
Aktualności
18.02.2017
Zgodnie z zeszłotygodniowym komunikatem jaki zamieściliśmy na naszym profilu w serwisie facebook, dzisiaj nadszedł czas na publikację szczegółowego programu Łużyckiego Spotkania w Łęknicy. Plan ten otrzymaliśmy od organizatorów spotkania, którzy dokładnie rozpisali w nim zarówno rozkład poszczególnych zajęć i atrakcji jak też koszty udziału w spotkaniu.
Przypominamy, że spotkanie w Łęknicy odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca bieżącego roku, a wszelkie pytania dotyczące spotkania należy kierować do organizatorów, których dane podaliśmy poniżej. Mamy jednak nadzieję, że poniższe informacje w pełni wyczerpują temat. Zapraszamy zatem do Łęknicy i zapoznania się z planem imprezy.
Więcej informacji
17.02.2017
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2016 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA
Dokładnie 15 lutego o północy zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2016 roku". Zgodnie z tym co ustaliliśmy wcześniej na dzisiaj przewidzieliśmy ogłoszenie wyniku, żeby jeszcze bardziej umilić Wam nadchodzący weekend.
Przewidzieliśmy też ewentualną dogrywkę, ale jak za chwilę zobaczycie, ta nie była potrzebna bo zwycięski znaczek dosyć znacznie pozostawił w tyle swoich dziewięciu rywali.
Przypomnimy tylko, że na "znaczek roku" głosowaliśmy w dwóch turach od 15 stycznia. Najpierw z grona 110 ZT wyłoniliśmy 10, na które oddano najwięcej głosów, natomiast z tych dziesięciu w kolejnej turze udało się wyłonić zwycięzcę. Udział w głosowaniu wzięli internauci posiadający przynajmniej jeden Znaczek Turystyczny, a w drugiej turze kolekcjonerzy znaczków, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera.
Tegoroczny plebiscyt był trzecim jaki z naszej inicjatywy udało się zorganizować. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko zabawa, do której jednak uczestnicy podchodzą niezwykle poważnie i każdy zgodnie ze swoim upodobaniem głosuje na swoim zdaniem najładniejszy ZT. Głosowanie jest swego rodzaju podziękowaniem kolekcjonerów za powstałe znaczki i ukłonem w kierunku tych znaczkowych miejsc turystycznych (ZMT), które poprzez atrakcyjną grafikę postanowiły dodatkowo zachęcić turystów do zdobywania swoich znaczków i odwiedzania promowanych w ten sposób miejsc.
Więcej informacji
6.02.2017
NOWINKI Z KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH
Jak zapewne wiecie jesienią ubiegłego roku w Komornikach pod Poznaniem zawiązał się Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W ramach swoich działań członkowie klubu oraz jego sympatycy spotykają się raz w miesiącu by porozmawiać o swojej pasji, porozmawiać o planach i po prostu spotkać się przy kawie i ciastkach.
W ostatni czwartek stycznia miało miejsce piąte już spotkanie w Komornikach, na którym nie tylko rozmawiano, ale także wiele prezentowano. Szczegóły jak zwykle zawarte są w relacji, którą otrzymaliśmy z Komornik. Zapraszamy do czytania.
1.02.2017
ZMIANY W CENNIKU PRZESYŁEK
O zmianach cen przesyłek opinia publiczna huczała od dłuższego czasu. Do nas także pewne plotki docierały, jednak w przypadku braku konkretnych sygnałów od naszego usługodawcy pocztowego, nie chcieliśmy zbyt wcześnie informować o planowanych zmianach i tym samym podawać niesprawdzonych danych.
Informacje takie w końcu jednak otrzymaliśmy, w związku z czym z przykrością informujemy, że wraz z wprowadzoną dzisiaj przez Pocztę Polską podwyżką cen przesyłek listowych także i my zmuszeni jesteśmy te ceny podnieść. Zmiana dotyczy wszystkich rodzajów przesyłek ujętych w naszej tabeli i waha się od podwyżki o 1 zł w najmniejszym przedziale wagowym do 2,5 zł w tym najwyższym. Nowe ceny obowiązują od 1 lutego 2017 roku.
Równolegle z wprowadzeniem nowego cennika pocztowego (aktualny cennik Poczty Polskiej - plik PDF) chcąc zrekompensować tę niedogodność kolekcjonerom wprowadzamy od dzisiaj darmową wysyłkę przy zamówieniach powyżej 40 ZT.
31.01.2017
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2016 ROKU - WYNIKI I TURY GŁOSOWANIA
30 stycznia, punktualnie o północy zakończyła się pierwsza tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2016 roku". Głosy zbierane były od 15 stycznia, a głosować mógł każdy, kto posiada przynajmniej 1 ZT.
Spośród 110 znaczków jakie pojawiły się w sprzedaży w 2016 roku, kolekcjonerzy w drodze głosowania (I tura) wybrali 10 znaczków, które w ich mniemaniu zasługują na miano tego najładniejszego. I to właśnie te znaczki przechodzą do II tury głosowania.
Zanim jednak opiszemy zasady głosowania, które czeka nas w najbliższych dniach, pora by przedstawić znaczki, na które oddano najwięcej głosów, a są to:
Więcej informacji
30.01.2017
Dopytujecie nas o pierwszy w tym roku Znaczek Turystyczny i oto chcielibyśmy Wam go przedstawić. Od razu jednak informujemy, że ów znaczek w sprzedaży pojawi się dopiero za kilka dni - 7.02.2017. A tymczasem, w oczekiwaniu na to, aż znaczek dotrze na miejsce, zapraszamy do zapoznania się z jego opisem. Ze spokojem zaplanujcie sobie termin wizyty w Nowych Skalmierzycach i nie zapomnijcie o tym, że już w kwietniu w pobliskim Kaliszu odbędzie się Spotkanie Kolekcjonerów ZT.
SKWER HISTORYCZNY - GRANICA W NOWYCH SKALMIERZYCACH No. 344
Granica prusko-rosyjska w Nowych Skalmierzycach – miejsce, które podczas zaborów dzieliło Polaków mieszkających po obu jej stronach, stało się po 200 latach… przyjaznym skwerem historycznym. Wszystko zaczęło się w 1815 roku, kiedy za sprawą kongresu wiedeńskiego utworzono tutaj granicę. Z początkowo niewielkiej komory celnej, w której kwitł handel oraz przemyt powstało w konsekwencji miasto Nowe Skalmierzyce. Wiele z oryginalnych budynków zbudowanych w tamtym okresie istnieje do dzisiaj, w tym niedawno wyremontowane budynki komory celnej na granicy czy imponujący neogotycki dworzec. Myślą przewodnią plenerowej wystawy było przekazanie, jak trudno żyło się w czasach zaborów, kiedy spójny region został na wiele lat sztucznie podzielony szlabanami. Na szklanych planszach zgromadzono więc wiele archiwalnych pocztówek, fotografii, map, dokumentów oraz opisów tego miejsca – w tym relacje osób, które te czasy pamiętały.
26.01.2017
KARTECZKA - WSZYSTKO CO TRZEBA O NIEJ WIEDZIEĆ
Ostatnio coraz częściej otrzymujemy zapytania od kolekcjonerów, a także od ZMT (Znaczkowych Miejsc Turystycznych) w sprawie karteczek, które przymocowane są do naszych znaczków.
Mimo, iż na naszej stronie znajdują się informacje na temat karteczek zwanych także potocznie "certyfikatami", dzisiaj postanowiliśmy ich temat rozpracować na czynniki pierwsze i wyjaśnić wszystko co nam na ich temat wiadomo, by w razie potrzeby móc skierować wszystkich zainteresowanych do konkretnego opisu.
Przede wszystkim zaczynając dyskusję należy zapoznać się z definicją karteczki, a tą znajdziemy w naszym "słowniczku pojęć". Z informacji, które tam znajdziemy wywnioskujemy, że karteczka to zarówno nośnik informacji o znaczkowej idei jak i "brama" do wspaniałej zabawy czyli gry kolekcjonerskiej, dzięki możliwości wykorzystania kuponów.
Więcej informacji
20.01.2017
Miło nam poinformować, że już za kilka dni do sprzedaży w wybranych Znaczkowych Miejscach Turystycznych (ZMT) trafią tegoroczne Noworoczne Znaczki Turystyczne, związane ściśle z tematyką "Roku Rzeki Wisły".
Wspomniane znaczki dostępne będą w następujących miejscach:
- Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, Tczew
- Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
- Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim - kasa biletowa
O kolejnych miejscach sprzedaży będziemy informować na bieżąco. Znaczki w sprzedaży powinny być już od 23 stycznia (warto jednak wcześniej skontaktować się z miejscem sprzedaży i potwierdzić dostępność znaczka).
15.01.2017
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK 2016 ROKU
Mamy połowę stycznia, więc najwyższa pora pomyśleć o plebiscycie na najładniejszy Znaczek Turystyczny minionego sezonu turystycznego. W tym roku, postanowiliśmy kwestię plebiscytu rozstrzygnąć możliwie szybko, by uniknąć sytuacji sprzed roku, kiedy to troszkę się z plebiscytem spóźniliśmy.
Nowym fanom Znaczka Turystycznego przypominamy, że od trzech lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich ZT, które ukazały się w minionym roku. Na przestrzeni ostatnich lat głosy oddawane były w różny sposób, stwierdziliśmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest głosowanie poprzez wiadomość e-mail i w ten oto sposób zagłosujemy i w tym roku.
Głosowanie na znaczek roku 2016 podzielone zostało na dwie tury.
- I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
- II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1-15 lutego
W pierwszej turze głos na swoim zdaniem 5 najładniejszych ZT minionego roku może oddać każdy kolekcjoner, czyli posiadacz przynajmniej 1 Znaczka Turystycznego. Wystarczy zastosować się do wytycznych zawartych poniżej i zapoznać z grafikami znaczków z 2016 roku. Lista znaczków wydanych w 2016 roku znajduje się tutaj >>. Spośród wszystkich nadesłanych głosów wybranych zostanie 10 znaczków z największą ilością głosów i to te znaczki wezmą udział w drugiej turze plebiscytu, którą w całości rozstrzygną kolekcjonerzy ujęci na Liście polskich zdobywców ZK. Więcej o warunkach głosowania w drugiej turze napiszemy w dniu jej rozpoczęcia. Dzisiaj przedstawiamy garść informacji przydatnych podczas I tury.
W pierwszej turze głosujemy na 5 najładniejszych znaczków stosując następujące kryterium:
- (ZT nr...) - 5 pkt
- (ZT nr...) - 4 pkt
- (ZT nr...) - 3 pkt
- (ZT nr...) - 2 pkt
- (ZT nr...) - 1 pkt
(wystarczy skopiować powyższe zestawienie i wkleić do tekstu @, a zamiast kropek wstawić numer wybranego przez siebie znaczka, zajmie to ok. 30 sekund)
Wszelkie głosy wysyłamy wyłącznie w dniach 15-30 stycznia na adres kontakt@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg powyższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2016". Wyniki głosowania w postaci zbiorczego zestawienia opublikujemy 31 stycznia i tego też dnia podamy zasady głosowania w kolejnej turze.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybranie tego najładniejszego znaczka, spośród 110 wydanych w 2016 roku to niełatwa sprawa, ale liczymy na to, że w ciągu dwóch tygodni jakie przeznaczono na głosowanie uda się odnaleźć ten „NAJ”. Zachęcamy zatem do głosowania i życzymy miłej zabawy.
11.01.2017
Wielkimi krokami zbliża się termin pierwszego w tym roku spotkania kolekcjonerów, które tym razem będzie miało miejsce w Mysłowicach. W związku z tym, jak również z uwagi na fakt, że w dniu spotkania zaplanowana jest wycieczka po Mysłowicach, publikujemy jej plan.
Wycieczkę rozpoczniemy zbiórką na mysłowickim rynku o godz. 13:30.
Planowana trasa:
- Rynek
- Kościół Mariacki
- Kapliczka św. Jana Chrzciciela
- Budynek Dawnej Agentury Emigracyjnej wraz z Przewiązką
- Trójkąt Trzech Cesarzy
- Restauracja Dwór Bismarcka
Długość trasy ok. 3 km. Planowany powrót godz. 16:00 (miejsce spotkania) Ciekawostkami historycznymi podzieli się z nami mysłowicki przewodnik i regionalista. Ze względu na nieprzewidywalność zimowej aury, trasa może ulec drobnym modyfikacjom. Można pobrać i wydrukować mapkę z opisami poszczególnych obiektów, które będziemy zwiedzać. W pliku tym znajdują się opisy innych równie ciekawych i na pewno wartych zobaczenia miejsc.
Zapraszamy serdecznie!!!
8.01.2017
Stałym elementem styczniowych materiałów jakie od kilku lat publikujemy na naszej stronie internetowej jest podsumowanie roku. Nie mogło go więc zabraknąć i tym razem, tym bardziej, że niejako wbiło się ono w Waszą świadomość.
Niestety nie jest tak prosto skumulować miniony rok w kilkudziesięciu zdaniach, biorąc pod uwagę, że był bardzo intensywny. Mamy wrażenie, że wszystko co się wydarzyło było w pewnym stopniu ważne, jeśli nie najważniejsze :-).
Miniony 2016 rok rozpoczęliśmy chyba wyjątkowo wcześnie bo już w grudniu 2015 roku. Tak, tak, to właśnie wtedy zapadła decyzja o wdrożeniu znaczków, które światło dzienne ujrzały zaraz na początku stycznia. I tak naprawdę od tego wszystko się zaczęło, bo wkrótce po pierwszych znaczkach pojawiły się kolejne i kolejne. Ale skoro jesteśmy przy znaczkach to niewątpliwie największym sukcesem minionego roku jest przekroczenie magicznej dla wielu kolekcjonerów granicy 500 ZT w Polsce. Nie ścigaliśmy się z nikim i nie było to dla nas priorytetem, by za wszelką cenę tę wartość osiągnąć, ale kiedy już byliśmy blisko wiedzieliśmy, że cel jaki przed sobą postawiliśmy rok wcześniej, jest w zasięgu ręki. Udało się to osiągnąć, z małą nawiązką 10 znaczków.
Więcej informacji
4.01.2017
Powoli zbliżamy się do terminu pierwszego spotkania kolekcjonerów ZT w tym roku. Coraz częściej pojawiają się w związku z tym pytania, skąd dowiedzieć się jakie spotkania i gdzie odbędą się w tym roku, jak zorganizować spotkanie itp. Informujemy zatem, że wszelkie dane na ten temat znajdziecie w dziale „Spotkania kolekcjonerów ZT” w lewym menu strony. Dział ten ostatnio uległ lekkiej modyfikacji, by łatwiej znaleźć Wam relacje z minionych już wydarzeń, ale dodaliśmy także podstronę ze wskazówkami dla organizatorów. Zachęcamy zatem do zerknięcia na dostępne tam kalendarium i planowanie spotkań, które chcecie zorganizować. Póki co na luty, marzec, maj i lipiec oraz sierpień nikt nie zaplanował spotkań, więc wybór terminów jest duży, a i wybór miejsc w zasadzie nieograniczony.
30.12.2016
OSTATNIE .... W TYM ROKU ZNACZKI KOLEKCJONERA
Lista polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera cały czas się rozrasta, a to oznacza, że gra kolekcjonerska się rozwija i mimo kilku miesięcy od zakończenia wakacji wciąż spływają do nas kupony ze znaczków, które wtedy zdobyliście.
Ostatnie tygodnie tego roku postanowiliśmy wykorzystać na stworzenie kolejnej partii ZK, bo przecież nigdy nie wiadomo kiedy kolekcjonerzy nadeślą kolejne kupony. W ten oto sposób kontynuujemy dawno temu rozpoczęty temat przewodni umieszczony na ZK czyli "ochrona zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce"
Tymczasem prezentujemy kolejne sylwetki zwierząt, które być może znacie, a jeśli nie, to na pewno dzięki tej serii je poznacie. Publikowane tym razem znaczki są jednymi z ostatnich w tej serii jakie zostaną wydane. Gorąco zachęcamy wszystkich kolekcjonerów do współtworzenia kolejnych ZK, które niewątpliwie zostaną wydane już w pierwszej połowie 2017 roku. Czasu nie mamy zatem zbyt wiele, dlatego zapraszamy do zgłaszania propozycji tematów nowej serii ZK. Przypominamy też, że od pewnego czasu na naszym forum toczy się na temat kolejnej serii dyskusja. Pewne propozycje już tam padły, ale liczymy na to, że wraz z nowymi zdobywcami ZK przybyło pomysłów na kolejną serię ZK. Warto zapoznać się z całym tematem, a jako jego kontynuację można wpisywać swoje propozycje tematów.
