Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1352
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1352!
1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>

18.04.2025

Na zakończenie tygodnia przygotowaliśmy jeszcze jedną znaczkową premierę. Mamy nadzieję, że tym samym uspokoiliśmy wszystkich, którzy mnożyli domysły co też znajduje się pod tą pozycją i kiedy wreszcie zostanie ów znaczek opublikowany. 

Jak co roku zbliża się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska i z tej okazji wydano znaczek okolicznościowy, którego wizerunek widzicie obok.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 15 maja, czyli w dniu otwarcia wystawy i później dostępny będzie, podobnie jak pozostałe znaczki z tej serii, w każdą niedzielę. Jeśli więc planujecie w tym roku wizytę we Wrocławiu, to weźcie to pod uwagę. Zachęcamy także do odwiedzenia wystawy w dniach od 15 do 17 maja, bo jesteśmy pewnie, że wielu z Was ciekawie spędzi tam czas i zobaczy mnóstwo ciekawych eksponatów.

ZO - XXVII WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji XXVII Wrocławskiej Krajowej Wystawy Kolekcjonerskiej w 2025 roku. Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy jest: „Dolny Śląsk wczoraj i dziś”. Wystawa odbędzie się w dniach od 15 do 17 maja 2025 r. w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku we Wrocławiu. Celem wystawy jest popularyzacja historii Dolnego Śląska oraz  promowanie ruchu kolekcjonerskiego. Uroczyste otwarcie dla wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 15 maja (czwartek) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów. Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu zarejestrowane zostało w kwietniu 1997 r. Stowarzyszenie propaguje wszelkie formy kolekcjonowania różnych przedmiotów i walorów. Początkowo członkami stowarzyszenia byli wyłącznie kolekcjonerzy kart telefonicznych jednak z czasem grono członków powiększyło się o kolekcjonerów znaków pocztowych, pocztówek, numizmatów, banknotów, biletów komunikacji miejskiej, a także znaczków turystycznych.



17.04.2025

Dawno, dawno temu, średnio dwa razy do roku, realizowaliśmy zamówienia na kolekcjonersko - turystyczne pieczątki, które podczas swoich podróży często odciskacie w księgach gości, przybijacie innym kolekcjonerom oraz którymi „podpisujecie się" podczas spotkań kolekcjonerów na terenie całej Polski, a także w innych krajach. Od czterech lat, kiedy ceny wszystkiego poszybowały w górę i kiedy skończył nam się zapas owych pieczątek, nie sprzedajemy ich, chociaż często o nie pytacie.

W dzisiejszym komunikacie przedstawimy Wam, zapowiadaną jesienią 2024 roku, alternatywę i mamy nadzieję, że z radością przyjmiecie powstałą właśnie możliwość, tym bardziej, że wymagało to wielu tygodni poszukiwań, szacunków i rozmów. 

Okazało się, że zmieniający się rynek nie daje nam już tak wielu możliwości jak dawniej i nawet najprostsze rodzaje pieczęci wcale nie są tymi najtańszymi, a nam zależy na tym, aby finalny produkt był w przystępnej cenie i przede wszystkim trwały oraz czytelny po odbiciu. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na ofertę pieczątki flashowej, której cena jest niemal identyczna co pieczątek jakie do tej pory robiliśmy. 

W celu minimalizacji kosztów postanowiliśmy, że tym razem nie będziemy pośredniczyli w zakupie pieczątek, a każdy zainteresowany turysta sam wybierze odpowiedni wzór i dopełni formalności, aby stać się posiadaczem własnej pieczęci. Nie martwcie się jednak, opiszemy wszystko od początku do końca, a nawet zaprojektujemy Wam taką pieczątkę.


Więcej informacji

16.04.2025

Małopolska to kolejny region, do którego zwiedzania chcemy Was zaprosić przy okazji znaczkowej premiery. Tym razem skupiamy się na Tarnowie i tamtejszym Szlaku Maszkaronów, który doczekał się właśnie swojego znaczka turystycznego. 

Znaczek już czeka na swoich zdobywców w Centrum Informacji Turystycznej, od której warto rozpocząć zwiedzanie miasta. To właśnie tam zaopatrzycie się w mapę szlaku aby łatwiej odnaleźć wszystkie figury. Z bachusem koniecznie zróbcie sobie zdjęcie i prześlijcie nam w relacji, a my chętnie ją udostępnimy.

Poniżej znajdziecie krótki opis szlaku, a nieco więcej opowiemy Wam już wkrótce w audiobedekerze dedykowanym temu znaczkowi. Przybywajcie zatem do Tarnowa i wypatrujcie na ulicach kolejnych maszkaronów.

SZLAK MASZKARONOW W TARNOWIE No. 1354

Szlak Maszkaronów aktualnie łączy 17 miejsc na mapie Tarnowa, które w zabytkowych przestrzeniach skrywają figurki maszkaronów. Nawiązują one od rzeźb, które w XVI-wieku osadzone zostały przez włoskiego artystę Santi Gucciego na attyce tarnowskiego ratusza i odstraszają złe moce, tym samym chroniąc miasto. Współczesne maszkarony stworzone przez tarnowskich artystów również czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości, ale przede wszystkim wywołują pozytywne emocje (bawią, rozśmieszają, edukują, prowokują miłe gesty). Niedawno szlak maszkaronów w Tarnowie wzbogacił się w kolejną rzeźbę. Jest to figurka „Bachusa” autorstwa artysty-rzeźbiarza Mateusza Kijaka.  Znajdziecie ją na Placu Kazimierza Wielkiego, tuż obok dawnego składu win węgierskich Norberta Lippóczego. Prezentowany na znaczku maszkaron to Bachus siedzący na rowerze, z wieńcem winorośli na głowie oraz kiścią winogron w ręce, ma przypominać turystom o bogatej ofercie tras rowerowych oraz tradycjach enoturystycznych. Poznanie szlaku maszkaronów ułatwi mapa z oznaczeniem ich lokalizacji, w której po odnalezieniu danego maszkarona zdobywca wkleja odpowiednią naklejkę.



