
7.05.2024
Jeśli śledzicie media społecznościowe, to pewnie już wcześniej wpadła Wam w oko informacja o dziś prezentowanym znaczku. Niemniej jednak aby tradycji stało się zadość, w tym komunikacie zaprezentujemy jeszcze cieplutki krążek i miejsce, które zostało na nim zobrazowane.
Oczywiście opis obiektu znajdziecie poniżej lub na podstronie znaczka, gdzie dodatkowo jest wiele innych przydatnych linków i informacji.
Znaczek w tej chwili zmierza do miejsca przeznaczenia, a jego wprowadzenie do sprzedaży planowane jest na 8 maja.
Zapamiętajcie to i uwzględnijcie w swoich planach podróżowych. Odwiedzając Oświęcim, koniecznie zerknijcie na pozostałe znaczki, a szczególnie na zamieszczone tam komentarze, których treść pozwoli Wam zaoszczędzić czas i ułatwi zdobycie znaczków. Was również zachęcamy do wpisywania komentarzy, które są informacją dla zwiedzających, ale przede wszystkim podziękowaniem dla zarządców odwiedzanych obiektów.
Od połowy XVI wieku budynek miejskiego ratusza znajdował się na płycie oświęcimskiego rynku. Został odnowiony w 1792 roku, po czym w 1863 roku doszczętnie spłonął w wyniku poważnego pożaru, który nawiedził wtedy miasto. Biura władz miejskich funkcjonowały w nowej siedzibie od 1875 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas Niemcy włączyli budynek do systemu obrony przeciwartyleryjskiej. Po zakończeniu wojny magistrat przeniesiono do Zamku, a budynek Ratusza został przejęty przez komunistyczne władze. W 2018 roku ten zabytkowy XIX wieczny obiekt został gruntownie odnowiony. Rozpoczął działalność jako Muzeum Ratusz - oddział Muzeum Zamek w Oświęcimiu. To miejsce, w którym prezentowana jest wystawa stała zatytułowana „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Ekspozycja ta ukazuje osiem wieków historii jednego z najstarszych polskich grodów od średniowiecza po współczesność.
6.05.2024
Rozpoczynamy kolejny tydzień ze znaczkami turystycznymi. Majówka już za nami, ale przed nami o wiele więcej, szczególnie jeśli pomyślimy o miejscach, które czekają na nasze poznanie.
I tak właśnie po krótkawym wstępie docieramy do sedna sprawy i do miejsc, które chcielibyśmy Wam dzisiaj pokazać. Wędrujemy więc w rejon północnych rubieży województwa ślaskiego do miejscowości Mokra, gdzie już niebawem pojawią się dwa nowe znaczki turystyczne.
POMNIK BITWY POD MOKRĄ W MOKREJ No. 1284
MUZEUM KULTURY PRZEWORSKIEJ I IZBA PAMIĘCI BITWY POD MOKRĄ W MOKREJ No. 1285
Spójrzcie zatem na powyższe grafiki, kliknijcie w odnośniki, a przeniesiecie się na strony poświęcone nowym znaczkom. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje i kolejne odnośniki, które pozwolą rozszerzyć wiedzę na temat miejsc i wydarzeń, którym poświęcamy dzisiejszą premierę.
Wpiszcie koniecznie Mokrą na listę miejsc do odwiedzenia, tym bardziej, że już 18 maja podczas Nocy Muzeów na miejscu odbędzie się piknik militarny z licznymi atrakcjami. Znaczki trafią do sprzedaży 10 maja, ale już teraz, w imieniu Muzeum, zapraszamy do udziału w wyżej wymienionych wydarzeniach.
4.05.2024
Pomimo trudnego początku, ostatecznie frekwencja dopisała, więc z ogromną przyjemnością oświadczamy, że regionalne spotkanie w Szczecinie się odbędzie!!
Poniżej ważne szczegóły, prosimy o uważne przeczytanie.
Więcej informacji
2.05.2024
Jeśli jesteście akurat na Pomorzu Zachodnim, albo wybieracie się na majowe spotkanie do Szczecina, to dzisiejsza premiera na pewno Was zainteresuje. Miejsce, które chcemy dziś pokazać, to obiekt, w którym nie tylko możecie odpocząć na łonie przyrody, ale także ochłodzić się w cieniu drzew i poznać wiele interesujących roślin.
Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy już od wczoraj jest w sprzedaży. Znajdziecie go w tymczasowej kasie biletowej, bo musicie wiedzieć, że cały kompleks przeszedł modernizację i właśnie jest na etapie jej kończenia.
Jesteśmy przekonani, że spędzicie tutaj wiele czasu i będziecie zadowoleni z wizyty w Przelewicach. Polecamy lekturę poniższego opisu, który pokrótce charakteryzuje przelewickie arboretum, natomiast więcej informacji znajdziecie w audioprzewodniku.
Zapraszamy zatem do Przelewic i czekamy na relacje wraz z przepięknymi zdjęciami.
Na południe od Szczecina, znajduje się wyjątkowo malownicze miejsce - Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Powstał on na początku XIX w. jako przypałacowy park. Przepiękny teren na obszarze ponad 30 ha jest idealnym miejscem do wypoczynku w otoczeniu rzadkich okazów drzew i krzewów. Tu, w otoczeniu dziewiętnastowiecznego pałacu spacerują pawie, które niewątpliwie są atrakcją przelewickiego ogrodu. Zasoby ogrodu to około 1700 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. W kolekcji znajduje się wiele okazów roślin chronionych występujących na terenie parku naturalnie oraz introdukowanych. Najstarsze zadrzewienia Arboretum Przelewickiego liczą 180-250 lat. Poza Ogrodem Dendrologicznym w jego skład wchodzi: pałac oranżeria oraz zabytkowy zespół folwarczny. W 2021 r. powstała instytucja Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej, której misją jest przede wszystkim wyeksponowanie walorów ogrodu, pielęgnowanie tradycji wsi zachodniopomorskiej, odrestaurowanie wszystkich zabytkowych obiektów i nadanie im nowych funkcji związanych z kulturą i edukacją ekologiczną.
1.05.2024
Ładnie zakończyliśmy premierami poprzedni miesiąc i teraz pora równie ciekawie rozpocząć maj.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze znaczki przypadną Wam do gustu i zechcecie raz jeszcze wrócić do Sławkowa, aby odkryć jego kolejne turystyczne skarby.Tym razem zachęcamy do poznania następujących obiektów:
AUSTERIA MIEJSKA W SŁAWKOWIE PIERWOCHĄ ZWANA No. 1280
SŁAWKOWSKI SZLAK KRUSZCOWY No. 1281
Wszelkie informacje na temat miejsc, którym poświęcono znaczki, znajdziecie tradycyjnie na podstronach im poświęconych. A jeśli to nie wystarczy, to zawsze można sięgnąć po kod QR umieszczony na naklejce znaczka i odsłuchać plik audio z dodatkowymi ciekawostkami. Zawsze też polecamy strony bezpośrednio poświęcone znaczkowym miejscom i linki do nich również staramy się zamieszczać na podstronach znaczków.
Prezentowane powyżej znaczki do obiegu trafią 4 maja. Możecie więc już bez przeszkód planować swoje wycieczki do Sławkowa, a jeśli jeszcze nie byliście w tym miasteczku, to warto, abyście na zwiedzanie przeznaczyli troszkę więcej czasu. Życzymy udanego zwiedzania i koniecznie zajrzyjcie do nas jutro.
30.04.2024
Ostatnio prezentujemy Wam wiele ciekawych obiektów turystycznych z rejonu niemal całego kraju i tym samym zapraszamy do ich zwiedzania i odkrywania.
Dzisiaj również mamy dla Was dwa nowe znaczki i są one równocześnie zaproszeniem do odwiedzenia Torunia oraz Wielkiej Nieszawki gdzie znajdują się dwie placówki muzealne wymienione na prezentowanych powyżej znaczkach. Są to:
MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU No. 1276
OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE No. 1277
Opisy wyżej wymienionych obiektów znajdziecie na podstronach dedykowanych nowym znaczkom. W miejscu tym znajdziecie również odnośniki do stron internetowych Muzeum Etnograficznego w Toruniu, gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji.
Prezentowane powyżej znaczki już dotarły do Torunia i jutro pojawią się w miejscach sprzedaży. Ruszajcie więc na wycieczkę do Torunia i w jego bliskie okolice. Zapowiada się ciekawy i obfity w znaczki weekend majowy. Życzymy wszystkiem niezapomnianych wrażeń na znaczkowych szlakach, wymarzonej pogody i oczywiście czekamy na relacje z odwiedzonych miejsc.
29.04.2024
Po nieco ponad miesiącu wracamy ze znaczkową premierą na Dolny Śląsk. Tym razem chcemy Wam pokazać dwie miejscówki w pobliżu trasy Bolków - Jelenia Góra, bo całkiem możliwe, że będziecie w tych stronach podczas tegorocznego weekendu majowego.
Prezentowane znaczki być może sprawią, że zamiast leniuchować, wybierzecie bardziej ambitną opcję i ruszycie na szlak, zdobywając kolejne cele turystyczne.
Do grona znaczkowych miejsc dołączyły:
FOLWARCZNA - SZCZYT W GÓRACH KACZAWSKICH No. 1278
ZAMEK BOLCZÓW W JANOWICACH WIELKICH No. 1279
W tym miejscu tradycyjnie zachęcamy do odwiedzenia wymienionych powyżej miejsc oraz do zapoznania się z ich opisami. Tradycyjnie też zachęcamy do tego, aby po zdobyciu znaczka, wpisać kilka słów komentarza na podstronie znaczka. Ostatnio o tym zapominacie, a wielokrotnie w komentarzach znaleźć można istotne informacje dla zwiedzających.
Znaczki praktycznie już docierają do miejsca swojego przeznaczenia i pewnie lada dzień trafią do sprzedaży. Będzie nam miło, jeśli zdobywając Folwarczną albo Zamek Bolczów zrobicie sobie z tymi znaczkami zdjęcie i podzielicie się swoimi wrażeniami z wycieczek znaczkowym szlakiem.
27.04.2024

Jak już zapewne zauważyliście, dopinamy ostatnie szczegóły planowanego na początek października Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Co roku twierdziliście, że komunikaty pojawiają się za późno, więc tym razem postanowiliśmy dopilnować wszystkiego wcześniej (i nie był to żart prima-aprillisowy). Dziś przedstawiamy kolejne szczegóły dotyczące spotkania wraz z niezbędnymi plikami.
Więcej informacji
23.04.2024
Wielkimi krokami zbliża się majowy weekend i zapewne spora część turystów zechce spędzić ten czas aktywnie. Dziś mamy dla Was taką właśnie propozycję, czyli zwiedzanie Łodzi i tamtejszych atrakcji turystycznych np. poprzez wędrowanie szlakiem jaki wyznaczają znaczki turystyczne.
I tak się doskonale złożyło, że właśnie w Łodzi pojawiły się w tym tygodniu dwie znaczkowe nowości. A są to:
EC1 ŁÓDŹ - MIASTO KULTURY W ŁODZI No. 1272
ŁÓDZKIE LINIE TURYSTYCZNE No. 1273
Prezentowane powyżej znaczki to doskonała okazja do poznania dotychczas nieodkrytych walorów Łodzi. Część z nich zobaczyć można z pokładu zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, a część podczas pieszych wycieczek po mieście. Plan zwiedzania musicie ustalić sobie sami. Odnośniki do ważnych stron jak zwykle zamieszczamy na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Zerknijcie jeszcze na naszą interaktywną mapę miejsc znaczkowych, bo w Łodzi jest ich już sporo.
Znaczki zakupicie w dobrze Wam znanym Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej i z tego, co nam przekazano, krążki już tam na Was czekają. My zaś czekamy na Wasze relacje z wycieczek i mamy nadzieję, że już wkrótce ktoś prześle nam relacje z Łodzi.
Łódźkie Linie Turystyczne ruszają w weekend majowy, a szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy znajdziecie na stronach Klubu Miłosników Starych Tramwajów w Łodzi i Centrum Informacji Turystycznej. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisami najnowszych miejsc znaczkowych i do planowania kolejnych wycieczek znaczkowym szlakiem.
9.04.2024
Tym razem mamy dla Was garść nowości z południa kraju i dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne z Rybnika. Miasto to do tej pory znajdowało się w sercu tzw. białej plamy na znaczkowej mapie Polski, ale dziś to się zmieni i od teraz planując zwiedzanie tych rejonów kraju, będziecie mogli zatrzymywać się w Rybniku i zwiedzać jego atrakcje.
Na najnowszych znaczkach przedstawiono następujące obiekty:
BAZYLIKA ŚW. ANTONIEGO W RYBNIKU No. 1269
TEATR ZIEMI RYBNICKIEJ W RYBNIKU No. 1270
Dajemy Wam zatem szansę na poznanie kolejnego polskiego miasta. Zwiedzanie koniecznie rozpocznijcie od Punktu Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik”, gdzie zdobędziecie znaczki i inne niezbędne materiały przydatne podczas poznawania Rybnika. A kiedy już dotrzecie do pokazanych na znaczkach miejsc, koniecznie zróbcie sobie na ich tle fotkę ze znaczkiem w dłoni i prześlijcie do nas. Chętnie udostępnimy takie zdjęcia w naszych mediach społecznościowych, aby dodatkowo promować odwiedzane przez Was atrakcje turystyczne.
Tradycyjnie opisy prezentowanych atrakcji oraz odnośniki do stron ułatwiających poszukiwanie szczegółowych danych znajdziecie na podstronach dedykowanych konkretnym znaczkom. Teraz jednak skupcie się na radości z nowych znaczków i planowaniu wycieczek z Rybnikiem w roli głównej.
8.04.2024
Rozpoczynając kolejny tydzień, chcemy Wam przekazać dobre wieści z Chojnic. Miasto to od dzisiaj może chwalić się pierwszym znaczkiem turystycznym, który powstał dzięki zaangażowaniu pracowników Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego.
Chojnice to miasto z ogromnym potencjałem i cieszy nas to, że od teraz znajduje się na znaczkowym szlaku turystycznym. Wspomniane Muzeum Historyczno-Etnograficzne to duża placówka dysponująca kilkoma obiektami. Chcąc poznać Chojnice po prostu trzeba zacząć zwiedzanie od wizyty w muzeum, które kompleksowo ukazuje historię miasta.
Warto już teraz pomyśleć o wizycie w Chojnicach, bo pokazany powyżej znaczek już od czwartku będzie dostępny w sprzedaży. Zarezerwujcie sobie trochę czasu na zwiedzanie, a że wiosna w pełni, to na pewno będzie to udana wycieczka.
Wszelkie niezbędne dane dotyczące znaczka znajdziecie na jego podstronie, klikając poniższy link. Dla tych, którzy wstępnie chcą zapoznać się z chojnickim muzeum publikujemy poniższy opis, a więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum i muzealnym profilu FB. Zapraszamy.
BRAMA CZŁUCHOWSKA W CHOJNICACH No. 1268
Muzeum Regionalne w Chojnicach istnieje od 1932 r. Na początku jego siedziba mieściła się w prywatnym domu W.J. Schreibera, a pieczę nad zbiorami sprawował chojnicki regionalista Julian Rydzkowski. W takiej formie muzeum funkcjonowało do momentu wybuchu II wojny światowej. W 1960 r. reaktywowano muzeum, które miało siedzibę w chojnickim ratuszu, a następnie od 1962 r. zaczęło działać w Bramie Człuchowskiej, której wnętrze przebudowano i dostosowano do potrzeb muzeum, tworząc w niej sale wystawowe. W Bramie eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Na wystawach stałych prezentowane są zbiory historyczne, etnograficzne i archeologiczne. Na wystawach czasowych pokazywane są eksponaty o różnej tematyce, między innymi malarstwo, rzeźba itp. Na przełomie lat 70-80 XX w. do obiektów muzealnych dołączyły baszty: Baszta Wronia, Dom Szewski, Baszta Szewska, Baszta Kurza Stopa, Dom na Murach oraz Kolekcja regionalna Makowskich. W 1984 roku uległa zmianie nazwa instytucji na Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, a w 2012 roku muzeum przyjęło imię swojego założyciela Juliana Rydzkowskiego.
6.04.2024
Co jakiś czas pojawiają się zapytania o spotkania regionalne i dziś mamy dla Was komunikat w tej sprawie. Od Małgosi i Mariusza ze Szczecina dostaliśmy wiadomość o możliwości zorganizowania w maju spotkania regionalnego, dlatego poniżej wklejamy treść tego komunikatu abyście w pełni mogli poznać szczegóły tego przedsięwzięcia.
Ostatnie spotkanie w Szczecinie miało miejsce 6 lat temu i za każdym razem miło je wspominamy. Od tamtej pory powstało kilka nowych znaczków, więc i będzie co zdobywać podczas wycieczki. Tym razem spotkanie ma się odbyć w maju, a to dodatkowo rozbudza naszą wyobraźnię. Poznajcie więc szczegóły.
Więcej informacji
5.04.2024
To był bardzo intensywny tydzień i zakończymy go dość nietypowo premierą, a raczej przedpremierą nowego znaczka okolicznościowego.
Od kilku lat w maju, we Wrocławiu odbywa się Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska. Znaczki okolicznościowe wydawane z tej okazji stanowią ciekawą serię, a sama wystawa jest okazją do poznania wielu kolekcjonerskich pasji.
O symbolice użytej na znaczku przeczytacie w poniższym opisie, natomiast więcej informacji o samej wystawie znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu. Odpowiedni link znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka, na którą dostaniecie się klikając w poniższą nazwę. Pamiętajcie jednak, że znaczek do sprzedaży trafi dopiero 16 maja.
ZO - XXVI WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA
XXVI Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2024 „Sto lat złotego” odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 r. Tradycyjnie wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Wystawa będzie upamiętnieniem setnej rocznicy wprowadzenia nazwy „złoty” jako waluty narodowej oraz setnej rocznicy wprowadzenia reformy walutowej przez Władysława Grabskiego. Nazwa „złoty” pojawiła się już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. W tym roku przypada 230 rocznica tego wydarzenia, więc będzie to również okazja do upamiętnienia postaci Tadeusza Kościuszki. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest budynek mieszczący oddział Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie dla Wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 16 maja(czwartek ) o godz. 12:00. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów.
2.04.2024
Premierę nowego znaczka mieliśmy zamiar wstawić na stronie wczoraj, ale uznaliśmy, że nie uwierzycie w to ani przez chwilę, więc daliśmy inny materiał, który także sporo osób odebrało jako formę wkręcania. Prostujemy zatem, że to, co napisaliśmy wczoraj, jest najszczerszą prawdą. A dziś zgodnie z planem przechodzimy do newsa premierowego i tym razem zapraszamy Was na zwiedzanie Pomorza Zachodniego.
Dokładniej znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Chociwla, gdzie oprócz pięknego jeziora znaleźć można kilka innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest pokazany na znaczku pałac. Dziś mieści się w nim hotel, ale budowla ma dłuższą historię, która postaramy się opowiedzieć w audiobedekerze jaki stworzymy dla tego znaczka. Tymczasem zapoznajcie się z opisem pałacu, a przede wszystkim zaplanujcie wizytę w Chociwlu. Przyroda właśnie budzi się do życia, a w takich okolicznościach zwiedzanie tej miejscowości i pałacu, będzie czystą przyjemnością.
PAŁAC NAD JEZIOREM W CHOCIWLU No. 1271
W południowej części miasta Chociwel niemal nad samym brzegiem jeziora Starzyc, znajduje się wybudowany na początku XX wieku pałac. Pierwotnie w budynku funkcjonował dom rekonwalescencyjny dla żołnierzy. Po II wojnie światowej w budynku umieszczono placówkę edukacyjną. W roku 2014 dobudowano do pałacu prawe skrzydło jako kolejny etap rozbudowy restauracji o nową salę bankietową oraz pokoje hotelowe. Szkoła działała w tym miejscu do 1997 roku. Nowy rozdział w historii pałacu rozpoczął się w 1999 r., kiedy budowla stała się własnością prywatną. Nowy właściciel przeprowadził niezbędne remonty i dzięki temu udało się pałac zabezpieczyć na kolejne lata. W tym czasie stopniowo przywracano budynek do stanu z początku XX w. Obecnie w Pałacu mieści się restauracja i hotel z salą konferencyjną. Z każdego pokoju rozciąga się wspaniały widok na jezioro Starzyc.
