
11.02.2021
KOSZULKI ZNACZKOWEGO TURYSTY
Przedstawiamy długo oczekiwany produkt jakim są nasze własne, turystyczne koszulki z logo Znaczków Turystycznych.
Koszulki znacie i lubicie, bowiem od wielu lat dystrybuowaliśmy identyczne produkty ze sklepu naszych czeskich partnerów. Tym razem jednak postanowiliśmy postawić na własne marki, kolory i rodzaje koszulek. Z Waszą pomocą wyodrębniliśmy nie 4, a 8 wersji kolorystycznych. Dajemy Wam więc do wyboru dwa typy koszulek w 6 rozmiarach.
Z pewnością niejeden z Was wybierze idealną dla siebie koszulkę, tym bardziej, że zbliża się wiosna kiedy to troszkę ciuszków trzeba będzie zrzucić. Mamy nadzieję, że koszulki podobnie jak wcześniejsze naszywki staną się znakiem rozpoznawczym kolekcjonerów znaczków turystycznych.
Więcej informacji
9.02.2021
W całej Polsce sypnęło śniegiem i nastała zima na całego. A skoro zima to pieczątki, których realizację właśnie na tę porę roku zaplanowaliśmy.
Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji nt. tegorocznej realizacji, natomiast wszelkie sprawy techniczne, ceny, projekty itp. znajdziecie klikając w link, który umieściliśmy na końcu newsa.
Zapisy przyjmujemy od dzisiaj tj. od 9 lutego (o powtórzenie zamówienia prosimy również osoby, które kontaktowały się w sprawie pieczątek już wcześniej i będzie to równoznaczne z tym, że nikt nie zmienił zdania). Czas na zgłoszenia tym razem będzie krótki i potrwa do niedzieli 14 lutego. Ilość dostępnych automatów jest ograniczona, a kolejną akcję zrobimy nie wcześniej niż za rok, dlatego wszystkich chętnych na własne pieczątki prosimy o nieodkładanie zamówień na później - decyduje kolejność zgłoszeń.
Począwszy od dzisiaj aż do 20 lutego, równolegle z otrzymywanymi zamówieniami będziemy Wam rozsyłali do akceptacji projekty pieczątek. 22 marca wszystkie projekty muszą trafić do realizacji tak, aby w pierwszym tygodniu marca mieć gotowy do rozesłania produkt.
Oczywiście wszystko zależy od sprawnej realizacji poszczególnych etapów. Uczulamy, by podczas wysyłania zgłoszeń podawać również numer telefonu. Często bowiem się zdarza, że wiadomości jakie Wam wysyłamy lądują w folderze spam lub giną wśród licznej poczty e-mail. W takich przypadkach będziemy się z Wami kontaktowali telefonicznie, aby wszystkie etapy zakończyć w planowanym terminie. A jeśli już zapoznaliście się z powyższymi treściami i jesteście zainteresowani własnymi pieczęciami, to zapraszamy do przeczytania pozostałych informacji na ten temat jakie znajdują się poniżej. W artykule tym znajdziecie proponowane przez nas wzory odbić oraz szczegóły dotyczące cen i zamawiania pieczęci.
Zdradzimy również, że akcja pieczątkowa będzie powiązana z inną akcją. Będzie zatem możliwość zrealizowania kilku zamówień jedną przesyłką. Weźcie to pod uwagę, szczególnie jeśli jeszcze nie odebraliście zarezerwowanych ZO z IX Spotkania Ogólnopolskiego. Szczegóły wkrótce.
3.02.2021
Pozostajemy w województwie mazowieckim, w jego zachodniej części i Gminie Gąbin, gdzie tym razem za pośrednictwem nowych znaczków turystycznych chcemy pokazać Wam kolejne ciekawe miejsca. W stolicy gminy czyli w Gąbinie poznacie dwa obiekty, ale zanim tam traficie koniecznie zapoznajcie się z ich krótkimi opisami, które jak zwykle znajdziecie klikając w poniższe linki:
RATUSZ MIEJSKI W GĄBINIE No. 1055
KAMIENICA PRZY STARYM RYNKU W GĄBINIE No. 1056
Jak zapewne zauważyliście najnowsze znaczki są kolejnymi, które będziecie mogli zdobyć podczas planowanego na maj rajdu szlakiem znaczków turystycznych. Oczywiście turyści, którzy z różnych przyczyn w rajdzie uczestniczyć nie będą, znaczki mogą zdobywać już niebawem. Przesyłka bowiem dotarła na miejsce i teraz tylko kwestia 2-3 dni aby znaczki znalazły się w sprzedaży. Przypominamy jednak, że w związku z pandemicznymi obostrzeniami warto za każdym razem sprawdzać czy miejsca, w których sprzedawane są znaczki będą czynne w dniu Waszej wizyty. Wykonanie telefonu to zaledwie chwila, a może zaoszczędzić późniejszego rozczarowania i nieuzasadnionych wpisów na znaczkowej stronie.
Zapraszamy zatem wszystkich do zwiedzania Gąbina i okolic. Atrakcji znajdziecie tu mnóstwo, a i znaczków nie brakuje. A jeśli znaczków chcecie jeszcze więcej, koniecznie podczas wycieczki zróbcie kilka fotek, w tym takich ze zdobytymi krążkami. Chętnie wykorzystamy je w naszych mediach społecznościowych promując znaczkową ideę i miejsca, które postanowiły się w ten sposób promować.
1.02.2021
Rozpoczęliśmy nowy miesiąc i najwyższa pora na jakąś fajną znaczkową premierę.
Tym razem za pośrednictwem znaczków chcemy Was zaprosić w okolice Płocka do dwóch miejscowości: Dobrzyków i Troszyn Polski. To właśnie tutaj znajdują się dwie piękne drewniane świątynie, które doczekały się swoich wizerunków na znaczku turystycznym.
Prezentowane powyżej znaczki zostały przygotowane z myślą o pierwszym w Polsce rajdzie rowerowym szlakiem znaczków turystycznych, który planowany jest na 22 maja 2021 roku. Ów rajd to pomysł Stowarzyszenia - Miejski Uczniowski Klub Sportowy Tandem Gąbin, którego jednym z działań statutowych jest promocja i popularyzacja krajoznawcza Gąbina i okolic. Klub istnieje 6 lat i co roku organizuje cykliczne rajdy rowerowe "Powitanie wiosny" oraz "Rajd sąsiadów", skupiając zarówno starszych jak i młodszych miłośników turystyki rowerowej. Zresztą zachęcamy wszystkich do zapoznania się z działalnością MUKS Tandem Gąbin, choćby poprzez wizytę na profilu FB klubu (link 7 wyrazów wcześniej). O szczegółach planowanego rajdu z pewnością napiszemy w późniejszym terminie, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych znaczków.
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH ANIOŁÓW STRÓŻÓW W TROSZYNIE POLSKIM No. 1057
KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W DOBRZYKOWIE No. 1058
Tak jak napisaliśmy wcześniej, znaczki zostały przygotowane z myślą o majowym rajdzie, ale w sprzedaży dostępne będą w ciągu najbliższych 2-3 dni. Powyższe znaczki powstały dzięki zaangażowaniu dwójki lokalnych turystów: Macieja i Wiesława, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy za działalność promującą znaczki i doprowadzenie do ich powstania. Wszystkich znaczkomaniaków zachęcamy do wędrówek znaczkowym szlakiem, a jeśli już dotrzecie do Dobrzykowa i Troszyna Polskiego, to koniecznie się tym pochwalcie na naszym profilu FB lub wysyłając materiały do admina, który w Waszym imieniu zrelacjonuje wszystko w mediach społecznościowych.
31.01.2021
Wczoraj zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2020 roku , a dziś pora na informacje odnośnie dalszego głosowania w drugiej turze.
Znaczki, które przeszły do drugiej tury mieliście okazję zobaczyć w porannym newsie na naszym profilu FB, ale znajdziecie je również na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Ale uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.
Drugą turę głosowania podobnie jak w roku ubiegłym w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK.
Głosowanie tak samo jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.
Wszelkie głosy wysyłamy na adres web@znaczki-turystyczne.pl podając swoje imię i nazwisko oraz numery znaczków, na które oddajemy głos wg poniższej instrukcji. W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać "Najładniejszy Znaczek Roku 2020", a pod oddanymi głosami prosimy wpisać imię i nazwisko głosującej osoby i numer pod którym dana osoba widnieje na "Liście polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera".
Głosowanie trwa od jutra tj. 1 lutego i zakończy się 15 lutego. W przeciwieństwie do pierwszej tury, tym razem wybieramy 3 najładniejsze znaczki stosując następujące kryterium:
Więcej informacji
21.01.2021
Oto zapowiadany przez nas wczoraj materiał i swego rodzaju nowość, którą wprowadziliśmy wraz z nadejściem tego roku.
W Wasze ręce oddajemy pierwszy numer naszego "Przeglądu znaczkowego" czyli skompresowanej wersji tego, co działo się w temacie znaczków turystycznych w ostatnim czasie. Jest to skrót i zachęta do tego, aby raz jeszcze sięgnąć po niektóre z publikacji, ale też swego rodzaju podręczna baza wiedzy o znaczkach i ich kolekcjonowaniu.
Na początek będzie skromnie, bo liczymy na to, że to Wy podpowiecie nam jakich treści tu oczekujecie. Z pewnością pojawią się poradniki, ale też będziemy na łamach przeglądu nieco wyprzedzali pewne fakty i zdradzali tajemnice oraz niespodzianki jakie szykujemy. Zresztą o wszystkim dowiecie się z podstrony poświęconej "Przeglądowi znaczkowemu", a link do tej części portalu znajdziecie w lewym menu. Zachęcamy do lektury oraz do czynnego udziału we współtworzeniu kolejnego numeru. Tymczasem pierwszy numer znajdziecie w zakładce "Przegląd Znaczkowy".
15.01.2021
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2020 ROKU
Rozpoczął się rok 2021, właściwie nic się nie dzieje, ale to sytuacja chwilowa, bowiem już za chwilę będziemy mieli dla Was zajęcie :-) Czas na długo wyczekiwane głosowanie na "Najładniejszy znaczek turystyczny 2020 roku", mamy nadzieję, że z racji trwającej pandemii i tego, iż siedzicie w domach, w tym roku frekwencja będzie rekordowa.
Zanim jednak na dobre rozkręcimy się z objaśnianiem zasad, nowym fanom znaczków turystycznych przypomnimy, że od 6 lat na początku roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.
Podobnie jak w latach ubiegłych głosujemy tylko poprzez wysłanie wiadomości e-mail. Głosowanie na znaczek roku 2020 podzielone zostało na dwie tury.
- I tura (głosowanie ogólne) – w terminie od 15 do 30 stycznia
- II tura – głosowanie zdobywców ZK – w terminie od 1 do 15 lutego
Więcej informacji
12.01.2021
Początek każdego roku to okres, w którym stosunkowo niewiele się dzieje, ale to tylko pozory. Po pierwszym tygodniu na rozruszanie się po świątecznym zastoju ostro ruszamy do działania i na dobry początek roku mamy dla Was premierę.
Jak widzicie pierwszym znaczkiem w tym roku jest znaczek okolicznościowy. O Roku Świętym Compostelańskim przeczytacie poniżej, a my dodamy jedynie, że prezentowany znaczek jest znaczkiem dwustronnym, w związku z tym jego cena będzie wyższa niż zwykłych znaczków, które po obu stronach mają taką samą grafikę.
Prezentowany znaczek to przede wszystkim gratka dla kolekcjonerów, ale także wyjątkowa pamiątka dla pielgrzymów przemierzających szlaki św. Jakuba i osób świętujących Rok Święty Compostelański. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem tego znaczka więcej osób przekona się do podróżowania szlakiem św. Jakuba, na którym znajduje się wiele miejsc oznaczonych znaczkiem turystycznym. A jeśli wśród naszych czytelników są zarządcy kościołów położonych na szlaku św. Jakuba lub innych miejsc promujących tę tematykę, to zachęcamy do współpracy. Rok Święty Jakubowy to świetna okazja, aby znaczkami turystycznymi oznaczyć kolejne obiekty i przyciągnąć do nich turystów.
Na początek najnowszy znaczek dostępny będzie w Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, ale wierzymy, że lista miejsc wkrótce się powiększy. Sprawdzajcie dostępność znaczka co jakiś czas, a tymczasem zapiszcie sobie Brzesko jako cel tegorocznej wycieczki, bo co jak co, ale przy takiej okazji miasto to i Sankturium koniecznie trzeba odwiedzić.
ZO - ROK ŚWIĘTY COMPOSTELAŃSKI 2021
Pierwszy taki rok ustanowił papież Kalikst II w 1126 roku i od tego czasu istnieje zwyczaj ogłaszania lat świętych, gdy danego roku święto liturgiczne św. Jakuba Starszego Apostoła – 25. lipca, wypadnie w niedzielę. Ostatni Rok Święty Jakubowy był w 2010 r., obecnie niedziela 25 lipca wypadnie w 2021 i następny będzie w 2027 r. Możliwość taka przypada co 6,5,6 i 11 lat. Główne uroczystości odbywają się w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam przechowywane są relikwie Apostoła, którego grób, spośród pozostałych apostołów, znajduje się najdalej od Jerozolimy. Santiago de Compostela to obok Jerozolimy i Rzymu najstarsze miejsce pielgrzymkowe chrześcijaństwa. Droga do Santiago de Compostela (Camino), wyznaczona muszlą czy żółtą strzałką staje się najbardziej rozpoznawalnym w Europie szlakiem pielgrzymkowym. Od 15 lat w Polsce rozwija się sieć Dróg św. Jakuba, istnieje ich obecnie ponad 7000 km. Przy tych Drogach, dzięki staraniom czcicieli św. Jakuba, przyjaciołom dróg jakubowych, Caminowiczom i Bractwom Jakubowym erygowano dotychczas, dekretami biskupów diecezjalnych, sześć sanktuariów św. Jakuba, siódme w Toruniu będzie erygowane w obecnym roku. Sanktuaria św. Jakuba w Polsce: przy Dolnośląskiej Drodze św. Jakuba - Jakubów (diecezja zielonogórsko – gorzowska), przy Pomorskiej Drodze św. Jakuba – Lębork (diecezja pelplińska), przy Beskidzkiej Drodze św. Jakuba – Szczyrk (diecezja bielsko-żywiecka), przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba – Więcławice Stare (archidiecezja krakowska), przy Drodze Via Regia: Małujowice (archidiecezja wrocławska) i Brzesko (diecezja tarnowska) oraz przy Drodze Camino Polaco – Toruń (diecezja toruńska).
30.12.2020
W tych ostatnich dniach 2020 roku Jarek przygotował opisy kolejnych pięciu dywizjonów lotniczych i dzięki temu ostatni raz w tym roku możemy Wam zaprezentować następną grupę znaczków kolekcjonera z najnowszej serii.
Wizerunki znaczków macie poniżej, ale jeśli chcecie nieco dokładniej poznać przedstawione na znaczkach dywizjony, koniecznie musicie przeczytać wspomniane opisy. Najłatwiej zrobić to bezpośrednio poprzez nasz wirtualny katalog znaczków i wykaz znaczków kolekcjonera, na którego końcu znajdują się najnowsze krążki.

Oczywiście jak zwykle pojawią się głosy, że dla większości ta seria jest poza zasięgiem, ale przypominamy, że jeszcze kilka lat temu poza zasięgiem były ostatnie znaczki z serii zwierząt zagrożonych wyginięciem czy królowie z kolejnej serii. Jak wszystko dobrze się ułoży to już niebawem i ta seria będzie czymś normalnym, a my będziemy rozmyślać nad tematyką kolejnych ZK. Tymczasem kompletujcie kupony, planujcie przyszłe wycieczki i cierpliwie czekajcie na swoje ZK. Przypominamy, że to nie wyścig, a zabawa, która w głównej mierze ma Wam dawać radość i satysfakcję z kolejnych osiągniętych celów.
29.12.2020
Na początku 2019 roku stworzyliśmy taki oto mini kalendarz drewniany z wymiennym kalendarium. Wersja startowa kalendarza posiadała gotowe kalendarium jednak rosnące koszty druku i dystrybucji takich kalendariów skłoniły nas do tego, by zaprzestać ich drukowania. Wyliczyliśmy, że o wiele tańsze będzie indywidualne drukowanie kalendarium przez posiadaczy kalendarzy niż wydruk hurtowy i przesyłka. I właśnie dlatego od stycznia 2020 roku udostępniamy każdemu gotowy plik kalendarium - wystarczy wydrukować, wyciąć wzdłuż zaznaczonych linii i skleić lub zszyć górną krawędź, a pod kalendarium podkleić taśmę magnetyczną.
W ubiegłym roku zdecydowana większość posiadaczy kalendarzy poradziła sobie z wydrukiem i złożeniem kalendarium co nas bardzo cieszy. Okazało się przy tym, że taka manualna praca była dla części osób świetnym relaksem i sposobem na wypełnienie wolnego czasu. A że czasy mamy jakie mamy to i tym razem udostępniamy plik z kalendarium. Skoro Sylwestra spędzimy w domach to może warto w tym czasie przygotować kolejne kalendarium?
Tym razem kalendarium troszkę się zmieniło. Zrobiliśmy je od nowa, zbudowaliśmy nowy szablon zmieniliśmy czcionki, niektóre odstępy i kilka innych technicznych drobnostek. Wszystko po to, aby w przyszłości nie trzeba było przeklepywać całych miesięcy i odrobinę zautomatyzować proces tworzenia projektu. Celowo w kalendarium nie ma żadnych imprez znaczkowych z wyjątkiem tej najważniejszej, planowanej na drugi weekend października - mamy nadzieję, że tym razem dojdzie ona do skutku.
Kalendarium zostało sprawdzone przez trzy osoby i teoretycznie nie zawiera błędów, co nie oznacza, że ich nie ma. Gotowy plik zawieszamy w naszej pobieralni >> jednak zanim zdecydujecie się na jego wydrukowanie zerknijcie na poszczególne strony. Może ktoś z Was dostrzeże jakiś drobny błąd, wówczas bardzo prosimy o zgłoszenie jego adminowi, który poprawi co trzeba.
Osoby, które chciałyby posiadać u siebie taki mini kalendarz informujemy, że mamy jeszcze kilka egzeplarzy. Niestety mają one kalendarium z 2019 roku, dlatego abyście nie byli stratni obniżyliśmy pierwotną cenę kalendarza i jedyne co trzeba zrobić, aby był on pełnowartościowy to wydrukować i złożyć nowe kalendarium. Wszystkie informacje nt. tych kalendarzy znajdziecie w zakładce "Sklepik ZT" w lewym menu. Zapraszamy do lektury.
26.12.2020
Święta powoli się kończą, ale czas wolny trwa nadal, zatem aby nieco urozmaicić Wam to leniuchowanie mamy ostatnią w tym roku znaczkową premierę.
Być może korzystając z chwili wolnego usiądziecie do planowania przyszłych wypraw dlatego zachęcamy aby w tych planach uwzględnić Gorzów Wielkopolski, w którym właśnie pojawiły się nowe znaczki turystyczne. Ale nie byłoby tych krążków gdyby nie działalność Wojtka i zrozumienie znaczkowej idei przez właścicieli punktu sprzedaży znaczków. Za te działania w tym miejscu serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że te znaczki to dopiero początek znaczkowego szlaku w Gorzowie Wielkopolskim.
Na najnowszych znaczkach znajdują się odpowiednio:
PARK SIEMIRADZKIEGO W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1053
FONTANNA PAUCKSCHA W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM No. 1054
Powyższe linki to oczywiście skrót do naszej bazy znaczków, gdzie możecie zapoznać się z obiektami prezentowanymi na najnowszych krążkach. W miejscu tym znajdziecie dalsze informacje dotyczące miejsca sprzedaży znaczków oraz dodatkowe linki, które z pewnością pomogą Wam w dokładniejszym poznaniu tych obiektów.
Znaczki rzecz jasna już czekają na pierwszych zdobywców jednak zanim ruszycie w teren, koniecznie zerknijcie na wytłuszczoną informację bowiem w okresie od 28 do 30 grudnia sklep SprintBike czynny będzie w godzinach 10:00-18:00, a 31 grudnia 10:00-17:00. Pamiętajcie jednak by nie zostawiać zwiedzania i zakupu na ostatnią chwilę, w końcu w styczniu też będzie można odwiedzić te miejsca.
21.12.2020
O tym znaczku część z Was już zapewne wiedziała, bo pojawiły się w internecie pewne przecieki. My natomiast, dopóki znaczek nie jest gotowy nie mówimy o nim bo jeszcze wszystko może się zdarzyć.
Dziś jednak znaczek już pędzi do zamawiającego, a my pragniemy Was zaprosić do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz za pośrednictwem najnowszego znaczka skłonić w przyszłości do zwiedzania tej muzealnej placówki.
Tradycyjnie poniżej znajdziecie odnośnik do podstrony poświęconej nowemu znaczkowi oraz opis obiektu jaki na znaczku został przedstawiony. Jeśli natomiast jesteście głodni informacji na temat tego muzeum to koniecznie kliknijcie w odnośniki do jego strony internetowej i profilu FB, a na pewno odnajdziecie wiele innych ciekawych informacji. A jeśli już dotrzecie do Sochaczewa i zwiedzicie najnowsze znaczkowe miejsce, koniecznie dajcie nam o tym znać w relacji, którą chętnie umieścimy na naszym facebooku.
MUZEUM ZIEMI SOCHACZEWSKIEJ I POLA BITWY NAD BZURĄ * SOCHACZEW No. 1052
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, posiada największy zbiór pamiątek dotyczącej jednej bitwy - rozgrywającej się na terenie całego niemal Powiatu Sochaczewskiego Bitwy nad Bzurą. Składa się na niego kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania, przedmiotów osobistych i innych pamiątek. To jednak nie wszystko. W muzeum można również na wystawie stałej zobaczyć przedmioty związane z okresem całej II wojny, w ogólnoświatowym jej aspekcie - a więc działalności żołnierza polskiego poza granicami okupowanej Polski. Dopełnieniem ekspozycji jest wystawa plenerowa, znajdująca się na dziedzińcu. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje i archiwa, związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej.
