No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Historia wieży zegarowej znajdującej się na Rynku we Lwówku sięga początku XX wieku. Ówczesna Rada Miejska i Magistrat planowały udostępnienie w przestrzeni miejskiej zegara dla społeczeństwa. Najpierw pojawił się pomysł drewnianej nadbudowy z tarczą zegara na budynku Magistratu. Z uwagi na ograniczoną widoczność przeważył jednak pomysł budowy wieży zegarowej na płycie Rynku. Budowla ta została oddana do użytku w 1909 roku. Wykonawcą była firma budowlana Augusta Brauera ze Lwówka (znanego wówczas jako Neustadt bei Pinne [niem. Nowe Miasto koło Pniew]). W swej pierwotnej formie przetrwała do czasów II wojny światowej. W 1940 roku władze hitlerowskie postanowiły zburzyć wieżę. Było to niejako odwetem na ludności polskiej za usunięcie na początku lat 20. XX wieku pomnika pruskiego poległych podczas wojen z Austrią (1866) i Francją (1870/71). Na szczęście udało się uchronić przed zniszczeniem mechanizm i tarczę zegara, które przeleżały czas wojny na strychu lwóweckiego Magistratu. Po wojnie w 1947 roku odbudowano wieżę zegarową, jednak o zwiększonych rozmiarach niż oryginał z 1909 roku. Do nowo powstałej wieży zainstalowano oryginalny mechanizm. W początkowym okresie istnienia wieży opiekę nad nią sprawowali kolejno Adam Minski i Richard Mierwald, a w okresie międzywojennym powstaniec wielkopolski 1918/19 - Roman Leopold. Po jego śmierci w 1961 roku funkcję zegarmistrza miejskiego przejął Rajmund Kaczmarek, który pełni ją do dnia dzisiejszego.
12.05.2024 - znaczek niedostępny
24.10.2023 - dostępny bez problemów
25.08.2023 - znaczek niedostępny
18.07.2023 - dostępny bez problemów
24.08.2022 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Jednak znaczek nie był nigdzie dostępny więc zostało zamówić go w Centrali.
Akurat w tamtym czasie remontowali plac wokół zegaru więc teraz musi być tam naprawdę ładnie. Choć bez drzew to totalna patelnia.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek, al. E. Sczanieckiej 56, Lwówek (web)
Jak klikniesz na to "web" to przejdziesz do strony biblioteki, gdzie podano godziny jej urzędowania. A nawet jak tego linku by nie było, to warto we własnym zakresie poszukać, a wówczas uniknie się rozczarowania, bo w Polsce nie wszystkie miejsca otwarte są 7 dni w tygodniu i w dodatku 24 godziny na dobę.
Pozdrawiam
A Ty Hubercie jak bys mial zaznaczyc to ktora opcje bys wybral odnosnie dostepnosci w/w znaczka - pomijajac oczywiscie komentarz?