15.04.2025

Majówka zbliża się wielkimi krokami, ale kwiecień również w pełni i warto pomyśleć o kierunkach turystycznych wycieczek. Dziś przedstawiamy najnowszy, 180. znaczek turystyczny z Wielkopolski i wskazujemy miasto oraz obiekt, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.

Prezentowany znaczek już od wczoraj dostępny jest w Centrum Informacji Turystycznej, zatem śmiało możemy powiedzieć, że już czeka na swoich pierwszych zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje ze zwiedzania Leszna i na selfie fotki z ratuszem w tle i znaczkiem w ręce. Zapraszamy zatem do zwiedzania Leszna i do dalszych wędrówek znaczkowym szlakiem..

RATUSZ W LESZNIE No. 1353

Barokowo-klasycystyczny budynek Ratusza w Lesznie to historycznie siedziba władz miejskich, sądu, a nawet areszt i magazyn sprzętu strażackiego. Dziś to reprezentacyjna budowla o funkcjach kulturalnych i urzędowych. W swojej historii Ratusz płonął aż czterokrotnie, za każdym razem przy odbudowie zmieniając swój wystrój. Po pierwszym pożarze, w 1656 r., budynek odbudowano według projektu Martina Woydy. Po pożarze w 1707 r. za wystrój odpowiadał prawdopodobnie włoski architekt Pompeo Ferrarii. Przebudowa z lat 1786-1789 przypisywana jest królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu, autora projektu pałacu na wodzie w warszawskich Łazienkach. Ratusz spłonął całkowicie w 1790 r. Odbudowano go po wojnach napoleońskich w 1817 r. Nie odtworzono jednak wysokiego dachu, a wykonano jedynie dach płaski zasłonięty attyką. Od tego czasu budynek w całości pokryty był tynkiem piaskowo wapiennym. Dopiero w latach 60 XX w. zaczęto mu nadawać nowe kolory, najpierw brązowe, a później różowe lub pomarańczowe. Przy ostatnim remoncie elewacji, wykonanym w latach 2019-2020 odtworzono na podstawie badań architektonicznych kolorystykę budowli z przełomu XIX i XX w.



14.04.2025

Podczas gdy w całym kraju coraz częściej i w różnych kontekstach mówi się o 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, my skupiamy się na patriotycznych działaniach oraz na faktach. Dokładnie trzy tygodnie temu przygotowaliśmy dla Was znaczek okolicznościowy, który pozwoli przypomnieć wiadomości dotyczące koronacji pierwszego polskiego króla, ale też pokaże, jak wielkie znaczenie miało to wydarzenie dla umocnienia pozycji Polski i suwerenności na arenie europejskiej.

Sprzedaż znaczka będzie miała miejsce w Poznaniu, w Bramie Poznania. To właśnie tam, kilkadziesiąt metrów od poznańskiej katedry, w której spoczywają doczesne szczątki Bolesława Chrobrego, będziecie mogli zdobyć ów znaczek okolicznościowy i przy okazji, podczas zwiedzania, przyswoicie kolejne fakty dotyczące koronacji sprzed tysiąca lat.

Znaczek, który oddajemy w Wasze ręce, przedstawia najważniejsze polskie insygnium koronacyjne, czyli koronę Chrobrego. Z kolei na kuponie-naklejce, dołączonych do znaczka, umieszczone zostało zdjęcie autorstwa Łukasza Gdaka, przedstawiające pomnik Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy Bazyliki Archikatedralnej pw. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 18 kwietnia, a więc dokładnie w dniu jubileuszu. Zapraszamy zatem do zwiedzania i włączenia się w świętowanie obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

ZO - 1000-LECIE KORONACJI BOLESŁAWA CHROBREGO 1025 - 2025

W roku 2025 mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego z dynastii Piastów na pierwszego króla Polski. Przyjmuje się, że – z dużym prawdopodobieństwem – miało to miejsce 18 kwietnia 1025 r. w katedrze gnieźnieńskiej i było zwieńczeniem wieloletnich, żmudnych starań władcy, których początku upatruje się w geście nałożenia diademu na jego skronie przez cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r. Moment koronacji, opóźniony przez splot niekorzystnych okoliczności – przedwczesną śmierć Ottona III oraz długotrwałą wojnę Bolesława z następcą zaprzyjaźnionego cesarza, Henrykiem II – był początkiem tradycji, do której następcy polskiego władcy odwoływali się przez kolejne stulecia, ale oznaczał także manifestację suwerenności i niepodległości młodego państwa. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na rozwój państwowości, a sama postać pierwszego króla i jego dokonania – identyfikacji i tożsamości narodowej w kolejnym tysiącleciu. Bolesław Chrobry zmarł zaledwie dwa miesiące po koronacji i najprawdopodobniej został pochowany w katedrze poznańskiej. Dziś za miejsce spoczynku króla uznaje się Kaplicę Królów Polskich – tzw. „Złotą Kaplicę” – nekropolię pierwszych polskich władców, ufundowaną i wybudowaną w XIX w. w osi katedry z inicjatywy ks. Teofila Wolickiego i hr. Edwarda Raczyńskiego. W Kaplicy znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego o rysach twarzy księcia Józefa Poniatowskiego.



10.04.2025

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią mamy kolejne znaczkowe nowości i miejsca/obiekty, które wielu z Was zechce odwiedzić. Dziś zapraszamy do wędrówki po bajkowej i niezwykle pysznej krainie izerskich pierników w Świeradowie-Zdroju. 

