Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1352
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1352!
<< 1 5 6 7 8 9 10 15 >>

10.02.2019

768Za kilka miesięcy w Tłokini Kościelnej pod Kaliszem odbędzie się spotkanie kolekcjonerów. 20 lutego natomiast w Kaliszu będzie miała miejsce akcja społeczna, w ramach której odbędzie się pogadanka o magii zbierania. O akcji tej pisaliśmy jakiś czas temu i dziś przy okazji premiery nowego znaczka raz jeszcze przypominamy.

A znaczek, który widzicie jest takim zaproszeniem do udziału w akcji Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka. Jego uroczysta premiera będzie miała miejsce właśnie podczas spotkania 20 lutego w Klubie Komoda mieszczącym się przy ulicy Niecałej 6A i wtedy też znaczek dostępny będzie w sprzedaży. Zapraszamy.

NARODOWE SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA W KALISZU  No. 768

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu to historyczna kolegiata. Pierwszy kościół powstał tutaj jeszcze w XIII wieku. Dzięki fundacji arcybiskupa Bogorii Skotnickiego w 1353 roku rozpoczęła się przebudowa starego kościoła. Gotycki kościół przetrwał do 1783 roku kiedy to częściowo zawaliły się fragmenty świątyni. Zniszczona część kolegiaty została odbudowana w roku 1792 roku. Kult św. Józefa związany jest z kaliskim kościołem od 1670 roku. Wtedy to za przyczyną św. Józefa, miał zostać uzdrowiony chłop pochodzący z miejscowości Szulec. W dowód wdzięczności za uzdrowienie ufundował on obraz Świętej Rodziny, umieszczając go w kolegiacie. Kult św. Józefa rozwinął się w XVII i XVIII wieku, a jego wzmocnienie miało miejsce po II wojnie światowej za sprawą cudownego ocalenia księży – więźniów obozu w Dachau oraz po późniejszej wizycie w kaliskim sanktuarium papieża Jana Pawła II w 1997 roku. W sanktuarium przez stulecia zgromadzono wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. Jednym z nich jest malowany na płótnie obraz Świętej Rodziny, zwany obrazem św. Józefa Kaliskiego. Godnymi uwagi są tutejsze ołtarze, zabytkowe stalle oraz wiele zabytkowych relikwiarzy i relikwii. Sanktuarium co roku odwiedza ponad 200 tys. pielgrzymów, którzy przybywają tu z terenu całego kraju.



8.02.2019

Ostatnio publikowaliśmy komunikat w sprawie spotkania kolekcjonerów na Słowacji, a tymczasem przyszła do nas informacja odnośnie zbliżającego się spotkania kolekcjonerów w Czechach.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w tym spotkaniu zachęcamy do lektury poniższego komunikatu i odpowiednio szybkiej reakcji, bo termin zgłoszeń tuż, tuż. 

Informujemy przy okazji, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy musicie już załatwiać we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się z zapytaniem do organizatora - dane poniżej. Zachęcamy do dalszej lektury.


Więcej informacji

1.02.2019

PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2018 ROKU

podsumowanie2015Minął styczeń, tak więc pora pomyśleć nad tym jaki znaczek turystyczny spośród wydanych w ubiegłym roku był tym najładniejszym. 

Dziś zatem ogłaszamy zasady głosowania, podajemy wszelkie terminy, które warto poznać przed oddaniem głosu.

Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 5 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich ZT, które ukazały się w minionym roku.

Podobnie jak w roku ubiegłym, także teraz osoby oddające głos na wybrane znaczki, swoje głosy będą przesyłały za pośrednictwem wiadomości e-mail. Sposób ten sprawdził się, więc i tym razem nie powinno być z tym problemów.


Więcej informacji

31.01.2019

764W ostatnim dniu tego miesiąca mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. 

Tym razem znaczek turystyczny kolejny raz pozwoli wrócić do Nysy, gdzie jak się okazuje atrakcji turystycznych, w tym architektonicznych jest całe mnóstwo i na pewno wszystkiego nie da się zobaczyć podczas jednego zwiedzania miasta.

Na znaczku przedstawiona jest fontanna, którą jeśli zwiedzaliście kościół św. Ap. Piotra i Pawła w Nysie, to na pewno mieliście okazję zobaczyć. O fontannie przeczytacie poniżej, a znaczek do zdobycia od dzisiaj w Informacji Turystycznej mieszczącej się w Bastionie św. Jadwigi. Zapraszamy.

FONTANNA TRYTONA W NYSIE  No. 764

Położona u zbiegu ulic Brackiej i Celnej fontanna Trytona w Nysie zbudowana została w latach 1700-1701. Powstała na wzór rzymskiej fontanny Del Tritone autorstwa Giovanni Lorenza Berniniego. Barokowa fontanna wybudowana została z marmuru sławniowickiego, a składa się z małej oraz dużej sadzawki, pośrodku której znajdują się cztery delfiny zwrócone w cztery strony świata i podtrzymujące ogonami muszlę. Na niej znajduje się postać klęczącego i grającego na muszli Trytona. Tuż obok delfinów znajduje się tarcza z herbem Nysy oraz datą powstania fontanny i wyrytą inskrypcją S.P.Q.N. – "Senatus Populusque Nissiensis" nawiązującą do inskrypcji umieszczanych na wielu budowlach starożytnego Rzymu. Dziś fontanna Trytona w Nysie jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta i pozostałością przedwojennej zabudowy, którą warto zobaczyć.



29.01.2019

Coraz częściej otrzymujemy od Was zapytania w sprawie konkretnych spotkań kolekcjonerów, dlatego dzisiaj publikujemy krótkie tłumaczenie wiadomości jaką otrzymaliśmy od organizatora zbliżającego się Spotkania Kolekcjonerów na Słowacji.

Do wiadomości dołączamy w oryginale zestaw wszystkich plików, wśród których znajdziecie oryginalny program spotkania, formularz zgłoszeniowy i ulotki z opisanymi atrakcjami poszczególnych miejsc. Załączone pliki wymagają tłumaczenia, ale jesteśmy przekonani, że zainteresowani kolekcjonerzy dadzą sobie z tym radę. 

Informujemy jednak, że Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce nie jest organizatorem spotkania i nie pośredniczy w załatwianiu formalności. Tego typu sprawy musicie już załatwiać we własnym zakresie. W razie pytań i niejasności należy zwracać się z zapytaniem do organizatora - dane w załączonych plikach.


Więcej informacji

KALENDARZ DREWNIANY

Na początku stycznia przedstawiliśmy propozycję zrobienia naszego znaczkowego mini kalendarza, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zaryzykowaliśmy zatem i wykonaliśmy 80 kalendarzy. Mimo, że rozmiarami przypominają one kalendarze, jakie mieliśmy w ofercie w latach poprzednich, to tym razem nasz produkt jest zgoła inny. 

Kalendarze wykonane są z drewna i papieru przez co doskonale wpisują się w linię pozostałych produktów, ale głównych produktów naszej działalności, jakimi są znaczki turystyczne.

Nasz kalendarz z założenia ma być produktem wielosezonowym, a przez to bardziej ekologicznym. Zrezygnowaliśmy z formy całkowicie papierowej na rzecz czegoś innego, co w dodatku w pewien sposób każdy według własnego uznania będzie mógł co roku modyfikować.

Kalendarz bowiem, na swojej drewnianej części, posiada wypaloną grafikę, która w górnym lewym narożniku składa się z logotypu firmy Znaczki Turystyczne, a w pozostałej części posiada grafiki losowo wybranych znaczków. Dolną część kalendarza zajmuje adres strony internetowej, a tuż nad nim znajduje się papierowe kalendarium trójdzielne, które w górnej części posiada widok danego miesiąca. Dolną część kalendarium zajmuje  pole z widokiem poprzedniego oraz przyszłego miesiąca. 


Więcej informacji

16.01.2019

ZODokładnie 3 miesiące temu pojawił się ostatni znaczek okolicznościowy, więc najwyższy czas, by także tutaj pokazać jakąś nowość. Tak się jednak składa, że właśnie otrzymaliśmy komplet materiałów z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i czym prędzej przekazujemy Wam wiadomość o pierwszym w tym roku znaczku okolicznościowym upamiętniającym śląską drogę do niepodległości. 

Znaczek, który właśnie prezentujemy, możecie zdobyć zwiedzając Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i jest on już dostępny dla turystów. Gorąco polecamy zwiedzanie muzeum, nawet jeśli już kiedyś w nim byliście. Pamiętajcie, że ekspozycje zmieniają się, a każde muzeum, nawet po kilku miesiącach, jest w stanie czymś nowym nas zaskoczyć. Wierzymy, że podobnych doznań doświadczycie w tym przypadku i z niecierpliwością oczekujemy Waszych relacji ze zwiedzania, które dla wielu turystów będą pretekstem do wizyty w tym miejscu.

ZO - ŚLĄSK - DROGA DO NIEPODLEGŁEJ - 100-LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH 

W 2019 roku przypada 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Jest to rok szczególny jednak nie tylko dla województwa śląskiego. Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich, zaś Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił ten rok Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. W ten sposób wyrażamy „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Obchody Roku Powstań Śląskich przybliżą społeczeństwu nie tylko naszego regionu, ale całej Polsce prawdę o dzielnym ludzie śląskim, który pomimo wielowiekowej niewoli i rozłąki z Polską nie uległ pruskiej germanizacji, ale zachował swoją wiarę, kulturę, tradycję i przywiązanie do polskości. I Powstanie Śląskie, historycznie było wprawdzie przegranym, jednak było też pierwszym zrywem rozpoczynającym drogę Śląska do odradzającego się państwa polskiego.



15.01.2019

Rozpoczynamy nowy rok, a w związku z tym także nowe spotkania kolekcjonerów. Tym razem sezon spotkaniowy otworzy Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów, które odbędzie się 30.03.2019 r. w Zakopanem.

Spotykamy się w miejscu, gdzie będzie możliwość przyjazdu na więcej niż jeden dzień, w Ośrodku Wypoczynkowym Kabel przy al. Przewodników Tatrzańskich 1 (droga do Kuźnic). Ewentualne noclegi prosimy zamawiać indywidualnie. www.kabel-zakopane.pl O szczegółach spotkania będziemy informować w kolejnych newsach.

A jeśli chodzi o nasze tradycyjne spotkanie to odbędzie się ono w godzinach popołudniowych. Do południa natomiast planowany jest "plener", jednak ze względów organizacyjnych musimy wiedzieć ile osób byłoby chętnych na przyjazd. Dlatego też prosimy o zgłaszanie udziału najpóźniej do 15 lutego pisząc na adres: spotkanie@znaczki-turystyczne.pl  Wszelkie pytania prosimy kierować pod powyższym adresem lub nr tel. 602-469-629



14.01.2019

761Pora na pierwszą tegoroczną premierę znaczkową. Dziś co prawda wirtualnie, ale zapraszamy Was do Parku Kolejowego w Ogrodzieńcu. 

Opis parku i oferowanych w tym miejscu atrakcji znajdziecie poniżej. My natomiast chcielibyśmy poinformować, że jest to obiekt czynny sezonowo, w związku z czym znaczek, który właśnie widzicie w sprzedaży dostępny będzie dopiero po rozpoczęciu sezonu czyli od 26.04.2019 roku.

Jednak już dzisiaj warto zapisać sobie tę datę w kalendarzu, a Ogrodzieniec zaplanować jako miejsce godne odwiedzenia. A gdy już to zrobicie i staniecie się posiadaczami znaczka oraz przejedziecie jedną z kolejek, nie zapomnijcie się tym pochwalić.

PARK KOLEJOWY W OGRODZIEŃCU  No. 761

Kolejowy Park Rozrywki w Ogrodzieńcu jest jednym z niewielu miejsc gdzie można zobaczyć i przejechać się składem ciągniętym przez kolekcjonerskie lokomotywy odwzorowane w skali. Lokomotywy zostały sprowadzone z USA i Nowej Zelandii, a szyny odlane w Szwajcarii. Na powierzchni dwóch hektarów znajdują się tunele, wiadukty i mosty, po których jeżdżą pociągi w skali 1:8, 1:12. Przejazd tą miniaturową koleją przeznaczony jest zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Park w Ogrodzieńcu to nie tylko miejsce dla miłośników kolei. Można tutaj skorzystać również z innych atrakcji jak: rollercoaster, euro bungee, kino sferyczne, auto skuternia, gokarty, duży basen z łódkami, plac zabaw, kolorowa grająca i świecąca karuzela podestowa, bajkowa kolejka parkowa czy nieśmiertelne dmuchańce. Cały teren jest zielony i zadrzewiony. W oczkach wodnych pływają ryby, a ławki i zestawy ogrodowe dają możliwość odpoczynku. Parking i wstęp na teren parku są bezpłatne.



12.01.2019

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Nadszedł kolejny weekend, a to jak wiecie dobry czas, by opublikować coś obszerniejszego do poczytania. Jest to kolejna część felietonu Bobika, który od pewnego czasu opisuje część swoich znaczkowych wypraw. Tym razem jednak  artykuł ma nieco inną niż zwykle formę, ale o tym przekonacie się wkrótce.

Zapraszamy zatem do lektury, bowiem materiał ten to nie tylko opowieść, ale i swego rodzaju przewodnik, w którym autor wskazuje miejsca, które jego czymś zauroczyły. Być może i dla Was będzie to inspiracja do kolejnych wycieczek, poznawania nowych miejsc i oczywiście sposób na zdobycie kolejnych znaczków.

Z pamiętnika Bobika - cz. 8 >>



8.01.2019

Od kilku lat na przełomie listopada i grudnia wydawaliśmy nasz mini kalendarz, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z roku na rok przybywało nam zadań i z czasem zaczęło brakować czasu na odpowiednie zaprojektowanie kalendarza, sprawdzenie plików i wysłanie wszystkiego do drukarni, a co gorsze koszty tych kalendarzy również wzrosły. Coraz częściej zaczęły się pojawiać pytania czy nie można jakoś spersonalizować kalendarzy, by np. zawrzeć w nich terminy naszych spotkań kolekcjonerskich lub innych wydarzeń związanych z naszym hobby.

Zaczęliśmy myśleć o czymś indywidualnym i pomysłów było sporo, ale jak to zwykle bywa nie wszystkie okazały się możliwe do realizacji. Prawdę mówiąc żaden nie mógł być w 100% zrealizowany przez nas, ani przez innego dostawcę, a cena jaką udawało się wynegocjować zwalała z nóg.

Na szczęście jakieś doświadczenie już mamy, dlatego postanowiliśmy kalendarze wykonać częściowo we własnym zakresie i w ten oto sposób powstał pomysł na mini kalendarz wykonany z drewna. Oczywiście drewno stanowi w tym kalendarzu ok. 60%, a zaraz po nim materiałem tworzącym gadżet jest papier, z którego wykonaliśmy kalendarium.


Więcej informacji

5.01.2019

Co prawda rok 2018 jest już tylko wspomnieniem, ale będziemy jeszcze do niego wracali wielokrotnie za sprawą choćby różnego typu wydarzeń, których byliśmy świadkami.

Pod koniec grudnia mieliśmy okazję gościć na tradycyjnym opłatkowym spotkaniu w Komornikach i można powiedzieć, że spośród oficjalnych spotkań, było to ostatnie wydarzenie w minionym roku.

Dziś publikujemy krótką relację z tego spotkania, którą otrzymaliśmy właśnie z Komornik. Przekazowi słownemu towarzyszy niewielka galeria zdjęć, które na pewno całości dodadzą pewnego kolorytu i świątecznej atmosfery. Zapraszamy do lektury.

Więcej informacji >>



31.12.2018

753Znaczek, który właśnie widzicie jest ostatnim, jaki udało się przygotować w tym roku. Piszemy o tym z całą stanowczością i powagą, aby przekonać tych z Was, którzy wietrzą jeszcze jakieś ostatnie uderzenie z naszej strony.  

Na tym kończymy rok i odkrywamy przed Wami kolejne "zapomniane" miejsce z zamkiem, o którym pewnie nie każdy wiedział. Niestety podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj na sam znaczek trzeba będzie chwię poczekać, ale wierzymy, że znaczkomaniacy to ludzie cierpliwi.

A tymczasem zachęcamy, by pochylić się nad mapą, przejrzeć przewodniki i wyszukać pobliskie atrakcje turystyczne. Jesteśmy przekonani, że czas spędzony na wyczekiwaniu znaczka zaowocuje mnóstwem pomysłów na kolejne wycieczki znaczkowym i nie tylko szlakiem.

RUINY ZAMKU W URAZIE  No. 753

Pierwsze wzmianki nt. Urazu pochodzą z początku XIII wieku i dotyczą grodu kasztelańskiego. Istnienie miasta i zamku potwierdzono w 1312 roku w akcie dziedzicznym. Daty powstania zamku, ani pierwszego fundatora nie dało się jednoznacznie określić, a wśród historyków występują na ten temat poważne rozbieżności. Zamek usytuowano w zakolu Odry i otoczono wałem ziemnym. Budynek tworzyła mieszkalna wieża wpisana w zachodni narożnik murów obronnych. Rozbudowę zamku w Urazie przypisuje się Christophowi von Skopp, który podwyższył warownię o kolejne piętra i nowe umocnienia. W roku 1630 r. w zamku przy trakcie od północy dobudowano dwie wieloboczne wieże zwieńczone hełmami, wprowadzono murowane podziały wnętrz, a całej budowli nadano formę barokową, Zamek w Urazie wielokrotnie przechodził z rąk do rąk po 1810 roku rozebrano część murów obronnych i most zwodzony, a fosy zasypano. Budowlę przebudowano w drugiej połowie XIX wieku likwidując elementy pierwotnego wystroju. Zaniedbany gmach podupadał i ostatecznie uległ zniszczeniu podpalony w 1945 roku przez żołnierzy radzieckich. W 1956 roku zabezpieczono budowlę jednak nie zatrzymało to postępującej degradacji. Obecnie zamek jest własnością prywatną i przechodzi powolną rewitalizację.



30.12.2018

762Mimo trwającego świąteczno - noworocznego rozluźnienia znaczkowa centrala działa na pełnych obrotach i dziś właśnie przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę.  

Tym razem na znaczku znajduje się zamek, który zapewne nie raz widzieliście z daleka będąc w Bolkowie. Jest to więc kolejna okazja, by tym razem obiekt zobaczyć z bliska, a do tego poznać niezwykłą historię tego miejsca.

I tyle tytułem wstępu, a teraz bardziej poważne informacje, bowiem nie zawsze wszystko jest różowe. Czasem to co sobie zaplanujemy legnie w gruzach, czasem coś nie zostanie dokładnie uzgodnione, ktoś zachoruje, ktoś wyjedzie, nawali poczta lub przytrafi się tysiąc innych nieprzewidzianych okoliczności, które sprawiają, że znaczek nie od razu może być dostępny. I tak jest w tym przypadku dlatego....

...informujemy, że widoczny powyżej znaczek nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, a o terminie jego wprowadzenia i miejscu sprzedaży poinformujemy Was niebawem.

A tymczasem zapoznajcie się z opisem miejsca, które przedstawiono na znaczku. Zachęcamy, by troszkę poszperać w sieci, a znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji, których ograniczeni wielkością opisu nie mogliśmy tu opublikować. 

