
28.12.2014
Po kilku dniach odpoczynku spieszymy z kolejną znaczkową nowością, tym bardziej, że jest to ostatnia znaczkowa premiera ... w tym roku. Tak też się złożyło, że prezentowany dzisiaj znaczek jest 86 znaczkiem wydanym w 2014 roku i jednocześnie 155 znaczkiem jaki realizujemy w obecnej ekipie i stanowi dokładnie połowę ogólnej ilości ZT wydanych w naszym kraju czyli 310.
Zapraszamy więc do Małopolski i do Czchowa, gdzie na wzgórzu znajdują się ruiny dawnego zamku. Znaczek Turystyczny z Czchowa w sprzedaży dostępny będzie od 20 stycznia, ale już teraz zachęcamy do planowania swoich wypraw.
Ruiny zamku w Czchowie stoją na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem w powiecie brzeskim w województwie małopolskim. Przez tereny te przebiegał szlak handlowy z Węgier i zamek miał służyć jego obronie. Pierwsza wzmianka o zamku pojawia się w 1356 r. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się romańska wieża obronna. W XIV wieku dobudowano wokół niej zamek, który stanowił siedzibę starostów czchowskich. W XVII wieku uległ zniszczeniu. Obecnie zachowała się jedynie XIV-wieczna okrągła baszta wraz ze zrekonstruowaną przybudówką oraz odsłonięte fundamenty murów o grubości 1,2 m. Czterokodygnacyjna niegdyś baszta zbudowana z głazów piaskowych miała wysokość 20 m i średnicę 12,5 m. Na przełomie XIV i XV wieku w murach warowni często gościł król Polski i najwyższy książę litewski - Władysław Jagiełło (1362-1434). W tym okresie zamek był też poddawany licznym przebudowom. Przez jakiś czas funkcjonowało tu miejscowe więzienie, które zostało zlikwidowane po I rozbiorze Polski. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX w. przeprowadzono badania i prace archeologiczne oraz konserwatorskie.
GPS: 49.833173 , 20.67728 , Miejsce sprzedaży: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie
22.12.2014
CERKIEW ŚW. ARCHANIOŁA MICHAŁA W BRUNARACH No. 193
Wczoraj pisaliśmy o znaczku z drogi św. Jakuba w Grodowcu, a tymczasem dzisiaj przedstawiamy Wam znaczek promujący Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach. Jest to pierwszy "turystyczny znaczek cerkiewny" w Polsce i mamy nadzieję, ze nie ostatni. Turystów zapraszamy zatem do Brunar, tym bardziej, że w okolicy znajduje się kilka innych ZT. Cerkiewny znaczek w Brunarach do sprzedaży trafi 24 grudnia.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach to dawna greckokatolicka cerkiew. W 2013 roku cerkiew wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z piętnastoma innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Pierwsza cerkiew w Brunarach powstała na początku XVII wieku, kiedy to we wsi powstała parafia unicka. Nowa świątynia powstała w 1653 roku. Współczesna cerkiew zbudowana została w XVIII wieku, a już po kilkudziesięciu latach, w roku 1831 została przebudowana i powiększona. Dawne prezbiterium połączono z nawą, dostawiając nowe, trójbocznie zamknięte, zaś całość pokryto nowym dachem. Cerkiew w Brunarach jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z hełmem zwieńczonym kutym krzyżem. Podobne hełmy znajdują się ponad nawą i prezbiterium. We wnętrzu świątyni zachowała się polichromia, pokrywająca całość stropu i wewnętrznych ścian obiektu. Oprócz tego w cerkwi znajduje się ołtarz główny z XVII w. oraz dwa ołtarze boczne z wieku XVIII z ikonami Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego. Po Akcji „Wisła” cerkiew została przejęta przez Kościół łaciński, a obecnie mieści się w niej rzymskokatolicki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP.
GPS: 49.534052 , 21.032716 , Miejsce sprzedaży: W sezonie od 1.V do 31.X u przewodnika (tel. 515 442 138), śr-sob 9-18, niedz 12-17. Poza sezonem sklep spożywczy naprzeciwko cerkwi.
21.12.2014
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ JUTRZENKI NADZIEI W GRODOWCU No. 330
Mijający rok obfitował w Znaczki Turystyczne o tematyce sakralnej. Wśród nich wyraźną grupę stanowią znaczki obiektów położonych na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Znaczki te w przeważającej większości w grafice posiadają muszlę św. Jakuba przez co stały się nie tylko gratką dla kolekcjonerów ZT, ale i pątników podążających jakubowym szlakiem. Na koniec roku mamy dla Was ZT promujący Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, które położone jest na dolnośląskim odcinku drogi św. Jakuba. Zainteresowanych najnowszym znaczkiem zapraszamy do Grodowca gdzie już na początku 2015 roku znaczek znajdzie się w sprzedaży.
Grodowiec to niewielka miejscowość leżąca kilkanaście kilometrów na południe od Głogowa. Wieś jest jedną z najstarszych na ziemi głogowskiej, a jej historia jako miejsca kultu sięga najprawdopodobniej XII wieku. Najstarsza znana nam wzmianka o Grodowcu i kościele pochodzi z dokumentu księcia głogowskiego Henryka III z 1291 r. W czasach księcia Jana II (1453-1504) Grodowiec był ważnym ośrodkiem władzy, zapisując się w historii m.in. zjazdami książąt piastowskich z Legnicy, Wrocławia, Świdnicy i Żagania. Przez wiele stuleci tutejszy kościół i parafia stanowiły ostoję Kościoła katolickiego, symbol jego duchowej siły i „wyspę” katolicyzmu na terenie, na którym w ogromnej większości ludność przyjęła protestantyzm. Kult Matki Bożej i pielgrzymki do grodowieckiego sanktuarium miały miejsce już w XV wieku. Kult maryjny był początkowo związany z obrazem Matki Bożej, który znajdował się w parafialnym kościele. W czasie wojny trzydziestoletniej w nieznanych okolicznościach obraz zaginął. Jego podobizna zachowała się jedynie na starych rycinach i niektórych wotach. Z czasem obraz został zastąpiony figurą Najświętszej Maryi Panny - Służebnicy Pańskiej. Księga cudownych uzdrowień z 1691 roku wymienia 47 cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Grodowieckiej. Okresem największego rozkwitu i rozwoju sanktuarium był wiek XVIII. Wciąż wzrastająca liczba pielgrzymów i rozrastająca się sława cudownego miejsca spowodowały, że zaczęto myśleć o powiększeniu kościoła. W latach 1702-1724 dobudowano dwie nowe nawy boczne, następnie konwikt dla księży emerytów, dom dla organisty, z czasem nową wieżę i zabudowania gospodarcze.
GPS: 51.543778 , 16.171808 , Miejsce sprzedaży: Kiosk z dewocjonaliami przy sanktuarium
19.12.2014
SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W ROZDZIELU No. 192
Wydawać by się mogło, że w Polsce mamy już ZT z niemal wszystkich schronisk. Nic bardziej mylnego bowiem jest jeszcze grupa małych schronisk i schronisk młodzieżowych, które jak dotąd nie doczekały się swojego znaczka. Na szczęście dzięki Wam turystom także te małe schroniska dowiadują się o znaczkowej idei i prędzej czy później i tam ZT się pojawi. Pytajcie więc o znaczek w miejscach waszych pobytów, a tymczasem przedstawiamy najnowszy znaczek ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, który w sprzedaży pojawi się w Nowym Roku.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe istnieje już 35 lat! Położone jest z dala od wszelkiego przemysłu, w otoczeniu porośniętych lasami wzgórz Beskidu Wyspowego, w mikroklimacie porównywalnym przez naukowców do rabczańskiego. Obiekt oferuje 49 miejsc noclegowych oraz możliwość całodziennego wyżywienia dostosowanego do potrzeb turystów, przyrządzanego w formie tradycyjnych potraw kuchni regionalnej. Schronisko jest placówką całoroczną, będącą doskonałym miejscem wypoczynku oraz idealną bazą do poznawania uroków Beskidu Wyspowego czy Pogórza Wiśnickiego. Naszą ofertę kierujemy do: młodzieży szkolnej, grup zorganizowanych, turystów indywidualnych. Niewątpliwymi atrakcjami pobytu w Rozdzielu będą wędrówki znakowanymi szlakami pieszymi lub rowerowymi, liczne zabytki kultury sakralnej ( np. kościół w Lipnicy Murowanej z XV w. -UNESCO) i świeckiej (np. Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu), pomniki przyrody. Miłośników białego szaleństwa zaprasza położona nieopodal (3 km) stacja narciarska „Laskowa” oraz w Limanowej (16 km).
GPS: 49.790041 , 20.449745 , Miejsce sprzedaży: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu
18.12.2014
MUZEUM JANA PAWŁA II W STARYM SĄCZU No. 194
W ciągu mijającego roku na znaczkowej mapie Polski przybyło ponad osiemdziesiąt obiektów. Wśród nich znalazło się kilka miejsc kultu religijnego, muzea, schroniska i wiele innych. Wszystkie z tych miejsc połączone są ze sobą znaczkową siecią, a dzisiaj przedstawiamy Wam nowy znaczek, który promuje zarówno miejsce kultu religijnego jak i mieszczące się w nim muzeum. Mowa oczywiście o Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu i najnowszym znaczku, który w sprzedaży dostępny będzie od 1 stycznia 2015 roku.
Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu mieści się w Ołtarzu Papieskim, który jako jedyny w Polsce pozostał na miejscu swojego powstania. To dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony pielgrzymów i turystów zadecydowano o pozostawieniu Ołtarza oraz stworzeniu muzeum. Autorem Ołtarza jest Andrzej Remi, a sam obiekt nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Pomieszczenie, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych bł. Kingi w czerwcu 1999 roku znajdowała się zakrystia dla kardynałów i biskupów zostało przeznaczone na Muzeum ku czci Papieża - Polaka. Możemy zobaczyć tam między innymi: medale pamiątkowe, przedmioty należące do św. Jana Pawła II, pamiątki z wizyt apostolskich czy pierwsza Piusa Ojca Świętego. Przy Ołtarzu powstał również w 2010 roku Rekolekcyjny Dom Pielgrzyma "Opoka".
GPS: 49.559673 , 20.648401 , Miejsce sprzedaży: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania, ul. Papieska 10
17.12.2014
CENTRUM KULTURY ŚLĄSKIEJ W NAKLE ŚLĄSKIM No. 591
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Znaczek Turystyczny z założenia ma wyróżniać miejsca, do których warto by dotarł turysta szukający wrażeń estetycznych, duchowych czy kulturalnych. Tak też jest z dzisiejszym znaczkiem, który promuje zabytkowy pałac w Nakle Śląskim i mieszczące się w nim Centrum Kultury Śląskiej gdzie organizowane są wystawy stałe i czasowe, różnego rodzaju prelekcje i wernisaże, a także warsztaty i koncerty, o czym informuje zaprzyjaźnione z nami Radio Katowice. Warto więc odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ZT. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Zapraszamy do Nakła Śląskiego gdzie znaczek dostępny będzie na początku stycznia.
Bajkowy pałac w Nakle Śląskim został wzniesiony w 1858 r. przez hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarck jako letnia rezydencja w niewielkim parku w stylu angielskim. Przebudowany w 1891 r., posiada cechy architektury neogotyckiej. Od strony wschodniej zdobi go charakterystyczna wieża. Po gruntownej renowacji wnętrz i częściowej ich przebudowie, pełni funkcję instytucji kultury – Centrum Kultury Śląskiej. Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowała się piękna, drewniana klatka schodowa, witraże, ozdobny kominek w sieni, kolebkowe sklepienie w kaplicy, plafon, fasety, rozeta na suficie, częściowo okna i drzwi wraz z okiennicami, fragmenty posadzki, a przede wszystkim największa atrakcja pałacu – oryginalny sejf Donnersmarcków. Elegancki, reprezentacyjny hall oraz przestronne wnętrza znakomicie sprzyjają ekspozycji różnego rodzaju wystaw.
GPS: 50.438805 , 18.900722 , Miejsce sprzedaży: Centrum Kultury Śląskiej ul. Parkowa 1
16.12.2014
WIKLINOWY KOSZ GIGANT W NOWYM TOMYŚLU No. 361
Po kilku miesiącach wracamy na ziemię wielkopolską, a dokładniej do Nowego Tomyśla, w którym zobaczyć można niecodzienny kosz wiklinowy. To symbol miasta i jednocześnie nawiązanie do tutejszych tradycji związanych z uprawą wikliny i rzemiosłem plecionkarskim. Ciekawych miejsc w Nowym Tomyślu jest jednak znacznie więcej, dlatego zapraszamy do odwiedzin tego miasta i do zdobycia najnowszego znaczka, na którym przedstawiono właśnie gigantyczny kosz wiklinowy. Znaczek dostępny będzie od 7 stycznia 2015 roku.
Kosz gigant jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych symboli miasta. Kształtem przypomina łódź z herbu Nowego Tomyśla zaś materiał, z którego jest wykonany nawiązuje do tutejszych tradycji upraw wikliny i rzemiosła plecionkarskiego. Pierwszy kosz zbudowano w 2000 roku, chcąc w ten sposób uczcić przełom tysiącleci. Kosz był wspólnym dziełem 50. plecionkarzy. Prace nad nim trwały nieprzerwanie przez 55 godzin. Do jego budowy wykorzystano 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość – 17,29 m, szerokość – 9,46 m, wysokość – 7,71 m dały mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Wnętrze kosza zostało obsadzone różnego rodzaju gatunkami drzew i krzewów, tworząc w ten sposób swoistą formę kwietnika. Z czasem na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, które wpłynęły na niszczenie wikliny, koniecznym stało się wybudowanie nowego kosza. W sierpniu 2006 roku ten sam zespół plecionkarzy wyplótł nowy, jeszcze większy obiekt. Obecny kosz gigant ma długość – 19,80 m, szerokość – 9,53 m i wysokość – 8,98 m. Do jego budowy zużyto 12 ton wikliny i 11 ton konstrukcji stalowej.
GPS: 52.317716 , 16.128038 , Miejsce sprzedaży: Gminny Ośrodek Informacji, pl. Niepodległości 10
15.12.2014
MUZEUM ENERGETYKI W ŁAZISKACH GÓRNYCH No. 592
Wczoraj pisaliśmy o Międzynarodowym Roku Światła, który rozpocznie się wraz z nadejściem Nowego Roku. Niech więc dzisiejsza znaczkowa premiera będzie nawiązaniem do tego wydarzenia i pretekstem by zgłębić chociaż część wiedzy na temat światła, w czym pomoże z pewnością Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie 6 stycznia odbędzie się coroczny Dzień Światła. Zachęcamy zatem do wizyty w Muzeum Energetyki i przypominamy, że w sprzedaży najnowszy znaczek dostępny będzie od 22 grudnia.
W Łaziskach Górnych na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrownia Łaziska znajduje się miejsce, które zabierze nas w przeszłość. W budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku, mieści się Muzeum Energetyki utworzone i prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki. Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 m2 znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów. Większość eksponatów została podarowana przez ofiarodawców, a dzięki nim przewodnicy wprowadzają zwiedzających w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych.
Muzeum czynne jest: we wtorki i czwartki w godz. od 9:00 do 13:00, środy w godz. od 11:00 do 19:00, w każdy drugi weekend miesiąca: w sobotę i niedzielę od 9:00 do 13:00. Inne terminy zwiedzania są możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu.
GPS: 50.132468 , 18.841835 , Miejsce sprzedaży: PTP Muzeum Energetyki
14.12.2014
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY - MIĘDZYNARODOWY ROK ŚWIATŁA
Za kilka dni minie rok, jak informowaliśmy Was o pierwszym polskim Noworocznym Znaczku Turystycznym. Dzisiaj z wielka radością chcielibyśmy oznajmić, że z racji zbliżającego się Nowego Roku, Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce wydała drugi już NZT. Najnowszy NZT nawiązuje do Międzynarodowego Roku Światła, który przypada właśnie w 2015 roku. Stąd też symbolika umieszczona na znaczku nawiązuje w pewnym sensie do oficjalnego logo Międzynarodowego Roku Światła. Na znaczku zatem rolę słońca pełni logo ZT z promieniami w postaci flag symbolizujących państwa uczestniczące w projekcie "Znaczki Turystyczne".
W takim razie życzymy wszystkim kolekcjonerom i sympatykom idei ZT światła w mrokach codzienności, jasności na drogach życia, i promieni szczęścia w każdym dniu roku 2015.
Światło odpowiedzialne jest za 75% informacji docierających do nas przez zmysły, jest źródłem energii, stoi za niezliczonymi technologiami poczynając od zegarów słonecznych, a kończąc na światłowodach, laserach i procesorach optycznych. Jak powiedział laureat nagrody Nobla Ahmed Zewail „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany". Międzynarodowy Rok Światła jest więc doskonałym pretekstem do edukacji społeczeństwa, do podjęcia walki z zanieczyszczeniem świetlnymi i emisją światła sztucznego w niebo. Jest to też ten moment, w którym to my powinniśmy zastanowić się nad rolą światła i jego oszczędzaniem.
8.12.2014
ZNACZEK TURYSTYCZNY JEDNYM Z ELEMENTÓW EDUKACYJNYCH
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat… tak kilkadziesiąt lat temu pisał Janusz Korczak. My wiemy to dziś, że taka dziecięca radość zamieszkała w Publicznym Przedszkolu w Węgierskiej Górce. Dostaliśmy z tej placówki niezmiernie miłe słowa:
„Piszemy do Was z Węgierskiej Górki, pięknej i malowniczo położnej miejscowości w Beskidach. W tym roku kierunkiem głównym pracy naszego przedszkola jest :regionalizm. We wszystkich grupach wiekowych promujemy walory i wartości naszej "małej ojczyzny". Zapoznajemy najmłodszych jej mieszkańców z tradycjami, obrzędami i zwyczajami charakterystycznymi dla Górali Żywieckich. Ponieważ Węgierska Górka jest świetną bazą wypadową na rożne szlaki górskie i rowerowe zachęcamy dzieci do podjęcia aktywności turystycznej. W celu "zaszczepienia" w nich zamiłowania do gór wykorzystane zastały mapy , własne kolekcje znaczków turystycznych (40), dziennik kolekcjonera oraz zakładki "Znaczka Turystycznego". Zainteresowania nie brakowało. Bardzo serdecznie pozdrawiamy całą Ekipę Znaczka Turystycznego. Dobrze ,że jesteście !!!
Pozdrawiamy, Nauczyciele i Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Węgierskiej Górce ”
Jest to dla nas ogromna radość i wyróżnienie, że Znaczek Turystyczny może być narzędziem propagacji turystyki regionalnej i nie tylko wśród tak młodych turystów. Takie wiadomości na pewno długo pozostaną w naszej pamięci. Utwierdza nas to w przekonaniu, że to co robimy warte jest dalszej naszej pracy, że jest radością dzieci, a przez to i naszą. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich nauczycielom za tak miłe słowa. Pani Ani za zaangażowanie i podzielenie się swoją pasją. Młodym „kolekcjonerom” gratulujemy dotychczasowych kolekcji Znaczków Turystycznych, a nauczycielom dziękujemy za wspaniałe propagowanie wśród swoich wychowanków piękna Ojczyzny poprzez przekazanie idei w tak praktyczny sposób. To dzięki Wam możemy się cieszyć, wyrażamy to z całego serca naszymi podziękowaniami.
Zespół Znaczków Turystycznych
7.12.2014
RELACJA Z INAUGURACJI ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W JAKUBOWIE
Na początku listopada, w Jakubowie miało miejsce spotkanie, a jego celem była inauguracja Znaczka Turystycznego, który powstał w tamtejszym Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Z przyczyn technicznych nie było możliwe wcześniejsze przedstawienie newsa z tego spotkania, w związku z czym relację z Jakubowa przedstawiamy Wam dzisiaj. Organizatorom i uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem spotkania i do wizyty w Jakubowie.
3 listopada br. swoją inaugurację miał również ZT Nr 329 z Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Z tej też okazji w sali wiejskiej w Jakubowie odbyło się spotkanie inauguracyjne, w którym udział wzięło kilkanaście osób. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Kustosz Sanktuarium ks. Stanisław, członek Zarządu Bractwa Św. Jakuba pan Stanisław, sołtys wsi Jakubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Radwanicach, pracownicy Informacji Turystycznej z Głogowa oraz kilku kolekcjonerów Znaczka Turystycznego z woj. lubuskiego.