26.12.2016
W ostatnich dniach wszyscy sobie troszkę odpoczęliśmy i zapewne nabraliśmy sił do kolejnych turystycznych wojaży. Mamy w związku z tym dobrą wiadomość, która na pewno ucieszy wszystkich znaczkomaniaków i już za kilka dni pozwoli ruszyć w teren do kolejnych ciekawych miejsc i po kolejne zdobycze. Najnowsze znaczki, które właśnie prezentujemy pojawią się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, a do sprzedaży trafią od 3 stycznia 2017 roku.
MUZEUM OKRĘGOWE W LESZNIE No. 395
GALERIA SZTUKI MUZEUM OKRĘGOWEGO W LESZNIE No. 396
Zapraszamy zatem do Leszna, tym bardziej, że w okolicach jest sporo innych miejsc, które zasługują na Waszą uwagę.
20.12.2016
Kolejna w tym roku znaczkowa premiera przeniesie nas dzisiaj nad morze, a dokładniej do Słowińskiego Parku Narodowego. Tutejsze znaczki w sprzedaży pojawią się 31 stycznia 2017 roku i dostępne będą w siedzibie Muzeum Słowińskiego PN. Ważną informacją jest natomiast to, że znaczek No. 705 wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego dostępny będzie w latarni morskiej, ale o tym poinformujemy w stosownym czasie.
LATARNIA MORSKA CZOŁPINO No. 705
SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY ROWY - CZOŁPINO - RĄBKA No. 706
Tymczasem zachęcamy do tego, by już planować swoje wiosenne i letnie wyprawy w ten region Polski, a komu zima nie straszna, tego po najnowsze znaczki zapraszamy już od końca stycznia.
17.12.2016
Jeśli ktoś jeszcze nie ma pomysłu na spędzenie najbliższych dni czy też tygodni, to wraz z dzisiejszą znaczkową premierą podrzucamy pomysł na wycieczkę, która zaprowadzi Was do Jarosławia. Premiera ta zapewne ucieszy wszystkich, bo jakby nie patrzeć południowo-wschodnia część Polski to taka "znaczkowa biała plama" i każdy nowy znaczek i nowy obiekt cieszy nas szczególnie. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Serdeczne podziękowania należą się dyrektorowi Muzeum w Jarosławiu za zrozumienie idei i szybkie podjęcie decyzji o powstaniu tego znaczka.
MUZEUM W JAROSŁAWIU KAMIENICA ORSETTICH No. 469
Kamienica Orsettich, jedna z najpiękniejszych kamienic w Polsce, ozdoba i symbol Jarosławia, stała się obiektem muzealnym i siedzibą muzeum. Zawiera typowe elementy układu przestrzennego z XVI/XVII wieku: podcień, sklepy dolne i górne, wielką izbę. Przebudowana i wyremontowana „ku ozdobie miasta“ przez kupca włoskiego z Lukki – Wilhelma Orsettiego stanowi egzemplifikację ówczesnej pozycji Jarosławia. Wszystkie sale ekspozycyjne Muzeum są przesklepione, tylko wielka izba nakryta jest drewnianym stropem. W niektórych pomieszczeniach zachowały się oryginalne polichromie, ceramiczne posadzki tzw. olstrych i almarie czyli szafy w grubości murów. Wśród wnętrz wyjątkową rangę posiada wielka izba z drewnianym stropem i dekoracyjnie ujętymi w półkolumny bliźniaczymi oknami (tzw. Gezesy) oraz portalem pokrytym płaską, gęstą ornamentyką o motywach roślinnych i zwierzęcych, prawdopodobnie o proweniencji ormiańskiej. Ciąg sal nawiązuje do pierwotnego charakteru kamienicy. Na parterze, który pełnił funkcje handlowe i reprezentacyjne zaprojektowano ekspozycję poświęconą historii Jarosławia, a wielka izba zachowała status wnętrza reprezentacyjnego. Na piętrze zostały zaaranżowane pokoje mieszkalne typowe dla różnych epok historycznych.
16.12.2016
Chcielibyśmy dzisiaj poinformować o najnowszym Znaczku Turystycznym, który już za kilkanaście dni (na początku stycznia) pojawi się w Kaliszu. Na znaczku przedstawiono dawny Pałac Gubernatorski, w którym obecnie swoją siedzibę ma znane już wielu turystom Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi od 3 stycznia 2017 r.
PAŁAC GUBERNATORSKI W KALISZU No. 345
Budynek Starostwa Powiatowego w Kaliszu to dawny Pałac Gubernatorski. Jest on jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Kaliszu. Znajduje się przy Placu św. Józefa, w pobliżu parku i bazyliki. Pobudowany w latach 1586-1591 z fundacji prymasa Polski - ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego, przebudowany w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego w stylu klasycystycznym na gmach urzędowy. Budynek powstał na planie litery E z czterokolumnowym portykiem korynckim. Na tyłach gmachu - od strony ul. Łaziennej - zachował się urokliwy dziedziniec z arkadowymi podcieniami. Równolegle z funkcjami czysto urzędowymi gmach spełniał również rolę reprezentacyjną. To tu mieszkał brat Napoleona, król Westfalii Hieronim Bonaparte oraz przebywał w roku 1813 i 1815 car Aleksander I. Dwadzieścia lat później, w 1835 roku, podejmowano w nim uczestników „zjazdu monarchów” w osobach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz cara Mikołaja I. Od 1965 r. budynek został objęty ochroną prawną i wpisany do rejestru zabytków.
15.12.2016
RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW W BUDAPESZCIE
W październiku, podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów w Sulejowie otrzymaliśmy zaproszenie na V spotkanie węgierskich kolekcjonerów ZT. Na spotkaniu tym, rzecz jasna gościliśmy, o czym informowaliśmy dokładnie dwa tygodnie temu na łamach naszego profilu FB.
Dzisiaj przyszła pora, by podzielić się z Wami wrażeniami z tego spotkania i przy okazji opublikować troszkę więcej fotek niż we wspomnianym newsie. Zapraszamy zatem na chwilę relaksu, usiądźcie wygodnie i zapoznajcie się z relacją z tego spotkania.
14.12.2016
W czerwcu 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił uchwałę, na mocy której rok 2017 uchwalono Rokiem Rzeki Wisły. W związky z tym zdecydowaliśmy motyw Roku Rzeki Wisły umieścić w projekcie Noworocznego Znaczka Turystycznego. Grafika jaką widzicie obok nie jest zatem przypadkowa, bo oprócz symbolicznego ukazania przebiegu Wisły, zawiera także istotną informację o samej rzece, w postaci jej długości. Na grafice w sposób symboliczny ujęto także lokalizację znaczkowych miejsc turystycznych położonych nad Wisłą, by podkreślić ich rangę i jednocześnie dodatkowo promować w nadchodzącym roku.
Najnowszy Noworoczny Znaczek Turystyczny w sprzedaży dostępny będzie od stycznia 2017 roku. Turyści będą go mogli zakupić także podczas organizowanych spotkań kolekcjonerów. A więcej na temat tego typu znaczków, które są urozmaiceniem gry kolekcjonerskiej, przeczytać można w słowniczku pojęć znaczkowych. Przypominamy też, że prezentowany NZT jest czwartym tego typu znaczkiem, jaki wydaliśmy, a wszystkie poprzednie można znaleźć tutaj >>.
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY
Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Wydarzenie to ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, kiedy to w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Ustanawiając rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym".
12.12.2016
RELACJA Z JUBILEUSZOWEJ GALI 60-LECIA MUZEUM ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE
Kilka tygodni temu otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystą Galę z okazji Jubileuszu 60-lecia Muzeum Zagłębia w Będzinie, odbywającą się pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina. Z otrzymanego zaproszenia oczywiście skorzystaliśmy i w wyznaczonym terminie stawiliśmy się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, by wspólnie świętować ten piękny jubileusz
Dzisiaj chcielibyśmy zrelacjonować Wam nasz udział w tym wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją, do której link znajdziecie poniżej.
10.12.2016
NOWE WERSJE ZNACZKÓW ZE STARGARDU
Dzisiaj taka sobie sytuacja niecodzienna i dwie nowe grafiki, które musiały powstać na skutek zmian administracyjnych. Dawny Stargard Szczeciński zmienił nazwę i pozbywając się drugiego członu już nie jest Szczeciński. Powstałe jeszcze za poprzedniej ekipy znaczki trzeba było graficznie przerobić, by dostosować do nowych realiów, ale przy okazji postanowiliśmy odrobinkę wzbogacić grafiki. W ten sposób chcieliśmy bardziej wypełnić niegdyś w sporej części puste przestrzenie znaczków i jesteśmy przekonani, że zmiany obu znaczkom wyszły na dobre.
A tymczasem wszystkich miłośników drewnianych krążków gorąco zachęcamy do wizyty w Stargardzie. Wiemy, że pewnie wielu z Was już gościło w tym mieście. Warto jednak powracać w tak ciekawe i bogate w zabytki rejony, a pretekstem niechaj będą zmienione znaczki, które za kilka dni trafią do sprzedaży.
9.12.2016
Przed nami kolejny rok spotkań. Tradycyjnie rozpoczynamy go od spotkania kolekcjonerów woj. śląskiego. W 2017 r. spotykamy się 28 stycznia w Mysłowicach w Restauracji „Dwór Bismarcka”, przy ul. Oświęcimskiej 29 www.dworbismarcka.pl. Początek spotkania godz. 16:00.
W związku z Rokiem Wisły, gościem spotkania będzie para, która pokonała 2,5 tys. km w sposób dość niecodzienny, ale ….. o tym opowiedzą sami. Planowany jest także spacer do mysłowickich miejsc znaczkowych (przed spotkaniem), jednak jest to zależne od liczby chętnych.
Prosimy zatem o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu z zaznaczeniem czy będzie to tylko spotkanie czy spotkanie ze spacerem na adres: kontakt@znaczki-turystyczne.pl
Spotkanie ma charakter luźnych rozmów "znaczkowych" i nie tylko. Jest przede wszystkim spotkaniem "znaczkowej rodziny". Zapraszamy oczywiście również osoby z poza województwa. Każdy uczestnik jest mile widziany. Na miejscu możliwość zamówienia posiłków. Zakwaterowanie możliwe w oddalonym o 700 m Hotelu „Trojak” hoteltrojak.pl
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt tel. 602-469-629. Zgłoszenia, ze względów organizacyjnych prosimy przesyłać do 31.12.2016 r.
Zapraszamy!!!!!!!!.
8.12.2016
Powoli kończy się 2016 rok i chcielibyśmy sfinalizować kwestię mini kalendarzy Mikrus, o których pisaliśmy w październiku, a które właśnie dotarły do nas z drukarni. Cena za kalendarzyk tak jak pisaliśmy pierwotnie to 5 zł/szt. plus oczywiście koszty przesyłki w wysokości 7 zł.
Prosimy więc osoby, które poprzez Facebook deklarowały chęć zakupu kalendarzy, by wysyłały zamówienia na adres info@znaczki-turystyczne.pl podając:
imię i nazwisko
adres do f-ry i wysyłki
ilość zamówionych kalendarzy
Jednocześnie informujemy, że wszyscy, którzy zapisali się na kalendarze w Sulejowie mają je już odłożone (faktury niebawem dostaniecie pocztą e-mail), prosimy jedynie o informację czy mamy je wysłać czy połączyć z ewentualnym zamówieniem ZT.
Będziemy się starali wysłać zamówione kalendarze jeszcze przed świętami, tak byście najdalej w pierwszych dniach Nowego Roku mieli je u siebie. Na wszelkie dane czekamy do soboty 10 grudnia (dotyczy osób, które zgłaszały chęć zakupu poprzez FB i spotkanie w Sulejowie, pozostałe osoby mogą zgłaszać chęć zakupu do niedzieli 18 grudnia lub do wyczerpania zapasów).
7.12.2016
Wczorajsza premiera ZO była tylko wstępem mającym na celu uchronienie kolekcjonerów od szoku jaki mogłaby wywołać premiera łączona, w dodatku po ponad miesięcznej przerwie w publikacjach nowych znaczków numerycznych. Mamy nadzieję, że wczorajszym ZO bardzo się ucieszyliście, w związku z tym, aby dodatkowo zachęcić wszystkich kolekcjonerów do wizyty w Głuchołazach dzisiaj przedstawiamy kolejny Znaczek Turystyczny z tego miasta. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 9 grudnia.
KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W GŁUCHOŁAZACH No. 159
Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca w Głuchołazach to najważniejszy zabytek Głuchołaz. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1285 roku. Wtedy Głuchołazy były biskupią osadą graniczną. Świątynię zbudowali pierwsi osadnicy około 1250 roku. Z tamtych lat zachował się wczesnogotycki portal z maskami mnichów oraz bryła zachodniej fasady. Obecny wygląd budowla uzyskała po przebudowie w latach 1729-1733. Neobarokowy ołtarz główny powstał w 1921 roku, natomiast w nawach bocznych usytuowanych jest 8 ołtarzy o cechach późnobarokowych. W ołtarzu głównym dominuje figura św. Wawrzyńca, patrona świątyni, któremu po bokach towarzyszą postacie św. Mikołaja i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Poniżej znajdują się dwa anioły trzymające symbole świętego, a więc ruszt i pochodnię. Na uwagę zasługuje także ambona ze sceną męczeństwa św. Wawrzyńca przedstawioną na balustradzie schodów oraz bogatą dekoracją figuralną. Wokół kościoła usytuowany był cmentarz, który zaczął funkcjonować około poł. XIII wieku. W 1800 roku cmentarz całkowicie zamknięto, a w 1830 roku usunięto ostatni pomnik nagrobny z placu kościelnego. Głuchołazy kilkakrotnie nawiedzały silne powodzie z których pierwsza z 1472 r. kiedy to woda sięgała w mieście do 4 metrów. Upamiętnia to tablica wmurowana 100 lat później we wschodnią ścianę kościoła, która do dziś oznacza poziom do którego sięgała woda.
6.12.2016
Dzisiaj miła niespodzianka dla wielbicieli znaczków z motywami kolejowymi. Oto bowiem przedstawiamy Znaczek Okolicznościowy upamiętniający ponowne otwarcie kolejowego przejścia granicznego w Głuchołazach. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 9 grudnia, a dostępny będzie w Głuchołazach, w księgarni przy ulicy Rynek 25.
10. ROCZNICA PONOWNEGO OTWARCIA KOLEJOWEGO PRZEJŚCIA GRANICZNEGO W GŁUCHOŁAZACH
Głuchołazy to miasto położone u podnóża Gór Opawskich. Zasługują na uwagę również poprzez ciekawe linie kolejowe przechodzące przez miasto. To tutaj zbiegają się trzy linie: Nysa – Głuchołazy, Krnov (Czechy) – Głuchołazy oraz Hanusovice (Czechy) – Głuchołazy. Głuchołazy stały się stacją transgranicznej linii kolejowej jeszcze w czasach austro-węgierskich. Budowa linii kolejowej w tak górzystym terenie nie jest łatwą sprawą, początkowo rozważano przebicie dwóch tuneli jednak ostatecznie zbudowano tzw. pętle kolejową z Opawy do Jesenika przez Głuchołazy. Linia ta powstała po dwóch stronach granicy austriackiej i pruskiej. Najpierw w 1875 r. z Krnova do Głuchołaz, a w 1888 r. z Głuchołaz do Hanusovic przez przełęcz Ramzova – najwyżej położony odcinek kolei w Czechach. Niemcy w 1875 r. połączyli Głuchołazy z linią kolejową tzw. podsudecką. Dzięki temu z Głuchołaz kolej kursowała bezpośrednio do Berlina, Wrocławia, Wiednia, Pragi, Brna czy Opola. Po wojnie Głuchołazy były terenem spornym właśnie ze względu na istnienie transgranicznej linii kolejowej jednak w 1948 roku podpisano konwencję o tranzycie kolejowym przez Głuchołazy. Czeskie pociągi ruszyły wtedy tranzytem pod specjalnym nadzorem. Zatrzymywały się w Głuchołazach, ale tylko dla zmiany kierunku jazdy. Nie wolno było wówczas wysiadać ani wsiadać do pociągu, a przejazd na terytorium Polski do lat 80-tych konwojowali żołnierze WOP. 9 grudnia 2006 roku, po długiej przerwie ponownie otwarto kolejowe przejście graniczne w Głuchołazach, a odprawa odbywała się na peronie dworca. 21 grudnia 2007 roku z chwilą wejścia Polski do strefy Schengen, już bez odprawy można wsiadać i wysiadać na stacji Głuchołazy i podróżować w głąb Czech lub Polski.