ZAMEK ŚWINY  No. 762

Pierwotny gród obronny w Świnach usytuowano na najwyższym skalnym punkcie przy drodze z Jawora przez Kamienną Górę do Czech. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą z roku 1108. W w latach 70. XIII wieku majątek przekazano rycerskiemu rodowi Świnków, który zasiedlał go aż do XVIII wieku. Drewniane umocnienia w połowie XIV wieku zmodernizowano budując potężną, kamienną wieżę. W kolejnych latach dokonano kolejnych przebudów, przy czym największa miała miejsce w XVII wieku. Zamek otoczono obwarowaniami przystosowanymi do użycia broni palnej oraz ufortyfikowano podzamcze. Na początku XVIII wieku obiekt trafia w ręce nowego właściciela i jest to początek końca dawnej warowni, która przez kolejne dwa stulecia niszczeje. Na początku XX wieku kolejni właściciele podejmują próbę renowacji zamku. Zabiegi te przerywa wybuch II wojny światowej, w czasie której zamek zostaje sprzedany. Po wojnie kolejny raz trafia w prywatne ręce. Obecnie na zamku prowadzone są stopniowe prace zmierzające do jego odbudowy. Obiekt jest jednak udostępniony zwiedzającym.



28.12.2018

763Tuż przed weekendem mamy dla Was jeszcze jedną ciekawostkę w postaci nowego znaczka turystycznego. Tym razem po długim czasie wracamy do Ząbkowic Śląskich, by pokazać Wam jeszcze jedno niezwykle ciekawe miejsce, którym jest budynek mieszczący Izbę Pamiątek Regionalnych.

Jakie zbiory i inne atrakcje znajdują się w tym miejscu przeczytacie w poniższym opisie. My natomiast zachęcamy wszystkich zainteresowanych, by poszperali w sieci i znaleźli informacje o związku Ząbkowic Śląskich z legendarną postacią Frankensteina. Na pewno Was to zainteresuje i zmotywuje do zwiedzania prezentowanego na znaczku miejsca.

Sam znaczek jest już dostępny w sprzedaży, także jeśli tylko jesteście w okolicach, to śmiało możecie odwiedzić dom rycerza Kauffunga. A po wizycie koniecznie się tym pochwalcie - jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń.

IZBA PAMIĄTEK REGIONALNYCH W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH  No. 763

Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich mieści się w zabytkowym domu rycerza Kauffunga, który jest najstarszym zachowanym budynkiem mieszkalnym w mieście. Pierwsze wzmianki o tym budynku pochodzą z początku XVI wieku, kiedy to został ofiarowany kaplicy, która powstała przy miejscowym kościele. Wiadomo, że obiekt ten był kolejno własnością kilku znanych osób. Ostatecznie trafił w ręce sióstr Boromeuszek, a następnie miejscowej parafii. Po II wojnie światowej, w latach 60. starania o uratowanie zabytku podjął Józef Glabiszewski, stąd przez długie lata budynek ten był zwany Glabiszówką. W 1972 roku otwarto tutaj Izbę Pamiątek Regionalnych, w której dzisiaj w 18 salach wystawowych prezentowane są m.in. zbiory archeologiczne, broń, starodruki, dawny sprzęt gospodarstwa domowego, liczne ręcznie malowane meble, a także pamiątki bractwa kurkowego czy wewnętrzna studnia o głębokości 20 m. Od 2001 roku w budynku mieści się Laboratorium dra Frankensteina, a od 2014 roku sala grabarzy, ukazująca proces ośmiu grabarzy odpowiedzialnych za wybuch miejscowej epidemii i będących prawdopodobnie inspiracją dzięki której powstała literacka postać Frankensteina.



27.12.2018

760Wracamy z premierą po świętach, bo chyba nie myśleliście, że to już koniec znaczków na ten rok.

Tym razem północno - wschodnia Polska i miejsce, o którym na pewno wielu z Was nie miało pojęcia. Na szczęście dzięki temu znaczkowi będziecie mogli poznać nie tylko obiekt, ale i związaną z nim historię i ludzi.

Poznawanie tego miejsca najlepiej zacząć od poniższego opisu, a dalej przejść do podstrony znaczka, na której umieściliśmy dane miejsca sprzedaży i kilka przydatnych linków. Znaczek, który właśnie widzicie jest już dostępny w sprzedaży, także jeśli będziecie w najbliższym czasie w Dowspudzie to zapraszamy. 

KORDEGARDA PAŁACU PACA W DOWSPUDZIE  No. 760

Zabytkowa kordegarda w Dowspudzie jest jednym z obiektów słynnej XIX-wiecznej rezydencji pałacowo-parkowej generała Ludwika Michała hrabiego Paca w Dowspudzie nad rzeką Rospudą. Dowspudzkiemu pałacowi hrabiego przypisuje się niekiedy przysłowie ”Wart Pac pałaca, a pałac Paca”, gdyż rzeczywiście był perłą architektoniczną. Jako jeden z pierwszych na ziemiach polskich został (wraz z kordegardą) w latach 1820-1827 zbudowany w stylu neogotyku angielskiego wg projektów włoskich architektów, nawiązując do ówczesnych rezydencji rodowych angielskich lordów. Do naszych czasów ze wspaniałego założenia pozostało niewiele, w całości - jedynie kordegarda, w której po generalnym remoncie, od 2015 roku funkcjonuje Centrum Obsługi Turysty KORDEGARDA. Jej zabytkowe wnętrza są miejscem wydarzeń kulturalnych, spotkań i imprez okolicznościowych. Są tu również stylowo wyposażone pokoje gościnne, a w części recepcyjnej można zobaczyć makietę pałacu z okresu jego świetności. Kordegarda stoi na przedniej straży zabytkowej alei lipowej prowadzącej do pozostałości pałacu i starego parku. W jej sąsiedztwie znajduje się pomnik generała Paca – patrona tutejszej szkoły.



25.12.2018

Została nam w tym roku jeszcze jedna ważna publikacja i właśnie dzisiaj postanowiliśmy ją upublicznić. 

Większość z nas siedzi teraz w rodzinnym gronie, jedni z nudów przekładają swoją kolekcję znaczków, inni już planują przyszłoroczne wypady  i to jest właśnie najlepszy czas, żeby pokazać kolejne znaczki kolekcjonera i tym samym dać Wam możliwość byście w spokoju mogli poczytać o kolejnych niezwykłych osobach, które tworzyły naszą historię. 

Mamy nadzieję, że znaczki kolejny raz wyszły świetnie i przypadną Wam do gustu. Pamiętajcie jednak, że są one jedynie dodatkiem do gry kolekcjonerskiej, której głównym celem jest poznawanie piękna otaczającego nas świata, poznawanie jego historii i kultury, zwiedzanie znaczkowych miejsc i na końcu zabawa. 

Wierzymy mocno, że gdzieś tam na końcu tej ogólnej gonitwy są prastare zasady gry kolekcjonerskiej i znaczkowej idei, w których nie jest najważniejsza pozycja na liście zdobywców, a zabawa, nauka oraz pasja. Przypomnijcie sobie czasem o tym mając na uwadze fakt, iż znaczki zbieracie tylko dla siebie.

A jeśli będziecie wytrwali (niekoniecznie sprytni), to kiedyś i prezentowane powyżej znaczki zdobędziecie. Gwarantujemy Wam, że będą "smakowały" zdecydowanie lepiej niż te zdobyte w "inny" sposób. I tego doświadczenia szczerze Wam życzymy.



20.12.2018

NZT 2019Grudniową tradycją stało się wydawanie Noworocznych Znaczków Turystycznych, które początkowo pełniły rolę "kartki świątecznej" zastępującej tradycyjną formę życzeń wysyłanych w tym czasie na święta. Z czasem znaczki te stały się urozmaiceniem i swego rodzaju białym krukiem niemal każdej kolekcji. 

Wraz ze zmianą znaczenia Noworocznych Znaczków Turystycznych zmieniła się również ich funkcja. NZT mają więc za zadanie wskazywać ważne wydarzenia i postaci i przez to edukować społeczeństwo. Wyznacznikiem tego jaki motyw w danym roku znajdzie się na NZT jest rozporządzenie Sejmu RP. W nadchodzącym roku oprócz tak znamienitych postaci jak Gustaw Herling-Grudziński i Anna Walentynowicz oraz ważnych wydarzeń jak Unia Lubelska i Powstania Śląskie, patronem roku został Stanisław Moniuszko.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Tym razem Noworoczny Znaczek Turystyczny upamiętnia postać Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, dyrygenta oraz dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Uważany jest za ojca polskiej opery narodowej. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. Łączył polski folklor z elementami opery stosując przy tym grę chórów i tańców narodowych. Pisał również muzykę religijną chcąc podnieść poziom muzyki i śpiewu kościelnego. Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki, aby przybliżyć życie i twórczość wybitnego kompozytora w roku jego 200. rocznicy urodzin, a także zwrócić uwagę Polaków na postawy patriotyczne oraz potrzebę tworzenia sztuki inspirowanej polską kulturą.



19.12.2018

752Wczoraj na znaczku pojawił się dworek z Wielkopolski, a dzisiaj kolej na pałac w woj. dolnośląskim. Tym razem chcielibyśmy Was zaprosić do miejscowości Bagno nieopodal Obornik Śląskich. Znajdziecie tam piękny pałac z zabytkowym parkiem i kilka innych równie ciekawych obiektów.

Wizyty w tym miejscu szczególnie w miesiącach letnich pozwolą Wam poznać piękno tego miejsca, ale tak naprawdę o każdej porze roku miejsce to może zachwycić. 

Przed wizytą, warto przeczytać poniższy opis obiektu bo znajdują się w nim istotne informacje nt. zwiedzania, a wszelkie kontakty do zarządcy obiektu znajdziecie na stronie internetowej, do której link umieściliśmy na podstronie znaczka. 

Prezentowany krążek w sprzedaży pojawi się tuż po świętach czyli od 27 grudnia. Zapraszamy.

ZESPÓŁ PAŁACOWY W BAGNIE  No. 752

Barokowy pałac w Bagnie koło Obornik Śląskich powstał na początku XVIII wieku. Najstarsza część gmachu została wybudowana na zlecenie hrabiego Heinricha Leopolda Seher-Thos. Budowla wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu w 1905 roku stała się własnością Georga Kisslinga, który dokonał modernizacji i rozbudowy pałacu. Powstała wówczas jego druga część w stylu neobarokowym zwana Nowym Pałacem. Po śmierci Kisslinga majątkiem zarządzał jego syn, który w 1927 roku sprzedał Bagno Śląskiemu Towarzystwu Kredytowo – Ziemskiemu. W 1930 roku majątek przeszedł w ręce Zgromadzenia Salwatorianów, które urządziło w pałacu studium filozoficzno-teologiczne. W czasie II wojny światowej salwatorianie opuścili budynek, w którym ulokowano obóz dla wysiedleńców. Po wojnie obiekt przejęli salwatorianie prowincji polskiej tworząc w nim w 1953 roku istniejące do dzisiaj Wyższe Seminarium Duchowne oraz klasztor. W skład zespołu pałacowo – parkowego w Bagnie wchodzi zarówno pałac jak i otaczający go park krajobrazowy o powierzchni 5 hektarów, z licznymi egzemplarzami wiekowych drzew. W parku zachował się również drewniany kościół, grota i tzw. altana filozofów. Obiekt udostępniono do zwiedzania w dni świąteczne w godz. 13-17, lub w innym terminie po wcześniejszym zgłoszeniu.



18.12.2018

758Pozostajemy w Wielkopolsce i tym razem przenosimy się do Gminy Opalenica. To właśnie tutaj w niewielkiej miejscowości Rudniki znajduje się interesujący dworek, do oglądania którego wszystkich Was, za pośrednictwem prezentowanego znaczka zapraszamy. Dziś mieści się tu szkoła, ale zwiedzając okolice to miejsce również powinniście odwiedzić.

O dworku przeczytacie w poniższym opisie, a tymczasem informujemy, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Szczegółowe punkty sprzedaży znajdziecie na podstronie znaczka, pamiętajcie jednak, że szczególnie teraz w okresie świąteczno-noworocznym lepiej upewnić się wcześniej czy dany punkt jest czynny. 

DWÓR W RUDNIKACH  No. 758

Budynek dworu w Rudnikach pochodzący z XIX-wieku został przebudowany w 1925 roku przez ówczesnych właścicieli- Ruczyńskich. Miał on nawiązywać do najlepszych polskich tradycji. Nowi właściciele rudnickiego majątku chcieli nadać mu prawdziwie polskiego charakteru. Dlatego też nawiązali do bardzo popularnego przed I wojną światową kostiumu narodowego w jego nieco bardziej stonowanej, klasycystycznej wersji. W środkowej części elewacji frontowej zaprojektowano okazały portyk, wraz z szerokimi schodami prowadzącymi na poziom wysoko posadowionego parteru. Portyk wsparty jest na czterech kolumnach o gładkich trzonach i jońskich kapitelach, a zwieńczony trójkątnym naczółkiem z półkolistym oknem w środkowym polu. Budowlę otacza okazały park ze starymi gatunkami drzew. Obecnie, od lat siedemdziesiątych XX wieku w dworze swą siedzibę ma Szkoła Podstawowa im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Rudnikach.



14.12.2018

759W 2016 roku powstał w Rawiczu pierwszy znaczek turystyczny zachęcający do zwiedzania miejscowego muzeum. Z przyczyn technicznych - remont obiektu, przez pewien czas muzeum nie można było zwiedzać, a sądząc po komentarzach turystów, bardzo im tego brakowało. W międzyczasie powstał kolejny znaczek w Rawiczu, a dziś do kompletu dołącza trzeci - tym razem przedstawiający niezwykle ciekawy, historyczny układ urbanistyczny miasta. I jest to kolejny pretekst, by odwiedzić Rawicz i muzeum oraz pospacerować po mieście.

O układzie staromiejskim przeczytacie w poniższym opisie, ale znacznie więcej dowiecie się odwiedzając wspomniane wyżej muzeum.

Znaczek, który właśnie widzicie w sprzedaży pojawi się 15 grudnia i dostępny będzie podczas Rawickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który w dniach 15-16 grudnia będzie się odbywał na rawickim rynku w godzinach od 10:00 do 18:00. Po weekendzie znaczek dostępny będzie w godzinach urzędowania Muzeum Ziemi Rawickiej. 

STAROMIEJSKI UKŁAD URBANISTYCZNY RAWICZA  No. 759

Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza to najciekawsze i największe założenie urbanistyczne wśród nowożytnych miast wielkopolskich. Składają się na nie w zasadzie trzy układy, przy czym pierwszy ściśle związany jest z powstaniem Rawicza w 1638 roku. Powstające od podstaw miasto ufundował Adam Olbracht. Przy budowie sięgnięto po koncepcje urbanistyczne stosowane w miastach zachodniej Europy. Zastosowano nowoczesne formy planowania dążące do geometryzacji planu, odchodząc od układu średniowiecznego opierającego się na owalu. Centralny punkt tego układu nadal stanowił rynek, od którego odchodziły krzyżujące się pod kątem prostym ulice, tworzące kwartały mieszkalne. Cały układ ma zarys krzyża z rynkiem w miejscu przecięcia ramion, z dwiema ulicami wychodzącymi z każdego narożnika oraz po jednej ulicy przecinającej dłuższe ściany rynku. Drugi układ związany jest z Janem z Bnina Opalińskim – kolejnym właścicielem Rawicza. To za jego czasów powstał tzw. Nowy Rynek znajdujący się poza granicami ówczesnego miasta, które wtedy właśnie zostało obwarowane wałami ziemnymi i fosą. Kolejne zmiany urbanistyczne wprowadzono za czasów Jana Kazimierza Sapiehy i wtedy też połączono oba poprzednie układy tworząc równoleżnikową oś miasta i przesuwając linię umocnień na wschód, zachowując dotychczasowy układ szachownicowy. W tej formie Rawicz pozostał do czasów współczesnych, a w 1956 roku układ ten został wpisany do rejestru zabytków.



13.12.2018

757Kalisz wielu z Was zna znakomicie, bo w końcu miało tu miejsce spotkanie regionalne w 2017 roku, po którym obłowieni w znaczki turyści jeszcze długo wspominali atrakcje towarzyszące temu wydarzeniu.

Tymczasem w 2019 roku szykuje się kolejne turystyczne spotkanie w okolicy i dziś oto kolejny pretekst, by odwiedzić Kalisz oraz najstarszy kościół w mieście.

Znaczek, który właśnie widzicie do sprzedaży trafi jutro tj. 14 grudnia w samo południe. Wszystkich znaczkomaniaków i turystów gorąco zachęcamy do zwiedzania miasta i tej wyjątkowej świątyni. Więcej o Katedrze św. Mikołaja dowiecie się z poniższego opisu, a już wkrótce także z naklejki dołączonej do znaczka.

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA W KALISZU  No. 757

Kościół św. Mikołaja w Kaliszu został wybudowany w stylu gotyckim i ufundowany przez księcia Bolesława Pobożnego, i jego małżonkę w latach 1253 – 1257. Jest to tym samym najstarszy kościół w Kaliszu. Do godności kolegiaty zakonnej kościół św. Mikołaja wyniesiony zostaje w 1441 roku. Na przestrzeni wieków świątynia wielokrotnie była przebudowywana, a dodatkowo kilkakrotnie nękana przez pożary. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w 1869 roku, a fundusze na ten cel zgromadzono z obowiązkowych składek zarządzonych przez władze miasta. Katedra w Kaliszu jest świątynią trójnawową z kaplicą wybudowaną w stylu neogotyckim. W kaplicy tej znajdują się witraże i polichromia wykonane w latach 1909-1912 przez Włodzimierza Tetmajera. Godny uwagi jest także ołtarz Pięciu Krzyży z centralnie umieszczonym barokowym krucyfiksem. We wnętrzu kościoła zachwycają także witraże przedstawiające m.in. św. Kingę, św. Kazimierza, królewicza, św. Franciszka z Asyżu, św. Augustyna, św. Józefa oraz św. Tomasza z Akwinu. W ołtarzu głównym wzniesionym w 1662 roku znajdował się niegdyś obraz Petera Paula Rubensa pt.”Zdjęcie Chrystusa z Krzyża”, który niestety ukradziono w roku 1973. W 1992 roku kościół św. Mikołaja został podniesiony przez Jana Pawła II do rangi katedry Diecezji Kaliskiej.



11.12.2018

JarocinDziś kolejna znaczkowa premiera i miasto, które po prostu musicie poznać czyli Jarocin.

Nie ukrywamy, że rozmowy w sprawie znaczków dla jarocińskich atrakcji prowadziliśmy od dawna, ale może to właśnie dlatego dziś tak bardzo się z nich cieszymy i mamy nadzieję, że ta radość i Wam się udzieli. 

Liczymy na to, że to nie koniec, bowiem w Jarocinie jest jeszcze kilka miejsc, które mogą posiadać swój znaczek turystyczny. Póki co dajemy Wam pretekst do poznania podstawowych obiektów, z których słynie miasto, a są to:

RATUSZ W JAROCINIE  No. 754

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA W JAROCINIE  No. 755

POMNIK GLANA W JAROCINIE  No. 756

Plany na przyszłość już są, a co z tego wyjdzie czas pokaże. Póki co już teraz zapraszamy do Jarocina i tutjszego Muzeum Regionalnego, bo prezentowane powyżej znaczki już trafiły do sprzedaży. A niebawem kolejna nowość w regionie. Szczegóły wkrótce.