Czytaj więcej: 3.11.2014 Spotkanie inaugurujące powstanie ZT w Jakubowie
5.12.2014
SCHRONISKO PTTK POD BISKUPIĄ KOPĄ No. 155
Wczoraj ciekawostką okazał się fakt związany z wprowadzonym właśnie znaczkiem No. 595. Okazało się bowiem, że suma wszystkich znaczków funkcjonujących poza Czechami po raz pierwszy w historii zrównała się z sumą wszystkich czeskich ZT. Tym 2118 znaczkiem był właśnie wczoraj prezentowany znaczek Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. A dzisiaj staramy się wyprzedzić czeskich kolegów i przedstawiamy Wam kolejną nowość z Polski, zapraszając tym samym do Jarnołtówka i zdobywania Schroniska Pod Biskupią Kopą, które przedstawiono na najnowszym znaczku.
Schronisko PTTK "Pod Biskupią Kopą" im. Bohdana Małachowskiego to jedyne schronisko w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 850 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Inicjatorem wybudowania schroniska było Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie. Oficjalne otwarcie nastąpiło w lipcu 1924 r., a obiekt otrzymał wówczas nazwę Schroniska Górnoślązaków. Po 1945 r. schronisko otrzymało nazwę "Pod Biskupią Kopą", a w 1964 r. imię Bohdana Małachowskiego, krakowskiego działacza turystycznego. Pierwszym polskim właścicielem zostało PTTK z Katowic, a od 1992 właścicielem jest wrocławski oddział PTTK. Obiekt dysponuje 50-cioma miejscami noclegowymi w pokojach dwu i wieloosobowych, salą restauracyjną na 65 miejsc oraz salą konferencyjną i miejscem do organizacji pikników. Atrakcyjne położenie schroniska na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych daje wiele możliwości uprawiania turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej.
GPS: 50.260595 , 17.430995 , Miejsce sprzedaży: Schronisko
4.12.2014
MUZEUM HISTORII KOMPUTERÓW I INFORMATYKI W KATOWICACH No. 595
Dzisiaj ponownie przenosimy się na Śląsk, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się ostatnio nowe znaczki. Tym razem zapraszamy Was do unikalnego Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach. Pamiętajcie jednak by planując wizytę skontaktować się z muzeum i uprzedzić o swoim przybyciu. Korzystając z okazji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować panu Zbigniewowi, dzięki któremu możliwe było powstanie tego znaczka. Zapraszamy zatem do Katowic.
Ze względu na interaktywność ekspozycji, MHKI to jednostka unikatowa na skalę światową. Stale uzupełniany zbiór liczy aktualnie około 3000 eksponatów, pochodzących z okresu od końca lat 70-tych do przełomu XX/XXI wieku. Zbiory gromadzone są w działach: komputery, nośniki pamięci, urządzenia sieciowe, oprogramowanie oraz prasa i dokumentacja drukowana. Wśród wielu prezentowanych obiektów, warto wymienić np. komputer ODRA 1305, czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. Dużą część zbiorów tworzą produkty polskie: MERITUM, ComPan, Bosman, Impol, Meraster czy linia sprzętowa ELWRO. Oficjalna siedziba Muzeum położona jest tuż przy dworcu głównym w Katowicach pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1. Tu organizowane są wystawy czasowe (prezentujące zwykle około 40 urządzeń). Ekspozycja główna (około 250 urządzeń) zlokalizowana została w Katowicach Szopienicach przy ul 11 Listopada 13.
GPS: 50.260006 , 19.088464 , Miejsce sprzedaży: ul 11 Listopada 13, pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 1
3.12.2014
KOMUNIKAT O SPOTKANIU KOLEKCJONERÓW ZT W CZECHACH
Drodzy kolekcjonerzy!!!
W imieniu czeskich kolekcjonerów serdecznie zapraszamy na spotkanie jakie odbędzie się w dniach 7-10 maja 2015 r. w bajecznym skalnym mieście Adršpach /Czechy, kilkanaście kilometrów od granicy z Polską/. Mamy zarezerwowanych 20 miejsc noclegowych. Chętnych prosimy o zgłoszenie się w nieprzekraczalnym terminie do 20.12.2014 r. na info@znaczki-turystyczne.pl
Zakwaterowanie i wyżywienie w Pensjonacie ADRŠPACH 24 http://www.pl.adrspachpension.cz
Koszt 1 nocy za osobę (ze śniadaniem) 500 Kč + opłata klimatyczna 15 Kč. Obiady indywidualnie na wycieczkach. Kolacja będzie w pensjonacie. Jedna z kolacji może być grillowana. Cena kolacji - 120 Kč.
W programie zwiedzanie Adršpašských i Teplických skał-unikalnego Skalnego Miasta z formami skalnymi wyrzeźbionymi przez naturę ze skalnym wodospadem, szmaragdowym jeziorem oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. W programie jest również zwiedzanie skalnego miasta Ostaš i szczytu Hvězda.
Będzie też wspólna wycieczka do klasztoru benedyktynów w Broumovie, gdzie będzie nas oprowadzać sam benedyktyński mnich. Niezwykle ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Jest tam między innymi barokowa biblioteka klasztorna z cennymi zbiorami ksiąg, kościół, zakrystia, a także ciekawostka - najlepiej odwzorowana kopia Całunu Turyńskiego, jedyna w Europie na północ od włoskich Alp.
O szczegółach dotyczących opłat poinformujemy indywidualnie po zgłoszeniu chęci uczestnictwa. Ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy!!!
2.12.2014
TRZECHSETNY ZNACZEK TURYSTYCZNY W POLSCE
Na ten dzień, wielu z nas czekało od miesięcy. Wiedzieliśmy, że prędzej czy później przekroczymy tą magiczną liczbę, ale naprawdę nikt dokładnie nie wiedział kiedy to nastąpi. Od kilku dni wiedzieliśmy już, że będzie to w tym tygodniu, ale przygotowanie wszystkich materiałów sprawiło, że dopiero dzisiaj możemy oficjalnie podzielić się z Wami tą radosną nowiną - mamy trzysta numerowanych znaczków w Polsce :-) !!! Oczywiście tej ilości nie osiągnęlibyśmy gdybyście nie Wy - turyści, dzięki którym w ogóle jest zapotrzebowanie na Znaczki Turystyczne. To Wy często podczas pobytów w ciekawych miejscach "zarażacie" swoją pasją zarządców tych miejsc i przyczyniacie się do powstania znaczka. Tak też się stało w przypadku naszego trzechsetnego znaczka, którym jest Zamek Pokrzyżacki w Radzyniu Chełmińskim. Dzięki kolekcjonerowi Adamowi, który był na zamku udało się zainteresować panią Patrycję, która z kolei nie będąc obojętną znaczkowej idei zainicjowała powstanie tego znaczka. Serdecznie dziękujemy pani Patrycji i Adamowi, a wszystkich turystów goraco zachęcamy do wizyty w Radzyniu Chełmińskim i robienia sobie fotek z "trzechsetnym znaczkiem" o numerze niższym o jeden :-)
ZAMEK POKRZYŻACKI W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM No. 299
Zamek w Radzyniu Chełmińskim wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku to jedna z największych krzyżackich budowli w kraju. Do dnia dzisiejszego zachwyca swą potęgą. Wędrowców witają strzeliste wieże, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Po przekroczeniu XIV-wiecznego, granitowego portalu i wkroczeniu do szyi bramnej, odsłaniają się mniejsze i większe sale zamkowe oraz wszelkie perełki architektoniczne. Ten niepowtarzany klimat sprawił, że to właśnie tutaj zostały nagrane dwa pierwsze odcinki serialu „Pan samochodzik i templariusze”, czego pozostałością są tajemne znaki wyryte w murach. Obecnie zamek udostępniany jest do zwiedzania ale także organizowane są turnieje rycerskie, festyny, żywe lekcje historii ale i zaręczyny, śluby, imprezy integracyjne, prelekcje, konferencje.
GPS: 53.388423 , 18.935599 , Miejsce sprzedaży: Zamek w Radzyniu Chełmińskim
29.11.2014
MUZEUM WARSZAWY - RYNEK STAREGO MIASTA 28 - 42 No. 536
Niekiedy zachodzi konieczność zmiany wizerunku istniejącego już Znaczka Turystycznego. Przyczyn jest wiele: zmiana nazwy lub siedziby Miejsca Znaczkowego itp. Do każdego takiego ZT opracowywany jest nowy projekt pozwalający wykorzystać nowsze technologie wypalania wizerunku. W ten sposób powstaje „nowy – stary” znaczek. Tak też stało się w przypadku Muzeum Warszawy. W kwietniu 2014 r. dotychczasowa nazwa - Muzeum Historyczne m.st. Warszawy została zastąpiona obecną nazwą – Muzeum Warszawy. Zmiany w Muzeum dotyczą nie tylko jego nazwy, ale także zakresu działania. Nowy wizerunek znaczka jest okazją do ponownego odwiedzenia Muzeum dla tych kolekcjonerów, którzy już posiadają dotychczasową wersję ZT, jak i dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zawitać w tym miejscu.
Placówka powstała w 1936 roku jako Muzeum Dawnej Warszawy. Mieściła się wówczas w trzech zakupionych przez magistrat kamienicach na rynku: Baryczkowskiej, Szlichtyngera i Pod Murzynkiem. Od początku obejmowała opieką varsaviana. Siedziba muzeum wraz ze zbiorami uległa zniszczeniu w okresie powstania warszawskiego. Po wojnie, decyzją Zarządu Miejskiego, muzeum zostało reaktywowane pod obecną nazwą, a zaadaptowane na siedzibę kamienice odbudowano w latach 1948-1954 w ramach bezprecedensowej rekonstrukcji zabytkowego zespołu miejskiego Starego Miasta. Oprócz jedenastu kamienic MHW obejmuje również trzy dziedzińce. W latach 2010-2012 pod jedenastoma kamienicami Muzeum Historycznego m.st. Warszawy trwała – jako inwestycja miejska z Funduszy Norweskich – całościowa renowacja piwnic MHW obejmujących powierzchnię 1142 m². Ze względu na konieczne ingerencje remontowe na wyższych kondygnacjach, od połowy 2010 r. działalność wystawiennicza Muzeum prowadzona jest poza siedzibą i w oddziałach.
GPS: 52.250354 , 21.011857 , Miejsce sprzedaży: Sklep Muzeum Warszawy
28.11.2014
TRASA TURYSTYCZNA - GMINA ŁĘCZYCE No. 563
Dziś najlepszy dzień tygodnia - piątek, w związku z czym spieszymy z kolejną dobrą wiadomością. Już 2 grudnia do obiegu wejdzie kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem chcemy Wam zaprezentować znaczek promujący Szlak Pstrąga Tęczowego w Gminie Łęczyce.
Szlak Pstrąga Tęczowego to trasa rowerowa znajdująca się w gminie Łęczyce, leżącej w Powiecie Wejherowskim. Liczne wzniesienia wśród lasów i pól oraz lokalizacja trasy z dala od ruchu drogowego sprawiają że jest to miejsce idealne na odpoczynek na świeżym powietrzu. Drogi, po których wiedzie szlak to głównie szerokie i ubite gruntowe dukty leśne. Na całej trasie znajduje się także kilkanaście wiat przystankowych umożliwiających wypoczynek. W sąsiedztwie wiat zlokalizowane są także stojaki rowerowe, a całość dopełnia fachowe oznakowanie trasy w postaci tabliczek kierunkowych i map. Nazwa szlaku pochodzi od licznych w tym regionie hodowli pstrąga tęczowego. Przy okazji więc, szczególnie na odcinku wiodącym w pobliżu przełomu rzeki Łeby, warto skosztować świeżo przyrządzonego pstrąga. Wszelkich miłośników turystyki rowerowej ale i nie tylko, z pewnością zainteresują piękne krajobrazy jak i często spotykane zabytki architektury. Szlak liczy 32 kilometry długości.
GPS: 54.526656 , 17.913134 , Miejsce sprzedaży: Stanica rowerowa w Rozłazinie
27.11.2014
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W KRAKOWIE No. 207
Wracamy do Małopolski i do jej stolicy, w której już niebawem swoją premierę będzie miał kolejny ZT. Prezentujemy zatem wizerunek najnowszego znaczka, który promuje Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. Bohatera dzisiejszego newsa można będzie zakupić już od 29 listopada w furcie klasztornej. Zapraszamy.
Już od ponad stu lat w klasztorze w Krakowie – Podgórzu na tzw. Górce mieszkają redemptoryści – opiekunowie słynącej łaskami ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ich przybycie do Krakowa wiąże się z osobą Sługi Bożego O. Bernarda Łubieńskiego. Po wybudowaniu klasztoru w 1903 roku przystąpiono do budowy kościoła. Kościół jest budowlą niezwykle malowniczą, pięknie wpisującą się w krajobraz Podgórza. Choć wzniesiony na początku XX w., to przypomina świątynie romańskie – zgodnie z założeniami architekta Jana Sasa – Zubrzyckiego, który w ten sposób pragnął uzyskać wrażenie kontynuacji tradycji narodowej i krakowskiej architektury średniowiecznej. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem (nawą poprzeczną) i pięciobocznym zamkniętym prezbiterium, otoczonym kaplicami. do kościoła wchodzi się przez arkadowy portal. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Trafiła ona tu w 1903 r. najpierw do kaplicy klasztornej a później do kościoła. Bardzo szybko ta ikona stała się przedmiotem żarliwego kultu. W 1994 roku odbyła się jej koronacja. Jednym z najbardziej znanych pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium to św. Jan Paweł II. Przybywał tu już podczas II wojny światowej, jako robotnik fabryki Solvay. Po latach osobiście wskazał konfesjonał nr 4, w którym się spowiadał. Przy sanktuarium istnieje całoroczna ruchoma szopka. W klasztorze są też gościnne pokoje, w których można zamieszkać.
GPS: 50.039524 , 19.943122 , Miejsce sprzedaży: Furta klasztorna, ul. Zamoyskiego 56 w godz. 6.00 – 20.00
26.11.2014
PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W CHORZOWIE No. 593
Dzisiaj na znaczkowej mapie Polski przenosimy się na Śląsk, a konkretnie do Chorzowa, gdzie obok trzech już istniejących Znaczków Turystycznych pojawia się właśnie czwarty i to nie byle jaki znaczek. Ten najnowszy przedstawia Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a w sprzedaży dostepny będzie już od 29 listopada. Zapraszamy zatem do Chorzowa.
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób. W planetarium, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet. Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne.
GPS: 50.290486, 18.991803 , Miejsce sprzedaży: Kasa Planetarium
25.11.2014
KOLEGIATA ŚW. WAWRZYŃCA W WOJNICZU No. 195
Nieco ponad rok temu przeżywaliśmy prawdziwy wysyp Znaczków Turystycznych na Dolnym Śląsku. Dzisiaj podobna sytuacja zaczyna się w Małopolsce, a co najważniejsze dotyczy znaczków o tematyce sakralnej. Cieszy nas to niezwykle, bo większość z prezentowanych ostatnio nowości powstała z inicjatywy samych kolekcjonerów. Z drugiej strony mamy się czym pochwalić, bo wiele naszych kościołów jest pięknych. I właśnie do takich świątyń należy prezentowana dzisiaj Kolegiata Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Znaczek dostępny będzie od 29 listopada.
Wojnicz – miasto w woj. małopolskim na trasie między Tarnowem, a Krakowem, diecezja tarnowska. Parafia istnieje od końca XI w. Obecny kościół w najstarszych partiach został wzniesiony w poł. XV w., a następnie przebudowany w 1773 r. W wieku XX dobudowano nawy boczne oraz wieżę. Kościół w najstarszych partiach gotycki, w nowszych barokowy i pseudobarokowy. Murowany z kamienia i cegły, otynkowany. W nawie i kaplicach polichromia rokokowa wykonana przez Jana Neydorfera w 1768 r. W prezbiterium i nawach bocznych wykonana przez Macieja Makarewicza w latach 1953-1956. Wnętrze wypełniają ołtarze i obrazy z XVIII w. w tym osiem obrazów Tadeusza Kuntza z 1754 r., chrzcielnica z XV w. oraz stalle z XVIII w. Kościół wojnicki został podniesiony do rangi kolegiaty w 1621 r. W XVIII w. władze austriackie zniosły kolegiatę, a w roku 2014, decyzją Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża została przywrócona kościołowi godność kolegiaty i utworzono przy niej Kapitułę. Kolegiata znajduje się na szlaku Drogi św. Jakuba „Via Regia”.
GPS: 49.956018 , 20.836767 , Miejsce sprzedaży: Biuro parafialne, Pola Archidiakonów Wojnickich 2
21.11.2014
ZNACZKOWE PREMIERY W CIESZYNIE
Są miejsca, które ilekroć się w nich znajdziemy urzekają nas swoim klimatem. Wydawać by się mogło, że czas zatrzymał się tu w miejscu, a na każdym kroku towarzystwa dotrzymują nam niewidzialni przodkowie z minionych epok. I właśnie takim miejscem jest Cieszyn i jego liczne zabytki. Zachęcamy wobec tego, byście i Wy poczuli klimat tego miejsca, a okazją ku temu niechaj będzie dzisiejsza premiera trzech znaczków z Cieszyna.
Zapraszamy zatem do Cieszyna i informujemy, że wszystkie znaczki dostępne będą w sprzedaży od 4 grudnia, w Cieszyńskim Centrum Informacji, ul. Rynek 1.
STUDNIA TRZECH BRACI W CIESZYNIE No. 172
GPS: 49.748384, 18.630897
ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA I WIEŻA PIASTOWSKA W CIESZYNIE No. 173
GPS: 49.751341, 18.625897
GPS: 49.748213, 18.633193
.
20.11.2014
ROZGŁOŚNIA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH No. 596
W lipcu br. w siedzibie Radia Katowice miało miejsce pewne spotkanie, którego wynikiem był publikowany na łamach naszej strony wywiad nt. Znaczków Turystycznych. Pokłosiem tego wywiadu i rozmów przeprowadzonych z Prezesem Radia jest prezentowany właśnie znaczek. W sprzedaży znaczek dostępny będzie od 5 grudnia, kiedy nastąpi jego uroczysta inauguracja na falach Polskiego Radia Katowice.
Polskie Radio Katowice należy do trzech najstarszych w Polsce rozgłośni radiowych. Rozpoczęło swoją działalność 4 grudnia 1927 roku. Od pierwszych dni swojego działania propagowało polskie słowo i polską kulturę. W grudniu 1927 roku po raz pierwszy przed mikrofonem wystąpił popularny „Karlik z Kocyndra” – Stanisław Ligoń i rozpoczął swoje śląskie „beranie”. Był pierwszym wybitnym śląskim radiowcem, którego działania były podporządkowane walce o polskość Górnego Śląska. W 1937 Radio Katowice jako pierwsze i jedyne w dwudziestoleciu międzywojennym otrzymało nową siedzibę. Piękny i funkcjonalny gmach w stylu modernistycznym, zaprojektowany przez inż. Tadeusza Łobosa był wznoszony z przeznaczeniem dla stacji radiowej. Od marca 2014 roku w siedzibie Radia można zwiedzać, jedyną w Polsce, stałą ekspozycję muzealną poświęcona historii polskiej radiofonii.
GPS: 50.253142 , 19.021377 , Miejsce sprzedaży: Siedziba Rozgłośni, ul. Ligonia 29
18.11.2014
BYSTRZYCA KŁODZKA - MIASTO KRÓLEWSKIE No. 152
Dzisiaj do grona znaczkowych miejsc turystycznych (ZMT) dołączyła Bystrzyca Kłodzka, która na Znaczku Turystycznym promuje się wizerunkiem czternastowiecznej Bramy Wodnej. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji jakie można spotkać w mieście, dlatego gorąco zachęcamy do wizyty w Bystrzycy Kłodzkiej i zdobycia najnowszego ZT. Znaczek w sprzedaży pojawi się od 1 grudnia. (Jeśli uda się wprowadzić znaczek wcześniej, wówczas będziemy Was informować - udało się !!!!).
Bystrzyca Kłodzka – miasto królewskie, dzieło średniowiecznej urbanistyki. Na przełomie XIII/XIV w. na szerokiej, piaskowcowej terasie między dwiema rzekami założono miasto, które mimo wojen, pożarów, klęsk zachowało pierwotny układ z całym niemal systemem fortyfikacji. W pasie fortyfikacji średniowiecznych wybudowano dwie główne bramy wzmocnione basztami. Do Wrocławia i Kłodzka prowadziła droga przez Bramę Kłodzką, a Brama Wodna (zwana wcześniej Dolną) prowadziła na południe w kierunku Czech. Była także obronną siedzibą Wójtostwa. BRAMA WODNA z pocz. XIV w. kamienna, wzmocniona ze względów strategicznych, nadbudowana wieżą z krenelażem i ostrosłupowym hełmem ceglanym z 1508 r. Przelot bramy zamykała od zewnątrz żelazna, spuszczana na łańcuchach krata. W pomieszczeniach wieży pobierano opłatę za wjazd do miasta. Na przełomie 2012 i 2013 r. przeszła gruntowny remont i adaptację na cele kultury i turystyki.