1.12.2016
ANDRZEJKOWE SPOTKANIE W KOMORNIKACH
Niekiedy jest tak, że człowiek nie ma weny i choćby nie wiadomo co się chciało napisać, to jakoś nie można sklecić żadnego sensownego zdania. Tak też było w przypadku ubiegłotygodniowego spotkania kolekcjonerów, które odbyło się w Komornikach. Plan był taki, by do niedzieli coś skrobnąć, ale jak, kiedy pustka słowna zagościła w głowie. Nadszedł nowy tydzień, a tu jak nie było weny twórczej, tak nadal jej nie ma. Aż w końcu przyszedł czwartek, a wraz z nim olśnienie i tekst napisał się niemal sam. Poczytajcie zatem.
9.11.2016
Informujemy, że już za kilkanaście dni, a dokładnie w dniach 19-20 listopada do obiegu trafi najnowszy Znaczek Okolicznościowy, który tym razem poświęcony jest organizowanym przez Oddział PTTK w Strzelinie rajdom na orientację noszącym nazwę "Rogaining". Imprezy te odbywają się cyklicznie dwa razy w roku i skupiają miłośników turystyki, sportu i zdrowego trybu życia. Prezentowany obok ZO dostępny będzie w dniu 19-20.11 w biurze zawodów, mieszczącycm się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamienniku (GPS: 50.570204, 17.149242), a w roku 2017 podczas czerwcowych zawodów. Więcej informacji nt. zawodów, na stronie internetowej.
TURYSTYCZNE ZAWODY NA ORIENTACJĘ DLA KAŻDEGO - PTTK STRZELIN
Strzeliński Rogaining organizowany przez PTTK Strzelin od 2011 roku jest rodzajem turystycznego rajdu na orientację, w którym drużyna składająca się z 2-5 osób planuje swoją trasę, a następnie stara się w ciągu 8 lub 10 godzin odwiedzić jak najwięcej punktów kontrolnych rozmieszczonych w terenie i oznaczonych na mapie turystycznej. Zawody są otwarte dla uczestników w różnym wieku, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Rogaining jest imprezą na orientację o charakterze turystycznym, zarówno dla "wyrypiarzy", jak i dla osób startujących rekreacyjnie - ciekawa forma zabawy również dla rodzin. Tak więc to nie tylko zawody dla elity pasjonatów, ale dla każdego, kto kocha naturę i chce odpocząć od miasta, pracy, ludzi i innych zwykłych rzeczy codziennego życia.
8.11.2016
TURYSTYCZNE PIECZĄTKI 2016
W 2014 roku pojawił się pomysł by stworzyć indywidualne kolekcjonerskie pieczątki, które mają nam służyć jako swego rodzaju podpis zostawiany w księgach pamiątkowych odwiedzanych miejsc, czy na kartach spotkań kolejkcjonerów. W tym też roku zgłosiła się grupa pięćdziesięciu kolekcjonerów, którzy zapoczątkowali znaczkowy ruch pieczątkowy. Od tego czasu swoje pieczątki posiada już blisko 100 kolekcjonerów, a podczas minionego już V Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie ujawniła się kolejna grupa osób, które chciałyby stać się posiadaczami takich pieczęci.
Rozpoczynamy więc tegoroczny proces zamawiania i tworzenia pieczęci. Czasu nie mamy wiele, bo zakładamy zakończenie projektu przed końcem listopada. Poniżej publikujemy uaktualnione informacje dotyczące zamawiania pieczęci. Prosimy jednak o jak najszybszą reakcję i kontakt. Im szybciej zbierzemy zamówienia, tym prędzej zaprojektujemy grafiki, wypalimy je i wyślemy gotowe pieczątki.
Więcej informacji
4.11.2016
NOWA WERSJA ZNACZKA 41 - SCHRONISKO NAD SMOLNIKIEM
Każda znaczkowa premiera spotyka się z ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy z niecierpliwością oczekują nowości. Tak sobie jednak myślimy i mamy nadzieje, że Wy myślicie podobnie, że chyba bardziej niż nowy znaczek cieszy ten, który staje się dostępny po dłuższej nieobecności. Tak też jest z naszym dzisiejszym "znaczkowym bohaterem", który powrócił po bardzo długiej nieobecności i od dzisiaj dostępny jest w Schronisku nad Smolnikiem. Oczywiście poza samym faktem odnowienia współpracy i reaktywowania znaczka, na uwagę zasługuje odświeżona szata graficzna krążka wymuszona zmianami w bryle budynku po pożarze, który swego czasu strawił schronisko. Cieszymy się zatem z kolejnego wskrzeszonego znaczka i gorąco zachęcamy wszystkich znaczkomaniaków do wizyty w tym miejscu i zdobywania znaczka z nowym wizerunkiem schroniska.
2.11.2016
Jesień troszkę nam przyhamowała powstawanie nowych znaczków, ale już jesteśmy z kolejną nowością, która zapewne Was zainteresuje. Zapraszamy zatem na zachodnie krańce Polski do Kłopotu, gdzie mieści się Muzeum Bociana Białego. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 3 listopada.
MUZEUM BOCIANA BIAŁEGO W KŁOPOCIE No. 436
Idea stworzenia Muzeum Bociana Białego w Kłopocie zrodziła się w 2001 roku. Uroczyste otwarcie nastąpiło w kwietniu 2003 roku. Muzeum prowadzone jest przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce położone na terenie największej w Polsce zachodniej kolonii bociana białego. Główne obszary działalności MBB to: edukacja przyrodnicza, koordynowanie zadań związanych z ochroną populacji bociana (np. montowanie platform gniazdowych, czyszczenie przez usuwanie sznurków, śmieci niebezpiecznych dla ptaków), współpraca z Krzesińskim Parkiem Krajobrazowym w zakresie ochrony najważniejszych i najcenniejszych przyrodniczo siedlisk (m.in. łąki zalewowe w dolinie Odry), monitoring liczebności kolonii bociana i badania ekologiczne populacji tego gatunku. Na co dzień Muzeum współpracuje z m.in. Urzędem Gminy w Cybince, Uniwersytetem Zielonogórskim, niemiecką organizacją FOEJ, której wolontariusze pracują na rzecz Muzeum oraz Europejską Siecią Bocianich Wiosek.
29.10.2016
W KOMORNIKACH POWSTAŁ KLUB KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH
O tym, że w Komornikach powstał Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych była już mowa na spotkaniu w Sulejowie. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy Wam przypomnieć o tym fakcie raz jeszcze i przedstawić nieco więcej informacji, tym bardziej, że wczoraj miało miejsce drugie spotkanie członków klubu.
Sam klub to pomysł lokalnych kolekcjonerów ZT, którzy w ten sposób zechcieli się zorganizować, ale także zaprosić do siebie innych kolekcjonerów oraz osoby zainteresowane ideą ZT. Klubowicze mają całą masę pomysłów, które zapewne niebawem zaczną realizować, póki co przedstawiamy ustalenia z pierwszego spotkania i obiecujemy, że niebawem poinformujemy o kolejnych spotkaniach i pomysłach. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z treścią relacji z wrześniowego spotkania założycielskiego.
21.10.2016
ZDJĘCIE PROFILOWE NA STRONIE I NA FORUM
Dzisiejszy materiał instruktażowy będzie krótszy niż zwykle, bo skupimy się w nim w zasadzie na jednej operacji w kilku kliknięciach. Postanowiliśmy opublikować ten materiał biorąc pod uwagę zapytania jakie dostajemy od użytkowników strony, którzy coraz dopytują się o możliwość dodania własnego zdjęcia profilowego. Przedstawiamy zatem instrukcję jak dodać takie zdjęcie zarówno w serwisie znaczki-turystyczne.pl jak i na znaczkowym forum i tym samym zamienić systemowy awatar na własny. A jeśli uważacie, że są inne tematy, które Waszym zdaniem powinniśmy poruszyć w postaci takiego poradnika, to zapraszamy do ich zgłaszania.
18.10.2016
NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Ostatnie Znaczki Kolekcjonera wydaliśmy na początku lipca. Od tego czasu zdążyły przeminąć całe wakacje i spora już część jesieni. Po drodze mieliśmy V Spotkanie Kolekcjonerów, w ramach którego sporo osób uzupełniło swoje znaczkowe braki i zaczęło przesyłać do nas kolejne kupony.
Po raz kolejny zostaliśmy wyprzedzeni przez kolekcjonerów, ale tym razem projekty znaczków mieliśmy już gotowe, a jedyne czego nam brakowało to opisy zwierząt jakie tym razem zostały zaprezentowane na znaczkach. Z tym jednak nie mieliśmy problemu, gorzej było z czasem, którego ostatnio jakoś cały czas nam brakuje :-)
Nie lada wyzwaniem były też projekty graficzne, bo jak przedstawić jasno-brązową barwę kaczej głowy kiedy sąsiaduje z czernią podbródka ? Gaficy jednak i z tym sobie poradzili, ale trzeba to jasno powiedzieć, że te nasze projekty bądź co bądż rysowane w czerniach są projektami uproszczonymi, ograniczonymi możliwością przedstawienia barw w postaci czerni wyrażonej kropkami, kreskami bądź jednolitej.
Mamy jednak nadzieję, że najnowsze Znaczki Kolekcjonera równie mocno będą się Wam podobały co ostatnio. Zachęcamy także, by współuczestniczyć w tworzeniu kolejnej serii ZK gdyż jak wiecie ta zakończy się już na znaczku 63. Czekamy zatem na Wasze propozycje tematów.
14.10.2016
RELACJA Z OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT
Nadchodzi weekend i jednocześnie mija tydzień od V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie. Czas najwyższy na relację ze spotkania, która jego uczestnikom pozwoli przypomnieć minione chwile, a osobom nieobecnym da szansę na zapoznanie się z przebiegiem spotkania.
Zebraliśmy zatem w jednym miejscu tekst z opisem przebiegu spotkania i całą masę zdjęć jakie wielu z Was nam przesłało. W międzyczasie zaczęliśmy poruszać tematy, o których rozmawialiśmy w Sulejowie, ale w najbliższym czasie na pewno wiele z nich jeszcze poruszymy, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią relacji, tak byście wywołani do tablicy wiedzieli o czym mowa.
Zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami ze spotkania, jeśli chcecie by były dostępne w ogólnej galerii prześlijcie je na web@znaczki-turystyczne.pl. Życzymy przyjemnego czytania i miłego weekendu.
11.10.2016
NOWA LISTA POLSKICH ZDOBYWCÓW ZNACZKÓW KOLEKCJONERA
Kilka dni temu zakończyliśmy wdrażanie nowej wersji "Listy polskich zdobywców ZK" i podczas spotkania kolekcjonerów w Sulejowie oficjalnie rozpoczęliśmy działanie w oparciu o tą listę. Uczestnikom spotkania tłumaczyliśmy na miejscu czym jest ta lista i jakie niesie ułatwienia oraz możliwości.
Wśród zdobywaców ZK jednak są nie tylko uczestnicy sulejowskiego spotkania, dlatego dzisiaj chcielibyśmy zainteresować wszystkich najnowszym wdrożeniem. Przy okazji także zwracamy się z prośbą do osób nie posiadających konta w naszym serwisie, ale o tym wszystkim napisaliśmy w artykule, do którego link znajduje się poniżej. Zapraszamy.
8.10.2016
Trwa V Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W tym roku kolekcjonerska brać na miejsce spotkania wybrałą Ośrodek Wypoczynkowy "Dresso" w Sulejowie.
W chwili gdy publikujemy tą wiadomość odbywa się główna część spotkania. Są więc przemówienia zaproszonych gości i tradycyjnie już, jest wydany specjalnie na tą okazję Znaczek Okolicznościowy, który niniejszym chcielibyśmy zaprezentować wszystkim wielbicielom Znaczka Turystycznego.
V SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - DOLINA PILICY
Niniejszy znaczek jest inny niż wszystkie dotychczasowe Znaczki Okolicznościowe i jako pierwsi mieli okazję zobaczyć to i usłyszeć uczestnicy dzisiejszego spotkania. Wszyscy inni znaczkomaniacy będą mieli okazję przekonać się o tym dopiero wtedy, gdy chwycą znaczek w dłoń i dokładnie go obejrzą choć pewne wskazówki zawarte są już w opisie znaczka.
6.10.2016
Skoro już nacieszyliśmy się pięćsetnym znaczkiem w Polsce pora na kolejne nowości, tym bardziej, że dotyczą one miejsc w okolicach których już od dzisiaj zaczną się pojawiać turyści zmierzający na V Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
Tym razem nowość stanowią dwa Znaczki Turystyczne z samego Piotrkowa Trybunalskiego.
KOŚCIÓŁ OO. BERNARDYNÓW W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 243
BROWAR DO GÓRY NOGAMI W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 244
Miejsca oznaczone widocznymi na grafice znaczkami już jutro będą mogli zwiedzić wszyscy uczestnicy wycieczki jaką przewidziano w ramach piątkowego zwiedzania Piotrkowa Trybunalskiego (szczegóły). A znaczki jak to znaczki, w sprzedaży dostępne będą od jutra czyli 7.10.2016.
6.10.2016
NOWE WERSJE ZNACZKÓW Z CHORZOWA
Z nieskrywaną radością chcielibyśmy Was poinformować, że po dłuższej nieobecności do grona Znaczkowych Miejsc Turystycznych powróciło Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Dziś przedstawiamy nowe szaty graficzne znaczków dostępnych w muzeum. Przy okazji też gorąco zachęcamy byście odwiedzali to miejsce, jeśli jeszcze nie mieliście ku temu okazji. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.
5.10.2016
Wczoraj publikowaliśmy relację z naszego udziału w targach, które odbyły się w Ząbkowicach Śląskich, a dzisiaj przyszedł czas na sprawozdanie jakie otrzymaliśmy od kolekcjonerów działających w powiecie żarskim.
Jak sami wiecie pod koniec września miała miejsce premiera pięćsetnego ZT w Polsce. Jego inauguracja miała miejsce kilka dni później w Łęknicy i tego właśnie wydarzenia dotyczy relacja jaką chcemy Wam dzisiaj przedstawić.
Zapraszamy serdecznie do zapoznana się z jej treścią.
4.10.2016
Jak zapewne sobie przypominacie, w drugiej połowie września w Ząbkowicach Śląskich odbyły się X Prezentacje Gospodarcze, w których po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć i zaprezentować stoisko Znaczków Turystycznych, a wraz z nim znaczkową ideę. Oczywiście o wszystkim Was informowaliśmy poprzez nasz profil na Facebooku, ale nie zaszkodzi o tym wspomnieć raz jeszcze.
Dzisiaj chcielibyśmy powrócić do tych wydarzeń publikując krótką notkę podsumowującą wyżej wymienione wydarzenia. Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią całego materiału.
29.09.2016
ZRÓB TO SAM - TUBA NA ZNACZKI TURYSTYCZNE
Aby urozmaicić nieco materiały jakie publikujemy na stronie, postanowiliśmy dzisiaj podrzucić coś, czego jeszcze nie było. Pokażemy zatem jak w dosyć prosty sposób, z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów wykonać tubę - puszkę na Znaczki Turystyczne.
Oczywiście przeznaczenie takiej tuby może być różne. Jedni mogą jej użyć jako terenowego miejsca przechowywania znaczków zdobytych podczas wyprawy, natomiast inni puszkę taką ustawią gdzieś w domu przechowując w niej swoją znaczkową kolekcję. My natomiast chcemy pokazać, że przy odrobinie chęci, czasu i umiejętności można w prosty sposób zrobić włąsną tubę, często ułatwiającą życie podczas wędrówek znaczkowym szlakiem.
Zapraszamy w związku z tym do lektury i przypominamy, że materiał opublikowany został w dziale "Ciekawostki" i tam też w przyszłości należy go szukać.
22.09.2016
PLAN V OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

W związku z licznymi pytaniami i coraz bliższym terminem październikowego spotkania kolekcjonerów w Sulejowie, przedstawiamy poniżej ramowy plan piątkowej wycieczki oraz sobotnich obrad.
