od znaczkowych premier, dzisiaj wracamy z informacjami, które zapewne ucieszą wielu kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, tym bardziej, że w miejscach tych wielu z Was zapewne bywało. Zapraszamy zatem na Dolny Śląsk, w Góry Sowie, gdzie oprócz licznych zabytków czają się niezliczone tajemnice. Przy okazji za zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy pani Wiolettcie, bowiem dzięki niej i zaangażowaniu dyrekcji CKiT w Walimiu dzisiaj wszyscy możemy cieszyć się nowymi znaczkami. Znaczki w sprzedaży dostępne będą od połowy lutego.

ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM  No. 128

128 Wśród wielu zamków znajdujących się na terenie Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na Zamek Grodno (niem. Kynsberg, Kinsberg, Kinsburg). Zamek Grodno wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Różne są dzieje zamku Grodno. W XV w. był siedzibą rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. W trakcie trwania wojny 30-letniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Od niepamiętnych czasów na zamku Grodno pojawia się Biała Dama. Nikt nie wie dokładnie, co to za tajemnicza zjawa. Jedni mówią, że to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, którą zły burgrabia wtrącił do więziennego lochu. Inni powiadają, że to duch dawnej pani zamku, która ze zgryzoty po utracie męża rzuciła się przy świetle księżyca do studni, a jeszcze inni utrzymują, że to wiecznie pokutujący duch księżniczki pogańskiej....

GPS:   50.749745 , 16.410757 ,   Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Zamku Grodno

SZTOLNIE WALIMSKIE W GÓRACH SOWICH  No. 129

129 Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale kosztem tysięcy istnień ludzkich była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Sztolnie Walimskie to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich, udostępniony turystom tak by w sposób bezpieczny poznać choć część projektu "Riese".

GPS:   50.689036 , 16.444926 ,   Miejsce sprzedaży: kasa biletowa Sztolni Walimskich



31.01.2015

PIERWSZE ZNACZKI KOLEKCJONERA W 2015 ROKU

Podczas gdy część z kolekcjonerów uczestniczy w III Spotkaniu Kolekcjonerów woj. śląskiego my spieszymy z informacją, która z pewnością zainteresuje tych z Was, którzy siedzicie w domach i dopiero co planujecie znaczkowe wyprawy na najbliższe miesiące.

ZKI2015Zima w tym roku jakby nie było jest wyjątkowa i mocno sprzyja znaczkowym wyprawom. Z drugiej strony ogrom nowych znaczków jakie ukazały się pod koniec ubiegłego roku sprawia, że kolekcjonerów wprost ciągnie ku nowościom. W związku z tym aby uniknąć sytuacji z roku ubiegłego wyprzedzamy kolekcjonerów i już teraz ogłaszamy premierę trzech kolejnych Znaczków Kolekcjonera.

Tak się złożyło, że tym razem wśród premier znalazły się wyłącznie znaczki z wizerunkami ptaków, ale za to gatunki, które przedstawiono na znaczkach są wybitne i gorąco zachęcamy do wyszukania w internecie ich kolorowych zdjęć, co w przypadku jednego z prezentowanych ptaków jest niemal koniecznością by cieszyć się iście tropikalnym widokiem, tak rzadkim wśród przedstawicieli polskiej fauny. Zapraszamy zatem do lektury i kolejnych miesięcy zabawy w zdobywanie ZK połączonej z lekcją nauki o polskiej przyrodzie.



30.01.2015

ZNACZKOWE PIECZĄTKI - OD POMYSŁU DO REALIZACJI

pieczatkaTo o czym dzisiaj napiszemy zrodziło się wstępnie podczas III Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Domaniewicach. Podczas rozmów kuluarowych kilkakrotnie pojawiał się temat pieczątek jakie posiadają nasi czescy koledzy i które poniekąd reklamują ich pasję. Padło więc pytanie, a dlaczego my nie możemy mieć podobnych pieczątek ?

Zwykle takie pomysły szybko umierają, ale tym razem kolekcjonerzy wzięli sprawę w swoje ręce i szybko skrzyknęli się na forum ustalając wstępną listę zainteresowanych osób. Nieco później pojawiły się pierwsze propozycje cenowe, a po dwóch tygodniach od rozpoczęcia tematu światło dzienne ujrzały pierwsze projekty graficzne. Ostatecznie po pełnym miesiącu dyskusji spośród 14 projektów jakie powstały, użytkownicy forum wybrali 3 jakże skrajne wersje graficzne.


