No. 878 Zamek w Rogowie Opolskim
Po raz pierwszy właściciele dóbr rogowskich wymienieni zostali w XIV wieku. W następnych stuleciach pierwotny zamek był w posiadaniu osób znaczących w życiu publicznym i politycznym Śląska. Wśród nich byli bracia Bees - książęcy pisarze w kancelariach Piastów Śląskich, ród Haugwitzów, który od 1765 r. zadomowił się w Rogowie oraz ród Rogoyskich. Zamek nowożytny w formie zbliżonej do współczesnej zbudowany został pod koniec XVI wieku lub dopiero około roku 1620 przez rodzinę Rogoyskich. Wzniesiono wtedy dwa renesansowe skrzydła mieszkalne wraz z narożną basztą, dostawione do istniejącej prostokątnej wieży. Na przestrzeni kolejnych stuleci obiekt często zmieniał właścicieli. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, w zamku zorganizowano przedszkole, a następnie spichlerz zbożowy. Od 1965 roku obiekt należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poprzez remont budynkowi przywrócono dawny charakter zamku renesansowo - klasycystycznego z dziedzińcem z dwóch stron zamkniętym pięknymi krużgankami.
20.08.2024 - dostępny bez problemów
27.06.2024 - dostępny bez problemów
12.05.2024 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Pan w recepcji i jednocześnie przewodnik to przesympatyczny człowiek którego serdecznie pozdrawiam.
Cena za zwiedzanie :normalny 8 zł / ulgowy 6zł
ZWIEDZANIE PARTERU ZAMKU:
odbywa się od wtorku do niedzieli,
w godz. 11:00 - 16:00.
Oprowadzanie rozpoczynamy o każdej pełnej godzinie.
Zwiedzanie zamku będzie możliwe prawdopodobnie już od 15 maja.
Miejsce warte zobaczenia. Zwiedzamy parter zamku, oglądając pomieszczenia i ekspozycje oraz kilkunastominutową projekcję filmową. Cena biletu normalnego - 6 zł.
W bezpośrednim sąsiedztwie zamku możemy zobaczyć Dom Pod Kogutkiem, grobowiec rodziny von Haugwitz, kościół i pozostałości po folwarku. Oczywiście do woli możemy spacerować po przyległym parku, urządzonym w stylu angielskim, w którym możemy zobaczyć wiele, rzadko występujących w Polsce, gatunków drzew oraz ciekawe elementy małej architektury. I tutaj mógłbym zakończyć komentarz, ale...
Nie mogę nie wspomnieć o przesympatycznej obsłudze placówki. Mimo,że nie pojawiłem się o pełnej godzinie i byłem sam, nie było żadnego problemu ze zwiedzaniem. Pan, który mnie oprowadzał (gapa ze mnie, bo nie zapytałem nawet o imię) to prawdziwy Pasjonat (duże "P" jest tutaj jak najbardziej na miejscu). Na palcach jednej ręki mógłbym wyliczyć placówki, gdzie spotkałem się z równie miłym przyjęciem, gdzie turysta nie czuje się jak intruz, który odrywa kogoś od picia kawy, tylko jak wyczekiwany gość. Mój przewodnik z taką swadą, humorem i rzetelnością przekazywał informacje, że wiedza sama wchodziła do głowy.
Musicie również, koniecznie, poznać legendę dotyczącą zamku (oczywiście o Białej Damie)...
Dlatego też, kłaniam się Panu nisko i bardzo serdecznie dziękuję za poświęcony mi czas!
Zamek w Rogowie Opolskim to magiczne miejsce, a składają się na to, nie tylko budynek, park i całe jego otoczenie, ale też (a może przede wszystkim), nietuzinkowi ludzie, którzy tam pracują.
To miejsce, do którego chce się wrócić...