1.04.2024
XII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Nieco ponad tydzień temu opublikowaliśmy zagadkę, dotyczącą miejsca spotkania ogólnopolskiego. Była to łatwa zagadka, a Góra Zborów była jedynie podpowiedzią, pozwalającą poznać przybliżone miejsce spotkania. Rzecz jasna spotkanie nie będzie miało miejsca na górze, a w pobliskiej miejscowości Podlesice.
Zaczniemy jednak od tego, co już wzbudziło Wasze zainteresowanie, czyli termin spotkania. Tym razem jest to pierwszy weekend października. Zmiana terminu nie jest przypadkowa, podobno właśnie wtedy pogoda ma być idealna na świętowanie dwudziestolecia znaczków turystycznych w Polsce? A tak na poważnie mamy nadzieję, że dzięki przesunięciu terminu o tydzień będziemy mieli większe szanse na złapanie ostatków letniej aury.
Jako miejsce zakwaterowania wybraliśmy Zajazd Jurajski https://zajazdjurajski.pl, gdzie prowadzić będziemy obrady i wypoczywać oraz skąd ruszymy na zwiedzanie okolic. A zwiedzania będzie sporo, bo i okolica jest bardzo rozległa. W planie jest m.in. wycieczka autokarowa z licencjonowanymi przewodnikami, zwiedzanie zamku Bonerów w Podzamczu, źródła Warty - trzeciej co do długości rzeki w Polce, spacer grzędą skalną pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach, błonia w Mirowie i Bobolicach, zwiedzanie Sanktuarium MB Leśniowskiej, w miedzyczasie obiad i czas wolny.
Więcej informacji
25.03.2024
Rano zapowiadaliśmy jeszcze jeden komunikat i właśnie przyszedł czas na publikację kolejnej znaczkowej premiery. Tym razem mamy dla Was znaczek na Dolnym Śląsku i zapewne części z Was obiekt widoczny na znaczku jest znany. Jeśli nie, to koniecznie musicie go poznać.
Owiesno znajduje się w powiecie dzierżoniowskim, nieopodal drogi Wrocław-Kłodzko, którą często przejeżdżacie, zwiedzając ten region kraju. Teraz dajemy Wam kolejny pretekst, aby odwiedzić tę wieś i zobaczyć jakie turystyczne atrakcje skrywa.
W znaczek zaopatrzycie się w miejscowej Bibliotece Publicznej, ale pamiętajcie, by za każdym razem sprawdzić godziny, w jakich ta placówka jest czynna.
Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem zamku pokazanego na znaczku, a w dalszej kolejności do zaplanowania wizyty w Owieśnie. Na pewno macie w okolicy przynajmniej kilka niezdobytych znaczków, więc przy okazji można zaplanować zwiedzanie także innych miejscowości.
OWIESNO - WIEŚ OKRĄGŁEGO ZAMKU No. 1267
Ruiny zamku w Owieśnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Według doniesień już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Około XIV w. zbudowano na jego miejscu zamek murowany z kamienia. Otaczał go mur obronny oraz fosa. Zamek zbudowano na planie koła o średnicy około 30 m. Zamek w Owieśnie był trzykrotnie przebudowywany. Każda epoka wnosiła nowe ślady w jego wygląd. Rozbudowywano budynki mieszkalne oraz kilkakrotnie restaurowano wieżę. Pierwotnie zamek miał charakter obronny, ale później czasy baroku wprowadziły wiele elementów dekoracyjnych. Założono wokół zamku park, powstała barokowa elewacja, ozdobne bramy, fontanna, a na moście stanęły mitologiczne posągi. Po wojnie pozbawiony użytkownika zamek szybko niszczał – rozkradziono stolarkę, zarysowały się mury. W 1964 r. runęła wieża. Obecnym właścicielem obiektu jest Fundacja Zamek Chudów.
21.03.2024
Dziś pierwszy dzień wiosny, a mu kontynuujemy zwiedzanie kraju ze znaczkami turystycznymi i w ramach turystycznych rekomendacji tym razem chcemy Wam polecić zwiedzanie Mielna i tamtejszych atrakcji.
Jak widzicie na miejscu czekają na Was dwa jeszcze cieplutkie znaczki turystyczne, na których przedstawiono odpowiednio:
POMNIK MORSA W MIELNIE No. 1265
PRZYSTAŃ RYBACKA W UNIEŚCIU No. 1266
Powyższe znaczki nabyć możecie w miejscowym Punkcie Informacji Turystycznej, od której zawsze warto rozpoczynać zwiedzanie. A zanim w ogóle wybierzecie się do Mielna, to poświęćcie chwilę na zapoznanie się z opisami prezentowanych na znaczkach miejsc. Z taką podstawą zwiedzanie na pewno będzie przyjemniejsze. Nie zapomnijcie i o nas i tradycyjnie udokumentujcie zwiedzanie Mielna. Chętnie opublikujemy każdą relację. Być może dzięki Wam grono znaczkowych miejsc jeszcze bardziej się powiększy i będziecie mogli odwiedzać kolejne ciekawe miejsca. Zachęcamy do zwiedzania i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.
20.03.2024
Do trzech razy sztuka, jak to napisał jeden z turystów pod naszą wczorajszą premierą. Dziś środa i trzecia premiera tygodnia, a więc zaczynamy...
Tym razem chcemy Was zaprosić do Oświęcimia. W mieście tym bowiem, oprócz znanych wszystkim turystycznych celów, znaleźć można też takie, o których być może dotąd nie słyszeliście. Zerknijcie zatem na naszą propozycję obiektów, które warto odwiedzić podczas wizyty w Oświęcimiu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni, zwiedzając te miejsca, a radość na pewno spotęgują prezentowane znaczki, które zdobędziecie przy okazji.
O widocznych na znaczkach obiektach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Tam też oprócz samych opisów znajdziecie odnośniki do stron poświęconych danym miejscom i inne dane pomocne w planowaniu zwiedzania.
KOMPLEKS SALEZJAŃSKI W OŚWIĘCIMIU No. 1263
MUZEUM ZAMEK W OŚWIĘCIMIU No. 1264
Prezentowane dziś znaczki są już na miejscu i od dzisiaj powinny być dostępne w sprzedaży. Zwróćcie jednak uwagę, że krążki zdobędziecie w dwóch różnych miejscach. Na podstronie znaczków tradycyjnie podaliśmy adresy tych miejsc, ale także dokładniejszą instrukcję jak trafić do celu.
Zarezerwujcie sobie czas na zwiedzanie obu obiektów. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Zapraszamy do zwiedzania.
19.03.2024
Chciałoby się powiedzieć, że po wczorajszej gorącej premierze przydałaby się mała ochłoda. Znaczek, który dzisiaj prezentujemy, świetnie by do tego pasował, tym bardziej że w miejscu, którego dotyczy znaczek, można się nieźle ochłodzić.
Niestety na razie prezentowany znaczek dajemy jedynie jako zapowiedź. W kwietniu i ogólnie poza sezonem zwiedzanie muzeum możliwe będzie jedynie z grupami zorganizowanymi, pod warunkiem, że zadzwonicie wcześniej i umówicie się na odpowiedni termin (numer telefonu podany jest na podstronie z opisem znaczka). Dla turystów indywidualnych muzeum bez żadnych przeszkód dostępne będzie od maja.
To, co jeszcze jest istotne, jeśli chodzi o muzeum to fakt, że zdobędziecie tutaj inne miejscowe znaczki turystyczne, których od dłuższego czasu nie można było zakupić w dotychczasowych miejscach sprzedaży.
Tymczasem dodajcie Piotrków Trybunalski i Muzeum Lodów Kamieni Pingwin do listy miejsc do odwiedzenia, bo to jedyne takie muzeum w Polsce, niezwykła historia i lody, których nie da się zapomnieć. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i już w kwietniu pojawią się liczne grupy zorganizowane, z którymi będziecie mogli zwiedzić ten obiekt. Zachęcamy też do zapoznania się z poniższym opisem. Być może podniesie on apetyt na lody, ale też pozwoli poznać historię lodów kamieniaków, a to będzie dobry wstęp do przyszłego zwiedzania.
MUZEUM LODÓW KAMIENI PINGWIN W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM No. 1261
Muzeum Lodów Kamieni Pingwin mieści się w jednej z kamienic rynku w Piotrkowie Trybunalskim i jest jedynym tego typu muzeum w Polsce. Powstało na bazie rodzinnej lodziarni, która działa nieprzerwanie od niemal 100 lat. Pomysł stworzenia muzeum narodził się podczas wycieczki do Włoch i wizyty w tamtejszym muzeum lodów, ale dopiero odnalezienie dokumentów na temat produkcji lodów było bezpośrednim bodźcem to uruchomienia placówki muzealnej. Najstarsze eksponaty zgromadzone w muzeum mają niemal 100 lat i pochodzą z rodzinnej wytwórni. Zobaczyć tu można m.in. stare maszynki i gałkownice z okresu międzywojennego, a także liczne dokumenty potwierdzające historię rodzinnej produkcji. Uzupełnieniem zwiedzania jest projekcja filmu, a niewątpliwą atrakcją możliwość przygotowania lodów pod okiem przewodnika i oczywiście ich degustacja. Lody Kamienie Pingwin zwane kamieniakami, kamborkami, granatami, lodami z kartką, odpustowymi, są produktem regionalnym, znanym od kilkudziesięciu lat. Produkowane z najwyższej jakości składników i w sposób tradycyjny. To produkt rozpoznawalny i tym samym promujący Piotrków Trybunalski, Powiat Piotrkowski i Dolinę Pilicy.
18.03.2024
Nowy tydzień rozpoczynamy inaczej niż przez ostatnie dwa miesiące, w sposób, który na pewno przypadnie Wam do gustu. Tak więc zaczynamy.
Jak zapewne zauważyliście, mamy dla Was drugą w tym roku znaczkową premierę i kolejny znaczek, który ma sprawić, że jeszcze liczniej będziecie odwiedzać Gdynię i poznawać miejscowe atrakcje turystyczne, których jak widać, nie brakuje.
Znaczek już znajduje się w Miejskiej Informacji Turystycznej, więc śmiało możecie zdobywać go choćby od zaraz. Oczywiście będzie nam miło, jeśli prześlecie nam relację z takiej wycieczki wraz ze zdjęciem obiektu turystycznego oraz zdobytego znaczka. Nie zapomnijcie oznaczać w swoich relacjach miejsc sprzedaży znaczków i dodawać hasztagów promujących odwiedzane miejsce, jak i znaczki turystyczne. I koniecznie pamiętajcie o komentarzach na stronie danego znaczka.
A tymczasem zapoznajcie się z opisem miejsca przedstawionego na znaczku i zajrzyjcie do nas koniecznie jutro o tej samej godzinie.
PARA KASZUBÓW NA ŁAWCE W GDYNI No. 1262
Para Kaszubów na ławce to rzeźba, która znajduje się na Placu Kaszubskim w Gdyni. Jej autorem jest rzeźbiarz i malarz Adam Dawczak-Dębicki, a została odsłonięta 30 września 2006. Rzeźba przedstawia parę zakochanych Kaszubów. Pogodni staruszkowie trzymają się za ręce. Mężczyzna wskazuje palcem na pobliski budynek, a z jego kieszeni wystaje list o treści: „Jakubie, Jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała, kiedy wracasz z morza – Elżbieta”. Rzeźba nawiązuje do kamienicy przy ul. Jana z Kolna 2 i jej prawdziwych mieszkańców - Jakuba i Elżbiety Scheibe. Jakub Scheibe dorobił się na emigracji, wrócił do Gdyni i wybudował w 1928 r. pierwszy gdyński „drapacz chmur”. Na prośbę żony, na ostatniej kondygnacji dobudował pomieszczenie, tzw. belwederek, z którego Elżbieta mogła wypatrywać powracającego z połowów męża. Modernistyczna kamienica zachowała się do dzisiaj i jest to obecny Hotel Jakubowy.
17.02.2024
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU - WYNIKI
W czwartek zakończyło się głosowanie w ramach konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2023 roku". Dziś zatem pora na ogłoszenie wyników.
Tegoroczne głosowanie, z uwagi na mniejszą niż w poprzednich latach liczbę wydanych znaczków, postanowiliśmy nieco skrócić w każdym z etapów. Zamiast 14 dni, na etap przeznaczyliśmy 10 dni głosowania. Pierwsza tura głosowania rozpoczęła się 26 stycznia, a zakończyła 4 lutego. W pierwszej turze, spośród wszystkich znaczków wydanych w poprzednim roku, wyłoniono 11, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania, w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK".
Więcej informacji
6.02.2024
W minioną niedzielę zakończyła się pierwsza tura głosowania na najładniejszy znaczek 2023 roku i tak jak pisaliśmy na początku plebiscytu dziś mamy informacje dotyczące dalszego głosowania w drugiej turze.
Znaczki, które przeszły do drugiej tury znajdziecie na końcu tego newsa i są to te wizerunki, które zdobyły największą ilość punktów. Jednak uwaga, żebyście się niczym nie sugerowali, znaczki umieściliśmy zgodnie z numeracją.
Drugą turę głosowania podobnie, jak w latach ubiegłych w całości rozstrzygną kolekcjonerzy, którzy posiadają przynajmniej jeden Znaczek Kolekcjonera (ZK) i są w związku z tym ujęci na liście zdobywców ZK. Wszelkie głosy przesłane przez osoby spoza listy, będą ignorowane.
Głosowanie tak samo, jak w rundzie pierwszej będzie internetowe i będzie polegało na przesłaniu swojego głosu w wiadomości e-mail.
Więcej informacji
26.01.2024
PLEBISCYT NA NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2023 ROKU
Od kilkunastu dni otrzymujemy zapytania w sprawie kolejnego plebiscytu na najładniejszy znaczek roku. To internetowe głosowanie od lat rozpoczyna turystyczny rok i jest swego rodzaju rozrywką dla turystów przygotowujących się do kolejnego sezonu.
W tym roku postanowiliśmy nieco zmienić zasady głosowania, ale nie będzie to zmiana drastyczna, a jedynie drobne skrócenie czasu poszczególnych etapów. Przez lata każdy z etapów trwał dwa tygodnie, przy czym głosy spływały przeważnie w pierwszych i ostatnich dwóch dniach głosowania lub w dniu, w którym publikowaliśmy przypomnienia. A jako że znaczków w minionym roku ukazało się mniej niż w latach ubiegłych, uznaliśmy, że nie potrzebujecie aż tyle czasu na zastanowienie i wybranie tego najładniejszego znaczka. I to jest jedyna zmiana jeśli chodzi o zasady.
To już dziesiąta edycja głosowania, w której wraz z rozpoczęciem nowego roku wybieramy najładniejszy znaczek minionego sezonu. Ten najładniejszy wybierany jest spośród wszystkich znaczków turystycznych (ZT), które ukazały się w minionym roku.
Więcej informacji
23.01.2024
W ramach realizacji noworocznych postanowień i urozmaicania treści publikowanych na stronie, mamy tym razem temat okołoznaczkowy, bo dotyczący pieczątek. A jako że pieczątki są chętnie zbierane przez znaczkomaniaków, to myślimy, iż temat ten Was zainteresuje.
Dziś jednak tylko wstęp i jeden rodzaj pieczątek, ale w planie jest rozwinięcie tego cyklu i kolejne części publikowane co kilka miesięcy.
Mamy też nadzieję, że współautorami kolejnych części będziecie także Wy - kolekcjonerzy, bo jak zaznaczyliśmy w tekście, wiemy o wielu pieczątkach, ale zapewne nie o wszystkich i nie wszystkie grafiki posiadamy.
Zapraszamy zatem do lektury, a jeśli macie jakieś pytania odnośnie tematu pieczątek, to zadawajcie je w komentarzach do dzisiejszego newsa na facebooku lub zadawajcie je drogą mailową pisząc na adres admina. Przeczytaj artykuł >>
KUBEK TURYSTYCZNY
Elementem wyposażenia każdego turysty, szczególnie takiego lubiącego piesze wędrówki, jest kubek, w którym w każdych warunkach można przygotować ciepły napój rozgrzewający podczas wędrówek w niesprzyjających warunkach pogodowych. W warunkach schroniskowych wystarczy kubek termiczny lub porcelitowy, ale już na szlaku, sprawdzi się rozwiązanie sprzed lat, czyli metalowy kubek emaliowany. Do niego właśnie możemy wlać gorący napój i ogrzać przy tym dłonie, ale też taki kubek spokojnie możemy postawić na turystycznej kuchence i przygotować napój, zupę nawet w ciężkich warunkach terenowych.
Z myślą o takich turystach, jesienią 2023 roku, przygotowaliśmy nasz własny kubek emaliowany. Powstał on we współpracy z firmą Olkuskie Wyroby Emaliowane i już od razu zyskał grono wiernych fanów, którym spodobał się nie tylko wygląd kubka, ale też jego funkcjonalność.
Dziś przypominamy o kubkach, a niniejszą treść wstawiamy do działu "sklepik", abyście w każdej chwili mogli znaleźć potrzebne informacje i jeśli zajdzie taka potrzeba zakupić kubek.
Więcej informacji
15.01.2024
Witamy wszystkich w nowym tygodniu i od razu spieszymy z najnowszymi wiadomościami znaczkowymi. Tym razem zapewne wywołamy ogromną radość wśród wielu turystów, bo oto pierwsza w tym roku premiera i znaczek, na który zapewne każdy z Was czekał.
Przenosimy się zatem na Dolny Śląsk, do miejscowości Sobótka, gdzie u stóp Wieżycy i Ślęży zresztą także, znajduje się Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”. To tutaj właśnie swoje miejsce znalazł najnowszy znaczek, który mamy nadzieję, że już niebawem znajdzie się w Waszych kolekcjach.
Numer tego znaczka jest nieprzypadkowy. Zapewne pamiętacie poprzedni znaczek o tym numerze i obiekt, którego przez lata nie dało się zwiedzać, a który znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od miejsca, o którym właśnie piszemy. Uznaliśmy, że czas na drobne porządki i tym samym uporządkowaliśmy sprawę tamtego znaczka, który zniknął z mapy na rzecz obiektu typowo turystycznego, któremu znacznie bliżej do znaczkowej idei. O wspomnianym obiekcie przeczytacie w poniższym opisie, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowo przydatne linki do stron internetowych. Znaczek od wtorku dostępny będzie w sprzedaży, więc śmiało możecie planować zimowe wyprawy w okolicy Sobótki. Stara wersja znaczka nr 43 jak zwykle do wyczerpania zapasu dostępna jest w centrali.
DOM TURYSTY PTTK POD WIEŻYCĄ - SOBÓTKA No. 43
Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się w miejscowości Sobótka, w północnej części masywu Ślęży, na Przełęczy pod Wieżycą. Historia Domu Turysty „Pod Wieżycą” rozpoczyna się na początku XX wieku. Wtedy to w obliczu masowego ruchu turystycznego i braku miejsc noclegowych w schroniskach na Ślęży, podjęto decyzję o budowie nowego schroniska u stóp Wieżycy. Nowe schronisko było budynkiem parterowym na kamiennej podmurówce. Od samego początku istnienia było bardzo popularne i stanowiło doskonały punkt wypadowy wycieczek na Ślężę. Po II wojnie światowej schronisko przejął Wrocławski Oddział PTTK, nadając mu za patrona podróżnika i pisarza – Macieja Stęczyńskiego. Przez lata obiekt ten był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Dziś do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych, a także 2 sale restauracyjne. Mimo upływu lat schronisko nadal cieszy się dużą popularnością turystów spędzających czas na zboczach Ślęży, a także tych zdobywających inne pobliskie szczyty.