20.12.2020
Zbliżając się do końca roku mamy jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Dosłownie przed momentem ustaliliśmy ostatnie szczegóły i oto możemy Wam pokazać najnowszy znaczek ze Świeradowa-Zdroju. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi do Świeradowskiej Izby Pamięci, która w normalnej sytuacji już czekałaby na turystów. Niestety COVID pokrzyżował wszystkie plany, dlatego i Izba i znaczek czekają na czasy, w których zniesione zostaną obostrzenia. Tak więc znaczek już pędzi do miejsca przeznaczenia, ale chwilowo nie będzie go można zdobywać.
Śledźcie natomiast internetowe źródła związane ze Świeradowską Izbą Pamięci (linki podaliśmy na podstronie znaczka). To właśnie na tych stronach znajdziecie więcej informacji nt. możliwości zwiedzania tego obiektu i z pewnością zaraz po zniesieniu obostrzeń będzie to najbardziej wiarygodne źródło informacji. My również postaramy się stosownym komunikatem poinformować o otwarciu tego miejsca dla turystów.
Tymczasem tradycyjnie zachęcamy do poznawania historii Świeradowa i okolic, aby podczas przyszłego zwiedzania mieć już jakieś podstawy. I już teraz zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem Izby, a więcej ciekawostek jak zwykle znajdzie się w audioprzewodniku, który już teraz jest dla tego znaczka przygotowywany.
ŚWIERADOWSKA IZBA PAMIĘCI * ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1051
Świeradów-Zdrój położony w sercu Gór Izerskich i znany jest przede wszystkim jako miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa. Odwiedzając to miasto warto jednak nie tylko podziwiać zabytki i walory krajobrazowe, ale także poznać jego ciekawą historię. W Świeradowskiej Izbie Pamięci, niczym w wehikule czasu, można przenieść się do minionych wieków i lepiej poznać zamierzchłe dzieje miejscowości. Izba Pamięci istnieje od 2010r., a w 2020 r. została rozbudowana. Jest to prywatne muzeum, które w zabytkowym budynku prezentuje liczne pamiątki związane ze Świeradowem oraz terenami Śląska. Dzięki prezentowanym pamiątkom, dokumentom i innym przedmiotom można zobaczyć, a nawet wręcz dotknąć historię miasta. Wśród licznych eksponatów znajdziemy wyroby szklarskie, materiały dotyczące historii miejscowego uzdrowiska, Kolei Izerskiej czy nieistniejącej już osady Gross Iser. W Izbie Pamięci można dowiedzieć się, jak wyglądało życie prostych mieszkańców. Znajdują się tu przedmioty gospodarstwa domowego z końca XIX i początku XX w. oraz wyroby lokalnych rzemieślników, a także wiele innych ciekawych skarbów.
18.12.2020
Znaczek, który dziś chcemy Wam pokazać jeszcze nie został wysłany do swojego miejsca docelowego, ale z racji tego, że zbliżają się święta już dzisiaj wstawiamy informację o tej nowości. Mamy nadzieję, że zaraz po świętach krążek pojawi się w sprzedaży i jeśli tylko ktoś znajdzie czas na wycieczkę (o ile będą takie możliwości), będzie mógł go zdobyć w jednym z dwóch punktów sprzedaży. Powstanie tego znaczka to zasługa Macieja, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomysł i odpowiednie działania promujące znaczkową ideę.
To kolejny ze znaczków o tematyce historycznej, a jakiego wydarzenia dotyczy dowiecie się z poniższego opisu. Niestety tutaj jesteśmy ograniczeni wielkością opisu, dlatego wszystkich zainteresowanych obszernym opisem już teraz odsyłamy do audioprzewodnika, który pojawi się w ciągu kilku tygodni. Tam też znajdziecie więcej faktów o wspomnianej I wojnie światowej, starciu w Iłowie i jego okolicach oraz o samej Gminie Iłów.
Mamy nadzieję, że kolejny raz za pośrednictwem znaczków turystycznych będziecie mogli poznać ciekawe historycznie tereny i historie z nimi związane. Warto na poszukiwanie takich faktów poświęcić nieco czasu, bo przecież znaczek turystyczny to nie tylko pamiątka, ale przede wszystkim drogowskaz pokazujący nam godne uwagi miejsca i wydarzenia oraz sposób na przyswojenie dodatkowej wiedzy.
GMINA IŁÓW NA SZLAKU WIELKIEJ WOJNY No. 1050
Wielka Wojna dotarła na tereny Iłowa w październiku 1914 r., a najkrwawsze walki toczyły się w nocy z 4 na 5 grudnia 1914 r. Tyraliery niemieckich żołnierzy próbowały zdobyć Iłów niespodziewanie ostrzelani przez Rosjan z broni maszynowej. Wielokrotne próby ataku niemieckich wojsk zakończyły się fiaskiem. Narastał chaos. Rosjanie okrążyli Iłów. Niemcom kończyła się amunicja, toczyła się walka na śmierć i życie. 8 grudnia Niemcy ponownie przystąpili do ataku. 14 grudnia Rosjanie opuścili Iłów. Była to jedyna wojna, podczas której nieprzyjaciół grzebano we wspólnych mogiłach i nikt ze zwycięzców nie deptał krzyży, ani nie równał nagrobków z ziemią. Iłowski cmentarz wojenny powstał w 1917 roku. Spoczęło na nim 141 żołnierzy niemieckich oraz 13 żołnierzy rosyjskich. Na wysokości wsi Obory znajduje się kolejna nekropolia z walk grudniowych 1914 roku. Spoczęło w niej 164 żołnierzy niemieckich. Na zachód od drogi Wszeliwy-Załusków znajduje się cmentarz kryjący szczątki 503 żołnierzy armii rosyjskiej i 510 żołnierzy armii niemieckiej. Znaczek turystyczny upamiętnia wszystkie ofiary poległe na ziemi iłowskiej - żołnierzy i ofiary cywilne.
14.12.2020
Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od świąt i końca roku, ale jak to zwykle mawiamy nie jest to czas, aby się położyć i czekać z założonymi rękami. My tradycyjnie proponujemy zwiedzanie, tym bardziej, że do grona znaczkowych miejsc turystycznych dołączył właśnie kolejny, niezwykle interesujący obiekt.
Oczywiście to jedynie zaproszenie do zwiedzania Henrykowa, ale i Ziębic, bowiem to w tym mieście zakupicie znaczek w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.
W Henrykowie natomiast, oprócz samego klasztoru do zwiedzania jest obszerny park i wiele innych turystycznych ciekawostek. To Wam zostawiamy podjęcie decyzji o tym kiedy odwiedzić to miejsce. Pamiętajcie jednak, że znaczek już na Was czeka.
OPACTWO CYSTERSÓW W HENRYKOWIE No. 1049
Założone w XIII w. Opactwo w Henrykowie, znane jako miejsce spisania „Księgi henrykowskiej”, w której 750 lat temu zapisano pierwsze zdanie w języku polskim. Na pocysterski kompleks klasztorny składa się kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w którym możemy podziwiać słynne "stalle henrykowskie", barokowy klasztor z XVII w., tarasowy ogród włoski z XIX wieku i XVIII-wieczny ogród opacki, w którego centrum stoi dawny pawilon letni opatów, a z boku dawna oranżeria. Zachował się również fragment XVII-wiecznego muru obronnego z barokowymi bramami: Dolną i Górną. Na wschód od klasztoru rozciąga się wspaniały park krajobrazowy w Henrykowie z licznymi pomnikami przyrody. Całość stanowi piękny, fascynujący kompleks architektoniczno - przyrodniczy, w którym można spędzić cały dzień, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć.
3.12.2020
ZAMÓWIENIA - WAŻNY KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
Nie tak dawno, bo 20.09.2020 zamieściliśmy na naszej stronie artykuł dotyczący sposobu zamówień brakujących ZT. Czy poskutkowało? Trudno powiedzieć. W zasadzie niewiele się zmieniło. Ci z Was, którzy przesyłali zamówienia wg naszych wskazówek robią to nadal, ale są tacy, którzy niestety uparcie tkwią przy swoich zasadach.
Nasze prośby nie są wymysłem ani kaprysem, ani tym bardziej wygodą. Są sposobem na lepszą organizację i szybszą realizację zamówionych ZT. Kolekcjonerów przybywa, co nas niezmiernie cieszy, mamy coraz więcej @, piszecie do nas zarówno wiadomości z zamówieniami, jak i uwagami nt. miejsc znaczkowych, czy po prostu swoje spostrzeżenia odnośnie idei znaczkowej.
Poniżej kilka(dziesiąt) zdań jakie chcielibyśmy, abyście w wolnej chwili przeczytali i zapamiętali.
Więcej informacji
1.12.2020
Rozpoczynamy kolejny, ostatni już w tym roku miesiąc i w jego pierwszym dniu chcielibyśmy przypomnieć, że dokładnie za 31 dni nadejdzie rok 2021. Wraz z nim zapewne wiele się zmieni, ale jedno jest pewne - nowy rok to kolejny etap w naszym życiu i tradycyjnie nowy znaczek noworoczny. I mimo iż znaczek ten zacznie obowiązywać od 1 stycznia to tradycją jest, że jego wizerunek publikujemy wcześniej. Wcześniej też prowadzimy jego dystrybucję, ponieważ wielu turystów znaczek ten traktuje jako wstęp do zbliżających się świąt, a dla wielu jest po prostu prezentem i ozdobą świątecznej choinki.
Od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.
Rok 2021 został ustanowiony rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, oraz rokiem Konstytucji 3 Maja. I to właśnie ostatniej z postaci - Norwidowi poświęcamy najnowszy znaczek noworoczny.
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2021
Link do znaczka i jego opisu znajduje się powyżej, jak zawsze zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy. Sam znaczek, tradycyjnie dostępny jest w sprzedaży drogą korespondencyjną, wraz z innymi wcześniejszymi znaczkami noworocznymi. Przypominamy także, by nie kumulować zamówień na ostatnią chwilę. Dajcie nam czas na ich przygotowanie i bierzcie pod uwagę fakt, że ten rok jest wyjątkowo uciążliwy, także pod względem terminowości doręczania korespondencji.
26.11.2020
Sytuacja na rynku turystycznym nie zmienia się od tygodni, a tymczasem u nas ciągle coś się dzieje, choć w nieco zwolnionym tempie. Przed kilkoma tygodniami swoją działalność rozpoczęła grupa, która zbiera materiały i opracowuje serię znaczków kolekcjonera (ZK) poświęconą nieistniejącym zamkom i pałacom, a tymczasem my dzisiaj przedstawiamy trzecią serię tych znaczków.
Celowo nie wspominaliśmy o tych znaczkach wcześniej, bo w tych czasach niespodzianki są na wagę złota. Najnowsza seria to powrót do historii Polski, ale już tej nowszej XX-wiecznej. Seria "Polskie Dywizjony Lotnicze – Wielka Brytania 1940-46" to próba pokazania wszystkim, że polskie lotnictwo to nie tylko osławiony Dywizjon 303, ale również kilkanaście innych, które równie mocno zasłużyły się w walkach II wojny światowej. Poznajcie zatem te lotnicze formacje i ich historię za pośrednictwem najnowszych znaczków kolekcjonera.

Wartym odnotowania jest fakt, że znaczki, które dzisiaj prezentujemy, ale i cała ich seria to dzieło Jarka, który podjął się ich opracowania. I nie myślcie sobie, że to tylko zerknięcie do wikipedii czy jakiejś książki i przepisanie treści. Za każdym opisem stoi lektura wielu prac, a nawet konsultacje ze znawcami tematu i instytucjami zajmującymi się tematyką lotnictwa i II wojny światowej. To ogrom pracy, która została wykonana dla urozmaicenia tematyki naszych ZK, ale i po to, abyście mogli się czegoć ciekawego dowiedzieć. Za te wszystkie działania i pracę dziękujemy Jarkowi w imieniu swoim ale i waszym – turystów. Na koniec zachęcamy do udziału w grze kolekcjonerskiej i do zdobywania znaczków, które dziś prezentujemy.
24.11.2020
Tuż po tegorocznym Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT, które z wiadomych powodów miało formę wirtualną, upomnieliście się o spotkaniową pieczątkę, a właściwie jej projekt, który chcieliście umieścić w swoich dziennikach.
Obiecaliśmy Wam taką grafikę, a że do tej pory nie było na to czasu, dlatego dopiero dzisiaj publikujemy wizerunek tegorocznej pieczęci.
Jest ona inna niż dotychczasowe piaczątki, bo wirtualna - tak jak spotkanie i każdy może ją sobie wydrukować czy to bezpośrednio w dzienniku kolekcjonera czy na papierze (zwykłym lub samoprzylepnym). Obrazek jaki przygotowaliśmy jest w postaci pliku JPG i można go pobrać bezpośrednio z naszej pobieralni >> w dwóch wersjach (czarny i zielony kontur). Oryginalny rozmiar tej grafiki został zaprojektowany tak, by wydruk zmieścił się w polu dziennika. Wymiary tej pieczątki to 70x45 mm i jeśli w takiej wielkości wyskalujecie sobie plik na wydruku to jego jakość będzie świetna. Wszelkie powiększenia wymiarów mogą i prawdopodobnie odbiją się na zmniejszeniu jakości wydruku (importując plik np. do Worlda - powinniście otrzymać oryginalny rozmiar pieczątki). Mamy jednak nadzieję, że bez większych problemów poradzicie sobie z plikiem i wydrukami. Życzymy przyjemnego uzupełniania turystycznego dziennika i do zobaczenia niebawem.
19.11.2020
Zapewne myśleliście, że już nic więcej w tym tygodniu dla Was nie przygotowaliśmy, a my tymczasem mieliśmy jeszcze jedną niespodziankę, o której słów kilka poniżej.
Tym razem przygotowaliśmy dla Was kilka znaczków, które z pewnością pozwolą lepiej poznać historię Twierdzy Modlin i niektórych obiektów znajdujących się na tym terenie. Ale nie o samych obiektach będzie to opowieść, ale i o niezwykłej Baśce, z której historią również proponujemy się zapoznać.
Opisy wszystkich przedstawionych na znaczkach miejsc/obiektów znajdziecie na podstronach znaczków, do których traficie bezpośrednio z naszego katalogu znaczkowych miejsc turystycznych lub poprzez kliknięcie poniższych linków, które dla ułatwienia wklejamy zawsze przy okazji znaczkowej premiery.
MUZEUM KAMPANII WRZEŚNIOWEJ I TWIERDZY MODLIN No. 1045
SPICHLERZ W TWIERDZY MODLIN No. 1046
KASYNO OFICERSKIE W MODLINIE No. 1047
POMNIK BAŚKI MURMAŃSKIEJ W MODLINIE No. 1048
Jeśli zaś chodzi o zwiedzanie Twierdzy Modlin oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej, to koniecznie przed wizytą szukajcie informacji na stronach obiektów i przez nie kontaktujcie się z zarządcą, w celu poznania szczegółów zwiedzania. My możemy jedynie potwierdzić, że znaczki już dotarły do celu i zapewne czekają na swoich zdobywców.
Nie zapomnijcie przy okazji zwiedzania tego rozległego obszaru o zebraniu materiałów do ewentualnej relacji, admin już na nie czeka i chętnie opublikuje je w naszych mediach społecznościowych. Pozostaje zatem życzyć wszystkim udanego zwiedzania i mamy nadzieję, że podobnie jak my, cieszycie się z kolejnych znaczków w naszym kraju.
17.11.2020
W tym roku powstało wiele znaczków turystycznych i ogromna rzesza turystów przynajmniej część z nich zdobyła. Ale są miejsca, które wciąż czekają na Wasze odwiedziny i mamy nadzieję, że tak też jest z Goleniowem, do którego chcielibyśmy raz jeszcze Was zaprosić.
Powodem do kolejnej wizyty w tym mieście niech będą widoczne na grafice obok znaczki, które niniejszym chcielibyśwy Wam przedstawić. Znalazły się na nich wizerunki czterech lokalnych atrakcji turystycznych, które koniecznie musicie zobaczyć zwiedzając Goleniów. Warto przed zwiedzaniem miasta zasięgnąć języka w miejscowej informacji turystycznej, której pracownicy na pewno wskażą Wam inne godne uwagi miejsca.
Na najnowszych znaczkach przedstawione zostały następujące obiekty:
KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY W GOLENIOWIE No. 1041
OŚRODEK DOKUMENTACJI DZIEJÓW ZIEMI GOLENIOWSKIEJ No. 1042
MURY MIEJSKIE I BASZTY W GOLENIOWIE No. 1043
SPICHLERZ W GOLENIOWIE No. 1044
Zdajemy sobie sprawę z tego, że zwiedzanie w obecnym czasie nie jest rzeczą prostą, ale być może znajdzie się ktoś, kto właśnie teraz zechce odwiedzić Goleniów. Znaczki aktualnie są w drodze do punktu docelowego, zatem dajcie im ok. 2 dni na dotarcie do celu. Pamiętajcie, by przed wizytą koniecznie odwiedzić profil FB Informacji Turystycznej i sprawdzić czy będzie czynna w dniu Waszej wizyty, a jeśli tylko będziecie mieli jakieś wątpliwości, to najlepiej zadzwonić i upewnić się, że punkt IT będzie otwarty. Nie zapomnijcie także o zrobieniu fotek podczas tej wycieczki, a najlepiej gdy będą to zdjęcia obiektów razem ze zdobytymi znaczkami. Już teraz wszystkim turystom i kolekcjonerom życzymy wielu pozytywnych wrażeń i udanego zwiedzania Goleniowa.
16.11.2020
Życie kulturalne i turystyczne zamarło, ale my mamy dla Was kolejną nowość i mamy nadzieję, że dzięki tej dzisiejszej premierze choć troszkę poprawimy Wam humor.
Znaczek dostępny jest w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.
Już teraz zachęcamy do zainteresowania się przedstawionym na znaczku obiektem i myślenia nad przyszłą wycieczką do Ziębic, w końcu w mijającym roku kilka znaczków w tym mieście przybyło, więc po ustaniu epidemii trzeba koniecznie nadrobić zaległości.
Najnowszy znaczek turystyczny przedstawia następujący obiekt.
KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W ZIĘBICACH No. 1040
Kościół ewangelicki w Ziębicach został zbudowan na potrzeby ziębickich ewangelików w latach 1796–1797, wg projektu architekta N. von Gneisenau. Budowla powstała w miejscu i z wykorzystaniem elementów dawnego renesansowego pałacu książęcego. Pałac ten, wzniesiony ok. 1500 r., był letnią rezydencją książąt ziębickich i wdów książęcych. W przyziemiu i okalającym murze znajdziemy relikty (kamieniarka) z dawnego pałacu książęcego. Poświęcenia kościoła ewangelickiego dokonano w 1798 roku. Wnętrze pierwotnie posiadało dwie kondygnacje oraz empory wzniesione na planie elipsy. Po 1945 i zniszczeniach wojennych, w latach 1968-1969 zostało przebudowane dla celów oświatowych, a obecnie staje się centrum spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także udostępnienie wieży widokowej kościoła na potrzeby ruchu turystycznego.
9.11.2020
Dokładnie 20 dni temu mieliśmy dla Was ostatnią premierę znaczków numerycznych. Czas więc przerwać ten zastój i dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić piękny znaczek jaki już możecie zdobyć podczas zwiedzania Nysy.
Jak nas poinformowano Punkt Informacji Turystycznej w tym mieście cały czas działa i prezentowany znaczek dostępny jest w sprzedaży. Niemniej jednak śledźcie sytuację w kraju, a jeśli tylko macie wątpliwości co do dostępności znaczka czy możliwości zwiedzania koniecznie skontaktujcie się z pracownikami IT w Nysie. Zresztą od tego miejsca proponujemy zacząć zwiedzanie miasta, które ma wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.
Tymczasem przedstawiamy wizerunek Pięknej Studni, która znalazła się na najnowszym znaczku. Jeśli dotrzecie do tego miejsca, koniecznie zróbcie dla nas kilka fotek i podeślijcie wraz z relacją. Stojąc przy studni rozejrzyjcie się dokładnie, a na pewno dostrzeżecie jeszcze kilka ciekawych architektonicznie obiektów i co ważne część z nich również pokazaliśmy na znaczkach turystycznych. Zachęcamy zatem do zwiedzania.
PIĘKNA STUDNIA W NYSIE No. 1039
Piękna studnia powstała w 1686 roku, z fundacji burmistrza Nysy – Caspra Naasa, a jej wykonaniem zajął się nadzorca biskupiej mennicy i arsenału Wilhelm Helleweg. Studnia ma głębokość 7 metrów, a jej kamienna cembrowina została wykonana z marmuru sławniowickiego. Krata Pięknej Studni, jest arcydziełem barokowej sztuki kowalskiej, ozdobionej ornamentyką roślinną i zwierzęcą, a wieńczy ją dwugłowy orzeł habsburski. Studnia została ozdobiona tą wspaniałą kratą, aby uniemożliwić zatrucie wody w studni, co kilkakrotnie się zdarzało w historii wojen Nysy. Dodatkowo dzień i noc studni pilnowało dwóch strażników. Jak ważne było to ujęcie wody może świadczyć choćby fakt, że aby bardziej zabezpieczyć wodę w tej studni zamontowano w niej pierwszą na Śląsku pompę wodną. Dziś ze stojącej w pobliżu rynku studni już nikt nie czerpie wody. Piękna za dnia i cudownie oświetlona w nocy stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną miasta.
31.10.2020
Od dłuższego czasu zastanawiacie się jaki będzie temat kolejnej serii ZK. Myśleliśmy nad tym długo, bo i propozycji było sporo, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na temat, który do łatwych nie należy, ale może dzięki temu ta seria ZK przyczyni się do popularyzacji historii i wiedzy o tej określonej grupie zabytków.
Tematem jednej z kolejnych serii ZK będą „Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Ale tak jak wspomnieliśmy, nie będzie to sprawa łatwa, dlatego chcielibyśmy, tym razem w jej powstanie zaangażować Was – kolekcjonerów. Jest w tym gronie cała masa krajoznawców, pasjonatów historii, geografii, architektury, regionalistów. Chcielibyśmy z Waszą pomocą stworzyć wykaz kilkudziesięciu nieistniejących zamków i pałaców w Polsce i pokazać je na ZK.
