Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1318
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1318!

No. 1250 Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

GPS: 52.445477 19.873737

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1250 Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Oficjalne otwarcie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim odbyło się 14 października 2018 r. Na terenie Skansenu można zobaczyć wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem: jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska oraz, pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców. Wyremontowany został także istniejący budynek szkoły. We wnętrzach budynków powstały stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne ich wyposażenie, oczywiście olenderskie, zarówno w części mieszkalnej jak choćby sypialnia, jak i w części gospodarczej, gdzie znalazł się sprzęt rolniczy. Wszystkie pamiątki po Olendrach zostały pozyskane od mieszkańców dawnych olenderskich osad w trakcie badań terenowych.


Miejsca sprzedaży:
> Siedziba Muzeum Mazowieckiego, ul. Tumska 8 Płock
> Muzeum Mazowieckie - Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B, Płock


08.10.2024 - dostępny bez problemów
29.09.2024 - dostępny bez problemów
27.06.2024 - dostępny bez problemów
18.02.2024 - dostępny bez problemów
13.01.2024 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
znaczki
Znaczki do kupienia na miejscu. Jakie było moje ździwienie gdy okazało się, że można dostać również znaczki z innych miejsc.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
1250
Bardzo fajny skansen. Gdyby nie znaczek nie wiedziałbym o jego istnieniu. To kolejny przykład po co są Znaczki.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.1250
Jak człowiek chce patrzeć na okna i przy tym widzi innych ludzi to trafia na tych, co widza tak jak i on. Tym razem w miejsce znaczkowe nie trafiłem idąc Szlakiem Znaczka Turystycznego a Szlakiem Stowarzyszenia Projekt Raszyn, który wiódł przez Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie. Zapoznaniem się z działalnością Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego ZIARNO i dopiero zwiedzaniem Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Po 1, 5 godziny zwiedzania i opowieści Pani przewodnik dowiedziałem się, że to nie jest zwykły skansen a miejsce, które łączy stare z nowym miejsce, które żyje gdzie w starym kościele odbywają się ekumeniczne spotkania okolicznej ludności i cykliczne imprezy w samym skansenie i olbrzymim wkładzie Muzeum Mazowieckie w Płocku w rozwój placówki i społeczności lokalnej. Powoli wyłaniał się obraz dawnej społeczności tych okolic budynek szkoły z klasa lekcyjną dom mieszkalno-gospodarczy z bogatym wyposażeniem, dom olenderskie i dom polski z tamtej epoki powidlarni i stary cmentarz ewangeliczny. Wsłuchując się w ta opowieść zrozumiałem, dla czego nie można tu nabyć Znaczka Turystycznego tylko w Płock i zdobycie tego ZT stało sie nie najważniejsze. Wrócę u jeszcze w rzeczywistości wirtualnej a może i fizycznie też gdyż wiele ciekawych rzeczy się tu dzieje. Dziękuję za dużą ilość wiedzy przekazanej.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Wiączemin
Skansen odwiedziłem dwukrotnie, zanim jeszcze wprowadzono ZT. Świetne panie przewodniczki, które zajmująco opowiadają o historii osadnictwa i zwyczajach przybyszów. Świetne miejsce.
 
Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
ZT1250
Bardzo ciekawe muzeum, a panie interesująco opowiadają.