5.12.2018

KoninU nas cały czas praca wre i chwilowy brak nowych materiałów na stronie to tylko złudne wrażenie, zresztą mogliście się o tym przekonać choćby wczoraj.

Na moment odrywamy się od naszych zajęć, bo mamy kolejne dobre wieści, a są nimi wyczekiwane przez Was znaczki turystyczne, które tym razem dotyczą obiektów Muzeum Okręgowego w Koninie:  

ZAMEK W GOSŁAWICACH  No. 749

DWÓR POLSKI W KONINIE  No. 750

KLASYCYSTYCZNY SPICHLERZ W KONINIE  No. 751

Liczymy na to, że swój pobyt w Koninie jak na prawdziwych turystów przystało przypieczętujecie zwiedzaniem muzeum. Będzie nam miło jeśli z tego wypadu podeślecie jakąś relację na nasz profil FB, a gdy na karcie znaczka dodacie wpis będziemy przeszczęśliwi.

UWAGA ! - Z przyczyn technicznych wprowadzenie ww. znaczków do obiegu będzie możliwe dopiero po  20 grudnia br. Za utrudnienia przepraszamy.



4.12.2018

Naklejka Nowy TomyślTym razem mamy gratkę dla uczestników spotkania w Nowym Tomyślu. Wiecie zapewne, że tradycją jest iż co roku po Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT powstaje okolicznościowa naklejka wykonana z grupowej fotografii uczestników spotkania. Także w tym roku taka naklejka powstała i jeśli ktoś chciałby ją posiadać w swoim zbiorze, by wkleić do dziennika w miejscu przeznaczonym na nowotomyskie spotkanie, to może naklejkę zakupić w cenie 2 zł/szt. 

Oprócz najnowszej naklejki istnieje możliwość zaopatrzenia się w egzemplarze historyczne z minionych spotkań. Pełen wykaz tego co jeszcze posiadamy znajduje się poniżej.


Więcej informacji

24.11.2018

W sobotę, 17 listopada, członkinie Kaliskiego Klubu Znaczkomaniaka gościły, na zaproszenie Konarzewskiej Inicjatywy Sąsiedzkiej, na Warsztatach Umiejętności Rozmaitych, w miejscowości Zduny niedaleko Krotoszyna.

Spotkanie organizacji pozarządowych z Krotoszyna oraz bliższych i dalszych okolic było okazją do zaprezentowania idei znaczka turystycznego jako inspiracji do prowadzenia działań społecznych, łączących turystykę z edukacją regionalną.

Więcej informacji >>



20.11.2018

744Często podkreślacie, że wielu miejsc nigdy byście nie odwiedzili gdyby nie znaczek turystyczny, który pozwolił odkryć te niekiedy ukryte atrakcje turystyczne.

I tak też będzie z dzisiejszą premierą i miejscem, które promuje się znaczkiem turystycznym. Wytrawni turyści na pewno słyszeli o tym miejscu, ale czy wszyscy? 

Zapraszamy zatem do Szafarni gdzie niegdyś bywał Fryderyk Chopin, a teraz mieści się tu ośrodek jego imienia. To kolejne miejsce, w któym historia czeka na nas za każdym rogiem, ale żeby ją poznać to trzeba tu być. Zapraszamy zatem do Szafarni, a znaczek, który właśnie prezentujemy, w sprzedaży będzie dostępny od 27 listopada

OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI  No. 744

Ośrodek Chopinowski w Szafarni położony na ziemi dobrzyńskiej mieści się w XIX-wiecznym pałacu, zbudowanym w miejscu dawnego dworu Dziewanowskich. To tu Fryderyk Chopin spędził wakacje w 1824 i 1825 roku, poznając polski folklor i muzykę ludową, pod której wpływem zaczął komponować pierwsze mazurki. Wspomnienia z pobytu w Szafarni zawarł w humorystycznym „Kurierze Szafarskim”. Obecnie Ośrodek jest instytucją kultury mającą na celu popularyzację postaci Fryderyka Chopina i jego twórczości poprzez koncerty, konkursy oraz audycje muzyczne dla grup. Odwiedzający Szafarnię mogą w zabytkowych wnętrzach pałacu znaleźć wystawy poświęcone kompozytorowi, pospacerować po malowniczym parku otaczającym ośrodek lub napić się aromatycznej kawy żołędziowej, takiej, jaką pijał w tym miejscu Fryderyk Chopin.



19.11.2018

BydgoszczPamiętacie jak przez kilka lat łataliśmy luki numeracyjne w wykazie polskich znaczków i w końcu udało się je zapełnić ? Mieliśmy także tzw. "białe plamy" na mapie Polski, ale te też w dużej mierze udało się wyeliminować.

Nie oznacza to jednak, że można spocząć na laurach, że znaczki są już wszędzie, bo co prawda dużych "białych plam" już nie ma, ale są mniejsze i jeszcze setki miejsc, które trzeba pokazać turystom.

I właśnie dzisiaj pokazujemy niewielką część bydgoskich atrakcji turystycznych, których w mieście jest zdecydowanie więcej. Niech ta premiera będzie dla Was zaproszeniem i wstępem do zwiedzania miasta. Znaczki przedstawiają kolejno:  

SKARB BYDGOSKI  No. 745

SPICHRZE NAD BRDĄ W BYDGOSZCZY  No. 746

PRZECHODZĄCY PRZEZ RZEKĘ W BYDGOSZCZY  No. 747

EXPLOSEUM W BYDGOSZCZY  No. 748

Powstanie tych znaczków to w dużej mierze zasługa miejscowego kolekcjonera Bogusława, który wytrwale propagował znaczkową ideę i w tym miejscu dziękujemy mu za wsparcie. Podziękowania należą się także miejscowym urzędnikom, mamy nadzieję, że to nie są ostatnie ZT w Bydgoszczy. A jeśli już nie możecie się doczekać i planujecie wizytę w Bydgoszczy w najbliższym czasie to mamy dla Was kolejną dobrą wiadomość. Znaczki w sprzedaży pojawią się od 20 listopada.

Zapraszamy zatem do Bydgoszczy i koniecznie udokumentujcie swój pobyt, by później się nim pochwalić na łamach naszego profilu FB.



10.11.2018

Z PAMIĘTNIKA BOBIKA

Dokładnie rok temu - bez dwóch dni, ukazała się poprzednia część cyklu tworzonego przez Bobika. Dziś nadszedł czas na publikację kolejnego odcinka, który jednak będzie inny niż dotychczasowe, a w którym dowiecie się, jak od kuchni wyglądała organizacja minionego już Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. 

Mamy nadzieję, że tekst przeczytacie z uwagą i dowiecie się czegoś nowego, co być może w przyszłości kogoś z Was skłoni do podobnych działań. Życzymy przyjemnej lektury :-)

Z pamiętnika Bobika - cz. 7 >>



8.11.2018

Trzy miesiące temu publikowaliśmy ostatnie znaczki kolekcjonera, a że znaczków turystycznych od tego czasu znacznie przybyło to pora na kontynuację tej serii.

 

Dziś kolejna piątka władców, ujęta jak zwykle znakomicie przez naszego grafika i opisana przez równie niezawodną Martę :-), której w tym miejscu za pomoc po raz kolejny dziękujemy

A już niebawem znaczki te pojawią się w skrzynkach wszystkich tych osób, które złożyły odpowiednią ilość kuponów i pomyślnie przeszły weryfikację. Mamy nadzieję, że pochwalicie się najnowszymi zdobyczami :-)



7.11.2018

743Osoby, które miały przyjemność brać udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu o prezentowanym dzisiaj znaczku dowiedziały się prawie miesiąc temu, kiedy to rozpoczęliśmy prace nad tym krążkiem. Padło wówczas pytanie czy ktoś z obecnych wie kim była Sue Ryder i pewnie gdybyśmy dzisiaj zapytali Was o to ponownie w tłumie znaczkomaniaków podobnie jak wtedy pojawiłyby się pojedyncze dłonie w górze.

Prezentowany właśnie znaczek to pretekst do poznania Sue Ryder i bodziec, dzięki któremu kolejny raz macie szansę trafić do niezwykle ciekawej placówki muzealnej, w której dowiecie się czegoś ciekawego.

Krótką charakterystykę Sue Ryder i muzeum Jej poświęconemu znajdziecie w poniższym opisie, ale my tradycyjnie zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z przedstawioną dziś postacią, właśnie przy okazji wizyty w miejscu, które przedstawia prezentowany znaczek.

Informujemy przy tym, że najnowszy znaczek turystyczny już jest dostępny w sprzedaży w sklepiku nieopodal muzeum. Samo muzeum czynne jest tylko od poniedziałku do środy, więc i to weźcie pod uwagę planując swoje wyprawy. Już teraz gorąco Was zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Sue Ryder w Warszawie i mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tego pobytu. 

MUZEUM SUE RYDER W WARSZAWIE  No. 743

Muzeum Sue Ryder mieści się w zabytkowej, późnoklasycystycznej Rogatce Mokotowskiej, jednej z rogatek miejskich Warszawy zaprojektowanych przez słynnego architekta królewskiego, Jakuba Kubickiego. Z kilkunastu domków rogatkowych powstałych w latach 1816-25 do dziś pozostało tylko cztery: dwa przy pl. Unii Lubelskiej na Mokotowie oraz dwa przy ul. Grochowskiej na Pradze. Muzeum jest poświęcone Sue Ryder, brytyjskiej działaczce charytatywnej, założycielce fundacji działającej w wielu krajach, w tym także w Polsce. Sue Ryder była wielką miłośniczką naszego kraju. W czasie II wojny światowej służyła w brytyjskiej agencji rządowej SOE, wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Wtedy poznała polskich cichociemnych, u których podziwiała wielką odwagę i miłość ojczyzny. Po wojnie, kiedy założyła już swoją fundację, zaczęła przyjeżdżać do Polski, niosąc pomoc humanitarną i charytatywną: przywoziła transporty darów, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Muzeum jest położone w centrum Warszawy, kilkaset metrów od Belwederu i Łazienek Królewskich. W pobliżu znajdują się także: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Mauzoleum Walk i Męczeństwa, Muzeum Geologiczne, Ogród Botaniczny UW, Centrum Sztuki Współczesnej i wiele innych godnych uwagi miejsc.



6.11.2018

Cz. 6 - Znaczki Kolekcjonera - zasady przydzielania

Dzisiejszy artykuł będzie zgoła inny niż wszystkie, bo po pierwsze będzie zdecydowanie krótszy, a po drugie bardziej treściwy ze względu na stosunkowo wąski zakres tematyczny.

Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat ważny, coraz ważniejszy i nie dla wszystkich zrozumiały, co szczególnie dało się odczuć w ostatnich tygodniach.

Otóż jak zapewne wiecie zbieranie znaczków turystycznych związane jest z grą kolekcjonerską, która rządzi się określonymi zasadami. Ujmując to w wielkim skrócie, uczestnik tej gry za każdą dziesiątkę numeryczną znaczków, a w zasadzie kuponów, otrzymuje od centrali znaczek kolekcjonera. O zasadach gry kolekcjonerskiej przeczytacie klikając w link >>.

W ostatnich latach ilość zdobywców znaczków kolekcjonera (ZK) w szybkim tempie wzrasta co oczywiście bardzo nas cieszy, bo świadczy tylko o rozwoju znaczkowej idei. Niestety część kolekcjonerów albo przez nieuwagę, albo celowo próbuje do gry kolekcjonerskiej przemycić swoje zasady, które nie są zgodne z tymi, ustalonymi przed laty. I tak oto coraz częściej odbieramy z poczty Wasze formularze z kuponami i z prośbą o konkretny znaczek kolekcjonera.


Więcej informacji

5.11.2018

ŁańcutNajwyższa pora na pierwszą w listopadzie znaczkową premierę.

Tym razem za pośrednictwem znaczków turystycznych chcielibyśmy Was zaprosić w okolice Rzeszowa, a dokładniej do znanego chyba wszystkim zamku w Łańcucie, gdzie obok doskonale zachowanych wnętrz, można podziwiać założenie parkowe, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze. Ale to nie jedyne atrakcje tego miejsca, bowiem na terenie, o którym mowa funkcjonuje także słynna wozownia, w której zgromadzono liczny zbiór pojazdów konnych.

I to właśnie te dwa obiekty - zamek i wozownia są elementami przedstawionymi na najnowszych znaczkach turystycznych. 

ZAMEK W ŁAŃCUCIE - POMNIK HISTORII  No. 741

WOZOWNIA W ŁAŃCUCIE - KOLEKCJA POJAZDÓW KONNYCH  No. 742

Przedstawione dzisiaj znaczki w sprzedaży pojawią się od 9 listopada, a oczekując na ich wprowadzenie gorąco wszystkich zachęcamy do wizyty w Łańcucie i zwiedzania tutejszego zamku. Mamy nadzieję, że znaczki staną się dla Was kolejnym pretekstem do turystycznych wypraw i poznawania historii oraz piękna naszego kraju.



30.10.2018

740W październiku udało nam się wprowadzić do obiegu 12 znaczków turystycznych i 2 okolicznościowe. Miesiąc co prawda już się kończy, ale my mamy jeszcze dla Was ostatnią - trzynastą nowość, tym razem z pogranicza województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Mowa oczywiście o widocznym na obrazku zamku w Szydłowcu, gdzie prezentowany znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada.  Weźcie to pod uwagę planując swoje wyprawy znaczkowym szlakiem, a jak już dotrzecie do Szydłowca koniecznie podzielcie się wrażeniami.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką szydłowieckiego zamku i wszelkimi szczegółami dotyczącymi miejsca sprzedaży znaczków.

ZAMEK W SZYDŁOWCU  No. 740

Szydłowiecki zamek to jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Według zachowanych dokumentów już w 1427 roku istniał w tym miejscu kamienny dwór należący do Jakuba i Sławka Odrowążów – protoplastów rodziny Szydłowieckich. Archeolodzy znaleźli też resztki starszych, drewnianych konstrukcji, prawdopodobnie pochodzących z XIII wieku. Do łatwiejszej obrony zamek zbudowano na sztucznej wyspie w rozlewiskach rzeki Korzeniówki i otoczono fosą. Przez ponad dwa stulecia zamek należał do Radziwiłłów. W czasie II wojny światowej okupanci utworzyli w nim getto dla ludności żydowskiej, którą po likwidacji getta przewieziono do obozu koncentracyjnego w Treblince. W latach 2011-2015 przeprowadzone zostały prace remontowo-budowlane na terenie Zamku i dziedzińca, wyspy zamkowej oraz Parku Radziwiłłowskiego. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.



28.10.2018

RELACJA Z VII OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT

VII Spotkanie Kolekcjonerów - Nowy Tomyśl 2018Przygotowania do Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to zwykle kilka miesięcy planowania, ustalania szczegółów i prawdziwie zakręcone ostatnie tygodnie przed samym spotkaniem.

Później nadchodzi ten długo oczekiwany moment - moment spotkania, które zawsze za szybko się kończy. A później jest nicość, taki stan, który towarzyszy nam długo, do czasu aż się pozbieramy, aż napiszemy relację, która pozwoli Wam i nam kiedyś raz jeszcze przypomnieć sobie te momenty, kiedy byliśmy wszyscy razem, skupieni wokół turystyki i znaczkowej idei, w ramach dorocznego święta kolekcjonerów znaczków turystycznych.

Nicość skończyła się w piątek, ale postanowiliśmy jeszcze dwa dni przetrzymać Was w niepewności i dokładnie dzisiaj, dwa tygodnie po zakończeniu spotkania w Nowym Tomyślu opublikować kilka zdań na ten temat. Zapraszamy do lektury, ale najpierw zróbcie sobie coś do picia, aby później nie biegać po kawę czy inne napoje.

Relacja - VII Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Nowy Tomyśl 2018 >>



ZNACZKOWY KOMPAS

ZNACZKOWY KOMPAS

Co pewien czas, wśród przeróżnych zdobyczy kolekcjonerów, publikowanych na naszym profilu, pojawia się taki oto ni to znaczek ni to kompas. Wtedy też docierają do nas przeróżne zapytania, na które rzecz jasna odpowiadamy i wyjaśniamy. Niestety notorycznie cierpimy na brak wolnego czasu, w którym moglibyśmy wszystkie nasze produkty opisać i Wam przedstawić. Bywalcy różnych spotkań mają tę przewagę, że często na miejscu wchodzą w posiadanie tego typu ciekawostek, ale inni niestety muszą czekać na tę chwilę, kiedy dany produkt opiszemy i umieścimy na stronie.

I dziś właśnie nadeszła ta chwila, pokażemy Wam widoczny obok znaczko – kompas, czyli coś co łączy w sobie funkcję znaczka turystycznego i kompasu. To idealny gadżet, który jest pełnowymiarowym znaczkiem turystycznym, a dodatkowo może się okazać przydatnym przedmiotem podczas wycieczki.


Więcej informacji

19.10.2018

Spotkanie Praga

Informujemy, że w dniu 1 grudnia br. odbędzie się coroczne Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Pradze. Tym razem czescy organizatorzy jako miejsce przyjacielskich rozmów przy piwie wybrali restaurację Lapák  (areszt, więzienie) >>   Koordynaty miejsca spotkania: 50.1272169N, 14.4673528E

Ilość miejsc w restauracji jest ograniczona. Dojazd do miejsca spotkania we własnym zakresie. Korzystający z komunikacji publicznej najłatwiej dostaną się tutaj metrem - dojazd do stacji C - Ládví

Ewentualne zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy spotkania organizują we własnym zakresie.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu należy przesyłać do wieczora 15 listopada na adres spotkanie@znaczki-turystyczne.pl 

Oprócz kolejnej możliwości spotkania w gronie znaczkowych przyjaciół przy okazji będzie możliwość zobaczenia Pragi w Bożonarodzeniowej odsłonie, a także udziału w targach świątecznych.  Zapraszamy !


Więcej informacji

17.10.2018

Górki WielkiePowoli opracowujemy materiały z minionego spotkania w Nowym Tomyślu, ale równocześnie zajmujemy się sprawami bieżącymi, do których należy dzisiejsza premiera znaczków promujących walory turystyczne Górek Wielkich. 

Jeśli natomiast jeszcze nie potraficie przyporządkować nazwy miejscowości do konkretnego regionu w kraju, to podpowiemy, że jest to wieś w Beskidzie Śląskim, nieopodal Ustronia i tutaj właśnie znaczkami turystycznymi wyróżniono następujące obiekty:

CENTRUM KULTURY I SZTUKI DWÓR KOSSAKÓW - GÓRKI WIELKIE  No. 737

SZLAK KAMYKA - GÓRKI WIELKIE  No. 738

SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE KOSS - GÓRKI WIELKIE  No. 739

Opisy poszczególnych miejsc i odnośniki do stron konkretnych zasobów znajdziecie tradycyjnie ukryte w linkach powyżej. My zaś informujemy, że przedstawione powyżej znaczki do sprzedaży trafią w czwartek 18 października i od tego dnia serdecznie Was wszystkich zapraszamy do odwiedzania tej ciekawej miejscowości i obiektów, dzieki którym jeszcze lepiej poznacie nasz kraj.



16.10.2018

Obiecana zbiorcza fotografia ze spotkania w Nowym Tomyślu właśnie została wgrana na serwer i możecie ją pobrać klikając bezpośrednio w link >> lub poprzez naszą pobieralnię na stronie, gdzie również znajduje się link do zdjęcia.