Czwartek 6.X.2016
godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim
Piątek 7.X.2016
Plan wycieczki
godz: 10:00 rozpoczęcie wycieczki na Rynku Trybunalskim. W zależności od ilości osób możliwy będzie podział na grupy i wówczas:
grupa I – zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego (możliwość zdobycia tutejszych znaczków 223, 227, 228, 229, 230, 242,) i Centrum Edukacji Browarniczej – zakończone degustacją piwa
grupa II – zwiedzanie browaru lub zakładu produkującego bombki choinkowe (prezent w postaci pamiątkowej bombki)
(Po zakończeniu zwiedzania następuje wymiana grup i tym razem grupa I będzie zwiedzała browar, a grupa II Piotrków Trybunalski)
UWAGA: Głównym punktem programu w tym dniu jest zwiedzanie browaru. Zwiedzanie zakładu produkującego bombki podaliśmy jedynie jako alternatywę w razie niemożności zwiedzania browaru.
godz: 13:00 i 14:00 (do wyboru obiad regionalny lub bogracz)
Koszty poszczególnych atrakcji przedstawiają się następująco: (koszt dla 1 osoby)
- zwiedzanie Centrum Edukacji Browarniczej - 12 zł
- zwiedzanie Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy - 15 zł
- spacer z przewodnikiem po Piotrkowie - Szlak Piwowarski i Trakt Wielu Kultur - ok. 5 zł
- wizyta w fabryce bombek - 15 zł
- obiad regionalny w restauracji Stylowa - 25 zł
- bogracz w restauracji Stylowa - 15 zł
godz: 19:00 kolacja wraz ze spotkaniem towarzyskim
Sobota 8.X.2016
ok. godz: 8:00 śniadanie
godz: 10:00 rozpoczęcie części oficjalnej godz: 12:00 – 12:30 serwis kawowy i możliwość zaopatrzenia się w niezbędne materiały kolekcjonerskie
godz: 12:30 c.d. obrad
godz: 14:30 wspólne zdjęcie
godz: 15:00 obiad - w przerwie obrad
godz: 19:00 uroczysta kolacja i długie wieczorne rozmowy
Niedziela 9.X.2016
ok. godz: 9:00 śniadanie i zakończenie spotkania.
21.09.2016
MAMY 500 ZT W POLSCE :-)
Oto długo wyczekiwany, pięćsetny Znaczek Turystyczny w Polsce. Zanim jednak Wam go przedstawimy zerknijcie na poniższy filmik.
Dzisiaj prezentowany znaczek przedstawia most kolejowy na Nysie Łużyckiej w Łęknicy. Inauguracja tego Znaczka Turystycznego odbędzie się w Łęknicy podczas zakończenia XV Lubusko-Saksońskiego Rajdu Rowerowego po Łuku Mużakowa w dniu 24 września 2016 r. przy ul. Wojska Polskiego 2. o godz. 13.30-16.00 i wtedy też znaczek dostępny będzie w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy.
KOLEJOWY MOST ŁUKOWY W ŁĘKNICY No. 438
Kolejowy most graniczny na Nysie Łużyckiej w Łęknicy, wybudowany został w 1907 roku i jest dziś jedynym, a zarazem najciekawszym miejscem, które przypomina o czasach działania kolei na Łuku Mużakowa. Most ma 186,4 m. długości i składa się z ośmiu łukowych sześciopolowych przęseł kratownicowych o długości 22 m. oraz jednego przęsła skróconego o dł. 10,4 m. Konstrukcja wsparta jest na dwóch żelbetowych przyczółkach i ośmiu podporach, z których przy normalnym stanie Nysy Łużyckiej dwie na stałe zanurzone są w wodzie. Sprawą unikatową był fakt jazdy po łuku, skierowanym na południowy – zachód, ponieważ most połączył trakty dochodzące do rzeki z różnych kierunków, tworzących wzajemnie kąt prosty. Most, w wyniku działań wojennych w 1945 r. uległ zniszczeniu. Odremontowany został w 1954 r. lecz regularnego ruchu nie przywrócono. Po likwidacji linii kolejowej Łęknica – Raduszec Stary rozebrano torowisko, a na nasypie kolejowym w ramach transgranicznego projektu „Przygoda z Nysą” w 2014 r. zrewitalizowano most kolejowy w Łęknicy i dostosowano do pieszo-rowerowego ruchu tworząc ścieżkę rowerową o dł. 37 km z Bad Muskau przez Łęknicę, Trzebiel, Tuplice do Brodów. Dzięki temu Łęknica i Bad Muskau stały się euro regionalnym węzłem ścieżek rowerowych Lubuskiego z Saksonią i Brandenburgią.
20.09.2016
QUO VADIS ZT ?
Licznik znaczków na internetowej stronie Znaczków Turystycznych to ostatnio bardzo mocno obserwowana rzecz. Wieczorami, kiedy świat zwalnia szykując się do snu, zaczynają dzwonić telefony, pikać odebrane wiadomośći e-mail w skrzynkach odbiorczych, z zapytaniami: "kiedy będzie 500 Znaczek Turystyczny w Polsce ?"
Ale odpowiedź na to pytanie do tej pory nie mogła być jednoznaczna, bo sami wiecie, że rozwój znaczków w Polsce jest dynamiczny, bliżej nieokreślony. Jednym razem w ciągu tygodnia pojawia się kilka – kilkanaście nowych znaczków, innym z kolei razem tych znaczków jest kilka w miesiącu. Projekty czekają w kolejce na zatwierdzenie, później na grawerowanie i ostatecznym wyznacznikiem terminu znaczkowej premiery jest spodziewana data odebrania paczki w znaczkowym miejscu turystycznym (ZMT). Od kilku dni jednak nasza wiedza nt. premiery pięćsetnego znaczka jest już pełna. Mamy ustalony termin, wiemy, który znaczek będzie właśnie tym 500nym. Do premiery jednak jeszcze zaczekamy, przetrzymamy Was ten jeden dzień, a wszystko po to by wypełnił się czas określony magią liczb, o których teraz nieco więcej.
Zapewne wśród "Znaczkomaniaków" wielu jest takich, którzy nasze losy śledzą od samego początku. My za swój początek uznajemy datę 21 marca 2012 roku, kiedy to zaczęła działać obecna ekipa Znaczków Turystycznych. Zastaliśmy wtedy solidne podwaliny znaczkowego szaleństwa w Polsce i jedyne co należało zrobić to pchnąć to erergicznie we właściwym kierunku by nabrało rozpędu. Z górki jednak nie mieliśmy i sami o tym dobrze wiecie, ale jakoś małymi kroczkami udawało się wprowadzać kolejne znaczki, poznawać kolejnych turystów zarażonych pasją wędrówek szlakiem Znaczka Turystycznego. Ci kolekcjonerzy – turyści nieśli po kraju wieści o tym czym jest ten drewniany krążek opowiadając w odwiedzanych miejscach o znaczkowej idei i niejednokrotnie namawiając do wprowadzenia znaczka. Ci sami turyści wreszcie zaczęli się spotykać, najpierw na I Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, później na coraz to liczniejszych spotkaniach regionalnych i corocznych ogólnopolskich. Powstała grupa pasjonatów, która bezinteresownie rozkołysała znaczkowy ruch kolekcjonerski w Polsce i doprowadziła go do stanu jaki mamy dzisiaj. A dziś po 4,5 roku działalności obecnej ekipy (54 miesiące) możemy się pochwalić nie tylko tym, że niemal z niczego udało się stworzyć prężnie funkcjonującą grupę turystów, ale też tym, że dzięki nim, przy ich zaangażowaniu, czasem marudzeniu i wydziwianiu, przy dziesiątkach rzeczowych, ale i mniej rzeczowych rozmów, udało się wprowadzić kolejnych 344 Znaczków Turystycznych w Polsce dobijając do liczby 499.
Jutro 21 września, minie dokładnie 4,5 roku od rozpoczęcia naszej działalności i ten też dzień postanowiliśmy uświetnić wydaniem 500-nego Znaczka Turystycznego w Polsce. Nie powiemy jednak dzisiaj jaki to będzie znaczek, zdradzimy tylko, że tradycyjnie premiera znaczka odbędzie się późnym popołudniem, a może i wieczorem. Chcemy byście ten dzień spędzili razem z nami ciesząc się przekroczeniem magicznej bariery liczbowej i zbierając siły na kolejne wyzwania jakie niesie nam przyszłość Znaczków Turystycznych w Polsce.
Na zakończenie dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie jakiego w tym czasie z Waszej strony doznaliśmy, za krytyczne uwagi, za pomysły i wszystkie drobne działania, których może nie widać na codzień, ale które wpływają na powstanie kolejnych znaczków w naszym pięknym kraju. Liczymy na to, że będziecie nas w ten sposób wspierać dalej, dawać energię do dalszego działania, pocieszać w chwilach zwątpienia i mobilizować kiedy trzeba będzie działać. Pamiętajcie robimy to dla Was, ale też z Wami.
Zapraszamy zatem do świętowania w dniu jutrzejszym (fotki mile widziane) i corocznego świętowania w gronie turystów podczas V Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Sulejowie.
19.09.2016
Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu chcielibyśmy Was zaprosić do zachodniej Polski, a ściślej na tereny zajmowane przez Park Krajobrazowy "Łuk Mużakowa". To tutaj nieopodal miejscowości Trzebiel znajduje się tajemniczy głaz narzutowy lokalnie nazywany "diabelskim kamieniem". Głaz ten od dzisiaj uwidoczniony jest na najnowszym Znaczku Turystycznym, który z kolei już jest dostępny w sprzedaży. Zapraszamy
DIABELSKI KAMIEŃ - GŁAZ KRABATA K. TRZEBIELA No. 437
W północnej części Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, pomiędzy miejscowościami Trzebiel i Kamienica, leży pomnik przyrody nieożywionej „Diabelski Kamień” - granitowy głaz narzutowy o obwodzie 1350 cm przy wysokości 225 cm oraz wadze 25 ton. Obiekt znany jest również pod nazwą „Głaz Krabata”. Aby trafić do głazu, należy w miejscowości Trzebiel , przed cmentarzem skręcić w lewo w asfaltową, a potem brukowaną drogę w kierunku miejscowości Kamienica nad Nysą Łużycką, po której biegnie znakowany na niebiesko szlak turystyczny. Po ok. 300 m. od ostatnich zabudowań, po lewej stronie, na łące pod laskiem, kilka metrów od potoku Lanka, leży oznaczony tablicami olbrzymi głaz. Z nim też związana jest ciekawa legenda o diable, który chciał się zemścić na rodzinie młynarza, za to że przegnała go z młyna i nie pozwoliła ożenić się z ich córką. Gdy już chciał zrzucić ten ogromny głaz na młyn, usłyszał dzwony dobywające się z pobliskiego kościoła. Nie mogąc znieść tego dźwięku zatkał sobie uszy i głaz w ten sposób upadł w pobliżu rzeki zamiast na młyn. Na kamieniu znajdują się widoczne zagłębienia i jak mówią miejscowi są to ślady pazurów diabła. Możliwe, że w epoce przedchrześcijańskiej, kamień stanowił miejsce kultu okolicznych plemion.
18.09.2016
Niedziela to idealny dzień na premierę tego znaczka. Oto bowiem na znaczkowym szlaku po raz kolejny pojawia się Poznań promując tym razem za pośrednictwem ZT tutejszą Bazylikę Archikatedralną. Tym samym jest to ósmy Znaczek Turystyczny dostępny w Poznaniu i mamy nadzieję, że nie ostatni. Wszystkich zainteresowanych znaczkiem informujemy, że w sprzedaży dostępny będzie od 20 września, w sklepie Paramentum mieszczącym się na Ostrowie Tumskim.
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W POZNANIU No. 386
Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski otoczona jest korytem Warty i Cybiny. Pierwszy kościół katedralny zbudowano w tym miejscu w roku 968, a badania archeologiczne ujawniły, że posiadał on atrium, w którym odkryto tzw. misę chrzcielną i krypty grobowe, identyfikowane jako prawdopodobne groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W latach 1034-1038 w wyniku zniszczenia świątyni powstaje w jej miejscu nowy kościół katedralny murowany z kostki granitowej i wykończony elementami z piaskowca. Katedra ta została następnie w XIII wieku przebudowana, a na przełomie wieku XIV i XV zastąpiona budowlą gotycką. Po pożarze w roku 1772 katedra otrzymała nowy wystrój wnętrza i elewację w stylu neoklasycznym. W tym stanie przetrwała do II wojny światowej. 15 lutego 1945 roku podczas walk o Ostrów Tumski kolejny pożar niszczy katedrę niemal w 65%. Odbudowana po wojnie katedra otrzymuje główne cechy gotyckiej budowli z I połowy XV wieku. Podziemia Katedry Poznańskiej udostępnione są zwiedzającym. Można tam zobaczyć fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców pierwszych władców Polski. Najstarsza w Polsce katedra jest milenijnym pomnikiem kultury chrześcijańskiej.
17.09.2016
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Was o planowanym na poniedziałek 12 września otwarciu wystawy odznak turystycznych i Znaczków Turystycznych ze zbiorów Bugusława Monczyńskiego z Kalisza. Zgodnie z planem w miniony poniedziałek wystawa została oficjalnie otwarta, a podczas uroczystej inauguracji właściciel prezentowanych zbiorów mógł osobiście podzielić się z przybyłymi gośćmi swoją turystyczną i kolekcjonerską pasją.
Specjalnie dla Was Boguś napisał krótką relację z tego spotkania. My rzecz jasna publikujemy ten materiał i gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ekspozycji, by udali się do Starostwa Powiatowego w Kaliszu, gdzie eksponaty oglądać będzie można do połowy listopada.
15.09.2016
Po wczorajszej znaczkowej premierze w Poznaniu przenosimy się na północne krańce Polski, a ściślej do Władysławowa. Tu w Centrum Promocji i Edukacji MERK mieści się wystawa poświęcona pracy rybaka i tutaj też od 15 września można zakupić najnowszy Znaczek Turystyczny. Zapraszamy i liczymy na Wasze relacje ze zwiedzania.
WYSTAWA RYBACKA - CENTRUM MERK - WŁADYSŁAWOWO No. 732
Wystawa "Praca Rybaka: jak, gdzie, czym" to jedna z najciekawszych wystaw na Pomorzu. Wystawa w niezwykle ciekawy i interaktywny sposób przedstawia problematykę pracy rybaka (poczynając od zagadnień związanych z budową kutra i łodzi rybackich (szkutnictwo), przez techniki połowów i rodzaje sieci, pracę rybaka na morzu i zatoce, proces rozładunku oraz wstępnego przetwarzania ryb w porcie). To tutaj m.in. można wcielić się w rolę szypra podczas kierowania kutrem rybackim na multimedialnym symulatorze. Znaleźć tu można modele kutrów i łodzi wykonywane przez rybaków. Zwiedzanie wystawy dostarczy zarówno dzieciom jak i dorosłym niezapomnianych wrażeń oraz w ciekawy sposób przedstawia jeden z najstarszych zawodów na stałe wpisanych w kulturę i tradycję regionu Kaszub Północnych jakim jest zawód rybaka.
14.09.2016
W 2012 roku, kiedy w Poznaniu powstawały pierwsze Znaczki Turystyczne, tutejsze Muzeum Narodowe, które wprowadziło znaczki, zadeklarowało chęć posiadania znaczków w swoich pozostałych placówkach. Jedną z nich jest Muzeum Sztuk Użytkowych, które po 5 latach budowy Zamku Przemysła oraz remontu budynku Raczyńskiego, placówka w końcu została udostępniona zwiedzającym i tym samym możliwe jest wprowadzenie znaczka w tym miejscu. W związku z powyższym informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny w Poznaniu w sprzedaży dostępny będzie od 15 września. Liczymy także na Wasze relacje z tego miejsca i gorąco zachęcamy do zwiedzania.
MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH W POZNANIU No. 385
Muzeum Sztuk Użytkowych, dawniej Muzeum Rzemiosł Artystycznych udostępniono publiczności 23 lutego 1965 roku. Jako oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu miało siedzibę w części dawnej zabudowy Wzgórza Przemysła, zwanej budynkiem Raczyńskiego, odbudowanej po zniszczeniach wojennych. Muzeum powstało w oparciu o zbiory rzemiosła artystycznego, których historia kolekcjonowania w Poznaniu sięga połowy XIX stulecia. Gromadzone były w ramach działających w naszym mieście instytucji polskich i niemieckich. Od tamtego czasu zbiory są systematycznie rozbudowywane. W latach 2011 – 2016 trwała budowa Zamku Przemysła oraz remont budynku Raczyńskiego. W obu połączonych ze sobą przestrzeniach, na powierzchni ok. 4.000 m2, utworzono nowoczesne muzeum ze studyjnymi magazynami i nową ekspozycją. 26 czerwca 2016 roku, w 721 rocznicę koronacji Przemysła na króla Polski udostępniono publiczności Salę Przemysła i dwa tarasy widokowe na zamkowej wieży. Sala Przemysła poświęcona jest księciu Wielopolski Przemysłowi II, który w 1295 roku został wyniesiony do godności króla Polski. W aranżacji sali zaakcentowano cztery wątki tematyczne związane z Przemysłem i zamkiem: postać Przemysła II, Orzeł Biały jako znak heraldyczny rozpoczynający historię herbu państwowego, historia zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r., powojenne koncepcje restytucji dawnego zamku królewskiego.
