No. 270 Stacja Stefanowo
Stacja kolejowa Stefanowo to ostatnia przelotowa stacja na linii Wolsztyn – Zbąszyń. Linia ta była pierwszą łączącą Wolsztyn z jakimkolwiek miastem. Otwarcie połączenia odbyło się w 1886 roku. Sama stacja jest położona około 6 kilometrów od Zbąszynia. Ruch pociągów prowadzony jest do dziś urządzeniami mechaniczne scentralizowanymi, przy czym pędniami nastawiane są tylko rozjazdy odgałęziające tory główne. Pozostałe są nastawiane ręcznie. Cała stacja posiada sygnalizację kształtową (semafory). Ręcznie obsługuje się także rogatki na przejeździe kolejowym. Dla obsługi podróżnych służą dwa niskie, jednokrawędziowe perony. Obecnie przez stację przejeżdża 5 par pociągów, odbywa się także jedno krzyżowanie. W 2016 roku PKP wyremontowało poczekalnie na stacji i przekazało ją w użytkowanie powstałemu w tym samym roku Stowarzyszeniu Miłośników Kolejnictwa „Stacja Stefanowo”. Członkowie stowarzyszenia mówią o sobie: „Wychowani przy dawnej granicy, pochodzący z rodziny kolejarzy wiemy, że to co ważne z punktu widzenia całej gminy Zbąszyń i historii kolejnictwa w ogóle, często ląduje na złomowiskach i w śmietnikach. Uważamy, że to ostatni gwizdek, by ratować to dziedzictwo. Pasjonaci, kolekcjonerzy, miłośnicy i lokalni patrioci połączyli swoje siły, by ochronić wszystko, co pozostało po dawnej kolei. Stowarzyszenie “Stacja Stefanowo” powstało z potrzeby popularyzacji historii i kultywowania osiągnięć kolejnictwa na przestrzeni dziejów. Uważamy, że dawna technika to sztuka”. W 2017 roku w pomieszczeniu poczekalni utworzono Kolejową Izbę Pamięci, a od 2018 ekspozycję wzbogaca stanowiący własność Parowozowni Wolsztyn parowóz TKt48-147, którego renowacji podjęli się członkowie Stowarzyszenia.
Turyści chcący zwiedzić Kolejową Izbę Pamięci mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod nr 726 692 244 lub 506 590 668.
17.07.2024 - dostępny bez problemów
24.06.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
02.09.2022 - dostępny bez problemów
26.09.2021 - dostępny bez problemów
20.08.2021 - dostępny bez problemów
Dodać komentarz
Znaczek w standardowej cenie dobrze widoczny w pobliskim sklepie
Pozdrawiam
Natalia Wawrzyńska - sekretarz Stowarzyszenia
Pan Salwowski wprowadził wszystkich Państwa w błąd. Wprowadzenie do sprzedaży znaczka Marcelego Salwowskiego było samowolą. Stowarzyszenie nie wyraziło na to zgody. Nie jest prawdą iż jest to prywatne muzeum. Zbiory są tylko w prwnej części Salwowskich, a większość stanowią zbiory członków i darczyńców sympatyzujących ze stowarzyszeniem. Salwowscy nie jeszcze nawet członkami stowarzyszenia. Niesłychana buta i arogancja tego pana stworzyła mylny obraz sytuacji. Przykre ale prawdziwe.