GPS: 50.295928 , 16.651797 , Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Mały Rynek 2/1
14.11.2014
BAZYLIKA MNIEJSZA ŚW. KATARZYNY AL. W GRYBOWIE No. 196
Na znaczkowej mapie obiektów sakralnych tym razem pojawi się Bazylika Mniejsza Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Jest to tym samym czternasty Znaczek Turystyczny ukazujący obiekty sakralne w Polsce. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 20 listopada, a za jego powstanie i zrozumienie znaczkowej idei serdecznie dziękujemy Księdzu Kustoszowi.
Grybów, woj. małopolskie, diecezja tarnowska. Obecny kościół został zbudowany na miejscu pierwotnego kościoła gotyckiego w latach 1909 – 1914 przez Romana Olszewskiego z Grybowa według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, po nim obowiązki przejął Zdzisław Mączeński wprowadzając pewne zmiany w projekcie kościoła. Kościół zbudowany w stylu neogotyckim, z cegły z użyciem kamienia na planie krzyża łacińskiego z 70 m wieżą zwieńczoną złotą koroną. Złożony z trzynawowego korpusu z transeptem. Wnętrza nakryte są sklepieniami kryształowymi, nawy zostały rozdzielone masywnymi kolumnami. Ołtarz główny wolnostojący, kamienny, projektowany w 1958 r. przez Z. Mączeńskiego z barokową rzeźbą Chrystusa na krzyżu na tle panoramy Jerozolimy z poł. XVII w. Cztery ołtarze boczne, ustawione w ramionach transeptu. W jednym z nich łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w., zwanej Przedziwną lub Grybowską. W prezbiterium znajduje się 12 obrazów apostołów, rokokowych z XVIII w. a na kolumnach naturalnej wielkości rzeźby 12 apostołów, późnobarokowe z XVIII w. Kościół w Grybowie w roku 2013, decyzją Stolicy Apostolskiej, został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.
GPS: 49.625556 , 20.945833 , Miejsce sprzedaży: Biuro parafialne ul. Kościelna 3
14.11.2014
Ludzie listy piszą, a w listach …., wiadomo wszystko, prośby, opinie, przemyślenia. W czerwcu 2012 roku zdecydowaliśmy się opublikować fragmenty Waszych listów, głównie te dotyczące Waszej opinii na temat Znaczków Turystycznych. Minęły dwa lata i okazało się, że z tych fragmentów listów wyszła całkiem pokaźna kolekcja, w dodatku zgromadzona na jednej podstronie. Postanowiliśmy zatem nieco przebudować dział, w którym do tej pory znajdowały się „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”, posortować wszystko, ułożyć, w niektórych przypadkach opatrzyć dany list fotografią autora. A wszystko po to by uporządkować całość, pokazać że listy te nie są anonimowe i zostawić ślad po Waszych pierwszych kontaktach z nami :-).
Przebudowany dział znajduje się w zakładce „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”, a poszczególne listy posortowane są chronologicznie datami otrzymania. Jak zapewne zauważycie część z listów ma swoje ikonki ukazujące autora/autorów. Gorąco zachęcamy wszystkich tych z Was, których listy opublikowaliśmy, byście i Wy udostępnili jakieś swoje zdjęcie w formacie 120x120 px. Oczywiście to tylko prośba, ale liczymy na to, że nie pozostanie bez odzewu. A tymczasem zapraszamy do zgłębiania tajemnic naszej strony internetowej i serdecznie dziękujemy za już przesłane listy.
Zespół Znaczków Turystycznych
13.11.2014
NYSKA DROGA ŚW. JAKUBA - GŁUCHOŁAZY No. 153
Mamy w naszym kraju blisko 300 ZT całościowo tworzących pewien szlak znaczkowy. Mimo to, wśród tematów jakim są poświęcone ZT znaleźć możemy także te tworzące odrębne szlaki. W ten oto sposób powstały pierwsze ZT nawiązujące do Szlaku Św. Jakuba i oto prezentujemy kolejny znaczek tym razem nawiązujący do nyskiej Drogi Św. Jakuba i do Głuchołaz. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 15 listopada.
Nyska Droga św. Jakuba została wyznaczona w 2010 roku. 100 kilometrowa trasa prowadzi od Jakubowej Studni w Głuchołazach, przez Nysę, Pakosławice, Kopice, Lewin Brzeski do Skorogoszczy, gdzie łączy się z Drogą św. Jakuba Via Regia. U podnóża Góry Parkowej w Głuchołazach, nieopodal szlaku, znajduje się OW Czerwony Kozioł - miejsce szczególnie przyjazne pielgrzymom i osobom zainteresowanym jakubową drogą. W 2012 roku na terenie ośrodka odsłonięto pomnik św. Jakuba. Rzeźba powstała dla upamiętnienia XXX Rocznicy Aktu Europejskiego, ogłoszonego przez Jana Pawła II w Santiago. Autorem figury wykonanej z piaskowca jest znany artysta rzeźbiarz Marian Krzysztof Lewczak. Obok monumentu stoi słupek kilometrowy, określający odległość z Głuchołaz do Santiago de Compostela – 3506 km.
GPS: 50.306638 , 17.373521 , Miejsce sprzedaży: Ośrodek Wypoczynkowy Czerwony Kozioł, ul. gen. Andersa 39
10.11.2014
DWA NOWE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Niespełna miesiąc temu swoją premierę miały Znaczki Kolekcjonera No. 19 i 20, na których przedstawiono głowacicę i głuszca. Mija miesiąc i z wielką radością przedstawiamy Wam dwa kolejne ZK, tym razem obrazujące iglicznię i kozicę. Ciekawostką niechaj będzie fakt, że już kilka tygodni temu otrzymaliśmy od jednego z kolekcjonerów kupony na ZK No. 21. Bardzo cieszy nas taka aktywność turystów i to, że gra kolekcjonerska tak dynamicznie się rozwija. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również możliwość zaprojektowania wizerunku kolejnych ZK z czego coraz więcej turystów także korzysta. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do odpowiedniego tematu na forum. Tymczasem zachęcamy do kompletowania kolejnych dziesiątek Znaczków Turystycznych i zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
Zespół Znaczków Turystycznych
6.11.2014
PIJALNIA WÓD MINERALNYCH W WYSOWEJ - ZDROJU No. 197
Znakomita jesienna pogoda wprost zachęca do wędrówek znaczkowym szlakiem, w związku z tym i my zachęcamy by udać się w ciekawe miejsca. Dzisiaj zaproponujemy wycieczkę do Wysowej - Zdroju gdzie w tamtejszej pijalni wód mineralnych już w sobotę 8 listopada pojawi się najnowszy ZT.
Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju to budynek położony w centrum ponad 100-letniego Parku Zdrojowego. Pierwsza pijalnia powstała prawdopodobnie w roku 1923, wybudowana została wg projektu znanego architekta krakowskiego Karola Stryjeńskiego. W pijalni znajdowało się 5 ujęć wody mineralnej podawanej kuracjuszom przez miejscowe panie ubrane w stroje ludowe. Niestety pijalnia spłonęła w latach 60-tych i została całkowicie zniszczona. Obecny budynek pijalni wód mineralnych zaprojektowano w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych w oparciu o dostępne zdjęcia archiwalne. Rzut budynku ma kształt prostokąta o wymiarach 16,18m x 7,90m z charakterystycznym zadaszonym tarasem założonym na rzucie półkola i podcieniami wokół budynku wspartymi na słupach. W pijalni jest udostępnionych 5 wód mineralnych z następujących źródeł: HENRYK, FRANCISZEK, ANNA, JÓZEF II, SŁONE.
GPS: 49.438629 , 21.176866 , Miejsce sprzedaży:Sklep Firmowy Uzdrowiska Wysowa (obok Rozlewni Wody)
5.11.2014
ZASKAKUJĄCA ROZMOWA W UPALNY DZIEŃ
Upalny, lipcowy dzień. W biurze włączony wentylator, inaczej nie można wysiedzieć. Sporo wysyłek, krzątanina... Zadzwonił telefon, kto chciałby rozmawiać w takiej temperaturze? Odezwał się miły, dźwięczny głos: „Dzwonię z Radia Katowice, czy mam przyjemność z centralą Znaczków Turystycznych? Czy możemy chwilę porozmawiać?” Takie wezwania podejmuje się nawet w wakacje.
Okazało się, że Polskie Radio Katowice wraz z Českým Rozhlasem Ostrava i TTVS Banská Bystrica, czyli trzy rozgłośnie radiowe z trzech różnych państw, organizują wspólnie Europejski Piknik Rowerowy na Trójstyku, który corocznie odbywa się w czerwcu. W czasie ostatniego pikniku pracownicy radia widzieli takie drewniane krążki, które im się bardzo spodobały. Chcieliby takie mieć w 2015 roku. Zaczęło się więc wyjaśnianie, co to jest Znaczek Okolicznościowy, czym jest numerowany Znaczek Turystyczny, na czym polega idea kolekcjonerska, ilu w Polsce jest ludzi zafascynowanych zbieraniem tych krążków... A o tym można przecież mówić w nieskończoność. Koniec długiej rozmowy był taki, że Pan redaktor Radia Katowice zaproponował: „... a może przyjedzie Pan kiedyś do naszej rozgłośni i opowie naszym słuchaczom na antenie o tej wspaniałej idei?” Dlaczego nie? Czego się nie robi dla Znaczków Turystycznych? Minęły dwa tygodnie, akurat miałem zlecenie w okolicach Katowic, więc zadzwoniłem. „Nie ma problemu, proszę przyjechać w środę 30 lipca, Pan prezes Radia Katowice będzie na Pana czekał....” Tego się nie spodziewałem, trochę byłem stremowany, ale zupełnie niepotrzebnie. Znalazłem siedzibę radia na ul. Ligonia w Katowicach, zaparkowałem na radiowym parkingu, a Pan prezes był bardzo miły i przyjacielski. A to, co było najważniejsze.... już był zarażony ideą Znaczków Turystycznych. Spotkał się z nią wprawdzie w Czechach, ale bardzo się ucieszył, że rozwija się z powodzeniem w Polsce. To, co w rozmowie najbardziej mnie zaskoczyło, to pytanie: „Czy myśli Pan, że nasz obiekt Rozgłośni Radia w Katowicach zasługuje na Znaczek Turystyczny?” Po trzecim łyku kawy wbiegła do gabinetu prezesa Pani redaktor i powiedziała, że już teraz. Zostawiłem wszystko i pobiegłem z nią do studia na wywiad. Była dobrze przygotowana, po prostu profesjonalistka, zresztą posłuchajcie sami:
Potem wypadało dopić kawę i dokończyć rozmowę z Panem prezesem. Okazało się, że budynek Radia Katowice ma niezmiernie ciekawą historię, a drugim ogromnym zaskoczeniem było, kiedy zostałem zaproszony do muzeum na poddaszu rozgłośni, niezwykle interesującym, a przewodnikiem był.... sam Pan prezes. Rozstaliśmy się w przyjaznej atmosferze, a ja byłem przekonany, że miejsce to zasługuje na Znaczek Turystyczny. Czas pokaże, co z tego wyjdzie. Odjeżdżałem z Katowic z niezwykle pozytywnym przekonaniem, że gdyby w Polsce było więcej takich ludzi jak Ci ze spotkania w Rozgłośni Polskiego Radia Katowice, to nie martwiłbym się o przyszłość Znaczków Turystycznych w naszej Ojczyźnie. Serdeczne i szczere dzięki!
Zbigniew Romankiewicz
4.11.2014
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI - KOLEBKA PARLAMENTARYZMU No. 227
Niespełna rok temu w Piotrkowie Trybunalskim miała miejsce premiera pierwszego Znaczka Turytycznego, który zlokalizowany jest w Zespole Klasztornym Panien Dominikanek. Dzisiaj nadszedł czas na premierę kolejnego znaczka w tym mieście, a najnowszy krążek promuje Piotrków Trybunalski, jako kolebkę parlamentaryzmu. Znaczek powstał z inicjatywy Ludomira Michała Penciny, za co w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 listopada.
Mało kto wie, że to w Piotrkowie Trybunalskim narodził się polski parlamentaryzm. Przez 160 lat (1406-1567) był miastem, do którego najczęściej zwoływano zjazdy generalne. Na bazie dawnych tradycji wieców i zjazdów na przełomie XIV i XV wieku ukształtowała się w Polsce nowa instytucja prawna – parlament – sejm walny koronny. Piotrków Trybunalski przez lata był miejscem głównych wydarzeń historii Rzeczpospolitej Polskiej. Od początku XV wieku do 1492 roku w Piotrkowie odbyło się 65 zjazdów generalnych. W 1493 roku w Piotrkowie po raz pierwszy obradował dwuizbowy sejm walny. Świadkiem tego wydarzenia był obraz Matki Boskiej Trybunalskiej, który do dziś znajduje się w klasztorze oo. Jezuitów. Zjazdy odbywały się w ratuszu, który nie zachował się do obecnych czasów. W Piotrkowie na Rynku Trybunalskim na pamiątkę tamtych czasów powstał zarys jego kształtów, który symbolizuje początki polskiego parlamentaryzmu.
GPS: 51.408278 , 19.696198 , Miejsce sprzedaży: Hotel Staromiejski, Rynek Trybunalski 1
2.11.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE NA SPOTKANIU FILATELISTÓW W TCZEWIE
Październik jak się okazało obfitował w różnego typu spotkania, w ramach których bezpośrednio i pośrednio promowano ideę Znaczków Turystycznych. Jedno z takich spotkań odbyło się w Tczewie, a osobami, które wzięły w nim udział byli Marta i Adam Murawscy. Marcie i Adamowi serdecznie dziękujemy za szerzenie znaczkowej idei oraz za przesłane materiały, a wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją ze spotkania.
W sobotę 18.10.2014 w Tczewie odbyło się 65. Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań PZF "Kolejnictwo" im. Ernesta Adama Malinowskiego. Podczas spotkania swoje miejsce znalazły także Znaczki Turystyczne, na których temat prelekcję wygłosił Adam Murawski, który wraz z córką Martą zbiera ZT. Podczas spotkania wśród wielu wystąpień, przybliżono przybyłym gościom temat Znaczków Turystycznych. Oprócz samej idei Znaczków Turystycznych przedstawiono aktualnie istniejące w Polsce znaczki o tematyce kolejowej.
Czytaj więcej: 18.10.2014 Znaczki Turystyzne na 65. Spotkaniu OKZ PZF "Kolejnictwo" w Tczewie
31.10.2014
GIEWONT - SZCZYT TATR ZACHODNICH No. 9
Na koniec października mamy dla wszystkich miłośników Znaczków Turystycznych kolejną nowość. Tym razem prezentujemy Tatry Zachodnie i górujący nad Zakopanem Giewont. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 10 listopada.
Giewont to masyw w Tatrach Zachodnich, wys. 1894 m n.p.m., położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską. Złożony jest z trzech części: Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu(1728 m) i Długiego Giewontu (1867 m) Wielki Giewont jest oddzielony od Długiego Giewontu głębokim wcięciem zwanym Szczerbą. Wierzchołek Wielkiego Giewontu, zwany po prostu Giewontem jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Stanowi także cel pielgrzymek do stalowego krzyża na szczycie, postawionego w 1901 r. z inicjatywy zakopiańskiego proboszcza Kazimierza Kaszelewskiego, wzniesionego na wzór włoskich miejscowości, gdzie w roku jubileuszowym - 1900, stawiano krzyże na szczytach gór. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej masie ok. 1900 kilogramów. Wykonany został przez krakowską fabrykę Józefa Góreckiego.6 września 2007 krzyż został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Na szczyt Giewontu prowadzą trzy szlaki: niebieski z Kuźnic, czerwony z Doliny Strążyskiej, żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki.
GPS: 49.253576 , 19.932359 , Miejsce sprzedaży: Herbaciarnia na Polanie Strążyskiej
29.10.2014
RELACJA Z TARGÓW TOUR SALON W POZNANIU
Kilka dni temu obiecaliśmy Wam relację Huberta z targów jakie w minionym tygodniu odbywały się w Poznaniu. Dzisiaj dotrzymujemy danej obietnicy i publikujemy cały materiał wierząc, że nasza znaczkowa obecność na targach turystycznych zaowocuje kolejnymi Znaczkami Turystycznymi.
Korzystając z wolnego dnia oraz faktu, że akurat byłem w Poznaniu postanowiłem zajrzeć na odbywające się właśnie w tym czasie Targi Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon”. Krótkie oczekiwanie przed bramką i po chwili już byłem na terenie MTP podążając w kierunku stoisk handlowych. Moim głównym celem było oczywiście promowanie Znaczków Turystycznych jako formy promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie. A jako, że pewne doświadczenie w tej materii już mam (m.in. na Tour Salon byłem już rok temu) postanowiłem sprawdzić jak świadomość nt. ZT ma się obecnie.
Czytaj więcej: 24.10.2014 Targi Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu
22.10.2014
WYSOKIE SKAŁKI - NAJWYŻSZY SZCZYT PIENIN No. 11
W ramach serii "Szczyty gór Polski" tym razem pora na Pieniny i Wysokie Skałki. Powstanie niniejszego znaczka to między innymi zasługa pana Grzegorza, którego przychylność i znajomość znaczkowej idei przyczyniły się do powstania tegoż znaczka. Panu Grzegorzowi serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów zainteresowanych znaczkiem informujemy, że ten dostępny będzie od 29.10.2014 r.
Wysokie Skałki (Wysoka) - szczyt w Małych Pieninach, wys.1050 m n.p.m., najwyższy w całych Pieninach i Pienińskim Pasie Skałkowym, położony na granicy polsko-słowackiej. Szczyt zbudowany jest z czerwonych wapieni krynoidowych. Cała góra porośnięta jest lasem, jedynie sam czubek jest odkryty. Na szczyt Wysokiej można dojść szlakiem zielonym z Jaworek przez Wąwóz Homole lub niebieskim ze Szczawnicy przez Szafranówkę i Durbaszkę. Szlaki te kończą się na Przełęczy Kapralowa Wysoka. Stamtąd prowadzi już ścieżka turystyczna, w trudnych miejscach ze schodami i poręczami. Na samym szczycie platforma widokowa. Roztaczają się stąd widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.
GPS: 49.380386 , 20.555380 , Miejsce sprzedaży: Górski Ośrodek pod Durbaszką
16.10.2014
BENDOSZKA WIELKA - SZCZYT W BESKIDZIE ŻYWIECKIM No. 728
W tym tygodniu publikowaliśmy już w zasadzie wszystko z wyjątkiem nowego Znaczka Turystycznego. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zrobić to dzisiaj, a okazja właśnie się pojawiła wraz ze znaczkiem z Bendoszki Wielkiej, który już od dzisiaj jest w sprzedaży.
Bendoszka Wielka - szczyt w Beskidzie Żywieckim, w grupie Wielkiej Raczy, wys. 1144 m n.p.m. Nazwa pochodzi od nazwiska Bendys, które pojawia się już w 1715 r. Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony we wrześniu 2000 z inicjatywy księży parafii Rycerki Górnej. Ma wysokość ponad 20 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II 15 czerwca 1999 na krakowskich Błoniach. Bendoszka Wielka ze względu na swój charakter jest doskonałym punktem widokowym. Ze szczytu i trawiastych grzbietów Bendoszki widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Na szczycie wykonano pomost widokowy i zamontowano tablicę z panoramą. Przez szczyt przebiega szlak czarny z Soli przez Praszywkę Wielką na przełęcz Przegibek. Najbliższe schronisko znajduje się na Przełęczy Przegibek w odległości ok. 1 km.
GPS: 49.420801 , 19.048176 , Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Przegibku
15.10.2014
KOLEJNE ZNACZKI KOLEKCJONERA
Kilka dni temu w Domaniewicach miała miejsce nieformalna premiera kolejnych dwóch Znaczków Kolekcjonera. Okazało się bowiem, że zapotrzebowanie na te znaczki wśród kolekcjonerów jest coraz większe i znaleźli się kolekcjonerzy, którzy przedłożyli kupony na te znaczki. Nie pozostaje zatem nic innego jak oficjalnie ogłosić premierę kolejnych ZK i zaprosić wszystkich kolekcjonerów nie tylko do zdobywania tych znaczków ale także do ich współtworzenia. Wystarczy zerknąć do publikowanego w marcu materiału "I ty zaprojektuj swój Znaczek Kolekcjonera", a następnie zgłosić chęć zaprojektowania takiego znaczka w odpowiednim temacie na naszym znaczkowym forum. Dodamy tylko, że zainteresowanie projektowaniem własnych znaczków rośnie i już tylko kilka pozycji pozostaje wolnych. Zapraszamy zatem do zgłaszania się.