Sprawa jest o tyle utrudniona, że kierując się wyborem danego obiektu trzeba wziąć pod uwagę istniejące źródła, które pozwolą odtworzyć wygląd obiektu i stworzyć jego opis. Dodatkowo konieczne jest wykluczenie obiektów, które istnieją do czasów obecnych jako ruiny i istnieje prawdopodobieństwo, że mogą zostać odbudowane lub stać się atrakcją turystyczną i tym samym być obiektem, dla którego możliwe jest powstanie ZT. Po zastosowaniu takich kryteriów grono potencjalnych miejsc zostanie mocno okrojone, ale wierzymy, że dzięki temu na znaczkach pojawią się same perełki.
Całość prac chcielibyśmy powierzyć „Zespołowi merytorycznemu ds. ZK”. Do swojej dyspozycji zespół ten będzie miał zamkniętą grupę w serwisie facebook, na łamach której członkowie grupy będą mogli dyskutować o kolejnych miejscach, zbierać oraz przygotowywać materiały nt. poszczególnych obiektów. Celowo chcemy wydzielić do tego oddzielną grupę, aby uporządkować działania i nie zaśmiecać ogólnego profilu znaczków. Grupa z założenia ma być zamknięta dla osób z zewnątrz, z jednej strony z uwagi na wszechobecny spam, a z drugiej z uwagi na fakt, iż wielu turystów w dalszym ciągu traktuje ZK jako niespodziankę. Nie psujmy więc im tej radości. My postaramy się możliwie jak najmniej ingerować w pracę tego zespołu, ale jednocześnie dla Zbyszka rezerwujemy tzw. „ostatnie słowo”.
I to jest właśnie dzień, w którym ogłaszamy nasz pomysł i chcemy prosić Was o pomoc. Dotychczasowe serie ZK także powstawały przy dużym udziale i pomocy samych kolekcjonerów, dlatego też jesteśmy przekonani, że i tym razem nas nie zawiedziecie. My zaś skupimy się na bieżących zadaniach, tworzeniu nowych ZT, treści, obsłudze kolekcjonerów itp.
To jak, kto jest zainteresowany udziałem w tym projekcie? Chętnych prosimy o zgłaszanie się w komentarzach pod niniejszym postem na FB. Czekamy na Was.
Zespół Znaczków Turystycznych
23.10.2020
Wczoraj przedstawialiśmy ZO z Barda i dziś również mamy dla Was znaczkową nowość z tego miasteczka. Ale tym razem nie jest to znaczek o tematyce sakralnej, a kolejowej, bo kolej to wielka pasja Ojca Leszka, który jest inicjatorem powstania również tego znaczka. Zresztą wiemy dobrze, że miłośników kolei w gronie znaczkomaniaków jest więcej i już widzimy ich uśmiechy na wieść o nowym znaczku okolicznościowym, w dodatku z wizerunkiem lokomotywy EP07.
Znaczek ma za zadanie upamiętnić przypadającą w tym roku 115. rocznicę istnienia przystanku kolejowego w Bardzie, ale mamy nadzieję, że skłoni Was on do tego, aby nieco dokładniej poznać tę kolejową część miasta, zerknąć na zabudowę stacyjną, przyjrzeć się kładce czy położonemu w pobliżu tunelowi. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, który będzie przyczynkiem do lepszego poznania tego miejsca.
Znaczek czeka już na Was w Bardzie w sklepiku klasztornym, razem z kilkunastoma innymi krążkami, zarówno okolicznościowymi jak i numerycznymi.
ZO - 115 LAT PRZYSTANKU KOLEJOWEGO BARDO ŚLĄSKIE
Przystanek kolejowy Bardo Śląskie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Linię tę budowano etapami w latach 1871 – 1875. Do Barda kolej dotarła w 1872 r. Stację wybudowano w Przyłęku obecnie Bardo Przyłęk (do 1945 r. nazwa Wartha Frankenberg). W Bardzie przez dwa lata budowano tunel kolejowy, więc pociągi z Wrocławia dojeżdżały tylko do stacji Bardo Przyłęk. Pierwszy pociąg próbny przejechał przez Bardo do Kłodzka 16.08.1873 r. Jednak dopiero od 1874 r. regularnie zaczęły jeździć pociągi najpierw do Kłodzka, a później do Międzylesia. Ponieważ stacja kolejowa Bardo Przyłęk jest znacznie oddalona od centrum Barda, dla wygody mieszkańców, turystów i pielgrzymów przybywających do sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej w 1905 roku wybudowano przystanek kolejowy Bardo Śląskie. Duży wkład, również finansowy w budowę tego przystanku mieli kustosze sanktuarium czyli zgromadzenie redemptorystów. Do dziś zachowały się przedwojenne drewniane wiaty, zabytkowa kładka nad torami oraz budynki stacyjne. W roku 2020 r., w 115. rocznicę powstania tego przystanku trwa gruntowny remont zabytkowych wiat peronowych. Z tego przystanku kolejowego można dojechać bezpośrednio do Poznania, Zielonej Góry, Gliwic, Warszawy, Kudowy Zdr. i Pragi, a niebawem również do Olsztyna i Gdyni.
22.10.2020
Po krótkiej przerwie w tym pełnym premier tygodniu, wracamy z kolejną nowością czyli znaczkiem okolicznościowym, który możecie zdobyć odwiedzają Bardo.
Prezentowany dzisiaj znaczek to kolejna inicjatywa Ojca Leszka, który dba nie tylko o to, aby poprzez znaczki pokazać atrakcje turystyczne Barda, ale też zapoznać nas z historią Zgromadzenia Redemptorystów, a także dostarczyć wszystkim kolejne tak bardzo potrzebne w grze kolekcjonerskiej JOKERY.
Jesteśmy przekonani, że i tym razem wczytując się w opis niniejszego znaczka poznacie kolejną ciekawą postać. Zachęcamy też do rozszerzenia zdobytej wiedzy, w końcu rolą znaczków jes też edukować kolekcjonerów.
A jeśli chcecie wejść w posiadanie tego znaczka to koniecznie musicie odwiedzić Bardo i tamtejszy sklepik klasztorny. Znaczek już na Was czeka, a wraz z nim kilka ciekawych pieczęci, możliwość wykonania sobie zdjęcia z Maxi Znaczkiem i wiele innych turystycznych i nie tylko pamiątek. Zapraszamy do Barda.
ZO - O. BERNARD ŁUBIEŃSKI, REDEMPTORYSTA MISJONARZ NIOSĄCY NADZIEJĘ
Bernard Łubieński urodził się 9.12.1846 r. w Guzowie k. Warszawy. Dzieciństwo i wczesną młodość przeżył w domu rodzinnym. Po ukończeniu studiów w katolickim kolegium w Ushaw w Anglii, wstąpił do Redemptorystów. 29.12.1870 r. został kapłanem. Przez jedenaście lat pracował w Anglii jako misjonarz i duszpasterz wśród katolików angielskich i polskich emigrantów. Jego wielkim pragnieniem był powrót redemptorystów do Polski. To pragnienie spełniło się. Powróciwszy do Ojczyzny w 1883 r. przyczynił się do powstania klasztoru redemptorystów w Mościskach, obecnie Ukraina. W 1885 roku został dotknięty paraliżem nóg, pozostał kaleką do końca życia. Nie przeszkadzało mu to w pracy misyjnej, a jeszcze bardziej stawał się misjonarzem niosącym nadzieję. Głosił słowo Boże zarówno ubogim robotnikom i mieszkańcom wsi, jak też ziemiaństwu i arystokracji. O. Bernard był wielkim czcicielem Maryi, to jemu zawdzięczamy kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polsce. Utrudzony działalnością apostolską i doświadczony cierpieniem o. Bernard zmarł w opinii świętości 10.09.1933 r. w Warszawie. Jego doczesne szczątki znajdują się w kościele redemptorystów w Warszawie, gdzie przybywają ludzie z różnymi troskami prosząc o łaski. Rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny; w 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót o. Bernarda. Od tego momentu przysługuje mu oficjalnie tytuł: Czcigodny Sługa Boży.
21.10.2020
Kolejnym znaczkiem turystycznym, którego premierę przygotowaliśmy w tym tygodniu jest przedstawiony na widocznej obok grafice Zabytkowy Dworzec Kolejowy w Skawinie. Na chwilę obecną to jedyne miejsce w Skawinie, które posiada swój znaczek, ale liczymy na to, że niebawem się to zmieni, bo przecież Skawina ma conajmniej kilka obiektów, które mogłyby posiadać własne znaczki.
Dworzec i mieszcząca się w nim Biblioteka Publiczna dla wielu z Was będzie zapewne punktem startowym podczas zwiedzania Skawiny, a nawet jeśli nie, to z powodu znaczka poznacie to miejsce. Dziś zabytkowy budynek dworca jest jednym z przykładów dobrze wykonanej rewitalizacji i dowodem na to, że nie wszystko co stare musi stać puste i niszczeć. Miejsce to ma również swoją historię, ale o niej dowiecie się już z poniższego opisu i z audiobedekera, który właśnie przygotowujemy.
Tymczasem zachęcamy do zwiedzania Skawiny. To świetny punkt wypadowy nie tylko do zwiedzania Krakowa, ale i jego okolic oraz licznych miejsc znaczkowych jakie znajdują się w pobliżu.
ZABYTKOWY DWORZEC KOLEJOWY W SKAWINIE No. 1036
Skawiński Dworzec swoją historię rozpoczyna w roku 1884. Skawina znajdowała się wówczas na terenie Galicji. Panujący cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I postanowił, że na terenie miasta powstanie Galicyjska Kolej Transwersalna, która stała się jedną z inwestycji upamiętniających 500-lecie rządów Habsburgów. Dworzec Kolejowy w Skawinie od XIX wieku stanowi ważny punkt na mapie miasta. Wraz z upływem lat budynek niszczał i utracił swoją podstawową funkcję. W 2017 roku rozpoczęła się modernizacja skawińskiego Dworca w ramach projektu „Dworzec "Biblioteka Skawina" - przywrócenie budynkowi dworca kolejowego w Skawinie walorów zabytku z przeznaczeniem obiektu na cele publiczne”. Od 1 lipca 2020 roku w budynku Dworca PKP mieści się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.
21.10.2020
Wstaje nowy dzień, przecieracie zaspane jeszcze oczy, a na ekranie komputera/telefonu w oddali majaczy sylwetka T34. Ale to nie żadna senna mara, to rzeczywistość i wizerunek kolejnego znaczka turystycznego jaki dla Was przygotowaliśmy.
Tym razem znaczkowy szlak turystyczny prowadzi nas do leżącego nad Wisłą Mniszewa gdzie znajduje się Skansen Militarny I Armii Wojska Polskiego. Jednak nie będziemy tu pisali o atrakcjach jakie czekają na Was na miejscu - to musicie zobaczyć sami, bo wtedy turystyczna przygoda smakuje lepiej, a miejsce jest w stanie czymś Was zaskoczyć. Podstawowe dane o obiekcie znajdziecie poniżej, a całą resztę będziecie mieli przyjemność poznać na miejscu. Znaczki już na Was czekają, zatem zapraszamy do planowania wypraw i życzymy udanego zwiedzania.
SKANSEN MILITARNY I ARMII WOJSKA POLSKIEGO W MNISZEWIE No. 1035
Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, usytuowany jest na Mazowszu w Gminie Magnuszew. Został oddany do użytku 16 października 1977 r. w celu upamiętnienia ciężkich walk, stoczonych w obronie przyczółka warecko-magnuszewskiego w okresie od 9 sierpnia do 12 września 1944 r. przez żołnierzy 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty oraz 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii. Ekspozycja Skansenu składa się z trzech części: pomnikowej, kompanijnego odcinka obrony oraz wystawy sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego. W 2014 r. został wybudowany nowoczesny pawilon wystawienniczy - Centrum Kultury i Tradycji Historycznej. Budynek swoją oryginalną i surową architekturą, przypomina wkomponowany w skarpę betonowy schron. Co roku w lipcu w Skansenie organizowane są Pikniki Militarne, podczas których odbywają się inscenizacje wydarzeń wojennych. Na terenie Skansenu znajdują się dwie ścieżki edukacyjne: „Śladami Celtów - Nadwiślańska Nekropolia” oraz „Historia umundurowania i uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu II Wojny Światowej”.
20.10.2020
Nieczęsto mamy premierę znaczków turystycznych w tej części kraju, ale sytuacja powoli się zmienia i coraz więcej obiektów przystępuje do znaczkowej idei. Najnowszym miejscem, w którym właśnie zadomowił się znaczek jest Osada Jaćwiesko - Pruska w Oszkiniach, a wizerunek znaczka jaki w tym obiekcie zdobędziecie widzicie na grafice obok.
Nie przedłużając zatem, tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania tego miejsca. Nie zapomnijcie tylko, aby szczególnie teraz w czasach pandemii i po praktycznie zakończonym sezonie turystycznym, zerknąć na stronę internetową obiektu i zorientować się jak aktualnie wygląda sytuacja z dostępnością miejsca. Sądzimy, że nie powinno być z tym problemu, ale nie zaszkodzi sprawdzić. A kiedy już traficie do osady to koniecznie zróbcie dla nas kilka fotek i podeślijcie w relacji, tak by Wasi turystyczni znajomi również mogli zobaczyć to miejsce i nabrać większej ochoty na wędrówkę znaczkowym szlakiem. Zatem do zobaczenia w Oszkiniach.
OSADA JAĆWIESKO - PRUSKA W OSZKINIACH No. 1033
Osada Jaćwiesko – Pruska w Oszkiniach powstała na blisko ośmiu hektarach lasu, niedaleko granicy Polski i Litwy. Miejsce to ma być pamiątką i uhonorowaniem dwóch plemion, które zamieszkiwały te tereny – Jaćwingów i Prusów. Zobaczymy tutaj typowe zabudowania dla ówczesnych czasów, miejsca kultu takie jak kamienny basen rytualny czy święty gaj, w jakim Jaćwingowie składali bogom swoje ofiary z darów natury. Każdy turysta może się tu również sprawdzić w strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem lub siekierą, odbyć konną przejażdżkę czy przejść się po specjalnie przygotowanych spacerowych ścieżkach. Jednak przede wszystkim poznamy tutaj mało znaną historię Jaćwingów i Prusów ich codzienne życie, rytuały, zmagania z naturą i wrogami. Osada Jaćwiesko – Pruska to miejsce pamięci, pamięci po dzielnych rodach zamieszkujących te tereny. Wyśmienicie obrazuje to drewniana tablica na której wyryty jest napis w języku pruskim, który głosi - "Wybacz bracie, ty jesteś pochowany, ja żyw (...). Tysiąc lat spałeś, a teraz wstajesz i znowu widzimy tu stare Prusy".
20.10.2020
Od wczorajszej premiery minęło zaledwie kilkanaście godzin, a już mamy gotowy kolejny znaczek i kolejną propozycję zwiedzania niezwykle interesującego muzeum. Tym razem na znaczku przedstawiliśmy budynek z Woli Gułowskiej, w którym mieści się Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.
Sam znaczek to turystyczne zaproszenie do poznania tego miejsca i historii, którą opowiada. Z pewnością w pierwszej kolejności do Woli Gułowskiej trafią wszyscy zainteresowani tematem II wojny światowej i polskich formacji zbrojnych, ale mamy nadzieję, że znaczek przyciągnie tu także tych z Was, którzy dopiero co zagłębią się w ten temat. Jesteśmy przekonani, że się nie rozczarujecie.
Tradycyjnie liczymy na Waszą aktywność turystyczną i na to, że po wizycie w muzeum pozostawicie na tej podstronie stosowny komentarz. Czekamy także na Wasze relacje ze zwiedzania, które chętnie umieścimy na naszym profilu FB. A tymczasem pora na podstawową dawkę danych na temat samego muzeum.
MUZEUM CZYNU BOJOWEGO KLEEBERCZYKÓW W WOLI GUŁOWSKIEJ No. 1032
Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej to multimedialne muzeum poświęcone ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 r., stoczonej w dniach 2-6 października 1939 r. przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, która na tych terenach stawiła opór niemieckiej 13 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej, której z odsieczą przyszła 29 Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej. Pomimo sukcesów militarnych bitwa zakończyła się kapitulacją wojsk polskich. Pamiątki po bitwie, przez wiele lat znajdowane w okolicznych lasach lub na polach, ale nierzadko otrzymane przez mieszkańców bezpośrednio od żołnierzy, trafiały najpierw do izby pamięci w Szkole Podstawowej im. gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej. W 1989 r. zostały przekazane do nowo utworzonego Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.
19.10.2020
Pora na kolejne premiery i w pierwszej kolejności chcemy przedstawić Wam znaczek z Chmielnika. To tutaj w dawnej synagodze znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, w którym dowiecie się wielu interesujących faktów na temat przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu kielecczyzny. My teraz nic więcej nie zdradzimy, a podstawową charakterystykę miejsca poznacie studiując poniższy opis znaczka i miejsca. Po więcej informacji musicie się pofatygować do Chmielnika.
Znaczek już dotarł na miejsce i jak zwykle w ciągu 1-2 dni będzie dostępny w sprzedaży. Jeśli więc już teraz nie wiecie co ze sobą zrobić, to właśnie macie pierwszą z turystycznych propozycji, a następne już wkrótce. Bądźcie z nami i śledźcie kolejne komunikaty.
ŚWIĘTOKRZYSKI SZTETL W CHMIELNIKU No. 1037
Muzeum ,,Świętokrzyski Sztetl’’ w Chmielniku w woj. świętokrzyskim znajduje się w murach XVIII-wiecznej synagogi. Nowoczesna i multimedialna wystawa w połączeniu z tradycyjnymi eksponatami zachęca do poznania sztetli – przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu dawnej Kielecczyzny. Atrakcją muzeum jest jedyna na świecie – a przez to absolutnie unikatowa – szklana bima, pomyślana jako uwspółcześniona rekonstrukcja dawnej bimy – czyli miejsca do odczytywania Tory. We współczesnym chmielnickim muzeum bima służy do minikoncertów lub ekskluzywnych prezentacji, zaś sama w sobie, dzięki niepowtarzalnej grze światła w szklanych elementach - ogniskuje uwagę każdego z gości. Na dawnym babińcu odbywają się wydarzenia artystyczne oraz prezentowane są wystawy czasowe. Przy synagodze na najstarszym cmentarzu żydowskim znajduje się ,,Dom Cienia’’ upamiętniający dawnym żydowskich mieszkańców Chmielnika.
16.10.2020
Prawdę powiedziawszy dzisiejsza premiera miała mieć miejsce dopiero w poniedziałek, ale że i tak większość z Was wie już o tych znaczkach, dlatego publikujemy ich wizerunki dzisiaj, abyście mogli lepiej zaplanować turystyczne wypady w przyszłym tygodniu i mieli się czym cieszyć w nadchodzący weekend.
Tymczasem proponujemy Wam wyprawę znaczkowym szlakiem do Istebnej, gdzie warto zwiedzić następujące obiekty turystyczne:
KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ NA STECÓWCE W ISTEBNEJ No. 1027
IZBA PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI W ISTEBNEJ No. 1028
KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO NA KUBALONCE W ISTEBNEJ No. 1038
To już kolejne w tym roku znaczki w tym niezwykle interesującym regionie. Zapewne wielu z Was już odwiedziło te miejsca, ale jesteśmy pewni, że spora grupa wróci tu raz jeszcze, bo sami widzicie, że jest po co i jeszcze tyle turystycznych atrakcji czeka na odkrycie.
Widoczne powyżej znaczki właśnie zostały wysłane do miejsca przeznaczenia i jeśli nic nie stanie im na drodze to najpewniej w okolicach środy przyszłego tygodnia powinny być dostępne w sprzedaży. Wy natomiast ze spokojem planujcie swoje wycieczki, a jeśli już odwiedzicie Istebną, to koniecznie podzielcie się wrażeniami i przygotujcie relację z tego wypadu. Chętnie opublikujemy ją w naszych mediach społecznościowych, aby także inni turyści nabrali chęci na zwiedzanie kolejnych znaczkowych miejsc.
12.10.2020
Minął niezwykle pracowity weekend i wracamy do Was z kolejnymi znaczkowymi newsami. Tak jak zapowiadaliśmy w naszym sobotnim materiale, w najbliższym czasie ukażę się kilka znaczków, a pierwszym z nich będzie prezentowany dzisiaj znaczek z Muzeum w Niepołomicach.
Wszelkie niezbędne linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej temu znaczkowemu obiektowi, natomiast sam znaczek już od 13 października zdobędziecie na miejscu w Niepołomicach. Zapraszamy do zwiedzania tego obiektu i koniecznie pochwalcie się tą wizytą w naszych mediach społecznościowych.
MUZEUM - ZAMEK KRÓLEWSKI W NIEPOŁOMICACH No. 1034
Muzeum Niepołomickie jest samorządową instytucją kultury. Placówka została utworzona w 2001 roku, w oparciu o archiwum twórczości mistrza fotografii przyrodniczej, filmowca i podróżnika Włodzimierza Puchalskiego. Muzeum mieści się w przepięknym zamku królewskim w Niepołomicach. Zamek jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego, wzniesioną w pierwszej połowie XIV wieku. Sale ekspozycyjne zajmują I piętro zamku. Niegdysiejsza rezydencja Piastów i Jagiellonów, pieczołowicie odrestaurowana, stwarza wyjątkową okazję do spotkań z historią, przyrodą i sztuką. Odwiedzających muzeum zapraszamy na spacer po zamku, aby poznać bogatą historię, legendy i fakty związane z pobytami polskich królów, ale także historię Niepołomic, miejscowe bogactwo przyrodnicze, dzieła sztuki oraz zabytki antyczne.
10.10.2020
Mamy nadzieję, że dobrnęliście do końca filmu, zatem pora na kolejne konkrety. Nagranie nie jest długie i nie mogliście w nim brać udziału na żywo, ale będzie nam miło, jeśli po obejrzeniu materiału zechcecie do nas coś napisać w komentarzu na YouTube lub pod postem w serwisie Facebook. Cały nasz zespół będzie myślami z Wami, a jeśli macie do nas jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiemy.