13.09.2016
CZY JUŻ ZGŁOSIŁEŚ UDZIAŁ W SPOTKANIU ?
Coraz większymi krokami zbliża się termin V Ogólnopolskiego Spotkania Kolejkcjonerów Znaczków Turystycznych. Przypominamy, że jeszcze tylko przez tydzień można zgłaszać chęć uczestniczenia w tym spotkaniu. Podstawowe dane dotyczące spotkania, ceny i formularze znajdują się na stronie (link). Zachęcamy by zgłoszeń nie odkładać na ostatnią chwilę i niezwłocznie wysłać swój formularz zgłoszeniowy. Pamiętajcie, że jesteście mile widziani nawet na jeden dzień, kiedy nie pasuje Wam inaczej.
Przy okazji możemy zdradzić, że oczekiwana przez wszystkich piątkowa wycieczka planowana jest po jednym z piotrkowskich browarów oraz wraz z przewodnikiem po Piotrkowie Trybunalskim. Zdradzimy także, że w związku ze spotkaniem w Piotrkowie Trybunalskim powstaną kolejne znaczki i te będzie można zdobyć m.in podczas wspomnianej wycieczki.
Więcej informacji
13.09.2016
Dokładnie dwa tygodnie temu gościliśmy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, gdzie odbyło się spotkanie w ramach inauguracji dwóch Znaczków Turystycznych dotyczących Kopalni Wujek.
Dzisiaj przedstawiamy relację z tego spotkania i tym samym gorąco zachęcamy internautów i kolekcjonerów Znaczków Turystycznych odwiedzających naszą stronę by zapoznać się z przebiegiem i tematyką tego spotkania.
Opis spotkania znaleźć można w dziale "Targi, wystawy, prelekcje" lub bezpośrednio klikając w poniższy link. Zapraszamy.
10.09.2016
Tradycyjnie już, jak co roku we wrześniu, serdecznie zapraszamy na Prezentacje Gospodarcze w Ząbkowicach Śląskich. Po raz kolejny miejscem skupiającym wystawców będzie Hala Słoneczna, a impreza odbędzie się w dniach od 17 do 18 września.
Kolejny raz w ramach Prezentacji Gospodarczych także Znaczki Turystyczne będą miały możliwość zaprezentowania znaczkowej idei. Jeśli zatem macie ochotę aby się z nami spotkać lub przez przypadek będziecie w okolicy to pamiętajcie, że zawsze jesteście mile widziani.
Organizatorzy targów czyli Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich oraz Gmina Ząbkowice Śląskie przygotowały szereg atrakcji towarzyszących wystawom m. in. koncerty i zabawy. Wstęp na teren Hali Słonecznej jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie !!!
Zespół Znaczków Turystycznych
6.09.2016
Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy. Tak się złożyło, że jakiś czas temu Zamek Joannitów w Łagowie w ramach promocji swojego Znaczka Turystycznego podarował nam kilka koszulek z okolicznościową grafiką przedstawiającą zamek. Postanowiliśmy rozdać Wam te koszulki, byście podczas swoich podróży mogli promować także ZMT, ale żeby nie było tak łatwo, oczekujemy pewnej aktywności na łamach naszego profilu na FB.
Promocję kierujemy do wszystkich fanów naszego profilu na facebooku, więc aby wziąć udział w losowaniu koszulek trzeba lubić nasz profil na FB. Dlatego też w losowaniu wezmą udział tylko osoby, które polubią nasz dzisiejszy post "promocyjny" (link) i jednocześnie lubią nasz profil. Klikać "lubię to" można do najbliższej soboty do godziny 20:00. Wszystkie lajki z tej godziny zostaną zapisane i w niedzielę ok. godziny 18 przedstawimy Wam relację z losowania koszulek i listę szczęśliwców.
Posiadamy 5 koszulek: 3 męskie w kolorze czarnym i 2 damskie w kolorze białym. W niedzielnym losowaniu rozdamy jednak tylko 3 koszulki (2 męskie i 1 damską), a kolejne dwie rozdamy przy kolejnej okazji (bliżej zimy).
Wszystkie koszulki, które posiadamy występują w rozmiarze L i mają następujące wymiary:
damskie (białe) A: 48 cm, B: 64 cm,
męskie (czarne) A: 57 cm, B: 74 cm,
Także zapraszamy Was do sprawdzenia swoich wymiarów, a później do zabawy. Oczywiście nie wymagamy pod dzisiejszym postem na FB komentarzy, ale jak zwykle będą one mile widziane, podobnie jak udostępnienia. Życzymy miłej zabawy.
1.09.2016
To już swego rodzaju tradycja, że wraz z nadejściem pierwszego dnia miesiąca na naszej stronie pojawia się premiera kolejnego Znaczka Turystycznego. Tym razem gratka dla miłośników zamków i wszelkiego rodzaju warowni. Oczywiście tradycyjnie przypominamy, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 2 września, aczkolwiek planując wizytę w tym miejscu warto w pierwszych dniach po premierze skontaktować się z Punktem Informacji Turystycznej, w której znaczek będzie sprzedawany. ("OL-TUR-2", ul. Zamkowa 13)
ZAMEK KRÓLEWSKI W OLSZTYNIE K. CZĘSTOCHOWY No. 580
Zamek w Olsztynie koło Częstochowy powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd. Składał się z zamku górnego, z wysoką na 20 metrów wieżą głodową. Wewnątrz ulokowane były także domy mieszkalne, pomieszczenia magazynu żywności i amunicji oraz kaplice i skarbiec. Poniżej zamku górnego usytuowano zamek dolny mieszczący wewnątrz grubych na 2 m. murów budynki gospodarcze oraz mieszkania dla pozostałej części czeladzi. Do dnia dzisiejszego zachowały się obszerne fragmenty zamku górnego z wieżą cylindryczną i kwadratową oraz z murami domów mieszkalnych. Widoczne są także zarysy murów zamku dolnego i podzamczy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku, jednak wiadomo, że budowla powstała nieco wcześniej. W późniejszych latach zamek został rozbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, który uczynił z niego jeden z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano. W pierwszej połowie XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, a ostatecznie został zniszczony w 1656 r. kiedy to podczas potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto, któremu w późniejszych latach odebrano prawa miejskie.
31.08.2016
W powietrzu już czuć koniec wakacji, które jak zwykle były za krótkie by solidnie odpocząć i zwiedzić co niezwiedzone. Nie martwcie się jednak, zwiedzać Polskę można zawsze, a my damy Wam dzisiaj pretekst, by raz jeszcze odwiedzić Piotrków Trybunalski, w którym oprócz wielu zabytków i Znaczków Turystycznych jest już dostępny najnowszy Znaczek Okolicznościowy.
800 LAT PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO 1217 - 2017
Znaczek okolicznościowy wydany z okazji 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego przypadającego w 2017 roku. Nieznana jest dokładna data otrzymania przez Piotrków praw miejskich. Pierwsze wzmianki o Petrecoue odnajdujemy w dokumentach Leszka Białego z 1217 roku. Za panowania Kazimierza Wielkiego rozpoczęto budowę murów miejskich, którą zakończono na początku XV wieku. W 1374 roku Piotrków został siedzibą powiatu sądowego, następnie starostwa grodowego i ostatecznie także siedzibą powiatu. W XV wieku miasto stało się miejscem zjazdów i narad o znaczeniu ogólnopaństwowym, a później także sejmów walnych. W 1493 roku podczas sejmu, który obradował w Piotrkowie, została ustalona struktura Sejmu Polskiego z podziałem na trzy izby, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.
30.08.2016
W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Rawiczu, gdzie w ramach 16. Rawickich Mostów Sztuki mieliśmy okazję zaprezentować Znaczek Turystyczny, który tego dnia pojawił się w sprzedaży w Muzeum Ziemi Rawickiej. W Rawiczu naszego wystąpienia mieli okazję posłuchać miejscowi kolekcjonerzy ZT, natomiast dzisiaj chcielibyśmy podzielić się wrażeniami z tego spotkania także z innymi kolekcjonerami.
Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią relacji.
26.08.2016
Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, do której co pewien czas powaracają turyści. Miasteczko to wyróżnia się tym, że znaleźć tam można kilka znaczków turystycznych, przy czym za sprawą tutejszego Sankturarium większość z nich to znaczki o tematyce sakralnej. Oczywiście mamy na myśli Bardo Śląskie i tutejsze trzy Znaczki Turystyczne i cztery ZO. Dzisiaj jednak chcielibyśmy Wam pokazać tablicę, która już od jakiegoś czasu wisi w pomieszczeniach Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, ale dopiero teraz znaleźliśmy chwilkę czasu by Was o tym poinformować.
Otóż chcieliśmy w jakiś sposób wyróżnić to miejsce, by zarówno turyści podążający szlakiem Znaczka Turystycznego jak i ci nie wiedzący nic o naszej pasji i o znaczkach, mogli się dowiedzieć, że Bardo i tutejsze Sanktuarium to taka znaczkowa kolebka, od której wiele się zaczęło.
Wspomniana tablica wisi w pomieszczeniu, w którym znajduje się Ruchoma Szopka. Przedstawiono na niej w jednej części wizerunki 56 Znaczków Turystycznych o tematyce sakralnej, natomiast w drugiej części, oddzielonej wizerunkiem figury Matki Bożej Bardziej wizerunki znaczków, które można nabyć w bardzkim Sanktuarium.
Mamy nadzieję, że tablica, jak i miejsce, w którym znalazła swój dom, sprawią, że o znaczkach dowiedzą się kolejne osoby, które odwiedzają to miejsce. Liczymy także na to, że zaprezentowane na tablicy znaczki pozwolą turystom i pielgrzymom w wyborze kolejnych miejsc do których warto dotrzeć.

24.08.2016
W chwili, w której publikujemy tego newsa w Rawiczu w Ramach 16. Rawickich Mostów Sztuki trwa prezentacja widocznego tu znaczka. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i zachęca do odwiedzenia zarówno rawickiego muzeum, ale i innych zabytków, które w tym mieście znajdziemy. Za powstanie znaczka szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Muzeum Ziemi Rawickiej, ale także miejscowym kolekcjonerom (Ilonie, Markowi i Maciejowi), którzy swoją pasją potrafili zarazić innych i sprawić by Rawicz także zaistniał na mapie Znaczków Turystycznych.
MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU No. 397
Siedzibą muzeum jest wybudowany w latach 1753-1756 ratusz, na wieży którego zainstalowano w 1783 r. pierwszy na ziemiach polskich piorunochron. W Sali Rawickiej pokazane są zabytki związane z cechami – miasto od XVII do XIX w. było jednym z głównych ośrodków rzemieślniczych w Wielkopolsce. W Sali Etnograficznej są eksponaty obrazujące życie codzienne i folklor okolic Rawicza, m.in. mikroregionu hazackiego. W Sali Brackiej zgromadzone są pamiątki związane z Bractwem Kurkowym w Rawiczu, najstarszą organizacją w mieście, utworzoną w 1642 r. Sala Kadecka poświęcona jest Korpusowi Kadetów w Rawiczu, który powstał w 1925 r. jako jedna z trzech, a od 1936 r. - dwóch tego typu szkół w Polsce. W Sali Portretowej jest cenna kolekcja portretów właścicieli Rawicza z XVII i XVIII w. Muzeum ma bogaty zbiór europejskiej sztuki współczesnej, efekt Rawickich Mostów Sztuki - corocznych spotkań artystów.
23.08.2016
Lato ucieka nieubłaganie, a my chcemy Wam jeszcze pokazać kilka wartych uwagi miejsc, w których zapaleni turyści na pewno znajdą coś dla siebie. Tym razem proponujemy podróż na Ziemię Pałucką, a konkretnie do Żnina i pobliskiej Wenecji. Najnowsze znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży dlatego wszystkim z Was, którzy nie macie planów na najbliższe dni, polecamy właśnie to miejsce i najnowsze znaczki.
MUZEUM ZIEMI PAŁUCKIEJ W ŻNINIE No. 718
MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ W WENECJI No. 719
A po zwiedzeniu obu placówek, zachęcamy, by koniecznie się tym pochwalić przesyłając nam relację czy fotografie z wyprawy.
21.08.2016

Pamiętacie IV Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT? Prawda, że to tak niedawno? A już za 2 m-ce spotykamy się ponownie na „półjubileuszowym” V Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT. Jak już wiecie z wcześniejszych zapowiedzi miejscem zjazdu będzie centralna Polska-Sulejów, Ośrodek Wczasowy Dresso www.dresso.pl. Termin stały, a więc drugi weekend października 06.10.2016 – 09.10.2016. Podobnie jak w roku ubiegłym zjazd rozpocznie się już w czwartek. Zapraszamy osoby, które skorzystają z noclegu, jak i te, które nie będą z niego korzystać. Piątek będzie dniem „wycieczkowym”, natomiast sobota, dzień najważniejszy, będzie dniem oficjalnym czyli znaczkowe obrady, na których przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem ZT w Polsce. Niedziela będzie dniem odjazdu do domów. Mapka dojazdowa znajduje się na stronie Dresso, natomiast osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mające problem z dojazdem proszone są o kontakt. Nikt nie pozostanie bez pomocy :-).Tyle w skrócie, szczegóły poszczególnych dni podamy w najbliższym newsie. Dzisiaj podajemy cennik oraz dane do kontaktu i zgłoszeń.
Więcej informacji
18.08.2016
Czasem jest tak, że wszystko jest mega dobrze ułożone, a niekiedy pełen spontan. I właśnie to drugie ma miejsce dzisiaj. Newsa tego piszemy po zejściu ze szlaku, na parkingu, na kolanie, ale wszystko tylko i wyłącznie po to byście się dowiedzieli, że już od jutra 19.08 w Nowym Tomyślu dostępny będzie Znaczek Okolicznościowy.
JUBILEUSZ 230-LECIA NOWEGO TOMYŚLA (1786 - 2016)
Znaczek wydany z okazji obchodów 230-lecia nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi. Okolicznościowy znaczek przedstawia herb szlachecki Feliksa Szołdrskiego – założyciela Nowego Tomyśla oraz rok nadania praw miejskich – 1786. Jubileuszowy Znaczek Turystyczny będzie można zakupić w czasie trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w dniach od 19 – 21 sierpnia br. na stoisku promocyjnym gminy Nowy Tomyśl. Stoisko będzie czynne w Parku im. Feliksa Szołdrskiego (ul. Topolowa 11)
12.08.2016
Chciałoby się napisać, że cieszymy się z kolejnych znaczków, ale może zamiast tego po prostu zaprosimy Was do Katowic, do miejsca w którym wciąż żywa jest pamięć o górnikach poległych w wyniku pacyfikacji Kopalni Wujek w grudniu 1981 roku. Zapraszamy na lekcję historii, a przy okazji po tutejsze znaczki, które w sprzedaży pojawią się od 16 sierpnia.
UWAGA: W dniach 1-15 sierpnia muzeum nieczynne.
KRZYŻ POMNIK GÓRNIKÓW KOPALNI WUJEK W KATOWICACH No. 611
Krzyż Pomnik Górników Kopalni Wujek stanął w miejscu gdzie w trakcie stanu wojennego 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji Kopalni Wujek czołg dokonał wyłomu, przez który na teren kopalni weszli zomowcy. Pomnik składa się z ponad trzydziestometrowego krzyża, miejsca zgromadzeń, kolumnady, ceglanego muru z pamiątkowymi tablicami oraz z „kratownicy” składającej się z dziewięciu zespolonych ze sobą krzyży, symbolizujących śmierć dziewięciu górników, którzy zginęli zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO. Podczas uroczystości w każdym z krzyży pali się gazowy znicz. Został zaprojektowany przez Alinę Borowczak-Grzybowską i Andrzeja Grzybowskiego. Pomnik został odsłonięty 15 grudnia 1991 r. przez prezydenta Lecha Wałęsę i poświęcony przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza Stolicy Apostolskiej.