Dzisiaj też otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu link do zdjęć >> jakie zostały wykonane podczas naszej piątkowej wycieczki. Fotki dostępne są do pobierania do końca miesiąca, także zapraszamy do ich oglądania lub pobierania.



13.10.2018

VII Spotkanie Kolekcjonerów ZTPo wczorajszej turystycznej części spotkania dziś pora na część główną, z wystąpieniami zaproszonych gości. Tradycyjnie ten fragment spotkania rozpoczęliśmy od podsumowania tego co wydarzyło się przez miniony rok. Była też mowa o planach i tradycyjne upominki dla wszystkich zebranych znaczkomaniaków.

Jednym z upominków jest ten właśnie znaczek okolicznościowy, ktory jak mówią kolekcjonerzy "zdobyty podczas spotkania smakuje i cieszy bardziej". To już siódmy znaczek poświęcony naszym corocznym spotkaniom. Tworzy on piękną serię, pokazując miejsca, w których dane nam było się spotykać. 

ZO - VII SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - WIELKOPOLSKA 

Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów drewnianych krążków z całej Polski. To czas na wspólne zwiedzanie wybranego regionu, ale też chwila na wymianę turystycznych doświadczeń, zawarcie nowych, ciekawych znajomości i chwilę odpoczynku od codzienności. Od 2012 roku spotykamy się zawsze w październiku, za każdym razem w innym miejscu Polski. Nasze spotkania mają charakter imprezy turystycznej, w której piątek przeznaczony jest na zwiedzanie. Sobota to zawsze dzień głównych obrad, podczas których głos zabierają zaproszeni goście. Dzień ten kończy się wspolnym biesiadowaniem i rozmowami kolekcjonerów, które często kończą się w późnych godzinach nocnych. Każde spotkanie jest inne, każde skupia inną grupę kolekcjonerów, ale zawsze towarzyszą mu stałe elementy, a jednym z nich jest właśnie znaczek okolicznościowy wydany specjalnie na tę okazję. 



12.10.2018

654Ostatni punkt wycieczki to znany większości z Was Folwark w Wąsowie. Tu czekała na nas kolejna niespodzianka w postaci jeszcze ciepłego drewnianego krążka, prezentującego dawne zabudowania folwarczne, w skład których wchodziły także budynki mieszkalne pracowników.

Znaczek dostępny jest w folwarcznej kawiarni, ale warto poświęcić nieco czasu, by przespacerować się wzdłuż pobliskiej alei i zobaczyć te ciekawe zabudowania..

ZABUDOWANIA FOLWARCZNE W WĄSOWIE  No. 654

Przedwojenny właściciel Wąsowa Willhelm von Hardt stworzył jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Innowacyjność folwarku, przejawiała się nie tylko w nowoczesnych maszynach, oraz wprowadzaniu nowych metod upraw i hodowli. Hardt był przekonany, że dużą rolę odgrywają lojalni i pracowici ludzie, których zatrudniał w folwarku. By zapewnić sobie lojalność pracowników, wybudował w Wąsowie dwurodzinne murowane domy, stojące po obu stronach brukowanej ulicy. Każde mieszkanie składało się z trzech izb, drewnianych okiennic. Każda rodzina miała osobne wejście, a przed domem własny ogródek, którym opiekował się ogrodnik folwarczny. Do domów była doprowadzona elektryczność. W najbardziej okazałym budynku na ulicy znajdował się szpital i ochronka dla starców. Duża sala dominialna miała służyć na zebrania dla robotników folwarku. Zabudowanie te przetrwały wojnę w dość dobrej kondycji. Stoją one do dziś i są prywatnymi domami mieszkańców Wąsowa. Piękne budynki, brukowana ulica i rzędy zabytkowych lip, to rzadki zabytek zachowany w tym stanie na terenie naszego kraju.



12.10.2018

653Nasza dzisiejsza trasa doprowadziła nas w końcu do Opalenicy, gdzie na wycieczkowiczów czekała kolejna niespodzianka w postaci kolejnego nowego znaczka, który uczestnikom wycieczki został wręczony przez samego Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca.

Prezentowany właśnie znaczek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a budynek ratusza, który na nim przedstawiono w rzeczywistości prezentuje się równie imponująco. Interesująca jest także historia tego obiektu, ale o tym to już każdy może przeczytać w załączonym opisie lub posłuchać w bardziej obszernym nagraniu audio "dołączonym do znaczka".

Zapraszamy do Opalenicy.

RATUSZ W OPALENICY  No. 653

Obecny ratusz zastąpił drewnianą budowlę magistratu pochodzącą z XVII wieku, która znajdowała się w centralnej części opalenickiego rynku. Drewniany budynek został rozebrany w 1884 roku. Powstały na nowo w 1897 ratusz jest budynkiem w stylu eklektycznym, według projektu grodziskiego budowniczego W. Dolsciusa. W części centralnej ratusza znajduje się portyk wsparty na czterech filarach, które podtrzymują reprezentacyjny taras. Swoim stylem budowla nawiązuje do tradycji renesansu. Została ona zwieńczona charakterystyczną, ozdobną wieżyczką nawiązującą do poprzedniego budynku ratusza z XVII wieku. W roku 1909 przeprowadzono remont nowego ratusza i zainstalowano w nim pompę napędzaną silnikiem benzynowym do tłoczenia wody. Dziś budynek ratusza to siedziba Urzędu Miejskiego w Opalenicy.



12.10.2018

736Część turystyczną Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych rozpoczynamy od nowotomyskiego rynku, na którym znajduje się znany większości "Wiklinowy Kosz - Gigant" bedący jednocześnie elementem miejscowego "wiklinowego szlaku". To jednak nie jedyna atrakcja turystyczna tego miejsca, bowiem na rynku znajduje się również dawny ratusz miejski, w którym swoją siedzibę ma obecnie Sąd w Nowym Tomyślu. 

W ten oto sposób znaczkową premierą rozpoczynamy zwiedzanie Nowego Tomyśla i okolicznych atrakcji, a nowinę o nowym znaczku zgromadzonym turystom przekazał Pan Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki. 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzin Nowego Tomyśla oraz tutejszych atrakcji i gorąco zachęcamy do zapoznania się z historią kolejnego, interesującego obiektu.

BUDYNEK SĄDU W NOWYM TOMYŚLU - DAWNY RATUSZ MIEJSKI  No. 736

Zlokalizowany w centralnej części placu Niepodległości budynek sądu, pełnił wcześniej rolę miejskiego ratusza. Nie jest to jednak pierwsza budowla o tym charakterze wzniesiona w tym miejscu. Pierwszy ratusz powstał ok. 1806 roku, a kolejny w 1865 roku. Obecnie istniejący budynek wzniesiono w 1879 roku i nosi on cechy stylu eklektycznego z elementami klasycystycznymi. Ciekawostką jest fakt iż dawniej w budynku tym oprócz ratusza mieściło się więzienie komunalne, a swoje siedziby miały tu m.in. urząd stanu cywilnego czy szkoła muzyczna. Wejście do budynku ozdabia wsparty na dwóch kolumnach portal ponad którym znajduje się ozdobny kartusz podtrzymywany przez dwie postaci kobiece, dzierżące w dłoniach symbole władzy i prawa. Budynek posiada dwa symetryczne skrzydła, które wraz z fasadą tworzą swoista literę U. Środek tej litery to wewnętrzny dziedziniec, wykorzystywany dawniej dla potrzeb tutejszego więzienia. Od roku 2003 do dnia dzisiejszego znajduje się tutaj Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu.



11.10.2018

2. URODZINY KLUBU KOLEKCJONERÓW ZT W KOMORNIKACH

Pod koniec września dostaliśmy zaproszenie na drugie już urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach. Zaproszenie rzecz jasna przyjęliśmy, ale przez chwilę zastanowiliśmy się nad tym czy to nie za wcześnie, bo przecież dopiero co byliśmy na urodzinach w Komornikach. Wszystko jednak się zgadzało, minął kolejny rok, a to nasze złudne wrażenie to wina czasu, który jednak za szybko biegnie.

Dzisiaj przedstawiamy Wam krótką relację z imprezy w Komornikach autorstwa samej szefowej komornickiego klubu. Dzięki temu macie niepowtarzalną okazję przeczytać o tym właśnie teraz, a nie za 3 tygodnie :-)

Usiądźcie zatem wygodnie i czytajcie, a jeśli zechcecie to nawet możecie zdjęcia obejrzeć i kliknąć lajka na facebooku. Zachęcamy.

Relacja - 2. Urodziny Klubu Kolekcjonerów ZT w Komornikach >>



10.10.2018

GniewMimo ostatnio napiętego harmonogramu udało nam się przygotować jeszcze jedną znaczkową niespodziankę w tym tygodniu. 

Przedstawiamy zatem na znaczkach trzy lokalne atrakcje turystyczne Gniewa i mamy nadzieję, że za ich pośrednictwem miasto to znajdzie się także w Waszych planach turystycznych. Miejscami, które w Gniewie trzeba odwiedzić są kolejno:

ZAMEK KRZYŻACKI W GNIEWIE  No. 661

FIGURA MISIA MACIUSIA W GNIEWIE  No. 662

STAŁA WYSTAWA KAPSLI W GNIEWIE  No. 663

Tradycyjnie wszelkie informacjie odnośnie ww. miejsc znajdziecie w opisach znaczków, pod którymi znajdziecie również dane miejsc sprzedaży. Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 11 października

Mamy nadzieję, że jeszcze tej jesieni wielu turystów odwiedzi Gniew i będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się wrażeniami z wycieczek znaczkowym szlakiem.



10.10.2018

Czas pędzi jak oszalały i mimo, iż jesteśmy na chwilę przed Ogólnopolskim Spotkaniem Kolekcjonerów to ogłaszamy, że prowadzimy zapisy na kolejną partię naszych turystycznych pieczątek.

W tym roku wszystko przesunęliśmy o miesiąc do przodu, aby bez problemów zdążyć przed świątecznymi korkami na poczcie i mieć troszkę więcej czasu na realizację.

O sprawach technicznych dotyczących składania zamówień przeczytacie TUTAJ >>. Na zgłoszenia czekamy do 25 października, a później tradycyjnie kilka dni potrzebujemy na akceptację projektów, kilka na realizację zamówienia i oczekiwanie na wpłaty. Podchodząc całkiem realistycznie (o ile nie wydarzy się nic nieprzewidywanego), zakładamy rozpoczęcie wysyłki ok. 20 listopada.

Pamiętajcie jednak, że to od Was w głównej mierze zależy sprawność z jaką przeprowadzimy całą operację. Lata ubiegłe pokazały nam już, że nie czytacie komunikatów, nie odbieracie e-maili i nie podajecie wszystkich niezbędnych danych. Brak jakiegokolwiek składnika powoduje kolejne opóźnienia, pytania i naciąganie czasu, który nie jest z gumy. 

Czekamy zatem na zgłoszenia. W najbliższych dniach będziemy bardzo zajęci, ale na pewno odezwiemy się po 15 października.



8.10.2018

ZO BP w Bielsku PodlaskimDla wielu z Was znaczki turystyczne to zabawa, ale całkiem spora grupa osób traktuje to jako coś więcej. Po ostatniej premierze ZO pojawiła się luka w numeracji i od razu zaczęły się spekulacje i pytania. A przecież to tylko zabawa.... 

Dziś, kiedy wszystkie materiały udało się spiąć w całość, możemy Wam pokazać wizerunek kolejnego znaczka okolicznościowego, który już 11 października pojawi się w sprzedaży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim.

Biblioteka ta obchodzi zresztą jubileusz 90 lat istnienia i właśnie dzięki tej rocznicy możesie dzisiaj cieszyć się kolejnym znaczkiem z kuponem JOKER. Wszystkich zainteresowanych znaczkami zapraszamy do Bielska Podlaskiego, a poniżej krótka historia biblioteki.

ZO - 90 LAT MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BIELSKU PODLASKIM

Publiczna Biblioteka Miejska w Bielsku Podlaskim została założona w roku 1928, dziesięć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Organizatorką i długoletnią kierowniczką placówki była Raisa Miłkowska (Parfjanowicz). Biblioteka liczyła 5229 książek i była ważnym ośrodkiem kultury i oświaty oraz symbolem odrodzonego państwa, ponieważ zapewniała czytelnikom dostęp do polskich książek po wielu latach zaborów. W czasie II wojny światowej jej księgozbiór był wielokrotnie niszczony przez okupantów. Po wyzwoleniu, w roku 1944, została reaktywowana, a od 1975 roku nosi nazwę Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim. Obecnie biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 80 tys. woluminów, czytelnię czasopism, czytelnię internetową oraz multimedia. W ostatnich latach, głównie dzięki projektom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteka została zmodernizowana, wyremontowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Jest otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych, seniorów i najmłodszych czytelników, oferując oprócz księgozbioru liczne i różnorodne imprezy kulturalno-oświatowe. Obecna MBP, jako sukcesorka Publicznej Biblioteki Miejskiej w Bielsku Podlaskim obchodzi w bieżącym (2018) roku jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia.



4.10.2018

LegnicaKilkanaście dni temu wspominaliśmy o kolejnych znaczkach jakie szykują się na terenie Dolnego Śląska i dziś już możemy przedstawić Wam nieco więcej szczegółów na ten temat.

Otóż jak zauważyliście na załączonych grafikach dzisiejsza premiera dotyczy obiektów położonych w Legnicy i jej bezpośrednim sąsiedztwie. To obiekty, które doskonale uzupełniają już istniejącą sieć legnickich znaczków. Miejsca te trzeba koniecznie zobaczyć, ale warto również troszkę o nich poczytać i temu właśnie służą zamieszczone poniżej linki, gdzie oprócz opisów miejsc, znajdziecie dane miejsc sprzedaży znaczków i inne odnośniki do stron, które na pewno Was zainteresują i pomogą rozszerzyć wiedzę o prezentowanych obiektach.

MUZEUM BITWY LEGNICKIEJ W LEGNICKIM POLU  No. 637

AKADEMIA RYCERSKA W LEGNICY  No. 638

Zachęcamy do zwiedzania Legnicy i Legnickiego Pola. Informujemy przy tym, że przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od 10 października. Czekajcie cierpliwie, a być może w niedługim czasie uda się wdrożyć kolejne krążki w tych okolicach. Trzymajcie kciuki. 



3.10.2018

ZO Rok Asnyka w KaliszuDziś chcemy Wam przedstawić kolejny znaczek okolicznościowy, o który od dzisiaj możecie się starać będąc w Kaliszu. To już 12 w tym roku znaczek okolicznościowy, który tym razem ma na celu upamiętnienie obchodzonego w Kaliszu "Roku Adama Asnyka". 

Prezentowany znaczek jest kolejnym pretekstem do odwiedzenia Kalisza i poznania, nie tylko jego zabytków, ale związanych z miastem wybitnych postaci.

Zapraszamy zatem do Kalisza, a o wydarzeniach związanych z patronem roku przeczytacie w poniższym opisie. Najnowszy znaczek już na Was czeka w Centrum Informacji Turystycznej. 

ZO - ROK 2018 W KALISZU ROKIEM ADAMA ASNYKA

Z okazji 180. rocznicy urodzin Adama Asnyka, oddając hołd kaliszaninowi - jednemu z największych poetów polskich, bojownikowi o suwerenny byt Rzeczypospolitej, działaczowi społecznemu oraz popularyzatorowi idei Niepodległościowych, Rada Miejska ustanowiła rok 2018 w Kaliszu Rokiem Adama Asnyka. Zaproszenie do współpracy w wykreowaniu godnego kalendarium wydarzeń okolicznościowych, entuzjastycznie przyjęły różnorodne środowiska w Kaliszu oraz osoby indywidualne, a obchody zintegrowały i pobudziły twórczo instytucje kultury, placówki oświatowe i akademickie, podmioty zajmujące się ochroną oraz popularyzacją dziedzictwa historyczno - kulturowego oraz stowarzyszenia. Całoroczny kalendarz, zawierający: wystawy, koncerty, spotkania, publikacje, akcje kulturalne dedykowane A. Asnykowi, jest zarówno świadectwem potrzeby wspólnego przeżywania istotnych dla mieszkańców wydarzeń, jak też wyrazem szacunku dla jednego z najwybitniejszych Synów tej Ziemi. Mijające miesiące, to czas kiedy Adam Asnyk był prawdziwie obecny w życiu społecznym i w kulturze. Wzmocnieniem tego wrażenia i próbą integracji lokalnej społeczności wokół osoby A. Asnyka był konkurs, w ramach którego wyłoniono logo Roku Adama Asnyka w Kaliszu. Sprawiający wrażenie uśmiechniętego - Asnyk „z emblematu” opracowanego przez Joannę Michalską, uczennicę Zespołu Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu, ma z pewnością wiele radości z bogactwa - wielości i różnorodności projektów mu poświęconych.



2.10.2018

660Tak oto dotrwaliśmy do października i na początek miesiąca mamy dla Was kolejną znaczkową nowość. 

Tym razem zapraszamy do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie swojego własnego znaczka doczekała się stała wystawa pn. "Tramwaje na Wawrzyńca", prezentująca dawny tabor i dzieje tramwajowej komunikacji miejskiej Krakowa.

Na znaczku przedstawiono najstarszy eksponat znajdujący się na wystawie czyli tramwaj Sanok SN1 o numerze taborowym 37. Jeśli natomiast chcecie poznać inne, równie ciekawe eksponaty, to koniecznie musicie odwiedzić wspomnianą wyżej wystawę. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się 4 października. Zapraszamy

TRAMWAJE NA WAWRZYŃCA - KRAKÓW  No. 660

Tramwaje na Wawrzyńca to tytuł stałej wystawy zabytkowych tramwajów, które prezentowane są w jednej z hal Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W hali tramwajowej, która została wybudowana w latach 1912-1913 znajdują się cztery tory tramwajowe na, których w sumie może pomieścić się 12 wagonów tramwajowych. Są to tramwaje elektryczne o rozstawie szyn 1435 mm (tzw. rozstaw normalnotorowy lub kolejowy). Muzeum współpracuje z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, które odnawia zabytkowe tramwaje i jest właścicielem części pojazdów z kolekcji. Najstarszym eksponatem, który jeździł w Krakowie jest Sanok SN1 o numerze taborowym 37. Tramwaje tego typu zasilały tabor krakowskiego przewoźnika do końca lat 60. XX wieku. Na wystawie znajdują się również inne wagony, które pochodzą z późniejszych okresów historycznych XX wieku. Dzięki współpracy z MPK w Krakowie mogą być prezentowane odnowione wagony, które pochodzą choćby z Gdańska czy Wrocławia. Wystawa ta nawiązuje do czasów rozwoju taboru tramwajów „normalnotorowych”, a zwiedzający zobaczyć tu mogą tramwaje z rodzimej fabryki z Chorzowa, ale również z Sanoka, czy tramwaje produkcji Norymberskiej, którymi są MAN GT6 oraz T4 z doczepą B4. Turyści, odwiedzając tę wystawę, przekonają się, jak wyglądała ewolucja w taborze krakowskiej komunikacji miejskiej.



28.09.2018

ZO BrzeskoKończymy intensywny znaczkowo tydzień i przedstawiamy ostatnią premierę jaką dla Was przygotowaliśmy. 

Tym razem znaczek okolicznościowy, który od 6 października będziecie mogli zdobyć będąc w Brzesku. To kolejna okazja, by wzbogacić swój zbiór ZO i przy okazji zdobyć kupon JOKER, o który nie raz pytacie w korespondencji.