Ale to nie koniec atrakcji, bowiem czym byłoby spotkanie kolekcjonerów (nawet wirtualne), gdyby nie znaczek okolicznościowy. Przygotowaliśmy go i tym razem i jak co roku Centrala Znaczków Turystycznych w Czechach podarowała nam pewną ograniczoną ilość znaczków. Chcielibyśmy przekazać go wszystkim, jednak nie mamy takiej możliwości, dlatego warunkiem zdobycia dziś zaprezentowanego znaczka okolicznościowego jest przesłanie do nas wiadomości e-mail na adres spotkanie@znaczki-turystyczne.pl (e-mail służy jedynie do rezerwacji ZO ze spotkania) o treści "Znaczek IX Spotkanie". W wiadomości podajemy imię i nazwisko oraz miejscowość zamieszkania. Pierwszych 200 osób zostanie poinformowanych o rezerwacji znaczka. Jedna rodzina może zarezerwować jeden znaczek, każdy dodatkowy jest możliwy do zakupienia w normalnej cenie. Wysyłka zarezerwowanych znaczków nastąpi jednak dopiero w momencie, w którym będziecie składać jakieś inne zamówienie.
Cóż więcej napisać, tęsknimy za naszymi spotkaniami, ale mamy nadzieję, że już za rok wszystko wróci do normalności. A tymczasem rozwijajcie swoje turystyczne pasje, promujcie swoje regiony poprzez znaczkową ideę i dbajcie o siebie, abyśmy za rok w takim samym składzie mogli się spotkać gdzieś w Polsce.
10.10.2020
Zbliża godzina 20:00 i tak jak zapowiadaliśmy, pora ruszać z materiałem jaki dla Was przygotowaliśmy. Chociaż spotykamy się wirtualnie niemal codziennie, to jednak nic nie zastąpi kontaktu na żywo, oko w oko, ramię w ramię, twarz w twarz. Niestety ten rok jest inny niż wszystkie i już nie raz mieliście okazję tego doświadczyć. Zdecydowaliśmy, że IX Spotkanie Kolekcjonerów ZT w realu się nie odbędzie i dziś, widząc co dzieje się wkoło, cieszymy się, że właśnie taką decyzję podjęliśmy. Pod koniec wakacji stwierdziliśmy, że i tak się z Wami zobaczymy. Chcieliśmy pierwotnie zorganizować live'a na żywo, abyście choć przez chwilę symbolicznie mogli z nami pobyć. Ale spotkania wirtualne w tej formule to tak naprawdę domena osób młodych, a dobrze wiemy, że zdecydowana większość znaczkomaniaków to przedział wiekowy 40+, więc nie wszyscy chętni poradzą sobie z ogarnięciem tych spraw. Nagraliśmy więc krótki materiał, który będziecie mogli odtworzyć w dowolnym momencie, nawet jeśli 10 października nie będziecie mogli być z nami. To takie nasze symboliczne spotkanie kolekcjonerów – wirtualne, bo poprzez ekran komputera, tabletu lub telefonu. Film osadzamy na naszym kanale YouTube. Chcemy, by materiał ten był dostępny dla wszystkich, bez względu na to jak szybkie łącze internetowe posiadają. Wiemy, że świadomie zrezygnowaliśmy z atrakcyjnej formy spotkania, ale chcemy dotrzeć do Was wszystkich, stąd taki wybór, a nie inny. Zatem nie przedłużając zapraszamy do oglądania, a zaraz po nim koniecznie wróćcie tu na stronę, gdzie znajdziecie kolejne ciekawe informacje odnośnie spotkania i niespodzianek jakie w nagraniu umieściliśmy.
10.10.2020
Niestety ze względów technicznych zmuszeni jesteśmy przesunąć publikację naszego spotkania na godzinę 20. Jednocześnie informujemy, że czas publikacji tego materiału może ulec zmianie. Za zaistniałą sytuację najmocniej przepraszamy.
10.10.2020
W ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT, które w tym roku nie odbędzie się w tradycyjnej formie, przygotowaliśmy dla Was spotkanie symboliczne - internetowe. Ma ono być proste w formie, tak by każdy, niezależnie od szybkości łącza internetowego i posiadanego sprzętu mógł w nim uczestniczyć. Będzie to obraz z naszym przekazem, ale to Wy napiszecie jego dalszą część zadając pytania na YT i FB, a my jeśli tylko damy radę z chęcią na wszystkie pytania odpowiemy.
Osoby, które nie mogą uczestniczyć w tym przekazie, będą mogły odtworzyć je, w późniejszym terminie, jednak mogą Was wtedy ominąć pewne niespodzianki.
Przypominamy zatem, że ten wirtualny przekaz rozpocznie się dzisiaj o godzinie 19:00. Bądźcie z nami w ten symboliczny sposób, a jesteśmy przekonani, że nawet z takiej formy spotkania będziecie zadowoleni. Wiadomo, że nic nie zastąpi spotkania łokieć w łokieć, ale mamy nadzieję, że tegoroczne zaległości nadrobimy za rok kiedy już wszystko wróci do normy.
9.10.2020
Zbliża się termin, w którym do użytku turystów zostanie oddany zrewitalizowany park krajobrazowy z ruinami XIX-wiecznego pałacu księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord w Zatoniu. Z tej okazji został wydany znaczek okolicznościowy, którego wizerunek przedstawiamy obok.
Z powodu nowych obostrzeń związanych z COVID-19, niestety nie mamy pewności w jakiej formie odbędzie się uroczyste otwarcie parku. Zachęcamy do śledzenia profilu FB Parku Książęcego Zatonie (@parkzatonie), gdzie będą publikowane aktualne informacje na ten temat.
Wszystkich kolekcjonerów znaczków zapraszamy do nowej informacji turystycznej przy ul. Zatonie – Księżnej Doroty, gdzie bezpłatnie otrzymają znaczek. Jedna osoba będzie mogła otrzymać jedną sztukę znaczka. Informacja Turystyczna nie będzie prowadzić dystrybucji wysyłkowej – znaczek będzie można otrzymać tylko na miejscu. Ilość znaczków ograniczona. W razie pytań o dostępność znaczków, prosimy o kontakt mailowy pod adresem info@visitzielonagora.pl. Informacja turystyczna w Zatoniu rusza od 18 października 2020 roku i będzie dostępna od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00.
My już zdjęcia zatońskiego parku i odrestaurowanych obiektów widzieliśmy i szczególnie wieczorową porą robią one niesamowite wrażenie. Warto jednak wszystko zobaczyć na własne oczy i poczuć klimat tego miejsca. Zapraszamy zatem do Zatonia.
ZO - OTWARCIE PARKU KSIĄŻĘCEGO W ZATONIU
Zapraszamy serdecznie do Zielonej Góry - Zatonia do zwiedzenia zrewitalizowanego parku krajobrazowego z ruinami XIX-wiecznego pałacu księżnej Doroty de Talleyrand – Périgord. Park przeszedł niemałe zmiany, dzięki czemu zostało odtworzonych wiele historycznych obiektów architektury parkowej. Spacerując po parku warto wstąpić do odbudowanej oranżerii, w której działać będzie klimatyczna kawiarenka. Została odtworzona altana różana na wzgórzu, z której rozpościera się piękny widok na park i pałac. Po wyczerpującym spacerze lub przejażdżce rowerowej można odpocząć na ławeczce nad stawem. Na pałacowym dziedzińcu powstały również dwie fontanny, które wieczorem są pięknie podświetlone wraz z ruinami i oranżerią.
8.10.2020
Wśród wielu zabytków jakie przetrwały wieki, znajduje się sporo kościołów. Są to świątynie starsze lub młodsze i wiele z nich, będąc turystycznymi atrakcjami, znalazło się na znaczkach turystycznych. Dziś do tego grona dołącza kolejny kościół, który być może mieliście już okazję zwiedzać przy okazji wizyty w Komornikach.
O kościele jak zwykle napisaliśmy krótko w notce dostępnej pod poniższym linkiem, ale zachęcamy także do lektury historii komornickiego kościoła na stronie parafialnej. Więcej ciekawych faktów postaramy się dostarczyć wraz z nagraniem audio jakie niebawem dostępne będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka.
A tymczasem zapraszamy do Komornik, bowiem najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie już od piątku od godziny 12:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Komorniki, gdzie odbędzie się symboliczna inauguracja nowego znaczka. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.
KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W KOMORNIKACH No. 1031
Parafia w Komornikach należała do najdawniejszych posiadłości biskupstwa poznańskiego. Obecny kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła powstał na początku XX wieku, w wyniku rozbudowy, która miała miejsce w latach 1911-1912. Ze starego gotyckego kościoła zbudowanego w tym miejscu prawdopodobnie w XV wieku, pozostało jedynie prezbiterium z ołtarzem głównym wykonanym przez sztukatorów włoskiego pochodzenia. Do prezbiterium dobudowano nawę środkową i nawy boczne, w których powstały dwa nowe ołtarze autorstwa Władysława Marcinkowskiego oraz ołtarz patrona parafii, a także malowidła Z. Piechowiaka. Malowidła w nawie głównej to dzieło Stanisława Jareckiego, a w prezbiterium Wiktora Gosieckiego. Z dawnego wyposażenia zachowała się ponadto osiemnastowieczna rokokowa chrzcielnica i zabytkowe XX wieczne organy o przepięknym brzmieniu. W nowo wybudowanej wieży kościelnej umieszczono trzy dzwony, przy czym czas wojen przetrwał największy z nich poświęcony św. Andrzejowi Apostołowi. Z okresu II wojny światowej pochodzi także pamiątkowa tablica z brązu poświęcona pamięci poległych, zamordowanych i zaginionych mieszkańców gminy Komorniki.
7.10.2020
Tym razem pozostajemy dłużej na terenie województwa małopolskiego i przenosimy się na jego południowo-zachodnie krańce, do Zawoi. W okolicach tej najdłuższej wsi w Polsce znajduje się wiele ciekawych miejsc turystycznych, tym razem pokażemy Wam jedynie dwa z nich. Mamy jednak nadzieję, że w ramach swoich turystycznych wypraw zechcecie je poznać, a przy okazji zdobyć najnowsze krążki.
Przedstawiamy zatem kolejne znaczki turystyczne, na których znajdują się:
WODOSPAD NA MOSORNYM POTOKU W ZAWOI No. 1029
BESKID ŻYWIECKI - HALA BARANKOWA No. 1030
Oba znaczki zakupicie w Galerii "Na Ucieche" mieszczącej się w Zawoi pod numerem 1008. W miejscu tym funkcjonuje kawiarnia, w której szczególnie w chłodniejsze dni można się nieco rozgrzać przy kawie lub herbacie przed lub po górskich wędrówkach. Przed wyprawą koniecznie zapoznajcie się z opisami prezentowanych dziś znaczkowych miejsc, bowiem pełne uroki Hali Barankowej poznacie jedynie w sezonie letnim, choć jesienią i zimą również jest tam urokliwie. A tymczasem zapraszamy do Zawoi i wędrówek szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.
6.10.2020
Po dobrze rozpoczętym tygodniu i wczorajszej premierze w Świeradowie-Zdroju, przenosimy się do Olkusza - miasta, które wielu z Was zapewne już poznało podczas wcześniejszych wypraw znaczkowym szlakiem. Ale jak dobrze wiemy, nie zawsze wszystko udaje się zwiedzić i właśnie w takich momentach pomagają w tym nasze znaczki, które wskazują Wam kolejne kierunki podróży.
Dziś za pośrednictwem znaczków turystycznych chcemy Wam pokazać kolejne dwie atrakcje turystyczne Olkusza, czyli:
ORGANY HANSA HUMMLA W OLKUSZU No. 1024
MUZEUM TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA WOŁKOWSKIEGO W OLKUSZU No. 1025
Jeszcze przed wycieczką do Olkusza polecamy lekturę internetowych źródeł, w których dokładnie opisano oba miejsca i przedstawiono sporo fotografii. My, encyklopedyczną notkę udostępniamy na podstronie konkretnych znaczków, a jeśli i to Wam nie wystarcza, to koniecznie musicie zaczekać na Audiobedeker, w którym z pewnością znajdziecie kolejne ciekawostki. Ale to tylko dodatki, ponieważ nic nie zastąpi osobistej wizyty w danym miejscu. Dlatego już dzisiaj zachęcamy Was do zwiedzania Olkusza i kolejnej przygody ze znaczkami turystycznymi, które już na miejscu na Was czekają.
5.10.2020
We wrześniu opublikowaliśmy kilka znaczków i w pewnym momencie powstała drobna luka, w której miejsce znalazły znaczki, które dziś chcemy Wam pokazać.
Na znaczkach przedstawiono turystyczne atrakcje Świeradowa-Zdroju i to zarówno te, które znacie jak i nowe, powstałe w ostatnim czasie. Wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bo są to miejsca dla dorosłych i dla dzieci, ale przede wszystkim dla tych z Was, którzy chcą coś ciekawego zobaczyć, i czegoś nowego się dowiedzieć.
Jesteśmy przekonani, że umiejętne rozplanowanie czasu zwiedzania, pozwoli Wam spędzić przynajmniej cały dzień na dotarciu i poznaniu tych miejsc, a jeśli do tego dołączycie wizyty w innych pobliskich miejscach posiadających znaczki, to spokojnie może to być nawet pobyt kilkudniowy.
Na najnowszych znaczkach przedstawione zostały następujące atrakcje turystyczne:
WIEŻA WIDOKOWA NA CZERNIAWSKIEJ KOPIE ŚWIERADÓW-ZDRÓJ No. 1016
STACJA KULTURY W ŚWIERADOWIE-ZDROJU No. 1017
IZERSKA ŁĄKA W ŚWIERADOWIE-ZDROJU No. 1018
CZARCI MŁYN W ŚWIERADOWIE-ZDROJU No. 1019
Co niezwykle ważne, wszystkie prezentowane dzisiaj znaczki możecie zdobyć w jednym miejscu, a w dodatku dostępne będą już od wtorku 6 października. Przed wizytą w Świeradowie-Zdroju koniecznie odpowiednio zaplanujcie zwiedzanie, a z pewnością pomogą Wam w tym linki, które zamieściliśmy na podstronach nowych znaczków.
Liczymy także na Wasze relacje z tych wyjazdów i tradycyjnie prosimy o wpisywanie swoich wrażeń jako komentarzy na naszej stronie. A wiadomość o nowościach koniecznie udostępnijcie swoim znajomym, aby mogli poznać kolejne ciekawe miejsca i dowiedzieć się o nowych znaczkach, jakie tam na nich czekają.
28.09.2020
Obchodzony wczoraj Światowy Dzień Turystyki odbywał się pod hasłem "Świętując różnorodność". I tak w ramach tych obchodów, będąc wiernym temu hasłu, dziś przedstawiamy Wam kolejny znaczkowy obiekt, jakże różnorodny ale i niezwykle ciekawy.
Mowa oczywiście o drewnianym kościele w Klępsku w województwie lubuskim. Z zewnątrz jest to budowla niepozorna, ale w środku urzeknie Was bogatymi zdobieniami, których na pewno się nie spodziewacie. Zresztą o wyjątkowości tej świątyni może świadczyć fakt, iż stała się jednym z Pomników Historii.
O kościele i jego wystroju przeczytacie w poniższym opisie, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka, w której nie daliśmy rady zawrzeć wszystkiego. Polecamy zwiedzanie kościoła w Klępsku, ale najlepiej zrobić to wcześniej umawiając się z miejscowym przewodnikiem (numer podany na podstronie znaczka). Sam znaczek będzie dostępny w sprzedaży od 29 września (na wszelki wypadek dodajcie do tego jeden dzień), a za jego powstanie serdecznie dziękujemy księdzu Olgierdowi, któremu bliska jest znaczkowa idea, turystyka i propagowanie piękna naszego kraju. Zapraszamy do Klępska i koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kościół i jego wnętrze.
KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W KLĘPSKU No. 1026
Kościół w Klępsku zbudowano w latach 1367-1377 i przez niemal trzy stulecia był siedzibą parafii katolickiej. W 1576 roku kościół przejęli ewangelicy, rozpoczynając długotrwałe prace renowacyjne. Jest to świątynia, z prostokątnym prezbiterium, murowaną zakrystią z 1588 roku i kwadratową, drewnianą wieżą z 1657 roku. Ściany dłuższe są konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą. Pierwotne są ściany krótsze, o konstrukcji wieńcowej. Kościół okrywa gontowy dach o dwóch kalenicach. We wnętrzu zachowały się charakterystyczne drewniane empory oraz dwupoziomowy układ okien. Bogactwem kościoła jest jego urzekająca polichromia. Na różnych płaszczyznach znajduje się aż 117 biblijnych malowideł, którym towarzyszą starannie wykonane inskrypcje. Obok nich na uwagę zasługuje manierystyczna chrzcielnica z 1581 roku, ołtarz z 1400 roku przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem czy piękna ambona z 1614 roku, przy której zachowała się rzeźba przedstawiająca Marcina Lutra. Kościół jest skarbem renesansowej architektury drewnianej i jedynym tego typu obiektem ewangelickiego kultu nie tylko w Polsce, ale również w Europie. 15 marca 2017 roku świątynię wyróżniono nadanym przez Prezydenta RP tytułem „Pomnika Historii”.
25.09.2020
Kończymy tydzień premierą znaczka turystycznego Muzeum Regionalnego w Łukowie. To kolejne miejsce na mapie naszego kraju, które Wam polecamy i mamy nadzieję, że już wkrótce z tego polecenia skorzystacie wybierając się na wycieczkę do Łukowa.
Tradycyjnie w ramach premiery i zapoznania z kolejnym znaczkowym miejscem publikujemy krótki opis muzeum, jego działalności i historii. Więcej informacji jak zwykle znajdziecie na stronie internetowej tej placówki jak i na profilach w mediach społecznościowych. Odnośniki do tych cennych wskazówek zawsze zamieszczamy na podstronie danego znaczka.
A tymczasem zostawiamy Was z ostatnią w tym tygodniu premierą i zapraszamy do Łukowa. Wszystkim Wam życzymy udanego weekendu i mamy nadzieję, że zbierzecie w tym czasie siły niezbędne do przeżycia kolejnego tygodnia ze znaczkami turystycznymi :-)
MUZEUM REGIONALNE W ŁUKOWIE No. 1023
Muzeum Regionalne w Łukowie – mieszczące się w zabytkowym Konwikcie Szaniawskich, jest głównym źródłem wiedzy o regionie łukowskim, jego historii, kulturze oraz sztuce ludowej. Placówka gromadzi dokumenty i materiały historyczne, dotyczące przeszłości Łukowa i okolic oraz fotografie zabytków architektury i przyrody Ziemi Łukowskiej, w tym już niemal nieistniejącej architektury drewnianej wsi. W jego zbiorach znajdują się też ważne dokumenty z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej. Posiada stałą ekspozycję paleontologiczną, prezentującą amonity z tutejszych unikalnych na skalę europejską jurajskich kier lodowcowych. Ponadto w swych zbiorach posiada ok. 5000 negatywów i przeźroczy. Są to zdjęcia zabytków już prawie nieistniejącej drewnianej architektury wsi jak też innych zabytków znajdujących się na terenie Łukowa i okolic.
24.09.2020
Ktoś kiedyś powiedział, że powstanie znaczków w danym miejscu jest tylko kwestią czasu, zależną od wielu czynników, na które wpływ mają też kolekcjonerzy i przypadkowi turyści.
W przypadku dzisiejszej premiery też tak było i dzięki działaniom wielu turystów, którzy przez ostatnie lata zwiedzali Łódź, pytali o znaczki, opowiadali o idei, znaczki wreszcie powstały. Wierzymy, że to dopiero początek, bo coś nam tam odlatujące jaskółeczki ćwierkają...., ale nie wyprzedzajmy faktów.
Prezentujemy zatem wizerunki trzech znaczków, które są zaproszeniem do odwiedzenia trzech miejsc:
ULICA PIOTRKOWSKA W ŁODZI No. 1021
RZEŹBA JEDNOROŻCA W ŁODZI No. 1022
Być może przedstawione obiekty nie były dla Was oczywistymi atrakcjami turystycznymi, ale wierzcie nam, że nimi są. Zresztą wystarczy przeczytać opisy do tych znaczków, a zobaczycie, że te "niepozorne" dla niektórych obiekty skrywają wiele tajemnic, ciekawych historii i turystycznych smaczków. Bo turystyka to nie tylko zwiedzanie muzeów, górskie wspinaczki czy zwiedzanie zabytków. Czasem pod turystycznym płaszczykiem kryją się też takie właśnie obiekty, które dostały drugie życie lub pokazują coś ciekawego, innego niż wszystko co do tej pory widzieliśmy.
Zapraszamy zatem na wycieczkę po Łodzi, na odkrywanie jej tajemnic i turystycznych atrakcji - znaczki lada chwila powinny trafić do sprzedaży (niemniej jednak zadzwońcie wcześniej aby się upewnić czy tak jest). Wszystkiego na pewno nie zwiedzicie, ale tym lepiej, bowiem zawsze będziecie mieli pretekst do tego, by powrócić w znane miejsca i poznać te dotąd nieodkryte. Nie zapominajcie o rozsiewaniu znaczkowej idei, dokumentowaniu swych podróży i pochwaleniu się nimi na łamach naszego profilu FB.
23.09.2020
Dzisiaj przenosimy się na południe województwa świętokrzyskiego, w okolice Jędrzejowa, a dokładnie do leżącej 13 km na południe od tego miasta niewielkiej miejscowości Piotrkowice. To właśnie tam zobaczyć możecie kościół, o którym dzisiaj za pośrednictwem nowego znaczka chcemy Wam opowiedzieć.
Oczywiście będzie to typowa opowieść pisemna ukryta pod postacią opisu kościoła, ale już niebawem w ramach dołączonego do znaczka Audiobedekera, będziecie mogli poznać nieco więcej faktów nt. tej świątyni.
A tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was do odwiedzenia Piotrkowic i do zapoznania się ze wspomnianym wcześniej opisem kościoła. Znaczki są już dostępne w sprzedaży także spokojnie możecie planować wizytę w Piotrkowicach. A na koniec koniecznie zanotujcie sobie, że jest to setny znaczek turystyczny, wydany w tym roku :-)
KOŚCIÓŁ ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W PIOTRKOWICACH No. 1015
Piotrkowice w gminie Wodzisław, w województwie świętokrzyskim, to miejscowość, którą trudno znaleźć na mapie, za to ten, kto ją odwiedzi, od razu poczuje, że jest w niezwykłym miejscu. Zapiski Długosza i „Monumenta” Theinera sugerują, że wieś, parafia i kościół drewniany istniały tu już w 1311 roku. Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. App Piotra i Pawła, wzniesiony na wzgórzu w 1682 roku, na terenie dzisiejszej miejscowości Zarzecze, otoczony starym parkiem i urokliwe plenery, to wizytówka tej miejscowości. Świątynia w stylu wczesnobarokowym jest jednonawowa z niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Poosiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok usytuowana jest niższa dzwonnica. Kościół konsekrował bp Stanisław Szembek w 1690 r We wnętrzu na uwagę zasługują: barokowy ołtarz główny, obrazy św. Piotra Apostoła i św. Tekli oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a także 14 obrazów drogi krzyżowej, herby znanych rodów związanych z Wodzisławiem i Piotrkowicami oraz snycerka, którą przyozdobiony jest chór muzyczny.
22.09.2020
Aby było sprawiedliwie, tym razem przenosimy się na północny-wschód kraju, do niewielkiego miasteczka Pasym. To właśnie tutaj stoi osobliwa wieża ciśnień, którą widzicie na najnowszym znaczku.
Obiekt ten przez lata stał nieużywany i powoli niszczał, ale na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili wieżę uratować i mamy nadzieję, że z Waszym udziałem się to uda.
Podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj, znaczek jest w drodze i trafi do sprzedaży w ciągu kilku dni, dlatego jeśli w najbliższym czasie planujecie wizytę w tym miejscu koniecznie dajcie znaczkom 2-3 dni na dotarcie do celu. Przed wizytą koniecznie skontaktujcie się z zarządcą wieży (namiary podane na podstronie znaczka), abyście bez problemów mogli zdobyć tamtejszy znaczek. A kiedy już dotrzecie do Pasymia, koniecznie zróbcie wieży ładne zdjęcia do naszej galerii i nie zapomnijcie wpisać komentarza na stronie. Życzymy udanego zwiedzania.
WIEŻA CIŚNIEŃ W PASYMIU No. 1014
Zlokalizowana w północno-wschodniej części miasta miejska wieża ciśnień, została zbudowana na niewielkim wzniesieniu w 1911 roku. Podstawa wieży zbudowana jest z kamienia polnego i cegły. Powyżej wieża posiada przekrój kolisty i ta część murowana jest z cegły. Masywna konstrukcja głowicy wieży miała za zadanie zabezpieczać znajdujący się na jej szczycie zbiornik wodny, który mieścił 150 metrów sześciennych wody. Głowica zakończona jest stożkowym dachem z kopulastą latarenką. Cała konstrukcja wieży ma formę kwiatu okalającego łodygę. W dobudówce, która powstała przy wieży, mieściła się niegdyś łaźnia miejska, a wodę zasilającą zbiornik na wieży czerpano z naturalnego źródła. W 2000 roku obiekt został wpisany do Rejestru Zabytków i obecnie poddawany jest rewitalizacji, by w przyszłości pełnić funkcje turystyczno-kulturalne i gastronomiczne.
22.09.2020
Pozostajemy na Podkarpaciu i dzisiaj przedstawiamy znaczek z miejsca, które bardziej przypadnie do gustu miłośnikom historii i techniki. Przenosimy się bowiem do miejscowości Bóbrka i do tamtejszego Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
Opis placówki znajdziecie poniżej, a klikając w link jak zwykle traficie na podstronę znaczka, gdzie znajdziecie linki, mapkę oraz dokładne namiary GPS na tę atrakcję turystyczną.
Podobnie jak w przypadku wczorajszej premiery także tutaj, znaczek jest w drodze i trafi do sprzedaży w ciągu kilku dni, dlatego jeśli w najbliższym czasie planujecie wizytę w tym miejscu koniecznie wcześniej upewnijcie się, że krążki już dotarły. A tymczasem zachęcamy do planowania swoich turystycznych wypraw w tej części kraju i jak zawsze liczymy na Wasze relacje, komentarze i fotki.
MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO W BÓBRCE No. 1013
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, to wyjątkowe miejsce. Mieści się ono na terenie czynnej kopalni ropy naftowej, którą założył sam Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku, wraz z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassa-Zrenckim. Zobaczymy tu min. XIX wieczne kopanki, których widać „czarne złoto”, czyli naturalną ropę naftową. Unikatowe XX-wieczne urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym, czy oryginalne szyby naftowe „Janina i „Franek” Natomiast we wnętrzach budynków, dzięki ekspozycjom multimedialnym, można przenieść się w czasy, w których na kopalni pracował jeszcze wynalazca lampy naftowej czyli sam patron muzeum. Eksponatów, wystaw, historycznych budynków jest tu bez liku, ponieważ obiekt ten zajmuje powierzchnię aż 20 hektarów. A wszystko to znajduje się w pięknym otoczeniu lasu bobrzeckiego.
21.09.2020
Zdecydowanie nie wyobrażamy sobie miesiąca bez znaczkowej premiery, dlatego już dłużej nie trzymamy Was w niepewności. Zaczniemy bardzo pysznie od miejsca, które zapewne spodoba się nie tylko znaczkowym, ale i czekoladowym łasuchom. Ale żeby nie było, zaraz po uczcie smakowej nabyte kalorie trzeba będzie stracić wśród eksponatów zgromadzonych w sąsiednim obiekcie.
Jeśli jeszcze Wasz wzrok nie powędrował w kierunku zamieszczonych wizerunków znaczków to wyjaśniamy, że najnowszymi znaczkami oznaczono tym razem:
PIJALNIA CZEKOLADY M. PELCZAR W KORCZYNIE No. 1011
GALERIA SAMOCHODÓW BAJKOWYCH W KORCZYNIE No. 1012
Jesteśmy przekonani, że w przedstawionych dziś obiektach każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu któż z nas nie lubi czekolady, albo nie oglądał filmów, z których pochodzą prezentowane auta. Z pewnością też w miejscach tych sporo się dowiecie o motoryzacji i o tym jak powstaje czekolada, w tym ta największa ważąca aż 2,5 kg.
Mamy nadzieję, że zaostrzyliśmy Wasz apetyt nie tylko na czekoladę, ale i na nowe znaczki. Z ich zdobyciem jednak na chwilę się wstrzymajcie bowiem znaczki jeszcze podróżują do miejsca przeznaczenia i na pewno kilku dni potrzebują aby dotrzeć na miejsce i trafić do sprzedaży. Tradycyjnie zachęcamy do udostępniania naszych materiałów w mediach społecznościowych i oczywiście zapraszamy do zwiedzania miejsc, które pojawiły się na znaczkowej mapie kraju. Do zobaczenia na szlaku.
16.09.2020
Minęły wakacje i jednym z pytań jakie do nas przesyłacie składając zamówienia jest to "gdzie można nabyć starsze wersje niektórych znaczków". Tak więc kontynuując nasz wątek z wiosny i jesieni ubiegłego roku, udostępniamy aktualną listę "białych kruków", w które jeszcze można się zaopatrzyć.
Niestety jest to praktycznie jedna z ostatnich okazji, aby wejść w posiadanie tych znaczków. Ich wizerunki jakiś czas temu zostały zmienione na nowsze, a egzemplarze, które posiadamy na stanie, w wielu przypadkach to dosłownie pojedyncze sztuki.
Stare wersje znaczków można zamówić tradycyjnie wysyłając zamówienie na info@znaczki-turystyczne.pl, podając nr i ilość oraz wyraźnie zaznaczając, że chodzi o stare wersje. Cena starych wersji znaczków pozostaje stara, czyli 7 zł/szt., plus koszty przesyłki.
UWAGA ! Oferowane znaczki stanowią wyłącznie wartość archiwalną i nie mogą brać udziału w grze (tak więc można je zamawiać bez potwierdzeń). Ich matryce zostały zniszczone, jak również ich kupony (poprzez przedziurkowanie numeru).
Poniżej lista dostępnych na chwilę obecną znaczków:
Więcej informacji
9.09.2020
Drodzy Turyści i Kolekcjonerzy znaczków turystycznych,
tym razem przedstawiamy Wam komunikat w sprawie, której zapewne od dawna się spodziewaliście. Dokładnie za miesiąc przypada termin kolejnego Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Jak wiecie ten rok jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nie wnikając w szczegóły i niezależnie od tego, co kto myśli na temat COVIDa oraz jaka jest prawda, po wielu konsultacjach, nieprzespanych nocach i rozterkach, doszliśmy do wniosku, że rok 2020 będzie tym, w którym Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT się nie odbędzie.
Bardzo byśmy chcieli spotkać się z Wami wszystkimi jak to zawsze miało miejsce, jednak w trosce o Wasze bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się nie ryzykować. Poza tym, w dobie pandemii organizacja tego typu imprezy to już nie lada wyzwanie i nie lada koszty, które trzeba ponieść nawet gdy impreza się nie odbędzie.
Mamy nadzieję, że czas, który normalnie poświęcilibyście na udział w spotkaniu spożytkujecie w jakiś inny ciekawy sposób, np. na jednej z wycieczek znaczkowym szlakiem. Co nas nie zabije to tylko nas wzmocni, dlatego wierzymy, że przerwa od spotkań w przyszłości odbije się tylko na ich jakości i będą jeszcze ciekawsze, a wszyscy uczestnicy jeszcze bardziej spragnieni swego towarzystwa :-)
Chcemy jakoś Wynagrodzić Wam tę rozłąkę i planujemy w związku z tym pewne działania. Póki co za wcześnie na szczegóły, ale jak tylko dojdziemy do jakiś konkretów, na pewno Was poinformujemy. A tymczasem realizujcie swoje turystyczne pasje jednocześnie dbając o siebie i o innych. I do zobaczenia wkrótce w ramach naszych codziennych spotkań na facebooku...
Zespół Znaczków Turystycznych
7.09.2020
Cz. 9 - Zamówienia - błędy kolekcjonerów wydłużające realizację
Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam temat dotyczący zamówień brakujących znaczków i prosić o bezwzględne stosowanie się do ogólnych zasad, które w ostatnim czasie coraz częściej były w różny sposób omijane. To w jaki sposób zrealizować braki już wiecie, chociażby z opisu w zakładce „Brakujący ZT”, jednak nie zawsze odbywa się to w taki właśnie sposób.
Staramy się, aby realizacja odbywała się sprawnie i w miarę możliwości szybko, a jeżeli jeszcze nam to ułatwiacie zadowolone są obie strony. Nie zawsze jednak tak jest….
Poniżej przykłady zamówień, sytuacje są prawdziwe, ale imiona fikcyjne. Sami zobaczcie, czy takie zamówienia chcielibyście otrzymać jako realizatorzy:
Przykład 1
@ z wtorku…..
Zamawiam znaczki nr: 30, 60, 25, 101, 502,584, 452, 639, 758 po 2 szt. Potwierdzenie w załączniku.
@ z czwartku…..
Przepraszam, ale to nie miał być ZT 25 tylko 52, a 502 to 1 szt., zapomniałem dodać w poprzednim @.
@ z soboty…..
Dziękuję za fakturę, ale jeszcze dołożyłbym dwa ZT, o których zapomniałem, poproszę o 1 i 4
Kolejny @.........
Proszę wstrzymać się z wysyłką, bo może jeszcze dołożę jakieś jak wrócę z wakacji
(a tymczasem zamówienie jest pakowane, rozpakowywane, dodawane, odejmowane, domówione ZT niewiadome czy chodzi o 2 szt. czy 1 szt…….)
Więcej informacji
2.09.2020
Tym razem to nie premiera, a jedynie krótka informacja o tym, że niedostępny w ostatnim czasie znaczek z Parku Kulturowego Wietrzychowice wraca do sprzedaży i to w odświeżonym wyglądzie.
Przypominamy, że nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w znaczkowym miejscu turystycznym i jest to już regułą od pewnego czasu. W centrali do wyczerpania zapasów dostępna będzie wyłącznie stara wersja.
Powrót znaczka do sprzedaży to także Wasza zasługa, turystów i kolekcjonerów, którzy odwiedzali to miejsce i dopytywali się o możliwość nabycia znaczka. To także zasługa tych z Was, którzy nie bali się zostawić komentarza na podstronie tego znaczka i zaznaczyć jego niedostępności. Bez tego typu sygnałów nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, że w danym miejscu zabrakło znaczków lub dzieje się coś innego, a i zarządcy obiektów turystycznych często nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo pożądaną pamiątką są właśnie znaczki turystyczne.
Raz jeszcze wszystkich bez wyjątku zachęcamy do pisania komentarzy na podstronach zdobytych znaczków. Nie odkładajcie tego na później i szczególnie róbcie to w przypadkach, gdy znaczki są niedostępne lub są z tym jakieś problemy. A jeśli jeszcze nie byliście w Wietrzychowicach to właśnie teraz jest ku temu dobra okazja, np. odwiedzając Skansen w Mrówkach lub najnowsze znaczkowe atrakcje Konina.
31.08.2020
To już ostatnia znaczkowa premiera tych wakacji. Na szczęście lato trwa nadal i nadal będziemy zachęcali Was do odkrywania ciekawych miejsc w naszym kraju.
A dzisiaj przenosimy się na Dolny Śląsk, na peryferia Wrocławia, gdzie w odrestaurowanych zabudowaniach kompleksu Zamku Topacz zlokalizowane jest muzeum motoryzacji z licznymi i jakże ciekawymi eksponatami.
Poznanie tego miejsca zostawiamy już Wam osobiście. Znaczki w sprzedaży pojawią się lada dzień, a jeśli już interesuje Was to miejsce, i nie możecie się doczekać jego zwiedzania, zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem. Koniecznie zajrzyjcie też na muzealną stronę i profil na FB, a na pewno ułatwi Wam to planowanie wycieczki. Także zapraszamy do Ślęzy.
MUZEUM MOTORYZACJI ZAMEK TOPACZ W ŚLĘZIE No. 1010
Muzeum Motoryzacji Topacz znajduje się w kompleksie Zamek Topacz w miejscowości Ślęza nieopodal Wrocławia. Placówka prowadzona jest przez Towarzystwo Automobilowe Topacz. W muzealnej ekspozycji, na 600 metrach kwadratowych powierzchni, wystawionych jest ponad 200 pojazdów (głównie samochodów i motocykli). W zbiorach znajdują się zarówno polskie jak i zagraniczne pojazdy produkowane w latach 1945-1989 w krajach demokracji ludowej, ale też samochody przedwojenne i powojenne znanych marek zachodnioeuropejskich. Warszawa, Syrena, Nysa, Buick B25, Fiat 508, Rolls Royce Phantom II, Mikrus, Maserati czy Alfa Romeo to tylko niektóre z prezentowanych pojazdów. Kolekcję urozmaicają motocykle takie jak Sokół, Junak, WSK, Perkun czy Harley-Davidson. Muzeum oferuje również możliwość wypożyczania zabytkowych pojazdów, a od wielu lat jest organizatorem Zlotu Motoclassic.
29.08.2020
Ten tydzień był zdecydowanie za krótki na wszystkie przewidziane premiery, stąd konieczne stało się poświęcenie soboty na poinformowanie Was o kolejnej znaczkowej nowości z Poznania.
Poznaliście już okoliczne muzea, zobaczyliście koziołki zamieszkujące wieżę poznańskiego ratusza, a teraz pora na stojące w jego sąsiedztwie domki budnicze.
Ich historię poznacie z poniższego opisu, natomiast jeśli traficie w to miejsce to koniecznie odszukajcie wspomniany herb ze śledziem i palmą. Rzut beretem od niego, po lewej stronie znajduje się stoisko z pamiątkami, gdzie już od kilku dni dostępny jest najnowszy znaczek, ale i sporo innych lokalnych pamiątek. Zapraszamy zatem ponownie do Poznania, który ma jeszcze wiele ciekawych miejsc do poznania :-).
DOMKI BUDNICZE - POZNAŃ No. 1009
W samym centrum poznańskiego rynku, na południe od ratusza znajduje się grupa trzy i czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek, pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. Kamieniczki te, w przeciwieństwie do tych z pierzei rynku, należały do biedniejszych kupców. Już w 1418 roku władze miejskie oddały w tym miejscu do użytku 17 kramów, w których handlowano pochodniami, świecami i rybami. To właśnie od ostatniego z towarów pochodzi pierwotna nazwa – budy śledziowe. Obecna nazwa pochodzi od siedziby Bractwa Budników, które mieściło się w kamienicy nr 17 o czym świadczy herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Fraternitatis Budnicorum. W XV wieku zaczęto wznosić wąskie, murowane domy z podcieniami i izbami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Kamieniczki zostały niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Odbudowano je po wojnie wykorzystując oryginalne, renesansowe detale. Kolorowe polichromie zdobiące fasady kamienic wykonano w latach 1953–1961. Podcienia do dzisiaj pełnią funkcję handlową, a cały zespół kamienic jest jednym z nielicznych przykładów szeregowej zabudowy targowej.
28.08.2020
Pozostajemy w Wielkopolsce i okolicach Konina, bo jeśli będziecie zwiedzać to miasto, to koniecznie musicie znaleźć czas na jeszcze jedną turystyczną atrakcję.
Tym razem na znaczkowym szlaku zaznaczył się Skansen Archeologiczny w Mrówkach, o którym zapewne wielu z Was dowiedziało się podczas odwiedzin Muzeum Okręgowego w Koninie. A jeśli mimo wszystko nie wiedzieliście o tym miejscu to nic się nie stało, bo dzięki dzisiejszej premierze możecie nadrobić wszystkie zaległości.
Tradycyjnie opis skansenu znajdziecie poniżej, a więcej faktów na jego temat przygotowaliśmy dla Was w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka. Jak nas poinformowano znaczek do sprzedaży trafi od poniedziałku, jednak prosimy abyście zawsze w pierwszych dniach po premierze, przed wizytą upewniali się czy krążki są dostępne. Na pewno w ten sposób unikniecie rozczarowania, gdyby z jakiś powodów znaczki nie były jeszcze dostępne. A teraz już zapraszamy do Skansenu w Mrówkach i liczymy na Wasze relacje z odwiedzin tego miejsca.
SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH No. 1003
Skansen archeologiczny w Mrówkach znajduje się ukryty w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego. Jest to otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna „fortalicja”, zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”. Jest to przykład wczesnego założenia mieszkalno – obronnego. Gródek odkryty w roku 1923, zbadany wykopaliskowo został dopiero w latach 1971-1972. Założenie obronne zrealizowano wznosząc potężny, stożkowaty kopiec o wysokości 7 m. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), o wybrukowanym wnętrzu, która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą. Gródek był zamieszkiwany od końca XIII do połowy XIV w. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk. W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny udostępniany zwiedzającym w okresie od kwietnia do września.
28.08.2020
Przez dwa dni zachęcaliśmy Was do zwiedzania Polski północnej, a tymczasem dzisiaj wracamy do Wielkopolski. A że zbliża się ostatni weekend wakacji i zapewne zechcecie z niego skorzystać, dlatego mamy dla Was kolejne znaczkowe nowości.
Tym razem przedstawiamy wyjątkowo aż pięć znaczków turystycznych z samego Konina i jest to kolejna propozycja wycieczkowa dla wszystkich kolekcjonerów i osób chcących poznać ciekawe zakątki naszego kraju.
Znaczki przedstawiają następujące obiekty.
SŁUP KONIŃSKI - KONIN No. 1004
DOM ZEMEŁKI W KONINIE No. 1006
DWOREK ZOFII URBANOWSKIEJ W KONINIE No. 1007
PARK IM. FRYDERYKA CHOPINA W KONINIE No. 1008
Zapraszamy zatem do dokładnego zwiedzania Konina, który oprócz prezentowanych atrakcji i zabytków ma do zaoferowania znacznie więcej. Bacznie się rozglądajcie, a na pewno wędrując znaczkowym szlakiem spotkacie kilka innych miejsc o ciekawej historii, którą warto poznać nieco dokładniej.
A po znaczki turystyczne, które prezentujemy obok, udajcie się do Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, gdzie już od wczoraj czekają na Was. Nie zapomnijcie dobrze udokumentować swojej wizyty w Koninie i pochwalić się wycieczką oraz zdobyczami na łamach naszych mediów społecznościowych. To właśnie w ten sposób pokażecie innym turystom te ciekawe miejsca, do których trafią dzięki Wam i turystycznym znaczkom. Do zobaczenia na szlaku.
27.08.2020
Jak już jesteśmy na północy kraju, to warto od razu zwrócić uwagę na inny, położony w okolicy obiekt, którym jest Muzeum Ziemi Braniewskiej oczywiście w Braniewie.
To nasza kolejna propozycja turystyczna dla Was i kolejne z miejsc na znaczkowej mapie Polski, którego nie możecie pominąć w swoich planach wycieczkowych. I nie będziemy tutaj pisali co zastaniecie na miejscu, podamy jedynie linki i krótką charakterystykę muzeum. Jednak aby poznać je w pełni musicie się tutaj wybrać i jesteśmy pewni, że tego nie pożałujecie.
A tymczasem cieszcie się wraz z nami kolejnym znaczkiem, a ten do zdobycia będzie już wkrótce. Tradycyjnie na dotarcie i rozpakowanie paczki zostawiamy 2 dni, a jeśli już teraz jesteście w okolicach, to koniecznie zadzwońcie do muzeum i upewnijcie się, czy znaczek już trafił do sprzedaży. Do zobaczenia w Braniewie.
MUZEUM ZIEMI BRANIEWSKIEJ W BRANIEWIE No. 1002
Muzeum Ziemi Braniewskiej otwarte 3 września 2016 r. w dawnym Liceum Hosianum, prowadzone jest przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Braniewo - jako pierwsza stolica Warmii, siedziba pierwszych biskupów warmińskich w pełni zasłużyło na wystawienie bogatych zbiorów. Zbiory nawiązują do historycznych tradycji muzealnych przedwojennego Braniewa. W roku 1880 - dzięki staraniom profesora wydziału filozoficznego braniewskiego Liceum Hosianum, Wilhelma Weissbrodta - powstała niezwykła kolekcja eksponatów. Między innymi kilkaset bezcennych zabytków z Grecji, Italii i Egiptu. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji przedwojennych muzeów braniewskich, do których także wstęp był wolny.
