No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie położony jest na południowy-zachód od Krzeszowic, na najwyższym wzgórzu Garbu Tenczyńskiego (411 m n.p.m.). Nazwa zamku pochodzi od rodu Tęczyńskich. Przyjmuje się, że pierwszy zamek (drewniany) zbudował około 1319 roku kasztelan krakowski Nawój z Morawicy, on też wzniósł największą na zamku wieżę, zwaną do dziś "Nawojową Wieżą". Twórcą zamku murowanego był syn Nawoja, Jędrzej - wojewoda krakowski i sandomierski.Po bitwie pod Grunwaldem, Władysław Jagiełło więził tu niektórych ważniejszych jeńców krzyżackich. Na zamku często bywali przedstwiciele polskiego odrodzenia - Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Niegdyś pod zamkiem rozciągały się ogrody i winnice. Po potopie szwedzkim zamek został w większej części odbudowany i częściowo zamieszkany. W 1768 roku uległ pożarowi i od tego czasu popada w coraz większą ruinę. W 1783 roku prochy ostatniego z Tęczyńskich, Jana, przeniesiono z kaplicy zamkowej do nowego grobu w kościele św. Katarzyny w Tenczynku. Od 1816 roku zamek stał się własnością rodu Potockich i pozostał w ich rękach aż do wybuchu II wojny światowej. W 2009 roku, uwagi na zły stan techniczny zamku, został on zamknięty dla zwiedzających. W 2010 roku gmina, będąca administratorem zamku, uzyskała środki i rozpoczęła częściowe zabezpieczanie ruin. Piękne pozostałości zamku położone na skraju lasu, są wielką atrakcją zachodnich okolic Krakowa.
22.09.2024 - dostępny bez problemów
07.07.2024 - dostępny bez problemów
06.07.2024 - dostępny bez problemów
30.08.2023 - dostępny bez problemów
31.07.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Zamek w cenie 9 zł w kasie.
Sam zamek bardzo urokliwy, idealne miejsce na weekendową wycieczkę.
Zamek zwiedzaliśmy z przesympatyczną panią przewodnik o ogromnej wiedzy (należy pamiętać że w tym okresie obiekt jest udostępniony do zwiedzania tylko w weekendy). Byłem nawet zdziwiony bardzo dużą ilością osób odwiedzających to miejsce.
Znaczek Turystyczny jest dostępny w kasie biletowej, chociaż nie był wyeksponowany i nie zauważyłem żadnej jego reklamy - musiałem dopytywać o jego dostępność. Niestety, nie udało mi się już zdobyć archiwalnego znaczka okolicznościowego - No. 40005 "I Rajd Toporczyków Tęczyńskich" - po prostu już go nie było.
Znaczka nie udało się kupic ponieważ dZisiaj zabrakło. Będą za dwa tygodnie. Pani w kasie biletowej wyciagnęła na sprzedaż znaczek okolicznościowy I Rajdu toporczyków tęczyńskich z 13.06.2010 r.
Znaczek turystyczny No. 209 "Zamek Tenczyn w Rudnie" znów jest dostępny do nabycia w jedynym słusznym miejscu - w kasie zamku. Zapraszamy Państwa do odwiedzin w soboty, niedziele i święta - od godziny 10:00 do 18:00.
W kasie można nabyć również archiwalny znaczek - No. 40005 "I Rajd Toporczyków Tęczyńskich". Z uwagi na jego archiwalny charakter, ilość jest znaczków jest ograniczona.
Można go teraz jedynie obejść wkoło. Nie chciałem pukać, szukać osób które mogłyby coś wiedzieć oznaczkach... jest zima, mróz, chaty pozamykane...
Sam dojazd ciekawy, wąska dróżka, małe domeczki, do tego śnieg... fajna podróż, warto zjechać na chwilę z autostrady!
Data wizyty
25. 08. 15