No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, górując nad okolicą. Ceglany zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy krzyżackiego komtura Konrada von Sacka. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, a jej mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach zamku znajdują się niewielkie wieżyczki, natomiast w południowo-zachodnim narożniku stoi cylindryczna baszta, a tuż obok niej przy bramie wjazdowej niewielka przybudówka, przeznaczona prawdopodobnie na dom komtura. Budowę zamku zakończono po 1330 roku. Od warownego przedzamcza zamek oddzielała sucha fosa. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a rok później po podpisaniu I pokoju toruńskiego zamek zwrócono Krzyżakom. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku zamek poważnie ucierpiał. W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie. W czasie kolejnych stuleci zamek kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. W 1920 roku urządzono na zamku muzeum. Po wojnie obiekt po raz kolejny odrestaurowano, a w 1977 roku na zamku odbył się jeden z pierwszych w Polsce turniej rycerski. Obecnie na zamku mieści się muzeum wraz z hotelem i restauracją.
27.10.2024 - dostępny bez problemów
15.09.2024 - dostępny bez problemów
07.07.2024 - znaczek niedostępny
07.07.2024 - znaczek niedostępny
07.07.2024 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Naszym była przemiła młodziutka Pani, która bardzo ciekawie opowiadała.
Sam obiekt ciekawy. Choć nieduża ekspozycja, to jednak godzinka uciekła. Część wystawy to podarowane przez łódzką filmówkę eksponaty z filmu "Potop"
Podobno turnieje rycerskie przyciągają rzesze turystów z całego świata.
Ogólnie polecamy.
Warto też zajrzeć do ryneczków Golubia i Dobrzynia, oddzielonych meandrującą Drwęcą, choć wydają się trochę zaniedbane. W golubskim rynku znajduje się drewniany szachulcowy "Dom pod kapturem" z XVIII w - dziś siedziba informacji turystycznej.
Zamek zwiedzamy z przewodnikiem (w cenie biletu). Do obejrzenia film oraz pomieszczenia i ekspozycje w nich zorganizowane, usytuowane w piwnicach, na parterze i piętrze zamku. Całość trwa około 1 godziny. Polecam odwiedzić zamek.