Na miejscu nie tylko weżmiecie udziałw w warsztatach, zakupicie wyborne pierniki, ale też poznacie legendę, która wyjaśni Wam moc jaka drzemie w tych wyjątkowych słodkościach.

Znaczki już wkrótce będą na miejscu, więc jeśli tylko macie ochotę, to przybywajcie do Pracowni Pierników Isabell, gdzie oprócz nowych znaczków czeka także kilka innych miejscowych krążków. 

PRACOWNIA PIERNIKOWA ISABELL - ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1351

PIERNIKOWE DRZEWO SPEŁNIONYCH ŻYCZEŃ - ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1352

Opisy poszczególnych znaczków jak zwykle znajdziecie na stronach im poświęconych i tam też znajdują się odnośniki do stron, które z pewnością pomogą w organizacji zwiedzania. 

My zaś tradycyjnie zachęcamy do zwiedzania i mamy nadzieję, że już niebawem uraczycie nas słodkimi relacjami z wizyty w Pracowni Piernikowej. Nie zapomnijcie zrobić sobie pamiątkowych zdjęć, ale pamiętajcie także, by zbytnio nie przesadzić z ilością spożytych pierników - później trzeba to będzie jakoś spalić.



09.04.2025

Nieco zmieniliśmy harmonogram publikacji nowych znaczków w tym tygodniu, ale tradycyjnie środę poświęcamy na znaczkową premierę, abyście nie odwykli zbytnio od tego rytuału. Prezentujemy Wam zatem najnowszy znaczek i tym samym wskazujemy miejsce, które w najbliższym czasie warto wziąć pod uwagę podczas planowania swoich turystycznych wypadów.

W Rabkolandzie każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli jeszcze nie wiecie jakie atrakcje czekają w tym miejscu na turystów, to koniecznie zapoznajcie się z poniższym opisem, który pozwoli zorientować się w sytuacji. 

Aktualnie park jeszcze znajduje się w zimowym letargu, ale już 26 kwietnia rusza w nim nowy sezon turystyczny i od tego dnia znaczek będzie dostępny w sprzedaży. Miejcie więc to na uwadze, planując wycieczki w ten rejon kraju. Tymczasem zachęcamy do wpisania Rabkolandu do swojego tegorocznego planu podróży i tradycyjnie liczymy na relacje z wizyty w tym miejscu.

PARK ROZRYWKI RABKOLAND W RABCE-ZDROJU No. 1350

Rabkoland to rodzinny Park Rozrywki położony w malowniczej Rabce-Zdroju na Podhalu. Znaleźć tu można blisko 50 atrakcji w 6 strefach tematycznych, otoczonych bujną zielenią i licznymi drewnianymi atrakcjami, które nadają temu miejscu wyjątkowy, naturalny klimat. Machinarium to kraina niezwykłych urządzeń i wynalazków, z kultowym Wielkim Zaginaczem Czasoprzestrzeni królującym nad dachami Rabki. W strefie cyrkowej pełnej śmiechu, znajduje się dom klauna Mareczka i krzywe lustra, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. W Wiosce Wikingów czeka tajemnicza przygoda  z Wiking Coaster i Łodzią Wikinga na czele. Dolina Trzmiela to z kolei kolorowa przestrzeń dla najmłodszych, usłana kwiatami i karuzelami, natomiast w Farmie Cioci Maryni spotkacie olbrzymie pomidory, rzodkiewki, czy papryki. Dzięki różnorodnym atrakcjom, malowniczemu otoczeniu i przyjaznej atmosferze, każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. To miejsce dla energicznych maluchów, ciekawych świata starszaków oraz dorosłych, którzy wciąż mają w sobie dziecięcą radość i chęć do zabawy.



4.04.2025

Zbliża się weekend i powoli czas zakończyć ciąg znaczkowych premier przewidzianych na ten tydzień. Dziś zaprosimy Was do centralnej Polski i przedstawimy znaczek, który niejeden raz pojawiał się wśród propozycji jakie od Was otrzymywaliśmy. I jak to zwykle bywa, ów pomysł wreszcie się zmaterializował pod postacią jaką widzicie na załączonym obrazku.

Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Łodzi - miasta, w którym nie brakuje atrakcji i znaczków turystycznych. Tym razem wspólnie z Łódzką Informacją Turystyczną chcemy zwrócić Waszą uwagę na zabytkowy zespół fabryczno-mieszkalny Księży Młyn. 

Zapoznajcie się zatem z poniższym opisem Księżego Młyna, a następnie ruszcie na znaczkowy szlak, bo znaczek, który właśnie prezentujemy już czeka na swoich zdobywców. My zaś czekamy na Wasze relacje z tego miejsca i chętnie je udostępnimy w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy zatem do zwiedzania i wszystkim życzymy udanego weekendu.

ZESPÓŁ FABRYCZNO-MIESZKALNY KSIĘŻY MŁYN W ŁODZI No. 1349

Księży Młyn to zabytkowy kompleks fabryczny, który powstał w XIX wieku z inicjatywy Karola Scheiblera – jednego z najważniejszych łódzkich przemysłowców. Przez lata był sercem tekstylnej Łodzi, a dziś jest jednym z najbardziej klimatycznych i historycznych zakątków miasta. Kompleks Księży Młyn obejmuje dawną fabrykę, osiedle robotnicze, rezydencję rodziny Scheiblerów oraz budynki użyteczności publicznej, które razem tworzyły samowystarczalne miasto w mieście. Jego nazwa pochodzi od młyna wodnego, który działał tu już w XVIII wieku i był własnością duchowieństwa. Scheibler przekształcił to miejsce w nowoczesne centrum przemysłowe, budując potężne zakłady włókiennicze i osiedle dla robotników, które zapewniało im mieszkania, szkołę, szpital, a nawet straż pożarną. Dziś Księży Młyn to miejsce, które łączy historię z nowoczesnością. W odrestaurowanych budynkach znajdują się mieszkania, pracownie artystyczne, kawiarnie oraz galerie sztuki.



