No. 752 Zespół Pałacowy w Bagnie
Barokowy pałac w Bagnie koło Obornik Śląskich powstał na początku XVIII wieku. Najstarsza część gmachu została wybudowana na zlecenie hrabiego Heinricha Leopolda Seher-Thos. Budowla wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu w 1905 roku stała się własnością Georga Kisslinga, który dokonał modernizacji i rozbudowy pałacu. Powstała wówczas jego druga część w stylu neobarokowym zwana Nowym Pałacem. Po śmierci Kisslinga majątkiem zarządzał jego syn, który w 1927 roku sprzedał Bagno Śląskiemu Towarzystwu Kredytowo – Ziemskiemu. W 1930 roku majątek przeszedł w ręce Zgromadzenia Salwatorianów, które urządziło w pałacu studium filozoficzno-teologiczne. W czasie II wojny światowej salwatorianie opuścili budynek, w którym ulokowano obóz dla wysiedleńców. Po wojnie obiekt przejęli salwatorianie prowincji polskiej tworząc w nim w 1953 roku istniejące do dzisiaj Wyższe Seminarium Duchowne oraz klasztor. W skład zespołu pałacowo – parkowego w Bagnie wchodzi zarówno pałac jak i otaczający go park krajobrazowy o powierzchni 5 hektarów, z licznymi egzemplarzami wiekowych drzew. W parku zachował się również drewniany kościół, grota i tzw. altana filozofów. Obiekt udostępniono do zwiedzania w dni świąteczne w godz. 13-17, lub w innym terminie po wcześniejszym zgłoszeniu.
10.08.2023 - dostępny bez problemów
27.11.2022 - dostępny bez problemów
27.11.2022 - dostępny bez problemów
12.11.2022 - dostępny bez problemów
12.06.2022 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
zaangażowanego diakona pochodzącego z Ukrainy. Jeszcze raz dziękujemy. Myślę ,że egzaminy zdane.
Ciekawy obiekt i zadbany park, z pewnością, warte są odwiedzin. Fajne miejsce z możliwością zobaczenia interesującego pałacu (zamku) i odprężenia podczas spaceru po parku.
Sam obiekt zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz robi wrażenie, po parku jak na tą porę roku też przyjemnie się spacerowało.
Znaczek i pieczątka w furcie zakonnej
Wewnątrz zwiedza się w niedziele i święta 13-17. Przewodnik (jeden z kleryków) opowiada historię i pokazuje kilka sal. Można dostać kartkę (widokówkę). Można wpisać się do księgi pamiątkowej i przybić sobie pieczątkę. Kiedyś była monografia, do której wznowienia namawiałam. Znaczek można kupić codziennie na furcie, ale bez zwiedzania, Ja zwiedzałam 26 grudnia licząc, że będą już ZT. Dostali je po Nowym Roku i dzisiaj kupiłam. Odpłatność wrzuca się do puszki. Jeżeli nie ma się odliczonej kwoty, trzeba się zgodzić na dobrowolną ofiarę.