Więcej informacji

26.01.2015

WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJŁADNIEJSZY ZT 2014 ROKU

W styczniu po raz pierwszy w naszej historii, ogłosiliśmy plebiscyt na „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2014 roku”. Początkowo ankieta nie spotkała się ze zbytnim zainteresowaniem, ale już po kilku dniach środowisko kolekcjonerów zabrało się za głosowanie, by w pierwszej turze głosowania spośród 86 znaczków wydanych w 2014 roku wyłonić najładniejszą dziesiątkę. Jak pokazują wyniki głosowania, gusta wśród kolekcjonerów są różne. W sumie spośród 86 znaczków na które można było głosować, 31 wzorów uzyskało głosy od 93 osób. Z tego grona do drugiej tury głosowania zakwalifikowało się 11 znaczków.

znaczekroku2014 Rywalizacja w drugiej turze głosowania była już bardziej zacięta. Od samego początku na prowadzenie wysunął się wzór ZT No. 299, jednak po dwóch dniach także ilość głosów na ZT No 317, 562 i 153 zaczęła rosnąć. Ostatecznie więc zwycięzcą plebiscytu został Znaczek Turystyczny No 299 – Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim zyskując 35 głosów spośród 105 jakie oddano w drugiej turze głosowania.

Jak wspominaliśmy we wstępie był to pierwszy tego typu plebiscyt jaki ogłosiliśmy. Naszym celem było pokazania piękna Znaczków Turystycznych, które niejednokrotnie są małymi dziełami sztuki o ograniczonym rozmiarze i kolorze. Chcieliśmy tym samym uhonorować miejsca, które przykładają szczególną wagę do projektu graficznego własnego znaczka. Dla zwycięskiego znaczka, a właściwie dla Znaczkowego Miejsca Turystycznego przygotowaliśmy pewną niespodziankę, którą jest specjalny certyfikat „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2014 roku”. Liczymy na to, iż certyfikat zawiśnie w jakimś specjalnym miejscu. Nagrodę lada dzień wyślemy pocztą, a tymczasem zwycięzcy serdecznie gratulujemy. 

Mamy nadzieję, że zabawa w formie głosowania była miłą odskocznią od znaczkowej codzienności i równie chętnie użytkownicy strony wezmą udział w głosowaniu za rok.

Zespół Znaczków Turystycznych



18.01.2015

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2014 ROKU - GŁOSOWANIE FINAŁOWE

podiumOd 4 do 14 stycznia na naszym forum dyskusyjnym trwało głosowanie na najładniejszy kapsel 2014 roku. Ustaliliśmy przy tym, że głosowanie podzielone będzie na dwie tury. W pierwszej z nich użytkownicy forum wybrali 11 worów znaczków, które ich zdaniem są najładniejsze. Z grupy tej w kolejnej turze wyłonimy zwycięzcę. Tym razem głosowanie trwać będzie krócej, bo do 24 stycznia. W przypadku kiedy 2 lub więcej znaczkó uzyskają tą samą ilość głosów, przeprowadzona zostanie dogrywka, celem wyłonienia ostatecznego zwycięzcy. Aby zagłosować na najlepszy projekt graficzny, a tym samym najładniejszy ZT minionego roku wystarczy wybrać jedną spośród prezentowanych grafik (spisać lub zapamiętać numer znaczka), a następnie zalogować się na naszej stronie i przejść do forum, gdzie znajduje się ankieta. Pamiętajcie, że głosować można tylko raz i nie ma możliwości zmiany głosu, także apelujemy o przemyślane decyzje. Głosować można do 24 stycznia do północy. Zapraszamy do zabawy.

Zespół Znaczków Turystycznych



8.01.2015

ZMIANY W WYSYŁKACH

Uwaga Kolekcjonerzy!!!

koperty2015Wraz z nowym rokiem zmieniają się zasady wysyłki znaczków. Cena 1 sztuki Znaczka Turystycznego pozostaje ta sama i wynosi 7 zł + opłata za przesyłkę / w zależności od wagi patrz tabela/. Zamówione znaczki ze względów bezpieczeństwa wysyłamy wyłącznie listami poleconymi. Wysyłka realizowana jest w poniedziałki i środy. Zamówienia wraz z danymi do faktury /jeżeli są inne niż dane do wysyłki/ prosimy składać na adres info@znaczki-turystyczne.pl W odpowiedzi na @ drogą elektroniczną zostanie wysłana faktura. Przesyłka będzie zrealizowana po wpłynięciu należności na nasze nowe konto /06 1090 2213 0000 0001 1848 7617 - Santander Bank Polska/ w najbliższym dniu wysyłkowym. Przy wpłacie na konto prosimy o wpisanie nr faktury. Szybka realizacja dotyczy tylko polskich ZT, zagraniczne wiążą się z zamówieniem w centrali w Czechach /ok. 10 dni oczekiwania/.