3.04.2025

Czwartego dnia tygodnia ze znaczkową premierą przenosimy się na teren województwa warmińsko-mazurskiego i  z pewnością wiadomość ta zainteresuje wszytkich miłośników transportu szynowego. 

Dzięki właśnie wprowadzonym znaczkom będziecie mieli możliwość nie tylko zapoznania się z historyczną miejscowością kolejarzy, ale także poznania ich pracy z nieco innej strony. Jesteśmy więc przekonani, że prezentowane właśnie znaczki staną się istotnym elementem na znaczkoej mapie kraju.

IZBA PAMIĘCI - STRAŻNICA DRÓŻNIKA PRZEJAZDOWEGO W IŁOWIE No. 1347

IŁOWO-OSADA - MIEJSCOWOŚĆ KOLEJARZY No. 1348

Opisy poszczególnych znaczków, tym razem znajdziecie bezpośrednio na stronie im poświęconej i tam też wklajamy odnośniki do stron, które mogą Wam pomóc w organizacji wycieczki i zwiedzania. Zwróćcie też szczególną uwagę na dopiski przy miejscach sprzedaży, gdyż tam podane są namiary na stowarzyszenie, które opiekuje się Izbą Pamięci. Znaczki dostępne będą w kilku miejscach, aby możliwy był ich zakup niemal przez cały tydzień. 

Zachęcamy zatem do zwiedzania wszystkich znaczkowych miejsc i przypominamy, że częścią turystycznej promocji obiektów są relacje, na które zawsze czekamy. Premiery kiedyś się skończą, więc materiałów nigdy za wiele. A tymczasem proponujemy zaplanowanie wizyty w Iłowie i zdobycie kolejnych znaczków, któe już na Was czekają.



2.04.2025

Dziś doskonała okazja, aby pomyśleć o turystycznym wypadzie na północny-zachód naszego kraju. Tym razem w ramach wycieczki znaczkowym szlakiem proponujemy zwiedzanie Świdwina i jego atrakcji turystycznych, w tym oczywiście miejscowego zamku, który właśnie doczekał się własnego znaczka turystycznego.

To drugi znaczek w województwie zachodniopomorskim w tym roku i zapewne nie ostatni, zważywszy na fakt, że to właśnie w tym województwie odbędzie się tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. My jednak już teraz zachęcamy do poznawania walorów turystycznych regionu i zdobywania kolejnych znaczków. Ten prezentowany powyżej już od dzisiaj powinien być dostępny w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej, od której proponujemy rozpocząć zwiedzanie Świdwina. 

Życzymy Wam zatem niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania i zapraszamy do Świdwina.

ZAMEK W ŚWIDWINIE No. 1346

Zamek w Świdwinie powstał pod koniec XIII w. na piaszczystej łasze rzeki Regi. Posiadał fosę, most zwodzony, parkan i czworoboczną wieżę. W 1384 r. Świdwin kupili Krzyżacy i nadbudowali okrągłą część wieży. W północnym skrzydle powstał refektarz i kaplica. Uruchomiono także mennicę, w której bite były srebrne denary. Następnymi zarządcami zamku byli Joannici. W czasie wojny 30. letniej zamek zdobyli Szwedzi. W ręce zakonu zamek wrócił dopiero po pokoju westfalskim. Wkrótce zamek został pozbawiony cech i funkcji obronnych, i przekształcony w reprezentacyjną rezydencję. W XIX w. stał się siedzibą państwowych instytucji, a od połowy lat 30. do 1945 r. mieściła się w nim szkoła  dla żeńskiej sekcji nazistowskiej organizacji RAD. Obecnie zamek jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.



1.04.2025

To mógłby być piękny dzień, aby zrobić Wam znaczkowego psikusa, ale przecież my jesteśmy poważnymi ludźmi i takich rzeczy nie robimy. Od niemal dwóch tygodni za to wdrażamy znaczkowe nowości i dziś kolejne z nich.

Miejsca, które dziś chcemy przedstawić, być może wielu z Was są już znane, ale czy to  fakt, który wyklucza ich ponowne odwiedzenie. My twierdzimy, że to właśnie okazja, aby obiekty poznać jeszcze lepiej, nawet jeśli już kiedyś to zrobiliśmy. Zapraszamy Was dzisiaj do Frysztaka i do pobliskiej Stępiny.

GMINA FRYSZTAK No. 1344

SCHRON KOLEJOWY W STĘPINIE No. 1345

Jak zwykle szczegółowe opisy obiektów czy miejsc przedstawionych na znaczkach znajdziecie w naszym katalogu znaczków. Znaczki już zmierzają do miejsca przeznaczenia i podobnie jak w przypadku wczorajszych nowości, pojawią się w sprzedaży w ciągu 2-3 dni. Zachęcamy wszystkich aby czas oczekiwania na znaczki spędzić na odpowiednim ich promowaniu w mediach społecznościowych i na planowaniu przyszłych wycieczek. Możliwości w ostatnim czasie daliśmy wiele, więc zapewne każdy z turystów i kolekcjonerów znajdzie wśród nich coś dla siebie. 



31.03.2025

Rozpoczynając nowy tydzień, kończymy marzec i w jego ostatnim dniu mamy dla Was jeszcze jedną niespodziankę. Tym razem przyszła kolej na znaczki w Małopolsce, więc nie przedłużając zbytnio, prezentujemy znaczkowe nowości z Ciężkowic.