26.08.2020
Tysięczny znaczek turystyczny w Polsce mamy już za sobą, a teraz pora rozpocząć dalsze "oznaczanie" naszego kraju i pokazywanie miejsc, które warto poznać.
Tym razem zapraszamy do miejscowości Gierłoż w woj. warmińsko-mazurskim do owianego tajemnicą "Wilczego Szańca". Pośród lasów i mokradeł, znajduje się kompleks bunkrów, w których swoją kwaterę miał Adolf Hitler i gdzie doszło do nieudanego zamachu na jego osobę. Ale to wszystko zapewne już wiecie, a jeśli nie to tym bardziej musicie dotrzeć do Gierłoży i dokładnie poznać historię tego miejsca.
Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę obiektu, a pod linkiem dalsze informacje o samym miejscu sprzedaży znaczka i odnośniki do kolejnych źródeł. Sam znaczek w sprzedaży pojawi się w ciągu 2-3 dni.
WILCZY SZANIEC W GIERŁOŻY No. 1001
W odległości 9 km od Kętrzyna, w miejscowości Gierłoż, znajdują się ruiny Byłej Wojennej Kwatery Głównej Adolfa Hitlera “Wilczy Szaniec”. Wzniesiono ją pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania" w latach 1940-44 w celu realizacji operacji „Barbarossa”, czyli ataku Niemiec na Związek Radziecki. Jest to największa i najbardziej rozpoznawalna kwatera Wodza III Rzeszy, będąca wspaniałą atrakcją turystyczną, która pomimo upływu czasu, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z Polski i z całego świata. Na terenie kompleksu znajduje się „Dom Wycieczkowy”, restauracja serwująca dania kuchni polskiej, bar, punkty z pamiątkami, pole kamperowe jak również pole namiotowe.
25.08.2020
1000 ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE
To od dawna wyczekiwany przez Was moment i chwila, w której ogłosimy, że tysięcznym znaczkiem w Polsce oznaczone zostało:
EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE No. 1000
Ale to byłoby zbyt proste, powierzchowne, bo przecież przy takiej okazji trzeba powiedzieć coś więcej, pokazać coś szczególnego i szczególnie wyjątkowo się cieszyć z kolejnego osiągniętego "kamienia milowego".
Prezentujemy zatem wizerunek tego wyjątkowego znaczka, znaczka, który jak widzicie ma dwie różne grafiki, ale standardową cenę, która jest ukłonem w stronę turystów, przez lata tak dzielnie kroczących znaczkowymi szlakami. A przechodząc do dalszej części tej premiery chciałoby się powiedzieć, że mamy tak wiele do powiedzenia, że aż słów nam brak. Na szczęście przygotowaliśmy się do tej chwili wcześniej i mamy dla Was pewne video, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.
Przed nami kolejny tysiąc, a wierzymy, że i 2, a może nawet 3 tysiące znaczków do zrobienia. Będziemy się starali jak to tylko możliwe, aby były to miejsca wyjątkowe. Ale i Wy się starajcie, bo to właśnie turyści są ambasadorami znaczkowej idei w terenie i do od Was zależy dalszy jej rozwój. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którym leży na sercu turystyka i znaczkowe kolekcjonerstwo. Zadań do wykonania jest dużo i każdy może dołożyć cząstkę siebie w tworzeniu kolejnych znaczków.
I na tym zakończymy dzisiejsze świętowanie na ekranie. Was zachęcamy do odwiedzania Pacanowa, bo w końcu w każdym z nas jest dziecko, które wkrótce na pewno w sobie odkryjecie. A znaczki, no cóż pędzą do miejsca docelowego i na pewno w ciągu 2-3 dni będziecie mogli je zdobywać o czym na pewno dowiecie się śledząc media społecznościowe.
20.08.2020
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że już nie możecie się doczekać tysięcznej premiery, ale zmartwimy Was, tuż przed tysiącem jest jeszcze numerek 999 i to jemu poświęcimy dzisiejszą premierę.
Jak widzicie dzisiaj przeskakujemy do Wielkopolski, do Turku, gdzie chcemy polecić Wam wizytę w Muzeum Miasta Turku, o którym krótką notkę zamieściliśmy poniżej. A że Turek leży bardzo blisko kilku innych stosunkowo młodych miejsc znaczkowych, to myślimy, że tym bardziej miasto to wpiszecie do swoich wakacyjnych planów wycieczkowych.
Znaczek, który dzisiaj macie przyjemność zobaczyć jest już dostępny w sprzedaży, także zapraszamy do zwiedzania muzeum i całego miasta, bo przecież znaczkowa turystyka nie musi się ograniczać do jednego miejsca. Na pewno każdy z Was znajdzie tu coś co go zainteresuje. Życzymy udanego zwiedzania i do zobaczenia niebawem.
MUZEUM MIASTA TURKU IM. JÓZEFA MEHOFFERA No. 999
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera to najważniejsza placówka kultury w powiecie tureckim, zarazem jedna z ważniejszych w regionie konińskim i jedno z dwóch muzeów w Polsce, w których głównym obszarem zainteresowania są tradycje tkackie. Początki muzealnictwa w Turku sięgają 1962 roku, ale dopiero 10 lat później powstała Izba Regionalna, której głównym wątkiem działalności było kultywowanie bogatych tradycji tkackich Turku. W 1977 r. izba przeniosła się do nowej siedziby w ratuszu, a rok później wznowiła działalność już jako Muzeum Rzemiosła Tkackiego. Od 2013 roku muzeum funkcjonuje pod nazwą - Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Muzeum posiada 3 wystawy stałe, na których prezentowane są dzieła autorstwa Józefa Mehoffera, ale także eksponaty prezentujące tradycje rzemieślnicze miasta, umeblowanie tkackiego domu i cenne dokumenty. Osobno prezentowane są także zabytki archeologiczne oraz eksponaty przyrodnicze. Przy muzeum działa Punkt Informacji Turystycznej.
19.08.2020
Miejsc na znaczkowej mapie Polski cały czas przybywa i czasem są to takie atrakcje, o których nawet nie słyszeliście bywając w okolicach. I zapewne tak też jest z miejscem, które przedstawiamy przy okazji dzisiejszej znaczkowej premiery. Wielu z Was było w pobliżu, ale czy wiedzieliście, że tuż obok znajduje się winnica?
Jakkolwiek by nie było teraz już wiecie, że w Niemczy znajdziecie kolejne znaczkowe miejsce, do którego warto zajrzeć i gdzie z pewnością sporo się dowiecie o uprawie winorośli jak i o samym winie. A jeśli ten temat jest Wam mimo wszystko daleki, to winnica oferuje piękne widoki na Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i choćby dla nich warto tu być.
Jeśli zaś chodzi o sam znaczek to dotarł on już na miejsce i jest dostępny w sprzedaży. Możecie zatem go zdobywać, a jeśli już to zrobicie to koniecznie się tym pochwalcie na naszym profilu facebook. Życzymy przyjemnego zwiedzania.
WINNICA NIEMCZAŃSKA - NIEMCZA No. 998
Winnica Niemczańska powstała w 2017 roku. Te stosunkowo młode nasadzenia w 2018 roku wydały pierwsze niewielkie plony, a z rocznika tego powstało pierwsze niemczańskie wino. Winnica Niemczańska położona jest na stoku jednego ze Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, nad brzegiem rzeki Ślęzy. Ze szczytu południowego stoku, rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na pola, lasy, rzekę i ceglany budynek starej gorzelni. Łączna powierzchnia nasadzeń w winnicy to blisko 4 ha. Nasadzono tu zarówno klasyczne szczepy jak Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Palava, Solaris czy Cabernet Blanc, zaś w sąsiedztwie budynku winiarni historyczne szczepy winorośli śląskich: Gutedel i Auxerrois. Winnica Niemczańska to obowiązkowy punkt na "Dolnośląskim szlaku piwa i wina" i miejsce gdzie tworzy się wino z pasją.
18.08.2020
Jeśli czekaliście na premierę wczoraj to wiedzcie, że od wtorku też można tydzień rozpocząć i pewnie będzie on równie ekscytujący jak ten rozpoczęty w poniedziałek. A dzisiaj mamy dla Was nowy znaczek z Poznania i motyw, o który wielu z Was pytało przyglądając się wieży ratuszowej.
Na znaczku oczywiście najsłynniejsze poznańskie koziołki, a w tle miasto, bowiem na znaczku przedstawiono ujęcie z wnętrza wieży. Takiego obrazka spod ratusza nie zobaczycie.
Jeśli zaś chodzi o dostępność znaczka to został on wysłany, a nawet doręczony, więc to zapewne kwestia dnia lub dwóch, kiedy trafi do sprzedaży. Tak więc jeśli w najbliższych dniach wybieracie się do Poznania to śmiało możecie zajrzeć do Informacji Turystycznej w Rynku lub wcześniej przedzwonić, a dowiecie się z samego źródła czy znaczki już na Was czekają. Tymczasem poznajcie historię koziołków.
Poznańskie koziołki codziennie w południe trykają się na wieży ratuszowej i stanowią jedną z największych atrakcji miasta – trzeba koniecznie je zobaczyć! Wiąże się z nimi najbardziej znana miejska legenda. W roku 1551, kiedy przebudowywano poznański ratusz, miała się odbyć wielka uczta z okazji zainstalowania na wieży nowego zegara autorstwa mistrza Bartłomieja Wolffa z Gubina. Na tę szczególną uroczystość przybyło wielu znamienitych i dostojnych gości, a nawet wojewoda z małżonką. Na ucztę przygotowano udziec sarni, lecz z powodu nieuwagi kuchcika zsunął się z rusztu prosto w ogień. Kuchcik ukradł więc dwa koziołki, by upiec je na rożnie, ale te uciekły na ratuszową wieżę. Goście zobaczyli je trykające się na gzymsie ratuszowej wieży, czym wzbudziły ogólną wesołość. Wówczas wojewoda polecił dołączyć do zegara jeszcze "urządzenie błazeńskie" w postaci trykających się koziołków.
14.08.2020
Jutro 15 sierpnia obchodzimy m.in. Święto Wojska Polskiego, ale dzień ten jest szczególny także z innego powodu. Otóż dokładnie 100 lat temu stoczono niezwykle ważną, a przede wszystkim zwycięską Bitwę Warszawską nazywaną również Cudem nad Wisłą.
Aby uczcić to wydarzenie postanowiliśmy wydać prezentowany dzisiaj znaczek okolicznościowy. Najnowszy krążek ma ponadto za zadanie przypomnienie faktów nt. tego wydarzenia i częściowo możecie to zrobić już teraz zapoznając się z krókim opisem znaczka, który znajdziecie poniżej.
Jeśli natomiast chcecie poznać więcej faktów i ciekawostek nt. Bitwy Warszawskiej, koniecznie odwiedźcie podstronę znaczka (link poniżej), gdzie zamieściliśmy odnośnik do ciekawej strony opisującej poszczególne etapy bitwy. Zresztą w internecie jest całe mnóstwo równie interesujących źródeł, które pozwolą odświeżyć wiedzę z lat szkolnych, a nawet czegoś nowego się nauczyć.
Najnowszy znaczek już wkrótce trafi do sprzedaży, a listę miejsc, w których będziecie mogli go zdobyć również znajdziecie na podstronie znaczka. Wykaz ten będzie stale aktualizowany i liczymy na to, że niebawem znaczek dostępny będzie w wielu innych obiektach związanych z Bitwą Warszawską.
Zachęcamy zatem do zapoznania się z krótkim opisem i polecamy szczegółowe zgłębienie tematu, nawet jeśli ktoś nie interesuje się historią. szczególnie historią.
ZO - 100-LECIE CUDU NAD WISŁĄ 1920-2020
W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w swojej historii. Było to decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. i nazywane jest często Cudem nad Wisłą, za sprawą licznych modlitw, mszy i wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, której święto przypada właśnie 15 sierpnia. Plan bitwy opracowanej przez Naczelne Dowództwo dopracowany został przez Piłsudskiego z gen. T. Rozwadowskim. 13 sierpnia rozpoczęła się Bitwa Warszawska, która składała się z trzech faz: walk obronnych na przedmościu warszawskim w okolicach Radzymina, bitwy obronnej i manewrów zaczepnych nad Wkrą oraz uderzenia i pościgu. Ważnym fragmentem Bitwy Warszawskiej było zdobycie sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie wraz z kancelarią, magazynami i radiostacją co uniemożliwiło łączność z dowództwem w Mińsku. Nie bez znaczenia było też złamanie w 1919 roku szyfrów Armii Czerwonej, co pozwoliło poznać plany i rozkazy strony rosyjskiej. Ostatecznie w wyniku działań Wojska Polskiego zaatakowane tyły wojsk bolszewickich nacierające na Warszawę musiały wycofać się nad Niemen. Mimo zdecydowanej przewagi wojsk bolszewickich straty rosyjskie były pięć razy większe niż polskie. Bitwa Warszawska była 18. decydującą bitwą świata i bitwą, która zdecydowała zachowaniu niepodległości Polski, ale też o zatrzymaniu rewolucji bolszewickiej i o losach całej Europy.
11.08.2020
Z Pruszkowa przemieszczamy się ponownie na Dolny Śląsk, by raz jeszcze zapoznać się z turystycznymi atrakcjami Ziębic. Bazylikę na pewno widzieliście, ale czy mieliście pojęcie o tym, że nieopodal pomnika Orła Piastowskiego znajduje się Zamek Wodny?
Jeśli o tym nie wiedzieliście to właśnie macie okazję się dowiedzieć i niech ta premiera będzie kolejnym zaproszeniem do Ziębic i poznania lokalnych atrakcji. A jest ich tutaj więcej i na pewno się o tym dowiecie odwiedzając punkt Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, gdzie już od jutra w sprzedaży będą dostępne prezentowane znaczki.
BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. JERZEGO W ZIĘBICACH No. 995
ZAMEK WODNY W PARKU MIEJSKIM W ZIĘBICACH No. 996
A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z krótką charakterystyką obu budowli. Jak zwykle nie podajemy tutaj kompletu informacji. Szerszy opis miejsc już niebawem znajdziecie w Audiobedekerze dołączonym do znaczka, a poznanie całej historii obu obiektów zostawiamy już Wam indywidualnie.
Zatem nie pozostaje nam już nic innego jak tylko zachęcić Was do wizyty w Ziębicach i do pochwalenia się tym na łamach naszych mediów społecznościowych. Życzymy przyjemnego zwiedzania.
11.08.2020
Jeśli chodzi o Pruszków, to jeszcze nie koniec i mamy dzisiaj dla Was kolejną premierę. A wszystko to specjalnie zrobiliśmy osobno, aby podkreślić, że każdy ze znaczków dotyczy innego muzeum i innej tematyki.
Oczywiście podobnie jak wczoraj, tutaj także do powstania znaczka przyczynił się Andrzej, który tym samym chce Wam pokazać cząstkę swojej małej ojczyzny. I jesteśmy przekonani, że z poznawania Pruszkowa będziecie zadowoleni.
Znaczek już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży, ale standardowo przed wizytą polecamy zatelefonować do muzeum i upewnić, się czy rzeczywiście tak jest. A kiedy już zwiedzicie to miejsce, to koniecznie wejdźcie na stronę znaczka (link poniżej) i zostawcie stosowny komentarz. Inni turyści na pewno będą Wam za to wdzięczni, a i samo muzeum zapewne ucieszy się z opinii na jego temat. Zapraszamy zatem raz jeszcze do Pruszkowa.
MUZEUM DULAG 121 W PRUSZKOWIE No. 994
Muzeum Dulag 121 powstało w 2010 roku w Pruszkowie. Siedziba muzeum mieści się na skraju zabytkowego kompleksu dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie w okresie od 6 sierpnia 1944 roku do 16 stycznia 1945 roku funkcjonował niemiecki obóz przejściowy Durchgangslager 121, przez który przeszło około 650 tys. ludności cywilnej z Warszawy i okolic. Muzeum zajmuje się pielęgnowaniem pamięci i zbieraniem wiedzy na temat losów mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie trwania Powstania Warszawskiego, dokumentowaniem historii niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz popularyzacją wiedzy na temat historii i dziedzictwa kulturowego Pruszkowa i okolic.
10.08.2020
Dzisiejsza premiera to dowód na to, że jak się czegoś bardzo chce, to można tego dokonać. Dawno temu Andrzej zapragnął aby na znaczkowym szlaku znalazł się Pruszków. Prowadził rozmowy, prelekcje nt. znaczków, uczestniczył w wystawach i wielu innych inicjatywach, podczas których promował znaczki i zarażał tą ideą kolejne osoby.
I właśnie teraz te działania się zmaterializowały. Powstał upragniony znaczek, dzięki, któremu turyści z całej Polski będą mogli poznać Pruszków i jego historię.
Znaczek publikujemy dzisiaj, ale aktualnie jest on jeszcze w drodze, zbliżając się do miejsca przeznaczenia. Jesteśmy jednak pewni, że lada dzień pojawi się w sprzedaży. Zresztą zaglądajcie na naszą stronę bo Andrzej na pewno da znać, kiedy już znaczki pojawią się w sprzedaży.
A tymczasem rezerwujcie sobie terminy, zmieniajcie plany i do grona znaczkowych miejscowości turystycznych dopiszcie także Pruszków.
MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA MAZOWIECKIEGO IM. STEFANA WOYDY W PRUSZKOWIE No. 993
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie to placówka, której misją jest ochrona dziedzictwa pradziejowego na terenie zachodniego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego oraz promowanie i upowszechnianie zdobytej wiedzy archeologicznej i historycznej. Muzeum realizuje szereg projektów, takich jak: warsztaty, lekcje muzealne, wystawy czasowe, czy różnego rodzaju spotkania, odczyty i prelekcje. Trzon muzealnej kolekcji stanowią przedmioty pozyskane w trakcie badań archeologicznych. Szczególną wartość mają liczne zabytki odkryte w trakcie kilkudziesięcioletnich prac wykopaliskowych na wielkich osadach hutniczych z przełomu er. Najcenniejszym zabytkiem zbiorów pruszkowskiego Muzeum jest odkryty na cmentarzysku w Zaborowie szklany puchar z I–II wieku n.e., zdobiony przedstawieniami rzymskich gladiatorów. To unikatowe w skali Europy naczynie, wykonane w jednej z egipskich manufaktur, stanowi wyjątkową ozdobę kolekcji.
7.08.2020
Od kilku dni w niektórych znaczkowych miejscach turystycznych możecie spotkać taki oto plakat. To nasze najnowsze wydawnictwo, które ma zastąpić stare wysłużone plakaty (być może jeszcze je pamiętacie) i jeszcze bardziej zwrócić uwagę na fakt, że dany obiekt prowadzi sprzedaż znaczków turystycznych.
Plakat jest mniejszy niż jego poprzednik i ma format A3 przez co lepiej dopasuje się do czasem skromnych możliwości jakie panują w obiektach turystycznych. To także informacja dla Was, że w tym miejscu kupicie znaczki. A że z widocznością naklejek jest różnie to liczymy na to, iż plakat trudniej będzie przegapić :-).
Plakat ma jeszcze jedno zadanie - promowanie znaczkowej idei. Poprzez symboliczne ukazanie przykładowych znaczków turystycznych ma zwrócić uwagę na ich różnorodność i zainteresować grą kolekcjonerską.
Docelowo plakaty mają trafić do wszystkich obiektów sprzedających znaczki, ale jak wiadomo nie stanie się to od razu. Wypatrujcie ich jednak i jeśli tylko macie ochotę fotografujcie. A jeśli działacie w mediach społecznościowych to nie zapomnijcie do zdjęć, na których widać plakat dodać hasztaga #znaczkowemiejsce.
7.08.2020
Wśród kolekcjonerów znaczków turystycznych duża grupa to ludzie gór, szukający wytchnienia na górskich szlakach, wdrapujący się na kolejne szczyty, aby z nich podziwiać piękne widoki. Na znaczkowych szlakach spotkać możemy różne punkty widokowe, w tym wieże, z których wiele znalazło się na znaczkach turystycznych.
Dziś w ramach nawiązanej współpracy chcemy Wam krótko przedstawić program "Wieże widokowe gór i pogórzy", który łączy pasję kolekcjonerską z turystyką, niekoniecznie górską. Program ten składa się z pięciu odznak w wariantach: popularnym, brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Do tego nie ogranicza się tylko do Polskich obiektów i funkcjonuje także w Czechach, a niebawem także zawita na Słowację. W samej Polsce dzięki udziałowi w programie macie szanse poznać przeszło 320 obiektów jak wieże widokowe, wieże ratuszowe, punkty widokowe itp.
Zechciejcie zatem zapoznać się z tym programem, ponieważ wielu z Was na pewno on zainteresuje. Wiemy, że wśród Was są także kolekcjonerzy odznak, a te możecie przecież zdobywać podczas wypraw znaczkowym szlakiem.
Więcej informacji nt. programu znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej www.goryiwieze.pl, a także na facebookowym profilu facebook.com/pg/wiezewidokowe i w tematycznej grupie facebook.com/groups/wiezewidokowe Zapraszamy!
6.08.2020
Powoli zbliżamy się do tysięcznego znaczka, ale zanim do tego dojdzie chcieliśmy wypełnić jeszcze jedną lukę powstałą po usunięciu znaczka 589. Chcieliśmy, aby na nowym znaczku znalazł się obiekt możliwie bliski dawnemu miejscu, ale nie zawsze są możliwości, by tak właśnie się stało. Niemniej jednak pozostajemy w Tychach i za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego pragniemy Wam pokazać kolejne ciekawe miejsce.
Może nie jest to muzeum, ani wieża widokowa, ale jesteśmy pewni, że jezioro to równie interesujące miejsce. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, a na pewno się o tym przekonacie. Gdy będziecie mieli więcej czasu, wybierzcie się na wycieczkę wokół tego akwenu - na pewno zobaczycie kilka innych ciekawych miejsc.
Prezentowany znaczek jeszcze przez jakiś czas dostępny będzie w sprzedaży korespondencyjnej, ale nie stoi to w sprzeczności z tym, by już teraz wybrać się tam na krótki odpoczynek. Zapraszamy.