MUZEUM IZBA PAMIĘCI KOPALNI WUJEK W KATOWICACH No. 612
Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Po muzeum oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku na Kopalni Wujek w grudniu 1981 r.: Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk, Stanisław Płatek. Jeden z najważniejszych elementów ekspozycji, to specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm na 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska w grudniu 1981 roku. Ponadto w muzeum można zobaczyć górniczy hełm jednego z zastrzelonych górników - Janka Stawisińskiego, łuski i pocisk, znalezione w miejscu, gdzie strzelano 16 grudnia 1981r.; pojemniki po gazie łzawiącym. W muzeum prezentowane są również filmy dokumentalne o pacyfikacji Kopalni Wujek i stanie wojennym.
10.08.2016
RELACJA Z WYCIECZKOWEGO SPOTKANIE W ŁĘKNICY
Pisaliśmy niedawno o spontanicznym spotkaniu kolekcjonerów z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, którzy w ramach wspólnego zwiedzania Łużyc zorganizowali sobie takie mini spotkanie kolekcjonerów.
Dzisiaj publikujemy relację z tego spotkania i kilka fotek, abyście także mogli poczuć ten klimat. Jak widać spotkanie kolekcjonerów można zrobić zawsze i wszędzie. Cieszymy się, że bierzecie też sprawy w swoje ręce i nie czekacie na jakieś odgórne hasło, że się spotykacie i co najważniejsze - zwiedzacie nasz piękny kraj.
Zapraszamy zatem do lektury relacji, którą specjalnie dla Was przygotował Roman, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pamieć.
9.08.2016
GDZIE JEST TEN ZNACZEK - ZNÓW NIEDOSTĘPNY ...?
PORADNIK JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 2 "KARTA ZNACZKA"
W ostatnim czasie coraz częściej otrzymujemy od kolekcjonerów e-maile i telefony z informacjami o braku znaczka w jakimś miejscu. Niestety, coraz częściej są to swojego rodzaju zarzuty pod naszym adresem, choć nie zawsze za brak znaczka czy to, że kolekcjoner go nie zdobył, my odpowiadamy. Faktem natomiast jest, że każde zgłoszenie jest analizowane i sprawdzane (szczególnie te napływające pod postacią komentarzy i odkliknięć dostępności). Po miesiącu od wprowadzenia nowej strony i przeanalizowaniu prawie 1500 zgłoszeń stwierdziliśmy jednak, że bardzo duże grono turystów nie wie, gdzie szukać informacji o dostępności znaczków, a już w ogóle zdziwiliśmy się, gdy ktoś powoływał się na dane z "Mapy Znaczków Turystycznych z 2014 roku".
Drodzy turyści i kolekcjonerzy znaczków. W tym artykule pragniemy nieco przybliżyć Wam budowę nowej strony internetowej, która była, jest i będzie najbardziej aktualnym źródłem informacji o Znaczkach Turystycznych. Napiszemy także o narzędziach pomocniczych, ale póki co ze względu na złożone procesy aktualizacji nie są aktualizowane z dużą częstotliwością, więc nie można ich uznać za aktualne źródło informacji o znaczkach.
5.08.2016
Już tylko kilka dni dzieli nas od jednego z najciekawszych wydarzeń tegorocznego lata. W dniach od 13 do 15 sierpnia, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, odbędzie się pięćdziesiąta edycja "Dymarek Świętokrzyskich" Z tej też okazji został wydany Znaczek Okolicznościowy, który co prawda jest już dostępny w sprzedaży, jednak gorąco zachęcamy, by zdobyć go właśnie podczas wspomnianej powyżej imprezy.
50. DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE W NOWEJ SŁUPI
Dymarki Świętokrzyskie to zjawisko, pod postacią którego kryje się organizowana już po raz 50-ty impreza o tej samej nazwie. Historia „Dymarek Świętokrzyskich” ściśle związana jest z dziejami antycznymi i starożytnym hutnictwem w rejonie Gór Świętokrzyskich. Dziś "Dymarki Świętokrzyskie" to, trwający od 1967 roku, spektakl łączący wiedzę historyczną, z elementami folkloru. Jego głównym punktem jest wytop żelaza w pradawnych ziemnych piecach zwanych dymarkami, metodą jaką przed dwoma tysiącami lat, stosowali miejscowi hutnicy.
29.07.2016
SPOTKANIE W TCZEWIE PRZY OKAZJI PREMIERY ZNACZKA
Kilka dni temu w Tczewie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem drewniany krążek promujący tczewski most pojawił się w sprzedaży w środku tygodnia. Z tej okazji nie planowano żadnych specjalnych wydarzeń, aczkolwiek w lokalnej prasie pojawiły się wzmianki o najnowszym znaczku. W dniu wejścia do obiegu wspomnianego znaczka grupa lokalnych "znaczkomaniaków" zupełnie przypadkowo, a może i w zmowie (tego nie wiemy), spotkała się w kawiarni "Mała Czarna Cafe" by wypić kawę i przede wszystkim stać się posiadaczami kolejnego drewnianego cudeńka. Poczytajcie zresztą sami co uczestnicy spotkania napisali na ten temat.
28.07.2016
Pozostając w tematyce sakralnej, przenosimy się do północno-zachodniej Polski. Tam, w mieście kolejarzy, znamym skądinąd z występowania trzech innych znaczków, pojawił się właśnie kolejny krążek. Znaczek do sprzedaży trafi 29 lipca, a dostępny będzie na terenie szczecineckiej Kawarii u św. Rozalii. Po szczegóły tradycyjnie odsyłamy do opisu znaczka i prezentowanego miejsca.
KALWARIA U ŚWIĘTEJ ROZALII W SZCZECINKU No. 568
Szczecinecka Kalwaria jest częścią Parafii pw. św. Rozalii z Palermo w Szczecinku. To jedyna w swoim rodzaju kamienna kalwaria w Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, a trzecia taka Droga Krzyżowa w Polsce. Prócz charakteru religijnego, nawiązuje poprzez niektóre elementy do historii miasta i Polski. Składa się z 3. „ścieżek”. Najważniejsza z nich - Plenerowa Droga Krzyżowa i dwie pozostałe - „Scieżka Patronów” i „Ścieżka Historii” ( wszystkie kamienne), zawierają razem około 40 obiektów, nie wliczając samego kościoła z nietypową bryłą architektoniczną. Spośród tak licznych można wyróżnić te najciekawsze i najokazalsze, a więc: stację „Miniatura Ostrej Bramy” wzorowaną na wileńskiej Ostrej Bramie, grotę św. Rozalii z figurą patronki – replikę z Palermo na Sycylii, stację „Marientron” z figurą Szczecineckiej Matki Bożej Zielnej, muzeum parafialne – jedyne takie w diecezji (z bogatym zbiorem eksponatów kamiennych z ciekawych miejsc, zbiorem muszli i bursztynu) oraz lapidarium, czyli „Szczecinecki Świat Kamienia”, także jedyne w diecezji, które eksponuje kamienie z wielu miejsc świata, mające wartość geograficzno-historyczną oraz religijną. Szczecinecka Kalwaria, kamienna i zielona, istnieje zaledwie 17 lat, a już swoją atrakcyjnością, w sensie religijnym i turystycznym potrafiła przyciągnąć tysiące pielgrzymów i turystów nie tylko z regionu, lecz kraju i świata.
27.07.2016
Znaczkowa idea dociera do coraz to nowych miejscowości, ale też i do nowych miejsc. Znany większości Piotrków Trybunalski, w którym dotychczas funkcjonowało 5 ZT, właśnie doczekał się kolejnego znaczka. Ten w sprzedaży pojawi się od 28 lipca, a my już teraz zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca i oczywiście zapraszamy do Piotrkowa Trybunalskiego.
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRYBUNALSKIEJ W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 242
Piotrków Trybunalski - kościół Jezuitów pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego w stylu późnego baroku z XVIII w. Wnętrze kościoła bogato zdobione. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Matką Boża Trybunalską (zarys tego obrazu przedstawiono na znaczku). Namalowany w XVI w. przez nieznanego włoskiego artystę. Ofiarowany Trybunałowi Koronnemu w 1580 r. i przez 212 lat towarzyszył sesjom Trybunału. W 1792 r., gdy zaborca zlikwidował Trybunał, obraz zdeponowano w archiwum. W 1829 r. dzięki staraniom Rektora kościoła obraz został odzyskany i przeniesiony do pojezuickiej świątyni. Koronowany uroczyście 26.05.2006 r. w Warszawie przez papieża Benedykta XVI, poświęcenie koron już wcześniej dokonał papież Jan Paweł II. W 2007 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Matka Boża Trybunalska została ogłoszona Patronką Polskich Parlamentarzystów.
26.07.2016
Niespełna miesiąc temu w Tczewie miała miejsce konferencja w ramach której swoją inaugurację miał Znaczek Okolicznościowy z wizerunkiem tczewskiego mostu. Niejako pokłosiem tej konferencji jest prezentowany właśnie znaczek turystyczny, który w sprzedaży pojawi się już 27 lica, dokładnie w 165 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tczewskiego mostu. Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów do Tczewa i zwiedzania tutejszych zabytków.
MOST TCZEWSKI - MIĘDZYNARODOWY ZABYTEK INŻYNIERII BUDOWLANEJ No. 567
W momencie oddania do użytku w 1857 r. był to najdłuższy most Europy i pierwszy żelazny most na Wiśle. Okrzyknięty cudem ówczesnej techniki stał się wzorem dla budowniczych innych mostów. 1 września 1939 r. o godz. 4:34 (11 min. przed Westerplatte) został zaatakowany przez Niemców, co pozwala uznać go za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. Częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie został w pełni odbudowany dopiero w 1959r. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które w 2000 r. zostały wpisane na listę zabytków. Pozostałą część budowli stanowią różne rozwiązania techniczne będące namacalnym dowodem ewolucji budownictwa mostowego. W 2004 r. Most Tczewski został uznany za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej.
25.07.2016
PORADNIK - JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, CZ. 1
Weekend to wymarzony moment by napisać słów kilka o naszej nowej stronie internetowej, która pojawiła się w pierwszy dzień wakacji. Postanowiliśmy stworzyć poradnik ułatwiający poruszanie się po stronie i na stałe umieścić go w dziale "Publicystyka" tak by w każdej chwili łatwo można było do niego sięgnąć i poczytać.
Prace nad stroną trwały od dawna, a zaczęło się niewinnie od tego, że kiedyś zapragnęliśmy mieć funkcjonalności zbliżone do tych na czeskiej stronie, a potem także możliwość dodawania do kolekcji znaczków z innych państw. Później pojawiła się aplikacja na telefony i urządzenia mobilne i zaczęły się problemy z synchronizacją danych pomiędzy poszczególnymi narzędziami i stronami. Pod koniec ubiegłego roku zakasaliśmy rękawy i w zestawie kilku osób obeznanych w sprawach informatycznych usiedliśmy wspólnie i rozpoczęliśmy budowę nowej strony od stworzenia ogólnych założeń, wypisania oczekiwań i przygotowania wszystkiego dla programistów. Zima minęła na powolnych konsultacjach ze specjalistami, którzy przenosili dane i w międzyczasie wprowadzali poprawki uwzględniając nasze uwagi.
21.07.2016
Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji. Kto jednak jeszcze nie miał okazji wypoczywać i zwiedzać, temu dzisiaj dajemy kolejny pretekst by wreszcie coś zaplanować. Tym razem zapraszamy do Łagowa, gdzie pośród jezior ostał się prastary zamek. O jego historii można poczytać poniżej, a nalepiej miejsce poznać osobiście zwiedzając ten piękny obiekt. Premierowy znaczek w sprzedaży pojawi się od 22 lica.
ZAMEK JOANNITÓW W ŁAGOWIE No. 338
Zamek Joannitów został zbudowany na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Obecnie budynek składa się z bryły budowli wybudowanej w XVII w., czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł które tworzą renesansowy dziedziniec. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Budowę zamku rozpoczął Zakon Joannitów w 1350 roku. Na początku XVI w. na rozkaz ówczesnego komandora Liboriusa von Schapelowa wybudowano 24 metrową wieżę. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami. Podczas wojen, oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. W 1810 roku zamek stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja.
20.07.2016
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - ZNACZEK OKOLICZNOŚCIOWY
Wszystko rozpoczęło się w 1985 roku. Wtedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie by Światowe Dni Młodzieży odbywały się w diecezjach co roku w Niedzielę Palmową, a regularnie co 2-3 lata w wyznaczonym przez papieża miejscu. Tak też się stało i od tego czasu w różnych miejscach globu odbyło się 30 spotkań młodzieży, wypełnionych wiarą, nadzieją, miłością i modlitwą.
Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się już za kilka dni (od 26 do 31 lipca) w Krakowie. Także my postanowiliśmy włączyć się w te wydarzenia i za namową licznych kolekcjonerów wydać Znaczek Okolicznościowy, który będzie pamiątką po spotkaniu i oryginalnym gadżetem dla jego uczestników.
XXXI ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - KRAKÓW 2016
Na mocy porozumienia jakie zawarliśmy z Pocztą Polską S.A, znaczki, o których mowa dostępne będą w sprzedaży na 26 stoiskach zlokalizowanych głównie w Krakowie i okolicach. Ponadto znaczki można będzie nabyć w kilku innych miejscach w Polsce. Wszelkie lokalizacje miejsc sprzedaży dostępne są poniżej opisu znaczka w jego karcie. Wydrukowane przez Pocztę Polską plakaty m.in. z wizerunkiem ZO zawisną w placówkach pocztowych na terenie całego kraju.
Zastanawiacie się zapewne co Znaczki Turystyczne mają wspólnego ze ŚDM, co w ogóle turystyka ma z tym wspólnego. Otóż ma i to wiele. Pielgrzymowanie to turystyka, więc każdy pielgrzym to turysta, nie musi on jednak zwiedzać tylko muzeów czy kopalni, jego celem są także miejsca sakralne, szlaki prowadzące do miejsc świętych, czyli także te miejsca, które widnieją na znaczkach. Turyści - pielgrzymi, którzy przyjadą z całego świata zapewne będą chcieli poznać przy okazji piękne i wartościowe miejsca naszej Ojczyzny, a przecież w wielu z nich są nasze Znaczki Turystyczne. Zapewne też wielu z Was ma swojego turystycznego mentora, ale założymy się, że dla wielu będzie to także postać najsłynniejszego polskiego turysty - pielgrzyma, Karola Wojtyły, a On bezsprzecznie jest związany ze ŚDM.
Mamy nadzieję, że prezentowany powyżej znaczek zainteresuje wszystkich znaczkowych turystów bez względu na poglądy, preferencje i zainteresowania turystyczne.
W związku z licznymi pytaniami informujemy, że sprzedaż korespondencyjna znaczków będzie miała miejsce dopiero po zakończeniu ŚDM.
19.07.2016
Ile razy na dźwięk strażackiej syreny zastanawialiście się nad pracą strażaków? Czy w ogóle mamy pojęcie o tym zawodzie? Jak zmieniała się praca i sprzęt strażaków na przestrzeni lat z pewnością dowiemy się w kilku muzeach pożarniczych w Polsce, ale tym razem mamy ku temu pretekst wyjątkowy. Od czwartku 21 lipca w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i jego oddziale w Rakoniewicach (woj. wielkopolskie) pojawią się prezentowane powyżej znaczki.
CENTRALNE MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWICACH No. 610
WIELKOPOLSKIE MUZEUM POŻARNICTWA W RAKONIEWICACH No. 384
Zachęcamy do tego, by w wolym czasie wybrać się do w.w. miejsc i osobiście zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami. A potem koniecznie napiszcie o tym na karcie znaczka i naszym profilu na FB. Zapraszamy.
17.07.2016
NASZYWKI
Już podczas pierwszego spotkania kolekcjonerów zastanawialiśmy się nad czymś, co pozwoli wyróżnić nas znaczkowych kolekcjonerów w tłumie innych turystów. Potem wielokrotnie różne osoby pisały nam o spotkaniach na szlaku i postanowiliśmy wtedy, że dobrze będzie przypiąć coś do plecaka by dać się zauważyć innym kolekcjonerom. Niestety przypinki są małe i z daleka nie zawsze można je zauważyć, dlatego myśleliśmy o czymś większym, bardziej widocznym.
I znaleźliśmy chyba idealny przedmiot, a jest nim naszywka z ogólnorozpoznawalnym logotypem ZT. Taką naszywkę można przyszyć do plecaka, do kurtki/bluzy czy nawet kapelusza. Inni turyści z daleka będą widzieli charakterystyczne pomarańczowe koło, a jeśli wśród nich znajdzie się ktoś, kto zbiera znaczki, będziecie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się na szlaku porozmawiać i poznać nie tylko poprzez internet.