Zespół Znaczków Turystycznych
14.10.2014
RELACJA Z III OGÓLNOPOLSKIEGO SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT
Udało nam się już ochłonąć po spotkaniu, spokojnie powrócić do domów i w ciszy i spokoju opracować tekst, dzięki któremu wielu z uczestników spotkania wspomni jego klimat. Mamy nadzieję, że Ci z Was, którzy z różnych względów nie mogli z nami być w Domaniewicach choć w części poczują się jakby tam byli. Zapraszamy zatem do lektury.
Na to spotkanie wielu znaczkowych kolekcjonerów czekało cały rok. I w końcu nadszedł październik i długo wyczekiwany moment, w którym to rozpocznie się największe święto kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Tym razem miejscem naszego spotkania była Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach (woj. małopolskie). Pierwsi uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych pojawili się w Domaniewicach już w piątek 10 października. Wieczór upłynął zatem wszystkim na dyskusjach o znaczkach i wielu innych tematach związanych ze ZT. Oficjalna część spotkania rozpoczęła się jednak w sobotę 11 października tuż po wspólnym śniadaniu. Spotkanie rozpoczął Zbigniew Romankiewicz – przedstawiciel polskiej centrali Znaczków Turystycznych, który przywitał wszystkich przybyłych gości i oficjalnie zainaugurował spotkanie. Po krótkim wstępie, pokrótce przedstawiono sukcesy minionego roku, a było ich całkiem sporo.
Czytaj więcej: III Spotkanie Kolekcjonerów ZT - Domaniewice 11.10.2014
13.10.2014
CIEKAWOSTKI NA TEMAT PEWNEGO DREWNIANEGO KRĄŻKA
Podczas minionego już III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, pośród wielu interesujących referatów i dyskusji jeden wydal nam się niezwykle ciekawy. Postanowiliśmy jako przedsmak relacji ze spotkania zapoznać Was z jego treścią. Autorem tych badań jest Jarda Fredo z Czech, a ich przedmiotem sam Znaczek Turystyczny (ZT).
8 mln – ilość wypalonych ZT we wszystkich państwach (od 1998 r.), łącznie z ZO, ZK, NZT, PZT i wszelkimi znaczkami wznowionymi
480 km – długość rzędu ułożonych obok siebie ZT (odległość między najbardziej wysuniętym punktem na wschód i na zachód w Czechach)
72 km – wysokość słupka z ułożonych jeden na drugim ZT
3,36 ha – powierzchnia z ułożonych ZT – podwójna powierzchnia największego rynku w Czeskich Budziejowicach.
2,88 ha – powierzchnia z ułożonych ZT
16,956 cm3 – objętość 1 ZT
135 m3 – objętość wszystkich dotychczas wypalonych ZT
28416 szt. – tyle mieści się w pudle 1x1x1 m
282 szt. – tyle trzeba pudeł, aby pomieścić wszystkie ZT
160 km – długość drutu użytego jako oczko przy ZT
14 g – waga 1 ZT
112 ton – waga wszystkich ZT
14 ml w 14 dni – zdolność wchłaniania alkoholu przez 1 ZT z drewna olchowego
Oczywiście prezentowane powyżej dane są orientacyjne i mają za zadanie pokazać jak wiele znaczków już zostało wydanych oraz ilościowo, objętościowo i wagowo przedstawić to w możliwie dostępny sposób.
10.10.2014
SANKTUARIUM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W JAKUBOWIE No. 329
Dzisiejszy wstęp do znaczkowej premiery będzie niezwykle krótki. Siedzimy w Stacji Turystycznej Jurajska i powoli przygotowujemy jutrzejsze spotkanie. A tymczasem informujemy, że najnowszy Znaczek Turystyczny pojawił się w Sanktuarium Św. Jakuba Ap. w Jakubowie. Zapraszamy do zwiedzania Jakubowa i zdobywania najnowszego znaczka. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 27 października /przepraszamy, nastąpiła zmiana terminu dostępności znaczka na 3.11.2014/.
Jakubów, niewielka miejscowość położona na Wzgórzach Dalkowskich niedaleko Głogowa, od wieków kojarzony jest z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz z cudownym „Źródłem św. Jakuba” wypływającym z podnóża kościelnego wzgórza. Kościół w Jakubowie zaliczany jest do najstarszych w północnej części Dolnego Śląska. Tradycja utrzymuje, że jego geneza sięga X wieku. Pierwsze pisane świadectwo o tym kościele pochodzi z XIV w. Kościół tworzą trzy bryły o zróżnicowanych wysokościach. Zgrupowanie prostych kubicznych form i wykorzystanie kamienia polnego, nadje świątyni surowy, „starożytny”, gotycki wyraz. Do kościoła wchodzi się przez bramę ceglanej dzwonnicy zbudowanej około 1860 roku w miejscu wcześniejszej drewnianej. Na wieży znajduje się pięćsetletni dzwon z napisem: „O rex glorie veni cum pace Anno MCCCCCVI”. Po lewej stronie bramy znajduje się kaplica grobowa wybudowana w 1752 r. na rzucie kwadratu z czterospadowym dachem z ośmioboczną kamienną latarnią. W roku 2004, przy parafii rzymsko-katolickiej, powstało „Bractwo św. Jakuba Apostoła”. W następnym roku powstał pierwszy – w czasach współczesnych – polski odcinek „Szlaku św. Jakuba” prowadzący z Jakubowa do Zgorzelca i dalej drogami niemieckimi i francuskimi do sanktuarium w Santiago de Compostela. .
GPS: 51.608684 , 15.999320 , Miejsce sprzedaży: Wiejski sklep GS w Jakubowie
8.10.2014
LISTA POLSKICH ZDOBYWCÓW ZNACZKÓW KOLEKCJONERA
Od dawna obiecaliśmy stworzyć i upublicznić oficjalną listę polskich zdobywców Znaczków Kolekcjonera. Jednak z powodu małej liczby wydanych przez nas ZK obietnica ta do tej pory nie została zrealizowana. To Wasza aktywność i listy z przesyłanymi kuponami mobilizowały nas do wydawania nowych ZK, dzięki czemu powstała ta lista.
Długo zastanawialiśmy się nad jej kształtem. Powstanie listy opóźniało niepełne zrozumienie zasad gry kolekcjonerskiej (brak wymaganej ciągłości numerycznej). Czasem przeszkadzaliśmy my sami poprzez wydanie nowego znaczka burzącego ciąg numeryczny pełnej dziesiątki, gdy już zdążyliście przygotować kupony. Wiemy, że dużym utrudnieniem był i nadal jest brak kolejności numerycznej, ale dzięki Wam powstają nowe ZT i istniejące luki zapełniają się umożliwiając szybsze zdobycie pełnych dziesiątek.
Lista w założeniu nie ma posiadać charakteru rankingu, nie ma prowadzić do niezdrowej rywalizacji, ale powinna być źródłem informacji i zabawy. To forma docenienia Waszej turystycznej aktywności, planowania tras szlakiem ZT, trudów zdobywania znaczków w tylu miejscach. Celem jest poznawanie naszej Ojczyzny, a Znaczek Kolekcjonera jest jedynie motywacją do tego. Doceniamy także tych kolekcjonerów, którzy dziś jeszcze nie mają ani jednego ZK, ale cieszą się z każdego zdobytego znaczka.
Wykaz posortowany jest zgodnie z ilością posiadanych ZK, przy czym pierwszeństwo w danym przedziale ilościowym ma osoba, która pierwsza zdobyła kolejny Znaczek Kolekcjonera. Lista będzie aktualizowana raz w miesiącu. Aktualny wykaz pochodzi z dnia 7.10.2014
Przy okazji zachęcamy do nadsyłania już posiadanych kuponów pełnych dziesiątek znaczków na specjalnie do tego przygotowanych formularzach (dostępne w pobieralnie w lewym menu strony). Mamy nadzieję, że dzięki ułatwieniom jakie ostatnio wprowadziliśmy zdobycie pierwszego i każdego kolejnego ZK będzie proste i przyjemne.
7.10.2014
MYSŁOWICE - TRÓJKĄT TRZECH CESARZY No. 594
Znaczki Turystyczne przeważnie promują jakąś atrakcję turystyczną, zwykle muzea, schroniska i szczyty górskie, wieże widokowe, miasta i rozmaite zabytki. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić najnowszy znaczek promujący pewne miejsce o znaczeniu historycznym. To w nim bowiem jeszcze 99 lat temu stykały się granice trzech mocarstw, które dokonały rozbioru Polski. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od piątku 10 października.
Trójkąt Trzech Cesarzy -miejsce gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii (później Austro-Węgier) i Rosji. Granicę tworzyły trzy rzeki Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Miejsce, w którym stykały się granice Trzech Cesarstw miało również charakter turystyczny, można było popłynąć statkiem po Przemszy, były gry i zawody, teatr i restauracje oraz wiele ścieżek i promenada. Była również 22 m wieża widokowa -Wieża Bismarcka z 1907 r., usytuowana na zboczu wzniesienia - Słupecka Górka. Wieżę zburzono w latach 30 tych XX w, a kamienne bloki rozebranej wieży wykorzystano jako materiał budowlany między innymi do schodów w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach oraz przy budowie katedry p.w. Chrystusa Króla w Katowicach. 9 listopada 2007, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, został odsłonięty Obelisk Pamięci. Właściwa nazwa powinna brzmieć Kąt Trzech Krajów, jednak w XIX wieku, tę nazwę niefortunnie przetłumaczono z nazwy niemieckiej jako „Trójkąt”. Nazwa ta przyjęła się i do dziś funkcjonuje w takiej formie.
GPS: 50.229691 , 19.157474 , Miejsce sprzedaży: Sklep u Roncoszka Mysłowice, ul. Armii Krajowej 33
1.10.2014
III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW I ... NOWY ZT !!!
Czas nieubłaganie ucieka i zostało już tylko 10 dni do naszego spotkania. Bardzo się cieszymy, że znowu będziemy mieli okazję spotkać się razem, porozmawiać, wymienić doświadczenia. Wiele razy dyskutowaliśmy o tym czy robić spotkanie w miejscu, które już posiada Znaczek Turystyczny czy wybrać inne i zarazić gospodarza miejsca ideą znaczkową. Tym razem wybraliśmy tą drugą możliwość i wcale tego nie żałujemy. Domaniewice leżą niedaleko Doliny Wodącej, jakieś 4 km od Skał Zegarowych, a to jest dobry pretekst, aby powstał nowy Znaczek Turystyczny. Dzięki szybkiej decyzji Pana Karola, gospodarza Stacji Turystycznej „Jurajska” mamy zaszczyt zaprezentować ZT No. 208, który będzie dostępny w sprzedaży od .... 11 października. Pytacie również w @ i telefonicznie o program naszego spotkania, ponieważ jako prawdziwi turyści planujecie zdobywanie innych ZT i odwiedzanie ciekawych miejsc. Tak jak zawsze podkreślamy, że nie jest to konferencja, ale luźne spotkanie, ale jednak jakieś ramy musi mieć. Program został tak opracowany, aby był czas na wszystko: na rozmowy, informacje, zwiedzanie, poznawanie, jedzenie i picie. Tak więc jeszcze raz serdecznie zapraszamy na spotkanie. I gdyby ktoś w ostatniej chwili się zdecydował, to zawsze może przyjechać, chociażby na parę godzin. Dziękujemy wszystkim kolekcjonerom za olbrzymie zainteresowanie spotkaniem, będzie nas ponad 70 osób. Do zobaczenia w Domaniewicach!
DOLINA WODĄCEJ - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA No. 208
Dolina Wodącej to bardzo urokliwy zakątek Jury, z licznie nagromadzonymi jaskiniami, ciągnący się na długości 3 km, pomiędzy Smoleniem z zamkiem, a Domaniewicami. Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego. Przez Dolinę Wodącą prowadzą szlaki: czerwony Szlak Orlich Gniazd i niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Dolinę rozpoczynają imponujące Zegarowe Skały stanowiące pomnik przyrody, przy dnie widać otwór Jaskini Zegar. Krąży związane z nią podanie ludowe z XIX w. jakoby w wigilię nocy świętojańskiej i Bożego Narodzenia jakiś zegar wydzwaniał w niej godziny. Dzięki temu podaniu jaskinia i skały, w których się znajduje zyskały swą nazwę. Kolejną atrakcją jest tu skała Biśnik, słynąca z cennych jaskiń. Znaleziono tu najstarsze w Polsce ślady bytności człowieka, według badań archeologicznych grotę zamieszkiwał człowiek już 500 tys. lat temu. Dalej na południe wznoszą się skały Grodzisko Chłopskie i Grodzisko Pańskie, w którym niegdyś miała istnieć fałszywa mennica.
GPS: 50.428261 , 19.674333 , Miejsce sprzedaży: Stacja Turystyczna "Jurajska", Domaniewice 54
29.09.2014
WALIGÓRA - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR KAMIENNYCH No. 121
Pogoda za oknami sprzyja wypadom w teren, w związku z czym spieszymy z kolejną nowością znaczkową. Tym razem zapraszamy do woj. dolnośląskiego i w Góry Kamienne, a ściślej na Waligórę. Być może jeszcze w tym sezonie uda się komuś wybrać w te rejony i zdobyć najnowszy znaczek. Do zobaczenia na szlakach :-)
Waligóra – 936 m n.p.m. najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Leży w paśmie Gór Suchych. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych .Już w XIX wieku Waligóra była częstym celem wycieczek, a to za sprawą dobrego punktu widokowego. Obecnie pomimo braku widoczności z powodu zalesienia szczytu, nadal jest celem wycieczek. Po roku 1945 na szczycie istniała drewniana wieża triangulacyjno-widokowa, jednak popadła w ruinę i została rozebrana. Obecnie na szczycie stoi jedynie kamienny słupek z nazwą i wysokością szczytu. Waligóra góruje nad Przełęczą Trzech Dolin, opadając do niej bardzo stromym północnym stokiem. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, który został utworzony w 1998 r. Na początku XX w. na wschodnim zboczu stał domek myśliwski zwany "Zameczkiem". Dziś nie ma po nim śladu. Na stokach Waligóry znajdują się źródła dwóch rzek: Sokołowiec i Złota Woda. Przez szczyt prowadzi szlak żółty od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska przez ruiny zamku Radosno.
GPS: 50.679978 , 16.278700 , Miejsce sprzedaży: Schronisko Andrzejówka
26.09.2014
TURBACZ - NAJWYŻSZY SZCZYT GORCÓW No. 16
Dokładnie tydzień temu poinformowaliśmy o pierwszym ZT z serii „szczyty gór Polski”. Dzisiaj przedstawiamy kolejny znaczek, tym razem przedstawiający Turbacz jako najwyższy szczyt Gorców. Wszystkich turystów i kolekcjonerów Znaczków Turystycznych gorąco zachęcamy do wizyty na Turbaczu i zdobycia najnowszego znaczka. Mamy również nadzieję, że pochwalicie się zdobyczą na naszym profilu facebook.
Turbacz – 1310 m n.p.m., najwyższy szczyt Gorców. Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie z gwary, od nazwy instrumentu pasterskiego trumbity (trombity). Zbudowany jest z fliszu karpackiego. Sam szczyt Turbacza leży blisko Gorczańskiego Parku Narodowego, ale nie jest położony w jego granicach. O Turbaczu często pisał piewca Gorców Władysław Orkan, którego imieniem nazwano wybudowane w latach 1953-1958 schronisko znajdujące się pod szczytem w kierunku wschodnim na wysokości 1283m n.p.m. Turbacz położony jest prawie idealnie pośrodku Gorców. Szczyt Turbacza jest całkowicie porośnięty lasem i pozbawiony jakichkolwiek widoków. Znajduje się na nim betonowy słup triangulacyjny oraz krzyż z datami 1945 – 1985 i metalową tabliczką z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego na tle gorczańskiej przyrody. Przez sam szczyt biegnie szlak czerwony (główny szlak beskidzki) z Rabki-Zdroju. Wszystkie pozostałe doprowadzą nas jedynie do schroniska.
GPS: 49.543070 , 20.111078 , Miejsce sprzedaży: Schronisko na Turbaczu
25.09.2014
KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA APOSTOŁA W BRZESKU No. 198
W ostatnim czasie coraz częściej Znaczki Turystyczne pojawiają się w miejscach kultu religijnego. Nikogo to jednak nie dziwi bo jakby nie było Polska to kraj chrześcijański, a i pochwalić się w tej materii mamy czym. Setki, ba tysiące zabytkowych kościołów, sanktuaria i im podobne miejsca kultu religijnego są również niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi. Warto je promować, także za pośrednictwem Znaczka Turystycznego. I tak też się dzieje w przypadku Kościoła Św, Jakuba Apostoła w Brzesku, w którym wprowadzono właśnie najnowszy ZT. Zapraszamy zatem do Brzeska, tym bardziej, że miejsce to znajduje się na trasie Drogi św. Jakuba VIA REGIA.
Budowę murowanego kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba Ap. w Brzesku rozpoczęto w roku 1529. Zleceniodawcą tej budowy był miejscowy proboszcz Marcin z Rajbrotu oraz brzescy rajcy. Niszczony przez obce wojska i pożary, kościół był wielokrotnie przebudowywany. Największemu zniszczeniu uległ w pożodze w 1904 r. i później został odbudowany w stylu neogotyckim. Brzeska fara jest budowlą jednonawową z przylegającą do niej, od strony południowej, kwadratową wieżą. Wnętrze jakubowej fary zdobią, wykonane na początku XX wieku w Austrii w Tyrolu neogotyckie ołtarze. W jednym z nich znajduję się obraz Matki Bożej Różańcowej, zwaną „Brzeską” z XVII w. Obok kościoła znajduje się pomnik św. Jakuba Ap. postawiony w 2004 r. na pamiątkę Roku Jakubowego. Św. Jakub Starszy Apostoł, decyzją Stolicy Apostolskiej w roku 2010, został ogłoszony Patronem Miasta Brzeska. Brzesko jest duchowym centrum koordynującym organizację Małopolskiej Drogi św. Jakuba „Via Regia” na odcinku Korczowa – Kraków. Od strony północnej, w latach osiemdziesiątych XX wieku, dobudowano do kościoła nowoczesną nawę - obecnie kościół p.w. NMP Matki Kościoła.
GPS: 49.968289 , 20.607985 , Miejsce sprzedaży: Kancelaria parafialna (ks.Proboszcz, tel. 600 462 839)
24.09.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE W MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU
Białe plamy na znaczkowej mapie Polski powoli się zapełniają. Mamy nadzieję, że już niebawem tych plam w ogóle nie będzie. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu pani Katarzyny oraz wielkiej przychylności Dyrekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ogólnemu zrozumieniu idei znaczka turystycznego, prezentujemy aż trzy ZT. Zapoznajcie się zatem z prezentowanymi obiektami i korzystając ze sprzyjającej pogody ruszajcie do Słupska i zdobywajcie jeszcze cieplutkie krążki. Przy okazji liczymy na Wasze relacje z terenu :-) Wszystkie znaczki dostępne będą od piątku 26 września.
MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU No. 560
GPS: 54.463900, 17.034354, Miejsce sprzedaży: Kasa Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5 oraz punkt IT "Ziemia Słupska", ul. Starzyńskiego 8
MUZEUM KULTURY LUDOWEJ POMORZA W SWOŁOWIE No. 561
GPS: 54.478313, 16.838517, Miejsce sprzedaży: Kasa MKLP w Swołowie oraz punkt IT "Ziemia Słupska", ul. Starzyńskiego 8 w Słupsku
MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH No. 562
GPS: 54.682102, 17.332366, Miejsce sprzedaży: Kasa MWS w Klukach oraz punkt IT "Ziemia Słupska", ul. Starzyńskiego 8
19.09.2014
CZUPEL - NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU MAŁEGO No. 17
Kolekcjonerzy zdobywający Znaczki Turystyczne ze schronisk pytali również o ZT ze szczytów górskich. Wyszliśmy im naprzeciw i postanowiliśmy wprowadzić Znaczki Turystyczne z serią „szczyty gór Polski”. Pierwszym z nich jest ZT z najwyższym szczytem Beskidu Małego – Czuplem (933 m n.p.m.). Znaczek dostępny będzie od 25 września w Schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej, z którego to miejsca można dojść na szczyt Czupla w zaledwie 50 min, drogą łatwą i przyjemną.