Na powyższych znaczkach przedstawiono odpowiednio: 

MAŁOPOLSKIE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ - CIĘŻKOWICE No. 1337

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW - CIĘŻKOWICE No. 1338

Szczegółowe opisy obiektów przedstawionych na znaczkach znajdziecie w naszym katalogu znaczków. Kliknijcie więc powyższe linki, a traficie na podstronę każdego ze znaczków, a tam łatwo odnajdziecie linki do stron oraz adres punktu sprzedaży znaczków. Jednak z wycieczką i zakupem na razie jeszcze się wstrzymajcie. Znaczki dopiero dzisiaj wyruszyły w drogę, więc na miejsce dotrą z pewnością pod koniec tygodnia. Tymczasem możecie poświęcić chwilę na promowanie najnowszych krążków oraz na zaplanowanie przyszłej wycieczki do Ciężkowic. Cieszcie się znaczkami i zapraszamy do poznawania najnowszych znaczkowych miejsc. 



29.03.2025

Dziś przedstawiamy kolejne szczegóły dotyczące XIII Spotkania Kolekcjonerów ZT wraz z niezbędnymi plikami. Tym razem spotykamy się w dniach 9-12 października w Zajeździe Saga, w miejscowości Pniewo koło Gryfina pod Szczecinem (woj. zachodniopomorskie). Na miejscu do naszej dyspozycji będzie duży parking, a tuż obok znajduje się całodobowa stacja benzynowa. Dojazd do Pniewa, oczywiście oprócz własnego automobilu, możliwy jest środkami komunikacji publicznej (do Gryfina kursują pociągi i autobusy, natomiast od Gryfina do Pniewa możliwy jest przejazd komunikacją autobusową i trwa około 10 minut spod dworca PKP w Gryfinie). Jednakże nie martwcie się, jeżeli natraficie na jakąś duża dziurę czasową w kursowaniu autobusów z Gryfina, to organizatorzy obiecują wtedy pomóc w dostaniu się na miejsce Spotkania.


Więcej informacji

28.03.2025

Ostatnio wiele czasu poświęciliśmy na relacje z Wielkopolski, w tym z Poznania. Nie mogło więc tego miasta zabraknąć wśród premierowych komunikatów tego tygodnia. Przedstawiamy zatem kolejny - trzynasty już znaczek z Poznania i wierzymy, że to nie koniec znaczkowych miejsc na mapie tego miasta.

Zapraszamy Was do zwiedzania obiektu pokazanego na znaczku i do poznawania historii Poznania. Dostępność tego znaczka jest w pewien sposób ograniczona harmonogramem zwiedzania, który znajdziecie na stronie Stowarzyszenia "Pododcinek Północ", które opiekuje się schronem, ale wierzymy, że wszyscy zainteresowani zwiedzaniem, znajdą do tego idealną okazję.

Udało nam się natomiast ustalić, że jutro tj. 29 marca w schronie będą prowadzone prace porządkowe, więc osoby chętne mogą skorzystać z okazji i umówić się na zwiedzanie. Dalsze terminy wykazane są już w kalendarium zwiedzania i gwarantujemy Wam, że atrakcji wtedy nie zabraknie.

Krótką charakterystykę schronu znajdziecie poniżej, a my tradycyjnie zapraszamy do jego zwiedzania, publikowania relacji i promowania obiektów wyróżnionych znaczkiem turystycznym. 

PRUSKI SCHRON PIECHOTY I2 IVA W POZNANIU No. 1340

Pruski schron Piechoty I2IVa zbudowany został w latach 80. XIX wieku. Schron był częścią pruskiego systemu obronnego, mającego na celu ochronę granic i utrzymanie kontroli nad terytorium. Jego konstrukcja była typowa dla tego okresu, z 6 kazamatami zaprojektowanymi do zapewnienia maksymalnej ochrony żołnierzom. Modernizacja schronu przed I wojną światową była odpowiedzią na zmieniające się potrzeby militarne, a jego zajęcie przez powstańców w 1918 roku podkreślało rolę obiektu w lokalnych zmaganiach o niepodległość. W dwudziestoleciu międzywojennym schron zyskał nowe znaczenie, stając się miejscem schronienia dla najuboższych mieszkańców Poznania. W sierpniu 1939 r. dobudowano do niego schron obserwacyjno-bojowy, który pomieścił jeden ciężki karabin maszynowy wz. 30. W czasie II wojny światowej obiekt wykorzystywany był jako magazyn przez armię niemiecką, a podczas bitwy o Poznań w 1945 r. stał się jednym z kluczowych punktów oporu na północnym odcinku.



27.03.2025

Rozkręciliśmy się z premierami, ale chyba nie macie nic przeciwko temu, aby premiery ukazywały się codziennie. Dziś mamy świetną wiadomośc z Zarzecza, bowiem to właśnie pałac z tej miejscowości dołączył do znaczkowej idei. Pałac jest rzecz jasna obiektem zarządzanym przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, a w jego wnętrzach mieści się muzeum. Pałac okala zabytkowy park, w którym na pewno doznacie wytchnienia podczas podróży znaczkowym szlakiem. 

Prezentowany tutaj znaczek już powinien być na miejscu, ale ustaliliśmy, że na spokojnie zdobyć możecie go od piątku. Macie więc dodatkowy dzień na szczegółowe zaplanowanie wycieczki do Zarzecza, a nam będzie bardzo miło, jeśli zechcecie podzielić się z nami materiałami zebranymi podczas tej wyprawy. Zapraszamy zatem do zwiedzania i do dalszego propagowania znaczkowej idei.