13.01.2024
Początek roku jak zwykle przynosi zmiany i tym razem zmuszeni jesteśmy zmodyfikować dotychczasowo stosowane sposoby wysyłki zamówionych przez Was towarów. Nie będzie to jednak zmiana kosmetyczna, a dość radykalna, likwidująca jedną z opcji i wprowadzająca na jej miejsce kilka innych – zgodnie z sugestiami zamawiających. Tym właśnie zmianom poświęcimy dzisiejszy news, abyście w jednym miejscu mogli się z nimi zapoznać.
Zmiana formy wysyłki i operatorów
Od początku roku podrożały przesyłki Poczty Polskiej i znacząco spadła jakość obsługi, w związku z tym rezygnujemy z wysyłania przesyłek listowych, a towary wysyłać będziemy jedynie paczkami. Oprócz Poczty Polskiej usługi kurierskie będą dla nas realizować dwie inne firmy, czyli Inpost oraz Orlen Paczka. Tak więc spośród trzech operatorów każdy będzie miał możliwość wyboru pięciu sposobów dostarczenia paczek, a te doręczane będą zarówno na adres zamieszkania, jak i do wskazanego punktu odbioru np. paczkomat.
Niezbędne dane i ich aktualizacja
To, co dla Was i dla nas jest najważniejsze, to prawidłowe poinformowanie nas o rodzaju wybranej przesyłki oraz podanie wszelkich niezbędnych danych. Osoby, które do tej pory uchylały się od podawania numeru telefonu kontaktowego, bezwzględnie będą musiały go podawać, ponieważ w procesie nadawania przesyłki pole „telefon kontaktowy” mamy zaznaczone jako pole obowiązkowe, jak również wszelkie informacje od przewoźnika odbywają się drogą elektroniczną, nie ma już papierowego awiza. Także w przypadku nieobecności, kurier nie będzie miał możliwości skontaktowania się z odbiorcą. W związku z wprowadzanymi zmianami rozpoczęliśmy działanie na nowej platformie. Musimy zatem stworzyć całkiem nową bazę danych i dlatego prosimy, aby każda osoba realizująca pierwsze w tym roku zamówienie zaktualizowała swoje dane adresowe. Mamy natomiast nadzieję, że podawanie danych będzie towarzyszyło każdemu następnemu zamówieniu, dzięki czemu będziemy w stanie wyłapać ewentualne zmiany, o których zamawiający czasem zapomni nas poinformować.
Zmiana cennika
Wspomniana zmiana operatorów wiąże się także ze zmianą cenników wysyłkowych. Dla każdego z operatorów cennik ten jest inny i szczegółowo przedstawiliśmy to w tabeli „Koszty wysyłki” klik >> W związku z tym, że wszystkie przesyłki realizowane będą jako paczki, znika z naszej oferty podział na ilość wysyłanych znaczków. Jednocześnie zachowujemy darmową przesyłkę dla zamówień 41 i większej ilości znaczków w jednej przesyłce.
Płatna wysyłka Znaczków Kolekcjonera
Wraz ze zmianą kwestii wysyłek zmuszeni zostaliśmy do zaniechania darmowej wysyłki ZK. Mimo wielokrotnych próśb często nadużywano tej formy, a dla nas był to corocznie ogromny koszt. Przez 12 lat jako jedyni mieliśmy całkowicie darmowe weryfikacje, a do tego również wysyłkę zweryfikowanych ZK. Od teraz to turysta będzie opłacał koszty wysyłki, weryfikacja nadal pozostaje bezpłatna, jak również darmowy pozostaje przyznany Znaczek Kolekcjonera.
Pomoc w sprawie wysyłek
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszelkie wprowadzone zmiany mogą być dla Was z początku uciążliwe. Także my musimy się przestawić na nowy sposób nadawania i zapewne przez pewien czas wszyscy będziemy się docierać w kwestiach wysyłek. Pamiętajcie jednak, że w dziale „Pomoc” znajduje się temat „Przesyłki bez tajemnic”, w którym szczegółowo omawiamy poszczególne kwestie związane z wysyłką Waszych zamówień. Jeśli odwiedzicie tę stronę, przeczytacie ją od góry do dołu i krok po kroku zrealizujecie wszystkie punkty, to nikt nie powinien mieć problemów ani z wyborem odpowiedniej opcji, ani ze znalezieniem niezbędnych danych. Gdyby jednak jakieś czynności nastręczały szczególnych trudności, dajcie nam o tym znać, a będziemy zgłębiali temat i udzielali stosownych porad.
Termin wprowadzenia zmian
Wyżej opisane zmiany wprowadzamy w życie z dniem 15 stycznia 2024 roku. Zamówienia złożone do tego dnia, realizowane są wg dotychczasowych zasad.
30.12.2023
W przedostatni dzień 2023 roku mamy dla Was małą niespodziankę w postaci kolejnych trzech znaczków kolekcjonera z serii „Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Tym razem nie ociągaliśmy się z projektowaniem i prace nad tymi znaczkami podjęliśmy zaraz po ostatniej premierze ZK, która miała miejsce w połowie października.
Niestety proces weryfikacji i wyboru obiektów, które znajdą się na tych znaczkach, z roku na rok jest coraz trudniejszy. Mimo iż chcielibyśmy, by w tej serii ukazały się zamki i pałace z całego kraju, często nie jest to możliwe. Główną przeszkodą jest brak materiałów graficznych, na podstawie których moglibyśmy wykonać projekt. Absolutnie nie zadowala nas widok sterty gruzu pozostałej po danym obiekcie, bo od początku zakładaliśmy pokazanie Wam obiektów w stanie ich świetności. Z tego też względu wielu wspaniałych i historycznych zamków nie uda nam się pokazać, choć i tu zawsze jest pewna nadzieja na zmianę. Jeszcze rok temu nieznany był wygląd jednego z obiektu, a wiemy, że aktualnie grupa naukowców pracuje nad jego cyfrową rekonstrukcją. Może więc niebawem uda się uzupełnić wiedzę dla innych obiektów, a może powrócimy do nich za kolejnych parę lat. Część obiektów niestety nie doczeka się swoich wizerunków, a pamięć o nich pozostanie jedynie w archiwach.
Obecna seria tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, admin je weryfikuje i poszukuje materiałów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która niejedno opracowanie musi przeczytać, aby wydobyć to, co dla danego miejsca jest najbardziej istotne.
Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:
Seria jeszcze się nie kończy,choć niełatwo będzie tworzyć kolejne znaczki. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania historii tych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
20.12.2023
Na środę przygotowaliśmy materiał o aplikacji Znaczki Turystyczne, w sprawie której co pewien czas otrzymujemy zapytania. Jednak zanim zaczniesz czytać ten tekst, chcielibyśmy jasno dać do zrozumienia, że nie będzie to tekst ani o zapowiadanej od dawna nowej apce na Androida, ani o lepszej wersji aplikacji na urządzenia z systemem iOS. Skupimy się wyłącznie na dobrze Wam znanej aplikacji androidowej, która swego czasu miała pewne kłopoty ze stabilnym działaniem, ale dzięki samemu twórcy i grupie, nazwijmy to „przychylnych osób”, wróciła na właściwe tory.
Przeszło rok temu aplikacja, o której mowa, utraciła stabilność i przez długi czas w ogóle nie była aktualizowana, szczególnie jeśli chodzi o dane dotyczące nowych znaczków. Wcześniej w aplikacji pojawiły się różne błędy danych, a dodatkowo życie utrudniał użytkownikom sam mechanizm, który lubił się zawiesić.
Więcej informacji
18.12.2023
Dzisiaj komunikat dotyczący znaczkowych zamówień realizowanych przez obiekty turystyczne. W związku z tym, iż w okresie świąteczno-noworocznym nastąpi przerwa w produkcji znaczków, wszystkie zamówienia złożone do końca grudnia będą realizowane w pierwszych dniach stycznia 2024 roku.

13.12.2023
W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o tym, że w przygotowaniu mamy noworoczny znaczek turystyczny, o którym niebawem poinformujemy. I dziś właśnie nadszedł ten dzień.
Rozwijając więc temat, standardowo przypomnimy, że od wielu lat motywem przewodnim Noworocznych Znaczków Turystycznych jest ustanawiany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronat nad rokiem. Stanowią go zwykle ważne historyczne wydarzenia i zasłużeni ludzie. Spośród kilku propozycji wybieramy taką, która naszym zdaniem, w konkretnym roku, zasługuje na szczególną uwagę. Nie chcemy w żaden sposób umniejszać zasług i ważności innych tematów i osób, a jedynie przybliżyć konkretną postać/wydarzenie, zmobilizować turystów do zapoznania się z dodatkowymi materiałami na ten temat i zachęcić do refleksji.
Tym razem doszliśmy do wniosku, że bohaterem noworocznego znaczka turystycznego w roku 2024 powinien być Zygmunt Fortunat Miłkowski, którego sylwetkę przedstawiamy nieco szerzej na podstronie poświęconej znaczkowi.
NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2024
Zachęcamy do tego, by zapoznać się z treścią, którą tam publikujemy, jak również do poszerzania we własnym zakresie wiedzy na temat wybranego patrona. Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi w pierwszych dniach stycznia 2024 roku i tradycyjnie dostępny będzie drogą korespondencyjną podobnie jak inne znaczki noworoczne z lat ubiegłych.
11.12.2023
Już w najbliższą środę, 13 grudnia, w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Okazji tej towarzyszyć będzie wystawa poświęcona historii muzeum, ale też prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy. Dziś jest więc doskonała okazja, aby Was o tym poinformować i tym samym zaprosić do zwiedzania muzeum.
To jednak nie koniec niespodzianek jakie przygotowali pracownicy muzeum. Śledźcie więc jego stronę internetową i profil FB, a najlepiej zaplanujcie wizytę w Rawiczu i wspólne świętowanie. I pamiętajcie, że prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi dopiero 13 grudnia.
Tymczasem zerknijcie na poniższy opis i poznajcie skróconą historię Muzeum Ziemi Rawickiej.
ZO - 50 LAT MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU 1973 - 2023
Muzeum Ziemi Rawickiej powstało w 1973 r., uroczysta inauguracja jego działalności nastąpiła 13 grudnia 1973 r. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęto w 1971 r., lecz jego uruchomienie nastąpiło po kilku latach, m.in. z powodu konieczności adaptacji pomieszczeń w zabytkowym Ratuszu. Przez 50 lat zbiory poszerzały się i obecnie w muzeum znajdują się następujące pomieszczenia ekspozycyjne: Sala Etnograficzna, Sala Dawnych Rzemiosł, Sala Bracka im. Romana Rybackiego, Sala Kadecka, Sala Portretowa, Historyczny Gabinet Burmistrza, Sala im. Stanisława Kukli, galeria wystaw czasowych. Do sal, umieszczonych na parterze budynku, prowadzi ozdobna kuta brama z motywami herbowymi miast powiatu rawickiego. Wyjątkowy projekt stworzony przez rawickiego artystę Zbigniewa Łukowiaka został zrealizowany przez Warsztaty Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod przewodnictwem Cyryla Hamielca – ówczesnego kierownika warsztatów. Do dnia dzisiejszego brama budzi podziw, stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym placówki. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez muzeum 13 grudnia 2023 r. w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa, podczas której zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona historii muzeum, wystawa czasowa litografii Marca Chagalla, a także kolekcja muzealiów będących nawiązaniem do początków działalności MZR.
23.11.2023
Nadchodzi koniec roku, a wraz z nim czas świąt. Oprócz podsumowań mijającego sezonu turystycznego, to także czas, w którym warto pomyśleć o upominkach dla najbliższych. Jak co roku, w tym okresie, przypominamy o naszej ofercie i zachęcamy do zakupów, tak aby paczki ze znaczkowymi akcesoriami zdążyły do każdego trafić na czas.
W tym roku oprócz standardowo dostępnych naszywek, breloków, dzienników turystycznych, skarpetek, mamy dla Was także niewielką partię metalowych kubków, które rozeszły się w ekspresowym tempie w październiku.
Jest to więc najlepszy moment, aby taki kubek zamówić, szczególnie, jeśli z różnych powodów wcześniej nie udało się tego zrobić. Kubki posiadamy w następujących kolorach:
pomarańczowy, pistacjowy, błękitny i biały
Dostępne gadżety wraz z cenami:
- Dziennik Kolekcjonera – 38 zł/grawer 44 zł
- Naszywka – 15 zł
- Brelok – 12 zł
- Kompas – 25 zł
- Kubek – 46 zł (należy podać wybrany kolor)
UWAGA! Ilość kubków jest ograniczona. Decyduje kolejność zamówień.
Dokładne opisy poszczególnych przedmiotów znajdziecie na naszej stronie w zakładce "Sklepik ZT". Tam też podane są koszty przesyłki pojedynczych towarów. Opis kubka znajdziecie w materiale znajdującym się pod tym linkiem >> Jeśli zamówionych będzie kilka różnych przedmiotów, koszt wysyłki oszacujemy dla każdego zamówienia indywidualnie. Do każdego zamówienia złożonego do 6 grudnia dodajemy losową niespodziankę. Maksymalny termin realizacji przedświątecznych wysyłek to 18 grudnia.
Złóż zamówienia już teraz i rozpocznij świąteczną magię wcześniej niż kiedykolwiek. A może chcesz sprawić komuś świąteczną niespodziankę? Skorzystaj z naszych propozycji - daj innym i sobie odrobinę radości.
15.11.2023
Pod koniec roku czas pędzi jak szalony i właśnie dobiliśmy do połowy listopada. Tuż przed połową tego tygodnia przygotowaliśmy dla Was kolejną znaczkową premierę. Dziś premiera podwójna pokazująca dwa znaczki i dwa niezwykle ciekawe miejsca w Białymstoku, czyli:
MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BIAŁYMSTOKU No. 1259
PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU No. 1260
O wspomnianych atrakcjach turystycznych przeczytacie, klikając w powyższe linki. Jeśli natomiast chcecie o poszczególnych obiektach dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie je odwiedzić. Zresztą taka jest idea znaczków turystycznych, aby odkrywać świat, podążając znaczkowym szlakiem. Prędzej czy później przyjdzie Wam odwiedzić Białystok, a my mamy nadzieję, że wykorzystacie ten czas należycie, poznając proponowane dziś atrakcje turystyczne.
Znaczki, które właśnie prezentujemy, są już na miejscu i nie powinniście mieć żadnych problemów z ich zdobyciem, nawet dzisiaj. Zarezerwujcie sobie troszkę czasu i zwiedzajcie do woli. A kiedy już będziecie po zwiedzaniu, nie zapomnijcie o dokonaniu wpisów na podstronach prezentowanych znaczków i koniecznie prześlijcie nam choćby krótką relację z tej wycieczki. Jesienią i zimą równie chętnie publikujemy Wasze wspomnienia i jak zawsze czekamy na nie z niecierpliwością.
8.11.2023
Świat się zmienia i także w turystyce dochodzi do ciągłych zmian. Zmiany dosięgają także placówek muzealnych, a wraz z nimi pośrednio również znaczków turystycznych. Nie inaczej jest w przypadku znaczka, który mamy okazję dziś pokazać. W budynku dawnej synagogi wcześniej funkcjonowała Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, a dziś znajdują się wystawy stałe i czasowe.
Dla turystów jednak, prócz grafiki i tytułu na znaczku, nic się nie zmienia. Budynek nadal jest obiektem muzealnym i warto odwiedzić to miejsce ponownie, aby obejrzeć miejscowe wystawy w nowej odsłonie.
Nowa wersja znaczka standardowo dostępna jest w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.
Zachęcamy zatem do odwiedzania Muzeum Okręgowego w Lesznie i zdobywania nowej wersji znaczka. Opis na podstronie tego znaczka już został zaktualizowany, a niebawem dojdzie do tego jeszcze audiobedeker, abyście także po zwiedzaniu mogli przypomnieć sobie niektóre fakty dotyczące tego miejsca.
29.10.2023
Trzy tygodnie od spotkania ogólnopolskiego, to czas, po którym wypadałoby opublikować jakąś relację. W zeszłym roku udało nam się to zrobić po dwóch miesiącach od spotkania w Krakowie, dlatego w tym roku postanowiliśmy nie powielać tego schematu.
I stało się, relacja została napisana, fotki obrobione i wrzucone na dysk, a ostatnia niedziela października wybrana na dzień, w którym relacja zostanie opublikowana. Fakt, troszkę sami nas do tego zmobilizowaliście przesyłając swoje relacje na facebooka, bo gdyby nie to, pewnie jeszcze kilka dni byśmy zwlekali.
Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą relacją, a materiały kolekcjonerów opublikujemy na FB już w kolejnych dniach. Będziecie więc mieli pełen obraz tego co działo się w Nysie i mamy nadzieję, zmobilizuje Was to do udziału w spotkaniu w przyszłym roku.
24.10.2023
Dziś też mamy dla Was niespodziankę w postaci znaczkowej premiery, ale tym razem kierujemy się na południe kraju, do Katowic. W tym właśnie mieście, w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla, znajduje się wyjątkowa wystawa, do której zwiedzania pragniemy Was zachęcić.
Znaczek już został doręczony do swojego docelowego punktu i do obiegu powinien trafić jutro czyli w środę 25 października. Jednak na wszelki wypadek przyjmijcie jeszcze jeden dzień jako margines bezpieczeństwa, gdyby pojawiły się jakieś nieoczekiwane problemy z wprowadzeniem znaczka.
Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zachęcić Was do lektury poniższego opisu. Więcej danych znajdziecie w audiobedekerze, który przygotowujemy oraz na stronie Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Linki jak zwykle znajdziecie na podstronie poświęconej znaczkowi lub klikając w poniższy odnośnik.
PANTEON GÓRNOŚLĄSKI W KATOWICACH No. 1257
Panteon Górnośląski w Katowicach to miejsce, które opowiada historię Górnego Śląska poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci "stąd" – powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów, ludzi Kościoła oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu. Wystawa Panteonu, zlokalizowana w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla składa się z kilku przestrzeni ekspozycyjnych, w których zostały zaprezentowane sylwetki wybitnych mieszkańców Górnego Śląska. Zwiedzając Panteon Górnośląski można zapoznać się z życiorysami ponad 150 bohaterów, wśród których znajdują się m.in. kompozytor Wojciech Kilar, aktorka Aleksandra Śląska, himalaista Jerzy Kukuczka, Wojciech Korfanty polski przywódca narodowy na Górnym Śląsku, ksiądz Franciszek Blachnicki twórca ruchu Światło-Życie oraz z dziesiątkami innych fascynujących biogramów, które opowiadają historię ostatnich stu lat Górnego Śląska. To właśnie wyjątkowe osoby, a nie węgiel ani stal, są największą wartością tej ziemi.
23.10.2023
Kolejny tydzień przed nami i aby od razu zacząć go z przytupem, przygotowaliśmy znaczkową premierę. Tym razem wspólnie z Fundacją Trefl, chcemy Was zaprosić na północ kraju, do Gdyni, gdzie znajduje się bardzo ciekawe muzeum, o którego istnieniu zapewne nie każdy miał pojęcie, a na pewno każdy z ciekawością je zwiedzi.
Nie będziemy jednak w tym miejscu opisywali tej placówki, bo opis wraz z linkami do stron muzeum standardowo znajdziecie na końcu tego newsa. Jeśli poszperacie w sieci, znajdziecie wiele informacji o tym muzeum, a i tak najwięcej dowiecie się odwiedzając je osobiście.
Najnowszy znaczek już dociera do celu i jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w sprzedaży pojawi się 24 października. Miejcie więc to na uwadze planując swoje znaczkowe wyprawy. Po wizycie nie zapomnijcie dokonać wpisu na podstronie znaczka i pamiętajcie, że wszelkie relacje ze zwiedzania także są przez nas mile widziane. Zapraszamy zatem do zwiedzania, a poniżej zamieszczamy obiecany opis i odnośnik do podstrony prezentowanego powyżej znaczka, gdzie znajdziecie pozostałe informacje pomocne w zwiedzaniu.