Przy okazji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować ks. Józefowi Drabikowi, który dostarcza Wam kolejnych powodów do wizyt w Brzesku. Zapraszamy zatem do zwiedzania kolejnego miejsca i odpoczynku na znaczkowym szlaku. 

ZO - SANKTUARIUM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA PRZY DRODZE "VIA REGIA" W BRZESKU

Początki parafii i kościoła św. Jakuba w Brzesku nierozerwalnie są związanie z lokalizacją miasta i sięgają XIV w. Murowana świątynia w stylu gotyckim zaczęła powstawać w XVI w. Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary, za każdym razem mieszkańcy odbudowywali miasto i kościół. Dzisiaj neogotycki kościół św. Jakuba jest po generalnej rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2006 – 2010. W kościele św. Jakuba znajduje się neogotycki ołtarz z otaczaną czcią, wyrzeźbioną w drewnie figurą św. Jakuba, której wysokość wynosi 190 cm. Święty Jakub przedstawiony jest jako pielgrzym z muszlą na płaszczu z księgą Ewangelii trzymaną w prawej ręce i laską z tykwą trzymaną w lewej. Od 1921 roku w parafii znajdują się relikwie św. Jakuba. Przez Brzesko biegnie Droga św. Jakuba „Via Regia”, której początek jest we Lwowie a kończy się na granicy z Niemcami w Zgorzelcu. Od roku 2010 św. Jakuba Starszy Apostoł został ogłoszony decyzją Stolicy Apostolskiej - Patronem Miasta Brzeska. W parafii od 2016 roku istniej „Bractwo Jakubowe” którego celem jest opiekana Drogą Jakubową. Dnia 6 października 2018 r., Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, kościół św. Jakuba w Brzesku podniósł do godności Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła przy Drodze „Via Regia” w Brzesku.



27.09.2018

555Dzisiaj premiera nietypowa i powiemy więcej - jedyna taka w swoim rodzaju, bo pierwszy raz w naszym kraju.

Otóż jak zapewne zauważyliście, numer widniejący na znaczku dotychczas przyporządkowany był do Muzeum Regionalnego Dom Grecki w Myślenicach. Muzeum jednak zakończyło swą działalność, budynek zyskał nowego właściciela, a w Myślenicach powstało nowe muzeum, które odziedziczyło poprzedni i jakże piękny numer.

Kończy się zatem pewna historia wypalona na drewnianym krążku, ale zaczyna nowa i jesteśmy przekonani, że będzie równie ciekawa. 

Muzeum zostanie otwarte 10 listopada, a prezentowany znaczek dostępny będzie w sprzedaży już od 1 października. Zapraszamy zatem do Myślenic do nowej placówki muzealnej oraz po nowy znaczek :-)

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI W MYŚLENICACH  No. 555

Pomni swojej historii i walorów turystycznych miasta, myśleniczanie już w 1929 r. założyli pierwsze Muzeum, związane od początku z działalnością PTK, a później PTTK. Od roku 1979 muzeum mieściło się w zabytkowym budynku tzw. ,,Domu Greckiego”. Jak w 1918 r. odzyskanie przez Polskę niepodległości rozwinęło potrzeby i chęć tworzenia, tak w 100-lecie tego wydarzenia zrodził się pomysł powstania nowego Muzeum. Władze miasta powołały do życia placówkę o nazwie Muzeum Niepodległości w Myślenicach i podjęły decyzję o budowie nowego gmachu, którego otwarcie nastąpi 10.11.2018 r. Wybudowana w niecały rok nowoczesna siedziba przyciąga wzrok, a jej wnętrze kryje opowieść o przeszłości. Na trzech piętrach ukazane zostało w szerokim kontekście pojęcie niepodległości. Ekspozycja da odpowiedź na pytania: skąd wzięła się nasza tożsamość, jaka jest nasza przeszłość, dlaczego traciliśmy niepodległość i wreszcie co daje wolność? A główną rolę grają tu ludzie, którzy swoimi historiami wypełniali dzieje miasta. Zwiedzający zobaczy ekspozycję etnograficzną, pozna historię miasta, wejdzie do okopów pierwszej wojny światowej, by w końcu przez podziemie niepodległościowe dotrzeć do współczesności. Wizytówką muzeum jest XIX wieczny zegar pozyskany z ratusza miejskiego - symbolizuje czas odliczany do otwarcia placówki ale, także przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, której nie ma bez wolności.



26.09.2018

651Dziś przenosimy się na krańce Małopolski, w okolice Gorlic, a dokładnie do miejscowości Wapienne, w której znajduje się jedno z najmniejszych w Polsce, ale zarazem bardzo ciekawe uzdrowisko. 

I choć historia tego uzdrowiska jest stosunkowo krótka, to jednak warto odwiedzić Wapienne, by na własnej skórze przkonać się o właściwościach tutejszych wód i poznać kolejne historyczne miejsce, będące również jednym z celów turystycznych.

Opis miejsca znajdziecie poniżej, a po kliknięciu w link traficie na stronę z wszelkimi informacjami o znaczku, w tym także o miejscu jego sprzedaży. My jedynie dodamy, iż znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego serdecznie zachęcamy do wizyty w Wapiennem.

UZDROWISKO WAPIENNE - OŚRODEK WCZASOWO - LECZNICZY  No. 651

Uzdrowisko Wapienne znajduje się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego. Status uzdrowiska otrzymało w 1986 roku i jest to najmniejszy z kurortów uzdrowiskowych w Polsce. Mimo to miejsce i właściwości lecznicze miejscowych wód są znane już od XVII wieku. Jako miejscowość uzdrowiskowa Wapienne zaczęło się rozwijać w XIX wieku. W 1848 roku tutejszy zakład zdrojowy posiadał trzy wille i łazienki z 50. wannami. Wyposażenie to uległo jednak zniszczeniu w pożarach, które pod koniec XIX wieku nawiedziły zakład. Po odbudowie kolejnych zniszczeń dokonał wybuch I wojny światowej. Uzdrowisko zostało odbudowane w latach 1920 -1924 i wiadomo, że w tym czasie leczniczych kąpieli zażywało tutaj blisko 100 osób dziennie. Kolejne zniszczenia spowodowała II wojna światowa, ale ponownie ośrodek odbudowano, a w roku 1955 uzdrowisko zostało przejęte i przeznaczono na ośrodek kolonijno-wypoczynkowy. W 1958 roku odbudowano budynek łazienek, a kilka lat później także dawny pensjonat, pawilony oraz uruchomiono zakład leczniczy. Dziś w uzdrowisku leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry, a do leczenia wykorzystuje wody mineralne siarkowe oraz wysokiej jakości borowinę.



25.09.2018

SieradzW ostatnim czasie często pojawiały się pytania o znaczki z centralnej Polski. My wiemy, że Wy chcecie mieć możliwość zdobywania znaczków wszędzie, ale czasem wdrożenie krążków musi trochę potrwać.

A tymczasem właśnie na terenie województwa łódzkiego pojawiły się trzy znaczkowe nowości, które przedstawiają poszczególne placówki muzealne wchodzące w skład Muzeum Okręgowego w Sieradzu. 

MUZEUM OKRĘGOWE W SIERADZU  No. 657

SIERADZKI PARK ETNOGRAFICZNY  No. 658

MUZEUM WALEWSKICH W TUBĄDZINIE  No. 659

Jak zwykle wszelkie niezbędne ustalenia prowadziliśmy do ostatniej chwili, ale już teraz wszystko wiemy i możemy Was poinformować, że prezentowane właśnie znaczki turystyczne już trafiły do sprzedaży. 

Planujcie zatem swoje znaczkowe wycieczki w te rejony i pamiętajcie, że dalszy rozwój znaczkowej idei zależy głównie od Was. Zwiedzajcie muzea, chwalcie się tymi wycieczkami, publikujcie materiały w mediach społecznościowych. To najlepszy sposób na pokazanie innym tego co nas wszystkich interesuje, a dla wielu swego rodzaju podpowiedź jakie miejsca warto w najbliższym czasie odwiedzić. Czekamy na Was zatem w oddziałach sieradzkiego Muzeum Okręgowego i liczymy na kolejne relacje ze znaczkowego szlaku.



25.09.2018

Podczas premiery znaczka turystycznego Radiostacji Gliwice obiecaliśmy poinformować Was, jak tylko ów znaczek pojawi się w sprzedaży. Dosłownie przed momentem taką informację otrzymaliśmy ze strony Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach i czym prędzej się nią z Wami dzielimy. 

Przypominamy tym samym, że gliwicki znaczek wygląda dokładnie tak jak na powyższym obrazku, a to co go dodatkowo wyróżnia to obecność QR kodu i powiązanego z nim nagrania audio.

Zapraszamy zatem do wizyty w Radiostacji Gliwice i gorąco zachęcamy do wysłuchania wspomnianego wcześniej nagrania.



24.09.2018

ŚwidnicaNa początku sierpnia, przy okazji premiery znaczka nr 665, zapowiadaliśmy kolejne  znaczki turystyczne w Świdnicy.

Jak zwykle byliście bardzo niecierpliwi i dostaliśmy w tej sprawie dobrych kilkanaście zapytań, ale na szczęście już za moment wszystko będzie jasne jak słońce.

Oto bowiem przedstawiamy najnowsze drewniane krążki ze Świdnicy, które tym razem przedstawiają odpowiednio:

MUZEUM DAWNEGO KUPIECTWA W ŚWIDNICY  No. 666

KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY - ZABYTEK UNESCO  No. 667

Zachęcamy do zwiedzania ww. obiektów i informujemy, że przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od 26 września. Wszelkie szczegóły odnośnie miejsc sprzedaży, jak zwykle .podaliśmy na podstronach każdego ze znaczka. Zaglądajcie tam koniecznie, bowiem jak zwykle w pierwszych dniach po premierze możliwe, że będą tam zachodziły drobne zmiany. 

Liczymy na to, że jeszcze tej jesieni dostarczycie nam ze Świdnicy conajmniej kilka turystycznych relacji, a teraz już nie przedłużając zachęcamy do zapoznania się z zaprezentowanymi obiektami. 



17.09.2018

ZO WałbrzychKtoś ostatnio narzekał na niewielką ilość znaczków okolicznościowych, w związku z tym ten tydzień rozpoczniemy premierą właśnie takiego znaczka z kuponem JOKER. 

Tym razem znaczek do zdobycia w Wałbrzychu i tamtejszym Muzeum Porcelany, do zwiedzania którego wszystkich Was zapraszamy. Nie musimy chyba nikogo przekonywać do tego, że muzea ciągle się zmieniają i nawet jeśli odwiedziliście to miejsce kilka miesięcy temu, to dzisiaj na pewno traficie na nowe wystawy i eksponaty.

Przybywajcie zatem do Wałbrzycha, znaczek już na Was czeka. 

ZO - OD MUZEUM STAROŻYTNOŚCI DO MUZEUM PORCELANY - WAŁBRZYCH 1908 - 2018

Znaczek okolicznościowy wydany z okazji upamiętnienia 110. rocznicy istnienia Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Bieżący rok jest dla wałbrzyskiego Muzeum Porcelany rokiem wyjątkowym, z racji jubileuszu 110-lecia powstania tej instytucji. W 1908 roku z inicjatywy Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Miłośników Starożytności założono muzeum regionalne, które gromadziło pamiątki związane z historią miasta i regionu. W 1926 roku muzeum przeniosło się do reprezentacyjnego Pałacu Albertich, w którym ma swoją siedzibę do dziś.



16.09.2018

KALISKI KLUB ZNACZKOMANIAKÓW PROMUJE ZNACZKOWĄ IDEĘ

Jakiś czas temu wspominaliśmy Wam o tworzącym się w Kaliszu ugrupowaniu złożonym z turystów i pasjonatów, kolekcjonerów znaczków turystycznych. 

Formacja nosząca nazwę "Kaliski Klub Znaczkomaniaków" została już zawiązana, a dwa tygodnie temu z pompą rozpoczęła działalność promując znaczki turystyczne i znaczkową ideę podczas Święta Ulicy Niecałej w Kaliszu.

To jednak nie jedyne wydarzenie, w którym wzięli udział członkowie klubu i właśnie dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wrześniowych akcji.

Relacja - Kaliski Klub Znaczkomaniaków na Święcie Ulicy Niecałej oraz Pikniku NGO >>



14.09.2018

Przypominamy, że jeszcze tylko kilka dni pozostało na zgłoszenie swojego uczestnictwa w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Zapisy trwają do 20 września. 

Dzisiejszy komunikat ma za zadanie uświadomić Wam, że czasu jest już niewiele (do spotkania pozostało dokładnie 27 dni) oraz, że zgłoszenia dotyczą wszystkich osób, bez względu na to czy wpadną do Nowego Tomyśla na 2 dni, czy na dwie godziny. Chcemy, by każdy poczuł się tego dnia wyjątkowo, by dla nikogo nie zabrakło miejsca (stanie to chyba niezbyt wygodna pozycja), musimy przygotować wiele elementów zależnych od spodziewanej ilości gości... no i odpowiednio dostosować ilość upominków. 

Ponadto dowiedzieliśmy się, że część osób nie dostało lub przegapiło zwrotny e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia (czasem poczta z nowego adresu e-mail trafia do folderu spam), dlatego te wszystkie osoby, które wysłały zgłoszenie, a nie otrzymały informacji zwrotnej prosimy o kontakt telefoniczny z Robertem (tel. 511 739 799), który zajmuje się zgłoszeniami i rejestracją gości. 


Więcej informacji

13.09.2018

Cz. 5 - Nie wszystkie znaczki mają kupony i naklejki

Minęło sporo czasu od kiedy publikowaliśmy ostatnią część "rozterek znaczkomaniaków", a tych w okresie wakacyjnym zebrało się całkiem sporo, dlatego właśnie dzisiaj wznawiamy cykl i postaramy się, przynajmniej na niektóre Wasze pytania odpowiedzieć.

Zdarzyło się ostatnio kilka razy, że uzupełniając Wasze braki zamówiliście jedne z pierwszych znaczków okolicznościowych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo momentalnie posypały się skargi, że znaczki są niekompletne, że brakuje im kuponu, a co gorsza także naklejki.

Otóż informujemy po raz kolejny, że nie wszystkie znaczki takie kupony i naklejki posiadają. Tu akurat rzecz dotyczy dwóch znaczków okolicznościowych, ale czasem pytacie również dlaczego naklejek nie mają znaczki noworoczne.

Przedstawione na powyższej fotce znaczki okolicznościowe to jedne z pierwszych krążków. Żartobliwie można powiedzieć, że to już znaczkowa prehistoria, w której naklejki dopiero zaczęły się pojawiać. Do tego jak zapewne zauważycie znaczki te wyglądają troszkę inaczej niż te, które znacie. Mają zaokrąglone krawędzie i prawdopodobnie powstały jako znaczki komercyjne, które przemianowano na okolicznościowe. Takie właśnie ich przeznaczenie wyjaśniałoby brak kuponu.


Więcej informacji

6.09.2018

652Dokładnie 79 lat temu to właśnie to miejsce było elementem prowokacji hitlerowskiej i mamy nadzieję, że większości z Was właśnie z tym kojarzy się gliwicka radiostacja. Dziś to zabytek - pomnik historii Polski i jedno z tych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy.

I właśnie teraz jest ku temu wyśmienita okazja, bo Radiostacja Gliwice właśnie dołączyła do kolejnych miejsc na znaczkowym szlaku.

Niestety jeszcze przez chwilę znaczek będzie niedostępny, ale jak zapewniają nas pracownicy Centrum Informacji Turystycznej - Radiostacja Gliwice, znaczek trafi do sprzedaż w drugiej połowie września, o czym poinformujemy Was stosownym komunikatem. 

A tymczasem już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w Gliwicach i sięgnąć po garść informacji o obiekcie, jakie dla Was przygotowaliśmy.

RADIOSTACJA GLIWICE - POMNIK HISTORII  No. 652

Radiostacja Gliwice to kompleks składający się z wieży antenowej, budynku nadajnika oraz dwóch budynków mieszkalnych, który powstał w 1935 r. Najbardziej charakterystycznym elementem tego zespołu jest wieża nadawcza wybudowana z drewna modrzewia syberyjskiego, skręcona kilkunastoma tysiącami mosiężnych śrub, wznosząca się na wysokość 111 metrów. Obecnie jest to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W latach 30. gliwicka radiostacja służyła do retransmisji programu rozgłośni gliwickiej i wrocławskiej. Dzięki przekaźnikowi jej audycje słyszalne były po obu stronach granicy, dzielącej wtedy Górny Śląsk. Natomiast nocą sygnał z Gliwic słyszalny był w całej Europie, części Azji, a nawet w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Na skalę światową radiostacja w Gliwicach zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku, stając się elementem niemieckiej prowokacji mającej na celu ukazanie Polski jako agresora winnego rozpoczęcia wojny. Dziś w budynku zabytkowej stacji nadawczej mieści się oddział Muzeum w Gliwicach. Warto obejrzeć w nim oryginalne oprzyrządowanie firm: Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske. W obiekcie odbywają się pokazy filmu „Uwaga! Tu Gliwice“, lekcje muzealne oraz wystawy. Teren wokół wieży i budynków radiostacji jest obszarem rekreacyjnym, mieści się tutaj również park sensoryczny. Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii i leży na Szlaku Zabytków Techniki. Stała się symbolem Gliwic i elementem krajobrazu Górnego Śląska.



4.09.2018

664Dziś dla odmiany przeniesiemy się na teren województwa warmińsko - mazurskiego. To właśnie tam, w połowie odległosci między Mrągowem, a Bartoszycami znajduje się Reszel z pozostałościami dawnego zamku krzyżackiego. Dziś mieści się w nim hotel i restauracja, ale w niczym to nie przeszkadza, by obiekt ten był pełnowartościową atrakcją turystyczną, którą można zwiedzać i poznawać historię tego miejsca.

Prezentowany właśnie znaczek jest już dostępny w sprzedaży, a zamek warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego historię, ale też z uwagi na fakt, iż mieści się w nim sala rycerska i wystawa średniowiecznych narzędzi tortur. A jeśli już tu traficie to pamiętajcie, że na znaczkowym szlaku czasem też trzeba się posilić, a w tym z pewnością pomocna będzie tutejsza restauracja. Zapraszamy zatem do Reszla - znaczki już na Was czekają.

ZAMEK RESZEL  No. 664

Pierwsza krzyżacka strażnica stanęła tu już w 1241 roku. Budowę murowanego zamku rozpoczęto jednak dopiero sto lat później, a przyczyną takiego stanu rzeczy były ciągłe bunty pruskiego plemienia Bartów, którzy nigdy nie pogodzili się z podbojem i regularnie niszczyli zakonną placówkę. Od 1243 r. Reszel formalnie należał do biskupów warmińskich, ale krzyżacka załoga opuściła go dopiero w 1300 roku. Budowę zamku rozpoczął w 1350 roku biskup Jan I z Miśni, kontynuował Jan II Stryprock, a dokończył w 1401 r. Henryk III Sorbom, który nadał budowli rozmachu budując m.in. skrzydło południowe z apartamentami mieszkalnymi biskupa oraz krużganki. Warownia była sprzężona z obwarowaniami miasta. Około 1505 r. rozpoczęto wznoszenie nowych murów obwodowych. Fortyfikacje były już przystosowane do użycia broni palnej. Kolejne większe prace remontowe przeprowadzono w latach 1594-1597. Zamek, który stracił już znaczenie militarne, został przekształcony we wspaniałą rezydencję myśliwską. Po pierwszym rozbiorze Polski zamek został przejęty przez władze pruskie i w 1780 r. ulokowano w nim więzienie. Po pożarach na początku XIX wieku zrujnowaną budowlę przekazano gminie ewangelickiej. Od roku 2001, po kolejnej renowacji, w zamku znajduje się hotel z restauracją, galeria i muzeum.



