No. 885 Zabytkowa Studnia w Pożarzysku
Budynek mieszczący zabytkową studnię w Pożarzysku, na pierwszy rzut oka przypomina przydrożną kaplicę. W środku zobaczymy duży, niemal całkowicie wykonany z drewna mechanizm, który służył do wyciągania wody. Wielkość mechanizmu jest spowodowana duża głębokością samej studni, która sięga prawie 30 metrów. W czasach, kiedy studnia w tym kształcie powstała, a było to najprawdopodobniej już w XVII wieku, do budowy mechanizmu nie użyto ani jednego gwoździa, śruby czy innego metalowego łącznika. Wszystkie elementy robocze, a przede wszystkim mechanizm zębaty, wykonano z ogromną starannością. Ze względu na swoją głębokość pożarzyskowy zabytek zaliczany jest do studni głębinowych. Dzisiejszy stan studni to zasługa pana Marka Zywera, który w ramach szkolnego koła historycznego napisał wniosek do Fundacji Batorego i Fundacji Wspomagania Wsi. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu jak również zbiórce środków wśród gminnych radnych, udało się wyremontować budynek i zabezpieczyć mechanizm studni.
11.10.2024 - dostępny bez problemów
06.10.2024 - dostępny bez problemów
04.07.2024 - znaczek niedostępny
10.11.2023 - dostępny bez problemów
09.10.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Budynek był otwarty, także mogłem mechanizm oglądnąć w środku, a nie przez pleksę.
Sama studnia troszkę schowana choć z daleka rzucała się niebieska tabliczka.
Na chodniku zobrazowana głębokość studni.
Pleksa od przodu trochę sfatygowana i słabo było przez nią widać wnętrze ale od boku były dwa maleńkie okienka, przez które udało się obejrzeć mechanizm na całej długości.
Niesamowita perełka ukryta wśród lawendy.
Zabytkowa tzw. dworska studnia jest dobrze zabezpieczona w budynku fakt przypominają kapliczkę. Po przedarciu się przez grządkę lawendy udało mi się zobaczyć przez lekko matową szybę coś drewnianego. Zabytek dobrze schowany. Znaczek do nabycia w cenie 7 zł na dworcu kolejowym
W dniu mojej wycieczki znaczek jeszcze nie był w sprzedaży.