ULICA BRYDŻOWA - MUZEUM KART DO GRY W GDYNI No. 1258
Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” znajduje się w budynku dawnej szkoły w pobliżu gdyńskiego portu. Placówka zachwyca bogactwem zbiorów, ale też odkrywa zaczarowany świat, który może zaskoczyć różnorodnością form, kolorów i przepięknych grafik. Centrum muzeum zajmuje stylizowana uliczka, prowadząca do kilku sal tematycznych, takich jak Warsztat Kartownika, Komnata Stańczyka czy Pokój Piotrusia. Prezentowane w Gdyni talie kart do gry to kolekcjonerski skarb, który warto odkryć. Zobaczyć można też rzadkie karciane akcesoria, takie jak jeden z kilku zachowanych na świecie przyrządów do rozdawania kart, a także pocztówki, obrazy, etykiety, znaczki pocztowe i przedmioty codziennego użytku – wszystkie połączone tematem kart do gry. Prześledzić można również, jak wątki karciane przenikały do literatury czy sztuki teatralnej, operowej i filmowej. Na ekspozycji znajduje się również eksponat, od którego pochodzi nazwa muzeum, a jest nim pochodząca z lat 50. ubiegłego wieku tabliczka z autentycznej Ulicy Brydżowej w Łodzi.
20.10.2023
Mamy wrażenie, że ostatnio czas biegnie jakoś szybciej niż zwykle. Dopiero co był lipiec, a już za chwilę przywitamy listopad. To właśnie na początku lipca rozpoczęliśmy projektowanie kolejnych trzech znaczków kolekcjonera i ani się obejrzeliśmy, a już minęło kilka miesięcy. Nadszedł więc najwyższy czas na pokazanie Wam kolejnych krążków z tej serii.
Zanim jednak zobaczycie grafiki znaczków, przypomnimy, że seria „Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce” tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina. Czasem swoje trzy grosze wciśnie admin, ale to nadal jest projekt kolekcjonerów, którzy swego czasu skrzyknęli się na facebookowej grupie, by tam zebrać propozycje miejsc do tej serii.
Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:
Seria jeszcze się nie kończy, bo cały czas mamy kilka pomysłów na kolejne znaczki. Niestety ta pula jest ograniczona i nie ukrywamy, że coraz częściej mamy problemy ze znalezieniem odpowiedniej dokumentacji do opracowania projektów. Wiele zamków godnych umieszczenia na tych znaczkach nie posiada w ogóle grafik, a obecna wiedza na ich temat pozwala jedynie na szczątkowe przedstawienie wyglądu tych budowli. My na znaczku musimy pokazać coś więcej niż kupkę gruzu czy zarys fundamentów, bo od początku takie było nasze założenie. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania kolejnych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.
16.10.2023
Pierwotne plany zakładały powstanie tego znaczka przed naszym spotkaniem ogólnopolskim, ale z różnych powodów nie udało się tego osiągnąć i dziś, tydzień po naszym pobycie w Nysie przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Ozimka, promujący Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, które mieści się w sąsiedztwie znanego Wam mostu wiszącego.
Na grafice najnowszego znaczka przedstawiliśmy sylwetkę hutnika oraz herb dawnej huty. Mamy nadzieję, że te graficzne znaki zachęcą Was do szukania dalszych informacji o historii hutnictwa w tym regionie i jesteśmy przekonani, że znajdziecie je w muzeum. A jeśli będziecie uważni, to i hutnika ze znaczka spotkacie podczas zwiedzania.
Znaczki zapewne jutro trafią do miejsca przeznaczenia, ale zdobyć je będziecie mogli dopiero w najbliższy weekend, bo tylko w weekendy czynne jest muzeum. To placówka prowadzona przez wolontariuszy, więc dostępna jedynie dwa dni w tygodniu. Dostaliśmy jednak informację, że jeśli będziecie mieli problem, aby odwiedzić to miejsce podczas weekendu, a będziecie zwiedzali Ozimek w kilka osób, wówczas po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, będzie możliwość zorganizowania zwiedzania. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie na stronie muzeum.
Zachęcamy zatem, aby jeszcze tej jesieni odwiedzić Ozimek i muzeum i poprzez zwiedzanie oraz zakup najnowszego znaczka wspomów jego działalność.
MUZEUM HUTNICTWA DOLINY MAŁEJ PANWI W OZIMKU No. 1256
Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie żelaznego mostu wiszącego na rzece Małej Panwi, w budynku dawnej dyrekcji Huty Małapanew. Ekspozycja stała muzeum prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych. Zgromadzono na niej zachowane eksponaty, obrazujące dorobek licznych na tym terenie w XVIII i XIX wieku zakładów hutniczych - przede wszystkim tradycje Pruskiej Królewskiej Huty Malapane. Muzeum prezentuje między innymi doświadczenia w zakresie produkcji maszyn parowych i żelaznych mostów z końca XVIII i początku XIX wieku oraz pozwala poznać obraz hutnictwa doliny Małej Panwi w tym okresie. W muzeum zgromadzono m.in. zabytkowe wyroby, bogatą kolekcję żeliwa artystycznego, ikonografię i dokumenty kartograficzne dotyczące historii hut. Miejsce to ma za zadanie budowanie świadomości lokalnej społeczności przez krzewienie wiedzy na temat zabytków oraz historii Ozimka i Śląska.
9.10.2023
Mimo intensywnego w doznania turystyczne weekendu nie zwalniamy i dzisiaj mamy dla Was kolejną ciekawostkę w postaci znaczkowej premiery.
Tym razem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do wizyty w Nowej Soli, która w tym roku obchodzi rocznicę 280. lat uzyskania praw miejskich. Z tej właśnie okazji wydano niniejszy znaczek okolicznościowy, który ma za zadanie nie tylko rozszerzyć Waszą wiedzę o historii tego miasta, ale także skłonić do jego odwiedzenia i poznania lokalnych atrakcji turystycznych. Znaczek zaś będzie kolejnym eksponatem do kolekcji i pamiątką przypominającą o Nowej Soli.
Zerknijcie zatem na poniższy opis, a po zwiedzaniu Nowej Soli znaczki nabędziecie w muzeum, które również posiada swój drewniany krążek.
ZO - NOWA SÓL - 280 LAT UZYSKANIA PRAW MIEJSKICH
W roku 1563 komisarz cesarski Hans von Braun otrzymał zadanie zorganizowania nowej warzelni soli nad Odrą na podstawie przywileju nadanego dziesięć lat wcześniej przez króla Czech Ferdynanda I Habsburga. Początkowo nosiła ona nazwę „Zum Neuen Saltze bei Moderitz”, z czasem skrócono ją do „Neusalz”. Mimo wielu początkowych trudności, z jakimi borykała się osada warzelników, następował jej powolny rozwój i na trwale wrosła w nadodrzański krajobraz. Jej potencjał docenił król Prus Fryderyk II, który po I wojnie śląskiej włączył większość Śląska do swojej domeny. Dnia 8 października 1743 roku wydał przywilej lokacyjny i nadał miastu herb. Od tego czasu Neusalz wraz z jego 800 mieszkańcami stał się miastem królewskim, co doprowadziło do jego dynamicznego rozwoju. W 1945 roku wraz ze zmianą przynależności państwowej miasto zmieniło nazwę na Nowa Sól. Jednak obecny herb został nadany dopiero w 1962 roku i jest wyrazem śląskiej historii, nadodrzańskiego położenia i warzelniczych tradycji.
7.10.2023
Po jedenastu latach każdy już wie, że jeśli ma miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to wiąże się to z wydaniem specjalnego znaczka okolicznościowego. Jest to tym samym największa/najdłuższa seria znaczków okolicznościowych, jakie wydaliśmy.
Również dziś takowego znaczka nie mogło zabraknąć, a wszyscy uczestnicy otrzymali go w ramach podziękowania za udział w spotkaniu.
Kończąc ten krótki news, zachęcamy do przyjrzenia się znaczkowi, zapoznania z poniższym opisem i wspólnego świętowania kolejnego spotkania kolekcjonerów znaczków turystycznych.
ZO - XI SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW - NYSA
Znaczek wydany z okazji XI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, które tym razem odbyło się w Nysie. Od 2012 roku z wyjątkiem w 2022 r., spotykamy się zawsze w październiku i w roku 2023 powróciliśmy do tej tradycji. Spotkanie jak zwykle jest okazją do wspólnego zwiedzania wybranego regionu, ale też do wymiany turystycznych doświadczeń, zawarcia nowych znajomości. To także chwila odpoczynku od codzienności i czas na naładowanie baterii po intensywnym sezonie turystycznym. Ogólnopolskie Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to coroczna impreza skupiająca turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych z całej Polski. Jednym ze stałych elementów spotkania jest znaczek okolicznościowy, na którym w tym roku umieszczono wizerunek Domu Misyjnego Dobrego Pasterza prowadzonego przez księży werbistów, w którym mieliśmy okazję spotkać się kolejny raz.
6.10.2023
Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych trwa, a my zwiedzamy Nysę. W ramach poznawania lokalnych atrakcji turystycznych odwiedzamy różne miejsca, a część z nich ma swoje znaczki turystyczne. Trzy miejsca właśnie dołączyły do znaczkowego szlaku. Najnowsze znaczki prezentują się następująco:
Oczywiście znaczki są kolejnym pretekstem do ponownego odwiedzenia Nysy, poznania historii miasta i licznych atrakcji turystycznych. Tym razem na znaczkach przedstawiono:
DOM WAGI MIEJSKIEJ W NYSIE No. 1253
SANKTUARIUM ŚW. RITY W GŁĘBINOWIE No. 1255
Wszelkie informacje o dostępności znaczków i miejscach ich sprzedaży znajdziecie na podstronach powyższych znaczków. My zaś zachęcamy do wizyty w Nysie, ale i pobliskich miejscowościach, które jak widać, także mają sporo do zaoferowania. Jesień zapowiada się pogodnie, więc okazji do wycieczek znaczkowym szlakiem zapewne nie zabraknie.
29.09.2023
Drodzy kolekcjonerzy znaczków turystycznych,
organizacja Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych jest już na finiszu. Już za tydzień spotkamy się w Nysie jednak ostatnie dni, to dla nas dalsza wytężona praca i za każdym razem nowe wyzwania. W związku z tym, że pochłonięci jesteśmy sprawami spotkaniowymi, chcielibyśmy prosić o wyrozumiałość w związku z ewentualnymi opóźnieniami w realizacji bieżących zamówień czy wydłużoną reakcją na Wasze e-maile. Jak zwykle staramy się wszystko ogarnąć jak najszybciej, ale czasem po prostu się nie da. Dlatego też raz jeszcze prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość i obiecujemy, że do pionu postawimy się już po spotkaniu, kiedy wszystko zostanie zamknięte i rozliczone. A tymczasem wszystkim życzymy udanego weekendu. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje ze znaczkowych szlaków i niecierpliwie oczekujemy spotkania w Nysie.
20.09.2023
UWAGA!
Przypominamy, że dziś tj. 20 września, mija ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń dla chcących wziąć udział w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Mamy już prawie komplet miejsc, ale zostały jeszcze miejsca w dwóch pokojach 5-osobowych. Jest więc ostatnia pora, aby zastanowić się i przesłać formularz uczestnictwa.
Podkreślamy raz jeszcze, że wypełnienie formularza zgłoszeniowego dotyczy wszystkich uczestników spotkania bez względu na to, czy korzystać będą jedynie z posiłków, wycieczki, czy samego rejsu. Dane z formularza są podstawą do zamówienia odpowiedniej ilości posiłków, miejsc w sali posiedzeń, miejsc na wycieczce czy dokonania podziału na grupy podczas zwiedzania.
Wszelkie materiały na temat spotkania znajdziecie w zakładce "Spotkanie Ogólnopolskie 2023"
Czekamy zatem na ostatnie zgłoszenia i powoli odliczamy czas do spotkania w Nysie, a to już za 16 dni...
12.09.2023
W ostatnim czasie sporo się działo jeśli chodzi o towarzyskie spotkania kolekcjonerów. Było spotkanie na Węgrzech, później na Słowacji. Już po wakacjach miały miejsce Dni Otwartych Drzwi w Centrali ZT w Rýmařově, a w miniony weekend odbyło się Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Ústí nad Orlicí.
Nie wszystkie wydarzenia mamy już zrelacjonowane, ale dosłownie dzisiaj z rana pojawił się tekst z ostatniego spotkania w Czechach i póki jeszcze jest ciepły, publikujemy go abyście mogli poczuć ten turystyczny klimat i zobaczyć jakie atrakcje przygotowali organizatorzy.
8.09.2023
Uwaga Znaczkomaniacy!
Mamy krótki, ale ważny komunikat dotyczący spotkania i zgłaszania w nim swojego udziału.
Jak co roku pojawia się pytanie, czy osoby, które nie korzystają z noclegów, również muszą przesyłać formularz? Odpowiadamy po raz kolejny – tak muszą. Jeśli ktoś nie korzysta z noclegu i wyżywienia, a chce uczestniczyć w spotkaniu, wycieczce, czy innych punktach Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, to także wypełnia formularz, abyśmy wiedzieli, ile osób weźmie udział w wycieczce, ile obiadów musimy zarezerwować czy też na ilu gości przygotować miejsce podczas spotkania. Podczas spotkania funkcjonuje również coś takiego jak serwis kawowy i on również przygotowywany jest pod konkretną ilość uczestników.
Ponadto informujemy, że nie ma już miejsc w pokojach jednoosobowych, ale to zapewne dla prawdziwych turystów nie będzie problemem i pozwoli lepiej poznać innych uczestników spotkania. Jeśli sami uczestnicy nie zgłoszą chęci dzielenia pokoju z konkretnymi osobami, wówczas podziału dokonamy losowo.
Pojawiają się także pytania o miejsca parkingowe i tu zgodnie z danymi, które posiadamy, możemy stwierdzić, że na terenie obu obiektów, w których będziemy przebywać, znajduje się ok. 30-35 miejsc parkingowych. Niestety nie możemy zagwarantować, że dokładnie taka ilość miejsc parkingowych będzie wolna, ale z uwagi na fakt, iż Nysa jest miastem, z pewnością takie miejsca znaleźć będzie można w pobliżu.
Jeśli zaś chodzi o czwartkowe zakwaterowanie, to dla osób przybywających do Nysy w tym dniu, będzie ono możliwe od godziny 16:00
Mamy nadzieję, że tym samym rozwialiśmy Wasze wątpliwości w powyższych kwestiach. Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania, to zgłaszajcie je do nas a udzielimy dalszych wyjaśnień.
5.09.2023
W ten pierwszy tydzień września i aby choć trochę umilić Wam powakacyjny czas, mamy niespodziankę w postaci kolejnego znaczka turystycznego.
Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Wielkopolski, a dokładniej miasta Buk. Wiemy, że spora grupa turystów już odwiedziła to miasta, ale jest jeszcze wielu znaczkomaniaków, którzy Buk dopiero mają na liście miejsc do odwiedzenia. Jednym i drugim dedykowano najnowszy znaczek, który pozwoli poznać kolejny ciekawy obiekt na terenie miasta.
Buk już na Was czeka. Znaczek dostępny będzie od środy 6 września w kilku punktach sprzedaży, których wykaz znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Zapraszamy do zwiedzania!
W południowo-wschodnim narożniku rynku, w miejscu, w którym rozpoczyna się ul. Poznańska, stoi ratusz z 1897 r. Wybudowany z czerwonej cegły, eklektyczny, dwupiętrowy budynek z trzema trójkątnymi zwieńczeniami. Jak podaje w swoich wspomnieniach dr Kazimierz Wróblewski, ówcześni mieszkańcy nazwali je „oślimi uszami członków magistratu”. We wschodnim zwieńczeniu okrągły kartusz z XIX-wiecznym herbem miasta. Na tympanonie centralnego ryzalitu widoczna data budowy gmachu – 1897 r., poniżej zegar. W wejściu od ul. Poznańskiej zabytkowe drzwi drewniane, z kutą kratą w kształcie stylizowanego herbu miasta. We wnętrzach nowszej części ratusza pochodzącej z lat 70. XX w. znajduje się obraz przedstawiający rynek widziany z ratusza w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Twórca obrazu zostawił po sobie także zachowane do dziś płótna, na których uwiecznił wieżę wodociągową oraz kościół św. Krzyża. Są one doskonałą dokumentacją miasta z czasów II wojny światowej.
4.09.2023
Spotkania zawsze są okazją, aby odkrywać nowe regiony, cieszyć się atrakcjami oraz poznać innych pasjonatów turystyki i …znaczków turystycznych. Dzisiaj mamy dla Was garść istotnych informacji dotyczących nadchodzącego spotkania.

Nocleg, jak pisaliśmy w poprzednim komunikacie, mamy zarezerwowany w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza oraz w budynku naprzeciwko, w Domu Sióstr Służebnic. Rezerwacja obejmuje 70 miejsc noclegowych, pokoje są 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-osobowe. O wyborze pokoju będzie decydować kolejność zgłoszeń.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, prosilibyśmy o rozsądny wybór pokoi jedno- czy dwuosobowych i nieblokowania ich dla uczestników „rodzinnych”. Prosimy o zapoznanie się z informacją i podjęcie przemyślanej decyzji, z uwagi na to, iż tegoroczne zapisy są bez tradycyjnych zaliczek.
Przesłanie formularza zgłoszeniowego będzie wiążące co do uczestnictwa w spotkaniu. Wasza decyzja/zgłoszenie ma wpływ na organizację oraz planowanie wycieczki, w związku z tym wpływa na koszty związane ze spotkaniem. Nieprzemyślane zgłoszenia będą skutkować pokryciem ewentualnych kosztów związanych z rezygnacją. Liczymy na Wasze zrozumienie.
Więcej informacji
2.09.2023
Od kilku lat rozglądaliśmy się za jakimś wyjątkowym gadżetem, który nie tylko będzie stanowił ciekawy artefakt kolekcjonerski, ile będzie pełnił funkcję użytecznego gadżetu. Myśleliśmy o kubkach i tu w zasadzie były dwie możliwości – porcelana i blacha stalowa. Pierwsze z rozwiązań można powiedzieć ekskluzywne, ale ma jedną wadę, kubki się tłuką, szczególnie w transporcie, a to dla nas ogromny minus. Ponadto ich pojemność jest niewielka 0,25 -0,3 l. Rozglądaliśmy się także za kubkami emaliowanymi, które są trwałe, niemal niezniszczalne, ale które mają pewne ograniczone możliwości zdobienia. Tu okazało się, że większość firm swoje wyroby i tak sprowadza z Azji. Ich jakość jest niska, a do tego wysoki koszt znakowania (także wysokie nakłady). Przez przypadek jednak wpadliśmy na trop pewnej polskiej firmy, która z wielką starannością emaliowane kubki robi od A do Z u siebie. Zebraliśmy informacje, opinie i tak doszło do pierwszego kontaktu z Panem Krzysztofem, który wyciągnął pomocną dłoń, a swoim podejściem do tematu całkowicie nas zauroczył. Padło więc na kubek emaliowany o pojemności 0,5 l.
Czasu było niewiele na działanie. Chcieliśmy wiedzieć, jak będzie wyglądał taki kubek, dlatego błyskawicznie powstał projekt kalki, a po miesiącu kubek już mieliśmy u siebie i mógł trafić do testowania podczas górskich wypadów admina :-) co mieliście okazję zobaczyć w jednym z lipcowych postów na naszym profilu FB.