3.09.2018

650Dla wielu z Was właśnie dzisiaj zakończyły się wakacje, ale turystykę można uprawiać o każdej porze roku i w każdej chwili. Kontynuujemy zatem nasze zaproszenia do wartych odwiedzenia miejsc, a pretekstem do zwiedzania dziś zaprezentowanego obiektu niech będzie najnowszy znaczek turystyczny. 

Mowa oczywiście o Skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie. Tam prezentowany właśnie znaczek będziecie mogli zdobyć od najbliższej środy tj. 5 września. Miejcie to na uwadze planując swoje najbliższe wyjazdy - wszak jeszcze przez chwilę mamy lato. 

I nie zapomnijcie o przesyłaniu nam swoich relacji ze zwiedzania ww. obiektu. A jeśli jeszcze nic na jego temat nie wiecie to zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem zamieszczonym poniżej. Klikając natomiast na link traficie na podstronę znaczka, gdzie oprócz tego samego opisu znajdziecie linki do stron internetowych, które z pewnością pomogą Wam w lepszym zaplanowaniu wizyty.

SKANSEN ZAGRODA WSI PSZCZYŃSKIEJ W PSZCZYNIE  No. 650

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej położony jest we wschodniej części zabytkowego parku pszczyńskiego. Na blisko dwóch hektarach powierzchni zgromadzono kilkanaście obiektów drewnianej architektury z okresu XVIII i XIX wieku. O znaczeniu historycznym i turystycznym świadczy fakt wpisania skansenu do Szlaku Architektury Drewnianej opracowanego przez Urząd Marszałkowski, który to łączy najcenniejsze i najciekawsze obiekty z Górnego Śląska. Skansen posiada również wysoką wartość kulturalną i etnograficzną o czym świadczy szeroki zakres działań obiektu. W ofercie można znaleźć m.in. warsztaty edukacyjne i artystyczne oraz wydarzenia folklorystyczne jak Spotkania pod Brzymem, Święto Pszczoły, Stawianie Moja, Noc Muzeów czy Europejskie Dni Dziedzictwa.



31.08.2018

Dziś będzie o lektorach, ale nie tylko.... :-)

Jeśli słowo "lektorzy" wzbudziło w Was zaciekawienie, to przypominamy, że od początku roku wdrażamy projekt "Audiobedeker", w ramach krótego garstka osób przygotowuje teksty i nagrania, które później Wy możecie odsłuchiwać zdobywszy konkretne znaczki. I tak jak wszędzie także tu musi być ktoś ważny, bez kogo to wszystko byłoby niczym i to właśnie oni – lektorzy. Przedstawiamy Wam zatem Martę, Piotra i Roberta, którzy od kilku miesięcy użyczają swoich głosów, czytając opisy obiektów turystycznych znajdujących się na znaczkowym szlaku.


Więcej informacji

29.08.2018

SulechówWszelkie uzgodnienia zostały poczynione, więc dziś dzień zaczynamy od premiery. Wczytajcie się jednak dokładnie w treść tego komunikatu, bo zawiera on kilka istotnych dla Was informacji.

Jak już zapewne widzicie tym razem do grona znaczkowych miejsc dołączył Drawieński Park Narodowy, który jest dziesiątym parkiem w Polsce, który wdrożył własne znaczki turystyczne, będące nie tylko pamiątką z odwiedzonego miejsca, ale swego rodzaju przewodnikiem po miejscach, które warto odwiedzić i multimedialną encyklopedią turystyczną. 

Na prezentowanych właśnie znaczkach przedstawiono odpowiednio:

DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY  No. 671

WODNY ŚWIAT DPN W GŁUSKU  No. 672

ZABYTKOWA OSADA LEŚNA - OSTROWITE  No. 673

Jest to jedynie kilka symboli charakterystycznych dla Drawieńskiego Parku Narodowego, dlatego wszystkich turystów i znaczkomaniaków zapraszamy do zwiedzania parku, a na pewno każdy znajdzie tu to, co interesuje go najbardziej. Parku nie da się zwiedzić w jeden dzień, dlatego jego poznawanie warto rozłożyć sobie na kilka dni. Podstawowe informacje o miejscach znajdziecie w opisach znaczków natomiast jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie kliknijcie link do parkowej strony internetowej, która jest kopalnią wiedzy dla każdego turysty.

Znaczki są już dostępne w sprzedaży w wyznaczonych punktach na terenie DPN. Najważniejsze dla turystów jest jednak to, że ekspozycja "Wodny świat DPN w Głusku", zaprezentowana na jednym ze znaczków, do zwiedzania zostanie udostępniona dopiero pod koniec września. Miejcie więc to na uwadze planując swoje wyprawy, a my jeśli tylko ekspozycja zostanie uruchomiona, niezwłocznie Was o tym poinformujemy. Zapraszamy zatem do Drawieńskiego Parku Narodowego i nie zapomnijcie się tym pochwalić na naszym profilu FB.



28.08.2018

Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT zbliża się wielkimi krokami. Już tylko 44 dni dzielą nas od dnia, w którym się spotkamy, a tylko 23 dni zostały na zgłaszanie swojego uczestnictwa. Przypominamy więc, że do 20 września czekamy na Wasze zgłoszenia. Ilość wolnych miejsc z dnia na dzień jest zmniejsza. 

Zwróćcie też uwagę na fakt, że musimy zarejestrować wszystkich uczestników spotkania, bez względu na to czy będziecie nocowali czy nie, czy pojawicie się i zostaniecie na godzinę, czy na cały dzień. Musimy przygotować dostateczną ilość miejsc na sali spotkań, a także wiele innych drobnych rzeczy jak choćby identyfikatory, więc o zgłoszenia prosimy dosłownie wszystkich.

Już teraz możemy zdradzić, że w ramach spotkania wraz z lokalnym organizatorem planujemy dodatkowe atrakcje. Nie pozwólcie, by coś Was ominęło i pamiętajcie, że nasze spotkanie to wielkie święto znaczkowych kolekcjonerów i jedna z nielicznych okazji do poznania osób o podobnych zainteresowaniach, a także możliwość przyjemnego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze.


Więcej informacji

21.08.2018

682Dziś chcielibyśmy Was poinformować o kolejnym znaczku turystycznym w Wielkopolsce

Tym jednak razem będzie to wschodnia część województwa, gdzie znaczków jest jeszcze stosunkowo niewiele, mimo że obszar ten obfituje w atrakcyjne historycznie i kulturowo miejsca. 

Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Pyzdr i tutejszego muzeum. Znaczki są już dostępne w sprzedaży, a o Pyzdrach i tutejszym muzeum dowiecie się nieco więcej z poniższego opisu, który mamy nadzieję zachęci Was do wizyty w tej miejscowości. 

MUZEUM ZIEMI PYZDRSKIEJ W PYZDRACH  No. 281

Pyzdry to jedno z największych miast średniowiecznej Wielkopolski, które było świadkiem wielu, ważnych dla tego regionu, działań politycznych i militarnych. Murowany zamek miasto zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu. Za sprawą jego pobytu w Pyzdrach, w 1331 roku, Krzyżacy złupili i spalili miasto. Przyszły król w podziękowaniu za uratowane życie i pomoc w ucieczce odbudował zamek, który był wtedy jednym z większych ceglanych zamków w Polsce. W 1383 roku ten właśnie zamek zdobywano przy użyciu broni palnej, użytej tu po raz pierwszy w dziejach Polski. Drugą potężną budowlę - franciszkański klasztor, ufundował Bolesław Pobożny. Właśnie w dawnym refektarzu, a także kuchni, piwnicach, oraz krużgankach klasztoru, mieści się obecnie Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. Placówka powstała w 1957 roku z inicjatywy lokalnych działaczy PTTK. Pierwsze zbiory wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu eksponowano w domu podcieniowym mieszczącym się w rynku. W 1975 roku muzeum stało się filią Muzeum Okręgowego w Koninie, natomiast od 1985 roku placówka podlega lokalnym władzom samorządowym. Zbiory muzeum nawiązują do bogatej historii tego regionu ukazując między innymi elementy ceramiki archeologicznej, a także dwa skarby monet srebrnych z XI i XV wieku. Znajdują się tu również eksponaty przybliżające m.in historię judaizmu na tych ziemiach, czy pergaminowe dokumenty królewskich przywilejów dla miejscowych cechów rzemieślniczych. Całość muzealnych zbiorów poszerza kolekcja militariów z okresu powstania styczniowego.



17.08.2018

682Hel to jedno z wielu miast, w którym znaczki turystyczne przyjęły się znakomicie. Można też powiedzieć, że to miasto przyjazne znaczkom, a najlepszym tego dowodem jest fakt, iż prezentowany właśnie najnowszy krążek jest czwartym znaczkiem w Helu i jak nas zapewniono, nie ostatnim.

Wśród wielu miejsc, które będąc w Helu trzeba zobaczyć na znaczkach przedstawiliśmy głównie te związane z historią miasta, ale też Polski. Tym razem za pośrednictwem drewnianego krążka chcemy Wam pokazać Muzeum Helu, a o tym obiekcie dowiecie się więcej klikając w poniższy link lub czytając załączony opis. Najnowszy znaczek na miejscu, w Muzeum Helu, dostępny będzie od dzisiaj od godziny 10:00.

MUZEUM HELU STOWARZYSZENIA PRZYJACIELE HELU  No. 682

Muzeum Helu wchodzące w skład Helskiego Kompleksu Muzealnego to stosunkowo młoda placówka muzealna. Wcześniej, bo od maja 2015 roku działało w tym miejscu Muzeum Przyrodniczo – Etnograficzne będące oddziałem Muzeum Obrony Wybrzeża. Siedzibą muzeum został obiekt B-1, „Anton”, wybudowany przez Niemców w 1941 roku jako stanowisko armaty 406 mm w kompleksie Schleswig – Holstein. Po wojnie miejsce to użytkowane było przez wojsko, a następnie przez kilka lat obiekt niszczał, by w końcu zostać przekazanym stowarzyszeniu „Przyjaciele Helu". Tak powstał pomysł na Muzeum Przyrodniczo - Etnograficzne. W nowo wyremontowanych salach zorganizowano osiem wystaw etnograficznych, pokazujących Hel sprzed 150 laty oraz trzy wystawy przyrodnicze. Sale wystawowe oraz gabloty zapełniły się eksponatami wcześniej zgromadzonymi oraz wypożyczonymi od kolekcjonerów. W maju 2016 roku dotychczasową placówkę muzealną przekształcono w Muzeum Helu ukazujące historię miasta, z działem przyrodniczym poświęconym przyrodzie Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Ekspozycje uzupełniają kopie historycznych dokumentów, wyszukiwane w archiwach państwowych. W wyremontowanych pomieszczeniach tworzone są także nowe wystawy poświęcone Kaszubskim twórcom ludowym.



16.08.2018

SulechówDzisiejsza premiera zaprowadzi nas do Sulechowa. To miasto we wschodniej części województwa lubuskiego i jak się okazuje, miasto, które może się pochwalić kilkoma ciekawymi zabytkami.

To jednak nie wszystko bo równie ważne co zabytki są historie z nimi związane i te po części możecie poznać czytając opisy przedstawionych dzisiaj miejsc, a są to kolejne:

RATUSZ MIEJSKI W SULECHOWIE  No. 668

ZAMEK W SULECHOWIE  No. 669

BRAMA KROŚNIEŃSKA W SULECHOWIE  No. 670

Jeśli jednak chcecie Sulechów i tutejsze atrakcje poznać dokładniej to koniecznie musicie tu przyjechać i wszystko zobaczyć na własne oczy. Dobrze wiecie, że takich niepozornych miasteczek w Polsce jest wiele, a gdy tylko zacznie się je dokładniej zwiedzać, znajdują się kolejne ciekawe obiekty i pojawiają się często niesamowite historie z nimi związane. Jesteśmy przekonani, że tak też będzie i tym razem.

Jeśli zaś chodzi o dostępność prezentowanych właśnie znaczków to na chwilę obecną nie jest nam znana data wprowadzenia znaczków do sprzedaży. Prawdopodobnie krażki wejdą do obiegu w połowie przyszłego tygodnia, ale o tym postaramy się poinformować Was w osobnym komunikacie. Miejcie to na uwadze planując swoje znaczkowe wyjazdy.



14.08.2018

BrodnicaMiesiąc czasu, tyle mniej więcej było potrzeba aby po pierwszych znaczkach w Brodnicy pojawiły się kolejne.

I oto są dwa nowe krążki, a przedstawiają odpowiednio następujące zabytki:

RATUSZ W BRODNICY  No. 675

BRAMA CHEŁMIŃSKA W BRODNICY  No. 676.

Dla turystów najważniejsza informacja jest taka, że znaczki znajdują się już w sprzedaży. Nie zapominajcie jednak, że znaczki to nie wszystko, że to tylko dodatek, a tak naprawdę liczy się turystyka. Miejcie to na uwadze zwiedzając nie tylko Brodnicę, ale i inne miejsca w Polsce. A tu w Brodnicy koniecznie odwiedźcie miejscowe muzeum, którego dwa obiekty na znaczkach pokazaliśmy. Z opisów na stronie nie wszystkiego się dowiecie, a zawsze wiedza zdobyta na miejscu smakuje lepiej. A tymczasem planujcie, zwiedzajcie i cieszcie się wakacjami. Czekamy na Wasze relacje z terenu i zdjęcia zdobytych znaczków. 



13.08.2018

665W Świdnicy, tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, już jutro pojawi się kolejny ze znaczków. Tym razem będzie to tzw. znaczek numerowany czyli nic innego jak znaczek turystyczny.

A tymczasem kolejne zapowiadane znaczki pojawią się we wrześniu i jesteśmy przekonani, że turyści, którzy odwiedzą Świdnicę, będą z tego faktu bardzo zadowoleni. Tymczasem przedstawiamy dzisiejszą znaczkową gwiazdę i zapraszamy wszystkich do zwiedzania Świdnicy.

KATEDRA ŚW. STANISŁAWA I WACŁAWA W ŚWIDNICY  No. 665

Gotycki kościół z XIV w., z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o wysokości 101,5 m (najwyższą na Dolnym Śląsku, a piątą co do wielkości w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. Katedra pw. św. Stanisława i Wacława to trójnawowa bazylika, której zachodnią fasadę zdobi największe gotyckie okno na Śląsku (18 x 6 m ), a znajdujące się pod nim 4 wejścia zdobią gotyckie portale z 14 rzeźbami ukazującymi m.in. scenę ukrzyżowania oraz patronów świątyni. Wnętrze katedry zachwyca nie tylko swym ogromem (nawa główna 71 m długości, 26 m wysokości) co bogactwem wyposażenia. Filary nawy głównej zdobią barokowe figury świętych, patronów Świdnicy dłuta G.L. Webera. Ponad filarami wiszą ogromne obrazy z XVIII w. przedstawiające sceny z życia patronów katedry. Ołtarz główny wyrzeźbiony przez J. Riedla i jego uczniów w 1696 roku to arcydzieło sztuki barokowej, wzorowane na ołtarzu paryskiego kościoła Val-de-Grace. Natomiast gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, był prawdopodobnie wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Papieża Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się katedrą i siedzibą nowej diecezji. Od marca 2017 r. katedra jest wpisana na listę Pomników Historii RP.



8.08.2018

ZO ŚwidnicaDziś nietypowo jak na premierę, ale bynajmniej nie datę składającą się niemal z samych zer i ósemek mamy na myśli, ale raczej porę dnia. 

Mimo wszystko zaryzykujemy o tak wczesnej porze i przekażemy kolejną radosną informację o nowym znaczku - tym razem okolicznościowym. Od razu jednak utniemy wszelkie spekulacje i wyjaśnimy, że jest to znaczek dwustronny, takie 2w1 i w związku z tym nieco wyższa niż zwykle jest cena tego krążka, który w świdnickim punkcie IT kolekcjonerzy mogą zakupić za 12 zł. 

ZO - 650. ROCZNICA ŚMIERCI BOLKA II ŚWIDNICKIEGO - DAWNY ZAMEK PIASTOWSKI W ŚWIDNICY

Tradycyjnie powyższy link przekierowuje do strony z opisem wydarzenia i znaczka. Znajdziecie tam wszelkie dane niezbędne do zlokalizowania punktu sprzedaży, uaktualnione o godziny, w których czynny jest punkt. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i jak zapewne wkrótce się zorientujecie nie jest to jedyna nowość jaka w najbliższym czasie pojawi się w Świdnicy. Więcej o planach przeczytacie na stronie UM w Świdnicy - link >>. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania tego pięknego miasta i liczymy na Wasze relacje z miejsc, które odwiedzicie.



7.08.2018

Przypominamy o zapisach na zbliżające się wielkimi krokami VII Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które w tym roku będzie miało miejsce w Nowym Tomyślu. Czas ucieka, a ilość miejsc noclegowych jakimi dysponujemy tym razem także jest ograniczona.

Na chwilę obecną w Hotelu Kopernik zostały pojedyncze wolne miejsca, więc chcąc mieć zagwarantowany nocleg warto nie zwlekać ze zgłoszeniem.

Również przypominamy o tym, że zgłoszenie uczestnictwa w spotkaniu dotyczy wszystkich gości bez względu na to czy będą nocowali, czy wykupią posiłki, czy też w ramach sobotniego spotkania będą korzystali jedynie z serwisu kawowego. Ilość gości musimy dokładnie zaplanować, więc także tutaj zgłoszenie jest wymagane.


Więcej informacji

3.08.2018

674W zasadzie .mieliśmy ten tydzień zakończyć inaczej, ale właśnie ustaliliśmy, że już 6 sierpnia trafi do sprzedaży prezentowany obok znaczek, więc zdecydowaliśmy się tak na szybko Was o tym poinformować.  

Jak widzicie tym razem zapraszamy Was do Gdańska. To pierwszy znaczek w tym mieście i mamy nadzieję, że nie ostatni, w końcu zabytków i ciekawych obiektów miasto to ma całkiem sporo.

A tymczasem zapraszamy Was do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Zwiedzajcie ją uważnie i pamiętajcie, że czekamy na Wasze relacje.