Czupel - 933 m n.p.m. najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich, w paśmie Magurki Wilkowickiej. Za najwyższy szczyt został uznany dopiero w latach 70 XX w. za sprawą nowych pomiarów wysokości (do tej pory za najwyższy szczyt uznawano Łamaną Skałę 929 m n.p.m.). Stoki Czupla w większości porośnięte są lasem, jednak ostatnie wiatrołomy i wycinka drzew spowodowała częściowe wylesienie szczytu, co daje możliwość widoku między innymi na jez. Międzybrodzkie, zbiornik na górze Żar (761 m n.p.m.) oraz panoramę na Góry Zasolskie z Łamaną Skałą oraz Leskowcem (922 m n.p.m.) oraz Beskid Żywiecki. Na szczycie znajduje się charakterystyczny kopczyk usypany z kamieni oraz drzewo z zawieszoną na nim kapliczką. Najbliższe schronisko znajduje się na Magurce Wilkowickiej (ZT 28) Przez szczyt Czupla biegną szlaki z Bielska- Białej (niebieski) i Łodygowic (czerwony). Pomiędzy Magurką Wilkowicką, a szczytem Czupla w odległości ok.50 m od szlaku niebieskiego znajduje się otwór jaskini nazywanej Wietrzną Dziurą lub Smoczą Jamą.
GPS: 49.767810 , 19.160560 , Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
18.09.2014
SCHRONISKO PTTK NA HALI SZRENICKIEJ No. 99
Są miejsca, gdzie wprowadzenie Znaczka Turystycznego wcale nie jest łatwe. Tak było w przypadku prezentowanego właśnie znaczka dla Schroniska na Hali Szrenickiej. Rozmowy trwały dwa lata i ostatecznie do niczego nie doprowadziły. Na szczęście nowy właściciel schroniska zna ideę ZT i sytuacja diametralnie się odmieniła. Dzięki temu możemy się cieszyć kolejnym znaczkiem w rejonie Karkonoszy. Właścicielom schroniska serdecznie dziękujemy za zrozumienie, a turystów gorąco zachęcamy do wycieczek w tą część Karkonoszy, gdzie już niejeden ZT funkcjonuje. Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od połowy przyszłego tygodnia (ok. 25 września).
Schronisko Na Hali Szrenickiej położone jest na wysokości ok. 1200 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwotnie w miejscu, w którym dzisiaj stoi schronisko w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano "Nowa Buda Śląska", przekształconą później w gospodę, a następnie w schronisko. W 1869 roku wybudowano do schroniska drogę, która znacznie ożywiła ruch turystyczny w tej części Karkonoszy. Przed II wojną światową schronisko zyskało standard wysokiej klasy hotelu. Po wojnie w hotelu mieściła się strażnica WOP. Później budynek przeszedł w ręce Polskiego Towarzystwa Turystycznego, a od 1950 r. funkcjonuje jako schronisko w strukturach PTTK. Obiekt na przestrzeni dziesięcioleci był wielokrotnie przebudowywany. Po pożarze z 1975 roku odbudowano schronisko jednak z pewnymi zmianami i w takim kształcie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W schronisku mieści się stacja Karkonoskiej Grupy GOPR.
GPS: 50.794063 , 15.501527 , Miejsce sprzedaży: Schronisko
17.09.2014
RELACJA Z VIII PREZENTACJI GOSPODARCZYCH ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ
Tradycyjnie w drugi weekend września w ząbkowickiej Hali Słonecznej odbyły się VIII Prezentacje Gospodarcze Ziemi Ząbkowickiej. Impreza ta była okazją do zaprezentowania przez firmy, instytucje czy przedsiębiorców swoich propozycji. Także i my już po raz trzeci uczestniczyliśmy w tym lokalnym święcie.
Czytaj więcej: VIII PREZENTACJE GOSPODARCZE ZIEMI ZĄBKOWICKIEJ
12.09.2014
SZCZECINEK - MIASTO KOLEJARZY No. 559
Niespełna 7 miesięcy po premierze pierwszego Znaczka Turystycznego w Szczecinku, mamy zaszczyt przedstawić kolejny ZT z tego pięknego miasta. Dla wielu kolekcjonerów jest to kolejny upragniony znaczek o tematyce kolejowej i mamy nadzieję, że nie ostatni. Za powstanie znaczka głębokie ukłony i podziękowania należą się kolekcjonerowi Leszkowi - zatem dziękujemy! Znaczek w sprzedaży dostępny będzie od 17 września.
Szczecinek – to miasto powiatowe położone w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części Pojezierza Drawskiego. Atrakcją turystyczną Szczecinka jest jego położenie pomiędzy dwoma jeziorami: Trzesieckim (wzdłuż, którego rozciąga się zabytkowy park miejski) i Wielimie. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stało się znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym. Duża w tym zasługa dobrych połączeń kolejowych, dzięki którym Szczecinek stał się ważnym węzłem komunikacyjnym na Pomorzu. Ze Szczecinka kolej prowadzi w pięciu kierunkach: Kołobrzeg, Poznań, Szczecin, Słupsk i Chojnice. Tak duży węzeł kolejowy wymagał odpowiedniej infrastruktury – dworzec kolejowy, nastawnie, lokomotywownia, trzy wieże ciśnień, szkoła kolejowa i przede wszystkim ludzie – kolejarze. Nic dziwnego, że Szczecinek stał się miastem kolejarzy. Służbę kolejarzy upamiętnia parowóz wąskotorowy Px48 ustawiony przed lokomotywownią oraz pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy stojący obok ronda św. Katarzyny. Pomnik tworzy figura św. Katarzyny postawiona na zestawie kołowym parowozu Ty43. Przy pomniku ustawiony jest ruchomy semafor kształtowy podający sygnał „wolna droga” zapraszający w ten sposób wszystkich turystów. Blisko pomnika św. Katarzyny przy ul. Klasztornej 23 w domu parafialnym można zwiedzić (po wcześniejszym zgłoszeniu nr tel. 695 323 268) salę, w której zgromadzone są różne pamiątki i eksponaty kolejowe. Salą opiekuje się Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.
GPS: 53.709680 , 16.693065 , Miejsce sprzedaży: sklep WERITAS - DEWOCJONALIA ul. Lipowa 5 (wejście od ul. Wyszyńskiego) czynne pon-pt 9.00 - 17.00, sob. 10.00 - 14.00
11.09.2014
54 ZLOT TURYSTÓW NA WIELKIEJ SOWIE
Już za dwa tygodnie, tj. w weekend 27-28 września odbędzie się 54 Zlot Turystów na Wielkiej Sowie. Z tej okazji organizatorzy zlotu przygotowali dla wszystkich uczestników specjalny znaczek okolicznościowy. Serdeczne podziękowania za powstanie tego znaczka składamy Panu Krzysztofowi z Wałbrzycha. Wszystkich turystów i kolekcjonerów ZT goraco zapraszamy do udziału w imprezie. Szczegóły na jej temat znajdziecie na poniższej grafice, a o samej historii zlotów przeczytacie poniżej.
Od samego początku głównym organizatorem imprezy była Komisja Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wałbrzychu. Termin Zlotu został ustalony na okolice trzeciej dekady września. W ostatnich kilkunastu latach również, podczas Zlotu obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. Miejscem spotkań wędrowców jest polana na szczycie Wielkiej Sowy. Chociaż czasami punktem zakończenia imprezy było schronisko „Orzeł”. Zdarzyło się też w 1983 roku, że Zlot odbył się na Śnieżniku.
Pierwszy Zlot Turystów na Wielkiej Sowie zwany „Jesiennym” odbywał się w dniach 19-25 września 1960 roku. Uczestnicy mieli do pokonania 7 tras, w tym jedną 6-dniową, trzy 3-dniowe, jedną 2-dniową i dwie trasy 1-dniowe. Wzięło w nim udział 300 uczestników, którzy wędrowali między innymi ze Świebodzic przez Książ, Chełmiec, Dzikowiec, Stożek i „Andrzejówkę” czy z Długopola przez Góry Bystrzyckie, Stołowe i główny grzbiet Gór Sowich. Celem Zlotu było, jak podawał informator „podniesienie kwalifikacji turystycznej, popularyzacja piękna Gór Wałbrzyskich i Kłodzkich”. Warto nadmienić, że w regulaminie zanotowano punkt, według którego „drużyny, które przejdą całą trasę i nie popełnią żadnych wykroczeń regulaminowych otrzymają dyplomy”. Wykroczeniem mogło być picie alkoholu, pozostawienie na trasie bez opieki członka drużyny lub nie udzielenie pomocy w razie wypadku.
Więcej informacji
9.09.2014
CORAZ LICZNIEJSZA SPOŁECZNOŚĆ FANÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH
Hobby jakim jest kolekcjonerstwo Znaczków Turystycznych skupia coraz większe kręgi czynnych kolekcjonerów z różnych zakątków Polski, a także spoza naszych granic. Tę społeczność tworzą osoby różnego pochodzenia, zawodu, religii czy wieku, nie brakuje coraz młodszego pokolenia pasjonatów ZT. Szczególny wzrost liczby kolekcjonerów odnotowaliśmy w miesiącach wakacyjnych. To cieszy, życzylibyśmy sobie, aby liczba ta systematycznie wzrastała. Bardzo ciekawi nas fakt samego „zarażenia się” Znaczkiem Turystycznym. Piszecie do nas maile. Są to ciekawe, a czasami nawet humorystyczne historie. Wszystkie listy są dokładnie i z uwagą czytane, a następnie, oczywiście za Waszą zgodą, zamieszczane w zakładce „Listy i doświadczenia kolekcjonerów”. Prosimy Was również o dołączanie do listów jakiejś fotki, która będzie Waszym awatarem-wizytówką przy opublikowanym liście (więcej na ten temat przeczytacie na naszym forum). Nie bądźmy anonimowi. To miłe, kiedy kolekcjonerzy opowiadają jak spotykają na szlaku innego kolekcjonera, a którego poznali dzięki foto z awatara „Listy i doświadczenia kolekcjonerów” czy relacji na naszym FB. Zapraszamy do lektury, to naprawdę ciekawe opowiadania. Opowiadania prawdziwe, z życia wzięte… Dużą radością są dla nas Wasze odwiedziny w centrali ZT w Złotym Stoku. Dziękujemy Wam za te miłe chwile i zapraszamy.
6.09.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE NA PREZENTACJACH GOSPODARCZYCH
Tradycyjnie w drugi weekend września w Ząbkowicach Śląskich, w Hali Słonecznej odbędzie się VIII edycja Prezentacji Gospodarczych Ziemi Ząbkowickiej. Na tym corocznym święcie przedsiębiorczości, już za tydzień, udział wezmą wystawcy z Polski, Czech i Niemiec. Również Znaczki Turystyczne, już po raz trzeci, otrzymały zaproszenie z czego się ogromnie cieszymy. Wystawcy zaprezentują swoje produkty, osiągnięcia, cele. My także postaramy się zaprezentować ideę Znaczka Turystycznego jak najlepiej. Organizator – Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich zapewnił dla odwiedzających liczne atrakcje, koncerty, konkursy z nagrodami i wiele innych. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, a miłośnicy maszyn rolniczych będą mogli uczestniczyć w wystawie jaka zostanie zorganizowana na terenie przed Halą Słoneczną. Zachęcamy Was do odwiedzenia nas na Prezentacjach 13-14 września, stoisko obok wejścia po lewej stronie. Zapraszamy serdecznie !!! Wstęp bezpłatny.
Zespół Znaczków Turystycznych
27.08.2014
RATUSZ W DZIERŻONIOWIE No. 131
Dzięki coraz szerszemu zrozumieniu znaczkowej idei mamy zaszczyt przedstawić najnowszy Znaczek Turystyczny z Dolnego Śląska. Tym razem za sprawą ZT na mapie znaczkowych miejsc turystycznych pojawił się Dzierżoniów, a ściślej dzierżoniowski ratusz. Serdecznie dziękujemy Pani Justynie z CIT za współpracę przy powstaniu znaczka a kolekcjonerowi Wiesławowi za zapalenie ideą znaczkową właściwych osób. Znaczek w Dzierżoniowie dostępny będzie od 30 sierpnia. Zapraszamy zatem do Dzierżoniowa i gorąco namawiamy do szerzenia znaczkowej idei.
Średniowieczna wieża dzierżoniowskiego ratusza zbudowana jest na planie kwadratu. Na początku XVII w. dzięki cechowi tkackiemu uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. W posadzkę wmurowana jest zagadkowa płyta astrologiczna o nieznanym datowaniu. Na wieży od południowej strony znajduje się kopia zaginionej w latach 80. postaci z bębenkiem, upamiętniająca legendarnego dobosza ratującego miasto z opresji podczas oblężenia przez wojska szwedzkie. Wchodząc na wieżę ratuszową podziwiać można galerię przedwojennych fotografii miasta, obejrzeć mechanizm zabytkowego zegara z 1882 r. W dolnej części wieży znajduje się warsztat, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Można w nim samodzielnie wybić kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Cennik biletów na wieżę: bilet normalny – 2 zł, bilet ulgowy – 1 zł.
GPS: 50.728207 , 16.651125 , Miejsce sprzedaży: Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 1
19.08.2014
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W TUCHOWIE No. 200
Dzisiaj w ramach znaczkowej premiery prezentujemy Wam Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, które dzięki naszemu kolekcjonerowi Leszkowi dołączyło do naszej idei. Serdecznie dziękujemy za trud włożony w przekazanie idei znaczkowej. Dziękujemy także samym przełożonym Sanktuarium. Turystów natomiast tradycyjnie zapraszamy do Tuchowa, gdzie ZT dostępny będzie od 21 sierpnia.
Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około roku 1079 na wzgórzu zwanym „Lipie” - nazwa od gaju lipowego. Tradycja głosi, że tutaj odprawił mszę prymicyjną św. Jan Kanty. Gospodarzami tego miejsca byli benedyktyni. W XVI wieku w kościele umieszczono obraz Matki Bożej, który zasłynął cudami i zaczął przyciągać pielgrzymów. Bardzo duża liczba odwiedzających tuchowskie sanktuarium spowodowała podjęcie decyzji o budowie nowego kościoła. Obecny kościół budowano 17 lat (1665-1682). Wnętrze kościoła ma wystrój barokowy. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. W 1904 roku miała miejsce koronacja obrazu koronami papieskimi. W 2010 roku papież Benedykt XVI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Od 1893 gospodarzami tego miejsca są redemptoryści, gdzie również mają swoje seminarium. Przy sanktuarium znajduje się dom pielgrzyma. Oprócz zabytkowej bazyliki warto zwiedzić na terenie sanktuarium muzea: misyjne, etnograficzne, sanktuaryjne i czynną przez cały rok ruchomą szopkę.
GPS: 49.900519 , 21.060281 , Miejsce sprzedaży: furta klasztorna w godz. 7 – 21 oraz sklepik klasztorny
14.08.2014
DZIEWICZA GÓRA - WIEŻA WIDOKOWA No. 360
Znaczek, który Wam dzisiaj przedstawiamy tak naprawdę miał powstać pod koniec 2012 roku. Niestety różnego typu zawirowania wokół miejsca, które promuje sprawiły, że projekt przeleżał w szufladzie kilkanaście miesięcy. Na szczęście sytuacja uległa diametralnej zmianie i dzięki nowemu dzierżawcy punktu widokowego na Dziewiczej Górze i pobliskiej „Dziewiczej Bazy”, możemy się dzisiaj cieszyć kolejnym znaczkiem z Wielkopolski. Zapraszamy zatem do Puszczy Zielonki na Dziewiczą Górę, gdzie w ciszy i spokoju można pospacerować i wypocząć na łonie przyrody. Znaczek w sprzedaży od 15 sierpnia.
Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem położonym w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, znajdującym się na północ od Poznania nieopodal miejscowości Czerwonak. Tereny te w przeszłości należały do Klasztoru Cysterskiego w Owińskach, a od cysterek, które w nim mieszkały prawdopodobnie wzięła się nazwa wzniesienia. Dziewicza Góra wznosi się na wysokość 143 m n.p.m.. Wzniesienie porasta las mieszany, natomiast w kilku miejscach znajduje się starodrzew dębowy. Cały obszar objęty jest ochroną ze względu na bogaty świat roślin i zwierząt. Na szczycie góry w 2005 roku wybudowano dostrzegalnię pożarową, która pełni także rolę wieży widokowej. W 2014 roku u stóp Dziewiczej Góry otwarto bazę turystyczną wraz z parkingiem. „Dziewicza Baza” to idealne miejsce wypadowe nie tylko na szczyt Dziewiczej Góry, ale także w inne miejsca Puszczy Zielonki. To także miejsce, w którym można zorganizować imprezę okolicznościową, spotkanie dla grup przy ognisku czy po prostu napić się kawy w funkcjonującym tu Cafe Bistro.
GPS: 52.479993 , 17.011304 , Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa w wieży
6.08.2014
OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - PRZYPOMNIENIE
Drodzy Kolekcjonerzy !!!
Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć przybycia na III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Jest już zgłoszonych 50 osób, zostało jeszcze 10 wolnych miejsc. Zapraszamy chętnych, niezdecydowanych prosimy o decyzję. Czas ucieka, termin zgłaszania udziału mija 31 sierpnia. Jest to termin ostateczny, musimy podać konkretną liczbę osób Stacji Turystycznej Jurajska. Jeżeli okazałoby się, że chętnych jest więcej niż wolnych miejsc, musimy mieć czas na zorganizowanie dodatkowych noclegów (niestety poza miejscem spotkania), dlatego liczy się kolejność zgłoszeń. W przypadku, gdy ktoś planuje przyjazd bez noclegu, prosimy również o przesłanie formularza z zaznaczeniem z jakich posiłków będzie korzystał, te dane również musimy zgłosić. Szczegóły spotkania w powyższym linku. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy kierować je na adres info@znaczki-turystyczne.pl Tak więc...czekamy na Wasze zgłoszenia i do zobaczenia na III Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
5.08.2014
MOST ŚW. JANA W KŁODZKU No. 313
News ten piszemy na kolanie, bo nagle okazało się, że z powodu pewnej pomyłki znaczek miał już swoją premierę na czeskiej stronie ZT i w systemie Android. Nie chcąc zatem dłużej trzymać Was w niepewności czy ów znaczek jest żartem czy nie, postanowiliśmy nieco wcześniej niż zakładaliśmy upublicznić informację o jego premierze. Tak więc ogłaszamy wszem i wobec, że oto w Kłodzku pojawił się kolejny Znaczek Turystyczny. Zapraszamy do Kłodzka i na niezapomniane rejsy po Młynówce, a więcej informacji o moście jak i samym miejscu sprzedaży znajdziecie w opisie poniżej.
Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka. Łączy starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Jest uważany za miniaturę mostu Karola w Pradze, ale jest od niego starszy. Jego budowę rozpoczęto w latach 20 XIII wieku i prawdopodobnie zakończono w roku 1390. Most ma charakter budowli gotyckiej, a jego największą ozdobą są barokowe figury wotywne fundowane od 1655 roku przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę. Wśród posągów zdobiących most znaleźć można: Pietę, Świętych Wacława, Jana Nepomucena i Franciszka Ksawerego, a także grupy figur obrazujące Chrystusa na krzyżu oraz Trójcę Przenajświętszą i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Na placu pod mostem Św. Jana znajduje się przystań gondolowa. Dwudziestominutowe rejsy po kanale pozwalają zobaczyć Kłodzko z nieco innej strony i są niewątpliwą atrakcją miasta.
GPS: 50.438053 , 16.655557 , Miejsce sprzedaży: Przystań gondolowa (web)
2.08.2014
NOWA SERIA ZNACZKÓW KOLEKCJONERA
Wakacje sprzyjają podróżowaniu i zdobywaniu kolejnych Znaczków Turystycznych, a co za tym idzie także Znaczków Kolekcjonera. W związku z tym, a także z faktem, iż kilka tygodni temu otrzymaliśmy zestaw kuponów na 15 ZK, postanowiliśmy wydać nową serię tych znaczków, która jest kontynuacją poprzedniej serii z nieco zmienioną nazwą. Warto tutaj podkreślić, że pomysłodawcami poszczególnych wizerunków zwierząt i poniekąd ich projektantami są sami kolekcjonerzy, którzy to dokonali wyboru odpowiednich grafik i ujęć pokazanych zwierząt, opisali jak ich zdaniem powinien wyglądać projekt i co powinno się na nim znaleźć i wreszcie stworzyli opis znaczka i prezentowanego zwierzęcia. Tak więc każdy z Was może się przyczynić do powstania kolejnego Znaczka Kolekcjonera. Wystarczy zerknąć do publikowanego w marcu materiału "I ty zaprojektuj swój Znaczek Kolekcjonera", a następnie zgłosić chęć zaprojektowania takiego znaczka w odpowiednim temacie na naszym znaczkowym forum. Zapraszamy zatem do projektowania, bo oprócz świetnej zabawy jest to dobry sposób na poznanie rodzimej i zagrożonej wyginięciem fauny.
A na sam koniec wszystkim tym, którzy tym razem włączyli się w proces projektowania ZK serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na to zadanie. Efekt końcowy oceńcie sami.