Wczoraj na naszym profilu FB przedstawiliśmy gotowy produkt i bardzi się cieszymy, że spotkał się on z tak pozytywnym przyjęciem, Oddajemy więc w Wasze ręce nasz najnowszy produkt. Naszywki mają średnicę 95 mm i są w całości haftowane. Wykonaliśmy je w takim nakładzie by każdy kto chce, mógł się w nie zaopatrzyć. Problemem pozostaje jednak logistyka w związku z tym sugerujemy by naszywki zamawiać przy okazji zamawiania znaczków i innych rzeczy z centrali, tak by nie obciążać nas dodatkowymi wysyłkami, a Was dodatkowymi kosztami. Cenę naszywki ustaliliśmy na 13 zł./szt. i zawiera ona także nici, w kolorze pomarańczowym, niezbędne do przyszycia naszywki.
Zamówienia należy składać wyłącznie poprzez e-mail info@znaczki-turystyczne.pl zaznaczając wyraźnie czy naszywki mają być wysłane łącznie z zamówionymi znaczkami czy oddzielnie (wówczas będą one wysłane listem poleconym w cenie 7 zł.) Nie bierzemy pod uwagę zamówień składanych poprzez FB. Informujemy również, że z racji trwającego sezonu urlopowego realizacja zamówień nastąpi dopiero po 25 lipca.
16.07.2016
O ZNACZKOWYM SIANIU, KIEŁKOWANIU I PLONACH….
Myliłby się ten, kto sądzi, że w weekendy odpoczywamy. No może troszkę, bo po całym tygodniu intensywnej pracy człowiekowi się troszkę odpoczynku należy, ale przy okazji zawsze robimy coś okołoznaczkowego.
W ten oto sposób po kilku tygodniach układania sobie wszystkiego w głowie wreszcie udało się usiąść i napisać tekst podsumowujący znaczkową premierę i konferencję jakie miały miejsce w połowie czerwca w Żmigrodzie. Zapraszamy zatem do poczytania tekstu, który stworzony został w innej konwencji, ale mamy nadzieję, żę takżę się Wam spodoba.
13.07.2016
Kolejne znaczki docierają do swoich miejsc docelowych, w związku z tym spieszymy z przekazywaniem Wam nowych, mamy nadzieję dobrych wieści. Tym razem zapraszamy do Hajnówki, gdzie mieści się Park Miniatur Zabytków Podlasia. Czekamy na Wasze relacje i informujemy, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży.
PARK MINIATUR ZABYTKÓW PODLASIA W HAJNÓWCE No. 490
Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce to miejsce, które powstało z myślą o tym by ukazać piękno zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku wyeksponowano charakterystyczne dla regionu obiekty kolorowej architektury drewnianej, ale także obiekty sakralne, pałace i inne warte uwagi perełki lokalnej architektury. Miniatury wykonane są w skali 1:25 co pozwala na duże odwzorowanie szczegółów, a dodatkowo pozwala zaobserwować różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Każda miniatura posiada także swoją metryczkę, na której umieszczono podstawowe informacje dotyczące prezentowanych obiektów oraz różnego rodzaju ciekawostki.
12.07.2016
Jest takie miejsce, które wygląda jak małe miasteczko, a jednak jest wsią, ma swój herb i bogatą historię oraz wiele zabytków. To Chełmsko Śląskie, w którym właśnie pojawił się nowy ZT. Tak... wiemy, zapewne wielu z Was już tu było, ale mimo wszystko zapraszamy do ponownych odwiedzin tej miejscowości, bo drzemie w niej wielki turystyczny potencjał i na pewno każdy raz jeszcze odkryje coś ciekawego.
RYNEK W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM - KAMIENICE PODCIENIOWE No. 97
Chełmsko Śląskie, dawniej Schomberg, to wieś w woj. dolnośląskim w gminie Lubawka. Do pierwszej połowy XIX wieku prężnie rozwijający się ośrodek sukiennictwa i płóciennictwa. Do 1945 roku Chełmsko Śląskie posiadało prawa miejskie. Miejscowość zachowała swój dawny charakter i pierwotny układ architektoniczny z rynkiem i dominującą nad miastem bryłą kościoła. W samym rynku znajduje się kilkanaście zabytkowych barokowych i klasycystycznych kamienic, które powstały na przełomie XVII, XVIII w. Są to 2-3 kondygnacyjne budynki murowane o 3-4 osiach okiennych, niektóre z ozdobnymi portalami i inskrypcjami, czasem z zapisaną datą ukończenia budowy. Bogato zdobione elewacje i szczyty mieszczańskich kamienic to pozostałość po latach świetności miasta i intensywnym rozwoju tkactwa. To jeden z cenniejszych zabytków tego typu na Dolnym Śląsku.
11.07.2016
Wczoraj otrzymaliśmy komunikat o dosyć zaskakującej sytuacji w miejscu sprzedaży jednego ze ZT i zgodnie z sugestiami kolekcjonerów postanowiliśmy w takich sytuacjach możliwie jak najszybciej informować o wszelkich zmianach dotyczących dostępności znaczków.
Publikujemy zatem pierwszy znaczkowy alert, dotyczący Znaczka Turystycznego 406 - Pałac w Wiszni Małej, który dostępny będzie w sprzedaży także w Karczmie Miłocin od wt. do nd. w godz. od 12:00 do 20:00. Przy okazji informujemy, że nieporozumienie z ceną znaczka zostało wyjaśnione i obecnie cena w obu lokalizacjach jest standardowa.
Zapraszamy zatem do zdobywania znaczków i będziemy informowali o kolejnych zmianach.
11.07.2016
Jak zapewne wiecie w miniony piątek w Janovicach koło Rymarova w Republice Czeskiej odbyło się spotkanie, w ramach którego dokonano uroczystego odznaczenia kolekcjonerów znaczków turystycznych tzw. "Znalec Republiki Czeskiej ". Tytuł ten zyskują kolekcjonerzy, którzy posiadają minimum 200 znaczków kolekcjonera czyli w swej kolekcji mają ok. 2000 numerowanych ZT.
Piątkowe spotkanie w Rymarovie było już trzecim spotkaniem. Najważniejszą częścią spotkania była uroczyste wręczenie tytułu osobom spełniającym w.w kryterium.
6.07.2016
KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy 6 nowych Znaczków Kolekcjonera i tak jak zapowiadaliśmy po krótkiej przerwie wprowadzamy kolejne, aby choć raz być krok przed turystami.
Po raz pierwszy napiszemy coś nt. ich powstawania. Otóż dla nas prezentowane dzisiaj znaczki stanowiły nie lada wyzwanie i to zarówno w fazie projektowania jak i przygotowywania opisu prezentowanych zwierząt. No bo jak pokazać dwa gatunki nietoperzy, które rozróżnialne są na podstawie drobnych szczegółów budowy anatomicznej znanych jedynie specjalistom. Postanowiliśmy więc pokazać wygląd ogólny nietoperzy i lekko to czymś wzbogacić. Oczywiście pokazanie środowiska odpadło, bo pokazanie nocy na znaczku nie bardzo się udało. Postawiliśmy więc na elementy towarzyszące w postaci innych nietoperzy i owadów, a efekt mamy nadzieję przypadnie Wam do gustu.
Zachęcamy zatem do aktywności turystycznej i udziału w grze kolekcjonerskiej. Zbierajcie kupony ze znaczków i zgodnie z zasadami wymieniajcie je na ZK, a dzisiaj prezentowane znaczki zapewne wkrótce wzbogacą Wasze kolekcje.
5.07.2016
Drodzy kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych,
W dniu 8 lipca 2016 r. serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych na uroszyste przyznanie tytułu "ZNAWCA REPUBLIKI CZESKIEJ". Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 14.00, natomiast samo wręczenie tytułów odbędzie się o godzinie 16.00 na terenie Centrum Informacji i Muzeum Znaczków Turystycznych w Janovicach koło Rymarova na scenie amfiteatru La Skála. W programie także wystąpienie grupy teatralnej (o godzinie 20.00), która przedstawi sztukę Lemoniadowy Joe. Zainteresowanych udziałem w imprezie zapraszamy do Rymarova.
4.07.2016
Tydzień dobrze jest rozpocząć dobrą wiadomością. Czynimy to zatem z radością i ogłaszamy, że właśnie w sprzedaży pojawił się najnowszy Znaczek Turystyczny w woj. lubuskim. Tym razem na znaczkowe wędrówki zapraszamy do Przewozu, gdzie znajduje się tajemnicza Wieża Głodowa, o której nieco więcej tradycyjnie przeczytacie w opisie znaczka.
WIEŻA GŁODOWA W PRZEWOZIE No. 439
Przewóz to wieś gminna położona nad Nysą Łużycką przy końcu drogi krajowej nr 27 prowadzącej z Żar i dalej do Saksonii w Niemczech. Ciekawe dzieje tej miejscowości sięgają czasów wczesnopiastowskich. Istniał już wtedy gród, który strzegł przeprawy przez Nysę Łużycką i szlaku handlowego z Saksonii do Wielkopolski. Wiek XV zapisał się w historii Przewozu tragicznym wydarzeniem. W wyniku bratobójczych walk o sukcesję po Janie I Żagańskim w wieży przewoskiego zamku zmarł śmiercią głodową jego syn Baltazar, uwięziony przez własnego brata Jana II. Od tego czasu istniejącą do dziś wieżę nazywano Wieżą Głodową. Sama wieża zbudowana była z cegły i kamienia polnego w XII w. Jej mury osiągają grubość 3,8 metra i wysokość 22 m z kilkoma otworami strzelniczymi i wejściem prowadzącym na mur obronny wysoki na 6 m. Legenda mówi, że zawsze 15 lipca, dokładnie o północy, rozlega się z lochu przeraźliwy krzyk przekleństwa. To duch zmarłego tutaj księcia Baltazara przeklina swojego brata Jana, sprawcę straszliwej głodowej śmierci.
1.07.2016
Pierwszy dzień miesiąca i chyba już tradycyjnie znaczkowa premiera. Kontynuujemy serię znaczków poświęconych najwyższym szczytom Polski. Tym razem Góry Świętokrzyskie i Łysica. Znaczek w sprzedaży dostępny od 2 lipca, natomiast w oczekiwaniu na jego fizyczne ukazanie się zachęcamy do zapoznania się z opisem Łysicy. Trzeba jeszcze wspomnieć, że prezentowany znaczek jest zasługą kolekcjonera ze Skarżyska Kamiennej. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy innych kolekcjonerów do rozsiewania znaczkowej idei w swoich miejscowościach.
ŁYSICA - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH No. 579
Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, wysokość (612 m n.p.m.). Leży na zachodniej stronie Łysogór, na południowy-wschód od miejscowości Święta Katarzyna. W całości znajduje się w obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Masyw posiada dwa wierzchołki. Wierzchołek wschodni nazywany jest Skałą Agaty lub Zamczyskiem – (608 m n.p.m.). Drugi, zachodni wierzchołek jest wyższy – (612 m n.p.m.) Umieszczono na nim krzyż będący repliką pamiątkowego krzyża z 1930 roku. Na krzyżu znajduje się tabliczka z napisem: „Nieśmiertelnemu Królowi Wieków, Jezusowi Chrystusowi, Głosi Cześć I Chwałę Puszcza Jodłowa”. Ze szczytu możemy podziwiać nieco ograniczony widok w kierunku północnym na Górę Miejską i Psarską. Łysicę tworzą kwarcyty i łupki kambryjskie. Od północy i południa otaczają ją gołoborza czyli odsłonięte miejsca, pokryte przez głazy, które powstały w wyniku wietrzenia piaskowców kwarcytowych. Masyw jest niemal w całości porośnięty lasem. W dolnych partiach występuje las jodłowo-bukowy, a w górnych rosną jodły. Przez górę przechodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.
1.07.2016
Na początku roku informowaliśmy o obchodach 50-lecia koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bardzkiej, które już wkrótce odbędą się w Bardzie. Powstał w związku z tym wydarzeniem Znaczek Okolicznościowy, który dostępny jest w bardzkim Sanktuarium. A tymczasem już jutro odbędą się wspomniane obchody połączone z uroczystością dziękczynienia za 1050 lat chrześcijaństwa naszego narodu jak również za tysiąc lat obecności figury Matki Bożej w Bardzie.
Uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 2 lipca mszą św. o godz. 20:00. Msza dziękczynna z udziałem księży biskupów, duchowieństwa i zaproszonych gości odbędzie się w niedzielę 3 lipca o godz. 11:00
Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów do udziału w obchodach. Będzie to kolejny pretekst by wejść w posiadanie tutejszych ZT i osobiście zwiedzić Sanktuarium.
30.06.2016
Ranek rozpoczęliśmy premierą Znaczka Okolicznościowego dlatego wieczorem, w dodatku w ostatni dzień miesiąca, musimy to zrównoważyć premierą Znaczka Turystycznego, a nawet dwóch. Otóż już od 4 lipca w sprzedaży znaczki pojawią się w Lwówku Śląskim, gdzie oprócz zabytkowego budynku ratusza wartym odwiedzenia miejscem jest "Kalwaria Lwówecka". O obu obiektach możecie sobie poczytać wchodząc w opisy znaczków. I pamiętajcie czekamy na Wasze relacje i zdjęcia obiektów wykonane podczas wypraw.
30.06.2016
W dniach 30 czerwca do 1 lipca 2016 roku odbędzie się międzynarodowe spotkanie techniczne „Most Tczewski – Ratowanie Technicznego Dziedzictwa Zjednoczonej Europy”, którego organizatorem są: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie. W ramach spotkania przewidziano również zwiedzanie zabytkowego Mostu Tczewskiego oraz innych interesujących obiektów historycznych i inżynieryjnych położonych na terenie Powiatu Tczewskiego.
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie Znaczek Okolicznościowy poświęcony temu wydarzeniu. Znaczek ten pod wpływem usilnych próśb organizatora został wykonany jako dwustronny. Początkowo znaczki rozdawane będą jedynie uczestnikom konferencji jednak w późniejszym terminie zdobyć je będzie można w wyznaczonym punkcie, o czym poinformujemy w stosownym czasie.
29.06.2016
Wakacje już trwają, a jeśli ktoś jeszcze nie ma planu jak spędzić ten czas to proponujemy udać się do centrum kraju, gdzie właśnie pojawił się najnowszy znaczek. Tym razem zapraszamy do Wielunia by za sprawą znaczka turystycznego odwiedzić Ratusz Miejski i Bramę Krakowską. Zapraszamy do zapoznania się z historią obiektu i liczymy na Wasze relacje z terenu.
RATUSZ I BRAMA KRAKOWSKA W WIELUNIU No. 169
Brama Krakowska to jedyna zachowana do dziś brama miejska w Wieluniu. Zbudowana została w XIV w. u wylotu traktu do Krakowa i w kierunku pobliskiej wsi Ruda, stąd druga nazwa - Brama Rudzka. Posadowiona na planie kwadratu, nadbudowana została dwiema ośmiobocznymi kondygnacjami, przy czym ta wyższa jest węższa. Na skutek walk w ramach potopu szwedzkiego i wojny północnej, brama stopniowo popadała w ruinę. Ratunkiem dla bramy była rozbiórka dawnego ratusza i jego dobudowanie do Bramy Krakowskiej wykorzystując ją jako wieżę ratuszową. Budowę ratusza według projektu Henryka Marconiego i Piotra Wetzlicha ukończono w 1842 roku. We wrześniu 1939 r. ratusz był jednym z celów ataku niemieckiego lotnictwa, szczęśliwie jednak zrzucona bomba przebiła tylko dach zaczepiając się o element więźby, nie czyniąc większych zniszczeń. Podczas okupacji oprócz władz miasta miał tu swoją siedzibę posterunek hitlerowskiej żandarmerii, a w wyższych kondygnacjach wieży mieścił się areszt śledczy. Na wieży w 1940 r. umieszczono zegar ze zburzonego kościoła farnego.
29.06.2016
PROPOZYCJA ZNACZKA DLA MIEJSC GOSZCZĄCYCH PIELGRZYMÓW ŚDM
Tegoroczny lipiec upłynie pod znakiem Światowych Dni Młodzieży. Bowiem od 25.07.2016 r. młodzież z całego świata spotykać się będzie w całej Polsce, aby uczestniczyć w wydarzeniach duchowych i kulturalnych. Głównym miastem obchodów będzie Kraków. Będą uczestniczyć w liturgiach, katechezach, a także koncertach i przedstawieniach. Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II w 1985 roku. Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 spotka się z młodzieżą Papież Franciszek, który jako główne motto wybrał słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7)
My również postanowiliśmy upamiętnić to jakże ważne wydarzenie. Pragniemy wydać z tej okazji Znaczek Okolicznościowy przedstawiający logo tegorocznych ŚDM. To czy zostanie wydany zależy od zainteresowania Znaczkowych Miejsc Turystycznych, a tym samym od wielkości nakładu.