MUZEUM SALI BHP STOCZNI GDAŃSKIEJ W GDAŃSKU  No. 674

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, to potoczna nazwa obiektu, w którym mieściły się stoczniowe pomieszczenia szkoleniowe i muzeum stoczni. W tym miejscu sformułowano 21 Postulatów, a dzięki strajkowi i podpisaniu Porozumienia Gdańskiego 31 sierpnia 1980 roku narodziła się „Solidarność”. Sala BHP to symboliczne miejsce dążeń Polek i Polaków do uzyskania społecznej sprawiedliwości, niepodległości i wolności. W Sali BHP od połowy lat 70. do 1996 roku działało muzeum zakładowe. W okresie 1996 – 2004 obiekt przeszedł z rąk prywatnego właściciela na rzecz NSZZ „Solidarność” Komisji Krajowej. W latach 2006 – 2010 dokonano generalnej rewitalizacji finansowanej ze środków społecznych, państwowych i prywatnych. Od 2011 roku obiekt w pełni zarządzany jest przez Fundację Promocji Solidarności. W 2014 roku Fundacja podjęła decyzję o przywracaniu wystroju dawnego wyposażenia muzeum zakładowego i stworzeniu wystawy stałej pt. „Stocznia – Solidarność”. W listopadzie 2016 roku na bazie stałej wystawy oraz zdobywanych i zakupywanych pamiątek, materialnych świadectw aktywności zawodowej i społecznej pracowników Stoczni Gdańskiej, utworzono Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Od kwietnia 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznając salę wraz z jej spuścizną i kolekcją za dziedzictwo wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przyznało stałą dotację na utrzymanie obiektu. Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest bezpłatny we wszystkie dni roku.



1.08.2018

633Fajnie było zakończyć lipiec znaczkową premierą, ale jeszcze fajniejsze uczucie to dać Wam kolejny znaczek w pierwszym dniu nowego miesiąca.  

Jak widzicie dzisiaj znaczek z Zamkiem w Golubiu - Dobrzyniu czyli kolejne znaczkowe miejsce w województwie kujawsko - pomorskim. Zauważcie, że to kolejny przykład na to, że znaczki nie lubią być osamotnione i jeśli w okolicy powstanie jeden krążek, to wkrótce dołączy do niego kolejny.

Warto zatem promować znaczki w swojej okolicy. Dzięki temu na znaczkowej mapie przybywa kolejnych atrakcji, a i turyści chętniej wybieraja się tam, gdzie jest więcej krążków.

A tymczasem pora na przedstawienie dzisiejszej znaczkowej gwiazdy. Link i opis poniżej, a my tylko dodamy, że znaczek w sprzedaży pojawi się 2 sierpnia. Zapraszamy do Golubia - Dobrzynia i czekamy na Wasze relacje.

ZAMEK W GOLUBIU - DOBRZYNIU  No. 677

Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, górując nad okolicą. Ceglany zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy krzyżackiego komtura Konrada von Sacka. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, a jej mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach zamku znajdują się niewielkie wieżyczki, natomiast w południowo-zachodnim narożniku stoi cylindryczna baszta, a tuż obok niej przy bramie wjazdowej niewielka przybudówka, przeznaczona prawdopodobnie na dom komtura. Budowę zamku zakończono po 1330 roku. Od warownego przedzamcza zamek oddzielała sucha fosa. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a rok później po podpisaniu I pokoju toruńskiego zamek zwrócono Krzyżakom. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku zamek poważnie ucierpiał. W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie. W czasie kolejnych stuleci zamek kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. W 1920 roku urządzono na zamku muzeum. Po wojnie obiekt po raz kolejny odrestaurowano, a w 1977 roku na zamku odbył się jeden z pierwszych w Polsce turniej rycerski. Obecnie na zamku mieści się muzeum wraz z hotelem i restauracją.



31.07.2018

ŻarkiMusimy przyznać, że rok 2018 jest bardzo różnorodny i z naszymi premierami co jakiś czas przenosimy się w kolejne miejsca kraju. 

I tak właśnie, w ostatnim dniu lipca, kolejny raz trafiamy na teren województwa śląskiego, gdzie tym razem na mapie znaczkowych atrakcji turystycznych pojawią się dwa nowe obiekty:

MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W STARYM MŁYNIE W ŻARKACH  No. 655

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LEŚNIOWSKIEJ PATRONKI RODZIN  No. 656

Opisy tych miejsc znajdziecie klikając na powyższe linki. W tym samym miejscu znajdziecie wszystkie dane dotyczące punktu sprzedaży, a same znaczki dostępne będą dla zwiedzających od 6 sierpnia.

Mamy nadzieję, że wskazane obiekty przypadną Wam do gustu. Nie zapomnijcie opisać swoich wrażeń z pobytu w tych miejscach. Chętnie udostępnimy je na naszym facebookowym profilu, a komentarze możecie wpisywać na podstronie danego znaczka. Na pewno będą one cenne dla przyszłych odwiedzających, którzy z tych właśnie komentarzy często czerpią inspiracje. 



27.07.2018

ZKOd ostatniej premiery znaczków kolekcjonera (ZK) minęło ładnych kilka miesięcy, więc już jakiś czas temu wzięliśmy się za przygotowanie kolejnych egzemplarzy, które właśnie dzisiaj Wam pokazujemy.  

Oczywiście to nie jest taka prosta sprawa, bo najpierw potrzebne są grafiki (tu pomocne są te stworzone przez mistrza Matejkę), które później nasz mistrz grafiki musi przerysować i przygotować do wypalenia matrycy. Trwa to niekiedy dość długo, bo sam rysunek to jedno, ale często trzeba poprawić nos, dodać kosmyk włosów, podkreślić rysy twarzy czy dodać cienie.

Do tego wszystkiego dochodzą bardziej pilne projekty, które jeśli się pojawiają przerywają pracę nad projektami ZK. 

I tak właśnie było z widocznymi obok ZK. W ich powstaniu pomogła nam bardzo Marta, która wykonała opisy przedstawionych na znaczkach osób, a której za pomoc serdecznie w tym miejscu dziękujemy.

Znaczki, które właśnie przedstawiamy, osobom, które nadesłały wymaganą ilość kolejnych pełnych dziesiątek numerycznych, będziemy rozsyłali dopiero w połowie sierpnia, zgodnie z tym co pisaliśmy w jednym z wcześniejszych komunikatów dotyczącym przerwy w wysyłkach materiałów dla kolekcjonerów. Mamy jednak nadzieję, że cierpliwie na nie poczekacie, a na pewno radość z ich posiadania będzie jeszcze większa. 



25.07.2018

633To jedna z premier, która swoje musiała odczekać, ale zupełnie niespodziewanie dzisiaj okazało się, że znaczek jest już dostępny w sprzedaży, więc spieszymy, by Was o tym poinformować.  

Tym razem kolejny znaczek w okolicach Lublina i temat, który jak wiemy interesuje wielu znaczkomaniaków czyli kolej.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z opisem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, a na pewno znajdziecie tam wiele ciekawych informacji, o których być może nie mieliście pojęcia. A jeśłi chcecie wiedzieć więcej i zobaczyć kolejkę na własne oczy to koniecznie musicie tu przyjechać. Zapraszamy.

NADWIŚLAŃSKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA W KARCZMISKACH  No. 633

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. Inicjatorem jej budowy był miejscowy ziemianin i przemysłowiec. Posiadał on m.in. cukrownię Zagłoba, dlatego też pierwsza linia kolejki powstała właśnie do cukrowni. W pierwszych latach prowizoryczna kolejka, z drewnianymi szynami, po których wagoniki ciągnęły zaprzęgi konne, kursowała od folwarku Polanówka do cukrowni. Na początku XX wieku powstała kolej żelazna, choć niektóre odcinki jeszcze przez kilka lat obsługiwano trakcją konną. Pierwsze parowozy zakupiono w 1912 roku. Czasy I i II wojny światowej to okres dużej destrukcji kolejki, dopiero po wojnie PKP przejęły tutejsze trasy i obok ruchu towarowego wprowadzono przewozy pasażerskie. W końcu lat 60. XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost przewozów towarowych. W 1968 roku do obsługi kolei wprowadzono pierwsze lokomotywy Lxd2 co było początkiem końca trakcji parowej. Ostatni parowóz PX48 wycofano w 1980 roku, a w obliczu wciąż rosnących strat w 2001 roku całkowicie zaprzestano ruchu kolejowego. Obecnie właścicielem kolejki jest Powiat Opolski, a licząca ponad 50 km linia kolejki jest unikatową atrakcją turystyczną w województwie, przebiegającą przez najbardziej atrakcyjne miejsca tej części lubelszczyzny.



23.07.2018

Poleski Park NarodowyPiąty tydzień wakacji przynosi nam kolejną garść znaczkowych nowości. Dziś przenosimy się w okolice Lublina, a dokładniej do Urszulina gdzie swoją siedzibę ma Poleski Park Narodowy, który właśnie dołączył do grona znaczkowych miejsc turystycznych.

Na prezentowanych obok znaczkach znajdziecie żurawia znajdującego się w logo PPN oraz żółwia błotnego, zwierzę tajemnicze, bardzo cenione i prawnie chronione. Znaczki natomiast kierują turystów do tutejszych atrakcji:

POLESKI PARK NARODOWY - URSZULIN  No. 634

OŚRODEK OCHRONY ŻÓŁWIA BŁOTNEGO PPN W URSZULINIE  No. 635

Oczywiście opisy, które znajdziecie powyżej to tylko zachęta do poznania przyrodniczych perełek tych okolic. Aby w pełni zapoznać się z przyrodniczym bogactwem Poleskiego Parku Narodowego, musicie odwiedzić go osobiście.

Pamiętajcie jednak, że prezentowane znaczki będą dostępne w sprzedaży dopiero od przyszłego tygodnia czyli od 30 lipca. Być może termin ten ulegnie niewielkiej zmianie, ale zawsze pamiętajcie o tym, aby szczególnie w pierwszych dniach po podanym terminie upewnić się co do ich dostępności. A jeśli już tą pewność uzyskacie to koniecznie wybierzcie się w te miejsce i pochwalcie się co ciekawego tam widzieliście.



20.07.2018

636Prawie połowa wakacji - 20 lipca, okrągła data i jeszcze bardziej okrągły znaczek, nie mówiąc już w ogóle o okrągłości jaką stanowi osiągnięta właśnie ilość znaczków w Polsce czyli...

I tak oto z siedemsetnym znaczkiem ponownie przenosimy się na Dolny Śląsk, gdzie do gry kolekcjonerskiej dołączył jeden z dawno oczekiwanych obiektów turystycznych, a mianowicie:

SCHRONISKO GÓRSKIE NAD ŁOMNICZKĄ  No. 636

... gdzie w sprzedaży prezentowany właśnie znaczek powinien pojawić się około 26 lipca.

I na tym w zasadzie dzisiaj moglibyśmy zakończyć, ale taka nas rozpiera radość, że najchętniej napisalibyśmy, że to dopiero półmetek, a może i początek. Możnaby powspominać rozmowy nielicznych co prawda kolekcjonerów sprzed lat, którzy mimo iż wierzyli w sukces znaczków, to jednak częściowo powątpiewali w powodzenie tego projektu. A tymczasem się udało, znaczki się pojawiają, znaczkowych turystów przybywa, a co najważniejsze czujemy, że spełniliśmy przez to część swoich marzeń, którymi było m.in. rozruszanie turystów, pokazanie im nowych i ciekawych miejsc i stworzenie wielkiej znaczkowej rodziny. Udało się, ale wiemy, że za tym sukcesem stoi cała rzesza osób, które wspierały nas przez te wszystkie lata, klikały "Lubię to" na facebooku, opowiadały o znaczkach, przesyłały nam swoje relacje i zdjęcia z odwiedzonych miejsc znaczkowych, a także same robiły czy też próbowały robić znaczki. To wszystko Wasza zasługa i w tym miejsca serdecznie Wam dziękujemy. Bądźcie z nami w dalszym ciągu, a my już zabieramy się za kolejne projekty :-)



19.07.2018

Od prawie miesiąca znane jest miejsce tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych i zgodnie z wcześniejszymi obietnicami dzisiaj przedstawiamy szczegółowy plan spotkania, wraz z bardzo dla Was istotnymi informacjami dotyczącymi zakwaterowania i pozostałych równie istotnych kosztów.

Tym razem wszyscy, którzy przyjadą na spotkanie będą nocować w trzech hotelach, zlokalizowanych na terenie miasta. Od razu informujemy, że nie ma się co martwić, bo nie są to obiekty bardzo oddalone od siebie. Niestety na terenie miasta i gminy nie ma tak dużego hotelu, który na dodatek spełniałby nasze oczekiwania finansowe i byłby w stanie przyjąć na nocleg taką liczbę osób.


Więcej informacji

17.07.2018

PrzemętDziś kolejna potrójna premiera znaczkowa, ale tym razem przenosimy się na pogranicze województw wielkopolskiego i lubuskiego do Gminy Przemęt.

To właśnie na tym terenie znajdują się obiekty prezentowane na załączonej grafice. I tak oto dzięki znaczkom turystycznym będziecie mieli okazję poznać nowe historyczne miejsca, a gwarantujemy Wam, że wymienione poniżej obiekty nie są jedynymi atrakcjami w tych okolicach.

O obiektach przedstawionych na znaczkach przeczytacie klikając w poniższe linki:

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA W PRZEMĘCIE  No. 282

WIEŻA WIDOKOWA W KASZCZORZE  No. 283

WIEŻA WIDOKOWA W SIEKOWIE  No. 284

W przypadku punktu widokowego w Kaszczorze polecamy Waszej uwadze tekst oznaczony czerwonym kolorem. Dzięki temu nie tylko unikniecie rozczarowania, związanego z zamknięciem miejsca, ale też będziecie mogli lepiej zaplanować swoje zwiedzanie. 

Prezentowane dzisiaj znaczki w sprzedaży znajdą się od 18 lipca, a wszelkie dane punktu, w którym można nabyć znaczki znajdziecie na stronach z opisem konkretnych miejsc. Zapraszamy zatem do Przemętu i okolicznych miejscowości, a na zwiedzanie i oglądanie okolic z punktów widokowych zalecamy przeznaczyć nieco więcej czasu.



16.07.2018

Sucha BeskidzkaNowy tydzień to i nowe znaczki, za sprawą których dzisiaj przeniesiemy się do Suchej Beskidzkiej, by poznać tamtejsze atrakcje i zabytki.

Jak zatem widzicie tym razem na znaczku znalazły się się zamek i znana chyba wszystkim, jeśli nie osobiście to ze słyszenia Karczma "Rzym".  Opisy obiektów znajdziecie klikając w poniższe linki.

ZAMEK W SUCHEJ BESKIDZKIEJ  No. 648

KARCZMA "RZYM" W SUCHEJ BESKIDZKIEJ  No. 649

Znaczki natomiast do sprzedaży trafią już od jutra tj. 17 lipca, a zakupić je będzie można w miejscu, w którym historia splata się z teraźniejszością, a legenda z faktem. Miejcie to na uwadze gdy będziecie posilali się w karczmie przed lub po zwiedzaniu miasta. Kto wie, może i Wy spotkanie bohaterów mickiewiczowskiej ballady :-). 

Zapraszamy do Suchej Beskidzkiej i pamiętajcie, że tradycyjnie czekamy na Wasze relacje z tych wycieczek.



13.07.2018

Jak co roku w wakacje wszystkich znaczkowych kolekcjonerów czeka krótka przerwa w dostawach brakujących znaczków i innych akcesoriów wspomagających zarządzanie kolekcją. Informujemy zatem, że wszelkie zamówienia na znaczki i akcesoria przyjmować będziemy do 20 lipca, a wznowienie wysyłek planujemy po 13 sierpnia.

Jednocześnie informujemy, że wyżej opisana sytuacja dotyczy tylko kolekcjonerów. Miejsca znaczkowe będą obsługiwane jak dotychczas i ich przerwa w dostawie znaczków nie dotyczy.

Prosimy wziąć powyższy komunikat pod uwagę, ponieważ wszystkie zamówienia, które otrzymamy po 20 lipca będą zrealizowane dopiero po 13 sierpnia.



12.07.2018

Boguszów - GorceDawno nie mieliśmy potrójnej premiery, ale dzisiaj w końcu nastał ten dzień.

Jeszcze na chwilę zostajemy na Dolnym Śląsku i dziś prezentujemy najnowsze znaczki z Boguszowa - Gorców.

Znaczki te powstały dzięki Romanowi, który wykazał się dużym uporem i cierpliwością w dążeniu do celu. Znaczkowa idea znalazła poparcie i dzięki temu dzisiaj możecie poznać kolejne ciekawe miejsca, którymi są:

RATUSZ W BOGUSZOWIE - GORCACH  No. 645

SZYB "WITOLD" W BOGUSZOWIE - GORCACH  No. 646

GÓRA MNISZEK - BOGUSZÓW - GORCE  No. 647

Tradycyjnie więc zapraszamy do odwiedzania Boguszowa - Gorców i odkrywania atrakcji turystycznych tego miasteczka. Ciekawe historie niemal wyglądają tu zza każdego rogu, a jeszcze nie jedna tajemnica czeka na swego odkrywcę. Znaczki, które dzisiaj prezentujemy w sprzedaży pojawią się od 17 lipca, także jeśli planujecie wizytę w tych okolicach, koniecznie weźcie to pod uwagę. 



11.07.2018

462Po dziewięciu dniach ciszy wracamy ze znaczkową premierą. Tym razem pozostaniemy na Dolnym Śląsku, bo znaczek, który właśnie prezentujemy promuje kłodzki Park Miniatur "Minieuroland". 

Obiekt zapewne wielu z Was zna, bo po prostu nie można go niezauważyć jadąc mijając miasto w drodze do Nowej Rudy czy Dusznik Zdroju. Warto jednak właśnie tutaj zrobić sobie przerwę, by w jednym miejscu podziwiać wspaniałe zabytki Ziemi Kłodzkiej i znane budowle z całego świata.

Niech więc najnowszy znaczek będzie pretekstem do odwiedzin tego bajkowego miejsca, w którym makiety otoczone przepiękną roślinnością dadzą Wam wytchnienie po trudach wędrówki. Znaczek w sprzedaży pojawi się 13 lipca, także serdecznie zapraszamy.

PARK MINIATUR MINIEUROLAND W KŁODZKU  No. 462

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku to obiekt położony na północnych obrzeżach miasta rozciągający się na powierzchni 20 tys. m². W parku wyeksponowane są miniatury obiektów architektonicznych wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska, w tym Kłodzka i okolic. Wśród przepięknej zieleni na terenie parku podziwiać można wykonane z niezwykłą starannością miniatury zarówno obiektów starożytnych jak i budowle współczesne. Znalazły się tutaj światowej sławy obiekty jak drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, paryski Łuk Triumfalny czy krzywa wieża w Pizie. Wśród rodzimych budowli znalazł się m.in. wrocławski ratusz, makieta Twierdzy Kłodzko czy miniatura Sanktuarium w Wambierzycach. Minieuroland wciąż się rozrasta, a w planach jest powstanie kolejnych kilkudziesięciu budowli. Docelowo w parku znajdą się miniatury obiektów industrialnych: fabryk, kopalń, elektrowni, budowli architektury nowoczesnej oraz obiektów sportowych, a także makiety obiektów związanych z transportem i komunikacją. Obecnie istniejące miniatury jak i wszechobecna zieleń i kwiaty sprawiają, że Park Miniatur Minieuroland jest idealnym miejscem na wypoczynek zarówno dla dorosłych jak i dzieci.



2.07.2018

BrodnicaZeszły tydzień upłynął pod znakiem wielu znaczkowych premier, głównie z terenu Dolnego Śląska. Ten tydzień, mimo, że będzie bardziej ubogi, również rozpoczniemy od dwóch premier.