Pojawiły się osoby, które chciałyby mieć takie kubki. Pojawili się też tacy, którym nie pasował nasz firmowy pomarańczowy kolor i w związku z tym, po konsultacji z producentem, uznaliśmy, że możemy wykonać kubki w 4 wersjach. Z góry jednak wyjaśniamy, że główny rysunek kubka, na którym przedstawiono turystę na tle górskiego krajobrazu, ze słońcem w postaci znaczkowego logo, wykonany jest w kolorze czarnym. Technicznie więc ten kolor najlepiej będzie wyglądał na jasnych kubkach. Odrzuciliśmy kolory ciemne, ponieważ dla nich grafika musiałaby być wykonana na nowej kalce, a to znacznie podniesie cenę kubka. Z tych samych względów zrezygnowaliśmy z logo ZT na spodzie kubka. Podpytaliśmy zatem samych kolekcjonerów, jakie kolory kubków by preferowali i po naradzie postanowiliśmy zaoferować 5 barw kubków do wyboru.
Więcej informacji
24.08.2023
XI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT

Od pewnego czasu męczycie nas pytaniami o tegoroczne miejsce Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Rozmowy prowadzimy od dłuższego czasu, ale dopiero kilka dni temu zapadły wiążące decyzje, dlatego dziś możemy ogłosić, że w tym roku uczestnicy naszego zlotu będą mieli okazję spotkać się w Nysie.
Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych to doroczne święto wszystkich zaangażowanych w znaczkową ideę. Organizujemy je od 11 lat, aby poznać środowisko kolekcjonerów, wymienić turystyczne poglądy, zobaczyć kolejne ciekawe miejsca i poznać się nawzajem. Minione lata pokazały, że społeczeństwo kolekcjonerów znaczków turystycznych to prężna grupa, w której zawiązało się mnóstwo znajomości, a nawet przyjaźni. Zapraszamy do udziału w spotkaniu nie tylko stałych bywalców, ale i nowych kolekcjonerów i mamy nadzieję, że kolejny raz zapadnie ono w pamięci uczestników.
Więcej informacji
21.08.2023
Niemal u schyłku wakacji mamy dla Was jeszcze jedną nowość w postaci zmienionego wizerunku znaczka. Tym razem nowej grafiki doczekał się znaczek z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Dzisiejszy komunikat ma jednak nie tylko za zadanie pokazać Wam nową wersję znaczka, ale przede wszystkim zachęcić do wizyty w Biskupinie. Wakacje nadal trwają, więc warto spożytkować ten czas na odwiedziny biskupińskich obiektów muzealnych. A jeśli ktoś jest rządny dodatkowych wrażeń, to już niebawem, bo za około miesiąc, właśnie w Biskupinie odbędzie się 28. edycja Festynu Archeologicznego, w ramach którego przewidziano dodatkowe atrakcje dla zwiedzających (link >>).
Nowa wersja znaczka standardowo dostępna będzie w muzeum zapewne już za kilka dni, jak wyczerpaniu ulegnie dotychczasowy nakład. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.
Zrewidujcie zatem swoje turystyczne plany i zaplanujcie wizytę w Biskupinie, a na pewno nie pożałujecie. A może przy okazji odwiedzicie inne znaczkowe obiekty w okolicy?
9.08.2023
Dziś mamy dla Was małe urozmaicenie i choć pora na znaczkową premierę jest późna, to myślimy, że nowy znaczek zainteresuje każdego.
Spieszymy zatem z informacją, że w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu jest już dostępny najnowszy znaczek turystyczny, który pozwoli Wam poznać kolejny zabytek, jakim jest Kolegiata Bożego Ciała.
O kolegiacie przeczytacie w poniższej notce, natomiast więcej danych o tym miejscu znajdziecie w audiobedekerze, nad którym prace właśnie rozpoczęliśmy. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, byście już dziś zaplanowali swoją wizytę w Jarosławiu i zdobyli najnowszy znaczek. Zapraszamy do Jarosławia i czekamy na Wasze relacje.
KOLEGIATA BOŻEGO CIAŁA W JAROSŁAWIU No. 1251
Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu jest najstarszym pojezuickim kościołem w Polsce. Powstała w latach 1580-1594 z fundacji Zofii ze Sprowy. Za sprowadzeniem do miasta jezuitów i powstaniem kolegium jezuickiego orędował ks. Piotr Skarga. Budowa kolegium rozpoczęła się w 1580 r. Poświęcenie świątyni miało miejsce w 1594 r. W roku 1600 i 1625 r. w mieście wybuchły pożary, na skutek których ucierpiało kolegium i kościół, którym w póxniejszym czasie udało się przywrócić dawny blask. W 1773 r. nastąpiła kasata klasztoru. Kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Kolejny pożar, podczas którego świątynia uległa niemal całkowitemu spaleniu wybuchł w 1862 r. Po odbudowie i ponownej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała. Z dawnego wystroju kościoła zachowały się m.in krzyż z XVII wieku oraz późnogotycka figura Matki Boskiej z dawnej Kolegiaty, a także ocalały obraz Matki Boskiej Śnieżnej Królowej Rodzin. W roku 2023 świątynia obchodzi jubileusz 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu.
24.07.2023
Dawno nie mieliśmy dla Was nowości, dlatego postanowiliśmy nieco przed czasem poinformować o nowej wersji graficznej znaczka, którego zdobędziecie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Po dwuletnim remoncie przywrócono dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku jego dawny wygląd z drewnianymi ścianami tynkowanymi i bielonymi od zewnątrz. To nie koniec zmian, albowiem odnowieniu uległy także wnętrza dworu oraz inne budynki towarzyszące.
Postanowiono też odświeżyć wizerunek dworu na naszym znaczku i oto przed Wami jego najnowsza wersja.
Standardowo nowa wersja znaczka dostępna będzie w muzeum, ale to dopiero za około tydzień, kiedy znaczek fizycznie dotrze na miejsce. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja.
Mamy nadzieję, że oddanie dworku w Ożarowie do użytku, zachęci kolekcjonerów znaczków turystycznych do wizyty w tym miejscu. Jesteśmy przekonani, że będziecie zadowoleni i podczas zwiedzania cofniecie się w czasie, zapomnicie o pędzącym wokół świecie i świetnie się zrelaksujecie. Zapraszamy zatem do odwiedzania muzeum w Ożarowie.
12.07.2023
Po krótkiej przerwie czas na premierę i tym razem za sprawą najnowszych znaczków turystycznych, zaprosimy was do Płocka i w okolice tego miasta. W Płocku mieści się bowiem Muzeum Mazowieckie z kilkoma oddziałami. W części z nich znaczki turystyczne są obecne od dawna, a kolejne do znaczkowej idei właśnie przystąpiły.
Dzisiejsza premiera jest więc znakomitą okazją do tego, aby raz jeszcze odwiedzić Płock i dokładnie zwiedzić to miasto. Zresztą dwa z miejsc znajdują się poza Płockiem, więc ta wycieczka pozwoli też poznać dwie inne miejscowości.
Tym razem na znaczkach przedstawiono odpowiednio:
MUZEUM WISŁY ŚRODKOWEJ I ZIEMI WYSZOGRODZKIEJ No. 1249
SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM No. 1250
Jeśli chodzi o dostępność prezentowanych dziś znaczków, to znaczek w Muzeum Wisły Środkowej w Wyszogrodzie dostępny będzie od czwartku 20 lipca, natomiast dwa pozostałe znaczki już czekają na pierwszych zdobywców.
Zachęcamy zatem do zaplanowania swoich wakacyjnych podróży tak, aby znaczkowy szlak poprowadził Was przez Wyszogród, Płock i Wiączemin Polski. Jesteśmy przekonani, że będzie to ciekawa wycieczka zwieńczona zdobyciem kolejnych trofeów do Waszych kolekcji.
30.06.2023
Przypominamy, że znaczki turystyczne z Muzeum Okręgowego w Pile oraz Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią będą dostępne od 7 lipca, o czym wyraźnie napisaliśmy w komunikacie z dnia 28 czerwca. Prosimy zatem nie nękać pracowników muzeum i nie wymuszać wcześniejszej sprzedaży znaczków. Równocześnie tzw. "zbieraczy drewna" kupujących po 7 czy 10 znaczków prosimy nie psuć opinii o grze kolekcjonerskiej i kolekcjonerach. To, co w tej chwili niektóre osoby praktykują, jest nie tyle smutne, ile po prostu żałosne. Natomiast wszystkim, którzy rozumieją i szanują ideę kolekcjonerską oraz z ciekawością poznają nowe miejsca, serdecznie dziękujemy.
28.06.2023
Czas na pierwszą wakacyjną premierę znaczków turystycznych. Za pośrednictwem znaczków, które właśnie prezentujemy, chcemy raz jeszcze zachęcić Was do zwiedzania północnej części Wielkopolski i Krajny.
W ostatnim czasie w tej części kraju sporo znaczków przybyło, więc dwa kolejne jeszcze bardziej zmotywują Was do podróży i poznawania nowych miejsc. Dziś prezentowane znaczki poświęcone są następującym placówkom muzealnym.
MUZEUM OKRĘGOWE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE No. 1246
MUZEUM KULTURY LUDOWEJ W OSIEKU NAD NOTECIĄ No. 1247
W opisach przeczytacie o tym, jaką działalność prowadzi się w obu placówkach, ale opis to tylko kilka zdań, w których nie dało się zawrzeć wszystkiego co najważniejsze. Dalsze informacje znajdziecie więc w przygotowywanym audiobedekerze oraz rzecz jasna na stronie internetowej muzeum i oczywiście na miejscu.
Z ważnych rzeczy, o których dziś jeszcze musicie wiedzieć, to termin dostępności znaczków. Te, jak nas poinformowano, wejdą do sprzedaży w piątek 7 lipca i od tego dnia będziecie mogli je zdobywać. Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić Was do Piły oraz do Osieka nad Notecią, raz jeszcze przypominając, że jest to idealne miejsce, które można połączyć ze zwiedzaniem Chodzieży, Łobżenicy czy Górki Klasztornej.
20.06.2023
Do napisania dzisiejszego posta skłoniły nas sytuacje, jakie wynikają z codziennych kontaktów z Wami. Jak zauważyliście, w e-mailach prosimy Was o numer kontaktowy, który służy Wam/nam w dwóch sytuacjach.
Jak zapewne wiecie, przesyłki kurierskie nie stosują już „papierologii”, a wszelkie informacje typu awizo, powiadomienie o przesyłce czy inne, są przekazywane elektronicznie, zazwyczaj za pomocą SMS. W przypadku braku numeru telefonu takie informacje nie są przekazane do odbiorcy. Zdarzają się przypadki, kiedy paczka wraca do nas, ponieważ odbiorca nie otrzymał awiza — nie mógł go otrzymać, z powodu braku wpisu numeru telefonu na adresatce.
Druga sytuacja dotyczy naszego kontaktu z Wami. Wszelkie niejasności dotyczące zamówienia staramy się wyjaśniać od razu, kontaktując się telefonicznie. W przypadku braku numeru kontaktowego pozostaje nam wyjaśnienie sprawy drogą e-mailową. Zamawiający nie wiedząc o wysłanym zapytaniu, czeka na przesyłkę, a my czekamy na odpowiedź. Takim sposobem możemy się nie doczekać. Skrajnym przypadkiem są sytuacje, kiedy dostajemy zamówienie drogą pocztową, gdzie nie ma ani kontaktu telefonicznego, ani e-mailowego.
Nr telefonu jest uważany za dane osobowe i jest objęty przepisami RODO. Nie mamy prawa wymagać podawania go i nikt nie ma obowiązku posiadania takiego środka komunikacji. Dysponowanie i przekazywanie numeru jest całkowicie dobrowolne. Jeżeli ktoś wyraźnie nie chce ułatwiać sobie i innym komunikacji, prosilibyśmy o wyraźne zaznaczenie, że nie wyraża zgody na udostępnienie numeru, a my ze swojej strony nie będziemy o niego prosić.
19.06.2023
Różne przeciwności losu nie pozwoliły nam na publikację tego newsa w piątek, w związku z czym to dziś kolejny tydzień rozpoczynamy od bardzo ciekawej premiery znaczków turystycznych i znaczka okolicznościowego w Gogolinie.
Okazja do wydania tych znaczków jest szczególna, albowiem w tym roku Gogolin obchodzi rocznicę 800-lecia. Jest to więc doskonały moment, aby nie tylko lepiej poznać samo miasto, ale i jego turystyczne atrakcje.
Nie będziemy się jednak rozpysywali na ich temat. Wszelkie niezbędne dane znajdziecie na podstronach prezentowanych znaczków, na które dostaniecie się z ogólnego katalogu, albo poprzez zamieszczone poniżej linki.
POMNIK KAROLINKI I KARLIKA W GOGOLINIE No. 1244
PIECE WAPIENNICZE DOMBROVSKY'EGO W GOGOLINIE No. 1245
Prezentowane znaczki już od dzisiaj powinny czekać na Was w wyznaczonym punkcie sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że zarówno znaczki jak i przedstawione na nich atrakcje spotkają się z Waszym uznaniem. Gogolin to piękne miasto i na pewno zobaczycie tam wiele interesujących obiektów. Zatem zapraszamy do zwiedzania Gogolina i jak zwykle czekamy na Wasze relacje.
16.06.2023
Piątek zaczniemy może nie od premiery, ale od informacji, która zapewne też Was zainteresuje, a związana jest ona z nową wersją graficzną znaczka poświęconego Wyrzyskiej Kolejce Powiatowej w Białośliwiu.
Nową grafikę znaczka zdobi parowóz wąskotorowy LOWA, który w Białosliwiu został wyremontowany i przywrócony do działania. Oczywiście wraz ze znaczkiem zmieniła się także naklejka, na której również pokazano ww. parowóz.
Okazji do zdobycia tego krążka w najbliższym czasie będzie wiele. Trwają weekendowe jazdy kolejki, a już w pierwszych dniach lipca w Białośliwiu odbędzie się XI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych, podczas którego przewidziano mnóstwo atrakcji.
Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest w Białośliwiu. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do odwiedzania Białosliwia i skorzystania z przejazdów Wyrzyską Kolejką Wąskotorową. To właśnie pieniądze uzyskane z takich przejazdów przyczyniają się do rozwoju kolejki i pozwalają na dalsze renowacje zabytkowych pojazdów.
15.06.2023
Śledzący znaczkowe wieści w internecie zapewne już widzieli znaczek, który dziś oficjalnie prezentujemy. Dla wszystkich innych będzie to kolejna niespodzianka i okazja do ponownego odwiedzenia Kalisza.
Tym razem na znaczku okolicznościowym promującym patronom roku w Kaliszu przedstawiono trzech braci z rodziny Kościelniaków. Każdy z braci był inny, ale łączyła ich pasja do sztuki oraz lokalny patriotyzm. Warto poznać te postaci bliżej i właśnie do tego choćby przez publikację najnowszego znaczka zachęcamy.
Szczegółowe informacje na temat braci i ich twórczości oraz zasług znajdziecie w internecie. O patronów roku możecie też pytać w kaliskiej Informacji Turystycznej, gdzie znaczek jest już dostępny w sprzedaży od dwóch dni. Przybywajcie zatem do Kalisza, zdobywajcie najnowszy znaczek okolicznościowy i poznawajcie inne znaczkowe miejsca, których w mieście nad Prosną nie brakuje.
ZO - 2023 - ROK BRACI KOŚCIELNIAKÓW W KALISZU
Radni Miasta Kalisza uchwalili Rok 2023 Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława. Inicjatywa ta zrodziła się w związku z przypadającą w bieżącym roku 30. rocznicą śmierci Mieczysława Kościelniaka, a także w uznaniu dokonań twórczych utalentowanych plastycznie braci: Tadeusza Kościelniaka (ur. 11.07.1910 w Kaliszu, zm. 14.01.1996 w Kaliszu), Mieczysława Kościelniaka (ur. 29.01.1912, zm. 5.03.1993 w Słupsku) oraz Władysława Kościelniaka (ur. 21.09.1916, zm. 13.11.2015 w Kaliszu). To 3 artyści plastycy, którzy przysłużyli się Kaliszowi i znani są nie tylko w kraju, ale też za granicą. Byli wszechstronnie utalentowanymi artystami plastykami, historykami, a także popularyzatorami wiedzy historycznej, dotyczącej nie tylko Kalisza. Szczególnie ostatni z braci poświęcił całe swoje życie dokumentowaniu, opisywaniu i promocji Kalisza oraz regionu, a także innych zakątków świata, po którym chętnie podróżował.
14.06.2023
Jak zapowiadaliśmy, tak też robimy i środowy poranek rozpoczynamy od kolejnej znaczkowej premiery, która tym razem promuje obiekt położony na terenie województwa dolnośląskiego. Jeśli już spojrzeliście na załączoną grafikę, to zapewne rozpoznajecie ten charakterystyczny widok i sylwetkę wieży wyciągowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Tak, to właśnie ten obiekt, po wielu latach marzeń i oczekiwania znalazł się na znaczku turystycznym. Nawet nie jesteśmy w stanie zliczyć ilości zapytań w tej sprawie, jakie spływały do nas co roku. A teraz jest nowy znaczek i są nowe, wprost nieograniczone możliwości poznania obiektu na nim przedstawionego.
Ten kompleks to nie tylko kopalnia, ale wiele innych interesujących obiektów, w których każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań. Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia i jesteśmy pewni tego, że ze zwiedzania będziecie zadowoleni. Jeśli zaś chodzi o znaczki, to one już na Was czekają, także wystarczy zakupić bilet, przekroczyć kopalnianą bramę i cieszyć się kolejnym poznanym miejscem i znaczkiem, jaki uda się zdobyć.
PARK WIELOKULTUROWY STARA KOPALNIA W WAŁBRZYCHU No. 1243
Na przestrzeni 4.5 ha wyremontowano i zrewitalizowano autentyczną kopalnię węgla kamiennego, z której stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, działającą od 2014 roku. Obiekt został wpisany na szlak Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego i stał się również obowiązkowym punktem odwiedzin na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć kompletny model kopalni przełomu XIX i XX wieku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zwiedzania kopalni z byłymi górnikami, którzy dziś są przewodnikami po obiekcie. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz., a w ich trakcie poznajemy bogatą część naziemną i podziemną kopalni. Na trasie zwiedzający zobaczą: łaźnię, lampownię, kotłownie, budynki maszyn wyciągowych, nadszybie, wieże szybowe, a także podziemny tunel odstawy kamienia. Na koniec panorama z wieży widokowej i plac z maszynami. Stara Kopalnia oprócz standardowego zwiedzania proponuje atrakcje w postaci m.in. Nocnej Szychty z pracami górniczymi, a w grudniu Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka".
13.06.2023
Znaczkowych niespodzianek ciąg dalszy i dzisiaj kolejna premiera - tym razem ze znaczkiem z Krakowa. Tym razem chcemy Wam przedstawić Ogród Doświadczeń będący oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
Opis ogrodu znajdziecie jednak nieco niżej, a tymczasem ważna kwestia dotycząca dostępności znaczka. Ustaliliśmy, że ten pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek i będzie dostępny w kasie biletowej Ogrodu Doświadczeń. Miejcie więc to na uwadze planując wizytę w ogrodzie i koniecznie odwiedźcie to miejsce, aby doświadczyć przeróżnych zjawisk fizycznych i zdobyć kolejny znaczek do kolekcji.
OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA W KRAKOWIE No. 1242
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii i Techniki. Powstał we wrześniu 2007 roku jako pierwszy park edukacyjny w Polsce mający na celu popularyzację fizyki. Na ponad 6 hektarach znajduje się ponad 100 stanowisk do wykonywania eksperymentów fizycznych z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki. Ogród działa sezonowo. Jego zwiedzanie polega na samodzielnym doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Do głównych atrakcji ogrodu należy sześciometrowa rakieta, z której wypuszczone są dwie zjeżdżalnie. Jedna z nich ma kształt fragmentu cykloidy, czyli krzywej najszybszego spadku. Zjeżdżalnia obok jest prosta, dzięki czemu łatwo można się przekonać, na której szybciej się zjeżdża. Wielką popularnością cieszy się także jedyny w Polsce rower jeżdżący po linie, tor saneczkowy czy żyroskop. W Ogrodzie działa również Planetarium.