TYCHY - JEZIORO PAPROCAŃSKIE No. 589
Jezioro Paprocańskie to sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej części Tychów. Powstał dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. Zamknięcie huty w 1878 roku, budowa Nowych Tychów, a szczególnie usytuowanie nad zbiornikiem ośrodka wypoczynkowego, spowodowały zmianę jego przeznaczenia. Dziś Jezioro Paprocańskie, dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym, pełni funkcje rekreacyjne oraz retencyjne stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta. Powierzchnia jeziora wynosi 132 ha, średnia głębokość waha się w granicach od 150 do 190 cm. Długość Jeziora Paprocańskiego to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km. Obecnie jezioro jest rajem dla wędkarzy. Brzegi jeziora otoczone są przez lasy dawnej Puszczy Pszczyńskiej oraz tereny bagienne z licznym ptactwem wodnym i ciekawymi roślinami. Przy północno-wschodnim brzegu jeziora powstał Ośrodek Wypoczynkowy MOSiR Paprocany z dobrze rozwiniętym zapleczem. Warty zobaczenia jest też zabytkowy, XIX-wieczny zameczek myśliwski Promnice, usytuowany nad południowym brzegiem Jeziora Paprocany.
5.08.2020
Powracamy na Dolny Śląsk i tym razem pokażemy Wam pewien zamek, który od tego roku możliwy jest do zwiedzania. A skoro można go zwiedzać, to fajnie by było posiadać pamiątkę z tego miejsca. I właśnie jest taka możliwość, a pamiątką będzie najnowszy znaczek turystyczny. Musicie też wiedzieć, że powstanie znaczka to zasługa Mariusza, który długo o to zabiegał i za pomoc, w imieniu wszystkich kolekcjonerów dziękujemy.
A gdy już będziecie na Szczytniku i zwiedzicie zamek to koniecznie poświęćcie jeszcze chwilę aby odwiedzić pobliski punkt widokowy. Zresztą czas na Szczytniku na pewno spędzicie ciekawie, a i warunki do odpoczynku znajdziecie w miejscowej kawiarni.
Prezentowany znaczek trafił już do sprzedaży, ale zanim wybierzecie się na jego zwiedzanie koniecznie przeczytajcie krótki opis jaki przygotowaliśmy na naszą stronę. Jeśli o zamku będziecie chcieli dowiedzieć się więcej to musicie poczekać na audiobedekera, którego wkrótce również nagramy. A teraz już zapraszamy do Szczytnej.
ZAMEK LEŚNA SKAŁA W SZCZYTNEJ No. 992
Zamek w Szczytnej powstał na pozostałościach dawnego fortu pruskiego. Budowę zainicjował w 1827 roku Karol Leopold von Hochberg, a budowlę wkomponowano w skały na krawędzi Szczytnika górującego nad Szczytną. Zamek nazwano Leśna Skała (Waldstein). W 1843 r. rezydencja przeszła w ręce siostry Hochberga. Ostatecznie w 1860 r. kupują ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich przeprowadziła gruntowny remont i to właśnie wtedy wybudowano zamkową kaplicę. Na początku XX wieku budowlę udostępniono turystom. Następnie majątek przejęło Zgromadzenie Misjonarzy św. Rodziny, a w czasie II wojny światowej zamek zajął Wehrmacht tworząc w nim wojskowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945 roku w zamku mieścił się sztab Armii Sowieckiej, później Dom Pomocy Społecznej, który działał tu do końca 2019 roku. Od roku 2020 zamek ponownie udostępniono turystom.
4.08.2020
Nie tylko Dolny Śląsk może się pochwalić nowymi znaczkami i dzisiaj premiera ważna dla tych z Was, którzy wypoczywają lub planują wypoczynek w Małopolsce. Tak, tak nie pomyliliśmy się to o małopolski Szymbark chodzi i o obiekty muzealne będące częścią Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Przy okazji dzisiejszej premiery możecie poznać trzy znaczkowe obiekty, a są to:
SKANSEN WSI POGÓRZAŃSKIEJ W SZYMBARKU No. 986
RENESANSOWY KASZTEL W SZYMBARKU No. 987
ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU No. 988
Ale jesteśmy pewni, że będąc w tych okolicach znajdziecie jeszcze mnóstwo innych, równie ciekawych miejsc. Będzie nam miło, jeśli publikując relację z wycieczki także i o nich wspomnicie. A tymczasem zapraszamy do Szymbarku i Łosia oraz na podstrony nowych znaczków, gdzie tradycyjnie podaliśmy wszystkie niezbędne namiary na ww. atrakcje.
Znaczki są w drodze, więc już wkrótce będą dostępne w sprzedaży, w miejscach, które również wyszczególniliśmy na powyższych podstronach. Pierwszych zdobywców szczególnie prosimy o zaznaczenie dostępności, a wszystkich turystów, którzy odwiedzą te miejsca gorąco zachęcamy do wpisywania komentarzy.
3.08.2020
Wiele razy dawaliśmy Wam sposobność, aby powrócić do Barda. Okazuje się, że mimo iż większość z Was była tu wielokrotnie, to nie zawsze każdy odwiedził wszystkie miejsca pokazane na znaczkach turystycznych. Największy problem sprawia wdrapanie się na szczyt Góry Kalwarii gdzie znajduje się Kaplica Górska. A warto tam wejść bowiem po drodze można zobaczyć dwa interesujące miejsca turystyczne jak obryw skalny czy ruiny zamku.
Ale dzisiaj skupimy się na skalnym obrywie oraz znajdującym się mieście kamiennym moście na Nysie Kłodzkiej. To właśnie te dwa miejsca doczekały się właśnie własnych znaczków. Opisy poszczególnych miejsc znajdziecie klikając w poniższe linki.
OBRYW SKALNY W BARDZIE No. 990
MOST KAMIENNY W BARDZIE No. 991
Tym razem nowe znaczki zdobędziecie w innym miejscu czyli w Informacji Turystycznej, gdzie oprócz znaczków zdobędziecie ciekawe pieczątki i wiele innych turystycznych materiałów. Oczywiście wierzymy, że zanim tam dotrzecie zadacie sobie odrobinę trudu, by wdrapać się na górujący nad miastem punkt widokowy, a w drodze powrotnej przyjrzeć się detalom kamiennego mostu. Koniecznie zróbcie sobie fotki w tych miejscach i pochwalcie się nimi wysyłając do nas relację i nie zapomnijcie zostawić komentarza na podstronach, do których linki podaliśmy powyżej.
Znaczki w Bardzie już na Was czekają, zatem życzymy udanego zwiedzania i przede wszystkim wyśmienitej pogody.
1.08.2020
Pogoda zachęca do zwiedzania, a zatem i my w pewien sposób podpowiemy Wam jakie miejsca odwiedzić w najbliższym czasie. Celowo napisaliśmy miejsca, bowiem dzisiejszy znaczek dotyczy wielu miejsc, które możecie zwiedzić w Złotym Stoku w ramach przejażdżki i wędrówki Miejską Trasą Turystyczną.
Charakterystyka samej trasy znajduje się poniżej. My zaś podpowiemy, że wybierając tę opcję zwiedzania traficie właściwie w każde miejsce w Złotym Stoku, w tym w te posiadające własne znaczki turystyczne, a w dodatku przewodnik opowie Wam o każdym z nich i pokaże to, czego zwiedzając miasto samemu na pewno nie zobaczycie.
Jeśli zaś chodzi o prezentowany znaczek to przekazaliśmy go już do sprzedaży i jest dostępny w Informacji Turystycznej. Zapraszamy do zwiedzania.
MIEJSKA TRASA TURYSTYCZNA - ZŁOTY STOK No. 989
Miejska Trasa Turystyczna Złoty Stok to ekscytująca podróż w czasie do miejsc, które tworzyły historię Złotego Stoku i regionu. Złoty Stok jest miastem z bardzo bogatą historią górniczo - hutniczą. Wokół terenów bogatych w złoto szybko zaczęła tworzyć się osada. Zwiedzając Miejską Trasę Turystyczną turysta poznaje historię urokliwego górniczego miasteczka, którego układ architektoniczny jest niezmienny od XVI wieku. Można zobaczyć budynek dawnej mennicy książęcej i przepiękne zabytki natury sakralnej. Turysta może doznać chwili zadumy na jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce, na którym znajduje się monumentalny grobowiec - Mauzoleum rodziny Guttler. Zabytkowe kamienice i kręte uliczki skrywają niejedną tajemnicę. A wszystko to można zwiedzić z przewodnikiem ekologicznym automobilem, repliką Forda Buicka z początku XX wieku. Retro City Tour zaprasza do Złotego Stoku.
27.07.2020
Po sobotniej premierze i jednym dniu odpoczynku pora dobrze rozpocząć kolejny tydzień. I tym razem mamy dla Was premiery z południowo-wschodniej Polski.
Na najnowszych znaczkach przedstawiono:
GÓRY PIEPRZOWE W SANDOMIERZU - REZERWAT PRZYRODY No. 984
WĄWÓZ ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W SANDOMIERZU No. 985
Zapewne wielu z Was miało już możliwość odwiedzić Sandomierz i tutejsze atrakcje. Jeśli jednak jeszcze ich nie zwiedziliście to właśnie macie ku temu doskonałą okazję. Znaczki turystyczne powstają w różnych miejscach kraju, czasem w takich, które już odwiedzaliście. Zawsze jednak nowe znaczki są pretekstem do kolejnych odwiedzin danej atrakcji, bo w końcu świat się zmienia, muzea organizują nowe wystawy, a przyroda zmienia się niemal każdego dnia oferując nam mnogość widoków, barw i atrakcji. I tak też będzie z miejscami, które za pośrednictwem znaczków chcemy Wam dzisiaj pokazać. Odwiedzajcie je w różnych porach roku, a nie raz, nie dwa zaskoczą Was one zmiennością.
Paczka ze znaczkami fizycznie dotarła do miejsca sprzedaży, także teoretycznie już powinny być dostępne dla turystów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyście przed wizytą upewnili się telefonicznie czy znaczki już są. Różne przeciwności losu czasem płatają nam figla i lepiej w taki sposób się zabezpieczyć. Zapraszamy do Sandomierza.
25.07.2020
Nietypowo bo w sobotę mamy dla Was szybką premierę. A że ostatnio kilka nowych znaczków w tym rejonie kraju przybyło, to zapewne z wielką radością powitacie kolejny znaczek, który przy okazji będziecie mogli zdobyć.
Według wszelkich znaków na niebie i ziemi znaczki już powinny być na miejscu. Tymczasem, szczególnie jeśli nie mieliście okazji poznać miejsca przedstawionego na krążku, zapoznajcie się z jego opisem. Wszelkie niezbędne dane dotyczące miejsca sprzedaży znaczka znajdziecie pod poniższym linkiem.
A gdy już dotrzecie na miejsce to koniecznie zróbcie kilka fotek do naszej znaczkowej galerii i cieszcie się widokiem kolejnego magicznego miejsca.
KASKADY RODŁA - WISŁA CZARNE No. 983
Kaskady Rodła to zespół 25 naturalnych progów rzecznych na Białej Wisełce w Beskidzie Śląskim, ich wysokość waha się od 0.5 do 5 metrów. Pomysłodawcą nadania nazwy „Kaskady Rodła” był Jan Krop. Rodło było symbolem Związku Polaków w Niemczech, organizacji działającej na terenie Rzeszy od 1922 roku. Ponieważ członkowie związku nie mogli się posługiwać godłem polskim, w 1933 roku wprowadzony został symbol w kształcie odwróconej literki Z przedstawiającej bieg Wisły jako kolebki narodu Polskiego z zaznaczonym kreseczką Krakowem jako siedliskiem kultury polskiej. Kaskady Rodła można oglądać idąc niebieskim szlakiem pieszym na Baranią Górę z Wisły Czarnego lub ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą na Baranią Górę. Przy wodospadach możemy spotkać 22 punkt ścieżki dydaktycznej.
16.07.2020
Publikujemy ostatnie w tym tygodniu znaczki turystyczne. Tym razem pojawią się one na zachodzie kraju, w Świebodzinie, do którego już mieliście okazję kilka razy zawitać. Jeśli to zrobiliście to najnowsze znaczki będą kolejnym pretekstem do wizyty w tym mieście, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzać Świebodzina, to może właśnie teraz jest ku temu najlepszy moment - w końcu Świebodzin ma już 4 znaczki turystyczne.
A tymczasem na najnowszych krążkach przedstawiono:
SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE No. 974
FIGURA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA W ŚWIEBODZINIE No. 975
Odwiedzajcie zatem te obiekty, gdyż oddalone są one od siebie o zaledwie kilkaset metrów. Pod Centrum Pielgrzyma macie do dyspozycji wygodny i obszerny parking, także nie musicie się o nic martwić. Zwiedzajcie Świebodzin, poznajcie jego kluczowe atrakcje turystyczne i historię z nimi związaną. A po powrocie z wycieczki pamiętajcie o nas i innych turystach spragnionych Waszych relacji z podróży znaczkowym szlakiem.
Na koniec najważniejsza informacja. Paczka ze znaczkami aktualnie jest w drodze, zatem samych krążków na miejscu możecie się spodziewać w ciągu kilku najbliższych dni.
15.07.2020
Tym razem ze znaczkowymi premierami przenosimy się na południe Polski, do Brennej, gdzie zresztą całkiem niedawno pojawiły się dwa znaczki. Ale tym razem mamy dla Was krążki, dzięki którym nie dość, że poznacie Brenną to jeszcze jej okolice.
A jest co zwiedzać bowiem na znaczkach przedstawiono bardzo ciekawe obiekty.
BESKIDZKI DOM ZIELIN "PRZYTULIA" W BRENNEJ No. 980
WIEŻA WIDOKOWA NA STARYM GRONIU No. 981
KRZYŻ ZAKOCHANYCH NA BUKOWYM GRONIU No. 982
Zapraszamy zatem do odwiedzania tego regionu kraju. Turystycznych możliwości macie tu mnóstwo, a i na brak znaczków do zdobycia zapewne nie będziecie mogli narzekać. Wystarczy wybrać cel, zaplanować trasę i spacerując pośród lasów, gór i pól można zdobywać kolejne punkty.
A znaczki już na Was czekają w dobrze Wam znanej Informacji Turystycznej w Brennej. Zapraszamy.
14.07.2020
Dzisiaj mamy jeszcze jedną, podwójną premierę dla wszystkich wypoczywających nad polskim morzem, ale i dla tych, którzy dopiero planują tutaj wypoczynek. Pozostajemy na północy kraju, ale tym razem przeniesiemy się nieco bardziej na północny wschód, na teren woj. pomorskiego, a dokładniej do Ustki. Właśnie w tym mieście znajdują się przedstawione na najnowszych znaczkach cele turystyczne, czyli:
POMNIK SYRENKI W USTCE No. 976
LATARNIA MORSKA W USTCE No. 977
Nie musimy chyba nikomu przypominać, że powyższe odnośniki prowadzą do katalogu znaczków, w którym znajdziecie opisy wszystkich atrakcji turystycznych prezentowanych na znaczkach. W miejscu tym znajdziecie także wiele innych przydatnych informacji jak odnośniki do stron internetowych, pozycję GPS miejsca czy adres miejsca sprzedaży znaczków. A przede wszystkim znajdziecie tam komentarze innych turystów i często niezwykle cenne wskazówki. Zostawiajcie je również i piszcie o Waszych wrażeniach po odwiedzeniu danego obiektu. Zachęcamy także do publikowania własnych relacji z turystycznych podróży na łamach naszych mediów społecznościowych.
A tymczasem zapraszamy do zwiedzania i poznawania Ustki, która może się poszczycić wieloma innymi atrakcjami turystycznymi. Pokazane powyżej znaczki trafiły już do sprzedaży, także przybywajcie :-)
14.07.2020
Myśleliście, że na jednym znaczku w Trzęsaczu poprzestaniemy? Otóż nie. Trzeba Wam zapewnić więcej atrakcji w okolicy dlatego właśnie dzisiaj zaczniemy dzień od premiery i pokazania Wam kolejnego miejsca, które warto odwiedzić podczas wypoczynku nad morzem.
Także tym razem zapraszamy Was do Motylarni w Niechorzu, która zlokalizowana jest tuż przy latarni morskiej. Mamy nadzieję, że spotkacie tam motyla przedstawionego na znaczku turystycznym i na pewno będzie to dla Was dużym przeżyciem.
Znaczek z motylarni jest już dostępny w sprzedaży, także nie musicie zwlekać z odwiedzaniem tego miejsca. Pamiętajcie o zrobieniu fotek i koniecznie podzielcie się nimi na naszym profilu FB.
Motylarnia to cząstka tropiku nad Bałtykiem, która wprowadzi turystę w niezwykłą krainę motyli. W Motylarni na własne oczy zobaczyć można jak poczwarki przeobrażają się w piękne motyle. Motylarnia to miejsce, w którym znajduje się żywa wystawa motyli, swobodnie latających wokół zwiedzających. To jedno z niewielu miejsc, w którym możesz zobaczyć kilkadziesiąt gatunków motyli z Afryki, Azji i Ameryki. W środku poczuć można tropikalny klimat - bogata roślinność, szum wody, śpiew ptaków i fruwający mieszkańcy na wyciągnięcie ręki. Jest to miejsce zapewniające niepowtarzalne wspomnienia dla całej rodziny. Przewodnicy pokażą nie tylko najciekawsze gatunki motyli, ale również poczwarki i gąsienice. Ubierz się kolorowo i zabierz ze sobą aparat fotograficzny, by uwiecznić te wyjątkowe chwile.
13.07.2020
Czas na kolejną porcję radości. Mamy dla Was nowy cel turystycznych podróży, dzięki którym już wkrótce będziecie mogli lepiej poznać Trzęsacz.
Rzecz jasna o samym miejscu znaczkowym nie będziemy się rozpisywali - opis macie poniżej, a wszystkiego innego dowiecie się zwiedzając Multimedialne Muzeum Trzęsacza.
Zapraszamy zatem do wizyty w tym miejscu i do zdobywania najnowszego znaczka, który już jest dostępny w sprzedaży. Oczywiście liczymy na to, że po wizycie podeślecie nam jakąś relację.
MUZEON - MULTIMEDIALNE MUZEUM TRZĘSACZA No. 978
Multimedialne Muzeum w Trzęsaczu MuzeON zostało uruchomione w 2000 roku. To cztery audiowizualne sale, w których główne role grają światło, dźwięk i obraz. Najlepsi europejscy specjaliści stworzyli multimedialny świat, który pobudza zmysły i wyobraźnię. To miejsce, które w nowoczesny sposób obrazuje fakty historyczne, ciekawostki geograficzne oraz legendy związane z regionem. Podczas wirtualnej wycieczki można się przenieść w czasie i stanąć na 15. południku, który przebiega przez tę nadmorską miejscowość. Dalsze zwiedzanie to podróż do podwodnego świata, gdzie Neptun opowiada niezwykłą historię swoich córek. Staniesz się również świadkiem rozpadu świątyni na klifie i zwycięstwa natury nad człowiekiem! Niemal 30-minutowa podróż będzie niezapomnianą przygodą zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
9.07.2020
Cz. 8 - Usprawnienie dotyczące weryfikacji kuponów gry kolekcjonerskiej
W tym roku z wiadomych przyczyn start sezonu turystycznego nieco się opóźnił, ale już wszystko wraca do normy i turyści licznie wrócili na szlaki, zdobywając kolejne znaczki i kompletując dziesiątki kuponów na znaczek kolekcjonera. Dla nas jest to czas wzmożonej pracy i powtarzających się co roku problemów z niezrozumieniem zasad gry kolekcjonerskiej.
Ale dzisiejszy artykuł nie będzie o błędach, ani o zasadach, a o usprawnieniu jakie chcemy wdrożyć, byście mogli szybciej przekazywać nam kupony do weryfikacji i abyście dużo prędzej mogli otrzymać kolejne znaczki kolekcjonera.
Jako, że wysyłka kuponów tradycyjną pocztą trwa kilka dni i często nie z naszej winy się przedłuża, postanowiliśmy wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom i wprowadzić weryfikację dwuetapową, która szczególnie ucieszy osoby, które już nie mogą się doczekać kolejnych znaczków kolekcjonera w kolekcji.
Ważne! Przyspieszony proces weryfikacji wprowadzamy tylko dla zainteresowanych osób. Osoby chcące realizować kupony na ZK na dotychczasowych zasadach robią wszystko po staremu.
Dla osób wybierających przyspieszoną weryfikację bez zmian pozostaje fakt wysyłki kuponów drogą pocztową, jednak zanim to nastąpi zainteresowane osoby drogą elektroniczną na e-mail info@znaczki-turystyczne.pl muszą przesłać zdjęcie/skan formularza z naklejonymi kuponami. Dzięki temu niemal od razu będziemy mogli rozpocząć weryfikację kuponów i szybszą realizację przesyłki zwrotnej.
Oczywiście takie rozwiązanie będzie obwarowane pewnymi warunkami.
- zdjęcie/skan formularza i kuponów musi być czytelne,
- formularz musi być w całości wypełniony,
- jeśli formularzy jest więcej niż 10 fakt wysyłki elektronicznej należy nam wcześniej zasygnalizować telefonicznie,
- w przypadku braku dosłania tradycyjnej wersji kuponów nie zostanie zrealizowana kolejna wysyłka ZK,
Więcej informacji
6.07.2020

Tradycyjnie w wakacje planujemy krótką przerwę w dostawach brakujących znaczków i innych akcesoriów kolekcjonerskich. Przerwa ta dotyczy jedynie zamówień składanych przez kolekcjonerów. Informujemy zatem, że wszelkie zamówienia na brakujące znaczki i akcesoria realizowane będą do 24 lipca, a wznowienie wysyłek planujemy dopiero po 14 sierpnia. Wszelkie zamówienia, które zostaną opłacone po 24 lipca również zostaną zrealizowane dopiero w połowie sierpnia.
Jednocześnie informujemy, że powyższa sytuacja dotyczy jedynie kolekcjonerów. Miejsca znaczkowe będą obsługiwane jak dotychczas i ich przerwa w dostawie znaczków nie dotyczy.
Prosimy wziąć powyższy komunikat pod uwagę, ponieważ wszystkie zamówienia, które otrzymamy po 24 lipca będą zrealizowane dopiero po 14 sierpnia.