Zespół Znaczków Turystycznych
30.07.2014
DWA NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE NA ZIEMI WAŁECKIEJ
Jakiś czas temu pisaliśmy o znaczkowej "białej plamie", która utworzyła się na północ od Poznania. Dziś z radością informujemy że owe miejsce od najbliższego weekendu (sobota) zostanie wypełnione przez 2 Znaczki Turystyczne z Wałcza, które wprowadziło Muzeum Ziemi Wałeckiej. Historia powstania tych ZT jest nierozerwalnie związana z panią Marleną, która jest pracownicą muzeum, a za której namową zdecydowano się wprowadzić znaczki. Pani Marlena jest także kolekcjonerką ZT, co z pewnością bardzo pomogło w realizacji tego przedsięwzięcia. Za zaangażowanie w rozwój idei serdecznie dziękujemy i tradycyjnie zapraszamy do odwiedzin nowych miejsc znaczkowych.
MUZEUM ZIEMI WAŁECKIEJ W WAŁCZU No. 557
Muzeum Ziemi Wałeckiej działa od 1982 r. W jego zasobach znajdują się zbiory dokumentujące: pradzieje ziemi wałeckiej, początki osadnictwa, powstanie i rozwój miast, rozwój polityczny i kulturalny od XVI do XVIII wieku, archiwalia dotyczące starostwa wałeckiego z XVII i XVIII, dokumenty obrazujące walkę o utrzymanie polskości po rozbiorach i germanizację od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej, budowę i przełamanie Wału Pomorskiego na Ziemi Wałeckiej oraz osadnictwo i odbudowę ze zniszczeń po wyzwoleniu,. W muzeum znajdują się też zbiory pamiątek po kombatantach II wojny światowej, a ponadto artystyczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego. Ofertę muzeum wzbogacają liczne wystawy czasowe.
GPS: 53.270769 , 16.472195 , Miejsce sprzedaży: Kasa muzeum
GRUPA WAROWNA CEGIELNIA W WAŁCZU No. 558
Grupa Warowna Cegielnia wchodząca w skład umocnień Wału Pomorskiego wybudowana w latach 1932 – 1935 miała za zadanie bronić nie tylko miasta, ale także szosy biegnącej w kierunku Piły oraz linii kolejowej. W jej skład wchodzi kilkanaście obiektów różnego przeznaczenia wybudowanych w początkowej fazie budowy oraz stanowiska zwane Tobrukami powstałe w 1944 r. Trzon GW Cegielnia stanowią dwa schrony typu B tzw. B – Werki. Grupa Warowna Cegielnia przyjęła kształt dwóch linii schronów. W skład pierwszej wchodzą schrony główne, obiekty wielosektorowe oraz dwa schrony jednosektorowe przy zaporach p.panc. Druga, to schrony bojowy typu B1 różnego zastosowania – do ognia flankującego i czołowego, schron obserwacyjny oraz schron bierny dla armat p.panc. i obsługi – budowla wyjątkowa na Wale Pomorskim. Pozycje wzmocniono w 1944 r. kilkoma małymi schronami zwanymi potocznie Tobrukami.
GPS: 53.266961 , 16.498107 , Miejsce sprzedaży: Kasa Grupy Warownej
23.07.2014
MILION ODWIEDZIN NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ
Dzisiaj odnotowaliśmy kolejny znaczkowy rekord. W ciągu 751 dni nasza strona została odwiedzona 1 000 000 razy. Nowa strona została uruchomiona 1 lipca 2012 r. Umieszczając wtedy licznik, nikt nie przypuszczał, że w ciągu dwóch lat uda się osiągnąć tak impunującą ilość wejść. 22 października 2013 r. pisaliśmy o 500 000 wejściu na WWW (link do tego artykułu znajduje się tutaj >>). Wtedy statystycznie w ciągu dnia odwiedzało nas 1046 osób. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że idea rozwija się, czego dowodem jest właśnie ta statystyka. Od tej pory, w ciągu ostatnich 273 dni odwiedziło nas średnio 1831 osób dziennie. Ale to dzięki Wam kolekcjonerom możemy poszczycić się takim wynikiem. W imieniu całego zespołu Znaczków Turystycznych chcielibyśmy podziękować wszystkim odwiedzającym nasz portal, a my dokładając wszelkich starań zadbamy o to, aby strona nadal służyła Wam pomocą i zachęcała do kolekcjonerstwa. Jednocześnie zapraszamy na nasz profil Facebook, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami ze „znaczkowego szlaku”. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, że jesteście z nami. Będąc tyle razy na naszej stronie stajemy się bliscy sobie, tak jak jedna wielka rodzina połączona wspólną pasją i wspólnym celem. To zbliża, umacnia i grzeje serce. Dziękujemy!
Zespół Znaczków Turystycznych
16.07.2014
II WYDANIE MAPY ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE
Już jest, a jest świeża, pachnąca farbą drukarską i przygodą, która czeka każdego kto po nią sięgnie. Mowa oczywiście o najnowszej Mapie Znaczków Turystycznych w Polsce, która już jest dostępna w sprzedaży w naszej centrali.
Niestety nie wszystko poszło po naszej myśli i wydanie mapy opóźniło się o kilka tygodni, ale może dzięki temu w bieżącym wydaniu znajduje się nie 55, a dokładnie 60 nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych. A sama mapa to rzecz jasna praca nie tylko zespołu Znaczków Turystycznych Polska, ale całej masy kolekcjonerów, którzy konsultowali jej powstanie i służyli pomocnymi uwagami. Powstanie mapy było też możliwe dzięki zespołowi redakcyjnemu Wydawnictwa Plan z Wrocławia, które w sposób fachowy opracowało mapę i wszystko to co się z nią wiąże. A na samym końcu dziękujemy Michałowi, zwycięzcy konkursu fotograficznego na okładkę nowej mapy.
Najnowsza mapa jest już w sprzedaży – kosztuje dokładnie 8 zł, czyli tyle samo co w roku ubiegłym. Można ją zamówić indywidualnie lub z brakującymi ZT. Nie jest jednak to ta sama mapa, a nowością są chociażby zaktualizowane współrzędne GPS, czy aktualne miejsca sprzedaży znaczków. Dodatkową zmianą, o którą prosiliście jest także kod QR na okładce, którego zeskanowanie telefonem komórkowym (np.w darmowej aplikacji QR Droid) pozwala bezpośrednio przejść na naszą stronę, skąd można pobrać aktualne POI polskich i zagranicznych Znaczków Turystycznych do darmowej aplikacji Locus.
Zapraszamy zatem do zaopatrzenia się w nową mapę, która będzie obowiązywała do czerwca 2015 roku. Aktualna liczba miejsc znaczkowych znajduje się na naszej stronie internetowej. Przepraszamy tym samym za wszelkie opóźnienia i prosimy wszystkich kolekcjonerów ZT o sugestie dotyczące przyszłego wydania mapy. Wszystkim osobom, które miały swój wkład w powstanie mapy serdecznie dziękujemy.
Zespół Znaczków Turystycznych
9.07.2014
III SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - KOMUNIKAT
Drodzy Kolekcjonerzy!!!
Wielkimi krokami zbliża się czas III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Data jest już Wam znana i nie uległa zmianie 11 października 2014 r. W tym roku zgodnie z sugestiami Kolekcjonerów miejscem spotkania będzie Jura Krakowsko-Częstochowska, a dokładnie Stacja Turystyczna Jurajska w Domaniewicach www.stacjaturystyczna.pl Mamy zarezerwowany cały ośrodek (60 miejsc noclegowych z 10/11 i z 11/12 października). Ze względu na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zgłoszeń . Oczywiście bardzo mile będą widziane również osoby, które nie będą korzystały z noclegów. Oficjalna część odbędzie się tradycyjnie w sobotę, jednak tak jak w poprzednich latach jest możliwość przyjazdu już w piątek i wyjazdu w niedzielę. Jeżeli chodzi o dojazd, jest to ośrodek przy głównej drodze, GPS: 50.396727, 19.676770, jest duży parking, zmieścimy się wszyscy. Tych, którzy przyjadą PKP lub PKS prosimy o kontakt mailowy. W trakcie całego spotkania gospodarz zapewnił nam serwis kawowy, zgodnie z tradycją będzie czeskie piwo i morawskie wino.
Więcej informacji
6.07.2014
WZNOWIENIE - CHATA GÓRSKA - CYRLA No. 22
Znaczkowa idea rozkwita, a wraz z nią znikają z naszej mapy, miejsca, w których znaczek dostępny jest tylko drogą korespondencyjną. Tak też się stało w przypadku wznowionego właśnie znaczka Chata Górska - Cyrla, gdzie znaczek powrócił po dość długiej przerwie i teraz w nowej odsłonie będzie dostępny dla wszystkich turystów w cenie 7 zł. Za zrozumienie znaczkowej idei i ustalenie przystępnej dla turystów ceny ZT serdecznie dziękujemy, a już teraz zachęcamy do planowania swoich wędrówek do Cyrli.
Schronisko „Chata Górska Cyrla” jest prywatnym schroniskiem turystycznym, położonym na wysokości 844 m n.p.m. w Beskidzie Sądeckim, na południowym zboczu Makowicy w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Oferuje 35 miejsc noclegowych, pole namiotowe, miejsce na ognisko oraz bufet. W pobliżu schroniska znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych – pieszych, konnych czy rowerowych. Dotrzeć można tutaj szlakami z Rytra i Hali Łabowskiej, a najbliższe miejscowości wypoczynkowe to Rytro, z którego prowadzi najkrótszy szlak do schroniska, i Piwniczna – Zdrój.
GPS: 49.493056 , 20.721389 , Miejsce sprzedaży: Schronisko
3.07.2014
ZAMEK CHOJNIK W SOBIESZOWIE No. 92
Są miejsca, w których na Znaczek Turystyczny czekamy bardzo długo. Tak też było w przypadku dzisiaj prezentowanego miejsca, którym jest Zamek Chojnik w Sobieszowie. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy pałając miłością do tego miejsca i historii postanowili je ożywić. Dzięki panu Jackowi, który jest nowym dzierżawcą schroniska na Chojniku od najbliższego weekendu (5-6 lipca) będziemy się mogli cieszyć kolejnym ZT w Karkonoszach. Za zrozumienie idei ZT serdecznie dziękujemy, a wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków już teraz zapraszamy do planowania wycieczek w tym kierunku.
Zamek na Chojniku wzniesiono prawdopodobnie około 1355 roku, podczas panowania księcia Bolka II. Wcześniej w tym miejscu istniał prawdopodobnie dwór myśliwski o cechach obronnych. Ze względu na położenie, na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą, zamek na Chojniku, choć niewielkich rozmiarów, stał się kamienną twierdzą niezwykle trudną do zdobycia. Twierdza podczas licznych przebudów zmieniała się na przestrzeni lat. Dobudowano m.in. kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny oraz rozległy zamek dolny mieszczący pomieszczenia gospodarcze. Na środku dziedzińca zamku dolnego wzniesiono także kamienny pręgierz. Ciekawostką jest fakt, że zamek na Chojniku nigdy nie posiadał studni. Wodę gromadzono w skalnych cysternach. Ciężki do zdobycia obiekt poddał się jednak uderzeniu pioruna, który 31 sierpnia 1675 roku spalił zamek. Nie podjęto się już jego odbudowy. Od 1822 roku na Chojniku funkcjonuje schronisko, które jest często odwiedzane przez turystów. Można tu też posłuchać opowieści o historii zamku z ust Jędrka - obecnego kasztelana zamku.
GPS: 50.833908 , 15.644396 , Miejsce sprzedaży: Zamek Chojnik
2.07.2014
RELACJA Z OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Dzień 28 czerwca 2014 r. dla nas, polskich kolekcjonerów, był dniem niezwykle ważnym. Wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w czeskiej siedzibie w Rýmařově. Przyjechaliśmy z różnych zakątków Polski, aby tu w tak ważnym dla „znaczkomaniaków” miejscu wspólnie spędzić ten czas: Marta i Krzysztof z Warszawy, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Piotr i Teresa z Zatonia, Agata, Michał i Jarek z Będzina oraz przedstawiciel Znaczków Turystycznych Polska - Zbigniew. Oprócz nas byli jeszcze przedstawiciele ZT ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rosji.
Tak jak planowano uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 przecięciem znaczkowej wstęgi przez pomysłodawców ZT: Ladislava Šína i Davida Holuba. Oficjalnego otwarcia dopełniły słowa L. Šína o historii powstania tego miejsca oraz propozycjach miejsc do zwiedzenia w okolicy. Na terenie Infocentrum znajdują się gabloty z ZT reprezentujące poszczególne państwa. Mogliśmy więc mieć w zasięgu wzroku wszystkie krążki, ale to jeszcze nie było to co nas spotkało kilka minut później. Otóż…. mieliśmy możliwość wejść do środka budynku centrali, który do tej pory był nam znany jedynie ze zdjęcia profilowego czeskiego FB. Wewnątrz „znaczkowy raj”, a w nas „znaczkowa radość”. Wszystkie znaczki wszystkich państw w jednym miejscu, woooooow. Wrażenie na nas zrobiła również ogrooooomna mapa 3D Jeseników znajdująca się przy głównym wejściu na teren Infocentrum.
Więcej informacji
29.06.2014
POZDROWIENIA Z CENTRALI ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Wczoraj w Rýmařově dokonano uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych. Na miejscu pojawili się także polscy pasjonaci drewnianych krążków.
Jak widać na załączonej fotografii, na której rozpoznamy także pomysłodawców całej idei, pogoda i humory dopisały. Nie zapomniano jednak o tych z nas, którzy nie mogli uczestniczyć w imprezie. W związku z tym uczestnicy spotkania wraz z twórcami znaczkowej idei przesyłają wszystkim kolekcjonerom Znaczków Turystycznych z Polski gorące pozdrowienia spod znaczkowego drogowskazu.
Do zobaczenia na szlakach :-)
24.06.2014
MURY OBRONNE Z BRAMĄ MŁYŃSKĄ - STRZELCE KRAJEŃSKIE No. 556
Och Lato ......, nareszcie jesteś :-) Zapewne większość "znaczkolubów" ma już zaplanowane miejsca, które w te wakacje odwiedzi. A jeśli nie to zachęcamy do wybrania się do Strzelec Krajeńskich. Tam bowiem już pod koniec tygodnia pojawi się najnowszy znaczek turystyczny promujący strzeleckie mury obronne. Pakujcie zatem plecaki, chwyćcie mapy w dłoń i ruszajcie ku znaczkowej przygodzie.
Mury obronne zostały zbudowane w latach 1272-1290. Wzniesione zostały z nieobrobionego kamienia polnego na zaprawie wapiennej na wysokość 8-9 m, ich długość wynosiła pierwotnie 1700 m, jednak do dnia dzisiejszego zachowało się 1640m. Wraz z murami przetrwała Brama Młyńska, Baszta Więzienna oraz 37 baszt łupinowych. Brama Młyńska, nazywana też Drezdenecką lub Wschodnią, została wybudowana na początku XIV wieku. Wzniesiona została na wylocie historycznej ul. Młyńskiej i strzegła traktu biegnącego po grobli między dwoma jeziorami miejskimi. Została założona na planie czworobocznym, jest budowlą czterokondygnacyjną, prostopadłościenną, nakrytą dachem dwuspadowym. W 2012 roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego zamontowano w Bramie Młyńskiej zrekonstruowaną bronę, wykonaną według historycznych opisów oraz przekazów ikonograficznych.
GPS: 52.879791 , 15.536640 , Miejsce sprzedaży: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Katedralna 15
17.06.2014
PROGRAM OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawiamy szczegółowy program uroczystego otwarcia Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w Rýmařově w dniu 28 czerwca 2014 r. (sobota).
W programie:
10:00 Uroczyste rozpoczęcie
13:00 Występ westernowy
15:00 – 17:00 Koncert grupy „Happy To Meet”
16:00 Dekorowanie posiadaczy odznaczenia “Znawca Republiki Czeskiej”
18:00 Występ westernowy
19:00 Country bal z grupą Kawaleria country
Więcej informacji
16.06.2014
GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "ELEKTROWNIA" W CZELADZI No. 605
Dzisiaj mamy dla wszystkich podwójne info, i nie będzie to ani nowy znaczek, ani stary. Chodzi o to, że w miejscu, w którym kiedyś funkcjonowała Kopalnia Saturn w Czeladzi i gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonował znaczek No. 605 obecnie znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Stary znaczek w tym miejscu od dłuższego czasu był niedostępny w związku z czym staraniem zespołu Znaczków Turystycznych nastąpiła reaktywacja dawnego znaczka w nowym miejscu. Odświeżono zatem wizerunek znaczka i oto wszyscy kolekcjonerzy mogą się cieszyć nowym wskrzeszonym znaczkiem. Tradycyjnie zatem zapraszamy do Czeladzi i zdobywania znaczka, a ten w sprzedaży dostępny będzie pod koniec tygodnia.
Neogotycki budynek obecnej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” został wybudowany w latach 1902-1908 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927). Jest to obiekt o rozczłonowanym rzucie- prostokątnym z dużym ryzalitem w elewacji wschodniej i współczesną przybudówką w południowo-wschodnim narożniku. Całość kryta oddzielnymi dwuspadowymi dachami. Bryła budynku jest 1-kondygnacyjna, Ponad nią wznosi się 2-kondygnacyjna wieża z neogotyckim zwieńczeniem. Elewację zdobią stylizowane neogotyckie detale architektoniczne. Okna duże zamknięte łukiem pełnym, wielodziałowe, z promienistym ułożeniem szczeblin w części łuku. We wnętrzu zachowane oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni: generator "Wanda" z 1903r., kompresor, przetwornice, pulpit sterowniczy z zegarami, suwnicę. Od 2010 roku obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po rewitalizacji został dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w jego nietuzinkowych wnętrzach realizowana jest bogata oferta kulturalna.
GPS: 50.307635 , 19.067169 , Miejsce sprzedaży: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi
13.06.2014
MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO W ZIĘBICACH No. 140
Wydawać by się mogło, że w obfitującym w ZT województwie dolnośląskim nic nas już nie zaskoczy, a tymczasem jak widać na Dolnym Śląsku jest jeszcze wiele miejsc, które nie posiadają własnego znaczka. Muzeum w Ziębicach jest sześćdziesiątym Znaczkowym Miejscem Turystycznym w dolnośląskim i na pewno nie ostatnim. Najnowszy ZT w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 17 czerwca, w związku z czym zapraszamy do planowania swoich wycieczek tak by zdobyć najnowszy znaczek.
Muzeum w Ziębicach istnieje od 1931 r. i aż do lat 70-tych XX w. było typowym muzeum regionalnym gromadzącym pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką w Polsce specjalizującą się w tym zakresie. Ziębickie muzeum stara się jednak łączyć funkcję muzeum specjalistycznego i regionalnego, a swoje bogate zbiory prezentuje na 10 stałych ekspozycjach. Można tu obejrzeć zarówno dawne sprzęty z mieszczańskiego gospodarstwa domowego jak: żelazka, magle, pralki, miksery, chłodziarki oraz sztućce i naczynia, ale także zbiory broni, rzemiosła artystycznego, mebli oraz sztuki: rzeźby i malarstwa z kolekcją ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera - Josepha Langera (1865-1918). Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek ratusza miejskiego.
GPS: 50.600319 , 17.040603 , Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum
10.06.2014
ATRAKCJE REGIONÓW - TARGI TURYSTYKI WEEKENDOWEJ CHORZÓW 6 - 8.06.2014
Tegoroczne targi odbyły się w pawilonie zewnętrznym obok Hali Kapelusz na terenie Parku Śląskiego w dniach 6-8 czerwca 2014 r. Upał dał się we znaki, co jednak nie stanowiło żadnej przeszkody, aby spotkać się z przedstawicielami różnych regionów Polski. Bowiem wystawcami byli przedstawiciele zarówno pomorskich atrakcji turystycznych, jak i górskich. Reprezentowali różne dziedziny turystyki, formy i tradycje danych regionów. Celem mojej wizyty na targach było przedstawienie idei Znaczka Turystycznego w tych regionach. Cieszy mnie to, że jest coraz większe zainteresowanie ideą. Przedstawiciele chętnie słuchali, pytali, wykazywali chęć przystąpienia do niej. Mam nadzieję, że to zainteresowanie okaże się owocne i nasza znaczkowa mapa zagęści się „znaczkowymi łezkami”. Szczególnie cenny kontakt jaki udało mi się zrealizować dotyczył ……ale może niech będzie to w przyszłości niespodzianką. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, że jest to obiekt z listy UNESCO. Kilka fotek z Targów Turystyki Weekendowej
Agata z Będzina
09.06.2014
I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH 30.05 - 01.06. 2014 R.
Kto nie był niech żałuje! Kto był na pewno nie żałuje!