12.06.2023
Ten tydzień będzie wyjątkowy i już dzisiaj zaczynamy z grubej rury od podwójnej premiery znaczków w Trzebiatowie.
Znaczki, które widzicie na załączonym obrazku lada chwila dotrą do miejsca przeznaczenia, ale zapewne jak zwykle potrzeba będzie, dwóch lub trzech dni, by trafiły do oficjalnej sprzedaży. Jeśli więc chcecie dokładnie wiedzieć kiedy prezentowane krążki będą dostępne dla turystów, śledźcie facebookowy profil Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie, bo tam znajdziecie konkretne info o wprowadzeniu znaczków do sprzedaży.
A tymczasem przedstawiamy miejsca, które znalazły się na powyższych znaczkach.
RYNEK STAROMIEJSKI Z RATUSZEM W TRZEBIATOWIE No. 1238
KOŚCIÓŁ MACIERZYŃSTWA NMP W TRZEBIATOWIE No. 1239
Tradycyjnie pod powyższymi linkami znajdują się krótkie opisy atrakcji przedstawionych na znaczkach. Jeśli klikniecie w te linki, przeniesiecie się na podstrony naszego katalogu, poświęcone tym konkretnym znaczkom. Tam też znajdziecie odnośniki do stron internetowych, które pomogą Wam lepiej poznać ww. obiekty, ale także zaplanować podróż czy odnaleźć punkt sprzedaży znaczków, a w tym przypadku Centrum Informacji Turystycznej w Trzebiatowie.
Może właśnie od niego warto rozpocząć zwiedzanie Trzebiatowa. Gorąco Was do tego zachęcamy i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowych podróży, które nie tylko informują innych jakie miejsca aktualnie zwiedzacie, ale i inspirują do poznawania piękna naszego kraju.
1.06.2023
Znaczkową premierą zakończyliśmy maj i w ten sam sposób rozpoczynamy czerwiec. Dziś jednak proponujemy Wam wycieczkę w zupełnie inny region kraju, w okolice Suwałk, a dokładnie do Starego Folwarku, gdzie kilkaset metrów od Muzeum Wigier znajduje się najnowszy znaczkowy obiekt.
Jednak nie tylko o schronisku będzie to opowieść. Znaczek ma również za zadanie przybliżyć Wam sylwetkę Kazimierza Kulwiecia, który m.in. był pomysłodawcą powstania tego schroniska.
W opisie znaczka jest tylko wzmianka o tym wybitnym działaczu, ale za to w audiobedekerze profesorowi Kulwieciowi poświęcimy zdecydowanie większą uwagę.
A jeśli o znaczki chodzi, to cóż..., czekają na Was, zatem pakujcie plecaki, planujcie wyprawy i ruszajcie eksplorować okolice jeziora Wigry, gdzie poza dzisiejszą nowością, czeka na Was kilka innych, wcześniej wydanych znaczków.
DAWNE SCHRONISKO PTTK W STARYM FOLWARKU No. 1237
Drewniany budynek dawnego schroniska PTTK zlokalizowano nad północnym brzegiem jeziora, na kilku hektarowej działce z tzw. Łysą Górą. Zaprojektowała go studentka Politechniki Warszawskiej Natalia Hiszpańska. Uroczyste poświęcenie i nadanie schronisku PTK „Nad Wigrami” imienia Kazimierz Kulwiecia odbyło się 28 września 1929 roku. W tym samych roku obok schroniska zbudowano przystań wioślarską i magazyn na sprzęt Wojskowego Klubu Żeglarskiego. Patron schroniska Kazimierz Jakub Kulwieć to polski przyrodnik i krajoznawca, nauczyciel biologii i geografii, redaktor i wydawca pism. Profesor Kulwieć prowadził badania naukowe flory i fauny rozległego obszaru (od Morza Śródziemnego aż po Archangielsk, w tym również badania naukowe nad jeziorem Wigry). Prowadził wykłady, pogadanki i wycieczki, popularyzował krajoznawstwo, zabiegając o budowę schroniska turystycznego nad jeziorem Wigry. Kazimierz Kulwieć zmarł 14 lutego 1943 r. w czasie sowieckiego wysiedlenia w rejon Archangielska, pozostawiając bogaty dorobek naukowy.
31.05.2023
W ostatnim dniu maja mamy dla Was dwa nowe znaczki turystyczne i kolejne obiekty, które dzięki temu możecie poznać.
Do tego, że Gniezno jest miastem szczególnym, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Bogata historia, mnóstwo zabytków i niesamowita atmosfera sprawiają, że to idealny punkt na mapie turystycznych wypraw. A jeśli na tym szlaku są znaczki turystyczne, to tym bardziej warto do Gniezna przyjechać.
Dziś przedstawiamy znaczki o następującej tematyce:
POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO W GNIEŹNIE No. 1240
BUDYNEK STAREGO RATUSZA W GNIEŹNIE No. 1241
Dzięki przedstawionym powyżej znaczkom poznacie nie tylko dokładniej postać Bolesława Chrobrego, ale także inne atrakcje Traktu Królewskiego. W dawnym budynku ratusza mieści się dziś m.in. Informacja Turystyczna, która jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki po Gnieźnie. Tam też już od dzisiaj zdobyć możecie przedstawione wyżej znaczki i całe mnóstwo innych turystycznych pamiątek.
Zapraszamy zatem do Gniezna. Będzie nam bardzo miło, jeśli swoimi wycieczkami i znaczkowymi zdobyczami pochwalicie się w mediach społecznościowych.
25.05.2023
W tym tygodniu przewidzieliśmy tylko jeden znaczkowy komunikat, ale jest to wiadomość o charakterze nieco innym niż zwykle.
Od pewnego czasu zauważyliście zapewne problemy z dostępnością znaczka turystycznego nr 538. Jego brak związany był z restrukturyzacją placówki, w ramach której zmianie uległa m.in. nazwa muzeum. Dotychczasowe Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zmieniło nazwę na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.
A skoro zmienia się nazwa, to siłą rzeczy prędzej czy później zmieni się szata graficzna znaczka turystycznego i właśnie dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam najnowszą wersję tego znaczka.
Standardowo nowa wersja znaczka dostępna jest tylko w muzeum. U nas do wyczerpania nakładu dostępna jest jedynie stara wersja. Zapraszamy zatem do zwiedzania Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie i do zdobywania najnowszej wersji znaczka, który zgodnie z tym co ustaliliśmy w sprzedaży pojawi się od 30 maja. Jak zwykle liczymy na Wasze relacje.
22.05.2023
W sierpniu 2022 roku odświeżyliśmy temat zaznaczeniówek, ponieważ co jakiś czas pytacie nas w jaki sposób wejść w ich posiadanie i do czego służą te kartoniki.
Dziś w ramach przypomnienia wracamy do tematu i przy okazji ogłaszamy pewną akcję.
Przechodząc do sedna sprawy, zaczniemy od tego, czym są owe kartoniki mylone z zakładkami. To zaznaczeniówki, czyli takie wizytówki, za pomocą których możecie poprosić zarządcę danego miejsca turystycznego o wprowadzenie znaczka (można do tego dołączyć naszą ulotkę).
Jedna strona zaznaczeniówki jest zadrukowana, na drugiej możecie napisać krótki tekst, a nawet przybić swoją turystyczną pieczątkę.
W czasach kiedy znaczki w Polsce się rozkręcały, zaznaczeniówki masowo doręczano do turystycznych atrakcji i jeszcze teraz zdarza się, że ktoś nam o nich wspomina przy okazji wprowadzania nowego znaczka. Na zaznaczeniówkach najczęściej wpisywało się prośbę o wdrożenie znaczka, ale równie często były tam też podziękowania. Turyści pisali m.in. tak:
Więcej informacji
16.05.2023
Wczorajsza znaczkowa premiera wyzwoliła z Was pokłady energii, którą spożytkowaliście na piękną promocję newsa premierowego. Tak jak obiecaliśmy, mamy dla Was coś szczególnego i jest to kolejna premiera, ale tym razem znaczka okolicznościowego.
Nie jest to jednak byle jaki znaczek, a jeden z tych, który lata temu zapoczątkował serie wydawnicze znaczków okolicznościowych. To bowiem urodziny wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy były w 2013 roku pretekstem do wydania pierwszego znaczka z tej serii, a potem były kolejne. Dziś seria ta liczy sobie 8 znaczków, a z uwagi na formę graficzną, należy do prawdziwych perełek w turystycznych kolekcjach.
117. urodziny wieży na Wielkiej Sowie odbędą się 27 maja od godziny 19:00, o czym szczegółowo przeczytacie w poniższym opisie znaczka. Organizatorzy przewidzieli rozmaite atrakcje, ale każdego z przybyłych proszą o wyśmienite humory i mnóstwo energii. Zabawa, jak co roku, zapowiada się wyśmienita.
Znaczki dostępne będą tradycyjnie podczas urodzin na szczycie Wielkiej Sowy, a po urodzinach w barze Schroniska Orzeł aż do wyczerpania nakładu.
ZO - 117. URODZINY WIEŻY WIDOKOWEJ NA WIELKIEJ SOWIE
Znaczek Okolicznościowy wydany w ramach corocznych obchodów urodzin wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. To już dwunasta odsłona imprezy, której od 2013 roku (z trzyletnią przerwą) towarzyszy wydanie specjalnego znaczka okolicznościowego. W tym roku świętowanie 117. urodzin wieży na szczycie Wielkiej Sowie odbędzie się w sobotę 27 maja od godziny 19:00. Na miejscu przewidziano tradycyjny poczęstunek, drobne pamiątki, a dla pierwszych gości prezentowany właśnie znaczek upamiętniający wyżej opisane wydarzenie. Przewidziane jest także ognisko, śpiew turystycznych pieśni i doskonała atmosfera. Wyjątkowo w tym roku, z powodu trwającego remontu wieży, nie będzie możliwe nocne podziwianie widoków z jej szczytu. Dojście na szczyt Wielkiej Sowy możliwe jest wszystkimi wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
15.05.2023
Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim do punktu docelowego trafia najnowszy znaczek turystyczny, który niniejszym chcemy Wam przedstawić.
Znaczek ma za zadanie pokazanie Wam miejsca, o którym zapewne nie mieliście pojęcia, a które po wielu latach, pod koniec ubiegłego roku, zostało odrestaurowane i oddane w użytkowanie. Chodzi oczywiście o zabytkową altanę w Parku Młodzieżowym w Świdnicy, która jest odtąd nową wizytówką miasta, a ponadto obiektem chętnie odwiedzanym przez miejscowych oraz turystów.
O historii altany przeczytacie w opisie. My nadmienimy jedynie, że znaczek dziś trafi do punktu IT, więc zapewne od jutra będziecie mogli stać się jego posiadaczami. Nie zapomnijcie jednak odwiedzić altany i zrobić sobie na jej tle zdjęcie ze znaczkiem oraz przysłać nam tego jako materiał z terenu. Fotki opublikujemy w naszych mediach społecznościowych i tym samym zachęcimy innych turystów do odwiedzania kolejnego interesującego miejsca w Świdnicy, do zwiedzania której kolejny raz zachęcamy.
ALTANA W PARKU MŁODZIEŻOWYM W ŚWIDNICY No. 1236
W zachodniej części Parku Młodzieżowego w Świdnicy znajduje się okazała drewniana altana. Wybudowano ją w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej na kamienno-ziemnym podwyższeniu. Wówczas to, z inicjatywy podpułkownika Riebla - radnego miejskiego, na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. W bezpośrednim sąsiedztwie altany, w 1905 r. zbudowano fontannę. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta, a urokliwości temu miejscu dodawały nasadzenia rzadkich drzew i krzewów. Wieżyczka drewnianej konstrukcji przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono altanę wysokim płotem, a kilka lat później rozebrano. Prace związane z odbudową altany trwały rok, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 9 listopada 2022 roku.
12.05.2023
Na koniec tygodnia mamy jeszcze dla Was podwójną premierę. Tym razem najnowsze znaczki pozwolą poznać osobę Heleny Kowalskiej, znaną bardziej jako siostra Faustyna, która w 2000 roku została uznana za świętą Kościoła Katolickiego.
Znaczki turystyczne, które dziś prezentujemy, zaprowadzą Was do rodzinnego domu św. Faustyny, a także do miejsca związanego z jej życiem duchowym, które po latach stało się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny.
SANKTUARIUM URODZIN I CHRZTU ŚW. FAUSTYNY - ŚWINICE WARCKIE No. 1234
DOM RODZINNY ŚW. FAUSTYNY W GŁOGOWCU No. 1235
Mamy nadzieję, że dzisiejsza premiera będzie nie tylko pretekstem do samych odwiedzin tego miejsca, ale także okazją do poznania życia Heleny Kowalskiej i jej rodziny. Być może wizyta w tych obiektach skłoni kogoś do refleksji, a na pewno dzięki znaczkom będziecie mieli okazję poznać kolejne miejsca, o których nie zawsze rozpisują się turystyczne przewodniki.
Znaczki wkrótce powinny być dostępne w sprzedaży. Korzystając z okazji, zachęcamy do zwiedzania naszego kraju i odwiedzania kolejnych znaczkowych miejsc. Być może właśnie Świnice Warckie i Głogowiec pojawią się na trasie zwiedzania, do czego jak zwykle zachęcamy.
10.05.2023
Czas jakoś szybciej płynie w tym tygodniu i oto okazało się, że mamy już środę. Jest to doskonały moment, aby poinformować Was o nowym znaczku okolicznościowym, jaki pojawi się już niebawem w Skarżysku-Kamiennej.
Jak widzicie na załączonym obrazku, jest to znaczek powstały z okazji cyklicznie organizowanego Skarżyskiego Maratonu Pieszego Nad Kamienną. U nas to szóste wydanie, więc można powiedzieć, że jest to swego rodzaju seria.
Maraton rusza za 10 dni. Znaczki do nabycia podczas trwania maratonu, a jeśli coś zostanie, to zapewne tradycyjnie jak co roku podczas spotkania kolekcjonerów.
Opis maratonu znajdziecie poniżej. Miejsc na tę edycję zapewne już nie ma, ale jeśli ktoś czuje się na siłach, może rozważyć udział w maratonie za rok. Niejeden znaczkomaniak brał udział w tej imprezie, a to dowód, że spróbować może każdy. My ciekawi jesteśmy, kto z kolekcjonerów w tym roku weźmie udział w maratonie i po cichu liczymy na jakąś grupową fotkę ze zdobytymi znaczkami w dłoniach.
ZO - VII SKARŻYSKI MARATON PIESZY „NAD KAMIENNĄ”
Celem maratonu pieszego jest propagowanie sportowego trybu życia, aktywnego odpoczynku oraz umożliwienie uczestnikom z terenu całej Polski wykazania się wytrzymałością w marszu, umiejętnością sprawnej orientacji w terenie oraz poznania walorów i piękna ziemi świętokrzyskiej, a zwłaszcza okolic naszego miasta. W tym roku Oddział Miejski PTTK w Skarżysku-Kamiennej organizuje Maraton Pieszy „Nad Kamienną” po raz siódmy. Będzie to impreza jednodniowa planowana na 20 maja 2023 r. Uczestnicy muszą pokonać dystans 50 km w czasie 13 godzin. Na mecie, po posileniu się gorącą zupą, zostaną udekorowani medalami, dyplomami i otrzymają upominki. Trasa przebiegać będzie wyznakowanymi szlakami pieszymi wytyczonymi przez organizatora na odcinku: Skarżysko-Kamienna (Rejów) – Mostki – Starachowice (Zalew Lubianka) – Podradkowice – Suchedniów – Skarżysko- Kamienna (Rejów). Na trasie będą przygotowane 4 punkty kontrolne, na których uczestnicy muszą zarejestrować się, otrzymają wodę mineralną i słodycze. Bazą dla Maratonu jest Ośrodek Wypoczynkowy w Rejowie. W imprezie będzie uczestniczyć blisko 200 osób.
5.05.2023
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że znaczki turystyczne powstają głównie dzięki turystom, zapaleńcom, miłośnikom, jak również wielu przychylnym ludziom, którzy rozumieją znaczkową ideę i chcą poprzez znaczki zainteresować innych atrakcjami, o których być może nie zawsze wspominają turystyczne przewodniki. I tak też jest ze znaczkami, które chcemy dziś przedstawić.
Dotyczą one turystycznych atrakcji Chodzieży i przedstawiają odpowiednio:
WYSTAWA STAŁA CERAMIKI CHODZIESKIEJ W CHODZIEŻY No. 1228
GONTYNIEC - NAJWYŻSZE WZNIESIENIE POJEZIERZA WIELKOPOLSKIEGO No. 1229
Większość turystów zapewne słyszała o chodzieskiej porcelanie, ale czy ktoś wiedział o wystawie jej poświęconej? Podobnie jest z Gontyńcem - założymy się, że tylko część z Was kojarzy to wzniesienie z Chodzieżą, dla większości pierwszą myślą jaka się nasuwa to dawna nazwa lokalnego Browaru. Dziś macie okazję poznać dokładniej Chodzież, historię tutejszej porcelany oraz atrakcje turystyczne i przyrodnicze Gontyńca.
Zachęcamy do zwiedzania, mieszczącej się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, izby muzealnej, która oprócz zbiorów chodzieskiej porcelany przybliży nieco historię regionu. Tam też dostępne będą oba znaczki, które do sprzedaży trafią w najbliższą sobotę i dostępne będą od poniedziałku do soboty w godzinach urzędowania biblioteki.
A po zwiedzaniu zobaczcie jeszcze miasto, domki tkaczy, kościół i miejscowe jezioro. Jeśli będziecie żądni zwiedzania, na pewno znajdziecie jeszcze niejedną atrakcję w samym mieście lub niedalekiej okolicy. Zapraszamy do zwiedzania i zachęcamy do opisywania swoich wycieczek na naszym znaczkowym profilu FB.
4.05.2023
Weekend majowy już za nami, choć pewnie są i takie osoby, które kończą go dopiero za 4 dni. Dla wszystkich turystów, bez względu na to, jak długo jeszcze będą wypoczywać mamy dziś znaczkową premierę, która przenosi nas do Białegostoku.
Tym razem chcemy Wam pokazać Park Militarny Muzeum Wojska w Białymstoku. Zlokalizowano w nim wiele interesujących eksponatów, o czym przeczytacie w poniższym opisie. W parku w spokoju zapoznacie się z zabytkowym uzbrojeniem, ale też możecie wziąć udział w wielu dodatkowych atrakcjach.
Park czynny jest od maja do września w weekendy z piątkiem włącznie, więc jest to idealne miejsce do zwiedzania nie tylko przez weekendowych turystów. Dodatkowo prezentowany znaczek będzie dostępny w dwóch lokalizacjach, więc na pewno będzie możliwość, aby każdy mógł go zdobyć. W sprzedaży znaczek pojawi się od piątku 5 maja, także weźcie to pod uwagę i planujcie wycieczki do Muzeum Wojska w Białymstoku. Zapraszamy.
PARK MILITARNY MUZEUM WOJSKA W BIAŁYMSTOKU No. 1230
Park Militarny gromadzi pojazdy, jednostki artylerii i inne eksponaty, ze zbiorów Muzeum Wojska, których gabaryty nie pozwalały na prezentowanie w siedzibie głównej muzeum. Znajdują się tu tak popularne sprzęty, jak czołg T-34/85, działo samobieżne ASU-85 czy artyleryjska wyrzutnia rakietowa BM-13, następca słynnej „Katiuszy”. W centralnej części parku zgromadzono eksponaty najcenniejsze jak polska taczanka piechoty wz. 36 – jeden z dwóch oryginalnych egzemplarzy tego pojazdu w zbiorach polskich muzeów, 37 mm. armata przeciwpancerna wz. 36 produkowana w Pruszkowie i Rzeszowie na licencji szwedzkiego Boforsa, czy biedka amunicyjna wz. 33 – lekki jednokonny wóz do transportu amunicji do karabinu maszynowego i przodek – czyli część, do której zaprzęgano konie oraz na której siedział woźnica – polskiej kuchni polowej wz. 31. Dodatkowe eksponaty to transzeja, samolot myśliwski LIM-5 czy odnowione trzy lufy rosyjskich 122. mm armat fortecznych. Park Militarny to też duży teren zielony z licznymi atrakcjami: piaskownicą wykorzystywaną do zabawy wykrywaczami metalu, miejscami do wypoczynku oraz licznymi imprezami plenerowymi organizowanymi przez pracowników Muzeum Wojska.
