Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu

GPS: 53.115445 19.049504

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu

Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, górując nad okolicą. Ceglany zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy krzyżackiego komtura Konrada von Sacka. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, a jej mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach zamku znajdują się niewielkie wieżyczki, natomiast w południowo-zachodnim narożniku stoi cylindryczna baszta, a tuż obok niej przy bramie wjazdowej niewielka przybudówka, przeznaczona prawdopodobnie na dom komtura. Budowę zamku zakończono po 1330 roku. Od warownego przedzamcza zamek oddzielała sucha fosa. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a rok później po podpisaniu I pokoju toruńskiego zamek zwrócono Krzyżakom. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku zamek poważnie ucierpiał. W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie. W czasie kolejnych stuleci zamek kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. W 1920 roku urządzono na zamku muzeum. Po wojnie obiekt po raz kolejny odrestaurowano, a w 1977 roku na zamku odbył się jeden z pierwszych w Polsce turniej rycerski. Obecnie na zamku mieści się muzeum wraz z hotelem i restauracją. 


Miejsca sprzedaży:
> Zamek Golubski, ul. PTTK 13, Golub-Dobrzyń

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu
Obrázek č. 14, Znaczki Turystyczne, No. 677 Zamek w Golubiu - Dobrzyniu

27.10.2024 - dostępny bez problemów
15.09.2024 - dostępny bez problemów
07.07.2024 - znaczek niedostępny
07.07.2024 - znaczek niedostępny
07.07.2024 - znaczek niedostępny





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
Zamek
ZT wraz z innymi pamiątkami już dostępny w kasie zamku w cenie 10 zł. Warto zwiedzić, spacer po zamku z przewodnikiem trwa 1h. Osobiście zabrakło mi trochę zakonnego klimatu...
 
Skała
Po latach w Zamku
Wreszcie znalazłem się na wzgórzu w Golubskim Zamku Dla Mnie zrobił pozytywne wrażenie!Do tego satysfakcja spędzenia nocy w komnatach Rycerskich do tego miejsce gdzie zarządzała Anna Wazówna siostra Króla III Waży. Skała
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 677
Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem który ciekawie opowiada. Będąc na zamku trafiliśmy na 44 turniej rycerstwa....Atrakcji co nie miara więc miejsce godne polecenia...
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w kasie zamkowej. Cena standardowa.

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Naszym była przemiła młodziutka Pani, która bardzo ciekawie opowiadała.
Sam obiekt ciekawy. Choć nieduża ekspozycja, to jednak godzinka uciekła. Część wystawy to podarowane przez łódzką filmówkę eksponaty z filmu "Potop"
Podobno turnieje rycerskie przyciągają rzesze turystów z całego świata.
Ogólnie polecamy.
 
Tomasz Mądrzejewski czendo
czendo
ZT
Zamek odwiedzony kolejny raz. Niestety tym razem znaczka brak. Warto odwiedzić w trakcie turnieju rycerskiego.
 
MW
.........
Zamek to taka typowa krajoznawcza wydmuszka. Świetnie prezentuje się z zewnątrz, a wewnątrz... Cóż, pozostają opowieści przewodników. Warto odwiedzić to miejsce, choćby dla wspaniałych widoków i barwnej historii dwóch miast granicznych miast zespolonych ze sobą niemal współcześnie....
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
Zt677
Znaczek juz dostepny zamek super
 
Radzioactive
ZT
Miejsce warte zwiedzenia - z nieco zagmatwaną, ale ciekawą historią. Polecam wizytę na zamku w towarzystwie przewodnika. Znaczków niestety brak. Podobno to pierwsza taka sytuacja.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Zamek
Zamek wart odwiedzenia: zbudowany przez Krzyżaków, potem własność Anny Wazówny, która kazała go rozbudować. Trafiłam na bardzo ciekawie opowiadającą panią przewodnik. Zwiedzanie trwało około godziny, ale miałam wrażenie, że czas leci szybciej. Znaczek w cenie 7 zł.
Warto też zajrzeć do ryneczków Golubia i Dobrzynia, oddzielonych meandrującą Drwęcą, choć wydają się trochę zaniedbane. W golubskim rynku znajduje się drewniany szachulcowy "Dom pod kapturem" z XVIII w - dziś siedziba informacji turystycznej.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 677
W zamku bywałem wielokrotnie zawsze przejazdem nad morze i w drodze powrotnej. Teraz zamek odwiedzał młodsza człon naszej załogi. Fajne Zamczysko można się wiele dowiedzieć od przewodnika o jego historii. Znaczek do nabycia w recepcji cena standardowa.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
zamek
Fajne, klimatyczne zamczysko. Dla korzystających z hotelu zwiedzanie gratis :) ZT w recepcji.
 
Robert Salwowski
Bobik
Jestem z moich ulubionych
To jeden z moich ulubionych zamków. Ciekawa historia granicy państwa Krzyżaków. Dobrzy przewodnicy. Wiele się można dowiedzieć. Czekam z niecierpliwoscią na to kiedy archeolodzy zajmą się zasypaną studnią na dziedzińcu. Tuż po wojnie dziennikarze podobno wchodzili do niej i widzieli wejścia do podziemnych korytarzy. Niedługo potem studnie zasypano. Czy wiedzieliście, że Golub i Dobrzyń to dwa oddzielne miasta i dopiero w latach pięćdziesiątych je połączono? Naprawdę duzo można się dowiedzieć od tamtejszych przewodników
 
Kuba, Patrycja i Wojtek Panek
J&P&W
ZT 677
Znaczek dostępny, pieczątka również. Trafiliśmy na bardzo fajnego przewodnika, polecamy zwiedzanie. Na zamku organizują również turniej rycerski, podobno warto wtedy się pojawić.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 677
Stojak ze znaczkami widoczny w recepcji, cena standardowa.
Zamek zwiedzamy z przewodnikiem (w cenie biletu). Do obejrzenia film oraz pomieszczenia i ekspozycje w nich zorganizowane, usytuowane w piwnicach, na parterze i piętrze zamku. Całość trwa około 1 godziny. Polecam odwiedzić zamek.