Tym jednak razem zapraszamy do kujawsko - pomorskiej Brodnicy, w której swoich znaczków doczekały się następujące dwa zabytkowe obiekty

WIEŻA ZAMKU KRZYŻACKIEGO W BRODNICY  No. 678

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY W BRODNICY  No. 679

Wiemy, że możliwości w tym mieście jest więcej, ale jak zwykle nie zawsze wszystko można osiągnąć za jednym zamachem. Niech więc prezentowane dzisiaj znaczki będą zachętą do odwiedzenia Brodnicy i jej atrakcji turystycznych. Znaczki już od dzisiaj są dostępne w sprzedaży w Niezależnej Informacji Turystycznej, której dane adresowe znajdziecie na stronach z opisem znaczkowych miejsc. Odwiedzajcie zatem Brodnicę i nie zapomnijcie pochwalić się swoimi wrażeniami ze zwiedzania miasta. Będzie nam również miło, jeśli uzupełnicie naszą galerię o zdjęcia obiektów.



27.06.2018

Jelenia GóraDzisiaj będzie małe urozmaicenie, bo o ile budynków ratuszy na znaczkach nie brakuje, o tyle tramwaj na znaczku pojawia się pierwszy raz, choć mamy nadzieję, że nie ostatni.

Dziś z premierą znaczka wędrujemy do Jeleniej Góry, gdzie w niewielkiej odległości od siebie znajdują się dwa ciekawe i w pewnym sensie związane ze sobą obiekty. 

RATUSZ W JELENIEJ GÓRZE  No. 643

JELENIOGÓRSKI TRAMWAJ  No. 644

Widoczny na znaczku tramwaj to element historyczny, nawiązujący do istniejącej w Jeleniej Górze linii tramwajowej. Dziś mieści się w nim punkt z pamiątkami, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie właśnie tramwaje śmigały po mieście, a jedna z linii przechodziła pod łącznikiem spinającym oba budynki ratusza. Zerknijcie na to miejsce, gdy będziecie w okolicy zabytkowego wagonu i pamiętajcie, że znaczek w sprzedaży pojawi się 28 czerwca



27.06.2018

RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W SOPOCIE

ZO w KomornikachCzerwiec  zbliża się ku końcowi, więc najwyższa pora na obiecaną kilkanaście dni temu relację z inauguracji znaczków turystycznych w Sopocie. 

Była to impreza raczej kameralna, ale i tak skupiła wszystkich tych, którym zależy na promocji atrakcyjnych turystycznie. Najbardziej liczy się jednak to, że w Sopocie znana jest znaczkowa idea, a to dobrze wróży na przyszłość. 

Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do przeczytania tej krótkiej relacji. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Was pretekstem do odwiedzin Sopotu, w którym nie brakuje pozytywnie nastawionych ludzi i tak bardzo upragnionych przez Was znaczków.

Relacja - Inauguracja znaczków turystycznych w Sopocie >>



26.06.2018

LegnicaDziś kolejne znaczkowe premiery. Pozostajemy jednak na terenie Dolnego Śląska, bo miejsca, które dołączyły do znaczkowej idei znajdują się w Legnicy.

I tak jak widzicie na załączonym obrazku będą to dwa znaczki przedstawiające odpowiednio: 

ZAMEK PIASTOWSKI W LEGNICY  No. 639

WIEŻA BRAMY GŁOGOWSKIEJ W LEGNICY  No. 640

Mamy nadzieję, że nowe znaczki z Legnicy są dla Was miłą niespodzianką i kolejnym, albo i pierwszym pretekstem do tego, aby odwiedzić to miasto. Liczymy na to, że odwiedzając przedstawione na znaczkach miejsca, choć na chwilę przeniesiecie się do dawnych czasów, w których miejsca te tętniły życiem. Będzie nam niezwykle miło jeśli po wizycie podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami i fotkami z wycieczki, tak by zachęcić innych kolekcjonerów do odwiedzenia tego ciekawego zakątka naszego kraju. 

Przedstawione powyżej znaczki w sprzedaży pojawią się od środy 27 czerwca. Wszelkie dane dotyczące miejsca sprzedaży znajdziecie po kliknięciu w powyższe linki.



25.06.2018

BolkówZaczynamy kolejny tydzień ze znaczkami turystycznymi, a dokłądniej - zaczynamy od premiery.

Dzisiaj wracamy na Dolny Śląsk, do Bolkowa, gdzie oprócz znanego wszystkim zamku istnieje kilka innych godnych uwagi i zabytkowych obiektów. 

Przedstawiamy zatem najnowsze krążki, na których znajdują się odpowiednio:

RATUSZ W BOLKOWIE  No. 641

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI W BOLKOWIE  No. 642

Oczywiście o wyżej wymienionych obiektach poczytacie na stronach z opisem znaczków. Tam też znajdują się linki do innych stron, a także wiele innych ważnych informacji, na które nie zawsze zwracacie uwagę, jak choćby miejsce sprzedaży znaczków, które i w tym przypadku zostało zaktualizowane o nowe dane. Warto śledzić wszelkie zmiany na kartach znaczków, aby później nie tracić czasu na poszukiwania w internecie i innych miejscach. Znaczki, które widzicie powyżej w sprzedaży dostępne będą od czwartku 28 czerwca. Zapraszamy zatem do Bolkowa. 



24.06.2018

680Nieco ponad rok temu pojawił się w Helu pierwszy znaczek turystyczny przedstawiający to miasto i półwysep jako początek Polski. Okazało się, że rzeczywiście był to początek, ale znaczków turystycznych w tych okolicach, bo kilka miesięcy później w Helu pojawił się kolejny krążek, a nasepnie także inne w bliższych lub dalszych okolicach. 

I właśnie dzisiaj po roku od tamtej premiery, na początku wakacji chcemy Was poinformować o kolejnym helskim znaczku, który właśnie dzisiaj pojawił się w sprzedaży.

Nie jest to jednak jedyna dobra wiadomość, bowiem w przygotowaniu znajduje się jeszcze jeden krążek, który jednak do sprzedaży trafi w połowie sierpnia. Niemniej jednak już teraz możecie planować swoje wakacyjne wyjazdy pod kątem zdobycia helskich nowości, a o kolejnym znaczku poinformujemy, jak już wszystko zostanie przygotowane i wysłane. Tymczasem zapraszamy do Helu.

HEL - KOPIEC KASZUBÓW  No. 680

Kopiec Kaszubów został odsłonięty w 2013 roku. Sam pomysł zaakcentowania Helu jako symbolicznego początku Polski zrodził się w 2007 roku. Główny element kopca stanowi wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Cyplu Helskim, kamienny obelisk, który symbolizuje początek Rzeczypospolitej oraz podkreśla jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika. Stąd wzięła się nazwa - „Kopiec Kaszubów”. Inspiracją do budowy monumentu były również legendy o Stolemach Kaszubskich – olbrzymach o spokojnym usposobieniu, które od niepamiętnych czasów władały Pomorzem. Poza energią i siłą wielkoludy imponowały wiarą, niezłomnością oraz hartem ducha. Nieprzypadkowo Kaszubi, a w szczególności rybacy przejęli te cechy. Niestety wielce szlachetne i silne olbrzymy przetrwały tylko w ludowych podaniach, została po nich pamięć oraz … kamienie! Jedna z legend mówi, że kiedy na świecie zapanuje powszechna zgoda i przyjaźń pomiędzy ludźmi, potężne głazy obudzą się i zamienią na powrót w przyjazne Stolemy.



22.06.2018

461Kończymy ten tydzień kolejną znaczkową premierą i mamy nadzieję, że będzie to dla Was kolejny powód do radości.

Tym razem wracamy na południe kraju, a dokładniej do Nysy, gdzie już kilka miejsc posiada swoje znaczki, a kolejne już wkrótce dołączy do tego grona. Mowa oczywiście o Muzeum Powiatowym, gdzie według naszych przewidywań znaczki powinny być dostępne od wtorku  26 czerwca. Gdyby jednak było inaczej, nie złoście się, a najlepiej, aby uniknąć rozczarowań przed wizytą, zapytajcie u samego źródła. 

I koniecznie odwiedźcie muzeum poznając jego bogate zbiory i liczne wystawy, zarówno stałe jak i czasowe. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

MUZEUM POWIATOWE W NYSIE  No. 461

Muzeum Powiatowe w Nysie mieści się w gmachu dawnego Pałacu Biskupów Wrocławskich, wybudowanego w latach 1660-1729, w stylu barokowym. W ciągu kolejnych ponad dwustu lat pałac zmieniał właścicieli i zarządców, pełniąc różnorodne funkcje. W 1945 roku spłonął. W latach 1962-1984 pałac odremontowano i przeznaczono na siedzibę nyskiego muzeum. Instytucja muzealna w Nysie funkcjonowała już od roku 1897, stopniowo powiększając zasoby zabytków. W 1945 r. część zbiorów uległa zniszczeniu, a część udało się zabezpieczyć. Już w maju 1945 r. polskie władze w Nysie rozpoczęły starania o odnalezienie muzealiów oraz pozyskanie nowych, reaktywując działalność muzealną. W 1986 roku oficjalnie otwarto podwoje Pałacu Biskupiego z bogatą ekspozycją prezentującą m.in. wyposażenie pałacowych, dworskich i mieszczańskich wnętrz, galerię malarstwa zachodnioeuropejskiego, a także historię Nysy oraz zabytki archeologiczne.



21.06.2018

628Mieliśmy dzisiaj w planie inną premierę, ale poproszono nas o kilka dni zwłoki, w związku z czym spieszymy z informacją o kolejnym znaczku, który właśnie się przygotowuje.

Tym razem wracamy w okolice Dębicy, gdzie w miejscowości Blizna mieści się park historyczny upamiętniający miejsce, w którym podczas II wojny światowej pracowano nad bronią V-1 i V-2. 

O tym jednak przeczytacie w opisie znaczka, natomiast to co dzisiaj jest najważniejsze to przewidywana data wprowadzenia znaczka do sprzedaży, a więc czwartek 28 czerwca.

A przy okazji, to kolejny znaczek, który powstał dzięki inicjatywie kolekcjonera Łukasz z Dębicy, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za chęci i zaangażowanie. Polecamy przy tym podobne działania innym kolekcjonerom i przypominamy, że zawsze chętnie pomożemy we wprowadzaniu kolejnych znaczków. 

PARK HISTORYCZNY BLIZNA  No. 628

W sierpniu 1943 roku po zbombardowaniu przez aliantów niemieckiego ośrodka rakietowego Peenemünde, zapadła decyzja o przeniesieniu doświadczeń nad „cudowną bronią” do Polski. Nowy ośrodek prób nad bronią V-1 i V-2 zlokalizowano w obrębie poligonu wojskowego w miejscowości Blizna, w kompleksie leśnym pomiędzy Dębicą, a Kolbuszową. Wieś wysiedlono i rozpoczęto budowę instalacji wraz z halami montażowymi, hangarem, a także elektrownią polową i bocznicą kolejową oraz linią kolejki wąskotorowej. W listopadzie 1943 roku wystrzelono pierwsze rakiety V-1, ale próby nie były udane. W styczniu 1944 roku rozpoczęto wystrzelanie rakiet V-2, ale już w czerwcu tego samego roku, w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, rozpoczęto likwidację poligonu i jego przenosiny do Borów Tucholskich. Po wojnie o poligonie i Bliźnie zapomniano. Dopiero działania lokalnego samorządu doprowadziły do powstania Parku Historycznego Blizna, który został otwarty w sierpniu 2011 roku. Dziś można tutaj oglądać resztki instalacji poligonu, wyrzutni, hali montażowej, a także zrekonstruowane baraki oraz naturalnej wielkości rakietę V-2. Całość uzupełniają ekspozycje muzealne z licznymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami.



20.06.2018

VII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Wakacje nadciągają z prędkością światła i w związku z tym czas najwyższy na pierwszy komunikat dotyczący Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. I choć wielu znaczkomaniaków już od dawna spekulowało nad miejscem spotkania, to my postanowiliśmy oficjalnie potwierdzić tę informację dopiero w chwili ustalenia wszystkich najważniejszych kwestii

Tak więc po raz siódmy, w gronie znaczkomaniaków, spotykamy się w ramach OSKZT w dniach od 11 do 14 października, a miejscem naszego spotkania będzie Nowy Tomyśl.

O wszelkich szczegółach związanych z zapisami, cenami, noclegami i wszystkimi innymi sprawami organizacyjnymi napiszemy niebawem. Dziś chcieliśmy tylko przedstawić ogólne informacje o miejscu spotkania oraz o terminie, tak by każdy z odpowiednim wyprzedzeniem mógł sobie zarezerwować wolny czas i odpowiednio zaplanować wakacje :-)

Tegoroczne spotkanie będzie nieco inne od dotychczasowych, ale jesteśmy przekonani, że będzie ono równie atrakcyjne jak w latach ubiegłych. Tradycyjnie rozpocznie się już w czwartek i potrwa aż do niedzieli, przy czym zawsze to podkreślamy, że zarówno czwartek jak i niedziela są w gruncie rzeczy dniami przyjazdu i odjazdu uczestników. Nie oznacza to jednak, że nie można przybyć na miejsce w piątek wieczorem lub nawet w sobotę. Wszystko zależy od możliwości poszczególnych uczestników i od chęci, a nam będzie bardzo miło Was widzieć, bez względu na to ile czasu poświęcicie na spotkanie.

Już teraz zachęcamy do planowania swojego udziału w spotkaniu oraz do śledzenia wszelkich spotkaniowych nowości, jakie będę się pojawiały na naszej stronie. Potrzebujemy jeszcze odrobinę czasu na przygotowanie wszystkich informacji, ale z początkiem lipca na pewno o wszystkim Was poinformujemy. 



19.06.2018

681Po wczorajszej znaczkowej premierze na południu kraju, pora raz jeszcze powrócić nad morze. Tym razem przenosimy się do województwa zachodniopomorskiego, bo to właśnie tutaj, w Darłowie pojawi się bardzo ciekawy i długo wyczekiwany znaczek z latarnią morską. 

I tu tradycyjnie odeślemy wszystkich do poniższego, encyklopedycznego opisu obiektu. Jeśli jednak o latarni w Darłowie chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie musicie ją zwiedzić, a gdy już zakupicie znaczek, to dodatkowe informacje o tym obiekcie znajdziecie ukryte pod QR kodem dołączonym do naklejki.

Prezentowany znaczek to zasługa m.in. jednego z kolekcjonerów - Michała, który opowiedział o znaczkowej idei. W imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy zatem do Darłowa. To świetne miejsce do zwiedzania i wypoczynku, a co najważniejsze  - miejsce na znaczkowym szlaku. Pamiętajcie, że znaczki w Darłowie są już dostępne w sprzedaży - można więc przybywać choćby teraz. Zapraszamy.

LATARNIA MORSKA DARŁOWO  No. 681

Latarnia morska w Darłowie znajduje się tuż przy ujściu rzeki Wieprzy, przy wejściu do portu. Pierwsza wzmianka o latarni w Darłowie pochodzi z 1715 roku, kiedy to zarządzono ustawienie świateł po obu stronach ujścia rzeki. W 1885 roku u nasady wschodniego falochronu zbudowano stację pilotów, do której od południa przylegała kwadratowa wieża. Stacja ta na drugim piętrze posiadała pokój dyżurnego pilota, który obsługiwał latarnię wskazując drogę do portu. Lampa z soczewką umieszczona była wtedy w oknie na wysokości 12 metrów. Obecna latarnia to stan z 1927 roku kiedy to po remoncie wieża została podwyższona do 22 metrów. Zmieniono też optykę latarni, a w 1996 roku zmodernizowano źródło zasilania, dzięki czemu dzisiaj latarnia może świecić ciągłym światłem nawet przy braku zasilania przez okres siedmiu dni. Światło latarni ma zasięg 15 mil morskich, co oznacza, że jest widziane z odległości ok. 27 kilometrów. Od sierpnia 2000 roku latarnię udostępniono zwiedzającym, którzy mogą podziwiać zarówno samą latarnię jak i piękne widoki z jej wieży.



18.06.2018

632Kolejne znaczki pojawiają się na znaczkowej mapie Polski i tym razem nowy znaczek już wkrótce dostępny będzie w Zabrzu.

To własnie w tym miejscu znajduje się trasa turystyczna pn. "Sztolnia Królowa Luiza", która łączy w sobie elementy muzeum techniki z ośrodkiem edukacyjnym i punktem rozrywkowym. A wszystko po to, by pokazać górniczą tradycję regionu i zachowane do dzisiaj relikty dawnej inżynierii. 

O miejscu, które dzisiaj prezentujemy, przeczytacie więcej w krótkim opisie jaki załączamy poniżej, a spragnionych bardziej obszernych informacji jak zwykle zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej obiektu.

Najnowszy znaczek już jest na miejscu i w sprzedaży powinien być dostępny od 25 czerwca. Niemniej jednak, jeśli będziecie po tym terminie wybierali się na zwiedzanie, upewnijcie się, czy znaczek rzeczywiście jest już w dostępny. Zapraszamy do Zabrza i czekamy na Wasze relacjie po zwiedzaniu tego miejsca.

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA W ZABRZU  No. 632

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to kompleks turystyczny obejmujący część założonej w 1791 roku Kopalni „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Kompleks ten obejmuje także zabytkową łaźnię łańcuszkową, a zwiedzający mogą ponadto zobaczyć wyciągową maszynę parową, salę sprężarek czy akumulatorownię. To co jednak najważniejsze to podziemna trasa turystyczna wiodąca od szybu „Carnall” i prowadząca aż do szybu „Wilhelmina”. Trasa ma około 1,5 kilometra długości. Jest jedyną taką trasą turystyczną w Europie i swoistą podróżą w czasie, prezentując losy największej ze śląskich kopalń oraz rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, a także miejsca dawnych portów czy chodnik wykuty w węglu. To miejsce, w którym poznamy historię górnictwa, ale też trud wiążący się z tą pracą. Obecnie kompleks tworzy jeden z najważniejszych elementów śląskiego dziedzictwa przemysłowego.



13.06.2018

LublinDzisiaj zostajemy na wschodzie Polski i przenosimy się z premierami do Lublina, w którym o znaczki zabiegaliśmy już od bardzo dawna. Na ten temat przy różnych okazjach rozmawiali również kolekcjonerzy, ale ostatecznie to Grzegorzowi udało się przekonać do idei kogo trzeba i dziś możemy Wam pokazać efekty tych rozmów.

Grzegorzowi rzecz jasna, w imieniu wszystkich kolekcjonerów, za  wprowadzenie znaczków serdecznie dziękujemy. Wszystkich Was natomiast gorąco zachęcamy do zwiedzania Lublina, bo poza miejscami przedstawionymi na znaczkach, jest tu jeszcze całkiem sporo obiektów godnych uwagi. A tymczasem znaczki przedstawiają. 

MIASTO LUBLIN  No. 629

BRAMA KRAKOWSKA W LUBLINIE  No. 630

KOŚCIÓŁ NAWRÓCENIA ŚW. PAWŁA W LUBLINIE  No. 631

I na koniec bardzo ważna informacja dotycząca wprowadzonych właśnie znaczków. O ile dwa pierwsze są już dostępne w sprzedaży, o tyle znaczek No. 631 do obiegu trafi dopiero 20 czerwca. Na wszelki wypadek zaznaczyliśmy to podwójnie, aby rzuciło się w oczy także tym, co zamiast czytać, oglądają tylko obrazki. Uwzględnijcie tę drobną różnicę w dostępności planując swoje wyprawy do Lublina, a jak tylko tam dotrzecie, to koniecznie nas o tym poinformujcie np. w relacji.



<< 1 5 6 7 8 9 10 15 >>