2.05.2023
W drugim dniu maja mamy dla Was kolejne dwie znaczkowe nowości i tym samym zaproszenie do odwiedzenia Zagórza Śląskiego i jego atrakcji turystycznych.
Poza miejscami pokazanymi na znaczkach jest tu kilka innych atrakcji jak zamek, tama oraz kilka punktów widokowych. Warto tak zaplanować czas i trasę zwiedzania, aby odwiedzić je wszystkie. A zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, któremu poświęcony jest pierwszy z przedstawionych znaczków.
CORT „AKWARIUM” W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 1232
KŁADKA NAD JEZIOREM BYSTRZYCKIM W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM No. 1233
Prezentowane znaczki już w piątek dotarły do celu i są dostępne w sprzedaży. Warto więc wpisać Zagórze Śląskie na listę miejsc do odwiedzenia, bo Góry Sowie o tej porze roku są równie piękne, jak jesienią.
A gdy już zdobędziecie znaczek, nie zapomnijcie o komentarzu na odpowiedniej podstronie naszego katalogu i rzecz jasna o relacji, którą jak zawsze chętnie umieścimy na naszym profilu FB. Tymczasem życzymy udanego weekendowania i widzimy się wkrótce...
1.05.2023
Weekend trwa, a my nie próżnujemy i od samego rana mamy dla Was porcję dobrych wiadomości. A są one naprawdę dobre i uradują niejednego znaczkowego kolekcjonera, bo dotyczą premiery znaczka w województwie kujawsko-pomorskim.
Jak wiemy muzyka łączy pokolenia, łagodzi obyczaje, jest ponadczasowa. To wszystko sprawia, że jest wyjątkowa podobnie jak obiekt, który chcemy dziś zaprezentować, a który łączy nie tylko muzycznych koneserów, ale zapewniamy, że także wielbicieli architektury, historii czy turystyki oraz znaczków turystycznych.
Zapraszamy Was zatem do Bydgoszczy, do poznania Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego i oczywiście do udziału w odbywających się w jej wnętrzach koncertów. Jesteśmy przekonani, że miejsce to bardzo Wam się spodoba i pozwoli poszerzyć zakres znaczków turystycznych związanych z muzyką. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i ciekawie spędzi czas na zwiedzaniu i obcowaniu z muzyką.
O Filharmonii Pomorskiej przeczytacie pokrótce poniżej, ale my zachęcamy także do lektury strony internetowej ww. miejsca, gdzie znajdziecie więcej interesujących informacji. Znaczek już jest na miejscu, ale z racji trwającego długiego weekendu dostępny będzie dopiero od 4 maja i nabędziecie go w kasie biletowej, w godzinach jej urzędowania. Wszystkie odnośniki do niezbędnych stron znajdziecie na podstronie najnowszego znaczka lub po kliknięciu poniższego linku/tytułu.
Życzymy zatem przyjemnego zwiedzania Bydgoszczy umilonego muzycznymi akcentami i mamy nadzieję, że po zwiedzaniu prześlecie nam fotkę z filharmonią i zdobytym znaczkiem turystycznym na jej tle.
FILHARMONIA POMORSKA W BYDGOSZCZY No. 1231
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy słynie z fenomenalnej akustyki. Inauguracyjny koncert w neoklasycystycznym gmachu odbył się 16 listopada 1958 roku. Koncertował tu m.in. Artur Rubinstein, Luciano Pavarotti, Krystian Zimerman, Ivo Pogorelić, Krzysztof Penderecki, a także Mischa Maisky, Aleksandra Kurzak, Jakub Józef Orliński, Leszek Możdżer i wielu innych wybitnych artystów światowych estrad. Filharmonia Pomorska posiada dwa znakomite zespoły artystyczne: Orkiestrę Symfoniczną i Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis. W kalendarium koncertowym znaleźć można wydarzenia dla wszystkich pokoleń odbiorców: wieczory symfoniczne i kameralne, a także koncerty dla rodzin z niemowlętami, przedszkolakami, szkolne oraz poranki muzyczne dla seniorów, podczas których prezentowana jest muzyka kompozytorów różnych epok i stylów. Od 1963 roku Filharmonia Pomorska organizuje Bydgoski Festiwal Muzyczny, na który zaprasza wybitnych solistów, zespoły i orkiestry z całego świata.
27.04.2023
ZMIANY W ZAMÓWIENIACH CZESKICH PRODUKTÓW
Co jakiś czas spływają do nas zapytania w sprawie możliwości zamawiania towarów bezpośrednio z czeskiego e-shopu. Do tej pory takie zamówienia realizowane były za naszym pośrednictwem, ale od kiedy wprowadzono zmiany w sklepie, każdy może sam dokonać zakupu i my już w takich zakupach nie pośredniczymy. Dlatego też dziś mamy kilka ważnych informacji, które należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupów w czeskim sklepie internetowym.
Najważniejszą informacją jest, że czeski e-shop realizuje wysyłki do Polski i odbywa się to za pośrednictwem przesyłek kurierskich.
Więcej informacji
25.04.2023
Z południowych krańców województwa mazowieckiego dziś przenosimy się do Małopolski. Tam bowiem, w miejscowości o nazwie Krzęcin znajduje się niezwykle ciekawy kościół, który za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego chcielibyśmy Wam pokazać i przybliżyć jego historię.
Publikujemy zatem niezbędne informacje o kościele wraz z linkami do stron, na których dowiecie się o tej budowli wielu ciekawych faktów. Kolejne już niebawem czekać będą na zdobywców znaczka, ukryte pod postacią kodu QR.
A jeśli już teraz macie ochotę na wizytę w Krzęcinie i wprost ciągnie Was do zwiedzania, to jeszcze przez kilka dni musicie uzbroić się w cierpliwość. Znaczek w sprzedaży pojawi się bowiem od soboty 29 kwietnia i dostępny będzie w godzinach otwarcia kościoła dla wiernych.
Planować wycieczki możecie jednak już teraz i układać trasę zwiedzania w taki sposób, aby odwiedzić Krzęcin i zdobyć znaczek. Nie zapominajcie przy tym o pozostawieniu komentarza na podstronie znaczka i o tym, aby przesłać nam relację.
KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W KRZĘCINIE No. 1227
Kościół pod pierwotnym wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej w Krzęcinie to najstarszy i najciekawszy obiekt w tej miejscowości. Wzniesiony został w 1589 r., chociaż sama parafia powstała już w 1325 r. Pierwszy kościół powstał jednak dużo wcześniej o czym świadczą dostępne źródła historyczne. Na jego miejsce w 1700 r. staraniem ksieni klasztoru Norbertanek - Zofii Urbańskiej wzniesiono nową świątynię z wykorzystaniem niektórych fragmentów starego kościoła. W 1886 r. kościół powiększono niemal dwukrotnie. Dwie, tak charakterystyczne dla tej budowli wieże, dobudowano w latach 1886-1887. Są one wyjątkowo interesujące ze względu na to, że niezmiernie rzadko można takie spotkać w drewnianych kościołach. Górne ich partie posiadają otwarte, nadwieszone izbice, ozdobione ażurowymi gankami, które całej świątyni nadają niezwykle malowniczy wygląd. Dachy kościoła w całości pokryte są gontami. Ze starego kościoła pozostały ołtarze, konfesjonały i chrzcielnica. Świątynię znów konsekrowano, zmieniając jej wezwanie, ze względu na błędnie podaną nazwę do kurii, które od tej pory brzmi Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a dokonał tego biskup krakowski Albin Dunajewski.
24.04.2023
Powoli kończy się kolejny miesiąc i zbliża upragniona przez wielu majówka. W ramach długiego weekendu czekać na Was będzie mnóstwo turystycznych obiektów, a w wielu z nich znaczki turystyczne.
Nowy znaczek także się pojawi i właśnie tego dotyczyć będzie dzisiejsza premiera. Zapewne rzuciliście już okiem na sąsiednią grafikę, ale gdyby komuś umknęła nazwa znaczka, to przypomnimy, że promuje on Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży.
Jak zwykle opis miejsca znajdziecie na podstronie znaczka. Zwiedzanie Iłży proponujemy rozpocząć od Informacji Turystycznej, gdzie właśnie w ten znaczek się zaopatrzycie. Tam też dowiecie się o innych atrakcjach, które warto odwiedzić.
Zwiedzajcie więc i koniecznie róbcie zdjęcia, aby móc nam przesłać relację z wycieczki. W majowy weekend zaplanowano tutaj turniej rycerski, a jeśli się pospieszycie, to może jeszcze dziś uda Wam się zakupić bilet w promocyjnej cenie. Szczegóły znajdziecie na zamkowym profilu facebook. Zapraszamy zatem do Iłży. Znaczki pojawią się w sprzedaży od wtorku, także bądźcie w gotowości.
ZAMEK BISKUPÓW KRAKOWSKICH W IŁŻY No. 1226
Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży to perła architektury średniowiecza i renesansu. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej już pod koniec XIII w. Zamek był kilkukrotnie rozbudowywany – m.in. w wieku XIV, zniszczony m.in. przez Szwedów w 1656 r., odbudowany w poł. XVII i XVIII w., a po pożarze na początku XIX w. popadł w ruinę. Zabudowania zamkowe składały się z zamku dolnego oraz zamku górnego. Budowla powstała głównie z łamanego wpienia, łączonego zaprawą wapienno-piaskową. Posiada charakterystyczną murowaną wieżą górującą nad miastem. Mury zamku miejscami mają grubość 3 metrów. Na zamku górnym zachowały się m.in. sklepione piwnice zamkowe oraz murowana i częściowo kuta w skale, studnia zamkowa. W przeszłości zamek był siedzibą biskupów krakowskich – obiektem obronnym, rezydencjonalnym, oraz centrum gospodarczo-administracyjnym. W 2021 r. ruina zamku górnego przeszła pierwszy etap prac konserwatorskich. Obiekt niemalże w całości udostępniony jest dla turystów, którzy mogą m.in. wejść na wieżę zamkową oraz zajrzeć w głąb studni zamkowej. Na zamku organizowane są wystawy oraz liczne atrakcje i imprezy, wraz z niezwykle widowiskowym turniejem rycerskim.
14.04.2023
DLACZEGO APKA NIE DZIAŁA JAK POWINNA?
W ostatnim czasie pojawia się sporo zapytań w sprawie aplikacji na telefony z systemem Android i aby nie odpisywać każdemu z osobna, postanowiliśmy wydać komunikat, który pozwoli Wam rozeznać się w sytuacji.
Zaczniemy od tego, że aplikacja, którą znacie i której używacie od lat, w połowie zeszłego roku przestała działać prawidłowo. Najpierw pojawiły się błędy w nazwach znaczków, potem przestały być aktualizowane punkty sprzedaży a z początkiem tego roku nastąpiła kolejna awaria i m.in. nie jest aktualizowana lista znaczków.
Zaznaczamy, że aplikacja nie jest tworem firmy Znaczki Turystyczne, gdyż została stworzona przez osobę prywatną, której pomagała w organizacji kolekcji. Zasięgnęliśmy języka u twórcy apki i okazuje się, że ma ona problem z pobieraniem danych z naszego serwera i bazy danych. Sam twórca nie ma możliwości, aby wklepywać znaczki ręcznie, stąd brak nowych znaczków w apce.
Nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie, ale jest pewne światełko w tunelu. Okazuje się, że wraz z przebudową naszych stron internetowych jest wdrażane nowe oprogramowanie, które docelowo ma zastąpić znaną Wam aplikację. Nowe oprogramowanie ma się opierać na tych samych zbiorach danych i ma posiadać funkcjonalności znane z używanej dotąd aplikacji. Z tego, co się dowiedzieliśmy, ma być ułatwiony proces synchronizacji kolekcji, a całe oprogramowanie prawdopodobnie będzie działało na wielu systemach operacyjnych. Na razie jednak jest ono w fazie tworzenia, więc na finalny produkt przyjdzie jeszcze poczekać. Pamiętajcie jednak, że aplikacja nadal działa i znajduje się w niej lista wszystkich polskich znaczków turystycznych do numeru 1209, znaczków okolicznościowych do numeru 123 i noworocznych do 2023 r. Dla tych znaczków nadal można wykonywać wszelkie działania (dodawać do kolekcji, potwierdzać pobyt, tworzyć dziesiątki itd.) Funkcji tej nie będzie dla nowych znaczków, które wprowadziliśmy w tym roku, bo po prostu znaczków tych nie ma w aplikacji.
Więcej informacji
13.04.2023
Czas na małe urozmaicenie w znaczkowych premierach i na informację o nowym znaczku okolicznościowym. Już niedługo we Wrocławiu pojawi się kolejny znaczek wydany przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu. Znaczek ten towarzyszyć będzie XXV Jubileuszowej Wrocławskiej Krajowej Wystawie Kolekcjonerskiej, która w tym roku odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja.
W sprzedaży znaczki pojawią się podczas wystawy, a później standardowo dostępne będą także w każdą niedzielę w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku – Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5, IV piętro. Szczegóły dotyczące miejsc sprzedaży standardowo znajdziecie na podstronie prezentowanego znaczka.
Organizatorzy przygotowali także inne wydawnictwa, o których więcej informacji znajdziecie na stronie stowarzyszenia. Zachęcamy zatem do odwiedzenia wystawy i zdobycia niniejszego krążka, który jest szóstym znaczkiem z serii, poświęconej corocznym edycjom wystawy i nie lada gratką dla wszystkich kolekcjonerów.
ZO - XXV JUBILEUSZOWA WROCŁAWSKA KRAJOWA WYSTAWA KOLEKCJONERSKA
XXV Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2023 „Co nam w duszy gra” odbędzie się w dniach 18-20 maja 2023 r. Wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 18 maja o godz. 12:00. Celem wystawy jest promowanie ruchu kolekcjonerskiego oraz ukazanie dotychczasowego dorobku członków Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu z okazji jubileuszu 25-lecia organizacji wystaw. Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest historyczny widok zabudowy Wzgórza Partyzantów we Wrocławiu – pozostałości po dawnym Bastionie Sakwowym, który towarzyszy również wydawnictwom wystawy.
11.04.2023
Święta mamy już za sobą i pora powrócić do rzeczywistości. Ta za sprawą rozkwitającej wokół wiosny jest nawet wyjątkowo kolorowa i pachnąca, więc warto każdą wolną chwilę spędzić na łonie natury i rozwijać swoje turystyczne pasje.
My natomiast postaramy się urozmaicić Wam to zwiedzanie i dostarczyć kolejnych pretekstów do wędrówek znaczkowym szlakiem.
Tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, do znanego już chyba wszystkim Chełmska Śląskiego. W centrum tamtejszego rynku znajduje się zabytkowa figura św. Jana Nepomucena i to właśnie jej poznanie Wam rekomendujemy za sprawą najnowszego znaczka turystycznego.
Nie musimy chyba nikomu przypominać, że w Chełmsku Śląskim wszystkie znaczki zdobędziecie u Apostoła w Lnianej Chacie i tam też trafi najnowszy krążek, który prawdopodobnie dziś dotrze do celu. Zachęcamy więc do odwiedzin tej ciekawej miejscowości i poznawania jej kolejnych zabytków.
FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM No. 1225
Figura św. Jana Nepomucena w Chełmsku Śląskim znajduje się w południowej części rynku. Powstała pod koniec drugiego dziesięciolecia XVIII wieku, prawdopodobnie w roku 1717, w tym samym czasie co studnia posadowiona za figurą. Ustawienie figury stało się miejscem pielgrzymowania okolicznej ludności rozpropagowanym za rządów krzeszowskiego opata Innocentego Fritscha. Kamienną postać Jana Nepomucena z Chełmska Śląskiego stworzył śląski rzeźbiarz Georg Leohnard Weber. Święty stoi na kłębowisku chmurek, a za jego prawym ramieniem znajduje się anioł wskazujący krucyfiks do adoracji. Figura ma 173 cm wysokości, natomiast cały dwukondygnacyjny pomnik ma prawie 3,5 metra wysokości. Na dolnym kartuszu poniżej figury widnieje data 1855, wskazująca rok renowacji rzeźby. Ciekawostką może być fakt, że niemal bliźniacza rzeźba tego samego autora znajduje się w Lewinie Kłodzkim.
7.04.2023

Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości, rodzinnego ciepła i szczerego uśmiechu,
życzy Zespół Znaczków Turystycznych
5.04.2023
Jeśli po wczorajszej premierze myśleliście, że to koniec w tym tygodniu, to byliście rzecz jasna w błędzie.
Pozostajemy w dalszym ciągu na północy kraju i tym razem, za sprawą dwóch nowych znaczków, przenosimy się do Gdyni, gdzie na poznanie czekają kolejne turystyczne atrakcje.
Tym razem na mapie znaczkowych miejsc pojawiły się następujące obiekty:
BULWAR NADMORSKI W GDYNI No. 1223
TORPEDOWNIA - GDYNIA-BABIE DOŁY No. 1224
Powyższe linki tradycyjnie przeniosą Was na podstrony prezentowanych znaczków, gdzie znajdziecie opisy przedstawionych atrakcji, linki do stron, współrzędne obiektów oraz wszelkie niezbędne dane adresowe punktów sprzedaży.
Znaczki dziś jeszcze są w fazie doręczania, ale jutro powinny dotrzeć do celu, więc najpewniej w czwartek będziecie już mogli je zdobywać. Nie zapomnijcie przy tym o wykonaniu stosownych fotografii i przesłaniu ich razem z krótką informacją na nasz adres e-mail jako relację ze znaczkowego szlaku. Chętnie opublikujemy takie materiały i będzie nam miło, jeśli oprócz samych znaczków i znaczkowych obiektów pokażecie też siebie. Czekamy zatem na pierwsze relacje i zachęcamy do zwiedzania mniej lub bardziej znanych atrakcji w Gdyni.
4.04.2023
Od kilku dni mamy kwiecień i najwyższy czas na pierwszą znaczkową nowość tego miesiąca. Tym razem nowy znaczek pojawi się na północnym zachodzie kraju, a dokładniej w Koszalinie, gdzie swój początek ma trasa kolei wąskotorowej, istniejącej od 125 lat.
O historii Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, której ten znaczek dotyczy, przeczytacie w poniższym opisie. Dziś natomiast mamy dla Was garść innych niezwykle cennych danych, dzięki którym przyjemniejsze stanie się zdobywanie prezentowanego znaczka.
Najważniejsza informacja jest taka, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie od wtorku 11 kwietnia. Sezon turystyczny i ruch kolejki rozpocznie się w czerwcu i potrwa do września. Znaczki zdobędziecie w dniach kursowania pociągów w kasie biletowej kolejki wąskotorowej, a poza sezonem także w biurze mieszczącym się w budynku lokomotywowni. UWAGA! W drugim przypadku wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny z obsługą biura (tel. 601 154 937).
Wyżej wymienione punkty sprzedaży znaczków znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Tam też znajdziecie linki do stron internetowych, na których sprawdzicie rozkład jazdy kolejki i wiele innych przydatnych informacji.
Zachęcamy zatem do odwiedzania Koszalina i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, szczególnie w sezonie, kiedy będziecie mogli zwiedzić okolicę z pokładu wąskotorowego taboru. Czekamy na Wasze relacje i zdjęcia kolejki wraz ze zdobytym znaczkiem.
KOSZALIŃSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA No. 1222
Pierwszy pociąg wąskotorowy wyruszył z Koszalina 1 listopada 1898 r. W kolejnych latach kolej przeżywała gwałtowny rozwój, przerwany przez działania wojenne i rozkradzenie torowiska wraz z taborem przez Armię Czerwoną. Po wojnie odbudowano Koszalińską Kolej Wąskotorową, którą można było dojechać do Kołobrzegu, Rewala lub nad Zalew Szczeciński. Od lat 80` XX w. ruch kolejowy malał i ostatecznie Koszalińska Kolej Wąskotorowa została zamknięta 1 października 2001 r. Nowy rozdział w funkcjonowaniu kolei rozpoczyna się 7 listopada 2005 r. kiedy zostało powołane Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, którego celem jest odbudowa i przekształcenie wąskotorówki w atrakcję turystyczną regionu. Po odbudowie torów i transporcie taboru uruchomiono regularny ruch turystyczny do Manowa, zarazem rozpoczynając odbudowę rozkradzionego odcinka leśnego do Rosnowa. Od 2016 r. pociągi docierają niemal na plażę nad jezioro w Rosnowie. W 2021 r. została ukończona naprawa parowozu Px48-3901, który po naprawie otrzymał imię Zosia i kursuje w sezonie letnim.
28.03.2023
Co jakiś czas, a ostatnio jakoś cześciej, pojawiają się pytania o możliwość wysyłki znaczków z opcją odbioru w wybranym punkcie. Informujemy więc, że jest taka opcja i wszystko już jakiś czas temu opisaliśmy w naszym dziale pomocowym, w artykule „Przesyłki bez tajemnic”, do którego link załączamy jako przypomnienie.
Dzięki opcji odbioru w punkcie nie musicie czekać na listonosza, a przesyłkę ze znaczkami odbierzecie w jednym z kilkunastu tysięcy miejsc w całej Polsce. Są wśród nich punkty handlowe o wydłużonych godzinach otwarcia, ale także automaty paczkowe, z których paczki można odbierać praktycznie 24 godziny na dobę. Sieć cały czas się rozrasta, a lokalizacja punktów odbioru w lokalach handlowych pozwala niejako odbierać przesyłki przy okazji zakupów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wydłużony okres odbioru przesyłek w punktach handlowych oraz atrakcyjna cena.
Więcej informacji na temat przesyłek z odbiorem w punkcie, jak również instrukcję jak taki punkt odnaleźć i wybrać, znajdzie we wspomnianym wyżej artykule (link >>).
24.03.2023
Nawiązując do pytań, jakie od Was otrzymujemy, chcielibyśmy dzisiaj zająć się kwestią Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Informacja taka wprawdzie pojawiła się podczas zeszłorocznego spotkania w Krakowie, ale jest już czas, w którym zaczynacie planować różne wyjazdy i warto znać dokładny termin.
Po zeszłorocznej zmianie terminu, wynikającej z przyczyn „pandemicznych”, wracamy do spotkania w porze jesiennej. Tak jak podczas wcześniejszych zlotów, spotykamy się w drugi weekend października. W tym roku wypada to na 6-8 dzień tegoż miesiąca.
Na tę chwilę nie znamy szczegółów dotyczących miejsca spotkania, ale termin jest już zaklepany i możecie zaznaczyć go w swoich kalendarzach. Co do dalszych konkretów, to standardowo będziemy je podawali w kolejnych komunikatach.
Harmonogram spotkań kolekcjonerów ZT możecie znaleźć na naszej stronie w zakładce „Spotkania kolekcjonerów”. Zwróćcie uwagę, że są tam także terminy spotkań w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Jeśli w międzyczasie urodzi się jakieś nowe spotkanie, to również zostanie tam dodane.
21.03.2023
Po kilku miesiącach szarości, zimna i wilgoci nadeszła długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią więcej kolorów, słońca, ciepła i nowych turystycznych możliwości.
Już dziś przedstawiamy Wam propozycję na wycieczkę do Żywca i zwiedzanie tamtejszych atrakcji turystycznych, do których należy m.in. żywiecka fara wraz z usytuowanym na jej wieży tarasem widokowym.
To właśnie te dwie atrakcje widnieją na najnowszych znaczkach turystycznych, których wizerunki przedstawiamy jako załącznik do dzisiejszego newsa.
KONKATEDRA NARODZENIA NMP W ŻYWCU No. 1220
TARAS WIDOKOWY KONKATEDRY ŻYWIECKIEJ No. 1221
Opisy przedstawionych atrakcji znajdziecie jak zawsze, klikając w powyższe linki. My zaś zabieramy się za tworzenie audiobedekera, za którego pośrednictwem postaramy się jeszcze dokładniej przybliżyć Wam wszelkie fakty dotyczące zarówno konkatedry, jak i tarasu widokowego.
Was natomiast zachęcamy do wpisania Żywca do swoich wycieczkowych planów. Warto wybrać się w te okolice np. podczas wakacyjnych podróży i uzupełnić znaczkowe braki. Ciekawych miejsc w Żywcu i okolicach nie brakuje, więc na nudę nie ma szans. Znaczki już na Was czekają w Kawiarni Przystań, także zapraszamy do Żywca.
16.03.2023
W związku z pytaniami o zasady gry kolekcjonerskiej i niemożność zdobycia znaczków turystycznych nr 236, 237, 238, które zostały wycofane ze sprzedaży, informujemy, że w ramach gry kolekcjonerskiej numery te tymczasowo nie są brane pod uwagę.
Jeśli więc nie posiadacie kuponów od ww. znaczków, nie bierzecie ich pod uwagę przy kompletowaniu dziesiątki na formularzu.
Jako przykład przedstawimy taką sytuację. Do planowanych dziesiątek kuponów turysta posiada następujące kupony 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, brak 236, brak 237, brak 238, 239, 240, 241, 242.
W związku z powyższym, pomijając numerację 236, 237, 238 na formularz ZK naklejamy 10 następujących kuponów:
227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 239, lub 230, 231, 232, 233, 234, 235, 239, 240, 241, 242.
Oczywiście zgodnie z zasadami gry kolekcjonerskiej, w każdej dziesiątce może znajdować się jeden numer zastąpiony kuponem JOKER.
Przypominamy również, że kupony przesyłane elektronicznie są tylko do sprawdzenia poprawności i nadal obowiązuje ich przesłanie w wersji papierowej.
13.03.2023
Kolejny tydzień za nami i coraz bliżej wiosny. Czas oczekiwania na jej przyjście postaramy się wypełnić ciekawymi materiałami dotyczącymi znaczków turystycznych i dziś właśnie jeden z nich, czyli znaczkowa premiera.
Wielu turystów już odwiedziło Piotrkowice w poprzednich latach. Dla sporej grupy wizyta w tej miejscowości to wciąż kwestia planów. Mamy nadzieję, że dzięki najnowszemu znaczkowi te plany się zmienią, a i dawnych odwiedzających uda się raz jeszcze przyciągnąć w te strony.
Zaproszeniem do wizyty w Piotrkowicach niech będzie najnowszy znaczek turystyczny, który prezentujemy w dzisiejszym newsie. A jeśli o obiekcie ze znaczka i o relikwiach św. Tekli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Więcej informacji otrzymacie wraz ze zdobyciem znaczka, gdy odczytacie QR umieszczony na naklejce.
Znaczki w Piotrkowicach powinny być dostępne mniej więcej od najbliższej środy. Dziś jeszcze są w trasie, ale jak znamy księdza Mariusza, na pewno pochwali się ich otrzymaniem i wtedy wszystko będzie jasne. Śledźcie więc nasze kolejne newsy w mediach społecznościowych i oczywiście wpisujcie w plany wizytę w piotrkowickiej parafii, nie zapominając o relacjach z wycieczek znaczkowym szlakiem i zdjęciach ze zdobytym znaczkiem.
KAPLICA I RELIKWIE ŚW. TEKLI W PIOTRKOWICACH No. 1219
Parafia Piotrkowice w diecezji kieleckiej, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Wodzisław jest jedną z trzech parafii w Polsce, w których znajdują się relikwie św. Tekli. Parafia posiada późnobarokowy relikwiarz z 2 połowy XVIII w. w kształcie rocaillowego kartusza z owalną, przeszkloną puszką na relikwie w centrum z relikwiami św. Tekli. Staraniem ks. proboszcza Mariusza Chmury przy parafii została wybudowana także Kapliczka św. Tekli z figurą Świętej wykonaną przez rzeźbiarza Ryszarda Wojdę. W parafii Piotrkowice każdego 23. dnia miesiąca odbywa się Nabożeństwo do św. Tekli z intencjami proszącymi przede wszystkim o uzdrowienie, szczególnie z chorób oczu. Od roku 2023 drugi odpust parafialny ku czci św. Tekli jest obchodzony uroczyście w sam dzień wspomnienia świętej Tekli – 23 września.
6.03.2023
Rozpoczynamy kolejny tydzień i tym razem mamy dla Was nowy znaczek i kolejną propozycję wycieczki do miejscowości Jeruzal.
Wiele razy w ostatnim czasie słyszeliśmy od Was, że warto by było wprowadzić znaczek w "Sklepie u Krysi". W końcu to najbardziej znane miejsce w filmowych Wilkowyjach, przy którym najcześciej fotografują się turyści.
I oto przyszedł czas na powstanie takiego znaczka. Ten jeszcze jest w drodze do miejsca przeznaczenia, ale myślimy, że od jutra, a najdalej od środy będzie dostępny w Jeruzalu, we wspomnianym wyżej sklepie.
Tak więc od dzisiaj, siedząc na ławeczce przed sklepem, obowiązkowe jest zdjęcie nie tylko ze słynnym "Mamrotem", ale i ze znaczkiem turystycznym. Liczymy na takie właśnie fotki z Waszych wypadów do tej miejscowości. Zapraszamy do zwiedzania.
JERUZAL - FILMOWE WILKOWYJE No. 1218
Jeruzal – miejscowość w woj. mazowieckim, w gminie Mrozy. To właśnie tutaj, w Jeruzalu, kręcono popularny polski serial pt. Ranczo w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Jeruzal czyli filmowe Wilkowyje stały się jednym z atrakcji dla zwiedzających te okolice. Najsłynniejszym miejscem czy – można by powiedzieć – obiektem miejscowości jest…ławeczka. Miejsce spotkań miejscowej czwórki bohaterów serialu. Kolejnymi serialowymi obiektami są, kościół wraz z dzwonnicą, budynek plebani, apteka, przystanek autobusowy czy stary dom Więcławskich, serialowych właścicieli wspomnianego sklepu przy ławeczce z szyldem „U Krysi”. Większość obiektów biorących udział w serialu znajdowała się w Jeruzalu, jednak jest wiele, które w filmie były częścią miejscowości, ale w rzeczywistości znajdowały się w kilkudziesięciu pobliskich miejscowościach, do których to również warto się wybrać.
28.02.2023
Od wielu lat dostajemy od turystów zapytania o znaczki turystyczne w Łodzi. Jeszcze w 2016 roku miasto miało jeden znaczek turystyczny, ale od tego czasu sytuacja się zmieniła i działania wielu kolekcjonerów powoli przyczyniały się do tego, że zaczęły powstawać kolejne znaczki.
Oczywiście nie byłoby ich, gdyby nie zrozumienie znaczkowej idei przez pracowników Łódzkiej Informacji Turystycznej, którzy wdrożyli kolejne znaczki i tym samym pozwolili turystom na poznanie kolejnych ciekawych obiektów w mieście.
Łódź obfituje w turystyczne atrakcje i zapewne każdy chciałby, aby wszystkie one posiadały własne znaczki. Wiecie jednak, że nie jest to proste i często małymi kroczkami można dojść do celu. W ten oto sposób chcemy Wam dzisiaj pokazać kolejne dwie znaczkowe nowości z Łodzi.
ZO - 600-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH ŁODZI 1423-2023
BIAŁA FABRYKA LUDWIKA GEYERA W ŁODZI No. 1215
Jest to premiera łącząca znaczek turystyczny z okolicznościowym, albowiem w 2023 roku Łódź obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. Drugi ze znaczków - turystyczny, to Biała Fabryka Ludwika Geyera, czyli kolejny interesujący obiekt położony przy ulicy Piotrkowskiej. Opisy obu znaczków znajdziecie po kliknięciu powyższych odnośników, a o Białej Fabryce nieco więcej ciekawostek znajdziecie niebawem w audioprzewodniku, jaki właśnie przygotowujemy.
Oba prezentowane powyżej znaczki już czekają na swoich pierwszych zdobywców w Łódzkiej Informacji. Nam nie pozostaje już nic innego, jak zaprosić Was do zwiedzania Łodzi i do wycieczki szlakiem, jaki wyznaczają w nim znaczki turystyczne. Zbaczajcie jednak ze szlaku, odwiedzajcie też inne obiekty i rozsiewajcie znaczkową ideę w kolejnych interesujących obiektach.
25.02.2023
NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2022 ROKU - WYNIKI
Wyjątkowo po kilkudniowej przerwie przeznaczonej na znaczkowe premiery, wracamy do tematu konkursu na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2022 roku". Dziś pora na ogłoszenie wyników.
Tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 22 stycznia, a zakończyło w poniedziałek 20 lutego. Jak co roku głosowanie podzielone było na dwie tury. Nasze głosowanie to swego rodzaju zabawa dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach wybieramy najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Głosowanie dotyczy tylko znaczków turystycznych, a więc tych opatrzonych unikalnymi numerami. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie projekty graficzne najbardziej podobają się turystom i kolekcjonerom.
Więcej informacji
24.02.2023
Dokładnie rok temu - 24 lutego - wrogi reżim zaatakował naszych sąsiadów na Ukrainie. To, co widzieliśmy przez kolejne miesiące, przechodziło ludzkie pojęcie. Zbrodnie ludobójstwa, gwałty, kłamliwa propaganda i brak jakichkolwiek zasad, jakich dopuścił się agresor, zasługuje na pełne potępienie. Jednak naród ukraiński dzielnie stawił czoła reżimowi i przy wsparciu sojuszników walczy z wrogą armią, chroniąc swoją tożsamość i dziedzictwo.
Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje wsparcia i my z Waszą pomocą również w minionym roku takiego wsparcia udzieliliśmy. W marcu, razem z Centralą Znaczków Turystycznych w Czechach, wydaliśmy Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina”. Dochód z jego sprzedaży w całości przekazaliśmy na konto zbiórki POMOC DLA UKRAINY, prowadzonej przez Caritas Polska, zresztą w ciągu minionego roku kilka razy Was o tym informowaliśmy.
Charytatywny Znaczek Turystyczny spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów z Polski, ale i z innych krajów. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak Wy kolekcjonerzy podeszliście do tego tematu. Dziękujemy Wam bardzo za pomoc, jakiej udzieliliście poszkodowanym w tym brutalnym konflikcie oraz za to, że zechcieliście połączyć swoją pasję z chęcią niesienia pomocy bliźniemu. 30 stycznia tego roku wydaliśmy drugi Charytatywny Znaczek Turystyczny „Niech żyje Ukraina” i mamy nadzieję, że i on spotka się z Waszym zainteresowaniem.
W ubiegłym roku na konto pomocowe dokonaliśmy pięciu wpłat, a kolejna w wysokości 1866 zł została wykonana dzisiaj. Łącznie od początku akcji na pomoc poszkodowanym przekazaliśmy wspólnie 11569,50 zł i ogromnie dziękujemy Wam za wpłaty i zaangażowanie w akcję.
Oba znaczki to swego rodzaju ukłon w stronę Ukrainy, która broni nie tylko siebie, ale i całej Europy. A że Ukraina nadal potrzebuje Waszego wsparcia, gorąco zachęcamy także do nabywania tegorocznego Znaczka Charytatywnego lub obu, jeśli jeszcze nie macie ich w kolekcji.
Koszt jednego znaczka to minimum 20 zł, jeżeli ktoś ma potrzebę kupić go za większą kwotę, nie stawiamy przeszkód. Znaczek ten można zamówić w naszej centrali przy uzupełnianiu kolekcji lub osobno, ale wtedy musimy naliczyć opłatę za przesyłkę. Przy zamówieniu koniecznie trzeba zaznaczyć, jaki Charytatywny Znaczek jest zamawiany (z 2022 czy 2023 roku). Brak takiej informacji traktujemy jako znaczek z 2023 r.
Zachęcamy do wsparcia tego projektu, dzięki czemu i Wy możecie mieć realny wpływ na pomoc Ukrainie. Niniejszy Znaczek Charytatywny będzie nie tylko cegiełką i elementem uzupełniającym Wasze kolekcje, ale i przypomnieniem, jak ulotna jest wolność i pokój oraz jak ważne są przyjaźń i braterstwo.
Bądźmy solidarni – Niech żyje Ukraina!
23.02.2023
Bieżący tydzień przyniósł niejedną znaczkową premierę, ale to nie koniec niespodzianek, bo mamy dla Was jeszcze trzy propozycje wycieczek znaczkowym szlakiem. Tym razem zapraszamy na Podkarpacie do zwiedzania obiektów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Są to niesamowite obiekty, które na pewno przypadną Wam do gustu. Zwiedzicie tu muzeum, ale także dwa przepiękne zespoły cerkiewne.
Krótkie notki na temat prezentowanych miejsc znajdziecie klikając w poniższe odnośniki.
ZESPÓŁ CERKIEWNY W RADRUŻU No. 1212
ZESPÓŁ CERKIEWNY W NOWYM BRUŚNIE No. 1213
MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE No. 1214
Na podstronach, które się pojawią, widnieją również adresy miejsc sprzedaży znaczków i oczywiście odnośniki do stron internetowych, które pomogą w planowaniu podróży i lepszym poznaniu prezentowanych dziś obiektów.
Prezentowane dziś znaczki do sprzedaży trafią od 24 lutego. Miejcie to na uwadze, planując swoje wyprawy. My natomiast jak zwykle zachęcamy do dobrego dokumentowania wycieczki, gdyż jak zwykle liczymy na relacje z takiego wyjazdu. Chętnie więc udostępnimy je w naszych mediach społecznościowych. A już teraz zapraszamy do odwiedzania Lubaczowa i oddziałów tutejszego muzeum.
22.02.2023
Po poniedziałkowej premierze zrobiła się mała luka numeryczna w spisie znaczków i jak zwykle do admina zaczęły napływać pytania z tym związane. Dziś tę lukę częściowo załatamy i wskażemy Wam kolejne miejsca, które warto odwiedzić.
Jeśli byliście kiedyś w Puławach i okolicach, to być może już znacie miejsca, które promuje się na najnowszych znaczkach. A jeśli ich nie znacie, to tym bardziej musicie poznać, zdobyć znaczki i zrobić sobie z nimi zdjęcie na Górze Trzech Krzyży i przy Pałacu.
A gdy już będziecie na miejscu, koniecznie odwiedzajcie Informację Turystyczną w Puławach, gdzie prezentowane dziś znaczki będą w sprzedaży od poniedziałku 27 lutego.
PIESZY SZLAK PUŁAWY - PARCHATKA IM. RYSZARDA BAŁABUCHA No. 1210
PAŁAC CZARTORYSKICH W PUŁAWACH No. 1216
Okazji do zdobycia tych oraz innych miejscowych znaczków nie zabraknie. Mamy informacje o planowanych w tym rejonie kraju wycieczkach, a jedna z nich będzie miała miejsce już w najbliższą niedzielę. Wtedy to można wybrać się na bezpłatny rajd pieszy żółtym szlakiem z Puław do Parchatki, dotrzeć na Górę Trzech Krzyży i oglądać malowniczy Małopolski Przełom Wisły, miasto Kazimierz Dolny i Puławy oraz ruiny zamku Firlejów w Bochotnicy. Szczegóły wydarzenia są podane na Facebooku: >> link. Chętnych oczywiście zachęcamy do udziału, a jeśli wolicie zwiedzać indywidualnie, to wybierzcie inny dogodny termin i ruszajcie ku przygodzie na znaczkowym szlaku.