Zbyszek - “kolekcjoner” z Czech, Jarek i Grażyna z Żarek Wielkich, Roman - przewodnik z Łęknicy, Zbyszek - regionalista przewodnik z Jasienia, Agata, Jarek i Michał z Będzina, Tomek i Kasia z Łodzi, Bogdan z Poznania, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Robert z Krosna Odrzańskiego, Berta z Wrocławia, Marta i Michał z Poznania, Marek i Kamil z Rawicza, Piotr i Teresa z Zatonia k. Zielonej Góry, Halina i Zenon z Wrocławia, Danuta i Tadeusz z Wrocławia oraz kolekcjonerzy z Niemiec : David i Constance z Berlina.
Spotkanie świetnie zorganizowane przez Jarka Bębenka przy współpracy Romana Sobery - przewodnika Mużakowskiego oraz Zbyszka Kasprzaka - regionalisty, zaowocowało zdobyciem 12 Znaczków Turystycznych promujących przepiękne miejsca Ziemi Łużyckiej. ŁUŻYCE to bogactwo natury (Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Kompleksu "Bory Lubuskie", Ścieżka geoturystyczna "Kopalnia Babina", Park Mużakowski), historyczne znaczenie (Baszta Pachołków Miejskich w Lubsku, Kościół Farny i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach), sagi rodów (Pałac Brühla w Brodach) oraz inne ciekawostki.
Klimatyczna gospoda i kwatera w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach (mili i gościnni gospodarze Zdzisława i Jan Solarzowie), bogaty program, ciekawi ludzie - kolekcjonerzy, wieczorne i nocne rozmowy przy piwie, anegdoty. Opowieści o przygodach na znaczkowym podboju Polski i świata, prezentacja "wypasionych" dzienników kolekcjonerskich oraz pomysły na oznaczenie nowych, atrakcyjnych miejsc.
Czas biegł galopem my też! Smutno było, gdy nadszedł moment pożegnania... JARKU, ROMKU, ZBYSZKU WARTO BYŁO ODWIEDZIĆ ŁUŻYCE - DZIĘKUJEMY!! Wracając do domów, każdy starał się zwiedzić, odwiedzić, obejrzeć i zdobyć kolejne Z.T.. Kolekcjonerzy tak już mają! A oto fotorelacja ze spotkania
Kasia i Tomek z Łodzi
04.06.2014
OTWARCIE INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ
Czyż nie byłoby miło odwiedzić kolebkę Znaczków Turystycznych w Rýmařově? Otóż jest ku temu okazja, bowiem w sobotę 28 czerwca 2014 r. czeska siedziba ZT zaprasza na uroczyste otwarcie Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych.
W całodziennym programie znajdzie się wiele atrakcji, m.in. występ kapeli, westernowy show, ekspozycje z historii przemysłu tekstylnego, ekspozycja rzemiosła i występy kulturalne w janowickim zamku, zwiedzanie kaplicy w Lipkách, wieczorny country bal, gastronomia.
Na terenie Infocentrum znajdzie się także stała wystawa Znaczków Turystycznych, wypożyczalnia sprzętu rowerowego i turystycznego, westernowa szkoła, zerowy drogowskaz – czeskie znaczkowe miejsce turystyczne No. 2000, początek nowo wyznaczonego zielonego szlaku doliną Růžového Potoka do wieży widokowej w Nové Vsi, dla zwiedzających zaplecze, gastronomia, parking. Będzie też możliwość przenocowania z soboty na niedzielę. Rezerwujcie termin, o szczegółach wkrótce. GPS: 49.944463 17.260526
Zapraszamy !!!
3.06.2014
MUZEUM REGIONALNE W WĄGROWCU No. 359
Dokładnie 237 dni temu miała miejsce ostatnia premiera ZT w Wielkopolsce. Dzisiaj po kilku miesiącach rozmów z wieloma atrakcyjnymi miejscami, mamy zaszczyt przedstawić wszystkim wielbicielom ZT najnowszy znaczek promujący Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Przy okazji za zrozumienie idei znaczkowej serdecznie dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Kranc, która sprawiła, że na mapie znaczkowych miejsc pojawiło się kolejne niezwykle ciekawe miejsce jakim jest Wągrowiec. Znaczek dostępny w sprzedaży będzie na początku przyszłego tygodnia, ale już teraz zachęcamy do planowania wycieczek do Wągrowca, bo oprócz Muzeum i ZT w mieście warto zobaczyć kilka innych atrakcji niespotykanych w innych miejscach w kraju.
Muzeum Regionalne w Wągrowcu mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII w., tzw. Opatówce, byłej siedzibie opata cystersów wągrowieckich. Działalność rozpoczęło w 1987 r. Na wystawach stałych prezentowane są pradzieje powiatu wągrowieckiego od paleolitu po okres wpływów rzymskich oraz historia miasta od założenia go przez cystersów w XIV w. do czasów II wojny światowej. Eksponowane są również dokumenty związane z postacią ks. Jakuba Wujka z Wągrowca (1541-1597), tłumacza Pisma Świętego na język polski. Wystawa etnograficzna została zaaranżowana w pomieszczeniach zwanych „Chatą Rybaka” gdzie obok sprzętu rybackiego ukazano dawny wystrój wnętrz uzupełniony elementami pałuckiej sztuki ludowej. Muzeum organizuje także wystawy czasowe o bardzo zróżnicowanej tematyce ze zbiorów własnych, wypożyczone z innych instytucji czy też od osób prywatnych. Ponadto po wcześniejszym uzgodnieniu oferuje usługi przewodników w zakresie zwiedzania wystaw muzealnych oraz zabytków Wągrowca i okolic.
GPS: 52.805977 , 17.193230 , Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum
31.05.2014
RUINY PAŁACU DOROTY TELLEYRAND W ZATONIU No. 328
Dzisiaj drugi dzień I Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Łęknicy. Jego uczestnicy z pewnością już wyruszyli zwiedzać okolicę i zdobywać kolejne Znaczki Turystyczne. A tymczasem na łamach naszej znaczkowej strony przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Zatonia, który w sprzedaży dostępny będzie od 7 czerwca.
Zatonie to niewielka miejscowość położona kilka kilometrów na południe od Zielonej Góry. Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości datuje się na XIII wiek. Pod koniec XVII wieku w Zatoniu wzniesiono pałac w stylu barokowym. W 1841 roku do Zatonia wprowadziła się księżna Dorota Telleyrand–Perrigord, za panowania której pałac i ogród zostają przebudowane w stylu klasycystycznym. Z rządami księżnej Doroty w Zatoniu związanych jest wiele legend, jednak najważniejszym faktem jest to, że była ona osobą cieszącą się ogromnym szacunkiem lokalnej ludności. Księżna otaczała bowiem opieką medyczną najuboższych, budowała kościoły, szkoły i szpitale m.in. w Żaganiu. Ponadto fundowała stypendia dla najuboższych dzieci, a przy wielu pracach, które zlecała, zatrudniała ludzi biednych. Zatonie dzięki obecności Doroty Talleyrand–Perigord ma okazję gościć wiele osobistości, m.in. króla Fryderyka Wilhelma IV oraz kompozytora Franciszka Liszta czy Aleksandra von Humboldt . Miejsce to stało się wówczas ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego Księstwa Żagańskiego. Po śmierci Doroty, majątek stopniowo upadał, a w roku 1945 pałac został podpalony dla zatarcia grabieży dokonanej przez Armię Czerwoną. Obecnie ruiny pałacu można oglądać w pozostałościach parku położonego w centrum wsi.
GPS: 51.860194 , 15.562927 , Miejsce sprzedaży: Zatonie, ul. Zielonogórska 40 (sklep spożywczy 50 metrów od ruin pałacu)
29.05.2014
STACJA TURYSTYCZNA ORLE No. 85
Na ten znaczek czekaliśmy długo, ale może i dobrze bo tym większa będzie radość z jego zdobycia, tym bardziej, że miejsce, którego dotyczy znaczek leży z daleka od głównych dróg i aby się tam dostać trzeba troszkę trudu. Mowa oczywiście o Stacji Turystycznej Orle w Górach Izerskich, gdzie znaczek powstał dzięki zrozumieniu idei znaczkowej, a także zaangażowaniu właściciela obiektu - pana Stanisława. Za znaczek oczywiście dziękujemy, zapraszamy do Orla i czekamy na Wasze relacje z wypraw w Izery. A sam znaczek w sprzedaży dostępny będzie już w przyszłym tygodniu.
Stacja Turystyczna Orle położona jest w Górach Izerskich w miejscu dawnej osady hutniczej, ok 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach. Osada została założona w 1754 roku przez rodzinę Preusslerów, która wybudowała tu hutę szkła Carlsthal. Huta funkcjonowała do roku 1890. Po tym czasie w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30-tych XX w. posterunek służb granicznych. Obecnie zabytkowy budynek mieści bufet i salę kominkową. W pobliżu funkcjonują także dwa dodatkowe obiekty pełniące rolę noclegową. Stacja Turystyczna Orle to miejsce kompleksowej obsługi turystów, a Góry Izerskie to idealne miejsce na uprawianie turystyki pieszej, rowerowej czy narciarstwa biegowego. Na turystów czeka tu obszerna baza noclegowa i gastronomiczna oraz dzika i fascynująca przyroda nieskażona cywilizacją.
GPS: 50.815050 , 15.383246 , Miejsce sprzedaży: Schronisko
29.05.2014
AKTUALIZACJA CZESKIEGO ATLASU ZT 2014
Czeski Atlas Znaczków Turystycznych cieszy się u nas dużą popularnością. Wielu polskich kolekcjonerów korzysta z niego nie tylko przy wyjazdach do Czech, w Atlasie jest również polski akcent. Na kilku stronach znajduje się niewielki obszar Polski wzdłuż granicy z Czechami z zaznaczonymi polskimi ZT.
Atlas został wydany w 2012 r., znaczków przybywa i aby był w pełni funkcjonalny co rok wydawane są aktualizacje w postaci kilku stron, które należy tylko wpiąć do atlasu i nakleić numery nowopowstałych znaczków. Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym jest możliwość nabycia aktualizacji na 2014 r.
Cena - 3 zł + koszt przesyłki (2 zł listem zwykłym, 5 zł listem poleconym ). Tych którzy jeszcze nie posiadają Atlasu informujemy, że jest możliwość zamówienia go, pisząc na adres info@znaczki-turystyczne.pl . Koszt Atlasu – 20 zł + koszt przesyłki ( 7 zł list ekonomiczny, 9 zł list priorytetowy). Przesyłki Atlasu wysyłane są wyłącznie listem poleconym.
Z turystycznym pozdrowieniem
Zespół Znaczków Turystycznych
26.05.2014
RELACJA ZE SPOTKANIA KOLEKCJONERÓW ZT WOJ. WIELKOPOLSKIEGO - POZNAŃ 17.05.2014
Po wielu trudnościach, niespodziankach meteorologicznych udało się skrzyknąć Kolekcjonerów z Wielkopolski na II Regionalne Spotkanie Znaczkomaniaków w Poznaniu. Tajnym szyfrem rozeszła się wiadomość, iż siedemnastego o siedemnastej spotykamy się w kawiarni Cafe Misja w samym sercu Poznania.
Czytaj więcej: Relacja ze Spotkania Kolekcjonerów ZT z woj. wielkopolskiego - Poznań 17.05.2014
25.05.2014
III OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT
Czas leci i najwyższa pora rozpocząć planowanie III Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Termin pozostaje bez zmian, a więc II sobota października tj. 11.10.2014 r. Jednak w tym roku na prośbę kolekcjonerów postanowiliśmy przenieść spotkanie nieco w kierunku północy, na Jurę Krakowsko – Częstochowską, a konkretnie w okolice Częstochowy. Jeżeli macie jakieś propozycje piszcie na forum w temacie III Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT
Tak jak w latach poprzednich część oficjalna spotkania odbędzie się w sobotę, jednak jest możliwość przyjazdu już w piątek (na wieczorne pogawędki) i wyjazdu w niedzielę.
Serdecznie zapraszamy !!!
23.05.2014
GÓRSKA STACJA TURYSTYCZNA SŁOWIANKA No. 70
Nadciąga nieubłaganie kolejny pogodny weekend, a po nim miejmy nadzieję równie piękny tydzień. W związku z tym, abyście jeszcze teraz mogli sobie jakoś zaplanować ewentualny wolny czas, przedstawiamy najnowszy znaczek z Beskidu Żywieckiego. A pojawi się on w sprzedaży właśnie w połowie przyszłego tygodnia, więc turysto mapę w dłoń i goń poń :-)
Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali "Słowianka" (856 m n.p.m.) W otoczeniu lasy świerkowo - bukowo - jodłowe z runem leśnym bogatym w wiele gatunków grzybów jadalnych, jeżyn, jagód i malin. Słowianka to wprost wymarzone miejsce dla ludzi w każdym wieku. Ciekawy, górski krajobraz, urozmaicony bujną roślinnością, czynią tę najbardziej dziewiczą okolicę doskonałym miejscem wypoczynku. Słowianka leży na splocie wytyczonych górskich tras rowerowych. Jest to miejsce widokowe z niepowtarzalną panoramą na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę. Do dyspozycji gości w schronisku znajdują się 24 miejsca noclegowe w 3,4,6-cio osobowych pokojach, w pełni wyposażona kuchnia z nieograniczonym dostępem, łazienki z gorącą wodą, pełen węzeł sanitarny, obszerna świetlica z TV, w pełni wyposażony sklep ogólnospożywczy. Ponadto na miejscu można zakosztować jazdy konnej jako alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu. Mottem właścicieli schroniska jest natomiast: „Kuchni nie prowadzimy, ale z głodu tu jeszcze nikt nie umarł".
GPS: 49.578333 , 19.213889 , Miejsce sprzedaży: Schronisko
19.05.2014
CZŁONKOSTWO W CZESKIM KLUBIE ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH – DLACZEGO WARTO?
Zapewne słyszeliście już o Kubie Znaczków Turystycznych w Czechach. Powstał on w marcu 2014 r., jego celem jest zapewnienie kolekcjonerom Znaczka Turystycznego pewnych korzyści i zniżek, które mogą uzyskać w czasie wizyty w Republice Czeskiej.
Klub nie ma żadnego statutu ani reguł, chodzi tu o wolne stowarzyszenie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Każdy kolekcjoner, który na stronie www.turisticke-znamky.cz zarejestruje się, może ubiegać się o wykonanie unikatowego znaczka klubowego z imieniem, nazwiskiem i numerem członkowskim. Koszt znaczka klubowego to 10 zł (włącznie z kosztem przesyłki z Czech) + koszt przesyłki do kolekcjonera wg tabeli na stronie w zakładce Brakujący ZT.
Szczegółowe i aktualne informacje na temat korzystnych ofert i zniżek na usługi, noclegi, bilety wstępu itd. są opublikowane na stronie www.turisticke-znamky.cz, a także w opisie każdego czeskiego znaczkowego miejsca.
Na razie w roku 2014 udało się dla członków Klubu Znaczków Turystycznych wynegocjować następujące korzyści:
Nieodkryte zabytki- 33 obiekty wg czeskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (pełna aktualna lista obiektów na stronie www.turisticke-znamky.cz. Zwiedzający posiadający znaczek członkowski Klubu Znaczków Turystycznych jest uprawniony, po jego okazaniu w kasie któregokolwiek z zabytków włączonych do programu „Nieodkryte zabytki”, na zasadzie „1+1”, do uzyskania do zakupionego biletu wstępu na jedną z proponowanych tras zwiedzania, kolejnego biletu wstępu na tej samej trasie za darmo. Zasada ta nie dotyczy kupna biletu wstępu łączących wiele tras, biletów wstępu dla grupy osób (np. rodzinny bilet wstępu) czy na zakup biletów wstępu na trasy wymagające uprzedniej rezerwacji (np. Kaplica św. Krzyża w Karlštejně). Cena biletu wstępu podlega wtedy obowiązującemu cennikowi.
Dalsze korzyści dla członków Klubu Znaczków Turystycznych:
Więcej informacji
17.05.2014
108 URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE
Szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), będzie w sobotę 24 maja 2014 r. miejscem 108 urodzin stojącej tam wieży widokowej. Zabawa rozpocznie się o godz. 20:00, dojście na szczyt od strony Przełęczy Sokolej, Jugowskiej, Walimskiej oraz od Lasocina. Nie zabraknie atrakcji, będzie ognisko z kiełbaskami, pokaz sztucznych ogni, nocny rajd, a wszystko to przy muzyce turystycznej.
Dla wszystkich uczestników, turystów, a szczególnie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, niespodzianka – pierwszych 200 osób otrzyma za darmo Znaczek Okolicznościowy jaki został wydany z okazji urodzin wieży. Dziękujemy Stowarzyszeniu Turystycznemu Gmin Gór Sowich za wybór Znaczka jako formy promocji tej imprezy oraz p. Michałowi, gospodarzowi schroniska „Orzeł” za pomoc w rozpowszechnianiu idei Znaczka Turystycznego.
Serdecznie zapraszamy do zabawy!!!
13.05.2014
WIEŻA RATUSZOWA W ŚWIDNICY No. 127
Po dosyć długiej nieobecności wracamy na Dolny Śląsk by zaprezentować najnowszy, a zarazem pierwszy Znaczek Turystyczny ze Świdnicy. Zapraszamy zatem do zwiedzania tego pięknego miasta tym bardziej, że jest w nim co zwiedzać. A kto wie, może z czasem urodzą się z tego kolejne znaczki :-) Znaczek dostępny dzięki szybkości przesyłki i uprzejmości Informacji Turystycznej od 15 maja, chociaż wcześniej informowaliśmy, że od 19 maja.
Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegała różnym klęskom żywiołowym i wojnom, była wielokrotnie odbudowywana aż w końcu podczas ostatniej odbudowy przeprowadzonej w latach 1763-65 zyskała swój ostateczny kształt. Wieża Ratuszowa zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do 5.01.1967 r., kiedy to w wyniku nieudolnie prowadzonych prac rozbiórkowych przylegających do wieży kamienic kwadrans po godzinie 15 nastąpiło naruszenie jej konstrukcji, a w konsekwencji zawalenie się. Świdnica na blisko 45 lat straciła swój symbol i dominantę. Po przeprowadzonej w latach 2010 – 2012 odbudowie od 17.11.2012 r. Wieża Ratuszowa ponownie cieszy oczy świdniczan i turystów stanowiąc symbol świetności miasta i doskonały punkt widokowy na otaczające miasto okolice. Budynek nowej wieży ratuszowej ma 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Wieża Ratuszowa jest także miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne oraz wystawy. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
GPS: 50.842536 , 16.486750 , Miejsce sprzedaży: Informacja Turystyczna, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek)
9.05.2014
I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT
Coraz bliżej spotkania, dlatego podajemy szczegóły związane z pobytem. Dostępny jest szczegółowy program całej imprezy /wystarczy kliknąć na obrazek/, oczywiście każdy będzie w niej uczestniczył w zależności od swoich możliwości czasowych. Jedni rozpoczną w piątek, inni dołączą w sobotę. Mamy zapewnionych przewodników w większości odwiedzanych miejsc, stąd konieczność wyznaczenia godziny wspólnego wyjścia. Program został tak opracowany, aby w czasie tego pobytu uczestnik miał okazję do zdobycia 10 ZT /co dobrze widać na plakacie/, a w ten sposób do uzyskania Znaczka Kolekcjonera. Według obietnicy zaprosiliśmy kolekcjonerów z Niemiec, patrz www.tourentaler.de oraz kolekcjonerów z Czech.
Nocleg w pokoju 2-3 osobowym z łazienką, standard agroturystyczny - 45 zł /w cenie zawarty jest nocleg, śniadanie, przez cały dzień kawa, herbata, ciasto/. Obiadokolacja - 20 zł oraz obiad dwudaniowy z kompotem - 15 zł. Koszt całkowity jest uzależniony od liczby dni, w których weźmiecie udział.
Zgłoszenia i jakiekolwiek pytania prosimy kierować do kolekcjonera Jarka pod nr tel. +48 504 154 980 lub na adres: jarek@znaczki-turystyczne.pl
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
5.05.2014
MUZEUM OBOZÓW JENIECKICH W ŻAGANIU No. 325
Dzisiaj mamy dla Was szósty i zarazem wyjątkowy ZT z Żagania. To znaczek promujący Muzeum Obozów Jenieckich, które jeszcze niespełna 70 lat temu istniały w Żaganiu. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca jak również wczytania się w jego historię. Znaczek podobnie jak inne ZT z Żagania, będzie dostępny w okolicach 10 maja.
Muzeum Obozów Jenieckich powstało w 1971 roku na terenie dawnego Stalagu VIIIC. Muzeum to miejsce pamięci, gdzie zgromadzone są liczne eksponaty związane z żagańskimi stalagami. Znajduje się tu ekspozycja stała poświęcona żagańskim obozom oraz makieta sektora północnego Stalagu Luft 3. Na terenie placówki można zobaczyć także zrekonstruowaną wieżę wartowniczą, model tunelu ucieczkowego „Harry” oraz replikę baraku jenieckiego nr 104.