Uroczystości ŚDM trwają ok. 2 tyg., są to licznie przybywający turyści z całego świata. Wielu z nich to obecni kolekcjonerzy Znaczków Turystycznych, ale także nowi. Przewidywany jest milion uczestników. Na pewno kolekcjonerzy i turyści zapragną posiadać jakąś pamiątkę upamiętniającą to wydarzenie. Znaczek Okolicznościowy jest niejako zaproszeniem turysty do znaczkowego miejsca, które już posiada swój Znaczek Turystyczny.
Zachęcamy zatem miejsca goszczące pielgrzymów do włączenia się do grona miejsc posiadających w/w ZO. Minimalne zamówienie do ustalenia, cena taka jak w przypadku numerowanego Znaczka Turystycznego. Wszelkie informacje i zamówienia prosimy kierować na: info@znaczki-turystyczne.pl tel. +48 660 730 242
24.06.2016
ZMIANY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
Wczoraj w nocy zakończył się długi i żmudny proces przejścia na nową stronę internetową, która jest już zintegrowana z bazą danych innych zagranicznych stron znaczkowych. Był już czas… nasza stara strona niebawem skończy 4 lata, a w informatyce to już zaawansowana emerytura. O nowych możliwościach, jakie daje strona napiszemy na początku przyszłego tygodnia. Dzisiaj jedynie krótka informacja na temat logowania się użytkowników. Dla osób, które były już zalogowane na czeskiej stronie znaczkowej, nazwa użytkownika i hasło pozostają takie same i służą do zalogowania na polskiej stronie. Natomiast do osób, które logowały się tylko na naszej, polskiej stronie, zostanie dzisiaj wygenerowany i wysłany @ z hasłem tymczasowym, przy pomocy którego można się zalogować i zmienić sobie hasło na używane do tej pory. To jedyne utrudnienie, ale mamy nadzieję, że nikt z tym nie będzie mieć problemów. Szczegółowe instrukcje będą w wysłanym do Was @. W razie problemów czy zauważenia błędów na naszej nowej stronie prosimy pisać na adres: web@znaczki-turystyczne.pl Drugą sprawą jest konieczność ponownego zalogowania się na naszym forum dyskusyjnym, ale tutaj pozostają nazwy i hasła, które używaliście do tej pory. Radzimy, aby nazwy i hasła logowania do naszej strony i do forum były takie same. Pozostaje nam prosić Was o cierpliwość i szybkie przyzwyczajenie się do nowej strony. Proszę się nie niepokoić, licznik odwiedzin będzie upubliczniony w najbliższych dniach. Wszystkim osobom, które gorliwie i bezinteresownie pracowały przy powstaniu nowej strony, Hubertowi, Pawłowi, Tomkowi i Jarkowi, serdeczne podziękowania.
Zespół Znaczków Turystycznych
23.06.2016
NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Znaczków Turystycznych przybywa, toteż naturalną koleją rzeczy jest by wcześniej czy później pojawiły się kolejne Znaczki Kolekcjonera. Postanowiliśmy iść za głosem większości znaczkomaniaków i kontynuować serię zwierząt zagrożonych wyginięciem. W tej formie jednak kontynuować serię będziemy dla kolejnych 23 gatunków kręgowców, a później nastąpi wcześniej zapowiadana zmiana tematyki ZK.
Póki co przedstawiamy najnowsze Znaczki Kolekcjonera. Niechaj będą one zachętą do wakacyjnych wycieczek, a tym samym do zdobywania kolejnych ZT, by kiedyś prezentowane powyżej znaczki otrzymać.
20.06.2016
NAJŁADNIEJSZY ZT 2015 ROKU
Niniejszym chcielibyśmy ogłosić, że w wyniku zakończonego w piątek głosowania, w ramach plebiscytu na „Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku”, został wyłoniony zwycięzca. Zanim jednak zdradzimy, do kogo powędruje ów tytuł, przypomnimy, że plebiscyt na „znaczek roku” prowadzimy od zaledwie dwóch lat. Naszym celem jest pokazanie piękna ukrytego w jednokolorowych grafikach znaczków i udowodnienie, że tego typu grafika wcale nie musi być szablonowa i nudna.
W bieżącym roku ruszyliśmy z plebiscytem nieco późno, co podyktowane było w głównej mierze wieloma innymi pilnymi sprawami, które musieliśmy ogarnąć. Niemniej jednak w wyniku pierwszej tury głosowania, w której brali udział wszyscy użytkownicy naszego serwisu www, udało się wyłonić 12 znaczków (spośród 90 biorących udział w głosowaniu). Wybrana dwunastka przeszła do pierwszej tury głosowania, którą w tym roku rozstrzygnęli kolekcjonerzy posiadający przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera. Głosowanie przeprowadzono drogą e-mailową oraz korespondencyjną, wskazując znaczek, który zdaniem posiadacza głosu jest tym zasługującym na wyróżnienie.
Więcej informacji
19.06.2016
V OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - INFORMACJA WSTĘPNA
Czas ucieka, za chwilę minie rok od naszego ostatniego ogólnopolskiego spotkania kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Nadszedł więc czas na zaproszenie Was na V Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które odbędzie się w centralnej Polsce, w Sulejowie, w Ośrodku Wczasowym "Dresso" www.dresso.pl
Termin niezmiennie tak jak poprzednie spotkania, drugi weekend października, a więc 6-9.10.2016 r.
Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym jest możliwość przyjazdu już w czwartek. Główne "obrady" V spotkania odbędą się w sobotę, piątek będzie dniem wycieczkowym. Tradycyjnie na spotkanie zostaną zaproszeni kolekcjonerzy z Czech, tak więc spotkanie będzie miało charakter nieco...międzynarodowy.
Szczegółowo o spotkaniu, programie, kosztach itd. napiszemy w kolejnym newsie. Zostaną rozesłane indywidualne zaproszenia @ . Zachęcamy do planowania urlopów w tych dniach i spędzenia czasu w gronie znaczkowej rodziny.
18.06.2016
RELACJA ZE SPACERU HISTORYCZNEGO W MYSŁOWICACH
W ubiegłą sobotę, 11 czerwca Znaczki Turystyczne uczestniczyły w niecodziennym wydarzeniu. W odległych o 200 km od Złotego Stoku Mysłowicach odbył się w tym dniu spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy. Spacer poprowadzony został traktem turystycznym sprzed 100 lat. Impreza zorganizowana została dzięki Stowarzyszeniu Mysłowicki Detektyw Historyczny i dzięki niej mogliśmy zwiedzić główne atrakcje Mysłowic tj.: Kapliczkę św. Jana, kościół Mariacki i kościół ewangelicki, rynek, dawną stację emigracyjną z tzw. Przewiązką i wiele innych ciekawych zabytków.
Czytaj więcej: 11.06.2016 Spacer historyczny do Trójkąta Trzech Cesarzy w Mysłowicach
17.06.2016
W chwili, w której publikujemy ten materiał, w Żmigrodzie, a dokładniej w Baszcie przy Zespole Pałacowo - Parkowym, rozpoczyna się konferencja promująca projekt "Znaczek Turystyczny w regionie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy". To właśnie w Żmigrodzie za chwilę zaprezentowane zostaną najnowsze znaczki, a tymczasem my publikujemy na naszej stronie resztę informacji.
Warto wspomnieć, że premiera pierwszego znaczka tego projektu miała miejsce kilka tygodni temu w Miliczu. Dziś kolejnych 10 znaczków zostanie wprowadzonych do sprzedaży promując kolejne atrakcyjne miejsca turystyczne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie znaczków, a szczególnie Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy i gorąco zachęcamy kolekcjonerów by przy najbliższej okazji odwiedzili ukazane na ZT miejsca.
RATUSZ NA RYNKU W PRUSICACH No. 398
KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA W ZŁOTOWIE No. 399
ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W ŻMIGRODZIE No. 400
KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA W GÓRZE No. 402
KOŚCIÓŁ ŚW. MACIEJA W TRZEBICKU No. 403
ZESPÓŁ PAŁACOWO - PARKOWY W GOSZCZU No. 404
BAZYLIKA ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ W TRZEBNICY No. 408
11.06.2016
Z samego rana na naszym profilu FB zapowiedzieliśmy nieco dłuższy materiał dotyczący kolejnego miliona wejść na naszą stronę internetową od 1 lipca 2012 roku. Przypomnimy tylko, że poprzedni milion strzelił nam 18 września 2015 roku, a pierwszy nasz milion na liczniku pojawił się 23 lipca 2014 r.
Analizując dalej te zależności można dojść do wniosku że pierwszy milion wejść nastąpił po 752 dniach od uruchomienia strony. Drugi milion wejść pojawił się na liczniku po 422 dniach od pierwszego, a obecny trzeci milion ma miejsce dokładnie 267 dni po ostatnim. Widać tendencję spadkową w ilości dni pomiędzy kolejnymi "milionami", a to oznacza tylko jedno – naszą stronę odwiedza coraz więcej osób. Zresztą spoglądając na prowadzone statystyki możemy zdradzić, że średnia miesięczna ilość wejść na stronę stale wzrasta i obecnie liczba ta wynosi lekko ponad 124 tys, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku było to ok. 84 tys.
Oczywiście cieszymy się ze stale rosnącej odwiedzalności strony, bo to oznacza, że Znaczki Turystyczne także są coraz bardziej popularne. Ale ta popularność, to głównie Wasza zasługa, bo to Wy klikacie w linki, wchodzicie na stronę w poszukiwaniu nowych informacji, dyskutujecie na forum itd. Dziękujemy więc Wam, wszystkim internautom, kolekcjonerom Znaczków Turystycznych, że jesteście z nami, że nas motywujecie, że wymagacie, ocieniacie, komentujecie noooo i wreszcie , że zbieracie znaczki, bo bez nich ta strona i to wszystko nie miałoby sensu.
Więcej informacji
7.06.2016
Zdajemy sobie sprawę z tego, że powoli już szykujecie się do wakacji, dlatego też spieszymy z kolejną informacją, która zapewne Was zainteresuje. Otóż już od dzisiaj w sprzedaży dostępny jest kolejny ZT w woj. lubuskim. Znaczka musicie poszukiwać w Krośnie Odrzańskim, bowiem most w tym mieście został przedstawiony na najnowszym znaczku. Zapraszamy do Krosna Odrzańskiego.
MOST NA ODRZE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM No. 337
Most stalowy na Odrze w Krośnie Odrzańskim jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta Krosno Odrzańskie. Wybudowany został w 1905 roku przez firmę Beuchelt und Co. z Zielonej Góry. Ma 146 metrów długości, 12 metrów szerokości, jest mostem nitowanym, na dwóch przęsłach. Nowy most ulokowany został obok starego, nieistniejącego już drewnianego mostu typu holenderskiego . Podobno mieszkańcy nie lubili tej przeprawy. Mówi się, że niechęć była tak wielka, że jako pierwsza przejechała po moście fura z gnojem. W 1945 r. został on uszkodzony w trakcie działań wojennych. Dziś most uważany jest za perłę inżynierii. Łączy płaski południowy brzeg Odry (lewy) z północnym, pagórkowatym (prawym). W 2005 roku most obchodził setną rocznicę budowy.
3.06.2016
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TYRYSTYCZNY 2015 ROKU - II TURA GŁOSOWANIA
Na początku kwietnia ogłosiliśmy plebiscyt na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2015 roku". W wyniku głosowania internautów wyłoniliśmy 12 znaczków z najwyższą ilością głosów, które docelowo mają przejść do kolejnej tury głosowania.
Historia I tury głosowania >> (widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników)
Nr znaczka | 128 | 119 | 298 | 1 | 100 | 117 | 294 | 370 | 293 | 187 | 577 | 376 |
Ilość głosów | 4 | 3 | 6 | 7 | 10 | 19 | 62 | 13 | 3 | 8 | 9 | 5 |
Prawo do głosu w I turze mieli wszyscy internauci i nie zawsze w głosowaniu brali oni udział zgodnie z zasadami. Chcąc wybrać najładniejszy ZT postanowiliśmy w drugiej turze głosowania uwzględnić jedynie głosy kolekcjonerów posiadających min. 1 ZK i w związku z tym udzielamy głosu jedynie osobom z niniejszej listy . (Wykaz osób uprawnionych do głosowania)
Więcej informacji
2.06.2016
Po niedawnej wystawie Znaczków Turystycznych w Będzinie, przyszła pora na Mini Wystawę Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Od 30 maja do końca sezonu turystycznego wystawę można oglądać w Muzeum Minerałów mieszczącym się na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku.
Wystawa to przede wszystkim próba pokazania tematu Znaczków Turystycznych turystom odwiedzającym kopalnię i muzeum. Na pięciu tablicach przedstawiono informacje ogólne na temat znaczków oraz ich przykłady zarówno z Polski jak i innych krajów, w których funkcjonują. Dodatkowo przedstawiono także tablicę z wszystkimi znaczkami jakie do tej pory pojawiły się w województwie dolnośląskim oraz znaczki poświęcone zamkom i pałacom w Polsce. A wszystko to zgrabnie wmontowano w sąsiadującą wystawę minerałów, przy oglądaniu której choć na moment można przejść do zupełnie innego świata – świata turystów – kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
Zapraszamy.
31.05.2016
Maj był bardzo bogatym w nowe ZT miesiącem. Ale to nie koniec premier. Jeszcze majowo przedstawiamy Wam znaczek z Palenicy, a przedstawiający Szałas Groń. Tradycyjnie już zapraszamy do odwiedzin w tym miejscu i podesłania nam zdjęć ze zdobytym znaczkiem i obiektem, który na nim przedstawiono. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 3 czerwca.
SZAŁAS GROŃ - PALENICA - SZCZAWNICA No. 727
Szałas Groń zlokalizowany jest nieopodal Szczawnicy, na szczycie Palenicy (722 m n.p.m.). Z jego bliskiego sąsiedztwa rozciąga się wspaniały widok na panoramę znajdujących się nieopodal Pienin. Turyści znajdą tu nie tylko bar serwujący specjały kuchni regionalnej, ale także zaplecze noclegowe. Szałas Groń to doskonała baza wypadowa dla górskich wędrówek, ale także dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i miejsce z wieloma innymi atrakcjami (zjeżdżalnia grawitacyjna, trasy narciarskie z wyciągami, wypożyczalnia leżaków, rowerów itp.)
GPS: 49.417784, 20.476145, Miejsce sprzedaży: Szałas Groń, Palenica, Szczawnica
30.05.2016
Kilka dni sobie odpoczęliście, w związku z tym od poniedziałku możemy Wam zaserwować kolejną znaczkową nowość. Tym razem zapraszamy do Woli Zręczyckiej do Dworu Feillów gdzie mieści sie muzeum, któremu poświęcony jest znaczek. A sam znaczek już jest dostępny w sprzedaży. I pamiętajcie, że przed wizytą w tym miejscu warto się wcześniej umówić telefonicznie.
MUZEUM DWÓR FEILLÓW - WOLA ZRĘCZYCKA No. 584
Muzeum Dwór Feillów mieści się w zabytkowym drewnianym dworku odbudowanym po pożarze starego budynku w połowie lat 30-tych XX wieku. Obiekt zaprojektowany przez inż. Władysława Jenknera, pradziadka obecnego właściciela, był do 1945 roku własnością rodziny Feill. W połowie XIX wieku, sprzedawszy uprzednio browar pod Wiedniem, trzech braci zakupiło klucz majątków, pośród których znajdowała się posiadłość ziemska na Woli Zręczyckiej. W roku 1945 właściciele zostali wywłaszczeni, a majątek przejął Skarb Państwa. W maju 2013 roku, dzięki wieloletnim staraniom spadkobierców rodziny Feill dwór powrócił w ręce rodziny. Wystawa stała w muzeum stanowi pewnego rodzaju kapsułę czasu, która przenosi nas do momentów, w których muzea nie istniały. Nawiązuje ona do tradycji, kiedy pomiędzy wiekiem XVI a XVIII właściciele ziemscy w swoich rezydencjach tworzyli gabinety osobliwości. Gromadzili w nich to, co uznali za godne wyróżnienia i pokazania swoim gościom. Zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne. Znaczek turystyczny można nabyć po dokonaniu darowizny w postaci cegiełki o wartości 7 zł, która jest w całości przeznaczona na cele statutowe Muzeum.
GPS: 49.893919, 20.245576, Miejsce sprzedaży: Muzeum Dwór Feillów - Wola Zręczycka, Zręczyce 51, Gdów