5.07.2020
W maju prezentowaliśmy Wam jedne z ostatnich znaczków kolekcjonera w serii "Poczet królów i książąt polskich". Na naszym profilu facebook dodaliście mnóstwo komentarzy z propozycjami kolejnych serii ZK. My je spisaliśmy i niebawem rozstrzygniemy, którą z propozycji wykorzystamy. A tymczasem prezentujemy ostatnie trzy znaczki z aktualnej serii i na dobre żegnamy się z władcami.
Oczywiście temat kolejnej serii jeszcze nie jest zamknięty i chętnie poznamy Wasze kolejne propozycje. Zerknijcie na dyskusję jaka w tej sprawie toczyła się swego czasu na facebooku (tutaj >>). Może pojawią się kolejne równie ciekawe pomysły, które będziemy mogli wziąć pod uwagę.
Na koniec pewnie chcielibyście kilka słów podsumowania. No cóż przypomnimy zatem, że kończąca się seria liczy 44 znaczki, a jej początek miał miejsce w ostatnim dniu 2017 roku. Można więc powiedzieć, że te wszystkie znaczki powstały przez 2,5 roku i to głównie dlatego, że takie było tempo narzucone przez turystów. Oczywiście już niebawem najnowsze znaczki trafią do kolekcjonerów, którzy nie ustają w staraniach o to, by wejść w ich posiadanie.
Wszystkim Wam oczywiście życzymy dojścia do tego momentu, w którym zdobędziecie wszystkie znaczki z kończącej się serii, a co tam, życzymy zdobywania kolejnych bo w końcu po to jest gra kolekcjonerska. Ale pamiętajcie aby ze zbierania znaczków czerpać radość, by była to dla Was zabawa, a nie wyścig, bo wtedy cały czar pryska.
4.07.2020
Mimo soboty spieszymy z kolejną znaczkową premierą, bowiem może ktoś z Was jeszcze jutro da radę zwiedzić miejsce, którego dotyczy najnowszy znaczek turystyczny.
Przenosimy się zatem do miejscowości Roztoka na Dolnym Śląsku, gdzie od wieków stoi sobie zamek należący niegdyś do rodu von Hochberg. Za sprawą nowych właścicieli budowla odzyskuje swój dawny blask i dosłownie od dzisiaj jest udostępniona do zwiedzania w ściśle określonych dniach i godzinach.
Znaczek turystyczny także tu jest i będziecie mogli zdobywać go już od dzisiaj od godziny 14:00, a później w każdy piątek oraz soboty i niedziele w godzinach jakie podaliśmy na karcie znaczka.
Nie pozostaje nam zatem nic innego jak odesłać Was do wspomnianej podstrony poświęconej obiektowi oraz zaprosić do odwiedzania Zamku Roztoka. Mamy nadzieję, że po wizycie pochwalicie się jakąś relacją lub wpisem do księgi gości.
Początki Zamku Roztoka sięgają XIV w., kiedy stał tu rycerski zamek nawodny (Wasserburg). Rodzina von Hochberg odkupiła cały majątek od braci von Reibnitz pod koniec XV w. Formę okazałej barokowej rezydencji nadano mu na początku wieku XVIII. W tym okresie na wschód od zamku powstał ogród w typie francuskim, z licznymi zabudowaniami i rzeźbami. Widoczne do dziś zagospodarowanie przestrzeni wokół zamku pochodzi z drugiej połowy XIX w. W tym czasie, z inicjatywy Hansa Heinrich XIV Bolko von Hochberga założono park w stylu angielskim oraz nadano nowy wystrój wnętrzom. Bolko był znanym w swoim czasie kompozytorem, stąd jedna z sal w roztockim zamku stała się jego pokojem muzycznym. Wnętrza z czasów Bolka zachowały się do dziś w formie niemal niezmienionej. Podczas II wojny światowej zamek pełnił rolę składnicy muzealnej dla dzieł sztuki ewakuowanych z Wrocławia oraz z Zamku Książ. Po 1945 r. pełnił różne funkcje, m.in. ośrodka kolonijnego. Od 2017 r. ma nowych właścicieli, którzy pragną przywrócić mu dawną świetność.
2.07.2020
Dziś ze swoimi znaczkowymi premierami przenosimy się na wschód Polski, a dokładniej do Drohiczyna.
Tym razem prezentujemy Wam dwa znaczki, przy czym jeden z nich otrzymał numer mieszczącego się niegdyś w Drohiczynie Muzeum Regionalnego, w którego miejscu powstał Park Historyczno Kulturowy. Zresztą nowy znaczek w pewnym stopniu nawiązuje grafiką do wcześniejszego krążka, który istniał od 2007 roku.
PARK HISTORYCZNO KULTUROWY W DROHICZYNIE No. 524
NADBUŻAŃSKIE CENTRUM TURYSTYKI KAJAKOWEJ W DROHICZYNIE No. 972
Mamy nadzieję, że nie musimy Was specjalnie zachęcać do odwiedzenia tego miejsca. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, a już prawdziwą przygodę przeżyją miłośnicy kajakarstwa.
Na miejscu znaczki dostępne będą od połowy lipca. Tymczasem zostawiamy Was z najnowszymi krążkami, a informacje o przedstawionych obiektach znajdziecie tradycyjnie na stronach poświęconych tym znaczkom. I co...., widzimy się w Drohiczynie?
26.06.2020
Dziś zaczynają się wakacje i najwyższa pora ruszyć na znaczkowy szlak. Nasi czescy koledzy dla wszystkich turystów przygotowali nie lada gratkę i jesteśmy pewni, że także polscy turyści z chęcią wezmą udział w tej akcji, tym bardziej, że jest ona związana z Kofolą, którą bardzo lubicie i nie raz daliście tego wyraz podczas Ogólnopolskich Spotkań Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
Aby już nie przedłużać podajemy niezbędne szczegóły:

Drodzy kolekcjonerzy,
jak zapewne wiecie z tegorocznej aktualizacji Atlasu - dołączyliśmy do kampanii firmy Kofola zatytułowanej „Tu już znowu pachnie ziołami” i został wydany specjalny Okolicznościowy Znaczek Turystyczny zawierający unikalny kod QR, który po zeskanowaniu bierze udział w konkursie Kofoli z atrakcyjnymi nagrodami.
Obecna sytuacja jest następująca: dostarczyliśmy Okolicznościowe Znaczki Turystyczne KOFOLA do centrów dystrybucyjnych „Kofolaków”, które przekażą je do poszczególnych schronisk i gospód, które są naszymi partnerami - są Znaczkowym Miejscem Turystycznym. Ich lista i wszystkie informacje będą wkrótce na stronie www.KdeVoniKofola.cz. Rozpoczęcie konkursu planowane jest na 7 lipca. To co będzie dalej już nie jest w naszych rękach. Informujemy, że nie będzie możliwe wysłanie tego Okolicznościowego Znaczka Turystycznego kolekcjonerom bezpośrednio od nas z Rýmařova, jak to mamy w zwyczaju. Jednak mamy nadzieję, że wszyscy zainteresowani tym znaczkiem znajdą to miejsce w jednym z sześciuset Znaczkowych Miejsc Turystycznych. A jeśli wypijecie dwie lane Kofole + 10, - CZK dla gospody, ten OZT będzie Wasz :) I nie musicie zdobywać tylko jednego znaczka - w końcu do wygrania są dobrej jakości rowery górskie i rowery elektryczne.
Życzymy powodzenia w konkursie!
Zasady znajdziecie poniżej
Więcej informacji
22.06.2020
Tym razem ponownie Dolny Śląsk i dla urozmaicenia Świdnica. A żeby było jeszcze barwniej to dzisiejsza premiera dotyczy dwóch znaczków - okolicznościowego, a także turystycznego (zwanego numerycznym).
I już zapewne zerkacie na grafiki, przecieracie oczy, ale wytrzymajcie jeszcze chwilę i przeczytajcie to co mamy Wam do przekazania.
Jeśli chodzi o znaczek okolicznościowy to jest on poświęcony świdnickiej astronom Marii Kunic, której skróconą sylwetkę przedstawiliśmy na podstronie znaczka.
ZO - 1610 - 2020 ŚWIDNICKA ASTRONOM - MARIA KUNIC
Znaczek turystyczny to natomiast zaproszenie do kolejnego turystycznego miejsca. I nie jest nim wychodek, a bardzo oryginalna i jedyna w swoim rodzaju rzeźba. Powiedzcie tak szczerze, wiedzieliście o takiej atrakcji Świdnicy? Jeśli nie, to przy okazji zwiedzania okolic warto odwiedzić "Bolka Myśliciela". Opis rzeźby i odrobinę informacji o jej historii znajdziecie na stronie.
ŚWIDNICA - RZEŹBA SRAJĄCEGO CHŁOPKA No. 970
Prezentowane znaczki do obiegu trafią 25 czerwca, czyli za dosłownie 3 dni. Podpowiemy jeszcze, że o ile znaczek numeryczny nie odbiega niczym od większości o tyle znaczek okolicznościowy jest znaczkiem dwustronnym, co wiąże się również z jego wyższą ceną, ale o tym już chyba doskonale wiecie na przykładzie wcześniejszych ZO ze Świdnicy.
Mamy nadzieję, że ze względu na nowości raz jeszcze odwiedzicie Świdnicę i kolejne ciekawe miejsca w tym mieście. Tych z Was, którzy jeszcze nie mieli okazji zawitać w te rejony, gorąco do tego zachęcamy i liczymy na to, że wszyscy pochwalicie się tym faktem na łamach naszych mediów społecznościowych.
19.06.2020
W swoich relacjach piszecie, że wakacje z króką choćby wizytą na Dolnym Śląsku to już tradycja, dlatego abyście mieli co zdobywać w tym roku publikujemy kolejną znaczkową nowość, dzięki której tym razem będziecie mieli okazję jeszcze lepiej poznać Bolesławiec.
A że w ostatnich miesiącach także w bliższej i dalszej okolicy powstało kilka znaczków, to z pewnością odwiedzając ten region kraju, nie wrócicie do domu z pustymi rękoma.
Prezentowany dziś znaczek dostępny będzie w sprzedaży od 1 lipca br. w miejscach wyszczególnionych na podstronie z opisem znaczka (link poniżej).
TERMY SOLANKOWE BOLESŁAWIEC No. 971
Termy Solankowe Bolesławiec to usytuowany na plantach kompleks zabudowań złożony z budynku dawnej łaźni miejskiej w stylistyce włoskiego neorenesansu i formach nawiązujących do architektury uzdrowiskowej (z 1895 r., rozbudowanej w latach 30. XX w.) oraz przylegającego do niej modernistycznego budynku pływalni (z lat 1914-15), jedna z najważniejszych inwestycji budowlanych przełomu XIX i XX wieku w Bolesławcu. W obręb jej elewacji frontowej włączona jest kamienna, półokrągła baszta średniowiecznych murów miejskich. W latach 2013-2015 Gmina Miejska Bolesławiec przeprowadziła kompleksową rewitalizację kompleksu, przekształcając go w nowoczesne centrum odnowy biologicznej i SPA, zachowując w dużej mierze pierwotny wystrój m.in. hali basenu: ceramiczne, glazurowe okładziny ścian; dwie plakiety z przedstawieniem konika morskiego i kormorana; piaskowcowe, figuralne płaskorzeźby autorstwa Jenny von Bary-Doussin oraz dopełniająca je tablica inskrypcyjna.
12.06.2020
Na zakończenie tygodnia kolejna ciekawostka w postaci zmienionej wersji graficznej - tym razem znaczka nr 40.
Jak zapewne zauważyliście, a jeśli nie to właśnie macie okazję to sprawdzić, dotychczasowa wersja tego znaczka zawierała pewien błąd literowy :-). Przez lata stosowaliśmy tamten wzór, ale ostatnio matryca mocno się wyeksploatowała, w związku z czym pojawiła się okazja, aby to i owo poprawić.
Zrobiliśmy zatem drugą matrycę, z poprawną nazwą, a znaczki już trafiły do punktu sprzedaży w Domu Śląskim.
Przy okazji przypominamy, że nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w znaczkowym miejscu turystycznym i jest to już regułą od pewnego czasu. W centrali do wyczerpania zapasów dostępna będzie wyłącznie stara wersja.
8.06.2020
Po pandemicznym spowolnieniu czas najwyższy na pierwszą znaczkową nowość w czerwcu. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Bochni, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić Bazylikę św. Mikołaja. Świątynia ta ma bogatą historię oraz wyposażenie i znajduje się na Drodze św. Jakuba - VIA REGIA, o czym przypomina symbol widoczny na znaczku.
Podstawowe dane o bazylice znajdziecie poniżej, natomiast w Audiobedekerze zawrzemy dodatkowe ciekawostki dotyczące tego miejsca. Zachęcamy zatem do wizyty w Bochni i poznania kolejnego obiektu na znaczkowym szlaku.
Znaczek lada dzień trafi do sprzedaży, także spodziewajcie się, że będzie on dostępny pod koniec tygodnia.
BAZYLIKA ŚW. MIKOŁAJA W BOCHNI No. 969
Kościół św. Mikołaja powstał w latach 1440-1445 w miejscu poprzedniej świątyni zniszczonej przez pożar. Halowy kościół w stylu gotyckim posiadał trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego przylegała zakrystia i kaplica. W 1655 roku pożar miasta dokonał licznych uszkodzeń świątyni, którą odbudowano w stylu barokowym, w 1665 roku z funduszy przekazanych przez króla Jana Kazimierza. W 1777 roku kościół został odrestaurowany. Wtedy też od południowej strony dobudowano kaplicę Matki Boskiej. W XIX wieku powstały kruchty północna i południowa, skarbczyk oraz neogotycka sygnaturka. Regotycyzacji kościoła dokonano w latach 1901-1905. Zabytkowe barokowe i rokokowe wyposażenie stanowi m.in. ołtarz główny oraz 16 ołtarzy bocznych, ambona, polichromie w kaplicy św. Kingi zaprojektowane przez Jana Matejkę. W kaplicy Matki Bożej Bocheńskiej na uwagę zasługuje ołtarz z obrazem Matki Bożej Różańcowej. Pochodzi on z XVI w., a namalowany został na płótnie naklejonym na deskę. Godne uwagi są również pochodzące z II. połowy XVIII wieku organy o 20. głosach, dwóch manuałach i mechanicznej trakturze. W 1998 roku świątynia zyskała godność bazyliki mniejszej, a w 2003 roku podniesiona do godności kolegiaty.
3.06.2020
Pamiętacie zeszłoroczną akcję "Kolejowe Perły Architektury 2019" organizowaną przez Fundację Grupy PKP? Otóż niebawem podobna akcja ruszy w związku z rocznicą "175 Lat Drogi Żelaznej Warszawsko - Wiedeńskiej". O szczegółach poinformujemy Was niebawem, a tymczasem przedstawiamy wizerunki sześciu znaczków okolicznościowych, które będą towarzyszyły wydarzeniu. Znaczki dostępne będą po 14 czerwca, ale o tym jeszcze Wam przypomnimy i wskażemy możliwości ich zdobycia.

27.05.2020
Tym razem to nie premiera, ale jesteśmy przekonani, że informacja, jaką dla Was przygotowaliśmy, na pewno wielu kolekcjonerów zainteresuje.
Dzisiejszy materiał dotyczy znaczka wydanego 19 grudnia 2015 roku, a przedstawiającego Arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku. Miejsce to przez wielu z Was jest doskonale znane i bardzo lubiane. A że tamtejszy ZT właśnie doczekał się zmiany grafiki, na pewno wielu kolekcjonerów wróci do Wojsławic.
Zachęcamy do tego szczególnie teraz, kiedy roślinność wybuchła ogromem barw i zapachów. Jak wiecie ogród zmienia się przez cały rok, a w Wojsławicach dodatkowo ciągle przybywa atrakcji i na pewno arboretum jakie widzieliście rok temu nie jest tym, które zastaniecie dzisiaj.
Prezentowany znaczek w tym tygodniu zostanie wysłany do zamawiającego, więc w najbliższym czasie (pewnie pod koniec przyszłego tygodnia), pojawi się w kasach biletowych arboretum. Zapraszamy do zwiedzania i liczymy na jakieś relacje :-)
Przypominamy również, że nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w Wojsławicach. W centrali do wyczerpania zapasów dostępna będzie wyłącznie wersja stara.
22.05.2020
Czasami pytacie nas o możliwość odbioru przesyłki w tzw. Punkcie Odbioru (może to być UP, sklep czy stacja paliw). Postanowiliśmy uruchomić dla Was tę opcję testowo na czas do końca czerwca. Dotyczy to tylko przesyłek w przedziale 41 i więcej. Jeżeli komuś ułatwiłoby to realizację zamówień jesteśmy właśnie po to, aby móc Wam to umożliwić.
Od razu jednak uprzedzamy, że ze względu na oprogramowanie aktualnie nie udostępniamy narzędzia na naszej stronie. Podajemy za to prostą instrukcję jak odnaleźć i wybrać punkt odbioru.
Poniżej przedstawiamy w kilku krokach jak to zrobić, aby odebrać paczkę samodzielnie w określonym punkcie. A więc do dzieła.
Więcej informacji
19.05.2020
Po niespełna dwóch miesiącach od ostatniej znaczkowej premiery w Szczecinie, kolejny raz mamy dla Was znaczkowe nowości z tego miasta.
Tym razem na znaczkach przedstawiono dwie świątynie. Jedną znacie na pewno, choćby z widzenia, bo aż rzuca się w oczy stojąc w centrum miasta. Drugi z obiektów jest nieco mniej znany, ale równie ciekawy architektonicznie. Zresztą poniżej wklejamy odnośniki do opisów obu miejsc w naszym katalogu. Wejdźcie w nie, a poznacie wszystkie szczegóły.
BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W SZCZECINIE No. 932
NEOROMAŃSKA KAPLICA CMENTARNA W SZCZECINIE No. 951
Jak więc widzicie, na znaczkowej mapie Szczecina przybyły kolejne znaczki, a miasto to obok Warszawy, Kalisza i Poznania, znalazło się w czołówce miast z największą ilością znaczkowych miejsc turystycznych. Jest to też znak, że warto wybrać Szczecin jako miejsce na jedno-, a nawet wielodniową wycieczkę, a i tak jesteśmy pewni, że wszystkiego nie uda Wam się zwiedzić. Zresztą możliwości macie tu o wiele większe, w końcu znaczków w okolicach również ostatnio przybyło.
Prezentowane znaczki w sprzedaży pojawią się w okolicach 28 maja. Czekamy na relacje z Waszych wycieczek, a już teraz zachęcamy do ich planowania.
18.05.2020
Wczesnym porankiem pisaliśmy o Janie Pawle II, Jego roli w budowaniu jedności Europy. A tymczasem mamy kolejny post nawiązujący do europejskiej jedności i w dodatku powiązany z pewnym znaczkiem, który całkiem niedawno wydaliśmy. Mowa oczywiście o znaczku POMNIK JEDNOŚCI EUROPEJSKIEJ W OSTRÓDZIE No. 959, który jak się niedawno okazało jest 6000. wzorem znaczka numerycznego, który pojawił się na świecie. Dla nas to taka kolekcjonerska perełka, ale mamy też nadzieję, że kolejny element budujący jedność pomiędzy ludźmi, a tą z pewnością są wspólne zainteresowania, cele i marzenia realizowane podczas zabawy w kolekcjonowanie znaczków turystycznych. Z niecierpliwością czekamy na 7000. krążek, a tymczasem zapraszamy do Ostródy, gdzie ten i inne znaczki już na Was czekają.
8.05.2020
W marcu i kwietniu pojawiło się sporo znaczków turystycznych, w związku z czym konieczne było także przygotowanie kolejnych Znaczków Kolekcjonera, abyście w przyszłości mieli co zdobywać. A że mieliśmy nieco więcej czasu niż zwykle, postanowiliśmy wykorzystać ten czas właśnie na przygotowanie kolejnych ZK.
Prezentujemy zatem wizerunki kolejnych czterech władców i wielkimi krokami zbliżamy się do końca tej serii.
Zachęcamy jednak, by już teraz, przy okazji zbliżającego się weekendu i trwającego częściowo zastoju turystycznego, pomyśleć o kolejnej serii Znaczków Kolekcjonera. Za kilka dni uruchomimy na naszym profilu FB dyskusję w tej sprawie, gdzie z chęcią zobaczymy Wasze propozycje dotyczące kolejnych tematów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajcie jednak, że idealna tematyka na ZK to taka, której nie można wykorzystać jako znaczek turystyczny. Bierzcie to pod uwagę w swoich rozmyślaniach.
A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi sylwetkami przedstawionymi na znaczkach. Wszystkim życzymy rychłej możliwości zdobycia tychże znaczków i przede wszystkim cierpliwości w dążeniu do tego celu.
28.04.2020
Nadciąga pierwszy takie majowy weekend, w czasie którego większość z nas nie wyruszy na szlaki. A jeszcze niedawno mieliśmy nadzieję na małą zmianę w tej sprawie. Cóż, pozostało zatem zwiedzanie wirtualne i dzisiaj premiera, która właśnie do tego ma Was zachęcić.
Być może już wcześniej widzieliście w mediach społecznościowych zapowiedź dzisiejszej premiery i wizerunek jednego znaczka. Dziś upubliczniamy wizerunki kolejnych trzech znaczków, które po ustaniu zagrożenia będziecie mogli zdobywać, zwiedzając atrakcje jakie na Was czekają na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Na najnowszych znaczkach przedstawiono kolejno.
PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH No. 965
EKOCENTRUM PARKU NARODOWEGO GÓR STOŁOWYCH No. 966
BŁĘDNE SKAŁY - GÓRY STOŁOWE No. 967
SKALNE GRZYBY - GÓRY STOŁOWE No. 968
Jednak wiecie doskonale, że turystycznych atrakcji w Górach Stołowych jest znacznie więcej, dlatego gdy już będzie taka możliwość koniecznie musicie je odkryć osobiście.
Tymczasem zachęcamy do lektury opisów poszczególnych miejsc. Warto odwiedzić parkową stronę internetową, a jeśli ktoś już teraz chce wyjść w góry to śmiało użyjcie wirtualnych map, gdzie wiele miejsc można przedreptać nie ruszając się z domu. Za jakiś czas na pewno przetrzecie szlaki osobiście, a wtedy zdobyte znaczki na pewno będą cieszyły jeszcze bardziej.