No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Szyb kopalniany „Witold” w Boguszowie – Gorcach jest obiektem na stałe wpisanym w krajobraz miasta. Jego historia sięga roku 1769. Z tego właśnie okresu pochodzi pierwsza wzmianka o istniejącej w Gorcach kopalni. Szyb noszący wówczas nazwę „Gustaw” został wybudowany dopiero w 1791 roku i w czasach świetności kopalni służył jako element transportujący górników i materiały służące do obudowy kopalni. W czasie II wojny światowej kopalnię w Gorcach przyłączono do zakładów wydobywczych Victoria i w tym samym okresie nastąpił jej intensywny rozwój. Po wojnie szyb Gustaw został przemianowany na Witold. W 1993 roku szyb wraz z kopalnią został zlikwidowany, a na jego ponowne otwarcie trzeba było czekać do roku 2014. To właśnie wtedy miasto przeprowadziło adaptację budynku nadszybia z wieżą przekształcając pokopalniane obiekty w Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold”. W ich wnętrzu mieści się m.in. Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa prezentująca eksponaty oraz pamiątki przekazane przez byłych pracowników kopalni. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. górnicze lampy z różnych okresów, metanomierze, maski przeciwpyłowe, mundury górnicze, stare zdjęcia i dokumenty oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Trzydziestometrowa wieża szybu „Witold”, na szczyt której prowadzi 117 wąskich stopni, jest dziś doskonałym punktem widokowym na okolicę i jedną z atrakcji turystycznych regionu.
03.01.2024 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - znaczek niedostępny
03.07.2023 - dostępny bez problemów
06.05.2023 - dostępny bez problemów
09.10.2022 - znaczek niedostępny
Dodać komentarz
Znaczek dostępny w hotelu za 8zł
Po rozbudowie Izby Pamięci, a najlepiej zmianie jej w pełnoprawne muzeum miasta, będzie tu o wiele ciekawiej. Uwaga: w dobie pandemii czynne do 16, nie 18.
Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” to dobry przykład na zagospodarowanie tego, co pozostało po kopalni. Interesująca ekspozycja i bezpłatny wstęp na wieżę szybu - polecam odwiedzić to miejsce.