Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy

GPS: 54.093074 18.793504

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy

Tczew otrzymał prawa miejskie w 1260 r., ale dopiero z chwilą dotarcia do  miasta kolei zyskał na znaczeniu. Pierwszy pociąg  do 5-tysięcznego wówczas Tczewa dotarł 19 lipca 1852 r.  Szybko rozwijająca się kolej wywarła wyraźny wpływ na rozwój techniczny, a przede wszystkim społeczny stając się symbolem „wielkiej rewolucji przemysłowej”. Nastąpił gwałtowny wzrost ilości mieszkańców miasta. Powstawały nowe zakłady przemysłowe i fabryki. Wybudowanie w latach 1910 - 1917 na obrzeżach miasta dużej stacji towarowej w Zajączkowie Tczewskim zwiększyło znaczenie węzła kolejowego w Tczewie, czyniąc go jednym z najważniejszych w Polsce. W okresie międzywojennym trwała dalsza modernizacja stacji i samego węzła kolejowego. W Tczewie krzyżowały się najważniejsze linie kolejowe wschód - zachód, oraz północ południe. W mieście prawie jeszcze do końca lat siedemdziesiątych XX w. nie było rodziny, w której chociażby jeden z jej członków nie pracował na tczewskim węźle kolejowym. Dziś Tczew nadal jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce, a jego władze i mieszkańcy starają się pamiętać o swej kolejarskiej historii, zachowując liczne pamiątki dawnej infrastruktury kolejowej, zlokalizowane na terenie całego miasta.


Miejsca sprzedaży:
> GTC GROUP, ul. Mickiewicza 9, Tczew, (lokal nr 1 na parterze, czynny pn., - pt., w godz. od 8.00 do 16.00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 784 Tczew – Miasto Kolejarzy

27.05.2024 - dostępny bez problemów
13.05.2024 - znaczek niedostępny
31.01.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
11.08.2023 - dostępny bez problemów
08.07.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Cena: 7 zł
Zakupiony: w GTC GROUP
Karta: można płacić kartą

Poprzednicy wszystko pięknie opisali. Nie wiem co jeszcze mogę dodać.
Warto jednak zajrzeć tu i tam.
 
Radzioactive
784
Faktycznie - życie miasta w dużej mierze kręci się wokół kolei. Turystyczne akcenty z tym związane znajdziemy, m.in. na placu w pobliżu dworca PKP (lokomotywa), czy też na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Znaczek dostępny bez problemu w drukarni przy ul. Mickiewicza.
 
Hubert A.
Hubert
Miasto Kolejarzy
Po udziale w VIII Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Stegnie postanowiliśmy zwiedzić okolicę. Ale czas mieliśmy ograniczony, więc postanowiliśmy zwiedzić miasto, do którego wybieraliśmy się od conajmniej 3 lat. A że w ekipie znajduje się dwóch miłośników kolei to oczywistym było, że zaczniemy od dworca i terenów kolejowych. Tu spędziliśmy sporo czasu, bo trzeba było zapolować na pendolino, którego w naszych okolicach się nie uświadczy. A po polowaniu ruszamy w teren oglądając poszczególne zabudowania kolejowe, hale wachlarzowe i wiele innych miejsc. Zresztą wędrując po Tczewie co pewien czas trafia się na znaki świadczące o kolejowej historii miasta. Zresztą jeśli chcecie się o niej dowiedzieć więcej, to koniecznie zeskanujcie QR kod dostępny na naklejce i poświęćcie 5 minut na odsłuchanie tego co tam zostało nagrane.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
ZT
Wszystkie ZT, które są sprzedawane w siedzibie firmy (4ZT + ZO) dostępne w standardowej cenie. Jest też 5 pieczątek do odbicia.
 
Leszek z Barda
Leszek z Barda
784
Po Szczecinku kolejne miasto, które ma taki znaczek. W pełni zasługuje na to. W mieście w różnych miejscach kolejowe pamiątki. Zaraz przy dworcu kolejowym lokomotywa TKt48 w barwach zespołu Republika. Gdyż z tego miasta pochodził lider zespołu Grzegorz Ciechowski. Lokomotywa co godzinę puszcza imitację pary i gwiżdże. Kolejne miejsce to Fabryka w Sztuk. Na dziedzińcu stoi odrestaurowana lokomotywa spalinowa SM03, drewniana figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronka kolejarzy, w centrum miasta semafor kształtowy. Raj dla miłośników kolei.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.784
Wystarczy spojrzeć na mapę, przed wizytą w Tczewie, żeby mieć pewność, że to miasto rozwijało się wokół kolei i dzięki niej. Nie trzeba specjalnie daleko szukać wielkich znaków, żeby wiedzieć, że Tczew to istotnie miasto kolejarzy i kolei. Na każdym kroku podczas spaceru po mieście znajdują się takie akcenty - budownictwo mieszkalne typowo kojarzące się z zawodem kolejarza, wszechobecne tory, Most Tczewski, lokomotywownia czy parowozy pod tczewskim dworcem. A znaczek dostępny bez problemu w punkcie sprzedaży w cenie 7 zł.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT 784
W wyznaczonym miejscu znajduje się parowozownia. Jest na terenie kolejowym. Widok dobry z mostu, który znajduję się tuż obok. Jeżeli któś będzie chciał zrobić sobie zdjęcie z parowozem to taki stoi przy dworcu PKP po lewej stronie od głównego wejścia.