PAŁAC DZIEDUSZYCKICH W ZARZECZU No. 1341

Muzeum Dzieduszyckich jest zamiejscowym oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Placówka ma charakter edukacyjny, a jej celem jest m.in. pokazanie fragmentu dziejów ojczystych poprzez pryzmat losów ludzi, ich dokonań i powiązań z regionem, który stanowi dzisiejsze polsko-ukraińskie pogranicze. Wielu przedstawicieli rodziny Dzieduszyckich wykazało się wspaniałą postawą obywatelską i patriotyczną (udział w powstaniach narodowych), a także zapisało się w relacjach wyznaniowych oraz narodowościowych pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Zarzecki pałac pełni funkcję Ośrodka Spotkań Międzynarodowych i Krajowych realizującego m.in. ideę pojednania obu narodów. Muzeum dzięki oryginalnemu wyposażeniu, które prezentowane jest w przywróconych do dawnej świetności wnętrzach zabytkowego pałacu, otoczonego zrewitalizowanym, romantycznym parkiem. Po ponad siedemdziesięciu latach miejsce to ponownie budzi podziw odwiedzających go gości, którzy mają okazję poznać fragment dziejów tej części polskiego ziemiaństwa, któremu absolutnie nie można zarzucić „próżniaczego trybu życia”.



26.03.2025

Zapewne zauważyliście już, że ten tydzień jest wyjątkowy. Oto trzecia wiosenna premiera i dwa kolejne, także wyjątkowe znaczki, które polecają się Waszej uwadze. Pamiętajcie jednak, że znaczki to pamiątka, dodatek i najbardziej liczy się turystyczny cel, jego zwiedzenie i poznanie, a dopiero później trofeum w postaci znaczka.

Na powyższych znaczkach przedstawiono: 

RATUSZ W STRZELINIE No. 1342

ROTUNDA ŚWIĘTEGO GOTARDA W STRZELINIE No. 1343

Szczegółowe dane opisowe tych obiektów znajdziecie w naszym katalogu znaczków (wystarczy kliknąć powyższe linki). Znaczki natomiast zakupicie w Centrum Informacji Turystycznej i właśnie od tego miejsca polecamy rozpocząć wizytę w Strzelinie jeśli chcecie wiedzieć jakie obiekty najlepiej zobaczyć i na co szczególnie warto zwrócić uwagę. A jeśli rozpoczniecie zwiedzanie miasta w innym punkcie, to i tak finalnie traficie do CIT. Nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęć ze znaczkami i koniecznie pochwalcie się relacją z wycieczki do Strzelina w naszych mediach społecznościowych. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania, bo znaczki już na Was czekają.



25.03.2025

Dzisiaj przenosimy się do południowo-wschodniej części kraju, na obrzeża Ostrowca Świętokrzyskiego - do Częstocic gdzie znajduje się Pałac Wielopolskich mieszczący jeden z oddziałów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

To właśnie w tym miejscu już niebawem będziecie mogli zdobyć najnowszy znaczek turystyczny i przy okazji, a może przede wszystkim poznać dokładnie ten piękny budynek, jego historię i interesujące zbiory muzealne zgromadzone w pałacowych wnętrzach. Godny uwagi jest także przypałacowy park, który już wkrótce zazieleni się i da wytchnienie zwiedzającym.

Prezentowany znaczek do sprzedaży trafi w czwartek lub piątek, dlatego, jeśli już stoicie w blokach startowych, wytrzymajcie jeszcze chwilę, przejrzyjcie internet, poczytajcie o prezentowanym dzisiaj obiekcie i włączcie się w promocję nowego znaczka w naszych mediach społecznościowych.

PAŁAC WIELOPOLSKICH W CZĘSTOCICACH No. 1339

Zabytkowy Pałac Wielopolskich w Częstocicach powstał pod koniec XIX w. dla Marii i Zygmunta Wielopolskich, ówczesnych właścicieli dóbr ostrowieckich. Po śmierci męża Maria Wielopolska sprzedała pałac Zakładom Ostrowieckim, które urządziły w nim resursę i hotel dla akcjonariuszy.  W czasie II wojny światowej funkcjonował tutaj szpital dla rannych żołnierzy niemieckich, po wojnie pałac służył jako budynek szkoły, a od lat 60. XX w. jako siedziba muzeum. Od 2022 r., we wnętrzach z epoki oglądać można ekspozycje stałe i czasowe – między innymi wystawę porcelany z Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Dwukondygnacyjny budynek z okazałym portykiem kolumnowym zaprojektowany został w stylu eklektycznym. Jego front zdobią herby właścicieli pałacu – po lewej Wielopolskich i po prawej Laskich. Mimo długiej historii bryła pałacu nie została zmieniona i nadal wygląda tak, jak za czasów Wielopolskich. Pałac Wielopolskich otoczony jest zabytkowym parkiem z licznymi drzewami pomnikowymi.



24.03.2025

Wiosna w miniony weekend dała o sobie znać ze zdwojoną siłą, a to zawsze cieszy i pozwala naładować akumulatory. Z nowymi pokładami energii wkraczamy więc w nowy tydzień i na samym początku prezentujemy 3 znaczki turystyczne, które pozwolą Wam poznać miejscowość Pokój, a dokładniej tamtejszy zabytkowy park i jego historię oraz atrakcje. Nowe znaczki prezentują się następująco:

 

POMNIK ŚPIĄCEGO LWA - POKÓJ No. 1333

SALON WODNY/HERBACIARNIA - POKÓJ No. 1334

ŚWIĄTYNIA MATYLDY - POKÓJ No. 1335

Klikając powyższe linki, traficie na podstrony poszczególnych znaczków, a tam czekają na Was opisy pokazanych na znaczkach obiektów. Więcej dowiecie się na miejscu podczas zwiedzania i gorąco do tego zachęcamy, tym bardziej że pogoda sprzyja spacerom i ruchowi na świeżym powietrzu. 

Znaczki natomiast już docierają do miejsca przeznaczenia i myślimy, że od środy/czwartku będą dostępne w sprzedaży. Jak zwykle zachęcamy wszystkich do zwiedzania, do udokumentowania swojego pobytu w Pokoju i do podzielenia się z innymi turystami relacją z tej wycieczki (np. w mediach społecznościowych lub przesyłając materiały na adres web@znaczki-turystyczne.pl). Niech to będzie nową tradycją i sposobem na promowanie atrakcyjnych turystycznie miejsc i znaczków turystycznych. Tymczasem wszystkim życzymy udanego tygodnia, a zwiedzającym park w Pokoju niezapomnianych wrażeń i przepięknych wiosennych widoków.