Ilość znaczków w przesyłce Przesyłka polecona ekonomiczna
1 – 10 6,00 zł
11 – 20 8,00 zł
21 – 30 9,00 zł
pow. 30 Wycena indywidualna



5.01.2015

III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW WOJ. ŚLĄSKIEGO

IIIspotkanieslaskTradycyjnie początkiem nowego roku odbędzie się III regionalne spotkanie kolekcjonerów woj. śląskiego, na które zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nim udział. Miejscem spotkania będzie Restauracja TeKlimaty w Czeladzi przy ul. Wojkowickiej 13 (GPS: 50.329603, 19.071927) Spotkanie odbędzie się 31 stycznia od godz. 16:00. Na miejscu jest możliwość spożycia obiadu. Dogodny dojazd komunikacją miejską (autobus nr 11 z kierunku Katowic, 723, 35 i 100 z kierunku Sosnowca, dla dojeżdżających do Rynku zapewniamy odbiór na miejsce), duży parking. Spotkanie ma charakter luźnych dyskusji na temat rozwoju Znaczka Turystycznego na terenie województwa i nie tylko. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w nieprzekraczalnym terminie do 28.01.2015 r. Serdecznie zapraszamy !!!



4.01.2015

NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2014 ROKU - ANKIETA

Kilka dni temu wspominaliśmy na FB o planowanej ankiecie. Dzisiaj możemy już wyjawić więcej szczegółów. Otóż spośród wszystkich wydanych w 2014 roku ZT wiele jest takich, które bardzo Wam się podobały. Są też i takie, które wzbudziły mniej pochlebne opinie. Chcielibyśmy zatem zapytać Was, jaki Waszym zdaniem znaczek minionego roku jest najładniejszy ? Aby zagłosować na najlepszy projekt graficzny, a tym samym najładniejszy ZT minionego roku wystarczy wybrać jedną spośród grafik  (spisać lub zapamiętać numer znaczka), a następnie zalogować się na naszej stronie i przejść do forum, gdzie znajduje się ankieta. Pamiętajcie, że głosować można tylko raz i nie ma możliwości zmiany głosu, także apelujemy o przemyślane decyzje. Głosować można do 14 stycznia do północy, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 15 stycznia. Głosowanie podzielone jest na dwie tury. W pierwszej z nich wybieramy 10 znaczków z największą ilością głosów, a w drugiej już tylko jeden znaczek. Zapraszamy do zabawy.

Zespół Znaczków Turystycznych



1.01.2015

JAK MINĄŁ NAM 2014 ROK ?

kalendarz2014Oj działo się w 2014 roku, działo i to wiele. Zaczęliśmy rok skromnie 5 stycznia od premiery jedenastego Znaczka Kolekcjonera. Wkrótce potem pojawił się pierwszy ZT ze Słubic i kolejny z Tczewa. W międzyczasie uwaga wszystkich kolekcjonerów skupiła się wokół aukcji WOŚP, w ramach których w sprzedaży pojawiły się specjalne ZO. Koniec miesiąca przyniósł nam kolejny ZK i trzeci ZT, który pojawił się w Mosznej. Początek lutego to oczywiście spotkanie kolekcjonerów w Czeladzi, kolejne 2 ZK i kolejne ZT. Mniej więcej w połowie lutego znaczkowa machina zaczęła się rozpędzać i nie było tygodnia by coś ciekawego wokół znaczków turystycznych się nie działo.

W Europie ZT pojawiły się w trzech nowych państwach, a w Polsce sypnęło znaczkowymi premierami i to nie tylko w lubuskiem, ale i w innych regionach kraju. Wraz z nadejściem wiosny ożywili się sami turyści, którzy nie mogąc jeszcze wyruszyć na szlaki spotykali się lokalnie, a to w Łodzi, a to w Warszawie czy w Poznaniu. Równolegle w wielu miejscach w Polsce odbywały się spektakularne znaczkowe premiery z udziałem mediów i ważnych osobistości. Późną wiosną odbyło się jeszcze spotkanie kolekcjonerów na Łużycach, a tuż potem rozpoczęły się zawsze długo wyczekiwane wakacje …


Więcej informacji

<< 1 5 10 11 12 13 14 15 16 >>