No. 767 Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb „Maciej” w Zabrzu to zespół obiektów i urządzeń dawnej kopalni Concordia. Początki wydobycia węgla w tym miejscu sięgają połowy XIX wieku kiedy to rozpoczęto eksploatację złoża. Wydrążony na głębokość niemal 200 metrów szyb spełniał głównie rolę szybu wentylacyjnego i odwadniającego. Obecna zabudowa szybu powstała w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej obiekt ten wchodził w skład kolejnych kopalni m.in. „Ludwik”, „Rokitnica” oraz „Pstrowski”. Złoża węgla wyczerpały się w 1992 roku i wtedy zapadła decyzja o likwidacji całego rejonu Szybu „Maciej”. Ostatecznie jednak szyb przekształcono w głębinowe ujęcie wody. Zespół zabudowań wpisany został do rejestru zabytków, odrestaurowany i przystosowany do celów turystycznych. Największą atrakcją Szybu „Maciej” jest kompleks dawnej zabudowy, ze stalową wieżą wyciągową, na szczycie której znajduje się punkt widokowy. W maszynowni z kolei znajduje się elektryczna, dwubębnowa maszyna wyciągowa, a podobnych elementów wyposażenia w całym obiekcie można znaleźć znacznie więcej. W 2005 roku Szyb „Maciej” znalazł się na Szlaku Zabytków Techniki łącząc historię z nowoczesnością urozmaiconą ekspozycją muzealną. Śląskie obyczaje i tradycje wzbogacają działające na terenie obiektu bistro oraz restauracja serwująca charakterystyczne dla tego regionu dania.
29.10.2024 - dostępny bez problemów
27.10.2024 - dostępny bez problemów
19.05.2024 - dostępny z małymi problemami
02.03.2024 - dostępny bez problemów
21.07.2023 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Można płacić kartą.
Na zwiedzanie nie załapaliśmy się, bo przyszliśmy za późno. Za to burgery palce lizać. Przepyszne!
Z racji krótkiego pobytu w metropolii i zwiedzenia ułamka znaczkowych obiektów, wiemy, że jeszcze nadarzy się okazja do obejrzenia obiektu.
Za to trafiłam na przemiłą obsługę w bistro, gdzie zaopatrzyłam się w znaczek za 7 zł i zdobyłam kilka pieczątek. A w restauracji jadłam śląski żur. Palce lizać!
Zwiedzanie jest możliwe 3x w ciągu dnia (dziękuję panu Mateuszowi za bardzo ciekawe oprowadzanie). Warto też spędzić chwilę w bistro lub restauracji w budynku, gdyż korzystają one w własnego ujęcia wody (o podwyższonej mineralizacji i walorach smakowych) pozostałego po zasypanym szybie.
Fajne miejsce i dla dużych i dla małych turystów, w którym można poczuć górniczy klimat i zapoznać się z niektórymi arkanami tego zawodu. Pozytywnych wrażeń dopełnia miła obsługa.
Warto odwiedzić Szyb "Maciej".