22.03.2025

W ostatnim czasie wiele wysiłku wkładamy w utrzymanie miejsc sprzedaży znaczków. Niestety coraz częściej docierają do nas przykre sygnały, które stawiają nas pod ścianą i każą zastanowić się nad dalszym sensem znaczkowej idei.

Znaczki turystyczne to swego rodzaju nagroda dla zwiedzających, a nie przedmiot kolekcjonerski wpływający na miejsce w rankingach. Ideą znaczków turystycznych jest pokazanie atrakcyjnego turystycznie miejsca, jego poznanie (poprzez zwiedzanie), a następnie zakup znaczka, jako pamiątki. Niestety ta idea została wypaczona przez niektóre osoby, które próbują je zdobyć bez zwiedzania, zachowując się przy tym w sposób nieakceptowalny i roszczeniowy. A wszystko to robione jest aby połechtać własną próżność i trafić na szczyt listy kolekcjonerów lub by posiadać wszystko. Ale czy taki kolekcjoner to prawdziwy turysta, czy tylko zbieracz drewna.

Coraz więcej miejsc rezygnuje z udziału w inicjatywie, ponieważ grupa osób, dla których liczy się tylko potrzeba posiadania znaczka, niszczy jej pierwotne założenia. Rozumiemy różne sytuacje, także to, że nie wszystkie obiekty interesują Was turystów. Jednak czy w takim razie znaczki z tych miejsc musicie posiadać w kolekcji? Czy jeśli bilet wstępu do obiektu jest zbyt drogi musicie za wszelką cenę zdobyć dany znaczek? Czy musicie ostentacyjnie pokazywać zarządcom znaczkowych miejsc, że zwiedzanie Was nie interesuje i że liczy się tylko małe drewienko? Wreszcie czy fakt, iż posiadacie jedynie 99, a nie 100 Znaczków Kolekcjonera czyni Was gorszymi od innych? Odpowiedzcie sobie na te pytania, a być może wrócicie do korzeni znaczkowej idei.


Więcej informacji

21.03.2025

Na koniec tego pięknego wiosennego dnia mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość i powód, by odwiedzić Warszawę oraz Pałac Kultury i Nauki. Budowla ta skończy w tym roku 70 lat i w związku z tym jubileuszem, aby upamiętnić ten fakt, został wydany niniejszy znaczek okolicznościowy. 

My przypomnimy jedynie, że to drugi rocznicowy znaczek dla PKiN, a poprzedni wydany został dokładnie 10 lat temu w 2015 roku. Można więc powiedzieć, że oto powstała kolejna znaczkowa seria.

Znaczek jest już dostępny w sprzedaży, zatem gorąco zachęcamy do jego zdobywania i do zwiedzania jubilata. A jeśli już dotrzecie na miejsce, to koniecznie zróbcie sobie fotkę z tym znaczkiem oraz z pałacowym Maxi Znaczkiem, który stoi w holu. Chętnie opublikujemy takie zdjęcia w naszych mediach społecznościowych, a jak wiecie to świetna promocja miejsca i znaczkowej idei. 

ZO - 70 LAT PAŁACU KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE

Z okazji jubileuszu 70-lecia Pałacu Kultury i Nauki przypadającego na 2025 rok powstał wyjątkowy Znaczek Turystyczny (Okolicznościowy), będący częścią międzynarodowego programu kolekcjonerskiego. Symbolizuje on siedem dekad historii jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy i Polski, podkreślając jego architektoniczne piękno oraz kulturowe znaczenie. Znaczek przedstawia charakterystyczną sylwetkę Pałacu oddanego do użytku 22 lipca 1955 roku. To doskonała pamiątka dla miłośników historii, turystów i kolekcjonerów.



19.03.2025

Kolejny raz chcemy Wam przedstawić nowy znaczek turystyczny i tym razem przenosimy się w okolice Częstochowy, aby pokazać miejsce magiczne, choć niekiedy pomijane przez turystów nieświadomych tego, co kryje się nieco dalej od głównych szlaków. 

„Jurajski Giewont” przykuwa uwagę wędrowców i mamy nadzieję, że również za sprawą tego znaczka, zwróci uwagę niejednego kolekcjonera. Opis miejsca znajdziecie poniżej, natomiast więcej szczegółów odsłuchacie z Audiobedekera, który lada chwila będzie gotowy do odsłuchania.

Znaczki już od jutra będą dostępne w sprzedaży, więc jeśli nie wiecie gdzie wybrać się w najbliższy weekend, to być może to właśnie jest idealna propozycja na przywitanie wiosny w terenie.

WZGÓRZE BIAKŁO W OLSZTYNIE K. CZĘSTOCHOWY No. 1336

Biakło to malownicze wzgórze położone na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wznoszące się na wysokość 361 m n.p.m. nad Olsztynem koło Częstochowy. Zbudowane z twardych wapieni skalistych, wyróżnia się charakterystycznym kształtem, który przywodzi na myśl słynny Giewont. Nic dziwnego, że nazywane jest „Małym Giewontem” lub „Jurajskim Giewontem”. Na jego szczycie, od 1993 roku, góruje żelazny, ażurowy krzyż – ustawiony przez pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia, w hołdzie Janowi Pawłowi II z okazji 15-lecia jego pontyfikatu. Ze szczytu można podziwiać panoramę rezerwatu Sokole Góry, majestatyczne ruiny zamku w Olsztynie oraz falujące wapienne wzgórza Jury. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzenia skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia. Biakło to nie tylko popularny cel wędrówek, ale także miejsce cenione przez miłośników wspinaczki skałkowej.



