Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 1226 Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży

GPS: 51.162051 21.241143

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1226 Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży to perła architektury średniowiecza i renesansu. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej już pod koniec XIII w. Zamek był kilkukrotnie rozbudowywany – m.in. w wieku XIV, zniszczony m.in. przez Szwedów w 1656 r., odbudowany w poł. XVII i XVIII w., a po pożarze na początku XIX w. popadł w ruinę. Zabudowania zamkowe składały się z zamku dolnego oraz zamku górnego. Budowla powstała głównie z łamanego wpienia, łączonego zaprawą wapienno-piaskową. Posiada charakterystyczną murowaną wieżą górującą nad miastem. Mury zamku miejscami mają grubość 3 metrów. Na zamku górnym zachowały się m.in. sklepione piwnice zamkowe oraz murowana i częściowo kuta w skale, studnia zamkowa. W przeszłości zamek był siedzibą biskupów krakowskich – obiektem obronnym, rezydencjonalnym, oraz centrum gospodarczo-administracyjnym. W 2021 r. ruina zamku górnego przeszła pierwszy etap prac konserwatorskich. Obiekt niemalże w całości udostępniony jest dla turystów, którzy mogą m.in. wejść na wieżę zamkową oraz zajrzeć w głąb studni zamkowej. Na zamku organizowane są wystawy oraz liczne atrakcje i imprezy, wraz z niezwykle widowiskowym turniejem rycerskim.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej, plac 11-go Listopada 2, Iłża (web)
> Punkt IT na Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży


19.09.2024 - dostępny z małymi problemami
26.06.2024 - dostępny bez problemów
29.04.2024 - dostępny bez problemów
29.10.2023 - dostępny bez problemów
25.08.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.1226
Zamek to miejsce nam znana a to za sprawą turniej rycerskich, na które to młodego ongiś ciągnąłem by zobaczył jak rycerze walczą. Dzięki temu zamek zwiedzaliśmy. Po znaczek do Punkt Informacji Turystycznej, plac 11-go Listopada 2 udała się małżonka a ja biedny kręciłem się po parkingu, bo igły nie było gdzie w okolicy wcisnąć. Trwało to z płowe godziny z powodów, że nie za bardzo wiedzieli, że coś takiego jak ZT maja, ale jak opisała jak wygląda to głęboko pod ladą się znalazł w cenie jak zwykle 10 zł. Dla tych, co wiedza o ZT to dobrze, bo na dłużej starczy, ale ja wychodzę z założenia im nas więcej to lepiej a to nowych kolekcjonerów nie przysparza. A zamek jeszcze stoi jest bardzo komercyjną budowlą, choć wydaje mi się, że po tej częściowej odbudowie to tak długo jak poprzednia wersja nie postoi, ale może to ma takie robić wrażenie Bilet ulgowy 12 zł.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
zamek
Znaczek dostępny w kasie. Po renowacji ruin znacznie przybyło. Może nie wygląda to najlepiej ale na pewno jest bardziej atrakcyjnie niż wcześniej.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Malownicze ruiny, świetnie położony widokowo obiekt. Na pewno warto zwiedzić. Szkoda tylko, że Ministerstwo dało pieniądze na tak skandaliczną fuszerkę w ramach rekonstrukcji części zamku. Niespełna dwa lata a efekt prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych już się sypie. W średniowieczu robili dużo lepszą zaprawę :D Na szczycie zrekonstruowanych murów zaprawa i część wapiennych bloków popękane, fragmenty muru można po prostu wyjąć bez trudu ręką. Jeśli mury nie zostaną szybko zabezpieczone, za dwadzieścia lat zostanie przywrócony pierwotny stan ruin :D Przykład niekontrolowanego wyrzucenia pieniędzy podatnika w błoto. Wielka szkoda. Zwiedzajcie, póki obiekt nadal stoi.
 
D
Znaczek
Super ruiny