W okresie II wojny światowej na terenie Żagania istniały dwa obozy jenieckie: Stalag VIIIC wybudowano w 1939 roku i był on jednym z większych obozów jenieckich na terenie ówczesnych Niemiec. Przetrzymywano w nim szeregowców i podoficerów wojsk lądowych. Jedną z pierwszych grup jeńców, którzy trafili do obozu byli polscy żołnierze, uczestnicy wojny obronnej z września 1939 roku. Łącznie w obozie tym przebywało 49 tysięcy jeńców z czego większość stanowili Francuzi. Stalag Luft 3 powstał wiosną 1942 roku. Był przeznaczony dla oficerów-lotników alianckich. W okresie swojego istnienia był systematycznie rozbudowywany. W 1945 r. w Stalagu Luft 3 przebywało ponad 10 tys. lotników alianckich w tym około 100 Polaków. Z obozem tym związana była jedna z największych ucieczek w czasie II wojny światowej. Akcja polegała na równoległym kopaniu 3 tuneli, które nazwano imionami „Tom”, „Dick” i „Harry”. W przygotowaniu operacji uczestniczyło ponad 600 jeńców. Tylko trójce z nich udało się dotrzeć do domów. Pozostałych 73 schwytano z czego 50 na osobisty rozkaz Hitlera rozstrzelano.
GPS: 51.596658 , 15.292065 , Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum
3.05.2014
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ŻAGANIU No. 323
Myliłby się ten, kto myśli, że w długi weekend majowy Znaczki Turystyczne nie sypną jakąś nowością. Mamy dla Was info o kolejnym znaczku z Żagania i teraz już nikt nie powie, że po 4 znaczki do tego miasta nie opłaca się jechać, bo jest ich już 5. Tradycyjnie więc zachęcamy do zwiedzania Żagania i innych okolicznych miejscowości, w których są ZT i przypominamy, że najnowsze ZT w Żaganiu będą dostępne w okolicach 10 maja.
Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z końca XIII wieku, kiedy to kaplicę przeznaczoną dla trędowatych przejęli augustianie, którzy przybyli do miasta w roku 1284. Według pradawnych przekazów po wylewie Bobru w 1332 roku, gdy na brzegu rzeki został znaleziony drewniany krzyż, księżna Matylda, małżonka Henryka IV zwanego Wiernym, na miejscu kaplicy ufundowała świątynię pod wezwaniem Krzyża Świętego. Krzyż wyrzucony przez rzekę umieszczono w świątyni na ścianie od strony wschodniej, tam gdzie prezbiterium. Na początku XIX wieku kościół zostaje przekształcony na magazyn zbożowy dla wojsk napoleońskich. Obecną formę świątynia zawdzięcza żagańskiej księżnej Dorocie de Talleyrand-Périgord, która w 1849 roku zleciła przebudowę kościoła. Wnętrze kościoła posiada bardzo bogate wyposażenie rzeźbiarsko - stolarskie oraz kowalskie. W kościele mieszczą się również sarkofagi rodziny książęcej: Katarzyny Wilhelminy, Doroty de Talleyrand-Périgord i jej syna Ludwika Napoleona.
GPS: 51.611661 , 15.332709 , Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4
1.05.2014
ZNACZKI TURYSTYCZNE W PROGRAMIE LOCUS NA ANDROIDA
Technika, a w związku z tym ułatwienia rozwijają się w zaskakującym tempie. Owocem łódzkiego spotkania kolekcjonerów była propozycja Tomka z Łodzi, aby taka pomoc znalazła się także wśród kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Do tego celu posłużył darmowy program LOCUS na Androida z naniesionymi punktami POI wszystkich wydanych do tej pory ZT z numerem, nazwą, pozycją GPS, miejscem sprzedaży i opisem. Aplikacja w terenie nie wymaga połączenia z Internetem, może być używana w trybie offline. Pliki z punktami POI znajdują się w zakładce „Pobieralnia”. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu Tomka możemy korzystać z bazy Znaczków Turystycznych 4 państw. O aktualizacji bazy Znaczków będziemy informować na bieżąco. Program LOCUS można pobrać ze sklepu Play bezpośrednio w telefonie lub skanując kod z sąsiedniego obrazka.
30.04.2014
CENTRUM TRADYCJI POLSKICH WOJSK PANCERNYCH W ŻAGANIU No. 324
Publikując wczoraj kolejne doniesienie o nowym ZT nieco się zagapiliśmy i zapomnieliśmy dodać, że był to 30 znaczek w 2014 roku. A dzisiaj informujemy, że również w Żaganiu, (w okolicach 10 maja) dostępny będzie znaczek promujący Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, a znaczek ten będzie tym samym 29 w woj. lubuskim. :-)
Sala Tradycji jest integralną częścią Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych w Żaganiu. Otwarta została 16 września 2011 roku. Usytuowana jest na terenie obok 34 Brygady Kawalerii Pancernej, przy Skwerze Czołgisty, gdzie znajduje się wystawa plenerowa sprzętu pancernego. Znajdują się tam m.in. egzemplarze czołgów T-34, T-55, T-72 i niszczyciel czołgów M-36 „Jackson” w barwach 1 Polskiej Dywizji Pancernej, a także pomniki generała Stanisława Maczka i czołgisty 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego. Ekspozycja plenerowa prezentuje dodatkowo systemy uzbrojenia charakterystyczne dla różnych etapów rozwoju 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Sala Tradycji dysponuje liczącą ponad 800 m2 powierzchnią wystawienniczą. Jest placówką narracyjną, dysponującą zapleczem multimedialnym, umożliwiającą prezentowanie barwnych tradycji 1 Polskich Dywizji Pancernej, 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na tle rozwoju polskiej broni pancernej. W zasobach Sali Tradycji znajdują się sztandary oddziałów i stowarzyszeń, historyczne mundury, pieczęcie, dokumenty bojowe z lat II wojny światowej związane z działaniami Korpusu Pancernego WP w Bitwie Budziszyńskiej (kwiecień 1945) i 1 Polskiej Dywizji Pancernej w bitwie pod Falaise i Chambois w Normandii (sierpień 1944) . Ofertę Sali wzbogacają wystawy czasowe oraz stałe.
GPS: 51.627381 , 15.286486 , Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4
29.04.2014
BIEDRZYCHOWICE DOLNE - KOŚCIÓŁ ROMAŃSKI PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. No. 327
Lubuskie szaleje :-) Jeszcze niedawno na terenie tego województwa funkcjonowało 14 Znaczków Turystycznych, ale w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy ilość ta się podwoiła i dzisiaj przedstawiamy 28 znaczek z lubuskiego. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za rozwój znaczkowej idei w tym miejscu i zaprosić Was do zdobywania najnowszych znaczków. Znaczek dostępny od ok. 10 maja podobnie jak wszystkie ostatnie nowości z woj. lubuskiego.
Chcąc zwiedzić najstarszy kościół na ziemi żarskiej, należy przyjechać do Biedrzychowic Dolnych. Po przejściu przez wolno stojącą wieżę bramową – dzwonnicę z XV wieku należy wejść na plac kościelny, który jest otoczony murem z 1882 r. Pośrodku placu stoi kościół zbudowany pierwotnie na planie prostokąta z dobudowaną w późniejszych wiekach kruchtą i przedsionkiem. W kościele zauważymy bardzo wyraźne elementy stylu romańskiego, a mianowicie: półkolistą absydę, wąskie okna, ceramiczne rozety widoczne z przedsionka. Kościół zbudowany z kamienia polnego z fragmentami wypełnień przyokiennych cegłą ceramiczną. Fundatorem kościoła był książę Henryk Brodaty. Najtragiczniejszy los dla kościoła przypadł na XX wiek kiedy po uszkodzeniach z czasów II wojny światowej, nie będąc przez wiele lat użytkowanym popadł w ruinę. Odbudowany w latach 1976 – 78 przez mieszkańców wsi, obecnie służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego i jest wizytówką naszej miejscowości.
GPS: 51.739770, 15.134780 , Miejsce sprzedaży: Zbiornica Muzealna u Motyla, Biedrzychowice 18,
28.04.2014
I ŁUŻYCKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT
Z pewnością już dłuższy czas obserwujecie wzmożoną aktywność kolekcjonerów z woj. lubuskiego, która owocuje powstawaniem nowych Znaczków Turystycznych. Ale same znaczki nie wystarczą, jest potrzeba spotkania, zobaczenia się, porozmawiania. Z inicjatywy tamtejszych kolekcjonerów zostanie zorganizowane w dniach 30.05-01.06.2014 roku I Łużyckie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych - Łęknica 2014, które odbędzie się w ramach obchodów Święta Parku Mużakowskiego w Łęknicy, jako impreza towarzysząca. Serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że impreza będzie miała charakter międzynarodowy. Zaprosimy kolekcjonerów z Niemiec i Czech. Głównym dniem znaczkowym będzie sobota 31 maja, ale zapraszamy na wszystkie dni. Jest oczywiście możliwość noclegu i zakwaterowania. Przypominamy tylko, że w czasie tego spotkania można zdobyć przynajmniej 10 ZT, które uprawniają do zyskania Znaczka Kolekcjonera. Kolekcjonerzy mają zapewnioną opiekę przewodnika, który oprowadzi nas po Parku Mużakowskim i Geościeżce. Po uzgodnieniach dotyczących miejsc noclegowych oraz cen przekażemy kolejne informacje.
27.04.2014
CZAS NA KONKURS !
Wielkimi krokami nadeszła wiosna, a tym samym rozkręca się sezon turystyczny. A skoro wycieczki to i mapa będzie niezbędna. W związku z tym ogłaszamy 2 edycję konkursu na okładkę mapy Znaczków Turystycznych w Polsce. Start konkursu 28 kwietnia 2014r. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział?
Krok 1: Zapoznaj się z regulaminem
Krok 2: Wyślij zdjęcia
Krok 3: Czekaj niecierpliwie na wyniki!
W razie wątpliwości służymy pomocą pod adresem: zdjecia@znaczki-turystyczne.pl
Powodzenia!
26.04.2014
II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT W WIELKOPOLSCE
Czy macie już plany na maj? Jeśli nadal się zastanawiacie to mamy dla Was propozycję. 17 maja zapraszamy na II Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w stolicy Wielkopolski. Startujemy o godzinie 17:00 w Pubie/Kawiarni Nastawnia PoC, nieopodal poznańskiego Teatru Wielkiego. Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesyłanie zgłoszeń w formie e-maila na adres: marta@znaczki-turystyczne.pl do 10 maja włącznie. Serdecznie zapraszamy!
25.04.2014
WIEŻA WIDOKOWA DAWNEGO KOŚCIOŁA ŁASKI W ŻAGANIU No. 322
Kontynuujemy naszą wizytę w Żaganiu gdzie już za kilka dni pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny promujący lokalną atrakcję jaką jest wieża widokowa będąca pozostałością po dawnym Kościele Łaski. Zachęcamy zatem do wizyty w tym mieście i odwiedzania wszystkich atrakcyjnych miejsc, których jest tu sporo. A przy okazji każdy kolekcjoner na pewno zdobiędzie swoje upragnione ZT :-).
Wieża widokowa jest jedyną pozostałością po dawnym ewangelickim kościele łaski z 1710 r. Posiada pięć kondygnacji. Na szczycie umieszczono żeliwną ażurową iglicę, odlaną w hucie w Iławie. Na parterze wieży urządzone zostało mauzoleum książęce, skąd prowadzi wejście do krypty. Na ścianach widnieją kamienne płyty epitafijne pochowanych w niej członków książęcej rodziny Bironów. W zwieńczeniach płyt umieszczono ich rodowe herby. W 2004 r. wieża ponownie zastała przywrócona do użytku jako widokowa i jest udostępniana zwiedzającym w sezonie od maja do października. Bilety wstępu: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł.
GPS: 51.618731, 15.321508, Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4
23.04.2014
ZESPÓŁ POAUGUSTIAŃSKI W ŻAGANIU No. 321
Powracamy na Ziemię Lubuską, a dokładnie do Żagania gdzie na początku maja będzie miał swoją premierę kolejny Znaczek Turystyczny. Ten prezentowany dzisiaj, a promujący Zespół Poaugustiański będzie do nabycia w Pałacu Książęcym. Zachęcamy zatem do zwiedzania Żagania i innych ciekawych miejsc w lubuskiem.
W skład zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu wchodzą:
- gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, jedna z najcenniejszych świątyń Dolnego Śląska, o której pisano w dokumentach już pod koniec XIII w. W drugiej połowie XIV w. zakonnicy wznieśli trzynawową bazylikę a w wiekach następnych nową wieżę, wielki zachodni szczyt oraz podwyższono nawę główną. W świątyni znajduje się gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego - Henryka IV. Ciekawostką jest fakt zainstalowania na wieży kościoła w 1778 roku pierwszego w Europie piorunochronu
- dawny klasztor Augustianów, w którym nad kaplicą św. Anny, znajduje się biblioteka klasztorna, do której wchodzi się przez ozdobne kute drzwi. Bogaty księgozbiór liczy około 2000 starodruków oraz ksiąg o tematyce religijnej. W pomieszczeniach bibliotecznych zachowały się też globusy z 1640 roku. W II połowie XVIII wieku funkcjonował tu punkt obserwacyjny najstarszej w świecie sieci meteorologicznej „Societas Meteorologica Palatina”.
- dawny budynek dawnego konwiktu wybudowany w latach 1740-1758 na miejscu klasztornych budynków gospodarczych i szkoły nowicjatu. Konwikt posiada cenny rokokowy portal, a także barokowe malowidła z motywami astronomicznymi i portretem słynnego żagańskiego astronoma Jana Keplera.
- dawny późnogotycki spichlerz klasztorny , który zamyka plac klasztorny, pochodzący z końca XV w.
Cały zespół poaugustiański Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 28.02.2011r. uznany jest jako Pomnik historii.
GPS: 51.616259, 15.318746, Miejsce sprzedaży: Punkt IT w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4
22.04.2014
TWIERDZA TORUŃ - FORT IV No. 300
Kilka tygodni temu informowaliśmy o ZT w Muzeum Piśmiennictwa w Grębocinie koło Torunia. Dzisiaj z radością informujemy Was o kolejnym znaczku w tym rejonie, a pojawił się on w Forcie IV Twierdzy Toruń. Zapraszamy zatem do wizyty w tym niezwykłym miejscu i prosimy o relacje ze swoich wyjazdów. Znaczek dostępny od 24.04.
Fort IV to jeden z głównych fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Zbudowany w latach 1878-1884 otrzymał imię pruskiego generała Johana Davida Yorcka, po przejęciu Fortu przez wojsko polskie w roku 1926 otrzymał imię polskiego hetmana koronnego – Stanisława Żółkiewskiego. Fort IV jest bardzo dobrze zachowanym fortem artyleryjskim, w którym każdy może zobaczyć jak wygląda fosa sucha, przejść podziemną poterną, wejść do Prochowni, kaponiery, Wartowni, do stanowiska obserwacyjnego piechoty typu WT 90, a także do remiz działowych. Jest to miejsce, które turyści mogą zwiedzać indywidualnie lub w grupach, z przewodnikiem, w dzień lub w nocy, w blasku pochodni i z ciekawymi atrakcjami. Fort IV posiada własną bazę noclegową (140 miejsc) i gastronomiczną w postaci Fortecznej Restauracji. W salach i na dziedzińcach odbywają się konferencje, imprezy rodzinne i firmowe, a cały rok wypełniają cykliczne imprezy: Półkolonie, Saloniki Artystyczne, Bale Karnawałowe, Pikniki Majówkowe i wiele innych.
GPS: 53.040758 , 18.632587 , Miejsce sprzedaży: Recepcja Fortu IV, ul.Chrobrego 86
17.04.2014
LUBUSKIE MUZEUM WOJSKOWE W DRZONOWIE No. 326
Pamiętacie jak rok temu w kwietniu większość nowych znaczków pochodziła z woj. dolnośląskiego? Podobnie jest i w tym roku, z tą różnicą, że rozkwit idei znaczkowej ma miejsce w woj. lubuskim. W związku z powyższym dzisiaj chcemy Wam zaprezentować najnowszy znaczek, który na początku maja będzie dostępny w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Zapraszamy do zwiedzania muzeum i rzecz jasna podążania szlakiem wyznaczonym przez Znaczki Turystyczne, tym bardziej, że właśnie od dzisiaj jest ich w Polsce 250 !!!
Lubuskie Muzeum Wojskowe jest położone w miejscowości Drzonów, około 15 km na zachód od centrum Zielonej Góry, drogą w kierunku Krosna Odrzańskiego. Jest jednym z największych muzeów historyczno-wojskowych w Polsce, udostępniając swoje eksponaty zwiedzającym na terenie ponad 4,5 ha oraz w gmachu Muzeum i pawilonie ekspozycyjnym o powierzchni 600 m2 Budynek Muzeum to dawniejszy pałac rodziny ziemiańskiej Von Schmettow, który ulegał degradacji w okresie powojennym zaś odzyskał swój blask dzięki adaptacji w latach 1978-1985 na potrzeby powstającego muzeum. Zbiory historycznie mają swoją rozpiętość czasową od średniowiecza po teraźniejszość, ze szczególnym naciskiem na okres powojenny. W przestrzeni parkowej wśród wielu pomników przyrody, swoje miejsce znalazło ponad 150 obiektów, na które składają się czołgi, działa samobieżne, transportery opancerzone, armaty, wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, samoloty i śmigłowce. W pawilonie znajdujemy m.in. uzbrojenie lufowe tak lądowe jak i lotnicze, uzbrojenie rakietowe, bomby, amunicję armatnią zaś w budynku broń palną od dawnej po współczesną oraz cały przekrój mundurów i wiele detali uzbrojenia i wyposażenia żołnierza. Do unikatowych obiektów można zaliczyć dwa działa samobieżne SU-152, jedyny istniejący egzemplarz samolotu TS-11 ”Iskra” 200BR, balistyczny pocisk rakietowy R-14 „Scud” ze szkolną głowicą jądrową 9N33 o mocy 100kT czy system przeciwlotniczy 2K11M1 „Krug” wraz z kompletem dwóch rakiet i przekrojem pocisku eksponowanym w pawilonie. Za unikatowy w skali polskiego muzealnictwa można uznać także skansen fortyfikacyjny.
GPS: 51.944420, 15.317653, Miejsce sprzedaży: Kasa Muzeum
16.04.2014
PAŁAC KSIĄŻĘCY W ŻAGANIU No. 320
Nadeszła pora na premierę drugiego w tym miesiącu Znaczka Turystycznego. Tym razem najnowszy znaczek zachęca nas do wizyty w Żaganiu, a ściślej do mieszczącego się w tym mieście Pałacu Książęcego. Najnowszy znaczek internetową premierę ma już dzisiaj, jednak na miejscu dostępny będzie dopiero na początku maja, o czym na pewno poinformujemy na naszym profilu facebook.
Początki siedziby książęcej w tej części miasta sięgają końca XIII wieku, kiedy to przy przeprawie przez Bóbr zamek piastowski wzniósł książę żagański Przemko. Pierwszym inicjatorem budowy nowej, magnackiej siedziby w Żaganiu, był Albrecht von Wallenstein, który rozpoczął prace nad wznoszeniem rezydencji w 1628 roku. Barokowy Pałac w Żaganiu składa się z trzech kondygnacji. Wjazd do pałacu poprzedzają dwa murowane mosty, które wiodą nad suchą fosą. Wejścia do pałacu umieszczone są w kamiennych portalach. Otwory okienne zwieńczone są maszkaronami, nazywanymi grymasami diabła. Jest ich 197 i każdy jest inny. Wzorem do wykonania tych maszkaronów były szkice Leonarda da Vinci. Czas największego rozkwitu tego obiektu przypada na okres panowania najmłodszej córki Birona, Doroty de Talleyrand-Perigord. Pałac nad Bobrem stał się wtedy jedną z kulturalnych stolic środkowej Europy. Gościły tu największe sławy ówczesnego świata kultury – Balzac, Dumas, Verdi oraz Liszt. Do dnia dzisiejszego niewiele zostało z bogatego wyposażenia pałacu, część wywieziona została do Francji, część wywieziona na wschód a część została zniszczona. Dziś , w jednym z największych i najlepiej zachowanych pałaców barokowych Polski, znajdują lokum placówki władz samorządowych, m.in. Żagański Pałac Kultury. Pałacowe wnętrza można zwiedzać z przewodnikiem codziennie w godz. 12.00-18.00.
GPS: 51.612673, 15.324504, Miejsce sprzedaży: Pałac w Żaganiu, ul. Szprotawska 4