7.03.2025

Drodzy Kolekcjonerzy!

Mamy drobną aktualizację dotyczącą rozpoczętej pod koniec stycznia wyprzedaży znaczków okolicznościowych.

Otóż spośród 99 znaczków, które pierwotnie objęte były wyprzedażą, nakład siedemnastu już uległ wyczerpaniu. Zaznaczyliśmy to stosownym, a nawet kolorowym wpisem na naszej stronie (w wykazie znaczków) i wspominamy o tym byście przypadkiem nie sugerowali się danymi widniejącymi w apkach. Kolejne znaczki znikają w szybkim tempie, więc jeśli jeszcze zastanawiacie się nad ich kupnem, to zdaje się jest ostatni moment. A jeśli chcecie poczytać o wyprzedaży, to odsyłamy do artykułu ze stycznia >> w którym m.in. piszemy o niższej cenie wybranych znaczków. Warto też brać pod uwagę fakt, że przy zamówieniach powyżej 41 znaczków, przesyłka realizowana jest na nasz koszt.



6.03.2025

Za sprawą kolejnej znaczkowej premiery przeniesiemy się na chwilę nad zachodnią część polskiego wybrzeża. Ujście rzeki Regi w Mrzeżynie i tutejszy port morski polecamy Waszej uwadze podczas turystycznych wypadów. 

Podstawowe dane na temat tego miejsca znajdziecie w poniższym opisie. Jeśli zaś chcecie zdobyć znaczek, musicie pamiętać, że czeka on na Was w  pobliskim Trzebiatowie. Jest to więc świetna okazja, aby zwiedzić także to miasto. 

Pokazany powyżej znaczek już czeka na pierwszych turystów, ale pamiętajcie, że Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie jest czynne od środy do niedzieli, więc warto mieć ten fakt na uwadze, planując zwiedzanie. Mamy nadzieję, że nowe znaczkowe miejsce przypadnie wszystkim do gustu i będziecie je chętnie odwiedzać, zwłaszcza podczas wakacyjnych wypraw znaczkowym szlakiem.

PORT MORSKI MRZEŻYNO - UJŚCIE RZEKI REGI No. 1332

Port morski w Mrzeżynie to ważne miejsce na mapie Pomorza Zachodniego. Jego historia sięga XV wieku, kiedy to w 1457 roku mieszkańcy Trzebiatowa, wspólnie z zakonnikami z pobliskiego klasztoru w Białobokach, zmienili bieg rzeki Regi. Dzięki temu ominęła ona jezioro Resko Przymorskie, a w nowym ujściu rzeki powstał port. Był on istotny dla handlu i rybołówstwa, co miało duży wpływ na rozwój okolicznych miejscowości. Obecnie port w Mrzeżynie pełni różne funkcje. Znajduje się tu marina, która może pomieścić 40 jachtów, oraz niewielka baza rybacka. Jest tu też basen remontowy, w którym można naprawiać i konserwować jednostki pływające.Spacerując po porcie, można zobaczyć kolorowe kutry rybackie i poczuć wyjątkową atmosferę nadmorskiej miejscowości. Port w Mrzeżynie łączy historię z nowoczesnością. Nadal pełni funkcję miejsca handlu i połowów, ale rozwija się również jako ośrodek turystyczny i żeglarski.



5.03.2025

Znaczkowe premiery w połowie tygodnia już chyba na dobre zagościły w naszym życiu, dlatego korzystając z okazji, że dzisiaj środa, przedstawiamy kolejne miejsce, które właśnie doczekało się własnego znaczka turystycznego.  

Postać Witolda Pileckiego zapewne znacie, a jeśli nie, to właśnie macie możliwość, aby nadrobić zaległości. Pójdźmy jednak krok dalej i poznajmy innych członków rodziny Pileckich. Z pewnością pomoże w tym prezentowany dziś znaczek i Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, do którego odwiedzania szczególnie zachęcamy.

Krótką charakterystykę muzeum znajdziecie w poniższym opisie, a klikając poniższy odnośnik, traficie na stronę poświęconą ww. znaczkowi, gdzie dodatkowo znajdziecie linki do stron muzeum. Znaczek już dotarł do miejsca przeznaczenia i od dzisiaj czekać będzie na pierwszych turystów. Także raz jeszcze zapraszamy do zwiedzania i jak zwykle czekamy na Wasze relacje z wycieczki.

MUZEUM – DOM RODZINY PILECKICH W OSTROWI MAZOWIECKIEJ No. 1331

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Witoldowi Pileckiemu. Dlaczego to właśnie Ostrów Mazowiecka stała się miejscem upamiętnienia jednego z sześciu największych bohaterów II wojny światowej? Najważniejsze miejsca związane z młodością Pileckiego są obecnie poza granicami państwa polskiego (Rosja, Białoruś, Litwa), dlatego to właśnie dom jego teściów, jest idealny do pokazania losów Witolda i jego żony Marii – rodowitej Ostrowianki. Trudna historia tej rodziny została przedstawiona w ujęciu bardziej osobistym, niemal prywatnym. Muzealna wystawa jest portretem podwójnym. W dolnych salach widzowie mogą poznać losy Witolda, a jego żona gra rolę niemal drugoplanową. W historycznym domu rodzinnym Marii akcenty rozłożone są odwrotnie. Na wystawie zaprezentowano cenne pamiątki znajdujące się w zbiorach Muzeum, także te powierzone nam przez członków rodziny. Uzupełnienie wystawy stanowią eksponaty przekazane przez mieszkańców miasta. Dzieje Ostrowi Mazowieckiej oraz pobliskiego Komorowa są niezwykle istotnym kontekstem ekspozycji. Integralną częścią wystawy jest muzealny ogród, który został zaprojektowany na wzór dawnego ogrodu państwa Ostrowskich – rodziców Marii.



1 2 3 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 >>