Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie - Aleja Lipowa

GPS: 52.361965 16.250021

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie - Aleja Lipowa

Przedwojenny właściciel Wąsowa Willhelmy v. Hardt stworzył jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Innowacyjność folwarku, przejawiała się nie tylko w nowoczesnych maszynach, oraz wprowadzaniu nowych metod upraw i hodowli.  Hardt był przekonany, że dużą rolę odgrywają lojalni i pracowici ludzie, których zatrudniał w folwarku. By zapewnić sobie lojalność pracowników, wybudował w Wąsowie dwurodzinne murowane domy, stojące po obu stronach brukowanej ulicy. Każde mieszkanie składało się z trzech izb, drewnianych okiennic. Każda rodzina miała osobne wejście, a przed domem własny ogródek, którym opiekował się ogrodnik folwarczny. Do domów była doprowadzona elektryczność. W najbardziej okazałym budynku na ulicy znajdował się szpital i ochronka dla starców. Duża sala dominialna miała służyć na zebrania dla robotników folwarku. Zabudowanie te przetrwały wojnę w dość dobrej kondycji. Stoją one do dziś i są prywatnymi domami mieszkańców Wąsowa. Piękne budynki, brukowana ulica i rzędy zabytkowych lip, to rzadki zabytek zachowany w tym stanie na terenie naszego kraju. 

UWAGA ! Dla kupujących ZT zarządca folwarku przygotował 5% rabat na zakup w kawiarni Folwarku Wąsowo.


Miejsca sprzedaży:
> Kawiarnia (w budynku Źrebięciarni) w Folwarku Wąsowo, ul. Poznańska 2, Wąsowo, (czynna sob. 12:00 - 20:00, niedz. 12.00 do 19.00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie - Aleja Lipowa
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie - Aleja Lipowa

11.05.2024 - dostępny bez problemów
27.04.2024 - dostępny bez problemów
23.10.2022 - dostępny bez problemów
15.08.2022 - dostępny bez problemów
31.07.2022 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie - Aleja Lipowa
Bardzo ciekawe domki usytuowane wzdłuż alei lipowej. Jadąc kawałeczek dalej, przy Kościele tablica upamiętniająca mieszkańców poległych w Powstaniu Wielkopolskim.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w Źrebięciarni wystawiony na blacie baru.

Zjedliśmy tam obiadek i udaliśmy się spacerkiem do Alei lipowej,ktora okazała się drogą dojazdową do Pałacu Hardta.
Przy okazji obejrzany Domek Ogrodnika i koniki.
 
Andrzej Szafrański
Aszki
654
Warto uzgodnić z kawiarnią godziny jej otwarcia. Tuż przed 12.00 była zamknięta. Obecnie jest permanentnie zamknięta, ale można zrobić zakupy na wynos.
Zabudowania sprawiają wrażenie " w trakcie reanimacji".
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Wąsowo
Tak jak poprzednicy, przy wielu atrakcjach Wąsowa ta jego część jakoś mi umknęła. Dopiero ZT pozwolił obejrzeć również ten kawałek tej ciekawej miejscowości.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.654
Nie była to pierwsza moja wizyta w Wąsowie. Na starą aleje lipowa wybrukowana kamieniem z jakimiś budynkami mieszkalnymi wzdłuż niej oraz jednym trochę okazalszym to specjalnie uwagi nie zwracałem gdyby nie hurgot kamieni pod kołami samochodu i pewnie by było tak dalej gdyby nie Znaczek Turystyczny i pewien fan tegoż ruchu niejaki RS, którzy uświadomili się, że przemieszczam się wzdłuż przedwojennego osiedla dla polskich robotników rolnych wybudowanego przez niemieckiego właściciela tego majątku Richarda von Hardta. To unikalne na skale europejska rozwiązanie zabezpieczenia socjalnego dla pracowników w dziewiętnastowiecznej Europie. Z rzeczy przyziemnych to Znaczek można nabyć nieopodal w lokalu „Folwarku Wąsowo” w przytulnym domowym wnętrzu gdzie na ladach stoją przetwory domowych wyrobów. Tego i innych ciekawostek dowidziałem się podążając szlakiem Znaczka Turystycznego. Znaczek Nabyty w czasie VII Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych – Nowy Tomyśl 11 – 14.X 2018
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: No.654
To prawda, jak wie się coś o historii tego miejsca to dołącza ono do magii, jaką tworzą folwark i pałac w Wąsowie
 
Hubert A.
Hubert
ZT 654
Mówiąc szczerze, gdyby nie znaczek, to w życiu nie zwróciłbym uwagi na tę aleję, a co dopiero na skryte po bokach zabudowania folwarczne. Zwykle przejeżdzając przez Wąsowo oglądałem znajdujące się przy drodze spichlerze i ta strona miejscowości zostawała niedostrzeżona. Tym razem znaczek, ale przede wszystkim historia tego miejsca, pozwoliły na nie spojrzeć z innej perspektywy. To historia dawnych właścicieli tego typu majątków i po głębszej analizie okazuje się, że tu właśnie w Wielkopolsce takich miejsc było więcej, choć Wąsowo pod tym względem jest majątkiem pod każdym względem "naj". Polecam odsłuchanie nagrania ukrytego pod QR kodem.
 
Małgorzata Uba
stellamaris
Za dużo wrażeń w Wąsowie :-)
Chciałam sprostować poniższy post - akurat ten znaczek można było dostać bez problemu. Z podziwem patrzyłam na folwark, dawne domy robotników i stare drzewa - jak to wszystko przemyślnie zaprojektowano! Zupełnie jak małe miasteczko wśród pól.
 
Małgorzata Uba
stellamaris
Wąsowo - folwark
Zapotrzebowanie na znaczek było tak duże tego dnia, że nie dla wszystkich starczyło. Ale sam pobyt w Źrebięciarni w dużej części zrekompensował mi ten brak. Urocze miejsce!
 
Robert Salwowski
Bobik
Ciekawe miejsce
Bardzo ciekawy zabytek. Polecam wszystkim audiobedeker na tym znaczku. Wysłuchajcie naprawdę ciekawej historii tych nietypowych zabudowań.
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
aleja
Aleja wspaniała, utrzymanie zabudowy imponujące
 
Cykloturysta
Wspaniałe miejsce
Dostępny bez problemu. Piękne miejsce. Bardzo fotograficzne szczególnie jesienią. Ciekawe historie. Polecam.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Aleja Lipowa naprawdę robi wrażenie, nawet jesienią, na pewno jest jeszcze piękniejsza w czasie kwitnienia lip.